Festivali Europian i këngës jo për herë të parë ka lënë shumë të zhgënjyer. Lista kryesohet nga Spanja.

“Në djall Eurovizion dhe në djall Bashkimi Europian, rroftë Shqipëria”- shkruajnë mediat spanjolle. Veç zhgënimit për këtë eveniment, ata dhanë mirënjohje për faktin që Shqipëria i dha pikët maksimale këngëtares spanjolle Ruth Lorenzo.

“Në djall dhe ata që votojnë për zgjedhjet e ardhshme evropiane dhe të gjitha zonjat austriake me mjekër” – thonë mediat, ndërsa kujtojnë se Portugalia fqinje dhe pse mori 12 pikë nga Spanja nuk ua ktheu nderin fqinjëve të tyre, raporton Ora News.

Vetë këngëtarja spanjolle Ruth Lorenzo shprehet se vetëm “në qoftë se ke mustaqet më të famshme duhet të fitosh”, duke folur me ironi për fituesin e Eurovizion 2014. As këtë vit nuk kishte drejtësi në ndarjen e çmimeve, thonë mediat referuar dhe faktit se prezantuesja kishte thënë se ky duhet të jetë viti i Spanjës, pasi është përfaqësuar denjësisht por duhet pritur nëse do të bëhet drejtësi.

Më tej mediat ndalen gjatë te 12 pikëshi i Shqipërisë. Duke mallkuar dhe një herë Europën, Eurosong, ziliqarët dhe politikën, mediat shkruajnë “Po, vetëm Shqipëria e njeh muzikën, 12 pikë për Spanjën” dhe na e kthen menjëherë borxhin: Që tani, nëse dikush dëshiron të kalojë verën jashtë kufijve spanjollë, duhet të shkoni vetëm në Shqipëri”.

Madje tregohen më zemërgjërë se kaq, përmes një premtimi që nuk mund të bëhet realitet:

“Nëse shqiptarët bëhen fqinjët tanë, dhe jo francezët dhe portugezët, ne do t’ju paguajmë borxhet bankare”

“Eurovizioni është një humbje kohe, në këtë mënyrë siç është konceptuar jo vetëm që nuk fitojmë’ por mund dhe të na fishkëllejnë si në rastin e Rusisë, apo më keq”, mbyllet artikulli për Eurovizion në sajtin estrelladigital.

Bota Sot

116 Komente

Po te njihni Kosoven 32 pike do ju japim next time. 

"ne do t’ju paguajmë borxhet bankare" s'ka nevoje te hapni thesin, se jeni gjer ne gryke vete. smiley

PS. Po patet ndonje submarine per kollaj, nder do na beni. smiley

 

Ku ishte Spanja vjet?! 

kane te drejte qe ankohen...  jo per Spanjen, vet, por per menyren se si jepen keto cmime kshu..  po sikur eshte festival kenge, tha, e duhet vleresuar sa me objektivisht te jete e mundur  vete  kenga,muzika interpretimi... çhyn ketu mjekra dhe mustaqet e Çelos.smiley.?  medemek  leshi    i kengetares austriake  barte ''mesazh''  te jashtzakonshem. nje ''stejtement''  klasit te larte!   

 

p.s  joi or po ka te drejte ai heretiku ndonjeher..   ku vemi keshtu..?!smiley

 

Cfare mesazhi Belulo? Sikur e lexova dhe diku tjeter kete punen e mesazhit.  Mos benet gje fjale per ; mos gjyko librin prej kapaku? lol 

po nuk e di ca dreq mesazhi, se dhe une nuk e morra vesh tamam.. keta vec permendinin  ''mesazhin'  e famshem te mjekres se kesaj transvestise...  

meqense paska qene dhe eshte  ''ndryshe''  ne gjinine e tij/saj,  paska vuajtur shume  sepse e kane ngacmuar, tallur etj..  mirepo  me  gjtihe veshtiresite ja doli mbane  te behet artiste e deri te perfaqesoje Austrine ne Eurovizion.. mesazhi: si gjitmone ai klasiku, cfardo qe te jesh,  mos u frikeso ne jete, kembngul, ji vetvetja..smiley etj...

Kush e di sa njerez ka prekur. smiley aniuej sa humbasin kohen dhe paret me kete Eurovision keto. 

p.s  jo or po ka te drejte ai heretiku ndonjeher..   ku vemi keshtu..?!

 

Belul:

Vemi o svemi,

ne mes te atij venit do vemi,

do vemi aty ku jemi,

do svemi aty ku sjemi,

ne p.... te s..... po vemi dhe po svemi,

sepse ne p.... te s..... jemi dhe sjemi.

