Pasuritë e shumta që dyshohet se ky gjyqtar i lartë ka fshehur janë bër shkak për padi nga ana e ILDKP-së dhe tani për një pezullim nga detyra, me kërkesë të Prokurorisë së Përgjithshme, të gjyqtarit multimilioner Gjin Gjoni, anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Kërkesa për pezullim ndodh vetëm kohë pasi Inspektoriati i Lartë i deklaimit të Pasurive paraqiti padi penale për gjyqtarin Gjin Gjoni, me akuzën për fshehje të deklarimit të pasurive. Prokuroria ka lajmëruar më parë se çështja do të hetohet në Elbasan për shkak të njohjeve dhe lidhjeve të shumta që i pandehuri ka në Prokurorinë e Tiranës.

Disa nga akuzat e ILDKP ndaj Gjonit dhe bashkëshortes:

Kompanitë - Bashkëshortët Gjoni theksohet se kanë fshehur katër kompani, tri prej të cilave zotërohen me 100% nga Elona Çaushi. Ndërkaq kompania e katërt zotërohet 50 me 50% nga të dy

Udhëtimet - Sipas hetimeve të ILDKPKI-së, Gjin Gjoni ka 109 dalje jashtë vendit, pa deklaruar shpenzimet e tyre, ndërsa e shoqja Elona Çaushi ka një numër prej 127 hyrje–daljesh nga vendi

Falsifikimi - Werner Mehlber është një shtetas i huaj që është përdorur për transaksione financiare, pjesëmarrje në kapital dhe huadhënie. Por në datat kur janë kryer këto, ai nuk ka qenë në Shqipëri

Apartamentet - Çifti Gjoni ka kryer shitblerje apartamentesh dhe vilash me vlera të konsiderueshme

Automjetet - Gjoni ka deklaruar se ka blerë me kredi automjete, me kontrata të nënshkruara pas zotërimit të tyre

Vila - Një vilë tip “Champagne” është deklaruar se është blerë në shumën e 700 mijë eurove, por ka rezultuar i rremë

Udhëtimet - Rreth 250 mijë euro janë përcaktuar nga inspektorati si udhëtime të padeklaruara të çiftit Gjoni

35 Komente

Jane sigurisht çeshtje shume te ndjeshme ne opinionin publik shqiptar pasurite e gjykatesve. Une besoj se per kete bien dakort te gjithe, perfshire edhe "peshqit" pavaresisht perkatesise ose preferencave partiake. Nese Gjin Gjoni dhe shume si ky rezulton nga hetimet se ka shkelur ligjin, duhet te denohet. Sistemi i drejtesise shqiptare eshte me i korruptuari tash dy dekada dhe nuk perben lajm me. 

Te gjithe ne kemi eksperiencat tona te hidhura ne gjykata e prokurori pa harruar edhe policine qe jo pak here s'eshte pa gje ne gjithe kete maskarade. Partia ne pushtet erdhi si maxhorance nder te tjera edhe me nje program te detajuar per luften kunder korrupsionit ne gjyqesor, gje qe deri me tani s'e ka bere dhe siç po duket s'ka ndermend te beje asgje veçse llafeve e konferencave andej - kendej sallave luksoze ne gjithe Shqiperine. Une mendoj se perderisa ne qeverisjen e sotme eshte pale nje i korruptuar si spikeri i parlamentit dhe partia e tij qe kane blere haptazi voten dhe te gjithe dine s'e jane kapur me presh ne dore madje edhe me ze e figure, nuk mund te luftohet krimi i korrupsionit.

Eshte fare e lehte te kapen cironka te vogla per te ushqyer median e nepermjet saje popullin..Te gjithe e dine se peshkaqenet dhe balenat vazhdojne te jene te patrazuar nga gjuetari shtet te cilit fatkeqsisht i eshte ndryshkur fuzhnja e lagur baroti..

Ceshtja per mua nuk qendron nese do te denohet apo jo gjyqtar gjin gjoni, as edhe gjonerat e tjere. Por si do beje te mundur shteti qe t'ua rimarre pasurite e vena ne menyre te jashteligjeshme. Dhe pikerisht matja e ecurise se suksesit apo jo ne luften ndaj korupsionit duhet te jete sasia e pasurive te sekuestruara/konfiskuara dhe jo numri i personave te denuar. Nje gjin gjoni ne burg me rendon mua qe ta paguaj per tu riedukuar, ndersa me konfiskimin e pasurive te paligjeshme te tij shteti zgjidh problemet e sistemimit te strehimit te te pastreheve psh.

Sidoqofte, inisiativa e prokurorise duhet pershendetur. 

"Udhëtimet - Sipas hetimeve të ILDKPKI-së, Gjin Gjoni ka 109 dalje jashtë vendit, pa deklaruar shpenzimet e tyre, ndërsa e shoqja Elona Çaushi ka një numër prej 127 hyrje–daljesh nga vendi"

keto daljet e shumta jashte vendit kur jane bere, 10 vjetet e fundit, 5.... 2.....? se po te jene bere vetem gjate 2013-es i bie qe ky tipi punoka vetem 2/3 e vitit... bile po te heqim edhe pushimet brenda vendit, ndonje 50-60 ditorshe e vogel, atehere asell asell i bie qe ky punoka nja 6 muaj ne vit...

hemmmm, te erdhi prape fundi o Gjin Gjon Fusha!

