Më shumë se 160 sulme nga ajri në Rripin e Gazës. Është kjo përgjigja e aviacionit të Tel Avivit pas hedhjes së raketave nga territoret e pushtuara drejt Izraelit. Vazhdon kështu mësymja kundër Hamasit e filluar disa ditë më parë, pas vrasjes së tre të rinjve hebrenj të rrëmbyer nga një grup terrorist palestinez.

Të paktën gjashtë persona kanë vdekur në një nga raketat e lëshuara në Veri të Rripit të Gazës, sipas asaj që njoftojnë burimet mjekësore palestineze.

Nga fillimi i operacionit, janë bërë 430 sulme ajrore. Në një prej tyre, një ushtar palestinez, i cili udhëtonte mbi një motoçikletë në zonën Beit Hanun, është vrarë nga një raketë e lëshuar nga një avion izraelit. Sipas të dhënave lokale, numri i palestinezëve të vrarë në Gaza gjatë luftimeve, duke nisur nga e marta, është 26.

“Izraeli ka vepruar shumë rëndë dhe do të ketë pasoja”, që bombardoi mbrëmjen e shkuar shtëpinë e Raed al-Atar, një nga komandantët e krahut të armatosur të Hamasit, pohon një zëdhënës i kësaj organizate. Al-Atar ka qenë një nga rrëmbyesit e oficerit izraelit Ghilad Shalit.

Ndërkohë, sot në mëngjes, në zonën metropolitane të Tel Avivit, janë sinjalizuar nga “Iron Dome” pesë raketa të nisura nga Rripi i Gazës drejt 20 lokaliteteve të ndryshme në Izarel, përfshirë dhe zonën qendrore te vendit. Sirenat e alarmit kanë rënë në Tel Aviv, Modin. Rishon, Letzion, Ashod, Ashkelon, Rehovot, por edhe në Jug të vendit. Policia i ftoi qytetarët të qëndrojnë gjithnjë pranë bodrumeve.

80 Komente

Me duket se ai rajon aty, s'do kete qetesi asnjehere. 

He me ju lumte, shfarosini ata bij k....xhihadistet e leshit..

Po ca xhihadistesh ato mer burr smiley ato jan te lodh te rraskapit....po mos te rafte per hise te kesh te besh naiher me çifut... Nejse poshte sala.

Te lodh te rraskapit po nuk ju rri suma reht.

Po nuk i rri se i kan vra te afermit. Te dyja paleve. Ai konflikt ska per te mbaru kurre deri sa te shkaterrohet njera pale dhe se besoj se do zhduken 500 miljon arabe.

As cifutet s'e besoj se zhduken. Arabet nuk do ti zhduk njeri, por duhet te mesojne te mbajne aq vend sa kan, se nga nje bythe shkretetire kan dal. 

Qetesi ishte aty vitet e fundit, perse filloi te hedh bomba Hamasi? Per cfar arsye?

Cifutet jo..... Izraeli po , ne momentin qe do humbin kontrollin qe kane mbi shba. Se kto nuk i do asnji.... Perveç nesh aparently. Gjith evropa i dorzoi te gjermani edhe pse po i luftonin nazistet.

Po pse keta arapet e shkretetires qe martohen me kusherinjte e vet kush i do,me perjashtim te ndonje politikani bq ne Europe,dhe te rusit e kinezit,po jo per shume kohe edhe keta,se myslimanet qe kane ne vendet e tyre kane per ti pare gjithnje e me shume si kercenim.edhe trapat e se djathtes ekstreme ne Europe po kalojne nga antisemitizmi te antimyslimanizmi,shiko partine e Le Penit per shembull.

