Ceremonia e shenjtërimit të katedrales ortodokse në Tiranë ku, ndër të tjerë, mori pjesë edhe patriarku Irinej (i njohur për deklarimet e tij antishqiptare) ka sjellë reagime të forta në medien e Kosovës. Valëvitja e flamurit serb në Tiranë, mesazhi në media i patriarkut Irinej ku shprehej se “Kosova është serbe”, sjellja e liderëve shqiptarë para tij etj. janë cilësuar nga media në Kosovës si “një turp i shtetit shqiptar”. Përmes një redaksionale, gazeta “Express” në Kosovë e ka cilësuar atë që ka ndodhur sot në Tiranë si një “provokim që vjen nga shteti amë” dhe si një sjellje “aspak vëllazërore” të Shqipërisë kundrejt Kosovës.

n.k

Mëposhtë shkrimi i plotë redaksional i “Express”:

Flamuri serb ka valuar në mes të Tiranës, ndërkohë që nga kryeqyteti i shqiptarëve, Kryepeshkopi serb, Irinej, ka thënë se “Kosova është dhe do të jetë serbe”. Gjithçka ka ndodhur sot gjatë ceremonisë së shenjtërimit të Katedrales Ortodokse “Ngjallja e Krishtit”, e ku, tok me Krepeshkopin serb, kanë marrë pjesë gjithë lidershipi institucionalë e politikë i Tiranës.  Ky lirisht mund të quhet si provokimi i radhës që vjen nga shteti amë, apo thënë më mirë pakujdesia e radhës e Tiranës ndaj ndjenjave të kosovarëve; diçka që ndodh vazhdimisht, diçka që përsëritet kohë pas kohe - herë nga ndonjë televizion, herë nga një parti politike, nga ndonjë kryetar bashkie... Të kujtojmë se vite më parë, Goran Bregovic mori Çelësin e Tiranës, Kumbar i bashkimit të PS’së dhe LSI’së ishte Ish-Presidenti serb, Boris Tadic, pak javë më parë shqiptarët në Tiranë u harbuan me Zdravko Colicin. Por kulmi ishte ceremonia e sotshme shenjtërimit të Katedrales Ortodokse “Ngjallja e Krishtit”.  Pse duhet ftuar në një ceremoni kaq të rëndësishme për komuniteti ortodoks shqiptar një fashist serb sic është Kryepeshkopi serb, Irinej?  Si mundet që i gjithë lidershipi shqiptar; nga Presidenti Nishani, Kryeministri Rama, Kryeparlamentari Meta dhe lideri i opozitës, Basha, të marrin pjesë në këtë ceremoni dhe t’ia puthin dorën Irinejt?  Kush ua lejoi atyre të rinjve të valojnë flamurin serb dhe të hedhin parulla kundër shqiptarëve? Ky po që është një provokim. Ky po që është një turp i Shtetit Shqiptar.

 

439 Komente

Turp te kene qelbesirat, politikane ose jo, qe kane ndenjur dhe pasi ky qelbesira ka thene "kosova eshte serbi" Popull derr, besimtare derra smiley

Kete e ka thene ne Tirane apo me pare?

e tha ne Tirane ne interviste me mediat (Top-channel me duket).

nuk e marr vesh si e kane lene me hy ne Shqiperi kur dihet qe eshte radikal. 

wow. dhe gazetari rri si i dhjere ne breke, i respektushem ndaj propagendes serbe. intreviste sureale per nje televizion kombetar me broadcast ne kosove. tch-se duhet t'ja heqin licencen ne kosove, dhe eshte minimumi qe mund te bejne. broadcast qe nixt urretje, e thjeshte fare. 

gazetari po ben detyren si mesazher. Mund te kete ndonje gabim qe s'i ka bere pyetje per krimet serbe. Urretjen nuk e nxit mesazheri por mesazh dhenesi. 

shteti i Leshit

skandal smiley

smileyku eshte problemi,fushate rehabilitimeshsmiley

Une jame me teper i indinjuar me ndalimin e Ate Nikolla Markut ne kete pjesemarrje..megjithate

Nuk e honeps dot kete ekstremist radikal por ne fakt ishin ftuar gjithe kokat e ortodoksise boterore dhe nuk kishte nevoje qe ti bllokohej hyrja ketij kokemykurit.Do te conte me teper uje ne mullirin e antishiptareve bllokimi i viztes se tij dhe krijonte publicet te panevojshem per kete kokemykur...Mos krijoni furtune ne goten e ujit

Nikolla Markun kishin frikë ta pranonin, se herën e fundit që mori pjesë në ceremoni përurimi, ishte ai i tunelit të Elbasanit, para zgjedhjeve - që u rrëzua të nesërmen. Ne nuk duam të na rrëzohet kisha, apo jo? 

 

Robin e vetem qi kishte dal me protestu (gru), e kishin arrestu smiley

 

 

ne interviste me mediat ky nuk mund te kontrollohet, por te shpallet menjehere persona non-grata

nderkohe, s'ka nevoje per pordha patriotike nga kosova, te njejtet qe vinin dhe vidhnin zgjedhjet shqiptare duke votuar per bac berishen

p.s. do ndodhi cdo dite nai gjo qe i nxef robt

si fillim:  Irinej u ftua nga Kisha  Ortodokse Autoqefale Shqiptare..  mirepo ketyre nuk u thua dot: Turp!!  se kjo eshte kisha e Janulles dhe e grekeve dhe jo kisha shqiptare..smiley  Janulla  dikur, gjate luftes se Kosoves  lutej per  ''populin  vela ortodoks serb''  qe po vuanin nga bombardimet e NATO-s,  por  jo per shqiptaret e Kosoves.. keshtuqe ska sanje çudi ketu..smiley   

ndersa per politiken cte thuash... 100 here TURP!! 

 

p.s  At Nikolla Markun nuk e kishin ftuar ne kete ceremoni..

Nuk osht e thon qe ku shkel koma e serbit mos t'qelbet dynjoja .Far e keqe,ske ci bon. Reagoi naigjo janulla si i zoti shpis apo jo?

Ska ngelur antishqiptar pa u ftuar ne Shqiperi.

Tani besoj se vetem gruaja e Milloshevicit ka mbetur pa u ftuar.

Por ndoshta do ta ftojne se shpejti edhe ate.

Posht Qeverija!

C'mut duan kreret e shtetit ne nje ceremoni fetare te cfaredo lloji?ne jemi shtet laik.feja eshte e ndare nga shteti.

shteti i Pjerdhur Shqiptar duhet tu kerkohe falje krimineleve serbe se pranoi ato nje milion refugjate kosovare. Duhet t'i kishte kthyer mbrapsht qe kriminelet te benin me shume masakra, therje, perdhunime, etj. Keshtu sigurohej me mire Kosova si zemra e Serbise, simbas ketij priftit serb. 

Perfundimisht kisha ortodokse eshte antishqiptare dhe keta mjekroshat greke e serbe nuk mund te quhen prifterinj. Jam kurioz te di se cmendim kane besimtaret shqiptar/ortodoks per kete ceshtje. Na rruat liria fetare neve.

Dihej me kohe e me vakt qe Kisha Ortodokse e spiunit Janullatos eshte bere nje cerdhe asntishqiptare ne cdo aspekt, ky ishte guri i fundit. Bravo politikaneve te leshit te Tiranes, hani mut tani.

Gjithnje jam per respektin ndaj fese, por kjo ka kaluar cdo cak. Kisha Ortodokse ne Shqiperi qe ka 5% te popullsise ose jo, eshte kthyer ne nje zyre politike. Bile edhe kete 5% nuk e perfaqeson dot shpirterisht se shume ortodokse shqiptare nuk e gjejne veten ne kete kishe qe merret me shume me politike se me fe.

Kjo kishe ka me shume pushtet ne pushtetin politik aktual se cdo komunitet tjeter, prandaj edhe horrat pa din e iman qe drejtojne qeverine, per te marre dy perfitime te qelbura politike ftojne kryepeshkopin serb, qe do te ishte e gjitha normale sikur ky kryepeshkop te mos ishte pas politikes serbe ne Kosove dhe te mos jepte mesazhe politike mu ne mes te Tiranes.

Fëlliqësi....si të ftohej Gëbelsi (po të ishte gjallë) në Tel Aviv për të përuruar ndonjë kishë gjermane....

Megjithatë, është mirë nga një anë, sepse u hapen sytë cave që vdesin për PS e PD.

Mire t'i behet atij populli kur nacionalizmin ia ka lene ne dore mister xhelit. 

Une nuk thash kot me heret se 150 mije Serb e Grek kontrollojne gjithe Shqiperine.

Po ashtu Turqia kontrollon dhe ka blere gjithe Kosoven

Pra kjo tregone qe Shqiptaret si ne Kosove ashtu dhe Shqiperi nuk kontrollojn shtetin

Shpresoj te fitoje Vetvendosja ne Kosove dhe Aleanca Kuq e Zi ne Shqiperi por veshtire Patriotizmi ka vdekure tek Shqiptaret

nga jugu berisha; fal detin,mbjell eshtra dhe varreza grekesh...

nga veriu rama ,bekon krimet e serbeve,mu ne zemer te tiranes ''ngjallja e krishtit'' ku jane te ''ftuar'' te gjithe kreret e shtetit,per te treguar bindjen e tyre te verber ndaj padroneve...

...skllever e bij sklleverish...  tha i NOLI

Turp.

Fryhen kot lajmet e llocin peshqit me i pike uje. Dalin pese cerra me flamur aty edhe aq duan robt, plasin. Lerini mer njerezit e lire, ca fusni hundet kot. Le te lulezojne fetaret, ateistet, anarkistet, satanistet, lgbt-istet. Kjo eshte demokracia e kulluar. Dy verejtje kam, shtetare sduhet te kishte aty se shteti ska pune te feja dhe 2.policia ka bere gabim qe ka ndaluar ate gocen me portretin e nolit, ka dhe ajo te drejten e protestes ne demokraci. Ne kto raste policia hyn kordon ne mes si psh ktu ne usa te nazistet dhe pacifistet. Nejse, e ardhmja eshte e ateizmit. 

 Kush ua lejoi atyre të rinjve të valojnë flamurin serb dhe të hedhin parulla kundër shqiptarëve? 

Po ne Kosove a nuk ka serbe qe ngrene flamurin serb ? A nuk flitet serbisht ne parlamentin e Kosoves nga deputetet serbe te listes?

Po zv.kryeministri i qeverise se Kosoves a nuk eshte serb?

Keta patriotet qe perdorin garuzhde ne vend te luges.

 

S'eshte dhe aq e thjeshte, nese ketij plehres episkopit Irine do i refuzohej viza per ne Shqiperi do behej nje gjurulldi e madhe ne prag te palo-statusit qe pritet te merret ne qershor. Te gjithe i dime te drejtat e njeriut, harmonia fetare, bashkepunimi mes popujsh e gjepura te tjera si keto, une mendoj se nuk bene keq qe e lejuan por mund te shmangej glorifikimi qe i bene media te caktuara dhe konretisht Top channel nje media plotesisht proqeveritare qe duke i dhene nje hapesire te konsiderueshme i beri nder patriarkanes serbe kur ky Irine shpalli se Kosova eshte djepi i martireve te Kishes ortodokse dhe Peja si qytet i saje kryeqendra e ortodoksise serbe. 
Faji ne fund te fundit eshte i te gjitheve po te marim te mireqena komentet e mesiperme, aty moren pjese perfaqsues te larte te katolicizmit dhe muslimanizmit shqiptar, asnjeri nga keto se bojkotoi ftesen? Ne shugurim moren pjese edhe Presidenti Nishani, Kryeministri Rama dhe Spikeri i parlamentit Meta, pra shteti perfaqsohej nga njerzit me te pushtetshem te tij qe ne me hir dhe pahir i kemi zgjedhur te na udheheqin drej humnerave te pafundme.
E fundit, kjo ngjarje ka muaj qe pritej pasi kjo kishe ka dy vjet qe eshte ndertuar dhe tjetra s'ma do mendja se protokolli shteteror eshte njoftuar ne minuten e fundit. Ky vend ka njerez te pergjegjshem qe duhej te ngrenin zerin me kohe dhe jo ta lernin ate qe ta bente nje parti politike faqezeze si AK e udhehequr nga pseudopatrioti Spahiu..
Dhe ne mbyllje keta kosovaret bejne kot gam-gam pasi sa here qe ndonje kleriku a politikani serb i eshte ngrehur te vizitoje Kosoven, e ka bere pa me te voglin problem..
 

Habitem se si mund te merret seriozisht "gazeta" ekspress e cila nuk eshte gazete e primtuar njer por online news website qe nuk lejon as komente... 

Keta e dine se cfare populli kane ne kosove dhe e manipulojne kollaj... Kishat Serbe ne Kosove i kane qe valvisin flamuj gjithe diten e nuk guxojne te thone nje llafe.. Mos te flasim pastaj per Mitrovicen.. Nejse, kjo gje pritej se ishte mbush Tirana sot me agjente Serbe e Greke.. Moren disa femije serbe ju dhane nje flamure e ngrihet "ekspress" dhe ve alarmin.. 

 

ky krahasimi me kishta serbe ne Kosove ku valvitet flamuri nuk eshte fare relevant me rastin e Tiranes!   ne Kosove sic e dime ka nje marreveshje nderkombetare ne lidhje me serbet, kishat dhe enklavat serbe ne pergjithsi..  meqense nderkombetaret ndihmuan ne çlirimin e Kosoves edhe shqiptaret e Kosoves jane te detyruar ta respektojne kete marreveshje.. plus, de facto, nderkombetaret qeverisn  Kosoven!   prandaj edhe keto flamuj  valevisin strikt  ne   enklavat e serbeve..smiley

ca thua o Belul? Ata jane ne qeveri ti thua enklava serbe.. Domethene te marrim edhe ne KFOR tani te na ruaj kishat qe te bihen rehat patriotet e Kosoves?  po rri se nuk i ha njeri keto, serbet gjithmone kane qene shume te trashe me propaganden.. po shume fare! 

po, jane ne qeveri, ne parlament etj... kete e dime!  por kjo verteton ate cka po te them me siper,  pra  shqiptaret jane te detyruar te pranojne  marrveshjen  qe kane bere  me nderkombetaret  kur u clirua Kosova, ishte kusht!

une sdoja ti bija gjate me siper,  por serbet jane te perfaqesur: ne qeveri, parlament, policine e Kosoves, ne sektore publike etj,  proporcionalisht  me numrin e popullsise ne Kosove  shume me teper  se cduhet,  por cte besh, kushtet, marreveshja,  mbikeqyresit nderkombetare.... pra Kosova nuk eshte akoma nje shtet sovran.  Shqiperia (presupozohet) po!   ky eshte ndryshimi.

Jo po ta dishe mire Belul...Kosova njihet nga mbi 100 shtete dhe pavaresia nuk ka me kushte.. ka kaluar mbikqyrja 2 vjet ishte. Domethene eshte shtet! Marreveshje kur vjen puna per fene dhe te drejtat e minoritetit ka dhe Shqiperia se jane disa angazhime nderkombetare te detyrueshme.. Me 3 gishta larte ne parlamentin e Kosoves deputet serbe e me flamuj Serbe.. edhe kane fytyre tregojne patriotizmin sot ne Tirane!

Kosova eshte e kushtezuar nga Pakoja Ahtisari o ushtari i Zan Caushit qe na dole edhe ushtar i Janullatos.

Te drejtat qe kane pakicat ne Kosove, serbet me sakte, nuk i ka asnje pakice tjeter ne Ballkan e as ne Europe ma merr mendja. Shqiptaret ne Maqedoni qe nuk jane pakice por te drejtat e serbeve vetem i enderrojne.

Pakoja Ahtisari i ka sanksionuar te gjitha keto ne kushtetute dhe shqiptaret ne Kosove qe te kene nje shtet funksional dhe pavaresi te plote ne nje kohe me te me mevonshme duhet ta nderrojne kete kushtetute, nese i lene nderkombetaret.

ouu, eshte Kosova anetare e OKB??  nuk e dija.   paskan ikur trupat nderkombetar  ushtare apo policia EULEX  nga Kosova, kshu..??  edhe kete nuk e dija.

O belul EULEX dhe KFOR jane me ftese te qeverise se Kosoves... e kupton apo jo? Mos degjo kapterrin me larte qe shkruan per kushtezime qe kane ikur  se eshte i semure.. 

Nuk i them une o ushtar i Zan Caushit dhe rezervisti i Janullatosit, i thone te gjithe ne Kosove dhe i gjen si fakte ne kushtetuten e Kosoves.

Perpara pavaresise Kosoves ju kushtezua Pakoja Ahtisari (gugllo pak se e merr vesh se ca eshte kjo) qe i jepte te drejta te ekzagjeruara minoritetit serb ne Kosove. Elita politike e pranoi me mendimin se kshu arrihej te pavaresia dhe me vone mund te ndryshohet kushtetuta por aktualisht serbet ne Kosove kane te drejta qe nuk i ka asnje minoritet tjeter as ne Europe lere ne Ballkan.

o kapterr pse ku e shikon ti te keqen te gezoje te drejta minoriteti? E ku e di ti qe gezokan te drejta qe nuk i gezon asnje minoritet tjeter ne Evrope? Cila eshte kjo e drejte e vecante, apo ashtu e degjove ti? Nuk ka kushtezime o kapterrrrrr  pas dy vjeteve te shpalljes se pavarsise iken kushtezimet e qeveria e Kosoves ka kontrrollin e plote dhe merr vendimet vete..  

Nuk je per kete muhabet ti o shoku fshatar.

Lexo mire se c'shkruaj une, te drejta te ekzagjeruara them, qe nuk i ka asnje minoritet tjeter. Nuk jam kunder te drejtave por aq sa ju takojne. Jane gjera qe ja u kane dhene qe bien ndesh edhe me demokracine dhe voten. P.sh. Serbet ne Kosove kane vende te vecanta te rezervuara ne parlament, plus ato vende qe i fitojne vete ne zgjedhje.

Edhe pse serbet jane me pak se 5%, serbishtja eshte gjuhe zyrtare ne Kosove.

E te tjera gjera me rradhe.

Edhe mos kontrolli dhe ndarja defakto e komunave serbe nga qeveria e Kosoves qe me pakon ahtisari fillon ku i ka dhene shume te drejta ketyre komunave.

Kushtezimet jane futur ne kushtetuten e Kosoves. Kosova qe te jete sovrane, edhe kur te pranohet ne OKB, duhet te ndryshoje kushtetuten.

Liqeno, une as degjoj e as ndikohem nga njeri...  por me qe ju futa ketij diskutimi dhe u hapem  çik  me shume, po e bej dhe 1 koment te fundit  per  te saktesuar  faktet. 

Kosova ka (vet)shpallur Pavaresine, por megjithe njohjet e rreth 100 vendeve  ne Bote, akoma nuk e ka plotesuar numrin e duhur dhe  per kete arsye ende  nuk eshte anetare e OKB.  ky eshte fakt!   per rrjedhim  Kosova akoma nuk eshte shtet sovran.

Kosova nuk  i ka ftuar KFOR dhe EULEX  sepse ushtaret e NATO (qe me pas u quajten KFOR)  u futen vet dhe cliruan  Kosoven...  e me pas edhe e administruan Kosoven.. natyrisht,  veprimtaria e tyre ne Kosove, me kohe, eshte shnderruar dhe  pershtatur sipas planit te tyre fillestar, edhe ky eshte fakt!   per rrjedhim  Kosova akoma nuk eshte shtet sovran.

ky titull qe e ka gjithe shtypi shqiptar eshte shume percares dhe antikombetar,sepse ne fakt thote qe ne shqiperi nuk reagoi kush ,por vetem ne kosove.  gjithe shqiptart me nje minimum dinjiteti jane ndjere te ofenduar qe politikanet dhe shtypi i dhjere shqiptar u treguan perseri inferiore ugande.

u shuan shpresat(ata qe i kishin) se rilindja do te kishte nje 5% patriotizem e nuk do te ishte si qeveria e sali fazllicit.  kjo tregon edhe njehere qe ne qofte se nuk duamte perfundojme si libani,duhen patjeter qe levizjet kombetariste te marrin ne dore shtetin pa breke shqiptar.  gjithe fara e keqe ka dale mbi uje dhe po u merrfrymen shqiptareve atdhetare qe nuk kane mundesi shprehjeje.  fara e kokolepseve eshte shtuar shume

Ceremonia e sotme ishte e perkryer. Shqiperise ju rrit prestigji qe di te organizoje dhe respektoje evenimente te tilla; aq me teper qe per perendimin ne jemi "nje vend myslyman". Sa per ate gazeten e Kosoves kujt i plasi? 

Kreret e shtetit nuk kane pune ne ceremonira fetare.feja eshte e ndare nga shteti.

O popull bageti, nuk eshte e keqja tek prania e krereve te shtetit ne ceremoni fetare se nuk prishet laiciteti nga kjo. Laicitet do te thote qe shteti te mos nderhyje ne punet e fese dhe as feja ne punet e shtetit, por jo shteti dhe feja te konsiderojne njeri tjetrin armiq.

E keqja eshte se te ftuarit ne kete ceremoni kane dhene mesazhe politike, sic beri kryepeshkopi serb.

ca mezashi politik dha ai prifti qe "kosova eshte Serbi" ? Edhe pastaj? Ate e shikon te shkruar ne Mitrovice, kryeministri dhe presidenti Serb e thone hapur edhe pse takohen me Thacin.. 

Laiciteti kompromentohet kur kreret e shtetit shkulen te gjithe me kuc e me mac per te marre pjese ne nje ceremoni fetare.Ironike eshte se ne varrezat e deshmoreve i vejne lulet vec e vec kur vjen peshkopi serb behen bashke.

nuk shkuan aty per peshkopin serb, por per kishen shqiptare ortodokse.. serbi ishte nje i ftuar midis shume te tjereve dhe pervecse u perul ne gjunje para kishes shqiptare nuk tha asnje llafe.. Ne fakt kreret e shtetit kane shkuar gjithmone bashke ne ceremonite fetare sepse ato behen nje here o shoqja alba jo cdo ceremoni per parti.. 

Feja eshte e ndare nga shteti.shume shume nje telegram urimi nga shtetaret  dhe kaq.

Ne ceremoni s'kishte politike, se ç'beri Topi i rilindjes me episkopin serb tjeter pune pastaj ..

me beri pershtypje se aty pashe dhe perfaqsues nga feja myslymane dhe katolike.. 

