12 qershor - 13 korrik, futboll & samba në Brazil.  

Më shumë se 1 miliardë spektatorë do të ndjekin sot ceremoninë e hapjes.  

Kënga zyrtare e Botërorit 2014:

 

Ndeshja e parë e kampionatit: Brazil vs. Kroaci

151 Komente

mir qe nuk i ka ren me hollanden brazilit. smiley

fitofte skuadra qe di me lujt me mire me top smiley

paraprakisht arbitrave: ku ta keni po i rate me n'qafe Italise!

Një kënaqësi Botërore njerzore .Një muaj larg Pëllitjeve antikomuniste .Një Muaj në jetën e Vërtetë .E meritojmë më shpesh këtë Fat .Larg melodive të  Fyejve  batutaxhijve dyleksh të katunit dhe brënda Sambës .  Vallzoni dhe Grinduni Tifozërisht . Lol Xhibole smiley

Viva la FFIFA smiley

Gjermania Kampione Bote !

ne fillim ia fute si kau peles

me melodi te myslym leles

po pastaj e rregullove zotrote

Gjermania Kampion Bote!!! smiley

 

Yes sir. Deutchland über alles

rapadam ...smiley

Qekemi në një anë të tifozllëkut

larg pordhëve e kapadaillëkut ..

O gjermania si Gjithmon

do mbetesh ekip kampion smiley

Jalla opa rrabadibidibi dibi dopa

e kush kerce naplonin tifozat me gjermonin

o mari maria e hongri italia

o marian mariana e hongri edhe spanja

Sa te kemi Gjermanine

nuk e rrujm per qeverine smiley

Hic se cajme kaptinen,

e rrafim edhe Argjentinen

do bojme edhe xhentilin

po jo me Brazilin smiley

Brazili këtë vit në finale me jermënin ka për të kujtu atë këngën e nuses..

po më vjen jermëni çfarë të bëj nëno

Alto këmbët strenghi dhëmbët xhani Qemolit ..o smiley

BRAZIL ! KAMPION smiley

Fifa ka leshuar 3.1 milion bileta, 1.4 milion kane shkuar ne Brazil. Shteti qe ka cuar me shume tifoze ne Brasil eshte SHBA me 197 mije tifoze, me pas vijne Argjentina me 61 mije dhe Gjermania me 59 mije.

VAMOS LA BRASIIIIIIIL!!!!!!!!!!!!!!!!

Se kuptoj ca ju lidh me Brazilin!!! 

Kur te vish nga amish kancri do te ta themi.  smiley

Ty cte lidh me skuadren per te cilen bo tifozllik?

Une jam me Italine. Jemi komshinj, europiane, I kemi ndjekur me nga afer, etc etc. po u skualifiku Italia, dhe pastaj Behem me USA. Ti rreshtoj arsyet dhe per ju es ej? smiley

breshkaxhije ne ti? Po si su vjen turp xhanem??!!!  smiley

*

Hic fare! smiley sa t jete Buffon aty jam all way Italy!!! smiley 

Kuq & zi & flori & Brrrazuca blitz. 

thenkju Pakistan!

Pak si shpejt e nise sulmin o potassiumxhi.  

Mora shembull nga ata qe mbrojtjen e nisin me sulm. smiley

botnorin e shpall te hap me kongen e Dashit: por si potasium!!!!

smiley Brazil-Dashes. Ca i bone vetes me ket smiley

Gjermont qe smunin dot Spanjen* ne Europian, do munin ME TE MIRET E BOTES ne botror. smiley

1) Komtarja Mandit t'nish-tulles.

2) Partizani.

3) Brazili.

4) Barcelona.

5) *

Si mos të të lidh me një vend Brazili që  " si  hist county është bittersweet " smiley

Hallal të nderuar admin . Dritë ua bëftë ! Diell e paçi ! Edhe për kampionatin Botëror të Futbollit nuk na latë pa  ..." një shtjellim më poshtë " smiley

Brazil vs Kroaci 3-1

je shum bujar, po hajt mo....

Desha te them qe fiton me dy gola diference.

Gola modric mundzukiz brazili bo cicin sot

Finalja eshte Gjermani-Spanja dhe fito otra vez Espana.

