Kreu i Bashkise se Tiranes, Lulzim Basha ka prezantuar sot projektin e Tramit per kryeqytetin, per linjen e pare te tij, Kombinat-Kinostudio. "Tre vite me pare gjetem nje Tirane qe  kerkonte ndryshim. E dinim qe puna nuk do te ishte e lehte, ne tryezen e punes mungonin opsionet, dokumentet profesionale dhe te integruara me strategjite afatgjata per qytetin, por kishim dicka thelbesore, vizionin dhe vullnetin" - tha Basha, ne fjalen e tij prezantuese.

Sipas Bashes, jetesimi i projektit behet realitet. "Per kete kishe nevoje Tirana, madje ishte i vonuar si projekt. Jam i gezuar se me pak vullnet te mire nga ana e qeverise, Bashkia eshte sot gati te nise zbatimin e ketij projekti te madh qe do te ndikoje ne permiresimin e jetes se banoreve dhe gjithe shqiptareve qe vijne cdo dite ne kete qytet"- tha Basha.  Kostoja e transportit parashikohet te jete 50 leke per person dhe koha shkurtohet, duke u bere vetem ne 24 minuta. Trami mund të transportojë deri 90 mijë pasagjerë në ditë."Kosta e projektit vleresohet 120-155 milione euro, realizimi parashikohet me koncesion ose partneritet publik privat. Perfitimi per levizshmerine e qytetareve nuk eshte perfitimi i vetem,  por edhe permiresimi i ndjeshem i parametrave te mjedisit ne qendren me te dendur te banimit ne vend. Trami qe funksionon me energji elektrike sjell reduktim te prekshem te ndotjes se ajrit ne Tirane" - tha Basha.  

Sipas Bashes, tramin e kishin te dy kandidatët per kryetare. Kryetari i Bashkisë përfundoi projektin, ish-kryetari i Bashkisë ka mundësi të tregojë seriozitetin dhe përkushtimin duke angazhuar atë levë dhe mekanizëm që do angazhonte çdo qeveri europiane, garancinë sovrane për Bashkinë e Tiranës, për të realizuar tramin, jo për kryetarin e Bashkisë por për qytetarët e Tiranës"- tha ai. Basha falenderoi qeverinë franceze, ambasadën e republikës franceze në Tiranë dhe qeverinë franceze dhe taksapaguesit francezë për besimin e treguar ndaj Bashkisë së Tiranës, në fazat e para të projektit duke akorduar një grant prej 720 000 eurosh, me anën e të cilit u krye studimit të fizibilitetit dhe projektin e linjës Kombinat –Kinostudio.

Te dhenat

Transporti me tram në këtë linjë do të përgjysmojë kohën e udhëtimit.  Intenerari Kombinat-Kinostudio do të përshkohet vetëm në 24 minuta,  kjo pasi linjat e tramit  janë të dedikuara dhe të papenguara nga trafiku. Transporti me tram do të ulë koston e përgjithshme të transportit në qytet dhe  do të ofrojë një shërbimi më të shpejtë dhe më cilësor, shumë më cilësorë. Linja që ka një gjatësi për afro 9 km, përllogarit në fazën e parë të transportojë 90 mijë pasagjerë në ditë, me një perspektivë të dyfishimit deri në 186 mijë pasagjerë në ditë në periudhën afatmesme.Kosto e transportit sipas studimit parashikohet në 50 lekë/për person, ndërsa çmimi i mesatarizuar, duke përfshirë edhe shërbimet e aboneve mujore apo vjetore është 41 lekë/për person.  Kosto e përgjithshme e projektit, vlerësohet të jetë në rendin midis 120 dhe 155.5 milionë euro. Realizimi parashikohet me koncesion ose partneritet publik- privat, ku partneri publik, natyrisht është Bashkia e Tiranës

26 Komente

Pra kanakari i kerkon qeverise qe te dali garant per borxhet qe kanakari do te marr per te realizuar projektin. Po mir mer kanakar po a mund te te besohen ty para? Po ti i zhgrab per vehte mer qen, ashtu sic bone ene me rrugen e kombit, mer kelysh ..........

720 000 eurosh, me anën e të cilit u krye studimit të fizibilitetit dhe projektin e linjës Kombinat –Kinostudio.

trecerek meleoni vec per studimin dhe projektin. smiley

Gjeja me pozitive eshte reduktimi i ndotjes. Kur te realizohet, le te reduktojne dhe trafikun ne qender.

