“Hoxha do të lerë pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende në jetë – shkruan në këtë artikull të botuar një ditë pas vdekjes së Enver Hoxhës, mjeshtri i gazetarisë italiane Indro Montaneli, sikur ta dinte që edhe gati 30 vjet pas vdekjes së tij në Shqipëri do vazhdonte të bëhej politikë me Enverin, pak rëndësi ka me flamurin e anti apo pro tij.  Artikulli që vjen sot për herë të parë në shqip në DITA është botuar në ciklin “Le vie del mondo – Viaggi d’autore – Albania”

 

********

Nga Indro Montanelli*

Ishte i fundit i stalinianëve; dhe burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushtetit. E fitoi pushtetin si partizan dhe e mbajti më gjatë se Franco dhe Salazari. Në shekullin e fundit, përsa i përket vjetërsisë së shërbimit e kanë mposhtur vetëm Mbretëresha Viktoria dhe Franc Jozef.  Si e ka qeverisur Hoxha vendin e tij, ende nuk dihet. Për regjimin e tij tani për tani mund të thuhet vetëm ajo që De Custine thoshte një shekull e gjysmë më parë për atë të Carit: që kalonte gjysmën e kohës duke penguar që lajmet nga jashtë të hynin brenda; dhe gjysmën tjetër që lajmet e brendshme të dilnin jashtë. Hoxha e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

Dhe nga kjo fshehtësi mbërrinin zëra për persekutime alla-Pol Pot, për spastrime të përgjakshme dhe kampe asgjësimi. Mundet që diçka e tillë të ketë ndodhur gjatë epokës hoxhiane, por ishte edhe një situatë që e justifikonte, apo të paktën e shpjegonte. Pas ikjes së gjermanëve dhe italianëve Shqipëria ishte për pak kohë, nga fundi i luftës deri në Konferencën e Paqes, tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun. Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencë. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës që arrinte deri në arrogancë. Nuk ishte askush atëkohë dhe askush nuk e njihte. Ishte diplomuar në Shkencat Natyrore në Francë ku kishte gjetur tri dashuri, të cilave u qëndroi besnik gjatë gjithë jetës së tij: Marksizmin, Moet Chandon dhe gratë e hedhura. Sapo u kthye në Shqipëri për të bërë profesorin, u përzu nga katedra për idetë e tij dhe themeloi Partinë Komuniste, në të cilën ishte për shumë kohë president, sekretari i përgjithshëm dhe ndoshta për ca kohë edhe anëtar i vetëm.

Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit. Dhe, në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race. Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur duke i ofruar Moskës shërbimet e tij. Por për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar; ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë më parë i tillë as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën. Mbi mënyrat me të cilat Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, babai mitik i një atdheu po aq mitik shqiptarësh, ndoshta është më mirë që të mos hetohet.

Fakt është që, që kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe. Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi. Por kur Krushovi mohoi Stalinin, ai mohoi Krushovin dhe zgjodhi si mbrojtës Maon, i cili nuk mund ta mbronte kushedi sa; dhe pas pak kohësh e mohoi edhe atë. Ujku i vetmuar nuk kërkoi tufë tjetër. Dhe vetëm grushti i hekurt me të cilin mbajti të bashkuar vendin e tij mund të shpjegojë faktin që vdiq pothuajse 80 vjeç, në shtratin e tij dhe akoma në detyrë.

Të huajt e paktë që vizituan Shqipërinë thonë se Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar. Shqipëria është një vend arkaik dhe baritor ku nuk mund të bësh pasuri, por varfëria është shpërndarë në mënyrë të barabartë; dhe deri këtu, komunizmi ia doli mbanë. Por komunizmi i pëlqente Hoxhës, edhe pse i jepte instrumentet e pushtetit absolut. Hoxha nuk e fshihte vokacionin për kultin e personalitetit. Ishte një satrap edhe ai. Kishte karakter gjaknxehtë, por nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut. Kërkonte bindjen më absolute, por në publik shfaqej rrallë dhe xhaketa e tij ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

Nuk besoj se hoxhizmi mund t’i mbijetojë Hoxhës dhe as nuk mendoj se pasardhësi i tij kushdo qofshtë ai, mund ta mbajë Shqipërinë në pozicionin e “izolimit (le të themi) të mrekullueshëm”, në të cilin Hoxha e kishte vendosur në planin ndërkombëtar. Siç ndodh me disa burra shteti proporcionalisht të sproporcionuar me shtetin që përfaqësojnë, Hoxha do të lerë pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë. Dhe, boshllëqet në raportin mes forcave politike janë gjëja më e rrezikshme që mund të ndodhë.

* Botuar në 12 prill 1985.

174 Komente

Montanelli ashtu si dhe per Benito Mussolinin edhe per Enver Hoxhen paskesh patur simpati...

Dmth, Montanelli ka qene simpatizant edhe i Duçes edhe i Enverit?

Ketu e hodhe tuç edhe Montanellin edhe llogjiken bashke me te.
 

I dashur mik peshkist, a mund te me spjegoni piket si arbiter i mundjes qe shfaqeni me lart. S'mar vesh fare nga sporti i mundjes, madje - madje gjithmone e kam pare si sport katundaresh, mbeç me shendet se bashku me logjiken e nxehte tende.

TUNG!

Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit. Dhe, në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race. Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur duke i ofruar Moskës shërbimet e tij. Por për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar; ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë më parë i tillë as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën. Mbi mënyrat me të cilat Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, babai mitik i një atdheu po aq mitik shqiptarësh, ndoshta është më mirë që të mos hetohet.

Falmeshnet Indro Montaneli,ne komunistave na ke la. smiley

"Të huajt e paktë që vizituan Shqipërinë thonë se Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar. Shqipëria është një vend arkaik dhe baritor ku nuk mund të bësh pasuri, ("por varfëria është shpërndarë në mënyrë të barabartë")

te gjithe te varfer...ja, kesaj i them arritje une!.smiley eh cka tallur, e vazhdon te talli, trapin dynjaja me ne...

akoma me kto muhabete, sikur ju ka honger buken Dulla... smiley

Qe ai ishte nje pervers gjakatar dhe xhahil, kete se luan as topi...

i hypi ne qafe nje populli te vogel dhe te mjere e nuk po i zbret edhe pas vdekjes

Se njoh mire kte enver hoxhen po sa me shume lexoj per te aq me shume me shtohet respekti. Na sillni sa me shume shkrime per te se paska qen burr garip. 

tall menderen tashi 

smiley

Ky po i thur lavde Enverit qe ka qene burre shteti? Me kto shkrime e coroditen dhe piratin John Silver me nje kembe e me nje sy.. smiley

 

po ku i shef lavdet mer? mire qe s'te ka lon eksitimi per me e lexu, po titullit a i hodhe nji sy te pakten?

 Pyetje:

25 vjet nga permbysja e regjimit,cilin nga sektoret bazik, qe perbejne shtylles e nje shteti jane krahasimisht me mire?

1- arsimi

2- shendetsia

3- bujqesia

4- ushtria

5- rendi

Represioni,persekucioni ndaj kundershtareve,lufta e klasave dhe kineze rite qe u apliku an gjysmen e dyte te sundimit, ishin shemtia e atij regjimi.

ekonomikisht cofi, po te cofi jemi dhe tani.

 

te gjitha pergjigjet i ke dhene vet ne fund o pjeter.... a nuk thua qe regjimi ekonomikisht cofi? e pra falimentoi plotesisht! nuk la asgje, e per me teper njerez te pashprese.. anarki. epo duhet kohe ta marrim veten.

Belulo,ekonomia jone s'ka mbijetu naj here  pamvarme.M'at vaft, u prishem me Kinen e Madhe dhe merdhifem,sot ,emigrantet u prishen me ne,merdhifem prapseprap. smiley

Tashti zgjidhni o Enverin o dollaron, te dyja nuk shkojne, apo s'i kishte alergji Ay.  smiley

jo mo,me dallarin jena ne tshmo,po s'o dallari me ne. smiley

jeni ju por tamam tamam ka me shume dashni per te Lalzi e co. S'ke c'i bo eshte e drejta e dallarit te zgjedhe dashnorin me te mire. S'mjaftojne vetem duret a grushtet ne konkurenc dashnie, thasmiley

Nder te gjithe tiranet me i egri, me brutali dhe sic po e tregon historia me i fuqishmi dhe pas vdekjes ishte dhe akoma eshte lek dukagjini. Qe nga konfliktet me skenderbeun, turkun dhe italianet e deri ne ditet e sotme po sfidon gjithcka. Madje dhe komunizmin. E pranoj qe per nje kohe e izoloi paksa gjakmarrjen por kete e beri nen nje diktature ekstreme. Sapo ra komunizmi gjakmarrja u rikthye me egersisht se kurre duke treguar dhe deshtimin e komunozmit. Leken akoma nuk e ka sfiduar askush deri me sot. As diktatura e eger komuniste e as kultura ne demokraci.

Mesim historie

Tutankhamonit i peruleshin skllever dhe oborrtare,
ani, sot cmenden pas tij edhe akademiket.

Qelbet historia nga mumjet e diktatoreve.
Te vjen te ulerish!

Frederik Rreshpja

Ishte nje maskara ky Tutankhamoni, tiran satrap i keq fare, nuk kishte nenshkruar as Karten e te Drejtave te Njeriut te Helsinkit.

 

S'duhet harruar që Montanelli shkruante në 85, me shumë pak informacione për një vend të mbyllur. Bën shumë gabime, natyrisht, por shkruan edhe ca të vërteta të vërteta!

des, do te isha shume mirenjohes, nese ma shtjellon pak dhe mua, se ku pikerisht Montanelli ne kete nekrologji ben natyrisht shume gabime.

Asnje gabim nuk ben Montanelli ne kete nekrologji, po ta kuptosh se e ka te pamundur (nuk ja mate suma me mire, jo se nuk ja kishte qefi) te thoshte te njejten gje per Beniton dhe Italine e mbetur bosh mbas Benitos.

Buono per Albania.

