TIRANE- Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, 1 Maji është përkujtuar sot nga qeveria duke realizuar një Panair Pune. Të pranishëm kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Punës, Erion Veliaj. Por festa prishet pak sekonda nga 2 protestuese të Shoqatës së të Shkarkuarve nga Puna. 2 gratë kanë dashur të protestojnë në këtë event, por nxirren me forcë nga ambientet ku zhvillohej ceremonia.

Kryeministri Edi Rama u shpreh i lumtur që ditën e 1 Majit ndodhej në Panairin e punësimit 2014.

“E enjtja përkoi me 1 Majin, jemi këtu të flasim për punën dhe punësimin në vend që të humbisnim kohën në Parlament. Ne jemi shumë të bindur se me ndryshimin radikal të drejtimit të qeverisjes dhe sfidës së luftës me papunësinë, po i japim të gjithë shqiptarëve që janë të gatshëm për punë mundësinë që të mund të trokasin, të tentojnë shansin e tyre jo vetëm në zyrat e punës por dhe në hapësirat e tjera sic është ky panair”.

Sipas kreut të qeverisë, që në vitin e parë është 3-fishuar fondi i punësimit, ndërsa theksoi se deri më tani janë hapur 25 mijë vende të reja pune, këto të regjistruara dhe jo të fabrikuara.

“Qysh në vitin e parë e kemi 3-fishuar fondin e punësimit. Qeveria po hedh hapa konkrete për punësimin. Deri tani flasim për mbi 25 mijë vende pune të regjistruara. Nuk flas për shifra të fabrikuara por këto të dhëna vijnë nga lista e kontribuuesve në sigurimet shoqërore”, tha Rama. 

Kryeministri u shpreh ndër të tera se sot, “Kalojmë nga faza e lëmoshës e shpërdorimit të kontributeve, programeve korruptive dhe elektorale që po çojën drejt prokurorisë me dhjetëra ofiqarë bashkiakë e komunash, në një program aktiv. Kush është një gjende për punë do ketë mundësi të punojë”.

Ai u theksoi më tej se do bashkëpunojë ngushtë me sipërmarrjen, ndërsa i kërkoi atyre që ende nuk e kanë një punë të dalin ta kërkojnë. 

“Ka punë për të gjitha nivelet, për ata me diploma dhe kualifikime, ne punën nuk ua sjellim tek dera, por të dalin të konkurrojnë, të aplikojnë një herë, dy herë, 3 herë se ka edhe të tjerë, por do vijë dhe radha jote”, këshilloi kryeministri.

Protestueset

Ndërsa po prezantohej “Panairi i Punës” me iniciativë të Ministrisë së Punës dhe Mirqënies Sociale, dy gra të Shoqatës së të Shkarkuarve nga Puna në Administratë kanë hyrë brenda ambienteve dhe kanë dashur të protestojnë. Ato janë nxjerrë me forcë nga Panairi i Punës, ndërsa ka vijuar qetësisht zhvillimi i ceremonisë së qeverisë mbi këtë Panair. 

Përfaqësues të kësaj shoqate të mbledhur jashtë ambienteve të Panarit të Punës protestuan me thirrjet “Duam Punë”, ‘Largimi nga puna i padrejtë”.

Njëra nga gratë protestuese, kryetarja e shoqatës së punonjësve të larguar nga administrata,Nertila Qafzezi u shpreh: “Asnjëherë nuk është vendi i gabuar për të protestuar. Kam ardhur për të prishur këtë maskaradë, këtë fasadë për show.”

Kryeministri Rama dhe ministri i Mirëqenes Sociale Erjon Veliaj u përballën pësëri me të shkarkuarit nga puna menjëherë pasi dolën nga ambientet e panairit. Ata brohorisnin “qeveri mashtruese”, “kryeministër mashtrues”, “duam punë”, “largohu mashtrues”.

Me të dëgjuar këto shprehje Rama është ndalur për të biseduar me njërën prej grave që kërkonin punë.

Rama: Brenda ke 6 mijë vende pune, hyr dhe kërko, potë presin në panair

Gruaja: Nuk më merr njeri në punë mua, aty kishte punë në sektorin fason, unë jam inxhiniere. Pse më hoqët nga puna.

Rama: Shko brenda dhe kërko punë, ka edhe për ty

Gruaja: Aty ka punë ordinere, nuk janë për mua

Pas largimit të kryeministrit, protestuesja ka biseduar edhe me ministrin Veliaj.

Veliaj: Eja me mua të kërkojmë një punë për ty brenda në panair

Gruaja: Aty s’ka punë për mua, e pata një punë pse më hoqët

Veliaj: Eja ta gjejmë tani një punë tjetër, apo do të bërtasësh

Gruaja: Dua punën që kam patur...

Veliaj: Fondi për punësim jo për qoka politike e koncerte

Ministri Veliaj, në ditën e dytë të këtij panairi u shpreh “Jam shumë i lumtur që fondi i punësimit është 3-fishuar dhe nuk përdoret më për koncerte si para shumë kohësh. Nga ky fond 70% do përdoret për të nxitur punësimin e të rinjve, grave dhe vajzave”.

“Në dallim nga qeveria e kaluar që e përdorte këtë fond për qoka politike, ne e përdorim fondin për punësim, sistemi ynë është transparent botohet në mënyrë online”, tha ai ndër të tjera.

213 Komente

Opo lerini ata qe iken, shikoni keta qe po vene.pfff

Njesoj kjo politike eshte ndjekur, por ndryshe nga me pare, me te revoltuarit ne lidhje me keto emerime jane vet socialistet, te cilet shpresuan se do ndryshoje kjo gjendje. Per demokratet rendesi kishte te ishte demokrat, a, keshtu nuk ankoheshin.

Socialistet mos te qahen kot, dihet qe LSIstet jane me te pergatitur. 

Kur do vije ajo dite qe te kete gjykim individual e jo kshu ne turme, Socialistet demokratet lsi-stet etj/

Ja te pysim njehere Liken. Mjafton te votoni per LSIne thote, pastaj mund te jeni cfare tu doje qefi. 

Mire politika, por s'po na qesh as koha.

doli edhe nje Bajraba tjeter nga rilindja

Hallall. 

Rama,i vetmi K/minister qe debaton me kundershtuesit e vet ne rruge. Bravo! Te tjeret ose angazhojne bodyguard-et t'i fshijne,ose zgerdhihen pra kamerave duke shtrydh gjithe qenien tyre  me shit mirsi.

I Like You EDI RAMA ! smiley

Nje Kryeminister nuk duhet te debatoje me qytetaret hallexhinj, por te ulet, ti prese e ti degjoje, se per ate pune paguhet.

Basha pret cdo te premte qytetaret e i qan hallet.

Diferenca midis njerit dhe tjetrit eshte si dita me naten. Njeri me kulture perendimore e me arsimin e duhur, tjetri injorant, idiot e rrugac, vulgar me bashkepunetoret e tij, e jo me me qytetaret apo "kundeshtaret" - shkurt : Kryeminister ANADOLLAK

hahahahahahahahaha, me shkrive o Lefter..... hahahahaha, Basha ka frike te shkoje dhe te mbroje buxhetin ne Bashki, e jo me te qaje hallet e popullit..... i madh je Lefter, kur mos kem njeri... i madh fare.... qe te presesh nga luli, eshte njesoj si me te qee breshka....

NJe K/minister t'i ktheje pergjigje nje hallexhiu ne rruge,perpara kamerave,sidomos arrogante,per mendimin tim,(kush thote per mendimin tim ne nje situate te tille,Heretiku i ve vizen) eshte respekti me i madh qe nje k/minister i ka ba.As nuk e ka meshiru,as nu k e ka poshtru me buzqeshje te stampume ne surrat,thjesht dhe vetem e ka RESPEKTU.

I LIKE YOU, EDI RAMA!

E kane heq nga puna e ky tall trapin i thote shko ne panair, ti thu e ka respektu. 

Po ajo ke ka heq nga puna kur ka fillu.... apo vetem une kam te drejte.....

alidemso, po nese qeveria   ka hequr nga puna 25 mije vete dhe keta i ka zevendesuar me 25 mije te tjere,  kjo nuk quhet:  ''vende te reja pune'',  por  thjesht zevendesime sepse jane ç'punesuar 25 mije vete...   dhe po, eshte tallje trapi  nje deklarate e tille!

fundja te thote, ne cilet sektore jane hapur keto vendet e punes..

