Me “Vendos Diçiturën” Peshku pa ujë ju sfidon të sillni një diçiturë qe i përshtatet sa më mirë fotografisë së radhës. Vlerësohet humori, inteligjenca dhe interpretimi më i mirë

40 Komente

e rregullove traktorin mo..? beji shurren baces tani.

Ec mo vazhdojmë punën, se palma qenka prerë dhe nuk rrezikojmë gjë smiley

nevoje fiziologjike eshte. ska ndonje gje te cuditshme... e shumta mund te rrezikojne nje pickim mushkonje. smiley

palma de mesila, aty ku varen kokepalaret.

Ne pritje, per te hypur ne "tramin" Basha !

nuk ka nevoje per diçiture, por per te qare hallin.

kryeqytet, me vetem nje banjo publike....

ç'ka me prit tjeter? te njomen ne pantallona gjysma e kembesoreve?

Nuk ka lidhje fare. Cdo kafene e cdo lokal ka banjo.E kane me detyrim ligjor qe banjat e tyre t'i ofrohen publikut edhe po s'porositen gje. Bien dakord per kete qe kur marrin licence. Lokalet pa banja gjobiten. Dhe neper bote s'jane banjat cdo 100 metra dhe keta s'jane tipa qe s'do te benin 500 metra ne kembe per te urinuar. Keta jane thjesht pjese e nje brezi dhe shtrese te paedukuar te popullsise dhe kaq. I vune banjat portabel tek piramida dhe i hoqen se s'i perdori njeri. Dhe banjat publike jane me pagese qe te mirembahen, dhe kur ishin me pagese atje te rruga e elbasanit prape nuk e paguante njeri 200 lekeshin por shkonin poshte ures.

Duhet te kete patjeter banjo publike kundrejt pageses. Se ja te kap muti e sdi ku te dhjesesh, ne breke? Ti po thua ne lokal. Po sikur kamarjeri apo pronari te te perzeje me shqelma dhe ti qe nuk mbrohesh dot se je i dhjere i teri ne breke? Nese kjo qe thua ti eshte e vertete, atehere duhet qe cdo lokal me detyrim te afishoje ne nje vend te dukshem nje tabele ku te thuhet pak a shume se "ketu urinohet dhe dhiet falas" ashtu sic kane vendosur tabela per "free wi fi" apo "ndalohet duhani". 

Kjo qe thote Herm, "ekziston" edhe kendej ne perendim. E futa ne thojza kete fjale se shum lokale i mbajne mbyllur banjot dhe çelsin e mban bufetierja/ri, me qellim qe te mos lejojne njeri nga jashte te shkoje ne banjo. Keshtu qe je i detyruar te ulesh e te marresh nje gje, ose te gjesh ndonje lulishte e te mbarosh pune siç mbarojme te gjithe.

Diçitura me e mire do te ishte;

Ne proteste te gjithe duke shurruar smiley 

kudo qe te shkosh ne Evrope, nuk gjen WC publike ne qytete apo kryeqytete! p.sh ketu ku jam une nuk ka! po as ne Gjermani, Itali etj.... qytet me WC publike kam pare vetem ne Zvicer.
zgjidhjen? -ta ka dhene komentuesi 'herm' me poshte.

Ka dhe ne Paris Belulo, disa si tip kioskash rrumbullake po qe bien ere qe 10 metra larg dhe qe as te shkon mendja tu afrohesh. Dhe meqe ra fjala dhe ato jane me pagese te automatizuar (po nuk fute monedhen shko tek rronzi i rapit si keta bosat e fotos). Ne Holande banja "publike" ka ne stacionet e trenave por sigurisht qe dhe ato jane me pagese (te automatizuar). 

Personalisht edhe une mendoj se zgjidhje nuk eshte WC publike se edhe kur ishin qelbeshin ere. Kur bashkia nuk miremban kopshtet e luleve do mirembaka WC publike. Ne Tirane por dhe kudo ne Shqiperi eshte e zgjidhur me lokalet (mua me ka qelluar ta perdor WC e lokalit ne Tirane dhe pa u ulur per te porositur). Ndoshta nje fushate publike nga ana e Bashkise per kete nuk do ishte keq.

e di Astero, se kam qene edhe ne Paris, merr veshtsmiley. keto jane ca ngrehina te ngushta plastike (toilet kimike quhen) por sic the dhe ti: su afrohesh dot prane, e jo me te hysh aty.smiley
ndersa keto ne Zivecer qe them une jane tamam WC, ashtu sic duhet te jene: ndertesa te rregullta, te pastra, me uje te ngrohte/ te ftohte, sapun , gjithandej e shtruar me mermer.. tamam si ne restorante luksoze.smiley

Edhe mua me paten bere pershtypje shume te mire. Keto te rejat flas.

Belulo, tankstacionet/karburantet ne Belgjike, Hollande, i ke banjot pa pagese, ndersa ne Gjermani me dere automatike, fut 50 cent, gjysem euro dhe porta metalike leviz/hapet. 

Policia eshte me ne.

nuk eshte polic, por punonjes gjelberimi

Orari i ujitjes smiley

Shqipetaret nuk ndryshojne!  E pelqejne shume natyren. smiley

Bobobo sa e madhe rrota e legenit! smiley

Secili jep nga nje dore per t'ju bashkuar evropit, ky ketu e ka dhjere pak me perkushtiminsmiley

Ne muze, atje ku kultura del ne natyre.

Budallenjte e bejne ne rruge!

......te mencurit e bejne ne m/hotel.smiley

Gjenite e bejne ketu... 

"O te keqen o Lofkend* , qe e ben vend e me vend"smiley

*Lofkend- Fshat ne Mallakaster,

 

tirana eshte si nje banjo publike masive.
kur vine te huajt ketu pyesin qe a ka dale nga lufta tani ky vend.

Ca kafshesh! 

Imagjinoj tani, ndonje stergjyshen tende, duke ulur brekushet apo citjanet, dhe duke bere cicin ne mes te ferrave.
Tek e fundit njeriu kafshe eshte...

Goxha imagjjnate paske. Congrats.

flm smiley

Chi non piscia in compagnia , o e' un ladro o e' una spia!

Çfar injorance obskurantiste maskiliste!

Po pse urinojne sheshit vetem mashkujt xhanem? Kjo eshte padrejtesi, eshte nje shtypje diskriminuese qe i behet femrave. Ne nje shoqeri te bararbarte duhet te urinojne sheshit edhe femrat, biles duhet edhe te dhjesin, ne menyre qe te bejne konkurence dhe t'i tejkalojne meshkujt. Te hakmirren kundermijra vjet superioritet urinues mashkullor! 

Keshtu perfitojme edhe ne, jua shofim si e kane dafllakun.

 

Disa shurrosin pemen, disa shurrosin poezine dhe e fshijne me lesh e disa te tjere
shurrosin romantizmin me tallava e kumbulla smiley

O burra se na shpetoi shurra smiley

smileysmiley

Oh Man... sa kam qeshur!

ca mos te qeshesh. gjithe keta burra me pistoleta me uje. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).