Tregtarët ambulantë të qytetit të Lezhëz vijojnë protestën e tyre kundër kërkesës së zyrës së tatimeve për të paguar taksat dhe vendosur kasa fiskale. 

Inspektorët e Tatimeve bënë një kontroll dhe për shkak të informalitetit në nivel 100 për qind në këtë treg paralajmëruan mbylljen e tij nëse nuk zbatohet ligji. 

Tregtarët e pritën me kundërshtime këtë vendim dhe dje protestuan në zyrat e Tatimeve të Lezhës. Edhe në një takim zhvilluar në Bashkinë e Lezhës në prani të drejtores së Tatimeve, tregtarët nuk pranuan të vendosin kasa fiskale dhe kanë kërcënuar me protesta.

“Nuk mund t’i paguajmë se s’kemi lekë për bukë. Na bie që ne të japim për ata. Të gjithë fitojnë me djersën e ballit fare pak dhe janë debitorë”, u shpreh një prej protestuesve. 

Ndërkohë, pas takimit tregtarët e revoltuar rrethuan edhe automjetin e drejtueses së Tatimeve. Pjesa dërrmuese e tregtarëve të vegjël të Lezhës e kaluan natën në tezgat e tyre.

128 Komente

Kasa fiskale ne "pazar"? Ne asnje vend te botes tregtaret ambulante s'kane kasa fiskale perveçse tatimit qe paguajne ne qeverite vendore te tyre. Tashme kjo qeveri e ka humbur besimin e popullit, nje qeveri qe s'mban asnje premtim per te hapur vende pune do te mbylle patjeter dhe ato te vetepunesuar qe ne fund te fundit s'jane barre e saje. Nje qeveri qe kapitalizmin do ta ndertoje e ta çoje para me fasonerine e gjepura mesjatere manifakture eshte e falimentuar. Rritja ekonomike siç premtuan kur erdhen ne pushtet s'duket gjekundi, vendi po zhytet akoma me thelle me borgje te medha ne Banken boterore e Fondin monetar thjeshte per te paguar pagat e pensionisteve dhe buxhetoreve te administrates. Nje qeveri qe s'po nderton apo rikonstrukton asnje meter rruge eshte e destinuar te shkoje drejt regresit, nje qeveri e kapur me kontrabanden e droges dhe allishverisheve klienteliste eshte thjesht nje çiban qe duhet shkulur nga rrenjet, nje qeveri qe fundjava i fillon te enjten dhe i mbaron te merkuren eshte nje qeveri e sarhosheve dhe kodosheve qe me parate e popullit bredhin rrugeve te Evropes gjoja ne emer te lobingut per marrjen e statusit..O qeveri e dhjere, dilni edhe ne "pazar" te MIlotit dhe Rrogozhines dhe taksoni njerzit hallegjinj, o qeveri e sketerres komuniste, perse s'tatoni dhe njerzit qe marrin fryme. Derra 

ku ke qen naiher jasht ti...

te vetmit tregtar qe s'kane kasa fiskale jan ato qe kan nje karroc ene shesin akullore apo qofte

bota e pare po kalon ne sisteme ku paret leter/monedha (cash) nuk pranohen me.

Bravo doker

Cfare thu mer peshk (i kuq). Ju te shkrini kur flisni gjithe siguri: "Ne asnje vend te botes tregtaret ambulante s'kane kasa fiskale". Kaq i sigurt je qe i ke pare te gjitha tregjet ambulante ne bote? Apo futja se s'del kot.

psh, i ke pare neper filma dhe jo vetem ata femijet ne Amerike qe shesin limonate tek kopshti i shtepse se vet?

sipas teje, a duhet qe burokrati te shkoj atje, me forcen dhe brutalitetin qe e karakterizon, dhe te kerkoje "rregullim" te aktivitetit te shitjes se limonates?

o xhonas, ne Amerike jo burokrati por burokracia nderhyn edhe tek femijet qe shesin limonate apo pjekin biskota.... e per me teper kur jane edhe ne scout activity...per aresye shume te thjeshte....siguri shendetsore.

Ne se sdo shtet,,,,vazhdo te vuash,,,,sic po vuajne shqipet.

ti je karikature e vetvetes. smiley

Po pse mi zemer cer mungese racionaliteti ka ktu. Ste le America me Bo si ke qejf ....per tye qe je ndjekesi i cunit te Sheqeres kanuni asht ma njerezor ... Un e di po me qe permend ameriken Dulla i rrute goglat Amerikes per ligje. Jo po hap nje treg si nTiron ktuje... Tu shit peshk ne legen Tek kryqzimi.

ik re klyshi baba sqapit. Merr vesh ti se ca osht karikatura. Ju i lpini meneren cunit te Sheqeres karikatur mbi karikatura.

Nuk eshte faji im qe disa ketu se kuptojne ç'do te thote ambulant..

...Kjo qeveri e ka humbur besimin e popullit" - thote ky i kuqi! Ja fut kot sepse ti thua shum keq, po ate qe Salihu i thote gjith diten e nje cike me mire se ty!
Kesaj i thone te matesh shemtuar, me kutin e salibeut ! Edhe po te hunbe besimi, me ca ka bere salihu , populli vote po ketyre ka per tja u dhene ! shenoje kete per ta patur ne xhep nga 2017 e ....tutje !

grava, ti je dhe komunist mor burre. Ckeni me Saliun, ai ne 20 vite ne Shqiperi ka mundur te gjithe kundershtaret politike perfshire dhe ju komunistet plehra qe çuat vendin ne ket derexhe. Tashi pi lengun dhe kelyshit te tyre pasardhes Ed kristaqit, ketu do jemi dhe do shohim..Pirdhu nashi

po nuk kane faj se per 8 vjet rjesht u mesuan me kaosin, remujen, plackitjen e tokave dhe ndertimeve pa leje, u mesuan me shkaterimin dhe rjepjen e burimeve natyrore si te ishte cifliku i babait, u mboll hashashi per 7 pale qejfe dhe qeveria e saliut siguronte transport te sigurt ne perendim. Por vjen nje moment dhe populli ne shumice absolute i tha Jo kaosit, i tha JO babezise per shkaterimin e natyres, i tha JO ndertimeve kuturu dhe pa nje leje nga organet kopetente, etj. Por kjo shumice pret deri ne nje kohe te caktuar qe keta kriminele qe e tjetersuan Shqiperine te paguajne me pasurite e vena dhe me jeten e mbetur; perndryshe jam dakort me PK. 

Te merret shteti me keta hallexhinj duke iu lene kohe sepse e besoj vertet qe nje pjese te tyre nuk nxjerrin dot as dhe nje rroge minimale ne muaj. Vertet te dytet mbas Gjermanise, por prape se prape keta duhen pare me kujdes dhe jo keshtu me ´´dhune´´ .

Jane te varfer njerezit dhe kot i quajne keta tregetare.

T´ju lihet afat qe te kene mundesi.

Popull i cuditshem , votojne per te bere shtet po shtetit nuk ja duan ligjet.

Sapo u vra Rojsi Brado, iku sbohet mo smiley

Mos u tall , se s'po e  shikoj neshjen.

