Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 76

337 Komente

Nga Mero Baze

Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ka paralajmëruar nisjen e disa “çështjeve”, të cilat, sipas tij, do të ndryshojnë fatin e historisë sonë në rrugën e integrimit në Perëndim. Shumë vetë i ka entuziazmuar kjo deklaratë.

Pritshmëria e opinionit publik është aq e lartë për arrestime të nivelit të lartë politik, sa janë gati të besojnë çdo grimasë të kryeprokurorit.

Edhe pse qysh kur ka ardhur në krye të prokurorisë, Llalla nuk ka bërë asnjë gjest të natyrës politike, kjo është deklarata më poltike që ndonjë kryeprokuror ka bërë ndonjëherë dhe që ka lidhje me akuzën e lidhjes së krimit me politikën.

Por a mund të presim diçka serioze nga një qasje e tillë e kryeprokurorit?
Besoj që duhet t’ia kursejmë vetes një zhgënjim të ri.

Kryeprokurori nuk ka nevojë të bëjë paralajmërime për peshq të politikës dhe as të botës së krimit, pasi gjithçka që do të bëjë më pas, do t’i klasifikohet si politikë penale. Ne kemi nevojë për një kryeprokuror që të mos ketë tabu për politikën, por ta kthejë prokurorinë në një pikë vizitash të përditshme të politikanëve, që duhet të japin llogari.

Nuk kam aq guxim sa të them që Adriatik Llalla do marrë të pandehur Sali Berishën për 21 Janarin, apo Lulzim Bashën për Rrugën e Kombit, Fatmir Mediun për Gërdecin apo Arben Imamin për plaçkitjet në ushtri…

E di që as i mendon këto gjëra. Por përtej paralajmërimeve bombastike, do t’i rekomandoja kryeprokurorit të bëjë disa gjeste të thjeshta, që plotësojnë punën e tij të përditshme.
Ai ka hapur hetim penal për çështjen e drogës së avionit në Divjakë

. Ajo histori u bë telenovelë në opinion publik dhe u keqpërdor në mënyrë ekstreme. Një nga arsyet përse u bë telenovelë, ishte dhe prokuroria, e cila nuk vepron dhe ndan gënjeshtrat nga provat, por i lë çështjet kriminale në mëshirë të spekulimit politik.

Tani rekomandimi im është i thjeshtë. Sali Berisha ka disa deklarata publike, ku pretendon se ka informacione të vërteta mbi disa nga hallkat e këtij trafiku....

Sali Berisha dërdëllit çdo ditë për fakte që i ka vetë ai dhe nuk ia tregon askujt për trafikun.

Prokuroria duhet ta zbatojë ligjin dhe ta thërrasë si person në dijeni për krimin dhe të dorëzojë faktet. Pastaj t’i hetojë dhe t’i kthejë ato në prova. Ky do të jetë një mision real opozitar i Sali Berishës dhe një punë konkrete profesionale e Adriatik Llallës

Uauuuu, sapo pashe opinionin te regjistruar. Ndrova mendim per Artur Zhejin. Bravosmiley

smiley , asht i mire ne debat dhe historian i zoti , dhe une kam deshire ta degjoj

+1

Tomka… zbulimi i rrallë për britanikët

Filmi shqiptar i prodhuar në diktaturë, tashmë i restauruar, “Tomka dhe shokët e tij”, me regji të Xhanfise Kekos, do të shfaqet në kinemanë londineze në datat 7 dhe 18 qershor.

Lajmi u bë i ditur dje, nga Arkivi Shqiptar i Filmit. Në njoftimin për mediat thuhet se biletat janë shitur për shfaqjen e “Tomkës…”, ndërsa pritet të ketë një prezantim nga aktori Herion Mustafaraj, në rolin e Vaskës, që do të drejtohet nga Ben Gibson producent dhe drejtor i London Film School.

Aventura e një grup djemsh të vegjël në kohën e luftës naziste, ku “komandanti” i tyre Tomka, janë të zemëruar me gjermanët. Fabula flet për partizanët që kanë rekrutuar grupin e djemve për të spiunuar pushtuesit. Lufta si një argëtim. Xhanfise Keko i jep atmosferë klasike aventurës, përshtatur në një stil nga kinemaja italiane të neorealizmit. Filmi është restauruar kohët e fundit dhe është parë në Britaninë e Madhe si një zbulim i rrallë. Restaurimi i filmave shqiptarë ka qenë një nga projektet më emergjente që është pohuar jo vetëm nga kineastët, por dhe nga vetë AQSHF.

Në kuadër të këtij projekti është përfshirë edhe restaurimi i filmit të Kekos, kryer në laboratorin e Qendrës së Konservimit të Pasurive Audiovisuale pranë Bibliotekës së Kongresit Amerikan (LOC Audiovisual Conservation Center). Edhe pse nuk ishte nga filmat e rrezikuar, AQSH dërgon filmin e dytë, pas atij “Nëntori i dytë”. Është prodhuar një kopje e re 35 mm, pozitiv, bardhë e zi, me titra në anglisht, me idenë për t’u shfaqur në të gjitha mundësite e projeksionit arkivalë apo dixhitalë, për të pasur dhe një audiencë të gjerë ndërkombëtar. Si ky rast në kinemanë londineze. Mbi 35 vjet nga prodhimi i tij, ky film vazhdon nga më nostalgjikët për kinemanë socrealiste, prodhuar në vitin 1977.

Sikur te zbulonin dhe - Lulekuqet mbi mure. Nuk do zhgenjeheshin.

what can i do to the director, but you eat, eat...

BWW Reviews: Better Living Through Electricity: A Stimulating VIBRATOR PLAY at the MET

Sure, In the Next Room (or the Vibrator Play) is not Raisin in the Sun. But just as Lorraine Hansberry's classic embraced all of the issues surrounding race in 1959, so Sarah Ruhl's 2009 offering manages to deal in two acts only with a huge sample of the issues surrounding female sexuality and reproductive life - in two eras, the Victorian years and today. We get not only the female orgasm (a given, in light of the subtitle) but childbirth, lactation, lesbianism, the discontent Betty Friedan called the feminine mystique, the loss of children, the way medicine approaches the female body, and the contents and discontents of heterosexual intercourse. And thrown in for good measure are many aspects of the social relations of men and women. The whole discourse is carefully disguised as a drawing-room comedy shot through, particularly at the end, with Marquezian magical realism....

 

As many know, Next Room, set in a genteel town in New York State in the 1880s, just as Thomas Edison is busy electrifying life, turns on two different Edisonian innovations: the light-bulb and what we now call the vibrator. Like teenagers fighting for the TV remote, the sexes are struggling for control of these new technologies. The men, led by the perhaps ironically-named Dr. Givings (Reiner Prochaska), see light bulbs as a convenient substitute for candles, and the "apparatus" as a medical treatment for "hysteria." The women, led by the doctor's sexually-frustrated wife Catherine (Allison Duvall), see light bulbs as things to be dimmed, switched off, or even made magical in the service of sex, romance, and the imagination, "hysteria" as a male label for women's legitimate discontents, and a proto-vibrator as a way to have a wonderful time. There are no clear-cut victories in these struggles, any more than the opposition between the sexes is absolute, but by the end, the women have better lines and greater success...

 

The cast keeps Ruhl's fun going strong. Lia Seltzer is Sabrina, a patient, regal with her clothes on, comically orgasmic with most of her voluminous clothes off atop the doctor's treating table, who learns through the process what and whom she is actually craving (not her husband, it emerges)...

 

 Rona Mensah is regal in a different way, as Elizabeth, an African American wet nurse trying to function after the death of a child. And Vanessa Strickland, whom I admired as Laura in The Glass Menagerie, gets everything possible out a more meager role, as Annie, the nurse who is called upon to maintain a stoic scientific look whatever "paroxysms" her apparatus or her fingers may be inducing - until she finds something her poker face is not immune to. As a man who might be Dr. William Masters' lower-IQ grandfather, Prochaska is agreeably thick about the very subject in which he professes expertise.

 

Director Julie Herber keeps them all on their toes. My only criticism was that there were frequently moments when I felt a lack of clarity that the direction should not have permitted in Catherine's motivations and those of Leo (Jack Evans), a male patient and artist, who gets treated with a different device that has the same general effect.

 

That effect is orgasm, of course, but it is also the breaking down of walls, the most visible of which (in the mind's eye, anyway) is the wall separating each room from the other (and hence the title). The living room, at the outset a female space, is separated from the "operating theater," a male space, by a wall and a locked door. The inhabitants of each space need to spend more time with those on the other side, and men need to change their paradigms of what is acceptable and desirable (the women as well, to some extent). As the barriers finally fall, the mood turns lyrical, and the action ends with a kind of latter-day echo of the wedding dance that would often finish a Shakespeare comedy.

Eshte per te te ardhur keq mungesa e dinamizmit dhe persistences se ketyre levizjeve. Nuk arrijne dot te grumbullojne mbeshtetes(e) per kauzen feministe ose ate kunder vrasjeve per nder, dhunes shtazarake,etj. Cfare them une... kauze feministe... smiley

Are you fucking kidding me?...Only 25 followers?  smiley

Ca ke qe e kruan me CIA tone ti, apo te kane neglizhuar ne pergjime dhe ndihesh i nenvleresuar? smiley

CIA ka 25 following, jo followers (momentalisht ka 601K followers), kshu qe qeshja te shkau gau lol

Now 26

Po pra aty po dilja (followed by CIA)..Cia po ndjek vetem 26 kokrra  smiley

Po ta lexosh me mire do shohesh qe ne foto thote 151K (151 mije) followers. 25 eshte nr i atyre qe CIA ndjek ne Twitter.

oops, e paska thene xhibi.

Se kam harru me pyetur: A duall Shpipnija nga konferenca islamike?

smiley

Je shume i keq, Fiqo.

shoku Meta puthet me arabet, o fiqo! te gjitha kto kusure eshte i detyrum t'i beje se ja la saliu

Rilindja krijon institucionin e bilbilfryresave...sorry, bilbilfryresave...duke pare skepticizmin e Evropes per masat e deritanishme ne luften kunder korrupsionit. Duket se ideja fillimisht eshte fryre fuqishem nga ambasadori hollandez dhe me pas nga zv/Ministri i Drejtesise.

Speaking of llafe anglisht, ne Kukes u dashka te kesh eksperience hands-on qe te promovohesh ne drejtesi.

Me date 13 Qershor do bohet Ceremonija Solemne e Varjes se Byrbylit. Çdo punonjes administrate tashi do kete bilbilenë e vetë, perveç kartes ajdi. 

