Shqiptari Kudret Kume (Ilia Kareli) u gjet i vdekur në qelinë e tij në datën 28 mars, tre ditë pasi ai kishte vrarë gardianin e burgut të Malandrinos, ku vuante dënimin me burgim të përjetshëm për një vrasje të kryer në vitin 1997. Atij i ishte refuzuar leja për të takuar nënën dhe në shenjë hakmarrje ai vrau një gardian 46-vjeçar me një thikë të improvizuar. Pas kësaj ai u rrah dhe torturua deri në vdekje.

 

Prokurori grek i Amfissas, Niko Antonarakis, ka lëshuar sot 8 urdhër arreste për personat që dyshohet se janë përgjegjës për vdekjen nga dhuna të të dënuarit shqiptar Ilia Kareli (Kudret Kume).

Sipas mediave greke, nën akuzë janë vënë zyrtarë të burgut të Nigritës, të cilët dyshohet të janë përfshirë në rrahjen dhe torturën me pasojë vdekjen e 40-vjeçarit shqiptar.

Sipas shtypit grek, në hetime janë përfshirë oficerët e burgut, të policisë, rojet dhe gjithë njerëzit që patën kontakt me të burgosurin shqiptar, që nga burgu i Malandrinos, drejt gjykatës ku dëshmoi për vrasjen e gardianit dhe deri në qelinë e tij të fundit, në burgun e Nigritas. Hetimi është përqendruar në datat 25-27 mars, që nga vrasja e gardianit e derisa Ilia u gjet i vdekur në qelinë e tij, tre ditë pasi vrau gardianin e burgut të Malandrinos.

Ndërkaq drejtori i burgut të Nigritas, i cili nxitoi të deklaronte pas vdekjes së Karelit se kamerat tregojnë se Ilia nuk është dhunuar në këtë burg, ka thënë për gazetën “Ethnos” se “unë pashë pamjet filmike, por nëse ato fshirë, këto do t’i nxjerrë hetimi”.

Priten edhe rezultatet e ekzaminimeve toksikologjike dhe histologjike, të cilat kërkojnë më shume kohë dhe do të tregojnë nëse shenjat në duart e të ndjerit janë shkaktuar nga shkarkimi i energjisë elektrike dhe nëse zemra e tij u ndal edhe nga pasojat e elektroshokut.

Policia dhe prokuroria e konsiderojnë të nevojshme të sqarojnë plotësisht rastin, por me kujdes për të mos minuar më tej atmosferën tashmë të elektrizuar që mbizotëron në burgjet greke.

Ndërkohë edhe prokuroria e Fierit nisi dje hetimet për vrasjen e të burgosurit shqiptarë, i cili u rrah dhe torturua deri në vdekje.

230 Komente

denimi me i madh qe mund tju behet rojeve te burgut eshte transferimi!

Dhe e meritojne per vrasjen e nje heroi shqiptar ndryshe i njohur si kriminel i mire dhe teresisht i parrezikshem. Sidomos mbeshtjellja me flamurin kombetar tregon sa pak vlere ka ajo rrecke per te gjithe heronjte e tjere

mire na e ben, ustajo. ketu ke rast, dhe mos e kurse doren. debil-lleku ndeshkohet, kshu qe beja fora!

lecka eshte nje gje qe prodhohet neper tezgjahe. deri te flamuri ka shume pune e rruge per te bere. te vetmit qe i kane dhene bojes (jeshile per rastin) nje vlere reale jane amerikanet. ne te tjeret nuk bejme dot flamur edhe te duam. se jo cdo lecke e bojatisur behet flamur. 

po ti jepi, derman, qija nenen! logjika eshte me ty, for a change.

Ne fakt ky shqiptari me tre emra, duhet te vriste dhe nja tre gardiane te tjere e pastaj te vetdorezohej.

Greqistani si  shtet taliban qe eshte nuk ka ligje. Nqs denimi per vrasjen e gardjanit do ishte burgim te perjetshem , ti jepnin burgim nqs do ishte me vdekje ta varnin ne litar.... Po jo ta torturosh ne kte menyre. Po shteti jone duhet te ndihet per kte rast? Apo edhe kto i kane tredh si ato katunaret para ktyre... Mjere ne

Turp per ministrine e jashteme dhe vete shtetin shqiptar per reagimin anemik dhe dhjaks qe shprehen. Turp.

Po ca turp mo. Po pse pak shqiptar ka vrare e torturuar ai shtet i shkaperdhyer? Jan me qindra te pakten vetem sillni nepermend vrasjet dhe torturat e pafund ne kufi ne fillimvitet 90-te. Ka pas ndonje pergjegjes? Shteti shqiptar e kemi thene nuk eshte ne sherbim te shqiptareve, eshte qe ti mbaj shqiptaret te shtypur. Sa me shume kalon koha aq me shume krijoj bindjen qe Haxhi Qamili ka qene nje patriot i vertete dhe hero i vertete. 

Keta karaputanat thjeshte treguan ca burracakesh jane, duke torturuar nje te burgosur, vetem burreri s'kan keta muter. Keta s'jan njerez na e shpifen qelbesirat. Popull kafeshe.

 

Sikur e kish ngritur pakez ze-ne Salia kesaj rradhe. Emigrantet tane perballen shume me albanofobine- thoshte. Kafsheri ne fakt. 

Po cfare albanofobie pash zotin. Ne Amerike thone if you're old enough to do the crime, you're old enough to do the time. Nga letra qe kish shkrujt dukej qe nuk ish ne gjendje fort te qendrueshme emocionale. Mbas 15 vjetesh burg kjo eshte e pritshme. Por ska turp me te madh se sa ta kthesh kete ceshtje ne nje ceshtje albanofobie. Gardianet e kane vrare ne menyre barbare per te derguar mesazhin se kush prek gardianet e pret nje vdekje e tmerrshme. Cfare lidhje ka gardiani ose femijet e tij jetim se Ilia nuk durote dot mo burgun? Nuk po e duartrokas menyren se si e vrane por e kuptoj si veprim. 

Po gardjanet bande gangsteresh jane qe cojne ksoj mesazhesh? Nuk ka ligje per ksoj rastesh atje? Mu me vjen shume keq per ate gardjanin po e verteta eshte qe shqiptaret ne greqi diskriminohen ne maksimum. Gjithmone neper burgje marin denim maksimal. Po te kishte qene grek ky ilia thu do ti kishin dhene te njejtin trajtim? Po thuj mire ja bejn kur shkojne i lepihen atyre jevgjve.

Lend me your ears!

Nese krahason statistikat e zbulimit te vrasesve te policeve me ato te vrasesve te tjere ne NYC do te vesh re se statistika e zbulimit te vrasesve te policeve eshte shume me e vogel. Si shpjegohet? Shpjegohet sepse kur dikush vret nje polic pervec investigimit zyrtare behet dhe nje investigim paralel nga ana e vet policeve. Ne shumice te rasteve investigimi i policeve eshte shume me eficent dhe si rezultat vrasesi nuk del para gjykates por ha plumbin kokes. Mesazhi pak a shume eshte i njejte me ate te gardianeve: mos prekni polic me dore se ju hiken koka. 

Un nga ty po e ngjoj qe ne NYC " ha plumbin kokes " po preke polic.smiley Do kesh pa noi film smileyse dhe une ne nyc jetoj , fatkeqsisht njof edhe njerez ( cuna shqiptare) qe kane be burg ktu edhe nuk kam ngju kurre histori me plumba kokes.Une e kuptoj qe kte shqipon e kane be shembull dhe e kuptoj qe dicka e tille ndodh edhe ktu. Po nuk besoj qe eshte "the norm". Nqs kjo ndodh ne nyc polici nqs kapet ndeshkohet kurse ato malakat jam i sigurt qe si hy gjem ne kembe.

Roni o Grek ky shqiptari ishte ne burg per nje vjedhje te vogel qe nga 2008. Ne 9 muajt e fundit gardianet e torturonin pa arsye dhe ndaluan te ket takime me nenen qe ishte e semure. Pastaj ky u hakmore gardianit per gjithe padrejtsit. Po nese ti ndihesh I lumture per masakrim te ketij shqiptari athere shqiptaret duhet te veprojne njesoje dhe te shpordhin gjithe greket dhe familjet e tyre jashte shqipris. Shqiptaret duhet te sillen kunder minoritet grek me te njejten gjuhe.

Shqiptaret duhet te sillen kunder minoritet grek me te njejten gjuhe.

Kafshelleku nuk luftohet me kafshellek pavaresisht se ne shqipot e kemi per karakteristike primare.

Tani ti u thua vetit Shqiptare dhe shane Shqiptaret urren veten qe je Shqiptare por nuk je Shqiptare se po te ishe Shqiptare kure nuk do ulje veten.

Shaj shqiptaret aty ku jane per t'u share. E mohoni dot qe dhuna eshte karakteristike e shoqerise sone?Shikoni se si trajtohen te burgosurit ne Shqiperi, femrat, etj. etj.

E mohoj kategorikisht. Shqiptaret kure nuk kan sulmuar vendet fqinje kure nuk kan masakruare minoritetet apo tjetrin ne baze te fese apo perkatsis etnike.

Ne lufte po kunder armikut balle per balle. Dhune ka ne gjithe boten ne shoqeri dhe nuk eshte apsolutisht krakateristik e qenies Shqiptare.

 

Znj./z. Aga, vuani nga nje grekofobi e thelle mesa shoh une. Ju sygjeroj te bini ne kontakt me greke sepse ne fakt jane shume te ngrohte dhe zemermire ne pergjithesi. 

Si mendoni qe nje popull i vogel te sulmoje nje me te madh si Greqia? Nuk jane krijuar kurre kushtet, keshtu qe justifikimet me "shqiptaret kurre nuk kane sulmuar vendet fqinje" nuk vlejne.  

Dhuna eshte karakteristike e shqiptareve qe ç'ke me te. Shikoni urrejtjen qe shprehni ju si dhe tjeret qe mbeshtesin dhunen qe i eshte ushtruar ketij shqiptari ne burg. Ne fakt po te kishte referendum mbi denimin me vdekje, jam e sigurte qe te pakten 80% e shqiptareve do te votonin pro.

aga i ka kozomozipolitani kto...
e hap xumen per grekun gati tu...! s'ke ci bo!

Roni grek ? Ore aga, Perendia te ruajt fiqirin !

Nuk duhet ta quajm albanofobi se nuk na kane frike thjesht diskriminim

Kot mbushen lajmet me budallalleqe

si per ti prishur palloshit qejfin e vizites ne allaman

nuk ia ndjen fare...
i kishin dhen dopjo doze

Ketu shoh qe peshqit jane shume filogrek sa pak komente per kete rast nese behet fjal per turkun islamin do kesh 200 komente. Me duket qe ky forum eshte per minoritar.

bingo!

 

Po pse turku dhe islami na perfaqesokan maxhoritarin? pse ja fut kot o njeri? Per islamin dhe turkun ka mir qe ka komente.. duhet te kete edhe ne kete rast skandaloz, por kjo pa i hequr rendesine sulmeve te hordhive aziatike mbi identitetin tone fetar, kulturor dhe etnik.

e ke kap fiks aga...
skam ca shtoj ma teper!