Lajm i mire nese pezullohet.

Te tjeret ne rradhe uroj.

Arben Imamin kur po e arrestojne?

Ne fund do dale burre i mire dhe ne dote detyrohemi qe me taksat tona, t'i paguajme demshperblim per prishjen e imazhit prej burri te mire. smiley

"Koka e turkut" e radhes ..tamam sipas motos skemi ci bejme gomarit i biem samarit !

Nejse sido qe te jete nje gjon me pak eshte gjin apo dele apo ingrid pak rendesi ka smiley

 

Si thote Penë e Artë i nderuari  D.Agolli , ..kur shoku Zylo shkruan esse si mender shokët e shqetësuar se po u bihet në qafë cironkave

Ti je Mur i larte ..po une te heq tullat nga fundi ..)

Me thënë të drejtën ky nuk është "i vockër " Ky është peshk dhe mjaft i Majmë .Ky mund të jetë Portreti i Drejtësisë Shqiptare Plepiste të Berishoviçit , Halimit të Supës dhe Dordolecit Politk me Musteqe në Presidencë . Ky do jetë edhe heqja e jorganit të Zhozefpërckës se "  kanë hjekë kamunistat  njat Zhukin or tie "

Ky individ është bërë shembull i Gjyqsorit "Qeni leh e Ujku Pirth " , për më tepër Ndiqmëni .Kush është në shërbim të Sali qenef Berishës  ka karierë dhe mund të vjedhë sa të dojë "

Hap i MIRË i Prokurorisë ..Kurajo .Po qëroni hale nuk gjykoni një " nuk i idihet " Kurajo dhe ILKD të fshijë këdo pa ndrojtje e trëmbje  Politike nga këto VEMJE që kanë pas në Dorë të shtojnë pasuritë e të japin Drejtësi dhe kanë bërë sipas shembullit  më të Korruptuar Shqiptar , Liderit dhe Konstruktorit te Korrupsionit  , familjes Sali berisha ! 

rrnoftë InteliDjenca shqiptare ...rapadam rapadam ripidopa / e Xhibit i ra Rrota

oidriso mos u bo shume ne qef se prokuria ka per ta mbyll si te gjitha dosjet e tjera. prokuroria esh si rrjet merimangash, han ca te mundet per vete dhe ne fund i con "me detyrim paraqitje",dmth i ka si kamikaze per punet e veta

Peshq të shqetësuar për moralin kriminal të gjykatave tona! Ja ç'më tha një shoku im i gjimnazit, që ushtron profesionin e avokatit, me juridik të mbaruar ditën dhe para '90-tës, të ciline takova para dy javësh: Ky Gj.Gj-ja, me kursin e plepave, është me 2 milonët e tij në euro, nga më të varfrit në korporatën e biznesit gjykator...Të besoj E.H.

Kolegët e tij, gjyqtarë e prokurorë, do bëjnë të pamundurën për t'i shpëtuar "nderin". Të njëjtë gjë do bëjnë dhe "miqtë" nëpër organe, KLD, PD, Presidencë, "Të shpëtohet gjyqtari Gj.Gj". Shqipëria ka kohë që i është nënshtruar krimit.

 

Nje gjyqtar super i pasur, sikur bie era korrupsion, se po te ishte noi biznesmen edhe pranohej, megjithse  Gjoni paska qene edhe biznesmen edhe gjyqtar, diçka e çuditeshme ne fushen e drejtesise.  

Pjer, e lexove miku tim Petro ! E pra un njoh gjy.qe kan derdhur ne ndertim edhe 4 milion euro.Mu ne zemer te kryeq.Gjini eshte i fundit fare, nga me te " varferit " . Gjinin un e kam mik. Nuk flas dot per te sepse u be " Kali qe do shije lemin" gje qe tregon se te dy palet merren vesh ke do bejne kurban ...qe te mos behet kY vend me shtet solid kurre! Gjytyrimi vet coi ne Gj.Kushtetuese djalin e ish pilotit te Enverit, ish gjyq i Gj.Larte.Petrit Ymeri!Pse e covi ate Perse o gjytyrim, perse ate ? Ku ky e ku Gjini , E sa te tille ? Vec nje revolucion e shpeton kete vend Asnje gje tjeter...

E lexova Petron e lexova, biles e ftoj te jete i pranishem ne oden e burrave me shpesh smiley 

Sa per Gjonin, nese ky qenka me " i varferi " , athere i bika qe aty ne drejtesi duhet nje revolucion ose nje shkundje te mire. Sa me shume gjyqtare, prokuror, police te korruptuar te kete nje vend, aq me shume lulezon padrejtesia dhe krimi aty. 

