172 Komente

Fiton hollanda

Nese Hollanda hyn me synimin per te qene me agresive ne mesfushe,ndeshjen e zgjidh qe pjesen e pare,sidoqofte per lujtaret e skedinave; 1sh-1sh. smiley

Mendoj se eshte nje ndeshje qe do shkoje ne shtese, kualifikimi eshte i hapur deri ne fund per te dy skuadrat, Holanda ka me teper pervoje dhe ndoshta do jete ajo qe do vendose ne mbremjen e sotme. Gjithashtu mendoj per bastevenesit se ata nuk duhet t'u shkoje ne mendje 1/1..Deshiren do e kisha te madhe qe Kosta Rika ta kalonte kete tur, ata jane simpatike te vertete ne loje dhe jane skuader mjaft e organizuar, forca e tyre eshte loja ne bllok.

Nuk shkon ne shtese.Costa Rica ska me rezistence,e provoi nje here me grekun dhe i rane baterite.Eshte e vertete qe eshte ekip i organizuar,te prish pune,por Hollanda do e mbylli brenda 90 me kualitetin qe ka.

Kosta Rika  padyshim nje skuader shume e mire e cila arriti te dale e para ne grupin e saj duke i mundur e lene prapa emra te medhenj.. do te thote qe eshte nje ekip cilesor  qe  aspak nuk duhet nenvleftesuar....

nga ana tjeter,   kualifikimi i veshtire  me Greqine  nxori ne pah  ca shenja lodhje dhe njefare ''ç'organizimi''   te kesaj skuadre..  kjo eshte karakteristike e ekipeve  te ashtuquajtura te ''vogla''  qe  japin gjithcka ne fazen e grupeve, ose nuk dine ti administrojne  mire forcat  per nje turne  gjate.. kete e pame cik edhe  te  Kolumbia dje pershembull.. pra sa me larg shkojne keto lloj ekipesh ne turne, aq me te renda behen kembet e futbollisteve  rrjedhimisht edhe loja behet me dobet...

sidoqofte, besoj se  Hollanda mund ta marre kualifikimin  brenda 90 minutave nese qe ne fillim luan lojen e saj tradicionale me 3 sulmuesa..  sulmi eshte reparti me i rrezikshem i Hollandes,  lojtare  cilesore , ata te krahut  teknike dhe shume te shpejte, te afte per te kercenuar dhe perhapur  konstant panik  te cdo lloj mbrojtje.. edhe per te bera gola, kuptohet..smiley

 

Per finalen e 2010 Hollanda mori hak ndaj Spanjes, per finalen e 1978 do rrafi Argjentinen ne katershe, ndersa per finalen e 1974 do rrafi Gjermanine ne Finale!

Bast 1000 Eu po nuk ndodhi keshtu smiley

 

Duhet te fitoje Hollanda mendoj sepse si skuader me ata lojtare qe ka eshte fizikisht me e pergatitur. Kosta Rika nuk ka me fuqi te vazhdoj. U pa Greqine qe Kosta Rika e dorezoi lojen qe ne minuten e 80-te... ishte vetem dobesia e Greqise qe nuk diti te shenonte dhe sulmonte me mire. Thjeshte mendoj se jan te lodhur prandaj edhe sdo te kene fuqi te vazhdojne, megjithate kurr nuk i dihet sepse po bene loje shume difensive me ndonje kundersulm yrra berdyrra cfar nuk ndodh.

Me nga nje te verdhe: DeVrij, De Guzman, Blind. Kosta Rica paska nja 7 me te verdha midis te cileve Tejeda, Navaz, Ruiz.

Di Maria dhe Garay andej nga ana tjeter. Po ashtu, Witsel, Dembele, Anderwiel, Kompany.

S'diskutohet qe kualifikohet Hollanda dhe kjo ka me qene neshje e bukur, por kupen e ngre Gjermania.

Hollanda fiton. 

Hollanda 3-0. E kam te sigurt smiley

Kosta rika ka sulm shume eficent; ato pak raste qe krijojne i shfrytesojne me se miri me sulmuesit e hidhur qe kane ne perberje...do jete ndeshje e hapur

 

hajt hollanda, rrifi kto porto rikanet smiley

Hollande - Germany eshte finalja. U dha verdikti!! 

