324 Komente

Hajdeni te kalojme edhe keta langaraqet dhe te ngreme kupen sot. Suksese bardhekalter!

Fiton Argjentina. Mos me thoncin Xhon Argjendi, po nuk e boni porten gjermone telef Messi!

 

Nese finalja do zhvillohej me sistemin e NBA (5 apo 7 neshje mes finalisteve me duket e kane ata),qe me tre ndeshje te percaktohej kamionia e botes,te treja i fiton Gjermania,kurse per sot ec e merre vesh si rrjedhin ujrat,gjithsesi, gjermanet e meritojne kupen e botes.

Per mendimin tim, nje falenderim jashtezakonisht i perzemert dhe i merituar i shkon anetarit te nderuar te PPU, peshku i kuq, i cili pati miresine qe te bente qe me mengjez  analizen e dy skuadrave si edhe te jepte edhe parashikimin e tij te mireargumentuar, i cili coi edhe ne fitoren e thelle te Gjermanise ndaj Brazilit.

Une kam dy jave qe  bastet e mia ne ndeshjet e kampionatit boteror i orientoj sipas parashikimeve te peshkut te kuq, dhe nuk duhet te qahem sepse nuk me ka dalur keq. Asnjehere nuk e kam vene ne dyshim te kunderten e asaj qe ka thene ai

Gjermani - Argjentine 4 - 1
 

casaubon, shpresoj qe sot te fitoni perseri ne saje te s`kundertes sime parashikuese..Si thua do ishte qershia mbi torte..

Leni mer kto tina, po na thuj si del ndeshja sipas trunit tat e jo si do qe te dali me zemer. smiley

Dmt na trego, cfare te thote truri dhe jo zemra! smiley

çfaredo lloj krahasimi  qe te besh midis ketyre dy finalisteve, peshorja anon rendshem nga kahu i Gjermanise!  

Argjentina nje skuader e mefshte,e  plogesht    qe te vetmin kualitet ka mbrojtjen e organizuar, pjesa  tjeter lihet ne dore te  fatit dhe rastesise...  per mendimin tim kjo skuader nuk meritonte te ishte ne finale,  le me ta fitoj  kupen e Botes..

nderkoh Gjermania nje ekip i forte, stabil  ne loje, me  ''vizione te qarta''.smiley  ne lojen sulmuese,  perfundimisht me pozicionimin e Klose ne sulm (se i mungonte nje lojtar i tille Gjermanise)   kjo skuader  tashme po funksionon ne menyre perfekte!   Argjentina nuk ka shanc perballe kesaj Gjermanie!

pak a shume te kujton finalen e Boterorit te 90-es  ne Itali.. Gjermania edhe atehere ishte nje skuader  shume me e forte dhe fitoi..   nderkoh  Argjentina nje ekip medioker.  ne fakt nuk  kishte Argjentine, kishte vetem Maradona e deri diku Kanixhia.. e njejta gje dhe sot, nuk ka Argjetnine, ka vetem Messi.. pjesa tjeter nje grumbull i madh lojtaresh  qe formojne nje gardh te madh ne mbrojtje..

Fiton argjentina belul, pozicionohet mire ne fushe dhe nuk do ta lejoje gjermanine te leviz si zakonisht smiley Ne sulm argjentina loz shancin sepse pikerisht kjo i corodit mbrojtjet e tjera. Une mendoj se argjentina ben loje taktike dhe ka per te fituar... megjithate futbolli nuk shkence egzakte dhe eshte e kote te besh analiza te detajuara. Cdo gje varet nga forma e lojtareve, motivimi etj etj

ora une flas me ckam pare ekipet deri tani..  natyrisht qe gjithcka mund te ndodhe.   por sidoqofte, i qendroj mendimit qe Gjermania  me ose pa veshtiresi fiton ndaj Argjentines sot!

tashi, ajo  vendosja   e mire  dhe mbrojtja e organizuar e Argjentines ka efekt  kur kundershtari luan  i ndrojtur taktikisht me 1 ose 2 sulmuesa... po, ne kete menyre perballe mbrojtjes se Argjentines nuk ke shanc!  

por gjermanet ama  nuk  bejne  kompromise taktike.. kur sulmojne zbresin me 3-4-5  mesfushore/sulmuesa mu ne qender te mbrojtjes se kundershtarit..  ja, ketu do  shikojme se  sa e afte do jete mbrojtja e argjentines per te perballuar  sulmin gjerman..

Bululo,ku mos t'kem njeri,Zico eshte antar i peshkut,ti na gjej nickun smiley Si ore ishte shpreh identik me llafet qe kam thene une! Demtimi i Mustafes,thoshte,ishte dhurate nga qielli per gjermanet,pasi detyroi Lev te kthente Lahm ne pozicionin e vjeter dhe blindoi krahun e djathte. smiley

ore une e  mbaj mend mire cke thene ti per Xhevdet Mustafensmiley,  po thashe se do me sillje ndonje link me deklaraten e Zikos te beja krahasimin..smiley

E lexova sot ne mgjes te panorama sport, te betohem.E kerova on line,po se kishin apdejtu. smiley

dakord dakord, te besoj!smiley

nuk  me the.. a nuk ngjan kjo finale sot me finalen e Gjermani- Argjentine te 90-es?  persa i perket gjendjes dhe forces se ekipeve e kam llafne...

Po,vetem se Messi s'eshte Kanixha,eshte diku me lart,nderkohe te gjermanet s'kemi nje Mateus.

Pjetro , tek kjo Gjermani hiq Neuer qe nuk i lejohet te dale me shume se ne mesin e fushes dhe Boateng qe eshte trap nente lojtaret e tjere luajne per gol , pra jo nje por ka nente Lothar Matthaus .

jo pse pjeter...  te kjo Gjermani, jo per rolin qe luan ne ekip por per nga personaliteti, Mateus eshte Muller.. ndersa te Argjentina Messi eshte Maradona thashe, jo Kanixhia.smiley

mu ngatrrune stacionet,mendova qe Maradona s'erdhi deri ne finale se e denun,po paska ndodh ne kampionatin tjeter denimi i tij. smiley

Brado,plotesisht dakort,po per autoritetin ne fush e kisha.Dhe une kisha ne menje Myler si Beluli,po prap s'me vjen mbare ta krahasoj me Mateus.

po mire mo belul,e ke pare finalen e atij boterori,si fitoi gjermani.me nje penallti jashte zone te atij trapit uruguaian dhe me dy kartona te kuq per Argentinen.kjo gjermania jote super e forte.jam dakord atehere Argjentina nuk ishte kushedi se cfare,po edhe me ate mediokritetin tend qe thua ti,doli ne finale,madje mund te kishte fituar,nese nuk do te ishte ajo penallti.ju te cudisni vertet,tjetri del ne finale duke mundur cfare i del perpara,keta thone pa merite.dhe kur ajo Argjentine na paska pasur vetem maradonen,pse nuk i.beri nja pese gola ajo supergjermania.dhe kur kjo argjentine ka vetem mesin,pse nuk i futi nja pese holanda jote.apo mesi dhe ne mbrojtje.nejse,meqe do nje paralel me kanixhian,mund te thuash di maria

po ti e ke pare ate finale?  Argjentina nuk   sulmoi  dhe nuk e rrezikoi asnjeher porten gjermane. ne fakt nuk kishte ndermend te sulmonte, po ja ashtu si kjo Argjentina, sot,  ne kete boteror luante ne mbrojtje  dhe te gjitha topat i conte te Maradona  e me shprese mos bente ndonje gabim kundershtari. ja, keshtu ka luajtur Argjentina ne ate finale..

