Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 75

305 Komente

Shume pak tema te reja ka ketu te peshku. Postohet shume rralle. Nese hap njje teme do 3 dite te publikohet.

Na duhet menimi i kopetentit ekonomist, per ceshtjen e rritjes se madhe te taksave prej qeverrise.Duhet opinioni qe rrjedh prej pervojes madhe te tij, kerryer nga Kanadaja.Po e presim me padurim ...gjersa ti ket mbaruar ato dreq pajata ...!

kush mor ?  smiley

me na kopju ne ju dilni te gjithe me borxhe ndaj shtetit ( shtetit imagjinar kuptohet) se ne skemi shtet

 

s'ka ngel naj parcele toke qe ka nevoje per pleh organik, aka bajga? nqse po ca po pret?

Pse kaq i nxef redfisho?

Epo provinciale ne qe rrime ne Tr Fiqo, andej nga ju s'para bejne pershtypje me..smiley

nji pyetje kisha , a ka njeri qe i lexon me lajmet shqip deri ne fund ??

nqs po ku i gjeni nervat ??

Foto e fundit me beri te leshoj nje "aww" pa dashje e me doli nje lot ne sy.

Si dhe me kujtoi skecin e dikurshem te Koco Devoles "afroji buzet e tua qe mbajne era terfil"

E kejshe nga xhelozia moj gjembace? Apo tu kujtua ndonje histori e vjeter reze mullareve?

Po mendoja: eh te kishte qene dhe berberi kaq romantik, do e kishte kapur ndonje Monike e s'do sillej infinitisht neper akuariume pa uje peshqish duke u lutur per ndonje kokerr qershize.

do te kishte qene shume interesante te mesoje se sa qershia ka mbledhur per vete ky gazetari, qe i eshte ngjitur si muti ne kepuce "ciftit mbreteror" smiley dhe nuk i le rehat me mbledh ca çiljexha smiley

Si nuk u merzite dhe ti me keto artikuj. Do e kesh si tip hobby se ska mundesi. 

O Mimoza, e di si te imagjinoj ty?:

duke pertypur nje camcakiz, duke bere tullumbace, duke i pellcitur... te gjitha  ne intervalin nga nje bllouxhob tek tjetri. smiley

e gjeta? smiley

(shaka po bejme! smiley )

Inter, c'nuhatje qe paske ?!! Tamam si qen rrace bulldog. Po c'te qelluar qe I bere ore?! Me here te pare.  Hi5 smiley 

smiley

Nacional-Socialistsmiley

C'beri tomato, c'beri tomejto  smiley

Kina do te hyje fuqishem ne tregun e smartphone-ve.
Do hedhe ne treg nje celular me parametrat me te mire por me nje cmim  300 $.
A do ulen cmimet e smartphone-ve te tjere pas kesaj?
http://oneplus.net/

I vetmi prodhim kinez me parametra me te mire se konkurentet gjate gjithe historise se kines ka qene vetem .... mao ce duni, kshuqe mos beso shume te ky smartphoni smiley

Ne fakt kete do e prodhoje kompania qe prodhon smartphone oppo. Smartphone qe kane me cilesi se iphone dhe te tjeter pasi perbehet nga celik dhe jo alumin.
Plus qe oppo find 5 eshte celulari i pare ne bote me ekran 1080p.

http://www.youtube.com/watch?v=swXI_sl5m3I

Di gje, shiten ne Shqiperi smartphone-t Oppo?

Me sa di une jo. Kjo kompani shet nga faqja e webit.

M'rregull qeka, online nga China. Shif se mos te cojne nei cope tulle ne vend te cel. 

Flm per pergjigjen. Isha ne dijeni te kesaj qe thua, por nese blihet nga siti kinez, do kete detyrime doganore dhe ne fund fare celulari do te kushtonte me shtrenjte se te blihej brenda BE-se ose ne Shqiperi.  

Kam blere nje xperia t nga kina. 200 dollare i ri. Pra do me mbajne dogane tani?

Ne fakt, flisja per ne France. Ne Shqiperi s'besoj te paguash gje, por ky eshte thjeshte nje supozim i imi.

 

Kina ka kohe qe eshte futur fuqishem. Nga 10 me te shiturit, 5 jane kineze, se bashku jane rreth 20% e tregut. Mgjth parametrat e ketij smartphoni Oppo s'jane me te miret, synon tregje si Indi, Azi juglindore. Standard per procesor eshte Snapdragon 800 me 2,3 Ghz nderkohe qe ky e ka 1.5, bateria eshte gjithashtu nen nivel te mire 2500 Mah, ska memory card, ska LTE support etj. Video 1080p te dh... baterine. 

Nese do nje smartphone te lire, me i miri eshte akoma Moto G, i cik i vjeter (2013), larg me te mireve por diku te 180$.

PS: Nese e do patjeter kinez, OnePlus One eshte me i miri, rreth 300$.smiley

Kur del iPhone6?!! smiley

the tragic moment when lol is replaced by a fuckin emoticon!

Sh I frustuar je ti. Grindesh per budalliqe. Retard lol.

just like that, the mpd takes over and we're back at lol, once again. For the joy of kids in Africa!

Sa vjec je ti 1here?!! Hmm let me guess. 45. Middle life crisis. Eh jete e poshter, bote mizore smiley

do vras veten po shkrujte prape dhe kam per ta lene macen jetime. Nuk t'vjen keq per macen time?

I hate cats. E mjaft bone si qenie interesante dhe tip kulli. 

................................
(me, from heaven)

smiley Po kete, e urren? 

Aaaa pse per kete mace e kish fjalen Bredhashi? Ops nuk e dija. Ncuq kete lloj mace eshte krim ta urresh. 

tani qe ja vrave te zotin, eshte duke u endur rrugicave e vetme dhe kushedi cili macok e ndjek per ta perdhunu. E shef ca bere? shpresoj te ndihesh mire me veten tani!

pse iphone? : ( shqiptaret jane te zgjuar.

Na e çrrenjosen pemen me kto telefonat. I vllaun tem knej e kapa tu zhyt gishtat te fotografija prej letre tu u munu me e zoom pra mo smiley

Mqrfjl, si librat vs ebukit; a mo mire fotot digjitale a pri letre? smiley

 

e paske keput drejtshkrimin sonte fiqo , e paske zon prej fyti smiley

digjital apo dixhital smiley

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në 31 mars të vitit 1967. Jak Mandrea kujton se ka qenë ora 05.10. “Isha në gjumë kur u dëgjua shpërthimi, vala goditëse ishte e tmerrshme. Kemi qenë me fat që nuk kishte silurë, sepse do të ishte një katastrofë e vërtetë”. Shpërthimi i hidrogjenit shkaktoi menjëherë vdekjen e tre marinarëve, njëri nga të cilët ishte në gjumë (Ruhi Hallkaj). Dy të tjerët vdiqën nga presioni i lartë dhe nga gazi karbonik. Temperatura në vendin e shpërthimit arriti menjëherë në mbi 1000 gradë celsius, aq e madhe ishte ajo saqë më vonë pamë se kishin shkrirë edhe servisët e argjendit të lugëve dhe pirunëve që kishte nëndetësja. Një marinar tjetër presioni i madh e nxori sipër nëndetëses dhe e hodhi në një lartësi 15 metër. Ai ra në ujë dhe shpëtoi, bashkë me katër marinarë të tjerë të ekuipazhit. Ky marinar u bë shumë shpejt edhe pjesë e historive komike që nisën të tregoheshin në bazë. Duke qenë se presioni i madh e hodhi në det, ai u plagos dhe u dërgua me urgjencë në spitalin ushtarak. Nga presioni njëra anë e fytyrës së marinarit mbeti e zezë edhe për mjaft vite të tjera. Atij iu caktua një dhomë e veçantë dhe u cilësua si hero në incidentin që ndodhi në nëndetëse. Shumë ushtarakë të lartë të vendit interesoheshin për shëndetin e tij, duke e marrë në telefon. Midis tyre i interesuar ka qenë edhe ministri i Mbrojtjes Beqir Balluku. Një nga kolegët e tij shkon për ta parë në spital dhe me shaka i thotë: Bravo, nxive faqen tënde, por zbardhe faqen e partisë! 

smiley

 

 

 

Dhe një gjë dihet botërisht,
nuk e zbulova unë sekretin,
nëse humbet militantizmin,
e sigurt që humbet pushtetin.
 
