Arabët mbështesin Serbinë dhe asnjëherë pavarësinë e Kosovës. Kështu ka thënë ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan.

“Kosova nuk e ka fituar statusin e shtetësisë falë vendeve arabe dhe myslimanëve e jo falë Izraelit. Arabët kanë mbështetur qëndrimin e Serbisë dhe ende e mbështesin”, ka thënë Nabhan.

Sipas tij, zhvillimet në Rripin e Gazës dhe çështja e Kosovës janë çështje krejtësisht të kundërta.

“Kosova gjithmonë ka qenë pjesë e Serbisë, ndërsa Gaza dhe Bregu Perëndimor kurrë nuk kanë qenë pjesë e Izrealit. Këto janë territore të okupuara, ndërsa Serbia kurrë nuk e ka pushtuar Kosovën. Paralelja do të ishte e arsyeshme në rast se serbët do të ishin okupatorë”, tha ambasadori palestinez në një intervistë dhënë Danas.

54 Komente

Ju plugofte hebreu, atehere!

Ene shqiperia eshte I vetmi vend ne okb pervec shba qe voton pro izraelit I cili mesa di une nuk e ka njohur ende kosoven.

Vendet qe kane frike se u shkeputen territore eshte e natyrshme qe do jene kunder pavaresise se Kosoves, sigurisht me ndonje perjashtim si Turqia. Po keta halldupet duan vete te krijojne shtetin e tyre, duhej te ishin perkrahesit me te medhenj te pavaresise se Kosoves. Mbase ashtu jane koniunkturat, keta kane zgjedhur te jene me serbin per hir te Rusise. Por ai ka te drejte kur thote se keto vendet halldupo myslimane arabe ose jo jane nder te fundit qe e kane njohur Kosoven, madje shume nuk e kane njohur. Per asgje te hajrit sjane kjo race e qelbur.

Po keta halldupet duan vete te krijojne shtetin e tyre, duhej te ishin perkrahesit me te medhenj te pavaresise se Kosoves

Po edhe shqiperia si vend qe ka vuajtur shume per pavaresine e saj pak si shume voton kondra rezolutave te okb kunder izraelit vecanerisht kur sheh se gjithe dynjaja eshte pro vetem shba dhe shqiperia jane kondra.ai eshte konflikt i tipit:  pula-vezen apo veza-pulen, e drejta e te cilit s'ka per tu gjendur asnjehere.shqiperia duhet te uroje qe s'e ka per hise e te shikoje punet e veta.

Po jo, ska lidhje fare. Shqiptaret ishin pjese e nje perandorie, u shkermoq, vendosen te tjeret qe edhe shqiptaret te kishin shtetin e tyre, ashtu te pergjysmuar bereqavers, se mund te kishin perfunduar si kurdet. Shqiptaret e kane zgjedhur aleatin tashme dhe skane kellqe, po as ndonje arsye te forte, te votojne ndryshe prej tij.  Po sikur te tjeret te kishin pare punet e veta ne ceshtjen e Kosoves?

te tjeret pane punet e veta per 100 vjet deri ne momentin kur ua donin interesat qe te nderhynin, nuk  e bene per sevap.pastaj shqiperia nuk eshte fuqi globale te ciles i duhet apo i kerkohet te mbaje qendrim per cdo gje qe ndodh ne dynja.

Interesat e medha ne Kosove jane, aty rrotullohet githe shahu i gjeolpolitikes. Po cfare flet. Po aq pra po bejne shqiptaret per mikun e madh, cojne nja 30 ushtare ne Irak dhe votojne sic voton miku. Pikerisht se seshte ndonje fuqi, vota e saj eshte thjesht morale.

" Zoteri ju jeni i dehur ne menyre te padurushme" - i tha ajo femra Churchillit.

- Kurse ju zonje, jeni tejet e shendoshe dhe shemtire - iu pergjigj Churchilli, - dhe me e bukra eshte se une neser do zgjohem esell , kurse ti do gdhihesh po e shemtuar.

Kshu edhe puna e Kosoves mer kaptin challme. Ka qene pjese e Serbise por osht shtet me vete sot. Kurse ju merrini ato intifadat dhe futini ne byth. Do iu boje Izraeli parking lot. Dhe nuk figuro shtet me emrin Palestine si rrjedhim ti je ambasadori i ketij trapit tim. Thank you very much.

smiley

Hajde palesinez te me tregosh historine e Kosoves, i thone kesaj pune.