nderkoh qe Gjermani e vuri, me  plot kuptimin e fjales. para!! ishin superior gjermanet ate ndeshje.. penallitia.?  -dakord, ishte jashte zones.. por ama gjate lojes  arbitri i ka mohuar 2 penallti te rregullta gjermaneve.  dhe vjen nje moment qe arbitri te ben ''shumen''.  te fal njeher., dy here.., pastaj  vjen penalltia.smiley    nuk e di nese ke luajtur futboll, por keto jane ca  nga ato rregullat e pashkruara.smiley

pse ishte mediokre Argjentina?   po e mban mend si shkoi ne finale?  eleminoi Italine ne kohe shtese, po me te njejtin futboll te qelbur, taktik, te gjithe ne mbrojtje.   dhe  diku nga fundi i lojes  u doli nje gjysem rasti,  qe beri golin me koke Kanixha. nderkoh qe Italia  vetem sulmonte.. 

aman o burre, ekip i shpifur ajo Argjentine.. edhe kjo sot!  shiko, nuk jam as me Italine e as me Gjermanine, por po flas si tifoz objektiv..  ja psh,  pse nuk them edhe per Argjentinen e 86-es une.?!  jo, se na vret Perendia.. ekip i mire, natyrisht me Diegon e madh.. hallall goli me dore  kunder Anglise, hallall edhe kupa e Botes!smiley

nashi, mqe permende Hollanden me Argjentinen ti. ne fakt kam folur per kete ndeshje te tema perkatese.. hidhi nje sy po spertove.. sidoqofte po them prape 2 fjale..Hollanda e pesoi sepse nuk guxoi me shume te kjo ndeshje, por  ngeci ne lojen taktike,  loje te cilen beri edhe Argjentina. pra  o burra kujdes mbrojtjen,  pasime te dendura ne mesfushe e prapa  e kushedi mbase gabon kundershtari.. jo me kot u cilesua si loje e merzitshme kjo.. por nese Hollanda, pjesen e dyte do hidhte edhe nje sulmues tjeter krahu ne fushe, dhe ne pergjithsi do te sulmonte, kishte per te marre me shume nga kjo ndeshje. nuk them 4 e 5 gola, por them qe do fitonte.

p.s  Di Maria vs Kanixhia. Di Maria per nga perdorimi i topit eshte futbollist me i rafinuar, ndersa Kanixhia ishte golxhi tipik. Batistuda i ngjante me shume Kanixhas.

une e kam pare,po ti nuk e ke pare mire.nga na paskan dale keto dy penalltite e padhenme qe u paska bere shumatoren albitri.apo ishin si te robenit.po te pyes prape,ky ekip i madh gjermani pse nuk i beri ketij ekipit medioker me vetem nje lojtar nja pese gola,apo ishin vetem keto dy rastet e penalltive raste golash.hajde ekip i madh qe paska qene,vetem me penallti mund te bente gol.argjentina eliminoi jugosllavine,brazilin,italine,cfare do me ti. e te bej edhe kete pyetjen qe ia bera nje tjeter tifozi hollandez me duket,se ju jeni vertet te cuditshem,po nuk doli ekipi juaj,te tjeret nuk e meritojne.cili ekip sipas teje e meritonte finalen kete here dhe pse.me jep nje emer dhe nje shpjegim te lutem.
ps.po them di.maria per ekipin e.sivjetshem,jo per te shkuarit,meqe messi eshte maradona.dhe di maria eshte nr.2 te Argjentina

po jo mo pse, spo flas si tifoz i semure.. te ishte ashtu do thosha qe edhe Gjermani se meriton..smiley  nejse, meqense do edhe ekip tjeter ti... e meritonte Kolumbia gjithashtu te ishte ne kete finale.. nje ekip shume i mire, i kompletuar.. dhe kur them keshtu, nenkuptoj nje  skuader  qe dinte te mbrohej dhe te sulmonte si ekip..  nuk pati fat me Brazilin, pesoi 2 gola nga goditje standarte. dmth iku me shume aksidentalisht,  e jo se e dominoi Brazili me loje..

por ne finale mund te ishte edhe Hollanda,  sepse  nuk eshte se u dominua nga Argjentina.. fundja me penallti e eleminoi, ceshtje fati dmth..smiley

 

ore, Argjentina e elminoi Brazilin dhe  Italine ne 90-ten,  po nuk luante futboll mor burre.. te dyja  ndeshjet  ishte  komplet pasive  dhe ka  shfrytezuar  vetem nga  1  gjysem rasti  qe arriti  te krijonte gjate gjithe ndeshjes.. ky ishte futbolli i Argjenitnes aso kohe, ky eshte dhe sot

ketu pra eshte ndryshimi,se ti flet me hipotetizma.po te ecim me logjiken tende,edhe te kishte dale holanda,do kisha une:fundja mund te kishte dale edhe argjentina,se me penallti e mori holanda.po une do kisha thene:bravo i qofte,e mori,zoti ia befte mbare ne finale.sa per kolumbine,mund te kishe thene edhe gana xhanem,se 2 me 2 doli me kete superekipin. ti nuk thua dot se meriton gjermani,se ju ka hipnotizuar,gjeti nje kale te ngordhur ne gjysmefinale dhe me vrap te gjithe e nxoret fituesin.

ouuu, si  ma hodhe mua tashi..?!smiley   po nuk fola me hipoteza, por ti me pyete dhe une ju pergjigja  pyetjes tende, madje edhe  ''pse-se''.smiley      ky ishte qellimi jot,  te me thoshe qe flas me hipoteza..?   muhabet kot fare ky..

nejse,  une e kam pranuar  gjendjen qe Argentina eshte ne finale.. e thashe pra qe te tema e ndeshjes Hollande -Argjentine..    ''Hollanda nuk guxoi, nuk sulmoi  per rrejedhim  nuk e merioti finalen!''. 

po pra,po je ti qe e fut veten ne hipoteza,kur thua qe nuk e meriton finalen,dhe vetvetiu kjo te shtron pyetjen se kush na e meritoka finalen.se beheni edhe qesharake,holanda nuk e meritoi,Argjentina nuk e meritoi,le te marrim ndonje ekip tjetet ose ta leme me mire vetem ne finale gjermanin,sic ishte ne gjysmefinale. nejse,shpresoj ti besh edhe gjermanise nje analize sic i bere holandes ne nje rast shume me gjasa humbjeje.rrofsh per duriminsmiley

po mo vlla ske faj ti qe thua: ''behemi qesharake'',  fajin e kam vet qe u ngaterrova ne muhabet me ty, lodra fjalesh!smiley    se per Hollanden vs Argjentina fola kur ishte koha e vakti, iku ajo... 

  tashi po flasim per ndeshjen qe do vij: Gjermani-Argjentine..  dhe jo se e di me siguri se cfare do ndodhi  ne kete ndeshje, jooo.  por ama na lejohet te bejme ndonje vleresim, parashikim a hamendesim... ja kjo eshte e gjitha.smiley

nejse,  sic thashe,  u ngaterrova kot , hajd me te mira  e fitofte me i miri.

Ngaterrimi ishte reciprok.Nejse,bashkohem me ty me ne fund,fitofte me i miri.

