48 Komente

Edhe kjo sfide ( i thencin e tille) do kete goleade per argjentinasit qe do kalojne grupin sigurisht por jo 16 shen..

Adminit ..

Ndoshta dhe pak me shume sqarim se sa emrat e kipeve .Edhe gjera te thjeshta .Ora e Takimit ,Spektatore dhe ndonjecke kuriozitet qe e shihni te arsyeshme .me respekt !

Kjo rubrike e permban edhe nje Gare bastesh nga PPU ..Kush delgolshenuesi me imire Myler ..Mesi ...smiley

Mos ja lini ne dore vetem Lol Xhiboles se nuk ja del se dhe aq e ka smiley

Me gjithe respektin femrat s`marin vesh nga loja e top-kembes i nderuar oidriso..smiley

Qenkan plehra keta argjentinasit, na dogjen skedinat debilet...20 min dhe s`po vene dot ne porten e ajatollaheve..fck

Shife me sy pak me shume  psikologjine e Iranit .Sidomos ne Mbrojtje . Nuk jane te Lehte ! Nuk eshte thjesht futboll kunder Argjntines se madhe te Mesit e Maradones ! Po skedina nuk ka per tu djege them se fito ArGjenDi Mess !

irani fiton kupen e botes ti thua humbi skedina. esht skuader e fort nga sikleti mos i presin koken po humben

smiley

Irani po i reziston Argjentines me lehte nga çpritej.  Argjentina po, me qafsh moj Shegë, njesoj si ndeshjen e pare...  

..ndersa Messi ka bere permiresim te ndjeshem  kete ndeshje. goditjen ballore nga faulli e çoi topin vetem 2-3 metra mbi porte, nderkoh qe pothuajse te njejten goditje ndeshjen me Bosnjen e coi topin  mbi 10 metra lart.

veshtire te luhet me ekipet qe vetem mbrojne. 

po mire, kjo  nuk eshte dicka e re.. Argjentina nuk e ka per here te pare  qe ndeshet me ekipe qe vetem mbrojne.smiley   prandaj duhet presion,  tempo  dhe qarkullimi shume i shpejte i topit qe  te pakten da detyrosh kundershtarin te bej gabime..

s'ka te beje qarkullimi i shpejte se ata jane te gjithe ne 16 çe. 

duhet vetem gjujtje nga larg, per mendimin tim. dhe keto vendet qe aplikojne tika-taken, nuk bejne gjuatje nga larg.

Belul, Argjentina qenka lope fare, epo e prisja deri diku qe kur nuk mori ne ekip Tevez, por se do luante si vicat ne lendine s`ma kishte mare mendja kurre..vafshin ne te s`emes, s`kane ego smiley

po pse, ti mendon qe i duhej Argjentines patjeter Tevez te bente diferencen  kunder Bosnjes apo Iranit?.smiley

shiko,  e kemi thene, keto ekipet si Argjentina, Brazili e ndonje tjeter i kane lojtaret qe luajne  ne ekipet e forta te Evropes.  dhe  ka direkt dy efekte. 1- vijne te lodhur dhe sterlodhur nga sezone te veshtira. 2- ngaqe luajne (shiten)  ne Evrope shume te rinj, pothuajse shkeputen nga futbolli  karakteristik i vendit te tyre  dhe koha qe keta mblidhen me kombetaren  per tu perpunuar si ekip, skema, taktika e me the te thashe  eshte shume e shkurter.

ja  p.sh, merr Messin.. ka ikur qe 15- 16 vjec te Barcelona e deri me sot.. e ca lidhje ka Messi me futbollin e Argjentines??  me ate spanjoll, po!

mire mesin, po ronaldon si e shpjegon ?

per Ronaldon e Brazilit e ke fjalen besoj?  cfare te sjpegoj tamam?  se edhe ky me kombetaren e Brazilit  nuk eshte se ka shkelqyer aq shume  sac ka shkelqyer  me ekipet qe ka luajtur ne Evrope.. p.sh PSV, apo me shume me Barcelonen.

nuk e di nese e mban mend ate finalen e 88 kunder Frances, qe pritej aq shume nga Ronaldo, por qe skapi top me kembe..

ronaldo portugezin.

mesi sipas teorise tende ben loje spanjolle, po ky portugezi çfare loje ben qe nuk arrin te fitoje e biile as luaje bukur me te vetet ?

ok.  e redaktove dhe u be me e qarte pyetja.  po edhe portgezet njelloj.  neper ekipe te ndryshme luajne,  pak kohe kane te mblidhen dhe  te luajne me njeri-tjetrin..   nderkoh qe edhe Ronaldo  shume i ri karrieren e tij  zhvilloi te Man-United e me pas te Reali.. keshtuqe teorise time i perafrohet goxha..smiley

 

sidoqofte, ne pergjithsi dhe kualitativisht argjentinasit jane lojtare me cilesore se portugezet.

Sakte!

e regullova postin se kishe harruar nje NUK. (qe i jepte tjeter sens frazes)

ronaldo si messi nuk ka fituar asgje ne nivel kombetar. prandaj dhe i lidha bashke. po thosha mire mesi luan ne europe, po ronaldon çfare e pengon te luaje mire per vendin e tij ?

po pra, ajo ''nuk'' bente diferencen, prandaj e pershtata edhe une pergjigjen..