 

po normal qe ai ishte buono per Albania, ai ishte bir i kohes se vet.

Jo po, se tani dalin trimat nga skutat e internetit dhe dun me hedh ene iher Enver Hoxhen tuç, dun me e mujt.

Mire qe s´del ene nonji me pytjen ekzistenciale: "Po ne mer jahu, pse nuk kishim ene ne McDonald´s si gjith bota?"

Më duket se ky paragrafi i mëposhtëm nuk është tamam i vërtetë Casaubon! Por, sidoqoftë, nuk është ndonjë kritikë e madhe se, si ta thashë më sipër, si shumë të tjerë edhe zoti Montanelli kishte një vizion të pjesshëm të Shqipërisë, gjë që natyrisht pranon edhe ai kur shkruan "Si e ka qeverisur Hoxha vendin e tij, ende nuk dihet".

Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun. [...] Nuk ishte askush atëkohë dhe askush nuk e njihte. Ishte diplomuar në Shkencat Natyrore në Francë ku kishte gjetur tri dashuri, të cilave u qëndroi besnik gjatë gjithë jetës së tij: Marksizmin, Moet Chandon dhe gratë e hedhura. Sapo u kthye në Shqipëri për të bërë profesorin, u përzu nga katedra për idetë e tij dhe themeloi Partinë Komuniste, në të cilën ishte për shumë kohë president, sekretari i përgjithshëm dhe ndoshta për ca kohë edhe anëtar i vetëm.

 

 

zotnia shkruan per EH dhe shkarazi per Shqiperine e asaj kohe, por sic e pohon vete e ka me "te thena" (EH diplomuar per shkencat e natyres ne France, thote) dhe pjesa tjeter e artiklles fantazi e autorit... tashi e marr me mend qe ne Italine e 85-es nje shkrim per EH apo Shqiperine e izoluar, pa tjeter qe ka bere pershtypje.... mirepo kur pas nja 4-5 vjetesh zbarkuan me mijera shqiptare te vuajtur ne Itali, e morren vesh mire italjanet se cfare "burre shteti" i kishte qeverisur..

italianet dinin per ne aq sa dime ne per ufot

Po jo mer, se spaunat nuk hashin kos. Por na trajtonin si zezaket e tyre, na kishin pat koloni pra. Vec tani vone ka ndryshu (te pakten me duket mua) opinioni per albanezet. 

ta kam llafin qe Montanelli ka kalu jeten sa ne nji vend ne tjetrin, ka jetu dhe ne amerike e kanada vec te tjerash, ka qene gazetar i klasit I, i jane botu raportime nga fush-betejat e luftes si me thene por ka shkrujt ket shkrim pa pas mundsi me pa ne vete te pare se ca bohej. Rrezik nga te vetmit qe mund te kete shkrujt ne kto kushte. I vetmi kontakt me Shqiprine, vizita gjate luftes, 45 vjet para se te vdiste dulla.
Ironia? e reklamojne per debat me nji rreze ngazellimi kshu, medemek se vete Montanelli i paska njoft klasin Hoxhes. Ato gafat historike se Tito e paska pas mendjen te Shkodra dhe veriu pastaj jane "merre me long se groshi maroi"

Pikerisht se Montaneli ka qene dikush, nuk besoj se s'e dinte te verteten, Dhe vete flet per pol potlliqe. Po eshte sikur po flet per ca kafshe eksperimenti. Moralua, tha, moralua. Po kush e humbi ta gjeje ky. Kaq per Montanelin. 

Pastaj per Dita qe e sjell, ... kur e di kush e boton. Ishin po keta qe nxorren "listen sekrete me oferten" per helmet. Rama e ka kuptuar me kohe e vakt qe Verua votohet. Dhe per kete, me thene te drejten, nuk eshte faji i tij. Mire ishte ajo Buono per Albania.

mire e ka. I ngop me luge te zbrazet per rast festash. Ne 29 nentor me foton e madhe ne sfond, tani me foton e vogel ne lapidar dhe ktyre u shkojne buzet vesh me vesh. Kapin dhe nji shkrim qe Montanelli me shume gjasa e ka shkrujt ulur ne wc per dicka qe s'mund ta konceptonte qe te ish aq sterre sa ishte ne te vertete dhe voila, vertet dhi e zgjebosur por bishtin kreshte perpjete!

proporcionalisht të sproporcionuar

ku jane perkthyesit peshkatare ketu!!

mos duhej perpjestimerisht e shperpjestimuar  fjalevdekja e tiranit te tiranes!

Shqipëria është një vend arkaik dhe baritor ku nuk mund të bësh pasuri,....smiley

Kjo do jete arsyeja qe Bota ne cdo KOHE na ka pare si mercenare te vlefshem Ushtarake dhe Politike .Fal aftesive te Klanit te Sqapit Berisha mes se fundi na vleresoi edhe si nje Vend i legalizuar nga ku mund te pastrohen parate e Krimit Nderkombetar . Por ketu del se edhe VQ nuk paskan vlere ?

Pas ikjes së gjermanëve dhe italianëve Shqipëria ishte  ;;; tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin. ( po shtojme qe Italia e donte te teren sic edhe ja dhuruan Babaaret e Kombit me Pater surat stere Arapin )

Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini,  kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun. Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencë. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës që arrinte deri në arrogancë. Nuk ishte askush atëkohë dhe askush nuk e njihte...

Ketu mendoj qe ka nje pasaktei pasi e njihte ai qe e kishte pare ne Kuesture duke raportuar per Q.Stafen .smiley Me duket e njeh dhe Johni ergjendtesmiley

Xhon Argjendi nuk i njeh, o Idriz Florini! smiley

Pse mer është tjetër ai Lart ?  Sa Jona jeni , se mund t,ja kem fut kot dhe...... e pranoj smiley

Une Xhon Argjendi jam, dmth John Silver, por ata qe thu ti nuk i njoh, gjall ne bote si bie n'te se per ke e ke llafin smiley

I modh je, grande

John Silver, Pirati

Osht njoni që të ka vjedh Nikun më duket .Ja si shkru ai që e njef nga afër .

Qe ai ishte nje pervers gjakatar dhe xhahil, kete se luan as topi..

dhe pas krahasimit me TOP smiley e ka dhi fare me nje shprehje koti ..Ja hypi Popllit në qafë ...Po pse me ku ka lexua ai që i hypet në qafë Gjosë ?

Boji nonjizo atij se të fut ty në mes me të vjedhme Niku !

 

Idriz djali, perfundimisht je i padeshifrushem per ne popullin e thjesht. Qe ta sqaroj njehere e mire kete pune, ai merhumi ishte xhahil, pervers, tych, vampir, aktor, diktator, vrases, mashtrues, retushues, vemje, zagar, horr, gjarper... shkurt nuk mjafton fjalori njerezor per te pershkru ate qenie qe ka dal prej ferri. 

Tashi do te merren robt me kete vemje, se ua ka nxi jeten te shkreteve.... kaq sa per sqarim.

E qe ta ngas llafin, une flas ketu sepse me pelqejne batutat pa te keq, shpesh gjen humor ne ato qe thuhen ketu. gjithashtu vertet perpiqem te te kuptoj se ku e ke llafin dhe ke gjuan me fjale, se per dreq shpesh edhe ti ke humor smiley, por vertet je i veshtire per tu kuptuar.

Haj Gezuar smiley

Xhon Argjendi

Thjeshtë mer më thjeshtë .....je ti ai John Silveri që e NJEH apo nuk e njeh .

ja një John tjetër

Ai ishteMjalt gështënje dhe Rigoni bashkë , , Figura hyjnore e këtij populli baritor , injorant të shtypur ndër shekuj që e mjekoi me Kujdes, qëroi farat e ferrave , anadollakët shekullorë që e kishin mbajtë , vjedhur e përdhunuar , të paditur në errësirë , të palarë , të uritur , skllav e të çfrytëzuar deri në Palcë për tu pasurar vetë ata . I tha Popullit .

Zgjohu . Flaki bajtraktarët e bejlerët , Babaarët e Kombit , shitësit eTrojeve dhe fateve tuaja  Çdo Pushtuesi për Florij , digjini përdhunusit e Grave dhe Motrave , shtypuni kokën Gjarpërijve të  Kanunit . Jetoje jetën me Punë .Martohuni Lindni dhe shumohuni ! Gëzojeni siç thotë urtësia shqiptar "Shtriji këmbët sa ke Jorganin " ! Përparoni Shekull pas Shekulli si Shqiptarë !

Ja  një mbarësi shqiptare e kohës ,  vendimin me Vdekje e zëvendësuan me " Burgim të përjetshëm "smiley

Me thonë të drejtën dhe unë të vlerësoj shumë për Humorin dhe Enveri jo me ty por me asnjërin nuk më ndan . Ka qenë figura Siombol e Unitetit smiley

Kujt John ti besoj ?

Thjeshtë mer më thjeshtë .....je ti ai John Silveri që e NJEH apo nuk e njeh .

ja një John tjetër

Nuk e njoh kete qe thu ti, por me natarrove keq, lomsh me ke bo...

se e bone ate te merhumin Jezu Krisht e bone... hajde jepi dum kesaj pune, sa larg jemi ne shqipot! Ka vra tjetri per qef te vet mijra rob, burgos e interno e prap i thurin hosanna 

Perzoten o mik une kete pune se marr vesh hic! 

Here tjeter te flasim, por pa Enverin aman, te pakten mu mos ma levdo ate mut te qelbet

Se lavdërova unë as e shave ti Mutin . Folëm për opinione e vlerësime të Jonerve pa Mut në mes . Prandaj hutohem unë kur lexoj në "përgjithësi " Personalisht parapëlqej thënien e K.Devoles ..

" Diktatura më e egër .. më më më ç'të të them unë " smiley

Dhe une e lashe per here tjeter  smiley

 "Si e ka qeverisur Hoxha vendin e tij, ende nuk dihet. Për regjimin e tij tani për tani mund të thuhet vetëm ajo që De Custine thoshte një shekull e gjysmë më parë për atë të Carit: që kalonte gjysmën e kohës duke penguar që lajmet nga jashtë të hynin brenda; dhe gjysmën tjetër që lajmet e brendshme të dilnin jashtë. ...

