Me apo pa dashje peticioni i “intelektualëve” na fton në një debat shumë të rëndësishëm: atë për familjen.

Kush e shkatërron familjen?

Unë mendoj kështu:

Fëmijët nuk rrihen. Nuk u bërtitet. Ata dëgjohen dhe nuk neglizhohen. U qëndron pranë teksa zbulojnë veten edhe botën.

Kur i shikon të braktisur në rrugë, që lypin, që abuzohen, që masakrohen, që rrëmbehen, që përdhunohen apo që vriten, ulesh dhe minimalisht mendon: ore, mos janë këta të LGBT që bëjnë të tilla gjëra?!

Fëmijët nuk duhet të braktisen.

Por kur kjo ndodh ata kanë të gjithë të drejtën të gjejnë lumturi në një familje tjetër.

Te familja tjetër fëmijët do të duhet të rriten të lumtur, ndaj duhet të pyesësh: ka rëndësi dashuria dhe përkushtimi ndaj tyre apo orientimi seksual i familjarëve?

Fëmijët kanë nevojë për dashuri, qofshin këta fëmijë biologjikë apo qofshin ata të adoptuar pra. Vetëm për dashuri dhe për vëmendje.

Prindërit respektohen.

Nuk vriten!

Nuk vidhen!

Nuk u merret pasuria me dhunë!

Nuk përjashtohen.

Nuk lihen të vdesin të vetëm!

Partnerët mund të mos e duan më njëri tjetrin në një moment të caktuar. Por nuk mund të detyrohen të kalojnë një jetë torturuese.

Mund të ndihmohen që secili të gjejë veten sërish, që secili të jetojë sërish e që secili, të vazhdojë të ndajë të njëjtat përgjegjësi për fëmijët e tyre.

Kjo do të ishte shumë më mirë edhe për fëmijët të cilët nuk i kanë borxh askujt, as mamit dhe babit të tyre që të jetojnë dhe ata një jetë torturuese.

Gruaja nuk rrihet!  

Gruaja nuk rrihet për as edhe një arsye!

Gruaja nuk kërcënohet, nuk mbahet nën presion.

Gruaja, edhe në familjet me partnerë meshkuj gej është shtylla: është nëna e secilit prej atyre të dyve!

Burri, ose përkushtohet ndaj gruas ose jo. Por kur mban edhe dashnore (me gjithë konotacionin e kësaj fjale), minimalisht nuk duhet të ketë guximin patetik të shënojë emrin në një peticion për familjen!

Motra dhe vëllai janë mbështetje dhe jo barrë!

Pasuria materiale është instrument, ndonjëherë edhe fat. Ajo mund te ndahet por nuk duhet te ndaje as motren me motren, as vellain me vellain, as vellain me motren. Si vëllai, si motra apo qe të dy së bashku janë pasuri që as nuk blihen, as nuk shiten e as nuk tjetërsohen.

Partneri apo partnerja është personi që ne zgjedhim ta vendosim në qendër të jetës sonë.

E zgjedhim ne, jo bota për ne!

Lidhja mes dy personave bazohet te dashuria.

Vetëm te dashuria.

Dashuria është ajo që pastaj na motivon të përkushtohemi.

Dashuria, jo Zoti! Se Zoti vetë është dashuri dhe jo imponim!

Dashuria, jo Frrok Cupi. 

As Adem Demaci.

As Ermali.

E as Jonida! Madje as Luljeta! Dhe as Cipa!

 

Historia Ime

188 Komente

Kta intelektualet ja paskan fut kot fare me kte fleterrufene socialiste. Po edhe ti o kristi ja kishe fut katunit me ate reagimin inatci ndaj asaj kengetares. Jeni aq hipersensitive sa sbehet pastaj lendoheni kur kte sensitivitet e shpalosin dhe te tjeret ndaj jush 

Nëse ky panagjerik i Kristit e meriton epitetin "patetik", atyre intelektualëve tanë të nderuar meriton t'ju thuhet "ju bumtë lytha".

smileysmileysmileysmiley

Kristi me vjen keq qe duhet te replikosh me njerez qe nuk njohin,  dhe pranojne ralitetin e tyre personal ne rradhe te pare , pastaj te merren me realitetin  e te tjereve.

Askush s'ka asnje te drejte ne kete bote te definitizoje apo veje caqet jetes se dikujt. ata qe e bejne jane ose injorante , ose pjese e grupeve qe shtypin dhe kane benefite prej shtypjes.

ne rastin e shqiptarve eshte injoranca.

 

"..Askush s'ka asnje te drejte ne kete bote te definitizoje apo veje caqet jetes se dikujt. ata qe e bejne jane ose injorante , ose pjese e grupeve qe shtypin dhe kane benefite prej shtypjes..."

Ne qofte se askush nuk ka te drejte, kur e gjeti te drejten ky bythar te flase, apo qe ka vetem benefite prej shtypjes qe pretendon se i behet.

E keqja eshte se keta heterofobe po pertfitojne gjithshka pa punuar ne kurriz te te tjereve. Keta gungace vetem varri i drejton.

Ky shkrim sja vlen.

Me mire te flasim per foton smiley  Detajet jane te qarta, nje arke me sallate nje tufe me pras nje peshore dhe nje plake qe ka mbuluar fytyren.me siguri plaka ndjehet e dhunuar nga fotografi qe ka shkrepur aparatin! Ky eshte nje dhunim i drejteperdrejete! 

 

Besoj se ne mendjen e tyre, intelektualet ne fjale kane te drejte te shqetesohen per kercenimin qe i ben LGBT-ja asaj qe njihet per familje shqiptare. Me shume se hapje, duhet konsideruar si mbyllje debati, per te mbrojtur gjendjen e mjeruar dhe te prapambetur ne te cilen ndodhet ajo sot.

Sigurisht, ne vend qe te denoncohet perqindja e larte e dhunes ndaj femrave dhe femijeve nga me te priviligjuarit e shoqerise, preferohet te shikohen problemet aty ku nuk ekzistojne. Jo vetem, por asnje rresht mbi papergjegjesine e shtetit per te mbrojtur te drejtat e ketyre dy grupeve shoqerore qe ne fakt perben cenimin me te madh per familjen dhe mbarevajtjen e shoqerise.

Gjithashtu, gjuha propagandeske, perpos argumenteve te zhytur ne fundamentalizem biblik, nuk kishte si te ishte me patetike ne ate deshiren per te bindur njerezine me llogjike apokaliptike. Mediokriciteti arrin kulmin tek gershetimi qe i behet kauzes heteroseksuale me ate atdhetariste; nje vegel e preferuar e kujtdo te deshtuar ne arsyetim.

Pse gjithe ky mllef mer amon? Po kjo c\duhej:

Dashuria, jo Frrok Cupi. 

As Adem Demaci.

As Ermali.

E as Jonida! Madje as Luljeta! Dhe as Cipa!

 

E kuptoj qe detyrimi per ta mbajtur te fshehte ate cka je, krijon frustrim e rrjdhimisht falet ndonje tejkalim. Po Kristi qe nuk fshihet pse frustrohet e duhet te sulmoje keta qe mendojne ndryshe?   

e vetmja c'mund te them per shkrimin eshte se ashtu sic Kristi ka te drejte te shprehet, po ashtu kane te drejte edhe ***intelektualet e te tjere te thone mendimin e tyre!

***intelektual.... ore se pashe kete listen e intelektualve une dhe me bene pershtypje ca emra aty si: Julian Deda, Salvator Kacaj, Albano Bozdo etj... a mund te na thote dikush perkufizimin e "intelektualit".? dmth kur quhesh intelektual..?smiley

Nje sqarim mund te jape lefTKopeja nepermjet rekomandimeve te Lubonjes "Ne Intelektualet " por  ka dhe nje shpjegim nga Poeti Kombetar i PPU ..Ne InteliDjentet ...

Kristi u bere BOZE . Boll me keto . Gjeja e pare qe duhet te kuptosh eshte qe ke shume qe te perkrahin si Olsi dhe "i pakapshmi " ish peshq  . I ke te nje faqe ku spikat nje DOSIER Me ta hap keto Tema . Atje ke edhe shoqe e shoke te tjere te Tredhur Mendore qe e pelqejne rrethin !

E dyta qe duhet te Kuptosh .

Larg FAMILJES . Kur te na vertetosh qe ajo fillon me LINDJEN si diferencim midis sekseve , dhe ky proces eshte realizuar nepermjet SUMES hajde fol per familjen .

Majaft MO pertej vrimes se qejfit qe ty te pelqen Ta Hash ose tua Fusesh te tjereve . Plotesisht e drejta JUAJ ! Dhe kjo vetqejfesi ndodh por nuk mund te krijoje familje ! 

Zotni Idris, meqe kam shume respekt per ty me duhet te te paralajmeroj se qelberisa si ky personi qe permendi ju e kane te drejten shume te madhe dhe mund t'ju krijojne probleme atehere nuk nuk e prisni. Ndoshta do te ishte me mire qe te rrinit larg tyre, perndryshe e vetmja menyre per t'u mbrojtur do te ishte paligjshmeria.

Lexova peticionin e "intelektualeve" dhe me erdhi per te qeshur pasi kerkojne te mbrojne "familjen shqipetare" nga LGBT-te. Jo ore qyqare, nuk sulmojne familjen LGBT-istat se jane paqesore. Familja sulmohet po nga familjaret kur burri masakron gruan, apo perdhunon vajzen, kur burri izolon gruan dhe pallon grate e botes, kur femijet i pjellin pa piken e pergjegjesise per ti ritur etj., etj., . 

Nuk eshte vetem familja shqiptare ne rrezik,por familje ne tere boten

Fakti qe ndonje burre rreh gruan dhe ndonje grua tradheton burrin,nuk do te thote te legalizojme familje alternative,ku keto probleme egsistojne midis partnereve gay,pra nuk zhduken.

Goditja  vdekjeprurese qe ju dha institucionit te marteses tradicionale,ka vetem nje qellim.Qe ata qe e gatuan kete corbe te sundojne te lire fare,pasi me qellim stimulohet vetmia.

Jo per gje por tani nese sheh dy djem bashke ose dy vajza bashke te shkon mendja qe jane partnere,keshtu qe personat qe jane hetero( dhe qe jane plot 98% e popullsise),do te preferojne te jene akoma me vetem,nese nuk jane ne lidhje,me qellim qe te mos damkosen si homo.

Tani nese burri do te shohe gruan me ndonje shoqe do ti shkoje ne mendje nese gruaja ja dredh me shoqen,po keshtu edhe grate per burrat keshtu do te mendojne.

Keshtu qe vajzat apo grate duhet tu thone mirupafshim diteve qe flinin ne shtepite e shoqeve.E njejta gje vlen edhe per burrat.
Pra koha qe do te jemi vetem do te rritet dhe si te vetmuar qe jemi,nuk jemi fare rrezik per ata qe sundojne,pasi sa me e corganizuar dhe e programuar sipas tyre te jete shoqeria aq me lehte sundohet turma dhe aq me pak te drejta kerkon.

Me nje fjale propoganda pro gay thjesht ka per qellim qe njerezit te mos organizohen dhe te jene akoma me te vetmuar se sa jane tani.