Dhe fjalën nuk e kam për Ramën,
e aq më pak për qeverinë,
por për pushtetin që votuam,
për të rilindur Shqipërinë.
 
Nëse nuk doni t'i humbisni,
ata që dhëmb për dhëmb luftuan,
ju kurrë mos u ktheni shpinën,
atyre njerëzve që ju duan!

 Ps
Po shfaq frike,
Arben Duka vete,
i mbaroj boja,
maviut te shkrete

E ka zene paniku,
derdimenin burre,
i dhimbsen militantet,
te rene keq nen udhe.

Gjithkush e di,
ne tere vendin mbare,
I dha buke Saliu
tete vite me radhe..

Si s'ke aspak turp,
Ben o bejtegji,
behu burre te pakten,
rikthehu ne poezi..

http://www.shqiptarja.com/blogs/e_te_tje...

Ka tete vjet qe ha buke duke share Berishen, tashi qe s'po ja var dhe Edua, s'ka nga ja mban..

Nga Vjollca Pasku / Lëkura ajrore e imazheve bëhet flutur dhe të udhëheq në botën e dashurisë ku hapin portat e kontekstualizuara me origjinalitetin e secilit krijues.Libri hapet me poezitë e kolosëve të penës shqiptare, ku ofrojnë për të pirë nektar kënaqësie nga oazi i frymëzimit, dhe vazhdon me rrezet e zemrave të brishta rinore.Dashuri,kjo fjalë, ky art i ndjerë dhe i shkruar në qindra shekujt,shtrihet si një horizont që ngjyroset me një pikë të kuqe nga çdo zemër, tërheq gjithë vatrën e ngrohtë të diellit nga qielli i kaltër, gjithë kuqëlimin e yjeve në netët e ëndrrave.Kjo ëndërr, e përjetuar, e puthur, valëzohet si qielli në sytë njerëzorë dhe herë qesh e herë qan.. Dhe pyetja :ç’je ti ? Rrjetë  mbi botë ti qëndis me gishtërinjth te fildishtë,

Duarar vështrimthe qëndis magjifshehur,
të brishtë Kraharor, frikëzhveshur endesh larg,
në pakohesi
Vajzë-zanë-perëndi
gjurmë-diell,
valle c’je ti?!

Me falni qe jam jashte teme por s'd ku te shkruaj tjeter. Une jam ai tradhtari i poshter qe i jep intervista gazetareve te bukura serbe. Kam 1 sihariq per te dhene. Patrioti i flaket, shkencetari i shquar shqiptaro-amerikan Tanush Shaska eshte denuar me 4 vjet burg ne Shqiperi. A ka lajm me te bukur per ne tradhtaret?

http://http://tshaska.blogspot.com/2013/08/leter-nje-te-marri.html

Tani trimi me flete do beje nje konference ne Oher te Maqedonise ne gusht

http://nato.risat.org.

Do jete shume interesante te shohim nese patrioti nacionalist i flaket do begenise Shqiperine me nurin e tij apo s'd'ia vare memedheut kesaj radhe. Pervec te tjerave, ky shkencetar ka hapur dhe 1 universitet privat online

http://www.risat.org 

ku ofron dhe bursa prej $10,000 ne vit. Dmth eshte si ato lloterite nigjeriane ku te kerkojne para gjithmone se qyl eshte.

Profe, s'te paskan mesuar mire me duket si te shkruash shkrime me strukture te caktuar atje ku ke bere Ph.Drat

  1. Thua qe tjetri eshte denuar me 4 vjet burg dhe nuk sjell nje shkrim qe verteton kete gje
  2. Lidhja e pare qe sjell nuk hapet. Duhet te heqesh http qete hapet
  3. Cfare kuptimi ka lidhja e dyte, cili eshte qellimi i sjelljes?
  4. Ne lidhjen e trete thuhet qe Shaska eshte pjese e bordit, jo drejtor i RISAT.
  5. Nuk e di ku e pe qe RISAT qenka universitet, une s'e hasa kete term ne website te tyre. Thote qe eshte institute privat kerkimi. Juve si prof. dr. qe keni dhene mesim dhe ne universitete Amerikane shpresoj te keni mesuar c'do te thote universitet, kriteret qe ka, etj.
  6. Sa inatcinj ndaj njeri-tjetrit qe qenket ju gjeninjte e shkences.

 

http://tshaska.blogspot.com/2013/08/lete...

Copy and paste. Ketu vetem kerko fjalen "burg" dhe e gjen.

Lidhja e dyte eshte nje konference qe ky tipi e organizon ne Oher te Maqedonise dhe jo ne memedhe. Eshte patriot i flaket apo jo? Mund ta organizonte ne liqenin e Shkodres, ka pika turistike atje. E di pse s'e ben? Se po te hyje ne Shqiperi i vene prangat.

Drejtori i bordit eshte shoku it tij i ngushte i femijerise. Kjo eshte bere keshtu per 2 arsye. 1. Ai tjetri eshte shume me dhelper se Shaska. Megjithese zullumet i bene bashke, burgun po e ha vetem Shaska. 2. Shaska eshte shume i diskredituar per te qene drejtor. Po te vesh re me kujdes, te gjithe anetaret e bordit jane... familja e Shaskes. Thompson eshte gruaja dhe kunati. Rachel Shaska eshte vajza. Ato bursat qe ofrojne jane karremi per te mashtruar miletin.

o prof i Ilia.. ti ke thene shpesh here qe shqiptaret merren me intriga u bejne keq te tjerve, merren me llafe etj..  per kete arsye u bere serb, apo jo..?  tashi ca ben ti?   -po merresh me thashetheme, po pergojon dike (Tony Shaskasmiley.)  qe tek e fundit ne nuk na intereson fare se cfare ben ky njeri..  

duket qarte qe ti ke inat personal me Shasken.. po thirre ne nje duel tek e tek o derman dhe zgjidhini mosmarreveshjet qe keni,  cna hyn ne pune ne te tjereve...    por ne fillim shikoji edhe njeher mire te dhenat per Shasken sepse nese rezulton qe te jet denuar ne Shqiperi,  ky nuk do te guxoj dot te shkeli as ne Maqedoni, pasi  Shqiperia dhe Maqedonia kane merrveshje per ti dorezuar njeri-tjetrit  te kerkuarit nga drejtesia perkatese, aq me teper te denuarit  me burg.smiley

Per Shasken bej perjashtim. Pervec ketij rasti, s'merrem kurre me thashetheme. Shaska vete e thote qe eshte denuar 4 vjet burg. Ky mund te jete nje thashethem qe Shaska e perhap keshtu kot, si shashkat e tij. Sidoqofte. Jam i lumtur per marreveshjen Shqiperi-Maqedoni. Ku mund te lexohet qe Shaska s'ka denim me burg? Shaska e pranon vete ne faqen e tij.

kush k**in eshte Shaska? po ti vete, kush k**in je iher?

Po ti kush je?

si mund t'i thuash vetes prof. dr. kur nuk me njeh mua qe me njeh gjithe bota? po bindem qe Shaska s'e paska pas keq per ty. 