Rreth ores 13:00 do i fryjne te gjithe njeheresh ne menyre simbolike per te terhequr vemendjen e korrupsionit tani eshte rradha jone dmth, ndalu.

Nese bilbili nuk te punon, qeverija do dergoje dike specjal qe do te ta fryje sy per sy per te vertetuar nese eshte vertete ashtu. Ky grup fryresish  do ta marre bilbilin e prishur, dhe sippas procedures do te te duhet te frysh syte per nje jave deri sa te gjindet nji tjeter. Nese gjate kesaj jave ke nevoje urgjente per tu çfryrë, fishkëlle.

 

 

Meta s'e kishe pelqyer idene ama ....Rama eshte partner sazezh, jo qeverisje, la dajren dhe kapi bilbilin, por pune hic, m'i ka lene mua te gjitha, kishte thene, gjate vizites ne Kuvajt.

a thua do i bien me bilbilit policet e qarkullimit rrugor?

Vend i bekuar. Me shpejt!

..Kush shkel në truallin e tokës së skraparit,ka mbjellë në shpirtin e tij polenin e jetës të pavdeksisë! Diellin, tokën, yjet do i mbeten të fotografuara brenda syve të çdokujt vizitori!

Provoje i dashur vizitor!.

https://scontent-a-ord.xx.fbcdn.net/hpho...

https://scontent-b-ord.xx.fbcdn.net/hpho...

https://scontent-b-ord.xx.fbcdn.net/hpho...

https://scontent-a-ord.xx.fbcdn.net/hpho...

https://scontent-a-ord.xx.fbcdn.net/hpho...

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/h...

https://scontent-a-ord.xx.fbcdn.net/hpho...

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/h...

https://scontent-b-ord.xx.fbcdn.net/hpho...

Ambasadori Alexander A. Arvizu u shoqërua nga Kryetari i Parlamentit Ilir Meta dhe Ministri i Drejtëisë Nasip Naço gjatë një vizitë në Çorovodë, në 6 dhe 7 qershor. Vizita nisi me një tur të fabrikës AlbaShoes të sapohapur në Çorovodë, e cila punëson 200 gra dhe prodhon këpucë të cilat eksportohen në të gjithë Europën. Më pas grupi përjetoi sportin e rafting në Kanionin e Osumit, së bashku me Federatën Shqiptare të Rafting, dhe përfundoi mbrëmjen me një darkë tradicionale shqiptare me ushqime të zonës dhe muzikë popullore nga këngëtari nga Skrapari, Dule Malindi. Ditën e nesërme, Ambasadori Arvizu, i shoqëruar nga Kryetari i Parlamentit Ilir Meta dhe Ministri i Drejtëisë Nasip Naço, vizitoi shkollën e mesme “Ramiz Aranitasi” në Çorovodë, ku Ambasadori i nxiti nxnënësit që kur të zgjedhin drejtimin e studimeve universitare, të marrin në konsideratë profesione që janë të dobishme për zhvillimin ekonomik të Shqipërisë, si agrobiznesi apo turizmi. Turi në këtë rajon u përmbyll me një vizitë në Berat dhe një shëtitje në rrugën e re të këmbësorëve, e cila është financuar nga Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim.

Shqipria dhe Kuvajti jane vellezer, mesohet te kete thene kryetari i kuvendit.

E infektoi keq ai saluku kte. Rama u tregu vizionar qe nuk beri aleance me berishen se po ta kish bere, tani do ishte infektu dhe ai

Edhe ketij i ka pas fol mire baba per kuvajtin kur ishte i vogelsmiley

Keto liderat tane kane 20 e ca vjet qe shkojne ne kuvajt e po duarthate kthehen , pervec ndertimit te  ndonje xhamie ku ngrejne bythen perpjete mileti 5 here ne dite.Pse i bejne dem paret e buletave se kuptoj. cmenduria ka thene ajnshtaini eshte te besh te njejten gje perseri e perseri e cdo here te presesh rezultat te ndryshem.

Wikileaks i pergjigjet cicerimes se CIAs smiley

Goldman Sachs CEO: “Income Inequality Is A Very Destabilizing Thing In The Country”

The CEO of Goldman Sachs thinks the economy isn’t doing enough to benefit those at the lowest end of the income spectrum. Lloyd Blankfein, in an interview with CBS, said that income inequality is “destabilizing” and “responsible for the divisions in the country.” Calling it a “very big issue … that has to be dealt with,” Blankfein said that whether or not the economy grows faster, “too much of the GDP over the last generation has gone to too few of the people.”

Blankfein himself is firmly a beneficiary of one of the drivers of the yawning gap between the richest and everyone else: high executive compensation. Blankfein earned $23 million for his service as Goldman’s CEO and chairman in 2013, making him the highest paid chief executive at any U.S. megabank.

ne fillim t'a marr, pastaj c'nuk me duhet t'a jap prape, qe te kem c'te te marr neser, per te plotesuar edhe neser ato qe do me duhen.

ceshtja eshte vetem: cfare i duhet lloyd blankfein me soj e sorrollop (bankieret e, jo farefisi)?

Ha...Ujku po thote qe i beka keq mishi per shendetin

Ka nje vite ky lajm gjembace. 

Ne Ameriken e Veriut ( por edhe ne Evrope) ...eshte rritur me dhjet mije me shume, numuri i vetvrasjeve, per shak te krizes dhe ...te renies se kujdesit, per shendetin mendor....!
Na duhet te lutemi,...qe njerzit tane andej, te mos preken prej " virozave te tilla " !

Keta e vrasin se nuk kane pare keq, ne pasi mbijetuam tallonat, 91-92, 97 cdo gje na duket xhenetsmiley

vallaj, o grava, atje kane perfunduar deri ne ate pike sa per t'i cuar femijet me antiplumb ne shkolle. Gati nje here ne dy jave po vijne lajme per vrasje te pafajshmish kot me kot. vetem muajin e fundit ndodhen nja tre

http://www.huffingtonpost.com/2014/06/12...

kafemania ne shqiperi arrin kulmin
i will kill myself, but first let me take a coffee.

The Heat being booed in Miami... priceless

Shih nga sekondi i 55. Sa e turpshme!smiley

Eshte turp Dora sikurse dhe financimi i tyre nga Amerikanet per te rrezuar Asadin...Ai plehra(jone) eshte nje nga keto mostrat e shperngulura nga Siria... Amerikanet keta mostra i financuan ,i armatosen dhe ju bene trajnime ushtarake .Tashme qe Asadi i vuri shqelmin dhe po largohen me mijera i hodhen bazat ne Irak dhe po i vene flaken vendit..Kerkojne nje konfederate shtetesh sharia me qender Arabine Saudite (nje prej redgjimeve terroriste qe po i mbeshtet).....E hapen kutine e Pandores tashme

Konflikti nuse-vjehërr: Në vend të lërojë arat, shkon në plazh me shoqe 

Si dhe:

Ndërkohë që një ditë pas denoncimit të nuses së re, vjehrri i saj ka telefonuar mbrëmë sallën operative të policisë për të njoftuar se ajo kishte dalë sërish për kafe. “Alo policia? Nusja e djalit tim ka dalë sërish nga shtëpia."

Po te kishte ara ne plazh, s'do kish konflikt, mbase.  

Nuk I dha ca helm miu me pikatore rojes??!! 

Cik si ekstreme kjo zgjidhja? smiley. Me e thjesht me mbjell miser ne plazh e nje rruge e dy pune smiley

Ose me germu te ara, ne vend me mbjell misra me bo ndonje pellg me uje. smiley vjerr posesiv.si me qene e vetja. Perverti. lol 

Ose me germu te ara, ne vend me mbjell misra me bo ndonje pellg me uje.

Moza me shoqe shume qe po diskutoni per lerim arash te vjerrit nga nusja (ose anasjelltas), hiqesh si gjasme naive, por qenkerke edhe ti nje qe ... 

Ketu ke literature per arketipin e lerimit te ares (Tokes Meme), shembuj ngado ne bote: Greqine e Lashte, Rome, zonen indoevropiane, popull hebre, Orient, Polinezi etj, qe tregon se ka nje nderlidhje midis aktit seksual (hedhjes se fares, sipas teje "me bo ndonje pellg me uje") dhe punimit te tokes, ares, gruaja si are per tu leruar (sharja shqip: "Te lerofsha nenen"), parmenda si kult fallik etj.

Zhardina bla bla bla ... 

 

Bawd

Boult, take her away; use her at thy pleasure:
crack the glass of her virginity, and make the rest malleable.

BOULT

An if she were a thornier piece of ground than she
is, she shall be ploughed.

                                                        Pericles, Prince of Tyre - Shakespeare

 

Heretiko, po qenkerke dhe ti nje dirty minded ama. Shif sa 'analizon' nje dicka qe une po tallesha, beja shaka. Mos germo aq shume dhe ti, se qenin e ngordhur do gjec. 

Me te qeshme e me te ngjeshme eshte kjo pune, dhe ne rastin tend me dashka apo pa dashka ke selluar ne shenje.

 Ndersa per mu dirty minded e kam prej jush, me konkretisht prej teje dhe zhardines qe me linkonit pjese nga filmi "dirty dancing" me lerimin e tokes bujqesore djerre ne Amerike.

Kete po them edhe une, derime sot germimi i tokes (lerimi i arave) vetem qenin e ngordhur ka nxjerre ne drite.

Megjithate kot flas edhe une, kot fare, se po i "tregoj arat mamase".

 

Faqja bota.al, paska artikuj interesante, por si shumica e faqeve shqiptare e ka vdekje te vere nje link te burimit nga i merr materialet, ne fund te artikujve te saj. 

Shqip-hajdut-mani publicistike.

Çfare bohet keshtu mer vella....???

Ekzekutohet me 4 plumba kandidati i PDK, Elvis Pista, s'dihen motivet

Elvis Pista , kandidati për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e PDK-së është vrarë në Rahovec ndërsa motivet janë ende të panjohura. Vrasja është raportuar edhe nga Policia e Kosovës, ndërsa ngjarja ka ndodhur rreth orës 00:45 min në oborrin e një restoranti.
 
Sipas policisë Elivs Pista ishte në restorant me bashkëshorten dhe të njohur te tjerë, ndërsa sa ka dalë është qëlluar nga pas me armë zjarri në një distancë rreth pesë metra largësi. Nga hetimet e para arma e krimit është e kalibrit të vogël dhe mund të ketë pasur dhe silenciator.
 
