Cili ka qenë botërori më i bukur ? Ndeshjet që mbani mend ? Kënga më e bukur ? Notti Magiche !! 

83 Komente

per mua boterori me i bukur  eshte Meksike 86.  jane disa ndeshje te bukura,  por vecoj Argjentine-Angli 2-1.  Spanje Danimarke 5-1.  

por me eshte fiksuar edhe Itali-Brazil 3-1 ne 82-in.. ketu kam qene i vogel fare.  por kjo ndeshje me eshte fiksuar mire. beja tifo per Brazilin meqense edhe dajot e mi ishin me Brazilin, por jo se kuptoja shume nga futbolli..smiley   gjithsesi, levizjet  me top te Sokrates, Zikos, Falkaos, Eder etj..  me kane kane magjepsur.smiley

Keta lojtare me levizjet e tyre me top, si zor ti vijne Brazilit perseri, Belulo. 

Kjo Spanje danimarke ne 86 ka qene ne mes te nates. C'ne qe paske qene zgjuar aq vone...

Butragenjo boni 3-4 gola. Maj mend komentatorin qe gerrthiste, butragenjo, kamaco... Kjo ishte spanja para tika-takes... Spanja qe luante mire por s'fitonte noi gjo te madhe... sa uje qe ka rrjedhur qe atehere... televizori bardhe e zi, iliria qe i prishej shpesh llampa PCL-80... u plakem

Une jam bere tifoz me gjermanin pikerisht ne 86', ekip qe nuk vdiste kurre e kthente gjithmon rezultatet, ne finale me ka ardh keq se e kthyen nga 0-2 ne 2-2 e me pas humben.

86-ta pa asnje diskutim!  kampionati i maradones

86-a, me televizorin ne oborr, nji fresk ne 2 te notes me te kenoq shpirtin. Tigana, Platini Zhirez, Burrucaga, Maradona,Bergomi, Altobeli, Pfafi, Culeman,  Scifo, Hugo Sanchez, Aleinikov, Belanov, Lineker, Josimar, Socrates, Careca, Zico, McLeish, Zubizareta, Butragenjo, Harold Shumaker, Hans Peter Brigel, Andi Breme, Karlheinz Foster, Pierre Litbarski, Lotar Mateus, Rudi Feler, Klaus Augentaler, Felix Magath, Klaus Allofs, Karlheinz Rrumenige

 

Bilardo,Bearzoti,Telesantana,Lubanovski,Bekenbauer, Gi-Thijs........   stadiumi Azteka..smiley

 

p.s Harold Shumaker eshte Toni Shumaker, apo jo?
 

Po Shumaker i modh eshte.

Italja Novanta.

Una estate tedescha smiley

Nuk do ta harroj kurre 2002-in dhe magjine e atij lojtari te mrekullueshem qe ishte Ronaldinho.  

Po sikur the qe futbolli eshte loje e merzitshme per idjotet (o diçka e ngjashme), apo ishte zhardini grua me femije qe e tha.

Vetem per te dhjere ideologji dhe politike vine ketu. 

Ne radhe te pare, kam qene adoloshente dhe ne ate kohe ishte i kendshem. Ne te dyten eshte sport idiot ne menyren se si eshte katandisur. Kur nuk ka me natyralitet loje, behet i merzitshem.

Zhardine, me spjegon dot kur nje sulmues (futbollist) quhet: "pozicion jashte loje" aka off-side..?

Me leje a ta them une? smiley

thuaje Moza, se Zhardineja zhgenjeu...

Kur lojtari vrapon me shpejt se topi smiley 

kaq e thjeshte?smiley   po mire, lojtari mund te vrapoj me shpejt se topi dhe se lojtaret kundershtare. kjo dmth qe eshte nje lojtar cilesor,  me i shpejte nga tjeret dhe eshte gje e mire..  por  duhen  plotesuar ca   kushte dhe predispozita  te tjera  te quhet ''pozicion jashte loje''.smiley

He mo he, eshte kur kapet  pertej mbrojtjes dhe ne momentin qe dergohet topi  niset menjehere . Dicka e tille eshte. smiley

e mire, kesaj radhe ju afrove me shume. por jo tamam..smiley  sidoqofte ja ke idene.

Tani, nuk dua te shes mend me njohurite e mia ne futboll...smiley Di vetem qe eshte rregull i panevojshem/ i merzitshem. smiley

Te ishte i panevojshem Inzaghi ulej tek porta pinte cigare me portierin per 90 minuta smiley

I panevojshem per mua i/e dashur... smiley Pastaj, kush eshte ky Inzaghi? Emer i bukur qenka: egzotik.

