Qeveria Shqiptare vendosi që qytetarët shqiptarë të Republikës së Kosovës dhe shtetasit e Republikës së Serbisë të përkatësisë etnike shqiptare (Lugina e Preshevës) nuk kanë nevojë të aplikojnë për leje pune për të punuar në Shqipëri. Ky sipas Veliajt ishte një premtim i mbajtur, por a e mbajti Qeveria shqiptare premtimin për punësimin e mijra shqiptarëve që enden rrugëve? “Janë një milion të papunë”, thoshte Edi Rama para se të fitonte zgjedhjet e të bëhej kryeministër ndërkaq që sot ai i hap rrugën punësimit të kosovarëve kur nuk ka ulje të ndjeshme të plagës së papunësisë. Ndryshimet pas zgjedhjeve parlamentare në 2013 sollën dhe largimet nga puna në administratë, që sipas të djathës thuhet se janë 8 mijë të larguar, por ende nuk janë punësuar kaq, pasi procesi i emërimeve do të nisë pas statusit si vend kandidat në qershor 2014. Në Shqipëri po ndodh greva e të larguarve nga puna

 e mendoj se duhen zgjidhur fillimisht problemet e vjetra të papunësisë, pastaj të mendohet për lehtësim procedurash. Ashtu si referendumi që u bë në Zvicër për ndalimin e punësimit të të huajve, kur filloj të ndihej papunësi mes zvicerianëve. Në prizmin tjetër Kosova vazhdon të aplikojë për shqiptarët e punësuar atje të njëjtat procedura si të huajt. Është ky vëllazërim, barazi, a duhej ky vendim pa sistemuar ende vendasit??? Unë mendoj që qeveria bëri shumë mirë që mori këtë vendim, por kjo nuk duhet ngelet si veprim i njëanshëm, por duhet që edhe qeveria e Kosovës të heqë lejet e punës për shqiptarët e Shqipërisë që jetojnë atje.

Maj 2014

Per me teper shihni linkun me poshte

http://www.kerkojpune.gov.al/hiqen-lejet...

52 Komente

Peshku, ta hongsha titullin e mire-menduar! smiley

kurse per shkrimin... deri tani paskan pas nevoje per letra pune kosovaret ne Shqipni? 

Turp e faqe e zeze! smiley

Bravo qeveria, me kete i shkriu kufijte shpirterore... Shqiperia Kosova dhe viset e tjera behen nje... ne e kena pas qysh motit... ku ka buke per tre ka edhe per kater...

shkrimi nuk kishte lidhje me titullin.

titulli ishte tendencioz,dhe antikombetar.  kur behet fjale per greke apo italiane te ndryshem qe punojne ne shqiperi nuk ndihet kush,kur behet fjale per shqiptare ,hidhen perpjete.

eshte kategoria e skenderebeut ''serb'' dhe coliceve  me floke mbi veshsmiley qe shqiptaret jashte shqiperise nuk i quan shqiptar!

Bravo titulli.  Na mbytën kosovarët. Pastaj po të ishin kosovarët e mirë nuk i vriste Slloboja.

Kosovars go home! Kosovo je srbija.

''kosovar''  i mire eshte vetem ai qe vjen per pushimet e beharit ne Albanie,  perndryshe   nga majat dhembrat!

o QAFIR (KAVIR)do vie dita kure do pastrohet Shqiperia dhe Kosova nga fara komuniste, greke,serbe,maqedone,bullgare,sllave,gabele,jevge.

Jemi duke priture driten jeshile nga USA dhe ju mori lumi se te gjithe jeni te regjistruare ne Black List. 

Ç'ne ke "harruar" çifutët? Apo mos je gjë "dorë" e tyre?

p.s. Ke shumë kohë që rri te semafori?

Shoku Kavo, Partia dhe idollogjia na meson te jemi empatik me Tjetrin; gjeji nje pune ne administrate ketij semaforistit. Sepse vllau yne eshte. Edhe po qe turk, grek, serb apo aziatik, apo edhe borgjez, imperialist, neokolonialist, jemi te gjithe vllezer. Jemianetare te nje komunioni, andaj jemi vllezer nen dhe mbi komunizem. Gjeji nje pune pra...

