Duke marre shkas nga ngjarjet e fundit,personalisht mendoj qe eshte me mire te legalizohen dhe taksohen drogat e lehta si marijuana apo hashashi. Me kete rast edhe policia fokusohet me shume drejt krimeve edhe turizmi sjell me shume te ardhura.

46 Komente

e mire, e zeme se e legalizuam...  po çfare impakti do kete legalizimi  i droges, e lehte apo e rende qofte, ne trafikun qe behet drejt  Italise, Greqise dhe Evropes?  sepse  keto vende  vazhdojne e konsiderojne ilegale drogen, rrjedhimisht Shqiperine si vend trafikant..

po ja te kemi ty o derman. Hap nje kompani import-export dhe ti ne Hollande
Sikur nuk shkon edhe per nje arsye te thjeshte: qe krimi (ai qe sot konsiderohet i tille), t'i imponoje shtetit ndryshimin e ligjit qe t'mos e konsideroje me te paligjshem. Mgjse ligjet ndryshohen edhe si pasoje e presionit nga poshte po ne kte rast do ishte shume e cuditshme po ta benin

Konsumi i kanabisit tek të rinjtë (nën 15 vjeç) është përgjithësisht problematik dhe për edukatorët përgjegjës do të duhej të ishte një shenjë e qartë alarmuese. Për organet e frymëmarrjes dhe për sistemin kardiovaskular (zemër&qarkullim i gjakut), kanabisi shpesh është akoma më i dëmshëm se duhani, sepse tymi i tij thithet veçanërisht thellë. Dozimet e larta mund të shkaktojnë sulme paniku ose gjendje ankthi. Përmes thithjes së kanabisit cenohet shkalla e memories dhe e kohës për reaksion. Për këtë shkak është i rrezikshëm drejtimi i automjetit dhe përdorimi i makinerive nën ndikimin e kanabisit. Në rast përdorimi të rregullt të kanabisit, do të bjerë kapaciteti përqendrues, vëmendja dhe aftësia për të mësuar, ndërsa konsumi intensiv dhe afatgjatë i kanabisit mund të shpjerë në varësi psikike. Tek njerëzit me probleme psikike ose neurologjike, konsumi i kanabisit mund të shkaktojë ose përforcojë depresionet ose sëmundjet tjera të rënda psikike.

No drugs 

djema, merrni shembull nga Libani. Kam frike se do e legalizojne para nesh smiley

Diskutohet te futen ne buxhetin e shteti 2 miliard$ ne vit,nese ndodh legalizimi.
Nuk eshte dicka qe duhet te neglizhohet,pasi ato para tani shkojne ne xhepat e trafikanteve dhe perfundojne ne Zvicer.

Me 2 miliard$ me shume ne buxhet,mund te ndertohet infrastruktura shqiptare,dhe per 2-3 vjet ja kalojme dhe Greqise ne kete drejtim.

Ja e legalizove edhe prodhimin. Kujt do t'ia shesesh? S'ka treg te ligjshem per ato dy miliardet, por vetem treg te paligjshem, ndaj asgje s'do te ndryshoje. Problemi ketu s'eshte perdorimi vendas. Shqiptaret nuk konsumojne shume droge ne krahasim me vendet perendimore. Dhe po ta shtojne perdorimin, prape do te jete thjesht nje produkt qejfi qe s'do te ndikoje fare ne buxhet. I vetmi qe e ka legalizuar prodhimin eshte paraguaji, por ata kishin dhe nivel te larte perdorimi.

me pare duhet ngritur infrastruktura e nevojshme. hapi i pare eshte ndertimi i nje aerodromi ne Divjake. hapi i dyte, pregatitja e piloteve lokale qe e njohin mire terrenin, dhe kryesorja fare, te marrin nja 500 000 euro nga fondi i emergjences per te bere reklamimin e mallit neper bote. Smoke your own way!

Mund te legalizosh konsumin por jo exportin, pasi ne vendet e tjera eshte ilegale. Exporti do vazhdonte te ishte ne duart e trafikanteve. Keshtu qe shifra 2 Miliard eshte shume e ekzagjeruar. Perfitimi monetar nga tatimi i konsumit te marijuanes ne vend nuk do i kalonte disa qindra mijra euro dhe nuk besoj se do i vlente kostot politike dhe diplomatike qe ky veprim do shkaktonte.