Po smiley

Mooooossss smiley Shkaterrojani dyqane e shpia ketyre hajduteve se vetem ters sillkan, sa filluam te merremi me kta ... urdho ... u vra rojsi smiley

keta e kane dhene voten ne kembim te disa te hollave. nuk eshte qe kane besuar apo mbeshtetur nje program qeveriseje prandaj as nuk i kerkojne shtetit te mbaje premtimet dhe as nuk i binden atij.

Jane po keta qe edhe pagesen e energjise elektrike qe konsumojne e shikojne si padrejtesi

Art, nje familjeje 4-vetesh i kushton rreth 10 000 leke te reja/muaj ne dimer. E drejte eshte kjo sipas teje?

Goce, ti kur s'paguan energjine ne France ta presin apo thone "ec mer se gjynah"?

Ne rast se nuk arrij ta paguaj, kam mbrojtje sociale prej shtetit i cili nuk i le njerezit pa drita, pa ushqim dhe pa uje. Ne Shqiperi kjo ndihme eshte e pamjaftueshme. Gjithashtu, qe ta dish, une paguaj me pak* per energjine elektrike se nje kompatriot shqiptar.
* dhe jo relativisht

Shteti (edhe jashte) paguan nje sasi te caktuar energjie, jo sa te teket ty. Ne austri psh eshte deri 70 euro, c' eshte me siper, do e paguash vete, edhe me asistence te jesh. Keta i bien  energjise elektrike me top.  Mbrojtja sociale ne shqiperi aq eshte 70 mije leke. Nuk paguan dot shteti 700 euro asistence sociale.

Nese s'e paguan dot energjine, mos harxho 1000 kw ne muaj (aq i bie 100 mije lek). 1000 kw s'i harxhon njeri per drita e per te gatuar po sepse ka ndertuar shtepi 3 kateshe, me pompe te vecante. Para se te ndertoje shtepine, ta kishte menduar si do paguante faturen e energjise. Sepse asnjeri prej tyre, s'kursen energji ngaqe eshte mesuar ta vjedhi.

e para e punes, keta tregtare shesi nje mall i cili blihet lirisht nga qytetaret. pra nuk detyrojne kend qe te blej mallin e tyre.
e dyta,burrokrati kerkon, sipas meje ne menyre uzurpuese, qe keta nga fitimi i tyre qe nder te tjera eshte modest, nje pjese tua japin burrokrateve parazite te Tiranes, si ajo injorantja Shehaj.
e treta, burrokrati parazit ketyre tregtareve ambulante nuk u jep asgje ne kembim, sic do ta merritonte nje nivel i tille taksimi mbi fitimin.
e katerta, tregtari ambulant sipas meje duhet te krijoje nje parti te re, me ane te ciles te kerkoje heqjen e taksave dhe derregullimin e plote te aktiviteteve si ky me siper.

sa per energjine elektrike, eshte mire te mos e diskutojme ketu meqe u hodh nga Art... si shashke propagandistike.

Asnje tregtar, e jo vetem keta, nuk detyron kush t'ia blej mallin ama te tjeret i paguajne detyrimet. Ne cdo biznes, ke taksa dhe tarifa per te paguar. Tezgat ne tirane kane te gjithe kasa, jua mori Bodja nje me nje. Pse ata nga Tirana ti paguajne, keta nga veriu, jo. As taksa, as detyrime as energji, asnje gjo. Ca eshte kjo llogjike keshtu?

logjika eshte se ti nese ben seks me nje person te gjinise tjeter, ose edhe te gjinise tende, nuk ke pse taksohesh nga shteti per seksin qe ben per sa kohe qe shkembimi mes robve eshte konsensual. ti i jep dicka dhe ai/ajo te jep dicka ne kembim. ne kete rast keni shkembyer duke i dhene vlere mallir/sherbimit qe tjetri ofron.

kjo eshte logjika.

kur te pranosh kete logjik, mund te vazhdoj me tej...

Kete logjike per taksat e ke vetem ti. Nqs kujton se ekziston ndonje lidhje mes taksave dhe orgazmes, ose s'ke paguar ndonjehere taksa ose s'ke patur ndonjehere orgazem.

verej se logjiken per te cilen flisja e ke kuptuar. smiley

Se cme tingullon si Tin Grevisti ti...jo po njerezit blejne lirisht....po edhe drogen lirisht e blejne njerezit...ashtu ene tranvestitin brazilian tek semafori ...ashtu e blejne ene tritolin..... e pordhi kali. Per cer racionaliteti flet ti...po futi ndonje vize me mire.

Doni shtet do paguni taksa ...SIGURISHT TAKSAT NUK DUHET TE FALIMENTOJNE TREGTARET E VEGJEL....Pershtypja ime eshte qe ne Shqypni paguhen shume me pak taksa sec paguajne diku tjeter....edhe sherbimet kundrejt ketyre taksave lene per te deshiruar...CATCH-22.

Kush nuk do me pagu taksa te ngreje cadren e bardhe....Seleksionim Darvinist...ene amerikont per taksen e cajit e fillun luften...ndoshta ka te drejte Xhonasi...merrni kallashin e o burra

Zoteri i dashur,

Njoh familje qe jetojne ne apartamente modeste, pra jo tre-kateshe, dhe paguajne aq. Me siguri ka shperdorim por nuk besoj se duhen shenjestruar familjet ne kushte te veshtira ekonomike ose tregtaret ne fjale te cilet ne fund te fundit nuk fitojne me shume se buken e gojes. 

 

Zonje e dashur,

a) ke nenshkruar nje kontrate me CEZ? A i ke te qarta kushtet e kontrates, cmimet, penalitetet etj? Atehere paguaj ose te nderpritet kontrata. CEZ nuk eshte shteti. Eshte subjekt juridik i vecante. Nese kane marre persiper disa detyrime, ti shlyejne.

b) Nuk i ka detyruar kush te dalin te shesin. Nese duan ama, ta bejne ne menyre te ligjshme. Ligji kerkon kase fiskale nese do te kryesh aktivitet tregtar. Ne asnje legjislacion nuk njihet varferia si rrethane lehtesuese per kundershtimin e ligjit se ndryshe ky parim mund te perdoret ne absurd. Po te perdoret per kasa mund te perdoret per vjedhje ne peshe, shkelje higjenike, evazion fiskal, mashtrim, vjedhje etj. Shqiptaret duan gjithe lirite e kapitalizmit po asnje nga detyrimet. Je i lire te shesesh por ne ate rast ke detyrime te caktuara ndaj shtetit, klientit etj. Nese s'pranon detyrimet, nuk ke me as lirine te shesesh. Nese s'duan te paguajne kasat, le te mbyllin tezgat. Ta siguroj qe mbas ca muajsh do dalin ca qe do jene te gatshem ti paguajne.

 

Jam dakort me ju ne parim, por me duket se anashkaloni nje detaj te rendesishem qe eshte varferia ekstreme. Ta ndalosh ate tjetrin per aktivitetin e tij ilegal por te vogel duhet percjellur me masa ose ligje leshuese ndaj biznesit te vogel nga i cili mblidhen me shume taksa, apo jam gabim? Mbase, duhen bere shtrengime gjithandej duke filluar tek bizneset e medhaja si dhe tek administrata e korruptuar per ta zgjidhur problemin e taksave dhe vjedhjeve.

Po mire e drejte eshte qe gjysma tjeter e popullsise paguan faturat e kripura per keta? Te gjithe te varfer jane por detyrimet jane detyrime dhe duhen paguar....

