410 Komente

"Ne kemi motivimin dhe pergatitjen e duhur per ta cuar Brazilin ne shtepi!", kishte thene dje ne konference shtypi Jogi Löw smiley

nr 3 dhe nr 10 i Brazilit, nuk lozin sot. me gjasa edhe nr 8 i gjermanit.. keshtuqe per poster te kesaj teme vini nje foto, tjeter, me reale.smiley

Futbolli nuk fitohet me analiza. Brazaili megjithse do kete tre lojtare "te rinj" ne formacion them se e fiton ndeshjen, gjithnje ky ekip ka fituar me Gjermanine + qe luan ne shtepi te tij, eshte ekip me i mire se ta etj etj. E vetmja gje qe me merzit ne kete takim eshte mundesia qe te veje me shtese dhe penallti, duke rrezikuar te mos shohim futboll te bukur. Kjo finale e parakohshme shpresoj ti paraprij finales se madhe ku padyshim besoj se do ndeshen dy skuadra latinoamerikane. Kur s`eshte Italia ta fitoje kush te doje, vec Holandezeve sigurisht!

"Kjo finale e parakohshme shpresoj ti paraprij finales se madhe ku padyshim besoj se "do ndeshen dy skuadra latinoamerikane". Kur s`eshte Italia ta fitoje kush te doje, "vec Holandezeve sigurisht!"

falenderime te sinqerta per opinionin!smiley. fjala jote ne vesh te Perendise, se ty coku te dalin parashikimet!smiley

Per ne do ishte me lehte finalja me Brazilin,por jemi te detyruar te shkepim dhe gjermanet. smiley

Gutenmjes.

 

Fiqo, cke derman qe ste zeka gjumi sot, je me ethe?!smiley. apo te zgjoi ndonje ëndërr e keqe me gjerman..smiley. "sa me shume koran.... koran is gut, gut!".smiley

U çush heret me nxon brumn e petllave Belul smiley

phankouche, me duket se u thone petullave gjermanisht, more zullap.smiley.smiley

Preferoj me shume te ve bast per fitoren e Hollandes sesa Gjermanise...Nuk e di po me duket ndeshje me delikate kjo.Hyjne shume faktore,publiku,albitri,motivimi...https://twitter.com/Alejo__77/status/486...

mire e the: Brazil-Gjermani eshte ndeshje delikate! veshtire te besh ndonje parashikim ketu.
megjithate, mendoj qe mungesa e Neimar mund te rezultoj pozitivisht ne lojen sulmuese te Brazilit sepse deri tani e kishin kanalizuar sulmin vetem nepermjet Neimar, i cili eshte lojtar shume i mire, por jo Supermen.. ndersa tashi do tu duhet te kerkojne per zgjidhje te tjera. pra presim sulme me te larmishme.smiley

Sot fiton Hollandasmiley

Argjentine - Brazil 2-1

Sot nuk ka as shtese, as penallti. 2.7 eshte smiley

Nejmari kish thone qe do dendem me pila e do luj ne finale... kohe per te ngjit kockat kam plot pas finales... xhest sejin....

Ska faj ay. Si fenale do u duket kur te lujne me Argjentinen te Shtunen smiley

lapsus frojdjan me daten... smiley llove futbollin e bukur Fiqo, it uill llov ju bek!

Ps: Tashti qe Pelja ha subway, nga kater ne dite une... smiley

Lavdi Skifter Kelliçit qi na mëkoi me dashurin per futbollin e bukur smiley

ndeshje e veshtire per gjermanet. me duket me pak e tille per brazilin. objektivi i brazilit ishte gjysemfinalja. ca i del qyl eshte. gjermanet e kane objektiv finalen dhe kupen. 

si tifoz i gjermonve  kom frike se do eleminohemi. 

Po ju prenej e humbet dhe luften e dyte botnore, se nuk kishit besim tek vetja. smiley

ne te kundert , LIIB u humb kryesisht per shkak te euforizmit qe i vuri kunder te gjitheve. 

Gjermania eshte ekip me i mire ne funksionim si ekip sesa brazili, si cilesi teknike jane aty aty, brazili ka pak me shume cilesi teknike. por ka me shume entuziazem . ne perfundim golat do te realizohen si rrjedhoje e punes se skuadres dhe cilesive te lojtareve.por ndeshje te tilla vendosen nga raste te vecanta, ku funksionimi i skuadres dhe cilesite e lojtareve i zgjidhin. me se shumti cilesite prandaj them qe brazili ka me shume shanse per fitore.

Dua te fitoi Brazili, por ua kam friken hitlerave.

ti besoj e di, qe lufta e dyte boterore ka 69 vjet qe ka mbaruar, apo jo? smiley

69 vjet! Numer fati! Go gjerman go. smiley

eh....shkon gjuha, atje ku....... smiley

gjermania kete here del kampione bote. nuk jam tifoz i saj, por eshte skuadra me e pjekur. brazili piqet pas 4 vjetesh.

Nuk mund te parashikoj dot sepse pashe qe Gjermania kete vit ishte shume e pregatitur .

do jete ndeshje e forte dhe e bukur per t'u pare . Uroj t'fitoj Brazili se kena vu dhe bast ne pune

pse ta zgjasim kot , Argjentine - Gjermani ne finale , llafet e shumta jane fukarallek smiley

Brad-i, u vendos ne 2 ndeshjet e ardhshme jam tu u bo tifoz me Brazilin!

Rrofsh! U kry dhe zahmeti i Mozes. 

shpresoj 2 ndeshjet e ardhshme, se Gjermania shume e forte po duket. ka per ta fitu jo vetem kete ndeshje por e ka te sigurte dhe kampionatin!

p.s. baj the uej, 'ters' is my middle name.

Fiton Germany. Brazilit I erdhi fundi! Kupa e ka vendin ne Jurop! 

Mos!

Nuk jam ters Jo. Rri e qete smiley

Sidoqofte, e ke zafmet te thush do fitoje Brazili, me qene mrena dmth.smiley

Sot lu Bajerni i Modh sa i modh qe qe je ti, me nji ekip anglez. Bayern is playing away and they always win the away game.

 

 

Brazilsmiley

Do fitojme kunder Gjermënit apo jo, po po po! smiley

P.S. Per te kompensuar mungesen e Neymar sot, duhet t'i bejme presion psikologjik dojcetifozave n'Peshk ne menyre qe fatalizmi i tyre te perhapet si nje impotence gjermanemocionale deri ne Brazil smiley

Eshte ndeshje e paparashikueshme.

Natyrisht deshiroj qe te fitoje Gjermania,qe jam tifoz dhe Hollanda qe te sigurohemi qe kupa shkon ne Europe.

Ndeshja do te varet nga taktikat e trainereve,pasi lojtaret te dyja skuadrat i kane aty-aty.

Ai trainer qe do te gjeje skemen e sakte do te fitoje.

Pastaj ato qe thoni,jo entuziazmi jo publiku,jane pluse shume te vogla per Brazilin,se Gjermania ka lojtare profesioniste qe luajne me Bayernin apo Realin, qe ne shume raste luajne me publik kunder tyre,keshtu qe nuk eshte ndonje hata se publikun e kane kunder.

Nese Gjermania  e ve perpara Brazilin qe te fillim,besoj do ta kete me te lehte.