Ceremonia ishte e gjitha me regji te Janullatos o berber, kaq gje s'e kupton? Po dhe ketu don te nxjerresh Rilindjen si lajmin e mire..Pastaj ne fund te fundit ç'mutin donte aty i gjithe protokolli i larte shteteror? Shqiperia ka nje Inspektoriat per çeshtjet fetare dhe fare mire mund te vente nen cilesine e shtetit drejtuesi i  zyres ne fjale..U rrit prestigji thote..hahahaha

Ore se po me luni mendesh. Po a ka gje me te mire per shtetin Shqipetar dhe Shqiperine sesa kjo ceremoni ku te gjithe drejtuesit e feve ne vend, te gjithe drejtuesit e larte te shtetit, te gjithe kleriket ortodoks te rajonit mblidhen sebashku duke respektuar njeri tjetrin? Po ky eshte mesazh i paqes, mesazh i bashkejeteses paqesore, mesazh i tolerances dhe mirekuptimit fetar ndernesh etj etj. Po pne e modhe se cfare tha individualisht dhe perpara nje gazetari kleriku Serb. Pse cfare prisnit ju te thoshte qe Kosova nuk eshte djepi i ortodoksise? Po ne fakt eshte, kete e thote historia.

Po sikur te ishte bere ne kohen e Sales kjo ceremonia dhe te valvitej flamuri Serb ne mes te Tiranes si do ishte komenti jot o Kozi ?

smiley

Une nuk kam asnje gjo me flamurin Serb e as me popullin Serb. Por sigurisht qe denoj me force te modhe regjimin e Miloshevicit si dhe te gjithe ata paramilitare serb qe kryen genocid ne Kosove. Sa per saliun ai eshte i shitur me kohe tek klanet ekstremiste serbe ose e thene popullorshe eshte spiun serb.

Aha , atehere " Mesazhi i Paqes " e amniston dhe Salen si spiun i Serbit apo jo sepse ndryshe bie ne kundershtim me veten .

Po Brado, kot i kan ra nqafe Cunit te Sheqeres si spiun i shkieve, ...sot ai osht i rehabilitum e i paster qelibar para keture legenave qe len 4 shkije me bo foto me flamur e me e mcef masanej. Eh mer Sal, ti si lejoshe kto gjona se tkena pas Kral e shku Kralit,

Eshte me fat Sala, ia la dobiogjashten ketyre kaqolave te tjere. smiley

Kosova per serbet eshte si jerusalemi per cifutet .kosova eshte gur themeli i identitetit kombetar serb ashtu si eshte skenderbeu per shqiptaret.nen presionin e botes serbet do ta njohin e do ta pranojne kosoven nga ana fizike e juridike si shtet te pavarur .nga ana shpirterore do ta konsiderojne gjithmone te tyren

Brain washing gone mad smiley 

& blah blah blah 

Jerusalemi leshit Alba. Ta kishin dash Serbet Kosoven si Jerusalem nuk i trajtonin aq keq Kosovaret. I Lebetitmi be bast se per ate flamurin qe 4 punk Serb ngrefen para qishes orthodoxy trimat e hashimit kan per tja vu zjarrmin ndonje kishe andej nga nahilja jon lindore.

 

Jerusalemi leshit Alba. Ta kishin dash Serbet Kosoven si Jerusalem nuk i trajtonin aq keq Kosovaret

Ti o bablok je shembulli eksellent i injorances qe behet argument.Ata konsiderojne krahinen si vend te shenjte jo shqiptaret e kosoves te cilet sipas tyre jane te ardhur, uzurpues te cilet me ndihmen e turqve perzune serbet autoktone..tani une te them gjerat si jane ti si ke qejf qe te jene .une te flas per dynjane reale ti per ate virtuale qe krijon ne mendjen tende.Praktikisht ata e dine qe e kane te humbur kosoven por asnje politikan apo personalitet i tyre nuk e pranon dot haptazi perpara botes apo popullit te vet.

Shkurt e sakte ! I tere thelbi i asaj qe po bejne serbet me autoritet, prpara popullit te tyre ...!

Alba shpirt se tkom ene temdjathte.....

Serbeve ju dhurua nga Oxidenti vilajeti i Kosoves post-ottoman empire qe banohej nga Kosovare....pra Serbet nuk moren toka pa njerez....eshte pak e komplikueme e kuptoj.....legjenda e djepit te Serbise dhe nje shtrat I populluar me Shqiptare nuk perputheshin. Diskriminimi I panderprere I mevonshem beri qe Kosova ta kish te tepamundur jetesen.  

Alba a edi ti se Prishtina ishte qyteti me ishemtuar ne jugosllavi dhe vete Serbet e braktisen Kosoven se jetohej shumekeq atje. Po pse ky ishte Jeruzalemi Serb ku serbet zhdukezhin prej Kosove ngajeta e paberballueshme. Nuk ishin kosovaret qe pakesonin popullsine serbe  ne kosove por jetohej memire nerepublikat e tjera. Shumica e serbeve nukka qene kurre ne kosove e kurr nuk do meshkel.....so much for Jerusalem. 

eshte miti i betejes se fushe kosoves , princ lazarit, kane kishat e tyre te vjetra ,mbreterine e ca dushanit eshte gur i themelise se identitetit serb.eshte  e mbrujtur ne psiqiken e tyre aq sa c'eshte skenderbeu ne ate tonen.Nese ti nuk e beson kjo nuk do te thote se nuk ekziston.

O shpirt, degjoje injorantin tat te Lebetitem e jo vetem propaganden Serbe. I lebetitmi e ka demitizu mitin Serb para Serbve e Shkijet kan probleme me e hudh aq kollaj poshte....

Qishat i kena pas te ngjashme...sepse ne ato kohe perfshi Skanderbegun ton ne skena ken komb e as ata nuk kan kena e si pasoje  Qishat ndertoheshin nga artiste/ndertues udhetues. Ndertues Shqiptar kan punue ne kishat e tyre Serbe e artiste Serbe kan punu ne kishat tona deri ne Durres e Berat, ishte pune pagese keshtu qe autoresia eshte me probleme etnike si tek na ashtu edhe tek ata.

Beteja e Kosoves ishte shume tribale por ne ate kohe nuk kish kombe e asnji nuk mund ta merrte flamurin e humbjes si nacion.

Sa perqind e Serbve sot kan deshire me shku ne Kosove me vizitu djepin e civilizimit te tyre???? Tre kokrra te qelbme. Shume pak Serb vertet nuk shohin Serbine meme si djepin e tyre real por kthejne syte nga Kosova.... 

ATehere pse ti Alba pranon paralelizmin me Jeruzalemin kur Serbet nuk sillen si Cifutet ?

Ah lufta per uje, toke ....hapesire ash ceshtje tjeter dhe Serbet sigurisht duan te zgjerohen ne Kosove qe deri dje e kishin dhe ne Durres ku kan kisha jo te panjohura....plus portin....Si tha Ismail Beu ne 1912 kur pa trupat Serbe tju avit Durresit????? Po keta te rinj skan pse lodhen nese e duan daljen ne det ne jua japim pa lufte.....

 

 

Tani une po te them se c'mendojne ata nuk po debatoj nese ajo qe ata mendojne e ndjehen eshte e vertete apo e drejte.

Momentin qe thua cmendojne ata behesh pjese e discourse te tyre. Pse Serbet e braktisen Kosoven edhe ne vitet 80...e pse Miloshevici u perpoq ta reversi kete rryme? Ebrenjte e kan Jeruzalemin enderr....a mund te themi te njejten gje per Serbet se enderrojne Prishtinen..? Atehere Kosova nuk eshte Jeruzalemi per Serbet por thjesht nje perpjekje per ekspansion hapesinor ku ata kan objekte kulti.

Une se zbras dot timen e te mbush tenden.te rekomandoj te kendosh ndonje liber per ballkanin te shkruar nga pale te treta si psh noel malcolm apo robert kapllan qe te te jape pak insight per keto muhabete.

u perurua syrtarisht kali i trojes ne tirane. nga barku i tij doli gjith qelbesirlleku-  irinei,janullatos,rama,basha,nishani,meta.  keshtu si e kane nisur do zoti te kene fatin e esat pashes.  te varrosen ne varreza serbe dhe ti kendoje irineji.

Pres me padurim nje koment te z./ znj. Usta.smiley

Lexon lajmin, pastaj komentet, dhe njeriut i mbushen sytë me lot e ngashërehet kur sheh këtë shpërthim në unison të atdhedashurisë. Pastaj, pasi qetësohet dhe fshin lotët dhe qurrat, tjetri pyet veten se si është e mundur që me gjithë këta atdhedashës, ky vend bëhet përditë e më mut. Çudi, se njerëzit e duan kaq shumë!

hahahahah koment epik. mos u ndiko nga keta studentet jashte shqiperise qe i mbajne prinderit me tenderat e politikes.

smiley

Kur qenka vendosur qe atdhedashuria mjaftoka per ta bere nje vend te mire?

Mendimi im është ftesë për reflektim. Pyetja jote është ftesë për sherr. Me një fjalë, i bie që unë ta dhjes më të mendimin tim dhe t'i jap të drejtë budallallëkut tënd. Po të arrija në atë pikë, pastaj do detyrohesha të të hapja rrugë. E unë s'jam në humor për sherr - zëre sikur e bëmë këtë debat. Ti ke fituar. SIç thua ti, ashtu është, nuk mjafton.

Shiko se e kishe mire ate me lart mos e prish kot se edhe swed ka te drejte nese pranojme qe ka nje keqinterpretim te fjales atdhedashuri ketu. Kjo rendom ngaterrohet me pseudo-patriotizmin qe konsiston ne ngritje flamuri here pas here apo mbajtje e ndonje simboli kombetar.

Ketu e ka zanafillen edhe problemi qe ngre ti me te drejte. Shumica jone bejne gam-gam per patriotizem por shume pak jetojne si patriote. Atdhedashuria e vertete do BYTHE sepse ti ne cdo moment duhet te pyesesh nese ajo qe ti ben eshte e mire apo e keqe per vendin. Kur jeton ne Shqiperi e ke shume te veshtire te luftosh per vlera tek te cilat ti beson. Shkaterrimi i shoqerise shqiptare (edhe POR JO VETEM per shkak te keqperdorimit apo injorances te komuniteteve fetare) dhe mbizoterimi i mediokritetit e ka veshtiresuar shume gjetjen e hapesirave per njerez me vlera qe do mund t'i promovonin ato. 

Nejse debat fort i gjate ky qe ke hap. S'e di nese eshte me vendi ky ketu fatkeqesisht.

Fati juaj i mirë e desh këtë rast - një citim miqsh në një tjetër forum diskutimesh. Kështu është se ka folur Konica: “Guvernë s’kemi; parlament s’kemi; gjyqe s’kemi; arka është e zbrazur; miq s’na kanë mbetur; armiqtë përgjojnë. Po palaçot e përlyer që kanë rrëmbyer çandat ministeriale janë të kënaqur.”

Une jam tu e qit nje Cader te bardhe Greve Urie ku shpresoj te myllet Nick Xheli e Shkerdheni. Si ma me LAN 4 Shkie me tund flamurin Serb pa u kastrue...kuku mer nan.

Flamuri Serb...Irnej si duket paka marre me vete skuadren e cetnikeve

po pse o koqe kandari,cfare kane thene keta qe te mos kene surrat te flasin.

Skandali nuk eshte vetem ky. Janullatosi edhe ftesat i ka bere si perfaqesues i politikes greke. Meqe Kisha Serbe dhe Greqia kane probleme me kishen ortodokse te Maqedonise dhe Maqedonine si shtet, ky uzurpator i kishes qe ngriten Visarion Xhuvani dhe Fan Noli, nuk ka ftuar ne ceremoni asnje perfaqesues nga kisha e Maqedonise.

vjen te ngul flamurin ne kryeqytetin e kombit dhe te deklaron "kosova eshte serbi"
mos u merzisni. nuk kane asgje me ne. eshte thjeshte nje lufte rusi amerike. shikoni naj tender ju. : )

Do kemi cte flasim per kete teme, kemi dy ndeshje ne europianin e ardhshem. Une parashikoj rremuje te madhe

Po beni medemek nacionalistet.... kur gfureni si kacagjela? Proceset integruese jan te tilla ku gjithkush shpalos idete e veta.Shtetaret tane bejne pikerisht ate qe u kerkohet.Te jene tolerante dhe te mirpresin ne se ka procese, si ky procesioni i Tiranes.Eshte ndertuar kisha me e madhe ne Ballkan, ne zemer te Tiranes dhe sipas juve ...naciove , apo expreseve budallenj te Kosoves, aty nuk duhej te kishte kembe shtetari!
Ne me dy shtete ne Ballkanin e zjarrit, duhet te na durojne e tolerojne, ne ...asnje fije te tjeret.
Naive, qe nuk keni kuptuar asgje ca na ka dhen fati ne kete fillim shekulli !

ca dmth grava?

Edison , je cun i zgjut mos bej kot pytje! Ne na duhet ti kthejme ne festa kur na vine te shtabeve te armiqve te dikurshem dhe pozicionale sot.Sepse asnje popull ne kete Ballkan nuk ka fituar te drejta si populli yne !Na duhet neve te jemi sot sherraxhinj? Aspake! Na duhet vetem te forcohemi ekenomikisht dhe te behemi te besushem, se jemi kooperues ne proceset integruese.
Ca na gjen se vine prifterinj serbe apo agjente serbe? Na gjen jo pse vine por ne se nuk dime te ruajme ate cka eshte jona, qetesine, sigurine, kulturen ,trasditat, zakonet, normat tona etj.

jo jo te pyeta ca dmth fjala "grava"

Edison, ke nevoje te marrresh librat e klases trete fillore, per te njohur vendin tend.Grava eshe mali me i larte ...ne Laberi! Hape dhe familjarizohu me malet , para se qe nga bokrimat e internetit, te kujtoshe se coc ...me shume di !

nga majat me te larta te laberise dhe kaq tolerant ndaj ketyre veprimeve?
kam degjuar qe leberit e kane prejardhjen nga zona e shkodres. nje fis ilir labeate i zbritur me kohe.

O Edison, se me ty bisedoj , me kapterra nuk denjoj, un kam per detyre te tethem gjera qe te sherbejne, qe te mesojne, qe te bejne te mencur dhe tolerant.Laberit ne jete te jeteve kane qene tolerante, per kush i ka njohur.Nje prove.Ne 1914 , ushtria greke e dogji gjith fshati tim.Dhe per kohen qe qendroi ndertoi nje kishe rreth 2 km jasht fshatit.Kur popullsia e shperngulur ne Velce te vlores , u kthye ne fshatin e tyre te percelluar, djegur e prere edhe te gjitha pemet e shumta qe kishte, ....kishen e grekeve nuk e preku !
Dhe nje shembull tjeter jo per ty por per nivele kapteresh: 97 , solli shkrirjen e shtetit.Urrejtja ndaj veprimtarise nden rrogezeve e qarqeve greke , ne tere historine ka qene e pamase ne krejt jugun , por sidomos ne Laberi.Edhe ndaj bashkepuntoreve te atyre qarqeve prej grekofoneve te spikatur e te njohur. Por
As edhe nje grek i vetem , asnje ortodoks pro grek nuk u prek per shak te atyre urrejtjeve! 272 burra laber theri ushtria greke ne Hormove.Me thike si berrat! Ke degjuar te jete vrare ndonje grek per hakmarrje ? Balle per balle me forcat andarte, te panumurt theren labrit prej tyre Lexoni " Beteja e Cepos" por jo qence ! Kjo eshte historia e asaj treve ....qe nuk i jihni jo me traditat, luftrat e zakonet , por as ...malet

tolerant me te tjeret se mes vetes un kam degjuar qe per nje seks qe beri nje lab me nje femer greke e varen direkt smiley

Edison, ja dhe nje here te te bej te ditur.Pas kesaj te rekomandoj te lexosh romanin " Manarica " Ajo histori eshte nje tragjedi e ndodhur ne Kuc! Nje vajze e mitur ( 14 vjece) greke erdhi me te emen lypese ne fundin e vitit 1942. Nje djale, coban dhish i i kuciot i gjrti nen e bije buze nje pellgu me uje.Nena e alivanosur nga rruga dhe mungesa e ....bukes,Djali perdhunoi vajzen greke dhe e la gjysem te vdekur mbytur ne gjak...! Coban jo shaka!
Pleqesia e Kucit, 114 burra , e gjeten kush ishte njeriu qe kish bere aktin.Ishte djale jetim sepse banai i ishte vrare ne betejen me grekerit e pare ( 1913) .I bene gjyqin sepse pleqesia sipas Kanunit te Laberise , vepron si qeverri ne mungese te shtetit.Edhe pse djsli i vetem ishte dhe nip i kryetarit Kuvendit ...e denuan me varje....!

po ate qe mori autobuzin grek peng pse e vrate?

Fola per burra te laberise, per traditat, zakonet e jo per ....kapterra !

Ajo qe beri Noka me Ristanin duke dekonspiruar oficerin e policise ishte maskarallek me oke sipas mejtimit tem.Vetem shqipot shesin ushtaraket qe vene jeten ne rrezik per ti mbrojtur .

Namuzin e grekut e ruanin ata.. te tyren jo dhe aq..Ne Kuc kendohet ajo kenga:

Kusherire moj kusherire

qasmu pak se me vjen mire smiley

Po do ta thuash thuaje ...si eshte thene...ne Gjirokaster e kurre ne Kuc
..." ne saba e ndaj te gdhire
Shtrengome,se me vjen mire ..! "
Greku u vra se jo se deshi por ...tjeter rrethane, pas " kaprerri " e kishte gishtin ne kembez dhe i iku ....!

ok ia ngecim gjirokastres ata dihet qe i kane qejf kusherirat smiley

me me pak shpenzime me kusherirat se nuk dalin dot ne publik. hahahhaha

Ketu ka tradhti burra ....6-7 Serb pedera qiten flamurin Bon ca foto per Facebook e Instagram e na e LAN kopilin ndere.

Kush ka tope e me shku ne Beograd e me bo 6 selfie me flamurin tone kombetare? ?????

 

hap nje xhami ose kishe katolike mes beogradit
shko atje dhe thuaj serbia eshte iliri duke valvitur flamurin shqiptar.

Daku, lene militantizmin se patriotizmi ska ven ketu. Nese ka nje ngjarje leshi fetare ne Belgrade e shkon ene ky pederi Jon Janullatosi ti thue qe smund te bosh ti nje selfie me flamur shqiptar per 2 minuta e me e fut prap ntorbe. Po cer thu qe na ngulen flamurin ne shesh or taj, ku e pe???? Ai flashi....po ene Nje top modele shqiptare mund te flashi nje shqiponje per dy minuta e pastaj????

o dakuuu, kur te lujme me Serbin a do kena flamurt tone??? Po ashtu ene Serbi. Po cer osht kjo zallamahi mor jahu Sikur Nishani kish kollAre me flamur Serb apo palloshi kish vesh corape shkijesh me shije. 

or taj?

Dmth duhet tu ua kthejme me te njejten monedhe idiotlleku dhe ne? Keta mjekroshat veten po tregojne...dhe bota po i veshtron. Neve duhet te tregohemi te zgjuar dhe ti shfrytezojme ne favorin tone keto situata.

Martin te falnderoj !

o martin e ke pare emisionin fiks fare ku vinin priftet pedofile greke dhe benin seks me pagese ketu?
e ke degjuar dhe ate lajmin qe nje person nga korca prostituonte nipin e tij 10 vjecar ne tirane?
hajde shfrytezim hajde.

Ato jane disa raste, shtoji edhe keto daljet ne tv ku predikojne nacionalizem grekoserb ne vend qe te predikojne per zotin. E kam thene dhe me lart qe keta nuk mund te quhen prifterinj. Vazhdoj te bej te njejten pyetje: cmendim kane ortodoksit shqiptar per keto situata dhe sa afer jane me Krishtin pas predikimit te mjekroshit?

Nese duam ta gjykojme kete situate nga ana politike, tashme tere bota e di qe kosova eshte shqiperi, le te pellasin sa te duan mjekroshat. Une nuk dua qe te biem ne nivelin e tyre...jemo ne nje situate te favorshme nga te gjitha pikesynimet, greku do te pakten 10 vjet te rimekembet, serbi nuk ndahet dot nga notat nacionaliste dhe kjo e ben te dobet... A jemi te zotet ne shqiptaret te zhvillohemi ne 10 vitet e ardhshme dhe se bashku me kosoven te jemi fuqia e ballkanit, ketu e per 10-15 vjet? Nje gje po ju them : pervishni menget e filloni te punoni!!

Edisono eshte illegal te shperndash informacion pornografik me te mitur, si ti ashtu Edhe Topi, por ti mos e promovo.....po ket pun kan Bo ene prifterinjte katolik e Protestant  ...ca te bejme ti braktisim kish at e xhamiT me shume se kaq? Ato bosh jane...

po nuk jane vetem prifterijte more cuna. por solla rastin e priftit sepse kur e ben prifti kete greket e serbet yhyyyy as prifti su kerkon dot llogari dmth
nejse ide e mire qe ti shfrytezojme keshtu thuaj. hajde heshtim te gjithe smiley

Edo mos hesht....a don me ta hap nji Cader greve urie ene per tye nTiron??? kapterri hesht sja MBA me u fut ncader se  shto Ca qillo.

spo na le pd-ja te bejme greva e as protesta se po ben vet aq sa per te perlyer cilindo grup qe do te protestoje si ne cdo vend te botes. ;po te dalim direkt fillojne tipat si ti te thone ja pd-istat po protestojne.

edhe pse as kryetar pd-je nuk eshte, akoma saliu po ju udheheq, si te pd-se so ju te ps-se me ane te dobesimit te gjykimit : )

Por Jo me Edison se nuk protestohet kur Lajmet jan tmira. Kosova merr pjes si vend vezhgues ne NATO, vendi po shkon drejt pavaresise...mos u hudh per nje cope lecke me ngjyra bardhe e blu e kuq. Po do vijne tifozet Serb nTiron e do valevisii flamujt e vet...ti do mundohesh ti kesh ma tbukur Ne Beograd kur tlujne cunat tone.

 

Te nisim Nik Xhelin?

Shkurt, mendje dhe muhabet kapterri !

Shteti shqiptar nuk ka pune fare ketu! Ca te bonte shteti, ta ndalonte? 

Kisha shqiptare, gafe 100 karatshe me kete vizite. Bumerang ka per t'ju bo! Hak e ka! 

Top channel pastaj komplet idiota qe i dhane platforme ketij per te thone ato qe tha!!

idiota qe shpresoj ta psojne me kete qe bone. A me heqje license ne kosove a me bojkotim nga poplli i kosoves te reklamave te topit. 

Ca prisnin keto idiotat e topit qe do thoshte ai miku? Ai eshte alfa dhe omega e serbillikut ne lidhje me kosoven. Per cfare arsye i jep platforme? 

Cfare idiotlliku i pabesueshem!!!!

sa per kosovaret, hic mos na cajne trapin qe erdhi ne tirone ky, se ato hashimnat dhe atifetnat e tyne, e kane de riggeur te shkojne nje here ne muje o ne gracanice o ne peje ke popi me i bo qejfi  amerikonve. Kshu qe mos na shurdhoni bythen fort! 

Mfal po pse presin Kosovaret njohje nga peshkedhia Serbe?  Ka evenimente fetare me shume peshkoqer... Ne dogana si ne kohen e Dulles do i ndalojme? Lerini te pjerdhin ne qisha bosh...kush ofendohet te gatisi flamurin ma tmodh ne Belgrade per eleminatoret ose ti bashkohet Nick Xhelit ne ndonje Cader tbardhe greve urie.

