Sistemi piramidal në Shqipëri bën pjesë tek 10 skandalet më të mëdha financiare në botë. Kështu e vlerëson “Daily Finance”, që e rendit në vend të pestë skemën piramidale ku shqiptarë humbën kursimet dhe pasuritë e tyre.

“Në kulmin e skemës, shqiptarët shitën shtëpitë e tyre, pasuritë personale, madje edhe gjënë e gjallë në mënyrë që të investonin në këto fonde, të cilat kishin pak ose asnjë aset. Si të gjithë skemat piramidale, ajo u shemb nga pesha e saj, por jo përpara se të mashtronte më shumë se dy të tretat e popullsisë në një vlerë prej 1.5 miliard dollarë”, shkruan gazetari Brian Lund.

“Skandalet financiare ndodhin gjithmonë, por të gjesh një të tillë, që prek direkt praktikisht të gjithë vendin, është e paprecedent. Është skema më e madhe piramidale në histori sa i përket numrit të viktimave të pafajshme të përfshira”, theksohet për historinë e ndodhur në Shqipëri.

 

1. The Scandal: The Panic of 1792

The players: Alexander Hamilton, William Duer, George Washington.

2. The Scandal: The Ponzi Scheme

The players: Charles Ponzi.

3. The Scandal: Teapot Dome

The players: Warren Harding, Albert B. Fall.

4. The Scandal: Hitler Defaults

The players: Adolf Hitler, Franklin D. Roosevelt, Wall Street bankers.

5. The Scandal: Albanian Pyramid

The players: Albanian government, banking system, most Albanians.

6. The Scandal: Barings Bank Collapse

The players: Nick Leeson.

7. The Scandal: ImClone Systems Insider Trading

The players: Martha Stewart.

8. The Scandal: Enron Bankruptcy

The players: Ken Lay, Jeffrey Skilling, Andrew Fastow.

9. The Scandal: Lehman Brothers Collapse

The players: Dick Fuld, Timothy Geithner, Hank Paulson.

10. The Scandal: Madoff Investments

The players: Bernie Madoff.

 

Daily Finance: Top 10 Financial scandals of all time

128 Komente

Ta percaktosh si nje nga skandalet me te te medha financiare eshte fyerje e inteligjences e gjithe atyre shqiptareve qe e vuajten ate kohe te erret (per mua me te erreten sepse vetem ate njoha). Si enderr e keqe, por qe ne fakt ishte eksperience traumatike qe edhe tani qe po komentoj lotet me kane pushtuar fytyren. Si une besoj ndihen shumica e shqiptareve te cileve u eshte rjepur shpirt e koc nga padretjesia dhe krimet e bera. Nje njolle e zeze e harruar diku ne shtresat e nendergjegjes, si hidra nuk na le te shkeputemi njehere e mire nga ajo e keqe e perjetuar; sado larg dhe mire te jetojme dhe sado qe t'ia prejme kokat. Problemet aktuale, thene shkurt kaosi mbizoterues, jane thjeshte vazhdimesi te çmendurise se atehereshme.

Qershia mbi torte eshte qe diskutohet shpesh per perkujtimoret e viktimave te diktatures, por asnjehere per ata qe vdiqen ne vitet e fundit te mileniumit, per gjithe ate dem dhe shkaterrim qe erdhi si rrejdhoje e poshtersise te disa krimbave. Ironik, megjithese nervshkaterrues, eshte fakti qe keta qe hiqen si antikomuniste nuk reshtin se denoncuari krimet e komunizmit ne nje kohe qe jo vetem injorojne numrin me te larte te te vdekurve, por edhe ushqejne popullin me mrekullirat ekonomike qe inicuan.

Nuk e di si mund te zhbehen derdhja e gjakut dhe kafshelleku i pergjithshem, e mira do te ishte qe qelbesirat te dilnin para drejtesise per t'u zhdukur perfundimisht nga platforma politike. Pa kete, veshtire qe shqiptaret do njohin shtet dhe dinjitet kombetar.

Ndjese per patetizmin dhe dhunshmerine e gjuhes por nuk mund te kete shprehje alternative qe reflekton zemerimin e brendshem per ate tragjedi/spastrim njerezor.  

Fyerje e inteligjencës? E cilës inteligjencë? Asaj që mendonte se vërtetë ka një biznes që të sjell 300%fitim?  Skandalet financiare gjithmonë i kanë rrënjët në injorancën dhe etjen për pasurim të shpejtë e të lehtë të viktimave... 

asaj inteligjence mo qe ka hup 100 miliarde dollare ne firma piramidale ne amerike ne 10 vjetet e fundit...

E vertete, shqiptaret e dalur nga komunizmi nuk ishin te informuar mbi te tilla skema, por anashkalohet fakti qe qeversija e atehershme ishte e paralajmeruar nga me shume se nje organizate nderkombetare per rrezikshmerine e larte qe perfaqesonin. Nuk beri asgje per te parandaluar skandalet dhe trazirat qe vijuan...

Besoj se skandalet financiare i kane rrenjet ne sharlatanizem privat dhe shteteror, jo injorance. E lehte te gjykohen njerezit e thjeshte per abuzimet e atehershme...

 

"E lehte te gjykohen njerezit e thjeshte per abuzime"

akoma me e lehte te heqesh fajin nga vetja e ta projektosh diku tjeter. (lexo. VICTIM MENTALITY)

kinse, shteti dhe privati nuk ishin produkt i kultures dhe inorances se njerezve te thjeshte.

Sa fraza te bukura mesohen ne klasat e psikologjise! Mbase eshte mentalitet i gabuar meqenese jam rritur te mendoj qe nese nje qeveri ka dijeni mbi  aktivite te dyshimta financiare dhe nuk merr asnje mase parandaluese, shperberja e saj, si dhe ndjekja penale jane te natyrshme. 

 

ato qe ke lexuar mbi qeverite dhe shtetet, nuk flasin as per qeverine e as per shoqerine shqiptare, ku edhe pas 24 vjetesh nuk ka akoma shtet ligjor.

shteti nuk eshte formule qe del nga librat apo teorite,dhe nese i zbaton do kesh te njejtin rezultat ne cdo popull. SHTETI MERR NGJYRAT DHE FYTYREN E KULTURES SE NJE POPULLI.

dhe faji per mungesen e shtetit ligjor bie mbi gjithe shoqerine e jo vetem mbi qeverite qe ngrihen e ulen cdo 4 vjet, e perfaqesojne mesataren e inteligjences se nje populli.

Behet fjale per moralin dhe ligjin, jo per teori librash qe mendoni se kam lexuar.

E drejte, qeverite ne Shqiperi ngrihen e ulen per çdo 4 vjet me perjashtim te disa kokrrave te qendrueshme qe i njohim mire. Kontributi i tyre ka qene jo pak i rendesishem ne padrejtesite qe erdhen gjate dhe pas vjedhjes masive te shqiptareve. Ngjyrat e popullit ? Po ku ka force populli te ndryshoje gje ? 

