Ambasada Gjermane në Tiranë reagoi pas lajmit në disa media për sekuestrimin në Gjermani të 5.6 ton mariuanë. Përmes një njoftimi për mediat, Ambasada Gjermane sqaron se “raportimet e publikuara në mediat shqiptare i referohen një deklarate për shtyp të Zyrës së Hetimit Doganor të Mynihut publikuar më 16.05.2014, e cila u tematizua ndër të tjera edhe nga një artikull i “Süddeutsche Zeitung” datë 17/18 maj.”  Ambasada ka korrigjuar  detajet e operacionit duke saktësuar se ai kishte  të nisur që në tetor të 2013-ës nga autoritetet gjermane, në bashkëpunim me ato shqiptare.

“Në kuadër të një kontrolli të përgjithshëm doganor, realizuar më 30.10.2013 në Nürnberg, procesit të verifikimit iu nënshtrua edhe një kamion me leje qarkullimi shqiptare. Një kontroll rutinë i kamionit me ndihmën e qenit antidrogë rezultoi pozitiv, çka shërbeu si shkak për një kontroll më intensiv të bllokut të gurit me peshë 17 ton ngarkuar në atë kamion. Në brendësi të bllokut të betonit u gjendën 374 pako me 685 kg mariuanë (pesha neto 645 kg). Hetimet e gjera realizuar pas kësaj bashkërisht nga autoritet kompetente shqiptare dhe gjermane treguan, se autorë krimesh në Gjermani dhe të tjerë syresh deri më sot ende të paidentifikuar plotësisht në Shqipëri kishin organizuar në bashkëpunim disa dërgesa mariuane nga Shqipëria në drejtim të Evropës Perëndimore”.

“Policia shqiptare së bashku me partnerët e saj gjermanë arriti të identifikonte kamionë dhe persona të tjerë, të cilët eventualisht janë përgjegjës për transporte të tilla të ngjashme në drejtim të Gjermanisë, Italisë dhe Holandës. Kështu autoritet hetimore në Gjermani mundën të kapnin një sasi mariuane prej 150 kg të fshehur në një kamion si dhe të ndalonin autorët tanimë të njohur prej procesit të hapur që në tetor të vitit 2013.”- thuhet në deklaratën e Ambasadës.

Ndërkohë mbështetur në bashkëpunimin ndërkombëtar, përfshirë këtu atë me policinë dhe prokurorinë shqiptare, janë duke u ndërmarrë verifikime të mëtejshme, që kanë të bëjnë me këtë grup kriminal. Prej artikullit të “Süddeutsche Zeitung” të datave 17/18 maj (fq. 44) rezulton se autoritetet hetimore i kishin shënjestruar prej vitesh dy kriminelët me origjinë nga Shqipëria, pa mundur të siguronin deri më tani provat për veprimtarinë e tyre kriminale.”- sqaron Ambasada Gjermane.

Një pjesë e medieve e referuan gabim lajmin, ndërsa për të pati edhe reagim nga Partia Demokratike dhe Ministria e Brendshme. Kreu i PD Lulzim Basha duke iu referuar informacionit se ishin kapur 5.6 ton mariuanë tha se “Shqipëria po kthehet në një Kolumbi evropiane përsa i përket sasive të jashtëzakonshme të drogës që po dalin nga vendi ynë dhe po mbërrijnë në destinacione të ndryshme të Europës. Droga prej 5.6 tonësh e kapur në Gjermani është një këmbanë tjetër alarmi që bie pas avionit të drogës, që mbeti në rërë si tregues i shkallës më sipërore të trafikut të lëndëve narkotike, të asaj me krahë dhe me helikë”. Ministria e Brendshme tha se bëhej fjalë për një operacion të përbashkët mes dy vendeve, ndërsa përgënjeshtroi deklaratat e kreut të PD.

86 Komente

Droga shqiptare në Gjermani, Ambasada: Operacioni në tetor të 2013-ës, ja detajet

Fill pas ardhjen ne pushtet te qeverise #Riformato, droga shqipare drejt vendeve te BE-se eshte 5 fishuar. Jo se perpara nuk ka pasur kultivim apo trafik droge, absolutisht qe ka pasur dhe ka pasur ne shkalle te larte, vetem se #Rilindja ka rilindur trafikun ne proporcione alarmante drejt Europes. Narkotiket trafikohen nga dyert e dritaret, nga toka, deti e ajri i Shqiperise dhe ku pak muaj me pare Policia Italiane dha alarmin se po hapet "autostrade droge" ne Adriatik...