 

marihuana dhe hashashi nuk jane e njejta gje zoti ''titull''?

ligjerojeni qe te perfitojne edhe ata pa mbeshtetje polike.

Jo, pa me te voglin dyshim.

Kush eshte ky rrote avioni qe e ben kete pyetje? Ndonje ramist padyshim.

E para e punes, legalizmi i te keqes, nuk e ben ate te keqe te mire dhe e dyta e punes pyetesi eshte komplet injorant se legalizmi i drogerave te lehta ose te forta, nuk ka te beje me uljen e trafikut, bile e shton.

E zeme se u legalizua hashashi ne Shqiperi, por kjo s'do te thote qe ne mund ta eksportojme kete hashash ne vendet e tjera qe e kane te jashteligjshme kete droge.

Mund te perdoret legalisht ne Shqiperi, por Italia apo Greqia qe e kane ilegale kete droge, nuk te pranojne prodhimin tend te droges keshtu qe perseri do vazhdoje trafiku por keshtu edhe me shume.

Shkurt keshtu Shqiperia kthehet edhe me ligj (se keshtu pa ligj jemi bere) ne Kolumbi te Europes.

Po firmat farmaceutike si merr parasysh fare ti? Ne kohen e largqoftit ishin arat plot me lulkuqe ku profarma prodhonte morfinen (njoh dy djem qe punojne ne arat spanjolle me lulkuqe per Bayer). S'eshte e thene qe tregu eshte vetem Italia dhe Greqia por nje bote e tere. Nuk flitet vetem per marijuanen si sitl jete per me u bere dru, por sidomos per ate terapeutike. Problemi eshte qe ne kemi organizim te keq pune dhe mendojme vetem per maskaralleqe.

 

qesharak!
dmth mendja jote mediokre do qe te ngrej industri farmaceutike ne Shqiperi?
po ne Shqiperi nuk ka nje shkolle private apo publike qe te nxjerri nje farmacist (shites ilaces) te zot, dhe jo me te nxjerri "teknike farmaceutike"...

apo e ke llafin per industrine e prodhimit te lengut prej gjembit te gomarrit dhe ekstrakteve te shurres se dhise?

O Tino si do ja bojm atij peshkut qe shitet ne legen ne tthate Tek kryqzimi, apo morise se njerezve qe shesin rrugve. Keshtu do i lejme o kamunist te na semurin kalamojte se sdin me bo gjo vec me ja shit nji gjo tjetrit??? Po nuk ja shtrengove rripin ketyre aty do i kesh rruges sot e mot. Ne cvend te botes shesin njerezit me te drejten qe klienti i frekuenton i lire?

Ore dythundrak ku e lexove ti industrine farmaceutike ne Shqiperi??? meso te vesh "ë" tek fjalet e duhura dhe leri te tilla argumenta se s'jane per ty.ik pilu tani

Kush eshte me i demshem per shendetin pirja e duhanit, alkolit apo e marijuanes? Thone qe pirja e marijuanes ne menyre te moderuar jo vetem qe nuk te demton por perkundrazi te ndihmon ne uljen e tensionit nese vuan nga tensioni i larte, te relakson dhe te rrit humorin. Ne kushtet e sotme ku njerzit ndeshen perdite me probleme nga me te ndryshmet dhe gjejne ngushellim tek thithja e cigares apo konsumi i alkolit, alternativa e marijuanes mund te ishte me pak e demshme. Megjithate une mirepres njerez kopetente per ti degjuar.

Une jam pro legallizimit por ketu po flasim per inekzistence te shtetit ligjor, nuk mund te ecet me kete llogjike qe meqe paskerkemi mini-republika kartelet brenda vendit dhe... kemi ngritur duart lart..Eureka!! hajde ta legalizojme....Eshte si "puna e asaj llogjikes,  qe meqe po me mungokan breket hajde te filloj prostitucjonin"..te bej nje dore leke. Hollanda eshte shume galaksi larg realitetit shqiptar

Vendos njehere shtetin ligjor i cili te mungon, vendos nen yqem territorin e vendit dhe pastaj ke kohe te diskutosh per legalizimin e marjuhanes,hashashit,etj

@droga,

Me falni por nje pyetje shtrova,nuk ka nevoje per ofendime.