Profesor ne matematike dhe po marr dhe 2 diploma te tjera, kimi dhe inxhinjeri aerospaciale. Ne provimin e fundit te inxhinjerise aerospaciale kishte 1 pyetje shqip "Kush eshte Br3dharaku?". S'u pergjigja dhe ngela. Duhet te jesh shume i rendesishem tek PPU, te njeh e gjithe bota e PPU. PPU eshte nje kafene per shqipkaret dembela. Une vij ketu o per te hedhur balte te figura e paperlyer e Tanush Shaskes, o per te harxhuar ca kohe te tepert, gje qe ngjan rralle.

o like, ca ishte kjo, perpjekje per humor apo e kuptova gabim? 
Kush eshte ai budalla qe pyt ne test kush eshte br3dharaku?! kte e di dhe fmija ne bark te nenes. 
Pranej them se Shaska mund tmos e kete pas aq keq per ty

Mund ta dime perse ben perjashtim per Shasken? Thjesht kurjozitet.

Jam i lumtur per marreveshjen Shqiperi-Maqedoni.

Ngaqe jane sllave apo per dicka tjeter?

Ku mund te lexohet qe Shaska s'ka denim me burg? Shaska e pranon vete ne faqen e tij.

E drejte, une aty e lexova. Megjithese nuk thote nese eshte i formes se fundit apo ceshtja eshte ne apel ne shkalle te tjera gjykate.

Mund ta dime perse ben perjashtim per Shasken? Thjesht kurjozitet.

Po, mund ta dish. Ne nje mase te larte, opinioni im i ulet ndaj Shqiperise ka te beje me Shasken. Shaska me 1990 beri te pamunduren te me cmendte. Me 2007-8 u beme shoke prape se ai kishte pllane te medhaja per mua: profesor pa rroge ne Vlore. Kur ki pllani s'eci sic duhej, me kercenoi te me vriste, edhe qe te me mbyllte gojen, por edhe e ben ai se psikopat eshte. Turp s'ka. E perseris qe ne jeten time s'do behem kurre altoparlant, me perjashtim te Shaskes.

Jam i lumtur per marreveshjen Shqiperi-Maqedoni.

Ngaqe jane sllave apo per dicka tjeter?

Se tregon qe barbaret po daling nga shpellat.

Ku mund te lexohet qe Shaska s'ka denim me burg? Shaska e pranon vete ne faqen e tij.

E drejte, une aty e lexova. Megjithese nuk thote nese eshte i formes se fundit apo ceshtja eshte ne apel ne shkalle te tjera gjykate.

S'besoj i formes se prere, por e di qe ai beri aq armiq sa prere pa prere, ne praktike eshte prere.

 

ej, a ka mundsi qe kto intervistat t'i beni ne privat?

Ej bredharak, kjo tema quhet pa censure.

pikerisht. Nuk quhet tjerrje leshi

Ti qenke modern metrosexual dmth, nuk paske cfare te tjerresh.

Në Lezhën e Besëlidhjës Shqiptare u promovua libri i gjashtë poetik "Dy Kohë"i autori

Nga:Lekë Mrijaj.

Në organizim të Shoqerisë Kulturore Artistike Mirdita në sallën "AT GJERGJ FISHTA "-Bibloteka në Lezhë ,me 12.04.2014,u kurorëzua sukseseshem përfundimi i projektit të gjashtë më radhë bëhet fjalë për promovimin e botimit"Dy Kohë" i poetit të moderuar të shqipes letrare Vilson Culaj salla ishte përplotë mysafir e krijues te lëmive te ndryshme akademike shkencore,letrare,politike,historike,Shqiptare. Ky manifestim letrar u realizua nën patronatin e Shoqërisë Kulturore Artistike "Mirdita" morën pjesë numër i konsiderueshëm krijuesish nga Krahinat të ndryshme Shqiptare (të Shqipërisë Etnike)Lezha,Rrësheni,Peja,Klina ...intelektualë të lëmive të ndryshme perfaqësues të pushtetit lokal të Lezhës,Rrëshenit ... si dhe atdhetar të kauzës kombëtare të të djathtës shqiptare të Qarkut të Shkodrës ( PBKD ) ish-kandidati për deputet i Asamblesë së Shqipërisë njiherit epror i lartë i policisë Shqiptare me studimet e specializuara universitare ne Kajro-Egjipt ish- i internuar i regjimit mesjetar ... komunist z.Gjon Bushgjokaj si dhe mediat TV-Lezha,TV-Rozafa , mediat të tjera te shkruara dhe elektronike kombëtare...Recitimet në nivelin më të mirë artistik ishin ato të nxënësve të shkollës fillore dhe të mesme ata që edhe më shumë i dhanë petkun e një vlere vërtetë të qelluar dhe shpehimisht deri në kulmin e një shprehjeje artistike,kulturore.Në pjesën tematike ballore të këtij prezentimi ,studimet, analizën letrare me vështrim kritik të ketij libri me titull "Dy Kohë" e sollën shumë kritik letrar te gjuhës amëtare,shkenctarë, historian të nivelit te lartë kombëtar te cilët thanë se autori me sinqeritetin e krijuesit e dëfton raportin e tij me të kaluarën,te sotmen dhe te ardhmen duke kaluar nëpër kujtime,rrugëtime ... të ndryshme i cili ushqen shpirtin dhe realitetin e kohës reale njiherit punon me perkushtim,durim,qëndresë,vullnet ... në mozaikun e gjallimit në kohë. Vëllimi poetik "Dy Kohë" është vëllim me motive shumëdimensionale,vertetë duhet bërë një elaborim-vështrim të thuktë ... duke ndjekur vargjet me radhë-,kujdes,vëmendje më me shumë kohë, për të bërë një studim te thellë pra mendoj se vertetë ia vlenë nje studim i tillë nga ana e njerezve profesional te nivelit te lartë shkencor,letrar.

 

Pra që në fillim te promovimit të librit u paraqit Prof.Aleksander Ndoja drejtues kryesor i manifestimit te promovimit te librit "Dy Kohë" tha se në këtë sallë janë të pranishëm elita intelektuale e fushës e letrare dhe të poezisë nga Mirdita, Lezha ... si dhe nga Lugu i Drinit të Klinës tek themelet e kësaj biblioteke ku ne sot zhvillojmë këtë takim është vetëm pak metra larg rrjedhës së lumit Drin,pikërisht lumë i cili i ka dhënë emërtimin trevës ku ju te nderuar bashkqytetarë jetoni pra Lugu i Drinit, pasi askush, as hordhitë serbe, as çmenduritë vendimmarrëse të vitin 1913 në konferencën e Londrës në asnjëmënyrë nuk mundën t’ja ndalnin rrjedhën përasnjëherë .Lumi Drin është i bekuar sepse përveç zogjve të malit, ishte mënyra e vetme e komunikimit të heshtur mes shqiptarëve te ndarë padrejtësisht në të dyja anëve kur më në fund kjo na u mundësua, pra kur ne shqiptarët e dy anëve ndoqëm me këmbët e tona rrjedhën e Drinit në drejtim të njëri tjetrit, nuk patëm nevojë të “prezantoheshim…Edhe pse 100 vite te ndare….ne e njohëm njëri tjetrin. Na u duk se kishim lindur bashkë, ishim rritur bashkë, kishim ndarë gëzimet dhe hidhërimet me njëri tjetrin. Pra ne nuk patëm asnjë veshtirësi të njiheshim me Vilson Culaj, Prend Buzhalën, Dodë Ndrecaj-n, Gjon Gjergjaj-n- Lyrën, Pal Canaj-n, Lekë Mrijaj-n e shumë e shumë të tjerë nga Prizreni, Gjakova, Suhareka, Istogu, Klina, Peja, Vitia, Prishtina, nga çdo metër hapësirë e Kosovës. Por pararendës të këtyre lidhjeve janë shkëmbimet kulturore – artistike, e pa dyshim Shoqëria Kulturore Artistike Mirdita është një mundësi dhe sukses në këtë drejtim tha Prof.Aleksander Ndoja duke u deshiruar mirëseardhje Lug Drinasit të Klinës njiherit duke uruar autorin e librit "Dy Kohë" Vilson Culaj për të ia dhënë fjalën Prof.Pjetër Markut për ta përshkruar biografinë dhe sukseset e autorit në fjalë:

