99 Komente

Spanja sot nuk fiton, maksimumi barazimin ka per te marre. Lujeni handikap dhe merni ate qe fal Spanja. 

4-0 spanja. Pedro x2 busquets costa

Ndeshja do jete shume e forte besoj. Cer tifo Kili !

barazim i forte, dhemb per dhemb, kjo ndeshje 2-2.   megjithse Kili eshte ekip shume i forte dhe mund te fitoj..

Sikur te skualifikohej kjo Spanja do na bente nder te madh. Thuthuqet e evropit. Nuk durohen fare.

Kjo ndeshje eshte e Spanjes, dihet fati i tyre nese do e humbisnin. Megjithate une do thoja se kesaj Spanje i kane mbaruar ditet e saje dominuese, nje Spanje e ketyre 15 viteve te fundit do vije vetem pas nje gjysem shekulli. Kalimi ne grup do jete i lehte per te por metej s`kane gje ne torbe !

Ishalla del edhe Spanja qi te shofim kampjonat tamom me te gjitha evropjanet.

Me duket se vetem Anglija do digjet ne kete mes.

Anglia, s`e besoj ishte vec nje ndeshje dhe kishte para Italine, nje mace e zeze per te. Anglia ka kualitete por vuan pasojat e trainingut handikapat..

do i bej spanja telef kta... 4 ose 5 me 1 per spanjollet.

ky Kili, ai Kili kapitalist eshte?

Sa te hidhur keta Çilenetsmiley

Ou ou ou     ou

Aq e pati Spanja sic duket fiuu fi

do e kaloi turnin spanja apo jo?

eeeee, ajo humbja me Hollanden i la me  traum te rende spanjollet.. se marrin me veten keta!  

i kokolepsismiley  Vargas gjithe mbrojtjen spanjolle..smiley

Lere se desh late nam sot me Australine smiley

Brado, ishim dobet sot!  por ama eshte art te fitosh edhe kur je dobet.   bile te besh 3 gola kur loz keq s'eshte pak...smiley   se kur  lozim mire nuk diskutohet fare qe fitojme...smiley

Alonso nga mullaret 

Si i thuhet , Kilieneve apo Kilianeve se na cau trapin ky komentatori.

Vendi e ka emrin Kili

ahhh rrofsh . 

shqipce kilian po po te dukesh sikur je mire nga ana gramatikore i thua edhe kilien kur jan shume psh 

kilene/kilenet (pa 'i' para e-se) c'ia bene mire spanjolleve!

Kendej i thone; çili , Brado. 

Si t''i doje trapi.. se eshte njeri i lire... smiley

Tani qe po e mendoj mire. Kili ka pikerisht nje forme te gjate, te zgjatur... si trap. Domethenese! smiley

Iku Spanja, skualifikim!

dos a cero!

uuuuuuuuuuu2me 0.

e bene prape kiliananët..smiley   2-0   asta lavista Espanja, tha..

Oups, po dikur sikur Holanda po shko ke Brazili me komt e veta smiley

Ole torro!

Po dolen te paret e grupit Kilin mund ta shohim ne finale.

Kjo ishte e tepert Lulian..

po dolen te dytet shkojne deri ne gjys-finale smiley
 

S'eshte e tepert fare. Ne 16she me Meksiken, ne tetshe me Italine, ne gjysfinale me fatin, easy, no?

no.

O squpu xhani. Po ti e ke m'rregull. Po humbi italia i fut nje tralala (nje album me tralala) dhe na knaq te gjitheve smiley.

une tralala, ti sangria kur te humbi gjermani,

po te duash  te tereve u behet dermani! smiley

Italine harroje plako..

Ne gjys finale shofin filmin "fije qe priten" alo Dede, Dede a me degjon.

Kjo nuk u priste, 2 e 0 per Kilin, pjesa e pare. 

Raqi raqi kikiko u bo kjo pune.

O koko ke naj spjegim?

Mos na bejne ndonje te pabere se e kemi lene ta festojme me nje shoqe kiliane qe ben paellen me te mire ne bote. Sangrian me te mire e bej vete keshtu qe adios ethpanja.

si dhe, plani i Fiqos.

Fiqo kishte shkrujt USA -Rashja ke cepipecetes smiley

E kshu do ishte first choice sport sokeri per dy jave e nji muj.

Na e bot kilin si brazili 2002shit mer. Po kta per talente e lojtare cilesore i rrujn bishtin spanjes ter diten. Kili thone. Vetem vidal kane dhe sancez rezerve te barca. Inoti kunder spanjes i boka robt pa tru. Mbot dhe mu me spanjen qe e kom vdekje. Inoti kunder me te fortit qeka me i forte se tifo per ekipin e zemres ktu. 

Fiiiiuu. Kater linja periher me kap eksitin tjetri smiley

Keta spanjollet i kane fitu te gjitha, e jane si ajo macja e ngopur qe nuk gju dot me minj. 

po lu cicmici spagna.u kthy n'identitet

dikur ajo cicmici kishte lezetin e vet, por tashme magjia ka marre fund. Spanja: ky shkelqim bosh.smiley

mu m'ka bezdis gjithmon loja spanjolle.1miljon pasazhe.sot e teprun fare

Sec kam nje parandjenje qe Spanja do barazoje smiley

Sec kam nje parandjenje qe Spanja do shkoje me 0 pike ne shpi.

Dikur luaje me parandjenjat e saj.

Kili e pati shancin ti bente 3, duhej ta kishte bere... spanja i ben dy gola 10 minutat e fundit e ka aq kualitet.

Sot vdiq tika-taka ne moshen 6 vjecare...

ngushellime familjes...