 

Sa pike i dhame Turqise?

yç.smiley

LSI-ja be$oj e organizon pa hile kete festival. smiley

PS boten do ta gezojne ata qe e meritojne

Me ne fund flitet mire per Shqiperine. smiley

Une them te bejme nje bashkim te qefit, dmth te Evropit Jugor, ne, Spanja, talja, greku e turku. Aheng gjithe diten, dhe vu piperat per veri. 

shyqyr qe nuk i dhane grekut 12pikeshin servilat! se gjithmone atyre ua japin.   bile greket te mesuar me kete sjellje prej zezaku thane- cudi,as shqiperia nuk na dha 12-en!

vitin tjeter te veje lek plepi i veshur si pilot pipesmiley

 

Eurovizioni smiley Cuditem qe ka ende njerez qe humbasin ore nga jeta e tyre per te pare ket cirk banal karagjozesh

Pse Art (qe ndryshon Lopet) nuk je i gezuar qe fitoi kesaj radhe Lopa e Shenjte skandinave kunder ariut rus Putin?

 

Ty te kemi zofilistin e blogut, nuk te shpetojne keto gjera.. E di qe je i zgenjyer ngaqe Sinodi i Shenjte nuk konkurron ne Eurovizjon me "lopet e shturura" te "Sodomes" dhe "Gomorres" dhe nuk ke per ke te besh tifozllik. E kuptoj dhimbjen tende por me lutje cdo gje mund te arrihet..Ku i dihet mbase vitin tjeter konkurojne me ndonje nga psalmet e famshme i cili do te kendohet nga vete hiresia e tij

Sa per lopen e shenjte me te cilen je "obsessed"

Ja pershembull keta shoket e tu "shpirterore" indiane ja kane gjetur vlerat lopes se shenjte   smiley 

Pak lope dhe eliksir e bejne Heretikun te lumtur...
Love u H!!!

smiley

Heretik, ti duhet te kesh qene nje prej shume votuesve nga Italia qe votuan per Austrine. Obobo, ku po shkon kjo bote keshtu?! Iku ne djall edhe i vetmi shtet tradicional i mbetur!

pse,ti zhardine,si mbrojtese e drejtave te njerezve dhe kafsheve,nuk votove per gjysma-gjelin austriak?

do te ishte zhgenjimin i radhes ky,,

Do te kisha votuar per te sikur ta kisha pare festivalin, jo per gje por kriteri n1 per te fituar eshte e pakuptimpta dhe cmenduria. Mjekra ishte shume cuditshme por aty kishte nje arsye te mire qe ishte percjellja e mesazhit qe njerezit nuk jane te gatuar njesoj.

Kjo Conchita me solli ndermend festivalet e socializmit kur me patjeter duhet te merrte cmim te pare kenga per partine. Dhe me e keqja eshte se propaganda eshte propagande ne te gjitha koherat, ndryshon vetem fasada dhe u vjen per doresh te gjitheve. Te gjithe e mesojne njesoj, nazistet, komunistet, kapitalistet...qellimi justifikon mjetin. Gjithashtu dhe ne Shqiperi si gjithmone ne kuader te integrimit europian, fajin e ka Eneida Tarifa qe tha ate qe mendojne te gjithe....

ca tha eneida tarifa?

Ku po shkojmë, ku është fshehur muzika? Ku është strukur muzika? Si t’ia shpjegoj unë vajzës sime këtë fenomen që do të jetë përhapur”. - keshtu ka thene Eneida Tarifa

Aha, ok, po kur cdo gje  ke model tallava si mund te presesh qe muziken ta kesh model Bethoven?

Une thashe mos e kishte ; si tja shpjegoj vajzes mjekren me fustanin. Thashe tja marr borxh e tja shpjegoj dhe une cunit. smiley

Thuj, shiko ca te gje kur nuk e degjon mamin. smiley

Good idea. Loool

i cik me na permen dikush emrin, e bojm lajm. Sa gjynof qe jemi!

nuk eshte thjesht permendje, kane thon ''rroft...''

smiley Si Gjosefina jone , kjo motra e Austrise.

Me siguri z. Komentues, ju duhet te jeni shume macho, jo si keta meshkujt e sotem me gjithe ato format femerore, "Man Boobs," etj. etj. Respekt! smiley

Per hir te se vertetes paraqitja e Austrise ishte nje skandal.

Por mesa shohim ,po jetojme ne kohe cudirash.

Mjafton te jesh LGBT dhe dyert i ke te hapura kudo.

Mjafton jesh korrekt politikisht dhe dyert perseri te hapen.

Funderrinat po dalin ne krye.

Zoti na ruajt nga pedofilet,gayt,lezbiket apo tere deviacionet,qe sot na paraqiten si fytyre e modernes.

Pse ACDC1 i dashur? Kujt i bejne keq keta te LGBT-se?

Tani nga sa shoh une e nderuar jardin,duhet te jesh gay ose lesbike qe te marresh cmime.

Kush po shikon kengen?

Rendesi ka qe e kendoi nje femer me mjeker,a thua se nuk ishte festival kenge por festival leshi.

Hmm... tani e kuptoj gjithe kete urrejtjen qe ke per seksin, Heretik. Homoseksualizmi te duket si dicka e gabuar dhe e ndyre...smiley

Nuk dua te pergjgjem per heretikun,por hap librat e shenjte dhe shiko se cthone mbi homoseksualizmin filozofet me te medhenj te koherave.

Personalisht nuk me bezdisin homot,por histeria e njerezve per te qene korrekt politikisht,edhe kur kjo cenon te drejten e fjales dhe te mendimit.