Kosoves mer ti Meti u kuptua qe do ti hante mune Serbia me shoqet qe kur vuri dore Amerika. Kurse juve, per injorancen tuaj nderkombetarpolitike, nuk mundoheni te berni cmos per te shkeputur opinionin nderkombetar-perendimor larg Izraelit dhe per ta sjelle afer jush, por beni nje hap majtas, nje djathtas, pastaj dy mbrapa me raketa n'drejtim te paditur.

Jane duke ju vrare kalamajte dhe juve mundoheni te sensibilizoni boten me stil varileshist, tip thoj nje gje pro Serbise se mos Rusia...pirdh se do lirohesh pra Meti me lobim me sponto tek Rusia.

Dhe sic thote Moli, Palestina (fatkeqsisht) sot eshte vec nje nocion, jo shtet, keshtu qe duhet thene "ambasadori i konceptit Palestine" lol

Me vjen mire qe e sollen kete shkrim, dite me pare shumica e komentuesve per nje artikull ne lidhje me konfliktin palestinezo - izraelian ishin pro arabeve, pergjigja e Mahamutit eshte e qarte..Nuk e di keta izraelitet pranojne vullnetare? smiley

Ja ke fut si kau peles. Arabet jane njerez si cdo njeri ne bote. Fakti qe nje koqe prej andej thote dicka nuk e ben jeten e tyre me te pavlefshme. Ne jemi njerez si ata (ketu ne Peshk) s'jemi shtete qe duhet te reagojme taktikisht, keshtu qe nje nje konflit ku njerezit mbahen te burgosur (si ne Gaza) dhe vriten me shumice si te ishin miza (shumica e te vrareve jane civile, nje pjese e madhe femije) normal qe do shprehem ndjeshmerine tone per ta.

Kur vjen puna tek reagimi i nje shteti/politikani/diplomati, natyrisht qe dhe komentet do i bejne sic i takon rastit, po kjo s'do te thote qe me ate rast te themi "o sa mire qe Izraeli po vret arabet".

Do ishte ironike kjo me shume per ne ne kontekstin e Kosoves; dhe Serbi para se ti vriste/debonte/perdhunonte/digjte shqiptaret nga Kosova fillimisht beri propoganden e dehuminizimit te tyre...te njejten gje bejne te gjithe agresoret. Sic mund te thuash ti me percmim per ta "dava arabesh", ashtu thoshin dhe shume serbe per ne/shqipet e Kosoves "dava shqiptaresh".

Ky eshte nje hap i nevojshem tek dhunesi, dhe i paraprin dhunes, pra  me pare e c'njerezon njeriun, pastaj e dhunon, se keshtu i mbush mendjen vetes (dhe shokeve) qe ke vrare nje jo-njeri, apo nje njeri me pak njeri, apo nje te keq, pa vlere, dava arab/terrorist, e ka fajin vete kurva qe vesh minifund aq te shkurter keshtu qe mire ja bene qe e perdhunuan, etj. 

24 jane vrare mbreme, per mua jane shume pak, s`paku duhet te jene njezet e kater mije ne dite. S`me plas fare per c`taktike thua Xhibo, nje fondamentalist terrorist me pak, eshte nje siguri me teper per jeten e disa dhjetra njerzve ne planet.

nje fondamentalist terrorist me pak

si puna e ketyre femijeve p.sh.

Mire, dhe aq sa paskam thene me lart qe shume pra, duke pare si mendon per kesi ceshtjesh. Klm.

+1

Izraelitet pranojne vullnetare. Kam qene une 4 muaj vullnetar me 2004, keshtu per eksperience. Ka dhe te mira te tjera. Nese ke telashe me vendin tend, s'te cojne me pushke ne front, te japin detyra civile ne prapavije. Pranojne pa dallim feje, krahine dhe ideje, dhe pa dallim moshe, nese mbahesh mire ne kembe.