Me pas do te kemi edhe legalizimin e poligamise,se edhe ata duhet ta kene te drejte te martohen me partneret e tyre.

Me nje fjale,fenomeni i homoseksualitetit dihej me pare,por familja tradicionale kishte nje aresye qe mbahej e tille.

Tani ska as familje asgje,dhe me vjen cudi se si Elba eshte pro homove.

Tani njerezit jane programuar te jene politikisht korrekt edhe kur kjo gje i demton.Shikoni Elben qe eshte rritur me Bibel ne dore dhe flet sic e ka programuar CNN dhe jo sic e ka mesuar shen Pali.

Histeria pro gay qe ka perfshire USA dhe me pas do te perfshije edhe Shqiperine,do te prodhoje ndonje force regresive,te cilen mazhoranca e heshtur do ta perkrahe dhe do te na coje ne nje mesjete te dyte.

 

 

smileysmiley

Mund te qeshni sa te doni,por do te benit mire te jepni argumenta.

Deri dje homot kerkonin te pranoheshin nga shoqeria ashtu sic jane.U pranuan.

Sot nese shpreh ndonje mendim alternativ me levizjen pro homo pushohesh nga puna ose damkosesh si qafkuq.

Sa shpejt ka ndryshuar dinamika ne 10-15 vjet.

Ndoshta pas 10 vjetesh duhet te shkruajme ne CV qe kemi qene gay dhe jemi persekutuar,prandaj jemi martuar me femra.Keshtu sdo ta kemi problem qe te gjejme pune dhe te shajme majtas e djathtas pa na hyre gjemb ne kembe.

Me nje fjale propoganda pro gay thjesht ka per qellim qe njerezit te mos organizohen dhe te jene akoma me te vetmuar se sa jane tani.

 

Kush i ka keto qellime kaq djallezore?

Sec me kujton nje stil te njohur ky fjalimi.

Te me falni ACD1, e qeshura nuk ishte per t'ju tallur por thjeshte nje reagim natyral dhe i pafajshem fale disa ekzagjerimeve qe kishit bere. Nese doni argumente, po ju jap, megjithese nuk besoj qe do bini dakort me ndonjerin prej tyre.

(i) Fakti qe permendni ju nuk eshte thelbesor por thjeshte indikues qe nese ka rrezik per boshtin familjar, do te vije nga faktore me te medhenj se martesat brenda gjinise per te cilat vetem nje perqindje e vogel e popullsise do interesohej. Dhuna eshte kancer ne shoqerine shqiptare dhe pergjegjese per divorcet, problemet eventuale emocionale dhe psikologjike tek femijet dhe femrat bashke.

(ii) Nuk besoj qe LGBT-t te jene te interesuar te sundojne te lire por thjeshte te kene lirine ne perzgjedhjen e partnerit me te cilin/cilen duan te kene marredhenie seksuale, apo te bashkejetojne dhe te jene te lumtur. Shpresoj te jemi dakort qe legalizimi i ketyre martesave ka lindur nga nevoja per ta lehtesuar jeten e perditshme duke eliminuar pengesat ligjore ne lidhje me trashegimine, sigurimet shoqerore, etj. etj.

(iii) Xhelozia eshte ndjenje fatkeqe dhe aktet e motivuara nga ajo mund te jene te rrezikshme, por praktikisht pothuajse asgje nuk ndryshon meqenese popullsia eshte ne shumice heteroseksuale dhe perderisa te jete e tille, ajo qe shkruani mbetet hamendesim.

(iv)Pse t'i themi mirupafshim diteve qe flinim tek shoqet ? Une qe e konsideroj veten biseksuale, nuk kam ngacmuar kend seksualisht, mashkull apo femer, lere pastaj shoke ose shoqe per te cilet normalisht i vihet barriere vetes.

(v)Tani, vendosni, e ç'organizuar apo e programuar sepse te dyja bashke nuk tingellojne mire. Persa i perket vetmise, me vjen keq por me shume se me orientimin seksual, ka te beje me rrethanat e jetes urbane (perpos te tjerave) te cilat kontribujne konsiderueshem ne izolimin e njeriut.

(vi) Propaganda Gay, i dashur, ka per arsye te kunderten e asaj qe shkruani. Pra, qe LGBT-t te organizohen mes tyre, ne martese ose kontrate tjeter ligjore.

(vii) Pse duhet te kete legalizim eventual te poligamise ? Duke qene se dy meshkuj apo dy femra homoseksuale jane dakort te martohen me partnerin perkates, atehere presupozohet qe ka deshire per nje lidhje ekskluzive. Poligamia do legalizohet vetem nese shumica e popullsise e mirepret, por meqenese kemi tendence te jemi posesive ne marredhenie dashurore, nuk besoj te ndodhe ne nje te ardhme te shpejte.

 

 

(viii) Sigurisht qe familja tradicionale kishte arsye te mbahej e tille siç ka arsye sot qe familja te ndryshoje ne baze te nivelit me te larte te demokracise si dhe zhvillimeve socioekonomike qe e mundesuan.

(ix) Nuk mund te flas per Elben, por te jesh besimtare dhe praktikante nuk do te thote medoemos te mbash qendrim kunder homoseksualeve, sidomos kur Papa dhe Kisha qe kryeson e kudershtojne diskriminin qe u behet. S'ka te beje aspak me te qenurit politikisht korrekt, por me ndergjegjesimin e secilit persa i perket lirise se tjetrit per te jetuar i/e barabarte dhe me te drejta te plota me te. Ka te beje me shume me vlerat dhe principet e kohes ku jetojme se sa me ate qe konsideroni si mode per te qene ose per te pranuar homoseksualet.

(x) Mund te na çoje ne nje Mesjete te dyte, ashtu siç mund te na çoje ne Hene, apo ne ndonje planet te larget, ACDC1 !

(xi) Pushohesh nga puna kur ke shkelur ligjin ose etiken e punes brenda kompanise ku punon dhe eshte mese e drejte ne rast se ka pasur fyerje te perfshire. Qe kur u vleresoka gjuha dhe sjellja e keqe?

(xii) Nese vazhdon ashtu siç shkruani ju, ka shume mundesi te tregojme edhe çfare lloj çorapesh kemi veshur ne momentin qe kemi bere CV-ne! 

Tani e lexova pergjigjen tende.

ndonese e respektoj mendimin tend,me vjen keq por nuk jam dakort me ato qe shtroni.

Ndoshta une keshtu jam gatuar.

Ne kete pike preferoj te vjetren dhe tradicionalen,pasi jo cdo gje e vjeter eshte e keqe,ashtu si ne ndonje pike tjeter si psh legalizimi i drogave preferoj krahun liberal.

Sa per pushime nga puna mund te pushohesh edhe se ke dhene para per fushaten elektorale per ata qe e benin fushaten per martesen tradicionale,ndeonse ne kompanine tende mund te kesh vendosur rregulla per mosdiskriminimin dhe respektimin e gay-ve.Mund te te sjell dhjetra e qindra shembuj ne SHBA,por po marr vetem nje shembull por vetem bej google Moxilla CEO.

Megjithate ky debat eshte i gjate.

Ajo qe sme pelqen ketu eshte qe shumica e ketyre shqipove qe na hiqen si kampione te levizjes gay me shume se Harvard Milk,rrezik sa fikin kompiuterin mendojne ndoshta me konservatore se une.

Thjesht nuk mendoj qe njerezit te ndryshojne kaq shume ne 5-10 vjet,kur te tjereve ketu ne Perendim, ju eshte dashur 50-60 vjet dhe akoma skane ndryshuar.

Me duket hipokrizi nga ana e komentuesve,se sic e thashe edhe me poshte nese une ketu jam i vetmi konservator,martesat gay duhet te miratohen ne Shqiperi brenda 1 dite.

Respekte per debatin!

Qellimi i debatit nuk eshte patjeter t'ia ndryshojme mendjen njeri tjetrit por te marrim parasysh argumentet ndryshe; qofshin konservative apo liberale. Mbase, edhe per t'i pare gjerat me pak tragjike se ç'jane realisht. Sa per shumicen e shqipove, e vertete, mund te mbartin me vete nje lloj hipokrizie por nuk besoj qe te alternojne mentalitete ndez e fik kompjuterin. Jo per gje, por anonimiteti si dhe tendenca per te qene homofobe neper komente e perjashtojne si nevoje.

Respekte juve!

E ke gabim 

Keta ketu te gjithe e njohin nj-tj me emra, pra nuk jane aq anonime sa mendon ti.

Po mire, por nuk ndryshon faktin qe jeni paksa paragjykues. Njerezit meritojne me shume besim.

Mund te te sjell dhjetra e qindra shembuj ne SHBA,por po marr vetem nje shembull por vetem bej google Moxilla CEO.

Do bejme debat tamam apo te trillojme qe te dukemi sikur kemi ne te drejte? Sill dhe disa shembuj te tjere pervec CEO te Mozilla. Si dhe ndoshta do shkosh te studjosh strukturen e organizates Mozilla qe ndoshta te kuptosh pse u be gjithe ajo shamate. Di gje te kete dhene doreheqje ndonje CEO i Walmart, GE apo ndonje korporate tjeter? Nje shembull me konkret: di gje te kete dhene doreheqjen Presidenti/CEO i Chick-fil-a pas protestave? Qe te mos lodhesh te kerkosh: jo.

Eshte e vertete qe ne disa gjera homoseksualet e teprojne pak - per mendimin tim personal. Por nje person, sado konservativ te jete, po te kete te pakten ndershmeri ne vetvete, e pranon faktin qe diskriminimi kundra homoseksualeve eshte shume here me i madh. Ke degjuar ti ndonjehere per ndonje rast qe homoseksualet te kene torturuar e vrare dike pse ka qene hetero? Ke degjuar per ndonje vend qe te kete bere ilegale te qenit homoseksual? Ne 81 vende eshte ilegale te jesh homoseksual. Ke degjuar ndonje vend te te denoje me vdekje po te jesh heteroseksual? Ne Uganda homoseksualet denohen me vdekje me ligj.

Ajo qe sme pelqen ketu eshte qe shumica e ketyre shqipove qe na hiqen si kampione te levizjes gay me shume se Harvard Milk,rrezik sa fikin kompiuterin mendojne ndoshta me konservatore se une.

Sigurisht. Thjesht na pelqen te te dalim ty kunder. Ti na njeh ne te tereve ne jeten tone jashte-peshkore dhe e di si jemi - megjithese ne s'te njohim dhe ndoshta edhe s'na behet shume vone. E kam thene dhe me perpara: duket qe armiku i perkryer i yti eshte ne formen e nje femre te zeze lezbike liberale.

Ti si do beje nese do te te ndodhte kjo?

lexo repliken ne fund te faqes.

E kush tha ketu ; do jete I lumtur nese femijet apo te afermit jane gay????! smiley Futja kot Acdc. Spo kap thelbin e muhabetit. E mos rrej ne shkolle u mesojne perralla me 2 princer e 2 princesha. lol 

Te solla linkun per shkollat ne Lexington ,MA dhe ne vend te tjera ne MA ku edhe gjykata ju dhe te drejte shkollave.