Dhe nga kjo fshehtësi mbërrinin zëra për persekutime alla-Pol Pot, për spastrime të përgjakshme dhe kampe asgjësimi....

Mbi mënyrat me të cilat Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, babai mitik i një atdheu po aq mitik shqiptarësh, ndoshta është më mirë që të mos hetohet."

Dmth pershkruan nje burg dhe i jep meritat qe i takojne drejtorit perkates. 

Vec kesaj, duket sikur po flet per aborigjene ne ndonje planet te nje galaktike tjeter. Dhe mungesa e respektit apo simpatise per qeniet aborigjene ne fjale qenka mbreselenese.

U nisem per te ringritur perandorine Romake, por ishte me i bute shtrati i sinjora Bertinit, tha. 

PS. E ka ndonje linkun e origjinalit? 

PS1. Dhe historikisht, Enverin megjithe yrnete, i kemi peshqesh nga keta fashiste trima. Bile dhe Dolf musteqja ua pa hajrin. 

Por për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar; ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë më parë i tillë as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën...

Se marr vesh ku i ka nxjerre gazetari keto brockulla,qe nuk paskemi qene te nje race dhe te nje gjuhe ne shqiptaret.

Plus ai xhevahiri tjeter qe Hoxha qenka diplomuar per shkencat e Natyres ne France,tregon qe gazetari ja ka futur kodra pas bregut.

Sic duket ka filluar fuqishem fushata per te rehabilituar Hoxhen,qe do te kulmoje ne 29 nentor.

Po ca rehabilitimi or mik, ky italiani ka shkruar nje artikull per nje vend te panjohur. Si te shkrua une sot nje artikull per korene e veriut. Ja do hulumtoj shtypin e do shkruaj per denis rodman e ate xhajen qe vrau ky kimi i ri. Aq. Po e dreq e di ca ndodh atje. 

Por ti te pakten e di qe koreanet jane nje race dhe flasin nje gjuhe, apo jo?

Dhe jam i sigurte qe po te jetosh ne Korene e Jugut apo Japoni do te dish dicka me shume.

Ky italiani qe ka kishte 50km larg,kujton se flasim disa gjuhe ne Shqiperi dhe jemi disa te bardhe disa zezake disa kineze.

Dhe ti ma justifikon kete palo gazetar.

Pa harruar punen e tij teorike, veprat, titistet, hrushovianet, me stalinin, rrezikun angloamerikan, shenimet mbi kinen, mbi lindjen e mesme, etjetj.

Popylli yne gjithmone me fat, gjithmon e qet nga i Napolon te gjate.

Gjykimin tim per e hoxhen e kam krijuar nha emisionet e b fevziut te faqja online e opinionit ku gjenden serite. Me duket sa me shume perpiqet ta baltose aq me shume ja shton vlerat. Enveri ka qene pjelle tipike shqiptare. Autokrat si shumica e shqiptareve. Ka qene dhe pjelle e kohes. Tipa si enveri ka pas ter lindja. Edhe ca se enveri ka qene me i ashper? Kot nuk te bie ne qafe njeri jo. Kush ka vujtur ka ber nej gje me siguri. Dinak i mprehte dhe i ashper. Treshe vetish qe e ka pas cdo udheheqes qe ka hyre ne histori. 

Te ishte autokrat do ta justifikoja por ai ishte diktator.

Lindja kishte tipa si Enveri,por ju tregoi vendin qe ne vitet 1950-60 dhe i zevendesoi me tipa me liberale.

Nese flet nga pozita partiake te majta natyrisht qe e EH ka qene burre shteti,por nese flet nga pozitat e te drejtave te njeriut,qe ti i ke shume qef,ka qene nje diktator i eger.

Une skam vuajtur fare ne kohen e EH,por disa komshinje e mij kane vuajtur kot fare.Cfaj kishin ata se nje kusheriri i tyre u arratis dhe per kete nuk merrnin as te drejta studimi asnje?

Cfaj kishte nje tjeter komshi i imi qe ju arratis vellai( ndonese nuk jetonin ne nje shtepi) dhe ky u persekutua kot e me kot,dhe me pas perfundoi ne cmendine?

Rrini mos e justifikoni monstren se late nam.

Ose te pakten ne temat e tjera mos dilni flamurtare te te drejtave te njeriut.

Ik or ha trahananë dhe futi dhe në pëshesh me dhallë se mbase mëson të  mendosh ..smiley

Kush Lindje ..Kisha e Shën Sofisë apo tyrbja e Mulletit kishte njerëz. Apo Kulla e hirit ?

Mbasi të mbarojnë të gjith handikapatët mendorë , ata që sapo mësojnë shkrim e këndim , ata që sapo fillojnë bëlbëyojnë hajde dhe ti se në fund të fundit Miting është këtu . Si tha ai

Për një kal Fal Mbretërinë

Po Gomar bën ..pyeti ACDC 1

Po tha Hajde !

Ore une nuk ti lexoj keto opinionet e tua,po ben mire ta mbash gojen para se te flasesh.

Nuk po flet me ushtaret e tu ketu dhe nuk je ne karzerme por ne nje blog qe jepen mendime..

Jep opinionet por mos ofendo.

Po për atë po them dhe unë që " ti jep mendim " jo se ke mënd ! Në një Linjë jemi Bile Bile e tejkalon jep edhe urdhëra si në gazerma Ushtarake

Ose Mos flitni më për Liritë e të Drejtat e njeriut smiley

Dhallën mos e bëj pëshesh ,vetëm trahananë !

Kujt i tregoi vendin o derman? Causheskut i tregoji vendin? Apo ati tjatrit, si e kishte honeker a heineken me duket. Po ca flet kot o i uruar. Pastaj vetem nje toke e nemur me shtetas te ashper mund ta pillte enverin. Ca mendon ti hungaria e qyteteruar e me 10 shtresa e breza qytetare spillte dot lopcar si enveri o acdc apo jo? Lindja o vite drite para nesh si civilizim. Sipas vendit kuvendi vella. Ne kaq e keshem takatin. Un te enveri sflas fare si i majte. Jam i paanshem. As ka vujt as ka perfituar fisi im ne ate sistem. Po di qe kot se ha ngeri. Kjo edhte commin sense. Po edhe  nenji qe edhe e ka ngrene eshte si puna ktyre burgaxhinjve ktu ne shba qe bin mrena kot e dalin pas 10 vjetesh se i shfajeson prova e adn. 

honeker a heineken me duket.

Becks

Gjemb, mpelqe qe bi mrena ne kurth kollaj. Me komt e tuja lozonjare. Se mos je ne peshk dhe te dielen e harron diten e nenes amon. 

Ironia jote eshte aq e sofistikuar sa eshte shume e veshtire mos te biesh ne kurthet e tua imagjinare o budlight pires xhigant..

Ke te drejte.
Askush nuk e hengri kot.

Kohe e humbur tu mbushesh mendjen enveristeve qe ai rregjim ka qene rregjim ushtarak,qe ne fund pasi u mbaruan armiqte, filloi te hante komunistet vete.

Gjyqet beheshin pa avokat.Se si mbrohej i pandehuri nje zot e di.

Ty qe na can derrasat per te drejtat e njeriut ne tema te tjera,normale te duken keto?

Sa per Honekerin dhe Causheskun kane qene shume me liberale se Hoxha.Edhe Kastro ka qene me liberal se Hoxha.Caushesku vetem 22 vjet qendroi ne krye te Rumanise,Honekeri 18,Hoxha 41.Vetem nga kjo shikoje cfare monstre ka qene.
Vetem Kimi i Korese ja kalon.

 

Po ca enverist leshi o acdc se na hape barkun. As e kam jetu at kohe as me hyn ne xhep enver hoxha po ama i gjo e ka ai: i lu menc teveqelet e barazlarguar dhe sumcet e djathte. Vetem per kte ka respektin tim. Kaq e thjeshte. 

Fakti qe i ruajten Sumen Shqiperise per sa kohe qe ai , tregon se aborigjenët jane zgjuar me vonese që të kuptojnë se ataqë njohin këtë krahasim , ashtu kane qenë , ashtu do mbeten edhe sikur ti kishte sunduar Napoloni smiley

Nj Erë fryu dhe mos ta hamë Hakën një STUHI, por në Shqipëri e drejtuar po sipas nxënësve të tij , tregoi se aftësia më e madhe e kësaj Inteligjence Opozitare e ardhur në krye me Vlerat e baba..arëve të Kombit ,me gjasa Anti Enveriste, duke mbajtur  me hile në gji të Gjithë nga një Enver ,   ishte

Vjedhja e Pasurisë Kombëtare , Shpënia e vendit në Prag të L.Civile , Vrasja e Shqiptarëve  me mijra në Vit , ashpëersimi në Ekstrem i Luftës së klasave me mënyra të tjera , internime dhe dëbime Milionëshe dhe sidomos Lindja e një Grupi që kakaris më keq se Pulat

" për Filosofi të modhe mer Jahu forever "

PS1 Mos ti hamë Hakun Shqipërisë .Ka nxjerrë edhenjë ekip të Tredhurish mendorë me Vlerë

  1. E mori Shqiperine ne 45 me  800 000 banore(fshatare) dhe fale politikave te tij e beri me 3200 000 banore ( ku kishte edhe ndonji qytetar). 
    • Ne kete kuptim fale politikave te tij demografike e beri Shqiperine faktor gjeopolitik ne Ballkan. 
  2. E mori Shiqperine pa kurva dhe fale politikave te tij, kemi nja ..? 000000  kurva dhe ?00000 hajdute. 
    • Ne kete kuptim e beri shqiperine "faktor gjeopolitik" te padeshiruar, e te urryer ne sy te te tjereve.

Sa per arsimin, elektrifikimin, shendetesine edhe mbrojtjen pavaresisht arritjeve, la si trashegimi 4 shtyllat e izolimit te Shqiperise ne Kongresin e 7 te P.P.Sh.