Me te mira, smiley

Rozari  

Jo Hebrenjte jane nje nder popujte me te respektuare tek Shqiptaret e vertet. Hebrenjte dhe Shqiptaret kane histori dhe civilizm te perbashket. Edhe ne Perandorin Osmane Hebrenjte dhe Shqiptaret ishin me te respektuare si dy popuje te lashte. 

+1

Bashkshortja ime eshte izraeliane.

me behet qefi.bashkshortja ime eshte daneze me origjine hebreje smiley

Ti i theret vetes shqiptar? Serjozisht kjo pytja.... Kujdes se mund te nisesh ti per rrumani ose greqi para kosovarvesmiley

Hem, po kur te hyjme ne BE, si do t'ia bejme qe t'i diskriminojme rumunet?

Rumunet jane vllezrit tane. I duam dhe na duan. We love latins, they are half (total?)-latins...

Paqe dhe Dashuri! smiley

rumunet mund te jene vellezerit e tu po KURREE te SHQIPTARVE.

Une i dua rumunet vetem per femrat. 

 

aga aga , mora vesh se ishin blere goxha brisqe, prej " armates " qe do beje " pastrimin " e Kosoves ! Pergezime dhe ju nxisim ...T'i... mprefin .... mire !

shume shpejt do kemi nje lufte globale ku do perfshihet kosova dhe shqiperia me aleatet e tyre USA ndersa ne anen tjeter do kemi serbine, maqedonin dhe aleatin e saj Rusine

 

Ke mangesi te hatashme nga pergatitja taktiko- luftarake , per ...menyren e mbajtjes se kobures!
Ti nuk di fare , .... ca eshte nje lufte Globale, .. ne kushtet e Ushtrive te Aleksandrit te Maqedhonise......
Ah zbor, zbor , ta hengeshim temen ..... Ca ke bo qe humbe ! Le rinine te " carmatos " prej truve !

ai nuk e di qe ferra eshte me rezistente nga tulipani

Po mesoje te shkreten kujt i ka thene tiransi vjeter: " u bo ferr manze " Qe bin dhe leshon rrenje te keqia ... edhe prej cungu ! Pra edhe kurrizo bere pikpytje, plak i pjerdhur por ligesine nuk e nderpret ...gjer sa te kete frymen e fundit

me ate qe thashe e kisha llafin qe nuk zhduken "gabelet komuniste" me lufte. po aq sa zhduken ferrat nga herbicidet ose pleshtat nga sapuni. 

Po he de! Cilesoje mire te shkreten se.... me ngrive gjakun ...Thuaje tamam; " Ish komunistet e bere antikomuniste ... ! ". Dhe je, ... brenda, sa nuk ka ku vete ...me thelle !

komunisti i vertete, dmth ata per te cilet flas une, nuk ndryshojne kurre, edhe bile kur jane pronare bankash. 

ata qe shkojne nga nje krah ne tjetrin gjithnje jane veçse oportuniste. azgje tjeter.

Te them disa fakte. Sot Ballkani ka 7 milion Shqiptare. Eshte nje nder popullsite me te reja ne Ballkan dhe me shtim te pupullsis me te shpejte ne rajon dhe Evrope.

Ne Serbi, Maqedoni dhe Greqi shume me e larte eshte vdekshmeria se lindja. Pra popullsia po plaket. Kurse tek Shqiptaret popullsia po shtohet.

USA, Turqia dhe Israeli e kane kuptuare qe Ballkani ne te ardhme shume te afert do i takoje Shqiptarve.

Shqiptaret do jene fuqia kryesore ne rajon. Ndersa me 2050 Shqiptaret do jene si nje nder fuqite me te medha ne Ballkan. Kjo eshte e dokumentuare nga CIA.

nuk do shtohen me shume se kaq shqiptaret. i shtoi komunizmi qe i mbylli. nga kjo epoke keta do kene rritje po aq sa te tjeret. 

prishja e jugosllavise dhe varferimi dhe dalja nga europa e greqise, do i ballancoje vetevetiu forcat ne ballkan. pastaj shqiptari eshte me i forte si natyre dhe kapacitet nga fqinjet, e s'ka nevoje per ameriken (ose anglo-saxonet) qe ta mbroje.

pastaj shqiptari eshte me i forte si natyre dhe kapacitet nga fqinjet

futen edhe etrusket e jugut ketu? 

