Në rrjetet sociale ka nisur një fushatë e gjerë për lirimin e 200 vajzave që janë rrëmbyer në Nigeri nga militantët islamikë të grupit të njohur si “Boko Haram”. Pjesë e fushatës janë bërë edhe yjet e Hollywoodit, të cilët u janë përgjigjur kërcënimeve të militantëve për t’i shitur vajzat, me sloganin “Real Men Don't Buy Girls (Burrat e vërtetë nuk blejnë vajza).

(er.cu/BalkanWeb)

44 Komente

They buy women.

Ose men se ... Qefe qefe kjo dynja qefi qefit nuk ja ngja ;-P

......por i rremben ato!smiley

E para qe foli per kete çeshtje, ishte ajo vajza afgano-pakistaneze, qe u plagos nga talibanet dhe qe iu dhan disa çmime ketu ne Europe (ia harrova emrin), bravo i qofte asaj, dhe ajo ne konference shtypi para ca ditesh tha, se; ky grup islamik, na ofendon te ter neve myslimanve me veprimet e tyre, ata nuk jane myslimane sipas shkrimeve. 

Malala Yousafzai smiley

 

Tamam Elba smiley e ke trurin te fresket smiley

Te gjithe keta myslymanet qe bejne te pabera nen siglen e islamit, te justifikuar dhe madje te nxitur nga udheheqesit e tyre islamike-shpirterore, citues te zellshem te kuranit, kane nga nje myslyman tjeter qe thote 'nuk jane sipas shkrimeve'.

Real men ........nje rrac ne zhdukje e siper

Ndersa luftojne per te instaluar islamizmin si ideologji qeverisese, skllaverojne njerez qe me siguri nuk konsiderohen te tille ngaqe jane te gjinise femer. Keto qenie nuk ndryshojne shume nga bashkemajmunet shqiptare pas renies se komunizmit. Pse "Real Men"? Pse jo "Human Beings"?

ramize gjebrea dhe musine kokalari nuk jane dakort me ty

E kisha fjalen per trafikimin e femrave dhe shitjen e tyre si dele. E drejte, nuk eshte se ishin me te mire ne ate kohe... Fati i te sipermendurave e deshmon.

ndryshimi thelbesor eshte qe atehere ishte e ligjeruar poshterimi i gruas ndersa sot eshte e jashtligjshme. pamvaresisht qe do kete gjithmone shkelje te ligjit por ama e pergjithmja eshte pozitive. te pakten shteti nuk eshte pale.

E vertete, tani ka ligje qe e mbrojne gruan por fatkeqesisht nuk zbatohen nga asnje organ shteteror si policia, gjykatat, etj.

Pse "Real Men"? Pse jo "Human Beings"?

Sepse vajzat nuk i blejne grate. Mund te jem gabim por keta po i bejne thirrje me gjuhen qe e kuptojne ata te cileve u drejtohet thirrja (megjithese ata s'kuptojne Anglisht). Shoqerite e prapambetura jane patriarkale dhe burri duhet te ndihet patjeter "macho" e i plotfuqishem. Ne Shqip eshte "burri qe eshte burre..." vazhdoje vete.

Ishte pyetje retorike ne kuptimin qe te tilla qelbesira eshte shume t'i konsiderosh burra.  

Arto - kjo qe sjell ti eshte shume e turpshme dhe kalon cdo cak te etikes. photoshop nuk eshte argument. adminet nuk mund te lejojne keto lloj palacolliqesh. 

Nq se realiteti eshte i hidhur, ky nuk eshte faji im...

Une e kam me karagjozet te cilet duan te perfitojne kapital politik dhe ca publicitet nderkohe qe flitojne "paralelisht" ne  me terroristet islamike (AKA Siria..e fresket per Obamen kjo)..keto jane prodhimet e  "te ashtuquajtura Revolucioneve Arabe". Did anyone missed the point? Nigeria eshte prodhuesi me i madh i naftes ne Afrike?

tani, pas nje niku, ti quan gruan e presidentit te amerikes, karagjoze. smiley. akuze shume e forte per nje nene te dy vajzave qe e ka thene publikisht me qindra here se vajzat i ka me te rendesishme se politika. duhet te zhveshesh pergjithesimin me temen perkatese, se nuk kane lidhje. #bringbackourgirls nuk eshte fushate e dominuar nga politika. nese do jetoje ne amerike do kuptoje qe MO i ka te ndara gjerat kur mbeshtet dy ceshtje sociale: mbipeshen dhe veteranet e luftes. kjo eshte legacy qe ka zgjedhur. 

ndersa kur perdor argument qe amerika ka instrumentalizuar levizjen e pranveres arabe, kur dihet me fakte qe kane qene levizje puro homegrown, dhe amerika i mbeshteti per hir te idealit te demokracise kundrejt statusquo te politikes se jashtme qe kishte deri atehere per lindjen e mesme, me thote qe nuk ke shume njohuri per politiken e jashtme amerikane. 