  1. Mos merrni borxh/kredi
  2. Mos u lidhni me superfuqite
  3. Mos kurseni ne ushtri 
  4. Mos lejoni pronen private /plane 5 vjecare shteterore . 

Brenda ketyre kufinjve u soll Ramiz Alia, dhe kur ne ndonje rast "tentoi"  ti shkelte .......... ....... . . Ju e dini se çfare ndodhi.  

 

Je qe je me keto krahasime e mori e la shtoji edhe kete:

E mori me triska dhe e la me tollona.

Vjete Moshe  pasqyron ajo 18 apo sherbim ne Stanin e Saliut  .Ne te dy rastet je nje Gelbaze e Saliut ! Per sa kohe ketu do vijne Mitingashe me xgjuarsi te madhe te kalibrit tend mbase mbetesh shembulli Injorances se si nuk duhet Krahasuar nje Periudhe me nje Tjeter ! Po meqe strategjia e admin te nderuar eshte te pranohen dhe handikapate mendore dhe te Tredhur Mendore eshte e drejta Juaj !

Vetem ne se pranon te besh nje Dallim kur Flitet . e Krahasohet , behet fjale  jo per cfaredo Shiperie .Ka qene shqiperia e Shqipetareve ne ndryshim me Bajgen qe thirrej Shqiperi qe shnderroi babasqapi ose Hanin Shqiperi qe mund te dhjese kush te doje e te prostituaoje Meshkuj e Femra te te gjitha moshave kush ka lek qejfi  .Per ke e ke fjalen ?

Hoqi besimin , fene. Ketu e kisha fjalen.
Sa per fyerjet qe shurron aty ... te kuptoj... edhe me kupton...

Une nuk kam asnje te cpuar smiley Mos me ngaterron me ndonje tjeter .As te kuptova dhe as nuk e njoh "na ofenoi bashkimin sovjetik shokeni "smiley

Kush e hoqi besimin dhe fene dhe ne c'vit ?

Ne 68' Enveri beri revolucion kunder kishave e xhamive. Pa besim ne Zot mund te shkosh shume larg si individ (ego njerezore) por jo si shoqeri (altruizmi).
(Ofendimet.. e qishem llafin qe edhe une di skip o skiptar ( kupton qe ta ktheva sa e lexova )edhe per "gelbazen" e si "mitingash" nuk thuhen kur nuk e njeh tjetrin.)

Ne gjysem shekulli, .... ka shume per te thene.! Per te mira dhe te keqia.Ama nje gje nuk mund te anashkalohet.Arsimi,shendetesia dhe qytetaria dhe imazhi ...Shqiperia !

Shendetsia ka qene pa para por krahasuar me cdo vend te Europes ka qene pertoke,perndryshe udheheqja do te kurohej ne Shqiperi dhe jo jashte.

Qytetaria??? Je ne vete mo?

Kush bene qytetari ata qe nxorren pronaret e shtepive ne 17 nentor 1944 dhe i pushkatuan dhe ju morren shtepite dhe tokat per veten e tyre?

Ata edhe sot pas 70 vjetesh thone ja u beme mire.

Imazhi i Shqiperise ka qene pertoke ne kohen e qoftlargut,njesoj sic eshte imazhi i Korese se Veriut sot.

Ju paska shplare trurin EH,sa jo milionere me dollare dhe euro te beheni por tere florine e botes te keni si pasuri,prape ate kohe te koleres do te kerkoni.

 

Jo, qytetari beri per ata qe flinin me kercu nden koke dhe u ngriti 8 qytete te rinj.Shendetesia e kohes beri qe mosha mesatare nga 38 vjec ( qe gjeti) e covi ne 70 .Se qe te mos e harroshe vdekshmeria foshnjore, ne krejt Myzeqene ishte 83 perqind.E covi.... ne xero.Ne shkalle vendi ishte mbi 50 perqind.
Te gjith kuadrot qe bejne iteligjencien politiko-ekonomike te sotme ..jane te asaj shkolle.Besoj edhe juve po ashtu .Te gjith te sotmit i kane te gjitha , por u mungon nje gje e vogel...patriotizmi dhe njerezilleku, per te fole pa urrejtje.

Ne cilin shtet te Europes,nuk u rrit mosha mesatare,nuk u ul vdekshmeria foshnjore,nuk u arsimua?

 

O njeri kishe 80-90% analfabetizem, skishe spitale,elektricitet...Nuk llogariteshe si vend fare.... ishe vendi me i prapambetur ne Evrope a e kupton se c'flet nderkohe qe Kroatet jo shume larg kishin universitete qe ne 1800

mire keto te tjerat.. po kur thoni per ''imazhin''  cfare kupton tamam grava?   cfare imazhi ka pasur Shqiperia, nje vend ekstremisht  i (vet)izoluar,  ne Evrope apo ne Bote..?    cfare dinte Bota per ne..?   sepse nuk dinin asgje per Shqiperine,  ne  Evrope qarkullonin  ankedoda per ne asaj kohe...  p.sh ajo klasikja me  ''turistin shqiptar''.

Belul me qe deshe imazhin ndiqem ! Kam dale jasht vendi ne 1990!Ne aeroportin e Zyrihut me mbajti oficeri eimig. Vetem dy minuta.Pas atij kalimi me ka ndodhur apo kam qene deshmimtar se si shqiptare dhe sidomos shqiptare, i kane kontrolluar edhe ku as doktorri nuk u ka pas ven dore ...ke veni " lig" ! Nje oficer i imigr.grek me ka thene : E keni ate pasaporten e vogel te kohes se Enverit ..? E ky eshte imazh Belul!
Vetem keto mjaftojne per te vertetu dinjitetin e nje shteti qe asnje leter e leshuar prej tij ...nuk besohet me !

Cdo qytetar qe vjen nga vendet diktatoriale ashtu trajtohet ne aeroport.

Se ata e dine qe ti nuk kalon as droge asgje,se vetem ato lecka qe ke veshur ke.

Edhe koreanoverioret ashtu trajtohen ne dogana,por kjo nuk do te thote qe Korea e veriut ka imazh pozitiv.

Cfare flisni keshtu aman.

 

Dhe ky eshte perfundimi yt? Me qe ata e dine, se nuk beheshin zullume nga diktatura, apo me qe ketu ka marre perrupia kulturen , qytetarine sepse te jan futur burgjeve artiste, njerez te kultures , te politikes, shkences.Cilin politikan merrni ju sot per model qytetarie? Model patriotizmi model njeriu te paster? Nuk qenka imazh qytetarie se kane sistemin diktatorial..! Jo po kthimi i shoqerise ne sallahane prostituimi te gjithanshem , qenka imazh i bukur ..demokracie..!

nuk e di cpo me thua grava, por me ate pasaporten e vogel te Enverit,  ''leternjoftimi'' para 90-es, qarkullohej vetem ne brenda Shqiperi lirshem e pa probleme...  bile bile neper qendren e Shqiperise, sepse nese do ti afroheshe  nje zone kufitare  per arsye familjare bie llafi, duhej te merrje nje leje te  vecante nga dega e puneve te brendshme,  ndryshe gjeje belane .. 

ndersa per te kaluar kufirin me ate pasaporten e vogel as qe behej fjale natyrisht!    leqe vet Enveri nuk e  shikonte te arsyeshme qe shqiptaret  te shkonin jashte shtetit (raste te vecanta sporti, ansamble folklorike e ndonje tjeter)  prandaj dhe nuk i pajiste  qytetaret me pasaporta nderkombetare.

Belul do e ben apo nuk po merr vesh.Asnje dokument shtetror nuk ka besueshmeri nderkombetare.
Perjetojme shtetin fals...Ti me trgon... abetaren!
Greku qe te bindej donte te shifte ate leternjoftimin e levizjes perbrenda ku thoni ju more Belul se te pasaporta nderkombetare as qe ta cfetente !kohe allosua Belul !

te kutpoj grava.. po dhe une nuk te thashe kot qe ka pas qarkulluar ankedode dikur neper Evrope per ''turistin shqiptar''..

nejse,  kjo puna e besueshmerise se pasaportes shqiptare  eshte e vertet dhe kryesisht  ka qene shume e theksuar nga 90-ta  e deri ne fillim vitet 2000...  ekziston akoma, por  eshte minimalizuar..  shembulli i mire per kete eshte heqja e vizave per ne Evrope.

Me sqarovi miku jone Pjeri se mua per vehte me bindi qe ..." cdo gje eshte ne levizje " ! Ka te drejte !

Gazetari, mund te thuhet se i afrohet te vertetes, disa i kish te sakta, disa aty afer, a disa te ndigjuara apo interpretuara nga te tjeret. 

Pjer , mos harro ca kemi fole.Historia eshte nje " shkence" ne levizje ....ka thene beqiri

çdo gje grave, eshte ne levizje, ne ndryshim, ne evolim, e kane thon filozofet e medhenj. 

Te vetmin shtet paksa dinjitoz qe munden te arrinin shqiptaret ishte ai gjate diktatures. Faktet flasin qarte dhe jane mizore.....Me gjithe fatkeqesite se solli komunizmi dhe diktatura por arriten te ngrinin tre shtylla kryesore : Edukimin,shendetesine dhe mbrojtjen

Me cilen shtet e krahason mbrojtjen tone,se te pakten Greqia dhe Jugosllavia,na benin cope-cope po te donin?

Tani ja kepute me te madhe katundit ! ..dhe mos harro se ketej presim naten ...!

Ose je i vogel dhe sja ke idene fare.... ose ja nga ata "te rinise se Liktorit" qe e donin Shqiperine pjese e cizmes se Musolinit

Lol e hapi thesin arti. Ca ka pas atere mer amon

Balila kanë qenë ! ... Po ketë , nuk kishte Idiot ta merrte as për të fshirë Halet ! Nuk qenë aq budallej Italianët për punë kafkash .Kishin Lombrozon !