Hipokrizia eshte se qeveria e #Rilindjes Riformato shpenzon 500.000 euro per imazhin e Shqiperise, duke paguar Endri Fugen, Bruno Vespen, Ministren Kusari Lila, Min. Gjermeni dhe ca te tjera, qe te marrin rrogen te majme si anetare bordi te kesaj nisme, por qe realisht imazhi i Shqiperise sot eshte ai i Kolumbise se Europes!

Lefto ajo qe ti nuk kupton, apo ben sikur, eshte se trafiku i droges qe ishte monopol i Familjes dhe qe kryhej nen kujdesjen e vete zotit sali dikur, u shkaterua perfundimisht. Dhe ashtu sic ndodh rendom mbas prishjes se monopoleve fillon e gjallerohet ekonomia apo biznesi i tregut te lire. Dhe kjo po ndodh aktualisht. Por shume shpejt do te vije edhe frenimi i prodhimit dhe kjo histori do te mbyllet njehere e pergjithmone. Sa per imazhin e vendit, te iguroje une ty qe ai eshte ne rritje, pasi Europa di te kuptoje mjaft mire se cdo te thote te shkaterosh mafian e droges. 

1 - Paraqit ose paraqisni proven me minimale qe implikojne ish-KM me trafikun e droges. Se KM Rama lidhjet e tij me drogen si perdorues i ka te hershme...keto lidhjet e tjera po dalin tani me "ze e me figure". Ndryshe si shpjegohet qe nje qeveri e tere del ne mbrojtje e ne shfajesim te #Riformatos ? Si shpjegohet se #Riformato hyn ne sallonin VIP te Rinasit me leje nga Belinda Balluku (domosdo nuk kontrollohet) ? Si shpjegohet se #Riformato nuk eshte regjistruar ne sistemin TIMS ? Si shpjegohet se per #Riformato digjen dokumentacionet e Albacontroll ate dite qe bie avioni ? Si shpjegohet se deshmitari Kuqi ne Bedat u kercenua me jete, se gazetari Skuqi ne Gjirokaster u kercenua me jete, se deshmitari i pikes se karburantit ne Divjake u kercenua me jete, se informacionet e Shikut u injoruan nga Shteti ?

2 - Sa per "gjallerimin e ekonomise" me ane te ketij trafiku qe eshte 5 fishuar ne nje hapesire 9 mujore qeverije #Riformato, kjo eshte ceshtje tjeter. Droga vetem ekonomine nuk gjalleron, por gjalleron xhepat e thare te atyre qe kane ardhur per te vjedhur e rjepur ne nje kohe sa me te shkurter. Parate e droges jane ato qe prodhojne me vone "te fortet" qe spyesin nga polici rrugor, nga gjykatesi, nga Shteti e qe blejne cdo gje, deri tek votat...

3 - Kjo puna e imazhit te vendit, me x5 trafik droge duke mbytur edhe Gjermanine, verteton plotesisht ate qe tha Prokurori Zvicerian, na pelqen apo jo, se "Shqiperia eshte shnderruar ne Kolumbine e Europes".

Nuk mbulohet dielli me shosh, te tipit "droga ishte mbjelle ne kohen e Saliut". Duhet vendosur rend ne vend, e rendin nuk mund ta vendosin ish trafikante qe Rama i ka emeruar Drejtore ne mbare vendin. Ju qofshi qe besoni se gjerat po ndryshojne per mire.

Çfarë posti administrativ keni humbur ju zotëri(nga shkaku i zgjedhjeve të fundit) që jeni tërë kohën kaq i pikëlluar? Mos u mërzit o burrë se pas 4 vjetësh do jenë të tjerat. Bëj durim!

Lefti mbaroi studimet ne france dhe u kthye per ti sherbyer atdheut

Ore une nuk do shqetesohesha shume nga keta qe humben... por nga keto kokrrat e reja qe nga flamuri i huaj u del flamur Shqiptar. Keta jane edhe me te rrezikshem, sepse vjedhjet e medha behen ne Atdhe dhe jo jashte shtetit.

hahaha, sa i ndyre je, o Lefti. Ke vene link tjeter ne lajm tjeter.Ke vene linkun e lajmit te droges me titullin e lajmit ku Gjermania turperon Sali Berishen tend. Sa patetik dukesh keshtu. Sa mjeran.

ja lajmin i vertete me titullin tend

http://www.balkanweb.com/shqiperi/2685/d...

Droga vetem ekonomine nuk gjalleron, por gjalleron xhepat e thare te atyre qe kane ardhur per te vjedhur e rjepur ne nje kohe sa me te shkurter....

Une perseri ngul kembe qe ti ja FUT Berishes ne cdo citim me mend pa nevojen e pampersave kur vjen vet . Edvin kriminel kristaq Rama ...ra .Lindi Edskobar Kolumbian Rama smiley  Po ci duhen analet ketij Edskobarit qe ju deshen Vite deri me Lufte avionesh te arrinte te merte emer .