C'thone parashikuesit, elefande, majmune, oktapode, se peshqit dihet s'kapin gjo.smiley

heshtja flori tironco si gjermane e vertetesmiley

835 thote qy Brazili ka pakez me shume shanse se Gjermania, kryesisht per avantazh te fushes dhe prapanicave braziliane.

Mueller, po s'bone gol rri aty ne Brazil. Meso t'i bish nei teneqje.

Eshte vendos finalja pa fillu kampionati nga Blatter...nje ekip europian perballe Messit....finale Gjermani Argjentine, pjesa tjeter tifozllik emocional.

Ca thu more ca the?!!! Po ti, si kshu kaq i qute?!

ooo po skane bo akoma gola Krosi dhe Shvajstajngeri kete kampionat.

Deri tani të dy ekipet janë çfaqur " Italian" në llogari .Me K/sulme .Jermëni aktualisht i ka më të perfeksionuara dhe me efektive . Kjo do ndodhë.

Ndryshe ? ..Skolari nuk mundet veçse ti drejtohet Fatit !

qi ta morsh vesht zotnia jote

gjermania kampion bote

Low besoj se do fusi Klosen si ujk i vjeter per te  vene ne  pune D.Luizin dhe Danten.E gjithe puna eshte tek mesfusha solide qe do krijojne Ozill,Muller  dhe bombardusi T.Kroos.Nga ana tjeter Brazili ne mungese te Neymarit,do perdori si fantazist Oscar,kurse mesfusha Fernandinho-Luiz Gustavo-Paulinho,pa harruar alternativen Hernanez,kurse si centroavanti kane nje druvar si Fred qe nje zot e di si do e shpoj mbrojtjen e panzerave.

po mire mer, kot e paska Brazili ate Shkollorin, t´ja kishe dhon ti me mire taktiken e lojes smiley Si i kan pas thon Neptun Bajkos kur erdhi prej Italije "Amon o presor, na jep nonji skeme!" smiley

druvarit Fred do i lejme Manuel Neuer qe ta markoje smiley

kurse Hulkun do e bojm zap me Philipp Lahm smiley

Po me mire kishte mare Paton qe mgjths jasht forme ka nuhatje goli sesa kte bicim lojtari.smiley

Ndeshja varet nga traineret.
Nga strategjia qe do te perdorin ata.
Uroj qe Low te perdore mendjen si ne ndeshjen ne Francen dhe mos beje eksperimente,sic beri ne ndeshjet e para.

Oscar-Hulk te shofim... Fred pastaj nuk e ka nda menjen akoma; ta hek a ta ruj mustakun per neshje.

Nejse mo, Luiz e merito me e qit binjakun e te parit me gjermanine.

Do fitoje Gjermania 2-0. smiley. Goli pare do behet brenda 25 minutave te para. Goli i dyte ne minuten 68.

Monda I lexon keto ti? Ehe smiley

Ju urojm shum fat dhe suksese lojtareve te te dia ekipeve.

Kajzeri kishte thon se tifozlliku i Brazilit nuk me shqeteson fare ne kete rast dhe i kishte demonstru gazetareve si ulet volumi i televizorit nga telekomanda .

Shume shqetsuse keto deklarat pa pytje paraprirese Fiqo. smiley

kishin fillu me shit bileta fallco ne Brazil me kenaq miletin se zaten neshja funit mo.
 

Gjermonit mjafton ti gjesh piken e dobet sic ja ka bo sistematikisht italjoni dhe mbytet me nje pike uje, por nuk besoj se Scolar supersticiozi eshte i afte me e bo ket. 

Nuk eshte se italiani i ka gjetur piken e dobet.

Thjesht loja e Italise kur luan me Gjermanine eshte loje sulmuese,ne kontrast me ndeshjet e tjera ku Italia luan me shume ne mbrojtje.

Dhe italianet kur e fillojne lojen me Gjermanine,kane nje vetbesim qe do te fitojne pa problem.

Eshte ceshtje qe i ecen loja.

Ai oktapodi gjigande kish 'thene' se Gjermania fiton sot. lol

aaa moqueca me oktapod... t'knoq!!!!

 

O lali O laliiiii gjermania!

Ç'na moren ne qafe me kete ndeshjen sot.  Na detyruan me saju nje gjasme aksident" na u derdh kafja qe me mengjes mbi kemishen e bardhe", aaaa te lutem nuk jemi presentabel per kompanine me kemishe me njolle. E kshu kshu thuaj.... perfunduam me heineken ne dore shtri mbi kolltuk duke pare  CBC.

Po njeri nga keta mbrojtesit e Brazilit a nuk lun me Bajernin?

Po Dante dhe eshte ai qe ben gafat me Bayernin. smiley

Dmth lukan 13 gjermane me 9 braziliane ! smiley

Dolen mor dolen ........kokrriza kokrriza mishi ......smiley

Béla Rethy - komentatori gjermon tek ZDF, Brado.

Kenaqesi e dyfishte kjo ndeshja e sotme, edhe ne te pame edhe ne te degjume smiley

 

Rri ti, nigjo Shakohoxhen aty smiley

Jo ,vetem prej Shakohoxhes i shikoj neshjet tek TVSH smiley

cohu n´kom tashti se po luhet himni smiley

Dante nuk eshte me ne smiley

Ne finale djema, do ishte historike, te shihnim Brazil-Hollande, dhe kupen ta mirrte Hollanda. Dhe kete e them une, tifoz i Brazilit. Hollanda i eshte afruar -2-3 here kupes dhe nuk e ka marre. Me vjen keq per Hollanden, dhe le ta fitoj dhe ajo 1 here kupen e botes. 

Pupupu nuk po perqendrohemi dot....

 

Ejjjjjjjj ca eshte kjo kshu mo. Ndalojne muziken per brazillun

 keto bluzat e gjermaneve kot fare.. mu si bluzat  e ndonje klubi te humbur andej Skocia..  po nejse.  mbase u sjellin fat thuaj..smiley

Forca kuq e zinjte !! p.s. Gjermani favorit per mua,fale eksperiences me te madhe.. por po nuk beri gol 20 min e para favorit kalon Brazili..Brazilianve u duhet te luajne si gjerman,veshtire per ta.

Sa keq eshte pozicionuar Brazili. Mesfusha inegzistente mbrojtja dobet. Brazili duhet te ndryshoj taktike perndryshe Gjermani do i gedep.

Mbrojtja thame pra INEGZISTENTE!

ehhhh

Si e kishit hallin ?

E boni vallai

me pelqen qe kane vene kete meksikanin per te arbitruar kete ndeshje.. ky nuk e teleron lojen e rende, i nxjerr kartonat shume kollaj (italjanet e kane provuar ne kurriz kete.smiley)  por edhe nuk i intereson  shume  per ekipin qe luan ne shtepine e tij,, nuk intimidohet.smiley

Zbuluar fare muller......

Müüüüüülllllllleeeeeeerrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hahaha..e papritur per komentatorin italian smiley !! Ja ashtu..duket sikur filmi ka mare fund pa filluar mire!! 

Sa dobet Brazili. Gjermania eshte pozicionuar ne menyre perfekte. 4 veta ne mbrojtje te avancuar, Shvajnshtager ne mesfushe dhe 5 lojtare te avancuar sa here kap topin, smiley

Any goal yet ? let us know . Lol 

Brazili duhet me I kursy forcat me gjermanin ndryshe ka me henger noji tjeter

Braziljanet te shohin  te ruajne nervat, se dol dal ndonje me te kuqe e ta harrojne njeher e mire  kete ndeshje pastaj..smiley

Plehrat duan me e marr ndeshjen me zor

2

Gooool

ec atyyyyyy ac atyyyyyyyyyyyyyyy

 

kloseeeeeeeeeeeeeee

Fund !!!  Me behet qejfi per Klose !!

