Kompania MANICA Architecture ka publikuar fotot e projektit të Stadiumit "Qemal Stafa". 

Kompleksi i ri, me një sipërfaqe prej 43.000 metra katror (duke përfshirë 25.000 metra katror me funksione për stadiumin, 10.000 metra katror për zyra dhe 8.000 metra katror për përdorim komercial), është parashikuar si një strukturë e integruar. Projektuar si Stadium i Kategorisë 4 të UEFA-s, stadiumi do të bëhet pjesë e strukturës sociale të qytetit, dhe do të përdoret si një ndërtesë publike e hapur gjatë gjithë vitit. 

Stadiumi i ri i Tiranës është parashikuar të përfundojë në vitin 2018.

52 Komente

Nga e thena ne te bere, eshte ne mes nje det i tere..Stadiumet sot kane kosto, vendi yne eshte i varfer dhe s'mendoj s'e do perfundoje ndonjehere, ose ne rastin me te mire duhet nje dekade..

Dhe ato pak objekte te hajrit ne Tirane duan arrixhinjte kocitas te Albanis te na shkatrrojne nen petkun e gjasme Rilindje !!!!

mer bej nje Stadium te ri dhe lere Qemal Stafen ashtu sic eshte !!!!!!!!

u kerrrnaqem me projekte... studio te njohura e te panjohura arkitektesh nga Gjermania, Hollanda, Brukseli, Rome-Paris-Vjene, merr vesht, qe shpalosin maketet e tyre 3-dimensionale dhe multifunksionale.. u be Shqiperia me ne fund!

Belulo, ka ndrru kryeministri,nuk asht ma ai i pari.Shife, ke afat, deri me 2018,thote. smiley

jo pjeter, ti mire e ke ne fakt.. se ai kryeministri tjeter, i pari, ta beri rrugen e bukur pa buje e afate atje ne Fan, ne alpet e Mirdites... keshtu zotrote zbret cdo dite ne Tirane, per gjysem ore je te blloku, atje duke kullosur sytesmiley e duke rrufitur late-makjato, pa harruar natyrisht ti fusesh nje te share ish-kryeministrit..smiley

tashi, keto afatet jane dytesore. mos them tretesore...... se keshtu ne maket 3D e beme edhe Lungomarensmiley para nja dy muajsh..... po a eshte vene ndonje gure deri tani ne kete projekt..?smiley
pra pjeter e rendesishme eshte te kesh para, fonde te fillosh punen.... se nuk tha kot ai labi: "o bilbil te dua shume,hidhu ti te hidhem une".smiley

Ik o belul,me cafsh,gjithe c'thua ti,me demek,une jame mosmirnjohes ndaj Partise dhe shokut S, qe na solli gjithe keto te mira,keshtu? Apo si zoti Xhevo,qe thoshte: po ku e meritoni ju nje mbret si ky,po ju pe lodhni,pe e plakni. smiley

Lungomerja,qe thua ti,duhej pastruar njecike vendi,pastaj,qe thua ti,helbete dhe ndoca leka u dashkan per kollondrisur dicka,se te themi ate qe eshte dhe per rruget qe pllasi duke u levduar ai qe u gremis,faturen ketij qe i'a hipi ja ka lene ne dere. smiley

Kesaj i thone te dhjefsha Allianz arenen .

te harxhosh gjithe keto leke per ca evente rezultatet e te cilave vendosen qe nje dite perpara ne kafe nga presidentet e ekipeve respektive? smiley Me mire te bejne nje lokal te bukur me salete me kolltuqe te rehatshme atje ku eshte stadiumi dhe ti transmetojne live rezultatet e bisedimeve

smiley

Po emrin do ta ndyshojnë?

Patjeter, derisa nuk i hyn ne pune asnjeriu edhe emrin duhet t'ja vene aldo bumci

Në fakt soprtist ka qenë EDI.....jo ALDO...