I vetmi rrezik per gjermanet do jete nese ata si dhe ndeshjet e meparshme do e pozicionoijne mbrojtjen e tyre jo fort efikase perpara portes me shume se c'duhet, (ata luajne shume para per lojtare si Messi dhe Higuaín) por dhe kjo per mendimin tim e ka nje ilac dhe ky eshte portieri gjerman qe ne te shumten e ketij boterori ka luajtur edhe si mbrojtes i lire. Argjentina eshte dobet e vetem mbrojtja e tyre nuk do ja dale dot para furise gjermane te sulmit. Ata vetem me Messin nuk mund te triumfojne edhe megjithse Gonzalo Higuaín ne ndeshjet e fundit ka rezultuar efikas, serish mendoj se  Javier Mascherano tek ky ekip do beje diferencen ne mesfushe por s'duhet harruar se perballe ka Toni Kroos dhe Sami Khedira qe jane mjaft te forte per te. Duhet theksuar per mua se sonte do jete dhe nje miniduel i dy portiereve mjaft te zot ne kete boteror. Gjithashtu mendoj se sonte do shohim futboll te kenaqshem pasi keto dy skuadra e kane bere dhe me pare..Parashikimi im eshte se do fitoje Gjermania.

(Hoze Murinjo).smiley

Ky eshte mendimi im, une s'e di c'ka thene Hozeja? Tall lesht ti nashi?

Red bull e fillove mire por e mbarove keq. Gjermania ne sulm luan 4 1 5 dhe mbrojtesit ne linje te avancuar nuk kan shanc kunder Mesit. Ose Gjermania sot ndryshon taktike, dhe kjo do te rezultoje serisht fatale per ta. Duke pare dy skuadrat them se Argjentina eshte ekip me i kompletuar ne cdo aspekt te lojes. Pika me e forte e Gjermanise eshte portieri pastaj lahm dhe shvajnshtager. Kross, muller kedira e ozil s'jan gje. Shustler po, eshte krye lojtar qe duhet te luaj 90 minuta sot nqs gjermania do te kete ndonje shanc te shenoje gol.

Nuk ka repart mbrojtje Gjermani,ata mbrohen ne cdo cep te fushes.S'e di sa do ua lejoje gjendja fizike,por nese bejne lojen qe dine te bejne,do ta detyrojne Argjentinen t'i abortoje tentativat me lind sulmin qe ne barkun e vet smiley

Nderkohe ne sulm,gjermanet kane calu ne ndeshjet e para ne pasin e fundit,gje qe bente t'u deshtonin shume raste te mira per gol.Me Brazilin s'ndodhi dhe te gjithe e pate c'i punoi.

Sidoqofte,te presim e te shohim. smiley

Mascherano, Mascherano, Mascherano, Mascherano!

Ky eshte celesi i gjermaneve per neutralizimin e kundersulmit argjentinas. Po arriten gjermanet te neutralizojne Mascherano-n, atehere nuk ka me as Messi e as Higuain per Argjentine.

Gjermanet fitojne sot, vetem nese nuk i humbasin nervat, sic i humben me Italine ne 2006 dhe si Brazili me 2014 smiley por duhet te jene te durueshem dhe te bejne lojen e tyre, te mos ngulmojne te bejne golin me zor, po arriten te bejne lojen e tyre me qetesi, nuk ka as mbrojtje dhe as mesfushe qe tu perballoje, edhe goli del vete pastaj.

3 me 1 , ka mor fund ai muhabet.

S'e di sa do ua lejoje gjendja fizike

Lojtaret gjermane jane mjaft te forte fizikisht, kete e kane treguar me s'miri ne shume ndeshje, ndoshta pos asaj me Algjerine, por finalja eshte finale dhe lojtaret do dine ta nxjerrin dhe ndeshjen e fundit. Mbase psikologjikisht duhet pare pasi jane ne njefare vetekenaqesie por ata dine c'bejne dhe s'jane capacule, kane pervoje smiley 

Nuk vetkenaqen asnjehere gjermonet.

5- 2,  eshte rezultati qe jap un.

Shenojne  Klos 1, Toni Krus 1,   Ozil 1, Myler 2 gola  smiley

Mesi 1 dhe Gonzalezi 1 gol ! 

Do bohet naj gol me hune ? smiley

Mirmorgen tgjithve.

Tullumat jan gati. Sa ti hudh dhe i çik shurupsheqer smiley

Fiqo, kujdes viaskat e tullumave. smiley

Te fillme me Bavarian kriim mre smiley

Ja do bej nje parashikim. Loje e rregullt fiton argjentina 2-1. Loje me penallti fiton Gjermania. smiley

Lani Bencat dhe vajisni kallashet çuna.

Marrim nusen sot.

 

 

Orkestren e keni siguru? 

Argjentina ben mire te aktivizoje Palacion si "Jolly" sesa Higuainin qe eshte lehtesisht i markushem dhe i paqendrueshme...Kurse Gjermani ne rast se Klose nuk nxjerr gje drite 30 min e para,,te fusi Shurrlen qe duket me zevzek dhe i shpejt.Dihet qe Argjentina do ndjeki shembullin e Realit ndaj bayernit ne champions,do e presi Gjermanine ne fushen e saj me shpresen  se ndeshjen do e zgjidhi ndo1 inkursion i Di Marias nga krahu apo krijimi i hapsirave te lira nga Mesi.Ndryshe nuk rrifet gjermanismiley

Di Maria eshte ne dyshim per ndeshjen e sotme e me gjasa nuk do luaj, ndoshta 20 - 30 minuta nga fundi. Schurrle vetem ne ndeshjen e sotme nuk i shkon pershtat Gjermanise qe ndryshe nga Chelsea ben loje komplet tjeter..Sa i takon nje imitimi te mundshem te ndeshje Relal - Bayern kjo eshte fare e pamundur pare taktiken e perdorur nga albiceleste ne ndeshjet e saj ne grup dhe metej.

Lexova qe Di maria do jete i gatshem.Nuk e shoh aq te pamundur qe Argjentina te ndjeki po ate taktike qe ndoqi Reali sidomos pas leksionit qe i dha Hollandes,duke i nxjerre out Roben e Van persin,aq me shume kur ke Agueron-Lavezzin-Di marian te gatshme per contropied...Kshu qe nuk do ta shiihja fitoren  fakt te kryer.smiley

Pse mos e di gje budalla Low? Mendon se ai do bjere ne nje kurth aq te lexueshem, ai si te gjithe e ka pare dhe nxjerre mesimin, ne mos jo atehere bota mund te permbyset para finales smiley

Mos harroni dhe faktin qe gjermanet kane pushu 24 ore me shume dhe argjentinasit kane lujt 120 minuta. smiley

Nuk pyet mushka per nje dru me teper..

Kur i dridhen gjunjet nga pesha dhe nje gjethe i duket teper.

Gjithe ekspertet e nxjerrin Gjermanine fituese ndersa kur do te fitoje Argjentina do thone - prandaj futbolli eshte i bukur se ka surpriza smiley

Tashi nese marim per baze arsyetimet logjike ajo qe thoni ju s`ka mundesi te ndodhe, e dyta Ben M,  ju helvetet keni inatin se ju nxori jashte, futbolli s`luhet me inate smiley

"Juventus ka histori me lojtarët francezë, disa prej tyre luajtën shumë mirë. Kështu unë i thashë vetes, pse jo edhe unë? Kam menduar shumë për këtë. Unë duhej të merrja një vendim për PSG. " deklaroi Kingsley Coman për L'Equipe. "Kam pasur oferta nga Arsenal, Liverpool, Leverkusen, Bayern Muchen dhe Bordeaux. Por këto oferta erdhen shumë vonë, sepse unë isha duke menduar për Juven." 
 

smiley 

fiton gjithnji gjermoni(si karroqja i parossmiley), edhe sikur mos te fitoje, perseri fiton, megjithse mu nuk me ka peqly ndonjehere shume.

