Gjermania është kampionia e re e botës. “Pancerat” mundin 1-0 Argjentinën në kohën shtesë të finales së Botërorit të Brazilit, duke triumfuar kështu për herë të katërt.

57 Komente

ja urime gjermaneve dhe tifozave te tyre.

superfuqia e vetme e europes ne futboll. 8 finale 4 kupa bote, 6 finale 3 kupa te europes. 

 

 Skeni parakaluar ende Italine.Pepinot skane nevoje te shkojne 8 here ne finale,1 here duan ata e te bejne gjemen.smiley

pse sa kupa bote ka italia?

4

Ku i kane 4? ? Une 2 di. 1982 dhe 2006.

kane marre edhe nja 2 kupa ne kohen Duçes, qe  e kishte bere Italine xhehnet, mor xhehnet..smiley   kur u loz finalja, ushtaret fashist  trima  te Duces, te armatosur,  rrethuan stadiumin, thone..   jo per te intimiduar apo frikesuar kundershtaret..smiley  por  per sigurine e pergjithshme, si tip stewards , dmth..

Ja po i heqim ato te Benitos, po me dy te tjerat c'te bejme, t`ja japim Holandes per bamiresi? smiley

Kupa bote me 4 ekipe pjesemarrese dhe anglia qe.smerrte pjese se i quante amatore, pasi.vete kishte lige profesioniste qe ne 1880.

Me qene realist per Futbollin e koheve moderne duhet me i numeru nga 1950

Nuk osht e thone te kesh men e dije sot mer Dalip. Te mjafto pak uiqipedia. Si ne 34-n si ne 38-n si 54-n me 16 skuadra ishte Boteori. Anglia ka qene eshte dhe do te mbetet nje ekip i dores se dyte ne Boteror. Itali, Gjermani, Brazil, Argjentine, Spanje, etj aty i kishe.

Po me qe nje tifoz pa asnje yll na kontestoi kupat e para qe ka fitu Italia, une do i lutesha te gugllote pak se me car flamuri merrte pjese Gjermania ne ate Boteror. Masnej mos u rraf gjo prej ushtarve te Duces Gjermania nga Cekosllovakia, apo Hollanda nga Zvicra.

Pse nuk shifni si e fitoi Gjermania Boterorin e pare ne 54-n? Pasi u rraf 8-3 ne grup nga Hungaria dhe pasi kish honger 2 petlla ne 8 minuta ne finale e ktheu lojen ne nje terren te papraktikushem nga shiu dhe, sic eshte pranu edhe nga vete mediat gjermone, ekipi ishte nen efektin e dopingut. Thuji shyqyr qe Hungarezet nuk jane si Moratti qe ble kupa te perdorme se ne 74 do e kishin fitoren e pare.

Saraço, E kishit zgjidh punen e sulmit, sec ishte nje mavri kroat qe do bonte 30 gola per nji sezon tek minjte e bashkise..smiley

O Kuqo per car po flis mer shoku se nuk po ftillohem. Se jom haperda aq shume me tifozlliqe une sa nuk po di per cilin ekip e ke llafin.

Sulmus kroat te minjte e bashkise une di vetem Pejic qe 30 gola ne sezon nuk i ka bo as ne onderr.

Tomislav Bushiç

Te wikipedia i lexove keto ti?

Anglia i ka msu futbollin gjithe botes perfshire dhe pepinot. Kupa bote tamon fillojne nga 1950 e mbrapa kur  filloi futbolli modern. Atehere lushin me top volejbolli. Nejse si rekorde jane vecse si atehere si tani italianot hilacak kan qen e kan mbet. Nderrun 6 lojtare me argjentinas per te fitu ndeshjen e perseritur.

Italia vetem me 1994 mka pelqy. 

Nejse mvjen mire qe te gjithe tifozat e pane finalen dhe se kush e ngriti kupen. Kjo do msoj dhe nje brez tjeter me qene tifoz vlerash te lojes se bukur dhe nje sportit te paster. 

lojes se bukur dhe nje sportit te paster. 

U bere armik me lotosportin me ket fraze smiley 

mire shume. u shtua dhe nje yll ne fanellen e gjermanit. bukur. e merituan kupen.

Jo per tifozllik, por e meritonin. Ne fund te fundit, aty qe mejdani per te gjithe perfshire Messin etj. 

Ku jane ata tifozet e Argjentines,se na cane derrasat para ndeshjes.

Gjermania ekipi i pare europian qe merr trofeun,ne vendin ku futbolli eshte fe,ne Brazil.

Bravo ekipit se vertet e meritonte!

Cfare meritonte, ata gjermanet luajten si dikur ne spartiakiadat e kooperativave bujqesore. Cdo ekip tjeter mbreme ate lloj Gjermanie do ta degjeneronte. Ekip leshi.

Ok,ok ke te drejte.

Kane shanc ta bejne ne 2018.

Tani per tani qepeni gojen.

 

3 raste te pastra,ku secili deshtoi....Higuain,Messi,Palacio.Argjentina e kreu perfekt fazen difensive,por nuk finalizoi.E pafalshme per ate skuader qe ka lojtaret golashenus me te mire ne bote.Ndoshta po te ishte Di Maria adapt per ate lloj loje qe beri skuadra,gjerat do  shkonin ndryshe per panzerat qe po vuanin shume te dilnin te loja e tyre.Gjithsesi e meritonin kupen duke pare gjithe rrugetimin pozitiv.

