Mortaja, snajpera, mitraloza të rëndë dhe të lehtë, antitanke dhe autoblinda. Ky është Lazarati prej dy ditësh, i kthyer në një fushë-betejë mes policisë që duan të marrin kontrollin në mbarë fshatin dhe trafikantëve të lëndës narkotike që mbrojnë parcelat me kanabis.

Policia hyri me autoblinda në fshat, por nga blutë është zotëruar deri tani vetëm pjesa e sipërme e fshatit, kurse nga pjesa e poshtme e fshatit, ku fshihen persona që i bëjnë rezistencë Policisë së Shtetit, vijon të qëllohet me armatim të rëndë. Në përdorim sot hynë dhe snajperat nga Policia e Shtetit, por metoda u përvetësua shpejt dhe nga trafikantët.

Policia nuk zmbrapset. Pas 24 ore mobilizim, vijon edhe sot aksionin në Lazarat për të asgjësuar drogën. Mësohet se në mëngjes 4 autoblinda të nisura nga fshati Dervican, arritën të hyjnë në fshatin “rebel” të Gjirokastrës, ku situata vijon të jetë e tensionuar prej mbrëmjes të së dielës. Raportohet për shkëmbim zjarri mes policisë dhe banorëve. Sipas policisë, i kërkuari Gate Mahmutaj po bën thirrje të qëllohet ndaj forcave të rendit.

Plot 800 forca policore nga Tirana, Gjirokastra, Fieri dhe Shkodra, po ashtu forcat RENEA, Delta Forcë dhe forcat speciale po avancojnë shtëpi më shtëpi për marrë nën kontroll situatën, pasi gjatë mbrëmjes kanë vijuar të shtënat e armëve pa pushim. 

Për pasojë, raportohet se një efektiv i FNSH-së ka mbetur i plagosur rreth orës 02:00 pas mesnate. Policia sqaron se i plagosur ka mbetur efektivi S.M, punonjës i Komisariatit të Ndërhyrjes së Shpejtë në Shkodër. Burime nga policia bëjnë me dije se efektivi i FNSH-së është plagosur në dorë dhe në këmbë. Ai është dërguar menjëherë në spital dhe është jashtë rrezikut për jetën. Ndërkohë policia po punon për identifikimin dhe kapjen e autorëve të plagosjes. Ndërkohë pasdite janë plagosur edhe dy barinj, një 19-vjeçar nga Ura Vajgurore dhe një 33-vjeçar nga Pogradeci.

Forcat e policisë kanë ndërmarrë një operacion në Lazarat të Gjirokastrës që prej mbrëmjes të së dielës për asgjësimin e lëndëve narkotike. Efektivët kanë hasur në kundërshtimin me armë të një grupi personash, të cilët kanë qëlluar me mortaja e mitralozë, për të penguar operacionin. Por pas rezistencës, policia njoftoi asgjesimin e 11 mijë bimë kanabisi.

Raportimi i plotë

 

‘Lazarati’, Amb.SHBA: Mbështesim përpjekjet e policisë, të merren masa për të shmangur viktima

Lazarati, i cili prej vitesh njihet si bastion i drogës në Shqipëri, nuk është më i “paprekshëm”. Ndërsa Policia e Shtetit ka hyrë në fshatin “rebel” dhe po vijon operacionin kundër kultivimit të lëndëve narkotike, Ambasada Amerikane shpreh mbështetjen ndaj oficerëve ligjzbatues shqiptarë. 

Në një deklaratë për mediat, Ambasada e SHBA thekson nevojën që të merren masat paraprake për të shmangur viktima, ndërsa bën thirrje që autorët e veprimtarive kriminale të ndiqen penalisht dhe të marrin dënimin e duhur. 

“Ambasada e SHBA mbështet fort përpjekjet e oficerëve ligjzbatues shqiptarë për trajtuar çështjen e kultivimit të jashtëligjshëm kronik të kanabisit në zonën e Lazaratit. Shpresojmë të merret çdo masë paraprake për të shmangur viktima dhe bëjmë thirrje që autorët e veprimtarive kriminale të ndiqen penalisht me të gjithë fuqinë e ligjit dhe të dënohen në mënyrë të përshtatshme. Po ashtu, dënojmë dhunën e drejtuar kundër zyrtarëve ligjzbatues dhe gazetarëve.”- thuhet në deklaratën e Ambasadës Amerikane. 

PD: Kjo nuk është luftë ndaj drogës, por luftë për kapjen e tregut

Partia Demokratike nëpërmjet një deklarate për shtyp mbështet çdo aksion të policisë kundër narkotrafikut dhe i bën thirrje policëve e qytetarëve të ruajnë jetët. 

“Partia Demokratike është dhe mbetet, mbështet dhe do të mbështesë çdo vendim dhe aksion kundër narko-trafikut. Ne mbështesim forcat e policisë në aksionet e tyre, sikundër u bëjmë thirrje qytetarëve të distancohen nga elementët me precedentë kriminalë. Çdo sulm ndaj policisë është goditje ndaj shtetit. Partia Demokratike mbështet pa asnjë rezervë luftën kundër trafikut por ne i bëjmë thirrje profesionistëve të mbetur në polici të ruajnë jetët e qytetarëve dhe punonjësve të rendit dhe të ndalin çdo veprim që ushtron terror psikologjik ndaj popullatës civile. Ne nuk presim që këtë kujdes ta bëjë Rama dhe Tahiri, pasi atyre nuk u intereson jeta e banorëve dhe e policëve”, thuhet në deklaratën e PD-së. 

Sipas PD-së, aksioni i ndërmarrë në Lazarat është një pseudofushatë Ramës dhe Tahirit. Po sipas tyre, kjo nuk është luftë ndaj drogës, por luftë për kapjen e tregut. 

“Pseudofushata e Ramës dhe Tahirit, është një pozicionim taktik – t’ia hedhim botës – me karakter propagandistik dhe selektiv. Narkotrafikantët e punësuar në zyrat e shtetit nuk mund ta luftojnë drogën. Ata mund të lajnë hesapet me njëri-tjetrin, por kjo nuk është luftë ndaj drogës, por luftë për kapjen e tregut. Droga nuk luftohet nga përdoruesit dhe trafikantët por nga aleanca e njerëzve të ndershëm”, thuhet më tej në deklaratë.

228 Komente

Aleances shqiptare kunder droges (PD-se BerisheLuliste) iu desh te mendohej dy dite e dy net perpara se te bente nje deklarate me fusnote ne mbeshtetje te aksionit te policise ne Lazarat. Per me teper, deklarata e PD-se sot u shoqerua me nje thirrje per armepushim nga Berisha, pas nje thirrje te ngjashme nga Aliko dje.

Permbi Lazarat vazhdojne te fishkellejne plumbat dhe statuset facebook-kryeministrore (ne lidhje me reagimet e Saliut, fiksimit trukrizor te Rames). 

Meta gjithashtu u terhoq nga Kadil-gjuajtja e Tahirit pas aksionit te policise ne Lazarat.

Po bota, c'do thote bota, tha.

Nuk e kuptoj se kujt i intereson ta beje Shqiperine si Kolumbia, me bomba e granathedhese. Beni ore te paafte politika sociali, te ushqehen e punesohen njerzit. 

Sado pune t'u japesh, nuk krahasohen fitimet e krimit me ato te punes se ndershme, ne asnje vend te botes. Edhe po u dhe pune atyre te gjitheve, me shume se 400 mije leke s'do ta kene rrogen dhe nuk i blejne dot ato makinat superluksoze.

Herm, po jeta nuk eshte makine lluksoze. Jeta eshte nje shendet te mire dhe miqesi me njerzit qe te rrethojne. 

thua ti qe s'ke makinat luksoze, smiley plus qe me leke paguan sherbime me te mira shendetesore e te gjitha ato te tjerat qe thua ti. me 400 mije leke shkojne ne klinika shteterore, me pare droge shkojne e heqin apendicitin jashte vendit. Prandaj duhet shteti, qe te mos lejoje krimin, se njerezit jane gjithnje te prirur drejt pasurise pa fund, ne cdo vend te botes, pavaresisht menyrave.

Kur je mesdhetar, nuk mund te improvizohesh skandinav.

Skandinavet, ata qe vrane e prene gjithe boten kur s'kishin leke dhe pasi u bene te pasur me leket e te tjereve na u bene papritur nga robt me te eger e me mizore, ne robt me te urte? Skandinavet kane me shume popullsi jashte vendit te tyre se sa ne shtetet e tyre. Aq shume kane emigruar e aq shume kane vjedhur. Me shume norvegjeze ka ne amerike kanada e australi se sa ne norvegji, e kjo vlen per secilin prej atyre shteteve.

Shiko sa fuqi kane grumbulluar ne kaq vite keta kriminele, qe jane ne gjendje te dalin ne lufte kunder shtetit. Po s'u be zap Lazarati kete here, nuk behet zap asnje cep i vendit. 

Fije e per pe fjalet e PD-s paska ajo faqe. 

Sic tha Beluli, karafili eshte i te gjitheve.

Si tha DIDI: Banoret e Lazaratit jane me ne....edhe ata e kuptojne rendesine e ketij aksionismiley

Cuni Sheqeres te lere ciu-ciun e facebook po te veshi opingat e te shkoje ne Lazarat.

Si nuk u sollen nje here te vetme si njerez keta te PD-s mor vlla? Nga i ra kjo fatkeqesi kaq e madhe ketij vendi? Njerez te ndyre ngelen gjithmone.... nuk i le miza ne shpirt te shprehen nje here te vetme si njerez normale.

Ti mirë e ke po halli është që Nuk Ka PD , ka vetëm PD-hi të Saliut , një Grup Kriminelësh që mbështeten në frutet e asaj që Mbollën LideRRAT historikë të PD-hit jo vetëm në Lazarat .

Bini bura komunizma rae .Mbillni çfarë të doni për të pasuruar familjen time Biologjike Politike ...Thae Sali Qenef Berisha dhe jo vetëm thae po siguroi dhe fara të xgjedhura e mbrojtje Policore kush i prek ! Siguroi dhe Treg siguroi dhe mbështetje për mercenarë në rast nevoja për shkallëzim Protestash kundër Drogës smiley

Po kur ka edhe të mënçur që e shikojnë tek " zgjidhjet sociale " su puna eeeee , shkollimi eeeee , edukimi eeee , jeta e gjallë me shokë e dëfrim eeeee .Sikur Lazarati ra nga Qielli pas 92 dhe nuk i  njihte e kishte këto smiley

U dhje nga frika i forti i PD-se ne Lazarat.

Dmth u dorezu, sepse e kishte marre sinjalin se nese u dilte ne shteg shkonte per lesh te Gjozit.