 

Po ku ka force populli te ndryshoje gje ? 

eshte e lehte ta projektosh fajin te nje individ apo nje kast e vogel politikanesh, qe padyshim duhen ndeshkuar per shume gjera.

po votat kush i vidhte per 24 vjet rresht? ne cdo qender votimesh ne qytete dhe komuna, 'militantet"

po c`jane militantet, popull i thjeshte qe shumica e tyre vidhnin me ndergjegje te plote qe te fitonte partia e tyre per nje vend pune.  dhe nese politikani nuk eshte me karasteristikat morale te popullit, vete populli apo militantet qe votojne e perbuzin dhe e disaprovojne,nuk ka politikan qe te vije ne pushtet e te mos shprehi ndjesine apo karasteristikat e pergjitheshme te popullit, moralisht e kam fjalen.                          Ky popull e ka akoma te veshtire te zgjedhi dike, me nje moral pertej vetes se tij, ose me te larte se vetja, pasi eshte nje shoqeri ku nuk ekziston sistemi i vlerave dhe gjithcka relativizohet.

ose ta ilustroj me nje shembull te thjeshte:                                                                                   Nese dikush ne jeten e perditshme, eshte mesuar te arrije qellimet e tij me mashtrime, hile, manipulime etj, dhe ka krijuar kete mekanizem per te funksionuar, (e jo vetem per faj te tij, por se keshtu jane rregullat e lojes ne kete shoqeri) Ky individ kur behet politikan do ushtroje politike me te njejten mentalitet, duke perdorur gjithe mekanizmin kulturor per te arritur qellimet, aq me teper qe do kete edhe fuqi te nderhyje ne ligj.
 dhe populli keta voton, sepse e sheh si veten, si te ngjashem me veten, qe edhe ata ne jeten e perditeshme funksionojne me te njejten mekanizem.

ky eshte rrethi vicioz, kulture-politike, popull-qeveri

Rrethi vicioz nuk ka te beje ketu. Nuk e kuptoj kete urine per te teorizuar raportin pushtet-popull. Behet fjale per ndershkimin e asaj kaste politike qe lejoi dhe perfitoi nga ajo tragjedi. Pergjithesime me militante jane te panevojshme meqenese nuk perfaqesojne shumicen e shoqerise shqiptare por nje pakice te priviligjuar. 

teorizim???

teorizim, per te kuptuar se nuk ekziston ndarja pushtet-popull. sic perpiqen shumica ta paraqesin.

si do bindesh per kete, ne praktike???

kultura e pandeshkueshmerise,  mungesa e shtetit ligjor.

 

ose thene ne menyre cinike: "ik shko futi ne burg po ta mbajti." do dali popull e ti mbroje duke destabilizuar gjithcka, e duke bere gjykaten e prokurorine qesharake sic eshte sot.

ça lidhje ka shteti ligjor me piramidat vetem ti e ditke si duket.

po ate listen lart a e lexove te pakten ? ato shtetet e tjera ne ate liste, a jane shtete ligjore, apo akoma nuk jane te tille ?

smiley Si nuk ekzistoka ndarja pushtet-popull? Kush e mbeshtet kulturen e pandershkueshmerise sipas jush?

Si nuk ekzistoka ndarja pushtet-popull?

mos qesh fare, ja te them nje rast se si funksionon ky mekanizem. Besoj e di rastin e 30 trimave te aleances kuq e zi ne fshatin liqenas te prespes ku jeton komuniteti maqedonas, e qe keta trimat u futen me buje e me flamuj ne fshat, te hiqnin tabelat e shkruara ne gjuhen e tyre, duke parakaluar e duke kercenuar ne rruget e fshatit, banoret, qe u struken neper shtepia. Ky ishte nje akt i paster terrori. Por diten tjeter asnje prokuror apo shef policie nuk mori guximin te ngrinte akuze penale. edhe vete qeveria u mjaftua me deklarata, pasi kishte frike opinionin publik, qe ne ate periudhe te caktuar ishte nen efektin e nacionalizmit.

Pra, pavaresisht se 30 veta nuk kishin as pushtet e as force, ata shprehnin nje ndjesi te pergjithshme te opinionit, gje qe e bente te pamundur zbatimin e ligjit.

se ke patur mendjen ne mesim me duket, kur ke lexuar mbi pushtetin dhe popullin. smiley mos lexo ne darke vone kur je ne krevat, se perqendrimi eshte i vogel.smiley

kultura e pandeshkueshmerise:

shko pra,provoje e futi ne burg. dhe nese nuk mundesh hiqi duke mos i votuar.

kultura e pandeshkueshmerise eshte ndjesi e pergjithshme. pasi nuk ka banore te kesaj republike qe nuk e ka shkelur ligjin me te treja kembet, dhe instiktivisht opinioni eshte vulnerabel  ndaj ndeshkimit. pasi mendon ne subkoshience se, nese do ndeshkohet i madhi, atehere une nuk kam asnje shprese. jane shume pak ne sasi njerezit e ndershem ne shqiperi. gje qe e ben sistemin te dobet.

 

Ne fakt, me pelqen çdo perpjekje per ta patronizuar ate tjetrin. Ndjenje e bukur per te patronizuarin.  smiley smiley

pas termit patronizim fshihet viktimizimi.smiley

Faleminderit per konstatimin. smiley

mos nxirr konkluzione sipas gjendjes tende emocionalo-vetreferenciale, nje shaka nuk eshte patronizim, mos bej viktimen kot se koti. "drama queen".

Jo, jo, aspak. Me pelqen menyra se si pare me keshilluat qe te mos lexoja ne shtrat, tani flisni per gjendjen time emocionale. Intuita juaj eshte per t'u admiruar.  smiley

edhe mua me habit intuita juaj, dhe kokfortesia juaj per te vene etiketen tende mbi gjerat qe thashe une.

vetem une e di se per cfare e thashe ate. per shaka. keshtuqe cdo perpjekje e jotja per te bere te zgjuaren e per ti vene etiketen tende sipas perceptimit tend ka te beje me gjendjen emocionale."drama queen"

por jo me ate cka une thashe.smiley

Sigurisht. Ishte krejtesisht perceptimi im kur me keshilluat kunder leximit ne shtrat. Ky nuk ka si te jete rast patronizmi sepse etiketimi eshte evident. 

"Drama Queen," keni me? smiley

ca te them me une, ti po komunikon me "your deeper needs" smiley

Si t'ia bej une e poshtra? Kam nje “deep need” te komunikoj me gjuetare shtrigash. Mbreme me ndodhi, sot, po qe po. Eh, c'est la vie! 

"gjuetare shtrigash" ...hmmmmm

bisedat e keqija te te tjereve per veten tone shpesh nuk jane per neve, por jane shprehja e nje inati e nje gjendje shpirterore qe ka motive krejt te tjera.

 

Jo flas per tendencen per te bere profilin e tjetrit. Nejse, e le me kete.

ndersa sistemi i forte (shteti ligjor) do i beje njerzit e dobet. 

ti qe je njeri i dobet prandaj dhe kerkon shtet ligjor, qe te gjithe te jene te dobet si ty. 

se o ka njeri te forte e sistem te dobet o njeri te dobet e sistem te forte ligjor. mos harro dhe qe ligji eshte i verber. dmth ti lejon me vetedije qe pushtetin ta kete mos arsyeja, ti e hudh pushtetin ne ajer, siç e kane hudhur ne perendim dhe po gjinden ne dite te keqija ne keto kohe perseri te turbulla (ukraina deshmoi), sepse njerezit jane dobesuar.

