Rama dhe Meta homazhe në Varrezat e Dëshmorëve; mbështetës të Partisë Komuniste dhe të Partisë së Punës së Riorganizuar nuk janë lejuar të hyjnë në Varrezat e Dëshmorëve me foton e Enver Hoxhës.

Kryeministri Edi Rama dhe kreu i Kuvendit, Ilir Meta, kanë zhvilluar homazhe ditën e sotme me rastin e 5 Majit në Varrezat e Dëshmorëve para monumentit “Nëna Shqipëri”. Por, gjatë kohës që të dy zyrtarët po zhvillonin homazhe, mbështetës të Partisë Komuniste dhe të Partisë së Punës së Riorganizuar nuk janë lejuar nga Garda e Republikës të hyjnë në Varrezat e Dëshmorëve me foton e diktatorit Enver Hoxha.

Shkak për këtë veprim ka qenë shmangia e akuzave të opozitës, të cilët më 29 Nëntor 2013, në Ditën e Çlirimit, kur anëtarët e PK-së u lanë të hynin me foton e Enver Hoxhës, PD-ja e cilëso këtë si një provokim të turpshëm nga ana e dy krerëve të shtetit, Ramës dhe Metës.

Më 29 Nëntor 2013, kur gjatë homazheve që po zhvilloheshin në Varrezat e Dëshmorëve, disa radhë pas drejtuesve të shtetit, Presidentit Bujar Nishani, kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta e Kryeministrit Edi Rama, dukeshin disa foto të ish-udhëheqësit komunist Enver Hoxha. Kjo pasi në homazhe kanë qenë edhe përfaqësues të Partisë Komuniste.

Kreu i  Partisë Komuniste, Qemal Çiçollari e quajti këtë veprim si një atentat që i bëhet pluralizmit politik nga qeveria e sotme. “Ky është një qëndrim neofashist, urdhër politik i aleancës së majtë” tha ai. 

Përfaqësuesit e Partisë Komuniste janë lënë të kryejnë homazhet vetëm 2 orë më pas, pasi kishte mbaruar ceremonia ku kishin nderuar si përfaqësuesit e mazhorancës, ashtu edhe ato të opozitës.

/Shekulli Online/ E. L.

75 Komente

Tjeter teme duhej hapur per 5 Majin. Artiklla shekullit duhej lene per pasneser.

Kush do zhgenjehet me shume, komunistet ne terren qe s'i la Rama & Meta te vene foton e Enverit tek varrezat e deshmoreve, apo keta ne blog qe Peshku nuk botoi nje artikull me te lavdishem per 5 majin? smiley

Le te shpresojme qe asnje nga te dy grupet s'e ka lexuar artikullin e Gurakuqit "Disa shënime  mbi luftën civile  në ‘43-’45  në Shqipëri":

Më shumë sesa luftë nacionalçlirimtare, lëvizja e ushtrisë së Enver Hoxhës ka qenë, sikurse edhe ai e ka pranuar shumë herë, një revolucion i mirëfilltë komunist, që për mendimin tim diskretitoi në fillesë procesin çlirimtar, që edhe pa luftën e tyre aq barbarisht të programuar, do të kishte ardhur, madje më paqësisht, drejt lirisë.

Nga ana tjeter, good news per dashamiresit e Qemal Stafes.

P.S. Berisha ngatërron makinë, harron që nuk është më kryetari 

nuk te falet, xhib!

ne kte pasqyre lajmesh ke humbur me te forten, ate te Fidel Yllit, burre Skrapari dhe ky.

Ministrat jane shume te stresuar sepse Rama ushtron presion te madh mbi ta, nisur dhe nga fakti se vete punon mesatarisht 18 ore ne dite.