Po edhe Gjermania e tundi shtyllen dhe pati raste.

Kadira u vra ne stervitje,ai qe zevendesoi kadiren u vra ne loje,Gjermania beri dy nderrime te detyrueshme.

Mos na cani derrasat me.

Fituesi nuk gjykohet.

Takohemi ne 2018.

.

 

Giovanni, nuk them se gjermanet nuk e meritonin, por r gjithe bota e pa se mbreme ishin me fat kunder Argjentines, sulmuesit e saje bene gafa te papara, ata duhet ta mbyllnin ndeshjen qe pjesen e pare kunder nje Gjermanie me sulm apatik, te lodhur e mjaft te ngadalte. Ne fund fare FIFA si gjithnje e dhjeu me Messin, top i arte, cudi, ai ishte gati inekzistent ne fushe fale dhe trainerit qe kishte frike ta nderronte. Shkurt ishte nje ndeshje me nivel nen mesataren me ckemi pare ne kete kampionat..

E kam ne sensin e performances gjate gjithe turneut....Per kte ndeshje jam dakort.Gjermania po ecte me recetat e guardioles,me shume pasa se goditje ne porte.Tallavitje kot...Thuaj mire qe sberi gol ekipi kundershtar,se do e shikonin kupen me dylbi perpara asaj mbrojte-guacke te Argjentines.

Gjermania kishte shkuar ne finale per te FITUAR Kupen.

Argjentina  shkoi ne finale per te VJEDHUR Kupen.

Hajde mirupafshim ne 2018,se ky kampionat u mbyll dhe Italia si ne 2010 nuk kaloi as fazen e grupeve dhe jo me te shkonte ne finale.

E morem ne 2006, dhe duke pare se dhe sivjet se kaluam grupin do e ngreme perseri ne Rusi..E dyta po na can derrasa shume, me thuaj kur me ke mundur ne nje kupe bote ndonjehere? Ik mer cun se s`je per kto pune..

Skemi nevoje tju mundim neve.

Ju mund Uruguai dhe Kosta Riken. smiley

Kur ke mashen,pse te djegesh duart,themi ne kendejza.  smiley

Kush ka qejf me e pa live festen ne Berlin, le te shkoje ketu

...ose ketu per ata qe skan ip Gjermane.

...ose ketu per ata qe skan ip Gjermane.

tjeter show do ish po te kish fitu Brazili... smiley Keta kane vone Muller me kercy ne skene... smiley 

Enjoy 7 up

Portugalise 4, Brazilit 7, Argjentines 4

Prandaj dominojne boten!

O Gono sa keq te boka 7up ty plako!

smiley sna merzitet 7 up-i, nga nji version te ri vit per vit.

Si nuk duket njoni me dy Gishta lart smiley ke KAMIONI Kombetares .Me grusht nja dy tre veta .Fitore .Te gjith kamuniste keta ? I lexun komentet e Jozefines keta per ne Permet apo HIC !

Hjde gallate hajde!

Edhe fitoren e Kupes se Botes nga Gjermania po e politizoni.

Se c'lodhje ka kjo fitore me nazistet dhe Hilterin,vetem mendjet e semura e dine.

 

Ekip qe i fut nga 4 petlla dhe 7 petlla rivaleve neper boterore ska per te ardhe mo ne jete te jeteve. Jemi me fat qe jetum e e pam kete dite.

Nese Botnorin do e kishin fitu ata te Argjentines,do ishte njelloj si fitorja e Celsit te Di Mateos ne Campions Lige dhe kjo do te ishte triumfi i antifutbollit. Neve qe ket dreq loje e kemi ndjek me aq pasion dhe qe per hire te vertetes, me moshe pasioni po na bierret,nese do te ndodhte nje gje e tille, futbolli do ishte shuj prej listes se pasioneve tona.

Argjentina na dhuroi spektakel ne finale....statistikisht asnji gjujtje ne kuadrat te portes...historike!

Portieri gjermon jo vetem qe sboni asnji pritje por e kishte perqindjen e pasave te sakta me te larte se lojtari me i mire i Argjentines.

 

Une spo kuptoj komentin tat,apo ti komentin tim?...dmth,ironija jote eshte ne mbeshtetje te komentit tim,apo ti s'po kupto ca kam thene une?

Prapë me del në ëndërr
Si një serenatë
Dhe i turbullon mendimet
  dhe filloj shkruaj prapë...

...I them me këngë
Ato që s'them dot me fjalë
 

 

cuditerisht, ktu ne peshk s'eshte deklaru kush tifoz brazilian,ose une s'e kam diktu,kshu qe me ne te tjeret, s'po na intrigo me kete kangen. smiley

efekti i 7 Up- it, pije rrezikshme, ta heq qefin e sportit
 

Gezohu,se ke hak mo xhan! smiley

G eshte shkronja e 7 e Alfabetit.

Emri Germany ka 7 shkronja.

 

Ne shqip s'bje,ne inglizce, po,po s'mund ta marrim per baze. smiley

Kalova 7 male me tulla e 7 gropa me llac, shpirti im din ca hoq, gjermani ta paca borxh

Don't cry Argentina

 

Eva Peron

Futu i tha Jogi Getzes, tregoji botes! Dhe opa Getze topin te gropa!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).