Se dyti,ky entuziazmi juaj per gay-t dhe zelli juaj per ti ,mbyllur gojen kujdo qe shpreh kundeshtime per same sex marriage,etiketimi qakuq apo homo ne dollap i kujdo qe shpreh rezerva per same sex marriage apo rrafja e gjoksit se juve skeni fare problem me gay-t,me jep pershtypjen se mezi prisni tu dale ndonje i aferm a shok gay,qe ti recitoni kaseten qe ju kane futur ne koke ata qe mbajne mikrofonin ne TV.

Dhe te mendosh qe para 3-4 vjetet keni qene homofobe,si gjithe shoqeria tjeter shqiptare.

Sa shpejt nderroni ore,pa shtylle kurrizore fare jeni.

Bravo!

Absolutisht Jo entuziasem. A ta them troc - qe sme prish pune fare se kush martohet apo ben sex . As long as nuk e bejne para syve te mi, I don't care. 

Epo mire juve jeni nga ata qe integroheni shpejt,une jam ca slow ne kete drejtim dhe jam me te vjetren ne kete pike.

Cte te them tjeter.Ketu ka plasur hipokrizia sheshit!

 

Mire Kapedan mire. Ska hipokrizi fare. Ca po t them ketu anonimisht, po deshe ta then dhe face2face. He me thuaj - jam amerikanizu me shume se vet amerikanet tani. Lol

Ti mir e ke .Na shtohet dhe nje feste pervec Dites Mamit dhe Babit . Pse te merakosemi . Do kemi dhe festen e Dy babit dhe Dy mamit dhe me vone , shume mami shume babit , dhe me vone Fare ..yhyha smiley

Sot eshte dita e breshkave. Happy turtles day smiley 

Me te tregu nje histori te "Piste " e nerume për dashTuninë e Breshkave

Në kohën tonë ka pas shumë Breshka dhe ishin të përhapura e të pashqetësuara . Italianët kishin Ikur dhe ne akoma nuk e kishim zgjeruar gamën e llojeve të Mishit , dhe nuk e zgjeruam edhe kur pati "se mungesa e mishi t zotrie smiley

Mbase dhe e ke hasur . Por që i vogël më ka bërë shumë përshtypje një fëmijë moshe .Shkonim çdo ditë nga Kisha e Sh.Prokopit ku hasnim  breshka që bënin seks . Sa fenomenale që janë .Brilante , parajsa vet , po nuk janë Homo smiley

 Si tani e kam parasysh , i qëllonte me gurë deri sa u dilte Gjak mbi zhguall .....Më vonë doli Homo ! Është reale dhe nuk ka Lidhje me prurjen por një realitet , me që shokët kanë prurë shumë shembuj nga pranë jetës tyre që përcaktojnë se " edhe në natyrë ka shembuj " smiley , biles i ka parë edhe në televizor !

Punonte si Infermier deri vonë .I pamartuar .Tani mund ti kete dale fati  ...smiley

Si bejne dashuri breshkat? Duhet te jete e vecante me gjithe mend. Ajo heqja, dalja nga zhgualli..  

smiley  

smiley

Është interesant se pasi e kryejnë aktin mashkulli BIE me kurriz dhe tund këmbët me gojë hapur .Femrat qëndrojnë Dinjitoze besoj se mendojnë për kalamajtë që do sjellin ! Kjo në Natyrë smiley

Mos e kemi origjinën nga Breshkat smiley ....Na bjer dhe një me Gjirafa Kuazi

Une them qe te 55-te keta intelektuale jane homoseksuale te fshehur. Kane frike te jene homoseksualet hapur se mos nuk e mbajne dot veten dhe del qe jane homoseksuale.

Dmth nga 98% e shqiptareve qe jane hetero,sipas teje 95% jane homo te fshehur.

Bukur!

Klajdi, pa lidhjen me permbajtjen e shkrimit por me formen. Me perpara ke thene je bere gazetar megjithese s'ke edukim per kete - por ke eksperience. Ka dale stil i ri ne gazetarine eksperimentale shqiptare qe shkrimet te shkruhen Haiku, nje fjali nje paragraf?

kryeredaktori i vogel Gjembo

Keta 'intelektualet' sikur neser- pasneser t'u rriten apo t'u vijne femijet e tyre e u t'u thone ; o maaa, o baaa jam gay ca do bejne ??!!! Mos - se kam firmos peticionin atdheu i shendoshe , familja gjithashtu.  Oh puhlease!  

po mire mer, ne thelb ka te drejte. Kush eshte ai intelektual qe vendos se eshte apo jo e drejte si e jetoj une jeten?! kush jane kto intelektuale qe i masin te drejtat e te tjereve ne raport me te drejtat e tyre dhe vendosin nese jane shume apo pak?!
Xheni Karaj kishte nje shkrim prekes sot a dje m'duket. Nje leter te hapur per familjen e saj. Robt duhet te hapin mendjen...s'ka pse tjetri te konsiderohet kaste e ulet prej orientimit te vet seksual. Do familje ai/ ajo njesoj si une? po mer, pse jo? njeri une, njeri ai/ ajo. Ku ndryshon ACDC1 nga Kristi? eshte me i zgjuar? me human? ca e diferencon? pse ai e lu ndryshe muziken e seksit? po pune e madhe, une nuk shkoj e pys robt si e bejne dhe me ke e bejne

Hera e pare qe po m'pelqe. Ke fol bukur. T' lumshin gishtat. After all qenke njeri I mire dhe ti. ( me zemer t'madhe- big heart ) 

vlersimi yt per mu do te thote shume

Kristi Pinderi i ngaterron ca gjera. por ngaterron shume me pak se ata qe kane firmosur peticionin. une po korrigjoj vec fundin e tekstit te shkruar nga Kristi dhe po e le te pangaterruar.

Lidhja mes te gjithe njerezve duhet bazuar te dashuria.

Vetëm te dashuria.

Dashuria është ajo që pastaj na motivon të përkushtohemi.

Dashuria, jo Zoti! Se Zoti vetë, nese egziston, duhet te kete lindur nga dashuria dhe jo nga imponimi!

Dashuria, jo Frrok Cupi. 

As Adem Demaci.

As Ermali.

E as Jonida! Madje as Luljeta! Dhe as Cipa!

Por edhe keta, nese flasin me zemer e dashuri.

Ai peticjoni ishte katastrofë me thene te drejten.

Ne ate linje qi ishte shtru ishte per vajmedet. Medemek Kristi (me fal robo jo personale po si shembull) eshte me pak atdhetar se te listumit?

Jam kurjoz ça mendojne petitistat se duhet bo me Kristin, ta varim, ta ushqejm me hormone, ta perzejme apo ça?

firmonjes Lazer Stani... hajde mbaje profesor doktor Ilia Tolin tani....

po nuk e ka pasur inatin me Lazer Stanin...  ishte nje keqkuptim nga ana e (Tilit) Tolitsmiley    inatin e vertet  prof Ilia  e ka me  Tanush Shasken..smiley

Ore, kush do e hidhte firmen me i leter me prodhesor dhoktor Tufen?

prit mer se e paska firmos edhe poeti i madh i gardes se Sal Berishes, Agim Doci... tjeter, Presh Zogaj.. hahaha sa paska.

Hej, se me bote te shof edhe iher kalendarin, thash graundhagdej 1 Prilli.

 

Kollaj me ket; do ta damkosin si kukamceftas. smiley

Pas postimit te pse sterios me poshte, do te dale qe e paska shkruar vete Kristi Pinderi smiley :

"I ngjan si puna e armeve te futura ne Kishen e madhe ne Shkoder...Ai peticion pervecse nje falls eshte edhe nje ligesi..."

smiley Se besoj se dom Gjergjit ja mban me ba aludime te tilla pas ardhjes se papa franceskut smiley

Nje lloj pavaresie nga institucionet qendrore ka ekzistuar gjithnje ne fene katolike. Denohej smiley, por edhe nxitej.

"Se Zoti vetë, nese egziston, duhet te kete lindur nga dashuria dhe jo nga imponimi!"

Paska material per heretikun ketu. smiley

PS. Megjithmen, po ate katunaren e shkrete pse e ke fut ne resme? 

per resmen pyet klajdin a kush e ka hap temen. smiley

Apo mos eshte gje Frrok Cupi ne resme?smiley

Edhe Enver Hoxha kshu ua mbushi mendjen shqipeve: kemi armiq, tha, prandaj te shtrengojme radhet. Identiteti percaktohet dhe legjitimohet me kollaj ne kundervenie.

 

Peticionet e intelektualeve s'me bejne pershtypje ne pergjithesi, por ne kete rast me bejne pershtypje disa emra ne vecanti. 

Lexova ne FB nje status te Dom Gjergj Metes mbi kte peticionin qe mu duk interesent:

Une qysh kur e pashe ate liste intelektualesh, duke njohur nje pjese te mire te tyre, se paku Stefan Capalikun, Ardian Marashin, Agron Gjekmarkajn, Alfred Lelen e te tjere menjehere e kuptova se dikush, shume pervers, ka dashur te beje nje loje te keqe. I ngjan si puna e armeve te futura ne Kishen e madhe ne Shkoder...Ai peticion pervecse nje falls eshte edhe nje ligesi...

Ndersa Agron Gjekmarkaj as qe ja kishte pas idene qe kishte firmos ne peticion

PS. e keni vene re qe kan ardhur ne mode kto peticionet e "intelektualeve"? Ne vlore i pashe nja 2 Fletrrufe te varur neper mure pallatesh smiley

Ka ndonje mundesi te behen te paligjshme?

1. Grevat e urise

2. Peticionet e intelektualeve.

Nese lidhja e njerezve duhet te bazohet vetem tek dashuria sic na thone homot dhe shumica e snobeve ketu ne PPU,hajde te legalizojme edhe poligamine,se edhe ata me dashuri lidhen.

Perse mos e marrim edhe kete hap?

Nga sa shoh ketu njerezit jane bere aq brainwash sa edhe vete nuk po e njohin veten dhe jane bere aq qesharake sa nuk e kane idene.

Gjella me kripe dhe kripa me mase thote populli,dhe kur behesh snob beju aq sa duhet jo sa ta teperosh,se pastaj dukesh qesharak.

Ju ka hyre aq shume te qenin politikish korrekt sa harrojne kush ishin deri dje dhe tranformimi nga ata qe ishin deri dje ne keta qe duan te na shiten sot,kerkon disa dhjetevjecare dhe jo disa vjet.

Nga sa shikoj aq doni te jeni si ata qe shikoni ne tv e perendimit( se populli mendon ndryshe nga ata edhe ne perendim) sa po jepni idene qe nese femija juaj do tju thote qe eshte straight do te zgjenjeheni,sepse nuk do ti thoni fjalimet qe keni pergatitur duke imituar ata qe kane mikrofonin ne Perendim.

ti qellimisht i shmangesh temes dhe kercen te poligamia apo ca?
Po ore, per mendimin tim, le ta beje te ligjshem edhe poligamine. Pasojat le t'i marrin vete paraysh ata qe i futen atij sporti. Ty ca te hyn ne xhep me sa gra martohet Xheku ne Utah psh? ku preket familja jote ktu? te fakti se te del ty nami i keq qe jeton bashke me Xhekun ne shtetet e bashkuara?

