Nje profesor i imi dikur thoshte: "Hungarezet jane studiuesit me meritat me te heshtura ne bote. Per studime qe i kishin bere ata, amerikanet moren elozhe 100 vjet me vone" E gjitha kjo, sepse zbulimet shkencore hungareze, bota nuk kishte ku i lexonte.

Morali drejt se cilit dua ta orientoj sa me lart eshte nevoja per ekzistencen e botimeve shkencore per studime, hulumtime, perqasje shkencore.

Sa fizibel jane revistat shkencore per studiuesin shqiptar (profesore, studente, etj)? Cilat jane ato me aksesin me te madh? Cili eshte kriteri mbi bazen e te cilit vete studiuesi duhet te seleksinoje botime te ndryshme? Emra, fee, dobia reale pas botimit, eksperienca....

Shkurt, eshte i mirepritur cdo informacion qe mund te ndihmoje nje studiues te inaguroje ne terma konkrete e modestisht publikimin e studimeve te tij.

32 Komente

Revista qe kane impakt (qe jo domosdoshmerisht perputhet me impact factor) te vertete ne fushen ne fjale. Dmth shiko ku botojne gurut e fushes. Edhe nqs s'te botohet te pakten do marresh ndonje review te mire, qe te ndihmon. Ne varesi te fushes, edhe konferencat mund te bejne pune. Gjithashtu ka faqe interneti (pa peer review) ku botimet shkencore mund te postohen. Kjo eshte dhe rruga me e lehte. Dhe nqs kane vlera citohen prej te tjereve, qe mund te ndihmoje ne afirmim. 

Mbi?

 

Mbi paper qe kane formatin klasik, literature hipoteza, e diskutime mbi bazen e nje metodologjie te mire peshuar e mire argumentuar...
Fusha konkrete ne rastin tim eshte ekonomia.
Po me e rendesishmja eshte: cilen perqasje te kem ndaj procesit te botimit

Ketu ngec sharra,  tek peshqit! 

varet cfare fushe dhe ne c'gjuhe. shko tek journal citation index (impact factor) dhe zgjidh ndonje reviste me faktor impakti ne fushen qe do, serbet dhe kroatet kane disa revista me impakt faktor (mjeksi, inxhinieri kimike e gjeologji) e aksesi mund te jete me i lehte se i kontakton direkt. perndryshe shih ndonje open source journal. 

tjetra, varet se per cfare boton, nese te duhet per pune, ke ambicie kerkuesi etj. se nese te duhet per pune eshte mire te botosh ne revista me impakt faktor, perndryshe per ambicie mjafton edhe https://www.academia.edu/ 

mund te botosh edhe ne revistat e fakulteteve dhe universiteteve shqiptare.. por nuk ta sugjeroj nese deshiron te ndertosh reputacion jashte shtetit .. varet se ku e ke synimin per pune .. alb-shkenca me duket se ka nje reviste relativisht serioze me peer-review, edhe fakulteti i mjeksise (universiteti mjekesor) .. perndryshe per te ndertuar cv boto ne organet e universitetit te shkodres ose te gjirokastres 

ndersa per te mos botuar ne revista falso shih shkrimin tek http://www.peshkupauje.com/2014/02/publi...

Te falenderoj nga zemra!

Ke ditur te me tregosh disa nga çeshtjet themelore ku duhet te bazohem.

S'di pse me pelqen te synoj menjehere me te miren e me pas te shoh ku ankorohem. "Frika" ime eshte se ne journals me IF te larte kerkojne dhe nje background te caktuar ne fushen e botimeve. Tip fakt i heshtur qe botojne studiues me nje reputacion te caktuar. Ne profesorat me emer te fakulteteve tona, eshte perhapur nje barcalete qe po behen botimet nje e keqe e domosdoshme, kosto qe duhet hequr qafe. Plotesohet nje numer i caktuar botimesh (shpeshhere i njejti artikull i arnuar ndryshe ne botime te ndryshme), paguhen mesatarisht 150 euro per botim ne kournals me jo shume kerkesa dhe u krye.

Ky eshte bataku qe nuk dua te bie, ndaj po interesohem te pyes sa me shume.

ato qe kane faktor impakt te ulet nuk jane shume selektiv, dhe vendim i keshillit te ministrave nuk percakton sesa duhet te jete faktori i impaktit.. psh. ketu ne amerike sherben edhe faktor impakti "1" per vleresimin e pedagogeve .... 

ne privat po te dergoje nje liste te revistave per fusha te ndryshme me faktor impakti te ulet

Ky eshte bataku qe nuk dua te bie, ndaj po interesohem te pyes sa me shume.

cfare te re sjell puna jote shkencore dhe kujt i sherben apo supozohet t'i sherbeje ajo?

Faleminderit per pyetjen!

Sot ka tendenca te shkohet drejt te rejave graduale. Pra, vlera e shtuar e nje punimi ne pjesen derrmuese eshte relativisht nje hap i vogel pertej asaj qe eshte arritur aktualisht; jo e nje rendesie radikale, zbulim relevant etj. Pergjithesisht, personalisht jam orientuar drejt testimit empirik te modeleve te ndryshme te literatures ne kontekstin shqiptar, tek modifikimi i modeleve egzistuese duke shtuar apo hequr variabla,  tek shtjellimi i nje koncepti etj etj.