Qe cmimi i energjise ne Shqiperi eshte nga me te lartet ne rajon kete nuk e ve ne dyshim, por shkaku eshte se kemi 30-40% qe nuk paguajne energjine dhe ata qe e paguaje e kane cmimin e kripur per kete shkak. 

Aspak e drejte, por si i behet, te lesh familje te tera pa energji? Duhet te vendosen tarifa solidare si dhe te rritet ndihma sociale, por kjo nevojit qeverisje te mire...

Po nuk u mesuan njerezit me kulturen e zbatimit ligjit keto kane shume pak rendesi 

cili ligj? ai qe te kerkon te paguash taksa pa merre gje ne kembim?
me keto taksa te marra nga shkembimi i lire mes njerzve, ku tregtaret ambulante shesin dhe qytetari blen, do te marrin rroga vetem parazitet dhe burrokratet e tiranes dhe rretheve te cilat hane mbi kurrizin e atyre qe vertet punojne.

ligji mund te te kerkoje qe edhe mbi ajrin qe thith te paguash taksa, keshtu qe ligji jo gjithnje eshte i sakte. natyrisht qe ligjet mund te ndryshohen.

ai qe te kerkon te paguash taksa pa merre gje ne kembim?

Ne kembim merr:

 • Rruget qe ta sjellesh mallin qe shet ne pazar
 • Rruget qe bleresi te vije te bleje mallin tend
 • Pastrimi i rrugeve
 • Parqet/lulishtet ne qytete
 • shkollen ku edukohen femijet e tu
 • policia qe, teorikisht, kap hajdutin qe mund te vjedhi mallin
 • Asistencen sociale kur je pa pune - ose ne Shqiperi qe merret dhe asistence, dhe ke biznes
 • Ndihme nepermjet psh akcizave te ulta per naften qe perdoret ne bujqesi
 • Ndihme kur del Buna/Kiri/Drini nga shtrati dhe ju permbyt shtepite qe i kane bere ne breg te lumit.
 • Kanalizimet e ujerave te bardha e te zeza
 • Etj.

Taksa eshte pjese e shtetit modern kapitalist.

komuniste!

Me vjen mire qe dike te kerkosh ne YT. Cfare pe ne ate qe thashe qe s'te mbushi syrin? Jo per gje po ate vendin nga te del flamuri sikur eshte nje nga vendet me nivelin me te larte te taksave.

Une thashe ate qe eshte realiteti. Eshte pune tjeter nese jam dakort ose jo me nivelin e taksave, menyren e taksave - dhe mbi te gjitha - shperdorimin e taksave. Cudi qe s'e paske vene re qe ne Shqiperi shumica i kane syte nga "shteti" qe t'i ndihmoje e t'u jape madje dhe pune, por ama se ku do i gjeje shteti ato para, s'eshte pune e tyre.

... merr nje kacidhe...

ne realitet flasim.

art art. ketu te ne energjia elektrike eshte me hile. tensioni nuk vjen i plote. kjo dmth qe ti per te realizuar nje pune do hargjosh 3 fishin e elektricitetit. ngrohje, bolieri, laresja e rrobave, eneve etj. rrjedhimisht elektricitetin po e paguan 3 fish. per te mos llogaritur cmimin fiks qe eshte te pakten dy fish ne krahasim me te tjeret.

Qe duhet te kete nje kulture zbatimi te ligjit, as qe behet fjale, por çfare te merresh (me shume) nga me i vogli? Ne Shqiperi vidhet pameshirshem jo nga me te vegjlit por nga nje pakice zyrtaresh duke filluar nga energjia elektrike dhe duke mbaruar tek fondet publike siç mund te jene pensionet per personat me aftesi te kufizuara te cilat shperndahen me shume brenda tyre dhe ne farefis.

ai eshte pikerisht problemi i socializmit, ose me mire te them nje nga problemet e socializmit.

Si keshtu? Socializem ju duket sistemi politik ne Shqiperi?

jo. dicka tjeter... ku shteti ne emer te shoqerizimit pra rishperndarjes se te mirave nderhyn duke favorizuar klientet e vet. diku mes socializmit dhe fashizmit.

Po mire, dakort me klientelizmin, por shteti ne emer te kujt? 

O tino, socializmi e anarkizmi Kane pas llogore te perbashketa.... E djathta kerkon zbatimin e ligjit...po me ke flas une me ate qe Bo tamtamin e Cunit te Sheqeres ... Qe ene kryetar te PeDit e boni Ramiz Alia

Per 23 vjet rrjesht qeveria demokratike, eshte marr me shume me lloqe politike kunder komunizmit duke harxhuar dhe vjedhur kohen e cmuar te shqiptareve per te kapercyer tranzicionin, nuk eshte marre asnjehere me problemet ekonomike dhe zhvillinin normal te vendit. per te nxjerr shqiptaret nga varferia.

Vraferia e shqiptareve eshte akumualuar me vite me vite te tera, sepse politikanet e djthte qe ishin ne pushtet per 8 vjet rrjesht nuk jane marr asnjehere serizisht me shtetin dhe publikun, i kane lene ata ne meshiren e fatit dhe mashtrimit. Kjo eshte piramida e dyte qe PD ju ka lene shqiptareve mbas asaj te vitit 1997! 

Nje problem serioz jane pemsionet mbrojtja e njerzeve vulnerabel invalideve dhe te paafteve per pune Ne shqiperi pensionet jane te paberballueshme kujdesi shendetsor publik eshte skandaloz! Ikorruptuar dhe jashte normales! 

`Ekonomia e tregut` ne shqiperi eshte  piramide, populli rron me pune te zeze, 1 milion te papune ka deklaruar rilindja para se te merrrte pushtetin! 

Lere halli i madh i madh edhe per ne se nuk mund ti ndihmojme me familjet tona si me pare. Ka rene kartagjena! Mrekullia ekonomike eBerishes , po i jep efektet e veta! Nderkohe politikanet po genjejne shqiptaret per tu futur ne BE se gjendja do te ndryshoje, megjithse ekonomija shqiptare e shqiptareve eshte e pa zonja te luj ndonje rol ne BE, Deri tani nga politikanet kryesisht te PD jane ushqyer me idene se, ne bejme sikur punojme Bota na ndihmon! smiley

si ka mundesi qe brenda komentit tend, ne fillim gjendet nje pjesez me tone meshiruese, pesimiste, fatkeqe, deri edhe akuzatore dhe ne fund perfundon ne stil karagjozi, me nje top te verdhe qe zgerdhihet si debil?
dmth, ky eshte serioziteti max qe mund te arrihet ne nje dikutim ku burrokrati parazit i Tiranes i kerkon tatim mbi fitimin dhe nxjerrje dhjami nga keta njerez te varfer qe nuk po i vjedhin kujt?

madje, eshte burrokrati qe po tenton te vjedhi tregtarin. meqe tregtari thjesht po shet nje mall, i cili blihet lirisht nga nje qytetar tjeter.

Po tregtia ka ligjet e veta duhet te paguash tatim fitimin shtetit nuk ka rendesi cfare tregtari, je. i varfer apo i pasur , Tregtia ka ligjet e veta  te pameshirshme , ne kapitalizem, ose do te falimentosh ose do te vazhdosh, nuk ka meshire kurse ne shqiperi lujane politikish me `meshiren`  po  nuk ecet me "Te gjithe shesim dhe te gjithe i blejme njeritjeterit"  pse akoma ne vitin 1990 jemi ku lulzonin tezgat e gabeleve, dhe kjoskat e qofteve, me fanta, neper rruge!?!  

