Ofensiva tokesore e Izraelit ne Gaza ka rritur ndjeshem numrin e te vrareve; mbi 550 palestineze deri tani, shumica civile, nje pjese e madhe e tyre femije, si dhe 3350 te plagosur [burimi: The Guardian]. Ne kete konflikt jane vrare gjithashtu 25 ushtare izraelite, midis tyre dy nenshtetas amerikane, si dhe 1 civil izraelit. Tentativat nderkombetare per te siguruar nje armepushim midis Izraelit dhe Hamasit deri tani nuk ka prodhuar rezultate, megjithate perpjekjet vazhdojne.

 

DW Shqip raporton mbi gjendjen humanitare ne Gaza: 

Qindra të vdekur dhe të plagosur, për më tepër pa rrymë dhe ujë. Situata në Gaza është katastrofike. Dhe organizatat e dihmës bien vetë mes dy zjarresh.

Sulmi më i ashpër deri tani, në Saxhaia, një periferi e Gazës, u mori jetën disa dhjetëra njerëzve, qindra vetë u plagosën. Në Saxhaia të shtunën duhej të mbahej një armëpushim dyorësh, me qëllim që ndihmësit të mund të mblidhnin të vdekurit dhe të kujdeseshin për të plagosurit. Por as ky armëpushim i shkurtër nuk u respektua.

Por pa armëpushim organizatat e ndihmës nuk mund ta bëjnë punën e tyre. Që prej fillimit të luftimeve shumë prej tyre i kanë tërhequr punonjësit nga zona e luftimeve, sepse edhe forcat e shpëtimit bien shpeshherë mes zjarreve.

Gati fare pa ujë dhe pa energji elektrike

Ndihma është urgjentisht e nevojshme, situata në Gaza ësthë shkatërrimtare, thotë koordinatori i ndihmës së organizatës humanitare Care, Theo Alexopoulos. Uji i pijshëm po mbaron, nuk ka rrymë elektrike, rrjeti i komunikimit nuk funksionon siç duhet. Të plagosurit, ndër ta edhe gra dhe fëmijë, nuk mund të marrin kujdesin e duhur, kudo janë shkatërruar ndërtesa, "në rrugë ka panik", thotë Alexopoulos. "Infrastruktura mjekësore është e mbingarkuar plotësisht dhe është duke u shkatërruar."

Ambulancat shpesh nuk kalojnë dot për të shkuar tek të plagosurit, për shkak të rrugëve të bllokuara dhe sepse ndihmësit nuk duan të udhëtojnë përmes breshërit të bombave. Shumë të plagosur hiqen zvarrë vetë deri në spital. Një mjek i spitalit Shifa në qendër të qytetit të Gazës i tha agjencisë së lajmeve AFP: "Kjo është situata më e keqe, që kam parë ndonjëherë."

b#Armëpushimi i së dielës ishte ndërmjetësuar nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq dhe duhej të zgjaste dy orë, që nga ora 12:30. Një orë pas shpalljes zyrtare të tij, sipas të dhënave të forcave ushtarake izraelite, armëpushimi u ndërpre sërish. Ushtria reagoi ndaj "goditjeve të Hamasit" duke "kundërgoditur", tha një zëdhënës i ushtrisë izraelite. Për Theo Alexopoulos është e diskutueshme se çfarë mund të bëhet brenda dy orëve. "Kjo është një dritare shumë, shumë e vogël kohore", thotë ai. "Brenda dy orëve nuk mund të bëhet shumë gjë."

311 Komente

Me ne fund i tregohet publikut nje foto "I am a Palestinian Christian that loves Israel". Shifni foton nga Marseille. Asnje flamur francez, vetem flamuj algjeriane dhe te xhihadit islamik. C'i ka bere Franca vetes...

Pse kane mbetur franceze ne France? 

Mos u tremb o ... se nuk ke ngel vetem ne kete bote. 

Nejse kushedi sa te ka dhimbt ajo foto e atij hebreut me flamur palestinez. Prove e qarte fare qe sionizmi eshte nje fiksim kriminelesh pa asnje lidhje me bindjet fetare te hebrenjve.

mos e pyet,spo e marr dot veten.si arabo,mysliman qe je,pse sqendrove ne france,do ishe ne ujerat e tua.apo erdhe ta perhapesh faren ne shqiperi

Fale mediave sociale (Twitter sidomos) masakrat izraelite ne Gaza jane vizualizuar dhe shperndare neper bote si asnjehere tjeter me pare, duke kaluar keshtu pertej barrierave editoriale te mediave tradicionale te cilat shpesh jane te Izrael-anshme (dhe ne vendet e tjera perendimore, jo vec ne Amerike).

Pavaresisht superioritetit te infrastukturave agjitacion-propogande te Izraelit ne internet, ky konflikt rrezikon te kthehet ne nje bumerang per Izraelin anembane botes, pervec ne Amerike kuptohet, ku pervec injorances te popullit per ceshtjet nderkombetare, Izraeli eshte keqfare tabu (Obamen s'eshte problem ta shajne me c'i perban pragu dhe ta krahasojne me Hitlerin, ama per Izraelin.. *leviz gishtat ne shenjen e gersheres*). Me ndonje perjashtim si ky floricka (i cili eshte hebre, per ata qe s'e dine) e ndonje media jo tradicionale, sa i perket lajmeve.

 

Ja dhe ca karikatura: 

Bombing courtesy call from IDF

- Israel to Gaza: Stop it, it hurts.

- Americans: The Gaza peace brokers

Defending thyself

Goal (referuar izraeliteve qe shikojne bombardimet ne Gaza si filma)

Bent on success 

- Hamas uses civilians as human shields 

- America: What else can I do?

World Cup 

Dhe nje jo-karikature: lufte idealesh

Leri mor budallalleqet e mos u be pale me halldupet.Shkojne i provokojne me raketa,i vendosin ne qendra te banuara vetem e vetem qe te kete sa me shume viktima civile qe pastaj ti vene ne internet e te gjejne kokrea "humane" si puna jote.e prape shume nga pamjet jane te marra ne Siri e Irak,myslimane,me myslimane.

Nje shtet me arme atomike dhe ne perberje edhe ushtare amerikane, sulmon me te gjitha armet grate dhe femijet palestineze .Dhe Obama thote " Izraele ka te drejten te ....mbrohet .."!
Mirepo asnje institucion i botes moderne nuk thote kur dhe kush eshte fundi i kesaj lufte ?

Palestinezet do te benin te njejten gje po te kishin mundesi.Nuk eshte faji i Izraelit se Hamasi i ben sulmet nga qendrat e banuara duke vene ne rrezik jeten e civileve.Ka plot faj nga te dyja palet , ai konflikt eshte semundje qe nuk sherohet kurre vetem mund te mbahet nen kontroll.

Te kujtosh entuziazmin e botes arabe kur u be Obama president...
Disgusting!

Nese deri diku arrij te kuptoj antisemitizmin ne disa vende ku protestohet nuk arrij te kuptoj ate te komentuesve te peshkut? Asnjeri prej jush nuk komentonte ne kete menyre kur shteti juaj (Amerika ) derdhte lumenj bombash ne Irak, Afganistan e vende te tjera me po arsyetimin qe sulmojne ka disa dite edhe izraelitet. Une  perseri vazhdoj te mbetem i mendimit se Izraeli ka te drejte legjitime t'i pergjigjet terrorit ashtu si dhe Amerika e shume shtete te tjera, vazhdoj te mbetem i mendimit se derisa te kete fondamentaliste muslimane, ne kete planet nuk do kete asnjehere qetesi, siguri dhe paqe. 

"Nese deri diku arrij te kuptoj antisemitizmin ne disa vende ku protestohet nuk arrij te kuptoj ate te komentuesve te peshkut?"

kot i ngaterron nje pjese te komentuesve te peshkut dhe antisemitizmin ketu, sepse te pozicionohesh ne kete konflikt per arsye humanitare etj etj,nuk dmth qe je antisemit! p.sh une njoh hebrenj hollandeze e amerikane qe jane kunder kesaj politike te Izraelit... tashi si, i bie qe keta jane hebrenj antisemite?!
edhe krahasimi me bombardimet amerikane pa shume lidhje me duket, sepse behet fjale per konflikte "spontane", per disa interesa te momentit.. ndersa konflikti izraleo-palestinez/arab eshte,historik,i perhershem.

ndersa per temen mendoj qe pergjigja e Izraelit eshte arrogante,dhune e skajshme joproporcionale... nderkoh qe Izraeli i ka te gjitha mundesite, kapacitetet, inteligjencen etj qe tu pergjigjet personalisht hamashisteve dhe gjithe terroristeve te tjere arabe, duke kursyer keshtu jetet e civileve te pafajshem.

Belul, problemi yt eshte se ti kerkon te mbetesh djale i mire me te gjithe..Harroje plako, s`ben dot prokopi me te tille gjera..Gjithsesi vazhdon te mbetesh djale per se mbari!

opo te ishte vetem ky problemi im do qe mire fare... po situata ime eshte me e rende akoma, se kam edhe probleme financiare, edhe probleme psiqike e psikologjike etj etj..smiley. lere aman, nga ta zesh. e the mire: i paprokopi!smiley

po pervec konstatim ekzaminimit, ndonje pergjigje per pergjigjen time, dmth per temen ne fjale, sikur sna the.smiley

Nese deri diku arrij te kuptoj antisemitizmin ne disa vende ku protestohet..........

Nje keshille keshtu badihava, meqe ta kam borxh, pasi me parashikimet e rezultateve ne boteror me ke bere me leke smiley :

nese do lexosh me shume sesa shkruan, atehere do mesosh qe arabet nuk mund te jene dot antisemite, sepse jane vete semite. Nje ne xhep kjo smiley

Termi "semite" i reduktuar vetem tek cifutet eshte produkt i teorise se racave i prodhuar nga nazistet dhe fashistet. Si rrjedhoje edhe perdorimi i termit "antisemite"  reduktuar vetem tek cifutet con uje perseri ne mullirin e fashisteve dhe te nazisteve. Dy ne xhep kjo. smiley

Here tjeter me shume. smiley

casaubon ...O pordhac..Qenja juaj ne atdheun e fuqise europiane te momentit s`do thote s`e ke te drejte.Produktet, teorite qe rrekesh te spjegosh me lart jane tjeter gje, me vjen keq qe keni vuajtuar nje lloj antisemitizmi edhe pse ju ke bere te ditur lincuesve se je shqiptar, ne amok s`te pjerdh njeri daku....Robt gjermaneve qe te maltraitojne..

smiley

i modh je per Zotin, i modh je

smiley

O Kuqo qe te vazhdoj pak bamiresine e nisur nga Kazoni.

Antisemitizem (edhe ne ate sensin qe e perdor ti) me perjashtim te ndonje kllufi rastesor une nuk kam pare ne PPU. Cifute kunder masakrave te Izraelit ka plot (sic ka pafund myslimane kunder terroristeve qe keqperdorin fene per te vra njerez te pafajshem). Mos jane edhe ata antisemite?

Antisionizem ka ne PPU dhe une i pari po a them qe jam krenar qe jam antisionist. Jam kunder ekzistences se Izraelit si shtet sepse nuk shof se mbi c'llogjike dhe moral u merrkan robt nga ane e anes me u cu ne toke te tjetrit. Pse mer u dashka kenaq antisemitizmi i mbare Europes se krishtere, dhe u dashkan cu robt per te uzurpu territore ne Palestine. Pse ai qe eshte autokton duhet te jetoje ne kamp refugjatesh kurse nje maskara qe deri dje nuk e ka dite as car eshte hebraizmi e biles mbanin edhe vizatime me kryq te thyer nazist ne muret e dhomes (kam pas rob te tille ne klase), u dashka te shkojne atje e te kene toke, shpi e pune te siguruar?

Sigurisht pasi u gatu kjo corbe per 70 vjet nuk kthehet dot me pas. Nuk eshte zgjidhje as t'i thushe robve qe kane 2-3 breza aty, ikni nga erdhet. Po minimalisht duhet te largohen ata qe kane shku vitet e fundit dhe duhet qe shpiat e ndertuara ne territore te uzurpuara ne keto X vite te fundit t'u kalojne pronarve te tokes. Gjithashtu duhet te kete nje dhe vetem nje shtet multi-fetar sic ka qene gjithmone Palestina. Njerez nga te dy palet qe e duan dhe arrijne ta bejne keta ka plot. Mjafton te izolosh dhe te nxjerresh jashte loje Hamasrat e Likudrat dhe te kesh vullnetin e mire qe ne ate zone te kete paqe.

 

 

Duke kerkuar ndjese per nderhyrjen, po si sionist qe jam, s’mund te rri pa saktesuar ca dezinformime qe ti ben me ose pa dashje. C’duhet shteti i Izraelit pyet ti. Po se nuk kishin shtet i kane perndjekur prej kaq vjetesh te shkretet, se kane qene jetime. Ti e thua me bute ate qe do Hamasi, te shkaterroje shtetin e Izraelit qe prane te perhapen te shkretet neper bote e te mos kete kush ti mbroje. Arabet na qenkan autoktone ne Palestine? Arabet jane autoktone vetem ne shkretetirat e Arabise. E kam thene nje here ketu pse u quajt Judea (vendi i judenjve) Palestine nga romaket. Ata hebrenj qe shkojne aty sbejne tjeter vec kthehen ne vendin e te pareve. Ata refugjate jetojne ne cadra se perdoren, mund te ishin stabilizuar shume mire ne vende te tjera, po me mire te jetojne ashtu si qen aty, vetem Palestina te mos u lihet cifuteve. Gabimi tjeter qe ben eshte qe thua Palestina ka qene shtet multifetar. Palestina ska qene kurre shtet, ka qenje nje hapesire a rajon, quaje cfare te duash, dhe ku hebrenjte kane qene prape te persekutuar. Ti e di fort mire qe konceptet “demokraci” dhe “arab” jane si zjarri me ujin. Vetem Izraeli eshte shtet demokratik ne ate rajon, por mendo sikur t’i merrte refugjatet dhe territoret palestineze, cdo ndodhte. Me ate ritem shtimi si lepujt qe kane arabet, do ua kalonin hebrenjve dhe Izraeli do behej shtet arab, dhe mendo sdo tu kishin punuar hebrenjve, jo vetem se smarrin ere nga demokracia, po se edhe keshtu ua thote Libri i Shenjte, qe hebrenjte jane derra dhe duhen shfarosur.  

Se pari deformimet i ben ti dhe jo une. Cifutet jane persekutuar per arsye nga me absurdet por kurre se i ka mungu shteti. Sot nese nuk persekutohen me hapur neper Europe (por prape urrehen se te krishteret europiane e kane ne ADN antisemitizmin) kjo vjen si rezultat i fuqizimit te tyre dhe aspak se po i mbron Izraeli. Vjen edhe nga fakti qe Europa mbart nje njolle te madhe turpi qe lejoi nazistet te kryenin gjenocid ndaj hebrenjve. Se te jemi te qarte, nazistet ishin vetem vegla vrastare por fajtore eshte e tere Europa me Vatikanin ne krye.

E dyta mos flit perralla per cifute qe na qekan nis nga Palestina (apo Judea po deshe ti) e na paskan ardhe verdalle per mijera vjet, e ne 1945 na u kthyen. Asnje lidhje nuk kane keta qe sot jetojne ne Izrael me ate pakice qe jane cifute autoktone. Asnje lidhje se edhe hebraizmi ka rryma te ndryshme dhe praktikat fetare nuk jane aspak te njejta midis ashkalinjve dhe ashkenazve qe perbejne hebrenjte e Frances (sa per te te dhene nje shembull). Shumica derrmuese e izraeliteve cifute jane PUSHTUES pa asnje te drejte per te jetuar ne ate vend.

E treta na lodhet koken me kete aksiomen qe Izraeli eshte shtet demokratik. NJE MUT. Izraeli eshte nje shtet diktatorial e policor pa asnje lidhje me demokracite perendimore. Po sigurisht qe po ta krahasosh me Iranin apo Libine e Kadafit eshte me pak diktatorial. Sidoqofte ketu nuk jemi te ora e edukates demokratike. Ketu po diskutojme per legjitimitetin e nje terrorizmi shteteror.

Sa per ate qe Palestina nuk ka qene kurre shtet me nocionin e mirefillte te fjales po te kujtoj se edhe Shqiperise pas pushtimit turk kur kerkoi Pavaresine ju tha qe s'kish qene ndonjehere shtet. Ky nuk perben kurrefare argumenti.

Sa per ate "sygjerimin" tend qe palestinezet te iknin e te ndertonin jeten diku tjeter e te abandononin token e tyre shyqyr qe te paret tane dhe shqiptaret jashte kufijve te Shqiperise nuk kane pas e nuk kane mend e tua. Si mor u leka toka se erdhi pushtuesi? Cdo vend i botes ka mbijetu fale luftes per liri e jo se nuk i ka ra ndermend kujt ta pushtoje.

Dhe e fundit, per injorancen tende ne lidhje me Islamin. Te mos e njohesh nje fe nuk ka asnje turp se te gjitha nuk do i dime. Por te deformosh dhe akuzosh kur nuk ja ke idene eshe nje TURP i madh. Ne Kuran kurresesi nuk quhen derra as cifutet dhe askush tjeter.Perkundrazi Bibla quhet liber i shenjte dhe Krishti nje nga profetet (Isai).

 

Ti prape keput budallalleqe. Nuk eshte se hebrenjte u persekutuan se skishin shtet,po ama po te kishin shtet do kishin ku te shkonin kur filloi persekutimi ne Gjermani .Shume prej tyre perfunduan ne kampe shfarosjeje se nuk u pranuan nga shtete te tjera.
Me thuaj edhe nje here,clesh autoktonie kane arabet e shkretetires me Palestinen.ke degjuar ndonjehere per pushtimet arabe.pra arabet jane pushtues aty.se ti nuk e di historine seshte faji im.sipas rradakes tate,shqiptaret e ngulimeve te ndryshme,cpune kane te kthehen ne Shqiperi,nese shqiptaret do te ishin nje komb qe perndiqeshin.Me kete luften per liri na kepute ne bythe,ju gjoja antikomunistet sikur keni ngrene veprat e Enverit per luften e popullit mik palestinez kunder pushtuesve sioniste dhe mbeshtetesve te tyre,imperialisteve amerikane.Ndersa me kuranin me kalove si pelivan nga cifutet te te krishteret,ndonese ti ithtar i kuranit e di qe te gjithe qafiret,pra cifute e te krishtere bashke,ose duhen nenshtruar,ose duhen hequr qafe.Tani te te bej nje pyetje,meqe je nje nder dy (gjoja)patriotet me te medhenj ketu:cilet jane aleatet e palestinezve dhe cilet te izraeliteve.A ta thith truni tani se me cilet duhet te jem une si shqiptar tifoz ne kete ndeshje futbolli

Car thu mer car thu? Jo mer daje se nuk funksiono kshu logjika ime. Dhe sa per te mesuar pak histori edhe ti. Persekutimi i cifuteve nga nazistet ka fillu me urdherimin qe ata te mbanin yllin e Davidit ne gjoks qe te evidentoheshin. Kurse ti po na thu qe ata duhet t'i inkurajonim qe te iknin.

Sa per kuriozitet e di ti se sa ka qene numri i cifuteve ne Europe para lufte. Se sipas shifrave 6 milione jane zhduk gjate luftes. Ku do shkonin keta njerez kur sot Izraeli ka 8 milione banore bashke me 2 milione arabet qe jetojne ne Izrael?

Sa per pushtimet romake, arabe, osmane, britanike, etj te asaj zone ti je i mireprit nese do me gjet "pronaret" e vertete te atyre tokave. Halli eshte se nuk besoj se do gjesh ne bote nai dynym toke me pronesi mijera-vjecare dhe qe nuk ka nderru duar ne momente lufterash, sic po kerkon ti. Une nuk e marr persiper as te them qe si shqiptar jam ster-ster-ster-nipi i filan pellazgu apo fistek iliri. Ama di qe flas gjuhen dhe respektoj zakonet qe jane ndjek ne breza ne kete toke. Shpine time nuk e kam ne nje toke, pronari i te ciles jeton ne cader se eshte debu me force dhe femijet ja ka vra ushtria qe me "mbron" mua. Une nuk po them hajde te rimodelojme boten por te pakten tu japim njerzve ate qe u perket per se gjalli.

Mos etiketo kot robt kur nuk je i zoti te besh diferencen midis dikujt qe mbron dicka te drejte dhe nje ithtari. Une nuk jam ithtar i asnje feje. Jam mysliman per aq sa mund te thuhet kjo per efekt trashegimie familiare. Po aq e di sa mos them gomarlliqe te tipit ne Kuran thuhet se te tjeret jane qafira qe u dashkan heq qafe. Ti po ma gjete kete pasazh ne Kuran une te kerkoj ndjese. Po nese nuk e gjen ben mire te kerkosh ti ndjese e jo te thellosh gabimin duke rrit nivelin e prockes.

Une shof nje ngjashmeri te madhe midis rastit te Palestines dhe atij te Kosoves. Fakti qe qendrimi i amerikaneve nuk eshte koherent ne te dy rastet, kjo nuk do te thote qe une duhet te mbeshtes medoemos qendrimin e amerikaneve. Jo mer nuk jam majmun une qe te pajtohem me cdo padrejtesi te amerikaneve. Kam protestu edhe kunder luftes ne Irak se per mua ishte e qarte qe ajo lufte behej per interesa te klaneve prane Bushit. Dhe po kete debat kam pas me majmunet (deputete e ministra shqiptare ne vizite ne Senatin francez) qe thonin se Amerika ka gjithmone te drejte.

Nejse ti me neshje futbolli je m'rregull se Amerika ka ekip te mire.