Stadiumi Qemal Stafa nuk duhet prishur per mendimin tim. Stadiumi i ri duhet bere ne periferi te Tiranes ka fusha plot, ku te kete hapesire edhe per parkingje te medha, per komplekse bar-restorantesh, per festivale e evenimente te tjera. Nuk behet stadiumi kombetar mu ne mes te Tiranes duke prishur edhe nje stadium qe eshte tashme nje nostalgji kombetare. Do jete krim sikur vertete te behet aty. Do zoti nuke  bejne, me duket si ajo puna e Jozefinit qe donte te shkaterronte Piramiden per te bere ndonje nga keto shemtirat e zakonshme. Medet.

Me kismet tkete dhe naj wc se te shponte hundet era shurre. Mka habit gjithmone fakti sa delikate e kemi ne shqipot fshikzen. 1 ore e gjys mer xhib, duron burri 1 ore e gjys, spo tkerkojme shume apo jo?

Ço kjo gjo e shemtut?!

 

patjeter qe stadiumi i ri nuk duhet bo mbi te vjetrin...eshte krim te prishesh histori, sic kmei prishur deri tani....

stadiumi duket i bukur sidomos nga brenda...e vetmja gje qe eshte dhe do kete probleme eshte exteriori ...do shume pare ta mire mbash....uroj te realizohet si projekt

..

 

po kur vune dore anglezet te Uembli, nena e historise se futbollit boteror (jo vetem Anglise) dhe e ringriten nga themelet, ca mund te thuash per stadiumin Qemal Stafa?!smiley.

megjithate, me ndertimet apo pallatet shumekateshe qe jane bere rrotull Q.S nuk me duket vend i pershtatshem per nje stadium te madh Kombetar.. eshte zone shume e ngjeshur atje, te shohin per ndonje vend tjeter me mire.

Ose:

po kur vune dore njurkezet te Jenki Stedium, nena e historise se bejzbollit botror (jo vetem amerikan) dhe e ringriten nga themelet, ca mund te thuash per stadiumin Qemal Stafa?! smiley.

Po po, mbasi shptuet Piramiden flisni kaluer ju smiley

Po si do thoshte ndryshe ish-KM ne facebook dje "Urgjentisht tek Piramida" po mos ta kishim shptue? 

nena?
11 vjet pas fenway park

Ne fillim beri Adamin, dhe pasi u mendu mire e mire, nja 11 dite, beri Even. smiley  

ti perfiton qe fiqo shef vec nfl dhe provokon ndjenjat sportdashese te miliona e miliona anembane

Belul, kur nje ndertese behet problematike patjeter qe ringrihet. Anglezet gabim bene, ka patur shume kundershtime qe te mos prishej wembley megjithese duhej prishur me sa mbaj mend une.

Qemal Stafa ka qene i vetmi stadium kombetar i shqiptareve deri me sot dhe eshte funksional si stadium, duhen vetem disa permiresime strukturore, si banjo cilesore, edhe ndonje kompleks bar-restorantesh ngjitur, me parkim te nendheshem disakatesh. Qe te besh nje stadium te ri kombetar modern duhet hapesire e madhe ne nje fushe ne periferi te qytetit, dhe jo te prishesh nje godine qe eshte pjese e historise dhe kultures tone. Per mua ka mundesi te jete aty ai stadium edhe 100mij vjet? Le te jete.

vallaj gjithe ato xhama nuk kane vend me nji stadium. Boj hesap t'luj Gramozi ose Corovoda me Realin e Madridit dhe larg qoft, del barazim, (se humbja nuk llogaritet). Ato mijra tifoze te Permetit a Skraparit kane per t'i bo cope e cike...

Thone qe do jete investim i Lazaratit, si pune bamiresie, per te heq namin e keq. 

Ca u bo me ate garazhdin nentokesor qe do te ndertohej tek sheshi perpara stadiumit? Di gjo njeri pse nuk ka filluar? Sa per stadiumin nuk e meritojme me te mire se ce kemi. 