Edhe per Berishen po njesoj thoshin. Eh Sillo, Silloo...ne gjurmet e tua ecin te tere

Ky instituti i kultures fizike paskesh qene fidanishte burrash shteti jo shaka.smiley

amon mer se ka per t'i ron prape te fiket me naj ven te humbur dhe zoti e di cilit mjek a infermier do t'i premtojne per deputet pastaj. Se ai i Burrelit qe i boni hyzmet vjet ne fushate, kembngul qe nuk do me dit per lista sepse atij i ka premtu Rama per karrigen e deputetit. Jam i habit me xhibin si i humb kto xhevahire. E ka ul tejmase vigjilencen.

Kujdes thuaj Fidelit se mos na nxjerresh diten me nja 27 ore si Lejfeni ne vaktit. 

Kujtova se Berisha ishte opel, po benzat ishin identike

 

"lëvizja e ushtrisë së Enver Hoxhës ka qenë, sikurse edhe ai e ka pranuar shumë herë, një revolucion i mirëfilltë komunist"

Dmth te bejne prift e te rruajne mjekren, nga nje ane thuhet qe Enveri ishte udheheqesi i luftes e nga ana tjeter i censurohen fjalet (jo vetem atij po gjithe histografise par 90tes) mbi qellimin e luftes. Ose me mire akoma, hajde baba te te tregoj arrat. Megjithate edhe kjo justifikohet per te miren e llogores ne kushtet e reja, ku kapitalizma ka fituar perkohesisht. 

Tamam, thuhej LNCL dhe revolucion shoqeror. Jo per gje, po komunistet ishin ne "ilegalitet" gjer nga 47ta.  

Gabim kane bere qe si kane lejuar, eshte demokraci, shprehje e lire e vullnetit, pavaresisht ngjyres qe mbart.

Nejse respekt atyre qe kane dhene jeten per atdheun.

Lavdi deshmoreve te Atdheut!

5 Maji apo 7 Prilli?  

 

Caktimi i ditës së vrasjes së Qemal Stafës si Dita e Dëshmorëve tingëllon pavend dhe nënvlerësim edhe ndaj atyre që e meritojnë një nder të tillë. Ata janë të shumtë, por unë do të veçoja Mujo Ulqinakun, i cili bashkë me Abaz Kupin dhe heronjtë e tjerë që luftuan përkrah tij, sakrifikoi dhe u vra heroikisht në 7 Prill 1939 duke i bërë qëndresë pushtimit italian. Mujo Ulqinaku është ndër figurat më pak të vlerësuara në historinë e Shqipërisë – në një kohë kur ai është hero me përmasa të jashtëzakonshme. Nuk besoj se ka heroizëm më të madh, shenjë më të qartë atdhedashurie dhe vetëmohimi sesa të dalësh me një grusht njerëzish dhe të përpiqesh t’i tregosh një prej ushtrive më të mëdha të kohës se je kundër pushtimit. 

- Artikulli i plote

Ja e paska dhene nje mendim gjibi , dmth ka sjell nje shkrim nga Mapo.

Ça esht ky, ministër?

Me thoni qe e kam kabim.

Ky eshte nje"Halim qe sdo kendim"...

pak sinkronizim, o shok, o vlla!
Majko thote s'ka ndonje gje, ky thote s'e kam pa...

A thu i ka shku llafi Amerikes qe kamunistat kane mor pushtetin?

Vallai te thush qe "s'e pashe" eshte me e rende se mos ta vesh fare. 

Kurse Majko kur ishte ne kale nuk i dha statusin e veteranit Enverit, nuk i ka dokumentat ne rregull, tha (pa shtu as i presje prej xhepit ketu).

Dmth Amerika eshte e shqetsume per dozat e antikomunizmit te niperve. Dakord antikomunista, po si miu jo si ariu, kishte thone Arvizu.  