" .....sa me shume ...? "
Qe perposh e deri siper , mbushur gjith, me ungj e ....niper !

po pra, eshte ndryshu aktakuza. E ka zbut i cik prokuroria...eh memedhe, memedhe, ti je kalb nga mren

ja pra gjyqtaret e saliut,mori çdo lloj zgjebaraku me 6 muaj kurs i beri gjykates,drejtesia e shqiperise ne duart e çdo lloj lyrashi

Po afron dita e statusit ne qershor duhet te fusim edhe ne ndonje peshk te madh ne hapsane sa per te prish syne e keq se lame namsmiley Shife se c'behet doli edhe ish kryebashkiaku i jerusalemit i korruptuar vetem keta tanet jane engjej e nuku vjedhin smiley

S'po I marr vesh komentet, Gjini duhet te na dhimbset gje???

Si kadet i akademise se plepave, PO!!!!! Pastaj i drejtesise eshte, dmth i barazlargum...

Jo vlora, por nuk eshte i vetemi dhe tipiku...! Po e ....

bejne kok turku, per te shpetuar lukunine !

Po te jete ky reagimi cdo here qe behen gjerat si duhet o grave vaj halli!

Damn 274 minatore te vdekur ne turqi dhe numri po rritet smiley

Ky fare mire mund te hapi nje gjykatë private.

smiley

Nese politika ka rene dakort qe gjini te behet koke turku, ateher do te hapet kutia e pandores dhe nuk eshte cudi qe kurbani i rradhes te jete ndonje antar qeverie...kjo po qe eshte rilindje!

Kali qe do shije lemin" gje qe tregon se te dy palet merren vesh ke do bejne kurban ...qe te mos behet kY vend me shtet solid kurre! 

 

Dicka qe nje pakice shqiptaresh qe jetojne jashteshtetit i ka rene me vakt ne sy por rendesi ka qe te ringjallen njerzit e vegjel qe te os humbi shpresa ...nga ana tjeter keta bukshkale qe po pasurohen me gjak shqiptar i kane ditet e numeruara ...per kete jam 1000% i sigurte !

 

Kaq pak , vetem pezullim ???

Po ndonje bllokim te te gjithe aseteve financiare qe posedon e te pa justifikuara pse nuk i fusin ???

Grava ...mos kaq i ditur .

Dhe duhet të më kuptosh pse ta përsëris ,  se nuk të dal dot kundër smiley , pasi i di gjërat nganjëherë të sipërfaqëshme .Kur erdhi ky loku i vogël ( vjerri Gjinit or tie&nbspsmiley e prunë tek shkolla 11 janari dhe bëri mundje me një Lab . E hodhi tuç Labi se kish një bel të fortë dhe u kthye nga na .

E more .Nuk ka Udhëheqje këtu Ka mez ( bel ) për tu mundur smiley

Po pse çfarë e di ti nusen e Gjinit . Më pak se Petriti  ? Ti vëmë të bëjnë Mundje ?

Po nuk bëhet mundje këtu o Grava . As miq nuk i ke që ti Njohësh .

Është i Korruptuar dhe Peshk i Majmë dhe duhet të shkojë tek VËNDI dhe sa më shpejt . Këtë kemi në dorë të themi këtu  tek PPU se nuk na pjerdh njeri se çfarë themi ne të dy apo Gjëmbi .Ose nuk është e vërtetë që është i Korruptuar !

Respekte

Brado, Bayerni u rraf, s'kena rruge tjeter pervecse gjon gjini ne burg smiley

 

Ja si funksionon korporata ne drejtesi.... njera dore lan tjetren dhe te dyja lajne fytyren

Gjini i mirë me shoqe shumë…

DITA boton sot faksimile të dy dokumenteve që provojnë lidhje të Gjin Gjonit me gjykatësen Miranda Çekrezi Konica që  rrëzoi dje kërkesën e prokurorisë për pezullimin nga detyra të gjyqtarit të Gjykatës së Apelit të Tiranës, i cili mban dhe postin e anëtarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Gjin Gjoni.

Në dokumentin e parë provohet që është pikërisht Gjoni që ka fshirë nga dokumentat e karrierës së gjykatëses Çekrezi-Konica një masë ndëshkuese të KLD-së ndaj saj, të marrë në 2011 për abuzim. Gjoni ka kryesuar trupin gjykues që ka dhënë vendimin në favor të gjykatëses Çekrezi.

Dokumenti i dytë që mund të shihet sot në DITA dëshmon që bashkëshorti i gjykatëses në fjalë figuron në listën zyrtare të financuesve të fushatës elektorale të PD-së.

 

korporata,nyja gordiane qe duhet zgjidh me se s'ben,nryshe na mori lumi. smiley

ehhh, si do ti veje fundi kesaj pune më i 10-fsha tëmën....smiley

.smiley

smileysmiley

Ndaj duhet qilizem ne drejtesi, ndaj duhet hequr ai gjyrtrymi ne krye te ketij pushhteti. E kam thene gjithmone, po nuk  pati nje reforme te thelle ne drejtesi, nuk do te gjeje rehat shhpirti i trazuar i ketij populli... keta tanet nuk japin drejtesi, por shesin vendime...

Komunistet i kane hale ne sy gjeneralet .Sapo e futen ne burg nje pritet arrestimi i 6 te tjereve.Pastaj letra e hapur e shokut Edvin per heqjen e gradave smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).