Se nuk e paskam lexuar kete.Se cfare thu me kete yllin e Davidit spo te marr vesh fare.Une po te them ku do shkonin cifutet qe donin te largoheshin nga gjermania e mbare evropa me pas.une spo te them te gjithe do te shkonin ne izrael,po thashe mjaft do shpetonin.
sa per pronesine,je ti qe na i bere arabet autoktone.edhe une them qe ka nje realitet te ri,por kur flas per refugjatet,flas per te drejten e tyre per tu vendosur diku gjetke nese duan.nese i genjen qe jane autoktone dhe nese i mban aty per qellimet, e tyre,kjo eshte ti perdoresh
sa per etiketimet,je ti qe etiketove i pari sionist e budallalleqe te tilla.edhe une mbroj ate qe me duket e drejte dhe qe eshte ne interesin tim si shqiptar.Se je bere tip radikali islamist pa lexuar Kuranin seshte faji im,kur te kem kohe do te te citoj.te na kishe kursyer kohe e te na kishe thene me pare qe je injorant total nga Kurani.

Pra myslimanet persa i perket ideologjise fetare kane shume me teper arsye te tolerojne hebrenjte e kristianet se sa anasjelltas. Se car interpretimesh idiote i bejne fese mollah omarnat etj kjo nuk ka lidhje me librat e shenjte por me kllufllikun njerzor.

POR une nuk po te flas per nje shtet palestinez te bazuar te feja apo raportet fetare. Po te flas per nje shtet laik ku secili praktikon fene e vet sipas deshires e pa u perzi me fene e komshiut. Kjo mund te duket utopi duke pare se c'po ndodh ne ate rajon prej 70 vjetesh, por ne fakt historia na tregon se nuk eshte. Europa eshte ndertu mbi lumenj gjaku te derdh per gjera qe sot as gomarlliqe nuk do meritonin te quheshin. E kur u zbuten barbaret e Europes veriore, s'besoj se ka me ngel njeri pa u zbut ne kete bote. Plus ke edhe Libanin qe pasi u bo copash nga lufterat idiote duket sikur i ka thirr menies ne nje fare menyre.

Prandaj thashe ne fund te postimit tim qe duhet vullnet qe te kete paqe ne ate rajon. Deri tani i jane ofruar vetem arnime per te siguru armepushime te perkohshme qe presidentet e vendeve te fuqishme te fitojne pike ne elektoratin e tyre duke u heq nga lajmet fotot e femijeve te vrare. Por zgjidhje afatgjate nuk mund te kete per sa kohe merret e mireqene qe aty do kete nje shtet te dominuar nga banore te importuar ne emer te nje feje, qe diskriminojne autoktonet.

Ti po flet si te jesh konkurrente ne "Miss Bota",flet sikur je ne nje bote ideale.Po si gjendet vullneti pra.Ti flet pak a shume si ai Zakaria dje,zgjidhet konflikti tha,se popuj semite jane,po aty konfliktin e ka futur feja.Po nuk i treguan arabet vendin fese,sic ua treguan europianet,ska gje ne vije.ta thashe skenarin e nje shteti te mundshem si ai qe thua ti,pa kaluar shume arabet do jene shumice dhe me thuaj ku do ta gjejne modelin e nje shteti demokratik arab.se cfare nuk ka demokratik izraeli,ate vetem ti e di.Ata araboizraelitet sjane ankuar ndonjehere se ua vjedh njeri votat,se nuk kane te drejta demokratike. eshte shtet ushtarak se eshte i rrethuar nga te gjitha anet nga shtete qe duan ta zhdukin.ti sheh fotografine e nje hebreu me flamur palestinez dhe ngazellehesh. te kujton kohen e komunizmit prape,kur thoshim per grevatsmileyhiko si shfrytezohen punetoret ne boten kapitaliste,ndersa te ne ska greva,se ska shtypje e shfrytezim.me thuaj sa do ishin shancet qe nje arab te mbante flamur izraelit.me kujtohet dokumentari i nje televizioni francez per islamin,ku tregonte edhe per nje imam ne france qe pse kishte folur per paqe me izraelin donin ta vrisnin dhe e ruajne me shtate badigarde tani.Besome ,po nuk u bene arabet njerez,ska.zgjidhje ai konflikt.dhe te pakten sa te jemi ne gjalle,veshtire.

argendis , kam qene ne Kine disa here dhe puna me kerkon serish te jem atje pas pak javesh, pretendoj se e njoh si gjithe europianet ate vend asgje me teper, rrofsh plakoo, ndoshta shihemi e pime kafe por jo caj

Patjeter,po te jesh ne Pekin dhe une po te mos jem ne Shqiperi,so do kthehem per tre jave aty per pushime.

Jo mer cun jo. Kom njoft ne France shume hebrenj qe per Izraelin nuk donin t'ia dinin. Dhe nese do flasim per censure po te tregoj nje fakt shume me domethenes se ai qe solle ti. Kur Gad Elmaleh, nje nga humorist me te famshem aktualisht ne France, refuzoi te perfshihej ne nje debat televiziv (te Ardisson me duket ka qene) ju turren te gjithe shoqatat sioniste (ka nga ato qe rrafin njerez edhe ne mes te Parisit se shajne Izraelin) duke e akuzu per tradhti se si hebre duhet te kish mbajt anen e Izraelit. Kjo pra eshte demokracia sioniste. Ne mes te Frances sulmohet nje humorist se refuzoi te thoshte qe vrasja e femijve ishte e drejte. 

Se ku ta gjejne vullnetin per paqe kete mos ma kerko mua por atyre qe vrane Rabin dhe Arafat. Nje gje eshte e sigurte ky stili me vrasje femijesh dhe masakra shteterore vetem do rrisi numrin e ekstremisteve.

Po jo mor cun,se se pari po te them se ku do ta gjejne nje strehe hebrenjte,dhe jo sa prej tyre duan tia dine per Izraelin tani.Ti si mendon,nese do te perseritej historia prape,do ishin indiferente ndaj izraelit po tu duhej te gjenin nje vend ku te futnin koken.Po sigurisht prandaj ti si Hamasi kerkon te njejten gje,te mos kete Izrael.Edhe shume prej ketyre hebrenjve neper bote,sidomos ne Evrope,e theksojne te shkretet kete mungesen e lidhjes me Izraelin per tu shpetuar sulmeve nga keta rrugacet arabe,qe per kenaqesine tende i gjen ai ate gramin (bimen e demshme) kudo ne Europe.
edhe per ate sulmin ndaj humoristit vlen pak a shume e njejta pergjigje,po flisja per shtetin e izraelit sa demokratik eshte,dhe jo a ka hebrenj ekstremiste.Per paqe mund te pyesim edhe Sadatin po deshe,po sa oer femijet,ate po e them edhe nje here:ju te Hamasit e realizuat qelliminsmileyrovokuat qe te sulmohej Gaza dhe qe te kishte viktima qe tia tregonit botes.Se sju plas shume per jetet e atyre te shkreteve,po vetem ti perdorni per propagande,se e dini qe "opinionin publik" e keni me vete,njesoj si serbet kur u bombarduan.po nje njeri qe ka dy pare mend gjykonsmileyo ato raketat qe leshohen nga Gaza,qe do vijne duke u sofistikuar,a nuk do te marrin jete femijesh,se kane shenjestra qendrat e banuara,jo plazhin per te shkuar me pushime.

koherat ndryshojn .memorja ngelet ,si cdo perandori qe ka rene edhe kjo e koheve moderne do te bie,sa per cifutet kan gjetur shesh dhe po bejn pershesh,lavdi hitlerit

me rafte pika mua per grupin tole&co qe eshte me procifut se cifutet!

duket qarte ne komentet e tyre se adhurimi ndaj izraelit vjen per shkakun se po godasin ''myslimanet''.    ah, sa mire do te ishte qe ''dikush'' te bombardonte edhe shqiptaret,po ashtu myslimane!   dhe rastesisht fare te gjithe procifutet e kane identitin kombetar nen nivelin e detitsmiley

kategoria e ketyre procifuteve te sotem ka qene edhe ajo  e proosmaneve te 1600-s !,te cilet justifikoni zhvendosjen masive te shqiptareve,me pretekstin se ''terrorristi'' gjergj kastrioti u binte me qafe osmaneve me ''raketa'' nga qendra e banuar e krujes!

Ti ne fakt e ke shqiptarizmin mbi nivelin e detit, vetem se te shkoi jeta ne Greqi, aq shume e do memedheun.

po edhe greqia (te pakten gjysma) shqiperi eshte o flori!

Por mor xhevahir,po pse nuk shkon aty ku eshte e gjitha Shqiperi.E boll na u hoqe si memedhetari me i thekur ne hapesiren kibernetike shqipfolese.

pse mo tolja eshte ky? nese po atehere tani ben sense e gjitha kjo katrahure smiley

 

Izraeli ne lindjen e mesme, eshte si ajo familja e bukur, e pashme, e shkolluar qe e kane zili te gjithe por qe ka per komshi - poshte, lart, majtas, djathtas - vetem familje jevgjish.. harixhish, romesh ...myslimanesh.

Ata qe po vret Izraeli sjane gje tjeter vecse bageti myslimanesh qe smarrin vesh sepse te besh gerr-verr me ato raketat artizanale, te perdoresh popullin civil si mburoje, te kercenosh gjithe diten se do ta zhdukesh Izraelin si komb e shtet ..atehere nuk ke pse ankohesh kur tjetri te shqep n'dajak.

Per te gjithe ata qe shajne e mallkojne Izraelin duke shfrytezuar hapsiren demokratike qe te jep interneti ne boten e lire i kujtoj se ne Gaza apo tjeterkund ku jeton soji i njejte Jevgjitesh nuk do te kishit shanc te shpreheshit pervecse Allah-Hamas... eshte budallallek te marresh seriozisht demostratat e arabeve neper bote (ku nuk ka asnje vendes pervecse ca idioteve te perhershem qe dilnin edhe kunder bombave te Natos kunder Milloshit). Edhe puna e ketyre fotove nuk i dihet, ndoshta ka shume manipulime.

 

 

Ke te drejte per sa me siper. Doja te shtoja qe problemi qendron qe edhe Israelis kane fondamentalist mes tyre dhe vazhdojne ndertimet duke krijuar vendbanime te reja

Ndoshta do i besosh fotot kur te te kene vare edhe ty per llape moj k.... fashiste.

Komentet qe s'te pelqejne i fshin ti, ne menyre demokratike antizioniste. Njerezit qe s'te pelqejne i quan kurva fashiste. Keshtu eshte katandisur miti im i femijerise: moderator te Peshku Pa Uje. Genjen kur thua se zionistet rrahin njerez ne rruge, ata jane myslimanet qe e bejne kete gje. Meqe une s'e meritoj te jetoj, do paguaje te me varnin ne menyre demokratike.

" Ata qe po vret Izraeli sjane gje tjeter vecse bageti myslimanesh qe smarrin vesh sepse te besh gerr-verr me ato raketat artizanale, te perdoresh popullin civil si mburoje, te kercenosh gjithe diten se do ta zhdukesh Izraelin si komb e shtet ..atehere nuk ke pse ankohesh kur tjetri te shqep n'dajak" 

 

Dhe ne kete blog , nuk mund te shkruash " k..r , apo k...e. Te pakten mos lini lloj lloj psikopati te shkruaje cfare te doje. 

Fotografia , bie dakort me ju ne shume gjera..I modh..

a eshte Hamas-i, per ju, organizate terroriste ?

Ne thelb po

Nje vit po nje vit jo.

Vitin, sipas kalendarit romak apo tjeter soj, nuk e percaktoj une.

Ata tre adoleshentet kush i avulloi?

Jane safi terroriste,skane asnje respekt per jeten,as te njerezve te vet.Gjithe keto viktimat civile jane brenda planit te tyresmileyrovoko Izraelin qe te kunderpergjigjet.Se me raketa vete u rrujne bishtin izraeliteve,hodhen nja 300 dhe vetem 3 vrane

Ka qene nje organizate terroriste e financuar nga MOSAD-i per te percare palestinezet dhe dobsu PLO-ne e Arafat. Me pas u kthye ne nje parti politikike te korruptuar dhe nje grup i vogel ngeli radikal dhe nuk e pranon paqen dhe vazhdojne te kryejne akte terroriste. Dhe po bie dakort te quaj akt terrorist cdo vrasje civilesh te pafajshem. Po pa diskutim qe organizata me e madhe terroriste ne bote ngelet IZRAELI.

Bej nje bilanc se sa vete ka vrare MOSAD neper bote (jashte Palestine) dhe sa ka vra Hamas. Do shofesh se sa e madhe eshte diferenca. Nese sherbimet sekrete te cilitdo vend te botes do kishin vrare shtetas te te pakten 10 vendeve te Europes me atentate ne mes te qyteteve si Parisi, Londra, etj ai shtet do ishte zhduk nga harta sot. 

Per shkak te plehrave qe i jane errur syte nga urrejtja per myslimanet, ajo njolle e politikes boterore vazhdon e vret femije.

Pa hyre ne 'debat' mbi vertetetesine e gjerave : eshte nje çik e ngaterruar kjo puna e 'armikut te jashtem' (Mosad-it, ne rastin konkret). Konkretisht : ti kishe evokuar para pak ditesh faktin (më se te vertete) te Fabius, ministrit te jashtem francez (hebré per nga origjina, edhe kjo eshte e vertete)  i cili, siç shpreheshe ti, "beri c'mos qe te sabotonte marreveshjen me Iranin per frenimin e planeve berthamore". Po e marr si te mireqene se eshte keshtu siç thua ti ne raport me qendrimin e Fabiusit (pra qe te kete bere lojen e Izraelit; ok, s'ka problem). Megjithate, ka dhe nje te vertete tjeter : per Iranin, ose me sakt per oligarkine militaro-teokratike qe qeveris ate vend, zbutja e sanksioneve eshte varka ideale e shpetimit te anijes se tyre qe, sinqerisht, po te ish se amerikanet i vazhdonin edhe nja nje vit tjeter sanksionet (te cilat, u desh si zakonsht 4-5 vjet qe te ndiheshin realisht - shembull : riali iranian, ne 4 vjet, eshte zhvleftesuar 4 fish (4 fish !!) ne raport me dollarin dhe euron dhe inflacioni ka kapur 35% !)), shkojne ne te semes, dhe Irani shpeton nje here e mire ! E di si eshte atmosfera ne ate vend ? Fiks si ne Shqiperine e fund-viteve '80 ! (edhe pse s'ka asnje ngjashmeri sistemike, kuptohet). Njerezve u ka ardhur ne maje te hundes (po ne maje fare-fare amà !) nga oligarkia militaro-teokratike qe u ka hypur ne qafe prej fiks 35 vjetesh ! Por ja, del Amerika (e cila, per disa arsye shume here me te ngaterruara nga ç'kujtojme une e ti bashke - midis te tjerash, evitimin e ballkanizimit te Iranit dhe hapjen e nje vatre tjeter destabilizimi ne rrajon), më mire preferon nje fare moderimi (qe ne fakt eshte i rrejshem) te brendshem te regjimit, sesa permbysjen e tij.
E shikon qe, sikur qofte dhe nje shembull te vetem te marresh, gjerat nuk jane aq te prera me thike, pra me "miq dhe armiq" te Izraelit. Dhe qe, nganjehere, disa veprime ne dukje anti-filan apo fistek vendi, ne vlere absolute, mund te shkojne me se shumti ne ndihme te miletit (ose popujve- per te mos abuzuar me kete fjale) qe i heqin ne kurriz te zezat  e pushtetareve te tyre

Stalker ke absolutisht te drejte per situaten ne Iran dhe per maskarallikun e drejtuesve te atij vendi ne dekada e kryesisht atij fshatarit Ahmedinexhad (qe shyqyr e thyu qafen). 

Une nuk kontestoj aspak qellimin per te cliru iranianet nga keta maskarenj (sic nuk kontestoja qe Sadami meritote nje plumb ne koke) por nuk jam fare i bindur qe ai eshte qellimi. Sepse po te kthehemi pak ne kohe do shofim qe Irani e votoi Ahmedinexhad pikerisht kur ishte ne nje moment hapjeje drejt Perendimit dhe kerkesash per demokratizim. Per mendimin tim vota per nje katunar radikal erdhi si pergjigje e disa qendrimeve po radikale nga Bush & Co. Popujt e ketyre vendeve kane nje krenari dhe ndjenje te tille anti-amerikane sa qe  ndjeshmeria ndaj cdo fjale eshte super e larte. 

Administrata aktuale amerikane po tregohet me e moderuar ne diskutime dhe si rrjedhoje erdhi edhe zbutja e qendrimit te Iranit (ketu mund ta kthejme ne debat pula/vezen ne fakt). I vetmi vend qe u shpreh kunder asaj marreveshje ishte Izraeli. Si per cudi ai qe e kundershtoi dhe vuri veton nga brenda negociatave qe Fabius.

A kam te drejte une te pyes se interesat e kujt perfaqeso ky minister i jashtem? Se une nuk shof asnje interes te Frances ne sabotimin e asaj marreveshje.

Me mire syu se sa nami - duhet thene per Ahmadinexhad-fshatarin (siç e quan ti). Ahmadini ka qene me i fundit qe pyetej ne Iran, biles ndofta ka qene forma e fundit e pushtetit civil (dhe jo teokratik) ne ate vend (kape nje cike se si shkruan per të ish-presidenti i pare -dhe i fundit- i zgjedhur demokratikisht ne Iran pas 1979, por i perzene me ceremoni nga ajatollahet, pa bere ende vitin ne pushtet !). Ironia e fatit e do qe, pikerisht ai Ahmadin iu kundervu Khameneit per te hequr dore nga ndihma ndaj Sirise (lexoje fjaline e fundit te artikullit te cituar) ; dhe me kete rast, shife se si ka tall menderen oligarkia ushtarako-teokratike me të (kur kryetari i parlamentit e perze si qen nga salla, ose kryetari i Drejtesise nuk lejon Presidentin te vizitoje burgjet !!).
Shkurt, pushteti atje s'ka te beje fare me voten. Te 'moderuarit' qe vijne e shkojne jane loje e ajatollaheve. Sikur vetem krahasuar me Turqine (vend me te njejten siperfaqe, popullsi dhe besim, por qe nuk ka nje pike nafte ne token e saj!) Irani ka mbetur 35 vjet prapa: Klani militaro-teokratik e ka lene vendin atje ku e gjeti, dmth ne 79-n! Dhe hajde flasim pastaj se fajin e ka Mosadi

epo, 

ne te gjithe boten flitet per ate burgun qe quhet gaza, dhe ka edhe nga ata qe i japin te drejte Izraelit ne kete gje. e gjitha nisa sepse "supozohet" qe tre adoloshente izraelite u vrane nga palestinezet. asnje i denuar per kete gje. asnje fajtor. ose i gjithe populli i gazas fajtor. 550 te vrare. nga te cilet mbi 100 femije. 

Eshte e paimagjinueshme te mendosh se nje person 8-9-9-11 vjec eshte i denuar me vdekje sepse po loz ne varken e te atit peshkatar vetem e vetem se i peket nje rrace te caktuar, vetem e vetem se i ka rastisur te linde ne nje vend te caktuar. Pa gjykata. pa avokat mbrojtes. pa thene asnje argument. thjeshte me paralajmerimin me nje bombe, duke vrapuar per t'iu fshehur bombes se dyte ne nje plazh ku nuk ke hapesire ku te fshihesh. ku nuk ka as cadra plazhi. 

eshte e pamundur te imagjinosh nje komb qe ka vuajtur vete nga arroganca e nje fuqie te madhe, ta perdore kete arrogance kundrejt nje popullate te pambrojtur ne kete menyre! kjo tregon thjeshte kafsheri, sado krevata te veshin, sado te marrin paret e gjithe botes per te ndertu nje laborator ne shkretetire. 

Nese mendon keshtu shkinaks, te dhjefsha letersine, poezine e shume te tjera letra..

Palestinezet te rrine urte. Ne sa e sa shekuj u perndoqen te izraelitet prej arabve e me pas turqve? Jo vetem izraelitet por edhe te krishteret. Edhe sot ke taksen e fese nga shteti islamik ne irak e siri te vene mbi te krishteret.
Dua te them qe islami politik eshte prapambetja me e madhe. Izraeli eshte i vetmi shtet. Rreth e qark jane barbaret islamik , vahabistet e frymezuar nga petrodollaret e gjirit.
Kur te mbarojne ato fonde qe ushqejne keta terroriste trushpelare atehere do vije radha e muslimanve paqedashes. Tani i kane zene rob petrodollaret e gjirit qe i financojne nga pakistani afrike e deri ne ballkan.

nese eshte i vertet ky lajm, te kujton nje episod nga filmi karton "pantera roze" qe ne gjendje depresive shkoi te psiqiatri, u shtri te divani.. dhe seanca "kurimore" filloi me premisa te mira, por me pas u çmend psiqiatri e u hodh nga dritarja..smiley

une per vete jam me Dinamon,po ne kete perballjen ktu ku paska plas tifozlliku, po bahem me Palestinen.smiley

Femijet e vram nuk i toleroj dot,e patolerueshme. smiley

Nuk di qe "Mosad" te kete ekip futbolli a basketbolli pjetermustakuqi ...?

Unë, i paanshmi deri tani, në këtë përballjen globale për "Qytetin e Përjetshëm", po bëhem me Izraelin. Është vendim i minutës së fundit, (ndonëse brerjes së ndergjegjes). Shkaku është njëanshmëria serbe e kryeministit  dhe ambasadorit të Palestinës në Beograd. Të dy ata kanë thënë se Kosova i përket Serbisë!

Ore zotëri! Kur nuk më do pse duhet të të dua?

Kur nje kriminel futet ne shtepine tende dhe policia qe ka rrethuar shtepine kerkon qe ti te largohesh dersia krimineli te kapet apo asgjesohet, cfare do te besh? Nese rri ke marre parasysh edhe vdekjen tende. Nese largohesh shpeton. E pra ushtria Izraelite vazhdimisht i ka bere thirje popullates te mos dalin nga shtepite, apo edhe te largohen nga ato lagje/blloqe ku jane perqendruar luftimet.  