Nuk mund te hap TV dhe te shikoj lukunine e politikaneve dallkauke, kusare dhe injorante si dhe kamermanet pa nivel qe u ofrojne kamerat ne cdo rast te tilleve, sikur kane per te thene xhevairet.E ndyjne me daljen e tyre, sepse pamja me bemat jane ne nje kontrast te paimagjinushem, sa them me vehte ne kete dite: E per ke e dhate jeten o te mjeret ju? Tu sajdisen kusaret qe na tregojne vleren e dates perkujtimore....per jU.SI paska patriotizem pa asnje fije idealizem ore njerez te gjalle vajtur ke te vdekurit, ne shoqerim te maskarenjve ? E si mundet te kete besueshmeri tek nje ZOT, kur keta palaco qe bejne te nendedhjet e nendat , vene diten e pashkeve po njesoj edhe dite n e hashureve te Baba Reshatit, dhe na tregojne prrallla nga te peqve te ...fshatit!
Na e kane ndyre cdo dite feste, kur dalin syrretrit si ; halahulet , kusaret dhe banditet !
Lipsur dhe dita e pasjkeve, krishtlindjeve, hashureve, bozhurreve dhe me to edhe dita e deshmoreve! Aydheu u ka qare djemo, qe kur dhate gjaku .Keta u pshurrin ! Sikterr keto festa masarada !

Lipsur maskarenjte o grava,se me 'ta dhe pa festa ç'do ish jeta smiley

Po ca te them moj Zheni, tjetri flet shtruar shtruar per te vjedhur 200.000.000 euro, tjatri 700.000 euro dhe pa piken e drojes TV na i kerren te na flasin e modhoisin per diten e deshmoreve , kontributin e tyre ....per diten tone " te lumtur" qe te mekemi se qari e keta tallin ....ato me te gjithe ne , debilet e Shqiperise demokratike.Sikterr sistemi dhe ne me re bashke! Nje " Totilla , ne diktator i tmerrshem nje qind here me mire se sa te na shker... Keto qelbesira !

Thuaj Grava thuaj,e kuptoj shume mire zjarrin e vullkanit dhe modhoisjen smiley

Xhibolja e ka  huq   të zgjedhë si majë gjëri,  artikuj u thënçin nga dy gazeta Kombëtare ...Pështymorja panorama ..dhe Magazina e Lakrave mapo .Ngjalëpërvoja   për tu admiruar smiley

I pari Fundërrinë që ka kalem tek Pështymorja panorama vë në raport

Luftë NaÇl apo Luftë civile .etj dëngëla me gërma më poshtë !

Gjermanët kishin Kontroll ushtarak por nuk na Pushtuan ...O Politico o Mores ! Debilë të kësj kategorie besoj nuk gjenden në asnjë vend të Botës që ti shkruajë pa le ti rekomandojë si artikuj ...Çfarë kupton ky Gushkuqi , me asnjanës dhe kontroll ushtarak të Gjermanëve smileyAsgjë Kushdo mund të enthuziasmohet por asgjë që ja vlen jashtë buzshpërvjelurve .

 Oles që pretendon se di me bë Anale , le ti kujtojmë se Gjermanët nuk i shpallën Luftë Shqipërisë sepse NUK EKZISTONTE .Ajo ishte Pjesë e Perandorisë Fashiste të dhuruar nga Gjëja e ndyrë dhe e zezë dhe në surrat si Patër Fashist Tradhëtar Anton Arapi .

 Huri tjetër  si anal , Nga Magazina  e Lakrave , mund të veçohet që me shprehjen për M.Ulqinakun si " jo Politik  por i Ushtrisë Shqiptare " Ky e nxjerr fare Rrugaç Zogjin se nuk kupton çfarë shkruan smiley  Këtij Huri Historik po e bëjmë me dije se NMa i Dhimi Nuk Ka PASË USHTRI .

Lexime të këndëshme !

Lavdi Mujos dhe Dëshmorëve dhe Urim të Përjetshëm Shqipëtarëve  të mos Harrojë Gjakun e Derdhur nga Partizanët dhe kakën e bërë nga Babaarët e Kombit , gjatë viteve 39-44 dhe sheqerosjes me SOT !

Po nuk ma fshinë Koroboçkat ose Xhibolet , në pritje të ..."Limitet tuaja mbarun " smiley

Anton Arapi nuk ka qene kurre fashist o idriz faqorja. Ka qene regjent ne kohen e jermanit. Ia dhuroi Shqiprine Italise Anton Arapi thote....