Zhardin, po shifja nje dite nje ndeshje futbolli. Cuna diku 9-10 vjecare. Interesante me I pa si luajne ne ate moshe. Nejse ta bej storyn short, ishte njeri, nje hilacak qe rrinte vec offside. Afer portes te kundershtarit. Vec kur I vinte ndonje top, aktivizohej. E kishte fiksim te bente goal. Nje lazy arse. Te kish qene cuni im, e kisha heq prej loje. Kalama hilacak qe ne ate moshe! Me ngriti nervat smiley

Hey, paska qene i zgjuar ky femija..smiley

smiley

Di vetem qe eshte rregull i panevojshem/ i merzitshem.

Zhardine, per ty si femen e ftof ne tajare te gjitha rregullat jane te panevojshem dhe te merzitshem, sepse rregullat jane patriarkale, ndersa matriarkati eshte kaosi si forma me larte e dashurise dhe lirise. Çi qi tom, me nje fjale.

E tregove perseri inorance tende, dyfish edhe si injorante futbolli qe kerkon te japesh mend pa pasur mend fare, vetem levozhga ke.

Pa rregullen "jashtloje" nuk do te kishte futboll (do te kishte vetem nje grumbull para porte).

Eshte shembulli me i shkelqyer qe vetem rregullat e panevojshem dhe te merzitshem krijojne lojen (dhe lojen e Krijimit).

Prandaj raca jote eshte rrezik per shkaterrim te tere Krijimit, jeni shume me te rrezikshem se Enveri dhe Hitleri. Te frikshem jeni, pikerisht se jeni gjithe dashuri.

 

Mbase di rregullat per tenis. Mos bej kshu. smiley

Zhardina si shpirt. E do te emancipuar, e do moderne, e do mendjehapur, e do liberale tolerante, e do te artikuluar, e do spontane, te gjitha i ka. Shembulli i femres moderne qe eshte ilac per ambientin dallkauk shqiptar. Kuptohet...ne kete rast dallkauku je ti o dinosaur heretikus erecticus. 

Kokoleps, dallkauku i satom o legen.

 

Ca ke re heretik qe nxehesh dhe e humb toruan? Muhabet po bojm. Jeton dhe ne perendim ti. A i flitet femres ashtu?smiley

Zhardina nuk eshte femer, Zhardina eshte femen, gje qe ben dallim te madh. Por ky nuk eshte muhabet per te kokolepsur dhe te zilepsur nga perversioni i perendimit, te prejardhur nga kriminaliteti i lindjes.

Edhe une muhabet jam duke bere, nuk jam duke te gjuajtur n'shpulla siç e meriton.

 

Tike, ca eshte dallimi femer femen? Mos jane ato ruset? Mfal per injorancen. 

Femen jane si kjo.

 

Zhardina sme duket e tille. Ka nje sharm afashinant qe ti se kap qe se kap dot. 

Ate qe kap une dhe qe nuk kap po une, eshte e majte afashinante si puna jote, e hidhni voten ne nje vërë.

Qe ne fakt as du me e kap, po hajt na ka zene halli perderisa jom duke bo muhabet ne Peshk.

 

Qetesohu tike. Mos u bej antagonist per gjithcka. Jeta eshte e bukur per tu kaluar me grricje virtuale. 

Faleminderit per komplimentet Kokoleps. x

Te duhen:

-kamomili
-meditimi (mundesisht eksperiencat jashte truperore...smiley )
- e di vete cfare tjeter

P.S. Perqafime te ngrohta i dashur( per fat te keq nuk mund te dergoj ate emotikonin e lezetshem. smiley ) !

Kurse ty te mjaftojne dhe te teprojne eksperiencat brendatrupore.

 

Hap syte dhe lexo mire H. Ato qe kam shkruar me siper jane auto-ironi, pikerisht per injorancen time mbi futbollin. Nejse, gjithmone i vleresuar eshte ky entuziazmi yt!

Kushedi sa e holle eshte autoironia jote, kaq e holle sa nuk ekziston fare.

 

Lojtaret do luajne diten ne pike te vapes atje megjithese eshte dimer.

Mua me erdhi pak keq per keta te gjoret qe e hengren me keq kur u kthyen te Kimi.

Botrori me i shemtuar USA94,megjithe suprizat e kendshme Bullgari e Rumani,bashke me ate te 2002 ne Kore.Botrori i 2006 nga me te bukurit. Uruguay - Ghana e botrorit te fundit ne çerekfinale me shume emocione. 

per mendimin tim deri te USA 94 ishte akoma interesant kampionati Boteror... pastaj, France 98 por edhe me pas, ra ndjeshem cilesia e futbollit.
aso kohe kishte hyre ne fuqi "ligji Bosman" dhe ne futboll filloi rendshem globalizimi. ne ekipet kryesore nacionale qe zakonisht furnizojne kombetaret perkatese, ka me shume lojtare te huaj se vendas.. kjo beri qe sidomos ekipet e medha te humbasin identitetin, apo sic e quajne ndryshe "shkollen e tyre", duke reflektuar ne fushe loje mediokre dhe ndeshje cilesisht te dobeta!