Nga skena e ngjarjes i dyshuari kishte zënë prit pas një muri që ishte i mbuluar me një bime dekorative dhe nga ai pozicion e ka qëlluar viktimën Pistën me katër plumba.
 
Elvis Pista ishte një nga kandidatët më të votuar të Partisë Demokratike të Kosovës në zgjedhjet e parakoshme parlamentare të 8 qershorit.

Edi Rama vs Adi Krasta tek restorant "Padam" ne 14 maj 2014, nje histori e publikuar me vonese dhe njeheresh e mitologjizuar ne nje lufte epike luge vs pirunj.

Faqja imalbania.com thote qe shkak eshte bere deklarata pro RTSH e Krastes dhe kritikat e tij per monopolet mediatike qe lidhen me politiken, tip PS/Rama - Top Channel.

Nga ana e tij, restorant "Padam" falenderon Kryeministrin, Krasten, dhe gjithe mediat per reklamimin qe po i bejne.

Ministria e keltyres ka vendosur te veje nje pllake perkujtimore:ky restorant u be fushe beteje legjendare e KM me bajlozin krasta.Thone qe do te futet ne listen e atraksioneve turistike te kryeqytetit smiley

Shqiperia do te jete vizita e pare e Pape Francis ne Evrope

Mesuan edhe katunaret nga keto .tobe ekstrafukurallah .vallahi bilahi qe kur u prishen kooperativat katunaret vetem per hashash e seks e kane mendjen .jane bo me keq se hippies e californise ne vitet 60.smiley

Sandër Rica ka provuar të praktikojë me gruan e të dashurën gjithçka kishte parë në internet dhe në filma.

Ngjarja e pazakontë që bënte fjalë për seks treshe e çiftit provincial më bashkëfshataren e tyre 49-vjeçe fillimisht nuk është besuar as nga vetë policia.

I paska dhon zgjidhje prombleve komplekse soncjale qeverija

Sa mire do ishte qe fjala kurve te behej e paligjshme... 

Mire do ishte te mos ekzistonte ajo fjale.
Por me mire akoma per shoqerine kur nuk ekzistojne Kurvat.

Me edukimin e shoqerise me vlera dhe norma edhe fjala kurve do zhduket.

Pse te dogji ty?smiley

Si dhe bashke me fjalen kurve zhduket edhe fjala kurvar.smiley

Shpresoj qe nje nga vlerat per te cilat flisni ka te beje me respektin ndaj gruas dhe zgjedhjet qe ben mbi trupin e saj.

Per pyetjen tuaj, le te jemi te qarte, si femer nuk me djeg aspak kur tjetri mendon qe kam marredhenie seksuale te shpeshta me partnere te ndryshem. Nuk me 'djeg' as kur jepen morale mbi fatkeqesine e te qenurit e lire ne ate aspekt. Shqetesues per mua eshte fakti qe gruaja duhet te ruhet nga te gjitha anet prej frikes se etiketimit qe si perfundim e ndrydh brenda shtepise (ferrit) se babait apo burrit pasi shkembehet si mall.  

Po ngaterron Lirine me Kurvllekun

Ose me mire te themi, e ben qellimisht. Sepse kurvlleku eshte kur ja dredh dikujt. Kur ke axhende te fshehur ne nje marredhenie, me dashnor dhe qirsa.

Kurvllekun nuk e mbron dot feminizmi smiley

Mbase kam lindur dje qe s'paskam ditur qe kjo fjale nuk i referohet kryesisht femrave te 'perdala'.

Po mire, ju pyes: a nuk eshte pikerisht prej frikes se femra do sillet si kurve qe bashkeshorti dhe babai shqiptar e mbajne te shtypur brenda shtepise?

Nuk ngaterroj gje sepse “kurvlleku” eshte thjesht term afektiv, denigrues ne kete rast, qe reflekton me shume moralet/gjykimin e folesit se sa nje realitet ku femrat jane te ndara ne kurva dhe jo kurva. Dhe po, liria qe ushtron brenda dyerve te shtepise dhe ligjit nuk duhet te jete puna e kujt dhe nuk duhet perdorur per ta paragjykuar dhe shtypur ate tjetrin.

Jo moj jo. Reflekton gjykimin e folesit!!!!!!!!!

Sipas moralit tend, kush e dredh dhe funksionon me axhende te fshehur ne nje marredhenie nuk quhet kurve?

Eshte kjo lloj sjellje denigruese dhe e ndyre, si veprim. Fjala kurve thjesht
pershkruan fenomenin.

Te isha adoloshente, mbase ashtu do ta quaja, por meqe nuk jam, nje njeri te tille e gjykoj te pasinqerte dhe te pandjeshem ndaj ndjenjave te partnerit/partneres.
Nejse, problemi kryesor me fjalen kurve per mua eshte i lidhur me pritshmerine qe kane njerezit per nje sjellje shembullore te femres nderkohe qe devijimet e meshkujve nga ajo qe konsiderohet e moralshme ne marredheniet bashkeshortore, ne rastin me te mire tolerohen, ne me te keqin mirepriten ose nxiten.

Fakti qe ka shoqeri ku kurva denigrohet, ndersa kurvi tolerohet (biles mirepritet ose nxitet), nuk ka te beje me gjykimin e fenomenit.

Kjo quhet alibia e kurves femen, sepse fenomeni ne thelb nuk eshte specifikisht as femror dhe as mashkullor, ne kuptimin qe i permbledh te dyja.

Njekohesisht nuk ka te beje vetem me aktin seksual siç mendojne kurvat dhe kurvit, qe ne fakt nuk mendojne gje tjeter perveç aktit seksual, ku kane mbetur te bllokuar si pune e derrit dhe doses. Nuk i ben te shkojne dot pertej, as me baromine.

Psh: te jesh jesh kurve ose kurvi ne Peshk do te thote te komentosh kunder tjetrit me fraza te pergjithshme llapaqense qe nuk thone asgje me argumente te qarta, njekohesisht duke akuzuar tjetrin qe nuk jep argumente (plus duke genjyer pa cipe, ndrrim llagapi, ndrrim pozicionesh me sot e me neser etj). Dmth tamam siç bejne kurvat: "hik mi kurve e m ....!".

 

E kuptoj kete prirjen tende neandertale Heretik i dashur, por vazhdoj te mendoj qe duhet te qetesohesh.

Ti kupton nje lesh, se po te kuptoje nuk do te flisje vazhdimisht te njejtat maskaralleqe. Per me teper nuk te intereson te kuptosh, nuk te leverdis. Nuk rrijne bashke: edhe aktivitet ne Gare de Lyon, edhe te kuptosh.

Ja shikon qe quan kerkesen per permbajtje e per te mos tradhetuar intimitetin tend me partnerin e quan veti te neandertalit, tipar i te kaluares obskurantiste.

Pavarsisht degradimit te dukshem deri aty ku nuk mban me, prodhim i te cilit je ti me shoket e tu virgjeresha qe nxjerrin pederaste themeluesit e feve, ka progres edhe ne kuptimin e moralit dhe aplikimin e moralit, ndryshe nuk do te kishte progres as ne shkence, as ne art, e as kudo tjeter ne çdo fushe te kultures. Tjeter pune se kjo nuk vihet re ne menyre masive, sepse mediat jane ne dore te karakurvave, te cilat e tregojne bote si veten.

Perveç kurves ka edhe nje koncept niveli me te larte virgjerie: karakurva. Por kot me ta shpjegue, nuk ha pyke nga ajo ane.

 

Po mire Heretik, po te te jap pergjigje meqenese e kam kaluar gjithe diten ne shtrat duke vuajtur nga gripi dhe s'jam ne gjendje te bej gje tjeter. Po ashtu, shfrytzoj rastin per te rrefyer qe me shijojne bashkebisedimet tona mbi çeshtjet e femrave, feminizmit, ç'eshte e pranueshme dhe e papranueshme moralisht; pra tema qe zakonisht hapi me shoqet e mia te ngushta. smiley

Ne radhe te pare, nuk e di sa eshte e dobishme ta quash tradhetine “kurvllek” dhe ato qe tradhetojne "kurva" ose "kurvare." Mbase, perdorimi i ketyre termave te dhunshem ka te beje me botekuptimin e secilit, por dyshoj qe edhe me ambientin konservativ-patriarkal shqiptar ku marredheniet seksuale konceptohen vetem brenda marteses (çdo gje jashte saj gjykohet ashper). Ajo qe jam munduar te shpreh me siper eshte qe njeriu eshte qenie komplekse dhe nuk eshte e drejte te formojme gjykime te ngurta duke u bazuar mbi nje gabim te bere. Por nuk besoj te kem thene qe te tradhetosh besimin e partnerit/partneres tregon ndonje virtyt, perkundrazi. 

Perseris, problemi im me fjalen “kurve”, eshte kuptimi primar i saj dhe pavaresisht se perdoret ne kontekste te ndryshme, sinjifikuesi mbetet i njejte: i femres se perdale, hores apo prostitutes. Pakujdesia qe marrin shqiptaret me kete fjale, edhe duke ia zgjeruar kuptimet, reflekton pozicionin e papriviligjuar te femres i cili shfaqet edhe ne gjuhe me terma nga me negativet te cilet pranohen me lirshem pikerisht sepse shoqeria e gjykon gjinine femerore si inferiore.

Ti ku e ke hallin, vetem tek perdorimi i termit "kurve" ne femrore? Preokupohesh per drejtshkrimin shqip ose standardin? Androklli Kostallar plus Oruell?

Ja ta zeme me vendim parlamenti u hoq nga perdorimi fjala "kurve", asnjeri nuk e perdor me si vjeturine, e ne vend te saj perdorim "puntore seksi". Çfar ndryshon ne fenomenin real? Tradhetia mbetet, bashke me vuajtjen, plus pasojat konkrete shkaterrimtare ngado, megjithse punon nje mekanizem i tere mediatik karakurvash (karapuntoreseksi) per ta fshehur si problem, biles per ta paraqitur si çlirimtar nga obskurantizmi i neandertalit dhe rentabel.

Te gjitha keto lloj teori linguistike behen per te terhequr vemendjen nga fenomeni dhe problemi i vertete. Pranej them qe nuk keni hallin e femrave te shtypura, tjeterkund fle lepri. Ju doni te "shtypeni", ja te krijoj edhe une nje term te ri demokratik ourellian qe mbron femrat nga diskriminimi.