Mir o kozi mire, po ku leshin do veje popullata? A ka len noi cep pa bombardu Izraeli? Edhe nje spital e kishin bo copa. 100 mije njerez jane strehu ne 60 shkolla te UN. Ku leshin te shkojne?

Fotoja e fundit shume domethenese.

Por, Washingtoni mos te beje terrci verrci. Nen flamurin e UN le te carmatosi Hamas-in te coje paqeruajtes, e ti veje kufirin te thana Izraelit.

Nuk dum te degjojme me per Palestin-Izraelin, nafta e vaji ndodhen tjeterkund.

Besoj se Ilia Toli egzagjeron ne pjesmarrjen e tij ne ushtrine Izraelite, ndonese kjo do te shpjegonte do gjera.  smiley

Qershor, korrik, gusht, shtator 2004. Me thane per te ndenjur pergjithnje me ndonje pune atje. Njerezit shume te mire, por vendi shume i ngushte.

Eshte per tu habitur qe te gjithe simpatizantet e Vetfundosjes dhe Aleances Neoosmate te xhon turqeve te rinj,jane te gjithe ne ane te Palestinezeve.

Mund te lexoni deklaratat e Lizander Saracit,qe jane thjesht kopje te deklaratave te ambasades palestineze.

Per keta neo-osmane,rendesi ka te fitojne islamet dhe qellimi i tyre eshte largimi i Shqiperise nga rruga europiane dhe nese do te kishin mundesi do ta lidhnin Shqiperine nen bab Edgoranin.

Nuk eshte cudi qe keta qelbesira  qe duan te islamizojne Shqiperine,bejne namin per nje konflikt qe eshte kthyer ne rreth vicioz dhe qe eshte larg Shqiperise,dhe nuk ngrejne zerin qe funderrina islame dhe mbetje arabe si Shefqet Krasniqi,ose te futet ne burg ose te marre bilete me nje kalim per ne Arabi Saudite.

Nuk eshte cudi qe keta neo-osmane si ne Vetfundosje si ne Aleancen Kuq e Zi,rrahin gjoja gjoksin per Sheiperine,por njehere ne fjalimet e Albin Kurtit nuk kam degjuar qe shqiptaret jane pasardhes te ilireve.
Per ta historia e shqiperise fillon ne shekullin e 17.

Nuk eshte cudi qe keta dumbabiste,nuk thone nje fjale per kelyshat arabo-turke qe poshterojne bustin e Skenderbeut ne Kosove,nderkohe qe po te benin te njejtin gjest dy ortodokse do te etiketoheshin direkt si spiune te Greqise.

Keta pseudo patriote,po bejne pune te koordinuar me Janullatosin,dhe kane vene ne shenjester ortodokset shqiptare qe i etiketojne si greke.
Ishin keta funderrina qe u benin thirrje shqiptareve qe te mos hynin ne rregjsitrimin e popullsise,se ortodoksi Genc Pollo do te bente lojen e grekut.
Te njejten thirrje u bente edhe Janullatosi perkrahesve te tij,qe te mos rregjistroheshin.
Nejse populli shqiptar ja u dha pergjigjen dhe vetem 0.8% u deklaruan greke,duke bere qe kelyshat e grekeve dhe te Edgoranit te kalonin ne panik.

Ishte funderrina Albin Kurti ai qe perkrah shamite muslimane ne shkolla dhe mbulimin e femres sipas sheriatit,nderkohe qe nese dikush vendos nje kryq,fillon e sulmohet si spiun i grekeve.
Eshte Albin Kurti me perkrahesit e tij,ata qe nxitin urrejtjen ndaj te vetmit president amerikan,qe vendosi Shqiperine,ne harten politike vendimarrese te Ballkanit,zotit George Bush.

Jane keta kelyshe neo-osmane qe edhe kur shqiptaret ortodokse te Maqedonise,deklarojne perkatesine e tyre shqiptare i quajne "kaure",dhe po bejne qe edhe katoliket ne Maqedoni te sllavizohen.
Po shqiptaret ja u treguan vendin kelyshave te Edgoranit.

 

Me nje fjale keta te Vetfundosjes dhe te AK,jane thjeshte aktore ne lojen e madhe qe po behet per largimin e Shqiptareve nga rruga perendimore.

Shpend Ahmeti 20 m larg e ka Shefqet Krasniqin,por nje fjale nuk e thote kunder fjalimeve te tij skandaloze,por per te etiketuar ortosokset si greke eshte me i zellshmi.

Albin Kurti ne Prishtine i ka lumin osnam te LISBA-s,dhe ate kelyshin qe e quan Skenderbeun hero te katolikeve,por asnje aksion energjik nuk ka ndermare kunder tyre.

Ku eshte ndryshimi midis Janullatosit qe po ben lojen e grekut,Fuat Ramiqit,qe po ben lojen e serbeve dhe Shefqet Krasniqit qe po ben te njejten loje si Janullatosi dhe Fuat Ramiqi?

Per mua ska asnje ndryshim,te tre jane armiq te perbetuar te shqiptareve,ndersa per Vet Fundosjen dhe AKZ,behet menjehere diferecimi.Janulla eshte grek i keq nderkohe qe Fuat Ramiqi dhe Shefqet Krasniqi thjeshte marrin ndonje note mosaprovimi sa per sy e faqe.
Sikur tere propoganda qe behet kunder Janullatosit nga keta birbo,te kanalizohej edhe kunder Ramiqit dhe Krasniqit,do te ishte shume me mire.

Keta se bashku me Janullatsosin dhe Ilia Tonin ne kete forum,pra si Lizander Saraci si Ilia Toli me dashje apo pa dashje jane ne nje front.

Ilia Tole dhe Irenej thone Kosova eshte Serbi,VV thote Kosova eshte akoma nen Serbi.

Ilia Tole,Janullatos dhe Irenej thone shqiptaret nuk jane pasardhes te ilireve,nderkohe  qe Albin Kurti nuk permend me qellim kete gje.

Keni pare ndonje katolik ne VV- se une skam pare?Arsyeja dihet!

Keni pare ndonje Ortodoks ne AK? Bah harroje,thjesht ata po perdorin edhe nje proft patriot si at Nikolla Marku per qellimet e tyre.

Keto organizata si VV dhe AK,se bashku me kelyshat e Janullatosit dhe kelyshat e arabeve,jane rreziku i vertete per Shqiperine,Kosoven dhe te ardhmen europiane te tyre.

Por do te dalin Themisoklinj,Isa Boletine dhe Gjergj Fishta te rinj dhe qe do tu tregojne vendin funderrinave te mesiperme.

 

O toko,

Operacion preciz tha ai qe ka cdo lloj arme te mundshme ne arsenal. Nga ana tjeter jane vra rreth 200 FEMIJE thuhet.

Pergjegjsia me e madhe, per humbjen e jeteve te popullates, bie mbi me te fuqishmin.

E para nuk jam toko,

E dyta dakort me ty per pune e femijeve.

E treta,nuk te duken se qendrojne shqetesimet e mija mbi islamizimin e Shqiperise dhe te Kosoves qe ka marre dhe bekimin e "patrioteve" te VV dhe AKZ?

Nje konflikt si ai palestine-israel,ku te GJITHA DHE E PERSERIS TE GJITHA PALET e perfshira nuk duan qe te zgjidhet,perdoret nga VV dhe kelyshat e xhon turqve qe te islamizojne Shqiperine.

Shikoji njehere argumentat e mija dhe me thuaj ku e kam gabim.

 

Ma fal disleksine qe ngre koken here pas here.

Po flisnim per politiken e jashtme, se te brendshmen e kemi ne rregull. smiley

Keta kelysha nuk lane gje pa thene kunder shqiptareve qe na zbardhin faqen ne Perendim si futbolliste,dhe nuk thone nje fjale apo nuk bejne nje demostrate para xhamise te Shefqet Krasniqit?

Shanin shqiptaret e Zvicres ne kor,shajne Shkodran Mustafin,por ama kur vjen puna tek Shqfqet Krasniqi,Fuat Ramiqi qe i thote Nene Terezes "putane" e qepin gojen.

Objektivi i tyre eshte kunder cdo shqiptari qe ngre emrin shqiptar ne Perendim,qofte nene Tereza qofte Xherdan Shaqiri.

Rri aman se e dime se nga kush paguhet "patriotizmi" i tyre.

O qenie e pashpirt dhe e mbushur me urrejtje, me fal qe te kerkova te kesh emer! 

Nuk do isha shume i sigurte as per 200 femijet e vrare dhe as per titullin e gjibit qe po tundet bota nga protestat.

298 vrane ruset me nje dore te avioni, 80 femije te vertetuar.

Tani do dalin ne Shkup ata te gjamise dhe ne Prishtine ata te VetVendosjes dhe do protestojne me Allahu Ekber. smiley

Oh harrova se ata te VV benin namin kur ndonje shqiptar martohet me te huaja,ama per vete se kane problem te martohen me te huaja.

Varju leshte se parate e grekeve,serbeve dhe arabeve po perdorin keta hafije antishqiptare.

Kush te tha ty o klluf qe bente namin VV po te martohej njeri me te huaj? Ndoshta per kafshe si ty nuk perben noi problem nese vajza shqiptare shiten te katunare serbe per nje lope apo per ca dele. Po ja qe per fat ka ca njerez qe kjo i shqeteson dhe e ngrejne zerin. Me sa mbaj mend ketu jane ngrit shume kunder ketij fenomeni dhe shumica s'kane asnje lidhje me VV.

O idiot mos perdor me emrin tim si skuth duke deformu ato qe them une. Mos harro kurre une ndryshe nga ty kam burrnine te them hapur se kush jam e t'i qendroj bindjeve dhe mendimeve te mia. Ti dhe palacot e tjere ketu duhet si fillim te arrini kete nivel ne diskutim e pastaj te shofim nese e merrni te drejten te beni supozime e akuza. Nuk me rruhet shume se ne kaq vite u mesova me qendrimet e maskarenjve si puna jote qe kur i cenohet vegla ekzekutuese e fashizmit dhe racizmit qe i karakterizon, fillojne akuzat per "grup armiqsor". 

Juve eshte per t'jua kendu kongen :

Koka ne monizem e trupi n'Amerike

 

Perse kapesh vetem tek kjo puna e martesave?

Une kam nritur shume ceshtje qe kane te bejne me hafijet  antishqiptare.

Perse VV nuk denoncohet hapur kunder islamikeve si Shefqet Krasniqi,LISBA dhe kelyshave te tjere antishqiptare?

Perse VV doli pro shamijave dhe ferexheve?

Keni ndonje pergjigje per keto?

Sa katolike ka VV ne kryesine e saj?
Sa otodokse ka AKZ ne kryesine e saj.

Mos ma permend patriotin Nikolla Marku se ate po e perdorni juve hafijet e Edgoranit.

O idiot mos perzi VV me AKZ se nuk kane asnje lidhje.

Se sa katolike ka VV ne kryesi nuk di me ta thone po nuk e shof se car rendesie ka kjo. Me duket se Albini e ka nje pjese te familjes katolike dhe grune e ka te krishtere, po kujt po i rruhet per kete. Mu jo nje here prandaj boll me cate trapin si ti si ai plaku i matufeps qe shifte ekstremizem islamik ne kryesine e FRD-se ku kishte te pakten 10 te krishtere.

A duhet te dali VV hapur kunder ca kllufave qe bejne si myslimone te devotshem e ne fakt jane vetem ca idiote pa kufi. Po duhet te dali nese e gjykon qe paraqesin rrezik serioz. Po ne kete periudhe qe Kosova po zien nga ceshtja e zgjedhjes se qeverise se ardhshme kush kujton se ka nge te merret me ca kllufa. Boll pate filma me vampira islamike qe po shnderrojne shqiptaret ne terroriste potenciale se nuk ka lidhje me realitetin kjo.

E drejta per mbajtjen e shamise nga femra nuk eshte asgje me shume se nje e drejte individuale qe ju kllufat islamofobe nuk arrini ta kuptoni. Mua me bezdis shamia kur e shof ne koke te nje femre. Me bezdisin edhe ca mjekra ala arabe te disave ne mes te Tiranes. Po kush jam une qe ti jap te drejten vetes te shkoj e t'i them nje robi tjeter hiq shamine apo rruj mjekren? Kete nuk arrini te kuptoni ju qe ju ka ngel koka ne monizem.

Ama nje gje eshte e sigurte. Ne ka gje qe rrit ekstremizmin islamik neper bote, ato jane pamjet e femijeve te vrare nga nje ushtri TERRORISTE.

 

Shume te bukura i paske justifikimet.

Te faleminderit per shpegimet,por Shefqet Krasniqi dhe ata funderrinat e tjera kane kohe qe flasin dhe jo sot qe VV gjoja eshte e zene me qeverine.

Sa per shamine,Fanca ja u tregoi vendin se ku mbahet shamija.

Jo ne shkolla dhe institucione publike.

NPR-in e konsideroj si media te besueshme (toko jo, ai beson FOX-in smiley ). Thane jane numeru te pakten 400 civile dhe flitet per 40-50% te tyre femije.  Mbase edhe keta me te degjuar e kane. Po edhe sikur 20 femije e 380 te rritur xhanem.

Nuk me plas trapi per Hamasin jo; jane gjithmone te pazotet e te pabuket qe i ze dhe e heqin. Vazhdoj akoma te jem i mendimit se pergjegjsia me e madhe bie mbi me te fortin.

Ndersa une shqetesohem se kjo tragjedi,ku te gjitha palet nuk kane qef ta zgjidhin,po perdoret per islamizimin e vendit tone dhe Kosoves,nga hafijet antishqiptare ne VV,LISBA,AKZ dhe ne KOASH.

Juve merruni me nje lufte ku te gjitha palet kane qef ta vazhdojne.

Per ata tre adoleshentet ( sebepi tek keta u gjend ) qe u zhduken pa lene gjurme sikur nuk u fol kaqi shume.

E kush nuk e denon njesoj vrasjen e tyre? Po sa femije duhet te vriten nga krahu tjeter qe te mund te vihet barazimi? Gjer tani duket se o 1 me 70, sa duhet te veje? 1 me 100, 200....?

Barbaria e ketyre vetem sa i rrit zellin atyre barbareve te tjere. Me kesi operacionesh "precize" vetem sa i shtojne rradhet Hamasit.

Interesantja eshte se Izraeli nuk prano absolutisht trupa paqeruajtes ne ato zona.... trupa paqeruajtes per mu do te thote carmatim i Hamasit...

Po si duhet te vepronte Izraeli mat rast? smiley

Jo duke shuajtur popullaten. Jo nese deklaron se i bindet ligjeve te luftes, jo nese e konsideron veten shtet me ushtri dhe jo grup terrorist si Hamasi.

Me ket qe bene e kane te sigurte edhe nje treshe, dhjece a njezece tjeter ne te ardhmen.  Hamasi sa te kete izraelin qe do vrase pa dallim, e ka te sigurte riperteritjen e rradheve me ushtare dhe te llogarive bankare.

Jam i shokume dhe i trishtume kur lexoj komentet e disave ketu qe ka kohe qe i lexoj. 

Po ato fmi s'kane as i faj o njerez qe zoti i boni palestineze nga Gaza! 

Humanizmi i njerit apo tjetrit matet me empatine per te dobetin. Kujt nuk i vjen gjynah per te dobetin, te pambrojturin dhe te pafajshmin, nuk eshte per t'u vu n'defter fare.

Ketu ka shume komente ekstreme qe jane per turp...

Shume dakort me empatine per dobetin, por kur arabet ne pergjithesi nuk kane emapti per Palestinen, c'pret nga Shqiptaret qe ne pergjithesi nuk duan as vehten e vet...

 

Pasta, kryesisht, fajin per ato femije e kane prinderit e tyre, qe vazhdojne ti ushqejne me urrejtje qe nga lindja... Cikli i urrejtjes vazhdon te prodhoje urrejtje si tenxhere me presion qe ka 50 vjet qe zjen...

Fajin per ato femije e kane me shume nga te gjithe komshinjte arabe qe nuk i integruan kurre vellezerit e tyre palestineze ne shtetet e tyre por i perdoren si gure shahu kunder izraelit...qe nga 1967!

Kur nuk i dhimbsen Egjiptit, Jordanit, Sirise, Libanit velleziret arabe, mos prit hic empati nga Shqiptaret...

Une perpara se t'jem shqiptar, jam (shpresoj) njeri. 

Kur shikoj nje njeri qe i sill me shkelm nje qeni, nuk me shkon menja sa qen te terbume kafshojnr njerez neper bote, por thjeshte me vjen gjynof per ate kafshen e gjore qe ha dru pa mbrojte, dhe sigurisht pa e kuptu pse po vun. 

Nejse, hika per sot, se e mora helmin e dites qe me mjes ketu ke Peshku. 

Mrroklla, nuk i ke vu' re' qe ca shqiptare dun me u bo' mo cifute' se cifutet vete?

it does happen.....

O Gaaazo!!!

Na bohet qefi qe qeke kthy shnosh!!! smiley Noi persthypje? A i kane ullinjte me verte me te mire se t'tonet?

shif ku e qiti kaptinen ky mer ....shif shif

po hapeshin kooperativat n'elbason smiley

Nga ish rona me e arte, Gazo, n'Siri a n'Irak? smiley

Hamasi ka njel pa lek burra. Irani ja preu 20 meleon dollarshin ne muj qe ia pagute, se debilat shkun kunder Asadit. Ushtria e Egjyptit nuk i shef dot me sy e ja ka mbyll kufirin. C'me beni gerr-verr kunder Izrafilit atehere? Tere ky marifet behet prej Hamasit me qit naj lek. Sa me shume filistinez te vriten aq me shume lek u kalo neper dure. #morehummuslesshamas

Po shqiptaret a bene protest per velleziert palestinez? Apo kane hall se nuk ju njef Kosoven si shtet palestina...

Gjithashtu protestat Palestineze ne Santiago te Kilit jane shume efikase. Tani qe u bene protesta ne Kili, Izraeli do ta mbaje pak doren e nuk do ti zhduki te tere nga faqja e dheut..

 

acdc1  si me TIPIKU ! ti je i sfazuar por i lezetshem kur te lexon me motivin se zberthen " hedhjen ne seri te Pampersave nga LeftKopeja tek PPU " per te marre pjese ne komente .Ke dhe nje vecori se miopia te shtyn ta shoheh e vleresosh ambientin si Armiqsor kunder Ortodoksise ne cdo Situate ku shfaqen si Autore elemente muslimane.

Kjo te shtyn nga nje verbesi e pashembellt qe te futesh ne kete Bisede Janullatosin ..dhe ca me teper VVsmiley me ndikim shume te fuqishem ne Bote ..per  mbeshtetjet e Protestave kunder Dhunes ne GAZA SOT smiley

Po edhe ti je pjese e pandashme e Gjithditurve te PPU qe dini Historine ne maje te Gishtave te te gjithe Paleve keshtu qe nuk mund te rrish pa bere analin.Por para se te Komentoni beni nga nje Pejetje te thjeshte me mejtim te mendjes.

Perse te gjithe shtet Lider te Botes nuk e  "nxisin " por e "anashkalojne " Pjesen Historike ? Dhe bashkangjiti kesaj nje Nen pejetje ..a e njohin ata aq mire sa memberit e PPU smiley

Ndodhia atje eshte brenda procesit Historik .Ka rryma te shumellojta qe jane erresuar nga Mullah e prifterij qe kane dhe ato pasuesit e tyre te gatshem me "e kena deken si me le " Pikerisht sepse ne keto Zgjerime Konfliktesh perfshihen Viktima te pashmangeshme te Dhunes ekstreme ..

Bota analizon se duhet NDERPRERE Konflikti dhe duhen ULE ne tryezen e bashkebisedimeve per te Rigjetur zgjidhje te arsyeshme e te kenaqeshme si bashkejetes e Ligjeshme ne Rajon per Palet .

Bota analizon se duhet NDERPRERE Konflikti dhe duhen ULE ne tryezen e bashkebisedimeve per te Rigjetur zgjidhje te arsyeshme e te kenaqeshme si bashkejetes e Ligjeshme ne Rajon per Palet .

Ku ke gjetur arsye ne Lindjen e Mesme? "Arsyja e mosarsyes" tha..

Nuk duhet shume njerzillek qe te jesh kunder vrasjes se civileve dhe femijeve sikur ata te ishin mushkonja, pavaresisht kombesise dhe specifikave te tua, se para se te jesh shqiptar/izraelit/kinez je njeri. Por ama eshte shume ironik c'njerezimi qe shqiptaret i bejne palestinezeve ne keto masakra si "kafshe muslimane", gjithe duke harruar qe serbet thoshin te njejten gje per shqiptaret e Kosoves para se ti perdhunonin, vrisnin e groposnin ne varre masive. E natyrisht nazistet (por jo vetem) i benin te njejtin c'njerezim hebrenjve (perfshi gjera tip ata pijne gjak femijesh, te cilat i kam degjuar dhe ne Shqiperi). 

Asgje te re s'ka ne kete propogande/mentalitet; qe te justifikosh krime te tilla barbare duhet se pari te ulesh "te tjeret" ne nje nivel nen-njerezor, me c'rast i thua vetes qe ti je alamet burri/gruaje por ata jane kafshe/terroriste/etj keshtu qe e meritojne.

Njerzit qe jane te perfshire ne kete konflikt (palestinezet dhe izraelitet qe jetojne ka kaq vite me frike) e kane me te lehte ta hane kete sapun per djathe, pa e kuptuar qe kjo mendesi garanton vec me shume frike e terror ne te ardhmen. Por kur kjo mendesi shfaqet nga njerez larg zones/kombesise se konfliktit ne fjale, s'ka faktore te tille lehtesues, pra eshte e shpjegueshme vetem nga karakteristikat dhe injoranca individuale e ketyre personave qe thone, ne nje menyre a nje tjeter, "mire ja bejne qe i vrasen".