 

Pas pushtimit italian, për me i njoftë kërkesat e Italisë, delegacioni i Shkodrës ngarkon kapidan Gjon Marka Gjonin të shkoj me bisedue me Kontin Çiano, përkthyes smiley   Patër Anton Harapi

Ti mos na ben historine e Shqiperise .Ne se e ke me qejf merre ne Ulqin , beni ne Bust para shtepise e falju tere Diten e Perendise .Me qe vjen ketu tek PPU , mos hajde me si ky Gjytyrimi qe ka zbulue se NMa i Dhimi kishte Ushtri dhe tjerr nje artikull te tere me Ushtar Nacionaliste smiley qy japin jeten per Fe e per Atme !Ketu ka mitingash por cilesohen si Te Tredhur Mendore te xgjut !

 Ke plot vende ku te shprehesh gjenialitetin anal personal . Ke Peshtymoren panorama dhe nje tjeter si Magazine Lakrash mapo .Per te mos thene qe ke edhe dy Ububu si rengedengja e gazeta e te vertetave Historike Balli -55

Se ka shku si perkthys ne bisedime, pas (e theksoj PAS) pushtimit fashist dmth se ia paska dhuru Anton Harapi Shqiperine italianeve e? Hajde logjike hajde. Edhe boll me keto "merre ne Ulqin" se ju enveristat mbaheni edhe per patriote te medhenj. Keni leftuar per Shqiperine etnike. Enveri ia bente rrup-sup serbomedhenjve nga salla e kuvendit me "na marrcin te keqen-urra!"

Mos me dale jashtë Mësimeve të papa ..Pau Piut ..që bekoi Hiton., njaj Antoni i Arapajve asht në krye të pritjes së Emanuelit " me bukë kripë e zemër ", siç e ke ti për zemër !  Atij palo burri dypëllëmbësh që partizani Meke i përdori Helmetën për Uturak siç përdorni JU Fevziun SOT që u shpëlan trutë me koqellëqe Trimash patriotë syshkabë që tresin para e florij , derdhin gjak e shkrijnë jetë si NMa i dhimi për KURVA në Pigal ! Kot për sadaka nuk i pregatiste Italiani në Kolegje Jezuitësh .Po çfarë të të bëjmë tye që të kanë thënë se prej anejna dilnin patriotë të mëDhAnj !

Ik er karkalec futi nonjë pleskavicë , dil njëherë nga Vuçidoli mos gjejsh nonji trim ballisto-salist dhe futini i sulm e  merrni Mitrovicën. Pastaj jeni që jeni futini një të kafshuar edhe Çamërisë .e mos o zot u hapet oreksi ..ja ku është dhe kalbria e Kostandinit  Keni akoma kohë të shtypni Iriqin me bythën Tuaj lakuriq !

Atdheu u ka qare djema, qe kur dhate gjaku..Na e kane ndyre cdo dite feste, kur dalin syrretrit si ; halahulet , kusaret dhe banditet !

Kane mbetur ne ne kenge, skane nevoje per nderimin e ketyre plerave! 

 

Politika ka punen e vet dhe njerezit kane kendveshtrimin e tyre per politiken, por njerzit qe dhane jeten per lirine e vendit,do jene gjithmone ne piedestalin e saje dhe respekti e nderi per ta ,eshte respekt e nderim  per veten tone,eshte deshmi per qytetrimin tone.

Keta plerat esotme, berishiste  nuk kane ngritur asnje piedestal, Piedestalet kane qene te ngritura keta erdhen ne pushtet me shkatrime, mohime, zhdukjen nga memoraj te historise sone, duke prishur keto piedestale, dhe duke harxhuar lume  shkrime ku mohonin luften tone clirimtare! Nuk lane ne kembe asnje lapidar! Deri ne 1997 nuk kane cuar as edhe nje lule ne varrezat e deshmoreve! 

 

 

le ate po as bunkere nuk pame me te mbilleshin kodrave e fushave.