Kishte ndonjeri mejtim mendje .Me duket z.Pjer smiley

Kloooooooosssssssseeeeeeeeeeee!

Mbrojtja turp

3

Müüüüüüüüüüüüüüllllllllllllllllllllleeeeeeeeeeeerrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

He he he 

3

''luften e nisen djemte tane, por gjermani dolli me i forte e i vuri para''.smiley

...smiley

3-0
 

3-0

4-0

4

gjermanet nuk u besojne syve akoma lol, rrine duke krujt kokerdhoket

4-0.smiley

4-0

Nuk shifet mo !

si me qene tu pjek miser

ca po bohet kshu mreeeeee

Traineri te kerkoje pushimsmiley

Uau!

si me lujt gramozi

4 gola shpejt e shpejt vec ndonje lepur po e pat parashikuarsmiley

5-0

5

Brazili te le ndeshjen

5.... hehehhee

o none
 

Brazili u cmontua fare!

8 korrik 2014! Date per tu shenuar ne kalendar!

Lum kush rrojti dhe e pa me syte e vet!

Ohuuuuuuuu nuk ka me kuptim

Nuk eshte ndeshja, eshte stervitjesmiley

5-0 Brazilit sikur iu kan bere magji. 

Rape!

Botrori i Botrorve..!! Tani po, Ky botror hyri ne historine e futbollit!! 0-5 nje gjysem finale Brazil-Gjermani !! 30 MIN LOJE !!!

Po ca prisni more kur Xhibi, Poeti e Cuni Sheqeres bojne tifozllik per Brazilin...vec tersllik.Ndeshje duhet te ndalohet e te luhet pasneser.

 

Me merzitet babin mer te poshter njerez smiley.

Dhe Nojeri ngeli pa bere gol hahaha, por ka kohe

Ditto! E kishte vene 1/2 ne skedine se s'eshte me tifoz tani. smiley

Sonik, komenti eshte per Monden ne siper! smiley

Im at duke pa ndeshjen me bluzen e Brazilit qe ia ka ble cupa e vet. Pupupupupu smiley

ps: o Teutone smiley

Lambada!!! Ajajajajaja! smiley

Mbase s'behet qameti per nje gol tjeter nga Klose u thy qe thy rekordi te behet copa smiley

Sambaaaaa!

Majaft mo o cuna!!!

Çohu shoku Zhoao Amazon se ta ashushen Brazillin

Neuer ka per te bere gol.

 

Sa per info..as me play station 

Ngushullime!

do rekuperojme smiley 

S'ka per tu paraqit kundershtari ne finalesmiley

Ose Hollanda + Argjentine, me 22 lojtare ne finale, gjermoni vetem ne dy fronte humb.

duket sikur po ju vjen keq per brazilianet ketyre . spo duan te bejne me gola .

 

Tani cunat do punojne per Klosen, te beje dhe nja 3 gola, qe te mos i thyhet rekordi per nja 40 vjet smiley

e thyu rekordin ekipi Xhibit, 5 gola pjesen e pare ska bo vaki

 

Ueeeeeee ueeeeeee ueeeeee kush do ta besonte. Ishim mpref per 2-1 per gjermanin

eshte fiksion ! smiley

filëm!

Mire eshte te mos bej me gola te tjre gjermani per hir edhe te publikut braziljan ne stadium gjynaf boll i kane pese gola.

Pu pu pu pu, turp e faqja e zeze, pu pu pu pu, jalla shofer jalla, mos e pi kocifozin, se brazilianet futbollin hic s'po e lozin.

Beni kryq e gjysmehena, godisni drure e ferkoni allate, te pakten te mos munden 13 me zero ne fushen e tyre nga gjermanet surratpatate.

kete qe po ndodh  sot ne kete ndeshje, ska   analist, filozof,psiqiater, psikolog, ta spjegoj.smiley

jane pre krejt mer, as po levizin.... 

ne nje far mase te kujton finalen e ''France 98'',   Brazil-France 0-3,   ku pame nje Brazil te paralizuar pa asnje lidhje... por sidoqofte,  kjo sot tejkalon cdo gje!

Po ljubo?
 

 mire e ke patrioto,  do dali  Ljubo  mjeshtri te Fevzua  ta zbertheje   deshtimin e Brazilit fët e fët..smiley

E kam shpjeguar une me siper Belul. Une s'kam pare kurr skuader te pozicionuar aq keq sa Brazili ne fillim te kesaj ndeshjeje.  E vetmja mesfushe e brazilit ne 30 minuta loje ishte nje mbrojtes i cili padyshim i la hapesire Gjermanise te bej kerdine. E thashe qe Brazili duhet te ndryshoje taktike ose Gjermani do i kedep dhe ashtu ndodhi. Ketu e parashikova 3-0 pjesen e pare nqs Brazili nuk ndryshon taktike. Plus Brazili urgjentisht duhet te nxjerr Maikonin !!!!

ja boni hyzmetin gjermani, leviz kompakt si skuader lart-poshte... Fredi tu bo muhabet me Neuer

po mire o  ora, ate e pame ne.  por ja, ha nje gol  dhe e mbledh veten ekipi.. korigjohet gabimet pozicionet etj.. po jo keshtu fare.. keta  u shperfytytruan!  cdo lloj disipline taktike, morri fund..
 

Belul, ju leverdis nje humbje dinjitoze me Argjentinensmiley

Tirona, kujdes nga euforia,  kaq te them une...smiley   dhe po te duash ta spjegoj pse do jet ndryshe kunder nesh finalja.smiley

Van Gaali po shkul floket se "formulat" i thone duhen dy portiere.smiley

pikerisht piekerisht, Van Gaal perfeksionisti qe eshte super i kalkuluar.. e para llogarite shkelqyeshem  forcen dhe kapacetitetin e lojtareve te tij dhe e di shume mire se cfare jane ne gjendje te bejne e cfare jo,..  dhe e dyta llogarit po kaq mire forcen e kundershtarit... dhe mos  harro, se pjesen me te mire te gjermaneve, ata te Bajernit, e njeh mire fare sepse   ka punuar  me ta dhe e ka formatuar vete Bajernin..smiley

Hajt mo se si po shkojne punet te rrifeni me 2-3 gola dilni te nerum.smiley

Belul eshte ndeshje qe ja vlen te rishikohet. Une e vura re  direkt ndryshimin taktik. Gjermania ishte pozicionuar 4 vtea ne linje mbrojtje e avancuar, Shvanjshtaget mu ne mesin e mushes dhe 5 veta perpara. Brazili lozi 30 minuta vetem me Marcelon, cdo top i shkoi vetem Marcelos i cili s'kishte shume opsione.  Mbi te gjitha pozicionimi i lojtareve... skandaloze, mbrojtja inegzistente, mesfusha inegzistente dhe sulmi ineficent.

