Fotot e suedezit Erik Johansson nuk behen veç me nje shkrepje aparati, por as nuk jane thjesht trukime dixhitale; jane nje kombinim i te dyjave. Johansson 'pret' copeza fotografish te ndryshme dhe dhe i 'qep' ato me njera tjetren duke i kombinuar ne funksion te ideve te tij artistike.

Ne kete video-prezantim te tij per Ted (shkurt 2012), fotografi shpjegon tekniken e punes se tij. Tek faqja e tij mund te shikoni foto te tjera. 

27 Komente

Ky eshte thjeshte nje art leshi, fotografine e kane per zemer te gjithe, s'ka njeri qe s'e ndjen por keto realizime jane boshe, mua me kujtojne fabulen e mbretit me rrobaqepesin..Ah, humbje kohe, ne TORINO ka filluar spektakli, do i sugjeroja fotografit te bente nje xhiro andej...

Gjoja surreal. Art Photoshopi. Tamam Art leshi smiley

Shume te bukura

Ben Heine eshte me i mire se ky  ne kte lloj arti.

Xhibi - E pe foton qe thote "Go your own road"? smiley

Kastile s'e rendita tek fotot e para ate, qe mos ta bente lidhjen ndonje si puna jote smiley

Po meqe e bere, here's Fleetwood Mac me Go Your Own Way:

You can go your own way
Go your ownway
You can call it
Another lonely day
You can go your own way
go your own way 

Interesante do ishte tu viheshin dicitura (peshkore) "fotove." 

Ajo te ka dale tamam ne shteg ty. Keshtu qe s'po ta marr radhen. Apo s'ke dhe "gjak" per te marre. smiley

Sidoqofte, meqe po vonohesh po e jap versionin tim: The day after the postmodern night (?)

Une po komentoj dhe ate te fundit. Ta merr mendjen ta ben uem ta ben (Belul ?)smiley

Hretiko, ne vazhdim te kesaj te fundit, na dhe nje bonus per ty, dmth ate lidhjen qe ke qef te permendesh shpesh

Tirona, lidhjen qe permend shpesh nuk e kam fare qef, por nuk kam çfar te bej, sepse eshte e kudondodhur, megjithse e kudofshehur, sidomos ne epoken moderne, qe nuk duket sepse na kercen mbi fytyre si shpulle, e na err syte, prandaj nuk e shohim.

Shife tek miti madheshtor i krijimit te botes sipas dropulliteve:

 

Nella sua Teogonia Esiodo pone all’origine di tutte le generazioni una coppia che è la personificazione stessa dell’universo fisico: Gaia (la Terra) e Urano ( il Cielo). La loro discendenza sono dodici figli (i Titani).

Crono è il dio del tempo, la stessa personificazione del Tempo (da cui i termini cronologia, cronometro). Crono è l’ultimogenito del padre Urano (il Cielo) che, costantemente disteso sulla madre Gaia (la Terra), non permette ai figli concepiti dalla Terra di venire alla luce. Così, con la complicità della madre, Crono castra il padre, gettando alle sue spalle il membro virile di Urano.

In questo modo Crono fa nascere il cosmo separando il cielo e la terra. Crea fra terra e cielo uno spazio libero: da allora in poi tutto ciò che la terra produrrà, tutto ciò che verrà generato dagli esseri viventi, avrà un luogo per respirare e per vivere. I Titani possono uscire fuori dal grembo materno e procreare a propria volta. Generazioni si susseguiranno a generazioni.

Nel frattempo, dallo sperma e dal sangue del membro mutilato di Urano nascono due tipi di creature. La natura del tipo è condizionato rispettivamente appunto dalla natura della sperma e dal sangue.

1 - Dalla schiuma (sperma) formatasi attorno al sesso di Urano, gettato nel mare, nasce Afrodite, accompagnata da Eros e Himeros.

(Accade dunque che dalla sperma sparsa nel mare nascono tre tipi diversi di personaggi che incarnano Bellezza, Amore e Desiderio).

2 - dalle gocce di sangue che hanno impregnato la terra si sono generati i Giganti, le Erinni e le Meliadi.

(Le Erinni sono le forze primordiali il cui compito essenziale è quello di custodire il ricordo del crimine compiuto contro la famiglia, e di farlo poi scontare al colpevole. Sono divinità della vendetta. Accade dunque che dalle gocce del sangue sparso nella terra nascano tre tipi diversi di personaggi che incarnano la Violenza, la Punizione, il Massacro).

Crono, infatti, unendosi a Rea, genera figli che rappresentano la seconda generazione di dèi, l’ultimogenito è Zeus.

 

Per t'i dale perpara mundesise qe mitologjia eshte e ftof n'tajare (bashke me ke e tregon), ja edhe nje shembull konkret dhe te fresket nga Peshku:

[AL]  pjetermustakuqi - 16 Maj 2014 - 13:14 Permalink

përgjigju

......................................

.... Nje grua po shkonte te print per te bujt nje nate,pasi deren e prinve e kishte afer,vetem nje zall i ndante fshatin e burrit me fshatin e prinve. Rruges i prejne udhen tre vllezer dhe e perdhunojne per nje nate te tane.Gruaja kthehet ne shpi te burri e i thote - merre pushken e vrame,se s'jam ma per ty. ca ka ba vaki? - e pyt i shoqi. kshu kshu, - pergjigjet gruaja. ti rri mos bzaj se ket pune e rregulloj une. Vazhdon ai jeten sikur t'mos kete nodh asgja,derisa vllezrit hapen brinjesh neper fshat per ca kishin ba.Gjen rastin ndersa po kosisnin dhe i vret te tre vllezrit. Kanuni e thote ne menyre te preme "gjaku nuk shkon per faj", keshtu qe ai u kishte tre gjaqe borxh, por arsyet ai i kishte pas te forta qe shfajsonin,prandaj dhe nderhyjne pleqnia per pajtim.Binak Alia perfaqsonte palen e viktimave dhe nuk leshonte pe.

Or mik a do ma leshojsh i peng (a do m'plotsosh nje kusht) - i drejtohet ky stergjyshi im te jatit te viktimave. cfardo lloj pengu te dush ti,- i pergjigjet i jati tre vlezerve te vrame. Tre nuset e veja te djemve t'tu,coja nga nje nate secilen ketij, ene ky t'ka gjakun borxh. Jo une shuhem me robt qe m'kane met dhe ket pune se baj, at'here une ket kusht pata - i thote ky
Ishin burra te fjales dhe te beses m'at vaft dhe gjygji u nda me faljen gjakut.

.....................................

 

Ça si pjell mendja robit smiley

art i sigurise se larte 

Veji hekra usta se do te nokin diodat smiley

Iliria, ajo llamba e zerit  gjithmone difektoze, digjej shpejt... ben miza dhe bezhhhh,tha..smiley

ai e ka bere Tv muri ate, dmth TV te sheshte, pllake. po ku dini ju cfare eshte TV modern!

Çi do penxheret?! smiley

jo keq , personalisht s'para pelqej foto te tilla

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).