56 Komente

Qofsha i gabuar, por ka rrezik, qe kjo ndeshje te jete akoma me e merzitshme se gjysemfinalja Hollande-Argjentine. Gjithmone nese Hollanda paraqitet ne fushe, se ka rrezik ja jep fitoren Brazilit aforfe. smiley

Kjo sepse te dyja skuadrat nuk kane me qejf te zbresin perseri ne fushe, per te luftuar per nje vend te trete.

Megjithate qofsha i gabuar dhe u befte ndeshja me e bukur e boterorit smiley

Ndeshje me te merzitshme se Hollande - Argjentine nuk do kemi mundesi te shikojme dot as ti e as une, persa kohe qe nuk jane shpikur akoma ilace qe te na bejne te jetojme 200 vjet, keshtuqe gezohu qe ke jetuar ne kete epoke kur brenda dy ditesh ndodhen dy cudira krejt te pagjasa, Brazili u rraf 7-1 dhe te nesermen pame ndeshjen me te merzitshme te historise se futbollit.

Fiton Hollanda

ndeshje me kot nga kjo per vendin e 3-4 nuk ka! megjithse FIFA i ka vene nje cmim rreth 2 miljon dollare vendit te 3te per ta bere gjoja me interesante, prape eshte nje ndeshje pa kuptim sepse ne kete faze count vetem nje vend.. vendi i pare, Kampion Bote.
gjynah per futbollistet, me shume torture se sa nje ndeshje futbolli qe nuk te motivon.

besoj qe per ca lojtare te hollandes dhe brazilit, nje pjese e 2milion dallar osht fantastike.

po nuk i marrin lojtaret te gjitha leket, por federata perkatese.. lojtaret pastaj marrin ndonje shperblim rreth 10 mije dollare.

uhmm...nuk e di, ato te cameroonit dolen me tulla dollarosh ene i puthnin leket fort smiley

sdq, ene gaali e ka nrru, thot qi osht neshje ronsishme - po ndoshta dhe ngaqe e ka mor ne tel fifa, se ne fakt kto lojtaret dun me shku me pushime dhe gaali vet do me shku ke man united

Shpresoj te zhdepet Hollanda,po,po, te zhdepet,e te t'i thyhen hundet atij Van Gaal-it,qe ban sikur ka ne dore formulen fituese ne futboll e, s'eshte gje tjeter vetem nje delirant skizofren, qe shkatrroi ekipin dhe shpresat tona per Trofeun e Madh!.Ptuh!

ky eshte diskretitim!  po po, diskretitim i plote!!..smiley

 

asgje  nuk ndryshon sot per  v.Gaal , humbja apo fitorja e Hollandes.. e para  lojtaret  si Robben apo Sneijder etj   donin vetem finalen  e mundesisht te beheshin kampion sepse ky ishte shanci i fundit per ta...  tashme nuk i motivon asgje.  e dyta,  sido qe te dale ndeshja sot  misioni i v.Gaal  u quajt i sukseshem  sepse ne fillim nuk mendohej  qe kjo Oranje do te shkonte deri ne 4-she.

 

p.s motivimi i vetem  i v.Gaal per kete ndeshje eshte qe Hollanda te synoj fitoren e  te mos humbase me qellim qe ta mbylli kete turne pa humbje.

kjo merzitshmeri loje e hollandes eshte vizionare, pas disa dekadash te gjitha skuadrat do lozin kshu, futboll modern, si filmat eksperimental, degjo mue. Eshte taktizicizem puro, dhe ka kohe qe e aplikon, nuk ka fillue ke ky botror. Vetem sa te te mesohen syte dhe te kuptosh lojen.