Qenka  dorezuar ai trimi dhe ka dal Noka direkt ne prononcim per shtyp duke thene show banditesk, u ha hyre lepuri ne bark sepse e dine qe tani do flas ai miku qe u dorezua.... e do dal ne shesh e verteta kush fitonte nga ajo tregeti. 

Sido qe te jete muhabeti nderhyrja ne Lazarat ishte nje levizje antishqiptare... e orkestruar per ti mbyllur cdo shteg shqiptareve, si do i kompesoje kjo qeveri ato qindramilione euro qe futeshin ne Shqiperi nga ky biznes?

"e do dal ne shesh e verteta kush fitonte nga ajo tregeti. "

"si do i kompesoje kjo qeveri ato qindramilione euro qe futeshin ne Shqiperi nga ky biznes?"

Te dyja keto pohime brenda te njejtit koment?! 

Po patjeter, sepse nga sa dime nga media ato para fitoheshin nga tregetia e Lazaratit qe dmth ishin para qe hynin ne xhiro ne Shqiperi. Se kush perfitonte me shume, mnjf kush jan bosat mbas ketyre palacove eshte tjeter pune dhe duhet te merret vesh. Fakt mbetet derisa te provohet e kunderta qe me kete qeveria shqiptare i mbyll nje prurje te madhe ekonomise.

Po mire o prima, cfare perfiton kolektiviteti nga ato para? Se mua personalisht, sa makina ka nje bos i Lazaratit apo Tiranes, nuk me hyn ne xhep, apo jo? 

Jo ty ste hyn ne xhep... por ate makinen e blen diku dhe hedh para ne qarkullim nje pjese e te cilave stimulon tregun dhe nje pjese  mberrin ne arken e perbashket ohoo... si do ja bej qeveria tani te kompesoje kete humbje? 

Ou? Nuk e dija qe ekzistonin te dhena mbi qarkullimin "e parase se piste" brenda vendit.

Qeveria te nxise e mbeshtese politikat e legalitetit, sepse e shperblejne me mire kolektivin. Dhe edhe Kombin, te cilin ti e ze ne goje aq shpesh.

Dakort jam une, por tani si tja bejme qe Shqiperia nuk prodhon asgje dhe rajoni bashke me kontinentin ku jemi na e kan bere te pamundur prodhimtarine dhe tregetine me kompeticion te ndershem? Qeveria nuk i mendon keto? Apo per hir te paqes dhe stabilitetit ne rajon, per hir te pordheve te Be-s dhe SHBA-ve shqiptaret mire prodhim edhe tregeti por as te perfitojne nga toka e tyre me produkte qe te ofron natyra biologjikisht te mos perfitojne? Mos more...

Prodhon Shqiperia qe c'ke me te, por fshatari ka veshtiresi ne tregtimin e produktit te vet (pa folur per te tjerat). Dhe pasi prodhon disa vjet dhe e sheh qe i kalbet produkti ne are a ne depo, nuk prodhon me. Ato mundime e shpenzime sa duhen per te kontrastuar krimin, le te kanalizohen ne mbeshtetje te tyre. 

P.s. E gjitha kjo s'ka lidhje fare me sa jam une "kunder" apo "pro" legalizimit te perdorimit te droges.

Cfar prodhon Shqiperia per treg dhe perfitim ekonomik? Me vjen keq me ty se kam dhe respekt per mendjen tende. Hashashi eshte produkt natyral i tokes dhe nqs nuk lejohet Hashashi eshte per arsye politike te konjukturave nderkombetare dhe jo per ndonje shpjegim moral apo ligj te dobishem. Pllliss.

ps. apo mos duan qe edhe hashashin ta importojme tani nga Greqia apo te rritet vetem tek langaraqet e minoretitetit grek

Cfare domethene produkt natyral i tokes? Mbin vete?

Mos te te vije keq fare. Une nuk fle me mullixhine per inat te sime vjehrre.

Dmth qe eshte nje proces i natyrshem si ai i grurit te bukes dhe rrushit te veres. Toka nuk te jep asgje pa djerse... as buken e gojes as veren per mikun.

smiley Me mire buke dhe vere per miqte. U be kohe qe Pjeri s'na ka qerasur me ndonje vere te vjeter nga te tijat. Kalofsh mire!

Likewise smiley

qa flet marrina po boll se e le nam,kush ja ka hajrin droges

Ca ke pa ndonje gje te hajrit me keto prurje huuuuge ekonomike per Shqiperine?!  Ca mentaliteti. Ec o burra mbjellim hashash ne cdo fshat apo ballkon se e ka aprovu ora. 

Po pse jo moj Mimoza? E kupton qe mbjellja e hashashit eshte fitimprurese dhe aspek e demshme per token apo per njerezit? Eshte njesoj si te mbjellesh rrush. Ne fakt alkooli eshte 100 here me i demshem se hashashi.

Aty ne Angli ku je, shef hashash rruges kur shkon per gjueti? 

Jo por ka plot neper shtepia qe merren me qera ku perpunohet nje lloj hashashi shume me i demshem se ai qe prodhon toka biologjikisht. Shume here me shume se ne Shqiperi te jesh e sigurte. E megjithate ketu ka nje shtet qe njerezve dhe shoqerise i siguron pune dhe nevojat bazike per nje jetese normale. Ka nje shtet dhe insitucione te dala nga vota e lire dhe e pacunguar qe i sherbejne qytetareve te ketij vendi dhe japin llogari. 

Ne Shqiperi JO! 

Ku ka ligje, nuk pi uje kjo llogjike. Sorry. Keshtu ska per te ec asnjehere ai vend. 

Ehu ti do te pij uje llogjika por vetem perfundim llogjik nuk na dhe. Ti vetem di qe mbjellja e hashashit e kundraligjshme dhe aq. O yll, nuk do behen shqiptaret me te mire se krishti qe te pranohen nga BE-ja harroje ti dhe plehrat qe heqin per hundesh qeverite shqiptare. 

smiley

Po ky eshte show banditesk mor zotri.

S'quhet lufte civile ajo, nqs eshte e vertete jan thjeshte terroriste grek ne territorin e R.Sh. Qe duhen marr me shqelma bytheve, por qe s'ka kush ti marr sepse qeverite shqiptare bejne si te forta vetem me shqiptaret, per te tjeret dhjesin ne breke se u jan bere gjerat te qarta tash e 100 vjet. Kapish?

Ajo quhet SHPIFJE. Më tej, quhet KRIM. Të kishte ky vend ndopak erë evropiane, ata që shkruajnë tek Opozita.com - si dhe disa që shkruajnë këtu ke peshku, do duhet tu kish vajtur ndonjë prej dashnoreve të Tahirit, e veshur si police, ta arrestonte. 

 

lazarati duhet pare nga 2 kendveshtrime,nga ajo e kultivimit te hashashit dhe ajo e nje fshati shqiptar ne mes te fshatrave greke.

dervicani &co mezi e pret konfrontimin e lazaratit me shtetin legen shqiptar,me shpresen se afatgjatisht kjo do coje ne zhvendosjen e banoreve shqiptare ne zone.   ashtu sic u be ne '14-n me borshin

Ne te dyja aspektet eshte antishqiptarizem dhe deklaratat e PD-s po te heqim shpirtkazmerine e tyre nga konteksti jan te drejta. Kjo behet qe ekskluzivitetin ta kene jo-shqiptaret, qofshin keta minoritaret verdalle Lazaratit qofshin nga jashte si ne italin e jugut apo greqi, ose edhe serbi.

Ministri dhe kryeministri mos tja fusin pordhes se nuk eshte ceshtje ligji kjo... ne Lazarat nuk kishte as vrasje as vjedhje! Nqs jan aq te zellshem te zbatojne ligjin le te nxjerrin tanqet e ushtrise qe neser ne Tirane.

1oora, Mos je nga Lazarati? S`po e kuptoj kete avokati te pakuptimte kur dihet qe narkotiket vrasin ashtu si dhe plumbat e banditeve. S`me plas fare per legenat e PS por ne fund te fundit shteti eshte shtet dhe ligjet duhen zbatuar..

Kot or fare futja pordhes me dale superior me fraza agresive e duke ndrru pozita politike 100 here. Gjasme ne sherbim te atdheut, mbeshtetje edhe prostitucionit se sjell pare atdheut.

Eshte bere nje qelbsinllek i padurueshem, edhe diskutimi eshte bere si lufte me tanke dhe mitroloza te rende tek zyrat e kooperatives.

 

kur nuk i pranoni mendimet ndryshe as ju militante ne nje forum imagjino partite tuaja. grupi "ne e dime te verteten" dhe "jemi te varfer sepse jemi te zgjuar"

Nuk jam nga Lazarati jo... por gjykoj me mendjen time. Shikoji komentet e mija qe nga fillimi. Nuk jam me ata qe i drejtojne tytat policise shqiptare por e verteta duhet thene sic eshte.

O vllai, ti je Shqiptar apo ske shku asnjehere ne Shqiperi keto 20 vjet.

E di ti sa tplagosem aksidental ka pas keto 20 vjet nga plumbat qorr te Lazove ne fshatrat perreth dhe ne rrugen nacionale????

Nuk ta ka thon njeri se Lazarati ka provu qe ska pas shtet keto vjet. Rrisin ca rrisin por jo terrorrizem me arme ndaj civileve perreth, turistave qe kalojne gabimisht e qofte edhe Legen polica. Ka Lazarat por ka edhe WACO.... kur i qello shtetit. Nuk eshte Lazarati me i rendesishem se Shqiperia .

Sa ka te plagosur? Une sdi ndonje...Une fola vetem per punen e mbjelljes dhe perfitimeve qe ajo mbjellje sjell si edhe te drejtes te atyre fshatareve qe ne token e tyre te prodhojne ate qe u leverdis. Jam absolutisht kunder atyre qe i bejne karshillek dhe kaprico shtetit shqiptar. Dhe ne aspektin politik deklaratat e Tahirit dhe qeverise me fal por jan Bullshit!!

Paska fillu gershona keq. Ka pas here pas here te plagos nga plumbat qorr qe Lazaratsit impresiononin qeverite respective. keta nuk jan mbjelles canabisi por jan bosat e Canabisit me Euro billioner Dasho. Kan ene ndonje zar si Gatja qe ja ka vu emrin vetes Belgrade qe ka Bo 1 vit burg nga 23 vjet per plagos je polici, pa perfshire sulm helikopterit italion me firme te Moisiut President, dhe dosje te pergatitur nga Olldash trafikanti e Bumce Moralisti. 

Shqiptaret duhet te Zgjedhin Heronjte e tyre se nuk ja zgjedh dot bota: kan Gjergji Kastriotin e Nene Terezen apo Hazhi Qamilin, Cunin e Sheqeres se Vicidolit apo Dashon e Lazaratit?????

