Me duhet informacion mbi qeverisjen vendore ne R.SH. dhe raporti me ate qendroren. Pra pak a shume ceshtje administrative.

Kush ka dashamiresine dhe kohen te me ndihmoje me ndonje material, i faleminderit!

6 Komente

Giovani, po tani e gjete te besh kete pyetje, ku po flitet se do ndryshoje ter struktura e territorit dhe pushtetit lokal. Pushteti lokal, deri ne vitin 1998, kishte shum pak te drejta, per çdo gje pyetej pushteti qendror. Pas 1999-2000 pushtetit lokal iu dhane disa te drejta me shume ne aspektin administrativ e ligjor. Dhe çdo vit thuajse gjithnje e me shume, gjersa tani kemi nje pushtet lokal te pavarur nga qendrori, te pakten deri ne nje mase te madhe. 

smileysmiley I madh je o Pjer, ..

E kam detyre jo se jam qefli i ketyre temave.....E di qe do behet reforma administrative dhe  kam marr disa materiale me interes te tipit "Konflikiti pushtet vendor vs qendror" Ceshtja e zogut te zi si shembelltyre e ketyre  konflikteve,kronologjia ,vendimi i Gjykates Kushtetuese,,struktura dhe fondet e pushtetit vendor ne R.Sh.etj etj...Po thash se mos merrja ndo1 material plus ktu nga ndonje mendje e holle...smiley

Reforma administrative nuk zgjidh ngercin qe eshte krijuar nga vendorja deri te qendrorja. Reforma po behet qe te sigurohen kandidimet ne ato zona ku ska simpatizante. Ne te shumten e rasteve ka konflikt te tejzgjatur qe vetem halle nuk zgjidhin. Me e mira do ishte qe si vendorja dhe si qendrorja te drejtohen nga nje krah politik per 5 minimumi. Kshu kuptohet qe o do prishet o do rregullohet. smiley

sa per anen ligjore te konflikteve qendrorja e ka grushtin me te forte smiley por dmth ka dhe raste qe 'i zoti e jep e tellalli se jep' 

 

Dit te veshtire gjete " per dasem" ore Safa Ymeri ..!
Dikur nje njeri i mire , qe ka ndruar jete thoshte kur ziheshin neper mbledhjet " per mos realizimet e planeve"
" Lemsh para porte....!" ne R.Sh Ka me material plus ?

kerko ne internet legjislacioni per pushtetin vendor ose te faqja e gazetes zyrtare 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).