Me kushurirat martohen edhe çifutet. Edhe un nuk po them qe arabet jane me te mire po jane shume me kte kuptim e kisha kur thashe qe izraeli mund te zhduket. Thash qe si do njeri dhe e vetmja arsye qe mbijetojne aty eshte se kontrollojne ameriken ekonomine/mediat .. Sidomos mediat

me kusherira te shtata?une them te para,gati motra.e di sa eshte numri i ketyre cyrykeve qe dalin nga keto martesat me lidhje gjaku ne Gaza,ka perqindjen me te madhe ne bote.arabet kane sasine,po hebrenjte cilesine.edhe ata die hard-et e OCPse hoqen dore nga objektivi i shkaterrimit te Izraelit,kur pane qe i ruajne bishtin nje vendi me arme berthamore.Zgjuarsia e hebrenjve ka per te triumfuar gjithmone ndaj ketyre trungjeve qe kane 1300 qe sprodhojne tjeter gje vec fe dhe dhune.

Pse ç'te keqe ka qe martohen me kushurirat? Populli yne amoralist (modern) ka edhe kenge per kete pune qe peshqit e kane kenduar edhe ne Peshk. Pak a shume se nuk e mbaj mend:

Avitu moj kushurire ...

Kto qekan shume perpara, sepse ne disa vende te Evropit ka perpjekje, qe me siguri po ja arrijne qellimit, per te heq denimin e inçestit. Franca pothuaj e ka eleminuar si problem. Presidenti i ardhshem mbas Obames ka per ta zgjidh si problem, njesoj si marujana me pietje nga populli: "a je avitur ndonje kushurire ne rini? .." Pergjigje presidencjale duke u zgerdhire: "ha, ha, na merre nje prezervative". Le qe ka rrezik qe presidenti i ardhshem te jete Vudi Aljeni qe eshte martuar me spermatozoidin e tij.

 

Oidrizo ..... Ti je re??? smiley

edhe çifutet martohen me gocat e xhajes, flas per kto  hasided me floket kacurrela anash qe pjellin nga 20 kalamaj dhe jan te gjithe ne asistence. Une i kam marr inate se kam punen e atille qe me duhet ti shkoj neper shpija ,edhe jan zhulsa komplet i vjen era mij te ngordhur te gjithve neper shpia nuk e pershkruaj dot me fjale ca zhulsash jan por po te kisha derr psh nuk do e lija te jetonte aty smiley pranaj i kam marre alergji. Po edhe arabet nuk jan me te mire. Sa per konfliktin aty , Izraeli duhet te terhiqet te kufijte qe i jan caktu ne 48-ën qe ja njef gjith bota dmth ti ndaloje settlements se nuk mund te pushtoje me preteksin qe kemi qene ktu para 1000 vjetesh se ashtu duhet tja kthejm amerikat (veri/jug) indjanve edhe gjysmen e evropes italise e ku ta di une. Te kthehet aty ku ka kufijte dhe pastaj kur ti hedhin rraketa kto talibanet ka cdo te drejte tja liroje tapen smiley

smiley

Batuta ishte e bukur..Tashti une nuk e di; keta zuzare cifute me ke e si martohen, por di nje tjeter, ata jane nje race mjaft e zgjuar, dine te bejne parane dhe ne Amerike vendosin diktat ka dhjetra vjet.Jo?

Po e vertete ne amerike kontrollojne gjithcka. Nuk jan vetem te zgjuar po edhe te kqinj kombinim shume i keq.jan plehra, po te sillesbin ashu si sillen ktu ne vend tjeter do i kishin be sapun smiley po kane gjet ktu vend pa zot ( dmth ven i te gjithve)

Ata jane parazite. Dikur pashe nje kronike per ta,qe jane bere barre edhe per Izraelin,se gjithe diten rrine duke lexuar Toren a si quhet libri i shenjte i tyre.une ta kam fjalen.cfare i kane dhene hebrenjte botes ne shkence,art,filozofi,me Marks,Ajnshtajn,Kafka,Frojd e shoke,ndersa e vetmja gje qe bejne keta halldupet eshte te ngrene bythet perpjete pese here ne dite e te hedhin veten ne ere duke thene Allahu Akbar

Oh ok ktu ke te drejte terhiqem smiley arabet skan lidhje me boten e qyteteruar jane 100 vjet mbrapa

Dhe thone se shkenca ka bere para. ju a them une nje mut ka bere, ata s`jane te zote te krijojne nje bombe inteligjente qe ti shkaterroje e gropose keta mamluke talibane brenda vijave te tyre kufitare. imagjinojeni nje bote pa callma e burka, pa tritol ne vend te ushkurit. Do ishte bukur!