Eeee sa larg kanadaja, ne vesh te arushes, tashti ju erdhi lajmi ju anej, tiki-taka vdiq para 1 viti qe kur piu 7up-in.

te gjitha skuadrat luajne varniante ne ndryshme te tika takas, sigurisht origjinali u kopjua u permirsua, nuk qendron ne vend statik. kjo sdo te thot qe tika taka ka vdekur. 

smiley
Kjo qe thua ti eshte nje lloj sikur te thuash se ne fillim ishte tiki taka pastaj futbolli.
Por jo!! Ishte futbolli pastaj doli ndonje gjys futboll-llafazan qe nuk lodhej duke luajt me balls, here duhe ia treguar e here duke ia fshehur...

Por harronte llafazani se ne futboll qellimi eshte "goal" qe dmth pikerisht qellim..

Prandaj te mos e ngaterrojme tiki takan me pasimin, i cili ekziston edhe pa tiki takan. Prandaj kjo qe thu tu dmth tia fushesh kot. Tiki taka eshte nje eksagjerim pervers i luajtjes per se me balls. Kaq. Tiki taka nuk eshte futboll. Eshte loje gabelash.

mo n'fun e bon nji gjujtje n'port
 

Dmth Kili ne vend te pare ne grup se do rafe Hollanden.

Spanja jashte Boterorit , per mua kjo eshte shume e trishtueshme  smiley

si italia qe u fshi qe ne grup ne 02 kur vetem 8 vjet me par kishte dal ne finale. 

te gjitha gjerat kane nje fund, pervec salçiçes qe ka dy, thone gjermanet..smiley    keshtu edhe Spanja.. dominoi per  rreth 6 vjet ne futbollin nderkombetar duke fituar  te gjitha trofete, 2 here kampione Evrope dhe 1 here kampione Bote.  poor, dhe vjen nje dite....

respekt per Spanjen!

 

p.s   gjeja me e lehte ne bote,  te ishe trajner i  kombetares se Spanjes keto 6 vjet..smiley vertet nuk e kuptoj nese  ishte i domosdoshem trajneri per kete gjenerate futbollistesh (te Barcelones) qe perbenin ekipin kombetar Spanjoll...smiley

6 minuta shtese , 6 minuta shprese.

smiley Brado, Spanja te boj gati valixhet. 

A mor Pjer se nuk kane valixhe ata , kane canta.

E di, po keshtu thuhet ne te tilla raste smiley 

Faji eshte i trajnerit qe nuk e ka rinovuar ekipin me lojtare te rinj te motivuar.

Po ca ta rinovoj, ata te rinj jan te gjith pervec iniestas. Thuj qe kur e shkep 8 here dhe cara delevingne te del qejfit. 

6 min shtessmiley sa vitet qe ka dominu spanjasmiley

Keta edhe per 6 ore nuk bejne dot gol.

Per 6 minuta Rama mori lazaratin, jezusi rilindi llazarin, dhe spanja mund te beje 3 gola.

Po dy te pakten smiley

Obobo Olanda duhet te rrafi edhe Kilin, jane edhe pa Persin

Gono, ne e rrafim edhe Kilin nese duhet... por ne fakt na del edhe barazimi.smiley

Duhet ta rrafi me vu nerin e Evropes ne ven o Belulo, pa jo per gjo,  se turpnun keq keto pensionistat.

Hollandes i mjafton barazimi,per te qene ne vendin e pare, se ka golaverazhin me te mire.

 

Nje merak kishte Low , tani se ka me , i ngelet vetem te ngreje Kupen .

Abdikim i shemtuar.

Iku venendja e  Evropes nga Lasaratti.

I pruni tersllik titulli Markez qe i dha ishmreti.

prape e cuditshme eshte:  para 3-4 javesh kishim finale e CL  2 ekipe spanjolle,  ndersa fianlen e EL e fitoi gjithashtu nje ekip spanjoll.. dmth ne kete pikpamje, spanjollet e dominojne  futbollin  Evropian, qe eshte dhe ajka e futbollit boteror..  pra pritej me shume nga Spanja.

Po lere tani iku ai muhabet  smiley

Kemi edhe Italine problem o Brad se te tjerat i rrafim me sy mbyllur.

Ama kte Spanje pasksa rraf Holanda e? smiley

Hollanda  jo thjesht e rrafi Spanjen, por e deklasoi.smiley

perfitoi dhe Kili me kete rast... lol

nje parashikim i parakohshem per gjysmefinalet:

Brazil/Kili, Itali, Gjermani, Argjentine

Vetem greku po hongri mo shume gola se Spanja, faqja zeze.

Hajt shif botror pa spanjen tani. Si me ngren speca te mbush me oriz. 

Sa dobet Spanja, skandal, pa pike pasioni.

Ishte grup i komplikum ky, kali ngordh dhe tre ekipe qe rrafin kalin e ngordh.

Spanja vdiq se vdiqi tika taka, u ezaurua ai stil loje, u zberthye si taktike. Del Bosque kete nuk kuptoi, qe nuk vazhdohej me po ate stil loje. Ishin 3 ndeshje definuese per zberthimin e tika takes:

1) Inter - Barcelona 2010, ku u hodhen bazat se si te mbrohesh ndaj nje ekipi qe eshte obsesiv me mbajtjen e topit dhe qe synon te rraskapite kundershtarin.

2) Chelsea - Barcelona 2012, mbrojta e Murinjos plus anesore dhe sulmues te shpejt per te shfrytezu maksimalisht cdo kundersulm.

3) Bayer - Barcelona 2013, mbrojta Interit, kundersulmi i Chelseat dhe nje super ekip, perfundimi 7-0.

Rip tika taka 2006-2014. Del Boskue do te kishte ndrru stil.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).