Ne fakt ka makineri me te kompletume, lidhen mire e dalin shpejt ne sulm duke kriju dhe shume raste. Taktikisht jane me te pjekum se kampionatet e kalume.Ndersa, me fitu argjentina eshte si me te ashtus breshka.

Ne fakt ardhja e gjermonit mire me kete brez lojtaresh gjithe keto vite eshte frut i punes ne nivel federate gjermane dhe punes me ekipet e moshave. Jo me kot gjermoni ka dal kampion bote me keto lojtare te shpresat ne 2009  ashtu si dhe argjentina me po keto ne 2005.

Duket qe i paske ndjekur me vemendje postndeshjet ne top-channel smiley

Nese sot nuk eshte nje nga ato ditet kur futbolli i shpifur fiton (italia, greqia, celsi, interi etj) fiton Gjermania. Nese shemtia triumfon mbi te bukuren dhe krijuesen do jete tmerr

Ne fakt Gjermonet jane paraqitur me mire se Argjentina ne kete boteror. Ju rrit edhe me shume prestigji nga turperimi qe i ben Brazilit, por une them se i ka ardhur radha Argjentines qe me pak fat te triunfoje. Shpresoj qe Mesit sonte ti vije per ndihme edhe zoti. Trofeun e fiton Argjentina!! Fitorja e Argjrntines per 90 minuta kuotohet 3.55 dhe marrja e trofeut 2.4. Paci fat dhe ju prifte e mbara.

Löw po e futi Klose qe pjesen e pare ka shume shance me kalu ne avantazh gjermanin pa e lodh me shume sec duhet. Per argjentinen e kemi pare se po i bllokove Messin as qe i afrohet fare rrezikshem portes e jo me te shenoj.
uroj dhe shpresoj qe kupa te shkoj ne Gjermani. Kane vertet nje ekip solid.

Kjo do futet ne rekordet e genjeshtrave te PPU pas asaj qe Korea e jugut qenka finaliste e boterorit me Portugaline, kete te fundit e kane te gjitha agjensite e lajmeve smileysmiley

Fiton Gjermania dh Shkodran Mustafi do te behet shqiptari i pare qe merr nje medalje ari dhe ngre Kupen e Botes.

Para Gjermani!

Para Mustaf

Merkel kishte marre mesazh urimi sot: I uroj fitore plebishitare Gjermanise, jemi me ju ne kete sfide botrore.
Ça te themi me teper, te gjitha shenjat per fitoren e Gjermanise po shfaqen ngadale ngadale.

po me gjermanin pse je ? 

te ka lindur dikush nga familja (baba, gjysh apo stergjysh) ne kohe te luftes ?

me pak i hidhur dhe me shume humor. Uthulla e forte enen e vet prish.

Sot Messi ngre kupen! Argjentina fiton. 

vetem se me gjermanin luan nje shqiptar. 

mesi do ta fitoje kupen vetem po te jete realisht me i madh nga maradona. gje qe nuk e besoj.

O lali o laliiiiiiii gjemania!!!

Nipi gjyshit
O gjysh kush jane me te mire Brazili apo Gjermania?
Gjyshi-
- Brazili
Nipi -
- Jooo o gjysh, eshte gjermani
- Gjyshi -
Ashtu duket me breke o bir por po ta shikoje me helmete do flisje ndryshe.

smiley

Kesaj rradhe nuk do te kete vuvuzela keshqu qe ndryshon puna smiley

Finale e merzitshme. Ishalla behen gola.

Ore juve tifozet e Argjentines, harruat qe ishte kjo Argjentine me keta lojtare qe hengri 4 petulla ne 2010 dhe u skualifikua nga po ky ekip gjerman.

 Pastaj ju thoni Mesi do te beje me nje rast qe i jepet.Perse nuk humbet asnje rast Mesi ?Merrni per shembull Real- Bayern po perse nuk merrni per shembull Bayern - Barcelona me qe ka qene edhe Mesi ne ato ndeshje? Deshira eshte nje gje dhe mund te kete edhe te papritura, por nese i shkohet me llogjike fiton Gjermania dhe kupa vjen ne Europe.

Ore, ju tifozat e Gjermanise, lerini historite. Nje ekip eshte me shume se sa shuma e pjeseve te veta.

Kjo vlen edhe per Gjermanine jo vetem per Argjentinen.Apo jo?

çdo ndeshje eshte histori me vete.

Natyrisht. Por nese vlen ama, eshte budallallek te thuash ky ekip e ka rraf 4-0 ate ekip para kater vjetesh. Perndryshe nuk ishte lujt fare finalja e '90es. Plus Gjermania eshte favorite, por jo per keto muhabetet e shkuara, por sepse sido qe te perfundoje finalja, ne Gjermani kthehen si kampione. Nuk e kane presionin kontinental qe ka Argjentina per te fituar, presionin e Mesit per te qene kampion bote; Gjermania eshte stress free; eshte si me shku ne nje provim pasi te kesh bere femren me te bukur ne bote te arrije shtate orgazma. Por kjo s'ka lidhje me kater petllat e 2010es.

c'osht kjo stress free...po argjentina ca stresi ka, qe e kishin qarr dhe 16-cen

mesi me belgjiken dhe hollanden s'ka loz fare, mo mir ta kishte heq fare ai baby face coach-ah

Argjentina ka stresin qe mund te kete perballe gjermonin me te mire te gjithe gjermoneve te gjithe koherave nji, qe luhet ne Amerike Latine dy, qe ka lojtarin me te mire ne bote (me 4 gola, mos harro) te dhjete viteve te fundit, rimisherimin e Maradones por pa kupe bote tre, qe ka honger dajak para kater vjetesh kater, zhdukur nga elita e futbollit qe ne 1990 pese, etj, etj.

trust mi fiton argjentina

Ndeshja fillon ne ora 9 djema, apo duhet ta kek gabim. 

ore, pse bohet shqiptari me argjentinen? ca e lidh...kultura e perbashket italjone? smiley

po me gjermonet cfare i lidh,apo kultura e perbashket teutone

po ke jermoni kena ik refugjat, ke jermoni blejm bencin...jermoni ka dhe bajernin

po bohemi te gjithe me italianin me mire,si edhe me grekun.amerika e jugut ka futbollin

Argentis, jam shume kurioz, ne Kine bejne tifo per Gjermanine apo per Argjentinen?

Me thene te drejten,keto kohet e fundit mesova dicka qe nuk e dija:kinezet (femrat) bien telef mbas gjermaneve (meshkujsmiley. Rastesisht takova nja dy njera pas tjetres qe mesonin gjermanisht dhe kujtova se u duhej per pune pune,por me vone mesova se e benin se u pelqenin gjermanet,se u duken burra serioze dhe besnike.sa per meshkujt,me thene te drejten,kam pare plot me bluze argjentine,madje pashe nje berberhane ku te gjithe ishin veshur me bluza Argjentine.Aty shkova u qetha para dy ditesh,megjithese skisha as dy jave qe isha qethursmiley po e kisha dhene si premtim qe do qethesha aty nese fitonte me Holanden.kur vjen fjala te koleget e mi ndryshon puna,eshte nje cun tifoz me gjermanin dhe dy goca me argjentinen se u pelqen Mesismiley

smiley

smiley

noshKaido, me Argjentinen, na lidh emri i vendit, emer te cilet ia dhane kalabrezet e emigruar atje. Shumica e "italianve" atje jane, me sakte kan qene me origjine arbereshe. Vete emri Argjentine, vjen nga fjala shqipe Argjent. 