Tregtia ka ligjet e veta te pameshirshme , ne kapitalizem, ose do te falimentosh ose do te vazhdosh, nuk ka meshire

nuk ia ke idene se cfare po flet.

ketu nuk ka edhe aq lidhje te drejte perdrejte kapitalizmi, por fakti se dikush kerkon te te taksoje pa te dhene ne kembim asnje sherbim per ate taksim.

Ka lidhje ka se pa kapital nuk ka shtet dhe pa tregtare nuk ka kapital! Nga do ti nxjerr shteti  parane ? 

Ligjin per kalimin e tregtareve ambulant te biznesi i vogel e beri PD-ja ne 2008. Ankojuni Lulushit, mo na cani derrasat!

Pra Qeverrise se 1mln votave i bie barra qe t i beje popullit te vet, nga i cili mori votat, nje te mire: ta heqi kete ligj barbar qe shtyp klasen punetore dhe kufizon aktivitetin e vet ekonomik duke i marre taksa sic njehere e nje kohe merrte mbreti nga fshataret, bujkroberit.

me ne fund ram dakord qe populli duhet lene i lire te ushtroj aktivitetin e vet, pa futjen e hundeve te aparatcikeve te Tiranes.

Ju ul mer daj taksa, ku te shkoje me? Po taksat kush do i paguaj? Biznesi i vogel jo, se s'ka lek, biznesi i madh jo, se medemek hap vende pune. Mbeten rrogetaret. Tua coje 90%. 

PS: Kur ju intereson ju, aman sec hiqeni si klase punetore! Gjithe Lezha , klase punetore.

ca thu mo!? me ke flet? nga Lexha (e Klodit) me di mue tina? shi shi... smiley

Po na fliske per klase puntore dhe apartcinj, ne nje vend agraro buqsor me ngastra toke te rrethuar me garth akoma! 

 populli duhet lene i lire te ushtroj aktivitetin e vet

Ne cilin sitem populli eshte `i lire te ushtroj aktivitetin e vet` te pakufizuar  ? smiley

Se po flasim per nje aktivitet tregtar, shitje blereje, ku shteti nuk mund te jete asnjanes dhe pa pjesen e vet! 

perse duhet qe shteti te kete pjesen e vet??

le te themi se nuk jam kunder "arsyetimit", por dua te di, nese mundem, per kuriozitet, cfare legjitimimi filozifk, pse jo edhe praktik, vendos ti pas nje arsyetimi te tille?

(nese je ne gjendje te pergjigjesh nga vetja jote, si me thene, pa e lexuar tjeterkund, perndryshe nuk jam i interesuar. flm)

Po kaq nuk kupton ? Taksa (pjesa) shtetit, eshte themelore ne cdo sitem kapitalist por dhe atij  komunist! 

smiley

flm per pergjigjen.

Pyetja jote ishte qesharake  po edhe falenderimi me nje te qeshme kaq te modhe ne fakt te bo per te qeshur! smiley  

ti do jesh nje nga ata shpellaret e Platos

Prandaj te iku e qeshmja ty.  

perse duhet qe shteti te kete pjesen e vet??

 Sepse ato sherbime qe te bon shteti duhet ti paguaje dikush. Ndricimi i ambjenteve ku shet, pastrimi i tyre, rruget, kontrollet e higjenes, mbrojtja policore etj. Gjona te vogela pa te cilat ti s'do shisje dot.

dmth qe nje qytetar qe nuk shtet, qe nuk ben tregti ambulante, nuk i paguan taksat qe paguan ky tregtari ambulant....? kete po thua?

dmth qe tregtari ambulant paguan taksa edhe per pjesen tjeter te popullsise qe nuk tregeton, por qe gjithsesi shfrytezon mbrojtjen policore*, rruget*, pastrimin e rrugeve* etj etj...??

e tmmerrshme!

pse nuk thua ti, ne te tjeret qe nuk tregtojme ne menyre ambulante shfrytezokemi gjithe ato
sherbime qe paguhen me taksat e tregtareve ambulante (te pabindur) te Lezhes... smiley
tani qe Lexhjanet refuzojne ti paguajen dmth qe do mbetemi pa polica nga Tepelena?

-

*ca lidhje ka shteti ketu? robi po do mbrojtje mund edhe te paguaj nej truproje apo polici private... - ke degjuar ndonjehere per polici private? apo do me thuash qe mbrojtja policore eshte e detyrueshme. nese po kjo implikon se cdo qytetar duhet me patjeter te bleje produktin e shitur nga burrokrati, qe eshte mbrojtja policore dhe per kete produkt duhet te paguaj taksa. kjo po eshte eshte t'ia sheshes mallin Tjetrit me dhune dhe duke perdorur force. smiley

prandaj thash, qe keta lezhjanet dhe ne perjgithesi gjithe tregtaret e vegjel do te benin mire te ngrinin nje parti qe mbron interesat e tyre dhe qe kerkon derregullim te plote te aktivitetit te tyre.

vetem ashtu mund te mbrojne interesat e veta.

do te na kujtonin pakez edhe indipendentizmin e Gjergj Kastriotit. smiley

ca lidhje ka shteti ketu? robi po do mbrojtje mund edhe te paguaj nej truproje apo polici private... - ke degjuar ndonjehere per polici private? 

Mundet, por shumica derrmuese (99%) nuk e bejne kete por e marrin sigurine nga shteti. Diten kur cdo njeri te kete polic privat qe i ruan veten kalamanin, shtepine,makinen, shkollen e kalamanit, rrugen ku shkon per ne pune etj, mbase mund ta ngresh kete argument. Deri atehere lere me mire.

dmth qe nje qytetar qe nuk shtet, qe nuk ben tregti ambulante, nuk i paguan taksat qe paguan ky tregtari ambulant....? kete po thua?

 Nje njeri qe nuk shet, nuk paguan takse biznesi te vogel as nuk ka detyrimin te kete nje kase tatimore. Per aktivitete ekonomike te ndryshme, ka taksa te ndryshme. Qenke cun i kapshem!

ke thene:

Sepse ato sherbime qe te bon shteti duhet ti paguaje dikush. Ndricimi i ambjenteve ku shet, pastrimi i tyre, rruget, kontrollet e higjenes, mbrojtja policore etj. Gjona te vogela pa te cilat ti s'do shisje dot.

kur flet per ndricimin dhe te tjera sherbime, ia fut kot. keta jane tregtare ambulant. e vetmja gje per te cilen mund te pretendoje nje mendje e prishur/kalbur socialiste si puna jote eshte qe ti taksoje njerzit edhe per faktin se shkelin me kembe mbi territorin e Shqiperise, ose ne rruget e Leshes. qe edhe nje kalama Amerike e kupton qe eshte nje pretendim qesharak. (per kalamaket e lindur dhe indoktrinuar ne Diktaturen komuniste shqiptare nuk e ve dot doren ne zjarr, sic mund edhe ta kuptoj fare mire lexuesi i paanshem dhe i nderuar)

Mundet, por shumica derrmuese (99%) nuk e bejne kete por e marrin sigurine nga shteti.