Brazili nqs nuk heq Maikonin pjesen e dyte jo vetem qe do haj gola se qe do haj edhe 1 ose 2 gola nuk diskutohet fare, por as nuk do te kete mundesi te shenoj as nje gol. Nqs Maikoni hyn ne fushe pjesen e dyte, Skolari mos te hyj ne fushe!!

tani filluan stervitjen gjermant

Nji fallxhor brazilian kishte thene qe pjesen e dyte do permbyset rezultati

Ishin pompuar shume brazilianet. Kush e di sa baste do jene humbur

Duam prap gol, nuk ngopemi

Kini meshire jo me gola..smiley

Po e meshiron...Brazili nuk meriton te poshterohet,nje ndeshje ku gjithçka shkoi keq per ta,nuk u ve dot as faj..futbolli eshte i poshter !!

Paska qene magjik ky Neymari. 

Jo Neymari..por edhe Pele me Maradonen bashke nuk kishin ç'ti benin kesaj ndeshje..Ndonje Maldini e Bekenbauer edhe mundet.

Me shume eshte mungesa e eksperiences sesa shkoi kot. Gol mund te pesosh I pari kurdohere, si reagon eshte ajo qe te dallon.

E shkruajta me lart,Brazili emrin e ka te madh,por eshte ekip i ri e pa eksperience,le me perball publikut te tij..nuk luhen ndeshjet e medha me vrull rinor..jo me kot finalet e gjysem-finalet zakonisht jane ndeshje "te merzitshme" ne dukje.

GREATNESS!!

Merrni nga nji birre Gjermona, uluni, shlodhuni se vapa madhe plus jeni lodh.

Po realizohet endrra. GJERMANI VS ARGJENTINE.

Edhe Arabise Saudite si beme kaq gola ne pjesen e pare smiley

Mundsh ta gjeni sa kupa bote ka Brazili? Kjo eshte precize si tortura.

Ishte bo squp-ushi me Brazilin sot smiley

smiley

thuj qe nuk solla fat smiley

Thujini tlumshin komet atij qi e shpetoi nejmarin nga kjo nga kjo nga kjo, se spo ja gjej emrin.

 

me TOKMAK

Sikur Memaliaj t'kish lozur me gjermanin, e kish bo 1 gol. 

Po mire tani, a do shkojne me brazilianet ne stadium pas kesaj ndeshjeje? Gjyna-h smiley !

Po!  do shkojne neser te mbeshtesin Hollanden sepse luajne kunder armiqve te tyre perjetshem, Argjentines.smiley  aq me teper tani nuk do te deshironin kurre qe Argjentina te jet ne finale  dhe mos o Zot ta fitoj kupen e Botes ne fushen e tyre, ne Brazil..smiley

Dmth, te pakten t'u fitoje Hollanda brazilianeve? smiley 

Darkness!!!

Ra rrufeja ne Brazil prej verteti!

DDDDDDOOMSDAY!

smiley

Djema, me vjen keq, por me kete rezultat, nuk ka me kuptim ndeshja, prandaj po ja fus gjumit. Ishalla e fiton Hollanda kupen. 

Kush i ka ra ne koke do jete 10 ne pare.

Qe behen 9 gola gjithe lojen e ka patur koeficentin 200. smiley

Sa keq me vjen per fushkrujsit, se Jane te gjithe me brazilin

I paskan qef gjerat qe fillojne me B; Bush, Brazil, Berber i Peshkut...

Cuk......ti do me vdesesh mua...hahhahaaaaa

Kryengritje ne Shkoder smiley

A ka noji  te na thote me ke do ndeshet gjermani ne finale

do losi me hollanden

 

Ooo Na iku Shkodra per duresh mer. 

tashi m'erdhi gojasmiley deri tashi futboll perfekt nga gjermont,spektakel dhe gola.m'vje icik gjynof per brazilin po çer me bo, tregun qe aq e kan takatin.ishalla ndryshon dicka brazili dhe shofim akoma me shum golasmiley

Kush ishin kta qe lujten me uniformen e Bazilit pj 1?

Posht qeverija!

Rrofte Gjermanija!

smileysmiley

Filloi filloi tortur prape

O brazil ce pate fat

Trajneri i Argjentines, po pra ai qi ra di busti Dulles kishte thone:

shprehimisht:

Nuk jam i sigurte nese duam te fitojme ndaj hollandes! smiley

T'ia lene golin e flamurit

komentatori hollandes  po thote qe flitet se ne Bela Orizonte  kane filluar  protesta e crregullime neper rruge, por nuk i konfirmon dot zyrtarisht.. 

Mesa duket, ai magjistari paska qene si Fiqo kunder qeverisesmiley

Please nje gol per Brazilin!

neuer spo do me honger asi golsmiley

Hahahahah, O Neuer, po lere nje gol o bir!

Po e shkruj 6-ten ta kem gati

ti e shkrujte shirle te ngjoismiley

Ja e kisha gati

Brahahahahahahazil

lum ai qe ka ven 9 gola + 

U bon emrat ke titrat si ne fund te filmit smiley

Humbja me e thelle e Brazilit ne histori, me Uruguain 6-0.

Ps: do u djegin kampin o t'shkretet ju smiley

smbaroi akoma Portokallia mo?  apo filloi al-pazari?

Nuk ben me gol Gjermania, vetem po pati ndonje lojtar rogue. Kjo eshte rrezik e vetmja ndeshje ku trajneri I ka thene lojtareve ne pushim. Strategjia per pjesen e dyte eshte: mos beni me gola.

Mos u ngopshit me topa smiley

ehhh jo..nuk kane te ngopur

boboboboboboboooooooooooooooooooo

Golin tjeter e bo Fiqosmiley

Dua dhe une ta shenoj 1 smiley

Nuk bejne gola femrat mi Moza! Ato vetem hajn gola lol

Po qenka kollaj o Kuazi. 

gjynaf po me vika vetem per julio cesar se nuk e meritote ket...

Kajanonenfutbollit o Brazil smiley

Historianet dhe arkitektet anembane botes le ta shenojme kete date si referencen nr 2 me te rendesishme te ketij shekulli (nr 1 ishte dita kur u shpall aleanca parazgjedhore Rama-Meta).

po e shenoj dhe une golin e 8-te t'i paraprij smiley

Gjynaf mor katila! smiley

Ncncncnc. 

Si nuke  loz kte shurler cdo ndeshje ky trajner nuk e marr vesh... per mua nje nga sulmuesit me te mire ne bote sot per sot.

7 rrotullohen emrat e golashenuesve te sigla se nuk i ze ekrani (jo si hiperbole)

robotet

Komentatori tek TVSH-ja perdori kete shprehje para nja 5 minutash: "Gjermonet ja hoqen breket Brazilit" hahahhahhahahhahahahahha

Vetem per nje touchdown ka nevoje Brazili qe ta barazoje.

Touchdown Germany.

u be si estrada e Tiranes kur shefi,  para ndeshjes  vendoste rezultatin , kush duhet tte bente golat dhe sa gola duhej te bente..smiley  

me te rraf dhe mos me te lane me qa 

Kur po mbaron? 

7-ta eshte numer simpatik, mjaft me kaq

as golin e menderit nuk e paskan ndermend me ia lene

e forte do jet sikur tashi te dal ai arbitri i 4-t i FIFA e te jap nja 5 minuta shtese..smiley

Te pakten shyqyr njecke sa per shenje, sa per te thene qe Brazili edhe pse nuk luajti ne kete ndeshje, te pakten u paraqit ne fushe ne fund kur u morren mungesat.

GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gooool smiley !