Se kam personalish me ate si individ por me krejt tragjikomedine qe luhet ne pergjithesi. Sa per pranveren arabe, ketij "naivizmit tend te qellimshem"  une i pergjigjem se ka shume fakte dhe individe qe kane foilur haptazi qe na tregojne se ishte i instiguar nga CIA,OPED dhe tentakula te tjera,dhe qellimi ishte destabilizimi i Sirise dhe Iranit sikurse operacioni i deshtuar me zunzumeo-n e Kubes. tani te fusesh koken si struci ne rere nuk do te thote qe elefanti qe ke ne dhome "nuk ekziston" ..The shoq must to go on

Nje pyetje kam une si ka mundesi qe Hillary refuzoi kategorikisht ti kategorizonte dhe fuste Boko harram ne listen e organizatave terroriste ne 2011?

mund te kalosh nga nje dege ne tjeter sa te duash. kjo qe thua ti s'ka kauze fare me temen specifike dhe zonjen ne fjale dhe faktikisht e ke atakuar ne argument personalisht. ndersa per te tjera, ne kohen e pranveres arabe, une kam jetuar fizikisht ne zemren e saj kur po ndodhte live dhe jo me instrumentalizim te dokumentave. ka qene nje major shift ne politiken amerikane kur tahir square ishte faktor dominues dhe fitoi mbi cdo teori konspirative qe mund te ndertohet, si edhe politiken e siperfaqshme qe del ne web. kete ta them me bindje jo me naivitet te qellimshem. obama ka qene presidenti amerikan i pare dhe i vetem qe ka thene selam alequm ne fjalimin e cairos, jo per background qe i atashohet ne menyre konspirative, po sepse civilizimi arab, sipas politikes se tij te jashtme, eshte force madhore ne ndikimin e politikave te paqes boterore. 

Tani ai drejtori i CIAs qe deklaronte haptazi per destabilitet"ishte thjesht koecidence"? si thua ti..Elefanti ne dhome eshte ende...Apo si puna e koecidences se Nuland?.Ju vazhdoni me nje naiviziem sikur jane ende vitet 80 mer jahu. Nje selam alekum apo nje "cmim nobel paqjeje" perfundon ne kosh nje kohe kur ti vazhdon ekzekutimit te cdokujt "qe te teket" neper glob me skuadra "vrastare" dronesh ne baze informacjonesh "bogus"

Keta kafshet si Al kaida apo harram sic e permenda me lart ishin zagare dhe mercenare qe u sterviten dhe perdoren dikur "per Sovjetiket(dikur) dhe Pranverat arabe"(sot) dhe tashme ju kane dale jashte kontrrollit...Siria eshte fakti me i fresket. Fakti qe Hillary refuzoi ti klasifikonte ne terroriste ne 2011 e tregon me se qarte se "ju duheshin" per kauzen Siriano-Iraniane. Kutia e pandores u hap me "Pranverat Arabe" dhe situata ka dale nga duart krejt tashme. Nigeria jo shume kohe larg ishte nje vend paqesor ne harmoni , model ne Afrike per bashkejetesen e feve ne sot eshte shendrruar ne nje vater rreziku dhe po merr prospektin e Irakut,Afganistanit,etj.

Te jap nje shembull tjeter, i vetmi vend qe nuk paten interes te perzjiheshin Amerikanet, Tunizia eshte i vetmi vend qe eshte sot ne paqe relative...Koecidence edhe kjo

Live and let live

ja po ti marr te verteta gjithe keto qe thua, meqe paska kaq shume injustices nga amerika, pse nuk po ngrihet pjesa tjeter e botes shume milardash ne popullsi dhe te revoltohet mbi baza revolucionesh nderkombetare? apo ne syte e ty amerika ka re-invent nazizmin, qe shteti ku jeton aktualisht u distancua ne letra po e mbeshteti me fakte? si ma shpjegon kete? nuk kane vitalitet keto civilizimet e tjera ti thone stop politkes uzurpuese amerikane, sipas kendveshtrimit tend? ja gogoli qenka amerika, po te tjeret cfare bejne?

Si ka mundesi qe regjimet fashiste i shtepise mbreterore te Sauditeve,Katarit nuk u preken fare nga keto Revolucjonet Arabe? Kjo eshte eye-poking direkt.

Amerika sot eshte ne nje situate te tille ku bota po e konsideron si rrezik per paqen globale dhe ku dhe vete amerikanet jane te telodhur nga nderyrjet, lufterat,etj. Problemi tjeter eshte kriza "post-divorce" qe po kalon politika amerikane e divorcit me "Unipolaritetin" dhe adaptimin ne multipolaritetin aktual. Akoma shume qarqe politike nuk po e pranojne kete fakt, sa me shpejt do ta pranojne.kete realitet te ri aq me mire do te jete. Tani shko dhe beji nje pyetje nje Egjiptiani,Libiani sot..si ishte me mire nen Mubarakun apo keta fashistet ushtarake te rinje qe kane ardhur ne fuqi me "bekimin amerikan"? Me Mubarakun kishte pune, stabilitet, Egjipti ishte nje nga destinacjonet kryesore turistike..ndersa sot po vete drejt Irakezimit. Sa per pyetjet nq se keto civilizimet e tjera ti thoshin stop politikles upurzuese,, kjo ka qene e pamundur sepse  shume diktatore ne keto civilizime jane mbajtur dhe ende mbahen me bekimin amerikan derisa mbajne linjen e politikes se tyre..Sapo dalin nga linja, aty fillon Kaosi