 

Hollanda eshte shtet me mend ne koke dhe nuk do te thoshte "PO" nese nuk do te ishte e bindur se qeveria po punon me perkushtim per nje Shqiperi me standarte europiane. 

Eh mer kuaz si e dredh. Vazeline je. 

Mooooooooos!!!! Paska lone perdorimin e xhelit.... se votoj mo!!!!

 

Nese nese... do te e gjithe bota dhe sidomos amerikanet do te ishin me fat. smiley

Libertarianism : The belief you owe no debt to the society that sustains you.

Fuck Libertarianism!!! smiley

mao tze duni e ka thon kete? smiley
apo bac Enveri?

ca flamunjsh. ca vija ngjyrash te kthyera sa andej ktej. smiley

he mo... jemi perhapur si bari i keq, ne te gjithe boten... smiley

Mund te jem gabim, por mua me duket me teper si rast shfrytezimi prej prinderve per fame.

Dy jave ninim/ detoks me uje dhe fruta ne kerkim te vetvetes, qe ta vleresoja me shume ushqimin dhe ato qe nuk e kane... Dy jave dhe e gjej veten me materialiste se kurre, por diçka edhe me e rende po ndodh: nje deshire per te ngrene nje nga ato akulloret e mbytura ne sheqer te McDonalds me chocolate sauce dhe M&M' S. smiley 

Rri me mire te kumbullat e frigoriferit,
jane me healthy. smiley

Detoksi me fruta ka dale nga moda, tashi grate e bejne me qumesht hardhuce dhe lekure laraske te virgjer, sipas kuazimondos, i cili i ndjek me vemendje revistat nderkombetare per hulumtime ne lidhje me kete fushe.

smileysmileysmiley

kam degjuar qe detoksikimi me i fuqishem eshte me coffee enema.

Ewww... 

Here are 10 Reasons on Why You Should Try A Coffee Enema:

Reduces levels of toxicity by up to 600%. smiley
Cleans and heals the colon, improving peristalis.
Increases energy levels, improves mental clarity and mood.
Helps with depression, bad moods, sluggishness.
Helps eliminate parasites and candida.
Improves digestion, bile flow, eases bloating.
Detoxifies the liver and helps repair the liver.
Can help heal chronic health conditions (along with following a mainly raw plant based diet).
Helps ease "die-off" or detox reactions during periods of fasting or juice fasting, cleansing or healing.
Used regularly in the Gerson Institute treatment protocol for healing cancer patients naturally

ky eshte efekti "droge". rezisto sa me shume te mundesh. ne fund ose 1. do t'a mundesh, ose 2. do te te munde dhe do hash nje nga ato akulloret e mbytura ne sheqer. ne rastin 2 do e pranosh humbjen vetem perkohesisht dhe pas akullores se pare do rifillosh rezistencen deri ne vendimmarrjen tjeter, por me kohe me te gjate rezistence. qellimi perfundimtar duhet te mbetet rasti 1.

urim ky: gjetsh sa me shpejt vetvehten

postimi me lart kishte te bente me akulloren dhe M&M. e rendesishme eshte sigurisht te gjendet menyra vetjake optimale e te ushqyerit, sepse vetem me uje e fruta nuk mund te shtyhet gjate.

 

Dialog ne nje film:
 

Dy gjera policet si bejne kurre, te votojne demokratet dhe te ngasin nje kadillak smiley

Edhe baballarët tashmë do të kenë të drejtën me ligj për të marrë “lejen e lindjes” ashtu sikurse edhe gratë. Ky është një nga nenet e reja që futet në pr/ligjin e “Sigurimeve Shoqërore” i cili do të diskutohet tashmë në parlament. Sipas këtij ndryshimi, në rastet kur një grua nuk ka mundësi të rrijë në shtëpi për një periudhë 1 vjeçare për t’u kujdesur për të porsalindurin, këtë të drejtë tashmë e ka edhe burri.

Sipas, pr/ligjit burri mund të marrë “lejen e lindjes” vetëm kur fëmija është bërë 63 ditësh, kohë që përkon me afatin e përfundimit të raportit të detyrueshëm mjekësor për nënën. “Pas periudhës prej 63 ditësh pas lindjes, të drejtën e lejes për kujdes ndaj fëmijës e ka edhe babai ose birësuesi i siguruar, nëse këtë të drejtë nuk e ushtron apo nuk ka kushte për ta përfituar nëna”, thuhet në pr/ligj. Por sipas këtij të fundit, tashme gratë pas lindjes së një fëmije nuk do të kenë 42 ditë raport nga shteti, sikurse ndodhte deri më tani, por 63 ditë
 

 

"nje pjese e ndryshon CVne ne varesi nga nevojat politike te dites"smiley

URIME

Zyrtarisht, Ministrat e BE miratojnë unanimisht Statusin e Vendit Kandidat për Shqipërinë! 
Bashkimi Europian vlerëson përpjekjet e Qeverisë Shqiptare për nisjen e reformave në vend. 
Nga sot, më shumë punë në sistemin e drejtësisë,luftën kundër krimit të organizuar e korrupsionit, trafiqeve dhe cdo gjëje të mbrapshtë që na ka mbajtur larg Bashkimit Europian.
E ardhmja e Shqipërisë në Bashkimin Europian është më afër se kurrë.

Urime kujt? smiley

Peshkut! smiley

Gjithashtu, Vetvendosja rreshtohet me Haradinajm.

Ilia Ketri smiley

Dite e madhe sot...Paska ditelindjen Rexhep Qosja... smiley

 

Elisa Spiropali

Nuk mund të mos ndodhte. Skënderbeu, Noli, Lasgushi, Kadarea, Rama, nuk janë më pak se Garibaldi, Servantesi, Hajne, Shekspiri, Renzi.

smiley

Elisa per presidente e komisionit evropian. mund te mos ndodhe?

Thenia e dites, nga Elisa. Miss Facebooku!

.

Kristi qenka krejt loqe.

Xhibo, ti e di me siguri ate shprehjen fronge "Va te faire voir chez les grecs!". E pra ky nuk e ka per sharje kete mer shoku po te thote faleminderit po ja the. 

Natyrshem lind pyetja mos ndoshta edhe nai peshk tjeter ka mesu zakonin e burgut "fale" ndonje prifti grek qe vizitonte rregullisht zonen jug-lindore. Do shpjegonte shume gjera je fakt i tille.

Gjeja me e tmerrshme qe mund te besh ne nje dite te bukur me diell: te delesh neper dyqane me 3 vajza te babezitura pas rrobave. Bye bye humanizem, bye bye, energji, bye bye durim.... smiley

Sapo u qellu per vdekje Artan Santo, drejtor i Bankes Credins,aktori qe ka lujt "Qullacin" tek filmi "Guximtaret: smiley

Gjynah sa keq  smiley

Po ai kolumbiani qe u kap pas droges ne banane e tha se se transaksionet do kryhen nga bankat shqiptare , ishalla eshte per rrethana te tjera smiley

Pisllik i madh , Rilindje e madhe pas Lazaratit smiley

Ku jane peshqit e vjeter? Nuk ka lezet me peshku pa ata! smiley

Pergjate historise se peshkut eshte klithur dhe ankuar disa here siç po ben ti tani, sepse jane ndrruar disa here brezat ne raport te vjeter - te rinj.

Sa vijne e nxihen pendet e korbit. 

Kane nderruar nick.. smiley

 Një adoleshent me inicialet E.H është arrestuar ditën e djeshme nga ana e policisë së Shkodrës për vjedhjen e një televizori plazma “Philips”.
 
Nisur nga mosha e mitur dhe në konsultim me Prokurorin e çështjes 14-vjeçari E.H po ndiqet në gjendje të lirë nga policia.
 
Nga policia mësohet se pasi e kishte vjedhur televizorin e kushtueshëm ia kishte shitur një personi tjetër për vlerën deri diku qesharake të 1.000 lekëve.
 
Vjedhja është bërë në banesën e S.Gj.,24 vjeç në Fshatin Dobrac të Shkodrës. Pas hetimeve policia ka sekuestruar edhe televizorin e vjedhur
 

smileysmiley 

Mos prit të mbarosh universitetin,
të dashurohesh,
të gjesh një punë,
të martohesh,të kesh femijë,ta shohësh veten të sistemuar,
të humbësh ato dhjetë kilogramë,
që të vijë darka e të premtes apo mëngjesi i së shtunës.
Nuk ka moment më të mirë se ky për të qene i/e lumtur.
Lumturia është nje rrugëtim,jo një destinacion.
Puno sikur të mos kesh nevojë për para,
dashuro sikur të të mos kenë lënduar kurrë,
dhe kerce,sikur të të mos shihte njeri.
Kujto se lëkura rrudhet
flokët behen të bardhë dhe ditët behen vite.
Por kryesorja nuk ndryshon:
Forca dhe bindja jote nuk kanë moshë.
Shpirti yt është ai që largon tutje cdo ngatërresë që mund të jetë krijuar në të.
Pas cdo fundi ka nje fillim te ri.
Pas cdo arritjeje ka nje sfidë tjetër për tu kapërcyer.
Përderisa je gjallë,ndjehu i/e tillë.
Shko përpara edhe kur të gjithë presin rrëzimin tend!!
|Nënë Tereza|

 Ik moj Frankeshtajne Vatikani, shko gjej ndonje dashnor sepse je e frustruar si grate ne Mesjete. Zhardin ka thene si grate moderne:

seksi zgjidh cdo frustrim dhe cdo inat qe mund te kesh me Njerezimin. Perqafoje sepse ka per te te transformuar rrenjesisht.

Tereze moj patriarkaliste e mjere, shko tako Zhardine ne Gare de Lyon te mesoje metodat algjeriane te lumturise.

 

Vetem nje si ti nuk duhet te permende Nene Terezen. Pastaj, habitem sa shpejt ju besimtaret e forte harroni Zotin tuaj me gjithe kete rracizmin dhe urrejtjen e shprehur. Cfare do te thonte ajo zonje e mrekullueshme per kete?

Si ka mundesi ti dalesh ne mbrojtje zonjes se mrekullueshme, kur persendyt perdite me komentet e tua, filozofine e saj nga e cila i burojne edhe veprat e mrekullueshme.

E gjete me ke te besh logjike dhe ta besh te arsyetoje qe te mos jete ne kontradikte me çfare thote.

Ne Gare de Lyon nuk ka logjike, ka vetem akt lengezues qe te lumturon.

Te tjerat jane pallavra, perveç ndonje rasti kur qajme me deshperim per te drejtat e jevgjeve dhe pederasteve.