z.Vilson Culaj u lind më 6 gusht 1973 në Klinë.Shkollën fillore dhe të mesme i ka mbaruar në Klinë, kurse Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës. Studimet pasuniversitare i ka përfunduar po ashtu në Prishtinë, në drejtimin Marrëdhënie Ndërkombëtare Diplomaci.Me shkrime filloi të merret që nga bankat e shkollës së mesme. Ka bashkëpunuar me revista e shumë gazeta të ndryshme anekënd Kosovës, si "Studenti" – Fakulteti Juridik, "Shpresa", organ i aksionit të rinisë shqiptare "Pjetër Bogdani", "Oaza", Biblioteka ndërkomunale "Hivzi Sylejmani" e Prishtinës, "Bota e re", revistë studentore e Universitetit të Prishtinës, Klubi i Shkrimtareve "Vora Ukjo" Klinë, "Drita", reviste kulturore - fetare Prizren - Prishtinë, "Zoja e Këshillit të Mirë në Klinë, "Iliria Post", gazete e përditshme kosovare ku punoi Vilsoni etj. Ka botuar shkrime si në gazetat e përditshme, si në "Zëri", "Bota Sot", "Express", "Iliria Post", "Ars", "Pavarësia News" , "IDENTITETI"," Koha Javore" - Mali i Zi, "Gazeta 55" , "Zemra Shqiptare" etj. Shkruan ese, poezi, prozë, kritikë letrare etj. Është aktiv në jetën kulturore dhe letrare në Kosovë dhe me gjërë që nga vitet e '90 ta. Ka marrë pjesë në takimet e ndryshme letrare, si "Takimet e Gjeçovit" në Zym, "Flaka e Janarit" në Gjilan, "Takimet e don Mikelit" në Stubëll të Epërme të Vitisë, ku në ,,Orën e Madhe Letrare të emërtuar "Agim Ramadani", në vitin 2010, është shpërblyer me vendin e parë me poezinë ,, Loti i Tamarës’’. Po ashtu ka marrë pjesë dhe është laureuar në takime dhe manifestime të tjera, si "Mitingu i poezisë" në Gjakovë, "Gjurmët e Gjecovit" në Janjevë, "Kepi i Shpresës së Mirë – Fahredin Gunga: në Mitrovicë , Prishtinë, Tiranë, Bajram Curr, Rëshen të Shqipërisë, Pejë, si Takimet e "Azem Shkreli", Zllakuqan dhe Klinë, ku ka marrë disa çmime e shpërblime edhe në nivelin komunal. . Shkrimtari Vilson Culaj shquhet për shkrimet filozofike dhe psikologjike nga lëmenj të ndryshëm, sidomos në recensione të cilat i ka botuar në periodikët e kohës dhe gazetat e rregullta ditore dhe elektronike të lartpërmendura. Është i përfshirë në disa Antologji dhe shumë libra autorial me shkrimet dhe studimet e tij. Vilson Culaj jeton dhe vepron në Klinë dhe Prishtinë.
Jam i mbushur plot rrymë nga energjia e pamat që më përshkroi mendjen vëllimi poetik "Dy Kohë" 

smileysmiley

Nga Fritz RADOVANI/ Nanë Tereza thoshte:

 

■Fëmijët janë dhurata ma e bukur e Zotit. Çdo fëmij ka të drejtë të vijë në këtë Botë pamvarsisht dëshirës sonë. ■Në shtëpinë tonë jetonte një fëmijë shumë i thatë, që nuk hante asgja. Ishte i dëshpruem sëpse ato ditë i kishte vdekë Nana. Kërkova një murgeshë që i përgjante Nanës së tij dhe e porosita murgeshën që të mos bante tjetër vetëm të luente me voglushin. Mbas pak kohe ky fëmij u qetësue dhe filloi jetën normale. ■Jam e bindun se tortura ma e madhe kundër njeriut asht ndjenja e braktisjes. ■Mendo: Se, Krijuesi i Gjithësisë ka krijue kohë për ne, për krijesat e tij të vogëla. Ka vetem nje Zot dhe Ai asht Zot tek të gjithë. Asht e rendësishme të kuptohet se gjithësejcili shihet si i barabartë perpara Zotit. Gjithmonë kam thanë se ne duhet të ndihmojmë një Hindu të bahet Hindu ma i mirë, një Mysliman të bahet Mysliman ma i mirë, një Katolik, të bahet katolik ma i mirë. *** ■Shqiptarët sot duhet të krenohen per Figuren Botnore të Nanë Terezës, e cila në qendren e Shpirtit Saj, kishte të ruejtun dashunin dhe sakrificen per jetimët e gjithë Botës…■Per një fakt jam shumë i sigurtë se, Jetimët, as nuk mendojnë, as nuk andrrojnë, as nuk e dishrojnë dhe, as nuk punojnë kurrë, dhe asnjëherë, gjithë jeten e vet që nga veprat e tyne Bota që i rrethon me pasë të pakten edhe një jetim ma shumë se ka! ■Nga zemra Ua uroj atyne fatzezëve që kanë këte emen, që e ardhmja të mos iu randojnë sado pak ndergjegjen e tyne me pamundsinë me i sherbye familjes e shoqnisë, me evitue në çdo kohë mundsinë me shtue edhe një jetim ma shumë në çdo vend ku i ka shpernda jeta. ■Me shumë dashuni, u uroj Jetimëve Diten e Tyne… 20 Maji 2014 ! Melbourne, 20 Maji 2014. - See more at: http://gazetadielli.com/20-maji-per-ju-j...

Dr. Arian Galdini?!

Hipokrizia dhe propagandizmi nuk mund te ishin me ne kulm se aq. Nderkohe qe personat e LGBT-se luftojne kunder diskriminimit qe u behet, ky grup i akuzon per imponim te “nje morali te importuar.” Do te kuptoja perfaqesues te denominacineve te ndryshme fetare te shprehnin shqetesimet e tyre me “Sodome dhe Gomorre” por kurrsesi te ashtuquajtur intelektuale te cilet normalisht duhet te mbajne nje lloj objektiviteti, pavaresisht se jo te natyrshem.

Ke te drejte Zhardin, te jesh intelektual i vertete sot do te thote qe te jesh pederast si kusht i nevojshem (por jo i mjaftueshem).

 

Po, sepse te mos propagosh marrezira si “Familje e shendoshe-Atdhe i shendoshe” te ben automatikisht “pederast.”

Nejse, kudos per mentalitetin! smiley

Po se te propagosh inteligjenca "lesbike e dobet-Atdhe i dobet" te ben automatikisht lesbike.

Thene lesbike me hamendje, mos te te lere mendja se do vine ne France membershipet e "Familjes se shendoshe" te te kontrollojme se çfar ben ti me vrimen.

 

Shume hamendesime ke bere deri tani... smiley.Nuk e gjete akoma se c'jam.