Une do thoja " What goes around comes around ... smiley "

shko pyte. dmth cdo njeri qe paska pune atje paska heq nje tjeter. 

nese e kane larguar nga administrata dhe tani i ofrojne pune fasonesh ne fabrike te kepuceve nuk quhet pushim nga puna por riedukim ne gjirin e kllases punetore deri ne zgjedhjet e ardhshme smiley

na çudite me kete stejtmentin kapital  per Ramen mer Pjeter...    kaq kohe te peshku , se kisha kuptuar fare une qe ti e pelqeje  Ed Ramen..smiley

Belulo,menimi i pare ishte me shkrujt: I love you,Edi Rama,po meqe ai asht perfol per allasoj sjelljesh,u kompleksova,thashe do me marrin ne mu neper goje. smiley

S'ka lezet dhe me e nda nga gruja tashti. smiley

 smiley e paske lli gazit dhe ket cucen poshte . smiley

E ka me ty mer, c'ne une me sevdane tate. smiley

smiley sa politically correct qe je.

Basha pret cdo te premte qytetaret e i qan hallet

Besoj se Basha qan me shume se qytetaret! dhe u thote atyre qe te shkojne e te kapim Kryeministrin ne rruge,! 

Po kur ka pas Tirona Kryebashkiak me te pa-afte e dembel se Lul Basha more ????

Ma kapni pak PDisten e kombinatit, thote aty ka vetem pune ordinere???? aty vetem puna me tendera ne administrate quhet.

po i vetmi eshte, shume i vecante ne llojin e tij

vetem ai mund te beje shfaqje per pune me bollek me 1 Maj smiley ne Shqiperismiley

 

 

Shoqata e Shkarkuarve nga Puna në Administratë-

smiley  si nuk beme dhe ne nje shoqate, kur na hoqen nga puna Salu,  nuk do te kishim ikur ne mergim ?! smiley jane 1 milion ne mergim, nga largimet nga puna, ne 1992 shin, nje pjese jane mbytur ne dete, nje pjese kane lene eshtrat maleve per te shkuar ne Greqi, per nje jete me te mire! Nderkohe klanet grupet miqte shoket militante  i kapen punet mire per vete dhe lane ne meshire te fatit gati 1 milione te papune, ne kulmin e moshes per pune, dhe experience, ne qulifikime te ndryshme, qe shkuan  jashte vendit pa i ndihmuar as edhe nje centez, qeveria demokratike ose shkerdhatokratike e te "djathteve"

Kto jane pasojat qe kane lene shkerdhatokratet demokrate! Papunsia tani ne shqiperi eshte nje plage e pa sherueshme, qe do ta vuajne shume vete! Fatkeqsisht! 

leftY - si ke harru pa permend fjalen kinge nga goja e ministrit?

Erioni: kinge, hajde te gjej pune si inxhiniere per 1000 euro smileysmiley

rrofsh Erion smiley

Rilindja duhet te permbahet icik, te pakten ne publik, se me gjithe keto vende pllumash do plasi imigracioni, e kush mba gjithe boten me buke. 

Ka te drejte Rama, i hapi 25 mije vende pune pasi ndoqi nepunesit e administrates dhe i zevendesoj me 25 mije familjare te deputeteve te PS - LSI, kryetareve te seksioneve te ketyre partive ne rrethe e ca halabake qe e ndoqen ne fushate, ik pirdhu paske hap ti kaq vende pune, ik o fason i gjore, te eshte bere mendja sandale dhe pantofla..

"Dhi e zgjebosur e bishtin perpjete....."

Shteti po te ofron pune e njerezit nuk duan.

Ahh nuk behemi njerez ne jooo

 

Ne kohen kur Enveri kishte pushtetin dhe shtetin, puna apo punesimi ishte i garantuar. Dhe shoqja ne fjale qe sot bertiste dua prape punen qe kam pasur eshte e brezit te vjeter, por duhet te kuptoje se me vullnetin e saj dhe mijra te tjereve ai sistem u permbys. Shoqe, shko regjistro nje biznes (nje dite pune eshte) dhe fillo te punosh ne profilin tend akademik. Hajt pra pune te mbare dhe befsh sa me shume leke.

Jo.  Enveri te thoshte:  Shko puno aty ku ka nevoje atdheu dhe as qe te binte nder mend ta hapje gojen.

po ose do pranosh punen e garantuar por aty ku ka nevoje atdheu, ose pasigurine e nderthurur me polarizimin e shtresave te shoqerise. Ne zgjodhem ket rrugen e dyte me duket. 

Pune ordinere?!!  Nuk jane per mua?!!!  Dua punen qe kam patur?!!!

C'jane keto budallalleqe?  Dhe mos thoni qe ka faj Edi Rama pastaj.

 

si qenkan budalliqe? mbyllim vendet e punes per inxhinjere dhe hapim vende pune per fasone? ku po shkojme drejt afrikes?

smiley

te fala boji ti po deshe, kjo deshmon qe e paskan heq nga puna per arsye politike. hajde rrumpalle afrikane hajde,

tina mora tumbita tumba tumba

mire ja kane bo.

po pra ka qene ne ndonje pune qe nuk eshte perputhur me profesionin qe ka dhe e ka fitu ket pune si militante, e per mmilitante me mire marr timen se sa te atij... dhe ja ku u zgjidh kjo pune....Po kur i hoqet nga puna ju ferkonit barkun pse tashti bertisni...??? 

o alidemso, sistemi: ''n'ato maja rripa rripa'', na eshte shume i qarte!   por qe ti quash zevendesime te tilla si ''vende te reja pune'',  kjo eshte tallje trapi!  ketu e kishim llafne.smiley

ne qofte se ne ate panair ka vertet vende pune, nuk eshte gje tallje. 

po neqoftese keto vendet e punes, jane shteterore (pune vetem ne administraten e shtetit), keto nuk zgjidhin asnje problem papunesie ose zhvillimi ekonomik. behen thjesht per propagande. 

kush ju? me mu e kishe?

jalla opa rrabadibidibidopa, jalla opa
 

Se paske lexu fare  Goni ..  lexoje dhe do marresh vesh qe : Nuk eshte inxhiniere.

kete ta tha kush? burimi nga gazeta Tema? shtrengoje fort burimin.

 

jo jo galile.. te fala ty dhe ''burimeve te sigurta'' te gazetes Tema, qe dihet se eshte hazer xhevap per keto pune..   me keshtu te dhenash, tip  ''burime te sigurta'' qe kjo zonja eshte ashtu dhe eshte keshtu, por ne fakt nuk jep asnje te dhene,  eshte e turpshme ti denigrosh njerezit!!

Belul. eshte kollaj te merret vesh ne nje vend aq te vogel .. ne eshte apo jo inxhiniere...

Sepse duket sikur eshte e njejta dore dhe mendje qe i organizon keto "Protesta" . E mban mend protesten ne Kamez " Duam legalizime falas" ?  Ishin te gjithe njerez  qe punonin ne bashkine e Mziut.. dhe 99% e tyre nuk kishin asnje gje per te legalizu.

apo ate "protesten" tjeter tek shpia e vjerrit te Rames.. Te gjithe "protesuesit" ishin  tropojane dhe te punesuar ne Q studenti. duke filluar nga drejtori.

po mor po, po tha lajmin Tema dhe Mero Baze, person me integritet te larte ky.smiley, e ka thene Perendia.  dakord, e vulosen burimet e gazetes Tema.  nuk eshte inxhinjere!.smiley

 

 

p,s   meqe Rama po u thote, ''te dalin  te konkurojne e te aplikojne per pune..''   po ti e mban mend se si behen e kush i fiton keto konkurset e punes..?smiley

Thashe qe eshte e lehte per tu marr vesh eshte apo jo Inxhiniere mekanike..( pavarsisht se c'thote Mero)- dhe me qe ra fjala Pse nuk ka integritet " gazeta tema" (mero baze)? 

Nuk me ktheve pergjigje per protesten e Mziut. .. apo ate para pallatit te Vjerrit te Rames.. Nuk shikon nje "pattern" ti ketu.. me kete protesten e soteme..