 

Njeriun e gjykoj per nga veprat, jo per nga filozofia ose filozofirat. Pastaj, kur e paskam persendytur filozofine e saj? 

smiley

Ik mer palle thuji di Biasit dhe gjithe atyre qe enderrojne budalliqe. Ata me origjine shqiptare nuk kane asgje shqiptare pervec origjines... perfytyro Lebron James te luaje per kombetaren e Nigerise... 

??
Nuk besoj se e keni me mua.

Jo jo me Di biazin, dhe me ata qe shikojne enderra me sy hapur...

 

E shoh qe meresh akoma me facebook smiley

Po fillon stuhia ketej nga ne! smiley u be sterre dynjaja..

Elian admini

Perse nuk postojme dot tek blogu, edhe tek fusha e komenteve ikonat emocioneve nuk duken gjekundi..Apo mos po beni update? smiley

U rregullu. smiley

Laci luajti me dinjitet dhe barazoi “in extremis” në Slloveni, në përballjen e parë të Ligës së Europës me Rudar Velenje. 1 - 1
 

 Flamurtari në Tbilisi të Gjeorgjisë ka vendosur diktatin e vet duke mundur 3-2 Sioni Bolnisin
 

 Skuadra e Kukesit u ka bërë ballë me sukses sulmeve të shumta të vendësve kazake, por për fat të keq është ndëshkuar në minutën e 89-të

 

"Më besoni, i dashur zotëri, në perandorinë britanike nuk ka një njeri që e do bashkimin me Britaninë më shumë se unë. Por, për hir të Perëndisë që më ka bërë, unë do të pushojë së ekzistuari para se të bëj lëshime ndaj kushteve të tilla siç propozon Parlamenti britanik; dhe në këtë çështje, mendoj se shpreh ndjenjat e Amerikës"  (Thomas Jefferson)

kshu osht kur burrat shqiptar jan ne high demand nga kocat e huja

smiley Ne high demand? Pjesa me e madhe e meshkujve shqiptare jane egoiste ne shtrat Noshkaido. Ne kuptimin qe jane me shume te interesuar te kenaqen vete se sa te japin kenaqesi. Seksi oral?? smiley Nejse, edhe mund te kete njerez diku neper bote qe i duan dembelet... Ne endrrat e albanezeve dmth...

pse nuk ben nje sondazh ktu tek peshku qe te marrin vesh gocat kush ka qejf ashtushin

Le t'i shohim gjerat sic jane: Pjesa me e madhe e "burrave" shqiptare i trajtojne femrat si copa mishi. S'ka nevoje per sondazhe qe e reflektojne apo qe nuk e reflektojne dicka te tille.

smiley

"Konzentration und Fokusierung" shtoje pastaj edhe nje Trainingslager dhe del tek "Konzentrationslager für Fokusierung und Training!"

DFB-ja kishte dhon urdhen te qellohet me te paren kush i afrohet traut me HALT te kuq.

Me snajper ne karakoll.

Plus qe kishin shpernda letra me avjon mbi katund per te qetsu popullaten tip nuk kemi pune me ju. Mos na ngusni nuk ju ngasim smiley

 

thone se atje brenda serviret shampanje 

oliver bierhoff u kishte thon ne konference shtypi: "Ne nuk po mbyllena mrena qe te mos na shifni ju,ne thjesht nuk duam t'ju shofim ju!" 

 smiley

Fiqo, pervecse aty brenda serviret shampanje, por edhe ne darke luhet ne piano Bach dhe Bethoven,  vetem para ndeshjes eshte nje njeoresh Wagner me detyrim, kurse pas ndeshjeve Mesut Oesil dhe Sami Khedira intonojne ndonjehere "Lily Marlene" per qejfin e ekipit. Festen e mbyll gjithmone Shkodran Mustafi me kengen e Adem Jasharit.

thone se atje brenda serviret shampanje 

dhe Monika aspak si te Billit, me qellim te mire, per t'a bere Ameriken sadopak koshiente per rreziqet e shendetit nga obeziteti

Nach dem Moto "Training macht Frei" smiley

jo po fol ti  po deshe 

 

Shoqja lenka e PS ka filluar ditirambet udheheqesin e dashur smiley

Për Elisa Spiropalin, drejtoreshë e përgjithshme e Doganave dhe një aktiviste e Partisë Socialiste, vendi i kryeministri Edi Rama në histori, sipas saj, hyn në një listë të ngushtë me Skëndërbeun, Nolin, Kadarenë etj. Kështu e ka shprehur ajo ekzaltimin nga suksesi që arriti vendi me marrjen e statusit të vendit kandidat. “Nuk mund të mos ndodhte. Skënderbeu, Noli, Lasgushi, Kadarea, Rama, nuk janë më pak se Garibaldi, Servantesi, Hajne, Shekspiri, Renzi”, shkroi Spiropali në faqen e saj në Facebook. Padyshim që këtë do ta tregojë historia dhe shumëkush uron të jetë ashtu, por mbase Spiropali është pak herët të mendojë për këtë. Këto vlerësime ngjajnë si një letër kalk me ditirambet që ithtarët e PD-së kanë thurrur për Berishën.

 

Sa mbrapa botes paskemi qene; ne Shqiperi pask filluar te qarkulloje fjala belfies.

Vini re komentin poshte fotos, "Ja hongsha zemen". 

gjibo, 

Sou dhe bat tejks e picker ov itsellf?

a llat  of tajm lleps, veri llitll moeshen...

Prap me pelqeu; falemners...

edhe mua. teknika ia sjell mire levizjen e pareshtur  te Tiranes, 'unrest'-in e jetes, gjendjen konstante te elektrizuar, me pluhurin ne ajer si te thuash. Me pelqeu hapja, ndersa mbyllja erdhi papritur e ndonje konkluzion sikur s'pashe. Prape, sh. bukur, ne 3-4 min i thote kryesoret. smiley

Alarm! Alarm! Saraçë, Spahinj dhe Behlulë - pellazgë gjithashtu, mblidhuni (këtu këtu).

Grekët na e paskan bërë edhe ambasadorin Dervishi grekofil! http://www.balkanweb.com/gazetav5/artiku...

Eh të kishim ndonjë "tonin" aty në Athinë... përsëri të njëjtat gjëra si ky do mendonte, po nuk do i thoshte! Absolutisht zotëri! Nuk do i thoshte, se ngeleshim pa armiq sllavo-komunisto-ortodoksë pastaj.

 

Kuç 

Eh kur kishim Salinë,

shkonim deri në Prevezë.

Tani erdhi Edi,

na hoqi burrërinë.

300 autobuzë prej Greqie,

mbushur me "gjakprishur" smiley

erdhën dhe votuan për Erjon Velinë.

Eh yje o yje!

poshte populli serb  smiley

lajm pa pike vlere e rendesie. 

You got a dream... You gotta protect it.

Tingellon ordiner si citat jashte kontekstit, por eshte shume inspirues dhe prekes ne film.

Don`t miss

Ekspozita e fotografise. 16 korrik ora 10.00
Fototeka kombetare Marubi Shkoder.

Perseri grusht ne parlament, kesaj radhe i kurdorrahuri Strazimiri zihet me Pjerin Ndreun..

Sot ka futboll, per ndeshjet kualifikuese te europa league, LACI, FLAMURTARI DHE KUKESI

Laci ne avantazh te nje goli, 1=0

Merde, dhe nje rezultat se mbajten dot, trapa smiley

Portieri i Lacit hero, tre penallti te pritura ..

Zhardine, ti paske keq dore nga shqipot sepse mbi 87% e tyre te kane qelluar gojore-kurnace dhe jo sic ke thene me pare, ngaqe ishin misogjine? ACDC1 ka per ta perdorur kete argument si sfurk kunder mullarit tend feminist 

E shoh thjesht si pasoje e nje misogjinie te thelle kete sikletin me intimitetin femeror, i dashur Xhib. Kuptoj qe ne disa kultura ku feja ze vend te rendesishem ne jeten e njerezve, seksi oral eshte i pakeshillueshem ose argumentohet kunder tij, por mua me shqeteson kjo mungesa e arsyeve tek meshkujt shqiptare te cilet me te vertete i trajtojne femrat e tyre si qenie totalisht ne sherbim te tyre. 

Ne fakt duhet tu themi lepe-peqe femrave , ndryshe na piu e zeza.

Dhe kujt pa, femrave shqiptare qe thjesht druri I " jashtem" u duket me i embel , qe shkojne martohen me burra 20-30 vjet me te vjeter vetem se jane te jashtem etj.

Me keto shkrime dhe komente qe lexoj ne kete blog, vertet mendoj qe e meritojne trajtmin qe marrin si ne Shqiperi si jashte.

smiley Besoj se femrat qe martohen me burra te jashtem 20-30 me te vjeter, mund ta bejne per arsye dashurie dhe financiare,  jo anatomie, ACDC1. smiley

Ke te drejte, martohen per aresye dashurie ajo 20 dhe ai 45-50.

dashuri e madhe. smiley

shkoni dhe abuzohuni nga franceze, italiane, gjermane amerikane se ata abuzojne me mire se shqiptaret.

Pike e zeze!

Une njoh dy raste ciftesh te tille ACDC1 dhe jane shume te lumtur. Nje vajze 20-vjecare mund te kerkoje pjekuri tek partneri i saj; gje paksa e veshtire te gjehet tek nje bashkemoshatar.

sakte

smiley

tamon..ne mosha vjeter kemi shum gjona me iu ofru gocave te reja smiley

Shume peng te paska mbetur ajo qe te la per ate gjermanin. Kur me ne fund te mesosh te besh kete, do ndjehesh shume me mire, me i lire e me i lumtur ne jeten tende.

??????

Ti harron edhe cfare ke thene vete?

E kam thene, por kam thene qe sme ka ndodhur mua por shokut tim.

dhe tani shoku im eshte milioner ne euro apo dollare, eshte martuar me nje vajze per se mbari dhe ajo tani nuk e di nga behet ne ndonje humbetirw te Gjermanise .

per kete e kishe fjalen?

Po te me ndodhte mua do ta thosha se sjam si juve njerez me dhjete fytyra edhe kur jeni pas anonimitetit.

Ne qe ra fjala ai miku I'm do te jete ne Marakana te djelen dhe sheh Bayernin, ekipin e tij te zemres, ne stadium here pas here.

Dmth ajo qe I ndodhi atij ishte blessing.

sic degjova ne radio nje kinez e kishte lene e dashura se nuk kish para te blinte nje bilete kinemaje.