E gjete kujt ti thuash te hape librat e shenjte.

Zhardina as ka hap kurre ndonjehere ndonje liber te shenjte, biles edhe Kamasutren nuk e ka lexuar, ka pare vetem figurat dhe i ka ra me themer.

 

As une nuk dua te flas per te, por pikerisht ngaqe ka hapur librat e shenjte dhe medoemos ka lexuar c'ka thuhet mbi homoseksualizmin, ai ndjen nje urrejtje te thelle per seksin...
Mire, histeri per te qene politikisht korrekte, por ka edhe shume indiference ne anen tjeter te spektrumit, apo jo? Flas per kur njeriu thote cfare t'i doje qejfi pa asnje shqetesim se do fyeje ate tjetrin; gje qe tolerohet me shpesh se duhet.

È un’idea bizzarra quella della girl band olandese “Adam”. Nel videoclip della loro canzone “Go To Go”, le ragazze hanno deciso di liberalizzare l’“orgasmo musicale”. Le giovani artiste, nel video, si esibiscono sedute su un vibratore, cantando con il volto trasfigurato dal piacere. L’idea è quella di mantenere la voce intonata e un’espressione – per quanto possibile – “normale” mentre raggiungono l’orgasmo.

http://www.lospiffero.com/cronache-marxi...

 

Ke ndonje argument tendin ta besh, apo do sjellesh citime apo karikatura siç e ke zakon? Blah, blah, blah, si gjithmone! smiley smiley

Nje edhe nje majmunke tjeter qe kerkon argumenti si, qysh e tek duhet ngrene banana.

Rri ne kafaz te Kopshtijes zoologjike o majmun, dhe hape gojen se te hyn bananja brenda. Hiç mo u merzit sa te kete banane dhe njerez qe bejne vizita.

 

Po, jo o mendje e ndriçuar! Mos kalo ne belbezitje tipike alla heretikshe tani. Nuk ta thashe me te keq; thjeshte vura ne pah faktin qe ke tendence te mos perdorersh argumente. Kaq! smiley  smiley

Djema, mos u zini, rendesi ka qe mediat spanjolle e kapen Albanien, kjo ka rendesi, kjo eshte    pozitive ne favorin tone. Te rriijme shtrember e te flasim drejt, Koncita, pavarsisht mjekres, alla tjetersoj smiley kishte zerin me te shkelqyer ne eurosong. Disa analiste te muzikes e quajten Majkell Xheksoni i Europes. 

Edhe te puna ime, shum veta u skandalizuan apo u habiten per paraqitjen fizike te saj, duke harruar apo lene ne plan te dyte, zerin e saj/tij. 

dakort me zerin, Pjer po mjekres mund t'i kish fut nji te rrujtme apo jo? se ktu dalim te marketingu qe e kemi debatu shpesh. Veren psh nuk mund ta shesesh ne shishe plastike apo jo?

Ke te drejte Bredharako ketu, por ai/ajo smiley ka dashur/preferuar te ishte krejt ndryshe, si duket e ka pasur fiksim smiley

Heretik, pse kaq i ndjeshem, karshi nje vendimi, qe individet e marrin pa e lodhur shum trurin? Dhe nje sygjerim ; me i kendshem ne se nuk ndjek edhe ti, stilin e lesharaposjes me llafe qe gjezdisin hapesirat posht tokezes rripit te mezit, qe disa i kane dhen stilin blogut !
Gjithenje, sygjerim nga konsiderate ...

Per çfare vendimi e ke llafin?

Per punen e leshit te them se kurrkujt nuk i jam drejtuar i pari qe nuk ma ka bere borxh i pari, biles ne fillim hapja udhe, por e pashe se nuk shtyhej ne kete menyre, e konsideronin dobsi.

Tani nuk ka me, pisanjoseve duhet me ju pergjigj me te njejten menyre, kurse xhentileve me xhentilese. Cdonjerit ashtu si e meriton.

 

Tikutiku, jeton ne perendim por paske deshtuar te perqafosh rrymen liberale e tolerante qe karakterizon boten perendimore. Ti vazhdon jeton ne skajet despotike qe ke trasheguar nga shqiperia. Je nje obskurantist i mykur qe e ke vendin ne muze. Edhe pjerini eshte me kontemporan se ty. 

Ha nje mut edhe ti qe te rrish rehat brenda rrymes liberale tolerante qe karakterizon boten perendimore.

 

Mire o mire. E lehte eshte te shash, e veshtire te argumentosh. Truri jot prej amebe aq thithka. Midispjace o i uruar, paste meshire perendia per ty. 

E çfar argumentesh mund te kuptoje rryma liberale tolerante qe karakterizon boten e kafsheve perendimore qe bejne seks me njerez?:

 Le te lulezojne 100 lloje njerezish, akoma skane bere seks me kafshe.

Nese shumica do te behet transvestite apo te englediset me kafshe kush jemi ne qe ti ndalojme? Ne emer te kujt ti ndalojme?. Ne demokraci vendos vota dhe me vota perendimi eshte liberalizuar dhe cdo komunitet kontrovers ka fituar te drejtat e veta. Nese ty ste pelqen ky fakt mund te kthehesh andej nga rriqnat e mallakastres apo ferrat e shengjinit. 