 

P..S : shembulli qe solle ti eshte per Drejtore more Belul , po Luli nuk la PASTRUESE ne kembe. smiley

E paska shpetu situaten Meroja, shkopi i hales i te gjitheve, duke fillu nga Berisha. 

o plako, nuk zgjidhen me ironi 2 lekshe kto. Kjo zonja a zonjusha ne fjale eshte kryetare e ktyre te larguarve nga puna me nje shkrese hallvaxhiu, tip "qe neser, mos u paraqit me ne pune!".
Kjo eshte pritur dhe nga ministra si perfaqsuse e ktyre njerezve.
Kto fshesat me partishmeri nuk i japin pike Rames dhe me kte, nuk e kam fjalen aty ne vend po ke per t'ja degju zhurmen ne parlament evropian etj, aty ku institucionet jane shume sensitive e nuk i kalojne kto me shaka.
Se po vrasin veten robt qe ta dish ti grup dhe une qe dje u bera i ndjeshem kur mora vesh per nji cun flori qe e njihja dhe kish bo ket veprim te deshperum pse e kishin heq prej pune

Bredho ... shiko protestat e rradhes qe jane bere :

-1 ajo ne kamez per legalizimet  te gjithe protestuesit : a) ishin punonjes te bashkise se Mziut ( atij te sms me hirushe) , dhe b) 99% e tyre nuk kishin gjo me legalizu.

-2 Protesta te tjera te ketij lloji jane bere edhe me Punonjsit e Q studentit para shtepise se Vjerrit te rames. me Drejtorin e Q studentit ne krye . qe  u qanin hallin banoreve te zones. ( qe per cudi asnje prej tyre nuk ishte ne proteste)

-3 E mban mend se si i nxorri Lulushi ekonomistet nga zyra ? jo vetem me leter bakalli por edhe duke ushtruar dhune fizike mbi gra.. 

 

kam qene dhe vazhdoj te jem indiferent per cdo proteste te instrumentalizume, i kam pa dhe vazhdoj t'i shof me perbuzje nga cilido krah te vijne. Sepse nuk me prekin personalisht dhe me jane duk gjithnje irelevante. Po ai njeriu qe e njifja qe e permenda me lart, ishte real dhe nuk e meritonte ate fund. As humorin e sforcuar qe behet ktu

o ani,  po mos nxirr perfundim kaq te nxituar nga nje dialog me 2 batuta..  ajo mbase ka 10- 15 vjet qe punon ne nje vend pune per te cilin ka edhe kualifikimin e duhur.. diplome universiteti etj..  tashi  te ajo bursa e famshme  e punes, mbase nuk ka pune per kualifikimin e saj...  si, spaska te drejte te pakten te protestoj ajo...??   thjesht ul koken  dhe prano   ''shakate''  e Erjon Velise..?

per shakate e kripura te duces e kishe llafin....

po pra, na duall shakator i madh ky djale...   ne fakt asnjeher sme ka pelqyer ky tipi.. dhe flas qe nga koha e Mjaftit.. superdemagog!

 

 

“Ka punë për të gjitha nivelet, për ata me diploma dhe kualifikime

Rilindja, e ka bere Shqiperine, xhehnet mor xhehnet e ka bere..smiley        vetem se se kuptoj, pse  duan  te ikin nga Shqiperia ata te ajo tema me vizat amerikane..smiley

Qe bejne humor keta tipat as qe diskutohet.  Po edhe nuk kane cfare te bejne tjeter.

Problemi eshte ketu:  Nqs puna vertet kerkon kualifikim atehere edhe personi qe e zevendeson duhet te jeter i kualifikuar.  Fakti qe ky vend mund te zevendesohet nga kushdo do te thote qe nuk ka nevoje per kualifikim.  nuk e di c'kerkojne inxhinieret ne administrate.  Nuk duhet te jene shumica te punesuar ne sektorin privat?

ndersa une nuk di se çfare kerkon nje femer kur zgjedh te behet inxhiniere. eshte zanat burrash ky.

an - personi (gruaja ne rastin konkret) mund te kete probleme mendore ose mund te jete e krahut kundershtar. eshte person fizik, ne te drejten e vet. nese do kishte cenuar sigurine e personit publik, prandaj jane rojet. ministri ne fjale ka kerkuar te beje dialog. pra e ka bere vete hapin i pari. dhe tani kemi te transkriptuar menyren e komunikimit te nje personi publik, me autoritetin e nje ministri qe mbulon problemet e punes dhe ceshtjeve sociale. shume paradoks ka nese vertet duan te cojne gjerat perpara, pa i krahasuar me te kaluaren. 

ndersa kendveshtrimi jot eshte i drejte, por nuk duhet paragjykuar se ku ka punuar ne shtet. ndoshta background per vendin e punes ka kerkuar te kete njohuri inxhinjerike, nuk kemi shume informacion. 

c'kerkojne inxhinieret ne administrate? seriozisht e ke te veshtire ta kuptosh?
Une e kam te veshtire te shof nji me te mesme te beje punen e inxhinierit po inxhinierin ne pozicionin e tij, s'e kam dhe aq te veshtire. Nji fakt tjeter qe u jep inxhiniereve avantazh ne shume aspekte eshte ekspozimi ndaj matematikes dhe llogjika analitike. Po ky eshte muhabet me vete...

problemi eshte qe ne shqiperi ka me mijera te shkolluar me diplloma, pra te afte ta bejne ate punen ne administrate te asaj zonjes. keshtuqe ajo, por edhe te tjeret si ajo, do e kete shume veshtire ta ruaje vendin e saj te punes.

ndersa po te punonte ne ndonje sektor privat, vendi i saj i punes do te rrezikohej vetem sikur te paraqitej nje inxhinier me i zoti nga ajo. 

por ne kete rast, shoqeria nuk do te kishte humbje, se inxhinieri i zote, do te mund te prodhonte aq shume fitime, qe do te benin te mundur qe kete zonjen qe e humbte vendin e punes, ta pguanin pa bere fare gje, pra duke ndejtur ne shtepi te saj.

po nuk qendron problemi thjesht te diploma ore, ca flisni?
Eshte koha, shpenzimet qe kane dale nga buxheti per ta trajnu, pjesmarrje neper seminare etj, pervoja qe ka fitu...
Kto jane shpenzime qe do konsiderosh kur heq nji te pd-se dhe fut nji te ps-se ose anasjelltas, jo thjesht ceshtje diplomash

puna eshte se ajo puna qe REALISHT behet atje (thekin buke mbi sobe), as nuk i heq e as nuk i shton gje atij vendi. prandaj dhe i heqin keta. se ndryshe nuk do i hiqnin. 

ke pare ti qe te heqin lojtarin me te mire te ndonje ekipi ?

si dhe nje profesionist i zoti, nuk proteston siç ben ajo. ai gjen pune tjeter direkt, se eshte i zoti pra.

ti i ke kto shembujt qe jep aspak domethenes. Ne s'po flasim per nji ekip futbolli diku ne itali a spanje. Po flasim per vende pune ne shqiperi ku kriteri nuk eshte zotesia po partishmeria. Po te ishte zotesia si thua ti, nuk kishin per te debatu njerezit cdo 4 vjet

Kur shteti ne Shqiperi te arrije te administrohet si ekip futbolli, ku e vetmja gje qe luan rol eshte merita dhe si korporatat (si menaxhim jo se si shkojne fitimet) atehere mund te ecet perpara, deri tani kemi blerje votash me vende pune dhe shkaterrim i administrates nga njerez qe kane pervoje dhe jane trajnuar edhe nga Europa, per te futur militantet. Ne Shqiperi kjo ndodh se Rama e Meta nuk shqetesohen nese do kene njerez per te bere dhe zbatuar politika, keta shqetesohen se si te blejne votat me vende pune.

prandaj dhe nuk ja vlen ta disktutosh problemin siç po e diskutoje ti, ne planin e investimit qe ben shteti (ose shoqeria) ose ate te eksperiences profesionale qe nje i vjeter e ka normalisht  me te madhe nga nje burokrat i ri..

ato jane rregullat e lojes atje. prandaj kjo gruja me shoket e saj duhet te presin rezultatet e zgjedhjeve te ardhshme tashti, per te zevendesuar keta qe sot po u marrin postet. 

bile ka mundesi qe protesta publike e saj para TV, eshte fillimi i sulmit te rimarjes se posteve. 

zgjuarsia e qeverive atje, do te ishte ta nxirnin vendin nga ky rreth vicioz ku ka rene, pra te benin rregulla te tjera te lojes politike.

ata duan te ikin, se shqiperia si vend i vogel, ku gjithkush njihet me gjithkush, nuk eshte vend per te vobektet. njerzit e dobet e ndjejne ne palce, pabarazine sociale, pabarazine fizike, ate mendore, etj, etj. dhe kjo filloi te shfaqej qe ne kohe te socializmit me xhiron e famshme ne bulevard, etj. nuk eshte pra faji i politikave te sotme.

ndersa jashte, ku njeri nuk njeh njeri, robt e zakonshem, jetojne me kollaj. jane me pak te ekspozuar. 