Mrroklla, si mendon ka bere gabim Topi? Nuk perben lajm opinioni i klerikut me te larte serb, per ta marre vesh gjith Evropa, ( gjer sot hapet pro serbe ) gjith bota se si i vleresojne serbet proceset " pa kthim " ne Ballkan?Them se duhet ta shikoni me me objektivitet !
Ne na duhet ti themi botes jo kush jemi dhe digjoni ca mendojne e thone komshinjte tane !
Topi ka vepruar shkelqyshem , sipas meje !

Hahaha, Topi paska pas qellim ta bonte ket priftin te "nxirrte fytyren e vertete" smiley

a thu se e kishte mcef ky apo noi prift tjeter serb se ca mendojne per Kosoven!

rri o grave, paj zotin! 

Topi, tu bo politiken e holle, dhe patriku serb tu ra si lopa mrena ke gropa e top channelit! smiley

rri tani o grave se kam respekt per ty! 

Ps. 

Kur te shloje pe qeveria e serbise, ky, ose ai mas ketij, ka per ta bo hasha qeverine e serbise. Ka per ti dhone munxet! 

Nuk ka noi sekret aty, pse kisha ortodokse serbe e ka kosoven tabu! 

Top channel e dhjeu veten me mut, me kete platforme qe i dha ketij armiku te pavaresise se kosoves!!

Kosovaret qe ulerasin me fort jane ata qe valevisin flamurin e turkut dhe berrtasin duam baben e Stambollit

bravo, per inat te turkut tja japim serbit e grekut
per inat te saliut te votojm ramen. urra urra urra fitore ooooooooooooooooooooooo

C'lidhje ka Rama ne kete mes nuk e kuptoj? Kjo eshte ngjarje qe i perkete fese dhe te gjithe te ftuarit kane ardhur me ftese te kryepeshkopit (grek) te Shqiperise.....C'do ti te beje Rama? Te nderhyje dhe ne fushen e fese

Po ik o njeri a ke klleqe, shko dhe ngrije dhe ti flamurin shqiptar ne Beograd sic e bene keta kosovaret. Ku e ke Nik Xheli dhe nacjonalistet e tjere...As e rrujti kerkush ne mediat serbe ne fakt. Sa me shume furtune ngreme ne goten e ujit aq me shume tregojme kompleksin tone.... Mediat tona duhet ta kishin injoruar totalish kete Irnejin dhe jo ti vinin mikrofonin perpara surratit te villte vrer.

Pridh o pridh qe te shfryhesh Edison....

Kam qene une qe e kam share dhe kritikuar Ramen ketu ne PPU kur e ka pasur hakun po ne kete rast po llomotisni kot fare pa asnje pike llogjike.. Nuk eshte faji i Rames qe ti sot ke nje Arqipeshkop Grek ne krye te kishes autoqefale, e dyta kjo eshte nje ngjarje fetare dhe Rames dhe politikaneve te tjere nuk i takojne fare te fuse hundet (e dine mire kete). Jane ftuar gjithe prifterinjte anembane botes, c'pret ti te beje Rama? A jetoni ne kete shekull apo s'jetoni?

Tani e di qe smoku i Tiranes eshte nje faktor, filloi dhe vapa dhe nuk i punon me truri robit dhe i duket gjithcka trubullt smiley ....Ju andej eni mesuar me istikame dhe llogore luftarake, i keni germuar kaq thelle sa nuk dilni dot nga to... Perqendrou pak, dhe me kthe pergjigje pasi ti largohes kesaj ekstazes me lope dhe qumesht: C'prisje ti te bente Rama ne kete rast? 

Mire futi dhe nje te qeshme ( se Topi nuk bon politike, sipas teje ) e pastaj
"Poshte Topi ! "
Un ju dua me te mencur dhe me largpames, per interesat tona afatgjata.Ju pastaj kerreni te gjitha " armet " e temen atij e ketij dhe : " Perpara !,

Grava, Topi edhe mediat e tjera duhet ta kishte injoruar totalisht kete kokemykurin dhe mos ti jepte mundesine te villte vrer

O Artisto, cer je tu thon mer kamunist ?????

Mediat nuk duhet te injorojne por te pasqyrojne cdo gje publikut pa filtra. Pse re Joosefina Topalli apo Lenka Cuko do censuroje Mediat??? Lereni po Peshpidhin te shprehe mendimin e lire qe poplli te njohe udheheqesit spiritual. 2014 e ju doni me censuru individet? Po si do i njohim na po i injoruan mediat??/ Shume mbrapa Europa Artisto, duhet me bo ndonje trip nga na te hapesh syte.

E mer i lebetitur,...S'po thot kerkush per censure por ti refuzojne reklamen atyre qe kane ardhur per qellime te tjera.... Skishte pune medija ti jepte kete lloj publicitet Irnejit...Ishin 100Kryepeshkope te ftuar anembane botes perse ja cuan pikerisht Irnejit serb mikrofonin perpara surratit? Apo vete gjuha ku dhemb dhembi? Topi thjest kerkoi icik sencacjon sic e ka zakon

E mer Artist, kujt i dhemb dhomi Serbise qe i iku Kosova apo Topit qe eshte nga me te shikumit ne Kosove.

I lebetitmi thot qe dhomi i dhemb Serbise e peshkopi ska ca me ba. 

Media ka detyre ti tregoje publikut realitetin e publiku zgjedh realitetin qe i intereston. Ti mendon se dikush do i kerciste cer thot papu i Moldavise apo Georgjise? 

Nuk eshte faji i Topit qe Papu Serb eshte nacionalist...Shqipet duhet ta njohin realitetin.

E shiten neobllokmenet Kosoven smiley 

Te sheshi ! Rrembeni armet !  Bini Burra !... ka urdhnu Llampaxhija !

mora  shpaten me i pre / llampaxhija nuk asht me ne ...e xuna me kja / trala lal la  la 

Tani si mbeti ? Llampaxhija apo kapter Rramija mbeten Nacionaliste ma te forte ?

 Po po ua them une zotrie .Do bajme nji Mukje tjeter do bajme ! smiley As LefTKopeja nuk eshte ndier as Pampersa nuk ka vervitur per kete ceshtje Madhore ....smiley

Jo mer zotni mos u ngut, I lebetitmi osht tu premtu Cadra tBardha urie pe cdo kandidat te denje...kohe plazhi e gjirin e Lalzit na e kan okupu pasaniket. Tbojme ene ne nonje lek. Perparasmiley

ska te beje me nacionalizmin o gjize. kosoven nuk e merr dot me serbia kjo dihet. ka te beje me njohjen e kosoves qe ti hape rrugen per integrim. le te vin ketu e te ngren flamuj e te qihen ne b.. me g99-shat po te don por te pakten mos te deklarojne kosova eshte serbi o militante te shpifur.

Po ate kingen me fotografine e Nolit, kush e kishte arrestu, policija e ynvet, e tynvet, apo e perbashkta?

Llafi i funit qeka qi petriarkat dhe kryepeshkopat e paskishën festu shenjtnimin me nji orgji te shfrenuar në nji nga hotelet me luksoze te havanes  tiranes smiley

Jam dakort ne parim me ato qe thote Grava, por do te do isha kurioz a do te bente te tilla komente nese kryeminister i Shqiperise do te ishte dikush nga PD-ja.

kam pershtypjen se komentet e tij do te ishin te tipit" na turperuan" "ska me shtet, te ishte EH per 3 ore pinim kafene ne Janine jo ti durojme greket e serbet ne mes te Tiranes"

nuk marr vesh pse kaq zhurme per nje flamur. Disa huligane serb para disa vitesh dogjen xhenoven ne itali, veprim i cili denigron popullin serb. Keta sot qe bejne foto me flamur serb ne shqiperi dhe nuk i ngacmon njeri tregon se jemi shume me te qyteteruar, tolerante dhe mendje hapur se shume popuj te tjere ne rajon dhe me tej. Nuk di te them sa tendencjoz eshte ai flamur aty por cili do qofte qellimi thjesht na shton pike neve. Te shohim si do sillen ne beograd per ndeshjen e futbollit dhe te shohim cilet jane te qyteteruarit ne apo ata.

sikur te kishte ndodhur e njejta gje me flamurin turk a do te ishte i njete reagimi?

per ata qe thone se shteti eshte laik cudi qe sa here per pashke apo bajram zyrtaret vizitojne kisha dhe xhamira, nuk u vjen nder mend laiciteti i shtetin tone

cudia eshte tek dopio standarti. flamuri serb u valevit, ndersa nje person me foton e Nolit nuk u lejua. per te tjerat i thote shameti qarte ketu pse ky irritim. kemi nje uzurpim religjioz modern pa arme ne troje shqiptare dhe kozmopolitet internacionalist modern shqiptare e marrin lehtshem.

kur irinej shkoi te shungohej ne peje, ku mori pjese dhe tadic, ju vune disa kushte psh tadic qe nuk mund te bente asnje deklarate ne media publike. si edhe u angazhuan mbi 1500 forca policia dhe paqeruajtese. irinej u shungua vetem me nderhyrjen  e ambasadorit te athershem grek ne kosove, qe kishte edhe detyren per te mbrojtur pakicat serbe. 

ndersa ne ne token tone mijeravjecare na e marrin buken nga goja. 

flamuri serb u valevit, ndersa nje person me foton e Nolit nuk u lejua  

ha, po c'pune ka Noli ne kishen e Janulles? Noli per Janullen eshte si kryqi (ne filma) per vampiret.

Noli=pavaresi e kishes ortodokse shqiptare nga shovinistet greke 

Janulla=rikthim i kishes ortodokse shqiptare tek shovinistet greke 

Per kete ceshtje (kishen ortodokse), per sa kohe shteti shqiptar do vazhdoje t'i mbaje breket e ulura dhe prapanicen e ngritur ndaj Greqise/Janulles, keto ngjarjet s'kane pse surprizojne kend. 

Se pari dhe se parafundi shteti qe lejon kete felliqesiren greke te uzurpoje akoma kishen shqiptare. Se fundi dhe ortodoksit shqiptare si grup; per turpin dhe te tyre, ne ahengun qe Janulla me Irinej benin tek kisha e Nolit ishte vetem nje grua/njeri rreshtuar me fotografine e Nolit.

Janulla=rikthim i kishes ortodokse shqiptare tek shovinistet greke

Janulla= rindertim i kishes ortodokse shqiptare te shkaterruar nga... shqiptaret vete.ne kronikat e vitit 1967 kur rinia revolucionare i hyri kishave me myqe qysqi kazma lopata nuk duket asnje kembe greku ...

Ti e ke fiksim te besh kondrapedalin, e ke ne gjak lol

Jemi ne vitin 2014; tashme ka plot prifterinj shqiptare te kualifikur per te drejtuar kishen e Nolit, s'eshte nevoja ta drejtoje nje grek, aq me keq nje palo grek shovinisht si Janulla.

Xhanem dhe atehere kishte prifterinj shqiptare (At Liolini nga Bostoni p.sh.) po tjeter pune, plus qe kur erdhi Janulla, nuk eshte se deklaroi se do merte peng kishen (sic beri), tha se do ndihmonte perkohesisht me mision e leshmepreshit qe permend ti. 

P.S. 1 Irinej jo me larg se nje vit me pare.

P.S. 2 Mitropoliti i Janulles per Kosoven ne ceremonine e inagurimit te Irinej

Xhanem dhe atehere kishte prifterinj shqiptare (At Liolini nga Bostoni p.sh.) po tjeter pune

At Arturi e ka lavderuar janullen.Emigrante te sapoardhur sefte nga shqiperia i deftenin Nolin At liolinit i cili Nolin e kishte njohur personalisht e ishte rritur ne qishen e tij.Shprehja "hajde baba te te tregoj arat" ne kete rast merrte kuptim te plote figurativ dhe te drejtperdrejte.

Dmth ti thua meqe kishat i prishen shqipot, drejtimin e kishes mund ta marri rob i cdo kombesie vec shqipove vete. 

Ai ose ajo (se nuk merret vesh se çfar eshte), por edhe ne, ata, ato etj, nuk di çfar flet, dhe s'po di njeri se çfar flet, dhe nuk mund te dije njeri se çfar flet.

Kjo eshte situata moderne (perfaqsues me i denje kokolepsi, shif komentin e tij lart fare, ka harru me fut ne liste terroristet dhe zoofilet).

Tregues i shkelqyeshem i modernes eshte fakti prishjes se kishave, kurse tregues akoma me i shkelqyeshem i postmodernes eshte rindertimi i kishave duke marre fonde nga diskotekat.

Futja pordhes me nje fjale.

 

Qe te mos lodhesh, qe edhe komenti demokratik amerikan i kokolepsit:

[US]  kokolepsi - 1 Qershor 2014 - 23:25 Permalink

përgjigju

Fryhen kot lajmet e llocin peshqit me i pike uje. Dalin pese cerra me flamur aty edhe aq duan robt, plasin. Lerini mer njerezit e lire, ca fusni hundet kot. Le te lulezojne fetaret, ateistet, anarkistet, satanistet, lgbt-istet. Kjo eshte demokracia e kulluar. Dy verejtje kam, shtetare sduhet te kishte aty se shteti ska pune te feja dhe 2.policia ka bere gabim qe ka ndaluar ate gocen me portretin e nolit, ka dhe ajo te drejten e protestes ne demokraci. Ne kto raste policia hyn kordon ne mes si psh ktu ne usa te nazistet dhe pacifistet. Nejse, e ardhmja eshte e ateizmit. 

E gjithe filozofia eshte tek fjala "nejse", qe do te thote " "punen e mire mos e le per neserejt".

Nejse, sidoqofte do te kete nje te ardhme pa tjeter, perderisa ka te sotme dhe ka pas nje te djeshme.

Nejse.

 

E dija qe ne nje nga keto ditet e bukura pranverore do te hasja mbi flori dhe nuk mund te mohoj qe ky Kokolepsi mund te rezultoje ne nje rival te denje. Ajo "nejse," kaq e perdorur dhe e shperdorur, ketu ka efekt paralizues; rrezon çdo njohuri dhe memorje te se shkuares duke te lene vetem me ate parandjenjen qe diçka e re dhe e vertete do vije. E frikshme, siç eshte sikleti qe mund te provoje nje e virgjer para aktit (ne kete rast eshte e keshillueshme mbajtja afer e defibrilatorit prejt rreziku te infraktit), por me te njohur driten, ka vetem çlirim dhe lumturi. Ajo qe na pret, pra bukuria sublime e se shpejtes, nuk duhet te banalizohet me ripermendje nga njerez inferiore si une, por tundimi eshte teper i madh dhe nuk mund te rezistoj:

E ardhmja eshte e ateizmit.

Nje Amen eshte me vend ketu!

 

Heretik, rrenja e problemit eshte pikerisht prishja e feve nga Verua. Ky kujtoi se u be mbinjeri dhe beri ate qe s'beri as Stalini. Dhe cmimi i atij faji po paguhet e do paguhet shume shtrenjte nga shqipot, qe ne fund te fundit e meritojne se i shkuan mbrapa.

Tirona, ka me keq se Enveri i cili ishte modern. Ku ta gjesh Enverin para postmoderneve tip Kokoleps dhe Zhardin qe çvirgjerohen me defibrilator, biles vazhdojne aktivitetin seksual me defibrilator.

 

Do te sugjeroja ti perzgjidhje me mire "kundershtaret."

Ne postmodernizem nuk ka kundeshtare, nuk ka konflikt, ka vetem hijena mbas shpine qe te duan shume.

S'ka asgje te re nen diell. Dmth as modern as postmodern, jane te gjitha sajesa te cdo brezi per tu duk i perzgjedh. 

Jo or vlla se nuk behet historia me shprehje te pergjithshme biblike te shkruara 2000 vjet me pare, mendueshem duke i dhene bar gomarit. Nuk ka bere vaki ne histori te botes te vihen ne dyshim aksioma dhe themele te kultures si ndodh ne epoken moderne. Ashtu si nuk mund te bente vaki qe te shtypet nje suste dhe te hidhet ne ere nje kontinent i tere.

Nga kjo pikpamje ka te re nen diell qe ç'ke me te.

 

Po e re eshte vec teknologjia. Dmth robi merr me shume fuqi, por dhe pergjegjesi. Neser mbase me nje suste do te mund hidhet nje planet apo galaktike ne ere. Si e perdor robi fuqine, per mire a per keq, kthehemi tek 2000 vjetet perpara. 

Nje sqarim se muhabeti shkoi dege me dege. Kur thashe pergjegjesia e Verit, e kisha fjalen pse mbahet mesha greqisht ne Kishen e Shqiperise sot. Po te mos ta kishte prishur Ai, s'do vinte dot i huaji te behej i pare.

E mora vesh ku e ke ti llafin, por nuk eshte Qameti se erdhi i huaji, eshte ne tjeter ven halli po te shohesh gjithe pemen, dhe jo vetem deget dhe gjethet.

Pastaj duhet pare i gjithe pylli, sepse nuk me duket se fjala vjen serbet e ruset i kane punet ne terezi. I kane me ne terezi se ne. Fakti eshte se Kishen ne Serbi dhe Rusi nuk e pjerdh njeri, perveçse formalisht. Ashtu si nuk pjerdh njeri per papen ne Itali. Flet papa, pothuajse te gjithe thone sa bukur foli, dhe asnje nuk ja ve ne pulle.

 

Ore nuk eshte qamet as me u be te huj, sidomos ne me flamur te tille s'kemi goje te flasim. Po ja qe bota eshte e ndertuar me popuj a kombe dhe ata kane tendencen e vazhdimisise. Dhe ne temen konkrete ai eshte problemi, i te huajit ne maje. 

Neqoftese do me ndejte tek dega e kombit dhe "te huajit ne maje", pa e pare tere pemen dhe per me teper tere pyllin, rri, nuk ka problem nje me shume e nje me pak qe nuk do me pa. Nuk ja vlen barra qerane me sqaru gjerat.

Per mu je tu nejte ne bythe te pemes, dmth kno kumria n'byth t'ullinit (ballkanik).

 

Po problemet shifen me sira, si pune qepe. Dhe kjo eshte bote interesash. Eshte robi, familja, kombi, specia, gjithesia e keshtu me rradhe, me interesat perkatese.

Kjo teme eshte ne byth te ullinit, se ne Ballkan jemi (megjithse virtualisht fale teknologjise). Por kjo nuk i skualifikon si probleme, se kane ik dhe shume koka per to. 

Por s'ka problem mund te hidhemi neper dege, apo hypim ne ballone te shofim dhe pyllin.  

Pse çfar eshte teknologjia, gje per tu shperfill?

Dmth robi merr me shume fuqi, por dhe pergjegjesi. 

Eshte pikerisht ky shqetsimi i te pergjegjshmve moderne, qe njeriu ka marre ne dore fuqi, nderkohe qe ka mbetur i papergjegjshem sikur neandertali, nuk di te beje dallim midis te mires dhe te keqes (ne postmodernizem mosdallimi mire-keq behet ideologji, e cila quhet relativizem moral, moral defribilator). Dmth ne plan te fundit eshte teknologjia qe udheheq, ne jemi skllever te nje mjeti, shpirti shkllav i materies, njeriu faustian.

Ka nje qerre teori qe zhvillimin teknologjik (zhvillimi material) eshte arritur me çmimin e shitjes shpirtit. Ka nje tragjedi Getja per njeriun faustian, Mefistofelin, Pakti me Djallin duke i shitur shpirtin.

Ashtu si ka nje qerre me teori ekologjike qe e kundeshtojne, tjeter pune se sa arrijne, sepse nuk ka shpetim nepermjet defribilatorit.

Po cdo gje paguhet me jete ne nje fare menyre. Dmth koka ben koka peson. Gjithe marifeti eshte te mesosh nga gabimet e te tjereve, dmth mos ta cosh koken tende per lesh.

Mos e humb besimin tek robi, i pershtatet dhe teknologjise.  

Po, po, tek postmodernet mbaje urrejtjen... E di shume mire qe i vetmi person ne nevoje te defibrilatorit je ti per shkak te atij fakti te dhimbshem qe eshte ateizmi si ideologji dominuese. Jo me obskurantizem, jo me Mesjete... smiley

Shif dhe njehere nga Paganizmi si "renje " smiley  Ose ka pas nje pergjigje per Rrenjet e Fese ..

Pse mbane ere kembet?

Se i kane rrenjet ne ....tha Fore veri  , si i anal i Thlle dhe i Gjithdijshem smiley

Hero ? I modh  smiley

per mua te ngaterrosh flamij me kishen eshte gabim se sipas bibles jemi te gjithe bije te perendise por mbase jane detaje keto. Ajo qe ka vajtur me nolin aty gabim kane bere qe e kane ndjekur nqs ka bere vetem aq. ne nje shtet demokratik edhe ajo ne te drejten e saj eshte.

 nje vend qe quan "zogu i pare" nje bulevard kryesor ne tirane dhe aq ne rregull nuk eshte ( pastaj me vene dhe bustin e hasan prishtines aty)

personalisht mendoj se keta me flamur koqe kandari jane por ne thjesht treguam qe jemi shume tolerante dhe te civilizuar sa respektojme edhe te drejten e koqeve te kandarit te jene koqe kandari.kaq!

Per mendimin tim, Shqiperia duhet te jape mesazhe paqeje dhe bashkepunimi ne rajon. Per rastin konkret, do ishte mire te ishte sugjeruar nje tjeter udheheqes fetar nga Serbia, jo Irinej. Megjithate, nuk eshte fatale. Le te vije dhe ai, e te shikoje qe ne jemi popull mikprites, kemshij te mire dhe zemergjere.

Duam apo nuk duam ne, serbet, greket etj. jane komshijte tane. Me ta ne fqinjesi do te jetojne shqiptaret ne eternitet. Cdo levizje ne drejtim te normalizimit te marrdhenieve eshte ne te miren e Shqiperise, po dhe Kosoves. Raste te tilla kemi me qindra edhe vete ne Evrope. Ne fund te fundit; kur vete kosovaret (politikane e me tej), qe u vrane e u prene per vite me rradhe, takohen dhe bisedojne, shtrengojne duart e drekojne bashke, perse duhet qe politikanet shqiptare te tregojne dhembet ? Do te ishte patetike...

Shqiperia dhe politika shqiptare duhet te jete amortizuese ne kete drejtim. Une nuk shikoj ndonje fatalitet ne ardhjen e ketij prifti ne Tirane. Ju qe shkruani dhe kritikoni apo shani, me mire te kishit dale ne rruge me tabela "Kosova nuk eshte Serbi" perpara tij, qe ti tregonit se ne nuk fleme dhe nuk harrojme. Por gjithsesi shikojme perpara.....

