97 Komente

Fenkju!

 

Brazil sigurisht!

Brazil ole. Shpresoj te shohim futboll te bukur sot, me shume gola.

Mekiko! Mekiko! Mekiko!

Hajde Meksika.. Barazim ose fitore Meksika hehehe 

Sigurisht Brazili .

AH 1.5 2

X - 1

5 minutate  para gol Meksika hehehehe

Haha i paska ly floket Neymari si Thomas Myleri. Eh cer te bo tripleta te bo ta adhurosh!

Kalun dy minuta ska gol akoma. Vetem Amerika ta bo golin qe minutn e pare o lla.

asnje nga keta se do vendin  e dyte, se perplasen me Hollanden pastaj..smiley

U kenaqem me futboll te pakten, ndeshje persembari.. deri tani mos ta ha me sy ptu ptu ptu 

smiley +. deri tashi knaqsismiley

Mbas ca ndeshjesh te ketyre diteve si ajo e ajatollaheve kish nevoj njerezimi per nje ndeshje me ritem o vlla ka lezet..

Hajde ndeshje hajde, sulm-kundersulm... kshu po  smiley

Neshje koti , me cilendo nga keta te dyja te luante Gjermania tani do ishte 3 me 0 neshja.

Pse koti brado, ka sulme, gjuajtje ne porte, tempo te larte, emocione, ca do me ti... edhe golat do vijne.

Pjesen e dyte i duam golat , tani 0 me 0 jena ne rregull smiley

Une vetem dhjete minutat e fundit luaj smiley

Tafti bafti smiley

Kete Meksiken ka nja kater neshje rresht qe e rref Amerika Dos a Zero. Eh te kishte qene Amerika te grupi A.

mir mer mir,amo kte neshje po e qa fare deri ktusmiley

eshte nga ato skuadra qe loz po  e le te lozi, dhe Brazili po e le te luaj

o alke kshu i qa edhe neshjet me ameriken meksika, po ti rras dy gola amerika vlla. amerika e boni qy minuten e pare dje. kete grup e myllte ne vend te pare amerika.

nuk jom kondrasmiley amo si dashamirs futbolli m'le t'shpreh knaqsin per spektaklin qe po bojn.

ps:amerika osht si shpirt do thosh fiqosmiley

na fal shoko ke te drejte, shijoje shoko se nji neshje ne dite shifni ju anej se ke e dyta ju ze gjumi nates.

un jom tu i pa t'gjitha me thon t'drejten.mos u nxe kot.ka disa sporte t'tjera per ameriken ku skan  rival.

leji botes nji sport se çer u pa masnej .

e verdh per brazilin.do e fitoka ene kte neshje

Futbolli s'egziston ma si loje por si ndermarrje biznesi(ktu mund t'thoje fjalen e vet gjysem adashi in Pjer) I vermi komb qe vazhdon t a konsideroje futbollin si loje asht hollanda. Keshtjella e fundit e argentimit ne futboll. Dhe ajo e brazilit ra.

Hollanda eshte komb i lindur nga biznesi, komb tregtaresh, vetem per kete pune jane te njohur dhe me tregti u bene fuqi koloniale.

Futbolli novator i Ajaksit ka qene nivel super i larte, por pa pike karakteri nacional, ose me karakter nacional tregtine, karakter internacional, vixhut ekstrem, sa ne sulm ne mbrojtje.

Kjo qe thu ti eshte e vertete nga pikpamja e kunder, ne nje epoke biznesi, ku edhe futbolli eshte bere biznes, mbetet futbolli hollandez pisnesmen i vetmi si loje. Eshte problem mimetizimi.

 

Heretik,mos me lodh se jam dhe gjynah. Ca m'thu ti? Hollanda futbollin gjate gjithe jetes e ka lujt n'funksion te spektaklit dhe jo rezultatit. E pra, ne futboll asht rezultati qe sjelle fitime.

Biznesi eshte spetakli me superior, plus sjell edhe fitime.

 

Sic thoshte dhe olimbia, biznesi asht aritmetike dhe ne kte rast,aritmetike golash.

o brad na jep nai parashikim. 2-3 ore para se t'fillojn neshjet amo.m'je bo si warren buffettsmiley

ndeshje shume e forte!  portjeri i Meksikes ka bere 2 pritje fenomenale!!   nga ato pritje, qe   portjeri i Portugalise, bie llafi,  as do kish marre mundimin te hidhej fare..smiley 

Kurse ai i kroacise do e kishte marr vesh vetem mbasi te bertiste turma smiley

smiley

kurse Casillasi i spanjes do e priste dhe do e leshote te komet dhe do ta jepte vete me e bo gol smiley

Belulo, ai portieri ngjante si moter ( asigja kunder motrave, t'kuptohna smiley )

po se ka lidhur floket me fjongo, alla Ronaldinjo, prandaj..smiley      btw, ai Ronaldinjo  me ato floket e lidhura me eshte dukur gjithmone si travesti.smiley

Ho,paska 12 gishta smiley

qeka si merimongsmiley

S'ka gol ketu..vetem po dha ndonje penallti 

Gol Meksika

Nje nga ndeshjet me te bukura 0-0 smiley

Kjo qeka finale...

dy t'verdha muçaçove per 5 minuta sa me i trem içik.qeka botnori i albitrave.mir, ja dhe nji per braziljont. mos ta kishte dhon do ja bonte muuu

Ca thu o alke, meksikant dru me pre qe ne fillim.

merimong qeka ky ochoa.mu m'knoqi kjo neshja bame

Loja me e bukur gjer tani.

ububububu shifi mer shifi, sulm kundersulm,as frym smorin

ueeeee, portjeri i Meksikes..... i papare!!!