 

Me duket se duhet bere nje sqarim persa i perket punesimit dhe hapjes se vendeve te punes. Sot jemi ne nje sistem kapitalist dhe kur flitet per krijim te vendeve te reja te punes duhet te kihet parasysh kryesisht sektori privat dhe jo ai publik. Ose te detajohen qartazi sesa punesime te reja shtese u bene vecas ne sektorin privat dhe vecas ne sektorin publik. Dhe "shtesa" gjithmone duhet te llogaritet si diference midis atyre qe largohen (qofte ne pension, apo qe zbohen/fired) dhe atyre qe fillojne pune.  

Dialog absurd ne anglisht smiley

V: Honey, let me explain it to you. smiley

P: There is no need for honey here, I am the age of your mother, don’t address me in that manner. Be more serious, you are my son’s age. I have been dismissed from my job on March 29.

V: Are you ready to start working? (diverting the answer to the statement smiley

P: Where? My profession is mechanical engineer and I had a job. Why did you dismiss me? So that you can hire, bring in others?

V: Do you want an answer or do you want to yell? (Mr. Minister: when are you going to give an answer for God's sake, how can you label the tone of a voice when you are not a psycologist)

P: No, I don’t want an answer, I will raise my voice to be send back to the job I had, not to be dismissed. What have you done in the last 8-9 years? You yelled and bad-mouthed for 8 years. (True. She learned from him on this one. smiley

V: If you want a job, give me your hand and let’s go together to find one. (How can someone ask publicly to touch another person. What if her believes do not allow physical touching? )

P: You want me to extend my hand for a sorry job?

V: No, no, a job with 1,000 euros, construction engineer, one thousand euros, let me send you there. You want work, I will send you there. ( I thought she said she was a mechanical engineer, how can she be qualified to be a construction engineer? Maybe the minister heard just engineer and thought all are the same. Is the minister aware that there are different types of engineers?

P: No, I want my job back.

V: Come let me walk you to a job, give me your hand. ( he is still not listening what she is saying)

P: You are liers, you cheaters.

V: Not getting a pension from the government, you want work, come and work. (You are not entitled to government benefits, although you have contributed for so many years, I am entitled to discriminate you smiley)

Dhe ky eshte ministri i puneve dhe ceshtjeve sociale. 

t'ishte bere ke vendi jot ky dialog, Obama nuk kishte nevoje fare t'i kerkonte doreheqje, e kishte dhene vete ministri juj i punes. smiley jo per gje, po ky i punes sone e adhuron modelin e drejtimit qeverises amerikan. 

edhe kjo gruja e cmenme kishte bere nje miliard dollar tani. typical case of discrimination and public harresment. do ishin rreshtu human rights lawyers ke shpia asaj si dikur ke rradhet tona komuniste per qumesht. 

Pse kot s'i iket Avizuse, ven pllumash per politikane. smiley

Eshte ai muhabeti i tenxheres qe gjen kapakun.

 

V: Pretty let me explain to you

P: Don't pretty me.don't talk to me that way. i'm old enough to be your mother , .Be serious , you're young enough to be my son.I've been fired from my job on march the 29th.

Shikoni si komunikon Vilajet Qyrku me qytetaret.

Incidenti te Panairi, Veliaj-Të shkarkuarës: Kinge, të gjej punë me 1000 euro -

 

Gruaja: Ne ishim pse na hoqët?

Veliaj: Kinge, shiko ta shpjegoj un?

Gruaja: Nuk ka nevojë për kinge, se unë jam sa nëna jote, mos më fol në atë gjuhë. Tregohu më serioz se je fëmija im. Mua me 29 Mars më kanë hequr nga puna.

Veliaj: Tani je gati të fillosh punë?

Gruaja: Ku? Jam në profilin tim, jam inxhiniere mekanike, isha atje, isha mirë, pse më hoqët? Pse duhet të sillni juve të tjerët?

Veliaj: E do përgjigjen apo do të bërtasësh?

Gruaja: Jo nuk dua përgjigje fare, unë do bërtas që të më çoni në vendin e punës, por jo të më hiqni. Po ti çfarë ke bërë 8-9 vjet? Bërtite, llape dhe ti 8 vjet.

Veliaj: Në qoftë se do punë, më jep dorën dhe hajde shkojmë të gjejmë punë.

Gruaja: Unë të jap dorën ty për atë punë ordinere?

Veliaj: Jo jo punë 1 mijë euro, inxhiniere ndërtimi, 1 mijë euro punë, hajde të të çoj. E do punën hajde të të çoj.

Gruaja: Jo jo dua vendin tim të punës.

Veliaj: Hajde të të çoj tek puna, më jep dorën.

Gruaja: Po ik se ju mashtroni, ju jeni gënjështarë.

Veliaj: Jo pension në shtet, po do punë hajde, hajde në punë.

Gruaja: O zotëri unë isha mirë në vendin e punës, pse më hoqët, pse më hoqët?

Nga ana tjetër Kryeministri shmangu protestuesit duke i dhuruar një buzëqeshje kundrejt thirrjeve të tyre: “Qeveri mashtruese, Duam bukë”.

Për kryeministri Rama por edhe për ministrin Veliaj këto protesta janë të nxitura politikisht nga opozita

 

Jo se ky thote dicka qe nuk dihet nga te gjithe, por sidoqofte ia vlen te lexohet, sikur edhe vetem per paragrafin ku thuhet : ... zyrtaret e rinj,ata qe kane marre per here te pare poste ne nivelet qe ligji parashikon deklarimin e pasurise,kane shkruar ne deklarimet e tyre se kane (ne total) 60 milione Euro cash neper dysheket e shtepive. Arsyetimi eshte i thjeshte : Ata nuk i kane parate, por kane deklaruar kuota supozive,qe t'i kene gati per t'i mbushur gjate ushtrimit te detyres shtetrore e me pas te mos penalizohen per burimin kur t'i legalizojne.Pra, ata kane qene te qarte me veten; do te vjedhin dhe per kete kane marre masat menjehere sapo kane marre detyren ... http://www.gazetaidea.com/nga-mentor-kik...  

Paying it forward, much ... ?

E kan huq sallaksit planifikimin, edhe korrupsionin e kane me plan. smiley

Me i brime dhjesin te gjithe, si sallaksit ashtu edhe ata me komen e mire. E kena thone, ne ate ven nuk ka te majte e te djathte. Vetem hajdute dhe turma. Hajdutet nuk ngopen kurre, turmat enderrojne te kapin postin e hajdutit nji dite ...

O hajdut o viktime, mo mire n'kurbet tha. 

Mu per vete me duket pak si i omel ky varianti i hajdutit ( tek e funit, shqiptar jom edhe une, bukes buke i them ) smiley

Kam pas nje shok qe thote, jo se s'du po s'e boj dot. (zanot eshte dhe ai) smiley

Tamam. Keshtu e beri dhe Basha kur erdhi nga Vendi i Mullinjeve.

korrupsioni eshte ves i huaj imperialist, duhet shpalluar armik i popullit, dhe tjetri ja pret: fryka ru vreshtin. 

me 60 milione dhe kerkojne pune shteti ? 

po shteti pse nuk i takson mbi keto shifrat ? te deklarosh ne france 60 milione, vijne direkt te arrestojne. 

 

Kush shtet t'i taksoje ... ? Masanej jane 60 milion ne total, jo vetem njoni( jo se kjo e bo mutin qe mos vij shume ere, por ...).

Vetem per kete arrogance dhe rrugaceri Rama dhe zari i tij Vilajet Qyrku, nuk e meritojne te qendrojne ne ato poste edhe nje minute me shume.

Nuk mjaftoi forca qe u perdor per te nxjerre jashte dy grate protestuese, qe kerkojne te drejten e tyre pasi jane hequr nga puna ne mnyre te paligjshme, por per te mbuluar forcen ndaj dy grave, rrugacet qe na qeverisin dalin dhe tallen dhe i ofendojne protestueset qe protestojne per te drejten e tyre.

Po cfare pune do ti gjesh ti more truthare kur e ke hequr nga puna ne kundershtim me ligjin?

Kujt ja tregon ate gisht Rama apo ate "kingen" ky Vilajet Qyrku?

Keta e kane mbushur kupen me kohe, tani vetem do derdhet.

Keta fanatiket e  Saliut kane nje te vecante te perbashket qe te habit.. jane shume te shemtuar fizikisht dhe sapo hapin gojen ne menyre te menjehershme ju rri large. 