Ndryshe nga ty (qe ke bere per mu gjithfarlloj supozimesh, nga Frankenshtajn vatikani, e deri ateist), une nuk kam bere asnje supozim per ty, sepse e para nuk jam kurioz kush je ti (nuk ke asnje lloj talenti qe te jem kurioz). Shkurt je person pa vlere qe flet gjera te pergjithshme, ankime, mallkime, perversione per tu duk moderne etj, dmth leshon vetem pasthirrma, perzjere me ndonje literature niveli te ulet, me te cilat po çliron femrat nga shtypja mashkullore ne metro te Parisit.

Por edhe sikur te isha kurioz dihet kush je, e ke thene vete, qe je vajze e re qe mbas nje jave u bere grua me kalamaj, dhe mbasi zure shoqe zonjen Elba, u bere perseri vajze e re mbas nje jave tjeter.

 

Patsha fatin e Prometeusit nese te kam akuzuar ndonjehere per ateizem. E drejte, njeriu i zotit nuk ka si te beje supozime mbi nje qenie inferiore dhe pa vlere; pavaresisht dozes se zakonshme te tyre.  

P.S. Ndjej gjithe kete ashpersi...Cfare te shqeteson?

Art-it i paska shpetuar kjo smiley

Hidhi nje sy kesaj smiley

Nje foto qe flet 1milione fjale 

Ose..nje foto $ 400miljardeshe..Interesante eshte se e kinezet dhe ruset hoqen dollarin "nga loja" ne shkembimet midis tyre. Te gjitha shkembimet tregetare, energjitike do te behen ne rubla dhe yuan..Eshte planifikuar gjithashtu per unifikm sistemi bankar midis tyre

Presim me padurim kujtimet nga udhetimet e Pjerit. Me siguri kete here ka shkuar dhe ne Shkoder.

Une vij nga ajo lagje dhe Likaj me duket mbiemer i njohur... Shokuese!!!! Cfare Kafshe!

pasoje e trurit dhe kjo. fatkeqesisht. smiley

FAK! Breshri sa nje kokerr mandarine... smiley

GALA ne NY , kenaqsi te shihje gjithe ato shqiptare te suksesshem te mbledhur bashke per te pergezuar njeri tjetrin per sukseset e tyre ..........dhe pastaj 150 te zgjedhur ne nje liber ........un di qe eshte bere nje liber para 10 vjetesh per shqiptaret e Amerikes, por me sa duket ky liber duhet te kete nje fokusim tjeter..........gjithsesi Urime !

Edhe mua

Kur disa vite më parë kreu i ICOMOS-it, Giora Solar, erdhi në Durrës dhe pa gërmimet në qendër të qytetit, tek ish-lulishtja "1 Maji" u shpreh se zbulimi ishte më i rëndësishëm edhe se vetë Pompei, sepse tregonte për një vazhdimësi qytetërimi dhe traditash. Por, në vitin 2010, me firmën e ish-ministrit të Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferaj, të Institutit të Monumenteve të Kulturës Apollon Baçe dhe drejtorit të Agjencisë së Shërbimit Arkeologjik Roland Olli, "Pompei" shqiptar mori fund. Mbi rrënojat e një lagjeje të tërë të qytetit antik të Durrësit, e cila mendohej ta kishte zanafillën qysh në shek. II para Krishtit u dhanë leje ndërtimi. I gjithë qyteti i Durrësit ishte dëshmitar për masakrën që po ndodhte në këtë zonë të rëndësishme arkeologjike, të gjithë panë se si u rrethua lagja antike, si u betonua dhe u ngritën para syve të tyre ndërtesat shumë-katëshe. Por askush nuk e denoncoi këtë rast. Sot mbi sipërfaqen e gërmimit janë ngritur dy pallate gjashtëkatëshe me garazhe nëntokësore.

Cfare duhet t'u ndodhe individeve pergjegjes per kete masaker? 

Dhe mire ata qe hodhen firmat, po nje qytet i tere ku i kishte syte?  Nuk e kuptoj, sinqerisht s'e kuptoj smiley.

The Guardian per Shpend Ahmetin:

Europe's bravest mayor? The man trying to clean up Kosovo's capital

When the phone rings in the Pristina mayor's office, it usually means there's either a crisis brewing or an old crisis worsening. And the phone rings all the time.

Shpend Ahmeti has been in office less than five months, and has spent most of that time with his mobile phone clamped to one ear, fighting fires – mostly figurative but occasionally literal.

The burly Harvard-trained economist is attempting to bring rational, clean governance to the most corrupt city of one of the most corrupt countries in Europe, making him arguably the bravest mayor on the continent. An apparent assassination plot against him was recently uncovered: the five would-be hitmen were allegedly overheard divvying up grenades and assault weapons for the job. All but one are still at large and every day Ahmeti makes powerful new enemies [...]

E vjeter kjo Monda smiley

Paska nja dy dite smiley

theguardian.com, Wednesday 21 May 2014 13.02 EDT

Reklama e Land Rover me Alpert Shqiptare (Bjeshket e Nemura)  smiley

Shume powerful si reklame. Well done. Nobody you know has been here- says it all. smiley

They are so damn intellectual and rotten that I can't stand them anymore. I would rather sit on the floor in the market of Toluca and sell tortillas, than have anything to do with those artistic bitches of Paris. 

 

Frida Kahlo 
 

Ja, me kaq pak gje genjehen vajzat smiley

Hmm... tani qe e perfytyroj si femer, simpatizoj me shume me te. E vertete, vajzat me aq pak joshen; gje qe ndryshon nga meshkujt te cileve u mjafton nje forme e larget diku ne hapesire. Po ashtu, nuk eshte e thene se pas joshjes, vajzat e vrasin shume mendjen per ate qe ua ka 'genjyer' mendjen.

 

Lidheni Sulen se eshte bere per kemishe force smiley Tashme ka filluar te pstoje fotot lakuriq te Rames ne FB

Ndihem shumë mirë. Së shpejti do të vete për gjah... hauu smiley

Zhardine te pershendes me nje foto te Ledi Kakes ne pozicionin e Lopes se Shenjte te adhuruar nga masat e gjera demokratike me dy gishta perpjete, por edhe me dy kembe perpjete.

Kuptohet se pershendes njekohesisht edhe gran liberatoret demokrate te blogut: Art qe ndryshon ate te Lopes, Gjemb, Tredh, Koko, Xhibolò, Rokokò, Tokokò, Rotokò etj etj etj. 

http://i1.ytimg.com/vi/uayp6BeO_x0/maxre...

 

Cdo njeri eshte ne te drejten e tij/saj te beje c'te doje me trupin e tij/saj, i dashur. Mund te mos na pelqeje gjesti i bere, por kush jemi ne te kritikojme ate tjetrin kur ne fund te fundit s'jemi as vete perfekte?

p.s. Miley Cyrus...

Nga mendsi te tilla,jeta asht kthy ne pazar mishi.

Pazare mishi me bira,ku cdo bire me patjeter,duhet t'i japin nje funksion seksual,se kshtu i rritet dhe pazari mishit.

E drejte, si pazar mishi, jo si njehere e nje kohe kur femra kalonte nga nje patriark tek nje patriark tjeter.

midis dy te keqijave, mos zgjidh asnjeren, sepse e mira nuk mungon kurre.

p.s. edhe patriarkalizmi pazar mishi ishte.

Dikur, mishi ne trupin e femres ishte i shenjterum dhe ne emer te tij,bashin luftera te pergjakshme.

Perpos shenjterimit te mishit dhe lufterave te pergjakshme, kishte ndrydhje te saj.

Ne ndrydhjen e saj ishte njeriu mrena,jo copa e mishit ne treg.

Interesant vleresimi juaj per ndrydhjen e njeriut brenda. Sigurisht, me pak e rendesishme se copa e mishit qe mendoni te jete ne treg.

