48 Komente

Fiton Hollanda dhe siguron grupin. Portokallet i shoh ne finale!

Australia 1 - 3 Hollanda

ky Lekie i Australise numer 7-ci eshte shume i mire.

lol cope 1

haha 1- 1

u kenaqem me futboll dhe sot me duket smiley

po bojne nomin sulmusat e Bajernit.

Cili bajern? Ai qe u ki 5 here para mrapa nga reali?

koko freskhu icik me 7up, se bo xete

Uee cer perdhunimi i boni ky australiani ktyre hollandezve none zez. Hajde golasoo

ala V.Basten ky goli i Australise..

 

Hollanda nuk eshte futur akoma ne loje..  sidoqofte, Robben ne shpejtesi e siper me top, eshte i papermbajtshem!

obobobobo ca goli none zeze

E myti australia me rob shpije

tashi po e mor vesh qe qeka Australija se edhe nga bluzat duken si Brazili .

Australia mori penallti

Goooool

Ueee paskan per te fut nja 3 kangurat sot

2-1? LLATS EV LLOV F'R MA OZEIS!!!!!!!!!!

Yep 2-2.... Tani mungon vetem Sneijder... ndeshje e bukur!

Kjo Holande nuk shkon larg, 

deri ne finale maksimumi 

smiley 2 - 3

Gjynah australianet, humben 2 raste, e hengren gol nga 20 m larg

Portier damlla. 2 gola ka fal australia. U cfry dhe tullumbaci hollandes. Po i bo zbor i cop australie. 

E pastaj, kush ben tifo per holandezet duhet ta pranoje me burreri se ne kete ndeshje po luan si ekip amator, mos harroni se keni perpara Australine, ekipin me te dobet te finaleve te ketij boterori. Vetem fati e ka shpetuar Holanden mbi tre a kater here, dhe imagjinoni cfare ndeshjesh ju presin akoma ne ditet ne vazhdim, nese kjo Holande shkon ne gjysmefinale ka arritur me te miren !

shume dobet hollanda, te ishte ndonje ekip tamam ne vend te australise do ishte shpartalluar sot.

dhe ca quan ekip tamam ti??    se ekip me  te fizikshem se Australia, qe vrapojne  dhe ushtrojne presion,  e nuk e lene  kundershtarin te marre fryme,  nuk  ka!    ky eshte kualiteti i Australise.  keshtu Australia  kompeson  difektet   qe ka ne nivel futbollistik...

edhe me Kilin ishin shume mire Australianet, por humben..   prandaj  sot  skishin cfare te humbisnin.. ndeshja e sotme per ta ishte jete a vdekje, prandaj  ishin super te motivuar dhe dhane gjithcka.

Ekip eshte Brazili, Gjermania, Italia dhe sigurisht Spanja qe ju e gjetet te ngordhur dhe e mundet (Nje here ja pa edhe dhia). Me thuaj me se do te justifikoheni kesaj radhe, mesa dime te gjithe justifikimet ju kane shterur. 

He se do ju vije radha dhe atyre po he... me radhe kjo pune. smiley

ca thua ti or???   per ca lesh justifikimesh e ke fjalen?   si, i fituam ndeshjet me fat?  beme gola offside, na dha ndonje penallti te paqene arbitri  (sic i dha Brazilit tend?). a po.. na kane dhene 2 penallti  te paqena, por kundra ama, edhe sot..smiley  kemi bere 8 gola,  kemi humbur edhe raste keto dy ndeshje.. ca do me shume loje sulmuese ti??   dakord, jo te gjitha ndeshjet jane njesoj, sepse edhe kundershtaret nuk jane njesoj..

dhe qe ta marresh vesh mire ti, se duket qe smerr vesh nga futbolli, eshte shume e lehte per Hollanden  te lozi kunder nje ekipi si Brazili  se keta hapen cik prapa e krijojne zona te lira,   sesa nje ekipi si Australia qe  eshte fit, i fizkshem dhe ushtron presion ne cdo centimeter te fushes per 90 minuta.

