Në datën 2 qershor, ora 12:00, fillon marshimi studentor nga korpusi tek kryeministria. Protestohet kundër reformës, që kërkohet të bëhet në arsimin e lartë. Përgjatë një muaji, në fakultetet e Universitetit të Tiranës, janë zhvilluar mbledhje të studentëve dhe pedagogëve për të diskutuar në lidhje me këtë cështje. A e përkrahni këtë protestë?

29 Komente

jo

Protestat gjithmone duhen perkarur , sidomos te Studenteve . Po cilet studente se jane shume Universitete ? Edhe Korpuse kryesore , pale me anesoret smiley Mezi i  formonte Napoloni , apo nuk eshte terminologji Luftarake smiley

C'thone te barazlarguarit per kete ? Lubonja ka ndonje Sqarimperpjekje  ? 

protesto mer, sa te te doje rripi

Ne mbeshtetje patjeter. Kundershtimi i kesaj qeverie eshte detyre qytetare dhe patriotike. Sa me shume kundershti, aq me mire.

Protest kunder reformes? Nuk thoni shyqyr se kshu kurseni ca lek dhe dipllomat si merrni qe t'ja jepni me honger dhive. Mgjthte protesoni pse jo. Si tha fiqo, deri me 16 qershor se pastaj bini rehat ene ju.

Po kunder reformes. Nuk duam qe parate tona te shkojne per unversitetet e Anastas Angjelit apo Henri Cilit.

Pse c'e di ti reformen? Ndonje formule magjike? Eshte formule per te shkaterruar perfundimisht arsimin e larte.

Pse arsim i lart osht ai i sotmi? Me kte sistemin e socem ene plaka ime po ja pat qejfi bohet juriste mrena 3 mujsh.

Po cfare po ben Rama per ato universitete qe shesin diploma? asgje. Vetem po i akrediton edhe me shume.

Proteste??? Per cfare????? Asgje nuk eshte vendosur ende nga qeveria; perkundrazi u la per detyre qe drafti i pare i konsultuar me pedagoge e studente te rishikohet mbi bazen e verrejtjeve dhe te diskutohet prape mbasi te jete gati. Kjo proteste nese do te behet eshte thjesht nje loje e studenteve te saliut qe ashtu si komandanti i tyre kerkojne te sabotojne dhenjen e statusit "kandidat" te Shqiperise ne BE. Pra eshte thjesht nje maskarallek.

Qeveria e la per ne vjeshte reformen ne arsim se ka halle te tjera per momentin :

Nuk po ja del dot me rruget, tunelet e autostradat e reja qe po shtron, nuk ka lene ilaç pa rimburshuar dhe ska lene kriminel pa kapur

Si perfundim, Kush u vu tashi ke DARi Tiranes?

Thjesht do nderrojne germen e pare. smiley

Duhet nje poezi per kete protesten dhe per protestat ne pergjithesi.

Jo. Reforma eshte jetike. 

Cfare thote reforma?

Problemi nuk kaq i thjrsht sa e shtron pyetja apo sa shkurt i kan ren studentet e nxitur prej opozites.Un nuk mund shprehem as po as jo.Vec di te them qe shkolla jone e larte eshte ne nje qerthull shkatrrues.Do doja te degjoja se si katedrat dekanatet, kolektivat e profesoriateve shprehen per kete situate dramatike.
Kam qene pedagog pikerisht ne katedren shum serioze dikur dhe qe sot arriti te leshoje aprovimin per doktorature ....nje Tamburxhiu !
Skandaloze situata si ma pershkruan koleget ! Prandaj kjo greve eshte kunder imperativit !

Kjo proteste nuk eshte e politizuar. Madje, mund te them qe reformen ne arsimin e larte e mbeshtet edhe qeveria edhe opozita. Keshtu qe cdo aludim per politizimin e protestes bie poshte.

Mire do beni te mesoni per kete sezon provimesh , pa aty jane protestat.

 

Une nuk jam student. Gjithsesi studentet e dine vete se cfare eshte me e mire per ta, sidomos kur na drejtojne individe pa pike vlere dhe qe shohin vetem interesin e vetes dhe bizneseve te tyre.
Protesta filloi!

Po na thuj me 2-3 fjale per cfare do protestoni qe edhe ne t'ju kuptojme njehere.

E kuptova. Paske shok gjibin.

lexo draftin e reformes per arsimin e larte!

Hej tirane, boj gati pyetjen tjeter per neser, kjo iku tashi smiley

Ça u bo?

....nje goxha " vrime ne uje"...!

ti grava po thua qe bene nje te tille?smiley

Ne thelb po. Drafti i pare ishte nje katastrofe absolute. Te shofim te dytin.

Deri ku kanë mbritur mo ? Ka ndonjë info ?  LefTkope na llafos  ? Tre ditë për të vajtur deri tek kryeministria ?????? ...dhe akoma nuk kanë harritur ?

Marshime ishin ato tonat në ,98 ...dash-arkivolin përpara dhe për tre Orë ...Pirdhu Qeverisë së Nanos . Lol Xhibole smiley

Reforma? Kundershtite?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).