Pjer! Edhe Messi eshte nga Kruja smiley

smiley

Nga Miloti kam degjuar une.

vetem se eshte fjale latine dhe jo shqipe, dmth sipas fjalorit.

latinet, Profilo, nuk kane GJ dhe nuk e shqiptojne gj-en. Vete italianet e pranojne (boterisht tashme) se italishtja nuk rrjedh nga latinishtja, por nga etruskishtja, apo hedh nje budalla/sharlatan para 100 vjetesh nje teze se italishtja vjen nga latinishtja dhe o burra gjith planeti e pranon. 

ajo e lidh edhe me gjermanin,smiley

Gjermanija shokë, Gjermanija

gjermania vertet, po ti kujdes mos boj nomin perjashta se ato ne catskills s'din ca bohet sot ene...ta plasin me nai sacme, kshu kot, se ndihen te kercenuar nga nje rob qe hidhet e bertet perjashta

Jemi bo me mjes si statuja rinashimentoje knej Noshje. Po na rrjedh birra vu nga borite dhe bibilushat smiley

Myler, o patron i lojes me top!

po edhe turqit,greket e kroatet,kane qene refugjat ne gjermani,po s'nuk ama,,

greket i ka perdhunu merkeli ka 5 vjet...ato s'do men qe nuk jan me jermonin

kroati ka ekpin e vet ne botror..ene sot vej bast qi bojn tifo per jermonin

turqelinjt masnej...s'din ca osht futbolli, ato lozin akoma me koka dhish

Turqia gjysem finaliste ne boteror ne 2002 e ne europian ne 2008 nuk di ca osht futbolli?

ne 2002 ene koreja doli ne gjysfinale lol....

leji statistikat...se te rrejn. ene statistikat e fifas thon qe brazili osht ekipi me mbrojtjen me te mire ne kete botror smiley

Argjentina ka që prej vitit 1986 që nuk ka festuar fitimin e një Kupe Bote, ndërsa përgjatë historisë ka bërë të vetin dy trofe të tillë. Nisur nga besëtytnia që mbizotëron në popull, federata ka vendosur që të riparojë statujën e “pleshtit”: në qendër të kryeqytetit. Pasi një statujë e dëmtuar e idhullit të një kombi, sjell ters edhe ndaj “pancerave”.

Nisma - Pak ditë më parë, shumë argjentinas u tërbuan kur morën vesh lajmin se statuja e kapitenit të kombëtares, e vendosur në sheshin “Plaza Francia” të Buenos Airesit, ishte gjymtuar në gishtat e dorës së djathtë. Dyshimet më të mëdha ishin se ky akt vandal ishte kryer nga tifozë kundërshtarë me “albiçelestet”, ose turistë, por fajtorë nuk u gjendën.

 

Menjëherë u kërkua që të ngrihej një grup pune dhe statuja të restaurohej. Për njerëzit e thjeshtë, por edhe për federatën e futbollit, statuja e Lionel Mesit duhet që të jetë në kushte perfekte për takimin final dhe të gjithë ata që vizitonin sheshin mos të vërenin asnjë cen. Sipas mediave argjentinase, mund të ketë ndërhyrje të tjera në statujë, ku pjesë e Mesit të bëhet edhe trofeu i Kupës së Botës.

 

Sot do te fitoje ekipi qe luan me mire.

Gjermoni sot do e çmontoje Argjentinen ne menure metodike dhe do e fusi pjese pjese prap ne kuti, qe ta ruje per her tjeter

vetem se nuk kane ne sulm Fred 

pastaj sa shpejt e harrut algjerine qe ju myti me loje.

Qe te thush "algjeria ju myti me loje" dmth qe jo vetem nuk merr vesh nga futbolli, po je dhe pertac te hapesh faqen e FIFA, dhe te shikosh statistikat e ndeshjes, ku do vesh re qe e vetmja gje te cilen alegjiranet e kane fituar eshte numri i faullave te shkaktuar. Zahmet e ke, www.fifa.com dhe hidhi nje sy

statistikat tregoja emigrantit se ai merrej me to me duket. 

po algjerianet i shkaktuan gjermaneve te njejtin PANIK qe keta u krijuan brazilianve disa minua te tera pergjate ndeshjes. 

Fiton Gjermani per shume arsye .Mbi te gjitha eshte me i qete shpirterisht dhe ka ushtruar nje presion te jashtezakonshem psikologjik pas rezultatin me Brazilin  qe e ndien cdo ekip .Pra Argjentina hyn duke ju dridhur leqete kembeve per TITULL Kampion .

Te dytin sipas fjalorit te z.Pjer e ka te siguruar smiley

Tjeter ..ekipi Jermen eshte shume me i clodhur fizikisht .

Ka kapacitete te bllokoje Mesin dhe Mediokrin Higuain , a si e ka llagapin ,  qe une nuk do ta mbaja me shume se 15 minuta loje , pasi si 'dembel " klasik i soit " qylanjos i sakte ' e prish komplet taktiken e nje ekipi dhe e ben shume te kuptueshme.

Dhe me kryesorja eshte se Gjermanet bejne GOL shume thjeshte. E duan ate mbi lojen e "bukur " me finte e shperthimet e stadiumit ...UUUUUUUU kur Mesi godet shtyllen smiley

Urime Gjermanise !

Pas degjenerimit te djeshem te Brazilit, i keshillojme Fiqos te heqe dore nga petllat dhe ta shoqeroje birren me salsice.

Po shif pra me lart. Jam çu ne tre tnotes dhe bona tullumat smiley

Me pelqen ky eksitimi dhe besimi I parakohshem i Tifozave Gjermano-ollbenian. Per analiza sportive jane the best. lol c'pare e madhe do iki sot, Bastet vuuuu. 

Mrena 90 minutave marim kupen sot, ka deklaru Jogi ne konference shtypi. shit is getting serious.

Lum si gjermanet qi jane n'Shkoder sonte.

si nuk i lane keto majmunerira keta momdhetaret tane..

Sot fiton gjermoni me rezultat 1 - 0 dhe ne Korene e Veriut hapen ambasadat smiley

Historia perseritet, te pakten njehere ne 24 vjet smiley

Fiqo do pritet te pallati brigadave me dt 14 Korrok, me ceremoni solemne me muziken e Wagnerit.

ne pamje te pare dushmani eshte i favorizuar eshte me i fresket ka ekip e nuk mbeshtet ne te nje lojtar.por te mos harrojme se argjentina ka 330 min pa pesuar gol.

epo i paska ardhur koha dhe terezia moj albe, per te ngrene gol. E paska ruajtur per ne fund fare, si embelsira smiley

Topi eshte i rrumbullaket .shkaterrimi i brazilit tregon se lojen nuk e fiton tradita apo emri por cfare po ben ne ate moment.

brazili nuk e ka fituar asnjeher ne vend te tij kampionatin e botes. pra nuk e ka gje tradite. 

apo ti me tradite nenkupton gje tjeter ?

nese fitimi i kupes se botes 5 here e prodhimi i qindra legjendave te futbollit nuk quhet tradite nuk e di cfare mund te quhet e tille.

mire po ti i kupton vete ato qe shkruan apo jo, veç grin sallate kot ?

kur loja varet sipas teje prej MOMENTIT, pse flet per TRADITEN ? 