Qe ne Greket nuk na duan kjo dihet boterisht ........ Vetem se ne jemi kaq zemer mire e kaq "te bute" sa vazhdojme tu bejme xhan xhan (ndoshta se jemi edhe pak interesaxhinj e lepires)......

Cdo i burgosur ka te drejte te  takoje nje person te afert ne burg.... gardiani maskara nuk ja lejonte kete gje.

Te gjithe gardianet te perfshire duhet te denohen e te vijne e ta bejne burgun ne Shqiperi.

This is what i call justice smiley

Edhe njeher shteti shqiptar e vertetoi  veten se sa lafarak eshte perpara fqinjeve.

Eshte fatkeqesi se si shqiptaret justifikojne ate qe i eshte bere Karelit duke filluar nga denimi i gjate dhe duke mbaruar tek dhuna qe i eshte ushtruar nga gardianet. Indeks qe kemi shume pune per t'u civilizuar si komunitet, qe te vleresohet profesionaliteti dhe jo kafsheria, jeta, jo vdekja, qofte edhe per nje kriminel.  

Na lajmero kur te kesh bere nje stan me barbare Albanie

I/e dashur, ju keshilloj te konsultoni nje psikoanalist. 

Kjo puna e vlersimit eshte si puna e qasjes me kopshte lulesh. Po i bere shurren baces cer do presesh? Une me thene te drejten, jam i mahnitur se sa pak kriminele kemi ne greqi. Sidomos nga keta te rriturit andej. Nese ne menyre sistematike, i mohon aksesin ne sistemin shkollor, mjeksor e ate juridik, cer do presesh? I bie qe ne o mbajme shume, o jemi nje popull per tu admiruar.

Ne mbajme shume.

Gangsteri serb: Në burgjet greke, shqiptarët i masakronin. Ortodoksët i trajtonin mirë

Kristijan Goluboviç, një gangster i njohur serb, që ka vuajtur dënimin në burgun grek të Malandrinos, ka rrëfyer për një televizion serb se të dënuarit ortodoksë trajtoheshin mirë, kurse shqiptarët i rrihnin me dru. “Në momentin e ndëshkimit, shqiptarët veçoheshin nga të burgosurit e tjerë. Më pas, aty vinin forcat speciale. Kush ishte shqiptar, përfundoi shumë keq. I goditën dhe i vranë me shkopinj druri. Ne serbët, maqedonasit, bullgarët, pra
ne ortodoksit nuk na prekën me dorë, por na dërguan tek shërbimet përkatëse për 15 ditë apo një muaj”, thotë ai. Sipas Mapos, Kristijan Goluboviç e përshkruan sistemin grek të drejtësisë si shumë të ashpër dhe diskriminues, krahasuar me vende të tjera të Europës

Shikoni pra keta jane vellezerit tuaj Ortodoks qe urejn cdo qelize Shqiptare qe frymon. Ore ju te Shqiperis kur do kuptoni qe armiku me i madh i juaj nuk eshte Turku nuk eshte Islami por jane keta kafshe Greke dhe Serbe.

Te betohem qe po te kishte rastin Greku to te perdhunonte dhe masakronte gjithe Shqiperine pa dallime feje veq pse jeni Shqiptare do te pesoni te njejtin fat si Camet dhe Arvanitasit.

Lidhjet e marredheniet e shqiptareve me greket jane shume me te hershme se ato te serbeve me greket.

aga, morrat hiqen me gur kali.

ne rast pamundesie, benzine.

Duhet ndare diskriminimi institucional qe u behet shqiptareve nga marredheniet e perditshme mes grekeve dhe emigrantave qe jetojne atje. Mos harroni qe policia greke eshte e infiltruar thellesisht nga anetare te Agimit te Arte...

agimi eshte i janulles
ai i orkestron te gjitha...
ka bekuar dhe edi ramen, pale!!!!!1!!!

"Sipas një dëshmie, shefi i rojeve të brendshme të burgut të Nigritas, Hari Konsolidis, që tashmë ndodhet i shtruar në psikiatrinë e Serresit, ka pranuar para kolegëve të tij në polici, se e ka rrahur dhe torturuar shqiptarin brenda në burg. Ai ka pranuar se në torturë ishin edhe 9 roje të tjera, 7 nga të cilët e mohuan pjesëmarrjen, ndërsa 2 e pranuan fajin e tyre.

Kur Konsolidis mësoi se do të arrestohej, tentoi të vetëvritej, por u shpëtua nga kolegët. Mësohet se i ka telefonuar gruas dhe i ka kërkuar falje, më pas ka tentuar vetëvrasjen. Aktualisht ndodhet i paraburgosur në klinikën psikiatrike të spitalit të Serresit për trajtim."

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/vdek...

Burgjet Greke jane kthyer ne thertore per Shqiptaret

Racizmi Grek ndaj Shqiptarve behet nga politika shoveniste bizantine e kishes Greke me kryetar Janullen.

Shqiptaret nuk kane nevoje per nje ndermjetes  Grek Janullen qe ti drejtohen Zotit.

Cfare lidhje ka kisha greke, me faktin qe rojet e nje burgu per te hakmarre vrasjen e nje kolegu te tyre, vrane vrasesin?

Besoj qe shoqeria greke eshte shume me e civilizuar se ajo qe mendon ti. Shoqatat e te drejtave te njeriut kane protestuar, min. drejtesise ka urdheruar hetim, 8 gardiane jane arrestuar. Kjo tregon qe funksionon shteti ligjor. Ne rastin hipotetik, nese do te kishte ndodhur ne Kosove, qe nje burgosur serb te kishte vrare nje gardian kosovar e me pas ky te ishte vrare nga gardianet, a thua kjo ngjarje do te ishte bere publike dhe pergjegjesit do te ishin akuazuar? Si do te ishte referti mjekesor per shkaqet e vdekjes?

Grekrit apo evgjitet e Afrikes me Shqiptaret e kane treguar ate karakter kombetar te poshter urrejtjen dhe friken e tyre dhe poshtersine qe zoteron Shpirti neverites grek! Ne parade ushtaret kenduan vdekje Shqiptarve,perpara tre muajsh u vrane mizorisht dy Shqiptare ne prespe te cilet u rrahen perpara se te ekzekutoheshin! Ne Selanik nje Shqiptari i futen ne anale nje hekur te nxehte ! Ky Shqiptar eshte nje hero i cili u tregoj grekve se me Shqiptare e vertete nuk ka burra ti dalin perpara!

Aga, morrat, insektet shtepiake me te perhapura, hiqen o me gurkali o me vajguri. Mos degjo Bamen qe thote me benzine se ta ka me te futme se ai vete eshte grek. Bile eshte serb fare.

Po dalin shume greke dhe serbe ne Shqiperi mbas vdekjes se Enver Hoxhes. Vertet ka aq shume greke dhe serb? Kjo eshte per tu shqetsuare

Duke qen se me lart the "veq" besoj ke dash te thuash "enver hogja" ? Me mire te mani linjen se sa ta boni sallate krejt.

Pa mer po, po ky Bama eshte serb nga ata te Millosheviqit.

He se mos harroj teknologjia e zhdukjes se morrave eshte keshtu : merren gersheret qe qethin bagetite, qethen floket, ( nuk prish pune nese jane me qallata) merret vajguri e me nje cope lekure dhie lyhet e gjithe koka.

Pastaj dilet ne diell e qendrohet aty per 30 minuta. Koka do mbaje pak ere vajguri po ama morrat te marrin te keqen. Kjo pune behet 30 dite me rradhe deri sa te te vije rradhe qe lan konen ne javen e katert.

Koka do kete ndonje kore kellire , por ama siq e thashe morrat aha , nuk kthehn per 6 muaj. Pastaj vazhdon prape deri sa te mos quhesh me morrmadh. 

P.S. Lexoje, shprendaje po mos ja u jep asnje greku apo serbi.

e gjith PKSH ishte e mbush me grek... apo ortodoks... ca dreqin i quajne...
shife shife...

Xhekdelli, ne 28.000 km katrore ka pat gjithesejt 30.000. Greke.Ju per sa e dini ...axheba ?
Ortodokset tane ju i dini apo i beni greke ? Shko mor hap nje abetare e mos dil ne melciz te burrave !

pjesa ma e madhe e PKSH ka qen e mush me grek... apo ordhodhoksa...
jo se osh gjo e keqe... po kshu eshte.
fakt!

Keshtu eshte kur krimi shkon i pa ndeshkuar. Krimi sjell krimin.

Ti mohosh te drejtat elementare te burgosurit eshte krim. Te vrasesh nje gardian, nje njeri, eshte krim. Te te vrasin ne menyre barbare, pa nje urdher gjykate eshte krim.

Akti i tij, sado i shemtuar dhe i denueshem, shpresoj ti kujtoje kafsheve shoviniste se abuzimi ka nje kufi, dhe se mund te paguash me koke.

shtegtimi i se drejtes. greket (ata te vjetrit, jo keta abrashet e sotem) kane folur per te.

por, Bame, nuk behet kauze me burgaxhinj ordinere, degjome mua. eshte si nje prone me barre ajo pune. ashtu sic nuk luftohet korrupsioni me dritan priftin. nuk di a me kupton. para te drejtave e kushteve ne burgje, ka plot per te bere jashte burgjeve. cdo kauze e mbeshtetur ne emotional appeal, e ka krimbin brenda.

po kush e boni kauz o emo (pervec se atij qe ha buken e kaurrit lart...) si thone kenej, ndeshkimi sipas krimit apo jo. As ti nuk e di se si do te silleshe ne situata te tilla.

Nejse, marveshja per sherbim denimi ne vendet perkatese, ne mos gaboj, u kry.

eshte thene ne kete blog, nje nga gjerat e mencura ketu, dmth: eshte keq kur kauzat e drejta bien ne duar lamashesh. thjesht per ket e kisha. por une nuk du me u perzi ne ket teme. kjo nuk eshte nje teme per mu. gabim qe llapa.

Deshe sdeshe e hongre! Zgjidh tani, serb apo grek?

..pak nga te dyja nuk te bon keq smiley
 

si xhin & tonic! balanca ama eshte primare!!!!

Ti Bame rri mire se te ka dale emri qe ke dhe dashnore bile. smiley

Gjithsesi Greqia eshte kritikuar dhe vazhdon te kritikohet per shkeljen e te drejtave te njeriut. Mund te kaloje ne heshtje kjo situate por nuk eshte ne leverdi te politikes greke , perkundrazi ka per t'u dale shume probleme

Ata qe nuk kane qene kurre ne Greqi duhet te kuptojne pike se pari nje gje: Shteti Grek dhe nenkuptoj Policine dhe Ushtrine  jane teknikisht dhe fatkisht primitive ne substance dhe ne organizim. Keto dy kolona te shtetit greke veprojne ne menyre paralele me organet e tjera shteterore dhe nuk kontrrohen fatkisht megjithese ne leter duhet.  Mos harroni qe deri ne vitet 70-80 Greqia ka qene diktature ushtarake.

Dhuna ndaj shqiptareve eshte e qellishme, kafsherore dhe etnikisht e motivuar. Nuk ka lidhje ketu as kisha dhe as greket e thjeshte.  Mua gjithmone me ka bere pershtypje te thelle se si njerezit e thjeshte ne Greqi sapo vishnin uniformat e policise dhe ushtrise ktheheshin ne sadista me plot kuptimin e fjales ndaj shqiptareve dhe frikacake ndaj kombesive te tjera jo vetem atyre ortodokse por edhe myslymane si Turqeve, Kurdeve apo edhe Pakistanezeve. Por krejt tjeter kur i takoje neper rruget e athines ose silleshin krejt tjeter me sherbysen shqiptare qe i sherbente nenes se tyre. 