1sh.

Brazili i pafat deri tani

haha Marcelo... me mire te kishte shkuar per topin mund te kishte arritur dicka.

mr qe se dha penallti smiley

s'ishte ai japonezi pa e shikoje ti... me te dyja duart edhe me birbil haha 

Shpetoj kot Brazili tashti ne fund smiley

Bravo sezar.

Ndeshja me e bukur e botrorit deri tani bravo  smiley

Ochoadorable!

Si' si'...

spektakel pa gola!

maroi.ka me na u duk kot fare rusi- kore.

Maroi çuna, loje pak si e karkuluar. M'duket se do dalin keto dy ekipe smiley

loje pak si e karkuluar

smiley

gjembi smiley naten e dashur, bota keshtu ka hecur, nepermjet karkulimeve. Une vetem hodha nje dyshim, megjithse Brazili eshte ekipi i zemres. 

smileysmileysmiley

Ke onda uej?

iiiiiii si me lujt irani me nigerine pa gola

hajt se e rregullo gjermoni mesataren

S'duhet gjithe ekipi, vetem Myleri mjafto se vetem ai i bo tre gola.

ndeshje e bukur!  

sidoqfte, me kete rezulatat  Brazili ka me shume shance per vendin e pare ne grup!    ndeshja e radhes  kunder Kamerunit, qe eshte dhe ekipi me idobet i ketij grupi, pritet te fitohet nga Brazili.

nderkoh, Meksika duhet te loze kunder Kroacise, e cila Kroacia nese fiton ndaj Kamerunit, ka gjithashtu shance per vendin e dyte  po te fitoj edhe ndaj  Meksikes.  

Na u bene keta opinionistet e boterorit te supersportit si ata te politikes, u beme per perkthyes..

Dhe te mendosh qi fiks ket Meksike, Amerika ka pese neshje rresht qi e keqtrajton smiley

Fiqo, futbolli s`ka lidhje me raketat, ndoshta kjo keqtrajtuese s`e kalon as grupin smiley

Jo kte o fiqo jo, rezervat e rezervave te saj.

ka pas trajner tjeter fiqo.herreren e moren kur bon t'bukren per kualifikim.meksika fitoi dhe herrera ngeli trajner.smiley

Hahahaha Alke sa i informum qeke dhe direkt ne difence te Brazilit, Herrera skualifikoi te madhen New Zeland, what a joke.

ka brazili 6 sulmusa sbo dot i gol te pjerdh me i ekip te pjerdh.

ke sulmus keni juve me...Altidore osht bai bai  ...vec Dempsey ka ngel. Fusni Donovan incognito tashti

Nuk tregohen secret weApons kshu o noshke. A te thashe sa te fusi Zusin do boj gol Amerika, first touch, first set piece, goal. Kush o ky Zusi thote Moza. Ah vetem beluli te nigjo me vemendje ketu o lla.

 

 

kjo neshja ishte prova se çer pune ka bo herrera.pa tifozllik,keq ka punu?

ka lujt Brazili sot o Alkeee, ka ly floket tjetri me i bo te verdha si Myleri, ne po rrijm e bojm muhabet mexice.

mos me rraf dot Kamerunin plas lufta anej 

smiley apo skan ene nja 1vit tu bo protesta braziljont.jo,jo kamerunin duhet me e rraf se zbonsmiley pa shaka tashi.deri n'gjysfinale brazili arrin per mu. mo anej do shum pun. dojci ha buk vecsmiley

e pe ndeshjen me Ganen? e pe ndeshjen sot? Ty tu duk ekip qe mund te rrafi meksiken?

Dos a zero noshke

dy i rrasi Amerika Ganes, ca ishte ky krahasimi jot ? Spo te pelqe , Muntari, Boateng, Gayan, Awey dhe ato dy karateistat qe te thyshin hunen?

 

Dempseyt ja drejtun hunden e shtremt qe ka ai natyralce

Gana bote vrap, po nuk lidhte dot dy pasime bashk. Mehiko besoj ju rref 3-1

E di e di ska gjo se e mer veten gana

Ke nejt me pa hunen e dempsit mer plak, hahaha i modh tjetri.  Per ty i lyka floket nejmari.

Fred dhe Marcelo te zene njeri tjetrin me shpulla e te zgjohen se jane ne botnor.

Marcelo fitoi CL..nuk e rrun per botnorin smiley

Ose menoje kshu: Fiks ket Meksike e rrafi Portugalija para dhjete ditesh smiley

pa ronaldo ch.

Menoje edhe kshu, fiks kete Meksike rrafi Amerika dy e xerro deri nga funi lojes deri sa boni gjashte ndrrimet qe lejohen qe e ktheu ne loje kete meksiken.

E ka thon i tjeter ket me lart. 

Prit i her se se kan qit koken tifozat e rusit akoma smiley

si shpjegohet nuk shef njeri me cigare puro ne staduim. kjo ka qen gjithmon pamje klasike ne botror robi qe pi puro per qef te vet dhe ben tifo

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).