Ministri meqe eshte king vete, kujton se jane te gjithe si ai. Ti thoshte ashtu sic e pa tjetren... pershembull mund ti thoshte "shpifarake"  ose nese lexon peshku pa uje ti theriste  gjembi.. smiley 

 

 

 

 

Lehqensi, jo se dua vertet ta di, po behu burre e tregoi peshkut kush e ka rradhen sot, e majta apo e djathta?

Meqe Vilajeti e ka ne plan te shtroje per shqyrtim edhe legalizimin e shtepive publike dhe prostitucionin, si menyre efikase per punesim, pse nuk ju thote ketyre zonjave te nderuara qe kane kualifikime sa Vilajeti nuk i ka edhe po ti shumezoje me dy, qe edhe pse ju hoqem nga puna, do hapen ca vende te reja ne kuplarate qe do legalizojme, shkoni atje.

pse i thone vilajet qyrku. pytje e sinqerte se nuk e di.

kam degjuar se e ka emer artistik.

E moret vesh skandalin tjeter? Rama ka thyer edhe embargon me Iranin.

hahaahah i ka shit avione pasagjeresh.. smiley 

politico te mbarojme me " skandalin e pare " te avioneve .ju akoma nuk keni bere autokritike qe ishit shu te sigurte ne genjeshtrat e ish shef salihut.Edhe kjo e dyta, dhe nja tre te tjera qe do prodhoje rrangalla njesoj do perfundojne.Po ti nuk e di pse keshtu?

grava te lutem mos mu drejto me se do them ndonje fjale te rende dhe ti je burre plak, zakonisht kam respekt per te moshuarit.

Nuk du te bej muhabet me njerez qe Ramen ose Berishen i perkrahin ose i shajne ne varesi te premtimit per te te blere apartamente qe ke ndertuar ti dhe te kane mbetur stok.

Une shqetesohem per politikat e atyre qe drejtojne, jo se du te shes dy apartamente.

Sa per drogen me avione e ke me shkrese te SHISH dhe deshmitare, kaq.

Ti je i lire te mos i besosh sic nuk beson se Enver Hoxha ka kryer krime.

Mos mu drejto me se nuk merr pergjigje.

o politico o gjemb i Saliut..  smiley 

Se pari un nuk jam plak dhe se dyti ne se ti ke fjalen e rende arme un kam te lehten dhe te them faleminderit por perse nuk duhet une te merzitem kur jo vetem nuk thoni te verteten por beheni interpret i atij qe mashtron, duke fol me siguri shum te madhe.Hidhu nje sy sa ke fole tek tema e avioneve dhe une nuk te kam fyer ne asnje rsst por qysh ne fillim qe dite e pare shife ca kam thene.Fiks ate qe tha dje qeveria amerikane, e cila e gozhdoi keqazi Salihun .Cka ketu per fyerje mor zotri ?Ku te kam fyer? Ne don ta dishe kam rrespekt per militante te flakte si ju, por ndaj dhe them qe mekati eshte i atyre qe shperdorojne dhe abuzojne me vullnete te tilla.Se qe ta dish mire fare mua nuk me bie ndermend as per njerin nga qe i njoh shume mire.Keshtu more opinipnist qe nuk shkrove mire kur nuk ta pata hic fare per fyerje.

admina - pse nuk hapni nje rubrike "sektori partiak" ose quheni si te duni, dhe diskutojme vijat ideologjike, planet zbatuese, etj.?  ne te njejten linje si kemi pa censure, tralallllla, ose sic ka qene divan peshku ku shpaloset krijimtaria e bejteve. 

o Gaia po gjembit anglisht si i thone? smiley

Kinge..

e ke pa kllapa, nuk quhet.. smiley 

L - (mbreteresha biondine ke Games of Throne).

Gjembo - mos m'thuj qe s'ta kam bo qejfin smiley

Ma bere, s'e mohoj! smiley

i ka te lyme me boje. Te pakten ne kte konkluzion doli xhibi

me boje pa boje, ushtrine e ka ne dispozicion. edhe dragoin. minor details.. smiley

si shume kepetenca paska, rilindja thone do i heqi casmiley

na mbyten fshataret Agron!!! nuk e ke idene...keta qaheshin nga "maloket", problemi jane fshtaret dhe fshataret !!!
 

Sa rruge duhet te beje nji avjon tre vendsh per te hapur 25.000 vende? smiley

Pergjigjen e di Mrika, Edi dhe Samiu

varet nga malli. Ato avionet qe fluturuan ne qiellin shqiptar dhe u ulen ne lendinet e fushat nen te, thone qe trasportonin drogera te forta.

Kujt i hy n'pune avioni tre vendsh,e? Nji vendsh dhe osht shume. Venet duhen per "mollin". Koran, sa me shume koran ...

Veliaj, Ministri i Mireqenies Sociale qe u flet grave me "kinge" ... tregon se s'qenka aq HOMO sa thuhej te pakten smileysmileysmileysmiley

Kur kryetari i tij thote Rr. K.. ne mes te Parlamentit, u drejtohet ministrave meshkuj jo ne emer, por me "ti k... aty, ti k... atje", ndersa ministrave femra "ti p...,", ç'do bente Vilajeti ? Kur fle me qente zgjohesh me pleshta, thote Italiani

 gjuhe letrare ja ka thene, jo figurative...kshu eshte kur nuk i kuptoni artistat.

... eshte e  trishtushme dhe habiteme qetesia  e drejtueseve  te opozites qe kane lon ne  balte dhe pa mbeshtetje gjithe ket armate te larguarish nga puna deri ne ate fare feje sa   Rama dhe Veliaj arrijn dhe tallin menderen me hallet e atyre fakireve ...prandaj nuk duhet te jene  te kamur drejtusist qe te mos kene cfare te humbin kur e kerkojne mbeshtetesit ne shesh .
 

o kapo, po ju prekeni vec kur e ben ps-ja? e kuptoni se fale ksaj fshese ne administrate, pd, ps dhe lsi marrin dhe nji pjese te votave?

He ....kur doni ...ju miku im, kapo! Po kur e lini menjane .... perkatesine partiake ama!

imagjinoni tani Kryeministrit te Frances ose Kanadase ti dali perpara  ne rruge nje "protestuese" dhe ti ankohet, cfare reagimi do te kete ne France ose Kanada?! smiley  e di sa inxhinier ka papune dhe qe deri sa ti dali puna punojne per te mbijetuar ne profesion tjeter ne Europ ?! Ceshte ky militantizem qe ju ka fut Berisha ne keto 23 vitet e fundit?!!smiley

pse mer, ca shef ti te pazakonte qe protestusi t'i dali perpara kryeministrit? pse, per ca eshte kryeministri ne ate vend pune, per syte e bukur apo si mekembes i zotit ne toke?

tani imagjino ate tjetren qe t'i pergjigjet protestuses me te madhe se vetja ne moshe me "hey cutie, listen to me!" ose "grab my hand and i'll show you where to apply for another job" (that pays you even more than the one we decided to fire you from - to make room for someone who voted for us)

 Kryeministri eshte ne pune e siper dhe ka mekanizmat e veta te komunikimit dhe informimit per hallet e popullit dhe hallet e popullit  jane aq te medha te trashguara nga Berisha sa atij nuk mund ti dali koha te sqaroje njerzit nje e nga nje ne rruge!

Velia ieshte pergjigjur shume mire,  asaj,  bile e ka begenisur, se edhe nuk mund ti pegjigjej fare  rruga nuk eshte vendi i duhur kur mund te mereret nje pergjigje e sakte pyetjes  -"pse me larguat nga puna ?!!! "Kinge" i ka thene se e ka kuptuar qe protestuesja ishte nje militante e opozites e futur si pyke me  plan nga PD! Megjitheate ai eshte treguar zemer mire i ka dhen shance te punoje si inxhiniere me 1000 euro, dhe ajo e ka refuzuar!

Rilindja nuk mund te rregulloj nje sitem te kalbur te punesimit militant qe eshte operuar me vite, ne Shqiperi  ne pak muaj qe ajo eshte ne pushtet! Mardheniet e punesimit ne Shqiperi jane problematike nga e kaluara! Nje gje tjeter qe del blof eshte se ajo ka ngel mbrapa nga `inxhineria` se ska punuar as edhe nej dite si inxhiniere!! Nuk eshte ky kryeminister si ai i pari qe rrete njerez sa duash qe i dilnin ne rruge duke i premtuar "Noc rrokun"

 

bravo re ilir-jani, kshu pergjigje  te mireargumentuar  institucionalishtsmiley as ai idhulli jot, Virgjil Kulesmiley, nuk do kishte dhene!

he Bredharaku, ca ke per te thene tani, hë..hëë..??smiley

ca t'i thush ktij...lum anglia per ket!