Besoj e di rasti

n e 30 trimave te aleances kuq e zi ne fshatin liqenas te prespes ku jeton komuniteti maqedonas, e qe keta trimat u futen me buje e me flamuj ne fshat, te hiqnin tabelat e shkruara ne gjuhen e tyre, duke parakaluar e duke kercenuar ne rruget e fshatit, banoret, qe u struken neper shtepia. Ky ishte nje akt i paster terrori. Por diten tjeter asnje prokuror apo shef policie nuk mori guximin te ngrinte akuze penale. edhe vete qeveria u mjaftua me deklarata, pasi kishte frike opinionin publik, qe ne ate periudhe te caktuar ishte nen efektin e nacionalizmit.

me ca ushqehet ky lloj mileti kaq inferior mor aman!!!

ne vend qe te falenderojne ata 30 djem qe paten nje kurajo te tille qe te kundershtojne hapur nje vendim antishqiptar te dyja partive simotra pd-ps ,qe ne r.sh i  hiqet emri shqiptar nje komune dhe i vihet nje emer sllav,shkojne e i quajne terrorriste dhe akuzojne prokurorine per mosnderhyrje!    ju qofshi qe kete lloj afrikanizimi te shtetit shqiptar e perkrahni!

vetem ne qofsh shule!

po flasim per respektin ndaj ligjit.

prandaj nuk behet shtet shqiperia se ka njerez si ju, qe kur nuk ju pelqen nje ligj shkoni e sabotoni.

i mire apo i keq ligji kjo nuk eshte arsye per ta sabotuar por ndryshohet ne parlament me vota. te isha une kryeminister do fusja edhe ushtrine te nderhynte, vetem per faktin se nuk respektuan ligjin, edhe sikur i gabuar te ishte ai ligj. e pasi ti kisha gerdypur mire e mire me dru, do tu thosha hajdeni tani te hapim nje debat publik nese duhet apo nuk duhet ai ligj. keshtu funksionojne shtetet e mbara.

d.m.th reagimin e popullit ndaj nje vendimi antikombetar,ju e quani te paligjshem!

ne fakt ke te drejte se ai lloj shteti vetem shqiptar qe nuk eshte.  eshte i vetmi shet ne bote ku te qenit vendas perben arsye diskriminimi,dhe te qenit pakice e huaj favorizim ose diskriminim pozitiv sic kane qejf ta quajne pink-et!

nje shtet qe fjalen ligjor e ka vetem ne leter dhe dhunen e perdor vetem kundra shqiptareve.  shtet kashtesmiley

Dmth 30 adoleshente = populli. Me te njejten logjike, AgimVerdhet ne Himare = populli.

nuk i ben numri te quhen popull, por ÇESHTJA ! 

çeshtja e tyre po te kete kakter kombetar, ata jane KOMBI. ndersa shkerdhatat e tjere si ky ben kashta qe duan ligjin per t'ja futur kombit ku mizerojne dhe ngjizen me mjalte, nuk jane gje popull. jane perfituesa.

shyqyr qe kemi qene vend pa ligje, se keta shushunja do na kishin lene sot jashte tij. por me kalimin e viteve dhe nepermjet DEMOKRACISE, po e marrin pushtetin te tille kerma. gjithe ç'nuk eshte shqiptar do i gjejme tani e tutje neper zyra e ne kryesi te shtetit deri ne shkaterrim te tij.

nuk i ben numri te quhen popull, por ÇESHTJA ! 

Citim nga The International Jew apo Mein Kampf? Apo Tregtari i Venecies, apo The Protocols of the Elders of Zion?

Poshte vlleho-gollobordasit-jevgjito-arrixhinje-greko-cifute!

jo nga marksi.

Ty s'te lejohet te citosh cifute te ndyre!

adoleshent i quan ti se une sa vjec ishin nuk e di!  pse adolet nuk jane popull!  ne 91-n cfare ishin?

pastaj gjithmone nje pakice eshte ajo del perpara.   populli eshte i lodhur dhe nuk e ka mendjen te keto makinacione politike qe u bene ne heshtje.  keni ndonje tregues ju qe populli nuk i ka mbeshtetut keta djemte apo ka qene dakort qe te vehen emra sllave ne shqiperi!

se po te kete baze teoria e kashtes qe atje jetojne sllave dhe emri duhet te jete sllave i bie qe edhe te gjitha emertimet sllave atje ku banojne shqiptare duhet te nderrohen

agimverdhet jo vetem qe jane popull por jane edhe shtet. 50% e ushtrise ,policise dhe forcave te armatosura ne pergjithesi votojne per ta.

ama shteti i ''forte'' shqiptar qe reagoi kunder protestusve te ambasada,nuk pati mendere ta bente te njejten gje me agimsat ne himare qe rrahen topkanal-istat!

Nese nuk do shkruaje Shqip, dhe me disa zevendesime, do kujtoja se ishe Serb qe deklaron "Kosovo je Srbija"

oj shoqe. nuk eshte puna tek deklarimet tona apo te te tjereve (ketu futen dhe gjithe librat dhe idete boterore), por tek e VERTETA, neqoftese kjo ekziston. kjo vetem ja vlen te diskutohet. 

pra kosova eshte serbi, a eshte apo jo e vertete historike ? kjo vetem vlen te diskutohet. sipas librave (ligjit), serbet mendojne se eshte. ndersa sipas realitetit jo.

keshtu dhe shume çeshtje te tjera.

 

Te verteten vec Jezusi e di(nte). John 8:32

atehere ç'mut do qe merresh me komente ketu te peshku. apo kerkon dashnor ?

Thjesht kurreshtje per dieten tende o B.

une  si shqiptar do te isha me i lumtur qe ne te kishim nje shtet si serbia qe eshte perpara nesh pikerisht per ''kosovo je srbija'',se sa nje shtet si uganda qe ka frike te thote ''kosova eshte shqiperi''dhe inferioritetin perpiqet ta shese si superioritet.

eshte pikerisht kjo ndjenje inferioriti qe i ben nje pjese te shqiptareve te hiqen si kozmopolite .  po kroatet qe u vune kufirin te thana e i ndoqen serbet nga kroacia ,cfare jane?  sot kroacia ''nacionaliste'' eshte ne be,ndersa serbia eshte kandidate.  ne ,kozmopolitet presim radhen per ne bashkimin afrikan!

As Amerika apo Kanadaja kozmopolite multikulturale nuk eshte ne BE smiley

po e kondideroj si rreshqitje me ''lezet'' kete argument qe edhe ti e di qe s'qendron e nuk po te pergjigjemsmiley

te jesh ne BE nuk eshte superioritet, perkundrazi. 

kroatet nuk kane çfare te humbin, se shume gjera i kane humbur me kohe. prandaj ne nuk kemi pse i imitojme ne kete pune, kuptohet neqoftese po ashtu siç ti deklaron nuk duam te humbin ORIGJINALITETIN tone si popull ne ballkan.

futja ne te njejtin kazan me te tjeret, heret apo vone do te na perzjeje te terve. gris eshte ngjyra, kur perzihen me shume se tre pigmente te caktuara.

per momentin be-ja nuk eshte si bs-ja dikur.  shtetet kombetare jane shume te forta dhe eshte shume e veshtire te federalizohet.  ne me shume identetitet po humbasim tani qe jemi jashte. 

hyrja ne be me shume duhet per te shtruar administraten dhe te hequr kompleksin e inferiotetit ndaj fqinjeve qe jane antare.  be-ja ka njefare ndikimi vetem ne politikat ekonomike,keshtu qe nuk qendron argumenti yt.  nuk te pengon be-ja te jesh shqiptar ,po ''ben kashtat'' me shokesmiley

