Në kuadër të detyrimeve të Forcave të Armatosura për integrimin e Shqipërisë në BE, Tirana zyrtare po shqyrton mundësinë për të kontribuar në misionin e BE-së në shtetin afrikan të Malit. 

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, gjatë një takimi me homologun e saj francez në Paris ditën e martë. Duke diskutuar për bashkëpunimin dypalësh në fushën e mbrojtjes, dy zyrtarët e vunë theksin tek nevoja e thellimit të tij. 

Aktualisht, Franca jep një kontribut të madh në modernizimin e FA-ve dhe në arsimimin e oficerëve shqiptarë në shkollat franceze. Ndërkohë që në një tjetër shtet afriakan, atë të Çadit, ka misione të përbashkëta franko-shqiptare. 

Ministri francez i Mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian tha se, Franca ndjek me shumë vëmendje pjesëmarrjen e trupave shqiptare në Afganistan dhe se e mirëpret kontributin e tyre në të tjera misione të BE-së.

10 Komente

Po u kujtun tna bijn i dor çaj kur tvijn

Kjo eshte gje e mire, dhe Shqiperia eshte mbrapa ne dergimin e misioneve ushtarake ne Afrike. 

sikur te vene rregull e qetesi ne shtepine e tyre njehere pastaj ne ate te botes.

mali me malin s'piqet, tha..... pa Mali me shqiptarin piqet.smiley

te njihemi..Mali. smiley

shoku Mali..?! si, ju....?? ata ju kerkojne kudo, kurse ju............smiley

ne kuadrin e integrimit   ,, afrikansmiley

si s'kane turp qe thone eshte detyrim ndaj be-se njehere?  thoni hapur qe duam te marrim francen me te mire,e te dergojme ata 5 ushtere qe kemi ne kolonite e frances!  

francezet vete jane lodhur nga afrikanet e zinj,e duan ndihme nga afrikanet e bardhe!

c'ne mali i cadit te kete probleme!  ata jane edhe te integruar,flasin te gjithe frengjishtsmiley

Kto me zor moren lazaratin mrena shqipris ca m.... Duan ne mali ,apo lepijn bithen europes tashi me shprese se mos na fusin ne BE mas 20 vjeteve??!

Te dergojne nja 300 ushtare sdo ishte keq

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).