Ate po them une jemi qe jemi, e legalizojme edhe poligamine.

Por snobet e marteses pro gay,nuk jane dakort me kete hap.

Me fal ti,nuk e kupton apo nuk do ta kuptosh, qe barazimi i marteses gay me ate hetero ka qene dhe eshte hapi me i gabuar qe po behet ne perendim?

Nese nuk e kupton,ose nuk ke familje pra je beqar,ose je bere  me snob se ata ne San Francisko.Por edhe atyre ju deshen nja 40-50 vjet te arrinin ate shkalle snobizmi qe kane,ti me 10 vjet kalove nga anti homo-ne super pro homo?

Amani ore mos na beni per te qeshur se late nam.

ore, ti nuk e zgjidh problemin qe ke me veten dhe shoqerine duke me etiketu mu si pro apo anti homo, ose duke gjet statusin tim civil. Kto argumentat qe sjell ti i vijne rreth e rrotull debatit po ti nuk sqaron ala se ku hyn ti ne kte ekuacion. Ca po mbron ti duke thene jo dmth? historine 4,000 e ca vjecare te familjes tradicionale? dmth ktu synon "jo-ja" jote, te historia? Se me kte argument une te permend voten e gruas, skllaverine etj qe po te ishin gjykuar me mendjen tende, do ishin akoma dhe sot e ksaj dite

Une po mbroj martesen dhe familjen tradicionale,burre+ grua(pra mashkull + femer) dhe femije.

U shpreha qarte?

Sjellja e skllaverise si argument ne kete debat, eshte qesharake.

Ore, ato femra qe shef qe jane si burra apo ato meshkuj si femra, ti ca kujton se e bejne per qef apo se ne gjithe mend ndihen ashtu??! E me gjithe ate presion psikologjik dhe shume here fizik ndervite e kohe prape e bejne per qef? E ke mendu ndonjehere se mund te kene lindur ashtu ndryshe ato, dhe hormonet ua diktojne prirjet seksuale dhe ato orientuese??! Apo si kali dhe ti, qe shef vec para. Yyyyy para, pa se ca merr anash sdo me dit ti, vec para. Perdor common sense. Liria jote mbaron aty ku fillon imja. Hape mendjen e do ndihesh me mire me veten.

Duhet ti kominosh thosh Lymi ke lagjia ime, i dit ta rrafesh, e dit ta "dush" grun. smiley Lymit ne fakt i pelqenin ene cunat e brishte, pranej hapi ne bilardo per to.

Lymi duhet var prej balls se eshte pa shpetim.  lol 

jo mer se nuk ishte fare qesharake. Ta solla si shembull qe dikur, njerzit mendonin se heqja e skllaverise ose e drejta e votes per femren ishte sakrilegj, prishje e tradites. Po une kuptoj dhe ate tjetren qe e kam me t'lehte t'i hypi everestit* per 20 minuta, sesa te mbush tenden
 

* me nje kembe

Do te ishte me mire te pyesje ata qe kane zhvilluar luften kunder skllaverise dhe luften e viteve 1960 mbi te drejtat civile te popullsise me ngjyre ne SHBA,se cfare mendojne per martesen gay.

Do te habitesh kur te shikosh se sa te fyer ndihen ata,kur dikush krahason luften e tyre me luften e homove.

Shiko vendimet e gjykatave mbi te drejtat civile kane qene shume te thella,psh Brownvs Board of education 9-0 etj etj.
Vendimet e gjykatave mbi homot jane 4-3,3-2 etj.

ka dicka qe nuk shkon ketu apo jo?

Keshtu qe para se te flasesh si kompetent shko pyet popullsine me ngjyre,nese lufta e tyre duhet te krahasohet me luften e homove sot.

Shko krahasojau Rosa Park-un me Milku-n apo gjalpin.

Te siguroj se e pakta qe do te marresh eshte nje e peshtyre ne fytyre.

Interesante, dikush qe ka shfaqur haptasi ketu mospelqimin deri ne urrejtje per te zinjte, tani po ju del ne mbrojtje te zinjve.

Sipas teje nese lejohet me ligj martesa per homoseksualet femijet kane me shume shance te "kthehen" ne homoseksuale?

Me kaq kompetence vetem ata qe jane djegur nga zjarri flasin.

no, no na-nat ju...

E mora vesh smiley  E kisha fjalen qe s'e di cfare mund t'i kete ndodhur te tjereve.

Eshte qesharake se si shqipot qe nga gjembi e deri tek Mimoza Llastica,kane kapercyer ylberin ne 4-5 vjet,nga tradicionaliste te zjarrte sic kemi qene tere shqiptaret ja kane kaluar edhe snobeve te San Franciskos.

Por sic e thashe edhe atyre snobeve te San Franciskos ju desh 50 vjet rruge te arrinin deri ketu,kurse capaculave nga Shqiperia e bejne kete kapercim ne 4-5 vjet.

Une nuk ja uroj qe femijet tu behen gay,nuk ja uroj as armikut tim me te madh kete gje.

Por thjesht ky moralizem qe na beni dhe mend qe na shisni,do te dale nese ndonje vella,moter a kusheri ju thote qe jam gay.Atje do ta shohim a keni kapercyer vertet ylberin apo thjesht shisni mend.

Une per vete e them pa asnje kompleks,do te ndihesha shume i zhgenjyer nese ndonje i aferm imi me vjen e me thote qe sot e tutje jam gay dhe per hir te se vertetes nuk do ta afroja me.

Sa per martesen,martesa eshte burre+ grua ose mashkull+ femer.

Shpikjet e tjera jane thesht per te kenaqur trimat qe mbajne mikrofonin para tv-ve dhe qe paguhen nga lobi i fuqishem LGBT.

Une keshtu mendoj,juve vazhdoni e thoni po me erdhi motra apo vellai me dashnorin-en te nje seksi do te isha i lumtur.

Hajde shendet dhe,vazhdoni te jeni te qete me veten se keni recituar CNN apo MSNBC bukur sot sic ju ka porositur ai qe ju pelqen ne ato kanale.

Po cka te bej lumturia me rrespektin o derman? Se pari ti duhet te kuptosh qe gejlliku nuk o zgjedhje.

Sa per martesen, ka vend per te gjith. Martesa, si kontrate, ne vende si USA te siguron disa perfitime dhe te drejta. Nuk ka perse partneri/ partnerja mos te perfitojne nga njeri tjetri ato qe do te perfitonin zakonisht ne nje mardhenie mashkull-femer. Nga ana tjeter, kjo kembngulja e pranimit te cifteve gej ne kishe per mua eshte qesharake. Por, nese dikush eshte fetar dhe gej, kush jam une ti mohoj kuroren kishtare.

Shoret shqiptare ultrakonservator,  duhet ta mbeshtesin gejllikun e hapur ne mase; ne fun te funit rrit shancet tona per ciftezim. smiley

Ca me tej, une e kam te veshtire te pranoj birsimin e jetimeve nga cifte gej, ndonese njof personalisht familje te tilla. Femija ka nevoje per figuren e nje nene dhe nje babai te vertete.

E di, e di.. cmu desh.

Po a nuk ishte OK qe martesa midis burrit dhe gruas te quhej martese dhe tjetra te quhej dicka tjeter dhe benefitet te ishin te njejta?

Me fal se ti jeton ne SHBA,nuk e ndjen qe ka pasur pushime te padrejta nga puna mbi kete temen e gay-ve dhe histeria pro gay ka bere qe njerezit te qepin gojen,edhe kur votojne?

Normale te duket ty kjo,se mua me duket nje lufte tjeter ku tani ata qe zhvillojne luften nuk jane ultrakonservatoret por ultraliberale dhe viktimat jane njerez qe thjesht kane thene nje fjale,apo kane shprehur nje mendim.

 

ka kohe qe eshte ndare shteti nga kisha derman.

Marrige: The legal union of a couple of spouses. The basic elements of marriage are: (1) the parties' legal ability to marry each other, (2) mutual consent of the parties, and (3) a marriage contract as required by law.

Epo mire atehere,le ta bejme edhe ne ne Shqiperi kete,se mesa shoh une jam ne minorance,juve jeni ne mazhorance dhe duhet te behet lehte.

+1
 

Po pate problem me biresimin dmth ke problem me martesen. Se kjo e fundit do te duhej te siguronte te njejtat benefite/detyrime. 

Je lodh mos te me kuptosh. Ligjerisht gjithkush ka te drejte te adoptoje. Une po flas per nevojen qe ka femija per te patur prinder te te dy gjinive. Nga ana tjeter, aq jetime sa jane ne bote, edhe nje prind do u mjaftonte. 

Rrofsh per merakun e lodhjes time. Po ti me duket nuk po kuptoke veten tate. Pikerisht qe te jene prinder te gjinive te ndryshme, per nevojen perkatese e femijve, martesa midis dy individeve qe do adoptojne nuk mund te jete gay. 

Hajde shendet dhe,vazhdoni te jeni te qete me veten se keni recituar CNN apo MSNBC bukur sot sic ju ka porositur ai qe ju pelqen ne ato kanale.

Mua me pelqen vec Sean Hannity. Ne vend te 2te Bill O'Reilly.

Une nuk e shoh fare Hannity dhe O'Reilly-n kam nja 6 vjet qe nuk e shoh.

Pergjithesisht nuk shoh me mediat amerikane se ma shpifin,shikoj vetem BBC ne lajme.

Por sic duket kaseta qe ju kane futur ne koke ju dikton te thoni qe kush mendon pak ndryshe nga ju patjeter eshte ultrakonservator.

Hajde hipokrizi hajde!

As une nuk shoh as CNN as MSNBC. Atehere degjoke Limbaugh dhe Beck? Te vjen mire te te akuzojne per kaseta ne koke?

Hipokrizia eshte qe ti akuzon te tjeret qe na paskan futur kaseta ne koke, nderkohe qe vec ti paske te drejten nga Zoti yne Jehova qe te mendoke ne koken tende pa patur nevoje per Halennity e O'Reilly. Ne te tjeret ncuk, s'kemi te drejte te kemi mendimin tone.

Per kete pyetjen time kishe pergjigje?

P.S. jo nuk jam LGBT, as nuk kam pjestar familje te afert te tille - dmth me c'di une se asnjehere s'i dihet me siguri.

Si mund te beje femije,ne rruge natyrale nje cift homosh?

Une kastenen nuk ek kam vene si juve.

Cfare me thua ti mua se ke ndryshuar ne 10 vjet qe je atje?

me ke po me merr me keta amerikanet qe mund ti genjesh cdo dite?

Po rri ore mos na beni me gay se Harvey Milk se late nam late.

Ne te njejten menyre qe ben femije nje cift hetero ku njeri nga prinderit eshte steril (per te thjeshtezuar biseden). Nuk e di a e ke vene re qe ka shume jetime ne bote, te lindur nga hetero, qe kane nevoje per nje familje, prinder.

Epo mire jepjau gayve ti rritin,se sic shikon neper filma,ata jane prinder me te mire se ne.

se ne filma ata paraqiten si njerez te urte te paster qe nuk zihen me nj-tj ndersa ne paraqitemi si te eger,pijanece,drogaxhinj etj.

se sic shikon neper filma,ata jane prinder me te mire se ne.

