SHKUP - Dyfish në numër nga protestat e të premtes së kaluar, mijëra shqiptarë të Maqedonisë marshuan paqësisht përgjatë një ore, kundër vendimit të Gjykatës për të dënuar me burgim të përjtshëm 6 shqiptarë për rastin “Monstra”.


Një kordon i madh policor dhe autoblinda ishin vendosur përballë qndrës “Mavrovasja”, ndërsa protestuesit me akuzat se ndaj shqiptarëve është zhvilluar një proces i manipuluar gjyqësor, thërrisnin parullat:
"Gruevski, e keqja fshihet në mozaik", "UÇK, jo BDI, UÇK me popullin", "Monstra, Brodeci, Harun Aliu". 

Ministria e Brendshme shtoi  masat e sigurisë në kryeqytet, për të shmangur kontaktin e mundshëm të turmave protestuese, por gjithcka kaloi paqësisht.

Protesta filloi nga qendra tregtare Çairçanja, ndërsa në radhët e parë të protestës kanë qenë edhe kampioni i europës në boks, Nuri Seferi, deputeti Hysni Shaqiri dhe kryetari i Strugës, Ziadin Sela.

A1 Report

38 Komente

po ore po me keto protestat paqesore, nuk shkohet gjekundi... si me Salen edhe me Gruevskin, po e njejta gje eshte, nuk u plas  fare atyre per opinionin publik, pasi nuk punojne per miletin, po per vete...

 

Patriotet shqiptare ne Tirane bene ndonje proteste?

Se keta tanet perdorin garuzhde.

E mer la, s'jua mban menderja per kallash, tallin menderen maqedonasit me arnavutet.

 

C'do gje ka kohen e saj. Po te jete nevoja per kallash edhe kallashi plas. U degjeneruan here e pare fyromet, e mbaj mend tekstualisht u  ka thene Robertsoni fyromsave. ' Nuk e fitoni dot luften me UCK-n por uluni ne bisedime me mire'. Publikisht e ka thene, shko e gjeje.

ore po ca protestohet ketu i kane gjithe te drejtat dhe harojn qe duhet respektuare ligjet e republikes se maqedoise

Do behet Shqiperia aga... do apo s'do ti, duan apo s'duan vicet, oglut, taqis e pulos! 

Eh, aga provokatori! Sa paguhesh?

Petro!!!! Whats up? Mire andej nga Alvaniasmiley

Protestat paqesore dhe te organizuara mire, me pelqejne. Ne momentin kur ato degjenerojne nga disa provokatore, aty çdo gje shkon pastaj ne favorin e tjeterkujt. Ne vetem humbim pike ne syte e monituruesve. 

Maqedonia nuk do gjeje stabilitet politik nese s'do sbatohet deri ne piken e fundit marreveshja e Ohrit. Shqiptaret e Maqedonise nuk do shohin permisim ne jeten e tyre social-politike derisa ne krye te tyre te kene krere si Ali Ahmeti & Menduh Thaci dhe teoriciene gati teologe si puna e Kim Mehmetit. Ata do vuajne dhe per shume kohe humbjen e Arbën Xhaferrit njerit nga shqiptaret me te medhenj ne dekadat e fundit ne tere trojet shqipfolese. E dyta per mua eshte se islamiket si kudo ne hapesiren shqiptare dhe me shume ne Maqedoni e Kosove po mundohen te organizohen ne mos qofshin organizuar mire tashme,  ne organizata tejet radikale islamike. Kushdo qe ka ndjekur ngjarjet ne Siri nuk mund te mos kete vene re se shumica e luftetareve xhihadiste vijne nga Maqedonia dhe kjo eshte kuptimplote. E treta edhe ne qofte me te vertete protesta per ata qe u denuan me te padrejte ndoshta per vrasjet e kryera kohe me pare ajo po instrumentalizohet dhe perdoret nga sherbimet sekrete serbe dhe greke, te paret sepse ju intereson te terheqin vemendjen nga Mitrovica dhe te dytet te gjithe e dine interesin e tyre per Maqedonine veriore shto pastaj dhe ato qe shkrova me lart shqiptaret e atjeshem jane fondamentale ne fene e tyre turke importuar shekuj me pare nga Anadolli.Sido te veje puna une mendoj se shteti shqiptar se pari dhe ai kosovar se dyti duhet te bejne me shume e jo te mjaftohen me thirrjen e nje palo ambasadori pa personel ne Tirane e Prishtine. Qeveria jone ka kohe qe asaj maqedonase i ka dhene benefite te pamerituara e ndoshta ka ardhur koha e nje rishikimi te nje marredhenje ekonomike e politike me shtetin prej kartoni te ish Republikes Jugosllave te Maqedonise!

smiley

shqiperia nuk ka te drejte te perzihet ne punet e mbrendshme te maqedonise. shqiptaret e maqedonise i kane politikanet e tyre dhe i zgjedhin problemet vet. shqiperia duhet te fokusohet me shume ne drejtat e minoritetit maqedon ne shqiperi.