Vlen sa dyfishi i shpures politikaneve sajdises, vargu i poetit : " Vitet tutje ...e ju T'hu !

Edi Rama dhe Ilir Meta nuk kane lejuar anetaret dhe simpatizantet e Partise Komuniste te cilet me fotot e Enver Hoxhes ne duar donin te benin homazhe ne Varrezat e Deshmoreve , Simpatizantet e Hoxhes u qetesuan kur te renet ne Luften kunder fashizmit u vizituan nga Prof . Doc . Sali Berisha .

Ndersa lajmet e dhane sikur ishte garda e republikes ajo qe nuk i la. E une u habita pak se me sa di Garda nuk ekziston me. Kane dezertuar te gjithe e i jane bashkuar saliut. 

Me keto plera gazetar (sh) jeni ushqyer deri tani , qe nuk kane asnje integritet profesional dhe asnjeanes! Pervec se coroditjes Menuja e perhershme : 5 Maji apo 7prilli - 28 Nendori apo 28 Nentori... Kallamar komplet! 

As i kane lexuar ndonjehere dhe te jesh i bindur qe nuk  lexojne o Ilirjan , pertej ...Shoket Komuniste ngjallen Diktaturen dhe Shoket antikomuniste u treguan Vigjilente dhe i Demaskuan smiley

Ai i pari qe rekomandonte Xhibolja ishte TURP edhe per Gazetarine shqiptare se ke zgjedh per te Botuar .Po hajt Mo Peshtymorja panorama ..

Ky i dyti nuk e ka Idene Fare se per cfare shkruan qe kur thote Ushtria Shqiptare e Zogjit , ...Po hajt mo Gazeta e Magazines se Lakrave mapo ...

Keto jane arsyet pse Bota TALLET e na Perqesh , na trajton si femije e leshon nga keta Dallkauket me shume "ngjyra e me shume melodi "  per te mos i pare ....Bardh e Zi .smiley

Per vete Bota te qijne Nenen qe nga Amerikanet ne se provon te tallesh me te Renet e tyre , si ky Dordoleci Politik i Berishes ,  Injorant e Individ i pa Karkter qe nuk njeh as Historine e Popullit te tij , alias Presidenti Me mustake or tie meqenese e ka  Organika e nje Shteti dhe duhet NJE figurine !

Po shikoja Opinon te Fevziut , nga deshmite e deshmitareve okulare qe jetojne edhe ditet e sotme doli qe Qemal Stafen e kane vrare sepse e ka tradhtuar dhe spiunuar Enver Hoxha .

Mundet, por investiguesi ishte Blendi Fevziu dhe keshtu mbtetet nje rast per t'u pare. Ne Shqiperi si gjithmonw a'ka seriozitet per asgje dhe skepticizmi eshte bashkeudhetare e perhershme jona ne e per çdo gje!

Bradi shkret asiher s'arrin ne konkluzion

Ja jep gjithmon Fevziu

Interesante ky artikulli ilir-jani, per Blendin. 

Rrini me ne ..Lajmi kalon nga Peshtymorja panorama , Magazina e Lakrave mapo dhe ...peshtytes nga te gjithe Krahinat e ngjyrat smiley

Opinionisti B.U.Fevziu se fundi zbulon se Hamza Katrioti nuk eshte tradhetar . Ate e ka vrare Skenderbeu , duke e spiunuar tek Turqit se ishte pjesmarres ne helmimin e nje Haremlije Lajmi provohet  nga kronikanet  batutaxhij dyleksh  katunit . Historia nuk ndalet ketu !Ata provojne me fakte e deshmitare Okulare se haremlija dorezoi nje testament ku lutej qe nje nga Sterniprit e saj , te zbulonte te Verteten ! Fati e deshi qe ky zbulim Histork  ti mbetej Uturak Fevziut smiley

 

Lajm Flash nga Rilindja.

Rama ka bere keshilltar te tij, nuk e dime me sa rroge te madhe, djalin e motres se Alistair Cambell.