 

une i kuptoj por ti nuk kupton se cfare lexon e kundershton si mushka cdo gje pavaresisht se per cfare behet fjale.ne kete nuk te ndihmoj dot une por psikiatri yt.

une po te thoja qe nuk e kan tradite fitimin e kupes ne vend te tyre, se nuk e kane fituar asnjehere. 

dhe ty nuk ke çfare te kundershtosh se nuk ke teori. ti po thua qe çdo gje varet prej momentit, dmth prej hiçit. asgje tjeter nuk luan rol. apo nuk po thoje keshtu ?

smiley

Na iku Shkodra sot per duresh

Gjermania ka bere nje paraqitje te mire kete boteror... Ne fakt te frikshme... Behen te rezikshem dhe determinues sa here qe gjendet afer portes se kundershtarit.

Fitoren ja uroj Argjentines.

Gjith "brazilianet" shqiptare me Argjentinen, c`behet keshtu ..

ty te takon te jesh me ate vend qe i trajton me mire arixhinjte!  tani, nuk e di ne ka te tille ne argjentine,,

Mirembrema Shqiptari i vjeter.

"Mua me takon te jem me ate vend qe i trajton me mire ROMET"

Gjermanine e mbeshtes dhe e admiroj ne aspekte te tjera.

Tema e futbollit eshte e lire, dhe nuk kemi si dhe pse te ndikohemi nga fakti se si vendi i skuadres Gjermane trajton Grupet te caktuara.

Po nese do shkruaja: "Fitofte me i miri" do kishte perseri reagime. smiley

Juve me sa duket beni Tifo per Gjermanine.

Nqs Levi ka gjetur menyren te bllokoje Maskeranon dhe Messit, fiton Gjermania pa veshtiresi. Por varet a do behet gol shpejt apo jo, po e beri golin Gjermani ne pjesen e pare e fitoi kupen, ne te kundert komplikohen gjerat. Mendimi im eshte qe do fitoje Gjermania me veshtiresi, nje gol ne pjese te pare, dhe nje ne te dyten, 2-0 dmth.

Me c'kemi pare nga ndeshjet, llogjikisht Gjermania e meritonin se ka luajtur me mire dhe me bukur, Argjentina eshte shume e merzitshme, pati dhe fati qe ka arritur deri ketu, se u ndesh vetem me nje ekip te madh, Hollanden, dhe kete me penallti e mundi. Gjithsesi futbolli ka dhe cudira, shpresoj mos te ndodhin sonte.

Fiqo, hudhi dhe nje dore sherbet tullumave, qe t'i kene taze. 

Kjo Gjermani eshte ekipi i endrrave. Pajk!

ekip qe ka rraf Argjentinen 4-0 (me Mesin dhe Maradinen ne ekip) dhe Brazilin 7-1.

I proudly rest my case!!!

nje arsye me teper, qe gjermanet te fitojne:

The Cheerleader in Chief eshte prezente ne stadium sot, sapo ka mbaruar nxemjen dhe ka bo nji dor muhabet me lojtaret n´kabine smiley

çfardo levizje emocionale te bej Merkel, casaubon, prape mu si kukull/ maneken ngjan.smiley     pak a shume si trajneri i Argjentines qe ngjan  si busti i Dulles..smiley
 

Merkel e kemi maskoten e skuadres smiley

"Lajmi" i fundit, gol Myller e Klose. Messi gol me penallti.

Nuk qenka Khedira ne formacion. boh

do ti shqepim me golla ata te lumitsmiley

he mo Guri hajde se do te na rrahin..smiley       i  pat then Lahm, Mylerit qe bente si pordhac para ndeshjes..smiley

filloi cuna e goca.gola,gola,gooooooooola dumsmiley

Dushmani duhet ti mbaje site hapur se po i afrohen tek sinori pak si shume..

Omg ca stupid!! Ca rasti !

offside

Po vjen era goal per Argjentinen! Let's go Messi! smiley

Argjentinasit e paskan  kursyer me te miren per ne fund..

Argjentines do t'i dale goli kollaj po nuk beri ndonje ndryshim Levi :/

O lali o laliiii Gjermania!!!

kte pjes lujti vetem gjermoni.edhe rastet per argjentinen po gjermoni i krijoi po iguain sditi me bo gol as i top t'dhurum si llokum n'goj.smiley

Nuk fitohet loja me pislleqe o funderrinat e Argjentines.

Heres tjeter ate shtyllen do ta bejme gol o funderrina!

smiley Fiton Argjentina. 

Nese fiton Argjantina eshte turp !

Turpin do e hane me fitore smiley

Cdo gje ecen sipas planit , sipas skemes Toni Kroos shenon i pari diku mes minutes 50 - 55 .

kedira slun,kramer ja thyi nofllen argjentinsi,si osht plani rezerv?smiley

Gjermaneve po i dilte tym nga veshet pas gjysmes se pjeses 1re deri ne fund te saj, filloi te haje kartona te verdhe si cokollata, ishalla s'kane plasur aktet vandaliste n'Shkoder nga frustrimet.

si shpjegohet qe gjithe peshqet femra jane me arhentinen, apo sharmi latin.

Nga fundi i pjese pare argjentina u lodh, gjermonet rezikuan me shume! Pjesa e dyte do te kete me shume gola, shenojne gjermonet Shurler, Myler, pastaj nuk i dihet! 

smileysmiley fani gai. 

gjermanet jane gjithnje te rrezikshem ne fillim te lojes dhe ne fund te pjeses se pare (kur kundershtari akoma nuk eshte nxeh apo kur mendon per pushimin, pra kur eshte i leshuar), per ta vrare lojen. 

po ja u dite kete refleks qe e bejne pa mesim, mund t'ja u futesh.

argjentinasit jane me teknike, rastin e pare qe do kete kete pjese do ja u rrasin golin. sikur mesi ta kish bere ate pasen (te kembet e gjermanit), do ishte 1-0 tani ndeshja. 

2-0 per Gjermanine brenda 90 minutshit.

vej bast t'fitosh ndonje lek, po te jesh kaq i sigurte. 

gjermanet jane lojtare koti, t'jesh tifoz me ta eshte t'jesh trap pa telent po si ata.

Ndeshja po me pelqen djema, po luajne mire te dy palet, megjith fautet qe bejne. 

ky Ozil eshte  te Gjermania, sic  ishte Sneijder te Hollanda. me shume e pengon lojen e ekipit te tij. asnje aksion nuk i hecen..

turk. s'eshte bo me lujt per ta. si shqiptaret tane me zvicren.

Sa fytyre e keqe ky portjeri i argjentines, kam qef ta shoh te haje gol.

 

Argjentina dhe ngjyren e fanelles e ka zgjedh si te italise qe i shtije fryken gjermanisesmiley

Haha I like it! smiley

deri tani ka funksionu smiley

duhet ti japin pak mbeshtetje mesit .i vetem nuk e mund dot gjermanine..

Mesi, Alba, sikur po e mban si shume topin sot, ka humbur shum topa, ne vend qe te pasoje ne kohe. 

Nuk merr vesht ti Pjero nga soccer smiley

Une jam rritur me futboll M_Ll smiley

ashtu eshte duhet te pasoje sidomos kur markohet nga 4 gjermane.

mesi te barcelona ben mbi 100 pasa. me argjentinen e kap apo jo topin 20 here. 

nga ai lloj trajneri me koke miu, çfare me prit. 

eshte ai aguero qe nuk jep top, edhe pse lojtar mesatar. ata t'gjithe topat duhet ti kalojne nga mesi, siç behet ne barcelone. po te kene tru.

arbitri bashke me anesoret komplet te paafte, nuk shohin as faullet tek kembet e tyre

perfundimisht gjermania e parezikshme ne sulm

e ka te vdekme gjermania 5 - 0.5 ka per te dale brenda 90 minutshit

ha   ha     ha        ha              ha                 ha

Na cmenden, bejeni nje..

me duket mua, apo jane ca si te lodhur gjermanet..?!  edhe argjentinasit duken te lodhur, por nga gjermanet nuk e prisja..