Çke me ta o Tirons i lebetit  smiley Xhibolen e ka zënë lebetia dhe i rri Blogut si Tahiri Drogës se babasqapit Nuk i ke njohur këta akoma ? Xhibolja me do shoqe e shokë  vetëm fshesën kanë si mejtiim "nrysh "

E ta lumsha o Shtet . Kësaj  i them vendosmëri unë jo tralalave të mendimit "nrysh " Leh dhe babasqapi nga " na kem feisin e bukit or tie " se si duhej organizuar Operacioni ...dhe më e çuditshmja Mediat e botojnë ???? Kulmi i absurdes vetëm në Alabanistan mund të gjejë vend si mejtim " nrysh " Këta janë kuje or Kuje .Jo kandar që nuk ka ti mbajë por edhe  Peshoret para krishtit kuisin po i vure mbi to .

Fshij o Xhib fshije menimin "nrysh " dhe mba mejtimet e mejtimit të mënjeve të kopshteve e kopshtarëve të kanabis  smiley Dhe thoni që nuk ka pas të mesme Bujqësore ne Lazarat ??? I patë bimët si ishin mbjellë në kubik me porosi të Shabon Tapisë  smiley

I dogji o zotni, se i Lebetitmi thjesht tha qe Lazaratin kesaj rradhe e vuni ne qender te vemendjes Cuni Sheqeres. Aleanca kunder droges pa luftu Lazaratin te parin??? Desh me i Bo kurban Cuni Sheqeres per familjen e vet dhemokratike po harroji se  Dasho qafsha ijen per euro  ja u ..i te gjitheve. Do gjak Saluku se po ra qetesi ka per te permjer nteneqe burgut. 

Kujt i djeg per Berishovicin mo? Gabohesh... s'me djeg mua as per Berishovicin as per Ramen. Une thjeshte them qe njerezit ne bahcen ne token e tyre duhet te jene te lire te mbjellin c'te duan. Nqs mbjellja e hashashit sjell perfitime mir ja bejne. Ku e gjen legjitimitetin qeveria e Rames per te derguar qindra police te armatosur ne nje fshat dhe per te dhunuar arbritrarisht shtepite dhe te mbjellat e fshatareve aty? Apo harrova LSI-ja dhe SHBA-te qenkan dakort, gjithashtu qenka shprehur BE-ja se qenka Shqiperia ne rruge te mbare drejt statusit. Midspjace por une s'jam budalla.

@1ora, se kishte per ty Idrizi por per moderatoret qe klanit te xhiboles e gjemit ilene cdo qebsilliku me qit prej goje kurse kur thu qe pa dale jashte ligjit partia e cunit te sheqeres ta fikin komentin.

Sa per temen ti vazhdon te me habisesh.ku e gje legjitimitetinRama?.... a mbajnearme pa leje,  a rrisin bime narkotike qe eshte e kundraligjshme, a terrorizojne fshatrat e civilet perreth. 1 ora a ke degju per WACO e David kureshit ne usa? Nuk sulmohet shteti me arme se ndryshe ai bie , ti se di ca eshte shteti? Eshte vendosja e monopolit mbiperdorimin e armeve veq nga shteti. Atij pilotit italion medalje ti japin se kish ardhe per ndihme me  arveshje shteterore. Kur bi fatkeqesi natyrore I doni taljont e amerikont por kur ndihmojne policine ata nxirrni legjitimetin prej xhepit te pasem.

Kan gjet Palloshin me Tahirin keta qe jane cunamami po te kish qeneAhmet Zogu aMehmet Shehu pae kishin pa Lazot te somes.

Shtet, qeveri, marreveshje shteterore... etj etj ti akoma nuk me kupton o tironc ca te them me une. Kemi nje shtet qe nuk eshte i shqiptareve po qe tenton ta roberoje shqiptarin der ne rreze. Qeveria dhe institucionet shqiptare nuk jan ne sherbim te qytetareve shqiptare. Ja kaq po them une, per me shume, KROKODILI!

Ah cne gjith ky zell mo kaq papritur, po reforma ne drejtesi, po ne gjyqesor, po 21 janari, po 97-a, po gerdeci? Vrasesit masiv te shqiptareve dhe zagaret e tyre me gjuhen jashte nuk jan ne lazarat... e ne asnje fshat ku mbillet hashash e ka 200 hallexhinj qe u grihen duart duke punuar. Madje edhe gangot e hashashit te lazaratit nuk jan ne lazarat vetem hallexhinjve u bien aty.

As ti nuk me kupto. Ai shtet qe do ti nuk ekzisto me e aq me pak per shqiptaret.  Legjitimiteti eshte tretur e mos e kerko kot. Eshte gjith ai Iran elutet te boj kerkime per energji nukleare e sun e lejne. Duaj vendin tend te dhjeresic eshte e mos lexo perrallame cocodril ekesulkuqe se sotene borbardha me shtat xhuxhetjan boporno star......

Jo mor jo... se ne europe te pakten s'ka vend tjeter te mbytur nga cdo ane ne kete fare feje. Une e pranoj se skam fuqi, por nuk i bej kurre avokatine, dhe nuk hesht perpara bythqimllekut qe tregojne ndaj Shqiperise.  Nuk vidhet asnje vote e vetme ne Iran. Dua te shoh aq legjitimitet sa cka cdo shtet tjeter ne bote e ne europe. Une nuk mund te jem kunder popullit tim. Nuk kuptohemi, ti thua behu konformist dhe prano, une them jo. kemi mendime te ndryshme.

Une them lufto e ndrysho dhe mos perkrah pederat qe me perktahjen politike e kriminale te cunit te Sheqeres I hapin zjarr shtetit te pordhur tim. Ti je shume konformist sepse me menjen qe ke ne Shqiperi vetem canabis ka per tu mbjelle kudo.

klanit te xhiboles e gjemit ilene cdo qebsilliku me qit prej goje

smiley gjembi duke shkrur komentin e pare per kete teme.

Qafsha xaken je vertet i madh - dhe i lebetitur sigurisht. S'e fsheh, me dritheron pak zemra kur shoh qe me paske perhere ne mendje e ne zemer. Sic do thonte Moza "aww so cute". smiley

Faleminderit qe me bere me klan. Faleminderit demokraci, faleminderit Amerike, faleminderit perseri Amerike qe shpike internetin. Faleminderit Tim Berners Lee. Faleminderit Penar!

Per sulmin ndaj heliktopterit italjan le ti japin medalje. C'mutin do helikopteri italian mbi catine e fshatarit shqiptar? Dhe arsyet qe dhe ti se na qenka nderhyrja per shkak te plagosjeve te ardhura nga te shtenat e lazove nuk eshte arsyeja qe na ka dhe qeverija deri tani. Me sa di une vrasje e plagosje ka ne Tirane 100 here me shume dhe nqs arsyeja eshte ajo qe thua ti atehre shteti duhet te bej shtetrrethim ne Tirane e te fus tanket. Pse smerret me miliarderet e tiranes qe kan vrare perdhunuar e shitur njerez si fiq se i ka ne mes te tiranes por merret me nje fshat qe fut ne Shqiperi me qindra milione euro ne vit.

Basha i PD-se mbas arrestimit te Gate cubit : fituam nje beteje.

Grupi TKD , pra Tahiri ka dashnore ose grupi i te trasheve ku eshte?

Folen kta plehrat e BE-s... 

Statusi per vend kandidat eshte vendim politik nuk ka kushte per te qene kandidat o plehra. U dhjefsha BE-ne. Uroj qe populli yne kur te vij koha ta refuzoj kete spektakel te shemtuar burokratesh te korruptuar racist e antinjerezor.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

RENEA, Delta Force, FNSH...

Po Navy Seals, Army Special Forces, ene...Hekri dora vet...ku jane?

Moj RENEA me sypetrite

c'hata bere ate dite

Me bomba me alitrike

e bene naten drite.smiley

 

O tahir zulmëmadhi

hipur majë atij atllari

midis trimave i pari

drit lëshon  si llamPadari  smiley

tahiri trim me flete

e beri si di vete

zuri lart nga dymbedhjete vete smiley

Diten qe erdhi Saimiri

Me maqina te medha

I kish lier me jeshile

Qe mos te i shihnim na

Po na jeshme bira kurvash

S'na e hidhnin dot ata...

Dash Aliko

Prektis mejks perfikt.

Myslym Murrizi...

Booo cer emri  smiley

Ky do e coj perpara demokracine ne Lushnje

Dmth, ta gezojme statusin e vendit tranzit smiley

 

Jemi kandidat per kandidat per tu anetaresuar. E kishte pershendetur aksionin edhe zevendesi i zevendesit te zevendeskomisionerit per ceshtjet e narkotrafikut ne zyren e puneve te jashtme tek departamenti i europes juglindore te BE-se. 

do vidhni dhe zgjedhjet e organizates se pensionistave tashti...s'ka njel ca me vjedh

Gjith shqiptaret duhet ta pranojne...sinqerisht

-- Me mire ne vend te dyt mbas Gjermanise se kandidat per ne BE

Ju lutem firmoseni peticionin!!

Tahiiir, na le pa bar ne Kanadezeve.

Heren e fundit qe kam qene ne Shqiperi i thash nji katnari 'sa me jep per 10 evro'. Shkon e me sjell nje barre mushke. U mpleksa me nje kosovar nga Montreali e ec baba aty

Lufte per kapjen e tregut... smiley

Bravo Lazarat!

bravo Lazo Langaraq.... Zbulut Canabisin ne shekullin e 21 e jeni pararoja e Shqiptarizmes per sukses. bota lufto me fut ndonje top ne rrjete Lazot luftojne me policine per te ruajt bimet e Canabisit . e dini se Dasho Aliko per euro ja kalon gjithe njerezve VIP qe njihni ju?

Cu be aleanca berishiste kunder droges ? Mediu duhet te japi nje interviste , por pas salibeut !
Turp per katandisjen ne kete fare feje te opozites! Pa ikur njehere e pergjithmone e keqja nuk ka sherim opozita!

Urime Anila Bashes dhe fitore te tjera ne betejat e ardhshme ne jutub!

Te kenaqet shpirti kur shikon qe te pakten njeri fiton betejen e Lazaratit.

Kar-Kar-Karbunare

me gjithe shoqet je ne gare

Luli paska deklaruar se nderhyrja ne Lazarat ka ardhur si pasoje e presionit TONE* smiley

smiley me nje fjale ka qene PD-hi qe i ka bere presion qeverise per tu futur me force na Lazarat. Po vete PD-hi qe mbreteroi 8 vjet pse nuk u kujtua njehere? A te qdn o sali.

Sidoqofte,merita per marrjen e statusit i takon PD-se. Dhe per viziten e Papes i takon po Berishes,ai e ftoi i pari dhe per drogen kane merite, sepse gjate qeverise se tyre ata e lane te lire dhe po ta kishin ckul ata,si dota benin aksionin keta. smiley

Te forte paskan qene Lazot, bene gjithe kete mall per dy a tre jave, qe prej vizites se atij shefit te policise qe s'gjeti rrenje atje. 

