Një provim kushton 100 euro! Është ky investigimi i radhës i emisionit “Fiks Fare”, që bën publik rastin më të fundit të korrupsionit në sistemin arsimor. 

Investigimi është kryer në Universitetin e Shkodrës, “Luigj Gurakuqi”, përmes teknikës së infiltrimit dhe kamerave të fshehta. 

Pedagogu i lëndës, pasi merr pagesën prej 100 eurosh nëpërmjet sekserit, firmos notën kaluese për studentin e vitit të dytë të masterit. 

33 Komente

Ka dhjete vite e me tej qe vazhdon e njejta histori. Nga e nxori kete investigim "Fiks Fare"? Te gjithe e dime se si merrej dhe vazhdon te merret nje provim, s'ka rendesi ç'nxenes je, po nuk pagove je per vjeshte..Investigim, pika Fiksit, sikur te gjithe ne jemi qorruar.

Unë me mik paguaj vetëm 10000 lek.

# RILINDJE ! 

2013 VITI I NDRYSHIMIT

po, po ....

Dmth, ti e pranon qe tete vjet me Berishen ka pasur nje qelbesinllik qe ka nevoje per ndryshim, por thjesht Rama s'po e ndryshon dot?

nuk eshte faji as i Rames e as i Sales, por imi...
i thatanikut! smiley

Ndersa ne kohen time as qe na shkonte ndermend me i dhone leke profesorit. Maksimumi ndonje kafe apo byrek tek klubi fakultetit dhe nje cigare partizon nga ato te bllokut. Keta te sotmit jon te gjithe tyryfylla, rini e dhjere qe edhe me mendu pertojne.

Berbero, ti me Bamirin jeni lauereuar ne Kamz mer lale..smiley

Keshtu cash nuku para kishte por nje qillo mish,shishe vaji dreke tek 15kateshi e mbaronte punen smiley

+1. Berberi harron se jo te gjithe ketu jane te lindur pas 90-es.

 Vete drejtoresha e sapozgjedhur e DAR eshte kap me 6000 euro nji jave me pare nga fiksi. ky ishte fatkeqesisht mesazhi

Nuk paske ardh akoma IDRIZ FERRA te mbroje te korruptuarit e #Riformatos ???? Ku vajten argumentat te tipit : "keshtu kane bere edhe ata te Sales" apo "fajin e ka Saliu" ???

# RIlindje ! Viti i Ndryshimit smileysmileysmiley

Ne burg te futet legeni

ta bejme kryetar parlamenti se keto me ze dhe me figure bejne karriere

Ketu ne kete Universitet eshte shkollu dhe vete Gjosefina e fisit hajn te Qobajve.

Josephina ty, dhe shumicen,  i fut ne rrenje katrore persa i perket intelektit. I ka pas fitu medaljet ne nje kohe kur njerezve i merrnin jeten e jo me meriten smiley

Sa keq , mjerim

Keto e bejne jeten mjerane ne Shqiperi edhe kur je i kamur. Cdo gje e ka nje cmim, asgje nuk ka vlere.

tu thafte gjuha.. por nese cdo gje ka nje cmim, dmth qe ka edhe vlere...

si e masni vleren e dickaje ke lagja juaj? me obligacione CO2?

Si eshte problemi u futa shume thelle per ty?

Ka gjera ne jete(ato me te rendesishmet) qe nuk kane cimim ose cmimi nuk korrespondon me vleren e pashlyeshme qe kane. Njerzit e zgjuar synojne pikershit keto, ndersa te tjeret kane synime te uleta ( si shqiptaret sot) drejt atyre gjerave me cmim - nje apartament, nje mercedez etj.

Me fal,por akoma vazhdonje bakshishet ne spitale,shkolla dje institucione te tjera?

Mund te na japi informacion ndonje peshk qe jeton ne Shqiperi?

A eshte  permiresuar gjendja ne kete drejtim,apo ka mbetur si para 2013?