Mer analen leFTGope dhe e ka ne pellembe te dores qeverine e Babasqapit ..

Nuk mbulohet dielli me shosh, te tipit "droga ishte mbjelle ne kohen e Saliut".

Mire dielli nuk Mbulohet Po "arat e Saliut te mbjella me hashash ka mase qe i magazinon * smiley

Gjynah mospaca LefTKope po Uroj ,os ti lexoj ndonje nga te PD-hit te Palo..es keto se do te trokasin shume shpejt si e 'infiltruar " prane "Na kem feisin e Bukit or tie "

 

Berisha nxorri dje informacione lidhur me trafikun e droges dhe implikimin e qeverise, duke permendur emra konkret ose me iniciale. Ministria e Bredshme, ne vend qe te pergenjeshtonte thelbin e informacioneve - se avione ishin raportuar nga police qe te ishin ulur ne Divjake 3 here perpara dates 10 maj - del e thote se "nuk ka police ne ate qark me inicialet e cituara nga Berisha".

Ja pergjigja e Berishes sot smiley

Rama nuk përgënjeshtron këtë fakt, por inicialet O. M. “Sipas tij në qarkun e Fierit nuk ka oficer me këto iniciale. Natyrisht Rama kërkon emrin e vërtetë të oficerit që ta arrestojë me SHKB-në e Tahirit duke e shpallur agjent të opozitës siç arrestoi oficerin që kapi kushurinjtë e Tahirit me 1 kv drogë dhe njoftoi partnerët. Me këtë rast dua ti them Ediskobarit se ne nuk do shesim kurrë tek ai dëshmitarët si dhe garantoj çdo dëshmitar se duke bërë publike por dhe të disponueshme për institucionin e akuzës informatat e tyre ata do gëzojnë mbrojtje të plotë të burimit të informimit nga Rama dhe baronët e drogës në qeveri.” - përfundon mesazhi i ish-kryeministrit Berisha.

Ah mor Sale, po tall trapin me qeverine, se tani te besojne çdo gje qe thua : shkojne e verifikojne fije e per pe dhe bien brenda smiley

Berisha te shkoje ne prokurori vlla, ose ne komisariat. Le t'i denoncoje keta mafiozet. Se berisha bertiste jo prokuroria te beje punen, shteti ligjor, gjykata foli. Ja ku e ka shansin meqe qenka shqetesuar kaq fort.

Ai qe e ka rrugen " ne psiqiatri" nuk mund te kthehet per ....ne prokurori ore andri

Qente qe perdoren per te zbuluar apo gjetur drogen e fshehur i stervisin duke ju injektuar droge dhe mbasi organizmi i tyre mesohet dhe e kerkon me ngul, ja nderpresin. Ne kete menyre qeni apo zagarri terbohet derisa te gjeje prape placken e tij shpetuese. Mos valle edhe saliu ka ndjekur kete linje stervitje? 

Prape LefTKope ?  .Do qe Policia te arrestoje Berishen per "fshehje te bashkepunetoreve ne Krim " pasi u jep mbeshtetje te Plote spiuneve te vegjel te Mafies qe tremben nga prokuroria smiley Per mua nuk eshte e habiteshme kembengulja Juaj per te inkriminuar Berishen , pasi Ju kini , nje nje  po ama  Master , dhe nuk mund te thuash se perflet Gomarlleqet e Sali Qenefit ! 

LeFTGope jak nder vete . cdo koment i tepert ne kete Linje eshte Info per prokurorine ku Berisha duhet te jape Deshmite .Plus qe ai ka pervoje si ne vrasjen e AH ( rp ) qe i ben deklaratat me emer e mbiemer ,pasi e nxori ne prite .  Biles vuri dhe nje Turme jeniceresh qe i Hipnotizonte me " " Nan-je na ke gjak " smiley

Mos u perpelitni .Po vine Kolumbianet ..dhe natyrisht me mire eshte per Ty dhe Babin tend

Ti trokase hekurat Tahiri

Nga kabineti me i miri ...smiley

E kuptoj pse Talibanet e cunit te Sheqeres eksitohen me cdo idiotesi qe rrezohet nga goja e Prijesit por habitem pse ambasada gjermane ben pergenjeshtrime. Lerini more  idiotet e Pedit te besojne cte duan. Ata kan gjet escobarin shqiptar, e si Taliban qe jane kur baca thote nga Lind dielli kush jemi ne tu tregojne qe prijesi i tyre eshte sharlatan? Eshte ceshtje sekti talibanesh e mos kerkoni racionalizem ne Sekt. E kan thon e kan sterthon: cuni Sheqeres eshte djepi dhe vorri i PeDit . Shqiptaret qe sjan me PeDi te shofin punet e tyre... Po ashtu ene Gjermont e Jo te merren me shtazen. Kush ka kopsh zologjik ta mori.

