121 Komente

shpresoj dhe uroj 3-1 per Gjermanine.

Te lumte goja Vlonjato! Ashtu mendoj dhe une, 3-1 per Gjermanine.

6-2, dmth..smiley

edhe ti vlonjato ke te drejte. Mund te shkoj dhe 6-2.
bobo sa shume qenkemi ne nje mendje.

Ne ate krah flini ju vlonjatet smiley

sot jemi vlonjat te gjithe smiley

Vlonjat vlonjat, por Portugalia fiton ama... 2 por edhe 3 me zero, pse jo smiley

nje minute: Vlonjat vlonjat po fiton Flamurtari.... duhej te kishe thene.
nejse te fitoje me i miri. rendesi ka qe te jete loje e bukur.

Barazim.

Pershendetje 

Si tifoze e Gjermanise them 2 me 1 per ne. 

Kam nje parandjenje qe finalja ne boteror do te jete Gjermania dhe ???????

Argjentina? Ndoshta. Kush e di? 

Por Gjermania sot fiton pa diskutim. 

Në “Fonte Nova Arena” përballja mes Gjermanisë dhe Portugalisë do të luhet në orën 18:00..Të dyja këto përfaqësuese janë përballur së bashku 9 herë, nga këto 5 herë ka fituar Gjermania dhe vetëm 1 herë Portugalia. Në ndeshjet e prag-botërorit, të dyja këto skuadra nuk kanë pësuar asnjë humbje, megjithatë në kualifikueset europiane Portugalia u rendit e dyta, pas Rusisë, dhe siguroi biletën për në Brazil falë “Play-off”-eve me Suedinë. Sipas njoftimeve të fundit ylli portugez Ronaldo sot do jetë në fushen e lojes nga minuta e parë, nga ana tjeter Gjermanisë i mungon nje lojtar i rëndësishëm si Marko Reus

Në djall gjermanët, para Portugal smileysmiley

Del x, 1 me 1. Vini bast e do me uroni  smiley  

Kam dhe argumente po deshet  smiley 

Shyqyr qe s'me nigjoi njeri smiley

Erdha pak si vone se do te te kisha nigju smiley

Gjermoni doi shklasë me kamb.

Portugalaret te dorzohen se per at zot nuk ka zot qi i del perzot.

Amon amon Gjermoní

o Belulo, ky Nostradamusi ma paska fut vetem se paska gjet edhe emrin, se qe do bote autogol Brazili kom qene i pari qe e parashikova me deklare ketu te PPU.

o Gono, ky ka gjet jo vetem emrin e autoglberesit,  por e paska bere te njohur, worldwide, edhe ne Twitter..    ndersa ti, thene vetem ketu te peshku, nuk quhet deklarate zyrtare.smiley

 

p,s  them qe mirditorismiley  Muller ben golin e pare te lojes sot.

vallahi jemi per spektakel sot. ozil dhe getze ne formacion gjithashtu.

ja formacionet...

Gjermania: Neuer, Boateng, Hummels, Mertesacker, Howedes, Lahm (c), Khedira, Ozil, Muller, Kroos, Gotze.

Portugalia: Patricio, Alves, Pepe, Veloso, Coentrao, Ronaldo (c), Moutinho, Almeida, Meireles, Nani, Pereira.

 

kujdes,  portugezet kane dy cilesi te vyera:  edhe futboll dine te lozin,  por  jane edhe  shume dinake te rafinuar   ne menyren si tia prishin lojen kundershtarit...

 shoh nje fitore te ngushte  dhe te mundimtesmiley te gjermanit. 2-1

ne 12:00? WTF? Na late pa pune mer legena!!!!

lanc tajm

sapo e zura vendin ne restaurant me nje heineken ne dore. me kane vene 4 ekrane gjigande para syve s'di ke te shikoj me pare.

me nje heineken ne dore...

tifoz gjerman qe po shikon ndeshjen e gjermanit me nje heineken.smiley   po pse humben birrat gjermane si: bitte ein bit...smiley  etj.

aman o belul. ne shyqyr qe po gjejme heineken ti thu birre gjermane. ketu na mbyti budweisser dhe coors

Eshte mbaruar Labatt andej? smiley

jo jo kane ngel dhe ca arka

e kemi dhe nje shqipo ne rezerve me gjermanin

Kena aq lojtare me tatuazhe shqiponje sa per 2 skuadra n'botnor. Me tatuazhe shqiponje them, jo shqiptare. smiley

Nani bo 2 sot po Ronaldo le lojen pergjys i demtum

Panzers!!