Uuuuu.. Lu Kosta Rika e Gonit tashi.

opo do ti sistemoj Hollanda te gjithe keta..  Kosta Rika, Kosta Barka, Kosta Kamberi..smiley    ''Kosta u ngjall prifti''.smiley  (kete shprehje vetem vlonjatet e vjeter ja dine kuptimin).smiley

Padiskutim Belulo, padiskutim. smiley

po po, sidomos tani qe pashe formacionin... padiskutim!!!   shoh qe Hollanda sot do los ne sistemin e saj te njohur me 3 sulmuesa,  pervec V.Persie  dhe Robben sot luan  edhe Depay..smiley

What's happening Belul? Duhet te kishin score by now !! 

Po po posi jo? Duro der nga min 60.

Belul, c'thone statistikat? Kur, kush, etj. ?smiley

Ate aktorin mire e keni? Do bej ndonje zhytje polumbari?

po mire mor burre qe u paska mbetur mendja te zhytja.. po kur morri zvarre gjithe ekipin e Spanjes,  e plot aksione te tjera,  nuk u paska bere pershtypje fare..?!.smiley

po ja qe hilet mbahen mend me mire se trimerite. Edhe Odiseut kali prej kompesate i kujtohetsmiley

Kosta Rika smiley me Hollandën është si krhasimi Mamlukëve me Kalorsit Francezë .Një deri tre musketer apo kalorës mamlukë  dalin kurdoher fitimtar ndaj Kosta rikanëve.

Një ekip( eskortë )  si Kosta Rica del kurdoherë fitimtar ndaj ( escortës ) Mamlukëve Hollandezë ...dhe kjo do ndodh në se Hollandezët e vlerësojnë veten jo EKIP por kalorës mamlukë smiley

Trajneri Holandez deri tani është mbështet në " Mamluk " ndryshe nga K.Rikani që mbështet në Ekip !  Megjithse anoj dhe dëshëroj nga Holandezët , pëprvoja Greke diç tregoi që mund të mësojnë Holandezët ! Ndryshe ....Valixhet dhe këta !

fiton hollanda kampione bote

 

Çne Hollanda me te bardha?

I mocmi ka thene, kush nuk ben gol, ha golsmiley

Nuk ishte Faull !!! Arbiter idiot.

Belul duhet t'i beni atentat portieritsmiley

Hollanda duhet te dali, eshte nder per boterorin. 

Kosta Rika po has ne veshtiresi me Hollanden.

Fiqiri, m'duket se eshte e kunderta, Hollanda po has veshtersi me Kosta Riken, se Hollanda eshte ekip i madh me emer ndersa KR ekip i vogel qe tani doli ne skene. Te gjithe 90% presin te fitoje Hollanda dhe kjo eshte llogjike. 

sa dobet si nuk gjuajten nje her porten, 20 sekonda kishin topin ne fush te kr dhe nuk tentuan te bejn nje gjuajte. 

Hollande leshi  , turp qe kane ardhe deri ketu .

Thone qe Beluli po ben nje telefonate urgjente me Blater. smiley

Duhet te fitoj Hollanda!!!  Let's go Netherlands!! Eshte turp me u stermundu kaq shume me Kosta Riken. 

Dhe kete quajne futboll deri tani?! Arbitri jep faull mbas nje minute.

Une vazhdoj e cuditem perse nuk lejojne dhe golat me dore.

S'ka ca me bo dhe Blatter mo , deri ne Uzbekistan ka shku me ja gjet Arbitrin Hollandes  smiley

Kosta Rika po shtrihet shume ne fushe tani pjesen e dyte, kjo dmth qe do hane gol shpejt

Hollandezi fluturuessmiley

Ne se nuk shtrojn;e lojen vane dhe Hollandezet tek Rasti .

Rasti eshte Mbret ne Futboll ! Ne se nuk e kap dhe Hollanda qe po e turperon edhe Kosta Rika , keta mbeten Tulipane Pink per tere jeten...pas kesaj ndeshje 

arbitriiii

Hollanda po e perballon mire presjonin.

Campbellin do e ruan per kunder Argjentines.