 

P.S. 1 WP ka nje grafik visual qe perfaqson te vraret ne konflikt; injoro numrat, pasi te vraret jane shtuar, por perqindja s'besoj se ka ndryshuar shume.

P.S. 2 Ambasadori i Izraelit ne SHBA: Ushtria e Izraelit meriton cmimin nobel ne kete konflikt sepse ka demonstruar nje vete-permbajtje te papare.

Safir dhe Arnaut ..

Arsye po gjendet edhe ne vende si Shqiperia e jo me ne vende qe ku ka Lindur Historia dhe njera prej Kulturave Themeltare te Botes . Ben hesap Arsye kam dhe une ...thote  Ilia Toli ..smiley

Aktualisht " vatrat e konflikteve " ushqehen jo nga njerez Normale . Ka te PAGUAR dhe Institucione qe dine mire cfare dhe perse e bejne me " Vrases gjak - ftohte " . Besoj JU nuk e kishit ne perfundimin " Izraeli Kobure prej Gangsteri ne duart e Amerikes " smiley

Letter e nje doktori norvegjez ne Gaza: 

Dearest friends,

The last night was extreme. The "ground invasion" of Gaza resulted in scores and carloads with maimed, torn apart, bleeding, shivering, dying - all sorts of injured Palestinians, all ages, all civilians, all innocent.

The heroes in the ambulances and in all of Gaza's hospitals are working 12-24 hour shifts, grey from fatigue and inhuman workloads (without payment all in Shifa for the last 4 months), they care, triage, try to understand the incomprehensible chaos of bodies, sizes, limbs, walking, not walking, breathing, not breathing, bleeding, not bleeding humans. HUMANS!

Now, once more treated like animals by "the most moral army in the world" (sic!).

My respect for the wounded is endless, in their contained determination in the midst of pain, agony and shock; my admiration for the staff and volunteers is endless, my closeness to the Palestinian "sumud" gives me strength, although in glimpses I just want to scream, hold someone tight, cry, smell the skin and hair of the warm child, covered in blood, protect ourselves in an endless embrace - but we cannot afford that, nor can they.

Ashy grey faces - Oh NO! Not one more load of tens of maimed and bleeding, we still have lakes of blood on the floor in the ER, piles of dripping, blood-soaked bandages to clear out - oh - the cleaners, everywhere, swiftly shovelling the blood and discarded tissues, hair, clothes,cannulas - the leftovers from death - all taken away ... to be prepared again, to be repeated all over. More then 100 cases came to Shifa in the last 24 hrs. Enough for a large well trained hospital with everything, but here - almost nothing: no electricity, water, disposables, drugs, OR-tables, instruments, monitors - all rusted and as if taken from museums of yesterday's hospitals. But they do not complain, these heroes. They get on with it, like warriors, head on, enormously resolute.

And as I write these words to you, alone, on a bed, my tears flow, the warm but useless tears of pain and grief, of anger and fear. This is not happening!

An then, just now, the orchestra of the Israeli war-machine starts its gruesome symphony again, just now: salvos of artillery from the navy boats just down on the shores, the roaring F16, the sickening drones (Arabic 'Zennanis', the hummers), and the cluttering Apaches. So much made in and paid by the US.

Mr. Obama - do you have a heart?

I invite you - spend one night - just one night - with us in Shifa. Disguised as a cleaner, maybe.

I am convinced, 100%, it would change history.

Nobody with a heart AND power could ever walk away from a night in Shifa without being determined to end the slaughter of the Palestinian people.

But the heartless and merciless have done their calculations and planned another "dahyia" onslaught on Gaza.

The rivers of blood will keep running the coming night. I can hear they have tuned their instruments of death.

Please. Do what you can. This, THIS cannot continue.

Mads Gilbert MD PhD

Professor and Clinical Head

Clinic of Emergency Medicine

University Hospital of North Norway

Po per te vraret nga ana tjeter thote gje ky doktori?

Apo nuk quhen ata?

Monda, por per ne qe s'dim gjuhen barbare, pse nuk ben nje fare perkthimi. 

Kishte TCH nje perkthim te shkurtuar:

Mbrëmja e kaluar ishte ekstreme. Ofensiva tokësore në Gaza përfundoi me makina të mbushura me njerëz të gjakosur, njerëz që dridheshin, që vdisnin, me çdo lloj të plagosuri të të gjitha moshave, që të gjithë civilë, që të gjithë të pafajshëm. 

Heronjtë në ambulancat dhe spitalet e Gazës po punojnë në turne 12 e 24 orëshe, të zverdhur nga lodhja e ngarkesa çnjerëzore. Ata interesohen, përzgjedhin, përpiqen të kuptojnë kaosin e paperceptueshëm të trupave, gjymtyrëve, numrave që ecin e nuk ecin, që marrin frymë e jo, që derdhin gjak. Njerëz! Sot edhe një herë të trajtuar si kafshë nga ushtria më e moralshme e botës.

I gjithë ky paragraf është shkëputur nga letra e hapur, që mjeku norvegjez 
Lindja e Mesme
Selena “peshkohet” nga gabimi i Rihanna-s
Gaza, rriten përpjekjet diplomatike
Izraeli godet spitalin, viktima
Mads Gilbert i drejton presidentit amerikan Barack Obama, një thirrje dhimbjeje dhe një apel për ndërgjegjësim.

Respekti im për të plagosurit, në atë vendosmërinë e tyre, që nuk i braktis as në mesin e vuajtjeve, agonisë dhe tronditjes, është i pafund, shkruan mjeku që punon vullnetar në një spital të Gazës.

Dua të ulëras, të shtrëngoj dikë fort, t’i marr erë lëkurës dhe flokëve të një fëmije të ngrohtë të mbuluar në gjak. Më shumë se 100 raste në Shifa, vetëm gjatë 24 orëve të fundit.

Zoti Obama, a keni zemër ju? Ju ftoj, - vazhdon mjeku, - të vini e të kaloni vetëm një natë këtu me ne, në Shifa. I maskuar si pastrues, ndoshta. Jam 100% i bindur se do ta ndryshonte të gjithë historinë.

Lumenjtë e gjakut do të vazhdojnë të derdhen natën që vjen. E dëgjoj se si i kanë ndezur instrumentat e tyre të vdekjes. Të lutem bëj çtë mundesh, sepse kjo nuk mund të vazhdojë, përfundon apeli prekës.

Bashkëpunëtori i doktor Gilberit, në misionin e Gazës, Mohamad Abu Arab, sqaron se kushtet shëndetësore në Gaza mund të përshkruhen si katastrofike e, përpos mungesës së ilaçeve, energjisë elektrike e ujit, ka nevoja të mëdha edhe për salla operacioni, instrumente dhe monitorë. / Top Channel

http://top-channel.tv/artikull.php?id=28...

Ne link, Dr Gilbert duke i dhene lamtumiren nje femije palestinez qe humbi jeten ne Gaza.

Nje leter e ketij doktorit qe te ndaleshin vrasjet nga TE DYJA PALET do te ishte me e besueshme dhe me e pranueshme nga te gjithe.Apo e kam gabim?

Por letra te tilla me tifozllek vetem sa i hedhin benzine zjarrit.

Nga B'Tselem, The Israeli Information Center for Human Rights in the Occupied Territories: Initial findings: 25 members of a single family killed when their house was bombed, apparently without warning

_______

B'Tselem thirrje Qeverise se Izraelit

The horrific developments in Gaza have reached intolerable heights: Israel is bombing houses with people in them, entire families have been buried under rubble, and streets lie in ruins. Hundreds have been killed so far, dozens in the last 24 hours only, many of them women and children. The number of refugees is rising: tens of thousands of people have nowhere to go and no safe haven, as the besieged Gaza Strip is bombarded.

Israel considers any perceived link to Hamas justification for attack. Hamas considers any place in Israel a target. One party fires at civilians, more often than not missing the target thanks to the Iron Dome defense system. The other party fires at densely populated civilian areas, with deadly results on a shocking scale.

Hamas makes no pretense to follow the laws of war. Israel does, but holds Hamas responsible for its own actions – the dead, the refugees, the destroyed homes. Yet unlawful actions by one party cannot justify unlawful actions by the other, and regardless, each party bears sole responsibility for the outcome of its actions. Israel may proclaim its actions in Gaza to be moral and lawful, but the horrifying reality on the ground makes it impossible to further countenance Israel’s cynical use of legal terms such as “proportionality”, “distinction” and “due caution”. Israel is exploiting these words to justify the death and destruction it is wreaking on the Gaza Strip.

In view of all this, B’Tselem calls on the Government of Israel to immediately cease the bombardment of inhabited homes, neighborhoods and areas in the Gaza Strip.

Good,

bejni te njejten thirrje dhe Hamsasit,apo nuk bejne gje ata,jane cuna te mire.

Ajo pjese e rraces njerezore qe feston sikur te kishin dasem vdekjen e 3000 viktimave te pafajshme dhe i edukon pjellat e veta qe ne djep me urrejtje dhe mllef per kedo qe nuk i perket fese se tyre, nuk ka sy e faqe te ankohet kur vete behen viktima. 

https://www.youtube.com/watch?v=HRA0NKQ0k6E

Ishin edhe tre shqiptare midis 3000 qe u shuajten me WTC. Pysni familjet e tyre c'fare ndjejne. 

Pysni veten : Sa do zgjaste lufta sikur Hammas t'i kishte kishte vendos raket-leshuset ne fushe te hapur, larg nga zonat e banuara ? 

P.S. Para se te filloni " raketat" ne drejtim tim, po iu them se boj pjese ne ate shumicen 70 % te shqiptareve ( te pakten nga emri e familja). 

Jo se ana tjeter eshte pa faj ... por : War is not about who is right , but who is LEFT !

Keto lloj masakrash jane turp per njerezimin dhe Izraelin si me te fortin. Edhe drejtuesit palestineze kane faj te madh se nuk punojne per paqen. Eshte dhe dobesi e USit me Obam OJQistin. Ky konflikt s'ka zgjidhje ushtarake, se po te kishte do ishte gjet. Vecse gjaku nga te dy anet siguron material per sherre pafund. Mos u merrni me tifozllik fesh se late nom. 

Te pakten shoket fansa te PD-hit te marrin shembull nga Prijesi i tyre i RI qe kishte konstatuar se "Shqiperia po shkon drejt skenarit Sirian" smiley guxim qe nuk e pati as babasqapi po e la deri tek Greqia dhe pak sa Ukraina .

Konstatimi i Lulath dath Kurbanit te Bathkise i ka vajte Info nse Shqiperia do 'ruhet si vater konflikti " pra si Palestina me Izraelitet smiley

Mirpo Lulathka shikon pertej bagetive te tij si ACDC1 qe sheh tifozllek . Ai sheh pertej tek "kush  eshte " ? qe e desheron kete dhe " Perse " ? e desheron kete .Aleluja .

Keta jane me siptoma te Alucinateve megallomane te bindur se jane mbi shume Institucione Nderkombetare qe kerkojne Nderoprerjen e Konfliktit dhe Uljen per Negociata !

Dhe fatkeqesisht komentet dominohen nga kjo Lloj mase buzeshpervjelurish te PD-hit dava thashethemexhij Lagjesh !

arabet kane shansin te fitojne pike. si stalingrad duhet ta bejne gazen, se nuk kane çfare humbin. 

ata sheiket, mos te blejne me lojtare (po te jene fetare siç edhe hiqen), por me milionat le tu blejne plumba palestinezeve, dhe me trimi te fitoje ose vdese me nder.

Kesaj i thone ti thuash mendjes ik pirdhu.... Fraksionet radikale izraelite do te donin te kish nje pershkallzim ne fakt, pasi vetem keshtu do te leviznin masivisht popullaten palestineze. Ushtarakisht, ne fund, Izraeli del gjithmon i fituar.

problemi eshte se çifutet e europes dhe amerikes (qe furnizojne me para izraelin) nuk do i mbroje me antisemitizmi dhe genocidi gjerman qe e perdorin si mburoje sa dalin zera qe i kritikojne. 

interesant do jete per mua si vezhgues rrjedha e ngjarjeve. 

besoj se nuk varet nga izraeli puna, po me shume nga hamasi, sa i afte do jete ky te rrezistoje ne gaza. por mendoj se te dyja palet do t'i detyrojne te bejne paqe. dhe jo qe izraeli mos fitoje por e kunderta qe te mos humbe.

nje popull qe lufton per vendin e vet eshte i tmershem, duhet me i vra te gjithe me fitu.

E provuan njehere ne 1967 ata sheiket dhe iken si te dhjere.

ne 67 i bene lufte konvencionale (me ushtri te rregullt e me llogore). per me teper sulmuese. (ishte izraeli qe mbrohej ne ate kohe) asnje shans nuk ke te fitosh lufte te tille me nje shtet me te armatosur dhe me leke.

kete po them edhe tani, kur izraeli sulmon e palestinezet mbrohen sot. palestinezet bejne lufte çlirimtare sot. dhe padyshim do fitojne, eshte vetem çeshtje kohe. 

hypja ne pushtet e esktremeve te djathta ne europe , qe do te vije se s'ben me rritjen pa kufi te emigracionit, do t'i zbythe dhe çifutet nga europa. si thote poplli, me te thatin digjet dhe i njomi. do digjen pra dhe çifutet, perseri, si emigracioni me i vjeter i europes. (po ashtu dhe fuqizimi i metejshem i turqise dhe iranit, vende muslimane, do te peshoj me shume se sot kundra izraelit)

ne kete moment do filloje renimi i izraelit (prej pakesimit te mbeshtetjes nderkombetare, ose asaj komunitare).

ndonje vullnetar ne mbrojtje te izraelit nga grupi iliatoli-st dhe anti-myslimanist(alias cunat e janullatosit dhe ndonje katalik  qe quan shqiperi zonen nga bushati ne mnelsmiley) nuk do dale??

vetem ilia tolin qe e tallnin cunat e fshatitsmiley,me shtate kombesi,do lini per moster??

Te drejte ke, shqipkaret kane standarde shume te larta si bashibozuke dhe me budallenj punetore dhe studioze si une tallen. Ketu ku jam ma dine kimetin. I lumtur une, te lumtur keta, jemi rehat. Ju keni 1 budall si une me pak.

Hiqe nga Goja ate pjesen e dyte te shprehjes .Edhe keshtu dallon si qejfli smiley  po kaq Gjate asnje Gojor te lloit tend nuk kemi Lexuar .Prandaj do ke kesh  nderruar dhe Mbiemrin nga ToPja ne Tolja ...

 Prandaj te dashka dhe ai profi me Zore ty  .Pervecse per qen eksperimenti edhe per Gojor Po te paska meruar fare .  ..Allah Allah

"...te lumtur keta" - eshte kollaj t'ja mbushesh mendjen vetes me c'do lloj budalleku. 

Ka budallenj e budallenj, po une tmerrohem nga ata qe jane edhe budallenj edhe studioze. 

A e ka provokuar Hamasi Izraelin për të sulmuar Gazën?

Palestinezët si çdo shoqëri tjetër nuk mund të reduktohen tek Hamasi e as nuk mund t’u mohohet e drejta për t’i rezistuar okupimit.

Hamid Dabashi

Në shumicën e mediave perëndimore dhe amerikano-veriore kemi njëraportim mbi masakrën që Izraeli po i kryen palestinezëve, dëgjojmë jo pak herë refrenin se Hamasi gjithashtu ka lëshuar disa raketa drejt Izraelit. Duke pasur parasysh mbrojtjen e sofistikuar Izraelitase, një dashamirësi e taksapaguesve amerikanë, asnjë nga këto raketa nuk ka goditur ndokënd fatmirësisht. Ky fakt duket se i ka shqetësuar BBC, CNN apo ndonjë media tjetër që paturpësisht mban krahun pro-Izraelit duke u përpjekur të “balancojë” raportimin mbi Gazën nëpërmjet përmendjes së faktit se edhe Hamasi ka sulmuar me disa raketa kundër shtetit izraelit.
Në një shembull të tillë, Diane Sawyer e ABC na tregoi një foto të disa palestinezëve në mbijetesë ndaj bombave izraelite, të cilat ia paraqisjte publikut amerikan sikur këta ishin izraelitë që i kishin mbijetuar një sulmi nga raketat e Hamasit.
Por sido që të jetë, faktet flasin se Hamasi ka sulmuar me raketa ndaj Izraelit, që megjithëse nuk kanë dëmtuar askënd, kanë synuar të shkaktojnë dëme. Kështu operacionet dhe sulmet e Hamasit kanë për qëllim që të dëmtojnë Izraelin, por këtë nuk munden ta bëjnë këtë për shkak të mjeteve ushtarake që nuk kanë prejardhjen nga SHBA.
Falë AIPAC dhe lobimeve të tjera izraelite apo milionerëve pro-izraelitë, mes tyre janë ata që inkurajojnë presidentin e SHBA, Barack Obama të sulmojë Iranin për hir të Izraelit, ky i fundit ka një miqësi të ngushtë me një nga forcat ushtarake më të fuqishme në planet dhe ndikon gjithashtu në vullnetin e kësaj force. Hamasi, nga ana tjetër, ka humbur betejën me Izraelin për mbështetje nga jashtë e nëse ata mund të marrin ndonjë armë, kjomund mund të vijë vetëm nga ndonjë vend si Irani, që vështirë se mund të krahasohet me armët e SHBA-së.

Me teper tek http://www.e-zani.com/2014/07/21/e-ka-pr...

O armir,

A ka Palestina ndonje pergjegjsi per Hamasin? Nuk duhen reduktuar dakort, por nese Hamas vazhdon me sulme provokuese, a i mbetet ndonje pergjegjsi Palestines? Dmth ne c'mase e intensitet duhet te jene sulmet e Hamasit qe te cilsohen si pergjegjsi jo e Palestines?

 

hamasin e kane votuar masivisht dhe jane te vetmit qe mund t'i japin diçka realisht palestines. me ato kllounet e tjere me kollare (si ai kosovari me shall qe ja kam harru dhe emrin sot) do t'ja u shterojne tokat e shpiat nje nga nje. 

lufta vetem po te dha gje. por edhe po u vrave teresisht (si spartianet ke filmi 300) eshte e vetmja gje qe kujtohet nga historia. pra behesh megjithmen i pavdekshem.

Kur behen zgjedhjet e rradhes?

Apo nje here ne 10 vjet?

Pa dashur ta teproj me linqe por besoj se kjo video makabre reflekton me se miri mungesen totale te kujdesit izraelit per jetet e palestinezeve dhe shenjestrimin e hapur nga ana e tyre te civileve palestineze. 

http://shenja.mk/index.php/video/12806-v...

Ko puna e Israelit me palestinezet eshte si puna e nje njeriu te zakonshem te shkoje dhe ti futet me grushta Majk Tajsonit apo Muhamet Aliut ne kohen e tij.

Pasi te mbaroje se qelluari me grushta,Majk Tajsoni apo Muhamet Aliu do ti kthehen dhe do te qellojne edhe ata me grushtat e tyre.

Pastaj ky njeriu i zakonshem,te shkoje para kamerave dhe te ankohet se Majk Tajsoni apo Muhamet Aliu,duhet te denonen se i kane thyer tere dhembet.

 

Nje pyetje per keta trimat qe jane ne anen e palestinezeve.

Brenda ne Israel ka mbi 20% palestineze,ne Bregun Perendimor po ashtu ka palestineze.

Perse Israeli nuk shkon e bombardon keta por vetem Gazen?

Mos ndoshta se keta palestinezet qe nuk bombardohen,nuk gjuajne me raketa Israelin?

 

Jo se ka rendesi per konfliktin, por jam kurioz; kane bere ndonje deklarate Min e jashtme e Shqiperise dhe/ose Kosoves per masakren/konfliktin e Gazes, apo qofte ndonje koment jo-zyrtar nga antaret e qeverise?

Nese me kujtohet, per Ukrainen qene shume azer-xhevap. Barbarizmat e Gazes po hyjne ne javen e trete.

Updates:

- Nje rakete e hedhur nga Gaza ka rene ne afersi te aeroportit te Telavivit dhe shume kompani nderkombetare kane nderprere fluturimet aty, deri ne njoftime te metejshme.

- Kisha greke strehon palestinezet qe s'gjejne vrime ku te futen.

po lere aman - ku dime ne te bejme politik te jashtme

 

pse duhet te leshoje deklarate ? eshte konflikt qe s'na perket, dhe s'kemi pse fusim hundet hiç.

Kur futet Amerika thone perse u fut,kur nuk futet thone perse nuk futet.

Jam i sigurte qe nese Amerika do te futet ne kete konflikt,te gjithe ata qe sot akuzojne Obamen per indiference,do te thone perse u fut Amerika.

A ka mundesi qe Hamasi,te nxjerre raketahedheset nga zonat e banuara ne Gaza,dhe te luftoje Israelin,sic ben lufte cdo shtet apo qeveri?
Nese Israeli vazhdon e vret civile pas kesaj levizjeje qe do te bente Hamasi, atehere vertet mund te quhet terrorizem shteteror.

po pse izraeli nuk po i leshon gje raketa keshtu ? gjithe gjylet dhe armet qe ka ne dispozicion po ja u leshon. edhe bomba te mbushura me flesheta metalike si te asaj lojes se femijeve po ja u hedh.

vetem napalm s'ka perdor akoma po do i vij radha dhe ketij. bomben atomike s'ma ha mendja se ndodhet afer dhe vete.

Gaza= 360 Km2. Popullsi 1.800.000 banor me moshen mesatare 25 vjec. Densiteti 4600 persona per m2. Kufite ka 8 vjet qe i kontrollon komplet Izraeli. Sa eshte perqindja qe ne bobardim ajrore nga nje nga ushtrite me te fuqishme ne bote, mos te vriten disa qindra se jo mijra civile. Si i behet me civilet ne Gaza qe jane kunder hamasit? Nga tia mbajne? Izraeli a eshte shtet? Po. Po vret ne bombardime njerez te pafajshem, po. Nje shtet i fuqishem qe bombardon nje popull te pushtuar, te rrethuar pa dalje, duke ditur qe do vrase civile, a eshte terrorizem shteteror?