E kuptoj pse Talibanet e cunit te Sheqeres eksitohen me cdo idiotesi qe rrezohet nga goja e Prijesit por habitem pse ambasada gjermane ben pergenjeshtrime.

Wee, edhe ti nga ata qe masin eksitim-ereksionin penis-klitoris? Nejse 18 sot, dje 17. smiley

 

 Une nuk jam nga ata qe masin cfare thu jtieee Por cunin e Sheqeres e keni blue print ju Saluksat.....mezi zgjoheni ne sabah te lexoni caracin e dites.

Hec mo, perderisa ka Inter Lo.e ka ene Berishizim sa dit ka javasmiley

statusi eshte pushtim nga gjermanet
ngjarjet me drogen jane perpjekje nga komunistet (ps-pd) per te mos u marre statusi

Kur lexon keto infot per kapjen e Droges dhe digjon Ulerimat e Bbabasqapit ..Droge Droge ...e ca me teper kur lexon vuvuzelet e tij , te vjen ndermend thirrja e kapitenit te anijeve Pirate qe ulerin te lehtesoje perkohesisht Mbytjen..

Hidhni Fucite ....smiley

Te erdhi Babasqap .Po te ngushtohet laku .Ul poturet  dhe kthe kurrizin .Do te dhembe pak po c'ti besh .Keshtu tha dikush nga vuvuzelet e tij

Llalla ja futi Tahirit ...Tahiri po ja Fut Berishes smiley

Amen . Te dhente zoti fuqi Babasqap , ta mbash shtrenguar dhe mos u sekelldis .Ke dhe LGB e Kristit kur te dalesh .Ke dhe prof Olsin eeeeee , anonimin e kakes me vija eeeeeee te "pakapshmin " eeeeee . Do beheni  ca aty nga te Dosjerit smiley

Kristi eshte Tolerant dhe i pranon dhe antikomunistet , mos e merr me kaperdimje peshtyme !

Pafshi enderra te bukura Vuvuzeleria !

Në fakt Rama tha se ky lajm ishte ideuar në zyrat e SHQUPIT, se nuk është e vërtetë të jetë kap drogë në Gjermani...ashtu si mushkojnja qe ra ne Divjakë...

Kthehu ne Shqiperi, kthehu ne indetitet xhaelaga.. merre shembullin e LEFT qe pas kthimit ne atdhe ka bere kthese dhe eshte zbut shume. Mos e ul veten ne nivele te tilla si gjembi dhe xhibi 

ca dmth indetitet o rilindas?

Hajde pra të pimë kafe bashkë në Londër, ta diskutojmë këtë punën e identitetit....

 

xhaelga, ngrije veten ne nivelin e liqenit e pije nje kafe. Por kujdes se ka fjale qe ai te rekruton ne grupin e tij terrorist liridashes "Vasil Laci"

Lefto,ti mossukseset i proklamon njelloj si sukseset ne at kohen qe ti s'e honeps dot.Ja pse s'te beson kush.Ndrro taktiken e propagandes,ndac me qene efikas. Per t'miren tane e kam. 

Alfred Lela pret nje prononcim tjeter te ambasades gjermane per kete mushkonjen qe u kap ne Greqi me destinacion Gjermanine, ne te cilen do thuhet qe kjo droge me siguri s'eshte pergjegjsi e qeverise aktuale sepse u mboll vjet.

Ndersa ngjalezimet e FRD-se s'jane per efekt droge; thjesht Meta i ka thene "puthe ngjalen qe te shpetosh".

Plani i Bomt te djathte eshte t'i haje qoftet maxhorances derisa kjo te dorezohet. 

qofte vs ngjala, dihet qe fiton ngjala. ngjala mundi dhe shqiponjen e Rilindjes, keshtu qe qoften e ka vec nje qofte.  

the force is strong with this one - tha smiley

Mapo qenka bërë gazeta e preferuar e xhibit. Food for thought për Krastën kjo. 

 

MAPO moderatore e shtypit? smiley

Dmth kush po e fiton garen midis Standard, MAPO, Panorama e Gazeta 55 per te thene te vertetat e medha.

Gazeta Standard kap 5.6 ton ne Bavari smiley ndersa MAPO kap 2 ton droge ne Athine, ne kufi me Shqiperine. smiley

C`mund te presesh nga nje gazete ( te gjitha ne fakt )  qe mund te thote te verteta kur gjysmen e atyre qe gjasme i quan gazetarei punojne me te zeze e gjysma tjeter eshte e siguruar me page minimale.