Mire qe nuk hengre ndonje plumb bythes. Po ne Kosove sa per eksperience me ushtrine serbe ishe?

smiley

Per ty mire po ta kisha ngrene, 1 tradhtar me pak. Tradhtaret i ruan Zoti smiley Ushtria izraeliane eshte me fatalitetin me te ulet ne bote, por ti s'lexon statistikat e verteta, lexon perralla me mbret. Bene njehere loje ajrore me Gjermanine, fituan 95% te rasteve, humben 5%. Po me ata barbaret arabe? I rrahin te gjithe njeheresh dhe pa pasur mendjen, si me 1977.

Ne Serbi s'vete une se me duhet shume pune per te shpjeguar veten. S'ia vlen.

Ore po plumbi ste pyet, mos fol brrockulla. Ja u vra nje ushtar izraelit para dy ditesh. Pyet plumbi per statistika. Thuaj mire qe gjate karrieres tende si ushtar izraelit nuk ndermoren ndonje inkursion ne Gaze. Po qejfi nuk me behet, njeri i Perendise je dhe ti, pavaresisht se te ka ikur truri skic. Po kete nuk e mora vesh, si t'u dashka te shpjegohesh ne Serbi, ne vendin tend. A nuk je serb ti? Apo kane huajtur nga greket parullen: O shqiptar, serb nuk behesh dot?

Te te them sinqerisht, edhe une ndihem pa fat qe jam shqiptar. Shpesh i ngre kryet nga qiellin dhe them: O Zot, pse sme bere ndonje danez a suedez, ose qofte edhe gjerman a francez?  Po pergjigje smarr, keshtu qe me duhet te pajtohem me te verteten e hidhur te te qenit tim shqiptar gjate gjithe kesaj jete, te shohim c'do jem ne jetet e tjera. Po t'i ankohem Zotit pse sme beri serb? Jo mo vella, there's definitely something wrong with you? Apo ti je me ate shprehjen "Per inat te sime vjehrre, shkoj e fle me gjithe mullixhinjte e fshatit (nese eshte fshat i madh dhe ka disa mullinj si ketu ne Kine)"? Po pse te flesh me mullixhiun plak kur mund te gjesh ndonje djale te ru simpatik? Nese me lejon nje keshille. Ti je Amerike. Amerika thone qe ka te miren se te ben te mos ndihesh i huaj, te asimilon e te ben amerikan me nje llaf. Keshtu qe sa rri e lodh veten me te qenit serb e grek qe nuk do jesh kurre, me mire ndihu amerikan dhe harroji fare Shqiperine dhe shqiptaret, harroje fare te shkuaren dhe mos mbet peng i saj. Se je dhe goxha burre.

Keshillen ma dhe paksa vone. Sepse ne fakt une amerikan ndjehem, cfaredo te jem ndjere me pare. Mbaj flamurin amerikan ne shtepine time dhe brenda makines. Ketu te PPU vij sa per gallate. Eshte qejf t'u shtie gishtin ne sy shqiptareve.

Dhe ti ne Kine s'duhet t'i kesh punet fort keq. Kinezkat vdesin per te bardhe, semos e dine ato si jane shqipkaret. Gjeje ndo1 kinezke te vogul dhe mbylle qitapin me Shqiperine. O sa mir me qen shqipkar.

ti s'ke qene asnjehere shqiptar, mer kellire. na qit nje foto tenden, te ta shohim fytyren prej semiti.

Fotoja ime eshte ne web ne pergjithesi, dhe ne sitet e shume universiteteve amerikone. Kellire pastaj je ti qe s'ke bere hajer asgjekundi. Bredh si cifutet ne shkretetire dhe s'gjete rehat asgjekundi. Takova ambasadorin shqipkar ne Tel Aviv Tonin Gjuraj, dhe po flisnim per arabet. Me shpetoi goja dhe thashe "Ku kane bere hajer keta te bejne ketu?" Atij i dogji shume, dhe ti e kupton vete perse.

M'u kujtua qe kur erdhi 1 amerikon ne Vlore i beri shume pershtypje 1 gje: shume tabela ku ishte shkruar SHITET, qe ne anglisht dmth I DHJERE. 1 Karakterizim shume i mire i Shqiperise.

çfare te them une çfare pergjigjesh ti. mor ilia greku. himariot besoj apo jo ?