 Beluli ti cfare e ke kete  pergjigje dyshe me te zgerdhime nje aprovim dhe nje pyetje per Bredhin  shenje zgjuarsie besoj !

Tamam kujton se eshte i zgjuar. I zgjuar eshte Ministri qe denjoi dhe te ndaloje ne rruge e t'i hedhe syte protestueses. Shume shpejt edhe Beluli me endacakun do bertasin nga maja e ultesires se Hollandes ate qe bertiti ai me mustaqe te kuqe me siper.

Kot e ke qe behesh rilindas i flaket (aq me shume i vonuar), "mollet" i ndan LSI-ja, asaj kendoi. smiley

Keta demonstruesit me kujtojne ata Punistet e 1990 qe boshin vetem spiunlliqe se ishin krejt te pa-afte.

Sigurisht qe eshte ashtu siç thoni ju, por ne rastin ne fjale ing eshte hequr pa paralajmerim nga puna, ajo nuk ka shkelur ligjet, ka bere punen me s'miri dhe eshte djegur nga se nje militanti te partise ne pushtet ndoshta me pak i paafte se zonja ne fjale  ka zene vendin pa meritokraci  por me anetaresi partiake, ose me ndonje pseudokonkurs te dale boje..Varja o mik, te besh kapitalizem manifakture ne 2014 eshte njesoj sikur Amerika e madhe te luftoje me harqe e shigjeta ne Afganistan a gjetke..

 

Kot me pyt, ku kan hup ato kripto-marksistet e Partizanit te Panjohur?

Shum komentatore, fatkeqesisht u fokusuan tek debati qe kish ndodhur ndermjet qeverise dhe grave protestuese, nderkoh qe ne fjalen e Palloshit, ishte nje fjali shum-shume sinjikative qe percaktonte dhe punen e qeverise, punen qe kish bere. 

 

" .... Deri tani flasim për mbi 25 mijë vende pune të regjistruara. Nuk flas për shifra të fabrikuara por këto të dhëna vijnë nga lista e kontribuuesve në sigurimet shoqërore”, tha Rama..." 

 

Gje qe tregon se te punesuarit e kohes se Buall Mavrise, te cilet ishin informal, te paregjistruar, punonjes ne sektore privat (se ata shteteror, kane qene gjithmon te regjistruar ne sigurimet shoqerore), keta 25 mij informal te djeshmit, sot (kete vit) jane bere formal, te regjistruar, ndoshta prej kontrrolleve, dhe kjo eshte gje e mire. 

 

 

Pjer neser do dali dhe SMS-ja qe jep tablone reale te gjendjes

Gruaja: Aty ka punë ordinere, nuk janë për mua

 

po ashtu eshte mer Al bano. Thuj inxhinieres tani, shko e apliko per fason...vec nqse do me i besu pastaj atij vendit tjeter qe pagunte 1,000 euro a dollare se sipas asaj llogjike, Veliaj i kish bo 2 ndere ksaj: (i) qe e kish heq nga puna dhe (ii) qe i gjeti nji qe paguhej shume me teper

E ke te sigurte qe ishte inxheniere me diplome apo thjesht INTELEKTUALE pdeiste?????

si do ja gjente ministri punen si inxhiniere ndertimi me 1000 euro ne muaj,pa diplome? po shife kush bo ligjin sot aty

Futja kot dhe ti tani, ku e kontrolloi Ministri aty ne vend se cfare diplome ka zonja? Ajo i tha qe jam inxhinjere, nuk eshte faji i Ministrit nese e ka genjyer. Ka faje te tjera Ministri sa te duash.
 

Po dhe kjo kot nuk e pranoi ate punen me 1000 evro, jo aq keq per Albanie.

Jam dakort! Une s'e di historine e zonjes por nese vertet eshte sic thuhet ne artikull, qe ministri i ka thene hajde te shohim per pune e kjo donte vec te bente proteste me "jo s'ka pune aty per mua", fajin e ka vete.

Nuk eshte e qarte nese oferta e ministrit ishte e vlefshme vetem per kete si kinge, apo te ngjashem me te ne kualifikim, se mos i behet rradhe e gjate shume ministrit. 

smiley Ato detaje s'i di. Vec nese Ministri ka fetish per mesogra out of shape (do thonte Moza).

oj ti e xhibit, mos ja fut si kau peles!

veje veten ne poziten e ksaj. Te heqin nga puna dhe para kamerave, lan gojen ai, ma jep doren mua - thote, dhe hajde te te gjej ku te aplikosh per pune. Nuk te merr ne pune ministri, ne pune te merr punedhenesi qe ka nxjerr lajmerimin aty (nqse...). Ministri ne ket rast lan gojen dhe asgje me shume. Sikur te ish aq e lehte, mbanin rradhe te gjithe te papunet qe t'i merrte ministri per dore dhe t'u firmoste kontraten brenda ne panair

po pikerisht pra, imagjiono ca panairi,

 

panairi i kotesive..smiley

A ka qene nojnjoni ne Punair te na rrefeje qysh e tek?

Eshte gjynah qe iniziativa te tilla qe jane shume te mira, te prishen. Xhanem kur futet politika ne mes kshu shkon.

Une e shkruajta qe do kete protesta,dhe te nivelit te larte,me diploma e doktatura vendi e te huaja..po prit se nuk keni pare asgje akoma, te "ngordhin" keta kuajt e vjeter,do dalin te hingellinjne keta hamshoret e rinj qe nuk dine ku te kullosin,ne fakt as bar nuk dine te hane shumica. Atje eshte nje hale e madhe ku askush nuk do te bej pis duart. Nuk ka LSI ne bote qe i ben balle diplomave te Saliut. Pa e ekzagjeruar aspak,ministri me i mire eshte Erjon Veliaj, i vetmi qe po jep rezultate te prekshme nga c'do qytetar. Mund ta verifikoj shume mire kushdo jeton ne shqiperi,nje nga gjerat e pakta qe me la shije te mire ne shqiperi. Rrofte 1 Maji !!

Pra mbeten akoma edhe 275,000 vende te tjera pune per tu hapur .smiley

Nese qeveria hecen me kete ritem Tafuti, 25 mij per 6 muaj, 50 mij per 1 vit, athere kemi 200 mije per nje mandat, pra 100 mije me pak se premtimi dhe per te futur te ter te papunet ne Shqiperi, (qe mendohet aty tek 700 mijshi), i thone tre mandate, tamam aq sa ka kerkuar PS. 

Ministri i thote tjetres "kinge, ma jep doren te ta gjej punen me 1 mije euro tani" ... me shume se kjo eshte per tu smiley fakti qe Peshku s'e pa te arsyeshme ta botonte si teme me vete videon dhe tekstin e ketij komunikimi ngjale-ne-gju te qeverise me popullin.

Rama gjithashtu i tha kesaj "kinges" para Veliajt qe aty ke panairi kishte pune si keto qe kerkon ti, bile ata s'po gjenin dot njerez qe ti punesonin.

Po ata 1 milion te papunet (tm Rama) e tjere valle si ndihen, sidomos ata qe bredhen me kot neper dyert e PS-se, teksa shikojne Ramen dhe Veliaj qe i luten kesaj "kinges" per ta marre per dore dhe per ti gjetur pune direkt me 1 mije euro? Apo pas te fishkellyeres?

P.S. O Fiqo, b0let e Budes (qe shkaktuan aq peshkontraversalitet per hicmosgje) s'jane gje hic para b0leve te Rilindjes smiley

Pjer, nuk te falen keto gjera ty si ekspert. E ka sjelle Agroni linkun ku instat thote qe papunesia eshte rritur, ku i hapi 25 mije vende pune Rama?

Kush po genjen, Rama apo Instati?

Edhe te ardhurat nga sigurimet shoqerore kishin rene me 5%, tani o eshte shtuar papunesia ose eshte shtuar evazioni.

Keto 25 mijeshet e Rames jane si cmimet qe merrte regjimi komunist ne vitin 89 a diku aty afer si vendi ku qytetaret hanin me mire se te gjithe vendet e tjera ne bote.