As mos prit nga kafshet qe bejne seks me njerzit (ose anasjelltas) te njohin historine, fjala vjen qe Hitleri ka fituar demokratikisht me votime te lira.

 

Koko, behet fjale per denatyrim te shum gjerave njerezore dhe ato as vendosen me vote e as hiqen me vote! E gjithe teoria e kultures i trajton si te perjudhes " fundit " Dhe ky ne se nuk eshte tamam keshtu eshte deshperim , frike , stres, vuajtje.Sa me e madhe perjudha e vuajtjes aqe me madhe ...llogaridhenia ...!

Votimin per kengen...

@Pjer,

Nese ata ekspertet e leshit,thone qe ky/kjo eshte Maikell Xheksoni i Europes,atehere Europen e paska marre lumi.

Vertet mendoni se ky/kjo do te merrte cmimin e pare nese nuk do te kishte mjeker,pra do te kishte pamjen e zakonshme?Une them se jo.

@jardin,

une skam pare njeri deri me sot qe te thote ate qe mendon edhe ne nje ambient intim,ose me sakt po hyn frika se nuk ka me ambient intim dhe te sigurte.

E kupton se cpo ndodh me kete manine e te qenin politikisht korrekt?

Po vrasin privatsine e njerezve.

Shiko se cfare skandalesh ndodhin ne SHBA me kete gje.Mund te thuash dicka me gruan a te dashuren ne dhomen e gjumit apo ne kushine dhe papritur ajo apo dikush tjeter te ka rregjistruar dhe ta nxjerr kete ne youtube vetem e vetem per te te diskretituar.

Do te vije koha qe nuk do te flasim fare,ose do te flasim ashtu sic na meson CNN,BBC etj.

Liria e fjales dhe e mendimit eshte ne rrezik,jo nga komunizmi apo islamizmi,por nga vete njerezit ne Perendim dhe nga histeria kolektive e te qenit politikisht korrekt.

Qe tani po kujtohen me nostalgji kohet kur benin shaka me irlandezet,italianet apo edhe ne ne Shqiperi pas disa vitesh do te kujtojme se si krijonim barcaleta me labet dhe shkodranet,me gjirokstritet dhe korcaret etj.

Mania per te qene polotikisht korrekt do te vrase cdo mendim qe del nja linja,dhe do te kemi shaka pa kripe ose te tipit te Seinfeld,kur ne nje episod per gay-t kastile e kish shtuar qe pas cdo fjale gay shtonte" there is nothing wrong with that",duke vene ne loje pikerisht kete fenomen.

Deri tani i vetmi show qe del nja rreshti dhe thote gjera qe nuk jane politikisht korrekt eshte South Park,por edhe atje i maskojne me 100 truke qe te mos filloje histeria kunder tyre.

 

Ti nxitohesh acdc. Jeton dhe ne shtet demokratik pale dhe nuk respekton te drejtat e njeriut. Le te lulezojne 100 lloje njerezish, akoma skane bere seks me kafshe. Jetojme ne bote moderne dhe duhet te pranojme cdo prurje te re kontemporane qe pasuron njerezimin, qofte kjo dhe lbgt. Kjo eshte denokracia dhe liria e vertete, gjithperfshiresja. Me vjen keq qe akoma nuk je pershtatur me trendet e reja. Ke kohe. 

Une nuk respektoj te drejtat e njeriut?

Apo te tjere qe rregjistrojne bashkeshortin/en ne dhomen e gjumit apo ne kuzhine dhe me pas i bejne santazh dhe kur nuk marrin parate i nxjerrin ne youtube?

me vone pastaj personi qe ka thene ato fjale ne dhomen e gjumit apo ne shtepine e tij,pushohet nga puna si homofobik apo racist?te kujtohet Mel Gibson?

Nuk e shikoni se ku po na cojne keto ekstremizma?

As vetes nuk ke per ti besuar me jo me atij asaj qe ndan jeten dhe ke femije.

Mos duhet te mos bejme humor me labet apo shkodranet tani,se quhemi racista?

Kjo eshte bota postmoderne acdc. Ne jete bote jetojme. Nuk mund te bejme me rromuze me shkodrane e korcare si dikur pasi mund te lendojme sensitivitetin e tyre. Sa me pak komente dhe sa me neutrale. 

dmth ti propozon sterilizmin.

Ok kete doja te thoja edhe une.

Nuk e propozoj e pranoj si emancipim. Psh, smund te bejme rromuze me kavajsat qeflinj sume si dikur se keshtu do lendonim dhe kavajsit dhe homoseksualet. Do doje ti qe dikush te lendohej prej shakase tende insensitive?

Problemi i te qenurit politikisht korrekt nuk besoj te jete i lidhur me mungesen e privatesise, i dashur ADCD1; pavaresisht se te dy jane per t'u shqetesuar.