Shyqyr shyqyr

Ktheu loja nashti....

O perendi shyqyr smiley

urime Monda! them se e meritoi smiley

Shiko Belul Brazilianet po falenderojne Zotin per 7-1. smiley

Hajt se ju rregullo Messi tani, ju dojcave! 

e lane gjermanet ne fund, skishte kuptim me.

n'minuten e 90 ja lan golin,ja lan vet,jo se e bon braziljant.gjermont perfekt.smiley 8 gola,u knoqasmiley

Forcat aleate Argjentinase po pergatiten per D-day. Beteje vendimtare ne Copa Cabana beach te dielen.

booo, po lexoj tashi neper net  kane filluar  romuzet dhe anekdodat  per Brazilin...  dhe sic e kane zakon keta hollandezet, jane direkt , nuk njohin  vetcensure...      ''fotografia e Hitlerit  i cili thote:   edhe çifutet   bene rezistence me te forte..smiley

Prit prit , ca ka me ju bo Messi juve neser smiley

jo Brado, nuk besoj.. bile e kunderta..  Argjentina ka per ta pesuar sepse njelloj si Brazili, nuk ka bindur asnje ndeshje!   natyrisht, nuk them se do dali ndonje rezultat i tille si ky sot, por them qe Hollanda eshte ekip me i organizuar  se Argjentina dhe do fitoj!!smiley

ja ta jap une rezultatin qe sonte fiton Argjentina 3 me 1    smiley

Po ca thua o brad, 1 gol e merr Robeni me stimulim, nje e ben van persi ja ku u ben dy... argjentina mund te bej nje gol me Mesin. Une them 2-1 per Hollanden ose 2-2.

Belul ta shpjego Ketlina poshte, Argjentina ka linje direkte me ZOtin!smiley

Belulo, Van Gaali po mendon te fusi nja dy femra "police" ne mbrojtje.smiley

BITCHSLAPPING that was going to be ......and tha was! 

copa del mundu, 7 cope

mundial du mundialsmiley

Kush e di per sa vjet do mbahet men kjo, vec ne e eklipsofte finaleja dyshifrore.

Gjermania beri historine, nje rezultat i tille,me shume se rezultat..nje ngjarje e tille,nuk eshte e lehte per tu menaxhuar,kush do qe te vi ne finale,per Gjermanine nuk do te jete aspak e lehte..shqip: ndonjeher te del nga hundet !! Gjermanet duhen te tregohen me gjerman se kurre,shpresoj sepse e meritojne jo vetem per çfare kane bere kete botror,por per çfare ka bere e dhene ky ekip te pakten dy botroret e fundit para ketij.

Komunistet braziliane nuk duhet te deshperohen.Humbem nje beteje por jo luften.

Keni shprese ne tenis.smiley

Nji sekont, mos u shtyni. Se eshte 200 evro antaresimi te klubi i tifozave gjermon. 

300 per kto qi i pru me vonese Alitalja smiley

305 per kto te Anglis se kto kon pare smiley

Nji Poshte Qeveria, ul 175evrosmiley

Lol Alitalia thote. Ne qafe paci veten! Sec vec luck ju sollem! Let's go Messi, tregoju vendin dojcave pa dallim fanelle, ne Dac portokall apo me ngjyra ylberi. 

Oooohhhhh ma gjete Monda! Ketu do jete dhe Amerika!

Po flet Arben Duka.... Do heqim De Biazin do vejme Fiqoooooooon trajner kombtare!!!

Cunit Montolivos ia vune emrin Miroslav sot. Te Gazzetta dello sport sa e boni update hahhahahahahhaha

Hahahaha

Oh none brinja, brinja, brinja sa kom qesh.

kush fillo pi prap gatorade tashti...

E le 7up-in? smiley

Hahaaha

Whohoooooooo!
Skam ca them!
Dojca, finalja na pret.......

Bame sorry, po i vetmi koment qe mund te bohet sot te kjo teme eshte "leje se s'po komentoj fare" smiley

kam zbrit nga i katerti vetem kur frenova te shpia me frena dore... me i dore kabashin e ujit, me tjetren i banane, ulem perpara telit e cte shof, Skol*ari ish siguru mire qe formacioni mos te kish shance me fitu me Gjermanine qe leviz kompakte para-mrapa... mbrojtrja e lone jetime, Fredi si duket kish marr letrat e pensionit para loje, marcelo si gjithmone marcelo...ene kshu. 

Tani po do te tregosh qe ke makine sportive me marshe dore?

Egzagjerim ilustrues. Kam honda accord te 1988.

Ama shtate mqase i shkun Brazilit sot nga Gjermania.

O gjerman i madh, sa i madh qe je ti. E 8-a finale

Mbas Narkozes erdhi ELEKTROSHOKU!

 

 

 

Presim apdejtin e FBs se NMNs smiley

Gjermania ne nivelin e saj magjik!

Miq, ndeshja e ndeshjeve te ketij kampionati perfundoi me rezultatin jashte imagjinate 7-1 per Gjermanine. Ekipi gjerman ishte ne nivelin e tij magjik kundrejt nje Brazili qe u paraqit sot pa sulm dhe pa mbrojtje dhe qe ne 20 minutat e para ra ne gremine. Urime ekipit gjerman per fitoren e tij fantastike! Urimet me te perzemerta tifozave te skuadres gjermane per kete fitore te pashembullt ne historine e futbollit te ekipit tyre! Urimeee!! sb

Prandaj jeni me Gjermanine ti dhe Agroni, se jeni Berishista. Po Monda? smiley

dhi iksepshen dhet mejks dhe rull....

Ja, duket Amerikani i shkolluar

Simfonia e 7 e Wagnerit.... a Schweinstengerit si e ka ai i modhi fare qe e adhuro gjithe bota.

Tifozat e Brazilit kur presin per ngushellime, apo do e bashkojne qoken me ata te Hollandes?

Kuq e zi kuq e zi kuq e zi...... Bertet e gjithe malcia smiley

Ekipi me klas i gjithe koherave Gjermania e madhe sa e madhe qe eshte. Te ben me qajt dhe te jep shami me fshi lotet se mos mbytesh.

BrÖzil 2104!

E pabesueshme si u be gjithe ai brazil kashte e koqe .urime gjermanise po keta majmunet tane c'kane qe gezojne keshtu, shkodra nuk bie ne gjermani as gjermane nuk behen dot kurre.:http://www.gazetatema.net/web/2014/07/08...

Leji mer keto po kap librat e muzikes dhe shijo Wagnerit, simfonia 7.

O Alba ka nji emer historia futbollitt........ KLOSE. 

Brazili luajti si san marino apo andorra. 4-5 mbrojtes benin sehir si gallofe  ndersa gjermanet benin c'te donin .teper e cuditshme.

Lexo pak komente para ndeshjes. O milet.... po lute Bajerni i Modh sa i modh qe je ti, me nji ekip anglez si totenhemi apo man city. Kishim 7 lojtare te Bajernit te modh sa i modh qe eshte ne fushe... Amin. Dhe jo s'kish si ndodhte ndryshe dhe jo ndryshe skish se si. 

Puhlease!