Politiko, se sa do fikja kompjutrin, se maroi dhe filmi smiley ne tv, Palloshi si kryetar qeverie qe eshte, i merr te dhenat e te regjistruarve ne pune (qe punojne) nga Sigurimet Shoqerore, dhe kjo e fundit eshte e detyruar te informoj qeverine sa here ajo e kerkon.  INSTAT-i eshte njesi e pavarur, eshte me shume shteterore se qeveritare, dhe merr te dhena jo vetem nga ministrite dhe drejtorite e ndryshme, organet e ndryshme, por edhe nga burime te tjera. 

Pjer, ti si ekspert duhet ta dish se si instati si sigurimet varen nga qeveria dhe te dyja nuk marrin te dhena nga hena por ato qe kane dhe s'kane lidhje ministrite dhe drejtorite.

Instati eshte i specializuar per kete pune, ndersa sigurimet jane vetem per te mbajtur llogarite. Nje fakt qe tregon se nuk ka pasur shtim te punesimit eshte renia e te ardhurave nga sigurimet shoqerore.

Une ty Pjer te di per ekspert te makroekonomise, jo ekspert te magazinave te Antwerpenit qe thote njeri ketu.

INSTATI, politiko , si te gjitha agjensite simotra ne bote, jane agjensi/institucione shteterore dhe jo qeveritare. Mos i ngatrro te lutem. Ndoshta ti (si shum shqiptare) nuk dini ti ndani keto dy nocione, per shum shqiptare, qeveria eshte shteti dhe shteti eshte qeveria. 

"Shoqatës së të Shkarkuarve nga Puna"

smileysmiley

po Bradi kur do hapi "Shoqaten e te Pakenaqurve"

ndonje festim sot per 1 majin e kuq proletar ?smiley

Kur vjen puna per njerez qe u hiqet puna dmth buka e gojes duhet te maten mire qeverrisesit!Me kete problem as nuk na lejohet te bejme alegorira dhe sarkazma.Une e mirkuptoj ate grua dhe fjalet e saj dale prej shpirti.Ky ..m qe i prtgjigjet ashtu ca dreqin eshte ? Nuk e njoh dhe sdi ca roli ka !alidems me jep nje info ne privat !

ja ta bej une ne publik, cv-ne reale. kur drejtonte mjaft dhe i mori koka ere, donatoret serioze perendimore ja prene rubinetin direkt. as vete se mori vesh nga i erdhi, tha po prishem me amerikanet, se i kam krahet e ngrohta nga te tjeret. brenda dy muajva u fut ne listen e zeze te te gjithe donatoreve. meqe s'kishte me para, se para ti e di qe ne shqiperi te ben me pushtet, tha ti futem politikes dhe krijoi g-99. nderkohe pati ca probleme me PR dhe festat private qe u bene publike. shpalli kandidature deputet, dhe shume i ekzaltuar bere deklarate tek zeri amerikes, se te jesh deputet eshte nder. brace ja vodhi gjithe votat ne berat, kur nderkohe ishte mbeshtetes i krahut te majte, me bindje te thekura marksiste. mbas asaj u be besnik i dedikuar dhe i bindur i partise, per ti perkitur tarafit qe eshte tani ne pushtet. 

mbas asaj u be besnik i dedikuar dhe i bindur i partise

smiley Ka qene besnik i dedikuar dhe i bindur i Rames qysh kur krijoi Mjaft-in.

jo bre Kinge smiley ne ate kohe qe flas rama ishte dora nanos, dhe meta ishte km (ish-i nanos) kur doli ky karafili ne skene. 

Jo bre king-emeruese smiley  Rama donte te merrte partine nga brenda keshtu qe i organizoi keta te Mjaft te dilnin kundra Nanos. Sepse sipas statutit te PS nqs nuk fiton zgjedhjet, iken nga kryetar partie. Pavaresisht se Rama nuk e zbatoi statutin ne 2009.

Ky ..m qe i prtgjigjet ashtu ca dreqin eshte ?

Ky eshte nga te rinjte e fshait rrezaton energji rinore e frime evropiane.Jo per gje po u qane nga Lenka e Pali urdho nashi flokexhelsat qe u flasin atyre te cilet kane vite pune me teper se keta kane vite jete sikur u kane ngrene bukevalen.

Rama: Brenda ke 6 mijë vende pune, hyr dhe kërko, potë presin në panair

Rama: Shko brenda dhe kërko punë, ka edhe për ty

Veliaj: Eja me mua të kërkojmë një punë për ty brenda në panair

Veliaj: Eja ta gjejmë tani një punë tjetër, apo do të bërtasësh

kur do mesojne te shmangen me koke ulur keta politikanet shqiptare ?! ( per cfare ju sherbyen ketyre te dyve replika me  zonjen?! )
Gjuhe e ulet.. pa lezet fare!!

Shakate menjane, cdo perpjekje ne drejtim te punesimit eshte per tu lavderuar.

Por mire eshte edhe ti mbajme fort nen presion.

( o çmu kujtu Bajerni i Modh sa i Modh qi eshte mo ja morsha tligat me ket presjonin tashi, mu kput shpirti smiley

Fiqo, ne kuader te ketyre perpjekjeve, ti duhet te besh nei vjershe (megjith Bajernin e modh mrena) per punesimin, mbase e merr ministri dhe ben hymn per keto panairet. smiley

Ja moret shpirtin Fiqos! Fiqo poezi per kete..fiqo poezi per ate..E shkreta muze cfare heq! smiley

nga çeku i bardhe i demokrateve, rilindasit perfunduan me : hajde se te gjej une pune me 1000 € ne muj. 

sa poshte osht ul niveli ne 25 vjet.

edhe nja 25 vjet te tjera dhe do degjojme : ec se ta jap une nje pjate grosh te mushesh barkun per gjithe javen.

kjo eshte bere si ndeshje hiq mbertheckat vs kinge: dy ministra, i pari kerkon favore seksuale, i dyti diskriminon seksualisht dhe perdor gjuhe derogative. ne rastin e pare ish-km e pushoi nga puna brenda 24 oreve, i dyti... po presim si do reagoje qeveria. 

do ti thote: po ti mer k... s'e mashe dot gojen

nuk e mbajti fare gojen ne fakt. me direktive te km, nuk duhet te kishte fol mbas km-s. km e tha llafin, i hypi makines, ky vazhdoi tjerrjen e leshit per turp. 

me vijne e-mail-e nga ky aliaj per pune edhe mua qe nuk banoj atje. dhe eshte e-mail qe kam dhene ketu tek peshku me duket. (mund te kete qene admin ndoshta)

nuk kuptoj se pse ky i dergon keto mail-et automatike nen emrin e vet. 

po presim si do reagoje qeveria. 

Erjoni me i miri! Uppps apo eshte Tahiri? smiley

 

reagimi i tahirit eshte:

S'doni te hapni kanale ne fier e ne puke?

S'ka buke smiley

Kjo histori me kujton nje ngjarje me Enverin .Nje grua çau pengesen e rojeve tek nje qender votimi .Beheshin Votimet .Ju afrua por e kapen ..

Lereni lereni .Çfarë ke moj motër ? Si e ke hallin ?

Jam pa punë .Isha ne nje vend dhe ushqeja femijet .Me hoqen se nuk kisha kualifikim dhe me kane shpene ne nje vend tjeter . Por unë nuk e bëj dot atje !

E afroi prane vetes , e  mori per qafe , pa nga 'shoket ' qe kishte afer , te Politicos , te Tredhur e Gazmore qe nuk mungojnë  ne te tilla raste dhe si zakonisht sipas rastit ca kishin montuar  buzagazin  , ca trishtimin e theLlTë , dhe ca " shihnin probleme  aty " ...dhe tha

Kujdes shoke .Partia te beje me kujdes per te tilla raste smiley

Ndersa ky i kësaj j Gruas SOT eshte akt Rugaçërie .Askush nuk të lejon ti dalësh para kryeministrit .Rruga e saj është vetëm Ligjore .Në Gjykata !.....Dhe them se mirë e kishte Saliu kur i protestuan në Tropojë ..

I dua Sot .Me vete .Mi bini në Tiranë ata rrugaçë ...!