Po ato njeri tjetrin jan duke vra gjithsesi koken hengshin.

He mer se nuk prish shume pune, sepse ka thene Carmelo Bene bota duhet humbur, nuk duhet shpetuar. Ndersa Hyske Borobojka ka shkruar se ne epoken posteskatologjike janë zhdukur orat, muzat, shtojzovallet dhe zanat. Dhe nje "amen" ne fund, ose edhe "aleqim selam", eshte me shik tani qe te gjithe antaret e sallonit te sinjora Bertinit kane lexuar Spenglerin dhe e kane marre vesh qe Perendimi ka perenduar kurse Lindja ka lindur ne 11 shtator 2001.

Nderkohe ndezim kondicionerin, hapim frigoriferin, dhe dendemi duke zhytur ne gurmaz dhe mbllaçitur shllap e shllup me çka te mira kjo bote: proshute, biftek, vere, djathe frengu, birre belgu, kukurec jevgu.

 

Vec alienet ne vendosshin paqen ketu.

Izraeli duhet te heqe dore nga shume territore. Ca me tej, duhet nje plan zhvillimi i qendrueshem e afatgjate per Palestinen.

Prandaj duhen Alienet...

Europianet ishin keshtu deri ne 1945.u deshen qindra vjet lufte dhjetra milione te vrare derisa u binden se me paqe eshte me mire se me lufte.libdja e mesme PO e kalon nashi ate faze.let the violence run it's course.

Cfar thua moj debile. Europianet ngriten artin, kulturen, muziken, arkitekturen, filozofine qysh ne kohen kur kisha te percellonte te gjall pse lexoje nje liber. Qe nga 45-a europianet vetem ckan bere mbrapsh ne ceshtje te zhvillimit kulturor.

Si gjithmone argument ke vetem injorancen tende .Cfare i quan dy luftra boterore ne  europe qe shfarrosen qindra milione njerez.Po per rivalitetin e luftrat qindra vjecare franko- gjerman, anglo -francez, anglo- spanjoll etj .europa perendimore vete ka vetem 70 vjete paqe .kendo ndonje liber o mi gjirizi perpara se te hidhesh e te japesh mend per gjera qe s'e ke haberin se per cfare flet.

French–German enmity[1] (French: Rivalité franco-allemande German: Deutsch–französische Erbfeindschaft) was the idea of unavoidably hostile relations and mutual revanchism between Germans and French people that arose in the 16th century and became popular with the Franco–Prussian War of 1870–1871. It was an important factor in the unification of Germany and World War I, and was finally overcome after World War II, when under the influence of the Cold War cordial French–German relations became the key to European integration.

O debile... vendet arabe sot jan te mbytura ne injorance, nuk kan haber as nga kultura as nga arti as nga filozofia as nga teologjia. Europa ka qe nga koha e iluminimit qe  vetem evoluonte ne cdo aspekt. Nga 45 a ktej vetem c'eshte perkeqesuar. Nuk krahasohen vendet e sotme arabe me europen e para 45-s.

Lindja e mesme ka vetem dy kultura. Perset dhe cifutet, te tjeret jan akoma ne temen e *ha, pi, dhit*

nuk ka kulture çifute. ka vetem religjion (besim fetar) çifut ose hebre. 

si dhe arabet i kane dhene botes shume me teper kulture dhe art sesa çifutet.

Me sa lexova une ketu i bie qe lufta po bohet se si Palestinezeve si Cifuteve i jane mbaruar Grate dhe po martohen me kusherirat e para deri tek te shtatat.