BE do na beje me hir a me pahir SHTET LIGJOR. a kupton a jo ? t'gjitha te tjerat vijne prej kesaj pike. (ajo qe na ka mbajt gjalle si komb ne shqiptareve , eshte mungesa e (vet)qeverisjes dhe per rrjedhoje e LIGJIT. dhe jo vetem neve po edhe plot popujve te tjere te vjeter e te vegjel, si basket, korsikanet, etj).  

imagjino sikur buallit t'i ndalohet me ligj qe ti vrase mizat qe ka ne shpine. keto do ja thithin te gjithe gjakun deri ne piken e fundit, se ndryshe nga bualli qe ushqehet me bar, keto ushqehen me gjak. ky eshte ushqimi i tyre. 

po thuj qe europa siç po duken bathet, do shkrihet para aderimit tone. i vetmi fat ndoshta.

e ke gabim idene se shteti dobeson kombin ,perkundrazi.

krahasimet me basket e korsikanet nuk qendrojne dhe ata po asimilohen pikerisht se nuk kane shtet kombetar.   shteti  kombetar kultivon gjuhen dhe me ane te ligjit vendos harmonine dhe paqen.

antaresimi ne organizata nderkombetare eshte ceshtje taktike.  kur nuk ta do interesi mund te dalesh  ose te mbash distance si anglia p.sh.   

kush ore po asimilohet ?

dhe ate idene e shtetit qe jo dobeson po e vdes fare (pra e likuidon) popullin, e ka thene NIÇJA. koke e madhe tjetri. hajt nashti t'ja kalosh mire.

Z. Shqiptar, ka lloj lloj mendimesh. Ja nje tjeter po aq i vyer:

Pakicat nuk jane te obliguare te mesojne gjuhen shqipe.

Kjo eshte demokraci ku ata mund te perdorin gjuhen e tyre ne institucione shtetrore dhe gjithe vendin.

Kjo eshte e mira e demokracis. Pra ne jemi nje hap me kohen jemi me perpara se shume shtete ne kete aspekt.

Aga

(Behet fjale per njohjen e tre gjuheve zyrtare ne Kosove.)

mua nuk me ben aspak pershtypje pikpamjet e njejta dhe aleanca e heshtur midis multi-kulteve,pinkointegrimsve e ''o sa mire me qene marsian''  me rrenjethyesit fetaresmiley sado qe duket sikur kane agjenda te ndryshme.  per momentin i bashkon antikombetarizmi.

Ah aty e prishni tani. Disa anetare te Ambasades Pink nuk kane si te jene antikombetare. Cfare dhe ke cenojne sipas jush? smiley

Persa u perket "rrenjethyesve fetare" smiley keni pak te drejte por gjithsesi eshte gabim te beni pergjithesime (nuk po them qe po beni diçka te tille ne kete moment). 

ti nuk je shqiptar ben kashta. 

a e di pse te duhet ligji ty e shokeve te ty ? se je (dhe e di qe je) aq i peshtire sa nuk fiton dot kurre respekt ndryshe. pra te duhet e shkuar mbi leter, qe edhe ti duhet t'i kesh te drejtat si mu, qe te mund te ma futesh nje dite duke u kap pas ligjit, ne leter.

e meqe lexon libra, shko e lexo Tregtari i venedikut (te shekspirit), ta kuptosh se ku e kam fjalen.

eshte e lehte ta projektosh fajin te nje individ apo nje kast e vogel politikanesh, qe padyshim duhen ndeshkuar per shume gjera.

E ke idene e "projektit" ti ?

Faji nuk projektohet nga viktimat ! Mos fol gjepura! Faji eshte real!

" nje kast e vogel politikanesh...Duhen ndeshkuar"

-Ky eshte projekt, po!

Ky projekt, pra ndeshkimi- ka kohe qe nuk zbatohet ne Shqiperi per politikanet me skandale ne dem te publikut! Tani e gjithe bota e di qe Skemat Piramidale  grabiten  shqiptaret me rreth 1. 2 milion dollar! Kush ishin pergjegjsit ? Kush u fut ne burg ? U grabiten 1. 2 miliard leke shqiptare  me projektin e shtetit! 

pergjegjsi ishte berisha qe kujtonte si duket se po zbatonte kapitalizmin financiar. ky e humbi dhe pushtetin me duket nga piramidat dhe iu vrane ca nga bashkepunetoret ne vloren heroike. pra e pagoi me gjak papergjegjesise dhe injorancen ne punet ekonomike kapitaliste. 

ti si duket nuk te paska akoma ngopur gjithe ai gjak shqiptaresh ?

faji per mungesen e shtetit ligjor bie mbi gjithe shoqerine

Mr Arvizu paska mesuar te shkruaj shqip dhe frekuentoka edhe ppu. korrupsioni nuk eshte problem i qeverise -tha-por i popullit.

po mire, si te duash.

vazhdo ankohu atehere, se me ankesa do ta besh shtetin ligjor.

ti duhet te jesh pakice (gollobordas si duket) qe po te intereson kaq fort shteti ligjor.

 korrupsioni nuk eshte problem i qeverise -tha-por i popullit.

populli e boni te veten! - kete ka pas parasysh Mr Arvizu?! smiley

jo, e kam me ket benfatalistin qe justifikon cdo korrupsion  qeveritar sepse...eshte populli i korruptuar!.argument prej kashte.

ai nuk po justifikon por po argumenton qe korrupsioni shteteror vjen prej korrupsionit popullor. (ka dhene nje shembull me lart me nje fshat minoritar) 

une do desha vetem te dija se çfare ai quan me fjalen/konceptin korrupsion.

une nuk justifikova asgje, perkundrazi deshiroj te ndeshkohen te gjithe. por se kam une ne dore.

dhe nuk kane per tu ndeshkuar perderisa opinioni e pranon edhe te vetja korrupsionin. ky eshte nje konstatim i imi, qe shifet dhe vertetohet perdite ne realitet ketu e 24 vjet.  se te ben ty pesimist ky realitet, eshte problemi yt. nuk ta ka fajin konstatimi im.

 

çfare quan ti korrupsion ?

lere se eshte tuj ngrene vezen e pashkes.

sipas logjikes tende nqs protestuesit para ambasades greke para disa ditesh, do te sulmonin ambasaden , policia nuk do guxonte te arrestonte asnje nga protagonistet...sepse nuk e lejonte ndjesia e pergjithshme antigreke , e ushqyer nga vrasja e Karelit prej gardianeve greke.

Qeveria nuk e lufton korrupsionin ..sepse i ngelet hatri popullit te korruptuar haha

logjika jote eshte justifikuese dhe pesimiste, jo imja.

ky rast nuk ka lidhje me ate qe themi, pasi pasojat e nje sulmi ndaj nje ambasade te huaj, te vijne nga jashte dhe jane me te fuqishme se vete pushteti, keshtuqe do funksionoje shteti ne raste te tilla per shkak te "forces madhore" me te njejten llogjike  funksionon edhe brenda shtetit ky pushtet. Nese forca e presionit te opinionit do jete "madhore" ne favor te luftes ndaj korrupsionit, atehere pushteti do veproje menjehere. sepse i rrezikohet ekzistenca politike.

nuk eshte ceshtje pesimizmi apo optimizmi pikpamjesh kjo. por analize force, nese pushteti mundet apo nuk mundet te veproje. dhe kjo vertetohet rast pas rasti dhe pa pergjithesime.

ne disa raste mundet te vendosi drejtesi ne disa raste nuk mundet.

ja hudhe spiros ne llogjike. bravo.

po ti perse kerkon qe pushteti te veproje me force ne te gjitha rastet dhe jo vetem tek disa te tille ?

se keshtu thote ligji dhe kushtetuta.

po ligji dhe kushtettuten kush e ka bere ? dhe ne sherbim te kujt jane ?

c`na duhet kush e ka bere??? jemi ne fazen e zbatimit tani.

nese dikujt nuk i pelqejne ligjet dhe kushtetuta le te futet ne parlament apo me referendum e ti ndryshoje ato, kjo eshte rruga e vetme, por jo ti ver perdite ne diskutim duke i injoruar e duke prishur rendin, shtetin, dhe marreveshjet sociale te arritura tashme ne kuadrin ligjor.