Ky numri 11 i Hollandes, alamet lojtari.

Ishalla e merr naj klub i mire, ta zhvidhoje si talent

Po te kualifikohet  Kosta Rika sot, kush e di c'behet ne San Jose, jam i ndare mes entuziazmit per surprizen dhe deshires per te patur Holanden ne 1/2 finale.

kosta rika po luan me mire ne pjesen e dyte, Holanda si gjithmone me mungesen e vendosmerise dhe lojtaret qe nuk e shohin dot me sy njeri-tjetrin.

Lazarati kishte mall pa hile. Kushedi ca lesh bari tymosin keta mullixhinjte tani.smiley

Po na bejne te vuajme smiley

Imagjino sa dobet ka qene Spanja smiley

Belulo, do i thush van galit ta nderroje ate van persin apo te merrem une me kete pune?

Futi bahçevanin e hotelit smiley

I mbarun futbollistat e liçensumë.

Ka met me bo gol arbitrismiley

theatrinosmiley

Goal 

So close! 

Zoti paska vendos me kompesu per hilet e arbitravesmiley

Vetem me hile qe s'po bo arbitri, po te bote me hile nuk do kishte dhene 20 pozicione jashte loje per hollanden

ai faulli aty qe u gjujt ne shtyll qe balet i paster, per ato te tjerat gardelina nuk cicero kot

Po te mos ishte faull as ai dmth qe ne futboll lejohet dhe kickboxi

smileyi kan bo magji

Ollanda po mundohet ta fitoje ndeshjen tani

Nuk dashka me hy smiley

ca gjynofi keni bo mer Belul?smiley

Hollandes i takon te fitoje

 

Oooouuuç.

 

Kaq qe filmi , 0 me 0 per 90 minuta  ,pjesa e pare e shteses 2 me 0 per Hollanden , e trukume .

he c'na late ketu

tashi pervec Koqe Rikes, me shume po lozim kunder ansorit kinez nga Kirkizstani qe na mbyti me pozicione jashte loje.. edhe vet dyshon kur i jep ne fakt, nuk eshte i sigurte, por i jep.smiley
nderkoh arbitri duhet ti jepte kartonin e dyte te verdhe mbrojtesit te majte qe pengoi Robben.. pra te kuqen!

sidoqofte, eshte nen kontroll 2-0 per Hollanden ne shtese!

Jo jo Kosta Rikes kot me i rone ne qafe smiley

Anesori s'ka faj fare, ky van persi o eshte komplet idiot o ka nevohe per syze, nga 11 jashte loje 9 jane te atij debilit

Po u kualifiku Rika gradohet ne Rosesmiley

Spaska qen aq keq italjoni hë po kesaj çi thua

Çka per ta kap naj plum qorr hollanden smiley

Penallti smiley

Pothujse penallti mor o arlbitri.

Beluuul penalltiiismiley

Hajt se jua merr hakun cinezi

Kosta Rika po e con per penallti. Ka me fitu aty. Lol 

Jepini nji pushim per uje hollandes

smiley

prekje me dore smiley

Aha domethene Gjermani-Argjentine finalja

 

Albitrimi yll smiley

pa lezet po fitoi crc

OOOOOOOOOHHH, NO!

S'ka te boje fare , Nard Ndoka e takoi dy here dhe si perfundim as gruja vet s'ja dha voten.

Topi i dyte futet ne fushe arbitri fryn syte.

Me dy mbrojtesa Hollanda , ha gol .

Aha Brado, Kostarika s'bo gol sikur 250 minuta te tjera te kete

swedo smiley

iku hollanda nuk fiton dot ska lojtar klasi qe te shenojne kur i vjen rasti. 100 korne asnje skan kapur lojtaret e hollandes

Po hec o daço se na felliqet, qiteni atmutth goli

boboboboo ...keta jane te frikshem ne penallti 

I nostri molestatori kostariceni ci hanno fatto orgoliosi fin' addesso...forza italia

S'ja mora qe s'ja mora vesh llagapin ketij portierit Hollandez.

E kuqe mer zagar

nuk qe per te kuqe , syte desh i nxorri.