Beluggio argumentat e tuja jane te drejta. Por nigjoje nji llaf nga nji tifoz i shume vujt hollandez qe nga Ajaksi i modh i '72-shit. Ne na kane mallku, plako. Kur s'e morem para kater vjetesh me Snijder te ri, nuk fitojme gjo. Van Gaal eshte IDIOT. Ka per t'ia pa hajrin MU do ta shofesh. Ne s'kemi mes fushe. Edhe po pati na nji ai toci e ma ne stol si puna e atij qe boni golin e trete. E futi vetem se u vra ai i ziu tjeter. Ai Blind eshte ne formacion vetem se osht cuni i babit te bukur qe rri ne stol. Van Gali ishte ai qe nuk u kualifiku ne 2002. '74 na e hoqi arbitri me i penallti qelbesire. '78 Robi Rensenbrink minuten e fundit i bje shtylles me koke kur e kishte me te lehte me bo gol dhe ne 2010 ky plehra Roben( qe nuk e shof dot) vetem per vetem me Caisillen me te majten ...

Qemolo, na fute thelle ne histori me  kete  kronologjine retrospektivesmiley, qe ne pjesen me te madhe eshte dhimbshme..smiley

shiko,  dite e re, nafak e re,tha..  pra le te shohim cfare fati do kemi kesaj radhe.. Hollanda nuk erdhi si pretendente ne kete Boteror.  por fitorja e bujshme ndaj Spanjes  na ''beri'' te tille..

ndersa  per ndeshjen sot, mendoj qe V.Gaal duhet te kish lozur sisitemin klasik hollandez  4-3-3.  dhe jo sic lozi kunder Spanjes..  pra Lens ose Depay duhej qe ne fillim ne loje ne krahun e majte, Robben ne te djathte dhe V. Persie qendersulmues.  ne kete menyre edhe ekipi do funksiononte me natyrshem se eshte loja e tyre, por edhe  keta te 3 do te mund te benin presing qe thelle ne mesfushen e Australise.. pra sic ndodhi pjesen e dyte..

mendoj gjithashtu qe Sneijder  nuk meriton formacionin baze..

Gjynah si eshte katandisur Sneider smiley 

Mesfushen e kemi te dobet, por une mendoj se nqs luhet Roben si mesfushor i avancuar para Van Persit loja e Hollandes do te permiresohet ndjeshem. Hollanda nuk besoj se ka kualitetin per te fituar botrorin por as heren e kaluar nuk e kishte dhe shkoi ne finale.... dhe mund ta kishte fituar.  Hollanda duhet te luaj vetem me sulm, sepse Roben dhe Van Persi kan mundesi te shkaterrojne cfaredo skuadre. 

ora, Sneijder  eshte shume dobet!  nuk e di nese e ke vene re, por e kam thene qe para ndeshjes me Spanjen kete..   fizikisht nuk eshte mire, po pervec kesaj ky pengon shoket mor vlla.. e vure re.  ne momente  te caktuara ku sulmi kishte premisa  te mira per te qene i rrezikshem, ku ua jepte topin shokeve, ose  shume fort,  ose  kur ata niseshin ne sprint,  ky ua jepte topin prapa, me vonese..  eshte dobet!

Belul o trim, une bej tifo per Italine qe nga dita qe kam pare futboll s`pari here, ne deshe ta dije.

belul, ja nje nga keto ekipet qe si fal ato raste. mua mu duk sikur australia dilte shume kollaj para portes se hollandes, shume lehte dmth, me lojtare qe ste falin do ta kishte pisk punen. gjithsesi ta shohim

Fitore e zgjuar.

Veprimi i dyte i zgjuar  i Hollandes eshte marrja e kartonit te dyte nga Van Persi qe e ndalon vertet te luaje ne ndeshjen me Kilin, por e fut te paster ne turin tjeter.

Vec plogeshtise ne total te skuadres, hollanda ka lujt pa mesfushe sot, snejder ishte ku therret qameti...ndoshta dhe faji i lodhjes fizike

snajder ashtu ishte dhe neshjen me spanjen, po hollanda lujti me topa te gjate duke e bo bypass komplet mesfushen, me target RVP ose Robben, ec babe se ato te nxjerrin ne selamet dhe pikerisht secili ka bo tre gola deri tashti. Robben duke qene lojtari me i shpejte ne bote dhe RVP akrobat i cirkut te Rreshenit, jo te gjithe ekipet do lujne me te njejten taktike, ka taktika e taktika. Gjermoni po lu pa sulmus fare, duke e mbipopullu mesfushen edhe i ka bo 4 gola nje ekipi pretendent. ky kampionat is going down to tactics.