180 vete jane mbytur para pak diteve, ne brigjet e Italise e jo ne lufte, dhe s'jane as te paret e as te fundit. A ka ndonje menyre per t'ua ngritur vleren njerezve edhe kur keta s'jane pasoje direkte e ndonje konflikti me arme, ideologjik apo fetar qofte?

hap teme me vete.

C'teme te hap?! Per keta s'ka demonstrata ne rruget e botes.

per ngjarjen.

ndersa sa i perket demostratave ndryshon pak puna. se te vraret e gazes, nuk jane njesoj me emigrante te mbytur. sepse ndersa te paret po i vrasin pa i pyt, te dytet e marrin rrezikun vete. 

çfare mitingu pret ti te ndodhe ne raste si keto ? u vrane pese femije sot ne nje aksident rrugor. çfare mitingu me bo per ta. eshte me veshtire me gjet se kush e ka fajin, se ne rastin e nje konflikti te armatosur. 

E fundit per sot. Keta qyqaret jane civile qe duan t'u largohen konflikteve ne vendet e tyre (palestineze, siriane...): jane edhe ata pasoje e luftes. Por meqe s'jane viktima te njerit krah, askujt s'i leviz ndjeshmeria per ta.

kush po e di a jane apo jo viktima apo thjesht perfitues. duhet me i pyt me pare. 

si ata tek fotoja, kemi ik dhe ne prej shqiperise, ku s'pati asnje lufte dhe asnje s'na kercenoje jeten. ikem per nje jete me te mire, dhe vazhdojme e ikim me lloton amerikane e menyra te tjera perseri.

"A ka ndonje menyre per t'ua ngritur vleren njerezve"

-ncuq

Hipokrizia eshte e pafund . Konflikti me i pergjakshem ne bote as qe permendet ne asnje rreshte gazete apo emision lajmesh. Ky eshte konflikti me i pergjakshem ku viktimat jane mbi 1000 here me te shumta se konflikti Izrael/Palestine. Ndiqni video http://youtu.be/dCzcrF8C94Y

Nje permbledhje pak a shume e historise Palestino-Izraeliane:

Toke e Premtuar

Erdh nje familje e i thote,  e kemi me letra,

Kjo shtepi eshte e jona.

Jo, jo, thote i moshuari, te paret e mi kane lindur ketu,

Im ate, stergjyshi...dhe pemet ne korie?

Ster-stergjyshi im i mbolli.

Jo, jo, i thone ata, hapi letrat.

Ishin nje tufe me letra aty..

Nga tja filloj? -thote i moshuari.

Kot merresh me fillimin -thone ata- ,

shko drejt e tek faqja Toke e Premtuar..

Si, po a jane te verteta? Kush i shkroi?

Perendia, Zoti vete i shkroi, nuk e sheh?- thone ata

pas i ke dhe tankset e tij!

Michael Rosenstolz

perkthim i lire

Nje pyetje kisha,Cifutet jan te perbuzur dhe te pa pranueshem pothuajse nga gjithe kombet.Mundet te na japin pergjigje peshkistat e kenduar no nji argument???Ju lutem jo me thenien Ti je Antisemit.

'Pema' e 26 antareve te nje familje te vrare nga nje prej bombardimeve izraelite dje.

Emrat e palestinezeve te vrare nga Izraeli gjate ketyre diteve, varur tek nje shkemb ne Bejrut.

Ne meritojme cmimin Nobel te paqes - tha per keta te vrare ambasadori i Izraelit ne shtetin i cili ben te mundur keto zullume makabre, our dear home, the US of A. The tail wagging the big fricken dog, indeed.

xhibi a je ti Shqiptar?

shqipet dhe kosovaret kan aleat USA dhe jo sllavet,latinot apo arabet

Ti e ke aleat SHBA, une e kam shtepi, se jetoj ketu, ndaj me dhimbset fort kur e shof te terhequr prej hunde prej Izraelit. Gjaku i derdhur i femijeve palestineze ka pasoja dhe per mua qe jetoj ketu, ndryshe nga ty.

Dhe fakti qe jam shqiptar nuk me ben me pak njeri.

In all fairness shba kane nje jete te tere qe perpiqen te ndermjetesojne paqen.kur s'te degjojne veten vrafshin and let violence run its course.ndoshta iu vine mendte.izraeli eshte aty te qendroje.nuk e di sa sa jete te tjera femijesh palestinezet duhet te rrezikojne qe te binden se me dhune nuk fitohet gje.

Keto krime qe behen prej vitesh mbi palestinezet mbajne vulen "made in usa", jo vec tek armet, por sidomos tek politika amerikane dhe qendrimet e saj nderkombetare per Izraelin.*

Sikur Amerika te insistonte qe Izraeli te sillej ne arenen nderkombetare ashtu si Amerika (pra sikur ta donte Izraelin sa vetja, jo sa sherbetori beun) ose ndryshe ti thoshte se do ta trajtonte Izraelin njesoj si gjithe aleatet e tjere, nuk do ndodhnin kurre keto barbarizma. Aq te beje Izraeli tani e tutje (pavresisht krimeve qe ka bere deri sot), pa le tia garantoje Amerika sigurine, edhe me ushtaret tane/amerikane po qe nevoja; prap me pak do t'i kushtonte Amerikes sesa i ka kushtuar deri me sot (s'e kam fjalen vetem tek 11 shtatori) e sa do ti kushtoje ne te ardhmen.

*Pervec armeve dhe lumit te parave amerikane, eshte qendrimi lepe-peqe i Amerikes qe e ben Izraelin te beje c'ti doje toci (ngase ky qendrim e izolon Izraelin nga shtetet e tjera), rruge e cila eventualisht do t'i haje koken Izraelit dhe do vazhdoje ta demtoje Ameriken, pasi tashme ne kohen e iinternetit krime te tilla barbare kane pasoja, sidomos pasoja afatgjate te cilat nuk 'duken' akoma sot per sot ne foto/lajme, pasoja jo vec tek 'armiqte' por dhe tek aleatet/perendimoret dhe 'neutralet'.

Hidhi nje sy shkrimit te ketij presorit qe te kuptosh pak me mire menyren kryesore se si Izraeli ia mban k0qet ne dare Amerikes, e pastaj vere re ironine, faktin qe shteti me i fuqishem ne bote flet e sillet si zombie kur vjen puna per ceshtjen e Izraelit, nje bythe-shteti ne pitesemes krahasuar me SHBA:

...as soon as fighting starts, and even if Israel instigates it, AIPAC demands that Washington march in lockstep with Tel Aviv. Congress invariably rushes to pass new resolutions endorsing whatever Israel decides to do. Even though it is mostly Palestinians who are dying, White House officials rush to proclaim that Israel has "the right to defend itself," and Obama himself won't go beyond expressing "concern" about what is happening. 

 

Of course Israelis have the right to defend themselves, but Palestinians not only have the same right, they have the right to resist the occupation. To put this another way, Israel does not have the right to keep its Palestinian subjects in permanent subjugation. But try finding someone on Capitol Hill who will acknowledge this simple fact. [Stephen M. Walt]

Profesori paska një kurajë çorientuese. Sigurisht ai nuk shkruan në vakuum intelektual, siç edhe e thekson vetë, por ngaqë mbizotëron përshtypja se katedra nga vjen është nuse e status quo-së, ky qëndrim publik i shkartis pritshmëritë.

Shtypi amerikan në përgjithësi po i lejon vetes një farë ndershmërie intelektuale, në ndryshim nga televizionet që vazhdojnë lojën e telefonit të prishur, problemi është që ky shtyp vuan përherë e më shumë nga izolimi vetëselektiv i publikut. Amerika tjetër zgjedh të pijë çaj.

Është kurajoze edhe nga ana jote ta sjellësh këtë artikull mes shqiptarësh, konservatorë të cilët në qëndrime politike i drejton kryesisht frika e gogolit.

shqiptarësh, konservatorë të cilët në qëndrime politike i drejton kryesisht frika e gogolit

Wellcome back dhe shtjelloje pak, cfare kupton me kete? 

S'mendoj se kafsheria e ca shqipove ketu (me prepotencen nga komoditeti i tastjeter) ndaj palestinezeve ne kete konflikt te jete fort e ndryshme nga racizmi i ca shqipove ndaj te zinjve ne Amerike (pavaresisht se ne jemi emigrantet ketu, jo ata) apo qendrimet ndaj grupe te tjera popujsh "inferiore/primitive"...e ne thelb s'e di nese ka ndonje tipar puro shqiptar ne keto qasje.

Mbase s'eshte pa lidhje me faktin qe nje nga arsyet qe ne shqipot (flas ata qe s'jetojne ketu) e duam fort Ameriken eshte se ajo eshte shume e forte dhe i rref te gjithe shtetet e tjera, po dhe kjo s'besoj te jete unike cilesisht tek shqipot, mbase ndryshon nga ana sasiore.

c'eshte ky arllik qe qeke akoma emigrant ti? a ke shtetesi amerikane, ca ar emigranti qeke akoma?

Emigrant sikur quhet cdokush qe leviz nga nje vend ne tjetrin. Edhe po te kete marre nenshtetesi xhibi (qe s'e dime, se ps.h mund te jete dhe me vize F-1, ose i paligjshem), perderisa nuk ka lindur ne Amerike perseri emigrant konsiderohet.

nuk e kape thelbin

Desha te bej dallimin te atyre (ne) qe kane ardhur ketu me ata qe jane lindur ne kete vend. Kur has shqipo/te ardhur nga vende te tjera qe shprehen me pathos percmimin dhe urrejtjen per racat e tjera, perfshi vendalinjte, kjo behet me evidente dhe ne ato momente s'te shkon fort ne mend se cfare ngjyre e kane pasaporten.

P.S. Te gjithe ata qe lexojne komentin me lart jane te lutur te kene parasysh qe Goni ka pasosh blu smiley

ca dallimi ke pra se nuk na e the akoma??

Kush te ka hedh kripe ne kafe sot Gono?

Dallimi eshte qe une zgjodha te le vendin e lindjes dhe gjithe gjerat e shtrenjta qe me lidhen me te (sidomos njerzit) dhe te vij ne SHBA per te mirat dhe mundesite qe ofron ky vend, kurse i ziu/etj u lind ketu, dhe kur une shpreh percmim dhe racizem per zezakun sikur une me qenien time jam shume i bezdisur nga egzistenca e zezakut/indianit/tjetrit ne qytetin ku une banoj, kjo e ben situaten goxha ironike.

P.S. Qemolo, ditto to that, wellcome back/home eshte nje gje qe jo vetem te ngroh, por te le te ditur qe je me fat qe emigrove ne nje vend si SHBA dhe jo si Greqia/Franca/kushdo vend tjeter, sa i perket ketij mentaliteti per emigrantet.

pse xhibo kur e shan zezakun ti ne shqiperi eshte ok me ty meqe ti ke lind aty dhe ai punon atje? mos ngatrro racizmin me strifiliplizmin, xhibo se bo dom te modh.

Gono, ti te kishe thene qe ne fillim qe deshe te lozesh ping-pong mer, se te kisha adresuar tek ACDC-ja lol.

pse ping pong mo xhib? you talking apples and oranges, clidhje ka racizmi me migrimin. ironia do qendronte sikur shqiptaret qe jane racista kundrejt te zinjve te ishin vete te zinj.

 

Gjthsesi nuk ka gjo me te bukur se kur vje nga matone oqeanit, shprehja e oficerit te doganes, qe kur te zgjat pasoshin, te thote: " Welcome home" ! ( seriously now).

jo gjembit i thote, welcome emigrant

Ne fakt shtojne dhe ca fjale te tjera perpara fjales emigrant. Edhe fjalen "home" e kam degjuar por ne fjali tjeter nga ajo qe thote Qemoli.

Seriozisht tani. Nese ti s'e di ndryshimin, vazhdo me tenden. Fjaloret thone qe emigrant quhet dikush qe le vendin e vet per t'u vendosur pergjithmone ne nje vend tjeter.

nuk behet debati me fjalor ne dore gjembi, se per ndryshe ckuptim ka ne fjalor fjala "te zinj".

Qemolo ai i doganes te thote: a na solle naicik djath kackavall?

kur njerzit vihen njeri kunder tjetrit sepse lideret i shtyejne eshte e krupshme....estremizmi i kujtdo feje qofte eshte i demshem....njerzit e thjeshte qe banojne ne te dyja anet e atij rripi te mallkuar jetojne te qete e ne harmoni derisa koncepte te prapambetura i vene ne keto pozicione llogoroje....te duja kane fajet e tyre edhe te drejtat e tyre por duhet te jene dhe ata te paret qe tkuptojne qe po i vene fitilat vetvetes....

Autoritet Suedeze, refuzuan që aeroplani i Presidentit Izraelit Shimon Peres të kalojë mbi hapsirën ajrore të tyre, gjatë udhëtimit të tij drejt Norvegjisë. Ky devijim i shkaktoi një vonesë jo të vogël atij për të arritur në destinacionin përfundimtar.

Kur Stokholmi refuzoi të lejojë Aeroplanin të kalojë, pilotët u detyruan të drejtonin kursin e fluturimit për nga deti Baltik për rreth 20 min e më pas u drejtuan drejt hapsirave ajrore të Danimarkës.

Zyra e Peres dënoi këtë incident, ndërkohë që Ministria e Jashtme Izraelite i adresoi përgjegjesinë e këtji  incidenti zyrës së presidentit dhe kompanisë private që organizoi udhëtimin. 

Në gazetën izraelite Haartez u publikua deklerata e ministrisë që raportonte se Zyra e Peresit ka dështuar të ndjekë protokollet e duhura, për shkak të kësaj ndërhyrje.

{http://www.middleeastmonitor.com}

Nderkohe Snowden publikon lidhjet e ngushta te ISIS me MOSSAD..

PS: Nuk kishte skene me te turpshme dhe makabre nderkohe qe gazetarja e CNN raportonte dhe filmonte raketat e ushtrise Izraleite qe binin mbi Gaza, nje turme njerezish qe ishin mbledhur perrreth ulerinin te  ngazellyer .. smiley

I ke pare skenat ti si brohoritnin palestinezet kur ndodhi 11 shtatori, apo ato sjane te turpshme per ty mikun e rusit. 

Nuk shikohen vrasjet e femijeve me tifozllik se me kete llogjike nuk je larg atyre qe brohorisnin Millosevicin kur vriste shqiptaret "islamike"

Nuk i kam pare fare me tifozllek, dhe as kam thene mire bene qe u vrane, jane gjynah femije e te rritur te pafajshem. Kam folur se kush jane ata qe perdorin vrasjet e civileve, dhe sa me shume te kete, aq me shume gezohen. Edhe tani qe flasim Hamasi vazhdon hedh raketa, se ate do, qe Izraeli te vazhdoje e te vrase sa me shume.

O Argentis, besoj se per shume gjona po themi te njeten gjo. Patjeter qe sulmet e Izraelit i interesojne Hamas-it (te pakten krahut radikal te tij) sic i interesoi vrasja e 3 te rinjve Likud-it dhe ekstremisteve ne Izrael. 

Por me duket gabim te mendosh se nje organizate terroriste qe e ka ndertu """filozofine""" (ma kupto qellimin e 3 pale "." te lutem) e saj mbi kamikazllik, do ndryshoje per shkak te bombardimeve. Perkundrazi do luten te vazhdojne qe urrejtja ndaj Izraelit te rritet dhe menyra e reagimit te jete ajo qe duan ata, rob qe thone te vdesim per te vrare izraelitet.

Problemi qe po diskutojme eshte qe perballe kesaj organizate terroriste kemi nje shtet terroristo-fashist. Sepse vrasja e atyre 3 te rinjve mund te ishte "hakmarr" ne nje menyre shume me te drejte (nese nuk i ka vra vete gje te cilen une nuk e perjashtoj). Mos me thuaj qe po ti kene vra njerez te Hamasit, e kishte problem Izraeli te gjente kush ishin. Nga nje plum kokes 3, 4, 5 apo 10 vetave qe mund ta kishin organizu ate gje dhe te gjithe do thonin mire ja bene. Se po vrave 3 adoleshente te pafajshem, qejfi i behet te gjithe njerzve normale kur te hash plumbin (edhe ne qofsh kunder denimit me vdekje e mbyll njerin sy).

Por kur ti perdor vdekjen e 3 adoleshnteve per te kryer gjenocid atehere prit qe njerzve tu vi mire kur ti i gjithi si strukture shteterore terroriste te hash plumbin kokes.

Po sinqerisht te duket normale qe Izraeli financon vazhdimisht struktura terroriste? Per mua kjo e ISIS ishte nje tmerr i papame. Neser ata njerez do jene nxitesit kryesore te vendosjes se bombave neper Perendim. Mos harrojme qe Bin Laden ishte nje produkt i CIA-s qe me pas (thone) u kthye kunder Amerikes. Hamas qe nje produkt i MOSSAD qe (po ben sikur) eshte kunder Izraelit. ISIS do jete shume me keq sepse ka nje dimension nderkombetar dhe jo nje fokus lokal.

Edhe unë kam brohoritur kur raketat e Natos binin mbi Serbi.

Edhe une kam brohoritur, po ne Serbi nuk u vrane 3000 te pafajshem

Art faleminderit per kete lajm.

Para ca ditesh e shkrujta ketu qe nuk do cuditesha nese pas shume kohesh do merrnim vesh qe ajo plehra, ISIS ishte nje pjelle e MOSSAD. Kurre nuk do ma merrte mendia se do dilte kaq shpejt. Po me sa duket "sekreti" eshte bere gjeja me e veshtire per tu rujte ne ditet tona.

Para ca vjetesh u publikuan foto femijesh izraelite qe shkruanin emrat ne bombat qe do hidheshin ne Palestine nga ushtria terroriste izraelite. Sigurisht ata femije jo me shume se 12 vjec as qe e kishin idene se car tmerri po benin. Ajo ishte nje strategji per t'i tregu botes se si po i rrisnin femijet ne Izrael dhe per te tregu qe aty do kete gjithmone lufte se eshte e vetmja menyre qe ai shtet te ekzistoje. 

 

Ashtu eshte Lizander.

Edhe Hamasi,Juhadi Islamik jane pjelle e Mosadit.

Arabet jane te pafajshem.

 

Nqs je komplet i painformume per car ka ndodh ne bote ne 2-3 shekujt e fundit, ky nuk mund te quhet faji im.

Qe Hamas ne fillim eshte financu nga MOSSAD per te dobesu PLO-ne e Arafat, ky eshte fakt i pranuar dhe i pakontestueshem. Se si, kur apo kush e nxorri nga kontrolli kete s'di te ta them, se nuk e di a ka dale ne fakt.

Qe Bin Laden qe njeri i finacuar nga CIA gjate luftes kunder rusve ne Afganistan, edhe ky eshte nej fakt. 

Po kshu edhe Noriega ishte njeri i CIA-s dhe me pas u zgjodh President i Panamase fale amerikaneve. Pastaj  u shpall armiku numer 1 i Amerikes.

Te shofim si do e manaxhojne ISIS. Me siguri do e perdorin per te vra ca mijera njerez ne Perendim qe me pas lobi cifut dhe ai i armeve te bejne ca fitime te majme fale "hakmarrjes" ndaj atij qe do i bjeri lapsi.

Lizander shif se c'lloj bombash po perdorin, te vrasin sa me shume civile mer jahu smiley Bibi nuk ndryshon shume nga Millosevicine fakt . Ky ndalimi i fluturimeve nderkombtare ne Izrael i solli nuanca te tjera, frika eshte se do mund te perfshihet dhe Libani ne kete lufte...Me keto sulme Izraeli nuk beri gje tjeter por diskriminoi me shume vetveten ne arenen nderkombetare dhe i hodhi edhe ata palestinezet e moderuar ne krahet e Hamasit.

Sa po lexoja nje artikull per demtimin e turizmit ne Izrael per shkak te konfliktit. 

http://www.boursorama.com/actualites/le-...

Politika e jashtme e Obames po del 0 komplet. Siria, Iraku i kane dale komplet nga kontrolli. Afganistani sic pritej eshte nje katastrofe. Rusia po merr gjysmen e Ukraines, e vret 300 veta pa e rrujte fare.

Sinqerisht po tregohet shume pa bythe. Nuk e di a e ka fajin ky Kerry qe mu s'ma ka mush kurre menien se di me e bo kokrren e punes (kur humbi zgjedhjet me Bush-in car mund te presesh nga ai). Clinton-i ishte dicka krejt tjeter. Edhe kur lobi cifut i sajoi skandalin me Lewinski-n, i fliste ne menyre ultimative Netanyahou-t. Kurse Obama flet sikur me qene tu analizu episodin e rradhes se Big Brother Banglandesh.

Kujdes me shprehjen "lob çifut" - të thuash lob i Izraelit (pro Izraelit, etj) është një gjë, të përdorësh atë shprehje historikisht problematike, duke njohur historinë, është gjë krejt tjetër. Kaq kisha se nuk dua të rri në këtë temë.

Obama termin e dyte ju a la neoconeve politiken e jashtme qe ti linin rruge te lire brenda me rritjen "debt cieling" dhe reformat ne mjekesi. Kerry thjesht po perdoret si nje manekin se jane te tjere ata qe bejne levizjet..Ky pasivagresiviteti thjesht i ka fut SHBAte ne qoshe

Je qe je,perse nuk na jep edhe reagimet e Hamasit,se edhe ata 24 ore ne dite te njejtat gje si kjo fycka thone?

Apo ata nuk quhen?