Jo vetem qe ka, por eshte bere e tera e re me ngjyre blu ne koh te saliut. Ene kariget plastike i ngjyrosen te gjitha blu. Donin me e bo edhe barin e fushes blu por nuk ja dolen dot se natyra ishte me e forte se salija.

Te kishin ardhur ketej nga Kentucky se ka bar blu.

Si u be kjo Pune si puna e ujkut - ujku, ujku, ujku. Stadiumi- stadiumi- stadiumi. bla bla bla. Vec endrra ne sirtar, apo designs ne ekran. Nuk besojme me! smiley

e ndjen doren e GAT-it te ndeshja II, Fiqo?

Te e para ndjej doren e shoqates Çamerija. smiley

 

Sa projekte jane bere per kete stadjum?

fasada e tmerrshme...

Per mua kemi nevoje per stadium te ri. Diku jashte qytetit afer teg apo city park. Me ate rast zhvillohet dhe zona perqark. Qemal stafa te rikonstruktohej aq sa mundej e te lihej si objekt arkitekture ne linje me gjithe zonen.
Po sic duket do te vidhet keqazi nga dukaaaa i krimit.... Stadium me kosto te larte.......

Stadiumin e ben fshf me UEFA . Nuk ka lek nga qeveriu

i ketij mendimi jam dhe une, stadiumi i ri te behet jashte ne periferi, si nje kompleks sportiv, me parking me kate

Po sikur me ato meleona qe do harxhojne per nje stadium te ngrejne parqe sportive komuniteti ne qytetet (sidomos ato kryesor) me fusha futbolli minifutbolli me palestra basketbolli volebolli .ku femijet e te gjitha moshave te organizohen ne liga amatore e te zbaviten si bejne ne boten e qytetruar.

Ja u organizuan e u formuan. Ne ca stadiumi do luajne kur te rriten? Te fusha druve? Apo do pyesin zonjen alba? Muhabet komunistesh...ci harxhojne leket per gjera madhore kur populli ska te haje. 

nuk ka kuptim te harxhojme $100 milione per 5-6 ndeshje nderkombetare te luajtura nga 11 djem shumica e te cileve as kane jetuar ndonjehere ne shqiperi.

Shokeve batutaxhij te nderuar te PPU edhe shokeve te permalluar amerikane te Stadiumeve "se amerika zotrie " po ju rikujtoj nje "nder " qe i beri nje Madhor nje fshatari ne ato kohra pasi  e "qirasi ' me nje bilete per nje ndeshje Futbolli . Pas ndeshjes e pejeti

E , si tu duk Bajerni i Modh sa i modh mer jahu ?

E si te me dukej a i vrare ! 20 burra bridhnin me vrap si kalamajt e fshatit tene pas nje rrumbullakje !

Nuk besoj te kete keshtu shijesh "prishjeje " pervecse ne ja lencin ne dore Kuislingut Shkreli smiley ose axhamijve te tjere qe nuk i Lidh gje me Historine e Shqiperise as me Traditen e saj as me Kulturen e saj ose nga ata te Luftes Civile .

Kurre mos i gjetshin parate per te Ri por "Q.Stafa " eshte me te vertete BARBARI po te prishet . Vetm kullimin e ujrave te mendosh qe ka ai Stadium te jepet mundesia ( kush ka luajtur atje ) te krijosh lloj lloj fantazish per nje Fushe te re .

Vendet ? Le ta ruajne Stadium ELITE per evenimente....jo per demat , tigrat , ujqrit e lloj lloj emertimesh zoologjike ..