Jo Brad, lufta po bohet se ketyne i ka hy rone shkretetire te kpucet.

S'paska gje me te ndyre se kur viktima u ktheka ne xhelat. Do qe mire qe Obama t'ia bente kete nder njerzimit e te deklaronte tani qe nuk ja ndjen me per t'u rizgjedh "Amerikes nuk ja ndjen per Izraelin". Besoj se pas nje deklarate te tille jetegjatesia e ketij gabimi gjeografik do ishte diku te 30 minutat. Me vete shpresoj do merrnin edhe ato plehrat e Hamas qe i financune vete per vite me rradhe.

Nuk ja ka shume nevojen Israeli Amerikes.

Ne 1967 nuk e kishte Ameriken me vete dhe ne 5 dite i mundi arabet.

Le te hyjne arabet ne lufte me Israelin dhe ne 1 jave i mund prape.

Besoj se pas nje deklarate te tille jetegjatesia e ketij gabimi gjeografik do ishte diku te 30 minutat.

Uroj qe bamken ta kesh keshilluar per tabelen e pjesetimit e te shumezimit e jo per ceshtjet nderkombetare keshilltar efendi.si do zhduket nga faqja e dheut per 30 min nje shtet me bumje berthamore ,aeroplane supersonike raketa .me ushtri e me gjenerale qe kane bere beteja per verteti.si na qenka gabim gjeografik nje shtet viable nga ana ekonomike diplomatike ushtarake.nje shtet qe kontribon ne shkencen e teknologjine boterore.nje shtet qe pa pike nafte nga e njejta rere e shkretetires ka ngritur nje demokraci te qendrueshme.

Fatkeqesisht gjendja ne Lindjen e Mesme ka hyre ne nje rreth vicioz dhe asnjeri,pra asnjera pale, nuk ka deshira ta zgjidhe si problem,se ndryshe e zgjidhnin ne 2 muaj.

As arabet vete nuk duan ta zgjidhin si problem.

Si pasoje,po them nje fjale qe me ka thene nje miku im,qe kur morrem TV ne shtepi ne lajme ishte israeli-palestina dhe rrezik deri sa te ikim nga kjo bote ata te tjene ne lajme.

 

Izraeli ka deshire ta zgjidh problemin. Arabet cfare duan? Cfare kerkojne? Kan ndonje kerkese? Po te kishim nje organizate terroriste ne nje nga fqinjet tane qe leshon bomba ne drejtim te qyteteve kuturu cfare do thoshim? Ne rastin konkret kishte paqe, per filloi hamasi te hedh bomba ne drejtim te Izraelit?

Injoranca nuk kishte si te shfaqej ndryshe, po vetem me flamur britanik! Ah, edhe me flamur Amerikan me siper...... smiley

Problemi eshte se arabet kerkojne qiqra ne hell.

Arabet bene nje lufte me Israelin ne 1967 dhe per 5 dite Israeli ja u beri tete me dy,pa ndihem e askujt.

Tani arabet qe u munden kerkojne kthimin e Israelit ne kufijte e para 1967-es.
Eshte njesoj sikur Serbia te kerkoje kufirin deri ne Kukes,pavaresisht se ka humbur luften ne 1999.

Me falni po kur humbet luften,humbet edhe te drejten per te bere ligjin.Israeli fitoi luften,keshtu eshte eshte budallalek qe te kthehet ne kufijte e paraluftes.

Terheqjet qe ka bere Israeli si ne Liban si ne Gaze,i kane kushtuar sa frengu pulen,se tani i duhet te mbrohet edhe nga Hamasi qe hedh raketa kur i do qefi edhe nga Hezbollahu.

I dine europianet keto,apo o burra kururu,me rregull treshi,meqe Israeli ka perkrahje ne SHBA duhet patjeter te jete pala negative?

Ti paske votuar dhe per arabet, jo vec per Obamen, keshtu qe absolutisht s'je racist smiley

Ne 1967 nuk e kishte Ameriken me vete dhe ne 5 dite i mundi arabet...smiley Nga e ke gjete kete ? Apo si zakonisht ua ka thane baba Yve U ..