Goool .

e merituar

e dhene pak me lehtesi penalltia ne fakt, por kishte baze ligjore..smiley

 

nderkoh mirditori Muller shenoi  i pari,ashtu sic e kishim parashikur ne lloto..smiley  faleminderit Low qe ke ngarkuar Muller te gjuaj penalltite!.smiley

Nuk ishte penallti.

flisni me leje ju lutem

2 Petlla... hec aty plako!!!

 

Me TOKMAK

arbitrin, e kemi me vete!!.smiley

U bo pak si e merzitshme me thone te drejten .

Tashti u bo tabele qitje....
 

A do i çok djath kaçkavall te grime perspri makarondave smiley

Eeeeeee BLUJTI smiley

I rafte nje pike punes! 

e humben fare nervin Zhoaot

Nuk ishte penallti. Hhahaaha.

Nji kërmë u qeru nga grupi dethit.

 

Gana tjetra.

 

Do e qujm gol kur tprekun topin ai si e ka Ronaldo.

Hajde PORÇUGALL hajde...

Normale amministarazione(thote komentatori italian) smiley !!

po 5me 0 lejohet?smiley

+5

Gjermania me e forte po ai simulimi i surratkatnarit muller qe i turpshem, e kuqja gjithashtu. U rrezua 2 here sikur e vrane dhe dy here u ngrit si mic sokoli sa e pa qe e hongri arbitri karremin. Lojtar curv. 

+1

jo jo veç 3-1 . poplli e ka dhon verdiktin

jan 1000 000 tedhespektathore qi kan votuar

ueeeeee ronaldho

u fut edhe Xhevdet Mustafi.smiley

ku mer. nuk po e shohim akoma...... ups harrova qe jemi 6 ore mbrapa ne

portjer koqe portugalia

Ca ore eshte USA sot se pertoj me gugellu. 

6

Thank you. Can't wait. smiley

By the time you wrote these here and waited for an answer, you could've gugellu. just saying.

Ti kujto se prita ketu mbas dere? Une shkruajta dhe harrova. Kur hyra prape pashe Fiqon ( qe e falenderoj meqe mu dha mundesia prape )

Obobobobo fillun keto me nga 4-0

Portugalise i eshte rezervu nji shonc i modh ne te ardhmen..

I ra ne koke glasa e Gjermonit sot smiley

 

smiley

e mylli.smiley

Uffff eshte ters kur e fillojne me kto nga 4 smiley

i gjo dihet, gjermont nuk funksionojne si motorr benci...

Linja ne studjo.

shihemi ne finale smiley

Do te te fal nje gol smiley

s'eshte nevoja smiley

Si te duash ...smiley

seriozisht tani, me pelqeu gjermani. duket qe eshte skuader e forte dhe pretendente...

ne krahasim me portugaline dmth

Po pra edhe per Pepinot ne krahasim me Angline dmth

duket qe eshte skuader e forte dhe pretendente...

smiley

Pse qesh , ashtu i duket smiley

Hahahahahahaha Cristiano Ronaldo.........gjermont tallin molet me te......i lejn vetem nji lojtar tek muri....edhe cfare ben Ronaldo?  GODET MURIN smiley

smiley

Ma more sa po e shkruaha do rrosh mo shume

Prit se ka keq.. Te encja pasardhese ia uli edhe ate murin tek, vun Filip lamin smiley

smiley gjith ket pun e kish bo Manuel Neuer n´kok t´vet. "Kom qejf me kap ose me grushtu nji top prej Ronaldos. E kom fiksim!" kishte thon Neuer edhe skuadra s´ja kishte prish qejfin. smiley

Po edhe Ronaldo cun zonje. Me t´paren s´ja kishte bo qejfin Neuer, por me t´dyten ama.....superstar tjetri e jo shaka! smiley

Gjermont per at pune i rrujn bishtin ronaldos se skan asnje lojtar qe ti afrohet as dy nivele larg po ca te bej ronaldo me ate ekip sallom qe ka. 

He se ju gedep USA ju gjermanet. Do luajne bashke, si I bie ? smiley

I qellon keq USA  , me gjasme qe kane pune ne Irak nuk paraqiten fare ne Stadium smiley

Une jam tifoz i Gjermanise. Ne pjesen e pare ishte Gjermania e vertete... Ne pjesen e dyte pame nje Gjermani ne nje seance stervitore..... 
Kjo mua nuk me pelqeu fare... 
Kam frike se mund ti ndodhe si Bajernit, qe pasi siguroi 5 jave para titulllin neglizhoi kaq shume dhe i humbi instikti i lojes sa e zgerdhiu paq Reali  ....