Gju me gju me popullin, shefi I pare, kurse keta te tjeret gju me gju me drogen. 

Me verte, ca kane me lazaratin keta? Ata fshatar te thjeshte, mbjellin ne oborr,30.000 fidane per kok,depozita uji mijra lt, 10-12 argat per kok, magazina si kapanonet e fabrikave ketej,te armatosur me alteri te rende,snaiper,antitank e granata hedhse..kujt i kane bere keq? Kane djegur nja dy here godinen e policise ne Gjirokaster,plagosur nja ca fshatar te humbur kur qellojne per qejf,poshteruar policet e shtetin me dhjetra here.Fusin miliona euro per Albanine? as drita, uje,taksa nuk paguajne..kujt i kane bere keq mo vlla?

Ka trafikante te pasuruar jashte mase, ka edhe tjere, nje shumice dmth, qe punon per buken e gojes. Nuk mendoni se para se te luftohet ky trafik, duhen plotesuar kushtet ( te punesimit, sherbimeve sociale, etj.) per disa mijera familje qe jetojne ne varferi? 

...le te vije Robin Hudi dhe ne Shqiperi nje xhiro!

Jo nuk mendojme se nuk jemi idiot. Prostitucioni, droga, tregetia e armeve, firmat piramidale e cojne vendin mbrapadhe kriminalizojne nshoqerine e familjen.  Sa per fukarenjte qe mbjellin canabis kur vjen policia ja mbathin e kur ikin policet mbjellin prap.

Nuk kane para Lazot e shkrete? Le teshesin mortajat e pushketsnajper e te hane briosh.

smiley Po mire, meqe nuk mendoni se nuk jeni idiote. Jam dakort me ju, prostitucioni, droga, tregtia e armeve dhe ilegaliteti ne pergjithesi e çojne mbrapa nje vend. Problemi ketu eshte menyra se si luftohet nese po luftohet realisht. Qe t'ua heqesh lazaratsve burimin e fitimit, shteti duhet te krijoje baza nga te cilat mund te lulezoje biznesi, agrikultura dhe me radhe, duke filluar nga nje reforme agrare dhe duke mbaruar tek programet sociale, te punesimit, etj., etj. Pa keto, nuk e di si mund te mos kete hostilitet ndaj shtetit.

Nuk po ua heq fitimin por shteti po vendos kontrollin ne nje zone rrebele me narkotrafikante multimiliarder ne Euro, qe kur vjen periudha zgjedhore ven dore ene tek kutite e votimit. Eshte pergjegjesia e shtetit te luftoje narko-trafikantet e armatosur ne cdo ven. Nuk e di cfare bohet ne France apo Angli, se ene atje rritet canabis po sbesoj qe i shprazin murtajen policise.

Sa per rolin e shtetit ne ndryshojme se une jom i djathte ekstrem, detyra e shtetit eshte te vendos rregull po pa nderhyre drejtperdrejt ne ingranazhet ekonomike. Une dua shtet te vogel me sa me pak administrate ku si dikur Ahmet Zogu e mbante rregullin me dy xhandare e jo shtet Ramist qe do hapi 400 000 vene pune. Privati dhe lufta personale hapin vende pune gjithmone ne kercenimin e urise. 

Un jardin, pikerisht. Plus qe "Peshku-ka thene nje popull i mencem- Qelbet nga koka! "

Forca policia beje fushe me lule hahahaha ,sa u dashka me e vu per terezi nje fshat?????

Nderova menje. Nuk e du me nusen nga Lazarati; them ta gjej andej nga Bobishtica. Kjo eshte qeveria e shanceve te barabarta, bravo.

Kane bere gje veze te kuqe keta lazaratsit kshu qe dashkan special treatment?!!!  Shume po na kakarisin. Ligji eshte e njejte per te gjithe. Le te mbjellin domate e speca si gjithe fermeret e tjere. S'u del llogaria ashtu e? Of course not, pasurohesh me shpejt me hashash. 

Fillimisht njehere, cdo nderhyrje e shtetit ne zona problematike qe ishin deri dje fare jashte kontrollit eshte per tu lavderuar dhe mbeshtetur.

Nga ana tjeter, shoh se ngaterrohet shpesh ketu lufta ndaj kultivimit te marjanes me "luften"qe po behet ne Lazarat. Jo se keto jane fare te ndryshme por dhe te njejta nuk jane. Lazarati eshte kthyer ne simbolin e paprekshmerise politike jo se ka automatike e granata e as se ka kultivim droge (mund te kete vende ne Albanié qe kane dhe me shume) por sepse nen mbeshtetje politike u be nje keshtjelle e paligjshmerise e arbitraritetit ku nje fshatar i Fierit/Lushnjes/Korces/Lezhes qe kapej me 20 bime hashash hante burgun ndersa Lazot bridhnin me kobure ne brez e makina te viteve te fundit. Vetem per kete duhej nderhyre (dhe une do thosha edhe me kosto njerezore nga trafikantet nese do i kunderpergjigjeshin policise).

Per ata qe mendojne se marjanes i erdhi fundi pas Lazaratit as qe mos behen merak. Do mbillet si ne Lazarat e kudo gjetke (eshte e pamundur qe ne kushtet e varferise t'i pengosh fshataret qe te marrin riskun per ta kultivuar pasi fitimi eshte shume me i madh se ajo cka humbin njerezit nese kapen). Poooor, kjo duhet te behet ne kushte te barabarta, te tipit "nese shpetove ja hodhe nese kapesh e ha". Me rritjen e rrezikut te kapjes dhe uljen e raportit perfitim(nese shpeton)/humbje(nese kapesh) si dhe rritjen e alternativave te kultivimit te gjerave te tjera me vlere (pra uljen e hendekut te perfitimit te alternativave te kultivimit) kjo plage mund te quhet e eleminuar. Pra vete llogjika tregon se hashashi ka erdhur per te ndejtur gjate ne Albanié. Shpresojme qe deri atehere te mos kete me Lazarate-ra por thjesht individe qe e marrin rriskun persiper dhe qe kane te njejtin probabilitet te kapen si ne Lazarat e si ne Macukull te Matit.

Se fundmi dy fjale per "superaksionin" e policise. Megjithe punen per tu lavderuar nga pamjet qe une kam pare del edhe njehere ne pah joprofesionalizmi dhe keqtrajtimi/keqtrajnimi i ketyre forcave. Forca qe dergohen ne nje aksion te tille ku asnje antiplumb/helmete/makine/automatik nuk eshte njesoj. Policie qe djegin hashash kur e kapin (fakt qe do te thote qe asnje nuk do denohet per mungese provash ne gjykate), etj, etj. Edhe numri i te arrestuarve eshte qesharak dhe jam i sigurt qe dhe keta Lazo do dalin po aq shpejt sa ata perpara tyre. Nejse, ketu do jemi dhe do shohim...

 

Pse duhen te jene njesoj pajisjet e ketyre forcave kur jane nje sere forcash te ndryshme, qe nga FNSH, RENEA e shume te tjera, dhe qe kur qenka keqtrajtim qe njeri e ka filan marke jelekun, tjetri e ka te nje marke tjeter. lol, ca s'degjon ketu ne peshk.

Plus qe prova materiale mbasi rregjistrohet eshte e vlefshme para gjykates. S'eshte nevoja qe prokurori te mbush gjukaten me thes me hashash.

Ej po ju jeni a beni mor vella? Po gjykata do te dije se sa kg ishte a ishte i gjithi hashash, ku u kap si u kap, etj, etj. Pastaj c'eshte nevoja te digjet hashashi ne mes te fshatit nderkohe qe ka nje operacion policie. Policia nese e ka kapur pozicionin, rrethon dhe siguron zonen, administron provat materiale, etj. 

Sa per ate se cfare njeh gjykata shpresoj qe te jesh ne peshk per ca muaj dhe do shohim se cfare njeh.

Asteriks, nuk ka njeri ndermend te fusi ne burg Lazaratsit prodhuesit e droges se i bi te fusi 3000 nga 4000 banore ne burg plus 1000 femije per tu akomodu ne qendra sociale. Aty jane kthy te gjitha shtepite ne magazina canabisi. Synohet te ulet prodhimi per vitin tjeter dhe carmatosja nga armet e renda te nje shteti brenda shteti. Nderkohe ne Shkoder e Malesi te madhe do mbillet canabis qete por me pak dhe pa sulmu rrugen nacionale.......

Faleminderit Tironc, me te vertete me qetesove!

Ska gjo Asteriks, i Lebetitmi osht si valium per shoket e shoqet.....jo per gjo po ishe tu pa ondrra me gjykata e peshime canabisi ne tonelata para morrjes se verdiktitsmiley

RaMA spo fut mrena Dash Alikon qe ne baze te ligjit te kalu nga Cuni Sheqeres, Kryekomunari arrestohet nese nuk raporton mbjellje masive canabisi ne tokat e fshatit.

E di mo e di, te gjithe te zgjuar jeni. nje me gjeni si tjetri. Gjithe te tjeret jane budallenj. Lol, c'na ka gjetur. Ashtu behet ne gjithe boten. te 11 tonet e hashashit futen ne sallen e gjyqit me kamione qe te denohet robi. Shkresat e procesverbalet me firma, vula, foto e video i perdorin vetem vendet afrikane. Vendet e zhvilluara e rrasin dengun me hashash mu para hundes se gjykatesit, e derdhin tek salla e gjyqit dhe pastaj e marrin prape. lol

E di mo e di, te gjithe te zgjuar jeni. nje me gjeni si tjetri. Gjithe te tjeret jane budallenj. Lol, c'na ka gjetur.

C'a ke mer herm pse nxefesh. Nje fjale fola une, pastaj ti si kompetent gjykate qe qenke ja ditke rradhen puneve. Po meqe ja ditke rradhen puneve, pse para disa javeve ministri i rendit mori pjese ne eliminimin e "droges se kapur" (per te cilen gjykata kishte vendosur qe nuk e kishte me vleren e proves materiale) apo thua dhe ai nuk e dinte qe droga nuk u çoka me kamion ne gjykate. Nejse mo nejse se ju rioshat duhet t'i dini me mire keto punet e administrates. Hajt shendet e pare herm se te tjerat rregullohen po he.

He mer herm, ti dy jave ke qe je rregjistruar e ca s'po degjon a le te kesh me shume... smiley Or herm, mua nuk me prish pune marka e as lloji i uniformes po a i sheh pamjet, njeri qe une pashe e kishte te shkruar POLIZEI mbi jelek dhe jo policia. Tani nese ndonje laze e le te palosur ate a e di qe mund te marre dhe pafajesine pasi se pari nuk di gjermanisht e se dyti ajo nuk eshte shenje dalluese e policise se shtetit.  Une e kisha per police te te njtit repart (pervec Renea pjesa tjeter eshte per faqe te zeze). Dhe keshtu me rradhe shume e shume gjera te tjera. 

