Çekia mund të bllokojë statusin kandidat për Shqipërinë për shkak të mosmarrëveshjeve lidhur me kompaninë shtetërore ceke CEZ dhe shtetit shqiptar.

Agjencia çeke e lajmeve “CTK”, duke cituar burime nga Brukseli, thotë se një vendimi i tillë do të merret pas dështimit të negociatave për një zgjidhje. Tashme çështja e heqjes së njëanshme të licencës për CEZ, ka kaluar në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit.

CEZ kërkon dëmshpërblim për dëmin e shkaktuar tek investimet e saj në CEZ Shpërndarje, pasi pretendon se ka investuar 100 milionë euro. Bisedimet mes Pragës dhe Tiranës nuk patën sukses, dhe për këtë Çekia do të votojë kundër dhënies së statusit për Shqipërinë në Këshillin e BE-së.

54 Komente

Mos perhapni panik.

Ne viziten e tij te shkelqyer ne Gjermani, z.Basha u kujdes edhe per kete detaj.

 

se harrova, mirmrembani dhe poshte qeverija.

nuk shoh ndonje problem ketu... sic u shiten italjaneve (Petroliferes) Pyllin e Sodes,  ti shesin edhe CEZ ndonje pyll, mal, a lum gjetiu ne Albanie dhe zgjidhet kollaj ngerci me ceket..

Belulo, ceket thone se kane harxhuar 100 milion euro, te cilat akoma nuk i kane rikuperuar, keshtu qe mali e lugina, nuk iu hyn ne pune atyre. 

nuk besoj hasim ne naj kundershtim qe t'u hame tëmën cekeve apo jo?

. Tashme çështja e heqjes së njëanshme të licencës për CEZ, ka kaluar në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit.

hahaha, so Qekia, vend evropjan, antar nato etj etj, nuk do presi vendimin e Xhykates se Arbitrazhit, po do luje me fitin, dhe do ja bllokoje statusin Shqipnise? smiley

po pse? 

Ca do fitoje? 

Qekia e ka qu Shqipnine ne xhykate! 

Qfare thone "burimet nga Brukseli" o Peshku?  Apo presin "burime nga Shqupi" qe te na e skjarojne kete metoden qeke per te marre lekat? 

'Da fukkoutaheah!! smiley

po Cekia ja fut kot,  se  nuk varet politika e zgjerimit te BE  nga ceket..  po hajde, thone keta, bejme njecik presion, kshu halldupçe, mbase  funksionon...  se ne fakt ceshtja eshte ne gjykaten nderkombetare te arbitrazhit.. ata vendosin!

Republika Ceke eshte nje shtet shume serioz dhe do te jete nje pengese per Shqiperine.

Cekia po dashka te na i coje dem denoncimin e padeklarimit te ores se Gjin Gjonit, ore e cila kap vleren 2shisheverengaditelindjaeMetes.

Le te shpresojme qe Meta s'e ka harruar pa ftuar per rafting ambasadoren/in cek...megjithate le te mos panikohemi derisa Idrizi te thote dicka me te felle per kete ceshtje. 

Republika Ceke eshte nje HIC ashtu sic ka qene ne jete te jeteve .Fakti qe spekullon me ne ne kete prag Ngjarjeje tregon se nuk e kishte kot Shvejku qe i quante "Derrat Ceke " smiley Perfitoi nga komplikimet e Bythes se zgjuar Intrigante te Sqap Berishes dhe tund ziqet me te rende tani !

Vekja dhe bab stalini ua dinte ketyre lapurakeve sa u Vlente lekura .Hajdute , Qylanjos dhe pa asnje lloj Vlere ..Pervec se kane pas  futbollist te mire smiley dhe trasheguan nga te paret e e princerve qe nuk ekzistonin si CEKE por pjese e Perandorise ...

Na e Vrane Franc Ferdinandin ..tha agjenti aga-aga Shnajder

Une njoh vetem Ferdinand Kokoshken qe mbledh kakerdhite e qenve ..tha Paliveci !

..@I o breshke ...@I

dikur me Astra tani me Cez, vetem per t'na rrujt keto ceket.

....dikur edhe Tatra, Skoda, Saureli.smiley, pastaj motori i famshem Java, atribut i pazevendesueshem per kryeagronometsmiley

 

p.s.  ore, po  ky tyry-Fylja qe tha po te forte statusit kandidat  te Shqiperise sikur eshte çek,  ca dreqin duan çeket tashi..?!smiley
 

Belul ka qene nje presor qe peshkonte e ngelte ndonjeren ne vjeshte dhe ofronte konsultime ... Kur vinte provimi i vjeshtes i thoshte, mua me kenaqe, tani kenaq dhe kete anatarin tjeter te komisionit. 