Bobobo ça boni QKT-ja. I fryu thengjijve te enverizmes smiley

 

Nuk i shmangen dot.E quajne epoke qe ka brenda te gjithat

Une e uroj me zemer qe koha e koleres 1944-1990 mos ardhte kurre.

Juve vazhdoni dhe bejini temena.

Hajde diten e mire!

Te mos ishe ajo epoka qe ti e quan te koleres sot do ishe minoritet ne Greqine e Madhe dhe Jugosllavine

sot mik i dashur, ndryshe nga epoka e koleres, kemi dy shtete shqiptare ne trojet tona shqiptare, kemi deputete dhe ministra ne Maqedoni e Mal te Zi, dhe po ngreme ceshtjen e Camerise. dite me te mira do vijne.

se mos harrojme.... po celim dhe nje maternitet shqpitar ne Luginen e Presheves.

Ky njeri (Hitleri) qe, nga azili i të varfërve te Vjenës arriti të ngjitet deri në Kancelarine e Berlinit, kishte dhena të jashtëzakonshme qe i përdori për të prishur dhe shkatërruar. Çfarë bekimi nese këto dhurata t’i kishte përdorur për të ndërtuar dhe krijuar! U bë simbol i vete së Keqes, sepse ai e kishte aftësinë për të bërë një hero i te Mirës. Zgjodhi të ishte demon dhe, me te njejta aftësi mund të ishte një shenjtor, midis  me te medhejve.

                                                                                                        Jean GUITTON

Ky me siper i eshte afruar pak te vertetes, e cila vlen njesoj edhe per Enverin. Kuptohet qe kjo lloj e vertete nuk i shkon per hosh disidenteve antikomuniste te Peshkut qe jane rrit rreth votres duke bere plane si me u ngrit heret ne mengjez per te vjedh familjarisht kooperativen komuniste.

 

tiku, te qenit diktator njeri, diktator tjetri  nuk dmth  qe kane pasur ngjashmeri   edhe ky citimi   qe ke sjell ketu   per Hitlerin dhe qe thua se vlen  njesoj edhe per Enverin, nuk me duket i vleresim i vertet..  Hitleri  kishte plane dhe ide  te medha qe dilnin jashte Gjermanise dhe kishin te benin rendin e ri ne Evrope, pse jo dhe ne Bote.. per kete ai u ngaterrua me gjithe Boten, prandaj edhe e pesoi  dhe kohezgjatja e pushtetit te tij  u be e limituar...

..ndersa Enveri pa punen e vet..  plani i vetem qe kishte, ishte te  konsolidonte pushtetin  e vet ne Shqiperi  dhe te rrinte aty pafundesisht, sic dhe ndenji...    prandaj edhe  ato nderhyrjet   neper konferenca autori apo prishjet e alenacave dhe krijimi i aleancave te reja, qe na flet i ngazellyer autori i artiklles,  ishin pikerisht ne funksion  te  pushtetit te tij... pra sa here qe Enveri shikonte apo kuptonte qe po i rrezikohej pushteti, sepse aleatet kane qene gjithmone me te forte se Shqiperia, direkt merrte masa.. prisheshin marrdheniet..  keshtu jugosllavet,ruset, kinezet.. nga popull, shok, mik, vella, beheshin armiq, revizioniste, tradhetare etj.. kuptohet ,  vinte edhe vepra  perkatese  me 600 faqe  nga prapa qe sqaronte gjithe tradhetine, pucet, komplotet..   derisa  pastaj u prish me te gjithe, izoloi vendin hermetikisht dhe mundi te qeveriste rehat...  vetem se edhe rehat e pa armiq te jashtem nuk i shtyhej, se ishte bere hobby atij kjo puna e armiqve .. keshtuqe u muarr me armiqte e brendshem,  po muzika qe e njejte..  ata qe dikur i kishte shoket me te ngushte, shoket e idealit kur i thonesmiley,  u bene papritur poliagjentet  dhe komplotistet me te rrezikshem qe i rrezikonin pushtetin....   keshtu tiku, keshtu.. ska lidhje fare me Hitlerin ky  sepse Hitleri  e kishte inatin me Boten, jo me popullin e tij  dhe  guxoi dhe ja shfryu inatin Botes.. ndersa EH e kishte inatin me Boten, por  ne aspektin teorik..smiley   sepse praktikisht ja shfryu  inatin popullit te tij!
 

Nje nga difektet kryesore te peshqve eshte se nuk i kane pas punet mire me matematiken, si pasoje nuk kane aftesi te kuptojne esencialen abstrakte. Psh neqoftese njeri thote uji=H2O, peshku ka per te thene me siguri matematike: "jo mer jau nuk eshte ashtu sepse uji i detit eshte ndryshe nga uji i liqerit, uji i Bovilles eshte ndryshe nga uji i Shenmerise, ujet e holle eshte ndryshe nga ujet e trashe etj etj etj.

Jam i sigurte se po te kishim qene ne te dy sovjetike (larg qofte se jemi amerikane safi), dhe une do te sillja te njejtin citim per Stalinin, ti kishe per te nxjerre bishta njesoj muhabetit.

Tani po te them nje thashetheme qe e kam ndegjuar rreth votres familjare kur benim plane per te vjedh kooperativen komuniste (meqe na kishin vjedh): Thone se kur u takuan Veri me Stalinin, ky i fundit i beri nje kompliment: "Ti je i humbur kot ne nje vend kaq te vogel".

E besoj aq me teper sepse edhe vete me duket vetja i humbur kot ne nje vend kaq te vogel.

Belul ma gjej ku eshte se nuk e mbaj mend:

Do te vdesim me kot ne kete humbetire. 

Njerez, kam vendos mos me hy ma ketu, se ngado qe ta sjellesh, Enveri te del kudo... Perzoten ky lugat na ka ba me borxh ene ne shpiat tona, larg atdheut, me lap top perpara, e prap lugati nuk te hiqet nga syt!

A do ta mbyllim muhabetin e ketij merhumit qe po i digjet shpirti ne ferr, apo te bej cfare kam ne mendje???! hajde, me jepni shpejt pergjigje!

Votat s'kane moshesmiley

Gazeta e djemve te Arta Dades nuk e mbulon diellin me shoshe, pra me pak fjale se mbulon dot enverizmin e qeverise Rama-Meta qe ka shqetesuar edhe Europen.

Te merremi me enverizmin eshte gje e mire, tregon se jemi shoqeri qe reflekton, por ne fakt nuk eshte se ne si shoqeri po merremi me enverizmin ne shenje reflektimi, harrojme shpesh ne, por na shtyu qeveria per te reflektuar per enverizmin.

Nje harbut ne Permet organizon femijet me grushtin lart, Ministri Naco nderon me fotografine e Hoxhes, Pandeli Majko nderon me grushtin lart, Auron Tare ne prag te 5 Majit ben vend pelegrinazhi shtepine e Enver Hoxhes, Rama ka organizuar nje grup pseudohistorianesh per te rishikuar figuren e Enver Hoxhes, cfare kujtoni ju, se pjesa kundershtare e punizmit ne shoqerine shqiptare do rrije pa folur?

Te gjithe e dine, ose se paku ata qe s'e kane ditur po e marrin vesh tani se PS nuk eshte reformuar kurre. PPSH/PS ka mbetur ajo qe ka qene dje.

Domosdo pastaj ketij elektorati do ja beje hyzmetin Rama me Meten.

 PS nuk eshte reformuar kurre. PPSH/PS ka mbetur ajo qe ka qene dje.

Fatkeqesisht ashtu kane mbetur edhe partite e tjera.   Ne fakt shoqeria shqiptare nuk ka ndryshuar mentalitetin fare qe nga ajo kohe.

Po kete mund ta thote ndonje si ti qe mund te kete pasur prinderit ne aparatin represiv te diktatures, se partite e tjera dhe fjalen duhet ta kesh per PD, nuk kane cfare te reformohen, se u krijuan si levizje dhe organizata politike anti-komunizem dhe anti-diktature.

PD ishte partia e pare opozitare pas 47 viteve diktature dhe rrezoi kete sistem ne Shqiperi, cfare te reformohet PD?

PD eshte ne udheheqje te shoqerise per dekomunistifikim dhe nuk ben si PS perpjekje per te rehabilituar Enver Hoxhen se nuk ka pse te beje, ka elektorat tjeter, per cfare te reformohet?

PS nuk eshte reformuar kurre se ka ate elektorat. Jo si ideologji komuniste, por si kaste te privilegjuarish dhe qe kerkojne vleresim, jo ate qe deri tani ju ka rezervuar pjesa derrmuese e shoqerise.

Keta ish sigurimsa, ish oficere, ish punista, ish hetues, ish gjykates, ish police, ish fshatare qe i mori partia dhe i solli ne qytet, nuk duan komunizmin si sistem se ne kapitalizem keta jane me mire ekonomikisht se sa kane qene ne diktature, keta duan te ndjehen krenare per ate qe kane bere ne diktature.

ooo POET! 

ashtu is ata perkrahesit e enverit ne fillim perndoqen me zell te madh ish-bejleret dhe u bene servila, spiuna dhe se-bashku ishin mjeti me efektiv qe e mbajti ate popull te mberthyer ne diktature ashtu edhe TI sot vjell vrer per nje te kaluar te hidhur duke perfocuar nje tjeter diktator, ate qe ti i thua anti-komunist. TI dhe rraca jote e poshter eshte i njejti ne thelb qe mundesoi komunizmin dje dhe keto palo qeveri sot! 

Ngule mire ne mendje kete qe po te them!

A u lirua nga detyra ai Ministri famoz?

Jo, por premtoi se do veri syze italione te markes la voce del padrone. smiley

 

"Skllavëria, si çdo pësim tjatër, pasi rëndon ca kohë në kurriz, bëhet më në funt një zakon i pëlqyer dhe ata që e mbajnë... mi xverk e durojnë me gëzim. Veçan atyreve që lindin skllav, u është skllavëria si një natyr' e dytë dhe ata jo vetëm s'marin vesh çdo me thënë liri, po ndiejnë një farë urrejtje për mprojtësit e lirisë dhe ushqejnë respektin më të thellë për tiranët ekspertë të shkopit dhe të zinxhirit."

