TIRANE – Shuhet në moshën 82-vjeçare shkrimtari i njohur Amik Kasoruho, i dekoruar nga presidenti i Republikës me titullin “Nderi i Kombit”. Lajmi është konfirmuar nga të afërm të shkrimtarit, të cilët bënë të ditur se Kasoruho ka ndërruar jetë në Tiranë si pasojë e një sëmundjeje në mushkëri. 

Amik Kasoruho ka lindur në 1932 në Tiranë. Është autor i disa librave: "Një ankth gjysmëshekullor" (1997), "Çmimi i një ëndrre" botuar në Itali (2000), "Midis qiellit dhe burgut" dhe romanin autobiografik "Ikje nga trilli i perëndive". 

Amik Kasoruho ka përkthyer në shqip vepra nga Pirandello, Isabel Allende, Harold Robbins, Patrick O'Brian, John Selby etj. Është fitues i çmimit special të jurisë në konkursin “Eks & Tra” për shkrimtaret emigrantë në vitin 1999. 

Në 2000 ka marrë çmimin "Civitas - Arberia 2000 Calabria" për mirëmbajtjen e revistës italo-shqiptare të arbëresheve "Katundi Ynë". Shkrimtari i njohur jetonte ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë. 
 

28 Komente

Burre zotni.

U prehte ne paqe Shpirti i Tij!

RIP Amik Kasoruho!

U prehte ne paqe!

plaku i ktij ka qene i denum per bomben ne ambasaden sovjetike. Ky vete i burgos dhe i internum. Familje armiqsh me nji llaf

Prandaj mbronte Salen ky mbas 21 janarit e firmoste peticione pafund?

duhet demasku! ca te t'them me shume se kaq?!

Dhe me sa duket Rama ia degjoi llafen per qetesi, dhe erdhen ngjalat e Lalezit,  pushteti .... 

Ai zakonisht i degjon kinget

S'diskutohet zakonisht kinget. Megjithse ky ka patur nje shprehje lapidare mbi pushtetin dhe kinget, qe s'e them dot. Por, nje here ne henez mbyllen syte, per par condicion. 

po ketu e kane te keqen kta qe i kerkojne meritat...firmosi per ulje te tensionit ne politike, tjetri. I beri thirrje kryetarit, dhe kryetareve te ne u ulet nderi po t'u beje dikush thirrje. Po me shume u prishet gjaku ktyre llapaqenve te vegjel, aka keshilltareve

U prehte ne paqe Amiku.

Respekt!

Po, zotri burre. I qofte dheu i lehte!

Në 2000 ka marrë çmimin "Civitas - Arberia 2000 Calabria" për mirëmbajtjen e revistës italo-shqiptare të arbëresheve "Katundi Ynë"...

Në se ka diçka më të detajuar për këtë revistë ( çfarë është etj ) dhe çfarë rroli konkret ka luajtur . Mirmbajtje quhet edhe ta ruash të pa grisur në ndonjë Bibliotekë ose librari ! 

  Edhe kaq  falemnderit , dhe tu rroje kujtimit te atyre qe e duan dhe e vleresojnë .Gjithsesi njeri i penës !

Në shqip me sa e kam lexuar nëpër artikuj , ka qene nje nga me ordineret e Pompuar politikisht . Nje hiçmosgjë ose i kategorisë mediokërve !

 

Per care eshte " i shquar " I ndjeri Kacaruho? Ah, po! Se e ka vleresuar ....Jari ..!

pinjoll nga familje intelektualesh (meqe shume ktu nuk humbin rastin te vlersojne dike duke i bere biografine familjare kur u intereson), ka sjelle per ne ne shqipe te bukur libra qe nuk kishim pas mundsi t'i lexonim; ka qene dhe shkrimtar. Po vl se shkrimtare jane bere dhe ata qe nuk shkruajne dot shqip

Me thuaj llogoren te te them kush je.

Babai i Kacaruhos ka qen ekonomist " autodidakt", pa arsimin perkates, per djenine e ketij halabakut qe nuk le rast " pa henger " !
" Familje intelektualesh " pa arsimin perkates...e sa per llogoren ti mbaje per vehte se te duhet!
Me trego mua per familjet gjirokatrite cmirziu..!

epo nga Kuci nuk ka ardhur edhe ne paste qene autodidakt! Fakti eshte se ka qene ekonomist, i pushkatuar pa te drejte, thjesht per nje teke te idhullit tuaj. Ky fakt do ish i mjaftushem qe ca tipa te mbyllin gojen ne shenje respekti po respekti nuk eshte placke e hedhur qe e gjen rruges.
E ky zoteri, i biri, meqe te ky jemi, e nisi kalvarin e persekutimit qe 17 vjec si kercenim potencial per sistemin! Mendo pak, 17 vjec, shifej si kercenim...
U rrit e edukua, edhe ne menyre autodidakte (100 here respekt per kete!)dhe perktheu e shkroi. Mik i njerezve me mend ne koke si R. Shvarc dhe jo i shapllamave qe vetquhen shkrimtare e keshilltare

p.s. mungesa e diplomes nuk jua beri me pak te dashur te birin e hoxhes qe mbreteroi per 40 vjet

i pushkatuar pa te drejte, thjesht per nje teke te idhullit tuaj.

smiley Teke? Kishte shtet or tie!

Po heshtni mor njerez sa t'i zere vend dheu! Si s'u ngopet duke share e baltosur, ju qe as pluhuri i kepuces se Kasoruhos s'jeni! S'keni per ta pasur kurre fisnikerine e shpirtit te tij!

Prapë me këto shumë standardet JU ? Nga kush trëmbeni ... nuk po kuptohet akoma .Gjëmbi vetë habitet për teke , nuk i tha njeri .Dhe nuk duhet ta zhbirilojmë më tej ne që e kenmi si Udhërrëfyese ?

Nuk zihet njeri Ana .As baltosin e as shajnë .janë shokët antikomunistë që me Çdo sinjal të këtij lloi zgjerohen sipas teorisë së Emigrantit !...Bymyesit në Luftë kundr Tkurësve ....

Mos e merr me Inat .Ca këmbime janë . Të domosdoshme për Kohën që të mësohen ti japin Hakën që i takon Kujtëdo pa Ulërima e sumëzgjuarsi Gjëmbore !

Ku lexove sharje ti ana dhe nga kush?

Miqte shendoshe !

Paska qene Nder i Kombit zoteria ?

Kam pasur shume Respekt per kete person me ato qe kam degjuar e lexuar.

Nuk arrita te kuptoj pse ky e pranoj ftesen e gjasme persidentit per tu bere keshilltar i tij ?!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).