ia fut kot. sot kishin ndodhur nja ca ngjarje te reja, shperthime minash, tritori apo kundratangjesh. pyete policine cfare ishin. neper Tirane shperndahet droge. dhe Policia sipas teje eshte duke ofruar sherbim per 80% duke mbrojtur femijet nga droga?

ne Amerike kane nje amendament (apo nen?) shume te bukur te Kushtetutes, - kushtetute qe une adhuroj meqe eshte ngritur dhe pershtatur nga eterit themelues te Amerikes mbi natyren njerzore, dhe jo kunder natyres njerzore - i cil i jep te drejte cdo qytetari per vetmbrojtje dhe armembajtje. te cilin ligj natyrisht socialistet si puna jote, po duan ta prishin me disa kinse argumenta dhe nje propagande te piset mediatike.
per te thene, qe jo! nese kjo e sotmja eshte mbrotja e Shtetit, jo flm! me jep te drejten per armembajtje dhe vetmbrohem! smiley

etj etj.

verej serisht se, logjiken e paske mberthyer fort dhe nuk e leshon, per asgje ne bote!

Ai qe nuk ben tregti, ben nje pune tjeter, dhe do te paguaj taksa ne varesi te punes qe ben, Pak pune pak taksa, shume pune(tregti) shume taksa. Llogjike e thejshte! Ai qe sben pune, nuk paguan taksa!

Tani a ka burre nene te tregoj numrin e vertete te papuneve ne shqiperi ? Numrin e te regjistruarve ne pune  me dokumenta ? Numrin e puntoreve te regjistru, pa dokumenta  qe nuk paguajne asnje taks ?

Keta ambulatoret jane te vetpunesuar, por kjo nuk do te thote qe keta te mos tatohen, mos te dokumentohet puna e tyre!

Me perpara keto paguanin nendore taksidarin e partise ne pushtet, kjo taks nuk kalonte ne buxhetin publik te shtetit (komune, bashki) si takse e plot, vetem nje pjese ndoshta 1/3 -.Korrupsion pra!

 ky eshte dhe preceptimi i te gjitheve per Shqiperine, sepse reformat nuk jane bere sic duhet. keshtu ka ec shqiperia per 20 vjet e ca  ata qe e pesojne me shume jemi ne populli. qe puno per nje cap buke, ose sot me neser! 

Vu droga vu lajmet ca te boj i shkreti popull si gje ashtu bo! 

shteti duhet te kishte rene qe kur nxjerr ministrin e bujqesise duke genjyer qe zarzavatet dhe perimet jane brenda normave. me demek po i kontrollonte live ne nje laborator i cili doli qe nuk e bente dot ate pune. po kur ke 1 000 000 idiote tall dhe i cik trapin me ta se sado te ikin qeverine e ke te sigurte. ne cfare vendi te botes del ministri dhe genjen popullin qe mallrat e konsumit po kontrollohen dhe jane brenda parametrave dhe nga krahu tjeter doganat e fqinjeve i kthejne mbrapsht keto mallra.
e kam thene dhe me pare. ju me fjamunj te huaj keni luksin te mbroni partine e zëmrës sepse as nuk ju vjen fatura e energjise me e larte se rroga dhe as nuk po ju plakun para kohe ushqimet.

Te gjithe e duan prej shtetit garancine per Kontrate sociale, nderkohe qe askush nuk e respekton Etiken e reciprocitetit (Mos i bej tjetrit...). Eshte per gjynah, cfare te thuash tjeter? 

cila kontrate shoqerore? ajo qe thote se me parate e shqiptareve paguhen kur**cka dhe injorante te paafta si Shehaj te vendosura aty ku jane, pa merite dhe jashte cdo sensi meritokracie dhe konkurrence?

Mire, u mor vesh qe je njekohesisht i shqetesuar per fatet e vatanit dhe nderin e grave. 

me ne fund! cfare do te dije tjeter publiku?

“Nuk mund t’i paguajmë se s’kemi lekë për bukë. Na bie që ne të japim për ata. Të gjithë fitojnë me djersën e ballit fare pak dhe janë debitorë”, u shpreh një prej protestuesve. 

Po mire,  ndonje llogaritje sa i bie,  keta tregtaret nuk japin ? se meren edhe me tregti gjoja  .smiley 

Bodia, i beri miliardere ata qe futen kasat fiskale.U dha dhe eskluzivitetin dhe ja u ngopi bizneseve te vogla.Jo vetem kaq port prr cdo vit u kerkon te shpien kasat te firma...per kontroll e tarim ....duke paguar prape...
Qeveria e re ne vend qe ta analizoje kete si aferen me te madhe korruptive te bere mbi tregun, u kerkon ketyre gjezdisesave per te shitur ndonje koqerine a dicke, ....te blejne dhe mbajne kasa xhepave !
Na duhet shtet serioz jo tatimore karagjoze qe e bejne shtetin edhe me karagjoz.Rregulli duhet duke krijuar kushte tenje tregu funksional dhe te qendrushem ku seicili biznes i vogel ka vendin e tij, te sigurte , te mbrojtur ...dhe padydhim edhe me kasen e Bodekusarit!

Sikur te behej shqiperia mandat i OKB se shqipot si po duken bathet s'jane ne gjendje me e qeveris.megjithese ne kosove me EULEX neper kembe dhe politikanet u bene milionera me vila, pasuri , hareme...

U gjet tregu i Lezhes ku 65% jane per mbijetese per te testu forcen e vet shteti? Pse nuk filluan me tregun e madh te Tiranes,apo paten frike se ne Tirane rrezikohet qeveria ?

Si tha Tarja;dakort t'a japim drithin per puntoret,por kur s'ka,c'te jape fshatri,shpirtin?

Xhezot qe majmen perdite, t'i kerkoje gjetke qevria, se i ka kudo aty afer, rreth e rrotull vetes. smiley

Per fat te keq, forca gjithmone testohet duke filluar nga me i vogli. Ajo qe me çudit mua eshte shpejtesia marremendese e njerezve per te denuar nje grup te papriviligjuar njerezish. 

Cfare eshte kjo llogjike me, tregu ne Tirane dhe tregu ne Lezhe. Ore te gjithe duhet te paguajne nje me nje dhe te paisen me kasa. Nese nuk fitojne ta mbyllin dyqanin dhe te meren me dicka tjeter. Kjo eshte ekonomia e tregut. Se kuptoni sa qesharak qe beheni, shifni me pak Malin e Zi ngjit me ne, nje shezllon mer dhe ai te pret fature tatimore. Po keto jane proble te se shkuares qe e lane komplet vendin ne informalitet.

Po pra po,po nese don me luftu evazionin,luftoje aty ku xhiroja asht ma e madhe, dhe si rrjedhoje, edhe evazioni eshte me i madh.

Ata fukarenjte,nese me punen e tyne mbajne veten,pa ju ba barre shtetit,c'a u kerkon ma shume ne keto kushte? Pjesa ma e madhe e fukarenjve te ketij veni, hapin sqepin si zogjte e dallendyshve, per naj therrime nga mami shteti.smiley

Cdo aktivitet qe nxjerr fitim duhet te paguaje taksa.ajo qe nuk eshte e drejte eshte zbatimi I ligjit ne menyre selektive.