Ca gola fantastike qe shenoi Gjermania, hallall bratwurst qe kane ngrene me taksat e Brad dhe Casaubon.

Fiqo my friend, leri tullumat dhe shiko a u poqen aspirinat apo jo  smiley

Ca benet nga Shkodra City? Are they all right ? S'na ke apdejtur.

They wanted to break a glass dildo shaped like Maradona but broke one tooth and two windows instead. 

nuk besoj te shkoje me penallti, njera do ta haje golin. sidomos tani qe dhe do lodhen. Levi te fuse Kediran urgjent

Asgje, i zhgenjyer nga gjermanet. Sulmet te pa qarta, shkelmime lendines. Grrrrrrrrrrrrr.

O lali o laliiiiii gjermania!!!

dalja me nofell t'thyme e kramer dhe ato dy kartonat n'fillim e prishen icik lojen.shvajstager e hongri kot fare kartonin.tashi t'shofim cer do bohet.loj e hapmesmiley

2-0 Gjermania

Myller po s'bone gol do te internojme ne parlamentin albanez.

Nooooooooooo

Sa here e shoh kete portierin e argjentines ma shpif 

 

gjermania e mbyll 11 me 2 ne pjesen e pare shtese

Argjentinasit kane humbur dy raste se duan ti bejne golat vete ne vend qe te pasojne.nuk kane luksin ti humbin rastet keshtu se duket sikur po iu mbarohet vaji i kandilit ndersa dushmani eshte po aq i fresket sa ne fillim te ndeshjes.

Boatteng, mbrojtesi me i sakte per gjermanet sot.. gjithmone  i pozicionuar mire dhe nderhyn ne momentin e duhur.

lojtaret e bajernit lojtaret me te mire gjermane ne kete kupe. perveç atij gotze qe ja re menia per lojtar te madh, me ate koke pederasti.

Blitzkrieg-u eshte ruajtur per pjesen e dyte shtese.

arbiter mizerje

o arhentina luhet me kembe jo me grushta

argjentinas bq, po tregojne nga ana e tyre me keqe

ah, se desh harrova: arbiter mizerje

ja u gjeten gjermanve me duket.. meqe  iken shpejt italjnet,  u vune nje arbiter italjan..smiley

fillun shqelmat loje e piset e argjentines 

Hajt shnet

gööööööötzeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Merkel u ngrit ne kembe, gol.

uuuhuuuuuuuu... goooool! 

Maje mrena aregjentina! smiley

 

gooooooooooooool

gooooooll

gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

Gotze

bravo Gotze.. e beri golin tamam ne momentin e duhur.. argjentina  me faullet e shumta donte ta conte lojen me penallti..

Uh te dhjefsha mjekren o portier

 

tani zberthehet argjentina

argjentinasit put up a good fight por me gjermanet nje gabim i vogel kushton shume....

2-0

Pune e madhe se si del ndeshja, Mario Götze i sheshoi te gjitha gabimet e veta me ekipin kombetar. Ja kane falur te gjitha!

Fut mer Fiqon

congratulazionen !

mbaroi

2-0

smiley

Kampionnnnn !!

Brravo. Ndeshje si per finale; goli i shkelqyer.

Mezi mo fitun! Nejse goal I bukur ai. Good game! 

urime aka gradulation.smiley,  gjermaneve!

Amanet Shkodren sonte, ishalla ka dale jashte qytetit Agroni.

Kaq ishteeee smiley mirupafshim dhe pas 4 vjetesh tani smiley

perfundimisht messi s'ka qen,s'osht,dhe s'ka per tu bo  asiher si maradona.

jetojme kohe demokratike, te gjithe e mendojne veten me vlera te jashtezakonshme. ne kohe te vet, maradona bente ligjin te argjentina. mesi eshte thjesht mercenar, dhe po si ai jane te gjithe te tjeret.

prandaj lujne me koke ulur.

smiley

Ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooovargjermanieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Oooooooo te dhjefshhhaaaaaaa me i muuuuuuuutttttytttty masin ooooooo te dhjefshaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa te gjith oooooooooooooooooooo gjermaniaaaaaaaaaaaaaaa

Gono, te premten do shkoj ne Mynih.. ke nevoj per ndonje suvenir, me thuaj...

me ne fund i nxorren lotet dhe gjermanet. fisnik deri ne fund.
bravo Gjermania, ekipi me solid ne botror.

ekip qe s'falet te zoti, kur bejne gol. dhe zoti i ndihmon, se nuk e marrin per budalla.

Ka lezet keshtu, kupa shkon ne evrope.

nje shqiptar kampion bote, per tu cilesuar.

Kush ka qeru qepe qe ne mengjes se s'po me pushojne lotet!! Ooooooooooo, uber alles!!!

I paska bo me qepe tullumat Fiqo.

Une jam me dojcat, ore, Fiqo s'i kishte bere per ne tullumbat. Ose i ka cu ketyre inglizeve te lodhur siper meje. smiley

Po pra per "armiqte" i kishte bere, pavaresisht se i hengren vetem nje kete radhe.smiley

Do t'i kete hedhur shume sheqer, Fiqo, i palosi me nje! 

54,74,90,2014.gotze direkt ke dashnorja shkoi.do ket fuqi sot apo do dali huqsmiley

Naten e mire Argendis, kalofsh mire

Finale koti,po te kishte dale Hollanda po.ose me mire kolumbia ose kili

Ekipi qe do mahet men deri sa te vdesiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

Nuk e pashe kete ndeshje, piva vere pas birre dhe birre pas vere per ta ngushelluar veten qe Gjermania e qelbur  do fitonte. E dija qe do fitonte sepse Gjermania eshte Gjermani, por ne nje moment te papritur, pa vetdije, solla koken tek ekrani dhe pashe ate gol qe u shenua! Rrenim kozmik! Vdekje shpirterore...!

Neser do shkoj te bej pazar atje; te blej duhan dmth. dhe ai qelbesira tek dyqani ku do shkoj me siguri ka per te bere nje koment debil si idiot qe eshte!

Fuck you Germany! smiley

Problemi eshte se heren e fundit qe shkova m'u thye takja e kepuces dhe bleva nje pale pantofla me flamurin gjerman ( te lira... 2 euro...), por jane aq te rehatshme sa nuk me behet t'i tres! Dileme! smiley

Edhe njehere: Fuck you Germany!!!!

qetesohu moj xhane eshte thjesht sport , lujne dy vende te huaja.ne si shqipo have no dogs in that race, well we have only onesmiley

Nuk e di... Mbase eshte thjesht nje irritim i pergjithshem qe kam per çdo gje gjermane, fitore apo jo...

ç'te kane bere gjermanet moj korbe, te kane vrare gjyshin kohen e pushtimit ?

Te isha ne vendin tend do te matesha para se te shkruaja! 

nuk qeke per lirine e fjales si duket.

smileysmileysmileysmileysmiley

sa bjonde paskan hy n'fushsmiley

Fiqo merr cmimin petlla e arte

po mire o vlla, pse ja dhane Messit  ''topin e arte'' keta..?!

ti thu t'i binte ndonje pike atij

per çdo fanelle te tij te shitur, fitojne pare. 

e pastaj kujt t'ja japin ? 

se meritote topin e art messi,e meritonte muller.ene fifa u ka bo politik,e ngushllun ene argjentinen

nuk fitoi prej muller gjermania dhe pa te do kishte fitu. ndersa argentina deri ne finale erdhi prej mesit. pastaj nuk shifet nje lojtar me shtate ndeshje. mesi e meriton me shume se dikush tjeter se eshte me i mire si lojtar. dhe me i njoh nga publiku.