Me mire te kishte fituar greku, ate e hante kollaj Hollanda

 

ti je i vetmi qe se ke kuptuar hollanda nuk e meriton fitoren me kete loj. me mir ti rrasin nje ata

 

he mo tallesh

 

Tulipan te kalb qe ne rrenje.

E lane lojen hollandezet. 

Po kjo c,qe ? Trajneri K.rikës i ofron Ruben të luajë me K.Rikën se me Hollandën nuk ka vlerë .Deri s ai ka mbajtë shpresat tek Huntellari nga Devolli me porosi "dëmto portierin të jemi të sigurtë për penalltinë "smiley

Trinitrinat për Hollandezët smiley

po ndrrohet portieri i hollandes , osht bo telef smiley

He's better per penalty kicks smiley

E nderroi portierin hollanda smiley

e hengri hollanda tani.

Kot e nderroi portierin, ky i riu do kete me shume emocione

Tmerr do jete te kualifikohet me penallti nje ekip destruktiv si Kosta Rika

Portieri i Hollandes do prese 2. Nuk e di sa do humbe vete Hollanda.

Tani qe humba leket une ishalla eleminohet Hollanda.

Do kontriboja te zhduket kjo skuader e shemtut.

Nuk ke faj Komentus ...Lexoi sa kan Hum këtu me Hollandën Të gjithë tifozë pa pllaka ..smiley

Megjithatë Hol ...kualifikohet . Ka më shumë eksperiencë për penalltitë !

Paske harru Kosta Barjaban Belulo smiley

o Fiqo, paskam harruar edhe ate mjeshtrin e gjuhes, prof Androkli KOSTA-llarin..smiley..smiley

portieri

Do ta kap topin I ben presion ky portieri I ri smiley

bravo portieri

HHHHHHHHHOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLAAAAAAAAANNNNNNNNNDDDDDDDDAAAAA

Per hajer Argjentine.

Shyyqyyyr

portjeri!!!!

Great move qe nderroi portierin. 

shyqyr qe kaloi hollanda se sdo kishte lezet kosta rika ne gjyse finale me Argjentinen. Holl - Arg eshte me e bukur.

Uffff ca clirimi. Para per nje finale Gjermani - Hollande smiley

Kete Hollande e palos Messi. Keto rikat s'dishin me bo gol.

Finalja o brazil argjentine, sic dhe duhet te jete.

Germany- Netherlands eshte finalja. Leri llafet tani. Lol 

Argjentinen keta do e zberthejne, se ata nuk jane si Kosta Rika qe lujati vetem per te shkaterru lojen e Hollandes, ata duan te luajne lojen e vet dhe per Van Galin eshte me e kollajte te ndertoje lojen. Ndersa ne per Brazilin kemi respekt, do fitojme vetem 3-2 smiley

"Ne"? Mos me thuj qe je me hollanden mer? Bo ca fati te keq paske pas si tifoz!!! smiley

Sot fitoi ekipi me i mire nga keto te dyja cuna.

Tani per rastet qe krijoi e meritoi Hollanda, se KR seshte se beri ndonje loje, fati sdeshte qe te hanin gol dhe iku me penallti. Ama ai nderrim i protjerit qe levizje shume e zgjuar, mesiguri ka pas per detyre te mesoje krahet e lojtareve per nje situate te tille lol.

3 her shtylle...125 apsajta....ca me bo mo hollanda

Van Persie jo shume ne forme sot

Ftesë ...Kreu i PPU ( përjashtuar fshesaxhijtë si Gjëmbi e Xhibolja që fatmirësisht nuk janë ndier për këtë eveniment Botror dhe nuk kanë përse të shprehen smiley rhem se duhet të mbajë një evidencë për të ndarë një çmim si parashikues .

Kush Fiton gjysfinalistet dhe kush del në finale ...smiley

Hollanda lujti me dy portjera.

Po prap shume klas tregojti Hollandae sot, shum ekip i fisem, ta jepshin pershtypjen qe ishin pergatit edhe per ne rast humbjeje.

hajde te degjosh V.Galin tashi..  ''i kishim marre masa per te gjitha  opsionet qe mund te merrte ndeshja... kishim plan A,B,C,D etj...smiley    nderrimi i portjerit ishte mirestudjuar me perpara.. penalltite nuk ishin rastesi etj''..smiley

Edhe ka te drejte.