Qe te shpenzoje Rama leket e popullit per keshilltaret e tij rane deshmoret?

Ska munci

Alistair ishte pak i shtrenjte per xhepin tone, keshtu qe morem nipin e tij te sapo dale nga bangat e shkolles.

Nese eshte duke bere ato qe pershkruhen aty, si duhen bere, qenka aset.

Nese.

Gjithashtu, nga c'kam mesuar nga komentet e Pjerit, aset quhet gjithcka qe eshte ne pronesi, edhe psh. lidheset e kepuceve.

P.S. Uroj qe ky aseti te jete vertete aq i mire e te beje ter keto gjera.

Shkak për këtë veprim ka qenë shmangia e akuzave të opozitës,

Wow! Kjo eshte intuite gazetareske e klasit te pare! smiley

Po Ju e embla kopshtare smiley pse ke fillue me marre rrole Gjembi smiley 

A nuk asht ma mire me pae se Berisha faqe Popullit u tregueBuure Muti Shteti , posht ka flak njat  tapete te KUQ e ta ka zbukurue venin tan Blu ... Vetun Blue ? A nuk asht ma mire me pae se Njaj Majko ka nerue me Grusht ? ..O Temporas o Polotitcos smiley 

Pse nuk po mujtesh me pae e lexue do rreshta si psh

Qe prej Vitit 1912 me fal prej fitit 2012 , nje Institucion me emrin KLD , ku darkon ne kry te Tavolines nje Dordolec Politk me Nishan ,  Musteket , ka kater Dosje per te procedue per Gjyqtare Plepash dhe nuk asht nie ? Pse nuk shikon qe ai asht nie per Deshmore te vra ne Kuadrin e NAT-jes ne Afganistan dhe nuk asht tuj dite se 5 Maji asht e Deshmoreve te Luftes NaCl e te Revolucionit Popullor qe Cfarrosi kasten e Ndyre te Baba...areve te Kombit , te ndry ner Qela e Kulla Bajraktaresh e Bejleresh Intrigante e  te pabese , organizatore Pritash e Percares te kualifikuar , qe te vetmen Edukate kishin me shite Fene e Atmen per njat qe pague ma shume e per me grah Gjoget ne to Korije  

Shikonie dhe njehere e nerueme Kopshtare smiley per mos me fillue me dyshue per brishtesine tuej smiley

Nuk i humbas kurre kronikat ne tv, tek shihet si perkulen perpara deshmorve te luftes Antifashiste Nacionalclirimtare!!

Si çdo 5 Maj, vinë në shkolla përfaqësues të LANÇit, të cilë tregojnë mbi kontributine  tyre në të dhe rendësinë e kësaj lufte në përgjithësi. Çdo vit shikoj evoluim te dukshëm smiley . Pavarësisht se mbajnë të njëjtin qëndrim " armiqësor" ndaj ballit, të paktën kanë hequr emrin e  Enver Hoxhës nga fjalimet e tyre smiley

Nëjse, lavdi dëshmorëve dhe për këtë vit e në vazhdim. smiley

si cdo vit? po kane kalu 70 vjet qe nga '44. Sa vjec kane qene kta qe kane luftu, 5? se 100 vjecaret nuk dine si kane emrin, jo mo me shku neper shkolla

Të vegjël kanë qenë, aman. Njëri ishte plagosur dy herë, po gjë nuk pamë.

si puna e asaj historise qe i tregonte nipit gjyshi i zene rob nga gjermanet...
Sa vertetime jane leshu e sa mosha jane ndryshu per ate kodosh status veterani e pensioni...
Se sikur 15 vjec te kene qene kta ne '44, i bie qe sot te jene jo pak po 85

Të vjetër ishin, goxha. Gjithë kohës folën ulur, ngaqë nuk rrinin dot në këmbë.

Kisha nje pyetje

Duke pa videon qe solli idrizi m'u kujtu dicka qe e kam vene re shpesh

Nuk shof ne asnji video apo foto te kohes se luftes partizane qe nderojne me grusht, por me dore te hapur.