Dje kapi Greku 700kg, sot Italiani 800kg ne Firenze ... Shqiperia e ka liruar rubinetin e droges e po vadit tere Europen. Nderkohe, Policia "po ringrihet dhe eshte ne krye te detyres"...

te gjitha kapjet ne bashkepunim me policine shqiptare. me ne fund shqiperia po e kap drogen. deri dje nuk kapeshin, por kalonin lirshem. duket qarte qe kane pasur mbrojtje nga PD. Ndaj dhe jane kunder qeverise tani. Po protestojne se po u kapet droga dhe po mbeten pa para. Une them se duhet te behen hetime e njerezit e PD qe kane lejuar drogen deri dje te kalonte, te arrestohen.

ju doli kunder amerika, ju pergenjeshtroi IEA, tani ju pergenjeshtroi dhe Gjermania. mori fund PD. parti e trete tani

mos bej si vuvuzele e narkotrafikanteve se dihet qe shteti e ben kete trafik ne keto permasa, nuk e bejne fshataret e lazaratit, fierit apo shkodres... dhe #Riformato nuk hyn e del pa u regjistruar ne TIMS pa leje nga 'lart' ... ndersa Sajmir Bega ka hyre 4 here ne 2 muajt e fundit ne Shqiperi : ketu eshte 'bashkepunimi' i policise me krimin, jo me koleget e tyre te BE-se.

Ndryshe si e shpjegon ti se Policia Italiane thote se nga Shqiperia eshte hapur AUTOSTRADE droge me Italine ?! Apo varja, vetem Rames mos t'i prishen planet e gjumi i nates

Po ate pra po them, kane pasur mbeshtetje nga shteti dhe nuk jane kapur. Sa iku PD, nisi te kapet droga gjithandej. Gjermania ka bashkepunuar me shtetin shqiptare vetem pasi ka ikur Berisha i droges. Mendo sa droge ka kaluar deri me sot. Skandal. Si tjeter mund te lulezonte lazarati ne ate fare feje per 8 vjet rresht? Shiko cfare sasish prodhonte e nuk i kapte njeri. Tani qe me ne fund po kapen, politikanet qe i kane mbuluar deri me sot po protestojne ne menyre qe droga e tyre te vazhdoje te trafikohet pa u kapur. Dhe une me ty jam.

Po me perpara pse nuk i kapte Gjermani, Greku dhe Italiani ? Keto behen dhe ne bashkepunim me shtetas te ketyre vendeve, nuk jane Shqiptare gjithandej... apo Sala korruptonte dhe Policet e Italis, Greqise, Gjermanise etj ?

Se nese dje kapej x droge ne vendet e BE-se me prejardhje ose tranzit nga Shqiperia, sot po keto shtete te BE-se po kapin x5 droge : edhe nje kalama e kupton se ketu ka plasur droga sheshit dhe aq sa nuk ve dore njeri.

Do nje krahasim banal qe ta kuptosh paralelizmin ?

Kohet e fundit po dynden tranzit klandestine nga Iraku, Eritrea etj ne Shqiperi, ku kalojne nga Greqia. Perse nuk ndodhte me perpara ? Sepse greku e bente mire punen e vet, i kapte! Sot qe kane halle me te medha, nuk i kapin po i lene te kalojne kufirin dhe i kapim ne...e njejta gje per drogen!

Ate qe skapim dot ne, ja u leme te huajve...pra Policia eshte ZERO, rendi ZERO

Left, nuk me besohet. Ta kaloi edhe gjibi. E kuptoi,megjithese kete here me vone se 7 dite, qe kjo puna e droges eshte bumerang. Ti akoma.

Ne Elbasan Basha kishte shku  bashke me Qifen e PDIU-se. Dobet shume Left me Qifen. Eshte me keq se Dash Aliko i Lazaratit.

Nuk eshte gje kjo puna e droges me degjo mu e mos me thuj qe nuk te kam thene.

Nje frike kam une Left : kam frike se mos diten e xhuma, mos kemi ndonje arrestiim te bujshem per t`ja dhi Lulit. Se qe thu ti Left, ata qe ne PD duan te sabotojne Lulin jane duke punu me keta te Ps-se...

Ja e ke vene re qe nuk e zene ne goje kurre Genc Rulin? smiley Ca gjasme eshte burre i nerçëm Ruli ?!

 

Mor Lefti eshte krejt ndryshe po jan ca qe nuk han pyke fare me marr vesh se PD, me drogen kauze , fito Rama piket ...!
Prit prit ca del prej .....depos C4 ...!
Lulin po e sabotojn gjasme " te vetet"

Po me perpara pse nuk i kapte Gjermani, Greku dhe Italiani ? 