S'qeka gjo muhabeti. Se ja sunduam Ballkanin, po nuk na bika as dhe nje skllav per shoq nga keta ballkanasit e tjere. 

a bohet gjo per moldavi? jo per gjo po xhibi ka kohe qe eshte mpref per minimumi 3 moldave, mosha 18- 22 1/2 vjec. Mundsisht bjonde dhe me masa te caktume trupore. Gjuha e huaj dhe perdorimi i kompjuterit nuk kerkohet. Ka per t'u bo keq kur ta mori vesh 

jo mer se do u shtokemi shume, i bie nje per 5-6, boje vete hesapin duke fut dhe weekendin. Me mire t'i sulemi Kines. Vetem udheheqja do kete bjonde. Dmth thuj xhibit te futet ne LSI.

Asnjeri s'ka te drejte te zgjedhi per xhibin. 

Kjo i ka b*** me maje... 

Ti shfrytezoke rastin qe izraelitja s'di shqip smiley

Shpresoj qe deri diten kur bashkeshortja ta mesoj shqipen mire, keto komentet t'i kete fshire ndonje... smiley

Fjala jote ...ne vesh te All - Llahut vafte more aga xhani, por ta marrim me avash se po u nxitum shumec...do na bin breket prej nxitimi , them une.Se dhe te tjeret nuk hane bar ore,Na duhen 7 hie dhe vetem nje trimeri.Ju, rreshtoni tete trimerira dhe as i hile !
Nuk me ngroh mua kjo ! Ndaj te them pa jo se nuk e dua une ate ...te paarritshmen kurre, qe endron ti dhe CIA ! Cias nuk i kan dale kurre falllet or shoqi aga, aga !

Shqiperia dhe Kosova hap pas hapi me marveshje strategjike i bashkojne forcat e tyre. Shqiptaret ne Maqedoni po behen forca kryesore shume shpejte do behen Forca e pare ne Maqedoni.

Shqiptaret ne Greqi jane me te bashkuare se kurre. Nje organizim i tyre do ta destabilizonte gjithe Greqine. Mirpo kjo nuk eshte per kohen e duhure. 

Ka plane dhe strategji dhe me e kryesorja eshte qe kemi aleat te fuqishem USA, Turqine dhe Izraelin. 

Kjo kohe eshte e Shqiptarve. Veq mendoni se ca ishin Shqiptaret para 20 viteve ne rajon dhe krahasoni cfare kane ariture sot ne Balkan. Pra edhe nje here viti 2050 do jet viti i Shqiptarve. Hap pas hapi.

nga ata te tre, vetem turqine e kemi vend aleat te perhershem. dy te tjeret mund te mos jene te tille gjithnje.

...dhe kur tu dali gjumi , ashtu bashke ne enderr....do jene brekgrisur e me te percare e te haperdare . se sa i la Salihu !

brek grisur na beri komunizmi. se nuk kemi qene ndonje here. po ti bujrum na gjej ndonje dokument historik qe ndoshta nuk e dime.

Mos fol kot! Ne mes te Ballkanit, dhe te fundit ne cdo kohe, me shtet leshi pervec kohes me diktature ku shteti pati stature.Spaske qene brekgrisur ! Jo po nuk je sot, cerek shekulli e nuk po ze guri vend !

shteti me stature na zhveshi nga breket. pa shtet fare i ke breket prej leshi. a di ca kushtojne gjerat prej leshi ketej ? sa pantallonat e teritalit ne kohe te xhaxhit.

Po, po bej propagande mejhanesh ! E stofrash .Flas per shtet une, merr vesh ?
Ca kerkon sot, shtetin, ....apo breket ?

kjo nuk eshte ender eshte me shume se realitet. Kete e di shume mire Greqia Serbia dhe Rusia.

Rusia e ka pranuare qe moti qe Shqiptaret do jene fuqia kryesore ne Ballkan.

George W Bush kure ishte ne Shqiperi e tha nje sekret te vogel.

Ai tha: Nuk do jete me veq boshti Athine, Beograd ne Ballkan por do jete Athine, Tirane, Beograd.

Dhe shtoi: Shqiperia do kete rol me aktive per Shqiptaret e rajonit e me gjere.

Pastaj Bushin e pyeti njoni nga turma:

- Ej, presidento sa osht ora?

Bushi u pergjigj:

- Nuk e di, e kam harruar siper pjanos.