Kam nje shok qe punon ne tregun e Lezhes.E mora ne telefon dhe ishte gati ne gjendje depresive.Nuk them se s'ka pas dite te mira ne punen e tij ne treg,por sot qe flasim,nuk nxier me shume se 300 mije leke ne muaj,per te mbajtur gruan dhe dy femijet.

tashti, kto sdun me pagu taksa apo skan lek me ble kasat fiskale?

Te dyja. Pa kase fiskale nuk ju matet dot detyrimi tatimor. Ne Shqiperi detyrimi tatimor varet nga xhiroja. Justifikimi i tyre eshte: Une mbaj frymen gjalle me ato qe i vjedh shtetit prandaj me lini te vjedh.

Une mbaj frymen gjalle me ato qe i vjedh shtetit prandaj me lini te vjedh.

Ne frakt nuk jane ata qe vjedhin shtetin sepse nuk po i marrin gje shtetit... por eshte shteti qe vjedh ata.
Shteti, per te ushqyer burrokratet parazite te Tiranes i duhet te vjedhi qytetarin, tregtarin etj Dhe per te vjedhur, per te mbajtur gjalle aparatin e vet represiv suhtron force dhe kete e ben duke e deklaruar vjedhjen qe i ben qytetarit si te ligjshme.

shteti nuk ka asnje lloj legjitimimi dhe nuk ka pse i fut hundet ne marredheniet mes njerzve.
vjedhja ne kete rast eshte e Shtetit qe po do te marri nje pjese te punes se njeriut, sikunder mafja qe u kerkon qytetareve nje pjese te fitimit te tyre ne kembim te "lirise" dhe "jetes".
Edhe mafja ate arsyetim ben, ti me jep nje pjese te fitimit dhe une te jam "mbrojtje". Dhe kjo oferte e mafjes/shtetit eshte e dhunshme, meqe jepet me imponim.

E keni shume gabim se nuk jane tezga po dyqane tamam, tani kur ata nuk paguajne i bie qe gjithe dyqanet ne Lezhe ose gjetke mos paguajne. Ate deputetin e PD qe u doli ne mbrojte se kuptoj. Totalisht injorant nga fusha e ekonomise duke mbrojtur hapur informalitetin. 

E kam thene edhe me larte, nese vjen neser nje burrokrat dhe te kerkon nje pagese/takse me dhune, per cdo akt seksual qe kryen me gruan tende, ne menyre vullnetare, ti cfare do te thoje. Do ta quaje legjitim dhenien e takses per shtetin, sepse logjika socialiste kerkon qe cdo aktivitet i njeriut te mbikqyret dhe "rregullohet" (kupto. planifikohet) nga Shteti?
Vi re se akti seksual eshte nje akt i vullnetshem, mes njerzve qe kane rene dakord mes tyre pa perdorim force, pra nuk ka ndonje ndryshim nga shkembimi dhe tregtia qe bejne keta njerez. Tregtaret ambulante shesin nje mall dhe ne kembim te atij malli konsumatori ne menyre te vullnetshme jep nje pagese. Perse duhet qe shteti te nderhyje dhe te kerkoje te vjedhi ne nje marreveshje mes njerzve te lire? Tek e fundit konsumatoret mund edhe te mos e blejne mallin e tregtarit ambulant, por eshte zgjedhja e tyre e lire.

Mileti I thjeshte kane per te pranuar ligjin kur te shikojne se ai zbatohet nje per te gjithe.nese lene nje qe ka cuar per lesh 200 milione euro off the hook nga Ana tjeter I bien ne qafe nje tregetari tezge per evazion fiscal drejtesia dhe ligji nuk kane per tu vendosur asnjehere.

E paska zgjidhur problemin e evazionit shteti me keta gjynafqare. Po atyre pecogroseve u ka prish pak gjumin e drekes? Psh kompanive celulare a u mat ndoje gje, se gjer vone ka qene qesim, dmth sa tu donte zemra.

e vertete eshte qe shume nga keta dalin sa per buken e gojes, po dhe tregti pa pagu taksa nuk ka. Te dyja anet duhet te bejne kompromis...

Problemi eshte tek mentaliteti shqiptar qe gafurren me te dobetin e te pambrojturin e rrine si te dhjere perpara "te fortit".

fusin ne burg per droge psh hankon 70 vjece ndersa lazarati rrit e selit drogen fshatce per shtate pale qejfe.

problemi osht qi ene te vegjlit gafurren...deri sa han nai laper

se je i vogel s' do te thote qe nuk paguan taksa.

Ekonomia e tregut, qe i rregullon te gjitha, s'e paska prodhuar akoma kapitalistin e vogel qe nderton shitoren dhe ua blen tregtareve te vegjel produktet ushqimore?!

po ekonomia e tregut rregullon dhe funksionon  kur  tregetare te vegjel, kapitaliste, prodhues, konsumator etj,  respketojne  disa rregulla te paracaktuara.smiley.  perndryshe  nuk quhet ekonomi tregu, por rrumpalle..smiley

Ekonomia e kujt? Me t'ardh aq keq sot tek fruta-perimet ne Tirane, rremuje totale, 90% e shitesve qe shesin maksimumi 3-4 produkte, jo me shume. Papasterti dhe nje ere qe perzihej ne ate vapen e drekes. Te vetmen ekonomi tregu, me bilete/kupon tatimor e hasa tek roja qe lejonte makinat brenda kundrejt nje pagese. smiley

Ne Shqiperi s'ka kapitalizem Finisterre, veçse ne quani te tille fasonerine e disa manifaktura te denja per Angline e viteve 1700. Eshte fare e lehte te besh "ekonomistin" qe nga pertej deteve apo oqeaneve siç rreken te bejne ca komentues me siper, por une do ju thosha atyre qe nese jane kaq te ditur, kaq patriote ato kursime qe kane bere te vijne dhe ti investojne ne vend te tyre, aq me teper se per nje shumice ketu eshte qeveria e zemrave te tyre. Ashtu pra dhe do ju shohim. te gjithe kemi pervoja jashte vendit, i kemi prekur edhe ato siç po perballemi me realitetin ketu. Nje tregtar tezge qe fiton 30.000 leke ne muaj e qe ka per te mbajtur nje familje prej minimumi 5 vete nuk ja del dot te paguaje kasa fiskale rreth 450 euro plus tatimet e tjera te Bashkise dhe madje dhe tatim te vleres se shtuar, ky eshte maskarallek. E fundit une s'flas ne vete te pare, por shoh dhe ndjej..

po sala tha qi ne jena fuqia e dyte kapitaliste ne evrop....ca thu ti?

Po mire o Peshk, pse s'ka kapitalizem ne Shqiperi? Cfare mungon dmth? E drejta e prones ekziston, tregu i lire po ashtu, pluralizmi eshte aty. Taksat e prishin punen?

Jepi Cezarit ç'ka i takon Cezarit. Ky sistem qe eshte me i miri pasi s'kemi tjeter pikerisht me taksa mbahen qe perkthehen ne benefite sociale me vone per te gjithe qe paguajme. Eshte e teper te ulim nivelin e bisedes me gjera qe i dine te gjithe, lepuri fle diku gjetke dhe mjerisht asnje s'po e gjen strofullen keta 75 vitet e fundit ne vendin tone..Tregu i lire..Tregu i lire shqiptar me nje grusht oligarkesh politikane qe s'kane exluzivitetin por kane monopolet e gjithe games qe shitet e blihet ne kete vend mesjetar..

