Del se vizioni i nazistëve mbi beben e përkyer Ariane, mishërohej nga një bebe hebreje. Imazhi i bebes së përkryer ariane u printua në kopertina revistash, pulla poste dhe materiale propagande naziste. Bebja u përzgjodh në vitin 1935, pas një konkursi të madh, të gjykuar nga Joseph Goebbelsi dora vetë. Por siç po mësohet tanimë, fotoja fituese i përkiste Hesse Taft (e lindur Hesse Levinsons) një vajzë e vogël hebreje që sot është 80 vjeç.

Mami Pauline Levinsons e kishte çuar vajzën për foto tek një fotograf berlinez kur mbushi gjashtë muaj. Kur fotografi mori vesh për konkursin e bebeve, vendosi që për ironi të dërgonte foton e Hessit. Për ironi, kjo foto u shpall fituese, duke e bërë portretin e vajzës të njohur dhe kalimin e tyre për në Letoni, më të vështirë. Pas Letonisë, familja shkoi në Paris, Kubë dhe përfundimisht në ShBA. Fakti se foshnja e përkryer ariane ishte hebreje nuk u zbulua kurrë nga nazistët.

12 Komente

Thone qe edhe vete fuehreri ideal arain kishte gjak hebre dhe une ne fakt e besoj, jo per nga provat qe jepen me kromozome e haplogjene (quhen keshtu apo jo?) por duke bere nje analize krahasimore me himariotet e me disa lab tip bollano qe jane bere me grek se vet greket smiley

shume e vertete.

Urrejtja per tjetrin nis nga dicka qe ke brenda vehtes. 

Edhe ultra-nacionalistet greke te tipit agimi i arte, po t'ju a shikosh prejardhjen jane te tere arvanitas shqiptare.

o fmg, po ku analogjia Hitler-arvanite ketu?!
e para, po te ishte sic thua ti i bie qe Hitleri ta kishte me shume inatin me Austrine dhe austriaket.. e dyta, edhe sikur ta marrim plotesisht te mireqene qe anetaret e Agimit te arte jane arvanite... prape, kjo eshte nje organizate nacionaliste dhe raciste ne pergjithsi, por nuk eshte nje organizate qe u formua me qellime antishqiptare ne vecanti.. bile eksponente te rendesishem te kesaj organizate kane shkruar artikuj ku theksojne faktin qe "shqiptaret nuk duhet ti ngaterrojme me te huajt e tjere sepse ne thelb kemi origjine te njejte".

Bie dakord me ty edhe Beqir Meta, një historian i famshëm - shqiptar, kombëtar nacionalist dhe sigurisht berishist, se kështu është sot "nacionalizmi". Ai shkruan se në ballë të të gjitha pretendimeve shoviniste greke, qëndrojnë arvanitët.

Ne fakt e kane gabim,kjo eshte me origjine zezake.

Mos flisni kot.

Kerkoni ne websitet cifute si Jew or not Jew dhe do te shikoni qe Hitleri ska asnje pike gjaku cifut.Ja po ju kursej une kohen dhe po ju jap konkluzionet:
 

Ever since we started this site, one profile has been the most requested. One name has been searched for the most.

Adolf Hitler.

And for years, we resisted. Seeing Hitler's mug splashed all over our website just seems wrong. And our lowest possible score of zero just seems... too high.

But the requests keep on coming.

And you know what? Why shouldn't we profile Hitler? After all, we're here to address Jewish rumors. And yes, one of the biggest Jewish rumors out there is that Hitler had Jewish blood.

Well, those rumors are totally and completely false. Yes, there are some theories that Adolf's father wasn't his father. Or that his grandmother got impregnated by a Jew. Or that his mother had an affair with Jewish aliens from the future.

And then there are the studies that "concluded" that Hitler might have had Jewish DNA. "Might have". Just like, according to the very same studies, he might have had African DNA. Or Spanish DNA. Or alien DNA? Yawn.

It's all such ridiculous BS. But that hasn't stopped people from trying. Repeat after us: there is nothing there.

We hope you're happy, JONJ readers. And to think, we could have spent all this time profiling Zac Efron or Darth Vader or someone else worthwhile...

Verdict: Not a Jew.

ACDC1, po perktheje edhe per ne qe nuk e kuptojme kete gjuhe barbare. 

smileysmiley

Shkurt Pjer,Hitleri nuk eshte cifut as edhe 1%.

Keshtu e dija dhe une, por seç thone qe paska patur nje dege nga çifutet, thone. 

Ja ate shpegon edhe ajo qe solla me lart dhe thote qe ska asnje gjethe,jo me dege cifute.

Fute ne google translater dhe lexoje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).