Pikerisht pra. Nuk bashkepunonin me autoritetet shqiptare. S'e sheh qe sa hoqen qafe salen, bashkepunuan dhe vetem rezultate pozitive kane nxjerre. Greket nuk bashkepunonin fare me salen. Italianet e tallnin kur shkonte per vizite e as Berluskoni s'e merrte seriozisht. Kush eshte ai shtet me mend ne koke qe bashkepunon me salen, vec arabeve dhe serbeve?

#Riformato

e mo, po jua fusin te gjithe, e?

o UFO, ke ra m'baçe teme
 

sa krahu, e? smiley

#Rilindje e Karteleve

tete vjet Lulezim Droge ka bere Lulezim Basha dhe Berisha. Tani me ne fund po kapen. smiley

me 30 tetor 2013 ne ishim #Riformato.

Mendo cfare mbeshtetje ka pasur droga nga PD qe gjermania nuk kishte besim te bashkepunonte me policine e sales. Duhej te ikte sala pa te bashkepunonte shqiperia me gjermanine. 

ca ka qene tamom ne tetor , ka qene koha e tritolit, atehere kur kalonin tonelatat nen rrogoz nen hutimin e tritolit.

Ne tetor ka qene fiks kur ambasadoret ndien se ishin me te lire me ikjen e sales dhe u afruan me ne fund per te bashkepunuar me Shqiperine. Imagjino sa droge ka kaluar deri ne tetor. Gjithe ambasadoret qe s'bashkepunonin dot me salen u mblodhen sot per drogen.

shiko pak, per 3 muaj PS ka kapur dy here me shume droge se PD ne 9 muaj, dhe e gjithe ajo sasi i bie qe eshte trafikuar nga sala.

Sipas të dhënave të policisë, nga janari i vitit 2013 deri në mars të vitit 2014 janë kapur në total më shumë se 30 tonë drogë. Nga janari deri në shtator të vitit 2013, për nëntë muaj, janë kapur rreth 13 tonë drogë marijuanë, ndërsa nga janari deri në mars të vitit 2014, sipas policisë janë kapur më shumë se 15 tonë. Po sipas policisë, në prill të vitit të kaluar droga e kapur ishte 1.1 ton, ndërsa në prill të 2014 mbi 5 tonë kanabis sativa.  

 

ska gjo per te imagjinu, na sill linqe me tituj te perditshem kapjeje droge ne gjermani, itali, greqi para se te vinte ne pushtet #Riformato

S'ka pra, se nuk kapnin dot. Kishin mbulim nga politikanet e PD dhe arrinin te kalonin. Shikoji vete rezultatet. Per 3 muaj ka kapur PS dyfishin e PD-s ne nente muaj. Shiko c'thote ambasadori, qe kapjet e droges jane me rendesi per statusin. Ngaqe PD do te humbe statusi ne qershor, po perpiqen ta politizojne e t'i nxijne imazhin shqiperise. E njejta PD si ne 1998enq e i vuri flaken vendit.

“Lufta kundër trafikut të drogës dhe krimit të organizuar mbetet një sfidë për Shqipërinë. Konsolidimi i strukturave për përmbushjen e kësaj sfide do të jetë një faktor i rëndësishëm për rrugëtimin drejt BE-së. Kjo do të merret në konsideratë nga vendet anëtare të BE-së, kur në qershor të mblidhet Këshilli i BE-së për statusin. BE është e angazhuar në mbështetje të autoriteteve shqiptare në luftën kundër krimit. Ngjarja e Divjakës nuk duhet poltizuar, ajo i takon hetimit të policisë”, deklaroi ai. 
 

kapje ne itali, gjermani dhe greqi, tituj shoku tituj gazetash. pastaj laji duret me sapun se iken

hahahaha, ca bashkpunimi: "Po ju nisim 2 tone droge, kaq per sot"

Ta ka shpjeguar vete ambasada gjermane bashkepunimin, pra, duke pergenjeshtruar Berishen. Turp, s'i mjaftonin pergenjeshtrimet dhe qortimet nga ambasadoret amerikane dhe nga International Energy Agency, tani e prishi dhe me gjermanine. Tipik enverist ky Sala.