Do kete paqe me arabet vec kur te duan femijet e tyre me shume sec urrejne izraelitet- kish thene nje ish kryeministre, Golda Meir. smiley  palestinezet  apo 'bota' te protestojne kundra Hamasit ate te bejne, sa nuk eshte teper vone, se po perdoren mish per top.

Rri te keqen se jane mhb per te rritur keto.

 

Ketu me poshte keni ne nje foto shpjegimin e gjithe kesaj per te gjithe keto qe marrin seriozisht se eshte Hamasi shkaku i kesaj qe po ndodh. Hamasai ka ardhur ne pushtet ne Gaza ne vitin 2006. 

 

http://www.ifamericansknew.org/download/...

 

 

 

 

mos e rruj! si i tha Arafati Clintonit ne Camp David II ne korrik te 2000-shit ?  "ata mund te na mundin me territore, por ne do i mundim me demografi"
smiley

 

(morali i fabules : shtetaret jane gjithmone Qelbesira. Hallet i heqin popujt)

Ne fakt Swoden eshte teper i "besueshem" tani qe punon per KGB-ne.
Para disa muajsh,lavderoi edhe Putinin,qe nuk survejonte sic survejojne SHBA-te. smiley

Te marresh per baze ato qe thote nje funderrine filoruse si puna e Swoden,eshte njesoj sikur te besosh deklaratat e ambasades palestineze,qe ketu ne PPU mesa shoh paska shume simpatizante te kauzes se Hamasit.

Nga dime Swoden do te shkonte ne Kube,por "rastesisht" perfundoi ne Rusi.

Ah or kelysha!

Rrini ,rrini dhe e nxirrni koken,u funderrinat e Enverit!

Ej , po bota nuk lexon keta psikopatet e certifikum te ketij forumi per Hamasin.

Luftimet në Gaza kanë shërbyer për të hedhur hije mbi një tjetër luftë në Lindjen e Mesme, e cila është më e përgjakshme dhe më e rëndësishme për interesat amerikanë, shkruan në fillim të një artikulli Washington Post.

Gazeta kujton se, javën e kaluar, mbi 700 viktima janë raportuar në një betejë të vetme në Siri, derisa trupat qeveritare kanë bërë përpjekje të rimarrin një fushë të gazit, të uzurpuar nga Shteti Islamik, degë e Al Kaidës që tani kontrollon pjesën më të madhe të Sirisë lindore dhe Irakut perëndimor.

Edhe kete e ka bere Israeli sipas Lizandrit dhe Art-it . smiley

O palle nuk po e them une po Snowden,..(tipa si puna jote edhe survejimet i quanin konspiracira para pak kohesh) Sipas Snowden: Lideri i ISIS u trajnua nga Mossad...Amerikanet e quajten programin "Hornet Nest" dhe kane asistuar gjithashtu ne kete program se bashku me Britaniket

According to documents released by Snowden, “The only solution for the protection of the Jewish state “is to create an enemy near its borders”.

Leaks revealed that ISIS leader and cleric Abu Bakr Al Baghdadi took intensive military training for a whole year in the hands of Mossad, besides courses in theology and the art of speech.

Edhe AlSumaria News u dashka me u lexu? News Agency nga Bagdadi. Hajde mendje hajde. 

ISIS eshte gjoja qe ka lind mo natyrshem ne ftyre te ksaj rrokullie

Statistikisht 50% e popullates te Rrypit qenka femije. Nashti, kjo ceshtja e shumices te viktimave qe qenkan femije si ishte tamam tamam? (per ju "the numerati" e kam kete)

Numurat i shumezojne me 10 palestinezet dhe perkrahesit e tyre.
Kush i verifikon?

Gjithshka eshte propogande dhe duke ditur qe ne Europe shtypin e kane simpatizantet e palestinezeve,mos te cuditesh qe shikon shifra te tilla te fryra.

Ne vs ju qe i beni kabull 20% te viktimave civile femije por asnje fije perqindje me shume? Nje femije te vrare cdo ore eshte ok, apo cdo dy ore? Sa femije si perqindje te vraresh jane ok per ju, qe t'i themi OKB-se* te revizionoje numrat dhe te mos ju caje me kaptinen juve.

Me sakte ne fakt duhet te kisha thene ne vs "fajin qe ka shume viktima e kane bucat palesineze qe pjellin shume femije" ju

Gjynah qe s'je bere dhe ti vullnetar i IDF si Tolja, tani qe ka goxha aksion ne Gaza eshte rast fantastik.

*The United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs:

One child has been killed in Gaza every hour for the past two days.

ktu te ngel sharra ty mer burr? sa e do ti, 20%?

Nejse , se dje mi bere bisht pyetjes si tja bente Izraeli per ata tre adoleshentet.

Sebepi, pra ata tre femijet , shfrytezohet sepse eshte shume e veshtire te bindesh nje baba izraelit qe femija i tij vlen me pak se nje femije palestinez. Ndaj dhe gjerat shkojne keshtu.

Konflikti izrael vs palestine eshte i perjetshem dhe keshtu ka ndodhur e do ndodhe. Mua me intereson komshiu im te jete burre zotni e i nerqem. Kur me qaset afer shpise ndonje nga keta trimat e VV-se qe futen perqet ne parlament me ze frika vallai. Se keta te japin nje lope meqe je i varfer qe te rrises qiliminjte e ta marrin evlatin e ta qojne ne kalifat.

Keshtu ka ndodh ketu.

P.S. Admini paska kunj me ty qe ti fshika komentet, se une e kam mire per veten time. smiley

Pytjes dje ju pergjigja fiks besoj. Te merrej me hamasin, le ta conte gjer ne fund po te donte. Por jo ta plugonte ter vendin... Hamasin e konsidero organizate terroriste dhe vet thot jam shtet me ushtri qe rrespekto ligjet e luftes.

Po te llogjikohet keshtu, KM e Izraelit nuk kish perse kerkonte falje per ate adoleshtentin e pare palestinez qe vrane ne shenje hakmarrje.  Tjetrin e falen vetem kur moren vesh se ish Amerikan. smiley

Nga sa shikoj une Lizandri dhe Art-i,duhej te ndodhte keshtu.

Hamasi vret 3 adoleshente Israelite,dhe Israeli duhej te vriste 3 adoleshente palestineze.

Apo juve jeni ftohur ne bythe.

Ne Europe jetoni,lagjet e islamikeve ngjitur i keni,ne cdo qytet.

Juve nje here kaloni ne lagjen e tyre dhe mbani hundet me duar dhe betoheni te mos kaloni me,apo devijoni rrugen sa here ju bie rruga andej.

Israeli cdo dite i duhet te merret vesh me njerez te tille.

...Me keto sulme Izraeli nuk beri gje tjeter por diskriminoi me shume vetveten ne arenen nderkombetare dhe i hodhi edhe ata palestinezet e moderuar ne krahet e Hamasit....

Pastestineze te moderuar? smiley
Cfare oskimoroni.Juve vertet paskeni ikur per lesh.
Urrejtja qe keni per SHBA-te ju erreson llogjiken,nese keni.Paska pasur ca te drejte Anton Kcira.

Futi nje kamomil se te qetson. Je duke i shtuar gomarlleqet nga komenti ne koment.

Ne fakt une thjesht po ju pergjigjem gomarlleqeve tuaja,ku ne cdo gje fajesoni SHBA-te.

 

 

https://www.facebook.com/photo.php?v=620...

Meqe jane shtuar lagjet myslimane ne Europe, t' bejne hi Palestinezet ne Gaza. Dhe nese dikujt i vjen keq per femijet e te pafajshmit qe vriten ne Gaza, me rregull treshi i bie qe ky/kjo person urren Ameriken. Mese e logjikshme! Madje une do shtoja qe kushdo qe i vjen keq per femijet e vrare, me rregull treshi jane pro martesave homoseksuale (e pse jo, dhe homoseksuale vete), pro martesave nder-racore, pro te drjetave te grave, pro martesave te grave shqiptare me te huaj, etj. etj.

O idiot a di te lexosh te pakten? Une nuk kame thene kurre qe Izraeli te vriste 3 adoleshente palestineze. Ky eshte mentaliteti juaj fashist dhe jo i imi. Une kam thene te vriste ata qe orkestruan vrasjen e 3 adoleshenteve, nese ajo nuk ka qene veper e vete Izraelit.

Po per ate adoleshentin palestinez qe u rrembye nga 6 monstra sioniste dhe u torturu e u be copash cila do kish qene pergjigjia sipas teje? Te niste Arabia Saudite ca avione e te bombardote pallatet ku jetonin ata monstra? 

Ju jo tru qe nuk mund te flitet por as bajga nuk keni ne koke mer te shkrete. Jeni aq fashiste e islamofobe sa jam i bindur ta kishit ne dore do ja kalonit Hitlerit me 100-fish. 

Une di qe Izraeli i kapi ata qe vrane adoleshentin Palestinez. Kapi gje Hamasi ata qe vrane ata 3 izraelitet?

Se pari pse je ti kaq i sigurte qe i vrau Hamas. E dyta une e thashe me lart qe do isha shume i lumtur nese Izraeli do vriste vetem organizatoret e atij krimi. E treta ajo qe po them une nuk eshte qe Hamas eshte me i mire se Izraeli por qe te dyja palet jane organizata terroriste. Ne rastin e Izraelit kjo eshte shume me e rende se behet fjale per nje shtet qe sillet si terroristet duke qene pushtues.

 

Se pari pse je ti kaq i sigurte qe i vrau Hamas.

Dhe ti e lexove sigurine time - apo qofte nje gjysem permendje prej meje...ku? Une thashe a i gjeti Hamas. Nese nuk e di ti qe Hamas eshte ne pushtet ne Gazam ka qeverine dhe te gjitha organet shteterore, eshte faji im? Po ashtu sic nuk thashe qe ata te 3 i vrau Izraeli.

Jam sh. dakort per te dyten. Si dhe te kapte ata qe leshojne raketa nga shkollat e spitalet pa patur nevoje per te vrare te pafajshem.

Qetesohu pak. Pi nje kamomil (TM Bame ne kete teme), mos degjo Death Metal tere kohen. Perzije pak dhe me Enya smiley

E kam per nder te jem islamofob.

Eshte nje fe reaksionare dhe e ndyre.

Shiko ku e coi Shqiperine,ndonese 2% e praktikon si fe.

Dihet boterisht qe Enveri ishte diktator ngaqe ishte mysliman. Edhe Berisha mysliman. Keshtu qe ke te drejte! Gjerat ne Shqiperi kane ecur shume me mire kur ka patur udheheqesa Ortodokse. P.sh. Nano apo Rama.

Po per ate adoleshentin palestinez qe u rrembye nga 6 monstra sioniste dhe u torturu e u be copash cila do kish qene pergjigjia sipas teje? Te niste Arabia Saudite ca avione e te bombardote pallatet ku jetonin ata monstra? 

Meqe ra llafi, pse thu ti nuk e bo Shurrabia Saudite ket pune? Madje une kam nigju qe ka llafe qe Emiratet e Bashkume i kan kerku Izrafilit "Amon na lej ne ta pastrojm Hamas(m)in"

 

ACDC1 ne forme! smiley

Eshte e cuditshme,qe ata qe e bejne veten per feministe,progay apo jane moderne ne kete forum,perkrahin Hamasin qe kerkon sheriatin dhe qe do ti bente femrat ne ferexhe dhe gayt ti zhdukte fare.

Hajde njerez pa bosht hajde!

smiley 

Shume habitesh ti ACDC1. E ke menu najhere pse o kjo gjo kshtu?

smiley I dashur, askush nuk perkrah askend ketu meqenese nuk e kemi ate luks, por qe Izraeli po kryen krime mbi palestinezet, nuk eshte se do shume mend.

+1

Po edhe palestinezet kane kryer krime mbi Israelin dhe kjo sdo shume mend.

Fakti qe Israeli ka armet me te mira nuk e ben me fajtor.

Me siguri armet me te mira nuk e bejne fajtor si shtet ne izolimin ekonomik dhe politik te palestinezeve. Madje, as tani qe po merren jete njerezore.

Palestinezet po i izolon edhe Egjipti,jo vetem israeli.

Apo nuk quhen egjiptianet,se jane "dora jone".

Ah po juve jeni ftohur te gjithe.

Behet fjale per ofensivat izraelite ketu, apo e kam gabim?

Perqendrohu i dashur, perqendrohu!

Nejse ti leme debatet e kota.

Eshte e drejta e Israelit qe te mbrohet nga sulmet me raketa dhe duhet te jete i kujdesshem kur hakmerret.

Megjithate raketat hidhen nga zona te banuara.Cfare duhet te beje Israeli?A mund ti jape diksuh ndonje zgjidhje kesaj?

Se dyti,eshte po kaq e vertete qe shumica e europianeve ndonese nuk u durojne islamiket,e perdorin ceshtjen e tyre per propoganden e dites antiamerikane.

Dhe kjo eshte loje me e ndyre se ajo qe ben Israeli apo SHBA-te.

Te pakten ne SHBA arabet trajtohen ku e ku me mire se ne Europe.

Diten e mire!

 

o korent,po cfare dreq vaksine u ka bere sala mor burre?

pse,nuk mund te jesh pro amerikes dhe kunder izraelit??

ji me i vemendshem dhe do shikosh qe nga cifutomania vuan ilia tole group &multi-kulti integrim stabilizim asociim globalizim, pak gay+janullatizim  vellazeria!

Une nuk jam pro Israelit se e shikoj qe edhe Israeli e teperon me kunderpergjigjet.

Une jam kunder ketyre kelyshave qe parkrahin Hamasin,nen masken e gjoja keqardhjes qe kane per palestinezet.

te njejtet njerez qe po te shikojne nje palestinez ne rruge as uje nuk i japin jo me te bejne me shume.

Une jam kunder hipokrizize se njerezve.

P.S. Te lutem mos me ngaterro me hale antishqiptare si Ilia Toli.

Te lutem ngaterroje vetem me hale proshqipkare.

Mua me duket se ndryshimin ne kete konflikt e bejne vetem armet.

Me nje fjale po te zoteronte Hamasi armet qe ka Israeli,do ta bente shkrumb e hi,se ashtu e ka edhe ne program.

Cfaj ka Israeli qe ka armet me te mira dhe ne fund te fundit vete i ka shpikur keto arme.

E mendoni ndonjehere situaten reverse ne lidhje me armatimin se cdo ti punonte Hamasi cifuteve?

Ne fakt e kane deklaru me pare- duan ta zhdukin nga harta fare. Imagjino te kishin fuqine. 

 Sallhanja me acdc1  mba fjalim para Seksionit te Zaroçkës per të xëbërthyer analizen qe ben PD-hi per situatat nderkombetare !

Po çmim për karburantin e traktorëve pse nuk  Ulet.....pëjeti një Lule që ëndërronte

Armiku hamas ka pushtur Botën dhe Puset e Naftës .Po Ju me këtë Pëjetje mos doni të riktheni Enverin ..dhe Acdc1 ktheu kokën Triumfalisht në gjysëm profil nga pjesa e djathtë e sallës ...

Ik o debil pi dhallë se po shkumëzon nga goja sikur po të prishin baçen në Amerikë smiley

Boll ore se latë NAM me analiza për rajonin Europën Botën e më Gjërë e Gjatë ! Edhe Gjëmbi e kuptoi që sulmi i hamasiut acdc1 kundër hamasijve acdc2 e më shumë doli nga kontrolli .. Boll ore se kini MIJRA probleme brënda vendit .Nuk po arrestoni dot Kriminelët e 21 Janarit ! Dhe thoni pse gjen terren Ilia TOPJA me llafos me acdc-të ?

Ave maria Gjëmb smiley

 

Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se situata e krijuar në Rripin e Gazës është tronditëse jo vetëm për popullin palestinez por për mbarë botën.

Në një komunikatë për media, Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar që shteti i Izraelit të reflektojë nëpërmjet politikave dhe masave të menjëhershme që do ta ndalnin përsëritjen e një krimi të tillë ndaj njerëzimit, që sot rrezikon popullin palestinez.

“Mediat raportojnë mbi 100,000 palestinezë të zhvendosur nga shtëpitë e tyre, mbi 3,600 të plagosur dhe mbi 635 të vrarë, mes të cilëve edhe shumë fëmijë. Kjo është masakra e radhës në historinë e popullit palestinez, i cili ka plot 65 vjet që nuk ka gjetur drejtësi dhe paqe. Në Rripin e Gazës, të cilin kryeministri britanik, David Cameron, e pati quajtur kamp burgu në qiell të hapur, po ndodh një krizë e tmerrshme humanitare që rëndon në ndërgjegjen njerëzore të mbarë globit”, vlerëson Lëvizja Vetëvendosje.

Në këtë kontekst, VV kujton historinë e popullit shqiptar kur ka ditur t’i dal në krah popullit hebre në momentet e tij më të vështira gjatë holokaustit në Luftën e Dytë Botërore.

“Shqiptarët e kanë shumë të qartë çdo të thotë të jesh një popull i pushtuar, i shtypur dhe i dhunuar nën rrezikun e shfarosjes nga toka jote. Prandaj, dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! ndjen detyrën të ngrejë zërin kundër masakrës më të fundit që po ndodh këto ditë në Palestinë, dhe në mbështetje të përpjekjes palestineze për liri”, thuhet në reagimin e VV-së.

“Palestina është e njohur sot nga 131 shtete, ndërkohë që edhe Kosova është njohur prej 106 shteteve, por të dy shtetet nuk janë anëtare me të drejta të plota në OKB, me pretekstin se janë raste sui generis. Të dy shtetet kërkojnë drejtësi dhe njohje ndërkombëtare bazuar mbi parimin e vetëvendosjes, ndërkohë që të dy shtetet etiketohen si sui-generis, etiketë që ia kanë vendosur të tjerët dhe që hera-herës e përdorin gabimisht edhe vet. Shtypja dhe shfarosja e një populli mund të jetë sui- generis vetëm për nga metodat, por jo edhe për nga motivi dhe qëllimi”, vlerëson Lëvizja Vetëvendosje.

Në fund të reagimit, Lëvizja VETËVENDOSJE! i bën thirrje Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të Shqipërisë që ta ngrenë zërin për ta kundërshtuar e ndalur këtë masakër, dhe për ta mbështetur të drejtën për vetëvendosje të popullit palestinez në të gjitha organizatat ndërkombëtare. 

 

Kete e kam per Bamen. A nuk te thashe qe keta kane hall tjeter?

PO keta jane idiote islamike ju kam thene une juve,por sme besonit.

Ne shqiptaret sjemi si palestinezet,por si israelitet qe po kthehen ne token e te pareve,edhe ne duhet te kthehemi e te rimarim Nishin dhe Camerine.

Albin Kurti dhe VV ben lojen e antishqiptareve.

Ti je ekstremist.

Ekstremist eshte Albin Kurti,qe ska nje katolik ne VV dhe qe ben lojen e serbeve.

Per mua Shqiperia duhet te rimare tokat qe i kane marre sic po ben israeli.

Nese kjo quhet esktremizem,dakort e pranoj.

Albin Kurti eshte nje politikan i Kosoves, peshe pupel, qe kete here me disa deklarata te kesaj natyre mori ca vota. Nuk e ka njeri ne refene per shkak te rolit nxites te frymes antiamerikane ne Kosove.

Kjo deklarata e sotme dhe nje tjeter qe kundershtonte nje investim amerikan ne energjitike ne Kosove jane prova me shkrim e kesaj qe thashe.

Kurse ti e lidh cdo gje me ata qe besojne ne islam e per rrjedhoje me rezulton pak ekstremist trap gjyrale.

“Mediat raportojnë mbi 100,000 palestinezë të zhvendosur nga shtëpitë e tyre, mbi 3,600 të plagosur dhe mbi 635 të vrarë

Paska ende shume pune Hamasi. Ket here duhet kaluar 1200. Jo per gjo po kan arrit te vrasin 26 ushtare ne krahasim me 3 heres qe shkoi. Rendimenti eshte rritur.

Respekte LVV.

VV qe i vuni noten 4 Rilindjes smiley

E di si osht muhabeti ? Se e kujt osht toka ku luftohet nuk ka bir kurve qe e gje. Zaten pranej bohen luftrat, se te dy palet thone qe ne kemi 110 % te drejte ( cdo lufte). Arabet jane belaxhij te medhej. E pranojne vete privatisht. E shajne rracen e vet me shume se ne. Kurse cifutet jane... well, cifute. Por tani Israel is there to stay ! Dhe shteti i fundit qe do zhduket ne ate hale' do jene ata, dun s'dun arabet. Pra a nuk do ishte me mire qe palestinezet te kapin deal me te mire qe mund te kapin dhe ... Happily ever after !!! ( rocket science, huh ). Damn, am I smart or what smiley . Arabet sic duket presin qe Rusia te bohet 100 % me ata per inot te Amerikes dhe te fillojne luften me njoni tjetrin per bythen e arab/cifutve. Pra le te shuhemi dhe ne, por cifutet do na lejne shnetin. Kjo oshte idiotsi, por asnji nuk i shajti arabet per te zgjute. This is my story and I'm sticking to it.

 

+1

O Qemolo e provune o burre i dheut me ndihmen e modhe te Clinton dhe fale dy burrave qe diten me i thirr menies, Rabin dhe Arafat. Po si vazhdoi filmi? Sa filloi me u vu ne jete marreveshja paqes, sionistet ekstremiste vrane Rabin-in (me pas helmune edhe Arafat-in). Qe atehere ka vetem riaktivizim te konfliktit. Dhe sa here me presion nderkombetar ndalojne masakrat, ndertimi i kolonive dhe importi i cifuteve nga mbare bota  nuk resht kurre. Pra eshte bere nje marreveshje qe territoret e pushtuara t'i kthehen Palestines dhe ne vend te kthimit aty ndertohen akoma koloni. 