 "Shteti " arrestoi Suden dhe Kapterin, mbasi administra e vet, perfshi edhe policine i kishin marr per vete, parate  e "pastra" te Piramides!.dhe pastaj u hodh ne "lufte politike"  me " rebelet komunist"  Kete gje mund ta bente edhe Karlo Ponzi, ne vitet 20, por ai nuk ishte politikan

E VECANTA e Skandalit te Piramidave shqiptare eshte se "Karlo Ponzi" (autori i skemave te mashtrimit financiar) ishte vet Shteti, ekspontet kryesore  te politikes shqiptare , qe nuk u denuan ndonjehere!

Ja pse duhet qe me mire te jsh nje politikan se sa Doktor ose bisnesman! 

spiritus,  (lexo On the Genealogy of Morality)

raporti master–slave

une lexoj opinionet e njerzve te shprehura neper forume, ne portalet online te gazetave dhe kam parasysh pritshmerite e larta te votuesve/opinionit publik per ndeshkimin e ish zyrtareve/qeveritareve te implikuar ne afera korruptive. Populli e ka artikuluar dhe deleguar tashme vullnetin e tij per ndeshkimin e korrupsionit dhe nuk eshte asesi ai pengesa ne funksionimin e shtetit ligjor. Kjo nuk perjashton demokracine pjesmarrese, manifestime apo forma te tjera presioni mbi qeverine per te ndeshkuar korrupsionin por ceshtja eshte se pushtetet jane te ndara ne demokraci dhe  ka ikur koha e gjyqeve partizane.

 ka ikur koha e gjyqeve partizane.

Perderi sa  pushtetet e `ndara` nuk funksionojne, sepse influenca e kreut politik eshte me i madh se pushteti i `ndare` ekzekutiv  dmth i pa prekshem nga ligji,  kom mendimin se jemi akoma ne kohen e `gjyqeve partizane` smileyku vendoste komandanti i madh i cili eshte dhe Partia njekohesisht! smiley

`

e sakte kjo qe thua. Nga nje sistem njepartiak dikur (partia mbi te gjitha) tashme kemi nje sistem dypartiak.Shteti ligjor eshte vetem ne leter.Ne realitet, gjyqesori eshte nje korporate e korruptuar, ne sherbim te politikes dhe i kapur/komanduar nga politika. Ne kete sistem mos prit qe instrumenti te godase zoteruesin e tij. Ndonje "peshk i vogel" si rasti atij gjyqtarit pogradecar behet kurban per mbajtjen e korporates nen kontroll. Por more a keq, sistemi njepartiak i hante bijt e vet "armiq" , kurse ky sistemi dypartiak u jep imunitet dhe populli i voton e rivoton . Edhe sikur qenin e vet te vendos ne listat shume-emrore nje kryetar partie, ai do votohet,sepse votohet sigla partiake, jo individi. Ne kete pike, po, populli votues manifeston  moralin e  skllavit te politikes. Nuk niset nga principi i mire/ i keq, por nga pragmatizmi, dobishmeria e aktit te votimit si besnikeri ndaj foreces politike ku aderon.

Tragjikja eshte se sitemi i drjetesise, eshte me i keq se ai i gjyqeve partizane!  Athere te fuste plumbin dhe i mbyllje hallet! "Korrupsioni" i shte i kontrolluar nga partia smiley Paraja kishte vlere te madhe! I dollar -7lek Kishte pak socializem, kujdesje per njeriun, edukim emancipim, shkollim. punesim.

Sot zvarritesh si qen, askush nuk kujdeset per ty si qenie sociale! Politikanet jane gangstere me kollare, qe nuk preken nga ligji!  

keto ceshtje nuk analizohen ne menyre deklarative, sec thote njeri apo tjetri neper forume apo gazeta,

kjo llogjike eshte tja hedhesh vetes. pasi e dime apriori qe 3 milion banore te pyesesh nese e do korrupsionin, te 3 milion do te thone "jo nuk e duam".

por ja qe ne praktike gjerat jane te nderlikuara, dhe keta qe nuk duan korrupsionin kur votojne e dine shume mire qe po votojne edhe politikane te korruptuar se kane edhe interesa, por gjithashtu keta te 3 milione nuk hapin terrenin per daljen ne politike te njerezve me moral me te larte se ekzistuesit. si brenda mekanizmit te partive ekzistues ashtu edhe jashte tyre.

deshira e mases per antikorrupsion, eshte slogan patetik qe ngelet ne kuadrin e deshires e per te lare veten nga pergjegjesia,e per te mos u nder fajtor per fatkeqesine e tij. sepse ne perditshmerine e tyre te gjithe funksionojne si te korruptuar dhe nuk e luftojne ate.

çfare quan ti robo KORRUPSION ? 

 

The credentials: Financial scandals happen all the time, but finding one that directly effects practically the entire population of country is unprecedented.

It is the largest pyramid scheme in history in terms of the number of victims involved.

Fun fact:

 The five largest investment funds companies were named Gjallica, VEFA, Cenaj, Kamberi and Sude.

Ne kete mashtrim te madh shqiptareve  ne vitin 1997 ju grabiten 1. 2 miliard dollar. Me e keqja eshte se ky mashtrim, kjo vjedhje skandaloze  kaloi ne lufte civile, ne renim total ekonomik, , mbi 3000 shqiptare.humben jeten nga konfliktet dhe kaosi qe shkaktoi Shteti  i athershem, mashtrues dhe aventurier i shqiptareve! 

Ndersa shkaktaret e ketij renimi Sali Berisha dhe Partia Demoktatike, keto trazira, i quajten "Revolucion Komunist"  smiley smiley.

Drjtesia ne Shqiperi nuk do te vihet asnjehere ne vend,. po nuk u denuan shkaktaret e ketij skandali qeveritar shqiptar! 

Aktoret e mashtrimit financiar qeveria e shqiperise me ne krye kriminelin sali - armiku me i madh i shqipetareve dhe i Shqiperise.

Mos harroni 1997- shkaku i 1997 ishin Piramidat finciare qe ngriti qeveria Berisha dhe jo "rebelimi komunist" sic pretendojne edhe sot berishistet! 

Mos harroni gjithashtu qe i njejti person qe ishte gati te perdorte arme kimike ne Vlore ne 97-n, jo me larg se ne nentorin e shkuar doli per te protestuar kunder tyre.

doli ne proteste kunder tyre ..