Faik Konica 1923

Hajde naten e mire!

James. O'Donnell

Enver Hoxha Man and the Myth

(chapeter 11)

On the positive side, an objective analysis must conclude that Enver Hoxha's plan to mobilize all of Albania's resources under the regimentation of a central plan was effective and quite successful...

Albania was a tribal society, not necessarily primitive but certainly less developed than most. It had no industrial or working class tradition and no experience using modern production techniques. Thus, the results achieved, especially during the phases of initial planning and construction of the economic base were both impressive and positive.

po mire mer ilirjan, jo cdo njeri qe shkru anglisht, eshte zot i objektivitetit dhe thote te verteten.
Sic eshte e vertete dhe e kunderta. 

dhe jo chapeter o derman se po flet dhe nga vendlindja e shekspirit

Per ty,  as gje,  seshte pozitive,  edhe 1%  te jete ajo!  

Shume vende ishin te prapambetura pas LIIB, nga Koreja tek Greqia. Ne rast se arritjet ishin "impressive" ne shqiperi, atehere cfare ishin ne ato vende?

Shume interesant artikulli pavaresisht lodhjes se publikut shqiptar me nje figure qe ka lene nje hije te rende ne jeten politike te vendit. Mjafton te verehet Dr. Sali Berisha per te kuptuar Hoxhizmin ne aspektin me te shemtuar te mundshem.

Nuk eshte faji Hoxhes pse vendi yne ka qene  nje vend i prapambetur   komplet agrar, i pa zhvilluar dhe  me nje shoqeri tribale dhe mentalitet otoman! 

Sigurisht, siç nuk ka pasur gisht ne implementimin e nje diktature te eger ku izolimi, internimet, vrasjet dhe burgosjet ishin pjese e normes; perpos te tjerave, kuptohet.

Sigurisht nuk e mohon njeri qe ai sitem ishte Dikture dhe Enveri ishte Diktator! Po mos beni sikur shoqeria shqiptare ka qene nje shoqeri e zhvilluar. dhe Enveri e coi mbrapa, se vend si Afganistani kemi qene ne mes te europes, qe shisnim lajthi, hallava  dhe salep ne rruge! Te gjitha shoqerite e tjera kane kaluar regjime diktatoriale, Gijotina ne France eshte shpikur! Apo jo ? 

S'ma merr mendja te besoje kush qe shoqeria shqiptare ishte me shume se mesjetare para se te vinte Enveri ne fuqi. Nese ka, vuajne nga nje hipokrizi e thelle. Ai sistem si çdo tjeter i tille ka pasur edhe ane pozitive qe ishin drejtesia sociale, shendetesia relativisht me e mire, zhvillimi urbanistik, hekurudhor, etj., etj. Problemi eshte se balanca anonte nga e keqja nese merren parasysh ato qe shkruajta ne komentin e mesiperm si dhe mjerimi dhe varferia para renies se komunizmit.  

Sigurisht nuk e mohon njeri qe ai sitem ishte Dikture dhe Enveri ishte Diktator!

Fshije kete shpejt pa e pare xakja se e hengre!

 Diktature  e Proletariatit. ishte e  shkruar ne balle te Kushtetutes,Neni 1,  per te gjithe , dihet ajo! smiley  

Shume budalleqe tek kjo teme. Jo shtyllat e shtetit, jo mbrojtja, jo arsimi... Fakti eshte qe shqiperia doli nga komunizmi jo thjesht si vendi me i varfer e i rraskapitur i Evropes, por ne nje kategori me poshte se vendi i parafundit.

Izolimi dhe varferia e pergjithshme reflektohej ne cdo institucion te vendit, nga shendetesia e deri tek arsimi.

Argumenti qe shqiperia qe tribale e prandaj enveri qe i limituar eshte gjithashtu jo shume bindes. Italia e Jugut, pjese te konsiderueshme te greqise, irlanda, serbia, vende arabe, portugalia gjithashtu ishin shume te prapambetura por u zhvilluan e u bene si nata me diten ne krahasim me shqiperine. Gjithashtu, prapambetja e nje shoqerie mundet me hapjen e vendit, jo mbylljen e tij.

...

Eshte interesante qe nje vend me 90% analfabet  dhe me nje sistem shoqeror feudal ne vitet 1930  te arrinte rezultate te shpejta ekonomike dhe sociale dhe shtoi ketu edhe shkatrimin total ekonomik mbas L2B ne 1944  .. o muhametali! 

Sic shkruajta shumica e vendeve u rriten me shpejt sec u rrite shqiperia, dhe ne rast se fillonin tek niveli i shqiperise.

Ne fund te dites, keto jane gjera komplet elementare te tipit NN: nje shoqeri e hapur rritet e zhvillohet me shpejt se nje shoqeri e mbyllur, nje shoqeri e drejte dhe e sigurte rritet e zhvillohet me shume se nje shoqeri me armiq te brendshem e te jashtem, nje shoqeri qe inkurajon krijimtarine, ndryshimin dhe lirine gjithashtu rritet e zhvillohet me shpejt se nje shoqeri doktrinare e pa liri.

Shqiperia nden Enverin qe e mbyllur, paranojake, prishese dhe pa liri. Natyrisht qe nje sistem i tille e la shume mbrapa ne krahasim me vendet e tjere. Fakti qe ne vitin 1930 shqiperia qe 90% analfabete nuk ndryshon faktin qe sistemi enverist qe i keq per te.

 

Pjetermustaqekuqi ben pjese tek ata qe duan fort te jene komunista, por ama me makina dhe llogari kursimesh ne banke. Natyrisht dhe me xhinse e te drejten te flasen cfare dhe si te duan pa patur frike se mund te perfundojne ne kamp perqendrimi familjarisht.

Perfytyroje Pjetrin p.sh. duke bere te njejtat pyetje krahimore ne ndonje 'blog' te kohes se komunizmit, p.sh. mbledhje organizatash.

Plus qe Pjeteri ka klauzola shume te lezetshme ne argumenta e tij, tip "duke patur parasysh qe motori ju dogj dhe transmisioni nuk i punonte me, cfare kishin makinat e botes me shume se makina jone komuniste?" 

Megjithate, duhet thene per hir te vertetes se Pjetri eshte nga jodheaqkomunistat me simpatike te Peshkut sepse i thote gjerat sic i mendon dhe jo sipas midese se Partise. 

Nga gjithe kjo rengedenge me emra Shtetesh thuaj vetem nje Krahine qe njeh ne Shqiperi i nderuar Rrenjasi ...perfshi Shkodren dhe Korcen ...Pash zotin pse i re deres smiley Nje budalla del per prurje .Them se acdc1 ka permendur mjaft emra shtetesh keshtu qe nuk ka nevoje ta konkurosh  Mbase ke ndonje emer Krahine ne Shqiperi qe njeh si

Portugalia...smiley

Shyqyr qe nuk keni peshe e nuk u lexon njeri me mend , se do e kish ngrit nga Varri Enverin dhe do e rrifte me shpulla  po te lexonte Tufen e Politico ..ose zoren e verber te Partise se Punes

Keta Gomere ke pas Kunder ?

mos ju drejto me 'politico' te lutem ... ai mbetet perjetesisht POET pavaresisht se kercen sa andej kendej me nofka te ndryshme

Une sa qesh tu te thone TY smiley ..lere te ziun .E ka te vetmen kenaqesi te jetes.Le te falenderojme admin per hapsiren qe i japin . Diell ua befte se do ishte Monotoni pa lloin e ketij , acdc1 ,  rrenjasijve e me pak Llaf grupin e te Tredhurve Mendore .

Ndryshe ne ditet me te aferta kishe per te pare shpallje varur poshte  Ures Lanes ku bejne shurren ndonje Punim arkitektesh . Nje burre Ulur ne Gure me Dicturen ...

Dedikuar Poetit kombetar te PPU Politico .U tret si qiriu ne vepren per dekomunistizimin e Shqiperise Amen ... 

U lodhe shume qe e njohe smiley Ai e ka mbrapa kurizit vargun e Pushkinit ..Eshte Noterizuar  Per Jete

Une te njoh nga veshet / ti me njeh nga capojt ....

Shikojeni mrekulline ekonomike hoxhiste:

At the onset of the closure of WWII, Albania imposed the Stalinist System. Albania's government, the Albanian Communist Party, took full control of the economy. In December 1944 they adopted new laws that provided for the implementation of strict state regulation of all industry and trade. Laws justifying the governmental seizure of property belonging to anyone thought to be an enemy of the people were etched in stone. In early 1945 the Albanian government confiscated Italian and German assets, revoked all foreign economic concessions, nationalized all public utilities and means of transportation, and created government sponsored consumer cooperatives. The Stalinist leaders pushed for the development of heavy industry ignoring Albania's comparative advantage in agriculture and light industry. By early 1947 the government had in place the institutional framework for a Stalinist economic system. Industries were nationalized, and the control of foreign trade and domestic commerce was seized. The Soviet accounting system was also introduced throughout Albania. Party adherents and teachers began teaching the population the economic catechism of Marxism-Leninism.

Rrofte e qofte Jugosllavia, pastaj Bshkimi Sovjetik dhe pastaj Kina.

Between 1945 and 1948 Albania relied on the help of foreigners as well as its neighbor Yugoslavia. After WWII Albania depended heavily on foreign assistance. The United Nations Relief and Rehabilitation Administration gave Albania 26.3 million US dollars in aid during 1945 and 1946. Large amounts of seed and grain were also provided. In July 1946 Albania signed a treaty of friendship and cooperation with Yugoslavia. This treaty provided for the establishment of an agency that would coordinate the economic plans of both countries. It also called for the creation of a customs union and the standardization of the Albanian and Yugoslav monetary systems. In 1948 Albania abruptly cut these economic links with Yugoslavia after some disagreements had emerged.