Për të gjithë sikurët e sikarëve me në krye Gjëmbin që më së fundi Ju njoh e drejta të njihet edhe në PPU si e ekzaltuar nga përmendja e emrit si fshesaxheshë .Qaftë Xhibolen e ka me të vërNëntë kur të mos kem të tredhurin  !

Kultivimi , magazinimi dhe tregëtimi ose trafikimi i Lëndëve narkotike është cilëesuar krim .Çfarë mejtim nrysh duhet këtu për tu dalluar si anal ?

Shqipëria është tashmë pjesë e Europës faktikisht dhe Juridikisht në Portat e saj .Europa thotë luftojeni që të pranoheni , si një nga kushtet parësor . ..Çfarë mejtim nrysh duhet këtu për të thënë që Europa nuk na do ?

Po u la Blogu në dorë të Dërstilës me llogje poshte e lart jo "jam i majtë" , jo "jam i djathtë"  e pordhi kali si këto dhe pëjetje të mejtimit të mendjes si tirana ..atëhere ne jemi me të vërtetë pjesë e një Loje Politike si Cirk për të dëfryer kopukët me fshesa në dorë dhe bisht të fshehur diku !

Thelbi i kësaj Ndodhie është më se i Dukshëm , i Prekshëm dhe më se i Qartë.

Krimit të mbjellë , kujdesur e lulëzuar  nga Berishizmi në Shqipëri , Ju Hoq e drejta për ti argumentuar në çdo fushë qoftë ekonomike qoftë si e Drejtë dhe Liri e Individit .Krimi është dhe do Mbetet gjithmonë KRIM i dënushëm Ligjërisht dhe Moralisht

.Po në se do mbyllej  Dërstila unë e kuptoj që Xhibolja me Gjëmbin do mbeteshin duke tymosur kanabis të cilësisë së dobët

haVall bishtin e fshesës Xhibole smiley

 

P.S. Kush di ta psiko-shpjegoje kete etalonizimin shqiptar te Las Vegasit?  [smiley]

qytet i ndertuar me pare te pista

Mbase eshte imazhi i parave te fituara shpejt dhe pa djerse (ne kumar), dmth para te fituara jo me pune te ndershme/ligjshme.

Shih ketu ne Peshk p.sh. se sa shume shqipe (jo vetem ata qe jetojne ne Shqiperi) legjitimojne kultivimin dhe trafikimin e droges me lloj-lloj 'argumentash'. Lazaratsa wannabe, shqip-versione te I'm rich biatch.

Nuk besoj se puntori i krahut nga Elbasani ne Lazarat e di historine mafioze te Las Vegasit. E kam hasur disa here ne Shqiperi Las Vegasin si metafore suksesi, kryesisht nga njerez 'te thjeshte'. 

E sa per ate se ideja e parase se shpejte eshte njesoj kudo, e ke gabim. Do dilte gjate muhabeti, por ma do mendja se ne shkalle popullore ky fiksim eshte ne perpjestim te drejte me krimin e organizuar dhe korrupsionin ne shtet/vend (pertej faktoreve individuale, si arsimi, etj). Ne nje vend si Shqiperia ku shume para (ne mos shumica) behen me pislleqe, normal qe do kete shume njerez qe inspirojne per te tilla gjera.

Po dorzohen nje e nga nje trimat. A nuk ishin keta qe na shisnin mend gjithe kohe duke thene qe policia sdo te hyje kurre ketu. smiley

pas mirdites dhe korces shtete brenda shteti, na ra dhe lazarati. kush do jete shteti i rradhes brendaa republikes se shqiperise? malsia e madhe e tom doshit, dukagjini i mimi kodhelit apo ndonje grupim minoritaresh nga himara?

Politika e vetme duhet te jete zbatimi I ligjit nje per te gjithe.lazarati me mire vone se kurre.

keshtu duhet te jete. ja po nuk na dhane statusin direkt del nje shtet brenda shteti tjeter. si per inat. smiley

sa qef kam qe s'dini c'te thoni ju te sales e perpeliteni sa andej ketej me fjale pa lidhje fare. u degjenerua pD me kete, tete vjet i ka lene lazaratasit te bejne qejf, vjen PS dhe per 10 muaj e ben fshatin zap. daily mail keshtu thoshte, te pakten, faqja me e ndjekur ne bote.

kur ta kuptosh qe derisa te kete 50 000 perdorues hashashi do prodhohet atehere do vish dhe te me thuash me fal qe te quajta te saliut pd etj etj ca ju pjell mendja juaj dhe do vish te vazhdojme biseden.

deri atehere do jesh pjes e grupit "ne dime te verteten ore" "ne jemi te varfer se jemi me teper nga cduhet te zgjuar ore"

Policet meritojne me shume vemendje, respekt dhe falenderime, jo vetem nga partite por nga te gjithe. Ata jane duke vene jeten ne rrezik keto dite si pasoje e politikaneve mafioze qe kane lejuar--dhe mbrojtur--per 20+ vite sipermarrjen e krimit te organizuar nepermjet droges ne Lazarat.

Shpresoj qe Rilindja te mos mjaftohet vetem me pompime foto-reklamuese te Tahirit dhe statuse pabukse te Rames ne Facebook. Se paku duhet nje impenjim qe te gjithe personat qe kane qelluar mbi policet (si dhe ata qe i kane nxitur e organizuar) te marren denimin maksimal te ligjit, dhe te jene ne vemendjen e shtetit qe te mos lirohen para kohe.

po ne 97 kur vriteshin policet nga turma si  thonin atehere?  posht policia e berishes. vritini digjini te gjalle. jo per gje por nje deputete e ps-se i piu gjakun nje punonjesi te shtetit.

Edhe? Ca pret ti Cone, qe te bejme thirrje te vriten policet meqenese nje deputete i piu gjakun ne '97? Ca lesh busulle eshte kjo e jotja qe ka '97 ne krye?

Je shume per te qare hallin (si mentalitet e kam fjalen, jo si njeri se s'te njoh) ti tipo. Eshte vendosur qe te jetojme ne shtete, jo ne tribu...ky vendim eshte marre shekuj me pare; keqardhje qe s'ishe gjalle ta kundershtoje lol

spo them kete. ku e pe ti qe bera thirrje per kete. thjesht po tregoj dy situata te ndryshme dhe reagimin "qytetar". sigurisht qe do ishte marrezi te sulmoje nje polic me rroge 400 dollare ne muaj i cili rrezikon jeten. mos u nxito here tjeter.

Nuk bere thirrje por shkove tek gjysma, tek relativizimi, tek argumenti "policet e Berishes vs te Rames", e me keq tek '97 si reference.  

Mbase e ke te veshtire ta konceptosh, por realisht ata policet ne Lazarat sot po e rrezikojne jeten jo vec per te luftuar drogen por dhe per te miren tende e kujtdo tjeter qe jeton ne Shqiperi. Pa polici s'ka shtet dhe pa shtet s'ka shume gjera. 

Eshte fatkeqsi qe Policia si institucion eshte shume e politizuar ne Shqiperi, por kjo s'eshte faji i policeve por politikaneve. Gjithsesi, policet s'jane te Rames apo Berishes, dhe argumenti s'qendron tek sa para marren ata si rroge por tek fakti qe ata jo vetem qe perfaqsojne shtetin por jane siguria e jetes tende e kujtdo tjeter.

Ne nje vend ku policet qellohen kesisoj nga cubat me arme sikur te jene subjekete ne video-loje, siguria jote si civil eshte 0. Ndaj lufta e tyre sot eshte lufte dhe per sigurine tende. 

Lazarati specifikisht eshte faji i politikaneve, i paloshtetit trancizionist qe eshte pjese e krimit te organizuar, dhe ndaj duhet patur dyfish respekt per ata policet te cilet sot po luftojne qe te zhbejne zullumin mafioz te politikaneve shqiptare nder vite, te te gjitha partive, po sidomos te PD-se (meqe PD ka qeverisur me shume ne tranzicion).

reagimi i qytetareve ne dy polici te ndryshme. a po e mbron policin o mjeran. pse ma ndan ti dhe ky tjetri ne polici te berishes dhe rames, polici eshte polic dhe duhet respektuar jo nje here ti pish gjakun per se vdekuri e pastaj ta respektosh se eshte i yni. ca logjike keni keshtu? shiko ca thote ky tjetri. boh.

Edison

97-a ishte revolte popullore dhe berishovici dergoi police per te shtypur revolten popullore. Nqs ti nuk e ben dot kete ndryshim atehre kjo eshte sepse je thjeshte nje budalla.

budallenj dhe frikacake jane ato me logjiken tende qe skane cfare ti bejne berishes dhe prejne ne qafe e u pine gjakun policeve te cilet thjeshte zbatojne urdherat e eperoreve sic ndodh gjithmone. 

Nuk prish pune thuj ..Per nje Budall ka nevoj cdo katun ! Shyqyr qe te kemi qe tjerr kot se koti smiley Rrezik sa digjon Polici besoj e lidh edhe me Policine Ujore dhe Pyjore ..Lol Xhibole smiley HaVall nga i psonis keto LlamPatina smiley 

naj koment per ate qe i piu gjakun policit? apo ding dong refrenit si e ke zakon.

Ishalla me kete yxhym shteti te zbatoje dhe ate ligjin kunder dahonit ne vende publike.

1997, Gerdec, 21 Janar.

?

Dmth te pazgjidhura, ashtu si ligji i duhanit, por njecik me te rendesishme, dhe arsyeja kryesore perse Rama kishte mbeshtetje ne popull per te ardhur ne pushtet.

Ai ligji i duhanit eshte me domethenes, pikerisht se eshte gje me e thjeshte tregon me shume per dobesine e shtetit Albanez.

s'eshte e lehte ajo pune. as ne vendet e tjera te ballkanit qe jane ne BE s'e kane vene dot ne zbatim. Ne Rumani te pakten e di shume mire qe e pine duhanin ku t'u doje kokrra e qejfit. 