 

"Gaia - 1 Qershor 2014 - 22:23

"nuk e marr vesh si e kane lene me hy ne Shqiperi kur dihet qe eshte radikal."

po pra Gaia, si e kane lene te hyje ne Shqiperi..?! ska ky dreq shtet shqiptar nje liste me "persona te padeshirueshem"???
shiko, Irinej eshte serb dhe nga kendveshtrimi serb, radikal apo jo, eshte shume ne rregull me qendrimin qe mban ndaj Kosoves! por puna eshte se Irinej gjate luftes se Kosoves ka bekuar dhe u ka dhene Uraten personalisht ushtarakeve serb qe vrisnin apo perndiqnin shqiptaret.. ky u ka bere kryqin me doren e tij.. "bjeruni, shfarosini.. Zoti eshte me ju", ka thene... kjo eshte e mjaftushme, ky njeri eshte armik i shqiptareve!
prandaj shteti shqiptar nuk mund te "fshihet pas gishtit" se na e paskerka ftuar kisha shqiptare... me te njejten logjike, edhe shoqata e gjuetareve shqiptare, bie llafi, mund te ftonte Milloshevicin (sikur te ishte gjalle). po cfare, a duhej ta lejonte shteti meqense e kane ftuar "privatisht".?!

Fiqo, më thotë tjetri
Ti smund ta dish sa e paplotë është jeta
Kur e ke gishtin më të madh se vrima e hundës

 

Ndersa politet e kane me te madh se kokat e tyre te ndritura. 

Ta bejne nje liste per te gjithe ata qe nuk e duan shqiperine, si edhe ata qe nxisin te kunderten se cfare beson ky popull, meqe kemi edhe temen e mikepritjes hapur nga r.v. 

Majko i tha truallin antishqiptarve per kete ciban, Meta e pagzoi dhe Rama e rilindoj !

Ja sa i vlen lekura politikes Albanezi !!! 

 

ndihem i fyer nga Kisha Ortodokse Shqiptare!

smiley Foto ilustruese: Yll.

Ja si e komenton Shpend Ahmeti, Kryetar i Prishtines, Vetevendosje! ket "pritje"

 

Mbrëmë u mundova mos me shkru në lidhje me viziten e Irinej në Tiranë por sot nuk po mundem me u duru. Kjo vizitë nuk ka të bëjë as me liri të besimit, as me dialog ndërfetar e as me ndonjë liberalizëm tjetër. Unë e di që shumica e popullit shqiptar kudo që janë nuk pajtohen me këtë vizitë

Kjo nuk është as ndonjë lidership i guximshëm. Kjo është nënshtrim dhe mosrespektim i vetvetës. Kur nuk e respektojmë vetvetën nuk do të na respekton askush. A thua çka do të thonin rilindasit sot? Çka do të thoshtë Noli? Vite të tëra sakrificë humben me një vendim koti. Kemi nevojë që populli shqiptar, po e them populli, përfundimisht të tregoj një vetëbesim e vetërespekt.

Nuk jam për idealizim të kombit tonë si më i miri, por asnjëherë nuk do të pranoj të poshtërohemi e të pranojmë se nuk meritojmë një jetë dinjitoze sikur krejt kombet e tjera. Asnjëherë nuk do të pranoj që kjo të shfrytëzohet si përçarje e kombit ku thuhet "ata nga ajo anë nuk po na duan nga kjo anë". Kjo është thjeshtë lidership i dobët, udhëheqësi e kompleksuar, dhe politikë amatore.

Perse mer Zot ...!! I shenjti Zot i Ortodokseve dhe i fortlumturise se tij Irinej nuk ta beri intervisten Armando Prenga qe te te kishte fut dhe nje te rrahur edukative mor plak matuf qe vjen dhe na jep udhezime per bashkejetesen midis dy kombesive tona..Duhet te kete dhe ndonje kriter tjeter per te perzgjedhur keto talebano-ortodoks ..??

Vetvendosje

Kryeminister i Shqiperise Etnike Albin Kurti

President i Shqiperise Etnike Koco Danaj

Shef kabineti i ketyre me lart: Aga-agai smiley

Po cfare i keni keto budallalleqe more.

,,,,Minister te ekonomis dhe te governimit bankar , autorin e VQ dhe cdo gje vete ne salamet ..!

aga aga, jot moter nga Kurdistani duhet te jet kryeministre dhe t'ua jape te gjitheve,,

Patjeter qe me se paku keto ngjarje jane pasqyre e asaj makinerie te hallakatur qe ne shqipetareve na pelqen ta quajme shtet. Kete maqineri ne e keqperdorim, ja leme ta ngasi i dehuri i rradhes qe e titullojme "lider" dhe mbasi ky nuk le kanal pa e futur dhe shtylle pa perplasur ne nuk mesojme por zgjedhim te dehurin e rradhes (dhe shyqyr zotit si komb nuk na kane munguar dhe nuk do na mungojne ndonjehere pijanecet, dallaveraxhijte dhe hajdutet).

Keshtu qe nej dite te bukur, shqiptaret zgjohen dhe pyesin njeri-tjetrin, ore si ka mundesi qe ky Iren-ka na erdhi ne mes te Tiranes dhe mori dhe nje goxha kohe televizive ne nje stacion kombetar. Ka ore njerez se ne nuk kemi ndalur ndonjehere te mendojme per ato gjera qe na kane drobitur ne shekuj, por vetem kemi vrapuar per te bere procken e rradhes. Si popull akoma nuk jemi te vetedijshem qe i vetmi shtet me te cilin duhet et shterngojme rradhet ne Ballkan eshte Kosova (se te gjithe te tjeret na e kane hipur te pakten nga nje here). Fatkeqesia eshte se gjithshka behet per konsum mediatik. Media perqendrohet tek fakti se nja dy veta paskan dale me nje flamur serb (shume gabim nga ana e policise qe ka lene kete provokim qe mund te kishte perfunduar keq per ata "trimat"), por kjo nuk eshte ceshtja.

Fakti eshte qe ardhja e Iren-kave na gjeti te papergatitur si shoqeri per pergjigjen qe duhet t'i jepnim dhe menyren se si te vepronim (e sigurt qe kjo nuk do ndodhte ne Serbi apo gjetke) dhe te gjithe i sulen palas tjeter si serbo-greke-vlleho-komunist apo si sebofil-kriptokomunist nderkohe qe fakti eshte qe gjithe pulitika uli koken si dele dhe shkoi ne grigjen e Iren-kave qe iu ishte pergatitur me aq kujdes e "dashuri". Injorante? Idiote? Mendjeshkurter? Te shitur? Koqetredhur? Te percare? Ndoshta te gjitha nga pak e te gjitha bashke... Gjithsesi, Iren-kat na bene nje nder qe na tregua edhe njehere se i kemi hipur edhe njehere maqines dhe bertasim me sa kemi ne koke "Shoferi jone do raki qe te eci me shpejtesi!".

P.S. Tani qe e mendoj dikush diku u kujdes shume qe edhe ky lajm i gezuar per te gjithe (shenjterimi i katedrales) te sperkatej me Iren-ka.

Ky Patriaku Serb ishte ne Shkoder para 2 vjeteve ku bekoi ushtaret e rene Serbe per clirimin e trojeve Serbe ne Shkoder...  Kshu qe ju patriotat e Kosoves e te Shqiperise se bashku me ate sharlatanin e rrjedhur qe shkruan ne facebook jeni nje cik me vonese.

 

 

Ne vs ty ne lidhje me Irinej? Ne patriota te vonuar, ndersa ti...?

P.S. Kjo s'eshte teme politke. Ai nuk tha "feja e shqiptarit eshte ngjaleria" lol

Liqeno, edhe mua kujtohet rasti i Shkodres, por me duket se behet fjale per Patriarkun apo kryepriftin (se nuk ua di mire hierarkine) e Malit te zi, e jo te Serbise.

Me sa maj men une ka qene krye.ari i kishes serbe te Malit te Zi. Nje tjeter ultra-nacionalist. Po feja nuk ka kombesi o Beluuuul.

kjo ceshtje i takon kishes Ortodokse ta zgjidhe nuk ka pse perzihet asnje njeri, sidomos Kosovaret

per deklaratat e Irinej nuk e di pse cuditen njerezit apo mos duhet te pesoje amnezi kur te vije ne token shqiptare, ate mendon ate thote

Po ne qe jena ortodoksa, perzihena dot?

po me mire qe e di ti qe je Ortodoks kush e di? Ju pra, pjesetaret e kishes duhet te dini si e pse u ftua dhe pse Irinej foli ne ate menyre, mesa di une i ftuari duhet te respektoje vendin prites. Nese i ftuari nuk degjon nga ia vesh sic eshte rasti i Irinej duhet mikpritesi ti tregoje vendin pra, vetem nese dhe kisha shqiptare eshte perzier ne lojra politike

 

Pjesemarrja ne nje ceremoni fetare e klerikut serb nuk besoj se perben ndonje sakrilegj sa kohe ne krye te kishes kemi nje grek,por ajo qe eshte e papranueshme dhe absurde eshte hapesira mediatike qe i jepet ketij kllouni antishqiptar ne median shqiptare .Top-chanel ja ka futur me top.Ai njeri duhej injoruar nga media dhe nuk i duhej zgjatur mikrofoni per t'i dhene mundesine qe ne nje nder mediat kryesore ne vend te mund te beje deklarata anti shqiptare.

Kjo eshte me e pakta qe mund te bente media per te mos folur pastaj edhe per bojkotimin e veprimtarise fetare prej politikes.

Jam kurioz te di kur u mor vesh qe do vinte ky? Apo erdhi kshu skuthce e vetem kur u shfaq si fanti spathi? Nese eshte lajmeruar me pare, a e kane lexu ata njerez qe kishin ftesa emrin e ketij te agjenda? Eshte hap ndonje fjale apo kush ka qene aty ka ndenjur i heshtur e s'ka thene asgje per faktin se ky ishte i ftuar (para se te behej eventi e kam fjalen)? 

Po mire mer Tirons a eshte gje ky person i shpallur zyrtarisht "non grada" nga shteti Shqipetar? Po nga shteti i KOsoves? Nese jo, cna hapni zoret e barkut kot per se koti. Qe te me kuptosh me mire po te jape nje shembul: gazetari i TOP-it Marin Mema eshte shpallur person non grada nga qeveria greke dhe si i tille ai nuk mund te hyje ne teritorin e shtetit Grek. Ky klerik a e ka nje bamke te tille?

O berber, ky nuk eshte argument o lum miku. Nuk besoj se shumica ketu e ka me faktin qe Irini u la te hynte ne Shqiperi. Le te vije e te beje plazh sa here te doje apo thjesht dhe te shijoje qofte e birra tek pedonalja. Ketu flitet per pjesemarrje ne organizime te rendesishme (biles super te rendesishme). E per kete nuk ka nevoje te jete shpallur zyratrisht non-grata. Nje presion "i lehte" nga ana e qeverise shqiptare do kishte zbythur cdo kriepeskop nga perfshirja e atij emri ne listen e te ftuarve te nderit. Nje pyetje, mos ishin gje non-grata kryepeskopi i Maqedonise dhe Ukraines (kete e kam me te lexuar ketu pasi nuk jam plotesisht per statusin e tyre - thjesht si ilustrim se cafre ben presioni diplomatik)?

Ca lidhje ka shpallja non-grata, qe eshte akt shteteror me keto pyetje qe bej une? Qe mos te keqkuptohemi, une nga shteti nuk kerkoj gje ne kete rast. Ndarja e fese nga shteti funksionon ne te dy krahet. Sic nuk ka pune kisha ke fton qeveria, s'ka pune as qeveria se ke fton kisha.

Ajo qe me ben habi mua eshte si ka mundesi qe gjithe ajo pari e ftuar aty, e qe e ka dit qe do vinte Irinej, nuk e leak-u si lajm, po u deshte te vinte ky birboja, te na dhieste pragun, e ne ta merrnim vesh pasi i dul era. Si shume okulte si sjellje, nuk te duket? Pse duhej kjo fshehtesi? Pse heshten paria, i gjati, musteqja, kokmodhi, lulka e Sula bashke?

Rilindje,

Sllavo-komuniste......

Ti je yll polar madje, Xhaelga.

 

.

Admina, jeni smiley mer smiley.

Kosova eshte krahine e Shqiperis.

Beje apel Ushtris Shqiptare te hyje ne Kosove per te mare krahinen e saj.

Albanian army now in Kosovo

Kosovo is part of Albania

Ju pret puna gjer nga vjeshta, sa tashti ushtria eshte duke pastru plazhet e betonu aeroportet. 

Politikanet ne Shqiperi jane thellesisht antikombetare! Kjo justifikon gjithe veprimet e tyre kriminale si dhe grabitjen masive qe i eshte bere dhe po i behet shqiptareve! I bje thirrje gjithe shqiptareve, nese duan nje Shqiperi me te mire per femijet e tyre, te mblidhen tek parlamenti dhe t'i vene flaken asaj godine bashke me njerezit e urryer qe ka brenda!

Duhet te mbaroje njehere e mire ky muhabet!

nejse, kryeministri e rregulloi disi sot me ate deklaraten. Do kish qene shume e turpshme po te mos kish reaguar.

Bravo i qofte Rames. Po keta bukuroshet e tjere, Like, President, Basha nuk u ndien. Do kene shku dhe ke darka besoj. 

Berisha eshte nji oportunist i klasit I qe e ngre zerin vec per show

Tashti show eshte nje goxha komponent i podhitikes. Do ia kishim pare trimerine po te ishte ne kale. Megjithse kushtetuta qe donte te aprovonte dikur kishte me duket dicka per kete pune. Nje mesim i madh qe shqipot nuk duan ta kuptojne megjithse e kane paguar shtrenjt eshte se nga percarjet politike, apo te llojeve te tjera, fiton i huaji. Dhe arsyeja mund te jete e thjeshte, nuk shohin dot me tutje se xhepi e karrikella e vet.

PS. Sidoqofte heshtja me e rende eshte e Janullatosit. Zakonisht heshtja merret si aprovim. Atij duhet t'i kerkojne hesap ortotoksit dhe shteti shqiptar.  

leje se m'duket se u ngrofem kot...ky lajmi thote qe behet i ditur nga "burime prane kryeministrit"...demek kministri thote qe i thashe kte e ate...

po mo Bredho.. e kam lexuar kete lajm ne 20 media deri tani, serioze dhe joserioze,  dhe  te gjithe thone: ''nga burime te sigurta prane kryeministrit''.smiley   e  terci e  verci..smiley   ja  paskerka plasur ne fytyre Irinejet..  nuk e kuptoj, nese e ka bere vertet, perse nuk nxjerr nje deklarate zyrtare per shtypin..?

Nuk besoj se rrejne dot aq shume. Dmth ka pas dhe rob te tjere aty qe po te ishte rrene do plasin pa e qit. 

kush kane qene kto qe do ja qesin, Veliaj, Kumbaro dhe Koco? apo Janullatosi me Irinej?

leje se harrova qe njoni nga ato i qiti kalomonin (dmth jastekun) me zor nga barku gruse se botes.

PS Mbase nxefet serbi.

ca tha Rama?

dhe meqe u permend Marin Mema... pikerisht, Marin Mema beri nje reportazh historik pa e fyer popullin grek, por ja qe shteti grek i "standardeve" te BE e vleresoi si rrezik kombetar z. Mema dhe e shpalli person te padeshirueshem....

tashi detyre shtepie, me sakte parlamentaresmiley, per Marin Memen tashme parlamentar, por edhe si djal integer dhe patriot, e meqe coku futet te peshkusmiley gjithashtu... ti beje pra nje pyetje qeveresie dhe kryesisht ministrit te jashtem, neParlament: perse nuk u shpall "person i padeshirueshem" Irinej..? dhe cfare kriteresh duhet te plotesoj dikush qe te quhet "person i padeshirueshem" nga shteti shqiptar..?? faleminderit!smiley

der me tash, nuk e dime akoma. burimi eshte tema. i vetmi politikan qe eshte shprehur direkt eshte berisha. nuk kemi asnje deklarate zyrtare as nga presidenti, kryetari i parlamentit dhe as nga km-ja. se ca thone pas dyerve te mbylluara, askush nuk e verteton dot me burime te sigurta. 

Si tha ai te barcaleta, por ama tre here e nxorra kemben nga rrethi. 

e pashe me vonese. Me mendjen time, e lexova si deklarate publike...

Apel

Ushtria Shqiptare dhe Ushtria e Kosoves duhet te bashkohen.

Duhet te ket baza te perbashket ushtarake ne Shqiperi dhe Kosove

Duhet te kete nje gjeneral te perbashket

Duhet te kete trajnime ushtarake luftarake te perbashket

Ushtria Shqiptare duhet te patrulloje ne teritorin e Kosoves

Ushtria e Kosoves te patruloje ne teritorin e Shqiperis

United Stronger Together One Army

dhe kjo zgjidh cdo gje? kaq e thjeshte paska qene? nji gjeneral i perbashket? sa e ke IQ ti, 1,500?

Eshte shume gjynah qe nje dite kaq e shenuar per ortodoksine shqiptare si konsakrimi i katedrales se tyre u helmua nga prania dhe veprimet e nje individi. 

Kisha ortodokse duhet ta kishte parashikuar kete furtune dhe ta shmangte. 

Vec ne e kishin parashikuar dhe e kishin lene vete te ndodhte per te sherbyer si precipitator i ndonje dialogu me spec, por nuk e besoj. 

Ka ardhur koha qe kisha ortodokse e shqiperise, si edhe simotrat e saj, ti shikoje delet  e saj, por ti hedhe edhe nje sy livadhit ku rrojne keto dele! 

Anastasi nuk mund t'ja hedhe ketyre ngjarjeve me nje te mos-komentuar!

 

Ftesa eshte bere nga kisha ortodokse jo nga shteti shqiptar, ska pse ngaterrohen qellimisht keto gjera. Nderkaq, shpalosja e flamurit nuk perben krim, jetojme ne shtet demokratik. Megjithate shteti shqiptar ne ceremoni te tilla do bente mire te dergonte perfaqesuesin e vet te atashuar ne zyren e ceshtjeve te fese sesa te shkonte nje shpure e tere. Kurse mbajtja e meshes ne gjuhe te huaj eshte komplet e papranueshme.

jo jo,ti po e ngaterron qellimisht me duket, se ne na eshte e qarte se kush e ftoi Irinej-n.... por shteti ama ka celsat e deres dhe perfundimisht vendos ai se kush mund te hyje, apo jo ne shtepi!smiley

jo, se keshtu mund te ngrihen lloj lloj subjektesh ne Shqiperi e te ftojne: fashiste, naziste e dreqin me te birin, por cfare, mos duhet ti lejoj shteti sipas teje keta??

Mosftesa e nje tij do te ishte me e turpshme sesa ftesa, per fat te keq, do te konsiderohej si perjashtim i panevojshem. Degjo, ne raste te tilla perballimi me te keqen eshte me fisnik sesa bishtnimi. Problemi qe pajisja me platforme qe i beri tch.

ca o kjo fjal bishtnimi? per bishterimin bohet llaf?

Jo jo, ne fakt kur ftohet nje njeri i tille me histori te provuar te nxitjes se tensioneve etnike (minimalisht, per te mos thene urrejtjes) i kontrollohet fjala, dmth i vihet kufiri cfare temash nuk duhet te preki. nese pranon dhe prape i prek, atehere ftuesi eshte i detyruar te beje nje deklarate ku ti kerkoje falje te ftuarve per situaten jo te kendshme te krijuar si shkak i keqperdorimit te besimit nga i ftuari. S'ka lufte, as non-grata, asgje, thjesht respekt per mikpritesin

Për gjuhën e meshës, ajo u mbajt në të gjitha gjuhët e të pranishmëve. Dhjaku serb veçanërisht, kishte zë të fortë baritoni dhe la mjaft përshtypje.

Kjo praktikë ndiqet kudo ku meshojnë primatët e kishave ortodokse. Kështu psh, është meshuar shqip në Athinë:

http://www.youtube.com/watch?v=QRInt_42c...

Shqip në mes të Beogradit:

http://www.youtube.com/watch?v=q2lOyFSRU...

Dhe në Ukrainë:

http://www.youtube.com/watch?v=tWRoIMLg3...

KOASH-i pra, ua bën të ditur praninë e shqipes kudo në botën mbarë-ortodokse.

 

Lajmet thone qe mesha eshte mbajtur ne gjuhen greke, a eshte e vertete kjo? Kam dhe ca pyetje, kryetari i KOASH zgjidhet perjete apo ka zgjedhje cdo 4 vite? Ne cfare gjuhe mbahen meshat per pashke dhe krushtlindje?

Nuk besoj qe mesha eshte mbajtur ne greqisht,jane genjeshtra.

Kryetari i KOASH-it eshte ne post deri sa eshte gjalle.

Secili ishte në gjuhën e vet pra. Rumuni rumanisht, serbi serbisht etj etj. Kryepiskopi zgjidhet përjetë. Këtë pashkë që isha unë, shqip dhe greqisht. 

Mediat - nga ana tjetër, thonë gjithashtu se Rama kishte ftuar Amfilohijen për një takim kokë-më kokë-kokë me Janullatosin bashkë. Eh mediat... mediat janë smiley

Me fal se spo e kuptoj, secili ne gjuhen e vet, dmth Janullatos qe eshte grek e mban ne greqisht?

Kryepeshkopi meshon kryesisht shqip, por përdor dhe greqishten. 

Realisht tani që po e mendoj... nuk i kam kushtuar kurrë rëndësi - ngaqë i kam si të shtëpisë të dyja gjuhët.

 

dje e mbajti greqisht meqe e ka harru nemesis smiley

Jo,janullatosi meshon ne shqip,ndersa kur mban fjalim e ben ne greqisht,madje ka raste te vecanta edhe ne gjuhe te tjera si anglisht,etj

e paska zgjidh dhe nje hall kisha ortodokse kur te organizoje operen e pare, nje bariton e paska gjet. ca tonaliteti ishte janullatosi se mos i bojne noi ven dhe atij?

paske humb pjesen me te bukur, irinej kur kendon ta ben mishin kokerr smiley

Mua më pëlqejnë himnet ruse realisht... Kanë një misticizëm të paparë! Noli, kur ishte në Amerikë, ishte mrekulluar nga muzika kishtare ruse. Shife kët: https://www.youtube.com/watch?v=ntT2VemnVV8 pastaj provo të matësh thellësinë e shpirtit. Abys, abys!

 

 

Po leri ore nemesis, se ja valojne kot se koti! Medemek nacionalistet keta...!

Po! Kjo eshte detyra e politikanit te pergjegjshem, patriot, vizionar. I ka dhene nje mesim te papare klerikut me te larte serb dhe njekohesisht mikut te tij Jsnullatos.Pergjigja ishte nje dush i forte efektet e te cilit do ndihen teper gjate ne Ballkan dhe Evrope.
Ju tregua botez se kush jane shqiptaret ! Kemi fituar shume me kete " nder " qe na beri Irinej.Nje lloj si ai i Milloshevicit .