Nuk e kam problem uljen e nivelit te bisedes. S'e kam problem te pyes qe si ka mundesi qe edhe sot, pas njezet e kusur vjetesh, akoma s'eshte dale nga limontia, qe tregu nuk po veterregullohet (sic supozohet qe duhet te ndodhe), qe shteti vazhdon te jete viktime e politikes klienteliste, qe taksat paguhen (aq sa..., por paguhen) por sherbimet jane per ibret, qe njerezve s'u mbushet mendja qe duhet te respektojne tjetrin qe t'i respektoje edhe ai, etj. etj.? Dhe sidomos, a po pyes pyetjen e duhur?

Sorry for intrusion, ja nje fare pergjigje. E para, jeta e shoqerise matet me breza jo me vite. E dyta, borxhet e te kaluares do lahen te gjitha. Dhe e treta e vertete, Smithi ka shkruar jo nje por dy libra te famshem, tjeter pune qe robt i permendin vetem njerin, se mesa duket u pelqen varianti i Migjenit, Sokrat i vuajtur dhe derr i kenaqur. 

Po mate ti si te duash, n'dac me metra nd'dac me kembe: ja vajti nje brez. E dyta: shtate breza, thote Libri. E treta dhe e verteta: ka nje arsye pse robt i permendin vetem nje veper. Vetem se ajo arsye nuk qendron ne nje fjali me nje poet moral.

Dmth prit dhe gjashte te tjere (Inglizi eshte ca me optimist, tre). Kryearsyeja eshte pikerisht ajo qe pa moral (megjithse eshte pak demode) nuk ka shoqeri. Pyet Heretikun po s'besove.  

E keqja e perdorimit te moralit qe thua ti (atij demode dhe e atij "sipas Heretikut"), lidhur me shqiptaret flas, eshte qe ne s'mund te bejme si ata spektatoret qe duartrokasin prestidigjitatorin megjitheqe ia kane marre vesh trukun qysh kur kane dale nga shtepia per te pare shfaqje. Tjeter gje jane spektatoret e tjere (vende te ngjizura bashke me besimin), qe e kane pare "shfaqjen" prej shekujsh, vazhdojne ta shohin, dhe e perjetojne ate si ritual identifikimi e jo si zbulese.

Morali nuk eshte truk (ketu duket qarte hendeku). Por i ngjashem me ato duart e padukshme ben shoqerine (sic thashe prandaj ka shkruar dy libra ustai qe shkojne bashke). Por c'eshte me kryesorja, nuk eshte se ka ndonje rruge mbreterore, apo shortcut per albanezet a per kedo qofte. Pa keto rregulla te thjeshta nuk perparon shoqeria, perkundrazi hiqen zvarre apo dhe falimenton fare. Dhe te tjeret i mesojne qe ne vogeli e aspak si ritual identifikimi. Gjithashtu keto rregulla nuk eshte se kerkojne me domosdo besim te forte, si psh ne popuj te Azise. Nga ana tjeter te gjitha truket e tjera te kuq a te zinj, qe jane perpjekur te krijojne morale ne emer idealesh te paqene, kane cuar ne qamete. Nuk thone kot, ka nje rruge per "parajse" dhe mijra per ne "ferr". Perfundimisht, mendoj qe ne Albanie Problemi sot eshte moralua. 

O Tirona, se po diskutojme e s'po merremi vesh. Ti thua Smithi ka shkruar dy libra dhe shton:

 "... tjeter pune qe robt i permendin vetem njerin, se mesa duket u pelqen varianti i Migjenit, Sokrat i vuajtur dhe derr i kenaqur."

Ze ne goje Migjenin si kundervariant te moralit te Smithit, dhe kur une te them qe "jo" nuk eshte Migjeni shkaku qe njerezit s'e cajne koken per t'i lexuar Smithit vepren morale, se Migjeni ka qene vete nje poet moral (sidoqe anti-fetar), ti me permend heretikun dhe moralin demode. Rrenja judeo-kristiane e Europes se sotme eshte nenshtrat kulturor, i cili i ka perjetuar te gjitha fazat e veta: edhe kur njeri tha "Zoti vdiq" ("truku" u zbulua) kjo s'e zhberi dot ate lloj nenshtrati, se s'ka sesi te hiqet dore kaq kollaj nga nje instance identifikuese. Une po mundohem te te them qe ne s'e kemi dot ate lloj luksi, per shume arsye, historike a kulturore, quaji si te duash. Tashti, sa vete njeh ti qe kane lindur ne vende te huaja me tradite fetare dhe kane patur momentin e tyre te thirrjes, a te vokacionit (Zoti me foli, m'u shfaq Maria Magdalena, nje epifani cfaredo me shtyu te besoj per here te pare...)? Une vete kam njohur nje ose dy. Te tjeret e kane marre fene ne formen e edukates familjare, ne mjedis shoqeror, permes objekteve te kultit, artit, librave, etj etj. Sa mundesi ka kjo e fundit te ndodhe ne Shqiperi, pas 40 vjeteve laicizem dhe nje tradite fetare te fragmentarizuar? Nuk po fus ketu njerezit me vokacion, sepse mua me rezulton qe ata te jene te pakte.

Si edhe: a ka nje moral, apo nje Etike te bashkejeteses me mire, jashte paradigmes fetare qe mbeshtetet tek ubiquiteti i nje Autoriteti qe eshte Perendia, e cila na ka folur permes nje Libri qe historikisht nuk ndryshon pavaresisht asaj cfare ndodh ne shoqerine njerezore? Une them se po. Kam pershtypjen qe kete po thua edhe ti, vetem s'e di pse por po tingellojme kundershtare. Ndjese per thjeshtezimet e rastit.

Ja ta thjeshtoj dhe une ca. Smithi tha ne njerin liber (ate me te njohurin) rrofte kapitalizmi. Por ne librin tjeter dhe rrofte morali. Kurse robt (jo te gjithe, por shqiptaret po pa dyshim), ashtu sic pershkruan Migjeni, thane le te bejme njecik hile e ta harrojme librin e dyte. Shqiptaret ndihmohen ne kete sipermarrje dhe nga 50 vjet kur rolin e moralit e luante dikush tjeter.  

Ate pra po te them, qe nuk eshte kusht feja per moralin, dhe te solla shembuj popujsh te tille. Se bota nuk eshte vec Europa. Dhe sot pjesa me e madhe e botes moralin ashtu e meson, pavaresisht nga feja. Feja ka meriten qe keto mesime morale i ka mbledhur qe ne lashte si dhe i ka koncentruar. Pra biem dakort gjer ketu me duket. Po ti e pranon qe problemi me i madh i shqiptarve eshte pikerisht moral? Se kete s'po marr vesh.

 

 

 

Mungesa e moralit me ngjan si problem i rrjedhur. Ndoshta eshte me i dukshmi nder problemet. 

Kurse une mendoj qe eshte primari, ne sirane e gjerave.

U mbyll ai muhabet. Rane dakort qe te regjistrohen.

Deri tani kane ngrene qesim,pa regjister, harrojne qe jeta eshte mathematics do vinte kjo dite.