Mos te harroj ti çoj i tuf lule Robbenit, se pa ate Hollanda do kishte qene 

po, ka te drejte!   sot besoj eshte habitur gjithe bota qe v.Gaal nderroi portjerin ne minuten e fundit shtese..  levizje e papare deri tani. mirepo  ja qe ky portjer eshte me mire ne penallti se ai tjetri.smiley  

keshtu thone statistikat, thuaji  Tirona-4-ever..smiley.smiley

Gjithe bota sot ishte ne plazh, se e kishin flejt mendjen, kosta rika mooo, edhe pa pes lojtare, edhe pas marshimit te gjate smiley

Po na duall ndrysh

po nuk duall ndryshe  per merite te Kosta marikes o Fiqo..smiley     nuk e  kishte mendjen  Perendia, besoj, po flinte gjume..smiley

Sa ndrrime i kishin ngel hollandes se po mos te priste penalltine e pare ky do e hiqte edhe kete. Boooo Hollanda ka studju kosta riken si i gju penalltite, keto na turpnun Evropen mo keq se italia, italia te pakten  e majti 1-0 deri ne fund simas planit nuk e la me shku 2-0 per kosta riken.

Gono,   he se  duhen edhe keto lloj ndeshjesh..  dmth fitorja e marre ne kete menyre, te ben te forte mentalisht..  kur kalon te tilla pengesa  dmth edhe vet Zotin, ca pret  pastaj nga  pengesa  si Argjentina e kushdo  tjeter qofte ne finale..smiley

Belulo, lesh me qime statistike, dmth ky s'eshte portier fare penalltish me statistike, ne 20 penallti s'kishte prit gje ne kampioniat. Trainierit bravo i qofte qe kunder statistikes e kishte stervit vetem per penallti. Gjithashtu funksionioi dhe aspekti psikologjik, gjoja po fus supermenin, dhe i frikesoi rikat, apo s'u fliste dhe portieri para penalltive sic bejne boksieret. Nejse, ra daci ne kos thuj, se po te mos ecte do i thoshin ca trap trainieri. smiley

Te shofim sa do t'i punojne "formulat"* kunder talentit te Messit.

* Vertet trainieri dhe dy ndihmesat gjithe lojen mbanin shenime. 

PS. Penalltine mjafton ta fusesh ne kuadrat dhe ta gjush fort fare. S'ka bir qe e pret. Mos ia thuj tranierit kete "sekret."smiley

te te korigjoj pak o analist i madh sportiv, nuk eshte e para here qe nderrohet portieri ne situate te tille, eshte hera e pare ne ndonje boteror dhe sa per ate fare portieri duhet te dish se ne kamponatin anglez, mavria nga 20 penallti ka pritur vetem dy. Ishte nje levizje mburracake e Van KALIT qe i ndihu fati..

Sa palloi Italine kjo kosta rika se gjo tjeter sboni,, si pata te ngordhme kan lujt, prit se do fitote me penallti sot, hic

Klasike fare:

Brazil- GJERMANI.

Argjentine- Hollande.

phiiiuuu.

Na bon me pa edhe neshjen per medaljen e bakrit smiley

Te premten duhet te bejne edhe nji minikampjonat tjeter Itali-Spanje, Angli-Ibrahimoviç.

Tu jepet dhe nji shanc.

Edhe Portugalia se eshte e forte eedhe ajo

Kush?

Eshte ekip qe slu bejsboll, lu vetem futboll nuk ka si te mos ta kesh nigju.

Oooo poosi jo me. Ka qen nji portugez qi knote gjithmone ke RTSh ne kohe te Dulles. Spo me kujtohet emri.I ngjate pak TTershanes, po llafet sju kuptojshin.

.

E shef o Gono qi ishim me fat, i ra e lehte Gjermonit, me Francen smiley

Po, por neve na lodhi Franca, e majti fort deri minuten e 15, plus qe Nojerit ja moren frymen se kaloi dot mesin e fushes.