Si mund ta luftoje shteti shqiptare kete gje? Si fillim ta nise me avokatin e shtetit shqiptare qe nuk e di nese ndonjehere ne jeten e vete ka vizituar ndonje burg Grek ku mbahen shqiptaret. Per kuriozitet zevendes ministri i arsimit te greqise sot ka vizituar shkollat greke ne Gjirokaster ku I ka pergezuar per punen ne kete vende te trazuar.

Roni o Grek ky shqiptari ishte ne burg per nje vjedhje te vogel qe nga 2008. 

aga o qyftexhi, Ilia ishte ne burg qe prej vitit 1997 dhe jo 2008. Dhe ne burg ishte per vrasje dhe jo per nje vjedhje te vogel. 

 

Keto ndodhi jane shume speciale dhe nuk duhen perfshire ne Indinjatat e Urra -patrioteve .ne cdo vend te Botes ka abuzime ekstreme ne Burgje edhe pa shkak .Kujtoni ciftin e amerikaneve se si silleshin me te Burgosurit .

Rendesi ka qe keto te denohen Institucionalisht ne baze te Konventave Nderkombetre " mbi Torturen ". Ne se Greket nuk do mbanin QENDRIM Ligjor dhe biles duhet shume i ashper ndaj krimit kunder Shqiptarit atehere po kemi nje te Drejte te Madhe ta bejme kauze . Dhe me te Drejte te drejtojme Gishtin edhe ndaj Qverise !

Ndryshe si zakonisht komentet  marrin ngjyrime  " kujt do me i tregu Patriotizmin ti mer jahu " Ose me shqip Komente Racistesh !.

Aq me teper shembulli  gangsterit serb qe eshte 'benzine per zjarr ' sepse shqipot  i dine Naive e mashane ne duart e tyre .Intrige Bajraktaresh qe i kemi me tonelata gjate qeverisjes nga Bajraktaret Shqiptare . Menyra me e mire eshte trajtimi ne shtypne kendshikimi te ndryshme dhe Probleme OJQ . Zyrtarisht reagime nga Min perkatese .

Duhet te mos harrojme se Ne kemi Vajtur ne Greqi !

 

sikur te kishte vrare ndonje polic ne burg ne shqiperi dhe ti kishin bere te njejten gje te gjithe do thoshin "mire ja bene". meqe ka vrare nje polic grek, ka dhe nga ata qe thone mire t'ja bejne kriminelave se e meritojne. une per vete hyj te grupi "mire ja bene" edhe pse ai polici ishte grek qenbirqeni*

*ndoshta s'ka qene qenbirqeni, po meqe e do zakoni qe po qe grek mos ta leme pa etikete, s'po dal nga normat dhe une smiley

Po mbase dhe ai gardiani grek do e kete ngacmu sistematikisht, se kshu kot nuk nxorri thiken te bere vet. Mbase I kish shku dhe atij aty ku smbante dot me. Ai vete e ka ditur qe pas vrasjes se gardianit, do masakrohej dhe ai ( tortura e tij psikologjike dhe fizike ). perderisa organet perkatese greke kane investiguar dhe po marrin masa tregon qe eshte shkelur ligji or ti.

Ngjarje e turpshme, krim shteteror perderisa eshte bere nen hyqmin e autoriteteve greke. Me duket se ka dhune endemike ne forcat e sigurise greke ndaj cdo subjekti qe konisderohet i dobet ose fajtor. Madje besoj qe keto organet e policise jane jashte fare kontrollit te shtetit. Min i brendshem grek duhet te jape doreheqjen. Shteti jone duhet te beje nje ankese zyrtare sikur edhe formale. Ska rendesi nese Ilia ka qene kriminel, ai u ekzekutua ne menyre te ftohte nga ata qe duhet ta ruanin. Ngushellime familjes se tij per kete gje, e pacin perhere ne zemer.

shiko, qe ky  krimineli vrau nje gardian burgu  eshte e pajustifikueshme... megjithse thone qe  e kish keqtrajtuar,  apo  i kish marre mijera euro per ti rregulluar nje leje 3 ditore, por e kish genjyer..  prape,  ky vrau nje njeri!   

nga ana tjeter,  ajo qe ndodhi me pas, dmth hakmarrja primitive e gardjaneve te tjere te nje institucioni shteteror ndaj tij,   me se shumti  tregon kulturen qe eshte krijuar  tashme prej 20 e kusur vitesh ne Greqi:  qe  policia apo cdo organ shteror  grek, mund te bej me shqiptaret cfare ti doje qejfi  dhe te mos ndeshkohet!!

jane  shume fare rastet  ku polica grek kane vrare shqiptare dhe jo thjesht kriminela, por shqiptare  emigrante te cilet, p.sh  kane ikur me vrap  sepse ishin pa dokumenta dhe keta policet e kane hedhur ne gjyqet farsa me shprehejn klasike:   ''mu shkrep arma pa dashje kur po e nxirrja nga kllefi'',  aksident, i pafajshem!     dhe po flas per vrasje  ne gjakftohtesi,  se  dhunime e rrrahje  atje jane ne rend te dites,  keto nuk llogariten fare.
 

Valla Belul skemi nevoje te bejme si moralista. Fillimisht mendova keshtu si ti, por me vone pasi e mora vesh tamam historine, i lumt dora qe ja ka pre fytin atij muti. 

Imagjino, te rrish ne burg me vite per nje vjedhje (te pakten kete kuptova) dhe gardianet qe e keqtrajtonin. Cfare qelbsire duhet te jesh si roje qe ske me se merresh po kap e rreh nje te burgosur. Ti kish keput edhe nja dy a tre te tjere ndoshta do u kish dhene nje mesim te mire atyre gardianeve te ardhshem. 

Tani, ky vend gabelsh qe i thote vetes shtet European si mundet te lejoje keto. Mund te thuash racizmi. Po mir mor sot jane shqiptaret neser s'jane, se ska me pare Greqia. Ketu ka nje problem te thelle, vete ata si shoqeri. 
Po ajo eshte puna e tyre. Mua si shqiptar me shqetesoi ajo letra e atij djalit qe thoshte se pse me keni lene ne burg per 15 vjet vetem per nji vjedhje? Ky eshte problem. Sa te tille ka atje? Ku eshte shteti shkerdhym shqiptar? 

jo mo se spo bej moralistin as gjykatesin...  koment bera..smiley    shiko, kam lexuar dje dhe sot   disa shkrime per rastin e ketij shqiptarit dhe per ngjarjen ne pergjithsi, e nuk me eshte e qarte akoma  nese ky ishte denuar per vjedhje apo per vrasje..    

por nuk ka shume rendesi  se per cfare eshte denuar ky ne fakt....   me sa duket ky eshte keqtrajtuar  atje qe arriti deri ne  kete pike.    bile ne nje fare menyre te kujton rastin e atij shqiptarit tjeter ne Selanik,   te cilin  policet greke e kishin keqtrajtuar per disa dite çnjerezisht , madje  e ç'burreruan, ne nje stacion police.. dhe  kur doli  prej andej, gati si çmendur   e vetmja qe donte te bente  ishte te hakmerrej diku  dhe morri peng nje autobuz me udhetare qe  rezultoi ne tragjedi me vete...   e kane bere edhe film greket kete, por nuk me kujtohet titulli tani... 

nejse, ajo qe po thosha une eshte se kjo ndodh  ngaqe   autoriteti grek kur   vret  apo keqtrajton  shqiptare nuk denohet...   kjo lloj dhune ndaj shqipaterve eshte kulture atje.   dhe ky eshte krim shteteror!

Shume e thjesht eshte kjo pune.

Me pake fjale me shume pune veprime. Nese ka mbeture ende Shqiptare ne Shqiperi duhet hakmarje. Per cdo Shqiptare te vrare duhet hakmarje. Kjo eshte reciprocitet.

Nese Greqia diskrimonon Shqiptare ne Greqi edhe Shqiperia duhet te beje te njejten gje me minoritetin Grek. Shume e thjesht dhe mbaron muhabeti.

Mos beni shume llam llam po beni reciprocitet me Greket. Mbyllni gjithe bizneset greke ne jug dhe zevdesoni ato me Kosovare. Shpetimi i Shqiprise eshte kure minoriteti Grek zevendohet me Kosovare.

Aga askush nuk te ndalon te shkosh te hapesh biznes ne jug te Shqiperise. Jepi! 

shko aga hap qebabtore ne Jug, ste ndalon kush.

aga jo se masanej mbyllet peshku! smiley

Aman e mire se te vini shko hape me pelqen ideja ..... Bollano qe i bie çiftelis smiley

Ti e ke hallin qe u vra nje njeri kot aga apo te kendon zemra per pak sulltan pekmez? Nese e ke per kete te fundit me mire mos i hidh syte fare nga shqiperia.

Sa per ngjarjen... Sinqerisht race me te poshter se fashisti grek nuk ka.Sa per reagimet,me vjen keq,por c'te mbjellesh do te koresh. p.s. u kujtoj bashkeatdhetarve te mi se qendrat e ndihmes se shpejte ne itali e greqi jane te mbushura me shqiptar qe perfitojne sherbim shendetsor sot e 20 vjet, e kam fjalen per shqiptar e jo per emigrant shqiptar me banim ne itali e greqi.

Te nigjosh ca llahtarish i bejne Shqiptaret njoni tjetrit Greku te duket i bute fare,po te germosh maje men po nuk dolen Arvanitas edhe kto policet Grek.

O vellezer shqiptare pse po nxitoheni?

Ilia ja preu fytin gardianit, gardianet e masakrune Ilian, prokuroria greke leshoi urdher arrestin per 8 gardianet, kryegardiani qe kish organizu masakren, kur mori mori vesh per urdher-arrestin tentoi vetvrasjen. Sot kryegardiani kish pranu krimin dhe kish identifiku dhe gardianet e tjere qe kan marr pjese ne krim. Dy nga te identifikuarit e kane pranu krimin ndersa 5 te tjere e mohojne. Hetimi vazhdon, gardianet do dalin para gjyqit!

Tashti, me qe po keni qef me fol per krim shteterore, shqiptari, kishe ortodokse etj, etj. 

Garda republikes shqitare palosi si dosa 4 qytetare te pafajeshem qe as kishin vra e as kishin pre njeri. Prokuroria nxorri urdher arresti per gardistet, q'aj Salia (Skenderbeu i dyte dhe baba i kombit per shume kosovare) i tha kryeprokurores "lavire bulevardi", gardistet nuk i jap. Gardistet dolen ne gjyq dhe u shpallen te pafajshem. (Nuk po e zej me goje Gerdecin se shko gjate komenti)

Shqiptaret ti rrujne topet grekeve. 1 djale vrau policia greke dhe u dogj Athina 1 muaj. 1 kriminel shqiptare vrane gardistet grek dhe do hane burgun 8 gardiste grek!

Edhe nje here, shqiptaret ti rrujne topet grekeve!  