Po te lejosh hapesira ku sulmuesit te kete kohe ta terezise i pashqetesuar te mund edhe shqiperia e luksemburgu.si pse futbolliste profesioniste qe vlejne dhjetara miliona $$ vendosen te lejne sulmuesit gjermane komplet te pambuluar mbetet mister

Po c'mister o shoqe. A mer vesh ti qe jane 7 lojtare Bajerni te Modh sa i modh qe eshte ne fushe? A kuptobti qe kur lujn gjermont te tjeret rrine shofin topin me syze 3D si ne kinema. Sepse we talking about Kroos, Schweinsteiger, Khedira, Myler, Hummels, Boatemg,Lahm, Neuer, Ozil..... dhe lojtarin qe ka cpuar me shume zemra ne botror the one and onlyyyyy Klose?  Edhe 14 gola mund te kishin bo sot por jane rob te kulturum se jane gjerman edhe nuk te felliqin. A kupto ti qe kishi pagu mileti braziljon deri €1000  copa per bilete me pa yjet e botes qe lujne per Bajernin?

Francen algjerine mezi I munden .me ganen barazun.brazilit do I kene bere magji .

Telegrame urimi dhe njekohesisht falenderimi.  I pari fare nga Portugalia: flm qe e late me 4 etj etj, jo verbatim. Me radhe kane bere adetin edhe US, Algjeria, Franca.  Gana po vonon.  Kuptueshem.  

E te menojsh sa shum u munu Hollanda me ju shmang Brazilit smiley

E meqe u permenden filmat me lart. Kane social service ne Brazil?  Si mer i lene kalamajt me shku me pa filma horror rated xxxxxxx?  

On a more serious note, gjynaf ato pamjet me femijet.  

smiley social service experiment si te ajo vidjo Xheksonit dhe Klaudjos smiley

Si cerra i kemi sill reth fushes, s'kape bubi hahahahhaa 

ikni mer qaflesha Brazili boni nai kurs futbolli ne Kaliforni.

ikni mer qaflesha Brazili boni nai kurs futbolli ne Kaliforni.

Plus, kjo teta tha qe do u japi Campo Bahia-n me qera per yoga, relaksim, e kshu gjerash.  

Brazil's first shot on target was in the 51st minute. 

Nderkohe qe brenda 29 minutave te para breket e Brazilit ishin varur 5 here neper telat e zemrave verdhatifoze n'stadium.

Nga ana tjeter, sikur te mos dije rezultatin dhe nese do t'a hamendesoje ate thjesht nga statistikat e pergjithshme te ndeshjes, gjalle ne bote se mund te te shkonte mendja qe kjo ndeshje perfundoi 7-1. 

Te keputet shpirti per ata lojtaret e Brazilit qe ishin sot ne fushe; perfytyro te jetosh gjithe jeten tende me nje brenge kaq te madhe ne shpirt, ne nje vend i cili eshte sinonim me futbollin, mundur kaq katastrofisht ne fushen e tyre. Le te vere doren ne zemer Ilir Meta dhe t'i jape azil futbollistik ne Skrapar.

I bone qole. Kane lujt si ne stervitje, si me porta te vogla, e kishin vesh ekipin e dyte me te verdha smiley

Tani iku ky muhabet ,dume Hollande vs Argjentine kush nga keto te dyja do te kete fatin te ndeshet me Gjermanin o sa i modh qe je.smiley

Dërguar nga Shoku Shpati më 08-07-2014 në 23:40

Edi Rama ka kontestuar rezultatin e ndeshjes! Ai kerkon rinumerimin e golave pasi fajin e ka Saliu!

 

Hahahahaha,

Kete koment e mora nga nje komentues tek Balkan web.

smileysmileysmiley

HA ha shoku idri把握できてません

Nje shoku i shokut " shpati" po tregonte se si Edi Rames, te huajt po i thone , jo ne shpi, por ...ne te ... tralos banditin kusar !Merkelskuadra i ka dhe porosine qe "skuadren " e jar cyrykut," ta shpartalloje fare sepse jane pjesa me aktive grabitqare, neprrmjet morise golave ne cdo porte shqiptasre .... e banditit.Traineri Rama ate eshte duke projektuar.Shpartallimin me skeme ligjore te skuadres grabitese te golshenuesave ne cdo porte shqiptare ...!

B.Rezil.!

Aha Belulo, s'qeke tifoz i sakrifices. Fiqo i shkrete boni dezhurn gjithe naten ne vigjilje te neshjes se vet. Ti mesa duket s'e prishe rehatin. Mos u anko per pasojat ...smiley

I thashe Belulit, u cova ne tre me bo brumin e petllave.

Nji tas plot hongren braziljont e skishin te ngopme. U shkepen me petla smiley

 

dhe i zu barku keq, s'e kishin mo menjen te topi vec me shku ...smiley

..smiley  

herr Fiqo, mire braziljaneve, po na e hoqe edhe ne te tjereve petllën fare..smiley

Se ç'e pren' e se ç'e vranë,
Ç'e shkretuan anembanë,

 smiley

Brazili shume prane luftes civile , Shoqata Braziliane " I bote leket byth me stadiume " pas disfates qe Brazili pesoi perballe djemve te Adolf Low i ben thirrje popullit te ngrihet ne protesta.

Nuk perjashtohet mundesia qe finalja e madhe Argjentine - Gjermani te zhvillohet ne Barcelone .

mos u merzit e dashur , ka dhe me keq , me i heq fare smiley

http://www.gazetatema.net/web/2014/07/09...

Shkoi ora 7:01.

Mirmjes smiley

BRA7_1L !!!  Ai qe osht aty nolt i di ca gjona, se nuk e kane vu kot. Kupe Bote nuk kane Ziko, Falkao, Sokrates (rip) do mori Fred shtremsi qe ma ka kaptinen gjith tallash druni...

Vjedhur nga FB:

Sot ne mengjes, e shoqja Skolarit: Felipe, cu se u bo 8.

Skolari: Apet Mylleri a?

smiley apet Myleri a?

Magjia Voodoo, ndryshe nuk ka si shpjegohet.Nqs ka nje shpjegim, mund te thuhet se nga perballja e dy skuadrave me beckground legjendar, por me lojtare medioker, shkolla e futbollit racional fotoi perballe futbollit pasionant.

smileysmileysmiley jane po te njejtet lojtare qe rrafen argjentinen 4:0, medioker sa bukur tingellon kjo fjale smiley

Jo se e justifikon rezultatin, apo qofte dhe humbjen, ama te luash per Brazilin ne boteror eshte nje presion shume i madh psikologjik, sidomos kete here qe luanin ne fushen e tyre.

200 milion njerez te fantaksur per futboll presen qe ti (si lojtar) se bashku me nje dore lojtaresh te tjere te cosh vendin e tyre ne fitore. Humbja thjesht nuk ishte opsion ne mendjen e brazilianeve (tifozeve) kete here. Shtoi kesaj perceptimin e lojtareve te te mos qenit ne nivelin e duhur qe ne fillim te kapmionatit, plus mungesen e sulmuesit dhe mbrojtesit me te mire ne nje perballje vendimtare me nje nga skuadrat me te mira, dhe behet sadopak me i kuptueshem shpartallimi emocional/mendor i tyre (4 gola per 6 minuta, 28 kamiona per 7 bataliona, sikur kishin pire raki me bidona).

Pavaresisht gabimeve te trajnierit apo lojtareve, tashme qe cdo gje perfundoi, eshte vertet per te ardhur keq per ta, si njerez. Hutimi dhe dhimbja qe shprehte fytyra e David Luiz pas ndeshjes ishte emblematike e kesaj gjendje, dhe te kepuste shpirtin.