Nuk jam dakort, disa nga ndeshjet me te bukura te kampionateve nderkombetare jan luajtur vitet e fundit, te kujtoj vetem France-Brazil, France-Itali, Hollande-Spanje, Kore-itali,Gjermani-Itali,  disa ndeshje te Uruguajit, Ganes, Korese, Turqise etj. Problemi eshte se njerezin jan pertace dhe i duan te thjeshtezuara gjerat. Ne duam disa ekipe te medhaja sepse ashtu behet me e lehte dhe me e shpjegueshme. Disa kombe te medha me karakteristika te vecanta dhe cdo gje ka kuptim. Ne fakt bota eshte ashtu sic eshte dhe futboli sot po shkon drejt nje pasqyrimi me real pavaresisht se ka korrupsion galopant.

Jam i mendimit se ky botror do te jete botrori me i bukur qe kemi pare ndonjehere. Ronaldo, Mesi, Suarez jan po aq te mire sa cdo krye treshe qe ka luajtur ndonjehere ne ndonje botror. Ky botror do te kete edhe shume surpriza pasi qe ka shume te rinj dhe shume skuadra te reja qe do te na suprizojne dhe mendoj se ka shume mundesi te fitohet nmga skuadra qe nuk jan fare favorite. Ja nje liste e skuadrave qe mund te fitojne botrorin.

Meksika

Uruguaji

Belgjika

Nigeria

Anglia

Kolumbia

Anglia?? Kur se fitoi me Lampard,Gerard,Becham,Terry,Rooney,Ashle Cole etj nuk di kur do i bie radha..mire keto te tjerat po Meksika??

Anglia per here te pare kete vit po rri me gojen kucur sepse zakonisht media angleze te can menderen... kete rradhe po e luajn mire lojen... kan shance te medha. Ne qe e kemi ndjekur futbollin anglez e dime qe Anglia ka nja dy-tre lojtare te rinj jashtezakonisht te mire te cilet kan per te shkelqyer ne kete botror po ju eci dhe sebashku me eksperiencen e Gerardit me shoke. Pika me e dobet e Anglise eshte trajneri.

Meksika ka disa lojtare te mire, por mbi te gjitha ka futboll te mire dhe skuader te mire. Ngelet per tu pare.

Meksika eshte ne botror fale Amerikes

Edhe Amerika mbetet skuader e mire dhe e forte gjithmone e nenvleresuar dhe gjithmone surprize ne rezultate dhe stil loje.

Kyci i gjith ketij botrori do te jete pikerisht dalja nga grupi, jam i mendimit se skuadrat qe do te dalin nga grupi te gjitha do te kene nje shanc per te fituar.

ashtu de, jo po qe ta dine keta qe se dine nga i bie Amerika.

Amerika, pervec Ukraines dhe Belgjikes, i ka rraf te gjitha ekipet evropjane, keto dy vjet, me Itali, me Spanje, Gjermani, Bosnje, Skoci,Turqi etj, etj

"Mesi". pa diskutim, sot, lojtari me i mire ne bote! Po mire, a mendon ti se Mesi kete Boteror do te jete me mire se 4 vjet me pare? une jo! bile Mesi 4 vjet me pare ka qene me ne forme se sa Mesi sot! ashtu sikurse edhe gjithe ekipi i Argjentines... por ketu kemi nje problem tjeter. ekipe si Argjentina, Franca Brazili, Portugalia etj... i kane lojtaret qe luajne ne kampionatet me te forta, Angli, Spanje, etj dhe luajne gjithashtu ne ekipe te forta protagoniste qe luajne per titull kampion dhe Cl, intensivisht 2 ndeshje ne jave... ne fund te sezonit ketyre u kane rene baterite! prandaj Mesi nuk kapte top me kembe 4 vjet me pare.. apo Roonie i Anglise, qe per mua eshte lojtar i shkelqyer, i binte topit me kerci... ndersa francezet me nje ekip goxha te pjekur, nuk pasonin dot 3 here me njeri tjetrin... derisa sa dhe u zune me grushta me njeri tjetrin..smiley

sot, edhe sikur te kesh nje ekip medioker, mjafton te kesh 11 lojtare fizikisht mire, fit dhe qe jane te disiplinuar taktikisht gjithe ndeshjen, dhe shkon shume lart. kete e bere Greqia ne Evropian apo Korea ne Boterorin e 2002.. talenti dhe loja e mire, tashme jane dytesore.