Te hiperbolizojme kete si fitore te madhe te policis shtetit, bejm gabim te madh sepse dihet qe esht e humbur lufta e grupeve ....me shtetin.Do tja vleje ne se shteti, pas kesaj gjen alternativen per te mos mbushur burgjet rinia jone.Sipas meje ne kete rast nuk kemi te bejme me grupime " per krim te organizuar" , por me pune masive njerzore ...per te jetuar ...ne kete sistem te peshtire, i cili nuk i le shteg daljeje forces me aktive te shoqerive, rinise.Keta njerez punojne, djersijne, mbjellin e korrin, ... nje lloj produkti qe e kerkon tregu.Jane komplet brenda te gjitha rregullave te tregut kapitalist.Prodhohet " malli " qe kerkohet.ketu jemi para nje problemi shum te madh i cili ketkon zgjidhje, alternative dhe jo polici te shtuar qe vetlavderohet e lavderohet pse mbush burgjet me rini.Po bisedoja sot me ish nenkryetarin e policis qarkut Veriut.Ishin lajmeruar se ne nje faqe mali ishte mbjelle nje siperfaqe me kanabis.Kur shkuam atje u befasuam! Nje kryeveper arti.Nga disa drejtime rreket e malit ishin percjelle me vija te betonuara ku uji shkonte tek cdo bime.Ishin mbjelle ne vetullore dhe bere me shu se kater metra
qeni mbi pesemije bime....! Te dhimsej tere ajo pune kolosale...E preme dhe e dogjem...! Ishte puna e rreth 20 djemve lezhiane ,per gati tre muaj, disa te ardhur qe nga Anglia...
Mund ti quajme keta njerez te krimit te organizuar ? Jo , jjo , them une! Keta jane djem sypetrita qe e bejne naten dite.Dhe ne keta puntore i rrasim nga 15 vjet brenda ! Keta po mesojne shtetin se si mund te behet bujqesi edhe nder skerkat e maleve ore qeveritare leshi te ketij sistemi mizerabel qe le fushat krejt djerre e burgos rinine qe mbjell skerkat.Te gjithe keta politikane te 24 viteve( krtu e ne gjith boten njesistemshe ) pa piken e vizionit, duhen .....pjekur ...nga kjo rini e jashtzakonshme!

Ashtu eshte, vate dem buka e duarve tona.

Ja me ne fund nje njeri me nje mendje me mua. Mos dilni kunder popullit tuaj o njerez. smiley

Seriozisht pyes: Ti s'ke vajtur te kultivosh droge ne Lazarat ngaqe s'e dije? Po administrator prostitutash nga Lindja, distributor kokaine ne pragje shkollash, pse nuk je bere? Se tregu ka plot kerkese per keto.

Arsyen ta thash e ke me siper. Hashashi eshte produkt natyral i tokes... eshte bime biologjike, dhe fitimi nga kjo bime eshte fitim djerse. 

Por eshte jashte ligjit. Pajk.

ligjit te kujt? 

Te hyqmetit

po per ligjin e mbijeteses ke degjuar? Ja qe hashashi do vazhdoj te mbillet do apo sdo qeveria do apo sdo ndonje plehre nga evropa apo amerika. Nuk durohet qe sa njerez te ndyre e te poshter ka bota te mbytur ne kamje te kerkojne njerez te peruluar e me te mire se krishti ne mes skamjes shqiptare.

Po c'skamje ore. Ato te thyejne koken me pare ty. Te rroft ty qe je ne Angli. 

Nuk po flas per pese veta me lek une e per pese kalamaj pordhac o moza e s'besoj se sillet e gjith kjo histori rreth tyre... eshte me e gjere vija e horizontit pra mo.

Te mbjellim dhe poppy atere dhe te bejm kokain e heroin. Cqt nga toka dalin dhe ato. 

poppy jan lulekuqe ne shqip. Po le te mbillen dhe ato. Ka nje problem moral me heroinen por nqs kushtet e tregut e diktojne ne nje kohe qe kerkon te mbushet barku me buk edhe ajo te behet, sic ne fakt po behet ne Afganistan.

Meqe e diktojn kushtet e tregut dhe varferia duhet te lejohet dhe robin hudat ti marrin leket me dhune  pasanikve, duhet leju alkoli metilik neper klube se cqt varferi, duhet leju prodhimi ne bodrume i alkoleve fallco me nitrat duhet leju mjalti me tallash, qofte me mish qen rrugesh, madje jemi qe jemi edhe vjedhja bankave se bqira jane dhe ata 12% interesi huamarrjes per nje mortgage. 

Ne mungese te drejtesise dhe barazise perpara ligjit, ke nuk bren ndergjegjia ta bej, dhe ke nuk ka brere nderegjia E ka bere!! Cdo gje qe ti mund te imagjinosh, dhe shumezoje me 7.

Po nuk eshte fair per fermeret e tjere ora. Je dakord te mbjellin te gjithe tani??!!  Pa dallim vendi, krahine , sexi dhe feje. Si thu ta legalizojme me mire? Eshte Shqiperia gati ta legalizoje? 

Po le ta legalizoj... ajo qe me intereson mua dhe qe duhet ti interesoj shtetit shqiptar eshte produktiviteti i tokes shqiptare. 

Edhe organi seksual i femres shume natyral eshte.

Edhe kafshet natyrale jane por kane nxjerre ligje qe disa mos t'i vrasin sepse po zhduken nga aktiviteti i njeriut.

Pse doli jashte ligjit? smiley

I ktheva pergjigje 1ores me reference komentit te finisterres.

Jo se na trembe, u beme te gjithe Lazo pastaj.

gjembi 

analogji idiote qe smeriton pergjigje.

Ska asnje arsye per varje buzesh aty. Nuk eshte gjykim per ty. Per ty kam respekt. 

Edhe cikuta eshte produkt natyror i tokes, edhe lulekuqet e opiumit, por s'po pyesja kete. Pyeta pse s'ke vajtur ne Lazarat te kultivosh marijuanen natyrore si djemte e tjere nga Anglia qe thoshte Grava.

Kishin vajt ne token e tyre dhe mire kishin bere. Edhe une do e beja ne token time pa pike problemi me ndergjegjien.

ps. cikut e lulkuqe e moren pergjigjen me siper.

Shqipot duhet te mesojne qe kush qit pushke kunder shtetit (pavaresisht motiveve) zere se ben vetvrasje. Perndryshe cublliqet do t'i kemi periodike.

1oora, ti po ben komente ne temen e gabuar. Kjo s'eshte teme a duhet legalizuar apo jo marihuana. Ai diskutim eshte krejt ndryshe. Tani per tani ligji i Shqiperise thote qe eshte ilegale - mire apo keq eshte pune tjeter. Shteti po perpiqet te zbatoje ligjin. Kaq e thjeshte eshte.

Per te diskutuar te legalizohet apo jo, hapni teme tjeter. Madje beni dhe referendum popullor qe te ndryshohet ligji ne Shqiperi.

Cilin ligj pra mo po perpiqet te zbatoje shteti? Vendimi per te zbatuar kete ligj, ne kete kohe, dhe me kete zell eshte vetem POLITIK! Dhe jo afirmim i nje shteti ligjor te se drejtes. Harroje kete.

Fakti  qe kane qellu dhe kundra Kananit, shtetit... Columbia ne zemer te Europes. Te paprekshmit. Duhet bere ndonje film hollividian me lazaratin. 

Aksion kot. Qe kenaq injorantet.
Me kete logjike vetem budallenjte mund te genjehen; eshte njesoj sikur per te luftuar prostitucionin apo shfrytezimin e prostitucionit te shkosh dhe te ndalosh njerezit qe bejne seks konsensual.

Shteti eshte i paafte per te luftuar, nemos i perfshire koke e kembe me krimin e organizuar dhe trafikun, saqe e nxjerr dufin, me nje fshat qe vetem sa i ka dale nami dhe po perdoret si koke turku.

O grevisti papun, a ta hap nje cader te bardh tek Piramida per te protestu per tragjedine e civileve anti-canabis? Merr ene Cunin e Sheqeres se osht tu bo artrit nga revolucioni i tij facebookist tan diten para computerit....

hahahahahahahahahah smiley 

saqe e nxjerr dufin, me nje fshat qe vetem sa i ka dale nami dhe po perdoret si koke turku

Pra ti thu qe ne Lazarat nuk kultivohet hashash, ti thu qe filmimet me plantacione te bimes kanabis nuk jane te verteta, qe ...........   smiley

Qeveria ishte e detyruar te nderhynte ne ate fshat nese e quan vehten qeveri e nje shteti demokratik. Ndersa fylli sali nuk ishte kryetar i everise por mbret i oborrit. Ka goxha ndryshim nese arrin ta dallosh.

Po.

Sesh puna eshte i mire apo i keq kanabisi (per mu esh i mire). Puna esht kur thote shteti jo, jo o vlla, kaq, ka mor fund puna. Eshte ne loje autoriteti shtetit ktu dhe dhe nje shtet qe abuzohet nga ca katnar qe deri dje vinin era perc delesh se do asnjoni. Kaq

Autoriteti i kujt?
Shteti e masakroi popullin per 50 vite diktature.. ndersa tani se fundi Shteti ka si kryetar kuvendi nje njeri qe ka qejf 7%..

Perfundimi: kush flet per Shtet dhe autoritet te ketij eshte nje palaco. smiley

Qe lir koklopa eshte kokrra bqrit se ve njeri ne diskutim. Qe shteti socialist qe i lig po ashtu. Po kjo sdo te thote qe lazarati te livadhise ne kurriz te shtetasve te ndershem. Thote ligji jo, jo. Ke degjuar fjalen ligj ti or bab a jo? Ligj, lege, lex, 

a keni lon nak kokerr olici me numru turistat me?

Ne diten e katert te operacionit vetem 1/5 e fshatit qenka nen kontroll?

Gazetarët informojnë se tashmë policia ka marrë gati 1/5 e fshatit, pjesën jugore dhe juglindore të fshatit, zonën në kufi mes Lazaratit dhe Derviçanit dhe po përparojnë gjithnjë e më thellë brenda fshatit.

Gjasat qenkan qe mund te shkoje gjate, nese vazhdon me kete ritem. 

Ish-komandanti i RENEA thote qe ne Lazarat dhe grate te krejne koken me arme si burrat. Por mbase ja fut kot ky, se Rama dhe Tahiri na paten mbushur mendjen qe Lazarati ishte kryesisht problem soc-kulture-sociale, argumenta te cilat tani i jane kthyer kunder, sic p.sh. i sheh akoma tek perdoren ketu ne Peshk nga ngjaliberalet.

zakonisht turma shkon ne koherence me ramen. meta eshte i lig, dolen u vrane per te. meta eshte flori, fajin e ka saliu e jo meta.
rrofte e qofte lala gjoni i tenderave.

Sma merr mendja qe e ka problem policia ti bej zap disa alabake por sduan te vrasin njeri. Eshte njoni ne Facebook qe mezi pret per nje "hero".Meqe ra po fjala I keni pare komentet ne faqen e facebookut te liderit?