 

ndersa per pyetjen 2 gjera.  e para  ne futbollin Evropian ka shume konkurence, keshtuqe seshte e lehte per Ronaldon dhe Portugaline te fitojne ndonje trofe ne nivel kombetar..  e dyta,  futbolli eshte loje ekipore, nje Ronaldo, sado i mire te jete nuk  te ben pune.

Normale Belul, Tevez ben diferencen gjithmone, ai s`paku e ka treguar ne kampionatin italian, 20 gola s`jane pak megjithse nje lige e tille si e Italise ka rene pak por serish eshte me e forte se irani apo Bosnja psh..Jo?

loje me nerv nga irani(vertet surprize). Gjithesesi Argjentina ka per ta fituar ndeshjen, po ti shikosh jane me instinct killer se iranianet.

instikt killerat ta bejne golin me vetem nje sulm.

duhet gjet fjale (arsyetim) tjeter per ata qe mezi bejne gol pas 45 minutash.

po dhe irani po loz mire, mbrojtjennderi tani a ka te sakte

me mbrojtje dhe kundersulm fitoi me sulltanin dhe skenderbeu. se nuk kishte mundesi tjeter.

Irani luan fiks si Shqiperia!!

More po te luaje edhe si ufot pak rendesi ka, skedinave te shqipove ju bene gropen, eshte luajtur lek i madh mor vlla..Gjithsesi kumarit s`ja ka pare njeri hajrin, te 10=fsha Mesin e 10-re..smiley

kur i var fatet e jetes te skedina, mire t'ju behet. pastaj nuk fitohet duke vene pare per favoritet, por per ata qe nuk i vlereson kush.

luhej barazimi i iranit sot. po ashtu siç luhej kosta rika dje.

Profilo, s`e rruan njeri per skedinen mor mik. Une vendos ndonje pesshe apo dhjetshe thjesht per ta ndjekur lojen me me interes, me me nerv kur i thone, pa gjerave te tilla s`jua ka pare njeri hajrin..I madh je fare, beson s`e nje qe shkruan tek PPU ka kaq nivel medioker sa te beje marrezira te tilla? hahahahha 

Pershendetje !

irani do ta haj golin kur filloj ti duket vetja i bukur dhe te filloj te luj mire

Kush eshte favoriti ne kete ndeshje dhe kush eshte outsider?

S`ka favorit dhe as outsider me c`po shohim, ndeshja vate ne barazim ne mos e fitofte Irani, mallkuar ky moot futbolli..smileysmiley

Po pse mut futbolli? Kur eshte futbolli i bukur? Kur fiton Argjentina?

kur fiton ai qe sulmon me shume

Jo domosdoshmerisht, dihet qe latinet kane futboll teknik, te bukur spektakolar, ky eshte nje futboll bjeri ti biem, mjaft te shohesh emrat ne fushe dhe nje qe e ka per te paren here i duket Ali Reza si Maradona..eee

prandaj neper analiza nuk duhen marre parasysh ata qe e kane per here te pare diçka. 

komentin drejtoja specialisteve te fushes.

Po c´ja fut pordhes kot tashti? Pse futbolli me emra behet? Duhen kellqe, lale, edhe zemer!

Ja e boni Messi ne minuten e fundit.

Po prape, lavdia i mbetet Iranit

bosnja me ate gomarin e madh ne sulm do i rrafi me kollaj (me krose vetem dhe me gjujtje jashte zones) keta iranianet.

argjentina luan si spanja bis. me pasime te shkrurtra pa fund.

Deri tani parashikoj 2-3 vetvrasje ne shqiperi ..

ja shpetuan ..smiley

Fitorja Argjentines, Lavdia Iranit!

ça lesh lavdie. respekti vetem u mbetet. lujten me zemer dhe me mundesite e tyre. por mos harrojme se dhe ata po si pjesa tjeter e botes, kane futbolliste profesionale (mercenare) qe luajne per klube te huaj, per te fituar sa me shume lek. 

nuk jane vend totalitar (korea e veriut) siç po komentojne shume naive ketu. 

si po analizoja une me lart, fitorja i erdhi argjentines nga nje gjuatje jashte zones. 

mesi eshte rob i zgjut. 

Messi, te njejten sic beri me Bosnjen. dobet, i padukshem gjithe lojen.. por prape, e ka ate kualitetin ekstra, thjesht nje moment, nje goditje ben  diferencen.

Ei madhi Anceloti ..Dikush andej nga Fundi perpiqet te na mesoje ...smiley

Urime Argjentines dhe i shpetofshin Gijotines se PD-hit Iranianet smiley Peshku Kuq shpetoi nga "skuqja " e skedines .Urime dhe tye ...

Irani ishte fitues moral i kesaj ndeshje..Argjentina e tregoj veten si nje skuader qe s`do shkoje dot larg ne kete boteror..Bravo Irani!

hahaha I madh oidriso smiley

Serish s`i shpeton dot ironise tye 

ti ke analiza pa vlere.

tye...ne kete rast  ,  fushes  neve duhet ti drejtohesh me .... Yve U smiley

 Urime prap ! Dhe mbahu mos u dorezo si Gatja pa shkrehur asnje Pushke !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).