Kishte lesht e curres Ameriken me vete . Ne se mund te vleresohet Teknikisht , disa "zbulime " e perdorime nga Izraelitet ne fuhen e Betejes me Teknologji shumete Larte , i ishin mbajtur sekret edhe Amerikaneve , gje qe solli nj fare "deshperimi" tek ta dhe si fillese Ndarjeje.

Izraeli ka ne nje perparesi sepse ndryshe nga 200 miljone arabe jane kompakt .ndersa ata jan cope -cope ., njemijesekte e njemijemendje .keto perpjekjet e al-qaedes dhe ketyre varianteve ttjera me isi kane ne themel perpjekje per unifikim islamik ...por me gjak duke marre emertimin si levizje terroristesh 

Izraeli ne 67 luften e beri per lartesite Golan dhe me teper kundra Egjiptit dhe Sirise, vendet e tjera arabe ishin ne koalicion me keta te fundit por nuk moren pjese drejtperdret ne luftime. Amerika asokohe e ka ndihmuar pa kursyer Izraelin politikisht dhe ushtarakisht, gjithsesi pajtohem me Idrizin se dhe pa Ameriken Izraeli si ka per gje arabiket!

Eshte mizore ajo qe po ben Izraeli. Ata pretendojne qe jane sulmuar me raketa, te cilat i kane shkaterruar qe ne ajer, prandaj dhe demet jane minimale(vetem dy te plagosur). Nga ana tjeter ushtria izraelite, pa meshire vret palestineze me dhjetera, pa u kujdesur per te kursyer civilet. Politika izraelite eshte e gabuar, ata po mbjellin nje urrejtje, qe ne te ardhmen nuk do te kete arsenal ushtarak ti beje balle. 

Mirese u rikthyet Maks, per temen ne fjale une mendoj se e keni gabim, politika izraeliane eshte kunder fondamentalizmit islamiko-arab..Mendoj se bejne shume mire, civilet? Po dhe ata jane arab, me mire nje arab i vdekur se nje myslym i gjalle..Tungjatjeta!

Nuk kam se si te jem dakort me ju Red Bull. Jetet njerezore jane te cmuara si me qene cifute ashtu dhe arabe. Zgjidhja e problemit nuk vjen duke lenduar popullin arab, por duke bere kompromise. Tani sa nuk eshte vone, ata duhet te pushojne kolonizimin e tokave arabe, te njohin shtetin palestinez te paret, te shuajne konfliktin dhe te vetepermbahen, sepse Bota ndryshon. Do ju ndodhi si me serbet, qe me represion menduan se do ta mbanin perjete Kosoven, por kur edhe aleatet e saj te medhenj, ju kthyen kunder atehere u cuditen. Kjo ne rastin e Izraelit dhe Palestines eshte 10 here me domethenese, per shume arsye.

Pa lidhje fare flet. Kush tha qe Palestina eshte toke arabe. Kjo eshte nje nga genjeshtrat me te medha. Ata qe quhen palestineze jane thjesht arabe te ardhur ne Palestine, edhe ky emer i vene enkas nga romaket Judeas, domethene vendit te judenjve, hebrenjve, thjesht si ndeshkim ndaj kryengritjes se tyre. Sa per sot, eshte Hamasi qe krruhet gjithmone, provokon, dhe fshihet mbas civileve.

Izraelit i intereson paqja me shume, se dhe ka me shume te humbi. Sa here vjen ne kale Netanjahu i con situatat ne ekstrem. Ky dokumentari ka informacion shume interesant per kete sherr pa fund. Eshte i ndertuar me intervista te ish drejtuesve te Shin Bet, agjensise se sigurimit te Izraelit. Te gjithe ata thone qe duhet gjetur paqja patjeter dhe qe politikanet jane fare te papergjegjshem.