Si thu ti a shkohet me bo deal kur e di qe pala tjeter ne cdo rast do te ta fusi. 

shikoje problemin nje cike me gjere dhe do te kuptosh qe shkaku per kete sjellje te izraelit nuk eshte hamazi.  le te supozojme per nje cast se hamazi u zhduk nga skena.  e atehere cfare,do te kete paqe?  izraeli nuk do paqe sepse paqja nenkupton njohjen e nje shteti palestinez,gje te cilen izraeli nuk ka per ta pranuar kurre(sa te jete amerika superfuqi).qellimi i tyre eshte zhdukja graduale e palestinezeve nga territorret qe ata i konsiderojne te tyret.

pastaj,qe kur multi-kultet e medhenj shqiptare qe bejne namin per ndonje arixhi,qe te vrasin per nje cike ndryshueshmeri apo diversitet (ne integrimcesmiley),jane kundra ekzistences se feve,popujve e kulturave te ndryshme?? c'ne ne evrope duan uniformitet nacionalist,ndersa ne shqiperi jane luftetare te tij?

si e shpjegon ti qe antimyslimanet e papermbajtshem shqiptare,jane ose junullatiste,ose iliatoliste,ose te komit kataliksmiley?

OKB vendosi te hulumtoje ne Gaza per krime lufte. SHBA si gjithmone ne keto raste ishte i vetmi shtet qe votoi kunder kesaj nisme te OKB-se, 17 shtete abstenuan, perfshi disa evropiane, se fundja per muslimane arabe behet fjale dhe s'ja vlen te dalesh kunder SHBA per ta.

Heren e fundit qe kjo gje u be per krimet e Izraelit, ishte ofensiva e tyre ne 2008-2009 ku u vrane 1391 palestineze, 318 prej te cileve ishin nen moshen 18 vjec; gjithashtu u vrane 13 izraelite, 3 prej te cileve ishin civile. Atehere natyrisht s'kishte ndonje adoleshent te vrare si shkak per masakren e Izraelit, ashtu sic as kete here s'ishte ky shkaku, po thjesht justifikimi, e ashtu si tunelet s'jane as ngjarje e re, as objektive e vertete ushtarake e kesaj mesymje, jane thjesht justikimim per te shkaktuar vrasje dhe terror psikologjik maksimal (pa permendur faktin qe deri javen e pare te ketij sulmi Izraeli s'i kisht permendur hic tunelet).

Por xhanem, pse keta njerez qe mbahen te burgosur ne nje pellembe vend ne token e tyre hapen tunele si urithet, jo vetem keto te fundit drejt Izraelit por dhe shume tunele drejt Egjiptit? Patjeter ngaqe jane terroriste muslimane dhe ngaqe kane qejf te jetojne nen toke ne erresire. Po dilni mbi toke a derzinj dhe mbajini ere trendafilave.

Ja dhe nje foto nga takimet e Kerry sot, shif fytyren e kryeministrit te Izraelit, sa i inatosur eshte per miliardat dhe ndihmen e pakushtezuar qe i jep Amerika.

Interesant eshte gjithashtu fakti qe, ndersa Izraeli i shkaktoi Hamasit deme njerezore dhe materiale, krimet barbare duket se do t'i shtojne legjitimitetin, teksa PLO e West Bank tha qe ajo mbeshtet kerkesat e Hamasit si kusht per armepushim. Ki parasysh qe Hamas ishte ne krize, edhe nga tkurrja e simpatise popullore ne Gaza, dhe perforcimi i Hamasit eshte nje gje negative per palestinezet me shume se kedo tjeter, persa kohe Hamas vazhdon te sillet si organizate terroriste duke hedhur raketa ne tym ne Izrael dhe duke mos njohur shtetin e Izraelit. Nga ana tjeter, Izraelit i nevojitet Hamasi/nje gogol tjeter sic i nevojitet shiu shkretetires, sepse pa lufte "vetembrojtese nga terroristet" Izraeli nuk ka si justifikon kursin qe mban prej dekadash, uzurpimin e tokes palestineze kunder konventave te OKB-se dhe strategjine e vrasjes dhe terrorizimit te banoreve/palestinezeve te asaj toke.

Te pakten vota e ShBA ne Keshillin e te Drejtave te Njeriut ne OKB nuk ka fuqi vetoje dhe hetimi do te kryhet, edhe pse Izraeli do beje cmos ta diskreditoje ate ne cdo hap, sic ka bere historikisht.

Vota te tilla te ShBA jane nje turp historik qe nje dite ndoshta do studjohen neper universitete si nje rast i cuditshem kur nje superfuqi qe pretendonte te ishte shembull i civilizimit dhe i sjelljes se moralshme nderkombetare humbi udhen dhe u gjunjezua para lobimit te nje shteti fare to vogel por mbartes i nje influence tejet joproporcionale ne vendimarrjen e ShBA...

Jam plotesisht dakort. Ne/SHBA kemi bere goxha turpe ne te shkuaren (xhanem cili shtet do ishte superfuqi dhe s'do te bente zullume dhe gabime? jo per t'u justifikuar, por sidoqofte) por fatmiresisht shume prej tyre jane korigjuar. SHBA gjithashtu ka bere dhe ben edhe shume gjera te mira ne bote, jo vetem per ne shqiptaret (per te cilat ne do dhe duhet t'i jemi mirenjohes perjete!) por dhe gjetke, edhe pergjithesisht si faktor parandalues dhe balancues, packa se duhet thene se shpesh shef interesat e saj thjesht sepse mundet (prap, kushdo do ta bente nese do kishte te njejten mundesi).

Por ama turpi i Izraelit eshte nga te vetmet qe Amerika s'ka mundur ta korigjoje (shume fare pakez korigjim kursi eshte mundesuar me Obamen), dhe pervec krimeve humanitare, eshte plage shume e madhe per kete shtet kaq te fuqishem, sepse demonstron se si nje bythe-shteti mundet ta kontrolloje nje superfuqi kaq shume e keq, edhe perkunder interesave te superfuqise, pra kur kjo superfuqi vepron ne dem te vetes.

Dmth situata demonstron faktin se Amerika ka nje goxha thember Akili, perpos turpit si suportues i krimeve njerezore te Izraelit. Ironia--qe ne fakt eshte pjese e arsyes se kesaj thembre Akili--eshte qe kjo gje eshte tabu ne Amerike; shume njerez (profesora, gazetare, etj) kane humbur vendet e punes dhe jane bere te papunesueshem kur kane guxuar te flasen per kete gje, a thua se ata jetojne ne Arabine Saudite dhe jo ne vendin me demokracine me jetegjate ne bote. Por dicka po leviz gjithsesi, pak, por sidoqofte, po gerryhet Izrael-tabuja avash avash.

The Guardian. smiley

Sic ka shkruar dikush nje koment aty:

Using a a 2007 quote to justify a hair-brained theory applying to today is irresponsible journalism, plain and simple.

Lufta e forcës joproporcionale e Izraelit në Gaza

Britain Eakin

Vrasja e fundit e katër fëmijëve palestinezë nga një predhë izraelite ndërsa ata luanin futboll në një plazh në Gaza do duhej të vinte në dyshim pretendimin e Izraelit se po bën një luftë vetë-mbrojtëse. Gazetarët perëndimorë të cilët e panë sulmin dëshmuan nga afër një realitet të shëmtuar të jetës në Gaza – civilët palestinezë shumë shpesh zihen peng nën shënjestrën e armëve në këtë rrip bregdetar të vogël, të populluar dendësisht, e të izoluar.

Të djelën në mëngjes, një inkursion izraelit në lagjen Shuxhajea në Gaza vrau të paktën 60 palestinezëtë tjerë. Shumica e të plagosurve që po kurohen në spitalin Al-Shifa në Gaza janë civilë me plagë nga fragmente predhash dhe amputacione gjymtyrësh. Më shumë se 100 fëmijë janë vrarë deri tani dhe totali i të vrarëve palestinezë sapo kaloi 400 plus mbi 3000 të plagosur.

OKB-ja thotë se mbi 70% e të vrarëve palestinezë janë civilë, një rritje e dallueshme në krahasim me sulmet e mëparshme izraelite.

Pasojat mbi civilët kanë ngritur shqetësimin e OKB-së rreth përdorimit të forcës joproporcionale izraelite në Gaza në shkelje të ligjit humanitar ndërkombëtar. Por përdorimi i forcës joproporcionale dhe shënjestrimi i infrastrukturës civile nuk është një taktikë e re për Izraelin. Në fakt, është një strategji primare sipas Gabi Sibonit, drejtor i programit për Çështje Ushtarake dhe Strategjike pranë Institutit për Studime të Sigurisë Kombëtare në Izrael. Kjo strategji ka një histori të dokumentuar mirë në Gaza.

Me fillimin e veprimeve armiqësore, “IDF (Forcat Mbrojtëse Izraelite) duhet të veprojë menjeherë, me vendosmëri dhe me një forcë e cila është joproporcionale ndaj veprimeve të armikut dhe rrezikut që ai paraqet,” shkruan Siboni. Përgjigja ushtarake duhet të ketë qëllim “të shkaktojë mjaft dëm dhe ndëshkim sa të nevojiten përpjekje të gjata e të mëdha rindërtimi.”

Kjo strategji po zhvillohet tani në Gaza, ashtu siç ndodhi 6 vjet më parë gjatë një sulmi tjetër izraelit në Gaza, Operacioni Plumbi i Shkrirë (Cast Lead). Tani si atëherë, Izraeli insistoi se nuk po shënjestronte civilët, por po ndërmerrte një operacion preçiz vetëmbrojtjeje. Por pas faktit të kryer, shumë grupe ndërkombëtare të të drejtave të njeriut arritën në përfundime të tjera.

Me teper tek E-zani

Ne fakt per keta funderrinat pro Hamas,do te ishte me mire te zhdukej Israeli is shtet.

Tjetri i gjuan me raketa keta thone perse Israeli kunderpergjigjet.

Por kur kunderpergjigjesh mund te besh edhe gabime apo jo.

NDRYSHIMI MIDIS HAMASIT DHE ISRAELIT ESHTE SE HAMASI HEDH RAKETA ME QELLIM QE TE VRASE POPULLSINE CIVILE,NDERSA ISRAELI SI OBJEKTIV TE PARE KA TERRORISTET E HAMASIT QE FSHIHEN PRAPA FUSTANEVE TE GRAVE DHE FEMIJEVE.

Ka nje ndryshim qe anti amerikanet dhe islamiket nuk duan ta pranojne.

Por nuk po shikojne qytetet e tyre qe mbajne era perc nga islamiket qe po i pushtojne ngadale-ngaldale por merren me Israelin,qe po i ve kufirin tek thana funderrinave arabe.

Ketyre kelyshave pro Hamasit,ju uroj te jetojne 1 jave nen qeverisjen e Hamasit,pastaj te ne bajne gam-gam ne keto forume.
Merreni dhe Albin Kurtin me vete dhe na lini neve te jetojme sic kemi qef vete dhe jo me shamije dhe ferexhe.

 

Nuk zgjidhet kjo pune me germa kapitale; pse s'ben nje dore sherbim vullnetar ne Gaza si ushtar i Izraelit ti plako? Put your money/body where your mouth is. IDF pranon vullnetare, pyet Ilia Tolin po s'besove.

Ose nqs doni qe se bashku me opionionistet e Fox News te beheni republike e pavarur, ne te tjeret ju garantojme Sarah Palin si presidente dhe Rick Perry si magazinier, plus sherbime sociale falas me taksat tona, ObamaCare pa fund per ju, perfshi fMRI scans dhe cdo gje tjeter qe tju nevojitet smiley

Na dhe nje update nga gazeta prestigjioze The Guardian, meqe e paske inat...bie ere sikur qeveria amerikane po i fryn ne vesh FAA per t'i bere bllokade Izraelit; leviz plako, liberalet po sabotojne kryqezaten e shenjte te Izraelit n'Gaza (apo davidyllaten?):

The US Federal Aviation Administration says it will continue its ban on US airline flights to Tel Aviv while assessing the danger of rocket attacks.

plus sherbime sociale falas me taksat tona

Ti po te duash ofro taksat e tua. Une nuk ofroj gje.

Une nuk jam aq pro Israelit sa te le jeten per ta.

Aha fillove me formulat,por sje me mua je me Sarah Palin.

Apo juve jeni njerezit me antidemokratike more.Spranoni asnje llogjike vec tuajes.Juve jeni e Drejta,e Verteta dhe Jeta.Hajde pseudodemokrate hajde!

Po si ore flet keshtu?

Se i urrej felliqesirat e Hamasit,qenkam me Sarah Palin?

Po veri gruas ferexhe dhe perce dhe shko ne Gaze dhe jeto dhe mos na caj me derrasat,o kelysh islamiku.

Te thashe merrni dhe ate serboarabin Albin Kurtin dhe na lini rehat ne te tjereve,qe duam te jemi me Perendimin.

smiley

Apo juve jeni njerezit me antidemokratike more.Spranoni asnje llogjike vec tuajes.Juve jeni e Drejta,e Verteta dhe Jeta.Hajde pseudodemokrate hajde!

Personi qe flet me me urrejtje ketu per raca, kombesi, kultura, gjini etj. ankohet per mnospranimin e logjikes.

Po veri gruas ferexhe dhe perce dhe shko ne Gaze dhe jeto dhe mos na caj me derrasat,o kelysh islamiku.

smiley  Po te rrjedh demokracia dhe kultura nga floket.

Une flas hapur sjam si juve njerez me dhjete fytyra.

Sic e thashe juve qe ulerini per vrasjet qe po u behen civileve te Gazes,te shihni nje palestinez uje nuk i jepni dhe jo me ta qasni ne shtepi.

ABCD tvls-ja eshte pasunar ortodoks Korçe qe po grumbullon pare ne Amerike per ndihme humanitare palestinezeve te Kulles se Hirit.

 

Mua nuk me ze fare meraku per ta,thjesht sjam me dy fytyra si shumica e komentuesve ketu.

Jo vetem qe nuk te ze meraku, por origjina e urrejtjes tende eshte lagjia Kazbah e Kulles se Hirit.

Ti je vetem nje ortodoks Korçe i betonuar ne ca katunarizma emocionesh urrejtjesh katundi. Islami, hebraizmi, feja, politika jane vetem pretekse per te vjellur kete urrejtje.

Ti, si shumica ketu e gjetke, jeni te tere pyke ne diell per keto çeshtje.

Pak a shume eshte nje lloj futbolli, sidomos tani qe maroi dhe kampionati botror.

 

Presion shume i madh ne fakt.
2 dite nuk fluturoje 2 linja te mbarume amerikane ne Israel.

 

Ti cuno e ke patologjike kete urrejtjen ndaj islamikeve? Qetesohu mer daje se po te bie ndonje pike ne koke nga gjithe ky stres qe i krijon vetes.

Islamiket nuk jane dhe aq te keqinj sa c'mendon ti, ndryshe nuk do ishe ai qe je.

Ne nuk besojme ate qe beson ti, dhe ti nuk beson ate qe besojme ne. (Ne me shami e me ferexhe, ti pa to.) Secili ne pune e ne fe te tij.

A nuk eshte e thjeshte keshtu?

Ju besoni ne xhihad, dhe ne vrasje te te gjithe personave qe nuk ndjajne pikpamjet e juaja.

Jeni thjesht mbeturina turko-arabe qe keni mbetur ne token tone arbnore.

Mbeturina qe se bashku me Rusine e Serbine doni te zhdukni historine tone te lavdishne.

shko dhe falu me vellezerit e tu qe shajne Gjergj kastriotin dhe Nene terezen.

POSHTE ISRAELI!

U SHOFSHIN CIFUTET NE TERE BOTEN!

RROFSHIN MARTIRET ARABE TE HAMASIT VELLEZERIT E TURKOSHQIPTAREVE MODERNE,QE HANE BUKEN DHE TE KAFSHOJNE DOREN!

SHKONI NE XHAMINE E ETHEM BEUT NE TIRANE SE ATJE RREGJISTROHEN VULLNETARE PER NE GAZE.

SHPRESOJ TE MERRNI BILETE ONE WAY,SIC PO MARRIN VELLEZERIT TUAJ, HALET ISLAMIKE QE PO SHKOJNE TE LUFTOJNE NE SIRI.

Dihet boterisht qe njerezit te marrin me seriozisht e te degjoijne me me vemendje kur bertet e kur shan.

Nese s'te ndihmon kamomili, thuhet qe produkti i Lazaratit ka efekt shume te mira qetesuese. Plus qe eshte dhe organik e jo si kimikatet qe shiten si pilula, psh Xanax.

Ja kam mesuar nga vellezerit turko-islamike,qe vetem bertasin neper video nese i sheh.

Do ti qe po ju ngjit fjala,psh te kane bere per vete edhe ty.

Do ti qe ti i njihke te gjithe ketu, me dhembe e dhemballe. Na njhe se cfare e kush na ben per vete, si sillemi ne jeten e perditshme, cfare marke shampoje perdorim, etj.

paske regjistruar IMEI e...

Thua te na kete regjistruar ne plazh?

Mos e ngatarro kot se ti je qethur tullace se fundmi kshu qe nuk perdor shampo!

Po leje se u bona keq se shkova te xhamia sot mjes po nuk kishte vene per Gaza. I kishte zone te gjitha cuni Sales me shoke. Po korenti ja kish fut kot (si zakonisht xhanem) s'kishte lidhje me xhamine e Et'hem Beut. Se cila xhami ishte le te pysi gocen e Sales qe mbeshteti krahun radikal ne KMSH.

Edhe kete na e beri Saliu?

Shtypi ne Kosove eshte vene plotesisht ne sherbim te xhihadisteve te Hamasit.Neser pritet qe Hamasi te njohe Kosoven si shtet te pavarur.Letra verbale do ti degohet Shefqet Kresniqit dhe Albin Kurtit.

Fatmiresisht shtypi ne Shqiperi eshte me i ekuilibruar.

ka shprese akoma qe Shqiperia te mos bjere ne duart e sllave-arabeve, se Kosova me kete rruge qe ka marre ne 4 vjet do te shpallet kalifat.

Neturei Karta. Quattro gatti. Por jane shume te vlefshem per propagande. Keta jane ata qe s'e kane marre veten akoma nga Post Traumatic Stress Disorder qe shkaktoi Shabetai Zevi. Zevin e kane varrosur ne Malin e Tomorrit si shenjtor te nje feje perverse.

Qe ta kuptosh,palestinezet as kane bythe te protestojne kunder Hamasit,as kane civilizimin e duhur.Ai ua beri kete dhurate.Ka kokrra ketu qe thone se Izraeli eshte shtet,ndersa Hamasi organizate.Duket harrojne qe Hamasi ka pushtetin ne Gaze,ai eshte shteti aty.Kjo eshte lufte,dhe pergjegjesia per te mbrojtur civilet e tu.Mos u thane gje amerikane per Hiroshimen:Oh,cbere,gjithe ata femije.Mos u thane gje aleateve kur bombarduan Gjermanine:Mosni,gjithe ata femije.Keshtu qe kur ske takat,shtroje bythen e mos hidh vickla.Sdo ti mbroje armiku femijet e tu.Po thashe,ata te Hamasit sjane njerez,po kafshe,si gjithe lloji i tyre,nuk eshte se vertet u rruhet per civilet.Ata jane me te dobtit dhe ata nuk pranojne arnepushim.Ne mos kane edhe qellimin tjeter te heqin vemendjen nga kjo puna e ISISit.Uroj qe ca kokrra ketu te jetojne ne nje bote ku sundojne ISISrat,Hezbollahrat e Hamasrat,ajo do ishte vertet si bota e Kandidit,me e mira bote e mundshme.

O Argendis je prape shume gabim. Bota i tha qe c'ke me te Amerikes qe s'duhet ta bente Hiroshimen. Ke edhe kenge plot per te denoncu ate masaker. Edhe bombardimet e aleteve ne Gjermani jane cilesu si te ekzagjeruara se ne nje kohe kur Gjermania ishte dobesu se tepermi. Por te mos harrojme aty po flasim per nje lufte boterore dhe masakrat e gjermaneve apo japonezeve ishin pa krahasim me keto dy kunderpergjigje. 

Kurse ti me flet per pergjegjesi per te mbrojt civilet kunder nje ushtrie ekuivalente me ate amerikane per nga armatimi, kur nuk ke te drejte fare te kesh ushtri (apo nuk e dije qe Palestina nuk ka te drejte te kete ushtri).

Po lere mo, se bota eshte nje koncept shume i vagullt. "Bota" anemike e pacifisteve ishte edhe kunder bombardimit te Jugosllavise. Logjika me bomben atomike ishte, pervec faktit qe duhej provuar arma e re, qe pse te harxhoj jete ushtaresh te tjere me nje ground invasion. Zoteri, se pari mendohet per te tute, pastaj per te tjeret. Por a e di pse ka pasur me shume ushtare izraelite te vrare ne keto dy jave se ne tre vjetet e fundit? Pikerisht se nuk kane dashur te vrasin civile. You are really funny: ai tjetri gjun 3000 raketa, hap tunele qe te grabise civile, eshte si nje ushtri e rregullt, madje po te lexoje uebsajtin e CNN-it, keta Hamasistet jane ushtare me te pergatitur tani se me pare. Ti me thuhet nuk u lejohet te kene ushtri. Se po pjerdhin shume ata u lejohet apo jo.

Ti sinqerisht duket se nuk e ke idene e gjerave baze. As para 2000 vjetesh ushtrite nuk mateshin thjesht me ushtaret po merrej parasysh kryesisht armatimi. Ti me thua qe pse nuk i "rrafin" tanket e avionet me pistoleta policet palestineze. A e kupto se car thu?

Ato qe i qu raketa ti jane ca prodhime artizanale qe ngjajne me kapsollat qe plasnim kur ishim kalamoj, po t'i krahasosh me armet e Izraelit.

Tunelet nuk kane asnje lidhje me rrembimin e civileve. Mund te jene perdor edhe per kete por jane kryesisht per te evitu bllokimin qe Izraeli i ben vazhdimisht njerzve aty. A e di ti qe nje pjese e robve qe jetojn ene Gaza punojne ne Izrael dhe ky bllokim i heq buken e gojes. Me siguri qe perdoren edhe per kontrabande te rendomte si gjithe tunelet. 