 

sot Brazil-Kroaci 3-0

ndersa te themi edhe nja 2 gjera ne edvantexh.smiley,  sipas  skemes time ne 4-she del:

Brazil - France
Holland - Argjentin  

ndersa ne finale:  Holland-France.smiley

Ne edvantaxh, ti duhesh pergezuar per guximin qe e hudh te zeze mbi te bardhe kete skemen smiley

endrra nga diku duhet filluar,tha..  qofte edhe nga  fushkomenti i bardhe  i peshkutpauje..smiley

 

p.s  po sipas skemes time, Gjermani shkon  pa problem deri ne 8-she.  por aty perballet me Francen.   mirepo  Franca, nga ana futbollistike, me rezulton njelloj Real Madrid.smiley  dmth futboll pa shume spektakel,  por super eficent.  dhe meqe Gjermani eshte njelloj Bajren,  rrjedhimisht  kualifikohet Reali.. dmth Franca..smiley

E mer belul mer belul qe su poqe iher nga ana futbollistike. Po cbrazil amon. Me Fred palloshin? Apo me hulk shtangistin?

Mos e nenvletsoni Kroacine. Kaq di te them une! smiley ulini ca ato golat. 

ca di ti per Kroacine mi m'raft pika mu?
3 nuk jane shume per Brazil - Kroaci po vec nqse lujn naj efekt kto emocionet e ndeshjes se pare.
Nejse, une nuk du me fol si tifoz po Belul, korrigjoje pak 4-shen finaliste:
 

Gj-F. I
Brazil              1
Portugal        2

Gj. F. II              pen.
England       0   3
Argentina     0   5

Final
Portugal      0
Argentina    2

mund te t'them dhe golashenusit dhe minutin po kjo nuk ka shume rendsi besoj

 

Aman se asgje nuk di, vec ty mos t'bjeri pika, se mezi t'kemi ketu. 

Skuadrat favorite sipas meje

1-Argjentina 5/3

2-Anglia 4/1

3-Brazil 4/1

4-Belgjika 4/1

5-Uruguaji 6/1

6-Spanja 6/1

7-Hollanda 15/1

8- Bosnja 20/1

9-Nigeria 20/1

10- Kolumbia 20/1

 

PS. Gjermania nuk besoj se do te kete ndonje shanc kete vit keshtu qe po i jap nje 150/1. Italia rreth 50/1.

a di no njoni per ne katunaret e usa:..kush reply ndeshjet nga tv e usa (espn3??)

, kush i jep nga tv shqiptare???

.faleminerit....Go usa!, ...go england!

Ardo vej app-in watchespn. Do te kerkoj ca info per provajderin e sherbimit tv, po ja vlen mundimi. I riplen kur te teket.

Ne Shqipni me siguri TVSh, se dihet mo tv private do myllen ne te ardhmen e afert smiley

faleminderit Fiqiro dhe Albproud....

per gallate po ju them qe po te shikoni celularin tim ju ze korenti smiley

...po do e shikoj tek ipadi i kalamojve smiley po me lane rradhe...

nuk isha i sigurte per  - watch espn...pasi deri tani nuk thote per replay!!!!

te pakten tvsh i jep...nga halli pa HD

 

david luizi autogol sot

me fal, tiago silva

Beluloooo, me fal Marselo.....hahaha ca eksperti jom.

teksa te gjithe mezi presin t'nisi ndeshja, xhibi i kenaqet J.Lo's dhe endrron te luaje futboll tek e tek me te

Kaq i afert je me xhibin sa ja njeh kaq mire preferencat...e futbollit?

Jlo tu u knoq me maksimin, e rrotullo vllai ne ajer si ta doj ajo, pastaj e ul letshem aty te veni. Qibit ska koktejl levitra/cialis/viagra/absinthe/moonshine qe i bo derman. 

Gjembi...ckemi?

qaji hallin J-Lorsit se i varen kembet i thone kesaj

Sapo U vra Nejmari ne stervitje. smiley

ne rregull per sot, po nuk e mbyll turneun .

ai u dukte sikur kishte menu nja 13 variante se si do u vriste se nuk e ka nermen me lujt gjithe kampionatin

Duhet ta kishte bo Oli kte smiley

Hahahaha

e beri... autogol..

ohooooo    0-1  

nejse 3 me 1 perfundimi.

goooooooooooool

1me 1 edhe ta besoj kshu si po shko loja

ha ha! u zverdhen fare kto serbet ktu sa u bo goli

Gono me fal, Marsello.

Kokes i rashe me autogolin. Kshu bohen leket.

Kto nderhyrjet kunder Brazilit, italia dhe portugalija, spanja do i kishin perkthy ne tre te kuqe deri tash

Po ajo e verdha qe çik si kot smiley.

filloi ofensiva Brazil...  per 5 deri 10 minuta, Brazili barazon.

Neh, kroeshja fut te dytin.

e hongri neymar t'verdh,e fali japanci se me rregulloren e re kishte ik me t'kuqe

u plevitos pletikosasmiley

O potassiumxhi, u qetsove? Cfare t'i bej tim eti, pa ...