Kete e thua ti, jo une. Nuk e di cfare filmash sheh ti.

Ti sinqerisht po perpiqesh me cdo menyre te vertetosh qe pelqesa jote eshte e drejta. Dhe eshte e kuptueshme. Eshte nje bote e tere e ndare per kete ceshtje, nuk besoj se do arrijme ta zgjidhim ne ketu. Apo jo? Secili ka opinionin e vet. Ka njerez konservatore qe pas disa kohe kane ndryshuar mendim, ashtu sic ka dhe nga krahu tjeter. Nderkohe ka edhe njerez qe mendojne se homoseksualet mund te kurohen.

Ta tha dhe dikush tjeter me siper qe a ke folur ndonjehere me ndonje homoseksual apo direkt u ke kthyer kurrizin me perbuzje? Mua me ka rene tasti te flas e te pyes e me kane thene qe e kane te lindur e s'e bejne per mode. Ne me pacin genjyer, po te genjej. Gjithashtu kam patur rastin te njoh edhe femije miqsh (hetero) qysh kur kane qene te vegjel kishin shenja homoseksualiteti dhe duke u rritur u be mese e qarte qe ishin te tille. Ti si mendon, kush jua futi kaseten ne koke femijeve 4 vjec?

Ne filma?
Vetem ne nje film kam pare nje personazh gay-negativ.Mat Damon ,Mr Riply.

Shiko American Beauty.

Familja tradiciolane paraqitet vari lesht,cifti gay perkarshi,i rregullt i mire.

Vetem te jesh i verber te mos e kesh vene re kete dukuri neper filma.

Epo mire sic e thashe meqe je kaq i hapur,nese ke familje dhe femije ftoji keta miqte e tu gay neper party-t familjare.

Une per vete nuk do ta bej kete te pakten sa te kem mend ne koke.

Une sic e thashe do te vazhdoj me te vjetren.

Jo cdo gje e vjeter eshte domosdoshmerisht e keqe.

Kush ishte familja tradicionale te American Beauty??  Ah ce paske kuptu filmin ti. Lol 

Familja tradicionale ishte familja e Kevin Spacey-t.

Pastaj une nje shembull dhashe.

Ti besoj e ke pare kete si dukuri neper filma.

Ishte tradicionale  si burre+grua+femije, ne aparence dukej si bukur dhe normale, por ne brendesi ishte nje martese e deshtuar. So sa rendesi kish fasada apo 'tradicionalja' kur ne brendesi ishin bosh dhe njerez pa ndjenja anymore??! Nejse ke mendimin tend, por mos na u hakerro neve qe paskerkemi kapercyer ylberin ( shprehja jote kjo) . Une sdi ta kem kapercyer ne fakt lol . Mire Acdc, be good now.

Po pra ate po them edhe une qe neper filma familja tradicionale paraqitet e shkateruar, me djem e vajza qe kurverojne me baballare qe pine dhe abuzojne grate vajzat , me gra qe vetem tradhetojne burrat etj.

nderkohe qe ciftet gay paraqiten sikur cdo gje shkon vaj.

Nese nuk e ke pare kete tendence ne filmat e hollivudit me vjen keq por ose ske pare filma ose nuk do ta pranosh?

ke pare ndonje personazh negativ gay ti se une sa kam pare numurohen me gishtat e dores.

nderkohe qe 95% e personaHevr negative jane burrat e martuar me gra apo djem.

nejse kur nuk do te shikosh une nuk kam ndermend te te them cfare te  shikosh.

Jo gjithmone paraqitet e shkaterruar. Pastaj, kete negativitetin e homove, ne c'forme te paraqitet ? Si psh homo dhe killer? Apo homo dhe perdhunues? Apo tradhtare ( te ; kids will be ok ka tradhti lol )   Pastaj sa filma gjithsej mund te kesh pa ti me tematike homosh qe kerkon ta balancosh me ato tradicionalet e shkaterruara??  Rrezik jane a s'jane 10 filma te tille. 

@ACDC1, kjo pune eshte jo pak e kontroverse, sidomos per ne qe vijme nga shoqeri konservatore. Nuk e kuptoj ku eshte e keqja e ndryshimit te mendjes per nje dukuri. Ne fund te fundit, nje nder arsyet qe emigrojme eshte te shohim, te kuptojme dhe pse jo te adoptojme si jetohet ne vende te tjera. 

Kjo puna e homoseksualitetit permbyset krejt kollaj ne momentin qe ti dhe te tjeret qe besojne si ti e quajne si dicka te lindur dhe jo zgjedhje, pasi eshte e tille. Per ta mbeshtetur edhe biologjikisht, homoseksualiteti njihet ne shume lloje kafshesh. Per cfare eshte me e rendesishme, ke shoke apo shoqe gay ose lesbike? Nqs jo, ke ndenjur me njerez te tille? I ke pyetur ti vete per kete fenomen? Une po psh, me ka rene rasti te kem shoke dhe shoqe te tille, dhe pa asnje perjashtim te gjithe thojne qe ndihen shume rehat per preferencen qe kane, eshte dicka e lindur, innate, dhe ti kerkosh ta shpjegojne eshte si te te pyesesh ty pse te pelqen seksi i kundert. Nuk eshte as devijim as perversitet por dicka ndryshe. 

Nqs ti do ndiheshe i zhgenjyer nqs nje i aferm i joti te thote qe eshte gay, do te thote ta perbuzesh per dicka qe eshte pjese a identitetit te tij qe nuk ndryshohet. Eshte njesoj te perbuzesh dike qe semuret me kancer (jo se te qenit gay ka dicka negative) apo se ka nje jetegjatesi shume mbi normalen. Pastaj, nqs nje marredhenie eshte mes dy personave qe bine dakord, ku eshte e keqja. Kam pare cifte gay dhe lesbike qe kane marredheniet me te shendoshta dhe pjekura ashtu sic kam pare cifte hetereoseksuale qe kane nje marredhenie te ndertuar me genjeshtra, tradhetira etj.

Persa i perket argumentit te lobit te fuqishem LBGT, eshte zakonisht argumenti i fundit qe ne faqe te ndryshimit diskriminuesit bejne (lobi cifut etj). Ka shume gay te sukseshem, por a ke menduar ndonjehere qe ky sukses vjen prej faktit qe shumica derrmuese e tyre i duhet te perballen me adversity te pamate qysh heret ne jeten e tyre. Dicka qe shume prej tyre ma kane pohuar dhe qe i ben te luftojne me shume, te perpiqen me shume sepse krejt kollaj mund te refuzohen nga familja dhe shoqeria dhe i duhet te mbeshteten ne forcat e tyre. 

 

Epo mire atehere nese ke familje dhe femije,ftoji ata ciftet gay ne party-t qe do te hedhesh ne shtepine tende.

Une per vete do te vazhdoj me te vjetren ne kete pike.

Jo te gjitha te vjetrat jane gabim.

Gruaja, edhe në familjet me partnerë meshkuj gej është shtylla: është nëna e secilit prej atyre të dyve!

Dikush te ma shpjegoje kete se spo e  marr vesh. 

Ne vend qe te jeni te sinqerte e te thoni ore do ti miratojme keto ligje se ashtu marrim statusin apo hyjme ne Europe,na beni moralizime a thua se keni lindur e rritur ne San Francisko.

Une per vete e them qe nese keto na japin statusin,le te behen.

Ndersa martesa kurre nuk duhet te ndyhet me shpikjet e homove jo BE por edhe cfaredo te na ofrohet,nuk duhet te arrihet deri atje.

Ndersa martesa kurre nuk duhet te ndyhet me shpikjet e homove jo BE por edhe cfaredo te na ofrohet,nuk duhet te arrihet deri atje.

 

thuj ate tjetren, qe mbi trupin tend do kalojne po guxuan ta bejne kte gje!

Mua nuk me pyet njeri,por nese me pyesin me vote do ta jap per martesen tradicionale.

Cka ketu per te ironizuar?

Une qe flas jam vetvetja,jo si ti qe ne 5 vjet kalove nga nje ekstrem ne tjetrin.

t'bosh seks dhe ta respektosh tjetrin per ate qe eshte dhe te thuash qe ai/ ajo meritojne po ato te drejta qe t'i jep dhe ty shoqeria, jane dy gjera te ndryshme, kte duhet ta kuptosh

Kjo teme e Pinderit tashmme i njohur eshte qesharake e para Pinderi nuk di se ceshte familja sepse  akoma nuk e ka krijuar! Te thote dhe hajde, pale!  Dhe hiqeni ate fotografine e plakes, se osht gjynof se ska lidhje me temen fare! 

Ore, cju kane bo pinderi me shoke, ose karaj me shoqe, nuk e kuptoj?

Pse une cfare po i bej pinderit me shoke,? qe them se kjo teme eshte qesharake?

Homo per meshkujt apo lezbi per femrat jane emertime te kahereshme dhe qe datojne rezik edhe perpara krishtit. Pra kjo prirje seksuale jo e zakonshme/normale ka egzistuar me kohe. Por e vecanta eshte se ne kuader te demokratizimit te shoqerise njerezore, edhe ky kontigjent i paket njerezish duhet te kete te drejta te barabarta ne te gjithe aspektet jetesore si edhe pjesa tjeter jo homo e shoqerise. Ndersa ceshtja e familjes monogamike eshte nje diskutim tjeter mendoj une. Sot per sot shumica mendon se familje normale apo e shenjte eshte ciftezimi i nje mashkulli me nje femer. Por, sic e dime edhe nga historia, kjo forme apo marredhenje ka evoluar si e tille me evolimin e shoqerise dhe kryesisht me krijimin e formave te ndryshme te pronesise dhe domosdoshmerise per ti trasheguar tek pasardhesit legjitim. Por ndoshta tani kushtet social ekonomike po ndryshojne dhe nje familje mund te ligjerohet edhe ne formen e poligamise; pra disa meshkuj dhe disa femra bashkejetojne sebashku dhe te ligjeruar dhe ku femijet qe lindin i perkasin ketij grupimi pa dallim. 

Nga sa shikoj ketu,ligjerimi i martese gay- ne Shqiperi nuk do te perbeje kufare problemi.

Nje sondazh dalim 95% pro dhe 5% kunder kesaj martese ne Shqiperi.

Le ta bejme dhe te mbyllet kjo ceshtje.

Vecse kam frike se sa ikni nga kompiuteri filloni e shani B..q i mutit dhe beni be qe mos e arrini kurre ate dite.

hajde naten  e mire dhe te fala miqve tuaj te shumte gay-.

Me njerez si ju Shqiperia se shpejti do te kete legjistacionin me te perparuar ne BE!

Mua mos ma vini re qe jam me te vjetren.

Ju duhet dikush qe ta drejtoni gishin dhe te thoni qe jeni me mire se une ne kete drejtim.

Naten e mire dhe kenaqesi qe debatuam!