Cfare kjo e mbulon ate nga mekatat   e Nentedhjet e shtates

Tani ai duhet te kishte dal nga burgu ! Sot Shqiperia per shkak te qendrimit te tij 8 vjet ne pushtet, eshte me keq se ne 1997,  ekonomikisht! 

Dalja ne proteste ishte sa pet t'i thene shqiptareve: “shikoni si tallem me ju!”

Kjo po, qendron! smiley

Mos harro qe s'kane dale prova qe i ngriti qeveria Berisha - por ka shume prova qe Berisja i lejoi. Apo s'e kupton ndryshimin?

Pra, lejimi e ben me pak te rende? smiley

Ju (edhe ilir-jani me poshte) me duket keni nje mendim te krijuar ne koke dhe pavaresisht se c'shkruan bashkefolesi/ja, po te mendimi juaj dilni. Ku e lexuat qe une thashe apo nenkuptova qe qenka me pak e rende?! ilir-jani tha dicka qe s'ishte e sakte, une e korrigjova. Kaq ishte. Madje as nuk komentova per naivitetin qe trazirat e 1997-es u krijuan vec nga populli e nuk u shfrytezuan nga pale te tjera. Se te jete per te filluar me kush i filloi, etj. mos harrojme qe Arben Malaj ka qene drejtor i pergjithshem i nje prej ketyre firmave.

Pergjigja e Meksit.

Atehere, me fal, e kuptova ndryshe. 

nuk ka falje, ti duhesh denuar po me forcen qe kerkon te denosh te tjeret.

smiley (pershendetje profilijot)

 Tamam! Bukur flasin shqipot... smiley

gjembi,

Provat se qeveria, i krijoi, ( apo i lejoi eshte e njejta gje),  ESHTE  SAKTE ,dhe ska nevoje per korrigjim ! Nese ke dijeni, te gjitha keto "firma" mbroheshin nga policia e shtetit dhe JO!  policia private !! Kjo eshte bere publike! Policia e shtetit ishte ne sherbim te ketyre firmave! Une i kam pare vete me sy, polica me uniforme dhe pa uniforme, qe mernin rroge shteti- nga taksat tona!- qe ishin ne sherbim 24 ore prane ketyre firmave!

 Po ka fjale qe mernin edhe nje rroge shtese nga keto firma! Pra krim, abuzim, me te rende dhe prove me te madhe, se kjo  nuk ka,  qe shteti ishte mbrojtesi dhe krijuesi i keture firmave. 

Kjo nuk eshte prove e qarte PER TY ,  se keto firma u krijuan  ( apo u lejuan ) nga shteti?! 

Pergjigja e Meksit, eshte nje fare justifikimi personal, per tu distancuar nga ky krim, per te bindur te tjetert qe ai personalisht nuk eshte pjesmares ne krimin e skemave te mashtrimit! Nuk eshte prove se Shteti nuk ka dore ne krijimin e Piramidave! 

..ka shume prova qe i lejoi qveria Berisha- thote gjembi- athere qeveria duhet te quhet bashkefajtore, dhe dikush,ashtu si Sudja Vehbiu ect duhet te ishin fut ne burg si bashkefajtor bashkepuntor me krimin apo jo ?! 

Kur denohet nje krim, nje kriminel, nje vjedhes,, denohen edhe bashkpuntoret e tyre, sepse "lejimi" i aktivitetit kriminal,nen hunden tende, quhet bashkpunim! smiley dhe per keteqeveria berisha  ka prova -thua ti- qe i ka lejuar skemat piramidale! Shume bukur! Me keto prova, ka ndeshkime, te pakten largim te perjetshem nga politika?!! 

Skema e Piramidave finaciare shkatruese te ngritura nga Doktor Profesoret e PDes, ishin te ngjashme me ate te  biznesmenit italian te viteve 20-t, Karlo Ponzit!

Te pakten shqiptaret duhet ta fiksojne kete qe 1997 ishte pasoje e skemave piramidale, mashtruese e qeverise,  dhe jo ceshtje Politike apo ideologjike! 

Mos u mashtroni me shkaqet politike qe paraqesin politikanet, si ceshtje "rebelimi komunist" apo "revolucioni popullor" 

 

kishte qafira (dhe s'flas per organizatoret e tyre) qe dolen te fituar nga piramidat. e hengren vetem budallenjte (shumica popullsise si kudo tjeter). keta jane dhe me te dhunshmit.

e hengri populli, budallenjte -thua ti! 

Po shtetin pse e kemi  te ruaj njerzit nga budallalliku ! Shteti deklaroi perpara botes, me ze figure,- "Parate e shqiptareve jane te pastra te sigurta!"  Skandali ketu nuk eshte se "u genjeyen budallenjet" por se, nen hunden e shtetit u lulzuan, kompani fantazem, si Sude jevga me Co, qe mbroheshin me polic nga shteti, pra nga shteti i Berishes.nga administrata e tij dhe ku lejohej reklamimi i aktivitetit te ketyre "kompanive" 24 ore ne dite(!!) 

Mire 2/3 e popullsise athere  u mashtruan, nga "kapitalizmi i kjoskave" dhe "Firmave" se ishte kohe rremuje,  por sot te pakten, mos e shisni sapunin per djathe! Se ky eshte budallaliku me i madh! 

ku po e shes sapunin per djathe ?

Ne krahasim me frymet e popullsise, Shqiperia u prek me shume nga keto skema. U preken shumica e familjeve. Ndodhin edhe kendej ne perendim skema te tilla, por preken disa dhjetra apo qindra, por jo mijra siç ndodhi ne Shqiperi. 

Ajo qe me habiti mua, ishte mos serioziteti i qeverise dhe shtetit shqiptar ndaj kreditorve te humbur. Si kudo ne bote, qeverite, marrin masa t'iu kthejne kreditorve nje pjese te kapitalit te tyre menjehere per te eliminuar anarshite. Kete gje ata nuk e bene, po te perjashtojme kthimin 50% te lekeve te firmes Populli dhe Xhaferri. Nderkoh qe leket e firmave te tjera filluan t'ua kthejne pas ca vitesh por shum pak, 2-3% deri 10-11% te kapitalit qe kishin derdhur. Vet fakti qe asnje qeveri shqiptare, nuk e ka marre seriozisht kete çeshtje, kthimin e lekeve kreditorve,  te pakten 50% te tyre (se une do iu ktheja 100%, me keste) , tregon edhe nje here paaftesine e tyre. 

ti e the dhe vete. ngaqe mashtrimi ishte MASIF, nuk ka qeveri ne bote qe t'u kthente leket. ku do i gjente leket ? ku i gjen leket qeveria ? (apo nuk e ke menduar ndonje here kete pyetje). 

te TAKSAT bazohen qeverine e te gjithe botes, per te gjet leket. dmth ti po na thua qe per te paguar popullin (nje pjese), duhet te taksonte po popullin (te gjithe) ?

ps: ne falimentimin e sistemit bankar qipriot, psh, vetem per llogarite deri ne 100 000 € mori persiper shteti te mbronte, te gjitha parate mbi kete shume, u humben, dmth nuk u njohen. 

Profili-im; " .... nuk ka qeveri ne bote qe t'u kthente leket. ku do i gjente leket ? ku i gjen leket qeveria ? (apo nuk e ke menduar ndonje here kete pyetje)..." 