Pse eshte barbari te prishet ? Ai stadium eshte barbari te qendroj ashtu! Ta shpif !! Nuk eshte ceshtje luksi,eshte fakt se i eshte i paperdorshem!! Koha ka ecur e nuk te vjen askush te luaj aty,deri tani ke ecur me meshiren e FIFA e UEFA. Sa per ruajtje,fasada do te ruhet ekzatesisht si eshte,pjesa tjeter nuk ka asgje qe ja vlen te ruhet,absolutisht asgje per mua! Kete nuk e ben shteti, shteti jep vendin se aq mundesi ka,dhe po nuk u ndertua aty nuk ndertohet dot ne asnje vend tjeter,pasi nuk k leverdi. Ne shqiperi kemi privat interesant qe thua ti,kemi miliarda thone,por shteti te na jap kete e ate, pastaj edhe ate e kete, me nje fjale keta jane miliarder me leket e shtetit! E per kete motiv,kam frike se do te mbetet ne leter edhe per shume kohe ky projekt.

E reja zevendeson te vjetren.kjo eshte dialektike smiley

Pa kaluar me terma ta Shpiffff (tip anonim kaka me vija e 'te pakpashem ) , qe nuk eshte as tek zh -ja e argumentit ,  mbase ke nevoje i nderuar Arb te kuptosh domethenien e Historise se nje Vendi .Them se babasqapi do tua kete mbushe mendjen qe vetem Luftrat jane pjese e Historise smiley Pa u zgjeruar duhet te te bej me dije qe edhe Sporti eshte Histori dhe pjese e Historise se nje Vendi .

Ai stadium eshte i PARI qe ka aktivitet nderkombetar dhe Trofe Nderkombetare .Ne te Stadium eshte perfaesuar e Para Kombetare Shqiptare ...pa thene te tjera  si Spartakiadat Kombetare .ai stadium eshte Shkolla e Pare e komentatoreve Sportive ...etj etj . Pra eshte nje Shkolle njesoj si ajo e Korces ne fushe tjeter . 

Mbase vjen ne vete dhe nuk merr pjese me me adoleshenca , ose ne se ke Interesa si Investitor dhe ke arritur te kompromentosh Shkrelerine si tenderues ...HaVall .

Shqiperia ka kohe qe perpiqen ta lene pa Histori , jo vetem ne Sport !

Qe kembim mendimi , jo se ke ne dore ti apo une te vendosim , sidomos une pasi ti edhe mund te kesh , perjashtuar nderhyrjeve Filososfike-dialektike -marksiste- leniniste nga zotrij te fushave perkatese smiley

Po qe ta shpif..ta shpif njeher,per ate jam i sigurte per veten time,se kam qene vete aty(heren e fundit 4-5 vjet me pare)nuk ke ku ta kapesh ate impiant.Ofron shikueshmeri? Jo! Ofron minimum komoditet? Jo! Ofron siguri? Jo! Ka ndonje bukuri te ralle?Jo !! Pastaj fakti qe rindertohet ne te njejtin vend, e do te luhet ne te njejten fushe,do te ruhet edhe fasada hyrse kryesore a nuk shkon me ate qe thua ti? Nuk e kuptoj ku qendron problemi i ruajtjes se memories?

Mire ia bejne sopates se Liktorit. Na myten fashistat mer. Sikur i mundem njehere. smiley 

P ti e ke dhe me vjersha moj .Apo nuk do se thote per ata te Xha Abzit

pacet fashizmite vinceremos / se iku koha e babaqemos ...smiley

Ok , se nuk i kam qejf Derstilat .Ke plotesisht te drejte i nderuar Arb .Mblidhni dhe nje tufe kazmaxhijsh dhe shkoni prishni ne Korce shkollen qe nuk behet me mesim ose nuk ofron me "ndigjueshmeri " smiley ! Cfare te te them une ty qe komenton me pasthirma ?

Mbase e di dhe vazen e Cifutit kur shkon ndonje Rijosh per te shit Xhaketen

Te kujt e ke mor bir .Tenden apo ta ka lene babai !

hahahaha..po muhabet po bej,se nuk preva gje me sepate une!! p.s. po qe ta shpif ai stadium, ta shpif..ate mbaje ate .. smiley !!

Kam pershtypjen se edhe mbas nji viti po ket muhabet do kemismiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).