+1

Disa dit me pare me nje drejtor banke u gjendem ne nje takim me nje grup biznnssm izraelite.Midis te tjerave fjala e nje mesoburri me beri pershtypje.
" Na eshte bere jetesa shume e veshtire, e stresuar, e stergjatur dhe pa te ardhme me te qete...!"
Dhe une i bera kete pyetje
Ca thote mendimi akademik izraelit ?
A beri buzen ne gaz dhe dha kete pergjigje: " Po perpiqen ne se mund te jetohet ne planetin...Mars! " Politika e interesave te medhaja, diferenca mes dy kulturave jane dy vektore levizes ne sens te kundert ne kete mjedis.Nuk do kemi kurre zgjidhjen e shpresuar..!" keshtu tha nje qytetar i rangut goxha te larte izraelit....!

Mund te mos kete zgjidhje por degjenerimi ne lufte ka gjithmone nje iniciues dhe ai eshte gjithmone Hamasi apo pala arabe.

Ahahhahahah ksaj i thone me u bo mo cifut se cifutet e golders green - it smiley

Nuk me plasi trapi mua as per cifutet as per arabet. Por faktet flasin vete. Ndiq kronologjine e ngjarjeve. 

e vetmja shprese per paqe eshte nese ngrihet ekonomia ne palestine krijohet nje klase e mesme e njerezit shijojne jeten e mire.kur njerezit kane dicka per te humbur nuk bejne lufte.

C`shprese thua? Kujto Libanin dikur Zvicren e lindjes se mesme ku eshte tashi..A e kupton se c`eshte e afte te beje feja ndersa ju thoni ekonomia..Ata pra kane cfare te humbin te gjithe, kane fene e tyre..

peshku i kuq, aty sherri eshte per toka e interesa jo per fe. Fete kane qene relativisht ne paqe per qindra vjet ne ato ane. 

Eshte pikerisht feja qe i nxit interesat qe thoni ju. Aty takohen fete kryesore te globit, Jerusalemi nuk eshte i shenjte vetem per cifutet por dhe kristianet e islamiket, besoj se s`keni kundershti per kete fakt dhe per rrjedhoje komenti me lart i peshkut te bllokuar nga adminet eshte i sakte!

Pikerisht, fete kane qene aty prej lindjes se tyre, shume kohe me pare dhe relativisht jo ne armiqesi. Ndersa ky sherr eshte i pas LIIB dhe behet per territore. 

palestina u nda 50-50 kur u themelua izraeli edhe pse cifutet perbenin 5% te popullsise.palestinezet e mbetur brenda izraelit u shperngulen ne menyre demonstrative te nxitur nga vendet e tjera arabe te bindur se zhdukja e shtetit te izraelit ishte ceshtje kohe.arabet e tjere qe e instiguan kete shperngulje sulmuan izraelin .jo vetem luften nuk e fituan por palestinezet e shperngulur i lane ne balte .Pastaj me luften e ftohte nje pjese u be me ruset pjesa tjeter me amerikanet punet u bene akoma me corap.izraeli nuk ka se si te lejoje te kthehet nje popullsi e cila deshiron zhdukjen e shtetit te izraelit nga harta.keshtu qe ai konflikt ka per te vazhduar hiq e mos keput  derisa ti therrasin mendjes se me keshtu nuk vazhdohet.

edhe shqiperia u nda 50-50 sapo u fut komunizmi. kjo ndasi nuk do marre fund kurre dhe do na leje te fundit ne rajon. ndasite e tjera ne ballkan rreth nesh po marrin fund. ne mal te zi eshte e paperfillme. ndasia kosove serbi u rregullua me pavarsine e kosoves. te njejten gje mund te behet dhe me shqiptaret e maqedonise, ndersa ketu ska shprese. kjo ndasi po i verbon njerezit deri ne ate shkalle sa pranojne te kene ne parlament psikopate, hajdude thesari e 7%, vrases shefa komisariatesh, tutor prostitutash etj etj.  shtoi kesaj dhe intelektualet: "rrofte e qofte lala gjoni"

Një prej islamikëve, qytetar nga Kosova, foli gjatë ceremonisë së djegies së pasaportave të shtetasve të huaj, i cili më pas pranoi “pasaportën” e Kalifatit të lëshuar nga lideri i ISIS, Abu Bakr al-Baghdadi.