Spanja ka bere perjashtim keto 6 vjetet e fundit sepse ka pasur fatin ta furnizoje Kombetaren 90% lojtare te Barcelones qe luanin futboll symbyllur, automatikisht.

Belul

Jam i mendimit se Mesi eshte po aq i mire sa kater vjet me pare. Mesi ka ruajtur nivelin golashenues me me pak mundim. Bazoju statistikave. Mesi ka per te shkelqyer!!!! Asnje dyshim. Mbaje mend.

Argjentina me Mesin, Zabaleta,Di Maria,Higuain,Mascherano, Demicheles, Aguero nja dy a tre te Interit... eshte e pabermbajtshme. Skuader edhe me e mire se Spanja kete vit, dhe per mua favoritja kryesore.

te lumte goja o ora1,po te lista pak me lart nuk i ke permendur fare bardhekaltrit.nejse,me vjen mire qe per shumicen ketu 1986 eshte me i paharruari,kujtoja se ishte vetem per mua si argjentinas dhe maradonist i thekur qe jam

o ora, Mesi eshte lojtar i madh dhe ka mundesine te bej diferencen!  por ti mos fol me kaq siguri.

cfare statistikash do?  ate qe thashe me siper, pra qe Mesi ne nje gjendje te shkelqyer  4 vjet me pare (kampion i Spanjes, kampion i CL  dhe  Argjentina  me lojtare shume cilesore qe loznin me Inter, Real Man United etj)  po prape Mesi nuk qullosi gje..?      apo ate qe Mesi luan nje rol krejt tjeter  te Barcelona, gjithashtu Barcelona luan nje futboll krejt tjeter  nga Argjentina  dhe  kjo ka rezultuar  qe  Mesi e ka te veshtire te pershtatet ne Kombetaren e Argjentines, apo jo..?

Xhamadani vija - vija, Amerika, Gjermania smiley

Italy, USA - 2 skuadrat me te dashura. smiley

Moza si bilbilfryrese qe je, ty do te pysim per nanji penallti te dyshimte.

Yeah yeah, ty kush t 'tha qe eshte shqipo ai s'na the?!!  Apo pe zusi and guess what- sounds albanian !! Trego shoket ! 

po mire o Moza po si su bone kuriozie me dit edhe nga ca rrethi i Shqipersise eshte i madhi Zusi qe do ja ngreme permendoren sivjet.

M'vjen keq qe po ta them, po mos u mprif per ndonje shqiponje tattoo po as me shenja too. Lol 

Veshtire e ka Hondurasi, sa te jete Greqia verdalle

Notti Tragiche!

Italia novanta, fitoi gjermania dhe u hapen ambasadat.

Kur traineret e ekipeve kundershtare shifen sy me sy dhe tundin koken me mahnitje : What in the world is this ?, tregon qe ajo qe po ndodh ne fushe i perket disa dhjet vjecarve me vone. Kjo ka ndodh vetem dy here : Hollanda'74 dhe Brazili'82 . Dhe per ironi asnjona nuk fitoi Kampionat. Hollanden e vun perfun arbitrat dhe " catenaccio " gjermane, Brazilin mendjemadhesia dhe nji " Pablito" Rossi.

Botrori me i bukur eshte ai qe shifet live ne stadium: '94 ! smiley ( Na pla-by ne qofte se mungon modestia) smiley

Me i bukuri ai i 2006 e 2010.

Belul, e lujte argjentinen?

jo.  Argjentina ka lojtare shume cilesore.  nje ekip i afte te fitoj edhe Boterorin, por nuk jam i bindur.. dua ta shikoj nja 2 ndeshje te krijoj nje mendim  te qarte.

70% e merr brazili,20% argjentina dhe 10 % spanja meqe nuk u ngelet qejfi   spanjishtfolesve te amerikes latine!

te tjeret te ngrohen ne diell dhe ne shalet e travestive te riossmiley

 

botnori i nodhtetetes, ndersa goli me i bukur ai i bergkamp ndaj argentines ne qerekfinale...hergute, hup holland. te dhjere neper finale por krenare.

filloi mo n'fun,kan me na neru kroatet,,shpresoj.

Hajd me kom te mare , Deutschland uber alles smiley

goli i Careca's ne '86, cerekfinale brazil - france ka qene momenti qe mbaj mend qe kam nis me pa botror. Pastaj botror i paharrushem eshte '90 me Schillacin qe u kthy ne idhullin e Italise

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).