Persa i perket rastit ne fjale, e vertete, perzgjedhja e fitueses dukej qe ishte bere ne baze te identitetit te saj si transvestit, por per nga padrejtesia nuk eshte se ndryshon me vitet tjera ku kritere tjere aplikoheshin si votimi politik, etj. 

Te qenurit politikisht korrekt ka te beje me moralet qe percakton shoqeria dhe ka qene i tille persa kohe njerezimi ka ekzistuar. Mbase, ajo qe te shqeteson ty eshte se aktualisht shoqerite perendimore por edhe lindore kane ardhur duke u bere me liberale dhe tolerante kundrejt njerezve me orientim seksual te ndryshem, racave dhe femrave. Kjo nuk do te thote qe korrektesa politike eshte fenomen i ri; perkundrazi, tani njerezit kane me shume liri fjale ne krahasim me shekuj me pare. 

te thash edhe njehere do te vije koha pas pak vjetesh kur te tregosh ndonje barcolete me labe e shkodrane apo korcare e gjirokastrite dhe do te te pushojne nga puna.

Nuk eshte vetem puna gay/straight.

Puna eshte se ata qe kane mikrofonin bejne si ju do qefi dhe nese ti nga turma ngihesh dhe shpreh mendimin tend,cilesohesh nga ai qe mban mikrofonin si homofob,racist etj.

Do te vije koha qe do ta mbyllesh gojen sic eshte bere ne SHBA,qe vetem opinionistet kane te drejte te flasin.

Fataliteti yt i te menduarit eshte sa interesant po aq faktekeq, ACDC1. Teprimi me korrektesen politike eshte indikues i nje karakteri ose nje bashkesie karakteresh te dobet, por ne shumicen e rasteve behet fjale per disa tema ose subjekte te rendesishme per shoqerine. SIç jane pjesetaret e LGBT-se dhe me radhe.

Tani, liria per te fyer, shpifur dhe dhunuar verbalisht ate tjetrin duhen sanksionuar, si thua ti? Akuzat per homofobi sipas nje konteksti te dhene, jane reaksione normale te njerezve te ndergjegjeshem ose te pakten qe konsiderohen te tille nga nje kulture perkatese. Kjo nuk cenon lirine e te shprehurit, por denoncon ate qe nuk pranohet moralisht nga populli. 

Me fal kush eshte populli!

se une di qe nese shprehesh kunder marteses gay, quhesh homofob nga ata qe kane mikrofonin ne dore dhe snobat qe i shoqerojne.

Mbi 50% e amerikaneve jane kunder marteses gay, tere keta duhet ta qepin gojen vetem se keshtu mendojne ata qe kane mikrofonin?

qe bene ceshte e mundur te miratojne martesen gay ne Kaliforni, ndonese me referendum dy here populli votoi kunder?

Dhe trimat qe mbajne mikrofonin u thane qindra epitete fyese votuesve dhe si hyri gjemb ne kembe?

nese kerkojne drejtesi duhen denuarit edhe ata qe shajne votuesit kunder marteses gay apo jo? Por ja qe nuk ndodh kjo.

si mund ta quash drejtesi dike qe godet vetem nje krah?

e gjeti qje Perez Hiltonin pas sharjeve masive ndaj Miss California , vetem se kjo tha jam per martesen grua+burre?

e imagjinon se cfare ndodhi me ate ke shkreten vetem se tha keto fjale?

nderkohe qe Perez Hilton qe shan me rob shtepie ata qe jane per martesen straight vazhdon te jete atje ku ishte pa I hyre gje ne kembe?

mjer juve qe nuk shikoni rrjeten ku jeni futur!

 

Ne radhe te pare, une fola per gjuhen denigruese per te cilen besoj se shumica e amerikaneve jane kunder. Martesat brenda gjinise jane çeshtje tjeter sepse implikojne qe shoqeria do ndryshoje ne menyren e organizimit te saj.

Faktin qe Perez Hilton ka sulmuar Miss California-n per ato qe ka thene nuk mund ta pergjithesosh sikurse e gjithe shoqeria amerikane eshte ngritur ne proteste kunder saj. Ky individ dhe tjere si ai gezojne vizibilitet mediatik por jo dhe aq influence meqenese behet fjale per nje popull relativisht konservativ.

Tani, dhe persa i perket legalizimit te martesave gay ne Kaliforni, ti shkruan se mbi 50% jane kunder, por edhe ne shekullin e XIX Shtetet e Konfederates ishin kunder abolicionit te skllaverise, apo jo? A eshte pra e drejte qe nje pakice te vuaje 'tiranine e shumices'? Sepse ne fakt, ketu behet fjale per te drejtat morale dhe ligjore te komunitetit ne fjale te cilat nje shtet demokratik duhet te mbroje.

 

Ashtu eshte por tani mesa shoh duhet te durojme tiranine e pakices.

Mire tha komentuesi poshte, duhet te shkruajme ne CV qe kemi strehuar gay-t kur i persekutonin ose kemi nje pjestar te familjes gay qe te bejme karriere ndryshe do te quhemi qafkuqe.

Pakicen qe detyron shumicen e njerezve te fyejne pa pushim homoseksualet?
Sigurisht, logjika e komentuesit me poshte do gjeje audience qe ta pelqeje.