Roni nuk kemi pune me shqiptare po me greke dhe na behet zemra mal kure shofim trazira protesta shkatrim ne Greqi.

Une them nese qeveria shqiptare nuk ka koqe te mbroje Shqiptare athere Shqiptaret te marin pasaporta Turke dhe do ti mbroje Baba Erdogan se e dine mire Greket friken e Turkut

Po futem edhe une kot ne muhabet, po me duket se ne jemi msu me frik , nuk bohet cdo gje me frike

Ag mos pordh ne shishe edhe ti tani! 

As grek as turk s'jane per ne. Harroje! 

Roni ka te drejte ne ate qe thote. 

me qe adminit nuk i pelqeu fjala e perdorme per funksionin biologjik ne fjale athere po perdor nje tjeter me shkencore dhe detyrimisht me korrekt.

Ne Shqiperi dhe Kosove babe thirret ai i cili te pllenon nonen. Ty nese ta ka pllenu nonen Erdogani je i lire ta therrasesh babe. Nderkohe ne shqiptaret e tjere te cilet nuk e njofim Erdoganin per babe, refuzojme qe dikush ta paraqese ate si baben tone. 

kerkoj ndjese admin per fjalorin e perdorur me pare. 

 

Roni ne kosovaret e kemi shume te madhe dhe ta pllenojm nonen me mire se greku thjesht te tregova nese tu merzit nona veq me grek

kerkoje ndjes admin veq me duhet te kthej pergjegje grekut

Faleminderit per sherbimin e ofruar aga. Do ta lajmeroj nenen dhe do te te mbaj ne njoftim. 

Edhe nje here, shume faleminderit aga!

aga aga, aty ku je edhe me symbyllur mund te mesosh dicka, ... per te mos mbetur.... i njejti ! Miqesisht ta them kete!

O shoku je ne ajer fare po ik rrasja noi suxhuk dhe i got raki dhe leje ket muhabet. Edhe un miqesisht po ta them.

qe racizimi eshte aty, kjo nuk do shume mend. Se nuk eshte rasti i pare i keqtrajtimeve. As rasti i fundit per fat te keq nuk ka per te qene.
Nga ana tjeter, gjithe kjo bufonata e dhenies se ngjyrave patriotike, mbulimi i arkivolit me flamur, thirrjet nacionaliste per hakmarrjen e jetes se ktij "heroit" etj, tregon formimin tone si komb, kam frike. Qe reagon pothuaj instiktivisht.
Perfshi ketu dhe kontributin e medias. Shqiptarja.com (aka Nila), kishte nji pseudo-interviste ku nji i burgosur tjeter e justifikonte kte sepse nuk i kishin dhene leje kur i vdiq e ema. Nderkohe, me poshte jepnin interviste me te emen e ktij qe ankohej se te birit nuk i kishin dhene leje mgjse kish paguar 60 mije euro gardianit...ku ta kapesh me perpara ket mentalitet leshi? ai u bo per rahmet tani dhe nuk duhet perfol po drejtsia nuk blihet me euro.
Pa dash me justifiku ate masaker qe i kane bo greket, ekziston dhe nji kod i mrenshem qe polici do mbroje policin. Dhe sic e tha dikush ktu, nqse do kish ndodh te ne, pakkush kish per ta ngrit zerin, perkundrazi

Po Ron..njesoj si te vritet nje grek ne shqiperi,nami behet. Ti ke te drejte ne krahasimin qe ben,ne fakt as nuk mund te behen krahasime jemi ku e ku,por bindu per dicka vella shqiptar..NUK KA RACE ME TE POSHTER E TE NDYRE SE FASHISTI GREK, per fatkeqesine e popullit grek e atij vendi ne primis, keto qenie te ndyra qe tolerohen mes tyre deri diku,justifikojne plotesisht gjithe urrejtjen qe shqiptaret derdhin mbi shtetin grek.

nuk jam specialist per teori racash. 

me aq sa di une ka sisteme qeverises te drejte dhe te padrejte. Nese gjykata greke i shpall te pafajshem gardistet athere per mu greket qeverisen nga nji sistem i padrejete. Dhe per mu nese do te mallkosh nji popull "uroi" te qeveriset nga nji sistem i padrejte. Dmth nese gjykata greke i shpall te pafajshem gardistet athere greket ne qafe kan veten dhe i ka zone mallkimi i shqiptareve.

Nuk e di sa i qarte jom.

Nuk e kam fjalen per teori racash njerzore kur permend racen fashiste greke,dhe nuk eshte problemi me i madh ky rast apo raste te tjera te dhunes fashiste te ushtruar qe dihen,problem jane me mijra raste qe nuk dihen.Une mendoj se kjo race e ndyre fashiste greke eshte problemi kryesor midis dy popujve e vendeve(nuk shoh te kete patur,te pakten deri tani, nje race te tille te ndyre ne shqiperi,pertej komenteve idiote tek-tuk deri ne nje fare liveli politik) dhe pertej te gjithave une kam nje urretje qe me buron nga shpirti per fashistet e ata grek ne vecanti,jo se jane grek,por se jane fashist grek=raca me e ndyre qe ekziston.

Ron po vij dhe njehere sepse them se duhet me u shmang nga komentet e teperta qe ngjallin racizem , sidomos nga NIVELI i Juaj ! Kuptohemi drejt askush nuk mund te ndaloje askend smiley Se pastaj cu kuptua qe kam mendimin tim ?

Kjo eshte nje ngjarje qe duhet te edukohemi te presim VENDIMET Gjyqesore si qytetare perderisa pretendojme per Shtet Demokratik . Si gjithe Europa dhe ne , biles Greku ca me shumke para nesh .Turmat karaste qe shfaqen nga nje krah ose tjeter ..Indinjatat jane te Urra - Patrioteve nga cdo Krah !

Ne s'kemi pse tua rrujame Grekerve as ata Ne s'kane perse te na i rruajne smiley Ne ishim ne nje Kohe qe "U themi monarkofashisteve Greke te mos ta luajne Bishtin , se ua presim .Ata na kane ne gryke te Psuhkes , ne i kemi ne Gryk te Topit " smiley

Do ti qe nuk e lujten mo Bishtin smiley ... por dhe keta qe thone se erdhi Koha qe " ne Ulem breket " eshte teori felliqsirash te propogandes Berishiste , me trima te cartur  ! 

I nderuar ..Kohe te tjera !

Ne Greqi shumica e policeve jane Arvanitas, te traumatizum nga Greku u futen u bon te gjithe polic ene ushtarak , nga te keqtrajtum u bene keqtrajtus  edhe po kto jane qe sillen me keq me Shqiptaret .Ne shqipri po ky muhabet , te rrit me frik edhe vetem friken njofim.Po te na sillet tjetri si rob ja marrim per dobsi

policia greke eshte e dhunshme ne pergjithsi...   dhe sipas tyre (grekeve dmth)  kjo dhune eshte trasheguar nga qe nga koha e diktatures dhe juntes ushtarake sepse nje pjese e mire e policeve te thjeshte,  por edhe e drejtuesve te saj,  nuk u larguan nga puna..   pra edhe  ''metodat''   policore  mbeten..

 

Belul, ne duhet te jemi me te kujdesshem kur trajtojme si heronj njerez qe kane kryer krime ne nje vend tjeter. Se keshtu tregojme vehten popull i pakulturuar shpellar.Gjith problemi duhet interpretuar tek nje mentalitet i cili shkel rende te drejtat e bjeriut dhe nuk e bazon drejtesine te ligjet, por mbi urrejtjen.Ketu i sjellim me nder vehtes se sa bejme heronj fajtoret sikur ti kishim nisur te na ruanin kufirin dhe ce more se na e vrane ne krye te detyres.
Mu kujtua me kete rast nje ngjarje e ndodhur dikur.Po u fliste i deleguari nje mase njerzish per te renet deshmore te nje fshati si bie llafi Kuci i cili i dha luftes gati duqind djem e vajza.
Nje grua qe po degjonte dhe qe nga Myzeqeja e Vlores ja kerciti
- Edhe ca na tanet u vrane ke Mulliri Rekes..!
- pusho ti a derzeze- i tha njeri afer ...- se atje u vrane duke vjedhur..!

Po pse si heronj Grave? Ne flasim per te drejtat e njeriut te cilat edhe nje i burgosur duhet t'i gezoje.

Jarde, kur percillet me flamujt kuq e zi si i thone prej anes tuaj ?

grava, meqe me permende mua.. ne ato dy komente qe kam bere per kete ngjarje, se kam trajtuar kerkund si hero  kete..  por  thashe:  megjithse kriminel , prape eshte viktime e dhunes se shtetit grek.
 

Jo nuk thashe se ke thene vetem komunikova me Ju per ate citimin ...

Jo Belul, ai nuk eshte viktime e dhunes se shtetit, por e disa njerezve te shtetit, Shteti po merr masa duke i denuar ata njerez te cilet nen petkun e shhtetit, dhunuan nje te burgossur, i cili per krimet qe kishte bere, ky shtet e kkiishte denuar dhe ua kishte besuar disa njerezve, te paguar prej tij... ja kaq e thjeshte eshte gjeja... Shteti, reagoi, dhe reagoi ne menyre te menjehereshme dhe ashtu siç i ka hije nje shteti te vertete...

Ndaj nuk duhet ngateruar shteti me ca njerez po te shtetit...

alidemso, po te kesh lexuar komentet qe kam bere me siper,  do ta kuptosh pse them eshte viktime e dhunes se shtetit grek..smiley     

keto 20 e kusur vjet, jane vrare shume shqiptare ne Greqi nga policia greke..  nuk ka ndodhur asnje rast qe polici grek te jete denuar..   bile as e kane hequr nga detyra..  jo me kot ''shqiptari i vjeter''  qe flet nga Greqia ne komentin e tij te pare thote:  ''e shumta e denimit  keta  gardjanet do ti transferojne  ne nje burg tjeter''.    prandaj  pra, ndodhin krime te tilla atje,  sepse shteti nuk te denon por te justifikon..  e pra,  tashme eshte  kthyer  krim shteteror!

tashi,  bravo shtetit grek per reagimin e menjehershem,   ''po  vemi te lumi, tha, pa xathemi''.. dale te shkojne ne gjyq ti denojne etj etj..   pastaj ti themi vertet: Bravo shtetit Grek!  

Polici te dhumnshme ke ne Turqi  po sja ma bytha njeriu te bej pordhe anej, ne Greqi eshte bo ca sta pret menja

Mua per vete me vjen shume keq per kete djalin ,duhet te jete e tmershme cfare mund te kete perjetuar smund ta imagjonoj, burgun e padrejte ,padrejtesi te nryshme, tmerr me pak fjale por me aq bote sa kam pa eshte nje drame njerezore , nuk arriti ta menaxhonte veten .Ndoshta po te ishte ne burg ne Gjermani sdo shkonte ne kte pike.Ne sjemi me te mire se ata

burgun e padrejte

Ore keni lujt menc ju apo beni vete?

Ilia e pranon ne leter qe (nuk po e citoj direkt) qe megjithse une vrava dike ju nuk keni te te drejte tme merni jeten, etj etj.

 

Lexoje se cfare shkruan ilia:

 “Për shërbimin e burgut të Malandrinos! Më keni futur dhe më mbanin këtu, kaq gjatë, kaq shumë vite.Edhe pse kam vrarë dikë, ju pse nuk më lejoni që të shkoj në shtëpinë time për të gjetur dhe parë nënën time gjallë. Pse nuk më lejoni të shkoj në familjen time, pse?