 Po a nuk mund t'iu kthente 50% siç iu ktheu PD ato te firmes Populli dhe Xhaferri, dhe pjesen tjeter me vone, me keste, dalngadal, pa i sforcuar financat e vendit. Kur u bllokuan firmat, leket ekzistonin, kapitali ekzistonte, si u zhduken, me magji, me magji nuk zhduken leket. Shteti i bllokoi kur sapo kishin futur te gjithe dhe pritej te mirrnin. Edhe sikur te marrim rastin me te keq, se leket iu ishin dhene disa kreditorve, aty (ne ato momente) ekzistonte mundesia tu kthehej 50% .  Per kete çeshtje kam folur shume, shih dhe VQ. 

 

Profili-im; " .... te TAKSAT bazohen qeverine e te gjithe botes,..." 

 Je i sigurte per kete gje smiley se sikur te ishte keshtu, perendimi do ishte akoma ne mesjete. Format e pageses, investimit, etj, nuk jane vetem nga taksat, por nga shum forma. Kush tha qe do taksohej gjith populli smiley apo ti vete pyet e vet pergjigjesh smiley

 

Profili-im; ".... ne falimentimin e sistemit bankar qipriot, psh, vetem per llogarite deri ne 100 000 € mori persiper shteti te mbronte, te gjitha parate mbi kete shume, u humben, dmth nuk u njohen..."  

Po ne Shqiperi, pse shteti, qeveria, nuk morren persiper te pakten deri 10 000 euro te kthenin, pra shumat mbi kete shifer nuk njihen e nen kete shifer njihen. Pse. 

Tani ky lajm plus ai tjetri qe ekonomia sipas Bsh e holli lumin = bravo cuna

Sinqerisht, nuk e di ke duan te bindin disa kur barazojne korrupsionin me gjithe ate poshtersi qe iu be popullit shqiptar. E neveritshme, dhe e pamoralshme! smiley

Kjo qenka liste e skandaleve me te medha financiare ne bote, ku perfshihet dhe ImClone Systems Insider Trading ku aktorja kryesore qenka Martha Stewart meqe ajo shiti aksione me shumen marramendese prej ... $230,000.

Nderkohe nga lista mungon me e madhja fare, ajo e Libor qe ka influencuar nje treg prej $800 trilione. Apo Jerome Kerviel qe luante bixhoz me 50 miliarde Euro dhe humbi 4.9 miliarde euro. Etj. etj.*  shembuj nga Afrika, Kina, Rusia, etj.

puna e kervielit, eshte qe leket i humbi vetem banka, po jo njerezit. keta kane po aq pare sa kishin edhe me pare, neper llogarite e tyre bankare te depozituara ne kete banke. 

Kjo "banka" nga i gjeti keto para mo kurreshtar, kane ndonje peme ne oborr nga e cila i vjelin?

banka eshte fabrika e parave. ajo i prodhon parate vete. 

si dhe ajo qe desha te them, eshte qe nuk eshte rast i ngjashem me ate te shqiperise, ku njerzit HUMBEN parane e tyre. a kupton ?

Te lumte, e paske idene se c'eshte banka. Si Kurreshtar qe je, cuditem qe s'paske lexuar me shume mbi ndryshimin e nje banke komerciale me ate qendrore.

nuk humbi kush para, si ne rastin e shqiperise. a e ha shqipen apo jo ti ?

 

ps: po lexoj nje liber te Fordit (çifuti internacional). i cili thote, sikur ta dinin njerzit sesi funksionon sistemi bankar, do te dilnin ne revolucion qe te nesermen ne mengjes. (pra ajo qe ndodhi ne shqiperi, ku ne vlore i prene çika-çika robt e shtetit me sopata ne dore, do ndodhte ose do ndodhe kudo tjeter. eshte veç pune ditesh, pra çeshtje kohe).

Vallai hyme ne histori. Neroni i shkrete dogji Romen per kete pune. Do pyt njehere Meksi, meqe coc duket ndonjehere, se Sala nuk na begenis, a menduan ndopak per historine, apo vec cqt. 

kultura e pandeshkueshmerise....

..ky eshte nje nga shkaqet kryesore te ketij antagonizmi kronik qe karekterizon shoqerine tone sot dhe qe do vazhdoje per aq  kohe sa nuk do gjendet nje rruge dalje.Edhe vendet e tjera te EU lindore nga komunizmi erdhen por i  denuan krimet e tij dhe ata qe i bene ato si dhe i kerkuan falje asaj shtrese qe vuajti nen ato regjime .Ne shqiperi  ky proces nuk u bo dhe kjo eshte anomalia qe na ben te vuajme e zvaritemi pafund. Shoqeria eshte ndare ne dy pale kundershtare  duke harxhuar perdite shume energy negative ne nje lufte te vazhdushme qe ushqehet e mbahet ndezur nga politika. Trendi i cikleve "njehere ma hipe njehere ta ipa" i politikes eshte ne nje ekuliber te brishte, gjithmone ne ngritje deri sa te arrije piken e rezistences dhe nje dite do ndodhemi prape ne nje 97' tjeter situate.PS si trashgimtare e PPSH nuk mund ta bente vete denimin dhe demaskimin e krimeve te dikatatorit dhe komunizmit sepse drejtuesit  dhe baza e saj eshte po ajo qe e ushqeu dhe duartrokiti diktaturen kur bente krimet ndaj popullit te vete.Aq me keq sot qe drejtues i saj eshte nje pinjoll i bashkepuntorit me te ngushte te diktatorit shancet jane akoma me te vogla.Nga ana tjeter edhe PD edhe pse ka pasur me dhjetra raste nuk  ka kembngulur deri ne ekstrem qe ky denim i krimeve te komunizmit te behej, me mendimin se do humbte nje nga kuaj kryesore te betejes saj politike.Politika ne te dy krahet pervec se jane produkt i kesaj gjendjeje shoqerore ,perkujdeset cdo dite ta ushqeje,nxise e mbaje ndezur flaken e antagonizmit midis shqiptareve qe ti japin mundesi njerzve si  Doshi, Ruci apo vete Rama te arrijne ne ato maja ne politike qe ne nje vend tjeter normal as nuk mund te shkonte nepermend.Edhe futja ne ekipe te njerzeve te edukuar e shkolluar ne perendim si Prifti provoj se behen njesoj si te tjeret. Brezat e ardhshem do ta kene te shume veshtire te kujtojne e krenohen me trashgimnine dykotiledone qe po u leme.

Jam shum dakort qe ishte pikerisht kultura e pandeshkueshmeris se krimevet e komunizmit. pra pa drejtesi nuk ka perparim. 

Aq me keq sot qe drejtues i saj eshte nje pinjoll i bashkepuntorit me te ngushte te diktatorit

Prandaj njerezit thone sa shume i ngjan (nga pamja e jashtme) diktatorit Luli... smiley

Te gjith ekonomistet ne shqiperi e dinin qe keto ishin firma piramidale. DIsa prej tyre paten guzimin te shkruanin ne gazeta per te paralajmeruar njerzit per rrezikun, por nuk i dejgoi nejri sepse injoranca nga fusha e financave ishte totale. Edhe sot e ksaj dite shumica e njerzve jan pothuajse te paedukuar per sa i perket financave familjare. prandaj skema te tilla por shum me te sofistikuara po vazhdojne dhe sot e do ket dhe ne te ardhmen. 