Prandaj shqiptaret kane probleme me syte, nga gishtat e tu. Domethene nuk ndihesh serb me, ste doli gje ajo pune. Mor une mund ta mbyll qitapin me Shqiperine, ne kuptimin mund te mos kthehem me atje per te jetuar, po nuk i mbyll Shqiperia me mua, se aty kam 30 vjet jete, kam prinder, te aferm, shoke, shoqe. Po te perifrazoj ate shprehjen e sterperdorur ketu: iki une nga Shqiperia, po s'iken Shqiperia nga une. Jam kurioz per prinderit e te afermit e tu, vazhdojne te jene shqipkare si ne, apo i ke bere edhe ata greke e serbe fillimisht, e pastaj amerikane, me apo pa flamur ne shtepi e makine? Nejse, edhe nje here sinqerisht, mos u merr me shqiptaret, se s'ua del dot. Edhe spartanet ishin 300, le me ti pastaj nje i vetem kunder 7 milione ne 5 shtete. Hajt u ndiefsh sa me shume amerikan dhe harrofsh fare qe Shqiperia dhe shqiptaret ekzistojne, ky eshte urimi me i mire per ty.

S'kam me njeri ne Shqiperi. Te afermit i kam ne USA dhe ne vendet e tjera, kusherinj te larget kam ne Shqiperi, s'i kam merak. Shoqeria jane shperndare gjithandej, por 20 vjet larg qenka e mjaftueshme per t'u harruar me shoket e perjetshem. Me ndonje jam ne kontakt. Kam shoke prej te gjitha vendeve, pse jo shqipkar.

po ngele ketu mer trap, kjo tregon se s'ka kush te jep tjeter kund muhabet ne gjuhen tende. 

DMTH kam 1 dhimbje te poshter te kryqezt dhe gjithato gjera per te bere. Po harxhoj kohen e cmuar ketu me pallavra se s'me le dhimbja te bej gje.

Te pyeta a i ke bere edhe ata amerikane,apo i ke lene shqipkare.Cpaske qene,tersi i Dragostunjes,i more me sysh ushtaret izraelite.

Kur te maroni pune me kete spijunin e Serbise, amanet i fusni nje te grindme midis jush sipas zakonit me te shame robt e njeri tjetrit, qe ta tregoni veten qe jeni spijune te denje te Shqiperise.

 

Atdheu mbi te gjitha

@Alba2265,

E para njehere Shqiperia nuk votoi kunder Palestines ne OKB,por ABSTENOI,sic ABSTENUAN edhe Kroacia,Cekia,Sllovenia,Maqedonia,Bullgaria dhe vend ete tjera te ish Bllokut te Varshaves.Pra Shqiperia nuk ishte e vetmja.

Se dyti,edhe Palestines po i kerkohet te abstenoje ne ceshtjen e Kosoves,pra ta qepe gojen se eshte ceshtje qe nuk u perket fare atyre.
Por mesa shikoj palestinezet duan te bejne rolin e protagonistit dhe te behen me serbe se serbet,qe de fakto e kane njohur Kosoven.
Edhe para 3 vjetesh kur Presidenti Palestinez Abas,kur vizitoi Beogradin,foli kunder Kosoves me shume se vete presidenti serb!

Serbia votoi PRO .kuptohet tani anen e kujt do mbajne ata.

Eshte e qarte se ky shoku maloku paska dashnore serbe

Keta qyqaret mbas kaq kohesh akoma nuk e kane kuptuar qe i shkojne mbrapa qerres se gabuar, asaj te rusit. Mbase i ndihmon se ka goxha toka nga Siberia. 

Xhibo, kllufi i pati thene ca fjale te tilla edhe para ca kohesh dhe mbeshtetesit e flakte te sionizmit=fashizmit na i sollen me vrap. Pati edhe nje pergenjeshtrim dhe sqarim nga ambasadori palestinez ne Tirane qe keto deklarata jane opinioni personal i Metit dhe jo qendrimi i shtetit palestinez.

Ambasadoret e vendeve te marume si Palestina jane nje tufe me servile qe per nje sajdisje nga autoritetet lokale kane per borxh t'i thone derrit daje. I keni parasysh keta tanet neper bote? Pjestojini me 100 dhe ju del rezultati.

Pra une nuk fshi as bythen me opinionin as te ambasadorit te Palestines ne Tirane as ne Beograd. 