Jo se ka ndonje rendesi te madhe po kot per kuriozitet

Nqs mundet kush me me skjaru

 

...dhe nuk asht tuj dite se 5 Maji asht e Deshmoreve te Luftes NaCl e te Revolucionit Popullor qe Cfarrosi kasten e Ndyre te Baba...areve te Kombit , te ndry ner Qela e Kulla Bajraktaresh e Bejleresh Intrigante e te pabese , organizatore Pritash e Percares te kualifikuar

...mire o ziko mire por te gjejme ndonje date tjeter per deshmoret  se ne 5 Majin sipas librit te  Nexhos thuhet  se Qemal Stafa kishte organizuar një orgji, apo e thënë ndryshe një festë ku do të kishte marrëdhënie seksuale në grup, në shtëpinë që ishte bazë ilegale e luftës. Vetë Qemal Stafa doli nga pas shtëpisë, për të ikur në drejtim të lumit,kur erdhen patrulla italiane dhe do të kishte shpëtuar edhe ai, nëse banorët të cilët e urrenin veçanërisht, si kryehorr, nuk do të njoftonin policët se kryehorri po ikte nga pas. Dhe Qemali gjeti vdekjen klasike të kurvarit të kapur në flagrancë. Ai u vra ndërsa vraponte për t’ u larguar nga shtëpia ku kishte bërë orgji. 
 

Të cqaron lali me që ke qejf me ditë për shqiptarët.

Ka pas qenë edhe me dorë në zemër në kohë të NMa të Dhimit , që ti ishe enthuziasmuar pasi "kishte ushtri " dhe trima Patriotë si Arapi që luftuen me armë në dorë kundër Pushtuesit për Fe e për Atme ! Dhe jo pa ndikimk sepse e shtrinë Dorën të Plotë për nderim ala Roamnçe .Dyshohet që ka qenë edhe me të dy duart sipas vergjeve

paçet fashizmit e Vinçeremos /se iku Koha e babaqemos ..Paçet nuk është pleskavicë as paça plënci që ha Fariu shumë !

Me që në rregullore u përcaktua që Gishti i Mezit kishte rrol kryesor në nderim  me dorë të shtrirë (që të ka çuruditur ) u mendua që të hiqej se mos kuptohej keq nga Ushtarët .

"humorit kinez" kur thone shkodranet

ate per "do me dit per shqiptaret" mos ma thuj mu

Jam shume me shqiptar se ti

boll qe je enverist

Mbase të do sqaruar dhe ty .Ti mund të jesh kush të duash ..po këtu gjykojmë jo se kush je , por me ato që shkruan. Plus ...Nikut që përfaqëson ...Psh po ke vënë re vjen dhe një me I Tredhur , vinte dhe një me anonim që lyente kakën me vija ......e me poramllaf vijnë shumë dhe nuk e kam unë në dorë si dun me ardhë  ! Hajde shqiptari smiley dhe do llafoim si me shqiptar !

Nicku im?

Ulqinak dmth jo shqiptar? 

Dallohen direkt pjellat e Dushanit e Miladinit

Xake, sot eshte" Shengjergj " , nje feste Pagane te cilen as " paganet e shumte " te kohes moderne ...nuk e zune ne goje !
Pse vadhe, mo gaz?

Do ti lutesha admin të nderuar .Jo kaq Intensitet.Vërtet duhen por po dominojnë si shumë . Psh kapua është i njohur po ç, ne melazëm edhe Ulqinak në të njëjtën kohë smiley

Janë mbyll ato Punë i nderuar Kapo ..dhe ato punë , rimon me  hëngësh Paçamurë ! Ose me vergje më të embla Korçare

kërkojnë të bëhen dhëndurë me zor / atje ku si qasin aspak në Oborr . ....ose ose shaban qose , me vargje trimërore në kohën kur kishin vaktin