Prandaj nuk eshte shume per te festuar....

ebenso!

"Une jam tifoz i Gjermanise"

Te shkuara alidems!!! smiley

oleeeeeeeeee

o fiqo hiqe uniformen e dojcit se neshja tjeter osht mas 5diteshsmiley

E dhjeu dhe kete ndeshje arbitri. Shume dobet Gjermania, nuk e  besoj te dal nga grupi... Irani do e mund, Nigeria do i marr nje barazim. Nje penallti qe s'ishte penallti dhe me 10 lojtare Portugalia. Gjermania 4 gola me te shtyre. Shume dobet.

Gjermania sqe dobet eshte ekip konstant po u duk me mire nga traplliqet e arbitrit dhe ekipi i dobet i portugalise qe vec ronaldon kane. Sec kam idene qe usa do ja u fusi gjermanve. Argjentine- spanje ne finale. 

Spanja s'vete dot ne finale kete vit, madje rrezik s'del nga grupi. Nga skuadrat e medhaja vetem Argjentina dhe Italia kan shanc.

Brazi-Gjermani

"..kater gola me te shtyre.." smiley

ktu e paske prish i çik me thene te drejten smiley

deri tashi, meqense i pame te gjithe  te fortet dhe pretendentet ''ne leter''  e ketij boterori, Gjermania  mund te konsiderohet pretendenti kryesor!

dukshem, qe ne fillim   ushtruan presion , morren mesfushen dhe u pozicionuan ne loje sulmuese  duke diktuar tempo te larte gjithe lojen..  asnje ekip se ka bere  kete deri tani.   dakord, gjermanet perfituan maksimalisht edhe nga disa situata te lojes.. pak a shume penalltia, por me shume  karton, i shpejte, i kuq i Pepe qe la ekipn me 10 lojtare.. por prape, me ate  ritem qe kishin gjermanet, edhe me 11 lojtare te ishte Portugalia, prape 3 - 4 me 0 do kish dale ndeshja!

urime tifozave gjermane!

faleminderit behlul

te lutem Lipi!

Belul me cin e pe, te majtin apo te djathtin? Gjermania ishte shume dobet... Tempo? Tempo tregoi edhe dy tre kampionatet e fundit Gjermania, po s'ka as lojtare as takat te matet me skuadra te medha. Ketu do jemi dhe ke per te pare qe Gjermania sapo te takoje rruges ndonje skuader te madhe do humbase keq. Nuk ka takat Gjermania te bej gola,, beri 4 gola sot por po te shohesh me kujdes te katert jan gola qyl, me te shtyre. Gola te tille nuk ben dot me skuadra te mira. Gjermania s'ka shanc fare, vetem pati nje fillim te mbare me fat.

po ty Portugalia te duket skuader e vogel?smiley  

shiko, se nuk behen gjerat me inat..smiley   Gjermania u hodh ne sulm qe ne fillim.. dhe sidomos  krahu i djathte mesfushe-sulm funksiononte shume mire..   ndersa me tempo ne futbollin modern, nuk nenkuptojme  qe te bredhesh poshte e larte   pandalim, sic bejne japonezet dhe  koreanetsmiley..  por eshte  vendosja e lojtareve ne fushe, futbolli pozicional...  dhe duhet  qe topi te qarkulloj  shpejt dhe sakt.  dhe lojen pozicionale, e cila automatikisht e ve kundershtarin nen presion,  gjermanet e bene shume mire.smiley

Gjermania eshte skuader me eksperience dhe tradite futbolli prandaj. Por qe me te shtyre i beri te katert golat, mnjf asnje sulm psh i organizuar dhe perfunduar me nje gol. Nje penallti aty, nje korner atje, nje gabim aty, njecik rremuj atje. Me kupton? Nuk ka shanc Gjermania me nje skuader te forte. Portugalia eshte skuader e mire dhe kam pershtypjen se edh eme dhjete lojtare lozi me mire se Gjermania... te pakten per mendimin tim, organizoi sulme me te mira dhe beri futboll me te bukur.