Eh mer grave, me shkove mallin e Hamdi Jupes dhe ZP se viteve te merhumit ...smiley

another low. po derdhet kupa smiley

...smiley       2-2.smiley

 

smiley

Fokusimi i vemendjes tek patriarku serb eshte nje perpjekje per te stigmatizuar katedralen ortodokse,vete intervista e tij ne Top Channel ishte e panevojshme,perderisa ai ishte vetem njeri nga te ftuarit e shumte ne kete ngjarje.

Kisha e Shqiperise ftoi sic e do zakoni te gjithe kishat e tjera ortodokse te ishin te pranishme,fakti qe Irineu vendosi te vije personalisht tregon se ose erdhi me qellim per te vendosur ura komunikimi midis dy vendeve,ose thjesht per kuriozitet.Mund ta kishte shmangur thjesht duke derguar nje mitropolit,por jo,ai erdhi personalisht si edhe i shoqeruar me delegacionin qe kishte ne perberje perfaqesues te tjere te larte,me shume sesa cdo kishe tjeter.Kjo mua me befason.

fakti qe Irineu vendosi te vije personalisht tregon se ose erdhi me qellim per te vendosur ura komunikimi midis dy vendeve,ose thjesht per kuriozitet

smiley kjo dmth te jesh komplet ne gjume, me e pakta, ose komplet legen me e shumta smiley Ai ka ardh qe te japi ato mesazhe qe dha "Kosova eshte serbi, serbia eshte djepi i ortodoksise serbe, kemi kishat dhe shenjtoret, etj etj" I plasi trapi atij per ura komunikimi, po do ura komunikimi le te shkoje ti vendosi me kryetarin e komunitetit mysliman ne Kosove.

Egziston edhe mundesia qe te kete ardhur per te provokuar,por per vete nuk e besoj.Gjithsesi kurre nuk i dihet.

Mua me habiti ne nje moment kur po mbaheshin fjalimet e patriarkut Bartolome dhe kryepeshkopit Anastas dhe Irineu doli papritur nga hapesira ku qendrojne kleriket dhe po veshtronte katedralen,dukej shume i cuditur nga madheshtia e saj.

po si more militante keni 8 vite qe na cani derrasat, sali serbi, sali malazezi, sali greku, sali turku sali alieni, sali fazllici dhe tani krejt papritur na u bete tolerant? madje krejt habitshem u bete tolerant dhe ne lidhje me fazllicin kur ndryshoi qendrim rama. po kaq poshte e ul veten njeriu per nje tender? ikni mo lapera vidhni jashte shqiperise sic bejne lacianet e mirditoret se jeni bere qesharake duke u lepire bythet politikaneve. skllever podhace.

PO TANI QE RAMA REAGOI SI DO I JUSTIFIKONI ATO QE THATE?
http://www.gazetatema.net/web/2014/06/02...

Une nuk thashe gje por i them bravo i qofte per qendrimin zotit Rama,ndonese nuk jam i krahut politik te tij.

smiley  dmth bravo Rama qe i pa i bere syri terr i kerkon llogari aka sulmon kreun te kishes Ortodokse Serbe.. ne zyren e tij ..ne nje vizite kortezie..

 

 

Shperndahuni . Problemi u ndricua  .Llampaxhiu ndezi llampat dhe njerzit e pane cfare ka ndodhur . Shqiperia u Rible . Mukje nuk do te kete smiley

Ka zhvillime te tjera . Nje shoqe antikomuniste Akuzon xhaxhain e saj antikomunistin Blloshmi , si Hajdut dhe matrapaz me "kockat e te jatiti , per te vjedhe Para " Theksoj se ketu tek PPU kjo ka ndodhe  nen mbulesen e Niker -Nikerve  me "olele gjyshi "

Me qe kemi dhe Greven e urise se shokeve antikomunsite me perfaqesues si shoqja Qaf-zeza ,cfare mejtimi mund te kene shoket antikomuniste , jo te oreve te para , pasi edhe tek Greva tjeter nje shok po antikomunist si Hoxha ka dale si " ashtu " , pak sa Gazideds i Sali Qenef Patriot Berishes !

Ndonje cqarim nga shoket patriote te MeDhaNj !

Tjeter ...Kadare sqaron problemin e "disidenteve " si poeti Xhaferi  e Kritiku Pipa ! C' mund te na thote Poeti Kombetar i PPU per keto fenomene ?

Kendveshtrimi i Ilir Kulles

Sot Kreu i Kishes Orthodokse Autoqefale shqiptare u be realisht Krye-Peshkopi shqiptar duke hyre ne histori qe pavaresisht se eshte grek do ti bashkangjitet Trios se themeltareve te Kishes sone Peshkop Kristofor Kisit, Peshkop Visarion Xhuvanit dhe Peshkop Fan Stilian Nolit, kjo gje nuk do ti pelqeje shume ne shqiptareve, por kur Janullatosi te nderroje jete do te jete ne mundesine e Peshkopit te ardhshem shqiptar dhe Sinodit te shenjte te deshmoje sesi do jene pasardhesit e Peshkop Kisit.

 

 http://www.perqasje.com/blog/item/8014

ktu kto kokrrat e bqimave si gjithmone te pranishem. Ne fillim bejne ironi me "patriotet" qe ngrejne zerin. Se si rrace bqimash qe jane, e ndajne patriotizmin ne parti, te tyren dhe te tjereve...pastaj, kur marrin vesh qe edhe kministri (ky eshte i tyri), e ka ngrit zerin, dalin me "bravo kministri patriot!". Yt, rrace amfibesh pa shtylle kurrizore!

le se nuk di gjo ti la-lee se jan filozofa kto. e justifikojn pallkarizmin e tyre me sajesa teorish konspirative. kta nuk i genjen askush por genjen veten. e kam thene dhe po bindem perdite e me teper per kete.

e kam thene dhe po bindem perdite e me teper per kete....smiley

Hair te nderuar admin .Diell ua befte E kapet dhe nje per Qershorin . Ka shume rendesi po nuk u bind ky me siper smiley

.Po deri sa ta kuptojne Urra -Patrotet e te Tredhurit Mendore qe jane nje zgjatim i zores se verber te E.Hoxhes si mentalitet ,  , , do kohe akoma . Do vije dhe LefTKopeja me ndonje Pampervervites te na ndricoje . Po Gjibi pse po vonon ?

Ku ti kerkonj rrenjet e Tua Ortodoksi ..

Gjembit kane filluar i pelqejne kur dalin nga WC -ja me komca ose makari zinxhir xeberthy dhe zihen kush e ka me te dy Toipet tek PPU  smiley Hallall !

ty te kam thene qe si beta qe je caktivizoje heuristic analysis se je me qesharaku nga te gjithe ketu.

ti thua urra-patriotet une them tenderat.
ti thua u shit u rible shqiperia un  them vjen fatura e energjise me e larte se rroga

 nejse jepi ding dong refrenit ti se ca do besh pas punes ne fast-fod si gjiz qe je?

+1 smiley

Po c'ke mor Edison  ? Kush ta del ty per zgjuarsi ? Na plotsojme numrin ketu .Llampat dihet kush i ndez .Pse kot je ti ketu smiley Une sa here e hap faqen shoh "ma ka thene Edisoni apo jo "  smiley

 Vetem kete ding dong refrenit ma thuj po deshe ..E kishe si konkurence argYmenti  me ate rapadam didpi dipi dopa  apo ashtu te erdhi ?

Diell uabefte me kete Peshk Diell , te nderuar Admin .  .Drite e paci ku e gjetet !

Ps Urra-Patriotet e ka thene Lenini jo Une smiley

e di si me duket vetja ktu te peshku? si te piaca ku te gjithe po debatojne ndersa ti je si ai plaku qe vjen e shet trendafila.

Vetem nji fjale Seriozisht ne te gjithe kete llumhane Derstilistesh me Patriote .Mbase te vlejne dhe per sa kohe qe mendon se "ndricon " mejtimet e te tjerve duke "u thene " smiley

Ti flet GOMARLLEQE .Nuk ka pse te merzitesh smiley E kupton kur perdor ....po bindem me teper ...se cfare je duke thene ?  E kupton ne cfare kori Laraskash me te Tredhur ke hyre si ai qe vjen me tope te cpuara po mendon se "thote gjojna me shtylle kurrizore mer Jahu " smiley

Problem shume shume i Qarte .Ne kete Bote e ca me pak Europe te Integruar ne Shqiperi vjen dikush , mba nje qendrim , i jepet nje pergjigje dhe AQ ! Pa pordhe mediatikesh e Llapandezesh ndricues ose Urra - Patriote Kosove a ShkYpniet !

mbase dhe flas gomarlleqe. ndryshe nga ju nuk pretendoj te di te verteten.
kur ta kuptosh kete "gomarllik" qe te thashe nuk do te te shoh si shites trendafilash...

Dhe nji shtese per Tye ...smiley

Sic e ke lexue une nukmbaj pergjegjesi pershumenikshat e perdorur .Me mjafton vetem ai qe cfaqet .Per LefTKopene dhe Poetin Kombetar ? Ndryshon puna se jane ne Pararoje te mejtimeve.smiley

Largoju mesimdhenies ! Vetem i Tredhuri dhe Gjembi , me rralle Gjibolja  , e aplikojne ! Keshtu  ka qene me pare nje Idiot Klasik megalloman me Olsi , qe ka rene Pishtar i Demkracise per PPU smiley

po ti cfare bere tani? "Largoju mesimdhenies"
nuk e marr mundimin tu jap mesim te tjereve kur ka tendera. eshte e kote. nejse ske as cfare u thua. tu thuash qe meta eshte hajdut? tu thuash qe lendet kimike jane me te demshme se plehrat? flas ketu sepse mendoj qe mund te kete nje pjese qe nuk jane te shternguar nga tentakulat e nje tenderi. nese nuk ekziston kjo pjese dhe kjo faqe eshte si gazetatema atehere ke te drejte. as nuk duhet debatuar fare.

.Po deri sa ta kuptojne Urra -Patrotet e te Tredhurit Mendore qe jane nje zgjatim i zores se verber te E.Hoxhes si mentalitet ,  , , do kohe akoma . Xhibolja e ka me te gjere e me te gjete se na , sic dhe erdhi duke e " shtjelluar me siper ate qe tha me poshte " *53* 

Kaq e kom una smiley Dmth ti dhe te gjithe te currufjaksurit me Lende Kimike mos u beni me Patriot se Enveri .Edhe Lazri ( rp ) si Patriot  i fundit ne '90 , deri tek shqyti e parzmorja harriti .Fore veri , me do te vetet kane kalue tek Bumjet Atomike dhe katakalizmot !

Ti smiley Jo mo vlla deri ke lendet kimike je . Shtyhesh dhe pak tek tentakulat e tenderave ..dhe po te vazhdosh do ja japesh me nje :

Poshte Kapitalizmi ! smiley....Jepja pse druhesh ? Mos ike ,  debato se nuk je Maje Gjeri . .I rendomte si te gjithe ! Kujto vetem qe ketu e kane maru te mesmen te gjithe biles LefTKopeja ka dhe Master , pervec Gjembit !

poshte korrupsioni o idriz jo poshte liria per te bere biznes. ndaji gjerat. mos i fut ne nje thes

Ta ka dhene pUrgjigjen Left me ...yyyyyyy ne fund te shndrruar ne Left me ...iiiiiii ne fund . Po si duket ose nuk ke qene ose nuk e ke lexuar Filosofen e se Djathtes .me c'rast  e pershendeten i Tredhuri , Poeti Kombetar , e nje sere Ura - Patriotesh , perjashtuar Gjembit ! Sic dhe i lexon Grusht bashkuar rreth Pathriotizmes Zogut , me dek per Fe e per Atme , kunder njatij Bajlozit te Zie njatij Irineit qe na ka shqetsue dhe Sali Sqap Vucidolin !

Dashki dhe kapitalizem pa droge dhe prostitucion , pa Grabitje e Korrupsion . Doni dhe Europe dhe Bote te hapur .Pse s'thoni me mire kthehemi ne Komunizem "

 Tani ke te degjoj nga Ju te barazlarguarit ? LefTKopene qe ka dhe Master , apo sa hyne e dalin ketu dhe  kane nga nje Mejtim te Mendjes te "diferencuar " dhe me thes me vete :smiley

Ne fund fare zonja LefTGOPE  e mbyll me nje percaktim .me tone perbuzese per ne dhe revolucionare per Popullin patriot , fedashes po pak veshderr ne kuptimin e Pathriotizmes !

"Ju jeni EdVeriste .Te sheshi ! Rrembeni armet ."smiley

 

Dashki dhe kapitalizem pa droge dhe prostitucion , pa Grabitje e Korrupsion .

nga kjo mendesi jemi ne kete gjendje qe nuk gjykohet asnje PUSHTetar per korrupsion. vazhdo genjeje veten qe di te verteten. 

 Me qe dole ke shtegu i te VerNentave.po e mbyll .Thuaje nje mendim te Plote te di si mendon ! Jo dege ne dege sikur Irinej eshte Fenomen jashte tenderave e gjykimit te Pushtetareve .

Une njoh i SISTEMIN e Instaluar ne Shqiperi dhe  nuk e paragjykoj Irinein as si Patriot as si Urra-Patrriot .

Ti di propoganden e kallamkusureve sikur  mbarojne  keto te keqia me lirine e biznesit dhe denimin e korrupsionit smiley .dhe prej kesaj ." bash or tie s'kina me pamun mae Irinej .Veq me brohorite Rrnofte e Qofte Sali Qenef Berisha " ...me llampat qe vari rrugeve me na ndricue se ckafja asht ky sistem !

Me te qeshur me kujton ate vazen e atij qe sharonte  degen i hypur mbi te smiley .Kapu pas degeve , por kujto edhe Tiron Fore ver ver verin qe sheh dhe Rrenjet ...te Edveri qe prishi Kishat e Xhamijat smiley

ding dong ding dong refrenit.
une di te verteten lalalalalla shes trendafila....

Kush ka përgjegjësi për skandalin "Irinej" në Tiranë? 

KOASH njoftoi rreth 1 jave perpara mbi ftesen qe i kishte bere (midis te tjereve) Patriarkut te Serbise Irinej per shenterimin e kishes "Ngjallja e Krishtit" ne Tirane. Ne ceremoni morren pjese gjithashtu figurat me te larta te shtetit dhe politikes shqiptare.

E kote te pyesesh per merakun personal te Janullatusit ndaj antishqiptarizmes te Irinej, por ama kjo s'e lan KOASH nga pergjegjsia. A e pati keshilluar kush nga KOASH priftin antishqiptar Irinej per deklaratat publike qe mund e s'mund te bente pergjate kohes qe ai ishte ne Shqiperi si i ftuar i Kishes Shqiptare? Ku eshte reagimi i KOASH? 

Po shtetaret shqiptare a u interesuan gje per kete tek KOASH perpara se te shkonin dhe te merrnin pjese ne kete ceremoni tok me Irinej, i cili ka vite qe nxit antishqiptarizmen dhe kesisoj deklarata e tij ne mes te Tiranes s'perben as surprize dhe as devijim nga deklaratat e tij te meparshme publike per Kosoven?

Kryeministri Rama duhet pershendetur per reagimin e ashper (teatral ose jo, sido qe te kete qene reagimi) ne takimin e tij me Irinej, pas deklarates se ketij te fundit (qeveria e shperndau me shpejtesi ne media reagimin me dyer te mbyllura te Rames). Por a nuk lipset dhe nje deklarate publike, ose te pakten nje koment publik nga qeveria shqiptare per kete ngjarje qe padyshim ka ofenduar shqiptaret anembane, jo vetem ne Kosove? Nje qendrim publik ben fajde shume me shume sesa gjeste dhe fjale te ashpra "sy me sy" me kryepriftin serb i cili s'besoj se merakoset shume nga fjalet e Rames pas vaktit, pasi ai e kreu misionin e tij me qendrimet publike te fjaleve dhe flamurit te tij ne Tirane.

Po politikanet e tjere shqiptare qe ishin bashkepjesmarres me Irinej ne ate ceremoni, a duhet te begenisen me ndonje reagim, apo thjesht duhet te presen sa te kaloje trediteshi i cudise se radhes?

Po televizioni kombetar shqiptar Top Channel qe i mundesoi platformen Irinej-it per te bere deklarata te tilla edhe nga kryeqyteti i Shqiperise, a duhet te reagoje, qofte sa per sy e faqe?

Po prifterinjte dhe besimtaret ortodokse shqiptare qe aderojne tek KOASH a mundet/duhet te reagojne?

 

P.S. 1 Desha ta nxjerr si teme me vete po pastaj u bera pishman se mos Janullofilet me ate rast e akuzojne Peshkun per nxitje te gjerave te pabukura lol

P.S. 2 Janullatosi qenka rilindes

Janullatos tha...se ortodoksizmi në Shqipëri ka rilindur.

Jashte teme: veshja e zonjes Rama, e perkryer, me shqiptare nuk behet. ndersa zj. e kocos me syze dielli ne kishe smiley

c'na bone me pa edhe grune tjetrit tashti.... si Evanesence me thonj te zeza.

Kryepeshkopi e thote qarte greqisht, arritjet shpirterore, kurse ju femrat e keni menjen tek leckat. 

E Report!! smiley eshte shume sinjifikative me detaje te kostumi shqiptar. 

Rama (kryeministri) i kishte rene me dore (tavolines) dhe pasi e kishte ngrejt (zerin) beri qe te derdhej fara ( e kosit qe i mori borxh komshies) e mirekuptimit. 

ec mer ci var teneqen, keto dune me na perca ne ne cdo lloj menyre te mundshme, na rrufshin trapin.

 

smiley mbledhja 81 partive. 

Po pra. Nga njera ane i heq kapelen per kete gjest Rames, sinqerisht. Me gjase Berisha, Basha e ndokush tjeter do kishte bere me pak, ne vend te tij. Basha, Nishani e Meta fundja ishin dhe ata ne ceremoni; 0 reagim nga ata deri tani. Xhanem Berisha si presidenti i pare pluralist e ka ne qafe Janullen (si pengmarres te KOASH-it) me shume se cdo politikan tjeter shqiptar.

Nga ana tjeter, bej o burre (Rama) nje koment publik se kjo eshte ngjarje e rende dhe ofendon gjithe shqiptaret, sidomos gjakun shqiptar te derdhur nga serbet qe pagezonte Irinej... mos u mjafto me rrjedhjet e lajmit ne media per nje takim me dyer te mbyllura por ama me tone dramatike, jo sy me sy, jo i ra tavolines etj. Irinej-it aq me shume i eshte bere qefi rrezik; reagimi dyermbyllur i Rames se merzitur i ka konfirmuar qe Irinej e ka kryer me sukses misioin e vizites se tij ne Tirane.

Deklarata, apo qofte dhe nje koment publik, i qeverise shqiptare, nga ana tjeter, do kishte krejt tjeter peshe; me tone sado te buta e pa gjeste fare dramatike do t'i tregonte tjetrit (Serbise ne kete rast, por dhe Janulles qe lehu greqisht ne ate ceremoni, pasi ftoi kete langon serb) qe Shqiperia s'eshte vend pa zot dhe qe s'rri perkulur dhe me breke neper kembe karshi zullumeve te Serbise dhe Greqise.

wow wow wow ca qenka bo me kete teme - paskan dale te gjite patriotet shqiptar te te gjitha besimeve e te gjitha bindjeve politike nga Mitrovica ne Sarande. 

Nje gje s'kuptoj - a prisnit nga Irinej te thoshte ndonje gje tjeter? Po rrini more rehat se nuk na prishin pune llafet e atij koketulit fashist. Jo po KOASH jo po Top Channel jo po Rama. 

Shume mire bene qe e moren ne interviste qe te shohin te gjithe se cfare ekstremisti idiot eshte Irinej. Nuk prisja asgje tjeter prej tij - per ate ato ishin komplet normale. 

Juve merzituni me keta tanet apo me ata te Kosoves qe kan frike edhe ta permendin bashkimin kombetar. Aty ngrini zerin, c'keni me keto budalliqe qe ju paska prek ne seder te gjitheve? Rate edhe juve ne nivelin e Irinej qe eshte me keq se Drashkovici qe nderron mendjen 100 here dhe tani supporton pavaresine e KS. 

E mer Ilir Meta, ta kishe ftu Irinej ne Lalez, e ta kishe myt ngjala e vene te kuqe deri ne ate pike sa t'thoshte se Belgradi osht qendra e Magjypve....sdo ishin velinos patriotet ne kete fare feje o 1sh qe ste vajti menja. Nejse i lem kto muhabetet e ngjalave se poplli osht ngreve urie.

smiley haha i Lebetitmo mos fol mo per sot se do e prishesh

Ti thu mos te permeni Salukun a cunin e sheqeres. E pac ne qafe o pra. smiley

ore nuk e di, po nga jashte kjo kisha e re  me duket me shume si xhami..smiley

Belulo. Per hir te se vertetes, xhamijat kane arqitekturen e kishave, perjashtuar ate minaren e gjate smiley

Natyrshem invazioni islam i transformoi, duke filluar nga ajo smiley xhamia me e famshme e Stambollit...

 

Ej, po ato kalamojt me flamur serb karshi mitropolise (  smiley   ) kush ishin mer jahu? 

Pjese e minoritetit serb ne shqipni, turista serbe? Kush dreqin ishin ato?

dhe pse tunshin flamurin serb? Ca lidhje kishte serbia me konsakrimim e kesaj ndertese si katedrale ortodokse? 

Ndonje nga Shqiperia a mund te na skiaroje? 

Flm shm! 

Kjo eshte fatkeqsi, dhe ja spjegimi im i thjeshte:

Rritja e radikalizmit musliman ne Shqiperi ke bere qe fryma antikristiane te fuqizohet.  Ne kete menyre, komshijte jugore dhe serbet kerkojne te marrin kartat e pronesise mbi ortodoksine dhe popullaten shqiptare orthodokse. Keshtu qe hapja e kesaj kishe ne Tirane interpretohet gabimisht si fitore e fqinjeve ortodokse.

Eshte e dhimbshme, po e vertete...

Ata me flamur serb kane qene persona te ardhur nga Serbia,pra turista serbe qe kishin ardhur nga kurioziteti per kete ngjarje.Kishte edhe plot kombesi te tjera.

Ngjarja me flamurin ishte nje gje aq periferike sa pak kush e vuri re pervec ca mediave qe po qendronin ne oborrin e kishes dhe e zmadhuan pafundesisht,sikur me kete gjest kisha na u be serbe,njelloj si te thuash qe ata shqiptaret qe ngrene flamurin ne Vatikan privatizojne Shen Pjetrin

Sa per kuriozitet shko ngrije dhe ti nje flamur shqiptar ne beograd. smiley 

Stalone, pa merak derman se te gjithe u kenaqem me kishen e re!  ta gezojne besmitaret ortodokse  shqiptare!smiley

vetem se ate shembullin   me Shen Pjetrin nuk e ke shume ne rregull, pasi Vatikani eshte kryeqendra e Katolikeve   te gjithe botes keshtuqe kushdo nacionalitet mund te tund flamuriin e vet atje.. ndersa kisha Ortodokse qe u perurua ne Tirane eshte e ortodoksve shqiptare,,, dale ta bejme njeher seftesmiley  per vete..
 