Ambasada thotë se pas këtij rasti u realizuan hetime të gjera në bashkëpunim mes autoriteve kompetente shqiptare dhe gjermane, të cilat treguan se disa persona, disa prej të cilëve ende të paidentifikuar, kishin dërguar sasi të tjera marijuane në Europë.

fiks si rama me portretin e dulles te koka

S'eshte fiks si Edi, se Sala ishte vete ne fotot me femijet e enverit, jo te mbante fotot e tyre. AI ka qene anetar i partise komuniste. Enverist i thekur. Imagjino ca ka bere per komunistet, qe e moren nga fshati i humbur i tropojes dhe perfundoi te beje jeten e bllokmenit. Imagjino sa antikomuniste ka perndjekur e denoncuar per te arritur deri atje.

ate se dijme kush eshte me shume

tashme e dine te gjithe. Njeri eshte vetem anetar i PPSH. Ne foto me familjen Hoxha vetem Sala ka dale. 

kane qene baraz po ja ka kalu rama icik keto kohet e funit me portret te koka

Ueeeeeeeeeee ca bohet mer jahu!! Ka ra pazari hashashit n'maksimum. Ene per 100 euro qillon te napin atje n'lazarat; bile po si pate paret me vehte, kur ti kesh vetem le nje kapar. E kena pas shit me pare (e ka fjalen ne kohen e sali bollekut) 500 deri ne 600 Euro qillon te thone prodhuesit, por tani na ka ngel stok. E pra, ja se cfare ndodh kur shteti lufton monopolet, cmimet bien vetvetiu. A nuk kjo merit e qeverise? 

hahahahahah kon per te dal te premten zagaret e PD-se me protestu se pse ju a kane marre biznesin e droges. O Lefto po boll i morret per vehte te gjitha benefitet. Ka ardh tani qeveri popullore dhe ka per te tere, prandaj te premten mos boni si pidhna te bukur se nuk e ka menjen njeri tek ju, as dhe nderkombetaret.

permen drogen bej gati artilulli

vetem 5 ore me pare nje artikull trondites ne corriere della sera per drogen qe tashme shkon ne rruge ajrore ne itali nga shqiperia

 

# Riformato

 

Imagjino sa droge kane prodhuar votuesit e PD ne fshatin bastion te PD, Lazarat. Imagjino sa mbeshtetje kane pasur nga PD, qe e kane votuar 100%, per te cuar droge ne Itali e gjithandej. U dolen te palarat vetem tani qe ra PD nga pushteti.

oh Mari Mariaaa faqet gurabiaaa

italionet thone qe ne veri ju ulen avione droge se ka shume aeroporte dhe kto fluturojne ulet per tmos u kap nga radaret. Po ne t'na rrujn trapin se na e ru NATO hapsiren. te ne vec naj mushkonje e trullosme mund te bi n'toke

ata nga shqiperia s'kane si te zbresin ne veri te italise. po te lexosh komentet poshte lajmit te faqja italiane, ke disa tipa qe thone se jane pilote dhe se eshte e pamundur. Dhe lajmi thjesht thote qe jane informuar nga policia shqiptare qe te ruhen per avione nga Shqiperia, pas ngjarjes se divjakes.

po une skam kohe me nejt mnjes/ dreke e darke online daku per t'lexu opinionet e italionve

normale, ti i merr lajmet vetem nga peshku, ketu te gjen qe ne kater te mengjesit e deri ne 12 te darkes, ndaj dhe niveli i inteligjences

dmth ti thu qe pjesmarrja jote ktu nuk sjell ndryshim? dhe t'menosh qe te ty i kisha var gjithe shpresat

po ky argumenti  qe NATO kontrollon me radare hapesiren, keshtuqe qenkesh e pamundur te jene ulur e ngritur avione ne Shqiperi,  ishte  me koti fare  sepse dihet shume mire qe nese avionet fluturojne  shume ulet, jane te pakapshem nga radaret te cilet drejtohen  prej nga nje lartesi e caktuar.  poshte kesaj lartesie te ruajne trapin radaret...  shembuj?  plot.  ne SHBA, qe nga vitet 90-te  droga  vjen nga Meksika edhe me   avione te vegjel qe fluturojne ulet..

pastaj, te kujtohen ata pilotet shqiptare ne 97-en qe u ulen me MIG  luftarak ne nje baze ajrore ne Itali... italjanet e morren vesh vetem kur i pane me sy ne token e tyre.  asnje lloj radari nuk i kishte sinjalizuar.. dhe ishin avione luftarake,  presupozohet mund te bombardonin,  e jo nga keta kaçatoret e vegjel..smiley

hm...dmth bie ky argument?
OK, i kthehemi versionit B: jane mushkonja!

Me siguri kane ndodhur gjate atyre 6 muajve qe ka qene ne roje Greqia. Ti e di sa dembele jane Greket, dhe te korruptuar.

Ore po me cfare lesh paraje do mbahet ajo popullate qe ka mbet atje? Me 'TURIzem'? (se personelet e sherbimit atje vetem turinj kane, e nuk i ke per gje)

 

Trafiku nga Shqipëria / Corriere: Një avion me drogë u ul në veri të Italisë

“Corriere della Sera” shkruan për mundësitë e trafikut me avionë të vegjël dhe hedh dyshime se një ngarkesë e madhe është transportuar me avion në Emilia Romagna. Piloti: Nuk duhet asgjë më tepër se një pistë 400 metra.