Arjen Robben- Costa Rica 0-0 (4-3 pas penalltive)

Kur e ze ngerci I golit zorr se shbllokohet hollanda me. Van persi duhej ndrr.
Do u perseriska qerekfinalja argj Hollander e nodhtetetes. Zotat esaj here I bi te jene me arhentinen.

Me sa duket, Van Gaal ka marre persiper ne kete kampionat Boteror te na çliroje perfundimisht nga 3 trauma... e para penalltite, pastaj Argjentina, e me pas Gjermania.

 

.smiley

kosta rika, sic osht shprehja ktu, parkun autobuzin (e ekipit) para portes. dmth, te gjith ne mbrojtje dhe lujten per barazim/penallti.

van gaali ishte i pergatit per penalltite me sa duket; futja e Krulit ishte 90% presion psikologjik ndaj Kosta Rikaneve. Ene radha e penalltive...4 lojtaret me te vjeter te ekpit

pas levizjes gjeniale qe Van Gaal beri me nderrimin e portjereve ne minuten e fundit, enkas per penalltite,  grupi Labëria shkroi keto  vargje:

 

o Van Gaal ku te shkoi mëndja,
   kjo  Kup Bote u bëft  tëndja!!

....smiley

o van gal 

cja bere me drita

kur ja fute ti

pordhi kosta rika

smiley

O Van Gaal c'i pate fat,
njembedhjete pederaste,
O Van Gaal me ato taktika,
zili t'ka dhe Amerika.

He me t'lumte Narciz Amsteli,
specializuar ne atak kardiak,
Mos ki dert se Argjentina,
per te gjithe do mare hak

O van i kalit me koqe te arta,
kaq ti pate mundesi,
Duku prape pas kater vitesh,
ne toke te memes Rusi.

Historia do persritet,
van pas vani e pampersa,
Edhe per dhjetra vite drite,
ne kupe te botes... Opozite

(Grupi i Pilurit)

O Van Gaal gjec belane

Messi te beri hatane

topi eshte rrumbullak

s'ka formule qe e kap

Kupes ere vec i more

dhe Belulin e lendove

smiley

e dinim qe do vinte kjo dite
kish usta per penalltite

ne finale me Van Galin
dushman e gjerman sna ndalin...smiley

..smiley
 

ty te rrofshin penalltite

nje portier nuk te nxjerr ne drite

ne finale te donim

qe per gola mos agjeronim

smiley

Kosta Rika moj mizore

pak u duke shume na dolesmiley

O Van Gaal me syte ngjyre deti

zili te ka i gjithe mileti

edhe i here per situaten

o Van Gaal.ti mprihe shpaten

ne zemer ngulja argjentines

e drejt finales shko me krenari

gjermanine ne kokerr t'shpines

e kupn'e botes ta cojme ne shpi. smiley

qe thua ti pjeter, v.Gaal e arriti me sukses objektivin qe i kishte vene shefi i tij federata (KNVB), qe me kete oranje te shkonte ne katershe.
mirepo, tha v.Gaal, "objektivi im eshte tjeter.. une dua me shume"!smiley. "se une, tha, me keta djem...me keta djem, i fus nje care mes per mes Argjentines, dale ne finale dhe aty i fus nje te kafshuar te mire Brazilit a Gjermanise qe te dridhet gjithe bota!..smiley

 smiley

Doll Beluli gjoksin fryre, 

E pe Pjeter c'gol hata?

E pash Belul po lem pash zoten,

si Hollanda bash nuk ka !smiley

Leo Messi,ti je Mesia
Sa hije t`paska bluza me vija
Kupen e arte ne dore kur more
Mallin e Diegos c'na e nxore (Populli futbolldashes)

O VanGal, alenator

mbete me legen ne dor

her te e-ja her te i-ja

ti e di ku pikon shpija smiley

Ne ato maja rripa rripa

Itali, Hollande, Rosta Rica.

Kur filloi kup e botes

Roben djali kish ber be,

sa here dal une para portes

aq here shtrihem per mbi dhe!

Penallti mbas penalltie 

Pa i marr frymen nuk e la 

faull mbas faull e gol mbas goli

me portieret shamata.

 

Dhe Van gali burr i mencem

dal mendoi "mos e nga" 

stimulus e batakci,

na sjell kupen ky ama!

 

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).