Ja mentaliteti i votuesve te Sales

Therret Lazarati moj Shkoder
Dil ne shesh se te kam moter
Thirr Tropojen edhe Puken
Ky shtet po na ndalon buken

Edhe Dibra ka qu fjale
Shok ne mal duhet me dale
Me rremby pushket kallashin
Te mbrojm nderin dhe hashashin
Flet Mirdita e Fushkruja
Konferenc mban Arvizuja
T'mbillet kodra ,mali,gropa
Kerkon mall e gjith europa
Sajmir Tahirit i ben thirrje
Ky problem e do nje zgjidhje
Ose hashashin te kultivojm
Ose na gjej pun te punojm
Thrret Saranda kurveleshi
Dhe kjo pun u bo pun leshi
Ose na lini te bejm pare
Ose mos e kishim mjell fare
Fieri Lushnja e Divjaka
Kan dal ne fushe pleq e plaka
Kan ngref kasolle e stan
Gjasme sikur jan coban
Por ne fakt jane shoket tane
Qe kan mbjellur anembane
Por policia si kap dot
Se si Lazarati ka plot
Ndaj do dalim me pushk ne dore
Rroft Shqipria vend bujqsore
Asnjeriu sja kemi friken
Se Policia vjen dhe iken.

Duket, nuk ke qene ndonjehere ne Amerike.

Atje nje fjale t'u thuash pro nje aksioni te tille te "mafjes shteterore" dhe direkt te nxjerrin shotganin...
Jam krenar per mendesine amerikane te vllezerve nga Lazarati!
Respekte! smiley

Poeto, po ti pse nuk bo nje poezi qe ta bo mishin kokrra kokrra per vellezerit e tu te martirizu tu mbrojte te korrat e Canabisit?

smiley

Per cilen amerike e llafin ,se kjo qe njof une eshte ndryshe.Nese te ndalon polici me makine e sti gje duart ne timon ta vuri pistoleten te koka.

Ky Lazarati duhet te nxjerre probleme te Medha sidomos ne Media .Kujtohet "Koha Jone " ne ato vite te shembjes se Pare te Regjimit Kriminal te Berishes .Sinjal qe nuk u thellua .Ne te kunderten te dy Lideret e saj u bene Pre e Sali Qenefit .smiley C'ndodhi ..Paraja ..Pushteti ...

Gerdeci as mish as peshk .As hetim as analize as investigim ne thellesi pertej Oqeanit  .Dicka me qarte ne mentalitet 21 Janri .U profilizuan portrete kunder Krimit te Shtetit 

Por kjo ngjarje e MADHE duhet me cdo KUSHT ta ndaje njehere e mire Profilin Mediatik ..Te Blere , Te shitur , Vasale apo te Pavarur dhe ne Krah te Prosperitetit  qytetar e ne Mbrojtje te Ligjit .

Zaret per te kaluar Europen  smiley jane Hedhur .LlampPatinat dhe te Tredhurit do shuhen si kandili njesoj si Llogjistet e LefTKopese . Do mbetet vetem Derstila dhe fusha e Gjembecve si pjese e panadashme e ushteqimit shpirteror te Mediokritetit por te DOMOSDOSHEM smiley

Ec aty Media  .Ke rast Fatlum ! Behu Gavrosh si hap i Pare  ! Presim !

o idriz un jam shprehur pro futjes se shtetit ne lazarat por ajo qe me shqeteson eshte se nga do furnizohen 50 000 perdorues hashashi? nese nuk legalizohet hashashi do linde nje tjeter lazarat ose do na e sjellesh ti nga usa. 2 rruga ka rama te tregoje qe po ndahen shtetin nga droga. o ta lagalizoje o te ndryshoje ligjin qe te fut brenda pse mbjell nje vazo me hashash ose pse mban nje qese. perdoruesit po hane vite burg. te duket e drejte ty kjo? apo do vazhdosh copy paste refrenit qe e ke zakon.

e kuptoj qe ti i do te gjithe ne nivelin. urra rrofte rama qe doli kunder plehrave te saliut. armet kimike jane me te pastra. 

Cone nuk zgjidh gjo Legalizimi Marihuanes perderisa Canabisi osht ilegal ne vendet e tjera.

Ja mer Lal, zere se e prodhove rehat po ku do e shesish..ne Rrushbull???? Prap kan per te ro cunat mrena me mushka e makina tu e cu ne tregt te jashtem se fitimi nuk vje nga tregu i mrenshem...Apo do vijne italiont e inglizt ta morin e ta cojne nshpi te tyre tu rreziku burgun? Barin e bo te shtrenjte ilegaliteti se po u legalizu shitet me njo smim si spinoqi Popeyit. Kshu Cone, ndigjo Lalin tat, hani si miu e jo si ariu.....

50 000 perdorues, plus turistet. kete hall kam une. sa per ta tregtuar jashte eshte problem tjeter e sme intereson. jasht po dergohet dhe kokain qe nuk prodhohet ktu. ca zgjidhje do i japesh ksaj ti se ske lazarat kokaine.
se kuptoj pse e mbroni ligjin per kanabis kur eshte nje marrezi totale. e marr vesh qe drejtesise e prokurorise i intereso se kap cuna qe po pin e i fut mrena dhe po doli cuni i ndonje bosi e grin nga leket per ta nxjerr. po ju  pse dreqin e mbroni kete marrezi valle? apo rroft e qofte lala gjoni.

Perdorusit e hashashit, ata 50 000, nuk te sjellin leka ty se e prodhojne vete ne saksi ate qe kan perdorim personal. Ti harro se kush perdor rrugen e trafikimit te marihuanes shet ene kokaine se i bi kollaj. Cone nuk do Europa ta mytesh ne Canabis ndonese vete e perdorin, pse te duket kaq e pakuptueshme ty?

Sa per Lala Gjoni, Shkerdheni, nipi i Sheqeres ka pas riskun e vet tek torta e canabisit dhe kokaines e sun e di e merr akoma...ket Shqipni na la Cuni Sheqeres ,cti bosh...Pazienza Cone.

po te fusin mrena mer edhe po e prodhove ne saksi. te fusin per prodhim tregtim farash me duket a dicka e tille. masanej po un qe nuk jam perdorues (nganjehere kur jam per kamping e pi ndonje cigare) dhe psh dua te prodhoj vaj hashashi sepse ka veti sheruese si i bie? po ma kapen ne vazo me fusin mrena se un se pi vet dhe me dalin negative analizat.
ore a e kupton dhe nje here qe mua sme intereson te mbroj asnje qe perfiton nga kjo pune dhe prandaj po kerkoj legalizim ose te pakten per perdorim personal ne cfaredolloj forme, cigare, vaj, ushqim etj

Po hajt mo njehere mbase ta bejme dhe nje vrime tjeter ne FYELLsmiley..

Ajo qe me shqeteson smiley.qe me keto lloj oqelleqesh duket qe as kupton gje fare per cfare beht Fjale .Mbase ty te shqeteson edhe perdorimi alkoolit ne hapa te pare te "trafikimit " , mbase dhe i " duhanit " ashtu sic shqeteson Dashon lazarati qe "pse mos te behet Las Vegas " si enderra me e madhe e Kapitalizmit te Sali Qenefit .

Fantazia e robit per te shperndare biseden gjithmone e pranueshme dhe gjithmone mund te krijoje Lidhje .Po qe ka disa kategori qe krijojne Lidhje Ngjarjesh e bejne Domethenien e tyre si varianti qe e di besoj ..I Luftes ne Vietnam me Krimbin e mendafshit ...Kjo te ka gjet dhe ty me 50 mijshin smileyTani vjen dheLefTKopeja dhe gjen nje Lidhje me Mortajat dhe Topat dhe zbulon  Mashtrimin e Madh Kinez te armatimeve .

Nuk mbyllet Derstila po tani Puna eshte te Keputen Lidhjet e KRIMITme Politiken.

Kaq ta ha Daullja ? Sheh  ndonje nuance tek "na kem Feisin e Bukit or tie " qe krijon Lidhje si tye  me "masakrat ndaj popullsise civile " .smiley dhe gradualisht Lidhje pas Lidhjeve e shqetesim pas shqetesimi mund te vemi edhe tek komunizmi qe nuk lejonte Hashash smiley

Kaq se dhe te lodh ti ...smiley Po lexoje Komentusin !

edhe nje here po ta them. u keput lidhja e krimit me saliun ne lazarat. tani cfare do behet? nga do e gjejne ata 50 000 perdorues hashashin sepse vete nuk e mbjellin dot ngaqe i fusin ne burg. nje pergjigje te thjeshte doja. po nuk gjete pergjigje me thuaj cila alternative te duket me e mire per ta zgjidhur kete problem. te legalizohet apo te ndryshohet ligji per perdorim personal?

Hall I madh te paska zene.Po hashash do mbillet prape edhe kokaine do kete ne treg edhe heroine.por problemi I Lazaratit eshte gje tjeter,eshte prestigji I shtetit.

Berisha: Poshte Policia shqiptare sepse gjate kontrollit ne nje shtepi ne Lazarat ka rrezuar vazon e lules dhe tasin e maces. 

m'duket se edhe berisha vete eshte i barazlarguar. nuk tallem.

Berisha ka ik krejt per lesh, rrjedh nga trute cdo dite e me shume. Me kete rritem se shpejti do behet Bin Ladeni i PD-se (efektivisht opozita e opozites), nese Luli me shoke e shoqe vazhdojne t'a lene te lire dhe s'i vene fre.

perpara dhe mbasi te tjeret ta tjerrin leshin e ketij diskutimi, them se paria duhet te bi dakort qe ka shtet. si do jne rezulatet? rezultatet jane gjithmone te diskutueshme, debat pa fund. trushplarja ime eshte qe politikanet nuk kane per ta zgjidh dot, po nese 800 veta bejne detyren, se keshtu ju kane thene, populli duhet te jete me policine ne kete rast. policia nuk eshte vendim-marresi apo porositesi i politikes. debat i gjate.

LLogjike leshi..ik me 200 ne ore ne rruge se shteti nuk ka semafor, mos i paguaj dritat se shteti te sjell tension te ulet, vrit se shteti nuk i denon, vidh se shteti nuk te gjen pune, perdhuno se shteti nuk hap bordello..shteti shteti..shteti shteti..cili shtet? as qe dua ta di!! Na vdiskan per buke keta njerez?Gjynah keta? Jo mo vlla,gjynah jane ata qe nuk merren me keto pune!!Une e milona te tjere kemi ikur me koken ne torbe,permes sakrificash te tmershme, nga ai vend,e as nuk kam vrare,trafikuar gje,per faj te shtetit!! Biles jam ofenduar e poshteruar per shkak te atij shteti,ndjesi qe keta njerez se dine cfare eshte!! Kush ja di per faleminderit shtetit shqiptar ketu,qe i vjen keq per Lazaratsit ??  Ja ashtu..e mos na tregoni perralla me mbret!! do beheni njerez me zor..doni apo nuk doni,se na e shpifet ate vend !!

Sagllam po te veme me ate logjike duhet te legalizojme trafikun e femnave , klandestineve , femijeve , vrasjen me apo pa pagese vjedhjen etj.

se cfare lidhje ka kanabis me prostitucionin, klandestinet, vrasjet dhe vjedhjet nje zot e di.

eshte thyerje ligji dhe varferia nuk duhet te sherbeje si justifikim per te mos  e luftuar.