Folësi vizatoi një shpatë nga këllëfi i tij dhe premtoi vazhdim të xhihadit, apo luftës së shenjtë kundër jo-myslimanëve, përfshi Arabinë Saudite, Autoritetin Palestinez, Romën dhe Spanjën, e cila më parë ka qenë nën sundimin islam. Ai shtoi se këto synime janë “hapi i parë drejt pushtimit të botës”.

Më pas pamjet shfaqin disa skena “edukative” për publikun mbi Islamin, përfshi orë mësimi për islamin radikal, “ditët e argëtimit” për fëmijë dhe adoleshentë ku paraqiten ëmbëlsira dhe doktrina e dhunës, si dhe “ditët rekreative” në plazhe të sponsoruara nga terroristët e ISIS-it. Në asnjë prej këtyre aktiviteteve nuk paraqiten femrat.

Një fëmijë i thotë një intervistuesit gjatë montimit se ai dëshiron të bëhet “luftëtar i xhihadit” kur të rritet në mënyrë që t’i “luftojë të pafetë”.

Disa këngëtarë myslimanë nëpër këngët e tyre përfshijnë xhihadin dhe urrejtjen për hebrenjtë dhe jo-myslimanët.

Për të treguar anën “humanitare” dhe fetare të ISIS-it, në video shfaqen disa skena ku terroristët u japin ushqim atyre në nevojë. “Policia e moralit” shëtit rrugëve gjatë faljes së “xhumasë” dhe kërcënojnë pronarët e dyqaneve nëse nuk marrin pjesë në “xhuma”.

Një zyrtar i ISIS-it gjithashtu mburret me interpretimin e ri të Ligjit Islamik të Sheriatit, duke u mburrur në lidhje me të drejtat për amputimin e duarve dhe këmbëve hajdutëve të dënuar.

Territori i ISIS-it kërkon të rishkruajë kufijtë kombëtarë dhe shtetërorë përgjatë ndarjeve fetare, duke ndarë shumicën Shia dhe Alawite në Siri nga shumica Sunni në Irakun jugor.

Territori i tyre aktualisht përfshin qytetin Aleppo në veri të Sirisë e deri në provincën Deir el-Zour afër Irakut,
 

Komentet janë marrë  nga
Israel National News

Blah blah blah dhe Pilaf e Qofte ke Meti. smiley

kur vjen puna te konflikti cifuto-arab ,shumica e shqipove marrin anen e izraelit dhe pajtohen me zgjidhjen e dhunshme te ceshtjes,ndersa kur vjen puna te ceshtja shqiptare ne ballkan,jane kundra modelit izraelit!

shqipot jane te shumte ne numer. nuk besoj se kosovaret jane me izraelitet. 

me izraelitet jane vetem orthodokset e shqiperise. qe perbejne shumicen e diskutanteve te ketij blogu.

Nuk e besoj nje gje te tille. Shumica shqiptare eshte e myslimanizuar ka mbi pese shekuj dhe rrjedhimisht edhe diskutantet e ketij blogu i perkasin kesaj feje..

shqiptaret e shqiperise te muslimizuarit e dikurshem, dmth shumica e popullsise, jane sot te gjithe ateiste. ata qe e kane ruajtur fene jane pakicat, katoliket dhe orthodoksit e shqiperise. 

keta e mbajne dhe veten edhe per burra me te mire, kur ne fakt jane me shkerdhatat, me pa vlerat dhe ne gjak me pak shqiptaret. 