Ky ashiqare duket qe ka vujt nga depresion i thelle. Ky duhej mbajt ne izolim ne psikiatri dhe jo te mbahej ne burg. Ky ka qene mine me sahat. Fajtori me i madh ne kete tragjedi eshte ai qe e ka lene kete ne burg dhe jo ne psikiatri. 

Italiont kane nje llaf te bukur  , i thone Disgraziato, sikur e permbledh  ky llaf

1. sventuratosfortunato perseguitato dalla sfortuna È un ragazzo disgraziato.
2. sciagurato in frasi esclamative esprime biasimo o rimprovero nei confronti di qlcu Che cosa hai fatto, disgraziato!
3. dannatoavverso pieno di avversità, che ha prodotto esito negativo

Disgraziato pa diskutim, por kurrsesi i pafajshem.

Pastaj ne ket histori mu te gjithe me duken Disgraciato, edhe Ilia, edhe ai gardisti qe ilia ja preu fytin por edhe gardistet qe vrane ilian.

Ta menosh qe hiken 8  veta per lesh sepse vrane dike qe ish i denuar me burgim te perjetshem. Tamom tragjikomedi greke! 

smiley Ashtu eshte, te gjithe  Disgraziati

o Rono, po nuk jane gardista mor burre, por gardiane  burgu...  e shoh une, tani qe futet edhe  italishten me ''disgraciato'',  do na pleksni edhe me  ''guardia di finanzia'',  me duket..smiley

Po gardian u jam referu dhe une mer Belul. Dmth, gardian, gardista pervec parashteses "gard" te perbashket kane qe te dy jane punonjes shteterore. 

Pastaj tashti qe po e menoj kjo puna e Disgraziati eshte akoma me e thelle. E ke parasysh ca domethene sot per nje familje greke qe kryefamiljari ti futet ne burg? Pervec kryefamiljarit hiken dhe rroga. E ke parasysh cadomethene me te hik rroga sot ne Greqi? Do detyrohen femijet e gardistave ti hyne rruges se krimit. Dhe mesiguri qe dhe ata vete do te bien ne burg, mbase ndonjeri prej tyre do bej dhe vrasje dhe do denohet me burgim te perjetshem. Ne burg do ti hiki truni dhe do ti prej fytin nji gardiani etj etj etj etj. 

E merr vesh o Belul qe po e pame me syrin e shqiptare vs. grek i bie qe ne kemi fitu sepse kemi kriju me shume Disgraziati nga kjo histori.

Prandaj po them qe po nxitoheni! 

 

Sikur thote me mbani kaq kohe per vjedhje. Keshtu te pakten e lexova une diku tjeter. Letra duhet te jete po e njejta.

Roni, kujtojne se patriotizmi provohet nga mbulimi me flamurin kuq e zi ...ne zi! Jo ore njerez jo! Patriotizmi provohet kur te respektojne ( dhe jo te te denojne ) ata qe te shofin ne vendin e tyre ... Si te huaj, si allvanoz" !
Doooks ne kete rast merr kuptimin i pa fat, i shkreti ,
" i mjere " Dhe e ke mire shume ! Po kaqe jo me teper !

...Un jardin sur le nil - 2 Prill 2014 - 15:39 Permalink

përgjigju

Znj./z. Aga, vuani nga nje grekofobi e thelle mesa shoh une. Ju sygjeroj te bini ne kontakt me greke sepse ne fakt jane shume te ngrohte dhe zemermire ne pergjithesi.

Si mendoni qe nje popull i vogel te sulmoje nje me te madh si Greqia? Nuk jane krijuar kurre kushtet, keshtu qe justifikimet me "shqiptaret kurre nuk kane sulmuar vendet fqinje" nuk vlejne.

Dhuna eshte karakteristike e shqiptareve qe ç'ke me te. Shikoni urrejtjen qe shprehni ju si dhe tjeret qe mbeshtesin dhunen qe i eshte ushtruar ketij shqiptari ne burg. Ne fakt po te kishte referendum mbi denimin me vdekje, jam e sigurte qe te pakten 80% e shqiptareve do te votonin pro....

 

Mesa shikoj ti nuk je shqiptare,se nuk je e dhunshme.Pike e zeze ku ka arritur tangerlliku!

Nese je snobe dhe vazhdon te japesh leksione drejtesie,ben mire te shikosh si jane zhvilluar ngjarjet pastaj te nxjerresh konkluzionet.

Sa per ngrohtesine e grekeve,ose je gay dhe te jane dukur te ngrohte se jane mire ne ate zanat ata,ose je minoritare greke.

Une vete jam ortodoks shqiptare dhe kur kam debatuar me greke e serbe per ceshtje ballkanike,as qe ja kane ditur qe jam i nje feje me ta,boll qe isha shqiptar ishte e mjaftueshme te me kunderviheshin.

Ti na ke care derrasat deri para dje per te drejta njeriu.Po te ishin gardianet shqiptare ti me sbobet e PPU-se do te na recitonit te drejtat qe ka i burgosuri.

Tani vetem se i vrari eshte shqiptar spaska te drejta.Keto te drejta qe ti me aq zell i mbron ne temat e tjera,"avullojne" vetem se viktima eshte shqiptar?

Jeni ne vete apo keni pire ,kur komentoni?

Se dyti cfare perrallash na thua ti qe shqiptaret skane pasur mundesi te pushtonin.Shqiptaret kane komanduar Turqine per 200 vjet dhe skane bere asnje spastrim etnik,ne Greqi apo Serbi.

Karakreri i dhunshem qe ti e ke me aq qef dhe e reciton gjithnje,vjen se jetojme ne nje mehalle te dhunshme dhe jo ne Norvegji apo Suedi.

Shikoji dhe krahasoji numurin e viktimave shqiptare dhe krahasoji me ato greke dhe serbe dhe do te shohesh kush edhe me i dhunshem.

...Ne fakt po te kishte referendum mbi denimin me vdekje, jam e sigurte qe te pakten 80% e shqiptareve do te votonin pro....

Ne Amerike kjo shifer pro denimit me vdekje eshte tek 65-70%.Cfare do te thuash ti me kete?

 

 

e gjith PKSH ka qen me grek/orthodoks/sllav....
ca debatoni kot... a derbardhe...

Zamet , mubdohu e gjej nje ...abetare !

Ja po bie dakort qe je i sinqerte ne keto qe shkruan ketu tek ky postim, ndaj dhe une jam dakort me ty ne ato qe shkruan , por nje pyetje e kam dhe nese mundet dua nje pergjigje te sinqerte : ne kete rastin e ketij qe vrau gardianin, cfare qendrimi me propozon mua qe te mbaj te them nje grek i mire eshte nje grek i vdekur apo duhet te bie dakort qe vete shoqeria greke po e ben shembull kete rast e une si shqiptar duhet ti le menjane patetizmat?

Jo une nuk jam me viktimen.

Ai qe ka vrare gardianin nuk duhet nderuar si patriot.

Per mua krimineli eshte kriminel,grek shqiptar apo gjerman e amerikan.

Por jam i sigurte qe nese gardianet do te ishin shqiptare juve me shpuren e snobeve te PPU-se do te na recitonit deklaraten e te drejtave te njeriut ne cdo koment,do te na thoshit perse nuk ka sherbim shendetsor te mire qe i burgosuri te mos vriste dhe se fundit do te na tregonit se sa te dhunshem jemi ne qe vrasim nje te pambrojtur.

Perse greket,kur e pane kete te burgosurin te depresionuar,nuk thirren mjekun?
 

Perse nuk flitet per karakterin e dhunshem grek ne kete rast por thuhet "shkoni takoni greke se jane te ngrohte"

Perse keto te drejta "avullojne" si me magji kur viktima eshte shqiptare dhe shtazet ne kete rast jane greket?
 

 

Tani degjoje si e mendoj une personalisht kete rast :

Ai shqiptari qe keta e bejne patriot i kishte bere mutin vetes qe prej 1997 kur ka rene ne burg per nje krim qe e ka mbajtur mbrapa hekurave per 17 vjet. Edhe per pushime ne Karaibe te jesh 17 vjet behesh gjys njeriu e jo me te kesh qene ne burg edhe sikur keto ti bente ne Norvegji me dhome teke e ajer te kondisionuar. Keshtu qe jeta e tij ishte pjerdh me kohe e me vakt.

Greket nuk jane norvegjeze qe denojne me 23 vjet burg nje njeri qe ka vrare 100 adoleshente me arme zjarri e ketij t`i japin internet dhe mundesine te mesoje shqip per te shkrujt ke peshku per probleme te te drejtave te njeriut.

Ne, snobet keshtu, qe merremi me greket qe rrahen nje shqiptar e qe nuk merremi me djalin e Sheqeres qe vrau 4 vete ne mes te pazarit, para kamerave.

Lexoni çfare kam shkruar me lart mbi Karelin ACDC1 dhe do kuptoni qe qendrimi im eshte krejtesisht ndryshe nga ai qe keni kuptuar.

Kur e paskan komanduar shqiptaret perandorine osmane njehere? Kane zene poste te rendesishme, por asnjehere nuk kane komanduar.

Cfare do te thoja me shifrat qe keni dhene? Qe edhe ne Amerike ka kulture dhune( e perforcuar jo pak nga nje "gun culture" ne rritje). Ja krejt thjeshte.

Diferenca mes vendit tone dhe SHBA-se eshte se atje dhuna shoqerohet me denim burgu, ndersa ne Shqiperi ne rastin me te mire i pandehuri korrupton gjykatesin dhe del i pafajshem. 

Ok vazhdoni te mbani dy standarte,nje per shqiptaret nje per te huajt.

Perse nuk reciton deklaraten e te drejtave te njeriut,qe e ke kaq me qef?Apo se shtazet ne kete rast nuk ishin shqiptaret?

Nuk dua te te mesoj historine por 5-6 Kryeminsitra otomane kane qene shqiptare,plus me nja 40 e kusur ministra.

 

Ne ç'kuptim dy standarte? 

Dy standarte ka kuptimin qe nese gadrianet do te ishin shqiptare dhe viktima grek,ti do te na hapje deklaraten e te drejtave te njeriut ne cdo koment.

Do te na thoje perse nuk e kane sheruar te burgosurin kur e kane pare qe ka qene ne depresion.

Ne fund do te beje nje rezyme te atyre qe i kane pranuar ne pune ata gardiane.

Dhe pastaj perfudnimi dihet: shqiptaret jane shtaze dhe te dhunshem.

Per greket perdore standartin tjeter,qe ne fakt eshte me i drejti.Takoni greket se jane te ngrohte dhe zemermire.

Une them qe ne cdo popull ka te mire ka dhe te kqinj.

Ti thua shqiptare jane shtaze dhe kafshe,te tjeret jane te mire dhe ka ca kokrra te kqija.

Ky eshte dystandartesia jote me snobat e tjere te PPU-se.

Nese me keni lexuar me siper, do te kuptoni qe ne fakt e kam denoncuar krimin e bere ndaj Karelit.