Pa dy tri pushkë dhe ne armiqe /adio bella fron e çifliqe

Ai u vra ndërsa vraponte për t’ u larguar nga shtëpia ku kishte bërë orgji. .... nuk quhet Grande Kaka se mungojnë dëshmitë e Kurvave smiley Dhe nga dëshmitë e gjynafqarëve "nuk e vrava unë zotrie " nuk thonë që kapëm kurva ! Po sot pse nuk dëshmojnë ...nga kush tremen ? Mos ka qenë me meshkuj orgjia  dhe qy dëshmitari i vje inat se nuk i erdhi rradha ? Lexoje dhe njëherë smiley

Ruju Grande ...nuk ka ardhë mbrëmja dhe në vakte të tjera thua vetëm Gomarllëqe smiley

 

 

...shoqeria thone komunistet  ne kohen e k**vit , kishte rregulla të forta sa i përket moralit seksual dhe  dënohej kurvëria.Por kjo nuk është aspak e vërtetë. Në një regjim totalitar, ku mungon prona private, dhe ku te gjitha femrat janë rrogtare të shtetit, është e sigurt se shumë nga zyrtarët dhe funksionarët e çdo lloji do ta keqpërdornin postin për të siguruar favore seksuale. Dy të tretat e femrave të Shqipërisë jetonin në fshat, ku si kooperativiste qenë në mëshirën e brigadierëve, të cilët mund t’ ua nxinin jetën nëse donin atyre femrave të cilave ua vinin syrin për të abuzuar seksualisht me to. Dhe a nuk qenë turnet e natës në ndërmarrjet në qytete, koha e orgjive seksuale? Në Europë puna në turnet e natës për gratë qe ndaluar që në fillim të shekullit XX, dhe një nga arsyet ishte se krijonte degjenerim. Në Shqipërinë komuniste nuk ishte ky shqetësim. Në një shtet totalitar, siç ishte Shqipëria, organet e plotfuqishme të diktaturës kishin mundësi të kryenin abuzime seksuale sipas dëshirës. Dhe fakti është që sa herë Enver Hoxha ka denoncuar grupe armiqësore nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Sigurimi i Shtetit, i ka akuzuar pjesëmarrësit në to edhe për imoralitet, abuzime seksuale. Këtë e ka bërë kur i ka shpallur armiq, se më parë nuk e kanë shqetësuar këto bëma.
Në asnjë vend të botës dita e përkujtimit të dëshmorëve nuk është e lidhur me një ngjarje perverse si në Shqipëri . smiley

 

....brigadieret u nxinin jeten femrave ....? Degjo i dashur!
Ne ate kohe, qe besoj e di qe nuk e kam me te degjuar, kuadri , nisur qe nga brigadieri , ishte nen presion te dyfishte ! Edhe mund " hante " dicka brigadieri dhe te ierarqise me larte, por vetem " si miu" se ja ku po ta them, ta prisnin gjer ne rreze ! Une e di ca kam hequr vetem nga dyshime ! Ndaj fol per sektorin tat, mos hyj ...nga joni..!

Lere  Grande se kështu si e ke nisë do dalin të gjithë antikomunistët e sotëm  pjella të ish sigurimsave . Kot nuk ka dalë ajo ..."Ngrehuni ikim .Na janë rritë djemtë "  smiley

Njente Kapo ,  shihe dhe njëherë e gjej ndonjë K** dëshmitare , përveç atij pederastit YP Xhixhi që i ka mbet hatri pse nuk ja vinte Qemol horri  smiley

Kush fitoi cmimin PeshkEnverist i dalluar tek kjo teme, Ilir-jani apo oXakeDrizi?

Në lufë për qështjen e Partisë të jeni gjithmon Gjëmb .. Gjithmonë Gjëmb !

Pse jo Xhibole ?  Dhe e fshehe bukur Njente Kapon . Mos  të di ndonjë gjë ai nga Brigadat e arave smiley ...Kjo thiret , do thoshte HURI ,  ngjalpërvoj e trashëguar smiley

Partizanet jane kocke e forte, 90 e ca pa frik...kto te damakracis bin pertok qy 45 vjec

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).