Kjo vlere eshte e denuar ne fakt te jete me teper e kyçur ne librat e medhenj teorik te univesiteteve e mjediseve akademike e shkencore, sesa te jete utilitar 100% per praktiken. Te pakten kjo vlen ne domenin tim te studimeve.

Duke i njohur keto dy limite, perpiqem te maksimizoj ate risi qe mund te sjell.

nese punen e ben per te siguruar mbijetesen biologjike, kete e respektoj ne pamundesi per te te ofruar nje mundesi tjeter mbijetese.

por nuk mund te mos te te them qe cdo lloj modelimi eshte budallallek e qe testimi i budallallekut eshte budallallek me vete. ne nje bote te tejmodeluar une per vete minimizoj te menduarit si bazen nga ku lind budallalleku. ti je sigurisht e lire te zgjedhesh rrugen tende. te uroj sa me pak vuajtje gjate saj. 

ne lidhje me mundesite e botimit te punes tende, une po refuzoj te pergjigjem duke e ndier kete si pergjigjen me te mire. smiley

Shume i sjellshem smiley
Nuk ishte e nevojshme te me uronit fat, se sa me e pergatitur jam aq me me fat ndihem.
Midis te geluarit ne kaos dhe perpjekjes (edhe te pasuksesshme) per te vendosur ligjesi; zgjedh kete te fundit ( me ose pa prapashtesen e budallekut nga disa)
Me te mirat!

nuk te urova fat, sepse fati i gjithsecilit nuk mund te jete gjithmone ne doren e tij. te urova mungese vuajtjesh, pasi shumica e shkaqeve te tyre eshte ne doren e gjithsecilit.

mungesa e ligjesive logjike nuk eshte kaosi, por dashuria. kaosi eshte numri ligjesive te paperputhshme me njera tjetren. sa me shume e vret mendjen, aq me shume rritet ky numer. smiley

 

A ka njeri te ma perktheje ne shqip kete qe thote ALPHA. 

Me duket sikur do te botoje dicka po ka frike ta thote. Vizibel, akses, seleksionim, fee, kriter, eksperience etj. Po ky sdika shqip o byrazer. Ben mire te mesoje gjuhen shqipe njehere, pastaj shkencen. 

Ky ishte nje mesim i mire smiley Jeni i mirepritur!
 

Kerko ne pubmed.

Taulanti kerkon moter, kurse ti na kerkoke botime shkencore smiley

Se pari, faleminderit te gjitheve per pergjigjet! I vleresoj pa fund e pa perjashtim.

E vertete qe kam abstraguar me kast nga situata ime konkrete, kjo per te mos e ngushtuar rrethin e pergjigjeve. Konteksti eshte i tille: nje person me ca merita te caktuara akademike, qe ka plotesuar kriteret te detyrueshme qe duhen ne menyre qe te merret ne konsiderate ne boten e studimeve; deshiron qe punimet e tij/saj te lexohen ne shkalle te gjere, pertej nje rrethi qe nuk shkon me tej sesa diskutimet me kolege te fushes. "Halli" eshte se nuk di nga t'ia filloje. Kjo pasi kultura e botimeve shkencore nuk eshte e kultivuar mjaftueshem, informacioni nuk na bombardon si per tema te tjera, e ne fund te fundit as nuk inkurajohet.

Ideja eshte te

Pergjigjet e mesiperme me erdhen ne ndihme, per shume gjera por mbi te gjitha pikerisht per inkurajimin smiley

ALPHA, me dergo moj vajze 5 pyetje tek posta ketu. 

Vetem pyetjet, Pjer? smiley

Pjer, u tregove pak i ashper me te ne fillim. Shpresoj qe t'mos t'i kete ngelur hatri

Ti Bredh duket qe paske eksperience me keto marredhenjet virtuale. Jepi ndonje keshille Pjerit, laja borxhin se edhe ai shume keshilla te tjera te ka dhene.

I paska marre fshesa e korrentit komentet smiley
Nuk eshte nevoja per "strategji pajtimi", do jete privilegj te kontaktoj me zotin Thomai. Por kjo mund te behet vetem ne fundjave per efekt kohe.
Faleminderit!
Shkruhemi se shpejti!

Alpha, me dergo moj vajze 5 pyetje, mendohu, dhe shkruaji ngadale tek Posta ketu. 

chicks dig writers, it's a proven fact. Po edhe une po t'kisha qene femer, do i isha dorezuar Pjerit

Bredharako, ndiq festivalin Europian, se eshte gjysem finalja e dyte, sapo ka filluar. Finalja eshte te shtunen. 

eh Pjer, ti nuk flet asnjehere kot!
Cdo gje e qejfit merr per baze oren tuaj nderkohe qe ne ktu na bie bretku duke punuar. Ti e di sa i eger eshte kapitalizmi amerikano-verior

Pjero, une votoj per Polonine!  goxha..... kenge e bukur, me karakter!  si thua ti..?

Sapo perfundoi ky/kjo e Austrise, ze i persosur, nje Majkell Xhekson i ri, do ta quaja. 

Ke kohe ende. Pastaj pas 1-2-3-4 shishes vere te vjeter, kush po ve re?

ANTARSONU tek peshku,nja 3 vite,pastaj antarsonu te ps ose te pd ose te ps-lsi, dhe shkenca merr kuptim.......

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).