Ndërsa në 21 Janr i dseshi aq shumë protestuesit sa që i la ca në tokë afër Punës tij ti kishte për gjithmonë smiley

Meqë paska ardhur dhe vetë LefTKopeja nuk po i  them

Lidhe LefTKope ... smiley

shoku enver ishte i dashur me popullin i rrepte me armiqtesmiley

... E afroi prane vetes, e mori per qafe, pa nga 'shoket ' qe kishte afer, te Politicos, te Tredhur e Gazmore qe nuk mungojnë ne te tilla raste dhe si zakonisht sipas rastit ca kishin montuar buzagazin, ca trishtimin e theLlTë, dhe ca "shihnin probleme aty" ... smiley

smiley

oidrizo, Rama ka nje koncept te ndryshem nga i juaji per sa u perket pyetjeve qe i behen ne distance te larget smiley
Edi Rama në një intervistë për zërin e Amerikës: 

E shoh se sa pranë Tiranës dhe Shqipërisë jeni të gjithë ju dhe se si shpesh herë pyetjet kaq larg nga Shqipëria dhe Tirana u ngjajnë pyetjeve të kafeneve të Tiranës.

...tani, se z. KM nuk di se c'kerkon nga vetja, kjo nuk eshte arsye qe ti te ndysesh protestuesen me themeli
o gju me gju me popullin, o shmangiu popullit me koke ulur ..rruge te dyte  e te trete ne keto situata nuk ka

Erdha pashe temen, pashe edhe protagonistet kryesore (komentuesit), bera nje search faqes per 'oidriso' - 0 results dhe po iki.

1.Kylloj panairi organizohet 2 here ne vit nga Ministria e Punes(gje e mire qe organizohet).

2. Cdo kompani qe merr pjese ne panair paguan per vendin ku ekspozon sipas m2

3. Shumica e kompanive/firmave pjesmarrese jane Call Center, Universitete, Qendra qe ofrojne formim profesional.

4. Vende pune me 1000 $ ne muaj nuk ofrohen ne ate panair, keto lloj punesh shumicen i ofrojne firma rekrutimi (Human research).

5. Vjet ne Tetor p.sh ne kete panair ishte prezantuar Top Chanel, ku mund te aplikoje per Big Brother.

6. Cdo lloj mundesie per punesim eshte e mirepritur ne Shqiperi, por gjithmone mbetet pyetja, a eshte ky nje zhvillim afatgjate (call center, Fasone)???!!!

dmth ne Al te marresh pjese ke big brother quhet pune? smiley

Si nuk quhet pune? 3 muaj ha, pi, rri, kendo, lahu, shplahu, bej gallate dhe ne fund ai me debili fiton 100mije dollare..smiley

harrove dhe futi i dore seks... smiley

Ajo varet nga sekseksi-ofert-kerkesa. smiley

mbi tre jave pa seks nuk shtyhet o Gaja! smiley

pastaj c'ne seksi me doren? apo doje te thoje "i fut nje dore tek seksi"? smiley

ne aspektin fiziologjik e kisha ke puna dores, jo per show pozicionimi. 

pune quhet edhe ne france. çdo aktivitet qe paguhet quhet pune. bile tek nje liber qe po lexoj, edhe prostitucioni i deklaruar quhet pune ne gjermani.

po mundesi eshte punesimi eshte se pasi dalin nga aty, gjejne pastaj me kollaj sponsor ose marrin pjese neper emisione ku mund te kapin ndonje te ardhur.
 

nuk e kisha fare me pjesen kerkese oferte ne tregun shqiptar te punes dhe jo personalisht me shpjegimin qe ke bere. biles flm qe mbas 200 komenteve na u shpjegua ca eshte ky panair. me rregull treshi, i bika qe zonja e nxehur paska te drejte, se si inxhinjiere, ajo e quan ordinere. nje pune e mire qenka te marresh pjese ke big brother, kur te heqin nga pune, kur te kane ngel edhe dy vjet me dal ne pension. 

 shqiperia ka mundesi punesimi te madh vetem ne buqsi dhe turizem, por deri tani vetem lesh kane tjerr politikanet

me aq pak toka sa ka shqiperia, as keto aktivitete nuk i japin pune gjithe popullit.

franca me vetem fusha, ne bujqesi punojne nen 10 % e popullsise. turizem po ashtu, per te mos thene qe nuk ka aktivitete enkas per turizem. turistet veç shtojne bleresit e nje vendi. perveç disa agjencive qe merren me turizmin, asnje profesion tjeter nuk u dedikohet ekskluzivisht.

Nuk eshte me bujqesia e mesjetes babam .eshte e mekanizuar, ne shba puneson vetem 2% te popullsise te cilet ushqejne 98% tjeter plus eksportojne.Turizmi ben prokopi per pronaret ndersa per miletin krijon punera si kamariere , guzhiniere, pastrues etj.

Se harrova, ne kete panair marrin pjese dhe bankat e nivelit te dyte (Raiffeisen, BKT, etj.) mbledhin CV por te shkosh te rrish nje dite me prezantuesit e kupton sesa vende pune ofrohen ne te vertete ne kete panair dhe cfare lloj punesh (qe gjithsesi eshte per tu pershendetur).

Shqiptaret kane humbur shume kohe me berishistet, te kishte fituar PS ne 2009 sot do te ishte e zbutur papunesia!Gjerat do te ishin me mire!

Gjysma qeverise qe ishte ne 2009 eshte dhe tani. Gjysma tjeter qeverisi Tiranen deri ne betonifikim.

edhe prostitucioni i deklaruar quhet pune ne gjermani.

Pfffffff, e paska bo prostitucionin te merzitshem si puna. Prostitucioni duhet te jete gjithnje argetim, aktivitet i kohes se lire.

 

Kush ka pa hajer prej Punes amon , ngrihu ne 5 te mjesit kthehesh ne 8 te darkes , 50 vjet ky muhabet , s'ka faj Kryeministri , ka ra ne hall , nga puna s'ka bythe me heq njeri , ju rrofshin 1 meleone votat smiley

Ej po prisni o njerez se shkarkimet apo zbythjet nga puna ne sektorin publik akoma nuk kane filluar tamom. Pritet Qershori apo me mire prononcimi i BE-se per statusin dhe pastaj vlon puna per spastrimin e administrates nga rrugecerit dhe te paaftet. Keta te saliut bertasin kot tani ujku ujku, dhe kur ti vije ujku vertete nuk do ti besoj me kush surretermuterit.

vetem beni kujdes kunder tritolit. 

Rëndësi ka që brezi i këtyre që "shohin probleme aty " të jetë i qartë se kanë perënduar ato kohrat me of af ...filoni vrau veten smileyJanë karakteristika për të Tredhurit mendorë këto Trajtime. Patjetër që është dhe buka Politike e Pampersit të fundit të LefTKopesë alias Politicos vërvitur nga " na kem feisin e bukit or tie ".

Misoni i fundit është tu vërtetoj , të shihni , ta prekni , se në çdo Fjalë që thoni në çdo "abuzim " që vendosni , në çdo Fshirje që bëni etj etj Ju çfaqni një Enver po aq totalitar   por Karagjoz në mendim e veprim sepse çfaqet si "stuhi në gotë Uji "

Në kushtet e SOTME kjo është një Tragjikomedi ! Aq më teçër që këtu ,pretendohet mer Llajo se ka nivel InteliDjence  edhe Gjëmbi smiley

Dmth ka shumë Antikomunistë disa të orëve të para por midis tyre disa të orëve edhe më përpara smiley

I gjithë ky trajtim papërjashtim përveç mendimit të qetë e në përshtatje me Kohën " të shkojë në Gjykatë " është një berexull e mjerë , që kjo InteliDjencë nuk mund të mendojë ndryshe e tërhequr zvarrë nga buzëshpërvjelurit !

Theksoj se asgjë nuk kam kundër Drejtoreshës së Dërstilës vetë Dora Xhiboles . Përkundrazi e vlerësoj si dërstiliste të shkallës superiore , megjithse pak antikomuniste smiley

Po si nuk u ngopen keta njerez xhanem...???? qeverria me buke e keta me gure.... Por keta duan si thote ajo kenga e moçme... Ti Halim qe s'di kendim ........je i mire per arsim.... ja keshtu e duan keta....

smiley Inxhinierja mekanike smileyeshte nje  fenomen  i Juridikut te plepave , 6 mujor,  ne keto 23 vjet dhimokracie!

Nuk eshte per te qeshur!  Keshtu e ngriten kete vend keta, me militante! 

Ca nuk lexon robi. smiley

Ca u be me ate greven e fugonave 8+1 ?

Duhet nje poeme per kete qeshtje. Dhe qe te jete e vertete duhet me dialekt te Gjozit.

Kingu Veliaj harron qe eshte minister dhe nuk le t'i shpetoje rasti per ironi Kineze: "Në panair u punësuan edhe inxhiniere, por jo me shkollë nate”. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).