Between 1948 and 1960 Albania relied on the Soviet Union. In 1948 the Soviet Union supplied the aid that Albania had lost from its break from Yugoslavia. Albania's factories became dependent on Soviet technology. New elements of the Stalinist economic system were adopted. This included the Soviet three process for drawing up the national economic plan. Albania also adopted the basic elements of the Soviet fiscal system. Under the Soviet fiscal system enterprises contributed to the state treasury and retained only an authorized share of earnings. The first five year plan (1951- 1955) focussed on mining and electric power production and transportation improvements. Shortfalls in agricultural production destroyed the plan. The government then began focussing on agriculture and consumer goods production. Although their efforts brought some success, in 1953 almost 70 percent of Albania's work force continued to work the soil. Albania conducted all of its foreign trade with the other communist nations. Over half of Albania's trade was with the Soviet Union. B 1960 the farm sector continued to suffer from low productivity. Albania's leadership was determined to concentrate on heavy industry. This decision lead to the break with the Soviet Union. Albania then turned to China for help.

Between 1961 and 1978 Albania depended on China's help. Albania's third five year plan (1961- 1965) deviated greatly from the Soviet's advice to concentrate on agriculture. The plan allocated 54 percent of all investment to industry. The plan aimed at increasing industrial production by 52 percent. The Soviet aid stopped and brought about a disruption in Albania's economy because China was unable to provide complete compensation for the aid stoppage. In 1962 the Albanian government introduced new cost cutting programs and resource conversation programs in order to prevent the economy from stagnating. When this did not work the government leaders attempted to reform their policy on agriculture. They increase the amount and quality of arable land. Agriculture, however, only grew 22 percent instead of the 72 percent goal. Industrial production only grew 14 percent. The failure of the focus on heavy industry production led to fear of a potential citizen resurrection. In the mid 1960s the Stalinist economic system was adjusted. Worker participation in decision making was allowed. The decision making power of the Council of Ministries was also decentralized. However resources were still allocated under a central plan. In 1966 the Albanian Party of Labor made drastic changes to job allocation and wages. Almost 15,000 jobs were cut, income taxes were eliminated, and salaries were greatly reduced. The fourth five year plan was administered between 1966 and 1970. It aimed for a 50 percent increase in industrial production. In 1967 the government aimed at improving self-sufficiency by developing a scientific and technical resolution. This worked well until in the early 1970s China reduced aid. The economy turned downward rapidly. This clearly showed that the Stalinist strategy failed to provide growth when aid was reduced. The fifth five year plan (1971- 1975) was also effected with a reduction in aid from China in 1972.

In 1976 the People's Assembly would not allow any foreign aid from a capitalist source. In 1978 China ended all aid to Albania. Albania's leaders then began promoting a system of autarky. However autarky was unsuccessful. Albania suffered two of its worst years in 1984 and 1985. By the late 1980s Communist governments in Eastern Europe were being demolished slowly. Capitalism was reintroduce into the region which influenced change in Albania. The coalition government fell and in 1992 the Albanian Democratic Party (ADP) took over the government, and introduced their economic reforms based on market economics.

Edhe kashten qe Imortonte babasqapi nga Maqedonia hallall e paste kur mendon se me cfare duhet te ushqehej  Vatha e Politico ...s . Te dhjefsha mu ne vargjet e Servantesit per Rosinantin . Nje Gomar te tille nuk ka Kale qe e konkuron .Jo per gje po e kemi si te gjithe te Tredhurit Mendor edhe me Gliuhe te Huaj smiley

E Mos vdekshi kurre te nderuar Admin .Diell ua befte nga e kini peshkuar kete !

Tani qe ka zombie enveriste une e di, po ama deri ketu jo. Po na fyeni inteligjencen. Komunizmi ishte mjerim gjithandej, edhe ne vendet e tjera te Lindjes Komuniste qe kishin disi sistem me ndryshe, jo stalinist, lere ne Shqiperi qe ishte vend puro stalinist.

Shikoni, po te ishte i mire komunizmi, si ka mundesi qe Gjermania Lindore deshtoi ekonomikisht dhe kishte standarde jetese ku e ku me te ulta se Gjermania Perendimore dhe Austria.

Si pjesa perendimore e Gjermanise, si ajo lindore dhe si Austria dolen njelloj pas Luftes se 2 Boterore, pse Gjermania Perendimore u be superfuqi ekonomine ne Europe, po ashtu edhe Austria prosperoi ekonomikisht duke ndertuar nje sistem ku standardet e jetes se qytetareve ishin shume te mira dhe Gjermania Lindore qe ishte komuniste deshtoi?

Tani beni vete llogarite kur Shqiperia nuk krahasohej as me Gjermanine Lindore megjithese ishin sistem komunist te dyja.

Bo ça na ka ba dulla ne te shkretve ncncnc ka 30 vjet qe ka vdek burri huj

Tani beni vete llogarite kur Shqiperia nuk krahasohej as me Gjermanine Lindore megjithese ishin sistem komunist te dyja.

Nuk krahasohen gjermanet me shqiptaret o tu mbyllte.Ata jane kombi me i displinuar i europes shqiptaret me anarkistet.Per polaket . ceket , hungarezet, kinezet koreanet qe jane popuj te bindur e te displinuar diktatura eshte regresive, e panevojshme mizore.per shqipot qe operojne sipas parimit ngrehu njeri e bjeri tjetrit diktatura eshte festja e duhur per kokat e tyre te neandertalit.E keqja ishte ne diktaturen e tipit te majte po te ishte e djathte si spanja apo portugalia kalimi ne demokraci do ishte me i lehte.

Duhet ta keni jetuar kohen e merhumit dhe pastaj te flisnit. Shumica e komunisteve peshkiste vijne nga familje qe kane qene pjese e administrates se sistemit qe shkoi, s'dua te permend emra dhe as te hyj ne detaje pasi s'eshte e veshtire te kuptohet kush dhe cilet kane mjelur mire ate sistem. Them mjelur pasi ne tradicionin e te pareve te tyre çobene zbritur nga gerxhet e shkrepat llogore skrapariote, kalitur ne Gusmar, Progonat e Lekdush e sigurisht ne Fterre, Kuç e Bolene edhe sot e kesaj dite ne emer te idealeve demokratike po shtrydhin deri ne sisen e fundit ate ç'ka mbetur ne socialistet shqiptare pjese e qeverisjes sotme orientale. Po te vini re qytetet kryesore dhe me mjaft kulture si Shkodra e Korça asnjehere s'e mbeshteten merhum Hoxhen dhe makinerine e ndryshkur te sistemit komunisto - punist. Peshkistet ish sigurimsa, aparatçike e drejtore te koherave e kane te lehte nen pasaportat amerikano - kanadeze dhe nga fjordet nordike te mbrojne ate sistem qe i rriti dhe ushqeu e vazhdon akoma pas vdekjes me kockat e tij..

Dmth, keta cobenjt nga Gusmari, Progonati, Lekdushi, Fterra , Kuci e Bolena, zbriten me vrull e furi nga gerxhet, shkrepat llogore skrapariote (ne fakt kto te gjitha jane fshatra te Laberise dhe jo te Skraparit) me librat e Marksit dhe Leninit ne gji, per tua ngjizur me perdhune komunizmin popullit te pafajshem dhe qytetar antikomuniste te Shkodres dhe Korces?

Po s´ke faj, cfare do te bente tjeter cobani ne mal, me cfare do e shtynte kohen tjeter, vecse me studimin e Marksit Engelsit dhe Leninit. Per Stalinin nuk ishte akoma i qarte politikisht cobani i Gusmarit Progonatit dhe Lekdushit. Anonte me teper nga Trocki. Kurse ata te Kucit Fterres dhe Bolenes e kishin ndare mendjen qe ne fillim me Stalinin.

Ndersa qytetaret e kulturuar te Korces ishin Smithsasmiley cfare symbyllsie fashiste

Sigurisht qe e di mire se jane fshatra te laberise, Skrapari ishte fillimi dhe fundi. Duket paske mesuar te notoni ne ujra te cekta o djale.

Lavdi Marksizem leninizmit!

E me siguri matematike, keta çobenet e Vuçidolit Hasit apo Bujanit e Postrribes, erdhen me librat e Kenesit, Smithit apo xhon McGow-t per te luftue komunizmin dhe per te vendos rendin demokratik aq shume te deshiruem nga gjindja e cila do te sillte prosperitet (per disa) dhe jete e lumturi per ca te tjere (nga 300-400 te vdekur çdo viit, jo nga plumbi i ligjit, por nga plumbi i hasmit, nga hakmarrja primitive dhe rrotat e makinave qe grahin ata qe lane bagetine dhe u bene shofere me universitetin e Gomsiqes...)

Ah more ju mbyllte e mendjes..... Po pse jeni kaq driteshkurter, edhe sot pas 30 vjetesh qe Enveri eshte ne ate bote.... Pse i gjykoni Veprimet apo mosveprimet e para 60-50 vjetesh me mendet e sotme....??? ato veprimet e atyre koheve a i sherbyen ketij vendi apo jo...??? ketu shtrohet pyetja... e kemi diskutuar kaq e kaq here..kapitalizmi dhe socializmi (alias komunizmi) kane qene dhe jane dy sisteme anntagoniste, qe perjashtojni njera tjetrin, dhe si te tille kane luftuar njeri tjetrin me te gjitha menyrat dhe metodat... e padyshim qe ka pasur edhe viktima nga te dy krahet... keto jane pasojat e luftes mes tyre....

Ali i dashur, kush ka faj se ju sillni tema te tilla, besoj e keni vene re se per shtate dite ka tete tema per Envere e komunizem. As qe me ha meraku per kohen e shkuar por s'eshte fare e sjelle qe masakruesit dhe xhelatet nuk kerkojne se paku falje, ndonese disa krime i bene gjysherit dhe baballaret. Ne fund te fundit nje bir i mire do paguaje per Atin e tij!

Me vjen mire qe ne kete teme, nuk morri pjese Roni, se po te mirrte pjese, do ishte futur nje fryme e keqe, nje fryme perçarse, nje fryme ekstremiste. Me vjen keq per Emigrantin, qe nuk po merr pjese, pasi mendimet e tija jane te pjekura dhe te mirpritura ketu. 