Po kot me te pyte nje tunel a ka dy krahe apo jam gabim une? Pse nuk gjejne daljen ne Izrael keta dhe ta prishin. Cfare nevoje kane te shkojne te gjejne hyrjen ne krahun palestinez. Kuptoje pra qe keto jane vetem pretekse qe vetem ju islamofobet apo sionistet beni sikur i besoni.

 

Hamasizmi yt te ben te keputesh budallalleqe pa kufi.Ushtria perbehet se pari nga ushtare,pastaj sa mire e armatosur eshte,eshte pune tjeter.
une ate po te them,kur e di qe ke kapsolla,pse kruhesh.Kur e di qe tjetri eshte me i forte,pse e provokon.pse spranon paqe,po rri e ve kushte.kushtet i ve me i forti.po ta thashe,hane kafshe,njerez pa skrupuj,sa me shume te vriten,aq me mire.
budallalleku yt i radhes eshte puna e tuneleve.ato tunele te cojne ne izrael,nga izraeli do ti marrin furnizimet ata.ato tunele jane per rrembim njerezish dhe per futjen e tyre ne izrael.

Hamasizmin fute ku te duash vete po jo te ma bashkangjitesh mua. 

Palestina e ka te ndaluar te kete ushtri. E kupton cfare do te thote kjo apo nuk te duket mjaft e qarte.

Po me mire e mbyllim ketu kete muhabet bashke se nuk jetojme ne te njejten bote. Per ty bota funksionon me ligjin e xhungles, ku me i forti imponon rregullat si ti teket. 

Pse jam katerciprisht i bindur qe ti je nga ata qe para luftes ne Kosove, thonin c'i duhet atyre qe te kruhen me serbin se eshte shume i forte. Te rrine aty se mire jane. Se tani duket si absurd ky muhabet por para 98-s e degjoje rendom.

Ti je me keq se ata te Hamasit, e te vika keq kur ta vejne ne dukje. Perkundrazi, kam qene nga ata qe kur thoshin ja nje aleance e forte merret me nje vend te vogel, thosha qe duhet forca per te vene ne vend te drejten. Te jesh i dobet sdo te thote se ke te drejte. Nejse,  thashe, per ca njerez si ti, urimi eshte, jetofshi ne nje bote me Hamasra, ISIS-ra e soj e sorollop. Hajt mbetsh me shendet!

Kete uroja vetes se ti je sionist e keto jane pjella te sionizmit.

Une pikerisht kunder shteteve fetare po shprehem.

leri mo keto budallalliqet me sionist.E morem vesh,te gjitha pjella te Mosadit jane.Keshtu qe kritikoje kelyshin e Modadit Hamas.Ti je qe arabet te kene nja njezet shtete,ndersa cifutet te mos e kene ate njollen e tyre ne harte,se nuk ka cu duhet.Sigurisht ti e di me mire se ata,u duhet apo nuk u duhet.Asgje me shume nuk kerkon ti,vec ate qe kerkon pjella e Mosadit Hamas,te mos ekzistoje fare Izraeli.Ore,se mos je ndonje nga te Mosadit edhe ti,e po grijme kot ne ketu,se je nga ana jone e sionisteve.

Ore te qenurit arab eshte gje fe? Jo se te siguroj une qe cifutet e vertete te Palestines jane arabe per vete. Edhe te krishteret e vendeve arabe po arabe jane. 

Po mire e ke ti gjithe keta europianet e krishtere shume shtete kane. Hajde mbledhim ca jo kristiane e i fusim nje shtet diku nga Franca e jugut. He o burre se ata francezet e jugut po te pysesh ne veri nuk i qu njeri per franceze. Apo ta bejme ne Itali te jugut me mire. Ata "terrone" jane o burre. Bossi-t do i drejtohej ftyra nga qejfi. Car s'do ti qe nje fisniku nga veriu i Italise t'i drejtohet surrati prej majmuni te rraf keq.

Do na gjesh ca budiste te persekutume nga kinezet? Megjithese jo jo se jone shume paqesore ata nuk bejne per te vra kalamoj franceze apo italione. E gjeeeeetaaaaaa dakuuuuu! Mbledhim ca kurde. Ata s'i do as Turqia, as Iraku, as Siria. U vendos do i bojme kurdet me shtet ne Puglia. E le te grricen italiont po s'ja filloi Ocalani masnej tu bombardu shkolla e spitale. Biles do i fusi ca bomba ene reaktoreve berthamore ne France se do japi urdher qe Franca te mos kete energji berthamore. Dihet qe Kurdistani do duhet te vendosi se kush te kete energji berthamore neper bote.

Kjo eshte historia e sionizmit. Gjej nje komunitet qe nuk e do njeri ne Europe e ndihmoje te parkohet ne Palestine. 

Se car do me te te them per Hamasin une nuk e di. Terroriste, plehra dhe pjelle e MOSSAD  i kam qujte. Qe po perfitojne nga vrasja e femijeve ne Gaza e kom thone. Car ka ngel mo? Vetem te filloj t'i shaj me prag shpie. Kete s'e boj se e kishte zone rradhen shoku jot korenti.

 

Kur te them une qe ti je out fare.E di,cifutet e vertete jane arabe,cifutet jo te vertete jane cifute.Po clidhje kishte kjo arabet jane fe.Arabet sjane fe,po ata e krijuan dhe e perhapen dhe jane shtylla kurrizore e islamit.Apo ti je me arabet per hir te atyre nja 5 % te krishtere arabe,e dime sa te digjet barku per te krishteret.Mire qe po i thu tani keto fjalet per pjellen e mossadit,se nuk te lexova me pare te kesh thene,se me duket sikur po lexoj veten.Po prape propaganden e pjelles nuk le qe nuk le pa bere.Ste hyn ne koke qe ajo qe quhet Palestine eshte djepi i kombit hebre,aty kane lindur,e me gjithe persekutimet e politikat diskriminuese qe kane ndjekur britaniket aty,prape se prape kane ruajtur nje prani aty,e nuk jane si arabet te ardhur.te thuash si ti e si pjella e mosadit qe arabet jane auroktone ne palestine,eshte si te thone serbet qe jane autoktone ne Kosove.

O njeri cifutet nuk jane komb! mos na luj mendsh kot. Aty ka lind feja po nese ti me verteton dot qe te gjithe banoret cifute te Izraelit kane origjine nga Judea e te paret e tyre jane pronare te tokave qe kane sot, une terhiqem. Po kjo eshte krejt cmenduri mer shok. Sepse dihet qe cdo fe eshte perhap e ka gjet mbeshtetesit e saj neper bote.

Car ishin cifutet e Spanjes qe u perzune nga te krishteret? Po ata te Algjerise apo krejt Afrikes Veriore? Po cifutet e persekutume ne shekuj ne Rusi e Ukraine (e ke lexu Gogolin besoj)? Ishin spanjolle, algjeriane, marokene, ruse, ukrainas etj. 

Ta thashe edhe ne nje postim tjeter cifutet midis tyre kane shume divergjenca si te gjitha fete, se ne shekuj praktikat jane zhvillu ndryshe. Sa nga ata qe kane shku atje flisnin nje llaf yidish kur shkune? Sa nga cifutet neper bote flasin yidish? Ne France kam pas plot shoke cifute e asnjoni nuk fliste.

Po te siguroj une qe te gjithe shqiptaret ne trojet e veta kur u pushtune nga serbet, dinin dhe vazhdojne te dine fort mire shqip. Prandaj mos krahaso KURRE shqiptaret qe jane nje komb me cifutet qe kane nje fe.

Dhe me qe na fole per modelin e demokracise, Izraelin. Futju punes e shkruja nje kushtetute se nuk kane. Jo jo nuk kane se thone qe Torah eshte kushtetuta e tyre. Pra jane "demokraci" po aq sa eshte e tille Arabia Saudite. Apo sa do ishte Egjipti po te benin c'te donin ekstremistet fetar.

O plako,nese ti nuk e di qe hebraizmi eshte edhe fe edhe kombesi,eshte e kote te flasim bashke.Une te them qe aty i kane rrenjet,ti me tregon ku kane lindur pasardhesit mbas 1000 vjetesh.Ti mundohu me mire te besh demokratike keto vendet arabe,se ste ben demokraci kushtetuta.

Ok u murem vesh pra mo. Nuk kemi si biem dakort se une nuk e konsideroj dot kombesi nje fe. Jam dakort qe ka pas ekzistu ky koncept i identifikimit sipas fese para se te ekzistonin kombet. Por se si mund te jesh komb kur njerzit i ke te haperdame ne 7 kontinente dhe qindra shtete e kombesi te tjera kete une nuk e di.

Po une qe sot do filloj perpjekjet per ndertimin e nje shteti Bektashi me Liken mbret. Dhe pres te me ndihmosh se ti e pranon fene komb. Edhe qe bektashinjte i kane perzene nga shume vende e pranon. Edhe qe s'kane pas asnjehere shtet te tyrin po e di.

Une them qe i plotesojne kushtet. Kesaj rradhe po te le ty ta zgjedhesh se ne c'vend do e bojme kete shtetit se pastaj me qu autoritar qe nuk te lej me vendos asigjo.

Po ty te ka cu per lesh arabizmi.futi vetem nje te gugllume kombi hebre ne anglishte sa do te te dalin.hebrenjte quhen nder nacionalistet me te medhenj ne bote,e po te mis ishin komb,nuk do quheshin te tille,po besimtare.

Une e di qe tunelet "tradicionale" jane ne kufi me Egjiptin. Jane perdorur per kontrabande, nga ushqimet e cimento deri tek armet. Nderkohe sipas ketij artikulli, tunelet qe jane ndertuar ne kufi me Izraelin jane bere nga Hamas posacerisht per sulme.

Ka edhe me Egjiptin,edhe me Izraelin.Ato me Egjiptin jane per futjen e mallrave dhe armeve,keto me Izraelin jane per sulme e per te rrembyer ndonje fshatar fakir qe punon token a hopefully ndonje ushtar,qe ta nderrojne pastaj me 1000 te burgosur sic bene me ate Khalidin.

Ata me Egjiptin i ka blloku Egjipti. Pati na dy te shtena e u mbyll me kercenime ai muhabet.

Artikulli nuk me hapet po une e pranova qe mund te sherbejne edhe per te rrembyer njerez ne Izrael. Po nje gje eshte e sigurte per te mbyll tunelet ne kufi nuk ke aspak nevoje te bombardosh shkollat e OKB-se ne Gaza.

Ka tunele pafund ne kufirin e Amerikes me Meksiken. Trafiku i droges dhe klandestineve behet me ndermjetesine e nje pjese te policise, ushtrise dhe politikes ne Meksike. Pra as Meksika nuk eshte e zonja qe te kontrolloje territorin e saj dhe te pengoje nje te keqe qe i vjen Amerikes prej saj. O burra te fillojne bombardimet amerikane ne Meksike! Car pret Obama s'e kuptoj?

Biles une them qe te gjeneralizohet edhe me tej ky princip. Nese qeni i komshiut hap tunel poshte gardhit e vje ke oborri im e ha nai gjo, une t'ja hudh ne ere shpine komshiut. Normal s'ka qene i zoti me kontrollu qenin e vet. Kuptohet kjo vlen nese une kam kap per koqesh policin e lagjes dhe kam armatim me te rende se komshiu. Perndryshe une duhet te mbyll gojen ose t'i them "shiko se me duket nuk u ngop sa duhet qeni yt. s'po i ushqej femijet e mi sot se me mire te ngopet qeni jot" 

Clintoni u perpoq deri ne momentin e fundit te ndermjetesonte paqen por arafati refuzoi pasi donte te perfshihej  "e drejta e kthimit".Gjasat e palestinezeve per tu kthyer ne izrael jane po aq te medha sa ato te texasit apo kalifornise t'iu kthehen mexicaneve apo australia t'iu kthehet aborigjinaleve.disa padrejtesi te historise korrigjohen disa te tjera jo.

kriminelet e vertete jane lideret e hamasit. tani qe ua pre leket vellazeria myslimane e egjiptit. ata filluan luften ne menyre qe me ane te viktimave ti vije keq botes arabe dhe ti hedhe noi petrodollar hamasit.  per cfare luftojne?? per pushtetin t tyre

hamasi rresht se egzistuari kur nuk financohet me.

ndyresira arabe qe nuk kursejne asgje para objektivit qe kane. eshte e mbushur plot historia me ndyresira te tilla si hamasi, ne thelb terrorist fondamentalist  islamik. injoranca ne kulm.

qelbesira arabe

Arabet udhehiqen nga Kurani qe thote:
Nese tjetri te qellon,mos i kthe faqen por qelloje dy here.

Atehere perse ju vjen hidhur kur Israeli po ju sillet sic sillen ata?

Me qe ra fjara o armir,se ti dukesh se je nga ata te xhihadit,i liruat ato pengjet ne Nigeri,apo vari lesht,300 femije ,qe rrezik po perdhunohen dita dites nga vellezerit e tu,nuk quhen.

Ky muhabet eshte muhabet koti,kush eshte me islamistet ben mire te marre nje bilete oneway te shkoje ne Siri ku po shkojne vellezerit e Albin Kurtit dhe te luftoje per xhihad atje.

Me kete rast edhe toka arbnore pastrohet nga felliqesirat sllavo-turko-arabe.

Ah jo shoku klluf. Nuk e di Armiri po "vellezerit" e Albinit te siguroj qe nuk luftojne per ndonje xhihad e nuk perdhunojne njeri. Ama ata "vellezrit" e tu serbe (me qe per ty eshte feja qe te ben vella) kane perdhunu motrat tona ne Kosove. Kshu qe ka ardhe koha te paguash edhe ti per ta. 

A e kupto sa debil je mer i shkrete? 

Fatkeqesia e cdo patrioti eshte se harxhon kohe, energji, para, apo edhe jeten duke mbrojt edhe kllufa si ty apo ata ekuivalentet e tu ne Kosove.

Une serbeve,grekeve dhe turqve u... motrat e nenat me qe ra fjala dhe kete e kane bere paraardhesit e mij,qe ngriten mesonjetoren ne Korce dhe u vune pushken grekeve ne 1916 me Themistokli Germenjin dhe me pas ndihmuan ne krijimin e KOASH-it,qe tani e kane rrembyer kelyshat grekomane.
Une jam vella me shqiptaret ne Kosove,Maqedoni,Mal te Zi Presheve apo Cameri.
Ke ngaterruar adrese.
Thjesht nuk jam me kelyshat e Edgoranit qe perdhosin prejardhjen tone me qellim,duke perdhosur origjinen tone nga iliret,Gjergj Kastriotin apo Nene Terezen.

Me vjen keq qe ti nuk i shikon keto,se bejne muuuu.

Sa here e ka permendur Albin Kurti Skenderbeun,origjinen e shqiptareve apo Nene Terezen?

Une smbaj mend.

Une jam pasardhes i arberve dhe sme lidh gje as me greket e serbet qe i kishim sherbetore as me turqit qe ndonese i kemi tani aleate,nuk jemi vellezer sic duan te ta imponohen.

Nuk jam Ilia Toli une.

Thjesht Albin Kurti eshte vegel e serbo-arabeve,dhe luftom me mish e me shpirt qe Kosova te jete sa me larg Perendimit.

Ilia Toli dhe Albin Kurti ndryshojne vetem nga sloganet se qellimin e kane te njejte,njeri do shqiptaret nen Serbi,tjetri nen Arabi.

Kush ka sy le te shikoje,kush nuk do te shikoje ne qafe paste veten!

Thjesht nuk jam me kelyshat e Edgoranit qe perdhosin prejardhjen tone me qellim,duke perdhosur origjinen tone nga iliret,Gjergj Kastriotin apo Nene Terezen

smiley 

Sa here e ka permendur Albin Kurti Skenderbeun,origjinen e shqiptareve apo Nene Terezen?

Po ne sy tim na 100 here po. VV ka nxjerr deklarate kastile per te kundershtu prishjen e shtepise se Nene Terezes ne Shkup. Ka pershendet ngritjen e busteve te Skenderbeut neper qytete europiane. Ka dale kunder tezave se Skenderbeu na paska pas nenen sllave, etj. 

O gamor une e di qe ti nuk je Ilia Toli, por islamofobia jote te ben automatikisht vegel ne duar te Ilia Tolve. Se ja fillon e shef gogole gjithandej e del ne konkluzione idiote. E ushqe veten me nje urrejtje patetike krejt pa lidhje logjike dhe pa pike perfitimi per ty. 

Dhe nje keshille te funit. Ate fjaline e pare lere ne kuptimin figurativ. Mos jua be ate nder! Trap je ti po prape do me vinte keq per ty te uleshe aq poshte smiley

 

 

Skender-bej eshte emri qe i vune turqit...Sikur ti kishe permendur emrin shqiptare te heroit tone Gjergj Kastrioti...Ironike heh?

ore daku,po qenke i cuditshem ti!  edhe patriot,edhe fondamentalist fetar nuk behet!   patriotet shqiptare nuk e mbeshtesin atdhetarizmin e tyre te feja .  tek feja gjejne strehe kombet artificiale ,si vendet rrotull nesh.  patriotizmi shqiptar eshte mbifetar,eshte i gjuhes dhe i gjakut.

  tani ,ti perpiqesh ta paraqesesh albin  kurtin(me grua te krishtere) si islamist qe te ngelet bosh rryma atdhetare ,e sipas teje, te kurorezohet sala ne fronin patriot.  keshtu justifikon edhe veten si salist qe je.     po se si mund te bashkjetoje patriotizmi me salizmin vetem ti korent mund ta kuptosh.

llogjika juaj,qe kush eshte mysliman nuk ka drejte ,eshte ajo e miloshevicit ne kosove.

perpjekjet per ta bere shqiperine shtet njefetar ,jane perpjekje per shkaterrimin e saj.  vetem kombetarizimi i institucioneve fetare do ta shpetoje shqiperine.

 me kete rast edhe tokat rabnore pastrohet nga felliqesirat  sllavo-turko-arabe,,.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                dhe tu a leme epshlinjve homove  dhe te abuzuarve kisherisht ,hahahaha

Dhe per hir te se vertetes Lizander,ne kete konfliktin Israel-Palestine nuk me shqetson shume Israeli,se ata skane nevoje per shqetesimin tim,por me shqetson radikalizimi i shqiptareve qe po kryet cdo dite e me shume.

Pas ketij konflikti do te kemi me shume shqiptare radikale islamiste,gje qe nuk eshte ne favor as te Shqiperise as te Kosoves.Do te kemi me shume Shefqet Krasniqa dhe Fuat Ramiqa.

Kuptove?

Aaaaah shyqyr mo ne fun nje postim me men se na lodhe. Ky po eshte shqetesim me vend!

Po halli eshte qe po pritem te zhduken hamasrat per te shpetu nga ky rrezik e kena keq punen. Na leverdis me mire te shpresojme qe atje te cohen ca forca paqeruajtese qe te sigurojne zbatimin e marreveshjeve dhe tu hiqet nje here e mire justifikimi kryesor terroristeve fetar. Nese duan me na kenaq duke i kalb burgjeve pergjegjesit e vrasjes se civilee nga te dy krahet, akoma me mire. 

Paska fillu bojkot masiv i kokes se qolles ne vendet muslimane

Do ishte shume interesante sikur te bojkotonin te gjitha prodhimet zioniste, si Intel, dhe te gjitha ilaced e dizenjuara dhe te prodhuara ne Izrael. Ose te gjitha teknologjite e tjera. Bota arabe prodhon vetem shurre deveje me nanoparticles.

Kjo eshte fiks si ato teorite dy-lekshe shqiptare qe tentojne me qit me origjine shqiptare cdo president amerikon (vetem me Obamen nuk ja majti). Po te lutem mesoi atij qe ka bere artikullin qe grupi e ka emrin Bon Jovi dhe jo Bon Jovie.

T'ju jap une nje ide shume te thjeshte bojkoti. Te shesin obligacionet e shtetit te Izraelit te gjitha institucionet financiare. Normalisht cdo institucion serioz ka nje kod te rrepte etike dhe ky do ishte vendimi me logjik. Sepse ata manaxhojne para qe jane te klienteve dhe shumica e tyre mund te mos duan te mbeshtesin nje shtet terrorist e fashist.

Një sulm mbi një ndërtesë të Kombeve të Bashkuara në Gazë, ditën e enjte, ka shkaktuar vdekjen dhe plagosjen e shumë njerëzve, njoftoi një zëdhënës i OKB-së .

Koordinatat e shkollës, e cila shërbente si një strehë për familjet në Gaza, i janë dhënë ushtrisë së Izraelit, tha zëdhënësi, i cili ka postuar në Tweeter se "koordinatat e strehës në Beit Hanoun, i janë dhënë ushtrisë izraelite para sulmit, në mënyrë që ajo të tregonte kujdes".

Streha ndodhet në veri të Gazës, e cila është shndërruar në një arenë lufte, së fundmi. Zëdhënësi njoftoi se OKB-ja u përpoq dy herë për t’u koordinuar me Izraelin, në mënyrë që streha të evakuohej para sulmeve. 

Forcat e Mbrojtjes në Izrael lëshuan një deklaratë për sulmin, duke thënë se ai “është bërë në mes të një konflikti me terroristët e Hamasit në zonën e Beit Hanoun, pasi këta të fundit po përdorin infrastrukturën civile dhe simbolet ndërkombëtare si mbrojtje”. 

Ushtria izraelite po e “rishikon” incidentin, duke u shprehur për CNN se, një raketë e lëshuar nga terroristët në Gaza mund të fshihet pas sulmit

Te vjen inat kur s`japin shifra te sakta..Kush me thote sa vajti bilanci i humbjeve te Hamas 

Wee, qenkan mbledh te gjithe karat dhe karet bashke... smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).