Sa per dijeni nuk jam mbeshtetes i Rames por i te djathtes.

Merre shtruar vella!

Duhet legalizuar dhe same shpejt bile. Un i kam pas shum inat mallistat dhe pecistat. Deri diten qe e provova vet ate te uruar. Pastaj thash si kam jetu une deri sot? Vkkkkk mu duk jeta der ne ate dite. Nje dite degjova edi rama e thIth ne zyre te bardhen. Mu ngriten veshet si antena. Te hengsha zenren thash ne vete rob me mend. Domosdo ajo gjoja eshte per bobat jo per pabuksat. Qe ate dite u bera dhe i majte me zorr. 

Po çuditem perdite e me shume mbi personin tend, i dashur ACDC1. smiley smiley

Ne nje bote ideale, marijuana do legalizohej dhe qytetaret shqiptare do perfitonin, por e veshtire ta lejojne rrethanat/ligjet brenda dhe jashte vendit...  

Sa per dijeni nuk jam mbeshtetes i Rames por i te djathtes.

ABCD tvls abetare alfabet,

sa per dijeni ti vetem anatomikisht pjerrsine e boleve e ke djathtas origjinalisht, por realisht nga perplasja e vazhdushme me bole majtas, ke arritur formen ideale te boles, ate te boles postmoderne, qe ka forme njekohesisht sferike dhe kubike. Dmth ke zgjidh problemin me te pazgjidhshem ne historine e botes dhe historine e boles: kuadraturen e rrethit.

 

E legalizume eshte prejqqysh ajo virane. Kudo ku te hedhsh syte shef paret e droges.

Keto drogera te lehta mund te legalizohen si fillim vetem per fushen e mjekesise, per te pare nese shteti e kontrollon dot apo jo. Per konsum te gjere kam mendimin se do te ishte nje fllucke sapuni ne ekonomi dhe imazh i keq per nje vend qe kerkon te beje figure te mire para europes.

i zgjidhem gjithe hallet dhe ngeli legalizimi hashashit

ne fakt fjala legalizim per cdo aspekt teorikisht egziston

praktikisht nuk funksionon ne Shqiperi , fatkeqsisht ne kte pike jemi vendi me deshtak ne Europe

edhe nje teme qe hape a derebardhe ne te njeten pike dalim smiley

Dmth ti po pret te legalizohen ndertimet pa leje pastaj 'ngastrat' tip lazaratse ? smiley

Ne fakt me prit nga kta dy rruge jane,  ose perfundon ne greve urie , ose perfundon te emisioni Ardian Canit ku mileti bejne gallate me ty se t'ka ik menja

pranej ma mire s'po pres fare smiley, po iki  smiley

@ jardin,

perse po cuditeni me personin tim?

Patjeter duhet

Duhen legalizuar sidomos per perdorime ne mjeksi. Vaji i kanabisit sheron thuajse cdo lloj semundje perfshire dhe kancerin brenda 3 muajsh.

qe ne deputet i parsise kamuniste,nga Permeti (qe u thot votusev pos,votut per mua u hangert kanceri) ai kishte zgjidhjen perfundimtare per draagerat e kriminalitetin...

"Nuk ishte rastësi që u shkatërrua policia e shtetit. Dhjetra, e dhjetra drejtorë në të gjitha ndërmarrjet e këtij vendi janë me procedim penal për narkotrafik. Dhe s’ka si ndodh ndryshe kur keni në krye atë që mbush hundët, dhe kur mbush hundët ky nuk ka polic që ta ndalojë trafikun e drogës" - F.N

Qeveria po ben cdo gje qe alternativa e vetme qe t'u ngelet shqiptareve, eshte te pranojne, si te keqen me te vogel, legalizimin e droges