Ketu ku jetoj une eshte ndryshe.

Nese nuk je pro marteses gay, etiketohesh si qafkuq, mendjemykur etj etj nga mbajtesit e mikrofonit.

Nuk te duket se agresiviteti i levizjes pro gay, eshte i teperuar?

 

Po e egzagjeron me duket. Keto gjera jane personale, ( kendveshtrime te ndryshme). Ska pse ti ndash opionionet e tua me boten perreth. Vetem ne USA ste pyet njeri se je pro apo kunder. Ne fakt amerikanet jane ca konservatore. 

Tjeter mbajtesit e mikrofonit e tjeter pjestaret e komunitetit e me gjere. E dyta te jeni i sigurte se shume shpejt ne mbare boten do kete nje "revolucion" kunder perçudnuesve te natyres qe ne rastin ne fjale jane gay, lesbike etj etj..

Cdo gje eshte objekt i kendveshtrimeve te ndryshme, ACDC1. Personalisht, me ngjan shume me agresive levizja pro-life, ne protestat e se ciles imazhet groteske te fetuseve te vdekur dominojne. Gjithashtu, keta grupe aktiviste gezojne influence te rendesishme ne nivelin lokal dhe shteteror; gje qe ka krijuar jo pak probleme per te drejtat e femrave persa u perket disponibilitetit te kontraceptivit dhe abortit.

Eshte krejtesisht normale qe ne boten e spektaklit ka zera pro martesave gay, por kjo nuk do te thote qe konservatoret nuk kane hapesire per t'u shprehur. Kritika do bejne te gjitha anet por nese ka gjuhe urrejtjeje, normalisht qe do kete zemerim kundrejt atij/asaj qe e ka instiguar.

Jardine, nuk kam bindjen se jemi para evoluimit te kultures perendimore , liberalizimit te saj ne sensin progresiv. Perkundrazi, jemi para nje regresiviteti te kultures puritane , asaj qe coi ne progres shoqerine perendimore.Kultura perendimore sot eshte " e dorezuar " para denatyrimit te natyres njerzore pra edhe te kultures dhe moralit si baza e mirefillte e kultures qytetare.
Kisha si keshtjella, nga ku perpunua kultura e marre " hua" ne lindje dhe shtepia shpirtrore e familjes se qendrushme , sot cerebron..... martesat brenda gjinise ....!

ACDC1, ekspertet e muzikes, pane zerin jo mjekren, ato i shohin njerzit poshte, ata te rruges dhe trotuarit. Edhe ke puna ime, te gjithe po diskutonin per mjekren, asnjeri nuk u fokusua tek zeri dhe muzika. 

ACDC1, jam me ty kur flet per privacine e njeriut, vertet po cenohet dhe ka deformime ne te menduarit ndaj jetes, mirpo ç'lidhje ka me zerin e shkelqyer te asaj/atij. Pastaj, a i pe ti, dy raundet, gjysem finale, te marten dhe te enjten, ku u skualifikuan kenge shume me te bukura se ato qe dolen ne finale. Per mua, kenga me e arrire/e bukur, ishte ajo e Rumanise, e shkelqyer, por ja qe nuk mori pike. Qe ka difekte ky festival, po e thone miliona njerez ketu ne Europe, se i ndigjoj perdite. Te gjithe ankohen, por ja qe keshtu eshte. Edhe per mua, gjysma e pjesmarrsve ne finale, nuk duhej te dilte fare, se kishte vende qe ne gjysem finale ishin shum me mire. Por kjo s'ka lidhje fare me Konçiten smiley Sa per dijeni, une pashe programin 'Prapa kuintave' te belgut, dhe tregonte per ate vajzen qe do dilte per te dhene piket, dhe sa per dijeni, belgu (juria/zhuria) ishte pregatitur qe 12 pikeshin t'ia jepte Suedise, mirpo kur ajo doli, tha tjeter per tjeter, pse, sepse ndryshojne mendimet ne momentin e fundit, nga situata qe ndodhet/hecen. Po te dilte psh Rumania, Spanja, ne krye, pas nja 7-8-9-10 votash, te siguroj se edhe votuesit e tjere do ndiqnin moden/rrymen. Keshtu eshte fatkeqesisht. 

Cdo gje degjeneron kur subjekti kryesor, qendror, eshte suma! "Nuk bohen punet me byth"-thote nje shpreheje e popullit tone! I shpifur ne kulm ky "Euro-vizioni" Vizion me te felliqur se ky nuk do te shohin syte tane! 

Emri artistik i kesaj kengetares qe pelqeni kaq shume eshte "Conchita Wurst", qe perkthehet "Konçita Salçiçja". Eshte i programuar, dhe kete do ta kuptoni tamam kur t'ju hyje salçiçja me teper se ju ka hyre.

Tamam si me kooperativat.