Ne kuptimin e paster fetar,kishat nuk kane kombesi

e, e ashtu eshte. ne kuptimin fetar dhe ate teorik kishat nuk kane kombesi.. por ti Stalone si njeri i Janulles po na thua variantin grek qe eshte shpikur enkas per kishen shqiptare, por qe imzot Fan Noli nuk i besoi kurre!!.smiley

por ne fakt kishat ortodokse ne Ballkan jane thellesisht kombetare, ekstremisht nacionaliste, pervec kishes ortodokse shqiptare, kuptohet.smiley

Belul mos ja fut kot! Kush tha qe nuk eshte nacionaliste kupola drejtuese e kishes ortodokse ne Shqiperi? Eshte ultranacionaliste biles. Greke sigurisht!

Flm per pergjigjen stalo. 

Edhe une si ti mendoj, per periferillekun e kesaj valvitje. Per te tjerat jo edhe aq shume! smiley

mgjt flm

E kini tund dhe Ju Flamurin me Kushten ne Beograd .Cfare doni me ? smiley

Apo doni ,  ding ding dong- rapadapa dipi dopa me trandafila 

Vallaj keshtu sic ka marre pas shtjellimit te FeLlTe te Xhiboles ka lezet .Pak Humor edhe patriotik ..po ashtu si ding ding dongu me rapadipidopa ..Irinej na shtyu te Gropa ...smiley vallai duket sikur jemi tu llafos me rob Trima e Luftetare te Mujit e Halilit  smiley

Ata me flamur serb kane qene...turista serbe

Kujt ja priste mendja qe filoJanullizmi do dukej kaq elegant ne blog me nickname "Stalini" smiley

Pse ca eshte shenjterimi i kishes shqiptare, avioni i rrezuar ne Divjake qe te shkojne njerzit te bejne selfies? lol Ate gruan me foton e Nolit s'e kishin qasur per te njejtin "turizem", ndryshe nga keta "turistat" qe ngrinin gishtat mbi flamurin serb.

Teksa ty ata te thane qe jane turista (se nga tjeter do e dish me kaq siguri), s'e di nese te shkoi mendja ti pyesje se si do ndiheshin turistat serbe sikur ca turista nga Prishtina ose Tirana te benin foto me flamurin kuq-e-zi ne ceremonine e shenjterimit te kishes serbe ne Beograd...pike se pari nese turistat shqiptare do mundeshin te benin nje gjest te tille tek kisha serbe.

jo jo ky Stalini pe Korçe nuk eshte thjesht filo-Janulle,  ky eshte prift..smiley ose dicka si p,sh  psalt apo   dhjaksmiley, ne organiken e qishes..smiley  tashi, kujt ja priste mendja edhe prift edhe Stalin..smiley    

 

nejse, Pjeri  si makroekonomist per rastin ne fjale do thoshte: djema djema, shikojeni  pozitivisht se kjo ngjarje solli kaq e  aq turista serbe qe hengren kaq e aq qofte  dhe  i dhane nje shtytje  ekonomise se Tiranes ne keto kohe krize..smiley

Ka rrezik qe ironia e Stalinit eshte me thelle, po te marresh parasysh qe Stalini (ai pe verteti) ka qene seminarist ortodoks, biles kendonte ne korin e kishes ne Baku. I famshem ne gjithe Bakune, kur kendonte ai, shkonin te gjithe ne kishe per ta degjuar.

Pastaj filloje te kendoje ndryshe, por te njejte kenge dhe po aq bukur ne thelb.

 

Ishe shume mire deri aty kur shkove ne korin e Kishes Heretik

Po doli dikush qe ka nje mendim kunder jush ne ceshjet e kishes ortodokse nisni menjehere etiketimet se i duhet mbyllur goja,por qe ta dish as ma ndjen fare se cfare mendon ti smiley

Stalin, per kuriozitet, me cilin je nxef, me mu apo me Belulin?

 

me xhibin, tiku..smiley

E kam me kete qe ka shkruar siper teje

Ne qofsh ai plehra qe ne dasem ne Korce gjate "Xhamadanit" kendoje : 

"Eshte Kosova eshte serbia"

Mos ki merak se gojen nuk ta mbyll njeri. Kujt i prish pune nese goja jote eshte e hapur apo e mbyllur pasi ...

Plehra ne kete mes je ti qe stigmatizon katedralen ortodokse SHQIPTARE me injorancen dhe dashakeqesine tende

Jo bre file tavarish Stalin, replika s'eshte njesoj me mbylljen e gojes.

Njeheresh, nuk eshte se te kemi bere ne janullofilak shqipfoles ty; ne thjesht po veme ne dukje (janull)ashiqarllekun tend me keto piperet e tua turist-pikante...do ishe marre me seriozisht po te kishe thene (me po aq siguri ama, qe te tingellonte bindese lol) qe keta serbet e kishin humbur rrugen, ose qe ishin te pire tape dhe kujtonin se ishin te ftuar ne nje parti tek shtepia e nje minoritari serb smiley

Ose, sic thote per kete ngjarje (goxha me bute sesa ne ketu) Yzeiri:

Ajo që na shqetëson nga pikëpamja e idnetitetit është humbja e Autoqefalisë, humbja dhe shkatërrimi i veprës së Nolit. Kisha Ortodokse përbëhet nga disa pjesë dhe aty ishin hierarkët e lartë të të gjitha vendeve që e kanë këtë besim. 

Pyetja që shtrohet është fare e thjeshtë: në qoftë se riti lindor është grek dhe përfaqësohet nga greqishtja përse peshkopi i Polonisë, i Rumanisë, i Serbisë, i Bullgarisë nuk meshon greqisht dhe përse ata kanë të drejtë të kenë Kishën e tyre dhe ne duhet të jemi nën Kishën Ortodokse greke.

Një përgjigje është ajo sipas së cilës ato kombe e kanë ndërtuar Kishën e tyre vetë. Por edhe ne e ndërtuam dhe Fan Noli u bë shembull në këtë sipërmarrje.

Mirëpo, sot, si të mos mjaftonte kjo, edhe Kryepeshkopi serb deklaroi një tekst të vjetër, një platformë për një ndeshje të vazhdueshme. Duke thënë se Kosova është e shenjtë për Serbinë ai praktikisht tha se serbët nuk do të reshtin asnjëherë nga përpjekjet për ta rifituar atë. Ndërsa Hirësia e Tij, z. Janullatos, duke meshuar greqisht, i bindi të gjithë hierarkët e lartë të Kishës Ortodokse se Kisha Greke sundon edhe mbi shqiptarë. [Shqip]

Ju kerkoni te besoni me ngulm ne gjera qe nuk jane te verteta,une me njohurite e mia modeste ne kete ceshtje perpiqem tju ul me kembe ne toke,ndoshta ju nuk e doni kete gje,atehere me falni,vazhdoni flisni ato qe edhe vete thelle thelle nuk i besoni.

Nje pyetje praktike. Sa nga keto kishat e tjera ortodokse drejtohen nga jo vendas?

Nje pergjigje te thjeshte ka,,,sa nga keto vende arriten marrezine e madhe qe te vendosin te shembin kisha dhe xhamia dhe te denojne Zotin me kushtetute?

Dmth edhe ti je i thioremit, meqe e prishen shqipot, jane te denuar mos ta drejtojne me. Pra faji trashegohet nder breza. 

Sidoqofte pyetjes time numerike nuk iu pergjigje.  

epo kur inferioritetin ,nenshtrimin dhe servilizmin ,disa perpiqen ta servirin si eproritet,nuk ka tritan sheh te rrije.

nga nje ane lavderojne serbine per shtetin dhe nivelin e saj,nga ana thone se nuk do te biem edhe ne ne nivelin e tyre,nuk do te behemi edhe ne nacionaliste -thone.  po nuk behesh dot se je zezak oooo pseudokozmopolit!   ata erdhen e te bene shurren ne koke mu ne mes te shtepise tende,ndersa ti thua po bie shismiley

te jesh nacionalist do te thote te jesh evropian. ky eshte per ata me bole.  ne qofte se do mbizoteroje kjo fara e keqe e te tredhurve lubonjiste(pd-ps) shqiperia 20 vjetet e ardhshme rrezikon zhdukjen.  kete mendim e ka shprehur edhe kadareja  duke pare nivelin e larte te procesit te shkombetarizimit qe po ndodh ne shqiperi.

Bin burija skele e m'skele

dum bajrakun prej Petrele....

kush e din vazhdimin? smiley

ore ai At Lioneli i Bostonit ishte atje apo jo? 

lol - eee ai - e kishin ftuar apo jo se me sa di une ata te Bostonit ndjekin kishen e Fan Nolit qe eshte e papranuar nga Janulla.

Jo i vellai.

Ai eshte peshkop i Kishes ortodokse shqiptare ne SHBA.

Te gjitha fet duhen zdhduk fare nga ky planet,vetem rob kari si ky sjellin dhe robqirlleqe si kto,zdin kafshet e pacivilizuara te besojne ne vetvete ne krijesen e tyre imagjinare po perzien dhe me gjera tjera si gjithmon.

Paaftesi e madhe  shqiptareve si gjithmone ne keto 23 vjet demokraci  dhe si gjithmone ne keto vite te fundit,  patriot pas betejes!

Si ka mundesi qe nje njeri i njohur me pare si shovinist dhe nacionalist extremist   u lejua te merte pjese ne nje "cermoni fetare" dhe ku afer Ministrise Mbrojtjes  ?

  Si duket Serbet e kane pregatitur me kohe terrenin  i njohin mire shqiptaret e kosoves edhe te shqiperise njeres qe jane trima dhe qe bejne sherr me veten e tyre mes vedit!

Tani asaj konges qe Sali Berisha i prishi murin Serbise, ti pini longun smiley

 

smiley smiley smiley smiley smiley Nemesisit per informacionet e dhena te cilat shpresoj qe do qetesojne nacionalistet e revoltuar. 

o ACDC1,  po  ky zedhenesi i KOASH  qenka distancuar literally .smiley  se me shume i meshon faktit qe deklarat jane bere: ne distance, jashte territorit te Kishes..smiley

Sipas tij deklaratat janë bërë jashtë Kishës dhe jashtë ceremonisë për të cilën kleriku serb ishte ftuar, ndaj dhe Kisha nuk mban përgjegjësi dhe distancohet nga një qëndrim i tillë tërësisht personal.

Dhima thotë se nuk mund të japë përgjigje për situata të cilat kanë ndodhur jashtë ceremonisë së shenjtërimit të Kishës Ortodokse “Ngjalla e Krishtit” gjatë së dielës në Tiranë.

Po shyqyr qe thane dhe kaq o Belul.

Duhen inkurajuar. smileysmileysmiley

"nuk mund të japë përgjigje" tha. Dmth nuk tha gje. Vec ne paste bere ndonje shenje me dore a sy. 

Lexoje tamam;
ndaj dhe Kisha nuk mban përgjegjësi dhe distancohet nga një qëndrim i tillë tërësisht personal.

E pra nuk thote qe eshte pro ose kunder, por s'ka c'me duhet, eshte puna e atij tjetrit.  

Gezohuni luges bosh, tashti e kuptoj pse shqipot s'e drejtojne dot kishen e vet.   

Dmth krye-serbi deshmoi live se kafsherite qe kryen si popull nuk qene thjesht rrezultat i politikave te perkohshme coroditese te kastes politike te atehershme, por nje reflektim i asaj cfare eshte shpirti i tyre si popull, kafsherise? 

uu sa mire qe u distancua koa(sh-ja nuk i takon se shpreh  nacionalizem).  nuk ishin dakort me paqesorin d.m.th?

megjithate nuk mund te mos shpreh mirenjohjen time per paqesorin serb,per guximin dhe vendosmerine e tij per interesat serbe,si dhe hidherimin qe ne nuk kemi nje te tille.

e kuptuat tani pse serbia e mori statusin para nesh?

u distancua koshi por jo aga aga smiley

Me duket se 3 aga te bejne pasha, dmth eshte shume afer gradimitsmiley

smiley

+1

Rama protestoi "sy me sy" me dyer te mbyllura, KOASH gjithashtu distancohet privatisht nepermjet zedhenesit ne nje interviste telefonike per televizionin privat A1. Nuk lexoj ne media per deklarate publike te kishes, dhe nuk shoh gje akoma deklarate zyrtare tek faqja e kishes, faqe te cilen Google/Chrome e njef si faqe greke dhe me jep opsionin qe t'a perktheje ne anglisht (ndryshe nga faqet shqiptare per te cilat e kam zgjedhur opsionin qe shfletuesi te mos me ofroje perkthime). 

Rrofte privatesia dhe dyert e mbyllura.

Faleminderit baba Stalinit te Peshkut per kete distancim te vonuar dhe privat te zedhenesit te KOASH-it.

 

- Genjeshtra private e zedhenesit te Janulles...thote "ishin të ftuar të gjithë kryetarët e kishave ortodokse, nuk ishte ftuar vetëm patriarku serb". At Nikolla Marku i Elbasanit p.sh. konfirmoi qe s'kishte marre ftese nga KOASH.

- Prononcimi zyrtar i zedhenesit te Janulles: Sa kohe qe Irinej s'e beri ate deklarate me mikrofonin e kishes tone, ne s'kemi pergjegjsi qe e ftuam ne shenjterimin e kishes shqiptare kete prift me retorike te njohur antishqiptare:

pozicion zyrtar për të cilën unë mund të përgjigjem për aktivitetin i cili u zhvillua dhe nuk mund të futem në gjëra që nuk kanë të bëjnë më këtë aktivitet

Ia perplasi ne fytyre

cuditi gjithe nje bote smiley

Nuk e di pse u cudit kaq shume KMja yne kur dihet se:" Kosova zemra e serbise" eshte mit i serbeve qe kur s'mbahet mend.dhe nuk kane per ta ndryshu mendje meqe ne kemi nje KM sexy e mudherno.Edhe tadici e te tjere me te cilet ky ka qejf te takohet te njejten gje do te thone. nese ky shkon ne beograd e ta pyesin do te thote: kosova eshte toke shqiptare.pohim qe ofendon serbet ashtu si na ofendon ne e kunderta.ne kete ceshtje ne dhe ata nuk shihemi sy me sy dhe kjo s'ka per te ndryshuar anytime soon.Pastaj ai s'erdhi me ftese te qeverise shqiptare por me ftese te qishes.Nje gazetar e pyeti per kosoven dhe ai tha mendimin e vet qe ndahet nga 99.99% e popullit te tij.ky dhe koqet e larta te shtetit s'kishin pune te ngaterroheshin me kete ceremoni to begin with.shume shume mund te kishin derguar ndonje drejtor kulture te ndonje ministrie.Dikush ndoshta duhet ti mesoje ketij kaqoli se KM nuk ben sherr ne pritje zyrtare si grate e lagjes ne rradhe te kosit ne kohe te dulles.

" ....turp te kene qelbsinat , ...qe nuk e bon priftin serb te deklaronte faqe gjith nacionalisteve tane byth gris ...qe; " merreni bre shqiptar te nershem, merreni kosovon se asht, dobre e juja ...!
Dhe te nesermen , ....me byth perpjet, nga serbet e trashe.Irenei ...! Nacionalizma bre qashu i ka rrojt ..!
Kaq budallenj paskemi mesarakeve ! Medoemos serbin e dum te flssi si dum neve ! Hic se ai ka ..mbreterine e vet, jo karabushe si e kapobanditit hallvaxhi !

E pyeti gje Top Channel se cfare mendim kishte Irinej per oren e Bushit, apo ishte krejt konincidence fakti qe as Irinej s'kishte ore ne dore gjate intervistes?

Vallahile i fort fort njaj Ortoxhizus si ju a fal gjith kto gjynofe qi po boni kto dy dit smiley

o fiqo, a nuk mendon se ky mund te jete fare mire nji kurth i berishes i thurur permes mikut te tij, fazllicit? se per mu eshte e qarte si drita e diellit. Ky duket ideal them une. Se kshu, as janullatosit nuk i biem ne qafe, edhe patriote dalim, edhe faji i ngelet berishes (sikurse duhet, xhanem)

Car ka ndodh mer se keni bo 300 e ca komente per kete teme. Kane ngrejt flamurin serb dhe kane bo deklarata anti-shqiptare ne zemren e anti-shqiptarise. Ku eshte cudia ketu? 

E di si eshte puna, keni na 20 e ca vjet vonese ne indinjim shumica juj. Nje pjese tjeter qe i bente fresk kurves se Janulles ka jo vonese por FAJ. 

Une thjesht po ju kujtoj nje postim timin te para ca vjeteve, ajo kishe (apo katedrale vejani si te doni emrin) eshte vec per gjakprishurit qe i shkojne pas Janulles. Ortodokset e vertete shqiptare s'kane pse frekuentojne nje fole anti-shqiptare si ajo. (te pakten jo derisa te ngordhe Janulla dhe ta rimarrin shqiptaret e vertete KOASH)

"ujtë e gamiljes tende sosi", Lizander!! do te hedh ne gjyq. n'arret, n'arrest!..smiley

p, s pa ndodhur nje revolucion ne vet komunitetin ortodoks, as mos ki asnje shprese qe pas vdekjes se Janulles ajo kishe do te behet vertet shqiptare.. Janulla i ka marre masat me kohe.. Stalini dhe gjitha gjenerata e prifterinjve qe rrijne pas Janulles, jane dhaskalepsur ne Greqi..smiley

..nga qe pi goxha uje gamilja Belul ?

 

ti leji punet e zotit, se ka kush merret me to, po a do vish me e pi nji kafe? smiley

Liz , as per kafshen nuk ben te thuhet .."Ngordhi"! Dhe qe te themi ate qe eshte, Janullatos eshte nga hierarket ortodokse me te pergatiturit ne boten ortodokse.Si mendon ti, ka mundesi qe tere ortodoksia shqiptare,me tradita patriotike si askush me shume se ajo, per  gjuhen, per mevehtesine, luften kunder pushtuesave, qenka bere greke, kunder atdheut  e kombit ... se eshtet Janullatos me shtetesi greke ? 

Valle me zorr erdhi ai ketu ? Dhe ja;  pake me shtruar , ne keto vitet, qe ai prin ortodoksise, mos i ka bere ai e ortodoksia, me shume dem  Atdheut, gjithe Kombit  se keta shqiptaret "puro ",muslimane, qe e kane "qeverisur" kete vend ?As qe karahesohet ! Cilen pjese teritori  u ka shitur grekeve te tij  ..Janullatos ore ? Cilen pra ?

 Ka gjememadh, me temadh se Sali Berisdha, qe nuk eshte ortodoks, qe e perçau kete komb, qe e shpuri ne lufte civile,(sic  deshi Miloshevici e greku bashke) qe i shkoi dem  23 vite, qe e ka bere pershesh cdo mejdan kuvendesh, qe ka futur kulturen e krimit ne cdo fjale te leshuar, qe eshet kriminalizuar pej metalitetit te tij, tere jeta, qe u be tere ekonmia haniberdush, qe levadhisen fazlliçer  e hiçer?  Qe arriti te shesi pjes teritoiri,  si asnje tjeter ne historie e kombit, pas tij  ne radhe, edhe   hallvaxhiun,  kapso  mbret 

Dhe t`i  mba ison e cave ketu, qe veshtrojne te na tregojne te ndjekim si qeni gurin, guret qe leshojne mercenaret e gjememadhit, qe nuk po i ndahet te keqes,  pa e bere te keqe edhe çiken e mire te mbetur  ?

   Janullatosi eshet fajtori valle ?Ejani ore njerez ne vehte !Nacionalizme boshe ! Dine vete ortodokset tane si duhet ta ruajne shqitarizmen,si dhe kane ditur ne tere historine, kur msylimanet ku futem dhe une, pinjolli, mobilizoheshin " te shpetonin Baben"  Mjaft, po u cajme atyrer  TRAPIN !(Ndjese per kete llaf !) Se ne fakt flitet gjoja .. per Janullatosin,  por djallezia  nenkupton fyerjen... per Ortodoksine tone, ajke kombi  !

O Grave sa per kafshet mos me fut ne sherr kot me shoqatat ambientaliste. NUK i kam krahasuar kurre kafshet me Janullen. S'me kane bere asgje kafshet pse t'i percmoj ne kete menyre.

Tani seriozisht, te tjerat i ke totalisht pa lidhje me car po them une. Une nuk thashe qe na beri Janulla tere komunitetin ortodoks anti-shqiptar apo me pak patriot se komunitetet e tjera. As qe i vetmi hall i shqiptarve na qeka Janulla (ku ta gjenim te kishim vetem ate hall). As qe ka bere me shume apo me pak dem se Berisha, Rama, Meta, Nano etj. Nuk funksionoj me keto mend une o Grave. Po keta me nje menyre apo nje tjeter m'i kane votu njerzit e rregullat e demokracise as nuk i shpika as nuk me kerkoji njeri t'i gjykoj. Te drejtohem nga "vullneti" i atyre qe kane 70 vjet qe brez pas brezi e hedhin po ne nje vend nuk eshte ndonje ndjesi qe me pelqen. Po nuk e ndryshoj dot kete.

Ama nje plehre qe me disa gjakprishur te blere me kane uzurpu nje pasuri shpirterore kombetare si KOASH, them se duhet ta luftoj. Kur keta plehra kerkojne te na percajne (dhe ti i pari bie viktime e tyre duke keqinterpretu sikur une po mbroj injorantet e feve te tjera) une mendoj se ky rrezik eshte shume i madh. Per te mos fol berjen per budallenj duke na tregu se Irinej paska ardhe ketu si rezultat i rritjes se ekstremizmit islamik.

Ty re sarac ste vje keq hic. Madje te behet qejfi. Ti perbrenda vdes per i cik padishah. Ti o vlla je i cop katnar tirone qe ska paris e berlin qe ta heq deshiren per icik tave dheu tirone e nënëdajë. Leni kto perdridhjet me keqardhje per kom ortdoks. Ter kom fetare jan ne thelb prapanike po ju jeni me prapaniket. 

Liz , kolaudo fjalen lidhje me ate " pa lidhje " se ...nuk te konvenojne lidhur me sa kam thene une !
Ne rreshtin e fundit te komentit tend , te cilit un i jam referuar , ju thoni " Kur te ngordhi..." Janulla ... "
Dhe une nuk te fus ne konflikt me shqaten ambientaliste, por ju cilesoj se as per kafshet nuk duhet te perdoret fjala " ngordhi " !
Keshtu qe me mir exo dy here se sa njehere dhe te mos e kesh kuptuar fare !

Te lumte Grave !  smiley

grave, po i ndan njerzit ne socialistoortodokse dhe demokratomysliman. me vjen keq te te them qe ja fut komplet kot

Nje kot fare, si ty ore zwed , vec per kotesira flet ! Se une nuk ndava asnje nga ato kategori filozofike, ne njerezore , qi ti nuk i merr vesh fare fare !