Ai me vone hapi nje biznes dhe tani kish paguar nja 40 mije$ per te blere tere sallen e kinemase, dhe ja u kish shperndare njerezve qe e kishin bere like ne FB.

po cflas me juve une?juve akoma jetoni ne boten politikisht korrekt te Sorrosit.

 

Po pra, "shoku" smiley  Aq shume te paska mbetur ne mendje cfare i ka ndodhur "shokut" tend ketu e para 20 viteve dhe megjithse eshte nje rast, e megjithse atij shokut i paska ecur dhe me mire pasi e la ajo, e megjithese neser vertet i ka ndodhur nje shokut tend, ka shume mundesi qe atij as i bie ne mend me ajo histori, ty perseri sahati aty te bie. Duket sikur e ke patur me shume fiksim ti te dashuren e shokut. smiley

Uaaa sa mire ky shoku yt milioner. Cfare fati te jete ne Marakana e Maracanã. Sheh dhe Bayern? Qenka Balla dv! Ma jep pak numrin e tij te telefonit ne privat.

Me fal por une nuk te ofendova.

une nuk jam palaco dhe funderrine qe te flirtoj me te dashuren e shokut, qe te them te drejten sme ka pelqyer asnjehere.

une jam pak shkolle e vjeter ne kete drejtim.

ti ndoshta si me i ri ke mentelitet tjeter por une sjam I asaj kategorie funderrinash.

se dyti skam nevoje te mbledh fakte une.

juve vete i jepni ketu, duke thene qe shqiptaret sa dalin jashte lene burrat dhe martohen me te huaj.

me nje fjale per juve marriage wows jane vari lesht, vetem per ti perseritur jo per ti zbatuar.

Ti nuk ofendove?

Po te me ndodhte mua do ta thosha se sjam si juve njerez me dhjete fytyra edhe kur jeni pas anonimitetit.

.........

po cflas me juve une?juve akoma jetoni ne boten politikisht korrekt te Sorrosit.

..........

Me keto shkrime dhe komente qe lexoj ne kete blog, vertet mendoj qe e meritojne trajtmin qe marrin si ne Shqiperi si jashte.

Nuk e dija qe ishe femer.

sa per dhjete fytyrat nuk eshte veshtire ti dallosh tek komentuesit ketu.

lexo komentet dhe do te bindesh.

Kot diskutoni, te gjithe njesoj jeni, muhabet kurvash. Eshte pune sistemi, te tere jeni pjella te ketij sistemi qe prodhon vetem kurva (shpeton ndonjeri per tradite te forte familjare). Kurva ne kuptimin copa mishi me dy qe e perdredh muhabetin sipas qefit dhe interesit personal (kerkesa per liri eshte e motivuar nga deshira per liri pallimi), pa dallim burra apo gra, te djathte apo te majte, progresiste apo konservatore. Puna e pallimit si derri dhe dosa eshte vetem pjesa banale e problemit. Me banalja eshte se ai qe ka pare ja fut te gjitheve, edhe ABCD tvls-së (qe ka me pak pare se amerikoni dhe gjermoni).

Jam i lumtur qe sot nuk jam 20 vjeç, dhe qe kam kaluar rinine ne nje sistem qe perpiqej te mbante nje standart moral, pavarsish se hipokrit, i shtanget, i manget, i varfer etj.

 

Jam i lumtur qe nuk jam 20 vjeç,.

Edhe ne jemi te lumtur shume per ty qe nuk je me 20 vjec se megjithate masturbim nen tempon e kengeve partizane patem frike se do mbeteshe cyryk.smiley

Po qe per te masturbu, ka masturbu Balli nja 45 vjet, nderkohe qe komunistet e benin realisht ate pune. Dhe vazhdojne ta bejne, meqe ankoheni dite e nate qe "komunistet jane akoma ne fuqi".

 

Do,s'do (dmth. s'do) ti, seksi eshte i rendesishem per njeriun dhe nuk eshte e thene qe si eksperience te limitohet brenda Gares se Lionit. Nejse, nje mizantrop nuk do arrije kurre ta mendoje si afersi dhe dashuri njerezore.

Pikerish se seksi eshte shume i rendesishem per njeriun nuk duhet te limitohetsmiley brenda Kopshtjes Zoologjike Orale Lopthi.

Nejse, vetem nje femen arrin te mendoje si dashuri animaliste kafshore, mshoja kush te dali para (edhe mrapa).

 

Adminit te pjerdhur nga mendte. 

Kisha hedhur nje poezi te Bertold Breht dhe shoh se e keni fshire, aferim ju qofte, me kete treguat se jeni soj budallenjsh...Cer trapash

Breht i censuruar nga adminet e ppu ahahahahahhha

 

Le t'më lejohet miq kjo keshille mua
Që masë nuk njoh por me masë jetoj:
Për fjalë të pista askush t'mos ngurojë
Por le t'i  zbrasë si t'jenë lumë e përrua.

Sepse kur qi fjalët  epsh mund të t'ngjallin
Se  qirsin që e gëzon vetëm fjala  qi
Dhe e thotë shpesh me shumë dobësi
Dyshekun me vrima nuk ia ka hallin.

Qirsit thjesht qirsa në litar të shkojnë!
Kur gruaja  do shplarje le ta shijojë
Por trungun s'ka dallgë vertet ta pastrojë.

Veç shpirtin jo, atë ti s'e shplan!
Mjeshtria e burrave: të qijnë  të mendojnë
(Ama që të qeshin për luks e kanë).

B.   BREHT.
 

Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Kete e keni aprovuar ju admine te nderuar dhe fshirja e komenteve e aq me teper te Breht ju ngarkon direkt juve si injorante e asgje me teper.!

Se shpejti aty do behet nje muze. Si avioni Amerikan ne kalane e Gjirokastres.

fiset e afrikes kercenin keshtu dikur kur pane per here te pare aeroplane ...

Tommy Ramone ka vdekur... smileysmiley

Keta qunat kane krah pulitik Vetvendosjen...

Nuk du ta besoj.  Pervec retorikes se te drejtave eqetera eqetera, nuk besoj se VV mbeshtet keta ushtaret e kalifatit qe paskshin shku ne Siri e Irak per te drejtat e popujve vllazen ( ka te tjere rrota sallami qe i mbeshtesin, edhe ketu mes tene). Shpresoj qe jo, gjithsesi.

Bame, as nuk kane pas, as nuk kane asnje lidhje me VV keta .arat qe shkojne e behen pjese e ketyne grupeve kriminale si ISIS. Sic nuk kane ata kllufat qe bejne foto tu i gjujte me shpulla bustit te Skenderbeut e qe me siguri do kene honger shume sallom turk.

Nejse mos u habisni nese mas na 20 vjetesh marrim vesh si pa dashje qe edhe ISIS ishte shpikje e MOSAD-it. Dhe interesi i tyre ne kete rast do ishte shume i qarte. Po ca .urva qe vijne ketu thjesht per te shpif car interesi te kene valle.

Nafte, sex dhe rolex

Kur mëson se lideri i këtij grupi Abu Akr Al-Baghdadi, në daljen e parë publike mbante në dorë orë “Rolex” 4 mijë euro; kur lexon afishet e tyre të shpërndara nëpër qytete ku i bëjnë thirrje femrave beqare për “xhihad seksual” që vendosen me ose pa pahir në shërbim të luftëtarëve të ISIS; kur dalin provat se po pushtojnë territore për të shitur naftën për nevojat e tyre, atëherë e kupton që projekti i tyre nuk do arrijë që të realizohet dot. Pasi e gjitha çka po ndodh deri tani ka nisur si një luftë materiale, jo si një luftë parimesh

A Peza 

Duken si kurde  smiley

Kurdet me qeleshe? Mos e ke fjalen per Billin ti?

Mua me duken si valltare, jo si luftetare. Shpresoj te kete qene tape ai qe ka miratuar kete veshje.

xhibo, mos u genje, po qe per te dek beje me dinjitet. 

Normale, s`besoj se ka njeri qe s`e di c`eshte veshja ceremoniale..Meqe ra fjala fustanella labe e huazuar nga greket eshte nga me te bukurat kostume ceremoniale!

Meqe ra fjala fustanella labe e huazuar nga greket eshte nga me te bukurat kostume ceremoniale!

+1

Suljote e di une

Suliote ose jo me fustanellen identifikohej dhe identifikohet edhe sot zona e Laberise por me heret edhe zona te tjera ne Shqiperi mesa di une. Veshja e mesiperme e atyre rojeve te nderit e shqiptareve te Kosoves eshte nje veshje qe ka degjenuruar gjate pushtimit te gjate osman, dihet se osmanet ishin nje popull nomad, pa identitet nje lukuni barbare e kohes..Nejse kjo eshte nje teme e gjate..

megjithmend e ke kete punen e huazimit ti peshk??    jo per gje ,po nuk besoj se e ben nga padituria!

C`do te thuash? Shprehu me qarte te lutem?

me fal ,se e ka fajin nxitimi dhe pak birrasmiley  e mora per te kunderten

O mik, kam vene re se je mosbesues karshi meje. Ja ku po ta them se kur te vije puna per patriotizem te kisha ne dore pa medyshje do perdorja nje me hidrogjen (te vogel se na kap dhe neve) kunder grekerve, serbeve dhe gollobordasve maqedone..

Ule pompen e hidrogjenit se jeni keqkuptuar: ti deshe te thuash fustanella labe/shqiptare te cilen e kane kopjuar greket, ai mendoi se ti the te kunderten.

P.S. Ndihem shume human per faktin qe arrita te shpetoj komshinjte shoviniste nga obligacionet e hidrogjenit smiley

Sig qe u mor vesh, dhe sig qe e kuptova..Xhibo, mos bo diversione smiley

shiko,meqe e hape kete muhabet,jo pa te drejte eshte ky konstatim.  kam vene re qe ju perkrahesit e dy partive te medha ne shqiperi keni mungese te theksuar te patriotizmit.  nuk e di nese kjo vjen nga nevopja per te qene ne linje me ta , nga ndjenja e genjeshtert se tani eshte trendy mungesa e kombetarizmit,apo nga propaganda sorrosisto-mediatike. por kjo duket hapur ne komentet tuaja.