Mourinjo ne intervisten e tij kish shpall van gaal si trajnerin me te mire te turneut, dhe jo me kot se coi pothuaj ne finale gjysmen e skuadres se feyenord-itsmiley

Holandezet po enden si cifutet ne shkretetire, nuk ka as Belul Gjenomadh e as Pjeter me musteqe te kuqe qe i shpeton nga diskretitimi...Po po, diskretitim i plote..ahahha

Gezojne,the ajo plaka pastruese te "lulkuqet..",keshtu gezo dhe ti. smiley

Kaq kemi ne dore e kaq bejme, pas nje vale maltraitimesh nga pseudoadminet femrameshkuj detyrohemi te bejme kesi gjerash, epo per here te pare dee.. smiley se kemi jo smiley

per cfare lloj diskretitimi e ke llafne ti o *peshku blu..?!  Hollanda arriti ne 4-she pa humbur asnje ndeshje deri tani.  aq me teper nuk arriti ne finale sepse humbi 7-1... aq me teper,  me teper.., u kualifikua si e para ne grup me 9 pike te plota,  e jo si ca e ca  qe u larguan  ne menyre te turpshme nga ky boteror pa kaluar as  fazen e grupit..smiley   po te ndodhte keshtu, po, qe do te ishte diskretitim i plote!.smiley

 

* ty do te te shkonte me shume llagapi:  peshku_azurri..smiley

Te fitoje Brazili se gjynah tifozat sidomos mbas asaj humbje tenistike.

Ndeshja mendoj se do jete e bukur, per vete faktin se te dy ekipet i kane riparuar disi gabimet e ndeshjes paraluajtese. 

po u bon shum gola un jom i sigurt qe fitojsmiley

po qe neshje si holland-argjentinsmiley un jom i sigurt qe humsmiley

braziu...kjo loja nuk osht per ty

ik fli gjum

qafsha te gjithe brazilianeve duhet tu kene bere magji .as shqiperia ne kohe te shyq rrelit nuk hante gola kaq kollaj.

1gol.penallti e pameritume po hajt mo,albiter algjerin.

jo jo, alke.. ishte  ose penallti dhe e verdhe, ose faull dhe karton i kuq, se ishte lojtar i fundit Tiago Silva. zgjidh e mer..smiley     dhe Brazili me kete mbrojtje, me qafsh moj Shegesmiley,  dhe 1 lojtar me pak qe minuten e dyte te ndeshjes , katastrofe!smiley

ca mbrojtje te hapur kane keta braziljanet mor vlla... po vazhdoi keshtu, Robben ka per ti bere lemsh fare...

do te kete overtime nese dalin barazim?

me kete tempo, kjo ndeshje del nja 10 me 0..

gol prapsmiley cer mbrojtje qe ka brazilismiley mgjthse kisha qejf me e pa prap se mu duk icik jasht loje.kto dreq sjapin fare ripley

look at that.vetem fare ne kuadrat pati kohe ta terezise e t'ia mballose i patrazuar fare smiley

Ju thashe qe fiton Hollanda por sme besuat.

Kush nuk te besoi ty mor djale???!  Trego shoket. 

O Brazil o ekip I mbarum. Kush te solli ty deri ketu. Kjo third place match eshte pa kuptim! Who cares se kush del ne vend te 3?!!  

keshtu tha dhe van gaali pastaj e ndryshoi mendjensmiley

ok tashi e pash prap.goli i dyt jasht loje.sic thash albiter algjerin.k'te smund ta mohosh belulsmiley

Eshte inkurajues per vendet e vogla o llastice.

Duhet se u jep dicka.

Brazili po del ne lojen e vet pak nga pak.

Hollanda e meritonte vendin e trete ose te katert , ka lujt mire kete Kampionat Boteror smiley

uaauu...ai Vlaar komplet dru me pre..e sharroi Ramires-in

po kjo belul,s'ishte penallti?smiley

jo nuk ishte alke.. se ky  brazljani nuk diti ta bente mire simulimin mor vlla, duke u rrutulluar  ''nga faulli'', gjoja,  kishte kohe te shikonte nga arbitri nese do jepte penallti apo jo..smiley

o alke.. mos u anko nga arbitri se ka falur nja 2 kartona te kuq braziljaneve deri tani..smiley

jo pr kte t'ramen e oscar qe ra vet si pras,per ate t'prekmen me dor e kisha fjalen

ky po qeishte gol i bukursmiley

3-0 hahahaha!