Le te bejne cte duan me brimat, edhe te martohen meqe kane qejf, por jam kunder rritjes se femijeve nga keta, ne kuptimin e familjes , mund te biresojne por jo te jene nene e at njeheresh. Familja ka rendesi.dhe nuk mund te bejme.shpikje

o ACDC1, nuk desha me te ofendu plako, m'fal nqse te kam ofendu. 
Po e di si eshte puna? e tha nji komedian kanadez m'duket nje dite ne nji show:
- ore, pse te vuajme vetem ne nga telashet e marteses? ore, ca jane kta qe duhet t'mos i kene kto telashe?! lejini ore me u martu! - tha, te vujn dhe kto njehere

po ideja ime eshte qe ka aq shume probleme qe dun me u zgjidh sot, ku e ku me te rendsishme se kto ku ti dhe une nuk kemi pjese fare fare fare. Ty nuk ka ca te hyn ne qese se ky cifti gay apo lesbian qe jetojne bashke ne nji apt. jane apo jo te martum ligjerisht. Nuk te hyn fare o vlla! Eshte muhabet i kapercym, jane probleme qe nuk i takon shoqerise dhe ligjit me i dhone pergjigje, eshte thjesht puna e tyre nqse dun me u martu apo me bashkjetu, end of story! Nqse e mendon me gjakftohtsi nuk ka as edhe nji argument te vetem llogjik qe provon se eshte puna e ligjit per me tregu se x dhe y mund tmartohen ose jo. 

"Kurani" sipas versionit gay!

Me sa mbaj mend une nga Kodi i familjes, ne menyre absurde kodi nuk ka asnje definicion te familjes, ne ndryshim psh nga kodi kosovar ose shumica e kodeve perendimore. Ne pergjithesi kodi eshte i shkruar aq keq sa me habit fakti qe keta te LGBT nuk e kane cuar ne gjykate.

Desha me tu pergjigj ne vazhde edhe te asj qe fshine Topatan sepse nuk duhej , pasi nderhyrja Juaj me duket shume shume Normale dhe celesi per te kuptuar problemin i nerum petro Nin luaras .

Ky KOD Familjar ben fjale per kete LLOJ Martese qe njihet ne te Gjithe Boten .Midis sekseve te Kunderta . Ne se duan edhe keta GAY nje Kod familjar , askush nuk i pengon .Le ta hartojne , te gjejne bazen Ekonomike , Ligjore  , Shoqerore dhe Bujrum .Ama keshtu "du dhe une tek ty " ...nuk shkon

Nuk kemi niju e lexu asnjelloj ARGUMENTI pervec ..E dreja dhe Liria Ime ...

Kjo te pakten teorikisht eshte vertetuar si Liri PA CAK e denuar dhe e thare qe ne Filiz me Hipite si Bartesit e Pare te kesaj kerkese pa asnje Baze ....Kjo kerkese  ne kete fushe i Hap rruge Ligjore te Gjitha Formave te Bashkejeteses ( Marteses ) me Kafshe , Shpende apo Ujore . Dhe kjo sjell nje Transformim Rrenjesor te cdo Mardhenijeje familjare ..Dera eshte e Hapur .... Por Kete kam pas dhe kam Mendimin do ta zgjidhe Jo kjo Shoqeri tekanjozesh Pleq te velur nga Jeta e Pasuria e nje rini tralala pas Berihajt .

Kete do ta zgjidhe nje shoqeri Thellesisht e Transformuar ne bazen teknologjike .Si kushtu Baze te Siguroje Riprodhimin e ketij Modeli ose dhe Modeleve te tjera te prodhimit me qenie ekzistencuale nga Bota , jo te lloit Njerzor qe njihet !

Flm

Foton me presh kush e ka zgjedhur si ilustrim per kete artikull, autori, Peshku, apo intelektualet te cilet e shofin bythen ne siklet nga preferencat seksuale te homoseksualeve?

P.S. 1 Rama tha sot ne Kuvend se qeveria do te marre ne mbrojtje LGBT-te nga te cmendurit e plakut te shqup-it qe i sulomojne ata pa te drejte, por kerkoi qe ata paraprakisht te kontribuojne ne dobi te publikut duke vleresuar me noten 1-10 provimin qe po jep policia italiane keto dite nepermjet tonelatave te droges qe ja dergon policia shqiptare. 

P.S. 2 Lubonja nga ana tjeter ka kohe qe s'ka apeluar qe te ndihen te gjithe homoseksuale per nje moment, ne shenje solidariteti.

Une i miratoj plotesisht keto Lloj fshirjesh se jane pa Buke . Por e mira e te mirave eshte qe keta 'buzequmshtit " qe u rri dora tere diten per njonen , duhet me i eduku qe te mesojne te mbajne Nervat .Nuk eshte kopsht kalamajsh ketu as cirk me te perzgjedhur handikapate mendore ...

" Shokeni na ofnoi B.S a i qivja Udhet " smiley

Vetem te metet nuk e kan kuptuar dhe nuk do ta kuptojn kurre se bota eshte " qeverisur " dhe po " qeveriset " nga Djalli. Kete rruge nuk e mori sot por qysh ne fillese.Momente te vecanta shoqerite e vendeve te caktuara hartuan kode zakonore me shpresen se do te mund ta shmangnin katastrofen.Ate qe shume e pranojne ( edhe me te drejte per natyrsherine e perfundimit te rruges) per normalitet.
Cfaredolloj justifikimi, ( qe merr per baze privatsine e individeve ) per shperberjen e kodit te familjes, i ka sherbyer dhe i sherben denatyrimit .Mirepo denatyrmimi nuk mund te merret per kulture, per zhvillim.Ne asnjeren prej bazave te kulturave traditcionale nuk eshte cenuar baza e celules gjeneruese!Ama profecite e kane parashikuasr se si do te jete fundi i botes.Ne nje fare menyre dhe po pajtohemi. Kete po ben bota e sotme ...njesistemshe.Kjo " e mire " jo do te na vije , por ka mbritur.

kush do dy ftesa falas per ne kongresin e lesbikeve qe behet javes tjeter ??

Elba, seriozisht e ke ?Merresh ti me keto lloj " punrash " !?

grave thash t'i ngacmoj se shume seriozisht e kane marre

pastaj per c'fare punerash e kishe fjalen ? une jam heterosexual , por komunitetin LGBT e respektoj , jane njerez si ne

Thash se vertet ndaje ftesa ...

Nje sqarim per foton. Eshte nje foto e Entela Resulit, nje prej fotove fituese te konkursit te fotografise qe Historia Ime zhvillon tani cdo vit. Kemi gjithe te drejtat e botimit te asaj fotoje dhe historia pas nenes me duart ne fytyre nuk eshte ashtu sic duket smiley Per me shume info ketu:

http://historia-ime.com/en/component/k2/...

Sa per nje fjali nje paragraf me behet qejfi qe dikush e vuri re smiley

 

smiley keto fotot mor amani mor amani

@ gjembi

nese larg qofte do te me ndodhte kjo,une nuk do te isha i lumtur sic po dukeni juve.

Po e them hapur do te isha teper i zhgenjyer.Po shume i zhgenjyer qe gjithe puna ime iku ne tualet (banje).

Ti ndoshta do te ishe i lumtur,une jo.

Ky ndoshta eshte ndryshimi.

Dhe ai presidenti qe ti permend nuk dha doreheqjen,se qafkuqet sic ke qef ti quash ti pjesen qe nuk perkrah same sex marriage,u mblodhen dhe bene demostrate.
Ndersa ne rastin Moxilla,lajmi kaloi si pa vene re,keshtu qe qafkuet,e moren vesh kur kish mbaruar davaja.

Ti thua e teperojne pak.Je ne vete?Une jetoj ne Massachusetts dhe femijeve ne shkolla publike po ju mesojne perrale me dy princa dhe dy princesha me libra King and King dhe funderrina te tjera..Dhe kur disa prinder protestuan,e di se si ju thane: shkoni ne shkolla private.???!!!

http://www.politifact.com/rhode-island/statements/2011/feb/10/national-organization-marriage/national-organization-marriage-says-massachusetts-/

Dhe se ku e sheh mbeshtetjen time per ligjet qe bejne ilegal homoseksualitetin,une nuk e di.

Thjesht jam kunder same sex marriage ashtu sic eshte shumica e popullsise,jo qafkuqe.

Hajde shendet se u sqaruam,se mesa shoh ose nuk do te shohesh cbehet perreth ose e ben per gallate.

mesa shoh ose nuk do te shohesh cbehet perreth

smiley

kunder same sex marriage ashtu sic eshte shumica e popullsise,jo qafkuqe

Sa i sigurte je per kete?

Support for same-sex marriage generally correlates with younger age (younger than 50), higher education, and residence in the Northeast, West Coast and some parts of the Midwest, and lack of religious fundamentalism. Women are also more likely to be in support than men.

Ja ku behet edhe etiketimi sipas CNN.

Dmth une duhet te jem pa shkolle dhe jam fondamentalist fetar ndonese kam vite pa shkuar ne kishe.

Vari lesht e tha CNN,ka mbaruar muhabeti.

ej,po me t'qellu komshiu dera-deres nje "familje" gey?

Falemnerit Sali Berisha qe na prune demokracine dhe s'kmi nevoj te shkojme te komshiu, per nje filxhan fare kosi borxh. smiley

Te mart e mira, ore pjeter !

Pjetro,

Kosi nuk varet nga gejlliku, pa per punen e kosit me mire te jene te deklarum se sa dollapi. Kot flas ne une, ka plot njerez qe i pelqejne suprizat.

gey eshte dhe moda, tha.... dikur kerkonim ndonje dajo partizan ne fis se na "rregullonte" biografine.. sot duhet te kemi ndonje gey ne familje, se te rregullon CV-ne..smiley

Tamam e ke the Belul po hajde mbushi mendjen gjembit qe hidhet nga dega ne dege.

Une i sjell fakte qe ne shkolla ne MA,po ju mesohet femijeve perralla me princa gay qe jetojne te lumtur ai kapet pas nje polli te CNN,qe do te habitesha po te thoshte te kunderten.

Vari lesht me keta njerez nuk ja vlen te merresh dhe une kot harxhova kohen.

Keta kane ardhur ne SHBA dhe duan te bejne me amerikane se amerikanet,ne menyre qe te ndihen si amerikane.

Harrojne qe amerikanizimi dhe integrimi eshte proces qe zgjat dhe dhjetra vite dhe qe dukesh qesharak para miqve te tua amerikane(nese ke) kur ben me amerikan se ata.

E kane disa shqiptare kete ne gjak,dikur gjyshet e tyre u bene me turq se turqit,baballaret me ruse se ruset dhe keta behen me perendimore se vete perendimoret.

Njerez pa shtylle kurrizore,sja vlet te zgjatesh ne debat.

 

po harroji per nji moment kto epitetet qe i ve te tjereve, merru me thelbin. Dakort, ti je macho ktu, ti je ai qe do merziteshe nqse cuni do te thosh qe ishte gay, une dhe snobet e tjere do hidheshim perpjete prej gezimit se dum me u amerikanizu...hajde, llogjike leshi po vl, rame dakort deri ktu.
Tani pasi te kaloje merzia, ku e shef problemin qe cuni jot te mos jetoje si cdo njeri tjeter? tjeter, sa te takon ky vendim ty dhe sa cunit tat? se nqse me pyt mu, menyra si do ta jetoje jeten ai, nuk eshte vendimi im. Apo do dalesh dhe ti si ai ish zv/ministri i partise legaliste qe tha se ja zbraste cunit pistoleten ballit? se kto kara rrit ai vend pranej jemi aty ku jemi sot. Shkon nona 40 vjec dhe ja plas automatik ballit goces 15 vjec se donte me shku ne eskursion me shkollen...te qifsha shoqrine!