Ore aga aga, se të paskam dhe afër. E di që ke nja 7000 shqiptarë nga këta që ti nuk i dashke aty në Finlandë ku ti jeton? Apo je sllavomaqedonas që ke mësuar shqip?

Jam Grek,Turk,Kosovar dhe Finlandez. Ketu kemi 8000 Grek dhe 50 000 Turq. Ketu ka Shqiptare me pasaporte Maqedone dhe Serbe dhe shume pak me pasaporte te Kosoves. Shqiptare te Shqiperise ke shume pak.

Maqedonet dhe Kosovaret e cojne shume mire ketu si te ishin vellezer. Po ashtu Greket dhe Shqiptaret e cojne shume mire si te ishin motra. Nganjeher edhe Serbet na bejne muhabet smiley

Ju andej si shkoni me Ruset e coni fare mire smiley

Ki kujdes kur shan apo fut percarje mes shqiptareve se te dergova nja 10 ruse nga ketu. 

Aga provokatori, si paguhesh, në euro apo dinarë?

hahahah ne Lek Shqiptare smiley

Nje detaj qe kishte theksu dikush ne FB,asnje femer ne proteste! Te jene kaq te trashe keta,thu ?!

Kush ka qene ne Diber, Oher, Tetove dhe Struge, ka vene re se rrugeve te qyteteve ndesh shume pak ose aspak ne gra e vajza. Eshte fakt i kryer se per dallim nga Shqiperia dhe Kosova shoqeria shqiptare ne Maqedoni eshte shume me konservatore, ne shkolla ka shume pak vajza dhe ata ne masen me te madhe jane te mbuluara..Megjithate pershtypja ime e mire eshte se ne dallim me gjuhen qe flasin shqiptaret ne Kosove (duhet perkthyes ka raste) shqiptaret e Maqedonise flasin nje shqipe letrare te perkryer sa ke qejf ti degjosh.

 

Unë kam qenë në Ohër e Tetovë, dhe mund të të them se në bare, lokale e rrugë kam ndeshur shumë më tepër vajza e femra sesa në rrugët e një X qyteti në Shqipëri me të njëjtën numër popullsie ose edhe më tepër. Mjat më me mite. Shkoni vetë në Ohër e Tetovë e shihni sesi nëpër shumë bare sheh më shumë vajza se djem. 

Avash mo mik, nese u ndjeve i fyer une se pata ate qellim, gjithsesi ajo qe ju shkruani me lart nuk eshte e vertete. Te gjithe kemi eksperiencat tona jashte vendit, asnjehere s`kam pare ne bare shqiptare ne keto qe permendi ju vajza dhe gra..Inferioriteti eshte nje ndjenje islame pos tjerash ...

Ne fakt cdo ndjenje negative eshte e lidhur me Islamin...

Në Tetovë për herë të parë isha vjet në fund të tetorit. Me ato pragjykime që shkruajte dhe ti me lart. Shëtita gjithë Tetovën gjatë ditës, dhe jo vetëm që pashë me shumicë vajza, gra, plaka, por nuk pashe asnjë femër të vetme që kishte ndonjë shami në kokë apo ndonjë shenjë "prapambetjeje". 

Kur dola në darkë, të gjitha paragjykimet m'u zhdukën. Shkuam në baret në qendër, dhe te një bar që hymë, mund të bëj be se ndoshta 70-80% e atyre që ishin në bar ishin vajza, të cilat po pinin kokteile e pije të ndryshme. Edhe te kafja/bari tjetër që shkuam, femrat ishin shumica. Gjithashtu edhe në rrugë e shëtitore, shihje shumë femra me veshje moderne e bile edhe me minifunde, megjithëse ishte pak si fresk atë natë. 

Ja, kjo ishte përvoja ime gjatë qëndrimit tim 4-5 ditor në Tetovë. 

Mos e ke ngaterruar me Peshkopine o shoku smiley

 Edhe te kafja/bari tjetër që shkuam, femrat ishin shumica. Gjithashtu edhe në rrugë e shëtitore, shihje shumë femra me veshje moderne e bile edhe me minifunde, megjithëse ishte pak si fresk atë natë. 

Aspak e vertete dhe me vjen keq per fjalorin por eshte Genjeshter e madhe! 

N'Peshkpajë s'kam konë noj her'. 
Ore, ti qenke interesant. Unë kam qenë aty, ti thua gënjeshtër. Do foto për ta vërtetuar? Mjaft fute përçarje e përhape shpifje për shqiptarët. 