Wait a second, keta jane qe e nxoren skuadren e hollandes nga hoteli? Shume bukur.

edhe sa gola duhet te hane keta qe te binden se sulmuesit nuk duhen lene te pamarkuar ne zone te rreptesise se te bejne hatane.

mir jo keq brazilismiley180 min loj,kahonger 10 gola.1 cdo 18 minutasmiley

Pordhet e medha grisin breke te reja tha.....

ndeshja e fundit e v.Gaal me Oranjet..  e morri  skuadren ne 2012..  pas  provave dhe formatimeve te shumta,  krijoi  nje skuader qe u kualifikua lehtesisht per ne Boreror dhe perfundimisht vendi i 3-te..  29 ndeshje ne keto 2 vjet, vetem 2 humbje  me Belgjiken dhe Francen.. ndeshje miqesore keto.. jo keq!  

por gjynah qe nuk e la ekipin te lire, dmth te bente lojen  e njohur hollandeze kunder Argjentines..  duhej te merrte me shume nga kjo ndeshje  dhe eshte per faj te tij qe  Hollanda nuk arriti ne finale! 

A ka kategori B per botnorin? Atje e merr patjeter venin e trete Scolari.

Eksperienca me e bukur e ketij boterori per mua ka qene te shihja floket e David Luiz-it qe valeviteshin ndersa vraponte. Komandojne respekt! 

ti me kshu gjona merresh....ne ven me u mor me futbollin

Tani, une jam ndonje njohese e madhe e kesaj loje, por futboll e quan ate Brazilit (por jo vetem)? Pastaj, e ke pare sa te bukura dhe te buta qe i duken floket? Nuk te japin ate deshiren per t'i perkedhelur? smiley

mo shum luft do kishte bo kolumbia apo kili me jermonin ...

#brazuca ja boni, me pelqe shum rrjeta braziut smiley
 

shoot, paskam ngaterruar dicka ne parashikimet e mia te ajo tema tjeter... smiley

i ziu braziu, skuader plakaruqe.

Deshtimi duhet ti atribuohet scolarit. Ka ik koha kur mund te hudhshe lojtaret e brazilit te fushe bashke me topin dhe ti si trajner te shkoje te pije kafe, pa e vra mendjen. Trajneret sot kane rol te rendesishem.

Hollanda tregoi dhe njehere potencialin e saj sidomos nga mesi i fushes e poshte.  Ne kete aspekt ka bo pune te mire ai Van gaal shkerdha. Duhet te mesojne te lidhen me mire me topa te shkurter pa bo shume gabime, sic bo gjermeni. Kete hollande mund ta krahasosh me ate te 98 es, dinjitoze, ndoshta dhe me forte taktikisht.

humbja e brazilit ishte ekstra sportive. dmth ata humben jo se jane skuader e dodet apo lojtare te dobet apo kane trajner te dobet. 

por se nga entuziazmi kombetar marramendes e humben ndjenjen e REALITETIT. luanin si ne ekstaze, pa gjakftohtesine e duhur e te nevojshme per te fituar, kunder kundershtaresh qe nuk kishin gje me humbur.

me trego nje shtet organizues qe ta kete fituar boterorin ne shtepi te tij, keto vitet e fundit ? bile qe nga koha e krijimit, shume pak vende kane fituar ne shtepi te tyre. anglia dhe franca dhe italia ne kohe te duçes. argjentina po ashtu me kempesin. 

brazilianet ishin ne ekstaze, mjafton t'i shikoje sesi e kendonin himnin. nga kjo u rrafen keqazi.

po jo nga vlerat futbollistike, qe shume pak kane te bejne ne futboll.

ishin dobet ne nivel organizimi, nuk lozin rol vetem emocionet. Nuk mund te lozet me ate skeme sulmuese kur nuk e mbanin dot mbrojtjen, apo me maikon akoma dhe ate portierin e ngathet, se ia harrova emrin. Brazili ka nje qerre me lojtare dhe zgjedhje te tjera qe mund te ishin bere. Te gjitha zgjedhjet e lojtareve dhe skemave i bon trajneri, si dhe pergatitjen psikologjike. Scolari ishte deshtim spektakolar

Per mua shume pak lozin rol emocionet. Shpesh here te qenit vend organizativ i ndihmon skuadrat te ecine me shume sesa i kane aftesite, shif francen, korene e jugut apo vende te tjera ne botroret respektive. Natyrisht afrika e jugut dhe usa nuk mund ta fitonte kupen e botes

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).