Bona nje kerkim ne internet dhe duke mos dite serbisht nuk po arrij ta kuptoj sensin e kesaj fjalie : "Kosova nuk e ka fituar statusin e shtetësisë falë vendeve arabe dhe myslimanëve e jo falë Izraelit."

Se vazhdimi eshte cmenduri komplet : "Arabët kanë mbështetur qëndrimin e Serbisë dhe ende e mbështesin" Jane pothuaj te gjithe vendet e Golfit qe mbajne me buke Palestinen qe e kane njohur Kosoven (Arabia Saudite, Emiratet, Katari, Kuvajti, Jordania, etj). 

S'duhet harruar djema se jo vetem arabet, por edhe shume perendimore, lindore, etj, jane indoktrinuar nga propaganda serbe. Emigracioni serb, dipllomatet serbe, politika serbe, jane shum aktiv kendej ne prishjen e imazhit te shqiptarve. Iu thone se shqiptaret jane fundamentaliste, bejne shume femije, zaptojne toka, shtepia, dhe se jetojne me sociale, jane perfituesa, etj,etj. 

Eshte per te ardhur keq qe palestinezet, bien pre e nje propagande dhe indoktrinimi te tille. Atyre iu vjen inat edhe qe Shqiperia shkon mire me Izraelin dhe çifutet, mirpo ata harrojne se çifuti eshte puntor dhe i zgjuar, dhe te shkosh mire me nje te zgjuar, pa u perzier ne punet e botes arabe, nuk eshte ndonje mekat. 

Ambasadori, nga fjalet, duket edhe pak mendjemadh dhe paranojak, se nuk e kupton qe fatet e kesaj bote percaktohen/luhen  nga fuqite e medhaja. 

bejne shume femije, zaptojne toka, shtepia, dhe se jetojne me sociale, jane perfituesa, etj,etj. 

Pjer, me eksperiencen tende atje ne Belgjike, a eshte e vertete kjo? A jane shqiptaret atje perfutiesa qe jetojne me sociale?

Nuk flitet per ketu Gjembi, por per kohen e ish Jugosllavise, gje per te cilen serbet nxjerrin lloj-lloj pretekstesh kundra shqiptarve te Kosoves. 

bejne shume femije, zaptojne toka, shtepia, dhe se jetojne me sociale, jane perfituesa, etj,etj. 

Pjer, me eksperiencen tende atje ne Belgjike, a eshte e vertete kjo? A jane shqiptaret atje perfutiesa qe jetojne me sociale?

E vertete eshte. Perfituesa me dhune, perfitojne nga sherbimet sociale, s'punojne, pjellin shume, s'kane asnje interes nga shkolla.

Lizander,nese beson se ky ambasadori flet ne koke te vet,lexo daklaraten e presidentit palestinez Mahmud Abaz gjate vizites ne Beograd.
Me shume fliste Abasi se sa Tadici.

Shiko pak edhe qendrimet palestineze,pra te kryesise te tyre ne vitin 1999,2008 dhe me vone.

Asnje ambasador,sa tanet nuk bejne politike personale,keshtu qe mos fole kot.

Korento se e paskom kap me ty sot. Car po thu mer daku? Po ne vene periferike si ne, Kosaova, Serbia, Fyrom, etj ene ambasadori amerikan bo axhende personale. Po te jap nje shembull flagrant. Ai Dell plehra qe kercenonte deputetet e Kuvendit te Kosoves (nder ta edhe kryetarin) qe te votonin per Pacollin qe ishte deklaruar si nje kandidad i padeshiruar per Ameriken. Dhe shkarkimi nga Gjykata Kushtetuese qe kontrollohet nga amerikanet, e vertetoi qe Dell kish dale nga axhenda zyrtare dhe po punonte per interesa te vogla personale. 

Qendrimet e qeverise palestineze edhe mund te jene pro-serbe sepse e tille ka qene politika jone ne keto 23 vjet. Totalisht pro-sioniste. Pra eshte nje reagim idiot dhe i vogel sic pritet nga "diplomacia" e nje veni te marume si Palestina.