Bashkohem me Belulin, Hollanda i boni tre petlla sot, aq se s'do bojne harakiri, kane bo 8 gola ne dy neshje.

jane dobet edhe ne mbrojtje, te ngathet, te pasigurte dhe plot gabime, lene shume hapsira, tjeter pike e dobet. Dhe ai zevzeku Martins indi qe lunte cik fort, u demtu sot, zor se behet per ca ndeshje. Mbrojtja e 2012 ka qene shume here me e forte

Mjafton nje skuader e forte taktikisht, qofte dhe kili dhe ua neutralizon edhe sulmin produktiv. Veshtire se Van gal ben mrekullira me kete skuader. Edhe kaq ka bere mjaft me hakun ndaj ethpanjes.

per mendimin tim Vlaar eshte mbrojtesi me i forte dhe me i sigurt, pastaj Martins Indi.   sidoqofte, mbrojtja eshte problematike, kjo dihej..

por me disa levizje taktike, qe besoj v.Gaal patjeter  i ka ne plan per me pas, mund te ''lehtesohet'' puna e mbrojtjes.. p.sh duke forcuar mesfushen me lojtar fit dhe ne forme, me qarte Sneijder duhet zevendesuar. por edhe sulmin, duke lozur me 3 sulmuesa.. v. Persie ne qender dhe ne krahe Robben  e Lens/Depay.  keta, me levizshmerine dhe rrezikshmerine  qe krijojne, e mbajne kundershtarin nen presion  dhe te okupuar thelle ne mesfushen e vet, keshtuqe  detyrimisht sulmet e kundershtarit do te behen me me pak forca...

problemi eshte se keta aplikojne ne mbrojtje mbulim nje me nje, pataj rinisen. Eshte lloj mbrojtje qe kerkon mbrojtes shume te forte e te shkathet; martins u duk i tille ne ndeshjen me spanjen. Australia sot detyrimisht leshoi dicka ne mbrojtje dhe u hapen ato hapsira qe u pane. Veshtire se skuadra te tjera do krijojne ato hapsira qe krijoi australia.

Van gaal duhet te tejkaloje veten kesaj rradhe, por nuk eshte italian

"Australia sot detyrimisht leshoi dicka ne mbrojtje dhe u hapen ato hapsira qe u pane. Veshtire se skuadra te tjera do krijojne ato hapsira qe krijoi australia."

e ke vertet kete qe "Australia leshoi ne mbrojtje dhe la hapesira?".smiley. po mjafton te shohesh 3 golat qe shenoi Hollanda, dhe do kuptosh qe nuk kishte hapesira te lira ne mbrojtjen e Australise. aaaa, tjeter pune qe Robben me. nje levizje qe beri me top, la 2 mbrojtsa australine qe i rrinin ngjitur dhe me shpejtesine e njohur,2 mbrojtesa te tjere qe i kish para, 7-8 metra prapa.. po keshtu edhe v.Persie, por ky u shpetoi mbrojtesave dhe u gjet perballe portjerit me nje levizje pa top. goli i trete gjithshtu, goditje e sakte nga distanca, por aty ishin 3 mbrojtesa australiane...
sulmi pra, eshte dhe kualiteti i kesaj Hollande! prandaj insistoj, me 3 sulmuesa Hollanda behet edhe me frikshme perpara..
dhe meqe permende hapesirat dhe ekipet e tjera, Hollanda te ishte ne vend te Meksikes ne ndeshje kunder Brazilit, me ato hapesira qe la Brazili prapa, e garantuar qe do ti kish futur 3-4 gola Brazilit!

Hold on Lazarat smiley

Belulo jemi dobet ne mesfushe.Nuk perballuam dot presingun e ktyre kur na e bene.Beme gafa qe nje ekip me me shume klas, i kishte kthyer ne gola dhe hajt tungjatjeta.Mesfusha don njerez qe vrapojne e qe markojne.Sneider jashte. smiley

Forca Lazarat! smiley smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).