O aga, meqe permende nja dy tre here Turqine dhe meqe jemi ne teme burgjesh. E ke pare ndonje here filmin Midnight Express i Alan Parker?  Bazuar ne historine e vertete te nje turisti amerikan ne Turqi, qe denohet me burgim te perjetshem per disa kilogram hashash. Film fantastik. Ka fituar disa cmime Oscar. Fantastike edhe tablloja e burgjeve turke. Hidhi nje sy. https://www.youtube.com/watch?v=KyGlCGqAgw0

Ne fund protagonisti arratiset pasi vret kryerojen e burgut. E di pse e vret? Sepse gardiani Hamidu... hm si ta them, donte ta cnderonte. E kishte lezet ate pune smiley

 

eshte thjesht propogande e eksazgjeruare nuk eshte fare e vertet po te ishte grek protagonisti do besoja smiley

Midnight express, film klasik

"for a nation of pigs, it sure is funny enough you don't eat them..."

sa shume energji harxhojme per te urryer boten,me mire te duam dhe permiresojme veten,s'do ishte keq!

si thu ti dooksosmiley

Edhe un ashu e menoj smiley

nuk vlen te komentojme me minoritare Grek Shqipfoles keta nuk kane asnje ndjenje dashurie per Shqiperine

Admina keto komente jane te padenja per kete blog!

Ju siguroj se nje koment i tille eshte fyes dhe denigrues per minoritaret grek dhe per ata jo pak shqiptare te cilet kane lidhje familjare dhe shoqerore me minoritare grek.

Liria e te shprehurit nuk duhet te keqkuptohet si license per debilllek. 

une flase te verteten dhe kam lirin e fjales te shprehi mendimin tim e verteta nuk duhet te pengoje 

si mendon ti te vrisni te dhunoni Shqiptare dhe  Shqiptaret mos te ken te drejten e fjales te ankohen ne Shtetin e tyre Shqiptare per minoritare

si mendon ti ju doni te aneksoni jugun e Shqiperise te shpallni Verio Epirin dhe une te mos kem te drejten e shprehjes se fjales

Mir e ke, po perse i drejtohesh Ronit nuk e mora vesh?

bame te kom bo tag te kjo me poshte, boji nji like shpejt e shpejt

lajk jo, llov po!!!!

Dont push it dude se you were doing good smiley minoritaret jane plehra .... 

Na ka hyre greku ne palce me politiken e sales qe la vendin mos me keq, sikur Shqiperia te ishte komshi me Afghanistanin apo Bangladeshin,

jo se i kam inat greket ne tersi, por politika dhe kisha greke punuan forte per 23 vjet ne Shqiperi, si politika ashtu edhe kisha greke ben c'mos qe Shqiperin ta udhheqte sala me politiken e tij antishqiptare ,

a guxon greku ti masakroj serbet kroatet maqedont apo bullgaret apo edhe rumunt, jo nuk guxon se behet nami ne BE, kurse Shqiptaret vriten burgosen e malltretohen neper kufi gjithandej rajonit.
Pse?

Sepse sali shpellari uzurpoi gjithe institucionet, futi pd kudo neper gjykata e institucione te tjera, e c'fare te benin Shqiptaret e shkret punesim jo drejtsi jo institucione demokratike jo shendetsi jo dinjitet jo, smbeti gje tjeter vetem te iknin per nje jete mete mire, dikush me nje kepuc e dikush kembe zbathur

Te lumte sali berisha ia dole mbane e la Shqiperin e Natos ne europe si romet ne Shqiperi, te merzitshme qe te dyja , por qe s'ben njera pa tjetren

Ket e ke te taten, apo e ke huazuar? Nese taten, ja e the nje koment sagllam sot. 

ja, kur flet kunder Sales, ka lezet.

Aty fokusohu. Grekeve do ua thym brinjet me ane te turqve dhe italianeve. Politik e holle kjo.

Ore, po mos na dalin ne takim keta? 

aga sheriati i sullton pekmezit do fjale te lire. po do edhe sheriat. kupto ti?

kur menoj sa na kan zgafllu turqit, mer eeej. nuk e du veten. ku menoj qe mund te kem ne gjak naj pjese akenxhiu a sergjendeshliu, me vje me e hap vet gropen time.

smiley

O Aga..ti se ke idene per cfare shkruan, shpresoj e uroj te jete vetem mungese info( e tipit o Bollano te qmtren),minoritaret  jane vellezrit e mi,(ashtu si camet,kosovaret e dreqi e di cfare mund te pjellin mendjet e semura) e mos me bej te prish gojen se nuk e kam bere kurre ne kete blog.Po ashtu personalisht mendoj se duhet ti jemi mirnjohes popullit grek e ne se nje dite do te na jepet mundesia, tia shperblejme me te mire miresine e tij. Ne se nuk e ben dot dallimin midis popullit e mendjeve te semura me vjen keq per ty,lexo me shume e shkruaj(shprehu me pak),qofte edhe peshku dicka mund te te mesoj.

Lexoni çfare keni shkruar Age i/e dashur:

Nese Greqia diskrimonon Shqiptare ne Greqi edhe Shqiperia duhet te beje te njejten gje me minoritetin Grek. 

Mos beni shume llam llam po beni reciprocitet me Greket. Mbyllni gjithe bizneset greke ne jug dhe zevdesoni ato me Kosovare. Shpetimi i Shqiprise eshte kure minoriteti Grek zevendohet me Kosovare.

Cfare zgjuarsie mendoni se keni treguar ne rreshtat e mesiperm? Keni llogaritur gjithe ato emigrante shqiptare qe punojne dhe kane hapur biznese ne Greqi? Pastaj, habitem nga ju, deri dje flisnit per vellazerine serbo-kosovare, per krenarine  e baskepunimit ekonomik mes vendit tuaj dhe xhelatit te vjeter (mallrat e te cilit perfaqesojne 95% te tregut kosovar, sipas jush te pakten). 

qfare kam thene te gjitha jane te verteta dhe jam mbrapa fjales time 100%

po kosova eshte e mbushure me mallra serbe kjo eshte shume e vertet dhe ne kosovaret nuk dallojme ende qfare eshte patriotizem ekonomik

pra kosovaret duhen te vetedijesohen qe konsumi i produkteve vendore eshte ne te mire te vendit dhe bojkot  produkteve serbe

mirpo une nuk jam kryeminister qe te beje politika te tilla

 

Ndryshoni fytyra sipas rastit. Jeni shprehur edhe kunder shqiptareve te Shqiperise ne disa tema ndersa tani beni si patriot i madh. Nejse, mund te jem gabuar.

dyfytyresia eshte ne thelb te kultures ezmere te anadollit qe na muloi grate, ne coi nizam burrat, na zvrragu kenget na i boni aheng, na solli dylberet, na pru mentalitetin e ndyre te rehatllikut dhe te te vrames naten e te qames diten!

mos kopjo kadarene.

arb nuk eshte munges info po une jam ai qe jam dhe nuk e shtremberoje dot historin e vertet ndersa ju dhe shume si ju keni haruare historine dhe ndroni mendje ka te fry era

une nuk ndroje mendje une besoje fuqishem ne ate qe them se jam riture ne frymen patriotike ti njehere thua qe greket jane fashist e manej ndron mendje thua minoritaret i kemi vellezer 

une qe kure me ka perkulur nena ne djep jam riture me kete kenge

https://www.youtube.com/watch?v=dYnQHRkalx4

e pra me vjen mire atehere pse i mbron Greket aq shume me aq dashuri ?

Une spo kuptoj ti TURQIT PSE I DO AQ SHUM SA I THRET BAB?????

mos ishte turku, nuk do ishte me shqiptar por serb. prandaj them se i do turqit, se s'ka me mir me qen shqiptar per te.

Te ka perkulur Nena ne djep? Sikur eshte perkundur, me duket.

e pra ishte gabim drejtshkrimor tani edhe ne bejme gabime se jemi njerez smiley

Pas asaj kenge e ketij gabimi, qe s'eshte dhe aq drejtshkrimor, shoh nje mentalitet qe te con shume mbrapa ne kohe. Po c'patriotizem eshte kenga e nje komandanti turk?! Apo se Po vuajme pasojat sot e kesaj dite? T'i kthehemi kohes se sulltanit na ka mbetur tani.

Ti je Haxhi Qamil...nuk je patriot!! Kjo video eshte ofenduese !!! Ti nuk di te besh dallimin midis fashisteve grek e popullit grek,ashtu si une di te bej dallimin midis patriotve  te Kosoves e Haxhi Qamilsave..hajt me mendje ne koke!!

Ok une kerkoje ndjese nese vellezerit e mi Shqiptare Ortodokse jane prekure nga komentet e mija ata nga Jugu. Une gjithe Shqiptaret pa dallim feje veq qe jane Shqiptare i konsideroje vellezer.

Turkun nuk mund ta urej jo pse me lidhe feja se per vete nuk nuk jam fetar dhe nuk besoje shume ne libra te shenjte por per hire te se vertetes dhe historise te haruare

Tani me thuani keto 100 vite te fundit apo 200 vite apo edhe 500 vite me tregoni nje rast te vetme ku turku ka masakruare Shqiptare te tere me pleq gra e femije nje fakt te dokumentuare me fakte??? jo propogande

Me tregoni tani kure turqit erdhen ne Balkan kush sundonte Balkanin? Shqiptaret apo Serbet? Kush ishte Car Lazari?

A ishin Shqiptaret te sunduare nga Car Lazari? Ishte Prizreni kryeqytet i Serbis se vjeter ne krye me Car Lazarin?

Me ardhjen e Osmaneve u ndalua ekspanzioni Serb? Me ardhjen e Osmanve u cliruan Shqiptaret?

Sa km katror ishin Shqiptaret perpara shkatrimit te pernadoris osmane? 

Sa km katrore jetojne Shqiptaret sot?

Ku eshte Cameria? Kush krijoj gjenocid ne Cameri?

Kush i asimiloje Arvanitasit? 

Kush beri gjenocid ne Kosove?

Ishte Sangjaku i banuare me Shqiptare?

Shqiptaret vellezerit e mi te fese Ortodokse ne Maqedoni ku jane? Kush i asimiloje ne Maqedoni?

keto pyetje duhet te analizohen me gjakftoftesi nga gjithe Shqiptaret pa dallim feje se gjithe kemi te njejtin fat te perbashket

me tregoni nje rast te vetme ku turku ka masakruare Shqiptare te tere me pleq gra e femije nje fakt te dokumentuare me fakte???

E keni seriozisht? Si mendoni qe eshte pushtuar Shqiperia? Gjithastu, e kuptoni qe para nje shekulli Shqiperia ishte ne Mesjete? 

po pse tani ku eshte ?

Shume me mire profil. Duam s'duam (ti bashke me mua), komunizmi i emancipoi shqiptaret kulturalisht.

te drejten e votes dhe ushtrise ja u dha ZOGU, dhe jo komunistet. komunistet i çuan femrat ne kooperative te punonin arat me lopate.

mami tend ça zanati kishte ?

Eh mor Profil, po me tregon te drejten e votes. Per ty do te ishte ne fuqi kanuni sot.

ti nuk ke lartesine e duhur dhe as sojin e mire, te flasesh per kanunin (ai qe e mblodhi dhe hartoi ishte PRINC). nuk po te them qe te mungon arsyeja, se kjo edhe nuk duhet shume ne ditet e sotme, ku buken e gojes ta siguron vete sistemi edhe kur je andikapat.

me asistence rron ne france ? apo ke zanat ?

ti nuk ke lartesine e duhur dhe as sojin e mire, te flasesh per kanunin

Hear, Hear! 