Ska pse te me drejtohesh me "ju",e para.Bota ime me tanen ,duket qarte se nuk perputhet kerkund.Thjesht po jap kanveshtrimin tim dhe nuk kam asnje prokupim me t'imponu pikpamjet e mija.

Naqeta.

bota jote me te sajen dhe timen eshte nje, e vetme. problemi eshte se ty truri te rren ndryshe e ate ndryshe dhe keshtu e njejta bote ju duket e ndryshme.

Bota per gjithkan,asht ajo qe asht ne trunin e gjithsecilit.

a jo. bota per gjithkan asht ajo qe asht ne shpirtin e gjithsecilit. truni ne rastin me te mire mund t'i perafrohet shpirtit, ne me te keqin t'a merr shpirtin krejt.

heqe trunin ti dhe i jep falmeshnet shpirtit. smiley

cfare ndodh me shpirtin pas vdekjes se trupit, duhet te durojme me e ndi. fakt eshte se shpirti jeton edhe mbas vdekjes se trupit ne shpirterat me trup gjalle. (tek te njohurit, te afermit etj)

ne te gjalle trunin mundet me e mbyll n'kafaz qe te mos bej marrina e me e lan shpirtin t'qet.

shenjterim njeh vetem shpirti, jo mishi. mishi u ishte bere se shumti droge ose justifikim per te bere lufte. kur nuk donin lufte, nuk luftonin per mish femre jo.

dikur te vrisnin se thoje toka rrotullohet rreth diellit e jo dielli rreth tokes.

P.S.1. Problemi me disa fetare dhe besimtare, si vetja jote Heretik, eshte mungesa e humanizmit ose egoizmi ne te perjashtuar njerezit, nderkohe qe per ju ekziston vetem Zoti dhe besimi juaj si me i drejti.

Edhe ti Zhardin ben te njejtin gabim humanist: perjashton Hitler humanistin e Enver humanistin dhe pranon krahehapur algjerianet ne metro te Parisit vetem pse ulerijne prej qefit humanist aq shume sa mbysin zhurmen e lokomotives futur me ngut ne tynelin obskurantist te nxire nga dielli i Saharase.

 

Sinqerisht, shume injorance ne komentet tuaj.

ky paska lan video!

Si qenka katandis "Pontiac Silverdome" ...Kam degju qe Detroit eshte shendrru ne Kongo, a ka ndonje shqiptar ketu ne PPU qe ende jeton ne Detroit?

Perfundimisht ne Shqipot qe eskportojme vleren e BESES neper bote jemi treguar me bespreret mes njeri tjetrit, dhe ketu shkojme prap tek antropologjia mbase sepse kemi qene kaq besprem na esht duh me e instuticiounalizu besen! Tani nje pytje kam per keta rigjallerusit e figures se dikatorit, me thoni pak cfare do ti thonit femijeve te atyre viktimave te pafajshme,  te atyre qe u pushkatuan ne pabesi, e ne mungese te plote te gjyqit?

Me e keqja eshte se kjo masaker e Buzemadhes  eshte mbajt e fshehur mire nga monizmi. Sot na kane dale karkalecat shefqetpecjane qe jane krenar per te kalurane e tyre kriminale!  

Personalisht vij nga familje deshmoresh, ose ma sakt atyre qe thjesht ishin kunder pushtuesit (njeri prej axhallareve te mi ishte vetem 14 vjec kur u vra duke luftuar me gjermanet). Por te marresh anen e kriminelit ne shek e 21 tregon shume shume per shoqerine ku jetojme! 

http://www.tiranaobserver.al/si-u-pushka...

 

 

Ah sa po m'shijoka kjo mbasdite, ky muzg sot ne backyard. Fresket dhe qetesi. Sec me vjen dhe nje ere si zjarr, dikush, diku kush e di se c'pjek, apo tymos gjekafshe. Ah po, po m'shijon se ska mushkonja akoma ne kete kohe. Po, po mushkonja. smiley

Mizoria greke ne jug te Shqiperise

TEPELENE, KODER, 1914:
Pamje nga masakra greke e kryer ne fshatin Koder nga ushtria greke.
—Trupat e rregullta greke duke marrë posedimin e Kodrës, një fshat pranë Tepelenes, ftoi të gjithë fshatarët, burra, gra dhe fëmijë, të mblidhen në kishën ortodokse. Kur të gjithë ishin mbledhur, 230 në numër, oficerët grekë urdhëruan ushtarët të gjuajn mbi ta me mitralozë. Të gjithë u vranë, kokat e tyre u ndanë dhe u varen në mure.
General De Veer i Misionit Hollandez shkoi vetë në këtë fshat, e pa këtë mizori të tmerrshme greke dhe mori këtë fotografi.
 

U konfirmua; ne Belgjike shqiptari Amet Gjanaj u zgjodhe deputet smiley

Bravo!

Alto, po ku je zhdukur more djale. Nga ke qene.
 

Nuk dinte te gatuante.smiley

Gjynof , bilbil gjyzar paska qene nga goja smiley

E kemi ni çader bosh.

marr alitaian ketu ne telefon me 1888 numrin per te konfirmuar dicka dhe me del agjenti i alitalias shqiptar ne Tirane

me ne fund dicka pozitive qe ndjehet pertej detit smiley dhe e beme si kenga ponit

- are you albanian

une i them    Po

Can we speak albanian pra ?

Po me patjeter

oh that's good

 

 

sa mire qe po shkon, Elba! Ke mundsine te takosh dhe Pjerin
 

smiley

E vetmja menyre shpetimi nga semundja vdekjeprurese e lopes se cmendur (mad cow) ishte asgjesimi fizik i tyre. Edhe ky eshte nje frymor i cmendur!!

Kur do shkojne ne Shqiperi te protestojne per cilesine e bar Lazaratit keto cucat e FEMEN

Thuhet qe do fillojne te protestojne ne peshk. 

Ontarians nqs ne komunitet ose ne  marrdhenie familjare njihni  dike qe kerkon medical care jasht Canadase referuar nga doktorri per arsye te ndryshme ( me  e vlefshmja eshte kur trajtimi mjeksor nuk egziston ne Canada per arsye kohe ose limit pacientesh) kontaktoni:

Provider Payment Program-Out of Country Program ( for prior approval from MOHLTC)

Numri# 1-888-359-8807

 

thanks Elba, njof dike qe mund t'i hyje ne pune. Po i them

me knoqi BWsmiley ,ka nanji qe e di orarin e avtobuzave si dhe nanji real estate nr.tel?smiley

Tre deshirat e fundit ne shtratin e vdekjes se Aleksandrit te madh

 

1) "My first desire is that", said Alexander, "My physicians alone must" carry my coffin."

2) After a pause, he continued, "Secondly, I desire that when my coffin is being carried to the grave, the path leading to the graveyard be strewn with gold, silver and precious stones which I have collected in my treasury".

3) The king felt exhausted after saying this. He took a minute's rest and continued. "My third and last wish is that both my hands be kept dangling out of my coffin".

The people who had gathered there wondered at the king's strange wishes. But no one dared bring the question to their lips.. Alexander's favorite general kissed his hand and pressed them to his heart.

"O king, we assure you that all your wishes will be fulfilled. But tell us why do you make such strange wishes?"

At this Alexander took a deep breath and said:"I would like the world to know of the three lessons I have just learnt. Lessons to be learnt from last 3 wishes of King Alexander...I want my physicians to carry my coffin because people should realize that no doctor on this earth can really cure any body. They are powerless and cannot save a person from the clutches of death. So let not people take life for granted.

The second wish of strewing gold, silver and other riches on the path to the graveyard is to tell People that not even a fraction of gold will come with me. I spent all my life Greed of Power, earning riches but cannot take anything with me. Let people realize that it is a sheer waste of time to chase wealth.