Lefti, une kam vleresim per menyre si se Ju qendroni konsistent ne perkatesine e idese.Por kam mendimin se jeni nder ata qe e kuptoni mire se perdorimi i fenomenit te droges per " Kauze", ...sidomos nga forca qe ka qeverisur 8 vite , para 8 muajve , eshte shum shum groteske !
Dhe nuk besoj se jeni ne mezin e plot naiveve, qe kujtojne se fenomeni i droges mund te jete i perballushem nga nje menyre qeverisjeje!
Pd po e personalizon fenomenin me synim rritjen e ndjeshmerise se te qeverisurve! Gje qe tregon se opozita nuk po kristalizon kauze Ajo nuk po di si ta gjeje rrugen per te arritur tek kauza. Sipas meje e vetmja kauze per opoziten eshte nje dhe e veteme.
Po arriti ta gjeje, ta perpunoje duke mobilizuar tere mendimin intelektual dhe akademik, ajo do arrije..... ta rimarre pushtetin.
Me keto capacul- lleqet, duke mobilizuar medite e nardet a rroshet ...." ushtri" trutharesh nuk ka gje ne torbe ! Kjo qeveri ka gjene me thelbesore te dobet...Qe opozitesas qe i shkon nder mendje

Perse vertet mendon ti se pozita e sotme e mori pushtetin se ...arriti ta gjeje, ta perpunoje duke mobilizuar tere mendimin intelektual dhe akademik...?

Me duket se po pi mall Lazarati vella,se ste kam lexuar te jesh kaq poshte ne komente,ndonese nuk jemi dakort.

Opozita e sotme dje ne pushtet, pagoi me humbjen e thelle ne zgjedhjet e 1 viti me pare. Zgjedhjet kane fiks 11 muaj qe kane perfunduar, dhe sot DROGA ka kapur KULMIN e trafikimit, ndaj reagimi i forte i opozites eshte DETYRIM

Nese eshte legal..duhani&alkool..atehere perse mos te legalizojne dhe hash..??

jo

Nuk ka shance te mos liberalizohet. Liberalizimi eshte pilotuar ne Europe dhe ne USA dhe rezultatet kane dale pozitive. Rasti i Portugalise eshte me tipiku. Liberalizimi nepermjet dekriminalizimit atje filloi qysh me 2001 dhe me statistika u vertetua se situata u permiresua, nuk u perkeqesua sic mendonin skeptiket.

Pavaresisht se ne shumicen e vendeve te Europes ligji per kultivuesit e canabis mbetet i rrepte, de facto jane zbutur shume denimet dhe keto gjera i dine mire lazot, ndaj s'jua ben syri terr.

Jo.

Absolutisht JO!

Madje edhe substancat e tjera te demshme per shendetin, si duhani dhe alkoli, duhen luftuar me fushata sensibilizimi, ne pamundesi per ti nxjerre jashte ligjit!

Narko-qeverija komuniste e Tiranes jep mesazhe te koduara smiley

TIRANE- Ministria e Shëndetësisë ka kaluar në parlament një projektligj, i cili do të sjellë disa ndryshime në ligjin e miratuar në vitin 2006, për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit. Lajmi për ndyshimet ligjore u bë publikë sot nga Zv/ ministrja e Shëndetësisë Milva Ekonomi, e cila u shpreh se këto ndryshime vijnë në kuadër të bashkëpunimit që ka pasur Ministria jonë e Shëndetësisë me atë të Kosovës, për mbrojtjen e popullatës nga produktet e duhanit. 

Gjatë fjalës së saj Ekonomi u shpreh "Këto ndryshime konsistojnë në 3 drejtime kryesore:  Së pari, ne vendosëm që të bëjmë një fushatë të fortë promocionale për të bindur më shumë popullatën për dëmet që sjell pirja e duhanit. Këtë duhet ta marrë përsipër ta kryejë Radio Televizioni Shqiptar, i cili në harkun e një muaji duhet të transportojë një program të gjatë prej 90 minutash, për të sensibilizuar mbi dëmet që sjell duhani në shëndetin e popullatës. 

Fiqo, ate poezine e kishe te mire, ndersa kur i thua qeveri komuniste qeverise Rames, me bind qe komunizmit nuk ja ke idene fare.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).