Po pres fotot..
Antishqiptar dhe percares? Nga e gjete kete ahahaha

Te jesh kunder myslimanizmit ne pergjithesi dhe talebaneve xhihadiste ne vecanti s`eshte se je antishqiptar o shoku..

Peshku i kuq me duhet te te them se Edvini ka te drejte. Ne Tetove dhe ne pergjithesi ne Maqedoni ka edhe nje numer fanatikesh fetare po qe nuk eshte se jane shume ne numer. Ngaqe bejne shume zhurme duket sikur jane shume. Femrat nen 40 vjece me mbulese mund te te them se nuk shkojne me shume se 5 perqindeshi. Une kam mbaruar gjithe shkollen ne Tetove dhe ne gjate gjithe gjimnazit (16 paralele me nga 25 nxenes) relacioni femer/mashkull ka qene perafersisht 50/50 dhe nuk ka pas asnje me mbulese. Por ka ca mjekrosha qe bejne te duket sikur atje te gjithe jane ashtu. Mbase qenke me flamur Shqiperie dhe je afer une sinqerisht te them te shkosh ta shikosh edhe vete edhe jeten e nates edhe te dites. Edhe une do te deshiroje te jete edhe me ndryshe po edhe aq keq sa duket nga jashte nuk eshte.

Hypi autobusit, nja 10 euro ben, e shko vizito Tetoven. Apo i merr lajmet nga radio Sllavomakedonija?

Kam nje pyetje: Pse jeni kunder myslimanizmit? Per shkak te mbulimit te femrave qe permendni me siper? Me siguri eshte ne te drejten e tyre te vishen sipas kodit te fese qe i perkasin dhe nuk e di pse perkushtimi i tyre duhet te gjykohet si prapambetje. Ne Shqiperi ku femrat vishen ne menyre le te themi jo-konservatore, trajtohen me mire? Sepse sipas sondazheve, grate ne vendin tone te dashur vuajne me shume dhunen fizike se bashkeatdhetaret ne Maqedoni dhe Kosove.
Pastaj, cilin shqiptar perfaqesojne talebanet? Apo, le te pergjithesojme sipas deshires?!

Nuk eshte problem tek burka e as tek minifundi. Problemi qendron tek vete themeli i filozofise se kesaj feje qe e stimulon dhunen, ashtu si dikur inkuizicioni dhe keta jane kunder progresit. Ata kane moto luften: Jam i detyruar ti luftoj njerezit derisa ata te pohojne, "La ilahe il-lAllah Muhammedun resulullah"..Dhune kunder grave ka ne cdo cep te botes Un jardin sur le nil, e jo vetem tek shqiptaret..Per talebanet nuk pergjithsohet sipas deshires, nese keni ndjekur mediat ne Kosove, Maqedoni por dhe ne Shqiperi, kane dale vullnetare per xhihad (lufte te shenjte) ne Siri, ka fakte dhe s`jane te shpikura nga une..Shteti i fundit qe po mundohen te ngrene ne Irak tregon me se miri kush eshte kjo fare feje, pylli qe duket s`do kallauz thote nje fjale popullore..

Une nuk shoh aspak problem por thjesht ju pyeta ngaqe shkruajtet me siper per to. Me vjen keq qe shkruani ne kete menyre te pandjeshme pa asnje shqetesim se mund te fyeni njerezit dhe e veshtire te argumentoj kunder qendrimeve antinjerezore dhe te pabazuar ne realitet.  Nuk e zgjas me sepse eshte e kote! 

Dhe as qe duhet..Kush jeni ju qe na tregoni ndjeshmerine? Te flasesh si nder gazeta eshte tjeter gje dhe te flasesh ne zhargonin e perditshem te popullit eshte gje komplet tjeter, me vjen keq qe s`ke kuptuar asgje por ketej nen rrogoz zien per gjera te tilla dhe pikerisht nuk shprehet njeri per ato palo ndjeshmerira qe ju theksoni nga lart..Kam pershtypjen se ka dekada qe s`ke qene ne atdhe, hajde dhe jeto ca muaj e atehere llafosemi serish.  Goodbye!

S'jam askush ne fakt dhe nuk ishte ne qellimin tim te jepja leksione.Thjesht me vjen keq kur ka aq urrejtje per qenie njerezore dhe besimet e tyre.

d.m.th je edhe kundra sales ti?

c'paskeni qene ju cernagorasit,,,

Sa jane shtuar te huajt shqipfoles

Kur menon se "Zogu i Tunes" asht nga kto ane,hedh poshte cdo pretendim provokativ per prapambetje islamike te kesaj zone. smiley

Hahahaha edhe un ate mendova.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).