''nje penallti aty, nje korne atje, nje gabim pak me tutje.....''

po hiç po  Habili..smiley    po pikerisht, sepse gjermani diktoi, dominoi, ushtroi presing, prandaj dhe e detyroi kundershtarin  te bente gabime.. ky eshte qellimi  i tempos dhe presionit konstant.. vjen nje moment qe kundershtari nuk e perballon dot, dhe ben gabimin..smiley   mirepo jo te gjithe jane ne gjendje te ushtrojne presion konstant  ne pjesen me te madhe te lojes sic bejne gjermanet..

nga  ana tjeter,  ne po flasim teorikisht ketu, sepse ka ekipe, si Hollanda bie llafi.smiley,  qe ka kualitet mjaftushem ta perballoje presionin  dhe  tja ktheje me te njeten monedhe..smiley

Po ketu me dil ca perdridhesh kot smiley 

Hollanda ben futboll te kenaq zemren... Latinet e evropes te veriut jan per futboll. Po si nuk ka botror te mos i bej Hollanda golat me te bukur o vlla. Edhe njehere qe vendosen te lozin si gjerman vajten humben finalen me Spanjen. smiley

Kete botror i beri Hollanda tre golat me te bukur te botrorit qe ne ndeshjen e pare smiley

...organizoi sulme me te mira...

Ke pare ndonje ndeshje tjeter apo po flet per Gjermani-Portugali 4-0 zhvilluar ne 16 Qershor 2014? smiley

Pse ca beri gjermania? 4 gola pra qe te katert qyl! Kunder 10 vetave.

Futbolli luhet per gjola. Per elegance ka te tjera avaze si psh baleti.

gjermanin po s'e ngave s'te nget

nuk e kuptoj si mund te simpatizoje dikush futbollin gjerman! 

dakort,kane disipline dhe organizim,por u mungon bukuria,arti,shpirti!  pra nje jogjerman dhe konkretisht  nje shqiptar, i cili nuk ka aresye kombetare per tifo progjermane,c'dreqin u pelqen???
 

Ke parasysh ti qe dun ter shqiptaret golf 4tsh dhe benz 220? Edhe me ik refugjat ne gjermani me sjell i benz ne katun? Sindrom fukarai o burr, nenshtrim pakushte ndaj me te fortit, skllaveri. Ne un i vogel me gjermont isha se me bon xhajat. Rritet pastaj robi meson nga eleganca e kreativiteti i ekipeve te tjera dhe thu me vete o i kivja robt si kom qen me kto salloma der tani. Po puna esht qe ca rob nuk rriten kurre, se kan aftesin me kap brilancen e mesit, tangon e ronaldos pare apo artin e pirlos dhe xavit. I dun gjonat bruto, sade, katnarce, gjermonce me i llaf. 

...nenshtrim pakushte ndaj me te fortit...

...gjermont isha se me bon xhajat...

...me kap brilancen e mesit, tangon e ronaldos pare apo artin e pirlos dhe xavit...

 

smileysmileysmiley

 

 

Gjermania nuk ndeshet me Italine,se nuk jane ne nje ane.

Gjermanine vetem Italia e mund se ata ja dine ilacin,te tjerat i ka buke me djathe.Fatkeqesisht Italia pasi mund Gjermanine e konsideron te mbyllur misionin e saj dhe ha nga 4 gola ne finalet si ne 1970 dhe ne europianin e 2012.

Gjermania nese ecen ndeshet me Argjentinen nese kjo ecen.

Italia dhe Hollanda te shikojne te eleminojne Brazilin.

Argjentinen e mund Gjermania.

Kupa shkon ne Europe.

sa crv ai muller...e kom shum inat si lojtar

ndeshjen nuk e pashe...se na punojm knej, s'i bim me dor

megjithate, do me behej qejfi po te eleminohen dojcat..sa me shpejt te jete e mundur

Kloses te shkrete i dul pune me thy eshe rekordin e Mullerit mbas atij te Ronaldos. U bo Muller me 8 gola, tre ne nji neshje, EA Sports.

ej po stadium i bukur si resort ishte,i rrasi tre petllat gjermoni pjesen e pare shpejt e shpejt edhe pastaj tu mor ca rreze dilli ne pjese te dyte like a boss me pushime si puna 'Bames.

 

Me vonese por tani e pashe rastesisht:

Gjermanet zoter te teknikes, sulmit, mbrojtjes, fushes, saktesise, sigurise, civilitetit, rezistences. Ata, me lojen e tyre ne kete fitore te shkelqyer, nuk e munden por e shpartalluan Portugaline 4:0 dhe kjo thuajse ne shtepine e tyre.

Tomas Muller supershenues, superstar! Urime ekipit fitues ne rrugen drejt Kupes! Urime te gjithe tifozave te Gjermanise si dhe mbesave dhe niperve te mi, shoqeve dhe shokeve te tyre qe festojne sonte kete fitore!! sb

Miq, gjithe lojen une po prisja Shkodranin ne loje! Urime Shkodran, je yll i vertete!! sb

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).