+1

Nderi or tie

Jo mua sme takon vendimi se si do te vendose ta kaloje jeten cuni im.

Por kam te drejte besoj te jem i zhgenjyer apo jo?

Apo tani me kete vrull qe keni marre juve qe jeni pro gay,do te na i hiqni edhe keto te drejta?

Une sjam si ai i levizjes se legalitetit,por nuk e fsheh qe do te jem teper i zhgenjyer nese cuni tim do te vendose te martohet me nje cun.

Ti nese ke femije,mund te jesh i lumtur,eshte e drejta jote,por jo te me imponosh mua se si do te ndihem.

Tani juve qe keni kaluar nga kara ne ekstremin tjeter nuk jeni me te mire se karat qe lindi e rriti ai vend.

Sa per shoqerine,shiko shoqerine amerikane dhe Kanadeze,shiko krimet makabre qe ndodhin ketej dhe krahasoje me nje vrasje ne Shqiperi,por mos e hapim kete muhabet.

Une kaq do te them,qe ajo qe thote Beluli me shaka pas nja 10 vjetesh do te jete e vertete( xhanem ka filluar te jete e vertete ne SHBA,ku mbajtesit e mikrofonit mburren se kane gay shoke dhe kane anetare te familjes gay).

Di te them qe edhe teperimet qe po bejne gay-t do te vazhdojne te shtohen se kane marre superxhiro tani ata,dhe me pas do te dale ndonje force politike reaksionare qe do te kete miratimin e heshtur te shumices dhe do te na kaloje ne nje diktature tip enveri,ku edhe une edhe ti edhe gay-t nuk do te kene me te drejta.

 

mu me vje gjynof per ty. Seriozisht. Dhe nuk ka te beje me qendrimin tat pro apo kunder po me faktin qe t'mungonj llogjika argumentuse e nji te rrituri. Dhe jam i ndergjegjshem qe t'kerkova falje nqse te ofendova me lart dhe me kte qe po bej tani, i bi qe t'kerkoj prape.

Po mire mo ti ke llogjike i ke te gjitha.

Ti je Drita e verteta Jeta.

Ne jemi ca katundare qe shame pyke dhe mbrojme ca tradita qe na duken te mira ndersa ty te duken karlliqe.

Sic e thashe varja muhabetit me njerez qe ju ka hypur vetja ne qef.

po ku e kuptove ti mer qe m'ka hyp vetja ne qejf? e kupton tani pse them qe flet si kalama? se gjithe ca ke thene deri tani mund ta permbledhi fare mire nje 10 vjecar me cerekun e asaj qe ke perserit nja 100 here. nqse ka dikush qe i pelqen vetja duhet tjesh ti se ti je i vetmi macho, une dhe naj tjeter jemi pula

Po dashuria prape do triumfoj. Eshte femija jot, sido qe te jete. I bie per cdo zhgenjim ne jete nga femijet te hedhim firma neper peticione. Do ishe dakord Acdc?? pastaj nuk do ishte dhe ndonje surprise e madhe per ty si prind psh, se zakonisht shenjat shfaqen qe ne femijeri, per zhgenjimin ta kam fjalen qe do pesosh. 

Une nuk do ta hidha firmen ne asnje peticion te tille,se e di qe nese nese djali im do kerkoje te beje karriere,kjo firma ime ne kete peticion mund ti pengoje.

Se sic e tha Beluli,pas disa vjetesh duhet te kerkojme ndonje gay ne fis dhe ta vendosim ne CV.

Por nese nuk hedh firma ne peticione nuk do te thote qe jam dakort me same sex marriage.

Por sic e thashe kohe e kote te harxhosh dhe te besh debat me njerez,qe ne 4-5 vjet jane shenderruar me perendimore se vete perendimoret.

Une kam nja 17-18 vjet ne fakt qe jam amerikanizu. Qe te kemi fakte tamam. Mos mi ul vitet te lutem smiley 

Ashtu ne fakt,beji qefin vetes se je amerikanizu.

Ashtu e leme.

Opo ky!! smiley

Duhet lexu mire Homeri . Po te lexohet mire midis rreshtash  do te gjejme se  Elena ka qene " ashtu " smiley  dhe e gjithe Lufta e Trojes te jete bere per " ashtuthje " Ja nje shembull i vogel per klasen e katert Fillore ose simPathisesist e Gay - marriage te mbeshtetura mbi dashTunine . Ky shembull perjashton Neoliberalet , Neokonservatoret , Liberalet , Konservtoret dhe eshte thjesht matematike ! Poshte matemtika si Mit qe mban peng martesat Gay ...

2000 vjet Dashuri here 1 Ton Libra ne vit per dashTunine femen -Mashkull = 2000 ton Libra Histori Njerzimi .

prej 68 deri sot =50 Vjet  " Une e dua sumen te Ligjerume "  here 10 kg Libra per dashTuni tip Mullari me Hu ne mes  = Nji Gjysem toni Histori GAY-sh ?

Ta flakim Historine se jane Themele mbi Argjil . Asht Mit . Nje artikull mbi Cm...tezimin e marteses !!!

Dhe vini re nje artific .Qahen edhe femrat se nuk i njofin per GAY smiley dhe me shkrimet e tyne te bajne per me Lotue e psheretie smiley

Idrizo,

Duhet bo diferencimi midis bqllikut dhe gejllikut. smiley Problemi me i madh qe kemi jane keta te paret thom une.

Me tutje, te lexova dhe dje, dhe sinqerisht nuk kuptoj bazat e themelet e kundershtive. Nese do ta pranojme qe eshte biologjike, pervec rasteve me abuzime ne moshe te heret, i bi qe mbase eshte edhe gjenetike dhe e trahsegueshme (ajo cka i meshon ti, diferenca nga normalja), ndonese keta nuk e pranojne kete.  Nese eshte gjenetike dhe e trashegueshme, vet diferencimi qe keta kerkojne a nuk eshte arme mbeshtetese e kauzes se te mbajturit te rraces te paster e te forte?

Ca me tej, realisht nuk e kuptoj kundershtine kundrejt lidhjes civile, marteses pra. Ne fakt ne fakt, shoqeria vetem perfiton.

 

Ecim Bame smiley

Biologjike ..Është devijim , nuk është e natyrëshme .Mashtrojnë me Filmimet .Jane laboratrike ose Frustrim .Izolime  me BURG ose eksperiment me kafshë e shpendë të të mjëjtit seks .Në Natzrë nuk ka snjë shembull .Pra BIOLOGJIKISHT duhet shkarkuar.Dhe nuk mund të gjykojmë Natyrën përse e ka zgjidhur midis dy Tubave .Të hyra -Të dala ! Nuk ka asnjë tjetër argument NORMAL .Të gjith të tjerat janë me to zori , False ...ose Kurvëri të mendimit 

Gjenetike dhe Trashëgimie ..Është përsëri false si teori e Praktikë .Kjo duhet të vërtetojë që një po themi "iburgosur " i shpuar nga halli , do lindë të njëjtët fëmijë Absolutisht JO ! Plus ...nuk është kategoria e Pinderëve ose pasthirmat e adoleshentëve , pavarësisht nga mosha "oh sa jam mahnitë nga një Histori GAY " të argumentojë këtë .Janë të tjerë Burra me Mjekër smiley

Natyrore .Është BAZA e kësaj shoqërie ...shumimi ...Nuk ka rgument ! Ka vetëm lëngëzime adoleshentësh të tredhur "Unë baj çtë due me sumën time "

Morale ...e vetmja në kuptimin e shkatërrimit të një Morali si Pjesë e një shoqërie që krijoi këtë Moral të mbështetur nga " GËRMA " Fetare qoftë ajo Mazllme apo Katalike . Pra Moral kapitalist E pranon këtë që kapitalizmi është shkatërruar ?

Tani hyjmë tek familja i  nderuar sidomos me që më nxite , dua , në se dëshëron të të digjoj ( lexoj ) të paktën një mendim pak a ashumë Të Plotë jo Xhiboljeje ..." do e them më poshtë atë që shtjellova më sipër "smiley as Inatçor si të acdc1

Kënaqësia është e Imja që je shmangur nga pasthirrma ...Ua Mami ç,keni Ju ? ..sepse FAMILJA është një kategori që e PËRJAQSHTON Plotësisht një të tillë midis GAY , pasi ka PLUS edhe çeshite të tjera

Bashkëjetesë ? Kush i pengoi ? Cop e bëfshin e mos i lënshin KUSUR vetes dhe Grupit sidomos dashamirësve shpirtMëDhanj tek PPU

Flm

 

Shtoj se  ky Diferencimi as që ka të bëjë Fare me dallimin .Është e njëjta Lëvizje që po përpunojnë Teorikisht Pleq Milionerë që duan të Ligjërojnë Dylberllikun , pasi si Lëvizje Lindi nga Bytha dhe për atë Argumenton ! Dhe mbrapa tyre si zakonisht...." ma ka thanë baba mue "...

Po baba ama ja këpuste kokën njatij Shkëlzenit or tie ba me i thanë Unë jam " ashtu "smiley

femijeve ne shkolla publike po ju mesojne perrale me dy princa dhe dy princesha me libra King and King dhe funderrina te tjera.

Ka edhe nga ato perrallat me prince qe shpetojne vajza te mjera dhe te keqtrajtuara qe ne fund behen princesha, por ja qe ne realitet nuk ndodh e njejta gje dhe nuk besoj te kete pritshmeri qe te ndodhe.

P.S. Entuziasmi? smiley  smiley

Djall,

bythar,

larg familjes!

He lypsy , ti se je koce !

E keni shume gabim qe shkruani ashtu!

Si i bie tani, sipas shkrimit " ka dhe më keq" ? smiley

Problem gay ne shqiperi? Aman,se na e bete lemsh ate vend.Kush po e vret mendjen per gay.Problem social ne kete aspekt ne shqiperi eshte se po mbeten vajzat pa martuar,e ne shumicen e familjeve shqiptare kjo perjetohet si fatkeqesi.

Ka ndonje aresye perse vajzat po mbeten te pamartuara?

Se jane bere gay te gjithe smiley..ne fakt ne shqiperi eshte mbushur me lokale qe per c'do gay e jo gay amerikan apo evropiano-perendimor jane totalisht( e kane te shkruar ne balle,ja ben muu etj plot)qe jane lokale gay!! Lokale anes rruges totalisht te mbushur vetem me burra e djem qe rine ne shoqerine e njeri-tjetrit,me nje kafe a pije ne tavoline,gajasen,perqafohen,i rahin shpatullat e puthen ne faqe me shoku-shokun si pa te keq. E pyet pse mbeten vajzat pa martuar? hahahaha..!! Seriozisht,s'di c'te them,mendoj  se ndikon me shume llumi qe i rethon,ekonomia e veshtire pastaj,emigracioni..nuk di,por qe kjo gje duket,nuk do ndonje mendje te madhe.