Mire grave, si t'thush ti, te fala beji gjithe seksionit ortodoksosocialist te lagjes

Grava eshte koha qe socialistet te gjejne nje kryeminister tjeter.Ky qe kane sikur nuk po duket fort ne rregull nga komiteti qendror.po flet ne publik e me publikun me te njejten arrogance qe ka trajtuar 7 a 8 grate qe ka ndare.Fjala me peshkopet ishte komplet joprofesionale dhe jodiplomatike.megjithate para qe harxhojne ne keshilltare vendas e te huaj niveli i fjalimit ishte me i ulet se nje diskutim ne mbledhjen e keshillit te frontit te lagjes.

Alba , eshte komplet e kunderta e asaj qe ke shkruar !

I vetmi problem qe shoh une ketu eshte Top-Channel. Janullua eshte antishqiptar me mision politik dhe nderkombetar per te gjunjezuar shqiptaret, dhe ja ka arritur. Ai edhe po te ngordhe ose te kete ngordhur e te ket ngordhur e cofur me kohe, vene tjeter ne vend te tij, me te njejtin emer ose me emer tjeter ska fare rendesi.

Janulla sa here ka patur rastin te nderhyj politikisht kunder Shqiperise e ka bere kete gje.

shume impozante kjo katedralja ne ambjentet  mrenshme. kisha jane njerezit,thone preotestantet,jo ndertesa.njerzit e kane ne dore te jene shqiptar dhe pastaj ortodoks,te jene shqiptar dhe pastaj muslyman.

ne katoliket te pakten keshtu funksionojme . smiley

Po Gage ca do aty? Hajde mos komento pastaj per KOASH 

Do jete fetar i madh. Sidoqofte do pyetur ai zedhenesi, pse eshte ftuar. 

Akoma hap qenka kjo teme? O cna can trapin kta patriotet virtuale. Ej a jeni patriota? Lereni fene se zoti ka vdekur me kohe po dilni protestoni kunder gjakmarrjes. Dilni protestoni kunder kanunit arkaik. Dilni protestoni per te drejtat e femrave, per barazine gjinore, per mbrojtjen e femijeve, per te drejtat e romeve dhe te personave me orientim seksual te ndryshem, dilni protestoni kunder vetes tuaj qe hidhni erat ku tu teket, qe pini duhan aty ku thuhet 'ndalohet duhani', protestoni kunder vetes tuaj qe nuk ndaloni kurre ne vijat e bardha apo semafor, protestoni kunder mbeturinave qe i leshoni si lopa bajgen ne plazh etj etj etj, ka plot kauza patriotike per te ngritur zerin, lereni nacionalizmen se ajo ka ngritur kembet qe ne 9 maj 1945. 

koko duke pas parasysh fazat e zhvillimit sipas Piazhe ti i bi me qene 18 mujsh, se sa here e shef ti temen ajo eshte hapme sa heq syte ti ajo myllet.

Sdi cte them Agron TR se nuk e kuptova nderhyrjen tende. 

tema, peekaboo

O Stalin, ec na sqaro pak ne ne peshk-konfidence, pastaj A1 me telefon...kryetar i ciles kishe ortodokse eshte Nicholas Gage, dhe pse nuk patet ftuar asnje perfaqsues nga kisha e Agimit te Arte?

Apo ishte nisur per turizem dhe Gage (si ata "turistat" serbe me flamur) dhe kishte perfunduar tek ceremonia e shenjterimit ne vend te plazhit ne Dhermi? smiley

P.S. RamiKaptero, qeveria s'e miraton listen e te ftuarve nga Janulla per ceremonine e kishes bre...nese mund te beje nje gje kjo qeveri, eshte ta beje te paligjshme prezencen e Janulles (si njeri pa nenshtetesi shqiptare) ne krye te KOASH, dmth ate qe s'pati bythe ta beje Berisha.

E paska dhi dhe kete teme gjibi dhe motrat. smiley

Ndonese nuk jam ne krahun politik te KM Rama mendoj se veprimi i tij duhet perkrahur nga ne te gjithe dhe jo te grindemi kot " e lagu,se lagu".

Shqiperia eshte me e madhe se te gjitha partite e marra se bashku.

Shqiperia eshte Zoti yne qe duhet ti falemi.

Diten e mire!

Per momentin po lozin top Tahiri me "Gazeta Shqiptare" per Geixh dhe sistemin Tims...Tahiri thote emri i tij figuron ne sistemin e hyrje-daljeve (Tims), G.Sh. thote kerkuam me emrin e tij dhe s'figuron...le te shpresojme qe Geixh s'ka fluturuar me mushkonje per viziten e tij turistike tek shenjterimi i kishes smiley

Vend .ari. Le ta marre jo greku e serbi e turku, po hala s'e kon mor alienet. Ne s'paskena qen te zotet, keshtu qe s'e meritojme. Vari qillon 

Nga MARIN MEMA

Nuk do te doja histeri kunder komunitetit Ortodoks, kush kerkon histeri duke I quajtur tradhetare, duke I quajtur greke a nuk di çfare, nuk di s...e rilindja kombetare bazat I pati pikerisht tek ata shume burra e gra qe dhane jeten per kete komb e qe vinin nga Ortodoksit shqiptare…

Gjithmone kane perfaqesuar nje komunitet qe ka luftuar dhe eshte vrare e prere … mesues te helmuar, te masakruar, te dhunuar e qe prape nuk u terhoqen….
Kurre mos ngaterroni nje pakenaqesi te momentit (ciladoqofte) me historine e ketij komuniteti sepse kane lyer me jete ngjyrat e ketij kombi…kurre mos permblidhni nje komunitet me nje figure qe mund te jete katapultuar vetem e vetem per te ndare e sherrosur shqiptaret…

Ndaj ata qe s’na duan e qe marrin fytyra te shumellojshme shqiptare ose jo, tradhetare te fshehur ne pozicione te ndryshme gjithmone do te perpiqen te krijojne çarje siç bene dje me Ortodokset (arvanitasit ) ne greqi apo me ata ne Maqedoni …do te kerkojne gjithmone qe te thyejne ndjenjen kombetare duke futur uçkla e gjithçka tjeter qe ka per synim te ndaje shqiptaret ne baza fetare…

Petro Luarasi, Fan Noli, Thimi Mitko, Pandeli Sotiri, Qiriazet, Spiro Bellkameni, Papa Llambro Ballamaçi, At Stath Melani, Papa Kristo Negovani, Kostandin Kristoforidhi, Jani Vreto, Asdreni, Urani Rumbo, Spiridon Ilo, Dhimiter Zografi, Mihal Grameno, Naum Veqilharxhi, Anastas Kullurioti, e sa e sa te tjere…. Jane shpirti i shqiptarise, jane shpirti i nje komuniteti qe e ka shkruar emrin e tij fort ne historine e ketij kombi e prire nga nje shprehje e madhe e qe mbetet e patretur nga Petro Nini Luarasi “Vramëni, po mblidhmani gjakun se do tu duhet fëmijëve tuaj të shkruajné gjuhën shqipe”

Nuk ka grek, serb a çfaredoqofte qe te mundet te shuaje historine e ketij komuniteti sado qe te hedhin shashka te pergatitura per te arritur pikerisht ate histeri qe çon uje tek mulliri i tradhetareve dhe atyre qe punojne ne dem te interesave te kombit… Kjo skeme eshte e qarte dhe behet qartazi per te ndare e nxitur çarje e perçarje…Por kjo nuk duhet te ndodhe kurre sa kohe te jemi bashke !! Kisha serbe, greke , a cfaredoqofte, Turq, malazeze te mbajne duart dhe orekset larg ! Ortodoksit shqiptare jane shqiptare asgje tjeter, ashtu si Myslimanet e Katoliket !

 

Put your money where your mouth is - thone amerikanet.

Brenda kishes se Nolit ishin Janulla, Irinej, Gejxh dhe Bollano (tok me kokat e shtetit shqiptar) jashte ishte tek pulle nje grua me foton e Nolit.

Historine e kane bere te shkuarit, te tashmen (dhe historine e neserme) e bejne te tashmit.

Petro Luarasi, Fan Noli, Thimi Mitko, Pandeli Sotiri, Qiriazet, Spiro Bellkameni, Papa Llambro Ballamaçi, At Stath Melani, Papa Kristo Negovani, Kostandin Kristoforidhi, Jani Vreto, Asdreni, Urani Rumbo, Spiridon Ilo, Dhimiter Zografi, Mihal Grameno, Naum Veqilharxhi, Anastas Kullurioti

Po eshte nje cik me e koklavitur kjo pune. 

1. e para punes ortokosket-popull nuk i kuptojne tamam rregullat e kryesise se kishes. 

2. kishen e Nolit shume conveniently kryesia e konstantinopolit (aka greke) nuk e njohu. 

3. per tu njohur si kishe e rregullt duhet kjo me lart te te njohe (2).

4. si rrjedhim babasqap sala na beri nje te mire dhe pranoi janullen qe ti mesonte keta tanet se si 

the rest is history

Mua me duket aq e thjeshte sa abc-ja...

a - shteti, e ben te paligjshme qe kreret e besimeve fetare te jene persona qe s'kane nenshtetesi shqiptare

b - besimtaret, jane delet e supozuara te bariut Janulle, po te protestojne ata ne mase Janulla eshte faktikisht i paligjshem

c - mburja me historine (veprat e te tjereve) apo hedhja e fajit njeres parti ose tjetres kane vendin e tyre por ama nuk kontribuojne hic ne te tashmen/ardhmen...shif ca do behet tani e tutje

a - shteti, e ben te paligjshme qe kreret e besimeve fetare te jene persona qe s'kane nenshtetesi shqiptare

Neni 10:
———
1. Në Republikën e Shqipërisë nuk ka fe zyrtare.

2. Shteti është asnjanës në çështjet e besimit e të ndërgjegjes dhe garanton lirinë e shprehjes së tyre në jetën publike.

3. Shteti njeh barazinë e bashkësive fetare.

4. Shteti dhe bashkësitë fetare respektojnë në mënyrë të ndërsjellë pavarësinë e njëri-tjetrit dhe bashkëpunojnë në të mirë të secilit dhe të të gjithëve.

5. Marrëdhëniet ndërmjet shtetit dhe bashkësive fetare rregullohen mbi bazën e marrëveshjeve të lidhura ndërmjet përfaqësuesve të tyre dhe Këshillit të Ministrave. Këto marrëveshje ratifikohen në Kuvend.

6. Bashkësitë fetare janë persona juridikë. Ato kanë pavarësi në administrimin e pasurive të tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve të tyre, për sa nuk cenohen interesat e të tretëve.
 

per sa nuk cenohen interesat e te treteve. kush i bje me qene te tretet ketu.

E ben dmth qe nese do mund ta beje te paligjshme...ishte ideja per ide se si mund zgjidhet kjo mut-Janulle-mesele.

Meqe solle ligjin, ta dime per faleminderit nese na ndricon se si ishte ligji per kete pune (shtetesine e krereve te ketyre institucioneve) dhe si ndryshoi (nese) para se te ngulej Janulla nga Greqia ne krye te KOASH-it si gozhda e Nastradinit.

P.S. Behu me pak kondrapedale ne komente, ndryshe me votim peshkdemokratik do te sugjerojme qe nofken ta vesh KondraAlba lol

Meqeinstitucioneve) dhe si ndryshoi (nese) para se te ngulej Janulla nga Greqia ne krye te KOASH-it si gozhda e Nastradinit. solle ligjin, ta dime per faleminderit nese na ndricon se si ishte ligji per kete pune (shtetesine e krereve te ketyre

Kisha dhe shteti jane te ndara.Se ke zgjedhin ortodokset ne krye eshte pune e tyre.nese ka shkelje te statusit besimtaret ti drejtohen gjykates .rindertimi i qishes ka qene nje operacion qindra milione $$.greku i qenit nuk ka lejuar asnje te ngjyeje gishtin ne qypin me mjalte.shiqo andej nga komuniteti musliman te ka lezet shpirti .dervishet me kobure ne brez si kaubojsat e texasit ia heqin njeri tjetrit me plumb kokes per ceshtje pronash.

Po sikur te shesim dhe shtetin a fare vendin. Mbase del ndonje dudalla e paguan miliarda $$. 

Ne fakt u perpoqem ta shisnim. "shqiperia 1 euro ".Asnje nuk u qas.

Shyqyr qe s'e paska marr vesh greku kete disfate tregetare, se do kishte vrare vehten per ato qindra melone, qe thua ti

Ok - po aty te pika A i bie qe shteti te nderhyje me shume se c'duhet. 

si rrjedhim i mbetet thjesht ndergjegjes se komunitetit ortodoks per te reaguar - por keta nuk eshte se jane ndonje workers union qe te mblidhen dhe te artikulojne apo protestojne rreth nje ideje. 

Opozita (ose dhe pozita) nese do te fitoj ndonji pik psh. punon nje cik ne kete drejtim. smiley 

 i bie qe shteti te nderhyje me shume se c'duhet

me shume se c'duhet sipas cfare kriteri? shteti mbron interesat e veta. sa Janulla, Irinej dhe Gejxha duhet te perseriten derisa shteti te nderhyje?

shteti nuk reagon me te rene me dore (tavolines) por me ligje dhe mjete shteterore.

sipas kritereve te EU ku duan te shkojn ... cfare tjeter. Nese do nderhynte shteti dhe te thoshte qe ky person ben e ky s'ben per peshkop atehere ka nderhyre me shume se c'duhet per nje shtet laik. 

Ah po nese keta hajvanet kane te dhena qe Janulla po punon kundra interesave kombetare, kape arrestoje direkt dhe plase brenda, pa pasur nevoje me hy neper detajet e rregullave te KOASH. Nese jo atehere ske cfare i ben derisa komuniteti vet nuk proteston, dmth u takon atyre ta zgjidhin kete pune. 

Sa per llafe si puna e ketij Irinej edhe njehere po e them, qe ajo pritej dhe eshte e pamundur te censurosh c'do njeri se pastaj i bie te jemi prape ne komunizem dhe une e di qe ti e ke verrem komunizmen. 

Tani thjesht po ben llogje per te justifikuar mosnderhyrjen e shtetit, me gjase per arsye ngjaliste, te cilat arsye t'a bene aq te lehte tregimin e Berishes si pergjegjes per Janulle-te-shkuaren (me te drejte) por ama kur vjen puna tek pergjegjsia e tashme, se cfare duhet bere tani, gishti te shtremberohet nga pesha e paperballueshme e BE-se lol

BE nuk ka hegjemoni per te tilla gjera (nese po dhe une e kam gabim, me refero ndonje dokument a shkrim konkret) karshi Shqiperise apo kujtdo shteti tjeter; nese Shqiperia do qe kreret e instititucioneve te tilla (si KOASH-it) te jene patjeter me nenshtetesi shqiptare, s'besoj se ka kush mundesi (apo moral) per ta ndaluar. Ligji behet i tille, normal, nuk tha njeri te permendet Janulla me emer ne ligj.

Se fjala vjen, ne sa vende te BE-se jane nenshtetas te huaj homologet e Janulles? P.sh. mos ne krye te kishave te tyre kane, Franca nje nenshtetas algjerian e Greqia nje nenshtetas turk, dhe ne injorantet s'e dime kete?

Ndaj, Janulle-topi tashme eshte ne fushen e Rames, i cili ka 2/3 e Kuvendit dhe 1 milion shuplakat.

po gjib ke te drejte se c'do qeveri sidomos kjo me kete shumice parlamentare MUND te marre masa te tilla ku kerkon si pre-requisite qe peshkopi ose hoxha i nje kishe/xhamie te permbushe disa kritere baze (etnia) psh POR kjo mbetet mase rradikale ne raportin qeveri-fe. NUK ka nevoje per gjera te tilla. 

Ligji shqiptar i supersede te gjitha keto DHE prandaj thashe, nese veprimtaria e Janulles demton interesat e shtetit shqiptar dhe haptazi cenon ligjet shqiptare athere ceshtja eshte e thjeshte, BURG. 

Gjithashtu eshte e vertete qe nese do nje qeveri mund te beje lloj lloj budalliqesh dhe askush ska te drejte te thote gje .. fundja 50 vjet u izoluam dhe se rrujti njeri por kohet jane ndryshe dhe normalisht te drejten morale ja japin vetes te gjitha shtetet nordike te EUse per te folur dhe per te ripare gjerat. 

Normal tani eshte kollaj te thush se Janulle-topi eshte ne fushe te Rames por ato 1 million shuplaka ja dhane Berishes se i fuste hundet kudo smiley 

Llogje dhe argumenta kashte per ngjalejustifikime, duke krahasuar ligjin per shtetesine e drejtuesve te feve me monizmin smiley

Nese Europa lejon te huajt ne krye te ketyre institucioneve dhe neve jo, atehere flasim, deri atehere, bjeri ti biem me dore (tavolines Rama dhe Peshkut ne).

P.S. Rama po i bie me dore dhe tavolines se BE-se sot, pikerisht per te te mbushur mendjen ty qe s'ka komplekse inferioriteti me BE-ne, duke te sabotuar padashje argumentin "Janullen s'e largojme dot se na bert teta BE-ja" lol

ah s'dashke me fol si njeri me duket... 

nejse Tung

sa inot te vje kur dalin rob qe bejne cmos per te sfumu aktet heroike. nuk i ra vetem me dore (tavolines) po ia nguli theeelle (plumbin e hasmit lilua) dhe shikimin, dhe per kete kishte deshmitare qe e muaren vesh deri ne paradhome.

Sa i tradhtuar ndihem kur shikoj ,anti shqiptar ne instuticionet shqiptare ,allahu e beft mire.

FRDja e paska lëshuar qenin nga zinxhirët.

 

ju ushtaret e sales nuk duhet te flisni per keto ceshtje.  ramizi nuk e pranoi per kryepeshkop.  sala e vuri.  ti pini lengun tani .  sala u dha edhe varrezat -pika kufitare,u dha edhe detin,u hapi shkolle greke ne himare, mbeshteti bollanon pas takimit me geixhin,e plot te tjera.  me mire bjerini bories me komuniste e bllokmene sesa te flisni per ceshtje kombetare,sepse esat pasha del me partiot se sala

Ca do bente Saliu o shqiptar arkaik? Saliu edhe ka gabuar por kurre s'ka menduar kunder interesave te vendit e para, e dyta Ramiz Alia i la kopilin ne dere Berishes per kete çeshtje qe siç dihet ne kushtet ku ishte vendi yne ishte nje veprim politik i pranueshem. Deti aty eshte s'e mori njeri ndersa ne Himare perderisa ka si ndoca kater a peseqind greke patjeter do kishte nje shkolle, ne shqipot i respektojme pakicat sido qe ne Himare jane te ardhur ashtu si ne Gjirokaster e gjetke..Mua me duket se je nje ultranacionalist me keq se Bollano shqiptar arkaik. Te gjithe e duam vendin kur vjen puna por jo te behemi shovene.,

te lutem sinkronizohu me gjibin se me lart sugjeroi qe Rama te fuse nje ligj te ri edhe ti kerkoj kishes qe te zgjedhe kryepeshkop ne baze te etnise. 

Mos i perdridh fjalet e mia o njaleavokat pro bono...thashe ta beje te paligjshme kryesimin e institucioneve te tilla per ata qe s'kane nenshtetesi shqiptare, dmth te percaktohet ne ligj shtetesia si kusht.

Funny qe pastaj vjen dhe thua se jam une ai qe s'do te diskutoje si njeri lol

aaaa u ktheve e? 

Ky ligj ka qene ne vend, derisa e nderroj berishovici ne vitin 1993. 

Tani "coincidentally" ky nderrim per nje vend laik ku shteti NUK rregullon punet e fese eshte OK per mendimin tim personal. 

Por pak e veshtire qe te kaperdihet fakti se Sala e nderroi per pune filozofike-shteterore-perndimore nderkohe qe ishte "convenient" ne 1993 qe statusi i janulles te kthehej nga i perkohshem ne te perhershem. Por tani pak uje pi ky muhabet se dihet qe ai baba jot qe ben gam gam akoma ja ka ckerdhy nanen ati vendi. 

 

Po leri mer ngjalizmat dhe fole si njeri me mendjen tende, jo si robo-trap i partise; s'u lodhe se hedhuri dege me dege? Jo s'e le BE Ramen ta ndryshoje ligjin, jo s'e le Berisha, jo s'e le nene Ferideja dhe Erjon Brace.

Pra sipas teje ligji paska qene i tille, e paska nderruar Berisha per te lejuar Janullen, por Rama s'duhet ta ndryshoje prap ligjin per ta bere ashtu sic ishte...sepse....sepse Berisha e paska mbyllur ligjin ne nje kuti ku Rama s'e gjen dot...hape kutine ose largohu...apo je larguar? mos, na prishe pune, tani s'do ta gjejme dot me kutine lol

Ja nje pasazh nga Pellumb Xhufi, i cili flet me me shume detaje per kete ceshtje:

Problemi ynë me drejtuesin e huaj të KOASH dhe me ndonjë shqytar shqiptar të tij, është pikërisht ky: A janë ata një zgjedhje e komunitetit ortodoks shqiptar, siç e duan normat e Statutit (të çdo statuti) të kishës, apo kanë ardhur me presionin e pushtetit laik, d.m.th. të një shteti të huaj? Ekzistojnë, tashmë, të gjitha provat për ta siguruar ikonom Spiron e këdo tjetër, se Hirësia e Tij, u imponua në fronin e Kryepeshkopit të KOASH në sajë të presioneve e shantazheve që ish-Kryeministri i Greqisë, z. Micotaqis, ka bërë mbi ish-presidentët shqiptarë, z. Alia dhe z. Berisha. I pari, "komunisti", e hodhi poshtë shantazhin. I dyti, "demokrati", e gëlltiti atë. Pra, kreu i KOASH është i paligjshëm edhe për këtë arsye. Kanonet e Kishës parashohin që, një peshkop a kryepeshkop që zgjidhet me ndihmën e pushtetit laik, konsiderohet i paligjshëm e duhet të shkarkohet nga funksioni. 

 

SË DYTI, Hirësia e tij e zuri fronin e kryepeshkopit në 2 gusht 1992, në sajë të një puçi të shëmtuar të organizuar gjatë një shërbimi të zakonshëm fetar. U shkel statuti i Kishës, që ia ndalonte kurorëzimin si qytetar i huaj. U shkelën kanonet e kishës, që kërkojnë një ceremoni të rregullt e të pakontestuar. 

 

U njoh "de facto" një kryepeshkop, i cili, siç e donin statutet e kishës dhe ligjet e shtetit, duhej të ratifikohej "de jure" me dekret të veçantë nga Kryetari i shtetit, në rastin tonë S. Berisha. Në fakt, ky u mjaftua vetëm me "fjalën e tij të burrit". Burracakëria e Berishës për të noterizuar një akt antishqiptar, i pari i akteve antishqiptare që ai kreu në këta 21 vjet, paradoksalisht e ka lënë të palegalizuar postin e kryetarit të KOASH. [G.SH. - shtator 2013

jo mo ti je karagjoz me duket ... une mendimin tim ta shkoqita qarte. Une sjam as ed rama as pellumb xhufi. 