 

Art, po te shohesh me vemendje te gjitha vendet e pranveres arabe momentalisht jane te gjitha te destabilizuara dhe s'do mend te kuptosh se do perfundojne si Iraku. Amerika ndoshta ne kete rast ishte dore e dyte, sherbimet sekrete izrealite ishin ato qe sipas te gjitha gjasave gatuan kete çorbe duke i paraprire sigurise kombetare te tyre. Me keq duket situata ne Egjipt ku dhe vellazeria myslimane po pergaditet per nje beteje tjeter dhe ky shtet duket ne prag te nje lufte civile. Askujt si interesonte destabilizimi i ketij vendi perveçse Izraelit. Kujto dhe Libanin perlen e dikurshme se ç'eshte sot, do shekuj ta rimare veten. Amerika sig qe mbron interesat e saje por ne rastin ne fjale per mendimin tim eshte ne podin e dyte, asaj s'i interesonte qe situatat te dilnin jashte kontrollit dhe te behesh efekti domino..

izrelit nuk i intereson destbilizimi i egjiptit se eshte partneri i vetem qe ka ne rajon per paqe. jepini popullit ate qe i takon popullit. 

xhibi eshte shume i dyzum kur e lexon kte titullin. Se vej bast qe e ngacmon pytja se sa mund ta kishte cmimin hipotetik Eva Longoria psh qe ka dale aty ne foto.

Po don te na thuash qi s'je republikan se preferon hispaniket?

I can tell the Kardashians are Republicans, because they’re always trying to screw black people.

 

P.S. Art, eshte shtrenjt kosi aty qe e ben persheshin gjithmone me konspiraci, apo thjesht e ke preference? lol

sikur ne shqiperi te kishim pese artiste, tre shkrimtare, e dy perfaqesues te shoqerise civile, si edhe gruan e ndonje politikani, qe te drejtonin te njejten fushate ne kontekstin shqiptar, them se do kishim shoqeri civile. per #bringbackourgirls me pimp shqipar dhe plagen e prostitucionit per shoqerine shqiptare e kam fjalen. 

shpesh robt e kane marre drejtesine ne duart e tyre, dmth kur jane rrit vellezerit kane hakun e motrave me plumb. Dhe policia ka mbyll nje sy, mire ka bere, se aq e kishte takatin

per te evituar fenomenin qe pershkruan, duhet instrumentalizuar shoqeria civile. po nuk kane kohe te merren me kete, si dhe me femijet qe jane te ngujuar edhe per shkak te kesaj qe thua, se kane hall sa m2 do kene cmimin e apartamentin te endrrave.

une them qe kjo eshte detyre e shoqerise ushtarake (dmth asaj me uniforma). Po civilja edhe mund t'ua prishe pak rehatin e gjumit te drekes. Megjithate kanuni me mire se hici. Te ishte per mu i kisha kryqezu fajtoret afer Skenderbeut. 

do na akuzonin per shtet ushtarak smiley ceshtja qe po flasim eshte shume me e rendesishme se pastrimi plazhit, keshtu qe ketu ke te drejten e fjales. po kush u lodh ne shqiperi ti shikoje ceshtjet e sigurise kombetare me fatkeqesite kombetare?!

Po shteti po s'qe ushtarak per keto pune, me mire te punoje token ne Lazarat. Pastaj keto civilet le te bojn icik cheerleadersmiley, s'jam kondra. 

Une them qe edhe ketu kane gisht amerikanet.

Ja te shohim cdo te na thote Art-i mbi kete ceshtje.

Besoj se shtypi europianoperendimor ka filluar te thote se amerikanet jane prapa rrembimeve sepse tani i ofruan ndihme Nigerise.

"djemte plagnprishe" jane edhe keto montsrat e Boko harramit sikurse dhe talebanet..I stervisin dhe i armatosin mostrat per tjeter qellim dhe ju dalin jashte kontrrollit sic po ndodh 

Perdite rrembehen vajza. Apo dhe cuna. Qe nga koha e helenes se trojes. Apo doruntines. Ku o lajmi ketu?

Je i madh, qafsha noçken.

Mpelqe qe me ndjek gjembi. Kot sbehemi shoke ne. Do te me ndjekesh dhe ne twitter?

Nuk e kam zakon te ndjek bashkemoshataret e femijeve te mi. Me fal qe te prisha endrrat e lagura adoleshente.

mir o mir si ben. Nje pazar te dhashe. Ca i jep vetes me shume vlera. Sa per enderra djaloshare mos e vrit mendjen se kemi hispanike plot ketu. Ato nuk bejne si shpirt i keq po une thashe ti japim dhe bashkeatdhetareve nje shans. Si te duac. 

ti blesh,pse i bleu,nuk o burr mer jahoo
ti marresh, pse i mori,nuk o burr mo,
te vijne vete, ehu i vijne se ka sh leka bre,
qysh tja bejn burrat e gjore?!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).