Se jane bere gay te gjithe

Shyqyr qe keni shpetuar ju qe keni ikur ne Itali, ku nuk ka homoseksuale fare. Ka shpresa per vajzat shqiptare po he, shkojne emigrantet qe i kerkojne - pavaresisht se i duan te virgjera (ose te rivirgjeruara).

Nuk e di a ta kane thene qe nuk ka vec meshkuj homoseksuale por edhe femra. Pra i bie qe kane mbetur edhe meshkuj te pamartuar qe kendojne.

????????????????

Po mbeten vajzat pa martuar? Perkundrazi, po fejohen qe 16 vjeçe!

P.S. Fatkeqesi e madhe ngaqe e gjithe ekzistenca e nje vajze/femre duhet te varet ne martese.

tashi edhe argumentet  e kristit jane oportuniste ne fakt.. se ai merr si shembull  femijet nga familjet problematike...  mirepo  familjet problematike  nuk eshte se jane shumica absolute  e familjeve ku rriten keta femije, por  eshte e kunderta.  femijet  ne  pergjithsi  rriten ne familje normale...

..pastaj  kush tha qe  prinderit gey qe do te biresojne keta femije jane model?  nga del kjo??  si, nuk paska   gey  te dhunshem, pijanece, perverssmiley etj 

jo mo Belul, duhet te kete te dhunshem, pijanece, te droguar etj. Po nuk di qe martesat mes heterove te jene ndaluar prej ktyre prinderve hetero te dhunshem, pijance e te droguar

Bredho, puna eshte se keta heterot e bejne femijen vet sipas ligjeve te natyres..smiley    dhe ardhja e femijes ne jete, gjithashtu sipas ligjeve te natyres,  sjell disa instikte  te tjera sidomos te nenat, por edhe pergjegjesi.. 

bile ka shume raste qe pikerisht njerez problematike pasi behen prinder, kane ndryshuar   sjelljen,  menyren e jeteses, madje edhe karakterin, per mire..

dakort, e bejne. Po atyre qe nuk pjellin dot pse nuk ua anullojne martesen?

po sepse konsiderohet qe mospjellja e femijeve nga heterot eshte aksidentale.. ne kuptimin qe eshte nje shkak mjeksor.. dhe keshtu eshte ne fakt.  e kunderta me homot, ata nuk mund te bejne dot femije, shkak natyror!

po cdmth kjo aksidentale o vlla? po ata qe zgjedhin te mos kene femije me dashje? ore po kush i ka hyre ndonjehere debatit nqse cifti eshte i detyruar te pjelle femije se qenka nevoje e shoqerise? e kunderta behet, kur i ve limit dhe e ka njefare llogjike (shperthimi demografik) po kjo puna e pjelljes si obligim ndaj shoqerise (pervec rasteve "aksidentale" qe thua ti), nuk shkon. As nuk ndodh dot se nuk ka moral shoqeria te obligoje familjen te rritet. Edhe Hitleri mgjthe eksperimentet racore, nuk arriti dot kaq larg

sipas ligjeve te natyres.. 

C'do te thote kjo?  Dhe a jane pjese e natyres qindra specie qe kane orientim homoseksual, apo te te njejtit seks?

patjeter qe jane jane specie te natyres dhe  une nuk asgje me orinetimin e tyre seksual!   e konsideroj  te drejte dhe preference personale te seicilit!

ndersa nuk e di si e ke kuptuar ti,  por  kur them  ''sipas ligjeve te natyres'',  theksoj faktin qe heterot jane te afte te bejne femije sipas ketyre ligjeve, ndersa homot jo!

marrim nje cift homo, qe blejne nje veze njeriu, qe e fekondojne me spermen e deshiruar, qe paguajne nje femer t'a mbaje 9 muaj ne bark dhe pas 9 muajsh u bene me femijen e tyre sipas ligjeve te natyres. ndoshta se shpejti qendrimi 9-mujor ne barkun e nje femre mund te zevendesohet teknikisht me inkubator. tani: do i thoje ti ketij femije: nuk je natyral?

Sado thoja dicka te tille. smiley e njejta gje me 2 femra lesbiane. Merr nga nje sperme donor pa qene nevoja me bo sex. Mbas 9 muajsh there u go. Ore ju shqipo macho, te jesh homo nuk eshte e thene me qene vetem meshkujt. Se shoh qe jeni fiksu vec aty. Po per femrat lesbiane ca mendoni?? Apo kaperdihen ato. lol. Sex I bukur.

Kështu Përfundimisht i VË Vulën .Fillesa dhe Mbaresa është SEKSI .... Cop e bëfshin të gjitha Palët dhe të orientuarit seksualisht pas dëshirave epshore ! 

Të tjerat janë argumente InteliDjentësh për DashTuni të prekëshme e të trishtueshme me të ba me qa me LOT ...Oh mami suma ime ...  Po ç, punë kamë me Famljen ...kjo nuk kuptohet ?  Le të bashkëjetojn . Askush nuk i përçmon dhe ca më tepër ti dënojë Ligjërisht .reagime ? Sejcili të vetën .Ka që i rrahin i pështyjnë , ka që i Puthin u lëpijnë dhe të pasmet ! Mba dhe erë ajo dreq sume . E lajnë mo ? di gjo ndonjë nga këta Peshit simpathisës  smiley

Mirë Moza në Lartësinë e duhur të qështjes pa kalu ke Hitleri dhe Gjirafat smiley

Mjer kujt i bie ....Thjesht dhe Prerë !

filano, nuk eshte natyral!   sepse mbi 50%  e shembullit tend eshte sipermarrje laboratorike.smiley   leqe   e humbet natyralitetin qe kur e fillon  me:    marrim nje cift homo qe blejne nje veze njeriu......  blejne!!!smiley

mire e marrin dhurate nga shoqja lesbike. tani femija natyral a jo?

po per lidhjet mashkull-femer-mashkull si quhen femijet? natyrale a jo? po per lidhjet mashkull-femer-femer-mashkull ne te cilat te kater duhen vec e vec dhe tresh e katersh ne cdo kombinim te mundshem?

Jo ska problem prandaj pas legalizimit te same sex marriage duhet legalizuar edhe poligamia,apo jo.Se edhe ata nga dashuria rrijne bashke dhe duhet te martohen.

Pra duhet ta rritim numurin e partnereve ne martese nga 2 ne n.

Tani qe i vume minen marteses duke e bere te njejte edhe per gayt dhe lezbiket perse mos zgjerohet kjo kontrate sic kane qef ta citojne "liberalet" e PPU-se,ne 3-4 5 apo edhe 10 persona nese duan te martohen?

vallaj martesa per mua eshte budallallek, qofshin 2 apo n me n>2 qe duan te martohen. dashurise nuk i nevojitet martesa.

Ne fakt ke te drejte.

The marriage wows jane bere thjesht per ti perseritur ne kishe apo ne bashki dhe askush nuk i zbaton.

per mua edhe kisha me bashkine nuk i nevojiten dashurise.

qe jane jane specie te natyres dhe  une nuk asgje me orinetimin e tyre seksual!   e konsideroj  te drejte dhe preference personale te seicilit!

smiley, me ndje per te qeshuren por bie llafi, xhirafat a pinguinet me orientim seksual te njejte nuk eshte se presin konsideraten tende apo timen te ndermarrin aktivitete sipas "preferences personale" te tyre.  Thjesht jane.  Natyre.  

Fakti qe specie te natyres riprodhojne e kane qindra mijera vjet qe riprodhojne, nuk perjashton speciet e tjera.

o Monda, ndjere  dhe e qeshur  qofsh!  por une e di qe nuk presin konsideraten time.  por me duhej ta beja te qarte kete sepse  me citove, po ne kuptim te gabuar.

sa keq ka perfunduar njerzia ,flasin si pa te keq per disa ,specie te semura ,menderisht ,homronalisht,gjithmone e me shume po u jepet liri,ky perendimi paska qen nje bajge e vertet ,

Uee...nuk mund te rri pa e shkruar... Shume BS lexon ketu! 

Ku o mcef ai dreq mer, o mami ky qenka kulmi! smiley   

Sic e thashe edhe me siper duke pare qe 95% e shqipove e supportojne same sex marriage,nuk eshte veshtire te aprovohet ne Shqiperi.

Jo per gje por per majmunllek jemi dalluar si popull.

Nuk eshte cudi tja kalojme edhe Suedise apo Frances dhe Amerikes ne kete drejtim.

Shqipot hapen si vaji ne lakra,si puna e atyre katundareve qe zhvendoseshin ne qytet dhe kujtonin qe te nesermen qe ishin qytetare.

Ky muhabet ketu eshte ketu fare.

Do ta shikoni se sa vlejne keto predikimet tuaja kur te zbuloni qe ndonje i aferm i familjes tuaj eshte gay.

Atje duket sa vlejne llafet,se talk is cheap,me llafe jeni me liberale se ata te San Franciskos juve.

Po mire me, si ka mundesi qe s'doli ndonje intelektual, a ndonje kryeminister, a president, a ku di une, ndonje nga keta qe e kane per zemer familjen, si s'doli pra me ndonje mesazh sensibilizues ne media?! Familja po perjeton nje periudhe kaq te veshtire ne Shqiperi dhe me kaq shume presion: s'paska dy leke, apo qofte edhe nje fije vullnetarizem, sa per te thene qe jemi ketu si shtet, a si ndergjegje e kombit?! 

Doli Berisha para ca kohesh dhe foli per same sex marriage dhe u baltos nga te njejtet persona qe sot e mbrojne me zell kete martese.

Familja si cdo gje ne vendet tranzicion po kalon edhe ajo tranzicion,sic kaloi edhe familja amerikane tranzicionin ne vitet 1970 dhe tani po kalon tranzicionin tjeter.

Dikur kishe ne familje burre grua dhe fenije,tani do te kaloje ne shume kombinime te tjera te mundshme dhe kjo nuk vjen pa dhimbje.

Nuk mbeshtet familja tradicionale duke u rene ne qafe vend e pa vend homoseksualeve. Po te duan ta mbeshtesin le te merren me problemet konkrete te saj. Puna eshte, e kam thene edhe here tjeter, qe vendi eshte ndare ne dy pjese: ata qe jane pasuruar ne menyre te shpejte ne keta vjet dhe qe kane pervetesuar nje menyre te menduari e te vepruari me kozmopolite (sesa e natyrshme eshte kjo, eshte tjeter ceshtje), dhe nje pjese tjeter qe jane lene ne meshire te fatit e te nje mentaliteti te dikurshem (se varferia s'te le tjeter pasuri vec dinjitetit, qe nga ana e vet eshte ne dore te rrethines). 

Peticionet jane relike e socializmit. Kshu jane mesuar ata njerez. Me letra peticione spiunlliqe. Kta ben dhe peticion kunder greves rames se gjasme smerrnim statusin. Po pertej kesaj klajdi i ka hipur kalit mrapc. Ka te njejtin mllef dhe smire si oponentet e vet dhe kjo e ben po aq antipatik ne kete rast. Pale ajo xheni pastaj me ate letren oi oiiiii me te hap zorret e barkut. Sa here bejn robt hartime mallengjyese vetem sa i prishin pune vetes. O xheni ti ke te drejte dhe pa u bere patetike. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).