 

Ndoshta ke njefare te drejte por une mendoj se jeni i gabuar s`paku per nje shumice komentuesish tek peshku. Nuk mendoj se eshte kthyer ne trendy mungesa e nacionalizmit patriotik, mjaft te shikoje partine e xhelatines ne fillimet e veta dhe s`desh shume mendje ta kuptoje nje gje te tille. Une mendoj se qenja patriot o nacionalist pamvaresisht se s`jane e njejta gje, ka te beje me ekonomine, nuk ka se si te jesh i tille me barkun bosh, ne fund te fundit une nese kam mire shtepine time do shoh komshine, e metej pallatin a lagjen, qytetin, krahinen e gjithe kombin..Shqiptaret ketej e andej kufirit jane te mbaruar nese s`ndjekin me pak ndryshime modelin izraelit, do shuhen fare nje dite ne i vafshin prapa njerezve te tipit Sali & Edvin e ca metej ne vazhdofshin faljen me bythe nga qielli..

Se ku isha diku me makine po nuk I jepja. Isha pasagjere. Befas ngjitemi ne nje si tip Mali, lartesi dmth. Dhe menjehere para syve me shfaqet dielli ne perendim. Nje perendim dielli spektakolare. E mrekulluar, magjepsur nga kjo pamje falenderoj personin qe me coi atje / thank you, thank you. Me shpejtesi nxjerr kameran per te kapur kete moment, shfaqje magjike  qe natyra ta ofron per free, dhe ne momentin qe behem gati ta shkrep - fap prishet kamera. smiley u perlota, nje ankth, lotet gati se mu prish kamera. Ashtu u zgjova pastaj, kisha qene ne enderr!! lol.  Ka ndonje dmth apo mos shqetesohem une smiley

Ka. Do martohesh me personin qe po i jepte makines.

smiley

If he continues to not go down on you, romanca do tiu reshkase nga duart si perendimi i diellit mbi lenten e kameres qe s'te punonte. 

Elastika, endrra eshte shume e bukur, shume e veçante. Ne pergjithsi te enderrosh Diellin ka rendesi te veçante, dhe ne pergjithsi ka nje informacion ose udhezim pozitiv (Dielli si arketip eshte energjia origjinale, Zoti sipas njeriut primitiv, endrrat kane si baze sensibilitetin primitiv). Megjithse gjithçka varet nga kontesti i jetes se enderruesit, pra nuk ka interpretim pak a shume te sakte, aq me teper on line.

Per te ndihmuar sado pak shiko kete, komentet cinike ndonjehere mund te sellojne ne shenje:

Sognare il sole che tramonta non è mai di per se negativo perchè simboleggia il cambiamento, la fine di un periodo e l'inizio di uno nuovo. Soprattutto se sognamo un tramonto molto bello con colori gialli e rossi su di un mare calmo, dobbiamo attenderci un ottimo periodo di vita che ci apre nuove strade. Importante è anche ricordare se duante la visuale del tramonto in sogno c'è qualche persona al nostro fianco, perchè potrebbe essere parte dei nostri nuovi progetti.

http://ilmigliorweb.blogspot.it/2010/12/...

Çfar ka te veçante (dhe negative, ndoshta) ne endrren tende eshte deshira per te fiksuar (artificialisht) ndryshimin e mundeshem qe pritet te ndodhe, dmth nje paralajmerim per karakterin tend qe kerkon te fiksoje te pafiksueshmen.

Megjithate ndryshimi nuk eshte e thene te jete vetem pune seksi, dmth pune xhiboleje, tredhi, gjembaçeje, albe009856743 etj ferra te tjera qe fshehin Diellin. Mund te jete çfardo ndryshimi, edhe kur endrra e shpreh ndryshimin ne terma te pastra erotike. Duhet bere gjithnje abstraksion, ne pergjithsi nuk interpretohet fjale per fjale.

 

Me pelqeu kjo analiza jote. Thank you! smiley

Shume bukur Heretik. smiley smiley

Pavaresisht antipatise natyrale qe kemi per njeri tjetrin, me pelqyen rreshtat e mesiperm. Jam kurioze, dhe meqe dukesh qe ke njohuri ne simbolizmin e endrrave: si e interpreton lindjen e diellit dhe me veçanerisht te riperterihesh nga drita e tij; nje ndjenje teper e bukur qe akoma me kujtohet pavaresisht se e kam perjetuar rreth 10 viteve me pare. 

Po ujin? E shoh shpesh veten ne uje, ne det, ne oqean duke notuar ose u zhytur. Ndjenje po ashtu e bukur.

smiley

Stop, alt!

Antipatia nuk eshte nje emocion natyral (ne kuptimin origjinal), por eshte nje emocion artificial, i sajuar, i ndodhur pas Origjines.

Per me teper "antipatia" ime nuk ka te beje shume me personin (aq me teper anonim, dhe akoma me teper qe komunikimi on line nuk jep figuren e vertete te personit, keqkuptime sa te duash, shtirje, maska, retorike, etj), por me ate qe thote personi si gafe vrastare. Une kam reaguar "ne menyre antipatike" kur ti ke shkelur ca parime qe nuk mund te shkelen pa bere dem kolosal. Por e di mire qe ti i shkel nga injoranca, i thu gjerat sipas modes dhe te duken normale, biles moderne. Normale i dukej nje kaubojsi (dhe ambjetit amerikan antipatik te kohes) neqoftese qellonte nje njeri me revole ne kafene pa asnje arsye. Problem ishte qe te mos ta qellonte mbas shpine, atehere ishte e kunderligjeshme dhe antipatike. Sot dueli duket normal dhe antipatik, dikur ju dukej edhe feministeve amerikane si pune shume simpatike.

Per interpretimin e lindjes se diellit qe ku e ke tek linku qe kam sjelle:

E sognare di vedere una bellissima alba cosa può voler dire? Certamente un bellissimo sogno che ci invita ad essere felici, a gioire perchè una nuova situazione, un nuovo evento, una nuova opportunità, un nuovo modo di affrontare la vita, possono esserci.

Ta do mendja qe lindja eshte krejt pozitive perderisa mund te jete pozitiv perendimi i Diellit. Ne thelb kane te njejtin informacion: ndryshimin dhe ardhjen e nje gjeje te re. Ndryshon vetem kontesti, i personit dhe i dukurise: neqoftese me lindjen e reja shpallet, me perendimin paralajmerohet, ne kuptimin qe mbremja lajmeron: "dite e re, nafake e re". Qe ta kuptosh kete emocionalisht duhet te ndjesh emocionalisht bukurine e nates, erresires, te zezes, pra obskuranizmit. Pra duhet te jesh Frankeshtajn Vatikani qe ka antipati per vajzat lozonjare te Gare de Lyon te ndriçuar me llampa neoni.

Ndersa per problemin e ujit (gjithnje me kufizimin e kontestit te endrres) ne pergjithsi ka kuptim jo shume pozitiv. Neper vizionet fetare (qe jane endrra, me sy hapur ose mbyllur qofte) ka kuptimin e mekatit, prandaj ecja mbi uje qe eshte nje vizion i zakonshem ne historine fese, jo vetem vizion i apostujve per Krishtin.

Endrrat me fluturim ne ajer jane me pozitivet, te lavdishme, shenje gjenialiteti krijues. Kjo pse ne boten tjeter, nga vjen frymzimi per krijim, mungon gravitacioni.

 

dhe meqe dukesh qe ke njohuri ne simbolizmin e endrrave

Po more vesh simbolizmin e endrrave kaq e pat puna, sepse shumica e veprimtarise njerzore eshte inkoshiente, gjumore, obskurantiste. Kallam kusuri eshte simbolizem "realiteti", koshient, syhapur, iluminist, i cili i bindet te njejta mekanizmave, dmth po morre vesh endrrat ke marre vesh edhe realen, e njejta pune eshte ne thelb, e njejta Dore i ka bere, dhe me te njejtin material.

 

Befas ngjitemi ne nje si tip Mali, lartesi dmth. Dhe menjehere para syve me shfaqet dielli ne perendim.

Me e bukur dhe me shpresedhenese ne endrren e Mozes eshte fakti qe perendimi i diellit shihet mbas nje ngjitje ne Mal, qe Moza si llastice qe eshte e thote me nje shprehje kryeveper vertetsie: nje si tip Mali, ngjitja presupozon ngjitje ne Mal (vend tipik per te pasur vizione profetike, pa perjashtim te gjithe, edhe me kryesoret Moisiu, Krishti, Muhameti). Mal e shkruan me "M" te madhe, dhe me e bukura e le si gje te papercaktuar: nje si tip Mali, dmth ishte kuintesenca e Malit, pra Ngjitja, Lartesimi si ide ne vetvete.

 

Nuk e kuptoj pse uji gjykohet tradicionalisht si element negativ dhe qe i perket femerores. Mbase ndjenjat e kendshme ne endrrat me uje/ ne uje shpjegohen me faktin qe me pelqen ne pergjithesi te jem ne kontakt me te, por besoj te kete te beje me rehatine time me emocionet dhe me eksplorimin e tyre meqenese mendohet te simbolizoje boten emocionale. Ndersa ne endrrat kur jam ne ajer, jo medoemos duke fluturuar, ka gjithmone nje rrezik qe vjen; zakonisht nje shperthim.
Kur thua fetare, mbase e ke fjalen per religjionet abrahamike sepse ne Hinduizem psh. uji simbolizon pastertine shpirterore...
Sa per ato qe thua mbi antipatine, e vertete kam qene e pandjeshme ne raste dhe kerkoj te falur, por nuk eshte se nuk e meriton me gjithe ato fyerjet ne komentet tuaj. Besimi qe ke ne zot kontradikton shume me menyren se si komunikon e cila me shume se stil, reflekton mizantropine tende.

Nuk e kuptoj pse uji gjykohet tradicionalisht si element negativ dhe qe i perket femerores.

Te eshte bere ferra Ibrahim me kete manine e propagandes femen, ku kam thene qe uji i perket femerores?

Ne fakt eshte e vertete qe ne nje kontest te caktuar uji i perket femerores, si anologji midis lengut amiotik me oqeanin e hershem, te dy burim i jetes, dhe subkoshi qe i lidh dhe identifikon te dy ne kujtese, shoqeruar me nenen. Por ne nje kontest tjeter eshte elementi toke simbol femeror, toka meme etj. Me siper kam thene qe duhet pare gjithnje kontesti, dhe shtoj se çfare eshte me e rendesishme duhet pare natyra duale i simbolit (edhe etimologjia e termit e perforcon idene), dmth qe konkretisht raporti mashkull-femer shihet si raport uje-toke, toke-ajer etj.

Ja psh uji mund te jete simbol i jetes (bekimi me uje, larja e mekatit) dhe njekohesisht i vdekjes (permbytja e kohes Noes).