Prej disa muajsh janë ngritur dyshime se avionë të vegjël vijnë nga Shqipëria. Fluturojnë nën 450 metra për t’u shpëtuar radarëve dhe kanë se çfarë të fshehin: drogë. Në një shkrim investigativ, gazeta italiane “Corriere della Sera” shkruan mbi avionët e drogës dhe lehtësinë me të cilën mund të realizohet një trafik i tillë. Gazeta shkruan se tashmë është hapur një front i ri për kriminelët; ai i narkotrafikut me avionë turistikë. Në të vërtetë, ky lloj trafiku nuk është i padëgjuar për qiejt e Europës. Linja të tilla nga Maroku në Spanjë apo Portugali janë gjurmuar mes 2011-2012, kur në Andaluzi u zbuluan 132 pista për ulje klandestine.

“Nuk nevojitet shumë; gjithë sa duhet është një pistë 400 metra. Kam drogë në bord? Fluturimet për qëllime turistike qëndrojnë në kuotën e 1500 këmbëve, në fundjavë qielli është plot me të tillë. Të huaj që vijnë në Itali nga Gjermania, Austria, Sllovenia. Të ngatërrohesh mes tyre është fare e thjeshtë”, – tregon një pilot. E nëse një radar të dikton? E pse të më ndjekë mua dhe jo një tjetër? Mbi ç’dyshim?”- përgjigjet ai.

“Corriere della Sera” shkruan më tej se nga Shqipëria trafikohet marijuanë dhe hashash i prodhuar në vend dhe heroinë nga Turqia. Policia shqiptare raporton se nga janari në prill, në Itali janë sekuestruar 9730 kilogramë marijuanë. Kanalet kriminale janë të hapura edhe me Greqinë, ndërsa në Bavari u bllokuan 5600 kilogramë. Ndërsa zëra nga institucionet hetuese, e pavërtetuar me prova, flasin për një ngarkesë të rëndë droge të ulur në Emilia Romagna. Po ku me saktësi? Në këtë rajon ndodhen 60 aeroporte të vegjël e mund të ketë ndodhur kudo.

Amatorët e fluturimeve turistike tregojnë se, nëse do të kishte rregulla të forta dhe inspektime policore, atëherë e gjitha kjo do të ishte kundër filozofisë së këtij sporti. Në të vërtetë, gjithë sa ndodh është një kontroll modest dhe vullnetarë në radio që drejtojnë pilotin në ulje dhe mbushin regjistrin: emër, prejardhje, mall për të deklaruar. Pak, fare pak për të shpallur luftën kundër drogës.

Mapo

Dobet Left, dobet. Ta kaloi edhe gjibi se e ka sjelle qe dje kete te Corriere della Sera.

Lefti eshte ndryshe nga Xhibi, lefti i bie qeverise italiane qe e paska kthyer vendin ne parajse te trafikut te droges ku avionet e ngarkuar plot e perplot u ulkan pas asnje siklet smiley

Lefti eshte me lart. Megjithese eshte i shpelare te pakten ja dinjitet dhe i thote gjerat troc sipas midese se vet. Kurse qibi do me u bo si pisome medemek, eshte me lart se te dy palet qe grinden. Tip largepamesi gjasme ne mendjen e vet prej amebe. Shkurt rrk. 

Tani nje gje nuk morra vesh une te ky komenti jot, gjibit ja shkrujte emrin me te madhe ndersa leftit me te vogel. Ke ndonje kunj me Leftin ti kshu? smiley

Mu se si me vje kur lexoj ate Shqupin  ..Bo muhabet serioz me

rapadam rapadam didpi dopa / e #Riformatos i ngeci rrota smiley

O i nerum Shqup ! As mos u mundo  o burre ti njohesh .I ke kopje konform rregullores ...Nje batute dylekshe katuni , nji tallava  O mari maria dhe nji ..maj Dullen ke koka . smiley

Po ku i mushte mendja Ali demsit qe jane shte Hunj e je Purteke ... Si nuk e kupton dhe Popullin tone veshderr , politkdashes po pak fjaleurte  " Ku u ndane keto u rane " smiley

Mire qe i lene ndonje gje te "vogel" Italianeve keta policet heronj te Ministrit te Shkelqyer, se do rrinin pa pune ata pastaj

t'lutem na lej rehat tashi !!!! 

kishim drogen tani kemi greven kundra qeverise Edkobariste

Ka dal ka dal bohen pune te mira, ene greva do c fryhet 

greves as nuk ju cu njehere

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).