Jane te medhenj fare. Sa here vajti Baba shpirteror i Bashes te inaguronte rrugen e kombit, stadiumin kombetar... 10 here me shume ka per ta inaguru Lulja tramin e Tiranes deri kur te jene zgjedhjet vitin qe vjen. Me maket e beri prezantimin kesaj here?

do hypi Moza Llastica ne tram, çuf-çuf-çuf

dmth jo 25 min, po 24, duke i dhene keshtu sheme kuazi berberit 1 min kohe me shume per te fryre bilibilin

Berisha i priste shiritat sapo fillonte puna, Basha i priska sapo fillon projekti...kushedi sa here do inagurohet qy trami derisa te behet.

Deri te Bankaaaaaa ... !!!

O Basha, po beje nje ehre mo, beje, pastaj thuaj "ta jetesojme". Ku ke kohe ta besh ti ate per 10 muaj tani? Nje premtim qe kishe dhe s'e mbajte.

A jane gjetur financimet ose kur do te filloj,, asnje fjale eeee.smiley

 

ky kur s'e beri kur kishte edhe salen ne qeveri, edhe keshillin ne bashki, harroje se mund ta beje tani per 9 muaj. llafe kot jane.

Pa i hyre politikes. Tiranes i duhet shume trami. Cdo investim ne transport publik eshte investim ne mireqenie, ne shendet e ne civilizimin e kryeqytetit.

Duket sikur keni krijuar nje marrezi kolektive aq gjigante ketu, saqe as vete nuk e ndaloni dot.
Si nje mocal qe nuk e nderron kurre ujin.

Me kollaj ndertohet treni Tirane-Hene se sa ky trami, me sherret politike qe ka aty. 

Mire o mire se e dime qe e mban  smiley    llafin po pse per 24 minuta nuk e marr vesh , se u be qameti se po shkojme per gjysem ore , mire ne kinostudio do shkojme se do paguajme gjobat po ne kombinat c'duam.

Akoma s'jane paguar borxhet qe morri Basha per rruget, qe i peruronte cdo 100m, doka me marr borxhe te reja ky. 

Hallall be traumatizimi i tiranes

Po po pirdh se lirohesh, ik or legen shiko ndertimet pa leje qe plasen si kerpudhat pas shiut vjet ne kohen e zgjedhjeve.. u mbush Tirana plot e zotrote s'pate bythe te prishje asnje deri me sot . kokrra legenit..do besh tram ti legen 

Ky nuk me duket njeri i lig, dhe sikur vetem te buzeqeshte dro edhe mund ta votoja ndonjehere, po kur thote pastaj "jetesojme premtimin" smiley  smiley  smiley  

IK ORE DELENXHI!!!

"Ky nuk me duket njeri i lig"

Teme humori eshte kjo, pse jo? smiley

C'ke o me Lulin? Eshte Lidri i opozites ai. Nga ai dhe do i kthjeme site pas ca kohesh  smiley   

Ne se ky projekt realizohet edhe Basha ve nje " gur " ne lartesimin e Tiranes tone

Po të mos ma fshish si Gjitmonë ...

Të gjith të Anthuziasmuarve ju bëj me dije se këto janë si Citatet e Lin Biaos..

Ne na duhet një Kryeqytet i zhvilluar ...smiley

Del një i marrë aktualisht kryetar bashkie i Tiranës , hedh një Citat dhe o burra kush të thotë  " Na Duhet  se është zhvillim " Më vonë po këta , pasi ndonjë i Marrë tjetër hedh ndonjë fjalë si Përparësitë smiley Ligjërojnë sikur të mos jenë më këta .Më pas  kur vijnë prurje me LEKË ...doemos do e fshijë Gjëmbi me Gjibin se gjuha shkon me njëmijë përqind ke skeçi i prof Devoles ..

Po dhe ne lekët po përpiqemi të gjejmë ...smiley 

Piken e turpit nuk e paska Kia Mo!!!...Po dhe ato qe e besojne se duan ta besojne mos e pacin faqen e bardhe sepse jetojne ne nje hipokrizi te ngjashme me citatet  Kafkiane...Po dy vitet e para mor lugat pse nuk e bere kishe mundesine me te mire sepse kishe dhe suportin e Liderrit Lexhendar te kopes se dhive nga malesite dhe shpatet e rrepira ..Kjo eshte nje tjeter bombe mediatike qe te kapen pas Qerres se Qumeshtit se Qeni Qimekuq i Qe Qepur pas...

nje gje nuk kuptoj. Pse trami qenka i papenguar prej trafiku?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).