Thone qe autoritetet braziliane jane duke blere patenten e "Fajin e ka Saliu."

ato skenat me futbollistet e Brazilit tu u lut ne gjunje me syte nga qielli ne fund te lojes.... fiksojini mire ne memorje se ne kete jete nuk i shifni mo.

O Zot, what we have witnessed here. Amen!

Duhet te jesh  pak me i permbajtur ne tifozllikun tend euforik z.Agron Tr. Kufoma e kundershtarit nuk zvarritet smiley  Nuk eshte fjala thjesht per humbejne nje skuadre ne nje kompeticion boteror. Eshte fjala per Brazilin, ku futbolli eshte fe kombetare, ideal kombetar, pasion kombetar, krenari kombetare.Nqs permes mundesive per biznes ne USA funksionon "american dream" dhe qe i jep mundesi nje hiçi te ngjitet ne maja te shoqerise, ne Brazil eshte futbolli qe ushqen kete enderr per qindra mijra femije te bindovileve.Humbja ishte katastrofike dhe shokuese per nje popull qe priste qe kupa e boteroirit te mbetej ne shtepine e futbollit, ne shtepine ku futbolli eshte terapi sociale kolektive. A kupton mer kaptin karpuz smiley

mori molla me sherbet,

qysh po i lom kete muhabet

mos e bon ket pune hajgare

pa bo 7 ti nuk ki qare

Gono, as Hitleri s'do kishte patur kenaqsine qe ke ti per dhimbjen e Brazilit. Gezohu e zbardh dhembet, ama mbaj mend qe karma vonon po s'harron; te gjitha femrat qe sot e tutje kane per te te qelluar bythederrasa, si ajo klubistja e Pjerit.

e ca na the ti kshu qe se dishim ne? mas bythderreve te Brazilit vijne bythderrasat e Hollandes.

kenaqsia ime ska lidhje me brazilin por me faktin qe e kemi ne fatin, ky brezi jone pra, me pa ekipin me te mire te te gjitha koherave

kenaqsia ime ska lidhje me brazilin por me faktin qe e kemi ne fatin, ky brezi jone pra, me pa ekipin me te mire te te gjitha koherave

Po e mendoja edhe une. Thua eshte e vertete kjo?

Po ti po hiqesh sikur u  del ne mbrojtje buthderreve,  por ne te vertete do te perfitosh nga momenti i tyre paksa i veshtire.smiley

Goni boll u zgerdhive. Prit deri ne finale! Aty I vjen fundi dhe Gjermanise! 

Gjermanija shokë, Gjermanija

Gjermania kampion pa asnje Diskutim . Per ndeshjen me Brazilin ...Muller deklaroi se ishte " Një rezultat i çmëndur " Ndërsa mendimi më i arsyshëm mu duk

Ky rezultat nuk shpjegon DIFERENCEN

 Rroftë Rastesia mbreti i domosdoshmerise ! Po ama nuk ka se si mos të habitemi me të mënçurit e futbollit , kur na rrifte jermëni 8 me O ..Një hakmarrje e mëvonëshme e përjashtoi nga kampionati europian me O:O por me gol te mohuar nga arbitri ne faBor tone . Jermeni me Brazilin me kete Rezultat ka ra ne GJAK smiley

Per gati 100 vjet Brazili nuk ishte raf kaq keq,  sac u raf me Gjermanine, qysh athere kur u raf prej Uruguaj 6 me zero, ne vitin 1920! smiley 

Shume dhimbshme smiley

Brazili do i kerkoje demshperblime lufte Gjermanise.smiley

Gjermania  theu Mithin e pathyeshmerise braziliane ne Brazil, kjo nuk do te harrohet edhe per 100 vjet te tjera! ! smiley 

Cruel and unusual punishment smiley

Ngaqe luajten shume shume dobet Brasilianet, nashti duket sikur Gjermania beri ndonje loje te fuqishme e spaktakolare. lol.edhe Shqiperia te kish lujt dje, qe jane cope cope s'kishte me u rraf aq thellesisht. Kshu eshte kur arrin ne gjysmefinale me te shtyra. 

smiley

eeeehhhh a te keqen, keshtu do ket qene me te vertete.

Asnjehere nuk u gjet perse çalon çalamani, sepse e ka nje kembe me te shkurter apo e ka kemben tjeter me te gjate smiley . Te dyja opsionet nuk mund te qendrojne njekohesisht smiley

Natyrisht qe shqiperia nuk do hante aq gola sepse luan me skemen 1-10-0.smiley

20 vjet pas Marakanacos se pare Brazili prodhoi legjende dhe fitoi tre kupa bote, dhe kete nuk ia kishte borxh askujt Gjermanise.

Dakort o Llastice qe Brazili ishte dobet,

Por Portugaline e munden 4-0,

Me Francen po luanin sikur ishte stervitje dhe e munden.

Brazilin e bene cope-cope 7-1.

Nuk ka fare merite Gjermania ketu?

I am just saying ... Nga loja e djeshme, nuk pati ndonje emocion I nje loje te bukur midis. Gola nje pas nje robotik, qe dhe vete ato spo kishin kenaqesi. Spashe ndonje loje me te mbet ne mend. Thjesht rezultati I thelle. E meriton apo jo.., whatever. 

, nuk pati ndonje emocion

Kte mos e thuaj. perkundrazi kishte me shume sac duhej, sidomos ne 25 minutat e para mbas 5 golave! smiley nuk i besoheshin syve! 

Nuk ka loje te atij niveli.sot dominohet nga show. Cristiano, neymar, etj shesin bluza por nuk jane niveli i ziko sokrates, etj. Gjermania eshte tradite, pprape kur te ktheje rez nga humbje ne fitore do meritoje kupe ka sh elemente te mire por duhet qe ta kaloje sproven te fitojew kupen....

e papritur kjo humbje kaq e thelle per braziln,por ne futboll cdo gje ndodh.

kete gezimin e  ca ish-shqiptareve,tashme amerikan,per fitoren e gjermanise,nuk e konceptoj dot,megjithese eshte lehtesisht i shpjegueshemsmiley. gjermanet p.sh jane gezuar me pak se shqiptaro-evropiano-amerikanet

Nuk ka problem o shqiptar i vjeter.

Kam qene tifoz me Gjermanine qe kur kam qene 7 vjec.

Natyrisht qe do te gezohemi,ne mungese te Shqiperise qe smerr pjese ne boteror.

Tani kemi edhe nje shqiptar qe do te marre medalje kete boteror me Gjermanine,Shkodran Mustafin.

Shpresojme te marre te arten dhe Kupen e Botes.

Brazili u duk qe ishte dobet dhe stimulues qe ne ndeshjen e pare me Kroacine Fitoi vetem me ndihmen e arbitrit. qe dha nje penallti kot ne favor te brazilioneve!

Gjermonet ishin profesionist  i gjithi si ekip ! Futbolli nuk fitohet vetem me 1 ose 2 lojtar superior! 