U mbyll nga presioni, tatimoret u terhoqen ca nga frika dhe ca se i urdheruan..

besoj se eshte kuptuar totalisht gabim e gjithe historia. dhe ka plehra qe thone veriu jugu. keta tregtaret kane paguar taksat gjithnje rregullisht. te gjithe me libreza te rregullta. tani protesta eshte kunder ngritjes se taksave e jo per te mos paguar taksa. sepse keta paguanin diku rreth 3000 leke ne muaj plus qerane privatit. tani, sipas llogarise qe bente nje tregtar i bie qe ta nisin diten 1150 lek minus. llogariteni pastaj sa u mbetet te fitojne. 

ndaj te gjithe plehrave qe kane komentuar me siper per verioret qe nuk paguajne - ....

 

 

 sipas llogarise qe bente nje tregtar i bie qe ta nisin diten 1150 lek minus

Cdo biznes ka kosto fikse, kosto qe jane pavaresisht nga aktiviteti tregtar. Matematikisht pra, cdo biznes e fillon diten ne minus.

 keta paguanin diku rreth 3000 leke ne muaj plus qerane privatit

 Behet fjale per detyrime ndaj Tatimores, tvsh, tatim mbi te ardhurat, sigurime shoqerore. Tregtaret e Lezhes pretendohet nga DPT jane te paregjistruar dhe nuk i paguajne taksat Tatimores. Detyrimet ndaj pushtetit lokal, taksa e biznesit, takse pastrimi etj jane vecante dhe nuk jane kompetence e Tatimores.

po mor lal, po ti me siper thoje qe keta maloket nuk duan te paguajne taksa. kurse tani thua qe nuk mjaftojne ato taksat qe paguajne dhe t'u veme te tjera. besoj e kupton edhe vete ndryshimin. nuk e di nese ke ndonje njeri ne bote qe nuk proteston kur i rriten taksat, dhe per me teper kur eshte kohe krize. a mundet t'i ndihmosh njerezit. sepse nese keta i paguajne bashkise taksa i bie qe nuk qenkan te parregjistruar. ndaj gjej nje zgjidhje tip rregjistrimi si ambulator qe jane (edhe pse i lene rrobat ne pazar, ai hapet nga ora 8 - 13) dhe jo si biznes i vogel. ose bej nje ligj per tregtaret e pazareve. sepse e di ca ju premtua ne mbledhje ketyre: rregjistorhuni ne cdo 3 njeri dhe punoni? si eshte shteti keshtu? prone e kujt? nese do zbatu ligji, kunder te cilit nuk jane tregtaret e lezhes, duhet zbatu taman, dhe jo si t'u teket disa personave te veshur me pushtet. 

Mor lal, nuk i jane rritur kujt taksat. Taksat ndaj tatimores nuk i kane paguar ndonjehere, 0. Tvsh, tatim fitimi e sigurime s'kane dale dje, kane 20 e kusur vjet qe duhen paguar. Ata nuk i kane paguar kurre. Shteti po u kerkon ate qe keta i mbeten mangut, muaj per muaj. Detyrimi fiskal nuk eshte sa ti teket tregtarit apo sa t'kete, por bazohet ne ligje e rata qe jane prej 2 dekadash. 

ndaj gjej nje zgjidhje tip rregjistrimi si ambulator qe jane (edhe pse i lene rrobat ne pazar, ai hapet nga ora 8 - 13) dhe jo si biznes i vogel. ose bej nje ligj per tregtaret e pazareve.

Nuk egziston me termi ambulator qe nga 2008. S'ka tregtar ambulant ne Shqiperi, jane te gjithe biznes i vogel sidqofte s'ka lidhje kjo. Me rregjistrim ne tatimore kuptohet marrja e NiPT-it. Regjistrimi si biznes, leje etj etj s'kane lidhje me tatimoren, i ngaterron. Nqs ti ben 5 milion xhiro ne vit duhet te kesh NiPT, ke fitim s'ke fitim. Tvsh duhet derdhur, sigurimet etj.

 rregjistorhuni ne cdo 3 njeri dhe punoni? si eshte shteti keshtu? prone e kujt? nese do zbatu ligji, kunder te cilit nuk jane tregtaret e lezhes, duhet zbatu taman, dhe jo si t'u teket disa personave te veshur me pushtet. 

Cuno, kudo aktiviteti tregetar ka kosto biznesi fikse, nje nga keto eshte dhe mbajtja e kases fiskale. Shteti ju thote shkoni te noteri, behuni bashke nese vec e vec nuk ia dilni dot.

 plus qerane privatit. tani,sipas llogarise qe bente nje tregtar i bie qe ta nisin diten 1150 lek minus.  llogariteni pastaj sa u mbetet te fitojne. 

ky privati, pse  nuk ja ul pak qirane "tregtareve" ? Pyetja tjeter  pse shteti duhet tja bej llogarite tregtarit sa duhet te fitoj?

nigjo tashti...se shum e zgjaten kto tregtaret. taksa pagujn te gjithe, edhe ato arsimtaret qe bojn 30 000 ne muaj, edhe ato sekretaret, edhe ushtaraket etj etj

edhe sikur tregtari te beje 30 000 ne muaj duhet te paguaje taksa

Po dhisni breket nga frika ju te majtet mesa duket, megjithate ka kohe, ererat e forta sapo kane filluar per tu bere me vone uragane e tornado, zemerimi i ligjshem popullor eshte ne rritje. Gjithsesi ti je ne rregull, po pate noj birre ndiqe bga BBC..smiley

Uragan leshi. Ose do terhiqet tatimorja si zakonisht ose do kete LSI ca vota me teper per te blere ne Lezhe. Pune e madhe fort.

tjeter tregus evoluimi socialist. Kto ishin po ato qe mbeshteten bizneset per t'mos vene kasa fiskale ne kohen e salukut dhe bodes?

Se kuptoj pse mi keni hequr nja 2 komente ne kete teme!!!!!! Nejse, nuk eshte hera e pare dhe as e fundit. Edhe ju doni te tregoni se ekzistoni. Ajo qe desha te shtoja eshte se shume prej ketyre "tregetareve" nuk duan te regjistrohen tek zyra e tatim-taksave sepse pastaj ju iken edhe asistenca sociale qe shteti u jep atyre qe nuk sigurojne dot asnje te ardhur. Ironike por eshte e vertete.

Pse heqin komentetet smiley Po cfare te bejne gjith diten ?

Keta te Saliut ketu jane konseguente te pakten! smiley 

nuk dume taksa! 

Taksat ti paguje kush te doje! 

Pak mer, per shenje! Si puna e atyne qe i cojshin mbretit nje fajkua ne vit si shenje vasaliteti! 

Jo!!!

Nuk dume taksa, se jemi fukarej! Nuk dume as te na kontrollini sa fukarej jemi sepse fukaralliku jone duket ashiqare! 

O Ed Rama, o t'qifte Obama! smiley

Edhe njherë për kujdesin që duhet treguar për Popullin protestues ...si aset i dobishëm kapitalist i partis të të Tredhurve Mendorë të të  barazlarguarve të PD-hit ..Fjala e mbajtur nga shoku Gjibi si përfaqësues i fshirësve të PD-hit Lezhë me rastin e Grevës së punonjësve revolucionarë të Leshit ( Lissus )

Sikur dolën ca nga Greva mo ? Xhibole ndonjë info ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).