çfare leshi dinin. ne shqiptaret kemi jo vetem mangesi te medha ne ekonomi por edhe NE MENDIM, ne krahasim me boten. por ngaqe jetojme te mbyllur dhe jo se jemi budallenj.

ne fillimet e demokracise, berisha me pashkon, ne TV, flisnin per çekun e bardhe qe u kish dhene bota, apo vitaminat qe do u jepnin njerzve per t'i shendoshur, nga ligeshtimi i tyre prej politikes se tallonave.

ato intervistat e para te demokrateve jane fantastike per nga niveli i larte i budallallekut dhe propagandes shteterore demokratike. nuk di a ndodhen me nepen arkivat e televizionit, per t'i studiuar, neper shkollat e sotme (ne fakt ne ato te ardhme se te sotmet jane po i njejti vazhdim i mjerrimit mendor intelektual shqiptar). 

 

Po i hane veshet Meksit nga komentet ketu, tha Bradi.

Thuj t'i fusi nje bilardo. smiley

Ja dfhe Sule doktori u fut ne historine boterore 

Ja te marrim nje shembell te "vogel " I gjithe Blloku Lindor ishte i "virgjer " per ekzistencen e ketyre Matrapazeve Fajdexhij .Biles Populli Jone i kishte harruar qe nga Koha e Kryefajdexhiut Hajdut , NM e tij nja Afmetja i Pare , me emer ,  bust  te permjerur  ,etj etj qe ymer paste ... Cfare bene te tjeret qe nuk paten kete shtrirje e kete GJEME si pasoje e Shtetit te buzeshpervjelurve ! ( ububuja ish ambasadori Bullgar miku i Berishes smiley

Ate " gjene e vogel " qe thame ne fillim .Psh tek Jugollavi u shfaq filmi Serial informativ  lmbi "Varalicat " ne Bote dhe behej fjale per nje nga shoqerite me te medha te Sig.ne Angli ..A e pa Meksi me Saliun .Ndoshta ?

Po si te ineteresuar per Gjenine e InteliDjences se Derstilave qe po lindnin , objektiv kishin te kulturonin InteliDjencen jotrushpelare  duke tjerrurr lesh   teorike per " se Ponzi zotrie "

Dhe si mund ti humbnim ne Gjenite e lloit Profil e Gjemb tek PPU smiley

Nje pjese tjeter duken sikur jane te kaetgorise se anonimit qe lyente kaken me vija me pejetjen asgjesuese " e pe ca filmi mrome mer jahu .Ka artiste Bota... shif ndertimet Italiane " !

"e pe ca filmi mrome mer jahu. Ka artiste Bota... shif ndertimet Italiane" 

smileysmileysmiley

I modh je i nderuar O-Idriz, vetem se ketu ja ke fut pa dashje intelektualeve te Gurit, dmth ja ke fut miqeve te tu. Kjo eshte shprehje tipike Guri.

 

z Heretik , nuk ju kishja pare ndonjehere kaq te lumtur...

ndonje gje qe ia vlen te permendet  u ka bere te gezuar keto kohet e fundit?

me vje keq per Meksin e shkrete, u lodh tu shpjegu qe qeveria e tij nuk kish faj per piramidat. Po ke pa ti qe ja te del nje artikull ne Daily Finance dhe "palyer" ne Piramidat ben pikerisht qeverine e Meksit. 

E cfare ka Sizifi me shume se Meksi yne?

 

sesi erdhi ky falimentim pastaj...smiley

Tani te mirkuptoj i nderuar Here Tak -Tuk -Tik pse ke filluar vjen rralle .Te vret ndergjegja te marresh pjese ne nje faqe ku Egoizmi pa Cak i Gjembeceve dhe Rrethit tjeter te InteliDjences Fshirese dominon edhe komunikimet duke fshire cfare nuk i leverdis  dhe duke lene C'thote Xhibolja per Meskin smiley

100% shembulli i  kesaj prurje , verteton se si InteliDjenca ose Lidershipi cqarues e Gjithdijesh i PPU , ku shpesh perfaqesohesh me sukses ,  zhyten ne Histori per Faraonet dhe zihen " I qifsha nenen Hitlerit .Komunist ! " Edhe sikur prurja te jete per suksesin e Berishes ne ngjitjen e Murit Kinez smiley

Qoftelarg i ka ndodhur ndonje gje edhe Kopshtares smiley

 

 

 

Eshte nje video ne youtube me Rapush Xhaferrin vizite ne Permet. Nder brockullat qe thote eshte nje, dicka tip - Shqiperria Shqiperria, ne po e bejme Shqiperrine. I pari ishte i madhi Naim Frasheri dhe pas tij Ali Pashe Tepelena e blablabla duke rrahur pellemben mbi kofano te makines. (Ali Pasha ka vdekur gjysem shekulli perpara Naimit). Populli qe e pret ne qytet me kenge e valle si majmunet e cirkut. Rapushi qe dorovit kengetaret me nga 5mije leke ne balle. Populli shqiptar, i zgjuar, i etur per pasuri dhe me kulture financiare. Nuk ja vodhi Rrapushi leket, ja dhane. Po mos te ishte Rrapushi do te ishte nje sharlatan tjeter, do te ishte bixhozi, bingo, skedinat.

1) un kisha nje pozicion pune... te firma .... vjen baba i nje shokut tim ne janar 97 kur cdo gjo po shkonte drejt fundit dhe donte me fut nja 8milion. e terhoqa vec dhe i thash te priste nje here te shofim ca do bohet pastaj te ndihmoj un.boni sikur hiku dhe kishte pagujt 100mij lek per ti fut. me e bukra esht se ene sot nuk me ka shum qefme me fol dhe  se di a ngaqe i hiken leket aty ku punoja un apo nga qe se nimova me i fut. ene sot maroj tu qesh kur e kujtoj.

2)para ca ditesh takoj "shefin"te nji kafe dhe pasi e ngrofi pak muhabetin me nostalgjina me boni nji kerkese: mi gjej nja 100mij eu se ti me njef mu(e kishte fjalen per pune korrektesie...hahaha) se ne fakt 50mij me duhen po ti kem nja 100 gjithsesi. ok i thash do shof dhe dojsha vec me hik. kur po dilsha nga lokali me tha se edhe 5000 do me bojshin pune. ja futa vrapit. me e bukra ishte se me mori ne tel mbasdite dhe me tha se ene per  2000 do u ninte i rrespektum. per zotin instiktivisht e kisha kap nje 5mij leksh qe me kishte ngel dhe po e futsha ke carapet. kjo histori nuk ka me shume se tre muaj

Faleminderit per detajet. Dokumentari, per mendimin tim e pasqyron mire rrjedhen e ngjarjeve dhe cdokush me mendje te kthejjlet mund te nxjerre perfundimet e sakte. Te fajesosh vec nje pale ne ate mesele eshte, ne rastin me te mire, naivitet, e ne rastin me te keq thjesht llogorizem politik. Berisha dhe klani i tij kishin shume faje. Por s'i tha Berisha p.sh. Permetareve ta prisnin me kenge e valle Xhaferrin. Per mendimin tim modest njerezit u acaruan me keq kur qeveria vendosi, me ne fund, t'i mbyllte firmat piramidale sepse (njerezit) kujtuan qe nese do vazhdonin hapur, do arrinin te merrnin leket e tyre. Te thuash qe opozita nuk pati gisht ne trazira eshte qesharake. Opozita vec te ishin budallenj fare mos ta shfrytezonin kete rast qe ju erdhi si pellumb ne dore. E ish-PPSH vec budallenj per te tilla pune qe s'jane.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).