Pati ndalesa ku u shkuan në shpatë deri në tre mijë, katër mijë, shtatë mijë nga të pafetë. Prej kufomave të shumta, lugina të thella tanimë ngjasoni si të ishin kodra. Prej gjakut të derdhur, rrafshina të gjera tani ngjasonin si Amudarja

na!

eshte gjaku i vellezeve te tu (my ass!).

boll mo me ty!

Tani me thuani keto 100 vite te fundit apo 200 vite apo edhe 500 vite me tregoni nje rast te vetme ku turku ka masakruare Shqiptare te tere me pleq gra e femije nje fakt te dokumentuare me fakte??? jo propogande

Ja ku i ke mer qyftexhi te gjitha masakrat turke te kryera ne 1910 ne Kosove. Shife kapitullin e trete " 1910 The battle of the alphabets, Rebellion in Kosovo".

Po kshu eshte kur Kurani eshte i vetmi liber qe ke lexu ne jete. 

 

Une gjithe Shqiptaret pa dallim feje veq qe jane Shqiptare i konsideroje vellezer.

mire, mire, po boj edhe i cik pushim tashi. ti vlla me turkun, e un vlla me ty sikur nuk shko mer daje.

hajt bereqet e pare.

a ka Turqia pretendime teritoriale te pushtoje Shqiperine? 

A  konsiderohen si Turk Shqiptaret nga Turqia veq pse jane musliman? apo i konsideron si vellezer komb perfshire gjithe pa dallim feje?

a kane Shqiptaret Imam nga Turqia qe perzihen ne punet e mbrendshme te Shqiperise? apo imamet jane Shqiptare?

a kane katoliket prift nga Italia qe perzihet ne punet e mbrendshme te Shqiperis? apo prifterinjt jane Shqiptare?

Greqia ka ne fuqi ligjin e luftes me Shqiperin?

Greqia ka kerkuare falje per gjenocidin Cam?

Minoritetet e pranojne qe Greqia ka bere gjenocid kunder Cameve?

Pse Greqia konsideron gjithe Shqiptaret Ortodoks si Grek?

Cfare pretendime ka Greqia me kete teori?

 

keta te ketij blogut jane komunista internacionalista. nuk i duan kosovaret, prandaj kot lodhesh qe t'u mbushes mendjet. gjysmat jane arumune, as shqiptare nuk jane. 

Prit se vje Roni dhe e sqaro mire kte punen e vellait te vellezerve internacionaliste me ne krye Miladin Popovic smiley

Po ti çfare je njehere? Jo per gje por partizanet i bere sikur te kishin qene armiq tek tema tjeter.

lexo kadarene se çfare thote per partizonet. 

a di kendim ?

Kadareja eshte shkrimtar, jo historian.

prandaj dhe duhet ta lexosh. se historianet jane aparatçike te sistemit. shkruajne ate qe u thone te shkruajne. (pra rrejne)

a e ke degju shprehjen : historine e bejne fitimtaret. a ja di kuptimin kesaj ?

Partizanet e shkrete u genjyen nga komunistet ideologe te ardhur nga Franca, Spanja dhe Italia. Fat i keq me pak fjale! 

partizanet jane rrena me e madhe historike shqiptare.  i nxirnin kostumet qe u jepte anglezi, vetem kur dilnin ne foto. 

Jo jo, me kte qe thu sjam dakort. 

me mire mos dalim prej temes se merziten neo komunistet ktu smiley

une nuk gjykoje askend te gjithe keni mendime te ndryshme por qfare kemi bere ne per Shqiperin?

ok greku turku serbi etj etj po qfare ne kemi bere per Shqiperin?

 

Vellai i vellait tend eshte vellai im (Edi Rama) smiley

Me ardhjen e Osmaneve u ndalua ekspanzioni Serb? Me ardhjen e Osmanve u cliruan Shqiptaret? Sa km katror ishin Shqiptaret perpara shkatrimit te pernadoris osmane?

Pyetje per nje milione dollare. Nisur nga propaganda serbe mund te perpiqem per aq sa i kam lexuar. Po, shqiptaret u cliruan nga turqit te cilet perzune serbet nga tokat e tyre perfshire dhe Prizrenin dhe i populluan keto toka me shqiptare te sjelle nga Tropoja dhe Kukesi. Ne keto kushte me ndihmen e perandorise turke shqiptaret zune shume kilometra katror qe nuk i kishn te vetat duke u shtrire deri ne Shkup, Presheve e me gjere dhe duke asimiluar popullsine autoktone serbe. 

Pyetja ime qe te te kthej milionin e dollareve qe sapo fitova eshte kjo - a te dalin mire llogarite si shqiptar patriot ne formen e mesiperme?

Shkup e Presheve deri pardje thua ti se Shqipet na ishin Bejlere te Sanxhakut e Nishit per shekuj te tere smiley

po po, mire e ke, po ja qe i paska bo turku thote agai, te njeten gje thone dhe serbet. une qe besoja ata qe thoshin qe shqiptaret kane qene gjithmone ne ato troje ja paskam fut kot smiley

Edhe lart kane qene nqs do me pyesje mu. Si duket ste paskam lexuar dikur. Apologies smiley

si duket nuk ke kuptuare mire pytjen nuk ishte pytje a ishin te banuare ato troje me shqiptare a jo???

ato me siguri ishin te banuare me Shqiptare por te sunduare nga Car Lazari kupton kjo eshte mendimi im

mire dalin llogarite. se ata shqiptaret e maleve mbushen jo vetem tokat nga ana e kosoves por edhe nga ana e shqiperise. durresi, lezha, e gjithe bregdeti kane qene prej shekujsh te venedikut, pra kane qene mbushur me lloj lloj mileti. 

qe ta kesh te qarte ti, kur vinte i huaji ne mase shqiptari HYPTE ne mal, kur ky dobesohej ai zbriste ne fushe. 

May 2nd 1910

 

The Young Turks were determined to crush the Albanian insurrection, but the armed movement was so widespread Mahmud Shevket Pasha, the counqueror of the counter revolution of April 1909, and now Turkish Minister of War, arived in person leading fresh troops to reinforce Turgut Pasha and the army was increased by fifty thousand turkish soldiers*...The turkish army took Prishtine and Gjakove, and having overrun Kosove, than turned to the district of Shkoder and central Albania, spreading terror and destruction, fearful devastation and unspeakable atrocities being comitted especially upon old man, women, and children. 

*Ti aga mesiguri qe duhet te jesh pasardhes i ndonjerit te ketyre ushtareve turq qa pat sjell me vete Mahmud Pasha per te shtyp dhe vra shqiptaret e Kosoves. 

naten e mire gjitheve grekve, shqiptarve, turkut, komunistve, ballistve, ortodoksve muslimanve, mos haroni gjithe jeni SHQIPTARE smileysmiley

GOOD NIGHT neser do cohem heret ne mengjes te fitoje lekunsmiley

mos u shqetsoni relax take it easy peoplesmiley

Coji selom Babe Erdoganit tat!

Iyi geceler! smiley

Do te kisha deshire te lexoja ndonje koment te ustait ne lidhje me kete diskutim.

 

http://www.youtube.com/watch?v=wgsU1iO0fzU

Ky eshte nje nder mijra raste rracizmi dhe shkelje te te drejtave te njeriut.

Per kte politikes greke u ka dal problem.

Nr # 1.

Asnje grek nuk mund te vije me ne Kanada dhe fitoje dokumenta pune apo qendrimi  nqs nuk ka aplikuar me pare para se te hyje ne territorin Kanadez.

Shumices qe vijne me "arsye" vizite pa vize  , u jepet ne pashaporte leje 1-3-6 moths dhe jane te detyruar te kthehen.

Po rishikohet qe shtetasit greke te aplikojne per vize ne te ardhmen per te hyre ne Kanada.

 

ngaqe jane (kthyer ne) te varfer. pra kriteri eshte pasuria, asgje tjeter. 

te jesh grek je me me fat, individualisht, sesa te jesh kanadez.

right

nvm

Ore ju, djemt e kurbetit ! E dini ca thote profecia popullore e shprehur ne vargje ?
..." Mbi keta gure xhevairi
Qe jane ujitur me lote
Pret nena t'i vije i biri
Ta puthe... dhe dicka t'i thote! ..."
E jo t'i vije ne tabute a i ashtuste i paudhi ! Kemi dhe surrat te zeme ne goje grekun ...se qys h more na doli ndryshe kete sira ! Perkundrazi, qeveria greke ne kete rast per " syrret inxhihan" ( per fytyren e botes ) beri ate qe keta tanet nuk kishin per ta bere .
Papseni dha ..,se lam nam! Mos na degjojne se ku do futemi.I therem gardhianin tjetrit dhe i kerkojme dhe llogari sikur ta kishin mish per kreshme greket gardhianin ..Turpe varrimet me flamure !

Nuk e di sa e vertete osht, por seku lexova qe i kishte dhone atij gardianit qe vrau 60 mije euro qe t'i rregullote 3 dite leje qe shifte nonen qe ishte pa qejf ( ... vrapova per tek nena e semure...) dhe ai e kishte mashtru. Po qe se osht ashtu, zotin i ka lujt.

Ku I gjeti 60mije euro o Qemalo? Di gje ti si mund te behen aq $$$ brenda ne biruce?!! 

Po pra, po e marr si te mireqene- ku I gjeti 60 mije euro ky ne burg qe prej '97?! Qemalo ti sdi gje, pyetja ishte retorike me shume. Ska nevoje per pergjigje Qemalo. Naten Qemalo. 

Besooo...

Shabano

( ... vrapova per tek nena e semure...)

"ja te besuam ... (Qemol)... por poho se me vete kishe nje bombe"

Po te jete shteti yne ne rregull  ngjarje te tilla kufizohen Edhe jetet  e shqiptareve nuk shkojne kot per dhjam qeni!

Ne Greqi,  shqiptaret emigrant, kane probleme me te drejtat e njeriut, me diskriminime ect qeveria shqiptare,  nuk e rruan fare, nuk pergjigjet aspak per jeten e emigranteve! Se mos pergjigjet gje,  brenda Shqiperise ?!! Vet shqiptaret i zgjidhin vet problemet e tyre me menyrat te ndrsyhme duke ju pershtat situates, se askush nuk i mbron, me gjithse kane ambasador! 

Po ti binin ne qafe ndonje emigranti korrekt qe shikon punen e vet e i bindet ligjit atehere dakord eshte racizem.Po ky ishte i denuar per vrasje.Kishte vrare dike .kerkoi leje .natyrisht qe kane bere mire qe si dhane se mund te dale e te vrase ndonje tjeter.vrau gardianin .gardianet e tjere qe e rrahen per vdekje qartesisht kane thyer ligjin , me cpo shoh e degjoj e gjithe shoqeria greke e ka denuar si akt .duhet te presim e te shohim si do perfundojne hetimet perpara se te gjykojme.me flamur kombetar mbulohet nje njeri qe jep jeten per kombin , per ne te gjithe .i ndjeri me c'duket veshtire se eshte udhehequr nga principet e larta te njerezise kur ka kryer kete akt.