Ajo qe mua me shqeteson eshte se sillet kjo teme pikerisht ne momentin kur ne Gaza po behet nje gjenocid e po masakrohen femije nga keta dishepujt e Hitlerit e nazismit. Le qe car them une. Gjermani 1 me 10 e kishte raportin. Keta per 3 te vrare (nga nuk e dime kush se nuk do ishte hera e pare qe do e benin po vete) kane vrare 501 deri tani dhe thone qe eshte vetem fillimi. Pra keta jane shume me te keqinj edhe se nazismi. 

Po pak nga pak po mbushet kupa. Ne Paris kishin fillu protestat violente dhe le te shpresojme qe Hollande si ne pike te halit qe eshte do detyrohet ta fluturoje ate mbeshtetsin e sionizmit, Fabius (besoj e mbani mend kur per interesa te Izraelit beri c'mos qe te sabotoi marreveshjen me Iranin per frenimin e planeve berthamore)

Mire ja bejne nje kombi qe ne mes europes se krishtere dhe kapitaliste zgjedh islamin dhe komunizmin. Trevat e shqiperise jane nje cerdhe e vendeve aziatike.

"Arabët mbeshtesin Serbinë dhe asnjehere pavaresine e Kosoves"

 

po sikur e kane njohur zyrtarisht  disa vende arabe Pavaresine e Kosoves deri tashi... bile  ca nga keto jane vende te rendesishme e me reputacion ne boten Arabe... pse flet ne emer te te gjithe arabeve ky koqa..?!

 

 

Edhe ata qe e njohen o belul e njohen per vend Islamik dhe jo nga pikepamja humane dhe ligjore. Pra nuk njohen aspirated e popullit shqiptar te rroj I lire ne vendin e vete por aspiraten e islamit politik. Per mua ta marrin ate njihej e ta fusin atje. Propaganda Serbe perkon me interesat e arabeve dhe turqeve.

More ta kishin njohur per arsye qofte edhe te fese ku ma gjen,do kishin vrapuar te paret ta kishin njohur,jo te 50-t,mbas edhe fqinjve te shqiptareve e miqve te serbve,malazezeve a maqedonasve,madje edhe pas japonezeve.Po ata vrapojne per te vllaznit shqiptare vetem kur eshte fjala per te hapur ndonje xhami a per te rekrutuar ndonje xhihadist.Po me Turqine cke xhanem,ata kane qene flamurtare te njohjes se Kosoves ne boten myslimane,megjithese kane problemin e kurdeve e pavaresisht se cfare interesash mund te kene.

Ç’jemi ne?

Robër që luten për të mos u liruar.

 

Une mendoj qe ishte nje gabim shume I madhe qe Shqiptaret luftuan ne krahe te Osmaneve deri ne ditet e fundit te shtetit Osman.

Edhe ne luften e famshme te Canakales me 1915 mbas krijimit te Shtetit Shqiptare rreth 40 000 Shqiptare besnik te Osmaneve shkuan vullnetare ne mbrojtjen e Turqise. Keta Shqiptare ishin ne frontin e pare te luftes se ishin me trima dhe luftetare.

Fale ketyre luftetareve Shqiptare u ndalua pushtimi I Stambollit. Po ne ato vite me 1915 Greket dhe Serbet pushtonin teritore Shqiptare.

Dhe sot keta luftetare nuk jane te njohure si Shqiptare ne Turqi por jane te njohure si Turq ose Osman nga Ballkani. Shqiptaret vazdhdimisht luftuan per interesa te huaj dhe nuk kishin koncept te luftonin per shtetin e tyre.

Ne fakt , fjala e perfaqesuesit palestinez, konfirmon pozicionet e kahershme te dy politikave, te kombeve tona.
I gjith ndryshimi eshte se ky derdimen nuk ka haber nga historia, ndersa ne shumice shqiptaret kane pas studju me se miri ...historine e botes.Ne kombin arab ne shumice shum pak dine histori pervec Ajetet dhe Syret Kuranore . Keshtu qe ketij nuk i duhet marre inat , se kaqe pak histori di , dershuari !

Vk.  

Rendesi ka qe kuptova shkaqet e uljes drastike te performances se IDF-it per rreth 4 muaj. 

Ishte 10 vjet me pare, 2004, qershor-shtator. Keshtuqe dhe kete e ke kuptuar gabim.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).