 

hahahah keshilltari i Bushit ne shtepine e Bardhe per nje konference ne media tha: Ora nuk eshte e vjedhure por vet Bush e ka hequr nga dora smiley

mirpo disa media Serbe dhe Greke nga xhelozia e madhe qe Shqiperia dhe Shqiptaret po behen faktore kryesore ne Ballkan dalin me trillime te tilla smiley

Ne kohen e Jugosllavis nje Serb nuk dinte si te fajsonte komshiun e ti Shqiptare ai duke menduare pastaj mori nje Shishe dhe futi ne bythe e pastaj lajmroi policine qe Shqiptari me futi shishen ne bythe smiley

 

Shyqyr qe e paska akuzuar qe i ka fut shishe, merre me mend sikur ta kishte akuzuar qe i ka fut ne bythe boshtin trekendesh Beograd, Athine, Tirane.

Ja, ta thash qe je injorant, nuk di te komunikosh.

Presidenti Bush, dhe Amerika ne pergjithesi na ka dhene nje mundesi te arte, ate te te zgjedhurit se nga cila ane qendrojme. Dhe ne deri me sot kemi qene aleate te mire te Perendimit. Ne momentin qe do te rreshtohemi me hordhite lindore, komunizem, islamizem, serbizem, greqizem, etj aty do te na vije fundi, sic qendruam ne sketerre per 50 years.

Amerika sic edhe Zoti te jep mundesine per te zgjedhur. Free to choose!

Edhe une ta thashe qe ti di te komunikosh, me veten, meqe te ka tejçpuar tej e ndane boshti Beograd, Athine, Tirane. Dhe per kete pune mund te akuzosh aga aga-ne qe e di sa eshte ora ... me morra (edhe sahati, ... per se gjati).

Pranej sbejm hajer ne. Se na duket vetja kderra. Ne do shtohemi shume. Ne jemi me te afte e te forte se fqinjet. Ne pas 30 vjetesh do jemi njishat e ballkanit. E mer zot pse na ke ber kaq injorante e katunare?  Sot epersine e krijon mendja e shkenca jo kjo hapja bythsh prej provinciali qe bejm ne tu ber nga 4 kalamaj qe i rrisim me buk e gjize. 2 milion eshte sllovenia sju ndihet zeri po trasten plot e kane, gdp 20 mij per fryme, plot ndermarrje e bisneze. Ne brekgrismit bejm gam gam kot. Diten kur te shohim sa te grisme i kemi breket do fillojm ta marrim veten. Po vazhduam te shohim enderra demografike me muj e halil ne byc do e kemi ter jeten. 

Ishin 1 miljon para nji viti,

Qeveria Shqiptare vendosi që qytetarët shqiptarë të Republikës së Kosovës dhe shtetasit e Republikës së Serbisë të përkatësisë etnike shqiptare (Lugina e Preshevës) nuk kanë nevojë të aplikojnë për leje pune për të punuar në Shqipëri. Ky sipas Veliajt ishte një premtim i mbajtur, por a e mbajti Qeveria shqiptare premtimin për punësimin e mijra shqiptarëve që enden rrugëve? “Janë një milion të papunë”, thoshte Edi Rama para se të fitonte zgjedhjet e të bëhej kryeministër ndërkaq që sot ai i hap rrugën punësimit të kosovarëve kur nuk ka ulje të ndjeshme të plagës së papunësisë. Ndryshimet pas zgjedhjeve parlamentare në 2013 sollën dhe largimet nga puna në administratë, që sipas të djathës thuhet se janë 8 mijë të larguar, por ende nuk janë punësuar kaq, pasi procesi i emërimeve do të nisë pas statusit si vend kandidat në qershor 2014. Në Shqipëri po ndodh greva e të larguarve nga puna
 e mendoj se duhen zgjidhur fillimisht problemet e vjetra të papunësisë, pastaj të mendohet për lehtësim procedurash. Ashtu si referendumi që u bë në Zvicër për ndalimin e punësimit të të huajve, kur filloj të ndihej papunësi mes zvicerianëve. Në prizmin tjetër Kosova vazhdon të aplikojë për shqiptarët e punësuar atje të njëjtat procedura si të huajt. Është ky vëllazërim, barazi, a duhej ky vendim pa sistemuar ende vendasit??? Unë mendoj që qeveria bëri shumë mirë që mori këtë vendim, por kjo nuk duhet ngelet si veprim i njëanshëm, por duhet që edhe qeveria e Kosovës të heqë lejet e punës për shqiptarët e Shqipërisë që jetojnë atje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).