Edhe njihere: 

Jo sipas meje POR ligji ka qene i tille. Per kete aktin e pranimit te amendamentit te vitit 1993 flet edhe Xhufi te citati jot. Kjo i lejoi janulles qe duke thyer rregullat e kishes POR JO te shtetit smiley te rrinte si kryepeshkop. 

Dmth janulla per veten e tij eshte ok me shtetin. 

Tani se si duhet te veprohet ketej e tutje do me dit ti... ok ja edhe njehere mendimi im. 

Ky amendim (shkerdhatllik) qe miratoi Sala eshte e kote qe te kthehet ne versionin komunist te 1950, sepse 

1. demi eshte bere

2. shtet laik 

3. Statusi or tieee 

...edhe shume arsye te tjera. Por me kryesorja eshte qe ne te vertete shteti s'duhet te paraqese kritere te tilla ndaj institucioneve fetare sepse s'ka pune me to. 

Ama shteti gezon te drejten qe NESE e kap janullen apo wahabite e arabise duke shkelur ligjin shqiptar ti kapi menjehere edhe ne BURG. 

nese nuk jane ne gjendje ta bejne kete atehere i mbetetet komunitetit ortodoks per rastin ne fjale qe te protestoje qendrimin e janulles. 

Keto jane opsionet llogjike. Tani leji pordhet e tjera jo po pse s'ben edi keshtu apo ashtu. Tani mbasi e pshurret dini te flisni kollaj juve. smiley

Ky rreziku i greqizimit te shqiperise ekziston vetem ne internet.ne terren po te gjykosh nga festimi i 100 vjetorit te pavaresise barometri patriotik i shqiptareve eshte me i larte se kurre.obsesioni i shqipove te cilet e thyejne ligjin i madh e i vogel duke filluar nga kryetari i kuvendit e poshte me mosrespektimin e nje neni te statutit te qishes e cila frekuentohet nga nje pjese e vogel e popullsise duhet te behet nje case study per psikologet.

Shiko i nderuar Shqiptar i vjetër , mbase të ndihmoj me një Info gjë që e ka shprehur edhe Blendi uturak Fevziu , në ambiente konfidenciale  . Sh Sali paska deklaruar për z.Janullatos 

" Pse nuk e njihnim ne kush ishte ai mut muti ? Po kë të vinim ? Atë na porositi sh. Ramiz "

Kjo paska ardhë si  si rrjedhojë e takimit në NY  me Nikollas Gejxh që i paska thënë " Ta tregoj unë ty me Janullatosin " gjë që siç doli më vonë , Gejxh mobilizoi ish komunistët në 97 dhe e rrëxoi Sali Qenefin  nga pushteti duke organizuar sulmin Greko -Sllav- Ortodoks  kundër antikomunistiti Berisha ..dhe për të qenë i qetë me Dhitë e babasqapit se çfarë mendojnë e komentojnë ,  këto i mbyll apo sqaron shumë thjesht madhështori Bërns ...

e të tjera ... e të tjera . 

 

O KevKapterri, ckoqite argumentin me llafet e tua (dmth llafet e ish-kryeministrit, ish-presidentit, tashme facebookopozitarit Berisha lol):

- Berisha e paska miratuar/aprovuar/pelqyer/quajesiteduash Janullen si kryepeshkop, perkunder kanoneve te KOASH sepse...?

Kalove nga lufta tek nderzimi artificial tani, Kev Karkales Kapterri? 

Se fundmi ja dhe shenimi per letren qe Arbnori i dergoi Berishes mbi suvllaqen e tij naltmadhnore "Hiq Nolin, vere Janullen":

Më 11 shkurt 1993, një nga punonjësit e Presidencës me inicialet A.A. ka vënë në krye të faqes shënimin “Presidenti u informua”. Po ç’bëri Presidenti? Megjithë të dhënat që sugjeron dokumenti Presidenti heshti, megjithëse raporti paralajmëronte pasojat e përçarjes kombëtare nga politika e Megaliidhesë për të ashtuquajturin ‘Vorioepir”.

Nuk e shkarkon dot Berisha Janullen nga zverku/pergjegjsia sikur te komentoje neper internet dite e nate me gjithe Kev-at anembane botes. Ka plot dokumenta dhe deshmimtare kjo mesele, s'eshte si puna e hipjes neper barkat e Enver Hoxhes qe duhet te pritet dalja e ndonje foto per tu vertetuar.

Herarki Fetare nuk ka Ortodoksia as mazllemizmi .I lini keto me Patriarkana e kordhi Pali .Lol xhibole  l As me letrat e BerishReferendumit xhibolist nuk shpjegohet gje .. Kush ishte PArbnori .Ishte komunist ky ? Kap nonje  Mekspatriotizem kur tha "Nuk kam bere une Kushtetute " Lol Xhibole !

Vet babasqapi ua ka sqaruar cfare kohe jemi , Po xhibolja ka ngrite ArkivDerstilen dhe vazhdon me Mukjeavaz patriotik lol xhibole !  .N ma i dhimi i kohes pasi Uli koken e ngriti perseri , kesaj Rradhe I Dhier po Krenar dhe i tha Arbnorit ,dhe Xhiboleve  qe perdornin doreletrashkruarat dhe te gjith kallamkusurve Urra Patriot .

Po po zotrie .Ua them une Jue . Gjermania dorezoi Marken.Simbolin e Forces Kombetare te saj ...Simbolin e sovranitetit !!! Po na qe jem te dytet ?

Nuk qe dhe aq Budalla Babasqapi ! Ne ate kohe i kishte Idete e qarta pasi nuk e kishte dorezuar Teseren e Partise Komuniste  .Vone u budalleps kur digjonte kengegryktunelesh nga rrotmakinat e Vuvuzelerise InteliDjente  smiley 

O Sali O Skanderbeg / Ti Ortodoksine nuk e nep smiley

Po cjeprit e tij cfare kane qe perciten me Teoriletrashkushtetuese .Lol Xhibole smiley

po mire mo KAPTERR po edhe ne nje forum anonim prape se prape Kapterr mbete? Jam i sigurt qe edhe GJENERAL do ta kishin lejuar. smiley

Jps, ja dhe nje ilustrim mbi argumentin tend se shteti shqiptar s'mund te beje ligje per fete sepse ashtu s'na pranon Evropa... shih me poshte ne Kushtetuten e Greqise sesi ky shtet i BE-se (dhe njehresh shteti qe i ka marre peng KOASH-in Shqiperise) jo vetem qe eshte shume specifik ne ceshtjet e kishes se vet, por e ngul gozhden dhe tek datat e vjetra, me gjase pikerisht per te mos mundesuar ndonje janullesim te kishes se tyre nga ndryshimet e mepasshme te ketyre statuteve, sic beri fjala vjen Greqia/Janulla me statutin e kishes shqiptare:

Article 3

 

1. The prevailing religion in Greece is that of the Eastern Orthodox Church of Christ. The Orthodox Church of Greece, acknowledging our Lord Jesus Christ as its head, is inseparably united in doctrine with the Great Church of Christ in Constantinople and with every other Church of Christ of the same doctrine, observing unwaveringly, as they do, the holy apostolic and synodal canons and sacred traditions. It is autocephalous and is administered by the Holy Synod of serving Bishops and the Permanent Holy Synod originating thereof and assembled as specified by the Statutory Charter of the Church in compliance with the provisions of the Patriarchal Tome of June 29, 1850 and the Synodal Act of September 4, 1928.

 

2. The ecclesiastical regime existing in certain districts of the State shall not be deemed contrary to the provisions of the preceding paragraph.

 

3. The text of the Holy Scripture shall be maintained unaltered. Official translation of the text into any other form of language, without prior sanction by the Autocephalous Church of Greece and the Great Church of Christ in Constantinople, is prohibited.

[- Kushtetuta e Greqise ne anglisht]

P.S. Kjo faqja paska statutet e KOASH-it nga 1923 e ne vazhdim, ndersa ketu eshte marrveshja qe qeveria shqiptare ka bere me KOASH-in ne 2009.

Citati nga kushtetuta greke thote qe keto pune ja le ne dore kishes autoqefale greke. Nuk thote qe une si shtet me ligj ndaloj nje jo-grek per tu bere kryepeshkop. Se cfare ndodh prapa skenash eshte tjeter pune pastaj.  

Se pari s'eshte e thene qe ne ta bejme copy & paste kushtetuten sipas asaj te Greqise...ama eshte nje ilustrim konkret per argumentin "nuk na le Evropa".

Se dyti, dhe sikur ta beje te ngjashme po te doje, mjafton qe shteti yne t'i referohet ne menyre te ngjashme statutit te vjeter te KOASH-it ne ligj dhe ja ku doli Janulla jashte loje. Greqia/Janulla pastaj para se te ankohet le te na tregoje se cilat kisha te tjera autoqefale drejtohen nga nje nenshtetas i huaj, dhe flasem.

Se treti, dhe me e rendesishmja, shteti ka ne dore dhe gurin, dhe aren, dhe leprin dhe qeren...po te doje ka shume menyra per ta qitur Janullen zgupthi relativisht shpejt, pa te bertitura dhe pa i rene tavolines me grusht, e pa sherr me Evropen. Eshte thjesht ceshtje vullneti...ashtu si p.sh. shteti shqiptar ka patur vullnetin minimal qe mos t'ia aprovoje Janulles shtetesine shqiptare, ashtu duhet te kete vullnet me shume per t'a derguar aty ku e ka vendin.

po jo o xhib NUK eshte ashtu: 

1. Argumenti qendron sepse psh. Greqia thot: "une i referohem statusit te kishes edhe kisha nuk eshte e varur prej meje, i rregullon vet punet e veta. Un skam ndonje ligj per te nderhyre ne punet e tyre". Pik! 

Keshtu qe ne s'mund te bejme nje ligj te tille qe nderhyn ne punet fetare. Enver Hoxha po bente se ishte diktator. Tani do thush ti VK mund te bejme ca te duam. Po ore mundet te bejme ca te duam. Po c'do gje ka efektet e saj. Parimisht mendimi im personal eshte qe s'duhet shteti te nderhyje. Por shteti nderhyn kur ti doje trapi sa here qe te cenohet integriteti territorial, siguria kombetare etj etj dhe aty nuk pyet per te drejta fetare. 

2. Shteti mund ti referohet statutit te vjeter te KOASH por problemi eshte qe KOASH (padrejtesisht) ka kete statut sot. Ky statut u adoptua edhe nga shteti (sala) sepse "absolutisht" nuk kishte nje person shqiptar qe plotesonte kriteret. 

3. Si konkretisht? 

Per mendimin tim nese akuzat serioze qendrojne aka vorioepiri atehere mundet me ligj dhe pa perfillur statutet fetare ta nxjerri jasht ose ne burg. Ne te kundert duhet vullneti i komunitetit ortodoks. Po ketij te fundit si plas shume. Ki parasysh sipas censusit te fundit ky komunitet u llogarit te 5%. Un vij vet nga familje ortodokse ama asnjeri nga fisi nuk shkojn ne kishe edhe s'duan tja dine (edhe nuk dine) se si e kush i rregullon punet e kishes. Dmth tamam tamam komuniteti eshte nje grusht i vogel njerezish (active).

Qe ta shohesh pak ceshtjen 'outside of the box' dhe me meritat e saj si ceshtje, dmth jashte kornizes aktuale/specifike Janulle-Greqi, perfytyro p.sh. qe per aksh arsye te ngjashme, sot ne krye te komunitetit musliman shqiptar eshte nje nenshtetas arab/irakian/vendtjeter me aktivitete te ngjashme (me Janullen) percarese/antishqiptare dhe pro synimeve te shtetit te tij meme, dhe shife ti se sa shpejt e gjen shteti shqiptar menyren per ta qitur ate per bythe jashte intitucionit shqiptar te fese, pavaresisht se si e qysh ka vepruar qeveria e meparshme, pavaresisht se si e qysh e tek cdo gjeje tjeter.

Prandaj qe sic thashe, per mendimin tim eshte kryesisht ceshtje vullneti i shtetit. 

But I guess there's nothing wrong with us agreeing to disagree ne kete ceshtje...tek e fundit mjafton dhe vetem qe arritem te komentojme pa terthorezime dhe pa shmangje, dmth te diskutojme per ceshtjen smiley

 

Ne statutin e KOASH si gjate monizmit edhe te 2006 shqipja cilesohet si gjuhe zyrtare por edhe gjuhe te tjera mund te perdoren.

Ne te dy rastet nuk cilesohet shprehimisht se kryepeshkopi nuk duhet te jete i huaj.

Neni qe nuk lejon prift orthodox apo kishe orthodoxe jashte koash bie ndesh me lirine e besimit.

Ceshtjet e fese dhe te patrotizmes, sic tregon " shperthimi opinionist" ne kete teme , i kane marre ne dore per t'i shtrydhur , regjimenti i kapterreve , me " sherbime jashte " !
Nga qe jane gjith " grip" nuk kane marre e as do marrin dot vesh KURRE se shqiptareve ...dhe kapterreve , e keqja u ka ardhur gjithenje nga brenda, nga vetvehtja...!
Ama gishtin tere kohrave e kane drejtuar tek te tjeret , jasht, gjer kur i lodhur, ai gisht u eshte rrutulluar per tu ngulur ....nga pas !
Bjerini kapterra, gishtin drejt burrit te mencur Janullatis , por mos e harroni se gishti do veje te ngulet....ke veni !

Ja u mbyll dhe kjo Qështje .Duke e parë pak edhe " outside of the box "smiley vërejmë se

Raport progresi , i mbeshtetur edhe ne analizat e Kapter Ramiut dhe Xhiboles krahas luftes kunder avioneve me drogë , ku qeverisë i mbeti rrota /rapadam rapadipi ding dong dopa , vleresonte dhe kulturen e memeberve te PPU mbi viziten e Irinejt .

Me qe shoket kryesorë të PPU si përfaqësues të partisë së të Tredhurve mendorë ku spikasin Xhibolja e te tjere , kaluan me sukses edhe kete prove te PaThriotizMës së lartë ,  KE rekomandon " Shqiperise ti jepet Statusi vendit kandidat " !!

Ku Gjëmbi me LefTKopenë ???

Si duket admin te lodhur nga Lufta PatHriotike kundër armiqkut me Irinejn ne krye , do jene mahnitur nga ky pathriotIzëm i membërve të tyre ,  dhe nuk do ta kenë lexuar akoma këtë lajm ! I ftojmë ta vlerësojnë !

duhet hap teme ne vete per kete sukses dhe me nje fotografi shoqeruese te ciljetes
 

Rilindje vs. Ciljeta.smiley  Zgjedhje e Pjerit,  te pakten,  dihet cila eshte.   

Kokëdhima mbrëmë në Opinion: Kam respekt dhe vlerësim të lartë për Janullatosin.

Oh, doli dhe ky gjakprishur.

 

E pse gjakprishur ore nemesis ?

Ore çe bët Pjerin ? Mos i kanë ngrit ndonjë kurth me Ciclietën kundër Irinejt .Se ai dukej paqësor dhe realist .psh ai do komentonte ..

Gaxhes ..here 10 mije dollare per pesë spiunë = 50 mijë dollarë shtesë për Tironën ( ose sa spiunë ka si të Tredhur nga Grekët )

Kështu edhe për Irinejn ..dhe Tirona mer jahu si gjithmonë Forever me pare plot smiley Ndoshta është tek paragrafët e raport -progresit të KE ..se dihet mo që është i thjeshtë dhe nuk e qit Kokën kur ka vendime për Shqipërinë nga " Na të Brukselës " smiley

Mendimi kunder Janullatosit At Nikoll Marku 

" Kisha Ortodokse shqiptare duhet te drejtohet vetem nga shqiptaret"

Unë të dhashë tre o vlla. Ti njëckë. Priftin e gazetës Mapo - se vetëm ata e njohin si të tillë. 

Vetëm Dhori Kule, e rref atë - edhe Ardit Bidon. With a stick. 

e para here qe shtypi afrikan shqiptar shruan me objektivitet per kete ceshtje.  dua te shtoj qe edhe emertimi i koash-t ka ndryshuar. quhet kisha ortodokse autoqefale e shqiperise, jo shqiptare.

ore, po Irinej (Paqesori)  qenka akoma ne Albanie..smiley    une kujtova sikur keryeminsitri i tregoi vendin ketij  pas intervistes se famshme te topçanali, ndersa ky vazhdokërka stoik  programin e tij!!.smiley

Ai Bidua ja paska futur  Pordhes .Si duket nuk e ka lexuar e digjuar shefin e Kapterr Ramiut alias Babasqap Trim Qenef Berishen ..." na i mujtem baballaret or tie " smiley

Sipas variantit te Bidese me falni Bidos ,  del se baballaret e Gjyshrit e Ministarve te sotem paskan Rujt Vucidolsit nga fara serbe e Irineit  e  dhe e paskan mujt me i rujte babes Saliut shqipen !

Po me bab Ramen cfare ka ky o Kapterr Ramiu . Dhi kishte , dhi i siguroi per seks ! smiley

Dmth i bie qe garen Janulla vs Noli per momentin ne Shqiperi e ka fituar Janulla ngaqe Noli s'ka aq euro sa Janulla per te blere besimtaret e vet? 

Kush ka investuar me shume ne Shqiperi gjate tranzicionit, Janulla apo Lazarati? smiley

Ja dhe tavolina* qe i ra me dore Rama...po ta shohesh me kujdes duket gropa. Flitet qe dhe Meta i ra me dore, kur pa qe kostumet kombetare te femijeve prane Janulles s'ishin te kristalta.

*emri i skedarit te fotos se Janulles me Ramen: Ston Prothipourgo smiley

u be kjo tavolina si kepuca e enverit dikur ne rusi lol

https://it.groups.yahoo.com/neo/groups/a...

.."Se pari, kam nje pyetje. Per cilin Noli flisni: Patriotin apo
Poliedrikun? Revolucionarin apo Realistin? Fetarin apo Flamurtarin?
Poetin apo Burrin e shtetit? Vizionarin apo Egalitarin? Shqiptarin apo
Nderkombetarin? E bej kete pyetje retorike, sepse amaneti Nolian nuk
eshte aq i kufizuar sa e pandehin disa, te cilet e keqperdorin emrin,
veprat dhe imazhin e tij, per te justifikuar qendrimet e tyre te
zjarrta. Fatkeqesisht, eshte per te ardhur keq, kete lloj keqperdorimi
te gabuar dhe te pandershem e kane bere edhe te tjere per avazet e tyre.
Dhe me njerez te medhenj si Imzot Noli besoj se kjo do te vazhdoje. Por
jeta e Nolit, i cili na ka ushqyer qe ne vogeli, kur na vinte ne
shtepi, si edhe deri me sot, per mua si prift eshte shembulli me i mire
i mendjegjeresise. Ata qe kane njohuri te thelle ne historine e
qendrimeve te Fan Nolit, e dine shume mire se Imzoti ka hapur shpesh
marredhenie edhe me ish- armiqte e tij, si edhe me opozitaret e tij
ideologjike, ne pergjithesi per te miren e Shqiperise. Nacionalist
iluminues ishte me gjithe zemer; por kurre nuk ishte shovinist i
ngushte.

Por me shume per mua, disa nga mesimet predikuese te Nolit, kur
meshonte ne Kishe per ne besimtaret ne Amerike, kane qene keto parime:
a) Qendro ne kembet tuaja dhe vendos sipas mendimit tend dhe jo si te
thote tjetri; leri shpifjet dhe thashethemet menjane dhe lexo
argumentet. b) Vleresoje njeriun - i pasur apo i varfer, i
njohur apo i perulur, mik apo armik - jo nga prejardhja, feja ose raca
e tij, por nga veprat dhe meritat e tij, se armiku i sotem mund te jete
miku i neserm. (Ketu me vjen nder mend edhe nje shembull tjeter qe
ndodhi kur kreministri anglez Uinston Cercill, i cili ne mes te Luftes
se Dyte Boterore, per cudi, ngriti lart ne parlamentin britanik emrin e
gjeneralit gjerman Ervin Romel, duke levduar aftesine e tij si
kundershtar i shquar. c) Kritikat me vend duhen mirepritur, se
shpeshhere mund te mesosh me shume per veten nga kundershtari qe te
urren se sa nga miku qe te do dhe te ndihmon te qartesohesh me shume. D)
Emocioni (dhe ne vecanti urrejtja) duhet balancuar me refleksion,
gjakftohtesi dhe largpamesi. E) Gjykimi i fundit eshte i Zotit, per
cilindo: shqiptarin, grekun ose cdo njeri me kombesi tjeter.

https://it.groups.yahoo.com/neo/groups/a...

Nuk e di c'lidhje ka ky tekst me cfare po diskutohet. Sidoqofte, na dualle edhe ti filogreke, se sikur levdoje Ballin e Shqiperise se shqiptareve. Apo kohe e re, zakone te reja, thuaj. 

Ka lidhje meqenese emri I nolit PO lakohet lart e poshte.

E cfare ka thene Noli qe Kisha e Shqiperise te jete pjese e asaj te Greqise?

Alba te gjithe ketu jane pro-Nolit (pervec meje qe me ka damkosur njani si janullist smiley ). 

 

Tek Opinion ne Klan-tv ka nje debat shume interesant deri me tani ne lidhje me temen ne fjale. Ju ftoj ta ndiqni nese keni mundesine!

I morri perpara Zheji, hallall gurin e Tirones. 

Te gjithe opinionistet i kontribojne jo te mbares! Populli poshte eshte shume me i emancipuar se keta.Sprova ishte 97 ! Asnje ortodoks , jo shqiptar por minoritar nuk u cenua, vra apo u plagos pse ishte i perkatesise ortodokse ...minoritare!
C'varrosen ne Kosine varre te paresh shqiptare dhe shqiptaret asnje shperthim ....

Shume gabim duhet te kishim shperthy para shum kohesh , jemi ba si ajo barcaleta "vidhni vidhni edukaten familjare tregoni" turp popull pa shtylle kurrizore njeni tjetrit i marrim shpirtin per i gardh.

Na bene nder ortodokset greke, perfaqsues me qurravec edhe me qiri ti kerkonim s'do i gjenim smiley

Bravo At Nikolla Marku! smiley

Pse Tirona? At Nikolla Marku ne nje interviste per Opinion po flet ne kete moment shume mire, logjika e tij eshte e paster!

Ate pra po them, bravo i qofte per kete interviste, se te tjeret rrine squk. 

Ka njeri link per deklaraten e rames mbi kte? 

Sabit Brokaj: Krijuesi i autoqefalise shqiptare te kishes ortodokse konsiderohej si herezit ne kishen e Tiranes! 

P.S. Efendem Sali P., s'kishte deklarate te Rames, kishte ngritje vetullash dhe renie me dore tavolines gjate pritjes me dyer te mbyllura te Janulles ne kryeministri.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).