Por si ne rastin e lindje-perendim te diellit, edhe ne kete rast eshte e njejta gje ne thelb si mekanizem i simbolit, sepse bekimi me uje (sakramenti) dizintegron jeten e mepershme per te rifilluar nje jete te re.

Ne fakt vetem fete abrahamike e kane esplicite idene e mekatit (me perjashtim te myslimanizmit), por te gjitha fete, kush me pak e kush me shume, edhe fete "pagane" (perfshire greko-romake) e thone ne menyre implicite, indirekte. Ndryshe nuk do te ishin fe.

Ndarja e feve abrahamike veçan te tjerave, eshte nje kopillik postmodern per te demaskuar dhe shkaterruar totalisht sensin fetar, jane po ata persone qe nxjerrin themeluesit e feve kurvare dhe pederaste. Pra jane ata qe ne fakt rezultojne vete te jene kurva dhe pederaste, dhe duan t'i bejne te gjithe si veten.

Po qe se me mizantrop kuptohet nje person qe nuk ja lyp grave te te tjereve, atehere e pranoj qe jam mizantrop, e kam per nder biles (pra te jem nje mize e tropizmes qe nuk vjen me). 

smiley 

Kot keshtu, m'u kujtua nje poezi qe e kam degjuar shpesh ne femijerine time.

 

Enver, Mao Ce Dun,

3 Dylymshin nuk e dum

300 m i kemi shum

Sa te dhjesim baba dhe un

shoqeri e kalbur nga krimi, ata nuk jane police jane roje pa trajnime dhe pa ndonje autoritet ose status, po thuaj te gjithe shqiptaret kane nje mendje, "larg bythes time" Arsyeja eshte shteti nuk funksionon ne baze te standarteve, sepse eshte i kalbur, nga krimi masiv financiar, pra ne nje shtet te korruptuar, te gjithe ikin te ruajne bythen e vet! Fakti eshte qe kriminelet, keta ordineret, dhe bosat qe kane pushtetin, dhe parane ne dore, shtojne krimnele cdo dite  edhe me shume, duke rrenjosur keshtu mentalitetin "larg bythes time" pa u thelluar se nje dite edhe ti mund ta hash nje plumb ne bythm dhe te ikesh per lesh qeni! 

Kryeministri i Ukraines Yatz jep doreheqjen nderkohe qe klasa politike gjendet ne kaos total

Thnx for these photos smiley.  On my daily commute, while traffic drives one nuts (shqip, ta ha shpirtin me gaca)  I'll pick one of these images and just imagine.  

I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a highway, and I —
I took the most traveled by,
I shall be telling this with a sigh*

*Frost-it ndjese smiley.

smiley

thx for taking care of this blog smiley

Booooooo ora 3 smiley

Me too, ika te fle se e bera boze sot me adminat.smiley

Një terrorist australian ka pozuar para një aparati fotografik duke buzëqeshur, teksa mban në duar dy koka të prera njerëzish dhe më pas fotografia është postuar në "Twitter", e cila ka tronditur mbarë opinionin publik.

Personi në foto është Mohamed Elomar, një ish-boksier, i cili ka lindur në Sidney dhe po lufton përkrah organizatës terroriste ISIS.

Foton e tmerrshme për të cilën ai ka pozuar me aq shumë buzëqeshje, e ka publikuar një terrorist tjetër, miku i tij Khaled Sharrouf.

Ky i fundit është dënuar më herët nga autoritetet australiane për përgatitje të sulmeve terroriste në Sidney.

Prokuroria e këtij vendi ka deklaruar se në qoftë se fotografitë janë të vërteta, ata do të ndiqen penalisht nga ky shtet.

Besohet se që të dy këta persona kanë fluturuar së bashku për në Siri vitin e kaluar, pasi Sharroufi u largua nga vendi me pasaportën e vëllait të tij.

 Ky pra eshte Islami

Me te njejtin deduksion logjik karambolesk hebraik, tip ajnshtajni E=mc2, mund te thuhet si presor letersie filoqyli:

Ky pra eshte Krishterimi.

 

Pa bere fare deduksion logjik, ti ke zbuluar thelbin e krishterimit, dmth ke zbuluar sumen, tenden dhe te kolegeve te tu pederaste qe jane ajka e kultures perendimore te krishtere postmoderne demokratike tolerante e hapur qe propagandojne: "s'ka ndonje gje te keqe me qene i sumes mer jau", "suma e autorit duhet pare veçan vepres", etj, etj.

 

Me kete "terrorist australian" me kujtove nje qejfli "britanik" ne Pekin. Donte me kap vellai me zor nje vajze ne dalje te metrose, po mundohej ta perdhunonte. Dhe ku, ne linjen e dyte, qe sillet diku verdalle sheshit "Tiananmen", domethene mu ne qender te qytetit. Nejse, e kapen nja dy kineze zdapin dhe e plasen ne rruge, thashe se vdiq. E gjitha kjo qe po them eshte e filmuar, gjendet ne internet. U shqetesova, se thashe do fillojne te behen agresive ndaj te huajve tani. Edhe pati sigurisht reagime, policia filloi te kontrollonte pasaportat etj. Une nje jave i kufizova daljet smiley  Nejse, ky qejfliu ishte nje "britanik" pakistanas, nga keta pakistanasit e Anglise. Po nami britanikeve u doli, ku dine kinezet se Evropa edhe e mbushur me mazlleme. Edhe puna e ketij terrostit australian. Prite kur te dale ndonje kamikaz suedez nga Maroku. 

Lodhen njerezit.
E nisen...
Detrave te larget.
Me anijet e shpirtit.
Pa frike....nga piratet.

 

Rri o gjembo na lej rehat; kena perparu... Kena vajt nga "bravo u qofte ketyre vllazenve tane qe shkojne per xhihad ne ndihme te vllazenve te X, Y veni te shenjte (Pse ke lufta Spanjes e jo ketu etj)" te "Keta te ISIS jane produkt Mosadi, e si rrjedhoje ekstremista nga me te keqinjte".

Shyqyr qe u kthy shenosh Gazi me shoke thuj...

A thua ashtu te jete katandisur dhe Gazi yne? - do thonte Beluli ose ndonje tjeter.

$48k/ore pune.... Cer sherbimi publik mund te beje kjo qe te rikuperojme $2.4M plus interes? A eshte ndopak e pashme?

A eshte ndopak e pashme?

smiley Ti dhe berberi mendjen per qyl e paskeni. Ti po behesh kurjoz per kete zonjen, ai per grate e Lazaratit (perpara sulmit te policise).

$48k/ore pune.

Na rrofte Amerika neve thuaj qe rropatemi ketej.

Hajt menohuni pak sa % te 2.4 milionshit ka marre Omari me shoket e tij?  Un po guess te pakten 50%

ajo ka qene mish per top.. gjykatesit ketyre kokave te turkut gjithmone u japin denime te shkurtuara.. harruat se kush ka qene drejtues ne banken e kursimeve dhe hapi me vone institutin e kredive Credins? .. 

Gjykata pranoi se e pandehura e ka kryer veprën për të cilën akuzohet, pavarësisht se periudha kur ajo ka punuar ka qenë më e shkurtër nga sa pretendohet nga prokuroria dhe bashkëpunimi i saj ka ndodhur vetëm në 45 raste 

smiley

bravo Gjykata smiley

Në fund, në caktimin e llojit dhe masës së dënimit gjykata mbajti parasysh rrezikshmërinë e veprës penale dhe të së pandehurës, fakti që ajo është e padënuar më parë, faktin që nga kryerja e veprës e deri më sot kanë kaluar mbi 10 vjet, si dhe gjendjen familjare të saj.

chi va piano, va sano e va lontano. ia hodhi edhe Alketa.

...ma non arriva mai ...

per pak, e kish hedhur. edhe pa bere zhurme. Se i doli ky case-i i A. Mitros mu tani qe u mbyllte cdo gje.

Ma merr mendja, duhet te kete edhe raste te tjera, ne kete 'mess' te BKSh. pse jo? Paska qene 'loose' fare.

Are they out of their frigging minds?

Do you wanna know what a nervous wreck is ? 

- A man with a house payment , a car payment , a wife and a girlfriend ...

... and they're all one month late !!!

 

Po rri o gjemb te thash! Ky dhe shoket e tij kane shku per te cliru vllaznine siriane nga roberia e Asadit.

O quna, po mos i lini fillikat cunat mer!!! Ku jane peshk-mbeshtetit mer? smiley

Je provokues i keq, 'Bama. Pse ben sikur s'e di qe ka jo pak qe praktikojne "per inate te sime vjehrre...". Dhe nxjerrin justifikim se arsyeja pse shkojne e bejne keto krime ne Siri eshte se i persekutojne (ne vendin e tyre, online, etj.)

Po flasim per moralin e qeshtjes si mjet justifikimi e brojtjeje ne peshk. Ata e kane zgjedh rrugen e tyre, nuk kemi cer tu bojme, pervec se ti "perqafojme" fort kur te vine mbrapsh, nese vine mbrapsh.

Ti mire perqafoji por ke parasysh te vishesh keshtu.

e ma men southern comfort guy? smiley

Do ju dalesh lakuriç me speedo?

smiley Free Gaza  !

t'gjith isoj dmth... sot kombet e bashkume e rrumbullakosen numrin e civileve te vrare ke 1100.

700 brenda dy diteve ISIS-i. Ata kane rendiment.

Mashallah, po keta duhen pergezuar me "fishekzjarre"

Shhhhht, keta jane ata te paqes, 

Një ndër shtetasit kosovarë më të njohur që po merr pjesë në luftën në Siri përkrah grupit militant ekstremist ISIS, Lavdrim Muhaxheri, ka postuar një foto në facebook, ku duket se ka prerë kokën e një personi.

Pamjet tronditëse tregojnë kosovarin i cili mban në dorë kokën e një djali të ri. Kjo metodë e shpërndarjes së fotove dhe lajmërimeve të ekstremistëve të ISIS është bërë shumë e njohur. Shumë prej pjesëtarëve të Shtetit Islamik, janë bërë pjesë e rrjeteve sociale, të cilat i përdorin për të shpërndarë mesazhet dhe thirrjet e tyre. 

 http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=...

Ku merren skafet/ anijet ne jug per ndonje tour bregdetar ne Ollbenia?! Di ndonjeri, shkurt e sakte e shpejte ketu? 

Nuk du me ble Bubi. Sa dite e le per ne Niagara ti njehere? 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).