Pavaresisht se na i mundi Brazilin aq keq, Gjermania e meritonte, ishte skuadra me e mire, keshtu qe urime Shkodres dhe Gjermanise per kupen!

kush iu ka thane shkodraneve se shkodra eshte pjese e gjermanisesmiley

Deshe te thuash Gjermania pjese e Shkodres?

Shpresojme qe Italia mos plase marazit nga zilia.

gjermanet duhet te ndalojne ne shkoder gjate rruges per ne berlin te na kthejne respektin smiley

Messi me ato faulle qe gjuante  meritonte cmimin ''topja i arte''.smiley

po nejse,  Messi eshte lojtar me i mire per Argjentinen,  por jo  lojtari me i mire i ketij turneu.

ne fakt e meritonte robben, per gjithe turneun, por thjeshte per faktin qe ishte prezent ne finale (vetem prezent ama) ja dhane messit. Akordimi me vari leshte i nje cmimi ndonjehere. kjo tregon qe blatter eshte legen i perhershem

po pra po fakti qe nuk e kaloi dot argjentinen ne gjysfinale e demtoi.  

Ka humbur shume pike Mesi sot... jo vetem qe s'eshte si Maradona dhe Pele, por as si Zidane dhe Ronaldo(braziu) nuk eshte.  Edhe ne humbje tregoi qe eshte kalama i llastuar dhe jo lojtar i madh.

çfare doje ti te qante ?

Jo por te sillej si profesionist nqs pretendon te jete lojtar i madh. 

si sillet nje profesionist kur humb ?

Sic kam thene me lart--- me dinjitet! Por nuk e kam thene per ty, se s'te kam ndonje sqarim borxh ty une me kupton? Ka thene mendimin tim pa i pas borxh shpjegim ndokujt.

Ministri zgjebs i rendit na paska zone bulevardin, duhet te jete tifoz i italionve klyshi

boje i xhiro nga Shkodra smiley 

fishekzjarre ne Shkoder... Jermeni i funit nuk paskish ik noihere nga Shkodra, ish mecef e kish punu fort per 75 vjet rresht. 

Palacolleqe, turp i botes. Tamam gomere!

kjo tregon qe jemi popull tolerant. na  i ngrit vlerat. ne france nuk i lejojne tifozat e vendeve te tjera te festojne.

Urime Gjermani! 

gjermanet jane aq raciste sa dhe bluzen e kane zgjedhur ngjyre te bardhe

Gjermanet raciste ? a c'ja ke fut kot .

kam dewgjuar qe pasi e mundi italia gjermanine filluan te fa;limentonin restorantet italiane ne gjermani ngaqe nuk frekuentoheshin me

 

fatkeqsisht e kane tregu me vepra. 

shtoj dhe qe çdo popull eshte ne baze te tij racist (thote nje filozof francez ne mode), po nuk i shkon racizmit deri ne fund, deri sa ta bej sistem vlerash ose teori siç e beri gjermani. 

O Teutoneeeeeeeee, O Bradddddddddddddddd, O Fiqooooooooooo, O Goniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

smileyKateeeeeeeer!! smiley

Puthma nipin.  Away jersey eshte kuq e zi.  Gati per t'u porositur me 4 yje.  24 vjet duke prit!!!!

smiley      smiley

E pranoj,ky eshte ekipi me i mire i te gjitha koherave.mezi shkoi dy here te porta e ketij ekipit me plehre te te gjitha koherave,po ahkoi ama

ca kishte aty per te numru,se nuk e mora vesh?si e deduktove qe eshte ekipi me i mire i te gjitha koherave?e kam thene,Argjentina luajti 120 minuta dhe nje dite me pas,dhe ishte pa lojtarin numer dy,Gjermania beri stervitje.smi tregove pak ato statistikat e Argjentine holande,apo edhe aty me statistika fiton holanda?
ps.kur u bo ene bytha e shqiptareve me u tall me Kinen,vaj medet

Jo, me fakt ate "ca s'bo vaki ne kine" nuk e kisha nga vetja, ma tha nje kanadez, po varja thuj

E mire,se u pataksa,thashe mos kishin fillu shqiptaret me shfaq superioritetin e tyre si race.

Jo jo, rri i qete nga ajo ane, aq me shume qe ky diskutimi i nje race superiore mbi nje tjeter mua me duket i tejkaluar qe para 70 vjetesh

E mire,u kthjellu edhe kjo pune.Vetem nje gje mbetet e paqarte per mua:ti je me Holanden apo me Gjermanine?Apo je me ke te fitoje?

O shyqyr o shyqyr, se me lane pa pi German Pilsner qe nga ndeshja Bayern- Real Madrid. O Fiqooo, o Goni me Sam Adams e kam pa ndeshjen.  

ej..me ter men do dalin robt me makin se fitoi jermoni? ahahhaha

Po ca pret prej shqipove?!! Dhe me flamura biles. 

smiley po ku i gjeten .... jalla, cer karikaturash

do tallin prap trapin anglezt...vendi me me shum benca, tashti do dali vendi me me shume tifoza dojc

ej, po na e moret erzin mer

Kush do talli trapin? Anglezt? Who the fuck are anglezt? Morra ... dhe jo vetem ne futboll smiley

Sir David Beckam kishte thene qe Argjentina fiton 3-1, o Swed. smiley 

anglezet jan robt me me shum humor ne bot..

apo si tifoz I jermonit do thush qe jermont kan mo shum humor? smiley

Ka ardh Viti i Ri me dt 13 korrik kete vit smiley

Frankfurti dhe gjith Gjermania po ndricohet nga fishekzjarret dhe rruget jane mbushur me njerez qe festojne. smiley

Ndeshje e forte, fitoi ai qe e meritonte me shume! smiley

S'ka me vit te ri kinez, Gezuar Vitin e Ri gjerman! smiley

Urime o tifoze allemanje! 

Tifoza me idiote dhe me pordhace se keta te gjermanise zor se gjen.

Gjen gjen, me bolet jane ata qe jane kunder gjermaneve

me bole se kta qe ngazellehen me bolet e gjermanit un s'kam pare smiley kisha ca tifoze te gjermanise ne lokalin ku pash ndeshjen dhe ma shpifen.ky ishte kampioni reflektimit dmth.

O spiritus, o xhan!

 @ swed, there was blood and there will be festime!!?

Me pelqejne shume tifozet e italionve keto dy kampionatet e fundit smiley Se e di ti, ata bohen dhe me Zanzibarin po te luj kunder gjermanve smiley

Jo me, do dalin republike e pavarur se i jane qep "patriotet" pse dalin e festojne kur fitojne gjermanet, do shpallin "republiken e sportdashesve" vetem qe mos ti cajne me trapin keta qe po derdhon gjak per vatanin smiley

Urime gjermonve dhe te na han mune ata qe sna duan. E kane nga inati.placin ishalla

Meqe po flisni per obligacionet e CO2, me cilen skuader ishte tifoz Pjeri?

stat interesant, pas titullit te trete per te fituar te katertin brazilit, italise dhe po ashtu gjermanise u jane dashur plot 24 vjet.

brazili 1970 - 1994

italia  1982 - 2006

gjermania 1990 - 2014 

 

Pykat perdoren per krisje; jermeni perdori topin. Me te bashkuar shoke.smiley

Danke Deutschland Sie sind die besten

Portugalise 4, Brazilit 7, Argjentines 4.

Pranej jane kampione bote!

eeeeehhhhhhh

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).