About my third wish of having my hands dangling out of the coffin, I wish people to know that I came empty handed into this world and empty handed I go out of this world".

With these words, the king closed his eyes.Soon he let death conquer him and breathed his last. . . .
LESSONS TO LEARN :

Remember, your Health is in your own hands, look after it. Wealth is only meaningful if you can share and also enjoy while you are still alive, kicking & healthy. What you do for yourself, dies with you. But what you do for others will live for ever.

Leave the Legacy behind.
 

21% e vizitoreve te Peshkut qikan nga Australia, 20% nga Austria, kurse Lazarati e paska bojkotuar faqen. 

Si renditje e Alexa per internet-vozitesit nga Shqiperia paska shkuar nga vendi 74 ne 2011 tek 200 tani, mgjths ne kategorine e faqeve ne gjuhen shqip (ne gjithe boten) eshte tek 22.

Dojcevelja u rendiska nr 1 ne bote tek kategoria shqip...ja fut pak kot Alexa apo te jete vertet mushkonje?

Bredharaku perseri per Ford do votoje.

Mka gjet belaja sot. Bertet tjetra ke dhoma njit, me ta heq tepelekun. Kom dal ke ballkoni me pi cigare po ene ktu si shpetova ulurimave.

hahaha...Ketij i them dog shit  smiley

Bartholomeu I do peruroje Katedralen e re fck, s'gjeten dot nje dhespot vendali 

Kishin debuar Ate Nikolle Markun ne ceremoni per ate shkak

Ata jane plehra more Art, At Nikolla Marku eshte nje shqiptar i vertete dhe patriot i madh. 

Pse mos i kishte humbur?smiley

Shume gabim per Besartin qe e ka nxjerr kete lajm.

Gabim?..Besarti thjesht ka percjelle raportin e Agjecise Evropjane o Dora...apo ne keto raste duhet censura sipas teje? Gazetari duhet te jete i paanshem, per mua Besarti ka bere detyren e vet

S'ka patur nevoje ,cilesia e ujit ndryshon cdo vit. Ai madje ka bere nje gabim themeltar duke nxjerr rezultatet e nje studimi te vjetshme pak dite para sezonit turistik. Per me teper titulli eshte sensacional dhe tendencioz.

Nuk ka faj artikull, hidh ca syte ne Golem dhe do ta kuptosh katastrofen qe gjendet bregdeti shqiptar...jane gjithe ato ndertime kaotike per te cilat nuk ekziston kanalizim i mirefillte elementar..Gjendja sanitare eshte skandaloze, gjithe ujerat e zeza derdhen ne plazh..Nuk eshte vetem Golemi, Durresi apo Vlora po gjithe bregdeti, kudo ku ka ndertime dhe hotele buze detit.

e vetmja menyre qe shqiperia te beje hair me turizmin eshte :

te permiresohet rendi publik

infrastruktura (kanalizime, uji dritat rruget)

zonimi urbanistik

pasi te jene bere keto te ftohen operatore te huaj me eksperience dhe emer te ndertojne resortet e tyre apo te marrin persiper menaxhimin e resorteve dhe hoteleve te ndertuara.

turizmi eshte ende nje long shot per shqiperine.eshte nje industri teper kompetitive ne nje rajon me shtete rreth e qark me tradite te cilet lagen nga te njejtat dete qe reklamon dhe shqiperia.

Tralalaja qenka prishur?!

S'besoj , eshte me ato sic duket.

Me buba?

smiley

Para ca viteve thonin, qe po te masturboje, do mbeteshe i verber smiley

o Tiku, erdhi dhe dita jone, fetareve  te ndershem, me ne fund. hallall!.smiley

e paskan fshire smiley

r.i.p. 50 cent!

 Keta plehrat ne qeverisje, mire qe s'hapin vende pune te reja siç premtuan, por duan dhe po mbyllin edhe ato aktivitete ku njerzit jane te vetpunesuar:

Policia Tatimore e Lezhës ka mbyllur ditën e sotme tregun e fruta perimeve dhe veshmbathjeve në Lezhë me pretendimin e se janë të paliçensuar.

Aksioni i tatimores është kundërshtuar nga tregtarët të cilët kanë bllokuar rrugën e tregut duke e cilësuar këtë vendim si të padrejtë. Sipas tregtarëve ata janë ata janë taksapagues të rregullt në Bashkinë e Lezhës, ndërsa kanë paralajmëruar se do të dalin në protesta. Nga ana e saj Policia Tatimore është shprehur se rreth 200 tregtarë që ushtrojnë aktivitetin e tyre në këtë treg janë të paliçensuar.

Deri më tani, pavarësisht situatës së tensionuar, nuk raportohen konfrontime fizike mes tregtarëve dhe policisë.

Edhe ditën e djeshme policia tatimore dhe tregtarët janë përplasur lidhur me aksionin e policisë për të mbyllur tregun e fruta perimeve dhe veshmbathjeve në qytetin e Lezhës. Pas protestave, është dashur ndërhyrja e policisë bashkiake për të normalizuar situatën, dhe për të ardhur në vendimin e sotëm të tatimores për mbylljen e këtij tregu.

Shqiptarja.com

smiley

Keto "Miniera" jane ngrit ne kohen e liberalizmit te Sali Berishes!

 

 

Ky tip duket nje wanabee Yves Klein...PS: Mos u cudit fare nga cmimi, "quhet larje parash"  smiley

kam plot te tjera si kjo por zgjodha kete se te shkonte ma flamurin. po te ishte larje parash do benin naj pikture me te hajrit se keshtu bien ne sy direkt.

Sot nje pjese e mire e lekut pastrohet me art sepse nuk eshte mall me taban cmimi dhe mund te abuzosh kur te duash..Ajo pastaj "nese eshte apo seshte e hajrit eshte ca relative" se zakonisht nuk shitet puna por emri. Emri e manipulon "hajrin" e vepres, sikurse rasti i "fabrikes se artit" te Warhol e cila prodhonte vepra arti pa nderprese per nje perjudhe te gjate, ironikja eshte 80% te tyre nuk ishin prekur me dore fare nga vete artisti.

se pe mir linkun./ eshte thuajse nje kompje e nje pikture tjeter.

smiley biba kanadeze ... smiley

Tashti qe jane ne krize i gjeten keta? Hemm, po bie era merde

Ndoshta me keto paguajne borxhin Gjermanise e Evropes qe i nxorri nga balta.

smiley

Jo do kompesojne camet e perzene. 

PS Aq s'dalin as per te bere llogarite e borxhit. 

e di ti mo, morali...

Morali s'njeh kufije
 

Pa na thoni ndonje gje edhe per imoralin, apo dihet logjika zhardinore sumore seks-mashin ktheje mbrapsht idene e tjetrit ne menyre mekanike, morali eshte imorali, antipederasti eshte xhaxhi pederasti, antikomunisti eshte xhaxhi komunisti etj.

 

Shoqata Evropiane për Hulumtime të Cilësisë

smileysmiley 

Mziu per kryetar te PD smiley

Si ta shpifin keta artikuj! "Pse meshkujt tradhtojne...çfare pozicionesh u pelqejne... si duhet te silleni per t'i joshur..." Blah, blah, blah ne pafundesi! E veshtire te lexosh ne nje reviste apo gazete nje artikull te titulluar "Arsyet perse femrat tradhtojne." 

Duhet te kete pasur nevoje te madhe per te perfshire te meposhtmet:

Femrat që kanë më shumë gjasa të tradhtojnë

Ato që kanë shumë meshkuj pranë...

Ato që kanë shoqe që tradhtojnë

Ato që kanë nevojë për vëmendje

Ato që janë materialiste

Ato që e shohin seksin si shprehje e feminilitetit

Ato që janë në kërkim të rrezikut...

