29 vjet pas vdekjes se tij, Ministria e Kultures hapi vilën e Enverit, me ç'rast Ema Andrea theu disa vezë të sponsorizuara nga Ministria dhe nje fondacion i ri bashkëkohor.

VIDEO

Performanca ne fjale, e cila pra kishte te bente me diktaturen shqiptare, natyrisht qe ishte titulluar ne anglisht:

Ata me ju sot do mbajnë një proces”, tha aktorja Ema Andrea në çelje të këtij aktiviteti, 15 minuta përpara se të përgatitej për performancën e saj në paradhomën e vilës, mbi një tavolinë, rrethuar me drita të kuqe dhe plastmasë, veshur në të zeza, tek luante e thyente dhjetëra kokrra vezë, të cilat në fund të performancës u bënë njësh me të. Procesi artistik, instalacion dhe performancë, titullohej “The end & The Beginning”. [Panorama]

Shfaqja u ndoq nga nje dore njerzish qe kishin marre ftese, njeri nga te cilet nuk ishte Koloreto Cukali.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).