Ca bakshishi lale, ai me 100 Euro ka ble provimin. Nese ka gjithsej per te dhone 15 provime, me 1500 Euro mer dipllomen pavaresisht se osht ryp kaishi; i gjen pune LSI-ja.

Profesoret besoj justifikohen me faktin se rrogat jane shume te vogla.

po drejtoresha e DAR me cfare justifikohet (pervecse me lugen ne brez)? se ajo dhe aplikoi dhe konkurroi fuqishem, nuk e vuri njeri me zor, (gje qe edhe ha debat.).

Po edhe ajo te vogele e kishte rrogen.   Po ashtu edhe Ilir Meta gjithmone me rroge te vogel ka qene.

dmth te gjithe keta qe e kane te vogel dhe punojne ne zyra shteti vidhkan? korrelacion interesant.

"Se kështu jemi katandisur në këtë Europë, ku jemi sot. Ne të marrim detyrën para komisionit pastaj të presim drejtorinë cfarë vendimi do të marrë. ” tha Rama.

dmth te gjithe keta qe e kane te vogel dhe punojne ne zyra shteti vidhkan? korrelacion interesant.

korrelacion Frojdjan thuaj..smiley   pra  i bie qe ne  fakt nuk eshte pune korrupsioni, por rrogvegjelit kane  problem psikologjik  te cilin e kompensojne  me  rryshfetet qe marrin majtas djathtas..smiley

dmth te gjithe keta qe e kane te vogel dhe punojne ne zyra shteti vidhkan?

Jo nuk vjedhin.  Kompesojne rrogen.

si ne Afrike jemi bo. turp!

i ka shteti keto gjera te vogla... pasuri publike eshte, i plasi militantit?!

do vij xhibi te argumentoje qe ska rendesi madhesia, po se si e perdor....rrogen

20 mije lek vota dhe 100 euro provimi n'Rilindje, dmth u ulen cmimet ne krahasim me kohen e Berishes, sic u premtua ne fushate per financa progresive.

Noshka si specialist i matematikes qe eshte do beje llogarine se sa vota dhe provime blihen me 4.5 miliarda eurot e droges se Lazaratit, qe ta kuptoje berberi (jo ky i yni/Peshkukt, ai i Permetit) dhe te dale ne perfundimin se Guarda di Fianza duhet testuar nga shteti shqiptar derisa te filloje korrja e droges se mbjelle ne epoken e ngjales.

P.S. Edhe pas heqjes se fjales ketij qe foli per korrupsionin e drejtesise shqiptare vazhdon korrupsioni ne Shqiperi? Cudi...dikush te vere ne djeni Nasip Nacon e Ilir "i paster si kristali" Metes.

Nuk kemi me shkolle, as te larte e as te sheshte! Kemi vetem biznes te vogel me emrin arsimi vogel shpk dhe arsimi i larte SHPK! Nga dyert e tyre dalin kunguj te vegjel te markes se mesme dhe kunguj me te medhenj.... per Alluini !
Tek distributori i karburantit sa kalon kthesen e Kamezes punojne dy djem, te cilet jane me diploma te Universitetit Kristal, mbaruar njeri per kater muaj, tjetri pa vajtur fare.Pagoi dhe ja sollen ...dhipllomen ! Doni ma ?
Pyes juve te tjereve se ky ketu me sipe r, kujton fakiri se shta taniket e tetaniket ....edhe rilindin ...nga nje fetus kanceroz ! Kur problemi eshte tek " Fetusi" Duhet operuar i teri i prekuri me kancer, qe te rilinde femije i mbare !

Drejtor pa dipllome falso nuk behet kush.

Pyet njeri Ministrin-Pse e emerove ate trapin?
Pse budallenj te mençur do emroj une? I tha ky. Ai e di pse u emerua.

Keshtu peshq do kemi konkurset per pune ... dmth kush do marre thesin?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).