Tirona, po sikur na kane ngelur nja 3 here ne vjeshte deri tani keta profesoret e BE, akoma su kenaqen..?smiley

Merita e te ngelures, kompliment eshte. smiley

Si paskan dhone asnje kokerr leku Fyrrles sic duket .

Ej, po "heqje e njeanshme te licenses" e kapi njeri? smiley

pse jane kaq cope cope keto gazetat shqiptare o lla? 

Hic fare nuk i paguajne ata gazetaret e gjore? smiley

Keshtu eshte kur ia le celesat e shtetit me qindra miliona euro nje cope mishi si Sali Berisha, i cili s'ka as staf dhe as intelekt per te menaxhuar situata ne menyre qe deme me shifra qindra milioneshe te shmangen. 

Edhe ne Dhjetor Cekia e ngriti kete kercenim, por nuk e zbatoi

sepse nuk ishte e e nevojshme, votuan kunder 5 shtete kryesore te BE-se
 

Vete shqiptaret nuk kane besim se shqiperia behet, si do te kete Cekia ? 

Ngado qe te rotullohet muti prape tek sali berisha shkon. Po si ka mundesi qe ky frymor te jete kaq i nyte? Po ky frymor edhe sikur te ishte rrit nga ulkonja prape nje fije njerzillek duhet ta kishte. 

Statusi jepet nese duan vendet kryesore te evropes. Cekine se pyet njeri.

po mir, nqs eshte keshtu, me gjith ate borxh qe morri qeveria per te likujdu borxhet ndaj biznesit pse nuk eshte fut dhe cez tek ky program likujdimi  

Sikur te realizohet vertet vendosja e vetos nga çeket(varet çfare fuqie ka e sa mban me buke kjo kompani ne ate vend),do ishte sinjali i pare i fundit te tranzicionit shqiptar !!! 

S'e besoj, ne Bullgari ketyre çekeve mesa di une ju kane vene drune, sigurisht bullgaret kane goxha qeveri ne krahasim me qeverine tone ( te sotmen dhe te shkuaren)

Mendoj se me ne fund njerzit qe votojne e ata qe votohen do te kuptojne c'do te thote kapitalizem, dhenia CEZ-it shperndarja e energjise ishte nje gafe e madhe,vendi nuk ishte aspak i pergatitur per diçka te tille e nuk eshte as sot,kete fakt kam pershtypjen se e dinin mire si CEZ ashtu edhe qeveria e dikurshme.Sa per ate "se besoj" edhe aq çudi te mos duket, ne Itali..qe eshte italia..ENEL vendos politiken e jashtme italiane e jo e kunderta,keshtu qe edhe ndonje çudi e madhe nuk eshte.

ENEL eshte nga me te fuqishmet ne Evrope, çeket s'eshte se kane ndonje pervoje energjetike, ata deri vone kane qene te varur plotesisht nga ish Bashkimi Sovjetik. Dhenja e liçenses nga qeveria e kohes ishte e gabuar. Mesa mbaj mend kur Berisha beri kerkesen per statusin e vendit kandidat per BE, ishin çeket kryesuesit e radhes dhe kjo ishte si nje shperblim per ta, edhe vlera e liçenses ishte 120 milion euro, shume e vogel per nje miniere floriri..Gjithsesi une mendoj se ja vlen te paguajme dhe gjobe 200 milion si flitet vetem ceket mos ta marin me, ishin vertete fiasko.

200 milion(ne fakt ata kerkojne shume me shume) i thone qe ç'do familje shqiptare(kush tjeter perveç familjeve shqiptare?) ti paguaj secila CEZ-it 400 euro gjobe..ky eshte i gjithe muhabeti,e kesaj i them une dalje nga tranzicioni !!

qe dmth se familja shqiptare ka nji mesatare prej 6 antaresh?

kjo klase politike nuk eshte ne gjendje me mbledhe as plehrat, as faturat e energjise nuk ka ruajtur rendin, arsimi mysybet, shendetesia mut e me mut ..megjithate fevziu mburret me perparimin fantastik te vendit palloshi iu thote europianeve :"si nuk keni turp nga vetja qe s'na pranoni ne BE"

 

Atehere ja vleka vota kunder.