Ndoshta kjo vjen pasi keta qe permendende me lart (katolike & ortodokse) nuk jane turq por shqipo te vertete!

kush jane shqipot e vertete, orthodokset ?

shqipot e vertete jane ata qe e ndrruan fene disa here. nje here u bene muslimane dhe nje here ja u hoqi enveri. shqipot e vertete nuk jane te lidhur pas feve, sepse kane origjine me te vjeter nga krishti dhe baba i tij apo tjeter profet apo zot i kesaj toke.

meqe eshte kampionati  botes ne futboll, veshtro lojtaret. kush jane me fetaret, amerikano latinet apo europianet ? 

amerikano latinet jane me fetaret ngaqe jane popuj TE RINJ. e kane pra fene (si mjet) qe te konsolidohen. popujt e vjeter, fillojne dhe dobesohen ne fe, sepse fillon dhe i konsolidon gje tjeter. 

orthodokset e shqiperise nuk jane bile fare shqiptare. duket dhe ne gjenetike, lehtesisht, se jane te gjithe zeshkane. 

Me vjen keq por nuk ju ndjek dot me keto lloj arsyetimesh qe beni. Ne keni gje fakte urdhero e thuaj. Duhet te dini se katoliket dhe ortodokset e ketij vendi kontribuan qe te jete kjo Shqiperi qe eshte sot, ne saje te tyre ju shkruani shqip ne kete blog dhe po ne saje te tyre je njohur dhe nga konferencat nderkombetare. Insinuatat qe beni nuk te cojne larg shume i dashur mik. Me kaq ju mund te vazhdoni sa te doni por une e mbylla diskutimin me ju. Kalofshi mire!

ik ore greku apo vllau dhe tregoja arrat ndonje tjetri.

Nuk jam grek dhe do hiqja dore vullnetarisht nga kjo jete po te kisha nje shtetesi te tille me detyrim, por dhe tjetra s`e kam per adet ti drejtohem kujt me "vella" pasi s`jam turk..Mos bjer pre e emocioneve sepse nuk te shkon, duhet ti rrish strikt profilit tuaj qe keni krijuar ne blog..Shendet e para. tungjatjeta!

vllah do te thote VLLEH (popullsi çobane me origjine rumune) dhe jo vlla. nga eshte Edi Rama.

Dhe ju mendoni se une nuk e di c`jane vllehet apo cobanet? ahahahahaha, ju lutem lexoje komentin pasi s`e besoj se e keni bere kete!

komentet e tua s'kane asgje interesante per mua. or vlleh ! 

Sigurisht, ju jeni goxha analfabet! Ah, te isha vllah do e kisha per nder por s`jam i tille!

çfare krenarie do te jepte e qena vlleh ?  me duket se po e ben komentin interesant tani.

 

 bijte e cifuteve , po i vrasin  ne kushte krejtesisht te pa barabarta  ,

eshte e habitshme se ku e gjejne guximin dhe frymen e thelle rraciste disa nga peshqit sa te perdorin nje gjuhe, si ne disa raste me lart, per humbjet e jeteve.

Nje jete eshte e barabarte, qofsh palestinez apo hebre. Ose te pakten ne teori, se ne praktike ka shkuar kursi kembimit 1:100.

Per ata peshq qe flasin per historine, do ti thoja te lexoni pak, pastaj kepusni buballalleqet.

Per info, per disa qe pertojne te degjojne apo te lexojne:

Sulmet nuk i filluan palestinezet por hebrejte, pas vrasjes se tre te rinjve, per te cilet ende nuk ka prova bindese se kush i vrau.

Ekstremistet islamike nuk jane Hamasi por nje tjeter grupim me i vogel, Xhihadi Islamik.

Nuk mund te pretendosh territore mbi bazen e nje libri, sido qofte ai liber.

Nuk ka fitore te perjetshme dhe shtete te perjteshme. Me krimet qe po behen, fitimtaret e sotem, kur te humbasin, do ta paguajne shtrenjte.

hajt tung se po fillon finalja

 

Mir e ka thone njoni ,Eshte gjynof me e nderru njerzillikun per patriotizmin.

FAJIN E KA SALIU!!!!!!!!!!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).