Alba 2265, prodhuesit e kanabisit, nuk jane kriminele, por thjesht shkeles te ligjit dhe kjo nuk mund te jete e barasvlefshme!Duhet zberthyer mire kuptimi i fjales krim dhe kriminel.
Gjith problemi, sipas meje qendron ne thelbin e kuptimit te " Shoqerise Tregut Te Lire"Gjith esenca e kapitalizmit eshte vetem kjo.Pra thelbi i sistemit bazohet tek Tregu I Lire! Prodhohet gjithcka kerkohet, duke ju nenshtruar konkurences! Kanabisi,per gjersa kerkohet ne treg qenka nje "mall" apo drogat ne pergjithesi, jane mall me destinacion tregun. Domethene problemi nuk mund te zgjidhet me ligje qe godisin tregun sepse ecet ashtu kunder thelbit.Pra problemi duhet zgjidh ne sistem dhe kurrsesi.... me policira e burgje! Sa kam njohur vehten kam degju per Nedelinin!Ne oborrin e pasem e ka Amerika, me tere ato ushtri, mjete te sofistikuara etj dhe prap Nedelini mbeti kartel prodhimi te mallit qe kerkon tregu .....amerikan! Ku ka vajt gjith ajo lufte, tere ata te vrare, disa qindramije burgjeve, miliona harxhime per mbajtjen ne dergjie te te burgosurve, ku sipas te dhenave amerikane, nje i burgosur ka nje kosto ditore prej 120 Usd.Tek neve kostua vertitet ke 55 euro ne dite, ne nje kohe qe vetem per drogen kemi gati 10.000 te renj te burgosur.! E ku vihet keshtu? Ca po zgjidh ligji e ligjet antiprodhim e tregtim i drogave konsumatore ? Gorricat ...pikla !

Duhet ta heqin si nen nga kodi penal atehere.

Po Al Capone pse mbahet si nje nga kriminelet me te medhenj te botes, ai I shkreti alcohol tregtonte.

" Ai, i shkreti," nuk mbahet per nje nga kriminelat me te medhenj te botes pse shiste Wisky kontrabande, por se vrau sira te gjith konkurentet dhe zaptoi tere tregun, duke i fshehur shtetit taxat e tatimet.....

alba bimet bio nuk duhen kurrsesi te jene te jashtligjshme. drogat e laboratoreve po. bimet as nuk patenntohen e as nuk duhet te behen te jashtligjshme. por kur ta kuptoni qe per faktin qe nuk e patentojne dot e shpallin dhe te paligjshme do jet teper vone. kanabis ben mrekulli ne trupin e njeriut dhe sheron thuajse cdo semundje perfshire dhe kancerin me te avancuar. 
https://www.youtube.com/watch?v=hpV6licCOMw
 

Cone fike barin tani se te osht peshtjellu menja e shko boj nani. Cer jan kto cazzatta, canabis kuro kancerin, canabisi nuk ka lidhje me prostitucionin apo me veprimtari te tjera kriminale. Mos na i trego neve mor lal se qeke buzqumesht. Perderisa canabisi eshte ilegal ben pjese e klaneve kriminale si dhe tregtia e armeve. Kur legalizohet nuk eshte mo fitimprures.  Cer jan ato fjalime per laboratore? Po nga lagja ime Canabisin shpesh e pasurojne ne laborator me substanca me te forta e me te kendshme ....per ke deshiro. eh moj nan shqiptaret pasi Zbulun Ameriken ne Italy ne 1990 Zbulun ene Canabisin ne 2014 e Lazaratit e tjapin ene men.

Eshte kunder ligjit.

Prap koqelleqe flet or bure ..Po ku ka gje qe nuk eshte natyrore .Edhe gruri edhe misri natyrore jane .Edhe Rrushi biles edhe Gjembecet jane natyrore smiley

Shkeputu pak nga vetja te kuptosh cfare kuptojne te tjeret ne BOTE jo vetem cfare te kane thene baba tye .

Puna eshte se edhe laboratorikisht  smiley disa u provuan dhe u masivizuan disa Jo dhe te gjitha per hir te Vetive te tyre . Tani cfare na prrallis me "bime natyrore " ? Nje bime si canabis qe eshte provuar DERI me SOT se sjell shume deme dhe eshte nje nga BAZAT e Krimit me te medha te njohur ne BOTE do te na i shesesh se vallaha merr vesh nga Mjeksia ?  Gje nje BlogFarmacistesh me koke Bosh  smiley

Je ber  per gjynah o burre .Kur te celet nje Teme per vetite hajde mburru .Sot eshte tjeter ceshite .... Poshte KRIMI i Berishes , Poshte Baza Financiare e Partise Klanit Berisha PD-hi , krahas edhe krimeve te tjera qe bente  trim Palo..en me shoqe e shoke si dhe cicerinte Kapter Ramiu si dhe gjithe Pjellat e LefTKopese qe kane ra squk ..pervec ty !

Kaq ta kap rrradakja apo do vazhdosh me  50 mijet ..qe neser mund te behen 100 mije e pasneser O sepse zbulohet nje tjeter po Natyrore smiley

Jak ne vete melun se u bere si kalama kopshti ..pse jo teto edukatorja ..ma ka thane baba mue po masakrohet Populli i Lazaratit ..smiley

ja ku i ke dhe ti shkenctaret. zihu me ta jo me mua. un nuk pretendoj qe di te verteten. ata pretendojne dhe deri tani si ka mposhtur askush. beje ti me ironin tate la-le. go there and win idrizo.

edhe ta kam then i her sme plas per lazaratin shum. as per salen, as per babin tim. sjam konservator. ju anticanabisat jeni. ju rroft lala gjoni.

https://www.youtube.com/watch?v=DttdDOqQMuY

Nese duhet legalizuar eshte kompetence e parlamentit.por per sa kohe eshte ne fuqi duhet zbatuar ligji.policia duhet inkurajuar e perkrahur qe te cohet mesazhi se me ligjin nuk behet numra.mesazhi drejtuar policise duhet te jete :zbatoni ligjin me pike e me presje pa e tejkakuar e pa care bythen per njeri.

Ore qeke curudi e madhi e or taj ...??? smiley

 ,,,Tani po flasim per KRIMIN ...kaq kupton ti apo Hic truri .I ke fut cadoza marijuane dhe je OK .Dhe shume nuk te duhet varur , se vallaj nuk mbush mire smiley po qe je dhe kaq mender HU  sa te mos kuptosh per cfare eshte prurja  ..Ti qofsh dhe te mbajte e lexuara e shkenctareve te Adidas ...smiley

po iku krimi pra. u pushtua lazarati. kam qen dakord qe ne fillim me kete. shteti duhet te komntrolloje cdo pjese te shqiperise. tani si i behetr them une? a do shohim perpara per ti dhene zgjidhje ketij problemi? per te hyre ne nje fshat me ca banore eshte gjeja me e lehte o la-le. ja u be per pak dite madje dhe duke u treguar te kujdesshem te mos vritet asnje. po tani? te gezojme/ rrofte rama qe spo na le me femijet te drogohen. urra urra. rilindje. ok pra keshtu e leme. naten.

Ja cfare shkruan New York Times per Shqiperine...! Ekziston një vend në Ballkan i cili kufizohet me vetveten. Ku të papunët më së shumti punojnë. Ku të gjithë nxitojnë për në punë, dhe askush nuk arrin në kohë. Aty ku tetë- orëshi i punës zgjat 12 orë. Aty ku shëndetësia është pa pagesë ndërsa shërimi i shtrenjtë. Ku gazetarët janë të lirë të shkruajnë çdo gjë që ju urdhërohet. Ku sekretet shtetërore janë publike. Aty ku historia përsëritet çdo ditë. Ku më të pasurit janë njerëzit të cilët kurrë nuk kanë punuar. Aty ku përdorët valuta e huaj. Aty ku të mençurit i deklarojnë të çmendur, dhe të çmendurit të aftë. Aty ku analfabetët e shkruajnë historinë. Aty ku ligjet janë të paligjshme, ndërsa anarkia gjendje normale. Aty ku jetohet për të ardhmen sepse për të tashmen nuk kemi të drejtë. Aty ku çdokush e përqesh tjetrin dhe askush askujt nuk ia dëshiron të mirën. Aty ku proceset gjyqësore zgjasin më shumë se jeta. Ku përmbytjet janë e vetmja mënyrë për ujitje. Ku konsiderojnë se vendi do të përparojë më shumë nëse stagnon gjithnjë e më tepër. Ku normalët nuk janë të nevojshëm, dhe punësohen të përshtatshmit e jo të aftët. Është në Ballkan një vend ku me ndershmëri, sinqeritet dhe zell kurrë nuk do të arrish qëllimin e dëshiruar …”

 

Kete se kush e ka shpik noi koqe fejsbuku dhe i ka vene perpara "ka shkruar new york times"

E megjithate cilido qofte koqja e fejsbukut, ka goditur ne shenje. Keta jemi!

Nuk po them qe ja ka fut kot me jo, po mos ti vene autoresine kot, po nejse smiley

Mua ma sollen dhe ju`a solla, kaq kam gisht une ne historine e siperpermendur smiley

Ore, sa te bamun duhet te jene poplli i Lazaratit dhe policia tani me 12 ton te djegme  smiley  

smiley

flying hiiiiiiiiigh up in the skyyyyy.....

S'patem çik fat orrrrre. Mire Lazo qe s'na takojti te ishim, po s'u berrem as policer. 

....as gazetare     smiley   

- Me duket se lojti nga fiqiri!

Beluli le ta gjeje se ne c'film eshte kjo smiley

Nje gjysh i cili flet si alabak dhe grua e perdale , per nje femer , gjith dinjitet, e pastaj ky flet po per gjoja dinjitet, vajze e cila eshte bija e Arben Xoxes, xhaxhai i seciles eshte nje ish depudet i PD , Kostaq Xoxa !Duke marre per baze llafet e degjuara poshte e larte...Dhe tani del pa u skuqur ne ..konference shtypin...! Per tu betuar se do flasi sa here ti shkule veshin si atij " diplomatit te shkelqy..., djali i Neritanit ...! Ky po i le shendene te qenit normalLazarati e ka terbuar ! Vate ky !
Merreni me mend ca flet ky i marre !

Te marre jane te mbeturit ne Shqypni qe kan votu Cunin e Sheqeres 5 vjet President Republike e 8 vjet Kryeminister. po Xhozi do distancohet gjo kush e di. Ore Cuni i Sheqeres i ka bo inventarin e Dafllakut gjithe Shqipnise e jep Certifikate Virgjerie se osht njish. Prit kur te dalin shoqata civile e te denoje aktin Taliban te Krye-Pedit....e mos i vrasin grate ne Shqypni te metmit pastaj....ja u meso Krey-Pedi si trajtohen femnat.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).