Qytetarët në protesta: “Merrni shembull nga Shqipëria”

“Merrni shembull nga Shqipëria! Kjo është kërkesa që i drejtojnë qeverise bullgare protestuesit ne Sofje. Të pakënaqur nga shërbimi i kompanisë CEZ, bullgaret kërkojnë që shpërndarjen e energjisë ta bëjë një tjetër kompani. 
Bullgaria duket se do te ndjeke shembullin e Shqipërisë për heqjen e licencës se kompanisë ceke CEZ, e cila administron sistemin e shpërndarjes se energjisë ne këtë vend. 
Shkak janë bere faturat e fryra të energjisë elektrike, te cilat kane ngritur ne protesta qytetarët ne 15 qytete ne mbare vendin. Në kryeqytet janë zhvilluar protesta para Ministrisë se Ekonomisë dhe Energjitikës. Protesta e organizuar nga rrjetet sociale u cilësua si jo politike. Kërkesat e qytetareve janë: pezullimi i tre kompanive të shpërndarjes, shtetëzim i sistemit të shpërndarjes dhe publikimi i kontratave të shpërndarjes së energjisë. 
Kompania e shpërndarjes se energjisë CEZ tha se ka marrë rreth 1660 ankesa për faturat e energjisë për muajin dhjetor. 
Ne Sofje ka nisur një hetim për fatura të kërkuar nga kryetari i bashkisë. 
Sipas mediave bullgare, qeverise do t’i dërgohet një peticion për mbajtjen e një referendumi kombëtar për largimin e kompanisë CEZ nga Bullgaria.

Shume u mundokan keto Bullgaret , te ftojne Salen nja tre dite dhe ja rregullon ai CEZ -it smiley

smiley

Morpo lenie Çekin, po Franca dhe Anglija a jan ne xhep ate na thuajni

Anglia ishte habit fare , ne dum me dale keta dun me hy , kishte thone.

A mund te jemi pak me te organizuar ne peshqit anglishtfoles e te komentojme aty ku duhet? Cekia mos mirnjohese  e ka harruar historine e 1968 ku vetem Shqiperia deklaroi se terhiqej nga pakti i Varshaves ne forme proteste ndaj pushtimit sovietik. Un jam euroskeptike, por pavaresisht ketij fakti edhe pse statusi me duket nje buzeeqeshje  zyrtare e BE-s e asgje me shume kur bie fjala per te mbrojtur imazhin e Shqiperise nuk ngurroj te jap kontributin tim, qofte ne pushtet Rama apo kushdo  tjeter. 

e keqja eshte se marrja e statutit do te perdoret si nje redemption e nje klase politike 99.99% e se ciles e ka vendin ne burg.

Aman o Alba si cdo " arritje' tjeter .. asgje e re nga horizonti 

Keta mosmirenjohes harruan dhe qe shoku Sali u be antar i PPSH-se pikerisht prej inatit madh qe e zuri me komunistet qe shtypen revolucionin e 1968-es.

cfare fitojnr shqipot e thjeshte me hyrjen ne BE?

Do arrijne me ne fund, ndoshta, te shesin midhje ne Evrope?

do  kemi ndonje detyrim apo me luge ne brez :qasuni te hame?smiley

Do mjaftonte nje shkelje e syrit Putinit qe Evropi t'i linte pordhet.

Prandaj erdhi me vrap shtrausi dikur se pati frike mos lidheshim prape me rusin .por biroja e kish humbur fare lidhje me realitetin..smiley

Jo po del qe fajin e kishte Kadareja qe s'ia mblodhi regjimit. .

Ky tashti e provoi me ate sulltanin e Kazakistanit, po zor se e marrin seriozisht. Kete e ve Arvizu te rri me nje kembe te cepi i zyres. 

C'ne kadareja.shoku foto vajti e u jepte leksione marksizmi gjermaneve.ne as hapemi as mbyllemi .nuk jemi as lindje as perendim , feja eshte opium per popullin.

Arvziun me duket se e debilosen ata firaune.

Shiko andej nga tema e Kadarese. E bene rezil fare, tamam si xhaxhi qe i thoshte Kadriut, c'benje zotrote me 46ten. Paske humbur qyfyre. 

Shtrausi ne poradec nuk kerkoi te takohej me kadarene por me enverin .

Po hajde mbushi mendjen ... Mos te duket cudi kur ta qendisi ndonje prej verteti, historia e shkruar eshte shume e ndryshme nga ajo e jetuar. 

Mire peshq dorezohem! Whatever  si i thone amerikont !

Mos u dorëzo .Çoji kaçter Ramiun kush  të ka mërzitë ! Është produkt safi Enverist i trashëguar nga të gjithë anët smiley

Problemi është si do zgjidhet përfaqësimi kur të merret statusi .Luli apo Berisha .apo të dy Bashkë ?

Një zgjidhje e mënçur do të ishte Të gjithë k/ministrat që nga Qveria e parë pas Parlamentit të parë pluralist ! Përfshi V.Ahmetin .

Xhibolja si mejton ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).