1 ose 2 lojtar superior smiley

.. me tha njoni ktu, tkishe lujt Nejmar dhe Silva nuk do te kishe ndodh kjo fatkeqsi!  smiley

po une i thashe,  e ke gabim!  smiley  Mu merdhi keq ne fakt per brazilin sidoqofte, jeta vazhdon. Brazili i duhet ca vite te marri veten! 

aha superior mrena per mrena Brazilit

Si te dytet mbas gjermonit, me rregell treshi sa i bi qe do e kishim rraf ne Brazilin, nje pesce besoj. smiley

Thone qe avukati i popullit paska protestuar tek ppu per dhune verbale ndaj Brazilit.smiley 

Pas versionit francez te "Janines c'i pane syte - Qu'ont vu les yeux de Janinë?" , Brazili ka derguar nje delegacion ne Laberi per perkthim e pershtatje.  

Quem viu os olhos de Brasilia

Brazilit c'i pane syte 

ish e marte ajo dite.  

Te shtate puset ne gryke 

 

Obrigado kush ndih. 

" Harroje mushke

Valarene, 

Brazilin e prene

Kur hengri golin e pare

scolari ktheu surrane

kur hengri golin e dyte

scolari gremisi sitesmiley

 

Amon amon Gjermoni!

Per mendimin tim, nje falenderim jashtezakonisht i perzemert dhe i merituar i shkon anetarit te nderuar te PPU, peshku i kuq, i cili pati miresine qe te bente qe me mengjez  analizen e dy skuadrave si edhe te jepte edhe parashikimin e tij te mireargumentuar, i cili coi edhe ne fitoren e thelle te Gjermanise ndaj Brazilit.

Une kam dy jave qe  bastet e mia ne ndeshjet e kampionatit boteror i orientoj sipas parashikimeve te peshkut te kuq, dhe nuk duhet te qahem sepse nuk me ka dalur keq. Asnjehere nuk e kam vene ne dyshim te kunderten e asaj qe ka thene ai. smiley

Edhe njehere faleminderit! smiley

U need help per finalen? smiley

smiley

Ne Brazil sot eshte dite zije, njerezit qajne, ulerasin, shkulin floket dhe mallkojne jeten, tamom si tek ne ne 1985 kur vdiq Enveri. lol 

Me kujtove nji te forte . Ne '82 ishte pak a shume njisoj. Vetem se athere kishin ekip te modh po i rrafi tongerlliku. Nji i njohuri im ( histori pak e gjate) qante me denesa : C'na bere o Brazil. Ka burre nene t'i duroje keta tiransit, tani ?  Nuk kishte gjo me tragji-komike se ishte dhe mundes i peshes se ronde me nji ekip rrethi ...smiley

u shpjegu ne lemza mjesit... vini drynin temes mer, fillo gjysma tjeter per dy ore e gjys.

mire e gjet scolarin, e denoi perendia pasi kish deklaru se pinocet ka bo dhe gjona te mira

Kjo eshte nji fake. Joao Amazonas nuk eshte bere Kryetar partie deri ne 1976. E di qe eshte botu nga disa organe shtypi ne Shqiperi por nuk do te thote qe ata jane aq te zgjute sa te mos ta hajne sapunin per djathe. Pastaj, shoku Enver pa makine shkrimi ??? Ku jemi ketu jashte shtetit ? smiley

Qemolo, trego si burrat, e gugllove kete fakt apo e dije ngaqe...?

...ngaqe ... c'ar? Ma tha dilberi i Gjyles ne konfidence para se te vdiste ?

Jane karaktere tek "Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo" keta apo...?

Thjesht jeshe kurioz mer se nga e dije, si dhe keto tre pikat e ketij komenti jane thjesht per efekt trepikevazhdimesie.

You had me at : ... trepikevazhdimesie ... Jo ato nuk jane karaktere te Zylos. Gjylja ishte gruaja e Halilit ( gojet e keqia thone qe ishte edhe dashnore e Bimbashit turk) . Dilberi ishte pjella qe doli nga qe Halili ngaterroji brime ate nate. Duhej te kishte qelluar ndryshe ( if you know what I mean) . Mbiemri i tyre ishte antonim me : Prifti ....... ( now you know the rest of the story ).

 

Sa serioze jeni bere keto dite.

Megjithate respekte qe e mbake mend kur eshte zgjedhur Amazonas kryetar partie! As idrizi nuk besoj e mban mend kete fakt smiley

Ku e shef seriozitetin ti zotni ?  What part of ... ( smiley ) ... don't you understand ?  smiley

Seriozitet qe e shpartallove ne menyre te rrufeshme vertetesine e letres e s'na le te qeshnim pak,

Vertetesia e letres eshte e padiskutushme. Ajo ekziston ne te vertete. Kisha pak rezerva per autenticitetin , that's it.

Qemolo,  nuk e di keto te tjerat,  po ''makina e shkrimit''  nuk eshte argument bindes... sepse ka qene nje tradite mes udheheqesish miq (eshte edhe sot ne fakt)  qe letra te tilla shkruhen  me dore (stilograf mont-blancsmiley.)  per te bere  mesazhin  me te ngrohte me personal me miqesor,  jo zyrtare.smiley
 

Hahahaha, Belulo me kenoqe me ate : shkruhen me dore ! E ke nigju ate barcaleten me makinen e shkrimit ?

P.S. Si nuk po vje kjo ora 4pm EST se u bome balte, boze, helaq, kanal ...etj, etj.

Belul, ja mbajtke mend dhe marken stilografeve, dmth paske qene pjese e aristrokracise proletare smiley

Me bere kurioz dhe gugllova. Keta lloj ishin, apo do shikosh se mos i gjesh vete ketu?

jo mo, cne stilograf mont blanc une..smiley    

kur fillova gjimnazin  me dhuruan nje stilograf  kinez nga ata 700-cit.. me te miret per kohen. ne njefar menyre klasa e pervuajtursmiley, aristokracia proletare i perdorte, nuk ishin per te gjithe... mbaj mend  ma kerkonin vazhdimisht nja 2 presore   kor donin te shkruanin ndonje raport per drejtorine a dicka e tille..  ka pasur edhe stilograf 300 a 350-t leksh me duket..  po keta sishin gje..

nejse, mendoj dhe supozoj qe shoku Enver si frankofil, i terhequr nga emri i stilografit, por edhe se ishte tip chique keshtu,  i mbajtur.smiley,  ka pasur stilograf mont blanc..smiley

Brazili ka qene fiasko qe ne fillim te kampionatit, nuk e mertionte te ishte ne gjyse finale ndaj dhe perfundoi me keq se cifutet. Dikur Brazili i spektaklit, lojes se bukur, lojtareve te forte, risive ishte katandisur ne nje ekip qe bente faulle ne cdo meter te fushes (ka nr me te madh te faullava ne kete kampionat), te simulive dhe shtrirjeve teatrale ne fushe, te nje loje mediokre. Ne gjysefinale iku si iku, mendoj se e cuan me zor dhe se pati fat, qysh ndeshjen e pare me Kroacine do ta kishin humbur po te mos ishte albitri dhe simulimet, edhe me Kilin fati i penalltive dhe shtylla e shpetuan, edhe me Kolombine qe se meritonin.

Lojtaret e Brazilit e kishin mendjen te kupa e botes, te finalja, kur te ngirnin trofeun, ndaj dhe humben toruan kur pesuan golin e pare, se kishin menduar qe mund te eleminoheshin, lere pastaj te dytin, e me rradhe qe u shkartisen fare. Pas 5-0 gjermanet e qetesuan lojen vete, se  e kuptuan qe ata kishin rroitur, te vazhdonin full e kishin cuar 10-0 qe ne pjese te pare.

smiley o sa e modhe kjo hajde pershnetje hajde

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).