Jo se ka ndonje rendesi tashme, por ate qe vrau e vrau pasi ia refuzuan lejen per te pare t'emen. Ne mos gaboj, ishte ne burg per trafik lendesh narkotike.

Shqiptari Kudret Kume (Ilia Kareli) u gjet i vdekur në qelinë e tij në datën 28 mars, tre ditë pasi ai kishte vrarë gardianin e burgut të Malandrinos, ku vuante dënimin me burgim të përjetshëm për një vrasje të kryer në vitin 1997. Atij i ishte refuzuar leja për të takuar nënën dhe në shenjë hakmarrje ai vrau një gardian 46-vjeçar me një thikë të improvizuar. Pas kësaj ai u rrah dhe torturua deri në vdekje.

Po mir se i teket robve me mulu me flamur kombtar sdo te thot qe e beme hero. Neser me teket mu dhe ke varrimi gjyshit tak i flamur .... Ate nuk eshte se e varrosi shteti me nderime. Gjithsesi kriminel ose jo eshte shtetas shqiptar shteti duhet te interesohet.

http://youtu.be/GxwFiBiKHss

"ca thone kena fe

ca kena din

njeni jam turk 

tjetri latin

do quhen greke

shkje disa tjere"

 Vetem lexoni komentet me lart edhe do e kuptoni ca ka dash te thote me vargjet mesiper. Nejse pershendes aga agate e sulltan pekmezit nemesistet e janulles dhe ustain serb nga lushnja. SHQiPNIA SHQIPTAREVE.

Akti eshte ai qe denohet. Ky akt ka brenda nje element identitar. Pse kaq shume urrejtje e policeve grek ndaj nje etnie te caktuar? 9 police per te kryer nje krim kaq barbar ndaj nje te burgosuri? I kishin hequr thonjte, i kishin rrafshuar shputat e kembeve, i kishin rrafshuar kraharorin etj deme ne trup... madje ne letren e te demtuarit thuhej qe i kishin futur edhe shkopin e gomes me pare. 

Tani akti do ishte shume me i kuptueshem nqs edhe ketij do ti kishin fut nje plumb ne koke, ose do gjendej i vetvarur, por qe te torturosh nje njeri ne ate fare feje tregon shume. Nuk jam dakort qe po te kishte ndodhur ne Shqiperi do kishim thene sa mire ja kan bere, jemi skandalizuar edhe nga dhuna policore ne Shqiperi dhe nuk kemi lene gje pa thene per shtetin tone, per shume me pak. Jo se jemi shqiptar por duhet ta themi nje gje e tille ne Shqiperi ndaj dikujt me motivim racor, apo etnik, apo te llojit jo-pragmatik nuk ndodh!! Shqiptaret e kan te pakonceptueshem kete fenomen.

Ky nuk eshte problem i urra-patrioteve tane, por problem i madh qe shoqeria shtazarake greke ka me veten. Pavaresisht se kam takuar dhe njohur shume grek qe jan njerez te mire, pa asnje perjashtim qe te gjith jan ekstremiste ne disa pikepamje, dhe kjo nuk i vecon nga shoqerite e tjera te lindjes te mesme. Fakti qe ky eshte nje rast i riperseritur nje zot e di sa here, dhe fakti qe ne ate shtet kemi pare edhe forca te elites ushtarake te kendojne publikisht kenge qe frymezojne tortura ndaj shqiptareve duhet te na bej te mendohemi mire dhe gjerat t'jua themi fqinjeve tane ashtu sic jane ne menyre qe ata ti vene gishtin kokes, jo per ne, sepse shtetin tone ata nuk e mender pjerdhin fare,hic, 0, por per veten e tyre dhe marredheniet qe do te kene me shqiptaret.

Vrasja e Karelit, KiE e AI: Greqia të marrë masa, racizëm në burg

Vrasja e të dënuarit shqiptar, Ilia Kareli, vijon të sjellë reagime dhe të nxjerrë në pah problematikat në burgjet greke. Komisioneri i Këshillit të Europës për të Drejtat e Njeriut, Nils Muiznieks shpreh shqetësimin e tij për torturën që coi në  vjekjen e 42-vjeçarit shqiptar, duke kërkuar nga Greqia marrjen e masave të nevojshme për përgjegjësit e sjelljeve të dhunshme. Ai ka kërkuar garanci nga Athina zyrtare që të sigurojë se sjellja e forcave të rendit do të jetë në përputhje me standardet e të drejtave të njeriut...

..Ndërkaq, organizata e njohur për të Drejtat e Njeriut, “Amnesty International”, shkruan në raportin e saj, se në policinë greke “ka zënë vend prej kohësh kultura e mosndëshkimit, racizmit dhe e dhunës”.  Duke iu referuar konkretisht vrasjes së shqiptarit, AI shkruan se ai gjeti vdekjen si pasojë e rrahjes keqazi në qelinë e burgut gek në fund të marsit 2014...
..Gjithashtu, Amnesty International publikon se pas një hetimi që ka bërë në lidhje me policinë greke, “në tre vitet e fundit ka pasur një përshkallëzim dramatik të sulmeve me sfond racist kundër refugjatëve”. Raporti thekson se ka ushtruar forcë të tepruar ndaj protestuesve gjatë trazira dhe ka keqtrajtuar emigrantët...

 

..Ndërkaq, organizata e njohur për të Drejtat e Njeriut, “Amnesty International”, shkruan në raportin e saj, se në policinë greke “ka zënë vend prej kohësh kultura e mosndëshkimit, racizmit dhe e dhunës”.

 

hemmm,  shpejt u kujtua  ''Amnesty International''  te denoncoj  kete  ''lloj  kulture'' te autoritetit grek qe  funksionon ketu e 20 vjet tashme..      e meqe ra fjala, ça tha Beluli dje per kete teme...

Po lezoja raportin nga Amnesty qe doli pikerisht dy dite mbas kesaj ngjarje. Eshte per tu habitur qe permenden dhjetra raste keqtrajtimesh ndaj emigranteve nga shteti Grek po ne asnje rast nuk flitet per trajtimet ndaj Shqiptareve ne burg ose jashte burgjeve. Te jete rastesi?

me mire do ishte nese mileti ne Shqiperi ben nje proteste masive popullore para qeveris dhe ambasades Greke

nje proteste si per armet kimike

kjo do ishte e shendoshe dhe do tregoj botes qe nuk durohen padrejtsit dhe kjo me siguri do bej qe edhe qeveria Greke te mere masa per te ndaluare racizmin

po per sa kohe qe mileti nuk reagon ateher mileti pajtohet me padrejtsit dhe kjo histori do vazhdoje

E para e punes mos shkoni ne Greqi . Nuk eshte me 91 ka shume opsione te tjera. Greqia eshte vend i mbaruar.

E dyta e punes, mos beni krime e futuni ne burg ne greqi.

E treta e punes mos vrisni gardianin e burgut be Greqi.

E katerta e punes na cate trapin me idete e juaja per drejtesi. Kur ka gjet noiher shqiptari drejtesi ne vendin e vet e qe ta kerkoje ne Greqi. Po ju vrasin si derra politikanet shqiptare ne gerrdec e bulevard e nuk po gjehet drejtesi.

Hajt merruni me ndonje ceshtje tjeter si Ilir Kokelopa ose fotot e palloshit.

e treta eshte e vetmja gje qe behet.

Si cdo ngjarje tjeter dhe kjo u bajatos nga veshja teatrale me flamur e arkivolit dhe shnderrimi i nje ceremonie qe duhet te ishte thjesht familjare ne shfaqje te stisur nacionalizmi.

Sy me sy e  dhemb per dhemb..Barbarizem! 
Pyetja qe shtrohet nuk eshte: Cfare beri Ai qe ta meritonte kete ndeshkim, por  kush ishin Ata qe e ndeshkuan Ate??
Perfundimisht, ky eshte skenari me i frikshem i vetegjyqesise!

u vrau kolegun, dhe vetem nga ky veprim  e meritonte vrasjen dhe ai. 

sikur mos ta ndeshkonin ne kete menyre, pa gjyq, u japin doren plot te burgosurve te tjera (me te cilet ata do merren perdite deri sa te dalin ne pension) te veprojne po si shqiptari. pra do te vinin ne shenjester veten e tyre per gjithnje, duke ja zvogeluar gjithashtu autoritetin profesionit.

ajo qe shpresoj, eshte qe ky shqiptari ate rojtarin e burgut, mos ta kete vrare kot, pa shkak. dmth te kete vrare pikerisht personin qe nuk e lejoi te takonte nenen, dhe jo ndonje tjeter.

ndersa shqiptaret ja mbulojne me flamur kombetar arkivolin, ngaqe ata (greket) e vrane se ishte shqiptar dhe jo se ishte vrases. vrases ka plot burgu. po te ishte ndonje amerikan qe do vriste gardianin, ndoshta nuk do ta kishin vrare, se amerikanin megjithese e urrejne e respektojne si popull.

ndersa ne nuk na respektojne. nuk na respekton njeri. dhe kete problem e kemi nga vetja, nuk na e kane fajin te tjeret. 

ti ke parashtruar shume ceshtje ketu..c'ka e ben kendveshtrimin tend   'interesant' ( le te themi) ..Faktet, cilat jane faktet?
-shqiptari ishte nje kriminel, i cili  po kryente denimin per krimet e bera ne nje nje institucion rehabilitimi ( nuk erdhi nga rruga )
-autoritetin e profesionit e mbron ligji, i cili eshte i barabarte per te gjithe. 
-shqiptari kreu vrasje ( arsyet mund te jene te ndryshme dhe shume komplekse )
-gardianet torturuan dhe vrane te burgosurin ( llogjika e ligjit thote qe s'ka asnje arsye te mireqene per te kryer kete akt )
Ndersa:

ne nuk na respektojne. nuk na respekton njeri. dhe kete problem e kemi nga vetja, nuk na e kane fajin te tjeret

Hamendesimi eshte si puna e rruges se shkurter, e cila shpesh te con  ne drejtim te gabuar..nese, nese nese...Nese halla do kishte b.. do ta therrisnim dajko..e keshtu me radhe, o profil

krimineli eshte po NJERI, si une dhe si ti, or taj. t'gjithe njerezit mund te perfundojne kriminele nje dite, varet vetem prej rrethanave. rojtari i burgut eshte po ashtu njeri.

ndersa ato moralitetet e tjera, une i di me vakt, keshtuqe tregoja ndonje tjetrit.

Te gjithe mund te behemi kriminela nje dite? Wow e felle kjo Pune. M'rri sa me larg, I might kill ya!! 

smiley

nuk diskutohet qe eshte shume 'e felle' 
p.sh  disa studime e lidhin  kriminalitetit me anatomine e trurit 
( ref: truri i nje krimineli eshte ndryshe nga ai i te tjereve )

 mos e prish terezine 'or taj' smiley (kur sajoj ndonje koment ketu nuk e bej per te te lene ty  apo ndonje tjeter me goje hapur )..Faktin qe  viktimat e kesaj historie te rende ishin njerez nuk po e mohon kurrkush!

@SE papyrus

ne ditet e sotme edhe halles i vihen ko.et

Nuk e ve ne dyshim qe ai kishte kryer nje krim po kjo nuk do te thote qe ta masakronin,shteti ka ligje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).