Emigranti eshte enverist 24 karat o Pjer akoma me enderra juve?

Sa per temen.

Si shpegohet qe shumica e te burgosuve politike dhe te pushkatuarve ishin pikerisht qytetare te Korces dhe Shkodres?

E imagjinoni qe e moren Sevasti Qiriazin, femren e pare shqiptare qe mbaroi nje universitet, mesuesen sypatrembur te mesonjetores se pare shqipe dhe e trajtuan si lavire, nderkohe qe kufomen e te shoqit, patriotit Kristo Dako ja dogjen?

Sa qytetari u reflektua ne Korce ne ato vite. Kerciste plumbi kokes si ne filmat me kauboj dhe beheshin gjyqe publike me gjykates qe nuk dinin shkrim e kendim dhe jo me te ishin juriste.Hajde skllever hajde!Vajtoni kohen kur pronari ju jepte 1 kg mish ne jave dhe hanit si lopet ne stalle.

Rastesi kjo?

Ndoshta qytetaret e Kucit qe sollen qytetarine ne Shqiperi duhet te na japin nje shpegim me te detejuar mbi kete fakt.

ACDC1, po une sa karat enverist jam?

 

Ti je heretik, ty e EH do te te fuste plumbin kokes se i prishje pune se dilje nga rreshti.

Te jesh heretik sot, dmth te dalesh nga rreshti demokratik demode, do te thote te jesh enverist.

 

Jo heretiku eshte heretik ska te beje me Enver apo kunder Enver .

 

Te jesh Heretik sot, do te thote te kesh mentalitet reaksionari. Keshtu e reklamojne veten te djathtet ekstreme si dhe tjeret me prirje te larte misogjinie, radikalizmi fetar, etj. etj.

Te jesh heretik sot eshte te mos perulesh para Viçit te Arte (maskilist) dhe Lopes se Shenjte (feministe).

 

Te jesh heretik sot do te thote veçanerisht te mos bjeresh ne gracken e logjikes qe rastesisht mbeshtetet nga feministet. 

Te jesh heretik sot eshte te aplikosh konkretisht shprehjen e lashte dhe te arte:

Un e kpus, dhe ty s'ta fus!

Ne nje konsiderate te trete, te jesh heretik sot nevojit nje ekzistence alternative brenda kater mureve; gje qe nuk perfshin mundesine e futjeve apo keputjeve te gjerave qe nuk jane. 

ACDC1, i gjithe problemi kozmogonik eshte permbledh ne dy pozicione te mundeshme (perforcuan nga parimi i moskundeshtimit te Aristotelit), thene nga Njoni 2000 vjet me pare:

Ose me Mua, ose kundra Meje!

Dmth bota ne thelb eshte bardhe e zi, e jo shumengjyrshme dylberore si mendojne peshqit shumengjyresh dylberore.

 

Gabimi i vetem, gabimi madhor i forcave demokratike qe erdhen ne pushtet ne vitin 1992, ishte se s'u be asnje varje ne litar, asnje burgim, asnje kompesim per çfare shkaktuan per 50 vite komunistet ne pushtet. Nese do ndodhte ajo qe duhej, ju siguroj se sot tek peshku nuk do vinte ky shkrim paçavure dhe botuar ne nje nga organet me famekeqe te viteve te fundit ne Shqiperi. Gazeta "DITA" s'duhet te botohet me per frymen e keqe qe ajo perhap anembane vendit dhe metej nepermjet internetit. 

+1000

Ne komentin tjeter peshkuqist patjeter ke per te thene te kunderten (skizofrenia mode e kohes) se forcat demokratike qe erdhen ne pushtet ne vitin 1992 ishin spijune komuniste, enveriste, bllokmene etj, te cilet bene gabim qe nuk varen veten ne litar ose nuk futen veten ne burg.

 

Herezite nuk behen perdite, ato behen dy a tri here ne kete jete, ndryshe ç'kuptim do kishte vete herezia..Shpirt pepinoje, qente ku hane edhe lehin ...

Albanezet lehin, shpirt pepino shkon perpara!

 

Essere pepino è la conseguenza di una coincidenza geografica smiley

 

Essere albanese che abbaia è la conseguenza di una espressione geografica!

Nejse sme dhe njeri pergjigje qe shumica e te burgosurve politike dhe te pushkatuarve ne vitet 44-50 ishin qytetare safi te Korces dhe Shkodres.

 Keta qytetaret e Kucit duhet te na shpegojne kete "rastesi".

Nejse per te miren tone e kishin.

Trajtuan si lavire Sevastine,ddhe dhjetra te tjere qytetare me shkolle e universitete dhe na mbushen qytetin me " qytatare" si idrizi.

progres i madh nuk ke ci thua.

Qytetaret e Kuçit nga inati i futen ne burg, sepse grupi komunist i Kuçit u krijua mbas lufte, pothuaj 10 vjet me mbrapa grupeve komuniste te Korçes dhe Shkodres, qe ishin avangarda dhe themelet e Partise.

 

Jeni i sakte por qe gjithsesi pyll pa derra s'ka, patjeter qe dhe pyjet e Korçes e Shkodres kishin asokohe te tille. Partia Komuniste u themelua ne Tirane por kjo e ka brenda domethenjen, dinin tironsit veç taves dheut, prasit e rakise nga intelektualizmat e kohes. Qytetaria shqiptare patjeter qe eshte shkodrane dhe korçare ne tradite. Shkodra ne fund te shekullit te 18 ishte nder ne; mos kryesori qytet ne Ballkanet, madje ishte para Beogradit per shumeçka, rrjedhimisht ne nnje super qytet do lindnin dhe organizata keqberese si grupi zjarri etjera..

Po pra,se kshu i bie te levdohem une,dmth krahina prej nga vij,pasi komunistat hyne nga 53-shi dhe eshte e vetmja krahine qe ne rrezisten me arme ne dore, komunistave u vrau nje Sekretare te Pare. smiley

Dhe sa per te pushkatum,prap s'ja kemi lakmi kujt.

Acdc, si ekspert i ketyre gjerave qe je, per ne kureshtaret, si kane qene ceshtjet e dashurise e seksit ne epoken e socializmit? A kane pasur femrat hapesiren per te shpalosur diapazonin e tyre sesnsual/seksual?

ACDC1 dhe te gjithe TVLS-te e tjere demokrate lexojeni kete arsietim gjirokastrit per kulturen e modhe moderne zotrie me jau:

«Hitler, in realtà, non è l'antitesi, ma la verità nascosta del XX secolo, è l'anima segreta della modernità, è il punto di arrivo delle ideologie contemporanee». Così quel suo biografo che già citammo, Joachim Fest che, in quasi duemila pagine, gli ha dedicato lo studio sinora più completo e attendibile. Sì, Hitler viene dal cuore dell'Europa moderna, dai suoi laici profeti, anche da quegli stessi che certo "antifascismo" continua a venerare. Viene dal nazionalismo inaugurato dagli illuministi e poi dagli artefici della Rivoluzione francese; viene dall'evoluzionismo darwiniano che sbocca direttamente e necessariamente nel razzismo biologico; viene dall'anticristianesimo di un Nietzsche; viene dal mito del suffragio universale, della volontà generale, della maggioranza, visti sempre e comunque come in grado di scegliere il meglio (e, difatti, non fu un golpe, ma una serie di libere elezioni che portarono l'austriaco al potere...).

Perkthimin e ben shpirt pepinoja me vone se ashtu eshte nje pune.

 

Pjeter Mustakuqi, sekretarin t'uaj mesa di une nga disa histori te ribera se voni, s'e vrane ata qe dolen maleve, dmth Komiteti i Maleve por vete agjentet e infiltruar komuniste ne menyre qe te terrorizonin popullsine e pafajshme te asaj krahine vertete aso kohe te paepur!

Pirdh se lirohesh! Mos lexo turlilloj hajvani.Vrasjen e Bardhok Bibes e ka marre persiper vete kapoja e Komitetit te Maleve pas vrasjes se Mark Gjomarkut,Nue Pjeter Gjomarku. Dhe s'e kam me t'lexume,po si thote Gjini per gjurmet e kalit te Skenderbeut;"i kam pa bash me kta dy sy", e kam nigju bash me vesht e mije ne Pallatin e Kultures te qytetit.

Per ta mbyllur kete histori une po ju them se vete ky kapo juaj ishte agjenti ne fjale, ndryshe s'ka si spjegohet jeta e tij deri ne fundvitet 90 i patrazuar nga askush. Dihet se sigurimi i shtetit ashtu si Mosadi izraelian te binin derr ne thes po t'u tekej, SGSH per hir te s'vertetes ndihmoj nga KGB ruse pasi vete s'kishte ashtu tirqish siq ju andej keni nje shprehje.

Shoku,B Biba nuk ka ra n'prite rastesisht,po asht vra ne prite te ngritme posaqerisht.Dhe vendimi per vrasjen e tij e ka marre Komiteti,si shenje hakmarrje per vrasjen  e  Llesh Gjomarkut,djalit te Kapidanit.NPGJ-ja s'e ka vra me doren e vet,as nuk e e ka urdhnue individualisht.NPGJ-ja e kishte kushuri te afert B.Biben dhe ka qan kunder vrasjes,por s'dilte dot kunder vendimit te Komitetit.

Shoku,B Biba nuk ka ra n'prite rastesisht

:smiley 

shoku,jo si shoku enver or ti-asht zhargon dhe te drejtohem ty,nuk quj BB-ne.A e ke nie naj here ke filmat e hollibudit;buddy ? smiley Eh,per ni presje thone, pat shpetu dhe Lenini,miku i madh i te varferve,do shtonte njani.smiley

nuk di per ty pjeter, po une, sa here i lexoj apo degjjoj emrin, ngrihem direkt ne kembe. Per respekt

Kurse une heq direkt kapelen.Per respekt

kaq i ri me kapelle? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).