34 Komente

3-0

Belgjika me ne fund ne Boteror!   dhe  me duket se keta kane qe nga koha e Shifos, Gerets, Kulemans, Van der Elst etj, qe skane marre me pjese ne Mundial... nejse, tani kane nje ekip te ri dhe shume te talentuar. 

mendoj  qe Algjeria nuk do jete pengese serioze per belget..     2 ose 3 me 0 per belget!

Pierre Thomai me duket se e kemi Belg apo jo? Me siguri eshte duke pire ndonje vere te vjeteruar dhe duke shijuar ndeshjen. Edhe une sonte jam me Belgjiken.

Ekipi belg Kuazo, nuk eshte keq, por nuk eshte dhe aq mire, lojtaret e saj trashegojne difekte te medhaja nga trajnimi i hershem i tyre, ata nuk e kan mesuar futbollin ne menyre shkencore, nuk i kane mesuar elementet baze te formimit te skemave mbi bazen e pozicionit te topit dhe kundershtarit, skema qe mesohen qysh ne te ri, mosha 14-15-16 vjeç. Pra ata trashegojne difekte nga traineret e meparshem, gje qe fatkeqesisht edhe traineret aktual dhe federata belge nuk e vene re, se nuk jane eksperte/specialiste te futbollit. Futbolli eshte pasion dhe shkence, dhe jo para. 

Ekspert mund te behesh edhe pa tituj shkencor zoti Pjer!!!! Mbase desha te thosha zanaci, por ne lidhje me temen dhe me gjere, me duket se jam korrekt.

Natyrisht Bamke, une njoh shum eksperte ketu qe jane me shkolle te mesme, sikunder njoh shum me shkoll te larte qe çalojne rende nga mend e kokes smiley

Hahaha

1-0 ose 1-1, megjithate Belgjika fiton grupin.

Go Algjeri Go hade ishalla fiton Algjeria smiley

 

megjithse 1-0 per Algjerine pjesa e pare, Belgjika  do ta fitoj ndeshjen... thjesht,  belget jane  pak nen presionin e ndeshjes se pare ne Boteror  dhe spo  dalin dot ne lojen e tyre.  plus, qe algjerianet po bejne loje shume  te terheqeur, difensive..

Belget do fitojne nje merde te madhe sa Januzaj...

 

Pjer, jeni teper i sakte ne komentin tuaj!

Ca ke me Januzajn ti merr vlla? 

Çe ma Fellainin ne stol ky me?

Fellaini eshte lojtar koti po hajt mo... e beri ate gol vari lesht.

po he de..?!    e pe, sapo e futi Fellainin, tak goli.smiley      

hajde ne koke te Januzajt tani...

Januzaj po, habitem si nuk e loz, ndoshta po e ruan per ndeshje te medha.

ora, ka shume zgjidhje Belgjika..  shume fare.   cuditerisht, eshte nje plejade lojtaresh  te te njejtit nivel..  eshte vertet  problem per trajnerin, ke te fus me pare..smiley

 

p,s  e thame, fiton Belgjika.smiley

ndoshta po e ruan per ndeshje te medha.

smiley 

Januzaj eshte Ronaldua i mbas disa vitesh.

Nuk e di e mban mend Shifon? Ashtu do perfundoje edhe Januzaj, krahasimi me Ronaldon eshte fare i pavend dhe madje madje naiv.

ka dhe njifare detyrimi moral ndaj lojtarve qe e sollen Belgjiken ne botror vecse.

konstatim i sakte Bredho!

nuk e di, e kape analizen shkencore te Pjerit me siper per Belgjiken..?  ''Belgjika nuk eshte mire, po nuk eshte dhe aq keq''.smiley  etj etj...   pra trajton me te drejte metodat moderne  te  stervitjes ne futboll qe duhen mesuar  shume heret nga femijet qe aspirojne te behen futbolliste.. dmth, vemi nga vemi, do perplasemi patjeter  te mëma e teorise: futbolli, si gjithcka tjeter, eshte makro....smiley

Traineri belg, po ben te pamunduren, pooor keta jane smiley ky lloj brumi qe lozin pa skemat shkencore, qe perpiqen fizikisht, forcerisht, bjeri ti biem, çoje topin para, mase del gjo, fatkeqesisht kane ngelur tek skemat e vjetra te stervitjes se tyre, tek ato qe kane aplikuar/trajnuar qysh ne moshe te re. 

kjo me ra ne sy, Pjer po mendova mos t'ja fus kot ngaqe nuk jam ekspert. Plus ndeshjen po e shifja me copa

Edhe une pjesen e dyte pashe, dhe jo te gjithe. Tek pjesa e pare pashe copeza, por e kuptova menjehere skemen, menyren e lojes. Dobet, te dyja ekipet, te flasim te drejten. 

konstatime te drejta nga ana jote Pjero!  

 po kshu kot,  kur ben analizen e ndeshjes ti, e merr parasysh edhe fucktorin  (pak)  te rendesishem qe Belgjika nuk luan vetem me porten bosh ne fushe, por ka edhe nje kundershtar para, i cili gjithashtu ka skema e taktika dhe do te fitoj ndeshjen..smiley   se si tha ai:  11 kunder 11, topi eshte i rrumbullaket..  etj etj..smiley

Ka kualitet Belgjika. Heret a vone do dilte ne pah.

klubet belge jon tu gri lek, rrit e shit ne Angli. smiley

gjysma e futbollisteve te Belgjikes, e ka mesuar futbollin ne Hollande..smiley     Dembele, Mertens, Chadli.. ndersa Vertongen dhe Alderweilerd  vijne nga Akademia e Ajaksit.. qe 14 vjec ne Amsterdam..smiley

 

i ha te gjall Amerika  keto belget. Kot se paska thone orakulli qe amerika shkon te pakten ne gjysfinale.

o gone po meso cik grupet se paku, amerika nuk eshte ne grup me begjiken.

Soniko, eshte 1 hap para goni, spo flet per grupet aty..smiley

belulo ke fillu t'mi besosh parashikimet, se tre here kam fol po kam qelluar ne shenje.

o sonik ke pa naiher kampionat botnor ti? se kampionati nuk maro me neshjet e grupit.

belgjika e para ne grup, amerika e dyta ne grup , kryqezohen. apo do thush ti del belgjika e dyta ne grup dhe amerika e para.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).