 

Wow, sa vjeç je? 15?  

keshtu si po vijne punet per me rregullu biografine,do te na duhet me e shkrujt ne cv,kam pas i daje homoseksual. smiley

Pse daja dhe Jo xhaja ? smiley

Dajat duheshin deklaru,se xhajat ishin me evident . smiley

Pjeter me mustak t kuq, smiley fut dhe hallen atehere se I mbetet hatri . Lol 

Nuk e do nga baba xenxen. Nuk e ke keq. smiley 

Pse nuk i dhame dhe ne 12 pike Austrise.... per Conchiten te pakten

Te pakten me kete do tregonim qe jemi Open Mind ..... smiley

 

 

¨Ti thua tja jepnim meqe ishte tranvesti. thua ti?  Po sikur vleresohet muzika, apo kush pyet me per muziken...Dihet qe festivali i kargjozeve ka dekada me radhe qe ska me lidhje me muziken por eshte shendrruar ne nje cirk mjeran politik. Open mind do te thote qe ta vleresosh ate per vlerat(muzikore) qe ka dhe jo thjeshte per mjekrren, minifundin apo buzekuqin

Ka njerez ne Shqiperi qe duan gjasme te jene ne Evropi qe nuk i kuptojne shume shume shume gjera. Nje nga keto eshte dhe pse nje transvestit fiton festivalin Evropian te kenges apo me mire te them pse Evropa ja dha ketij transvestit cminim e pare ! 

Shqiperia e Rilindur si perhere nuk i kupton keto gjera apo nuk do ti kuptoj dhe shkon i jep 12 pike nje shteti si Spanja qe nuk do te na njohe si shtet  vetem pse disa politikane Albanezi Rilindjedashes kane fshehur atje qypat e floririt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nuk e di se sa e vertete eshte por kam degjuar e lexuar qe Transvestitet kane nje xhelozi te tmerrshme midis vedi smiley

Nuk dun ta shohin asnjehere tjetrin mire !!!!!!

@ Mimoza Llastica dhe jardin,

Veret ne cfare shteti jeton.
Une jetoj ne Massachusetts dhe histeria pro gay eshte shume e madhe.

Personalisht kam preferuar ta qep gojen per kete subjekt.Ne mire ta qep gojen se sa te jem korrekt politikisht.Keshtu qe u shmangem ceshjteve te tilla gjate debateve.

Para disa vitesh nje grup kunder marteses gay,filloi nje peticion qe te merrte firma te mjaftueshme per nje referendum.Cfare ndodhi?

Ata qe vendosnin firmat ne peticion,demaskoheshin nga ata qe kishin mikrofonin ne dore,keshtu edhe mbl;edhja e firmave deshtoi,ndonese edhe sondashet e organizatave pro gay tregonin qe mbi 65% e votuesve nuk ishin dakort me vendimin e gjykates.

Une e kam thene dhe po e them prape,qe te menduarit politikisht korrekt,eshte tumori i fjales se lire ne vendet perendimore.

Te mos cuditeni,kur te fitoje terren nje levizje regresiste qe mund te na coje ne nje mesjete te dyte.

Acdc si ishte puna e atyre dy cunave qe i kishin hequr nga nje prog televiziv se ishin kunder homoseksualizmit? E degjova sot ne mengjez po me duket se ja kishin fut kot ke icik te drejt ti.  

Nuk e di,por degjova qe ne Kaliforni kishin pushuar nga puna nje zv presidente te nje firme,sme kujtohet se cila,se kish dhene fonde per propozuesit e amendamentit kunder marteses gay.

Nje gje do te them,qe nese shprehesh kritik ndaj gay-ve ne tv ,shko firmos vete pushimin nga puna.Nderkohe qe gay-t mund te shanjne me rrenje e dege kritiket e tyre dhe si prek njeri.

Nuk do te kaloje shume kohe kur mazhoranca qe tani hesht,nuk do te duroje me dhe sa te gjeje pretekstin do te levize.

Fatkeqesisht nese kjo ndodh,jo vetem gay-t qe do te humbin ato qe kane fituar,por edhe ne te tjereve do te na hiqen te drejtat.

Mos u cuditni kur te filloje nje Mesjete e Dyte,se kur e teperon ka dhe kunderveprim.

Per 1000$ donacion pushohesh nga puna.

jam i sigurte qe po ta kish dhene ate 1000$ per levizjen pro gay,do te behej hero nga mbajtesit e mikrofonit.

Hajde cvete !

Te presim opinionin e jardines dhe Mimoza Llastices,per keto qyfyre te histerise pro gay ne SHBA.

Me qe ra fjala 2 here populli i Kalifornise votoi kunder marteses gay,po kush pyet per opinionin e popullit.Mbajtesit e mikrofonit bejne ligjin.

 

ne te s'.... vete, sic thote heretiku

Kot u bie me qafe atyre qe ne u themi "motra". Sumen e kane te tyre dhe sa kohe qe eshte hequr si veper penale lere t`i dalen vete zot.

Ja eshte nje ketu ne peshk qe une i them motra, po e di cer me ndodh ? Me dergon dikush nje mesazh privat ketu e me thote : po lere o njeri rehat, ai me sume mban familjen.