[NL] Beluli - 12 Qershor 2014 - 22:30 Permalink

redakto
përgjigju

filloi ofensiva Brazil...  per 5 deri 10 minuta, Brazili barazon.

 

vetem 5 minuta! min 30. 1-1.smiley

Fitofte me i miri! Brazili dmth.smiley

per sonte e ke fjalen zotrote qe fitofte me i miri apo jo.

Po s'merremi me vogelsira ne.smiley

Sikur ta dija smiley

mu sma bo zemra mos me i uru t'pakten barazimin kroatve

Fatkeqesisht nuk bohet plako , 3 me 1 mbaron smiley

smileysmiley ti ne komentusi keni dhon k'te parashikim.per mu kroat aty kan me i lon mushkritsmiley

S'bene te filloj boterori me barazim. smiley

ky david luis, idem socratesi i modh. T'pakten ne kontroll topi dhe paraqitje

smiley

Arbitri me spray me vete smiley

Sa qesh tuj e shkrujt e tuj qesh smiley

Ke shokun tat ktu ti qe sle me ra spray n'toke smiley

arbitrit ne Brazil i thone ndryshe: bilbilfryres..smiley

..smiley

smiley

Sikur ti priska komet ky i nxeti. Si gati per vetetima duket anej.

olicit ju ka mush men'ja se o braziljon. e c'te bo pleqniasmiley

Do ket pa veten ne videogame mrom smiley

Japonezi paska sjell teknologjine e fundit smiley

Ndeshja mbaron 2-2 ose fiton Brazili 3-2. Une kam vene lek per barazim.

E mo mire se po nuk humbe nuk fiton , leke per barazim smiley

Pjesa e pare barazim doli.

Nejmari shume persmari sot.

Ky Hulku sdipse me kujto Taq Eksarkon smiley

 

Ka gol hrvati pjesn e dyt. Modriq ence.

Ca ka thone oktapodi per ket neshje?

Mondric paska prere floket e i paska dale surrati ne mejdan smiley

Ky Hulku shume pune i ka prishur Brazilit sot. Ka humbur cdo top qe ka kapur me kembe sot pa perjashtim.

Na zu gjumi o shoke, na fusninnai rreklame

smiley

po ska nevoj brazili me lujt me 12 vet o albiter japanezsmiley

Forca Kroaci ! s'ishte faull? penallti penallti

Fiqo shume te bukura keto bluzat e albitrave, ca firme ti kete bo.

Nooooooo. Bullshit. Bullshit. Bullshit.

Pranej e permena albitrin mo shok, se po kalote koha.

penallti..  por e dha kot. gjynah Kroacia.

Dihesh ky muhabet, skishte rruge tjeter

Bravo albitri e dhjeu komplet,,,turp

smiley

albiter japanez. gjynof,prishi neshjen.smiley

Ma ngeci Bravon ne gryke

Ja si dhitet sporti smiley Turp.

Posht qeverija!

brado tashi t'besoj ene 10 me 1 po t'thushsmiley

prape i prishi pune japonezi Kroacise!  normal duhet te ishte 2-2 tani

2-1 per Kroacine deshe me thone

po tashi  pa dhuratat e ketij bilbilfryresit,  2-1 per Kroacine duhej te ishte..

nejse, eshte i njohur avantazhi qe ekipet organizatore kane ne cdo Boteror...  po mos ta bejne si me Korene ne 2002 thuaj, qe e cuan deri ne 4-she..smiley
 

Aha e paska ble Brazili Boterorin,,, ska mundesi gol kroati dhe ai fishekelle faull te albitri. Atij porteierit i iku topi nga dora.

 

Faull ishte .

Bilbilfryres (tm Beluli)

Arbiter koqe....

3 me 1 ....................................  o i mencem smiley  11 koeficenti smiley

Faull Ramirez. Ky qenka trap komplet. Ku i gjejne keta arbitra

Jepini leket Bradit cuna, i nda vete ai me albitrin.

Bo bo ca niveli arbitrimi..... Skandal fare . Keta e nxjerrin ndeshjen per qejf o vella

gol me maje.smiley,  ky i treti..   sec kam pershtypjen qe ky portjeri i Kroacise te 3-ja golat duhej ti kish kapur.. inkluziv penalltine.   ndersa golin e pare dhe te trete i hengri ne krahun e tij, por ky hidhet   2-3 sekonda me vonese o vlla..

e mir e fitoi albitri neshjen qe hapi botnorin.gjynof per brazilin dhe nerime kroacis

Ca lesh kroacie, ja hoqi rriskun Islandes kot, Islanda sdilta pa 1-1 sot.