Ato që pëlqejnë të jenë në qendër të vëmendjes

Ato që janë të varura nga droga ose alkooli

Ato që pëlqejnë shumë festat

Ato që janë të varura nga seksi

Ato që kanë shumë eksperiencë seksuale

Ato që kanë tradhtuar më parë pa u lagur

Ato që kanë shumë ego

Ato që e shohin seksin si lojë

Ato që kanë pak vlerësim për veten

smiley

P.S. Me siguri, thelle thelle, autori duhet te kete opinion te larte per femrat...

veri nje 'nuk' perpara dhe del femra per ideal

Ato që kanë tradhtuar më parë pa u lagur

si duhet kuptuar kjo: si ajo tradhetoi dhe nuk u lag, ne kuptimin qe nuk iu lagen robat
apo ne kuptimin se tradhetoi dhe nuk u lag, ne kuptimin qe shpetoi pa u vene re, pra ia doli pa u zbuluar nga partneri?

dilema te rendesishme... me lagie

Para ca kohesh kishin nje artikull te ngjashem "Pse femrat tradhetojne". Mos harro se shoqeria jone eshte nga me patriarkalet ne Evrope

Lidhur kjo edhe me faktin qe s'kemi rrjet trasporti hekurudhor (metro jo e jo, as qe behet fjale), plus faktin qe nuk kemi anije kozmike, per derguar ne kozmos Lopen e Shenjte Lajka.

 

Kemi prifterinj internacjonaliste...Kemi edhe "heretike" qe ju mbajne uturakun dhe peshqirin smiley

Kemi edhe ateiste qe hane çfare ben prifti internacionalist ne oturak, dhe mbasi mbarojne pune, fshihen me peshqir.

 

Mire mer jahu po sikur kete uturakun e priftit e kane ne dorezim Heretiket si vaktin e radhes smiley Nuk lini gje ju per te tjeret...I hyni me zell vaktit mu..it te shenjte sa e lepini dhe fundin e uturakut dhe me pas beni dhe kryqin

Neqoftese ndodh keshtu, kjo eshte per faj tuaj sepse nuk eshte me Enveri qe te hani mutin e tij dhe te lyeni turijte siç keni bere per dhjetra vite me radhe. Keshtu te lengezuar prej nepsit, te uritur dhe zorrthate, nuk ju mbetet gje tjeter veçse te hani mutin tuaj.

 

Po ja mer jahu ka nja 25 qe keni qene lene te lire ti puthni kembet, parapanice dhe rroben "ketyre te shenjteve"..akoma me gogolin e Enverit ju..Sa kompleks qe ju eshte bere mer jahu smiley . Edhe kur nuk ju pelqen shija e prapanices qe puthni fajine Enveri e ka? 

E drejte, patriarkale dhe tejet konservative.... Verehet tek artikujt e sjellur. Ne asnjerin prej tyre permendet fakti i thjeshte qe mund te te terheqe dikush tjeter perveç partnerit/partneres, por jo, duhet te kete patjeter nje motiv ulterior per te tradhtuar. Cdo largim nga monogamia duhet te jete medoemos i gabuar.

ke naj info per projektin se spo gjej dot. dicka konkrete si do e realizojne dmth. thnx

Te dhenat e hollesishme teknike sjane bere ende te ditura (nga frika e konkurrences besoj) por flitet qe do te jete telefoni i pare holgram 3D dhe do te perdoret pa syze

Prit deri ne daten 18 qershor kur ta lancojne, mendohet te dale ne treg ne shator

s'mu ndane serbet as ne pune smiley  maje kanadase flet robi anglisht sikur  pret dru ne mal edhe me nerva biles

megjithate I have the position permanent and she didn't , e humbi konkurimin smiley

ke ndonje "sali" andej ta fajesosh nese fiton kjo malokja serbe? apo do shfrysh nervat ketu te ppu?

permanent dmth qe ose do kete eksperience te gjate ne nje kompani private dhe i kane bere kontrat pa afat ose punon ne shtet. me shume gjasa eshte kjo e dyta. dmth po flet me nje burrokrate. smiley

maje kanadase

terrenin e paska ne disfavor. smiley

ne fakt tema kete qellim ka dhe ndonjeher nje shprehje mund te mos kete kuptim kur e lexon por pa ia ditur  historine e gjate prapa ( gje qe s'behet se sdo bejme romane ktu ) perseri gabohemi

ps. te punosh me nje serbe ne pune qeka shume e veshtire , historia e urrejtjes se tyre ndaj shqiptarve eshte e pashpjegueshme , sidomos tashi qe fitova pozicionin ne konkurim ne pune brenda dhe ajo e humbi........ kam fillu me vu "barrikada" ke zyra ime smiley

serbi dhe greku ndeshkohen  me progres ne institucione stabel

 

 

Me I shpejte smiley

Eshte vleresuar nje nga filmat me te bukur te Cruise...Megjithese nuk e honeps si aktor mezi pres ta shikoj kete filmin.

Keto lloj filmash duhet te kene idene qendrore te mire, dhe ky e ka. Vec kesaj ka dhe shume anekse (humori, etj) qe e bejne me te kompletuar. Vertet Tomi shume mire eshte ketu. 

Me pelqen metafora, vdes cdo dite qe te shpetosh te nesremen

Edhe ai dobic alieni shume i sofistikuar... S'po flas me mos ta spoil...

Harward ka ne raftet e veta nje liber te bere me lekure njeriu titulluar "Destinies of the Soul"

Nejse ky artikull i guardian me duket i nuancuar nga preferencat personale te ketij gazetarit(te cilit me sa duket i pelqeka komedia).. Shumica e kritikes i kane dhene vleresime te mira me sa kam vene ree

IMDb - 8.2

Rotten Tomatoes - gati ne 5 yje (89%)

Roger Ebert - 4 yje+

 

peter bradshaw eshte lead film critic tek guardian - llafi ktij ka mo shum rendesi se ebert qoftja smiley

GREQI – Ish-ministri grek i Mbrojtjes, i dënuar një vit më parë për korrupsion dhe pastrim parash, ndan qelinë me një shqiptar dhe një rumun të dënuar për vjedhje.

Mediat bëjnë të ditur se ish-ministri Akis Cohaxapulos vuan dënimin në burgun e Koridhalosit, ku për shkak të krizës ekonomike është shkrirë pavioni që konsiderohej si vendi ku qëndronin VIP-at.

Sipas mediave greke, situata në burgje po bëhet gjithnjë e më dramatike, për shkak të mbingarkesës

Aki Xhokaxhopulo,(Xhokaxhiu)  tip rrobaqepsesi  qepte dhe qendiste  'xhokat',  me gjasa ka prejardhje shqiptare..  njeri shume i besuar i Andrea Papandreut..  gjate luftes ne Kosove ishte minister i mbrojtjes dhe eshte i njohur se ne kete periudhe ka bere nje deklarate  pak  te cuditshme per nje politikan grek sepse ishin miq me serbet.. ''duhet ndaluar Milloshevic, tha, ky kasap i Ballkanit''   Beogradi   thirri ambasadorin grek per spjegime dhe i kumtoi  note proteste Athines.

Flm for bringing Edge of Neser to our vemendja, Tirona, e pata hasur ne net para se te dilte dhe e kisha harruar. Me duket koncept disi i ngjashem me Oblivion, por me i mire.

Which reminds me qe s'kemi hapur ndonje teme per filmat e preferuar Sci-Fi.

Jo, jo ky e ka idene qendrore me interesante. Dmth alienin me alien. Megjithse po t'i vesh lupen, del qe Tomi, dmth regjizori i ka bere goxha hile alienit. 

Une e kam thene preferencen time, Matrix eshte the top. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).