Qe atehere nuk i bi me ne qafe. Ta kam fjalen qe mund te jesh kunder vertet, po halli hallit nuk i ngja. smiley

Me sumen le te bejne cte duan,se kam fare problem.Problemi eshte se na qelben fjalen martese.

Megjithate, per ne Shqiperi eshte shume shume parakohe ta vendosesh ne plan te pare e te harxhosh para per t`ju siguruar ketyre "motrave" te drejtat perpara atyre qe jetojne ne kufirin zyrtar te varferise qe eshte 2 usd ne dite. E kupton, 2 usd ne dite.

Po duket ky eshte sport parellijsh. smiley

Ky rasti moxilles me habiti dhe mua. Po tejkalohet masa. Edhe ato dy cunat qe i hoqen nga hgtv me duket) qe futja kot. Merre me mend kur antagonizojne robt si puna ime qe jam pro tyre merre me mend ata qafkuqat e teksasit. Gay is the new jew me duket. Vk. 

Po nuk mund te raise-sh money per dicka si kundra homove. Eshte diskriminim, ku shkuan te drejtat e njeriut?!! mire ja kane bere atij kokemadhit. Nese nuk je dakord me dicka Ok, po sta jep njeri te drejten ti luftosh ato.

Seriozisht e ke? Po ajo eshte free speech i njeri, i bie qe mos te flasim per asgje qe sna pelqen se mos lendohet dikush. Sa per dijeni, lobizmi pro apo kunder nje amendamenti edhte mese i rregullt, eshte zembreku i demokracise amerikane. Ndaj mos fol kot per gjera qe si di. 

Po mo seriozisht. Eshte nje gje te thuash - nuk I pranoj homot, dhe tjeter gje t'u japesh fonde per ti luftuar kundra. Varet nga rregullat qe ka cdo kompani. Shumica I kane keto - mos them t'gjitha. Te pershendes http://youtu.be/adfV9Dbrtrw

Dmth gjithe robt ne California, apo vene te tjera, qe kane votu kunder martesave gay duhen pushu nga puna. Bile dhe ato qe kane organizu votimin.  S'ka luftu njeri kundra.  

Vota eshte konfidenciale dhe personale, si dhe cdo vote per cdo gje tjeter. Nuk te nderhyn njeri aty. Kur behet publike, fushate kunder dhe mund te kete dhe konsekuenca tek nje pjese njerezish dhe atehere kalon ne nje drejtim tjeter. Mbaj mend para 2/3 vjetesh kur nje cun, freshman ne college u hodh nga GW Bridge, vetem se shoku I dhomes e filmoi dhe shperndau videon e tij, se ish gay. Ka impakte emocionale te cdo individ. 

Mire beji te gjitha corbe. E pra gjersa votohet per dicka (martesa gay), s'paska te drejte dikush te loboje (pro ose kundra) per ate qe votohet. 

Cfare flet o Moza,

Ky dha para(1mije$ jo 1 milion$ sa dhane funderrinat e Hollivudit qe ishin pro) nga xhepi i tij per fushaten e referendumit ne Kaliforni dha ja u dha atyre qe ishin per martesen tradicionale.

Kishte qe benin fushate per martese tradicionale kishte edhe qe benin fushate per martese jotradicionale.

Ky nuk eshte se doli dhe mbajti fjalime ne publik dhe ofendoi gayt.

Perse duhej pushuar nga puna?

E kupton se ku kemi arritur apo nga qe je mesuar te mendosh dhe flasesh politikisht korrekt kudo,harron qe ketu jemi anonime dhe mund te shprehemi?

smiley

Po stadi tjeter ca eshte? peshk?smiley

forever katnar Kashari smiley

gjysempeshk, nerajde, besoj..smiley

katastrofe shqiperia smiley si ore votoni per spanjolle, grek, maqedon, serb etj etj 

ju garantoje se diten kur pranohet kosova ne eurovision do keni 0 pike nga kosova

nuk do ju votojne as shqiptaret e maqedonis, presheves e as te malit te zi

kohet e fundit shqiptaret nga shqiperia e keni zhgenjyer kombin shqiptare 

me mire kishit votuare per kete tranvesti austriake 12 pike se per spanjolle qe nuk e njoin gjysen e kombit shqiptare kosoven

katastrofe 

Na plasi trapi. 

 

po po ju plasi trapi i doni leket nga milione kosovaret qe vine per turizem ne shqiperi

e pra une them me mire ti shpenzojme leket ne ulqin, turqi apo edhe vende tjera

se ne kosovaret jemi budallenje qe mbajme patriotizmin gjalle e ju thirni Zdravko Colicin dhe votoni per spanjolle e maqedon 

 

Pune e modhe. Sdo vije ne era qofte dhe tallava

Turp dhe faqe e zezë... per ne, qe si gjithmonë ngopemi me lugën bosh!

Mjafton qe një i vetëm blog spanjoll i një farë shtypi numerik të shkruajë një paçavure: të stilit mallkuar qoftë Eurovizioni që një tufë e tërë gazetash shqiptare të ngashërohen apo të shkojnë në ekstazë: Spanja rizbuloi Amerikën (Shqipërinë).

Kaq pak na vlen lëkura xhanëm?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).