" Islanda sdilte pa 1-1 sot "

smiley

ky Brazil nuk  mund te behet kurresesi kampion bote!   natyrisht,  do pritur edhe  pak 2-3 ndeshjet e ardhshme te shohim  si do luajne, se zakonisht, ato ekipe qe fillojne keq kampionatin dhe rritsin nivelin me pas, shkojne deri ne finale...   sidoqfte,  sot u paraqit  nje ekip i dobet,  aspak kreativ  dhe pa asnje linje  ne fushe qe te funksiononte mire...

ndersa Kroacia meriton nderime, luajti mire deri ne fund.  nuk ishte faji i ityre qe humben sot.

Leje se ajo penalltia ishte spektakolare, u rrotullu si fuge bilardoje majtas djathtas edhe si perfundim ja sdha portjerit topin ne dore.

Gono, po nuk eshte normale qe ndeshja hapese e Boterorit te arbitrohet nga nje arbiter japonez.  nje ndeshje e tille meriton nje arbiter italjan, gjerman, anglez.....
 

Ta kam llafin te gjujtja Çnejmarit. I mblodhi gjithe pasagjeret rruges neper stacione per cerek ore sikur ca do bote dhe pastaj kur gjujti topin ja dha ati Pelte-kosit ne dore.

Gol me maje, si nga kukesi i kemi pas thene dikur

Ne Vlore i thoshin si nga Terbaci smiley

Jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasmiley

Faleminderit Jakuza -san smiley

sa lek e kishin pagu ate allbitrin keto braziljanet mo 

E kan fajin Fifa se ata i trukojne ndeshjet... mbaj mend ndeshjete trukuara kunder Shqiperise qe ishin ashiqare, dhe askush nuk e hapte gojen.

Urime Bradit dhe Komentusit.

Neser tashi te Holanda me Spajën. A ka naj munci si t'humin te dyja? smiley

Fiqo, ne ne Hollande, deri para kesaj ndeshjes te Brazilit sot,  ishim ne merak  te madh  duhet bere ceshte e mundur ,thame, te mundim Spanjen qe te kapim vendin e pare ne grup  mos te perplasemi me Brazilin ne 16-ce..smiley   

mirepo me kete Brazil qe pame sot, me mire vendi dyte dhe te ndeshemi me Brazilin..smiley keta jane kot fare..smiley

Ehu, sa te kuqe ka nda veç Fifa per ju der sa te arrini ke ndeshja Brazilit smiley

Me mireknej nga krahu Argjentines qe eshte faktor destabilizues ne Brazil smiley

Belul, nigjova se Ruben ish zotu qe do stimulote 90 rrezime ket here dhe do qante 90 minuta rresht. Emocionet pa fun per ne tifozet.

Spanja, dashnia ime e dyte ket botror!!!!

nigjova se Ruben ish zotu qe do stimulote 90 rrezime ket here dhe do qante 90 minuta rresht.

smiley

Nejse Brazili nuk feston fare.... vetem protesta! Gjynah smiley Mund te ishte botrori me atmosferen me te mire por deri tani shume atmosfere e zymte madje edhe vete hapja ishte pak e zymte. Edhe tani mbas ndeshjes kishte protesta me "FIFA go home". Duhet bere dicka qe FIFA te jap llogari diku sepse eshte organizate kryekeput e korruptuar dhe ndeshjet dhe kampionatet jan kryesisht te trukuara.

Ndonje link per live streaming, ju lutmi? Ky televizori im e kishte ngrene kanalin qe jepte ndeshjen! smiley

si perfundim kupa botes eshte dicka qe shihet kur je femije. se kurr rritesh e mesohesh me nivelin e larte te champions league e me euro cup. nuk shihet boterori ku 1/3 e ekipeve jane vk (tip iran/kosta rika) e me keto arbitra anxhi-san qe futen per affirmative action medemek ja i kemi perfshire te gjithe. 

Juve qe kujtuat se pagezimi "bilbilfryres" i Rilindjes vetem disa dite para boterorit ishte rastesi, e kuptuat sot gjenialitetin apo doni dhe nje ilustrim me grafike nga Brace?

si fillim kanceri mu ne fytet atyre qe kishin vendos me bo 4 aksidente rruges time per ne shtepi, sot qe lujten kampionet e botes.

15 minuta loj qe pash mun te them, se me ose pa arbitrat, ka shprese....

ranci ka qe fitum smiley

se ka ne ma keq

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).