Në 28 qershor 1914 :

Sot, me 17 korrik 2014 :

Rrëzohet në hapësirën e Ukrainës një avion i “Malaysia Airlines”. Humbasin jetën 295 vetë. Dyshime se është qëlluar me raketë

Një tjetër avion i “Malaysia Airlines” është rrëzuar në lindje të Ukrainës. Në bordin e avionit që udhëtonte nga Amsterdami drejt Kuala Lumpurit ndodheshin 295 persona. Mediat ndërkombëtare raportojnë se avioni ëhstë gjetur duke u djegur në lindje të Ukrainës, lajm ky i raportuar sipas burimeve nga aviacioni rus në Msokë. Ndërkohë “Reuters” citon agjencinë ukrainase “Interfax” sipas të cilës avioni është rrëzuar nga rebelët prorusë në Donetsk. Me këtë rast Ministria e Brendshme ukrainase ka urdhëruar hetimin e ngjarjes, për të cilën ka shumë paqartësi. Në një prononcim paraprak nga zyrtari Anton Gerashchenko thuhet se “një avion civil që fluturonte nga Amsaterdami drejt Kuala Lumpurit u qëllua nga një sistem antiajror Buk...280 pasagjerët dhe 15 vetë të ekuipazhit vdiqën”.

http://respublica.al/artikuj/2014/07/17/...

65 Komente

eshte komplet pa vend perpjekja per ta lidhur  ferdinandin me boingun fatkeq,,

Jo dhe aq. Dora e Zeze i cyt nga ambasadori rus ne Beligrad

Krahasim pa lidhje. Vdiqen 295 veta te parendesishem, statistika, jo nje koke e vetme e rendesishme. S'e qeth njeri dhe po te kishin qene 30.000

mire.
24 amerikane ne ate avjon.

statistike

u vra ambasadori ne Libi dhe u harrua.

Nga sa di une ai nuk eshte harruar fare,se ne cdo seance senati dhe kongresi,incidenti i Bangazit permendet.

Stalker, mos ka qene gje xhaxhai i Obames ne aeroplan?

 

Nje pashaporte ishte shqiptare smiley

Kjo race e ndyre ruse duhet te zhduket sa me shpejt.

Ndryshe bota do te mbaroje.

Para ca kohesh u vra tere elita politike e Polonise,ne nje "aksident".

Si e ke hallin ABCD tvls, ra ne pikiate çmimi i aksioneve ne burse?

 

Une i kam ne Exxon,Coca-Cola apo McDonald parate,keshtuy qe spara ndikohen nga aksidente te tilla cmimi i tyre.

meqense aeorplani u rrezua ne territor  qe kontrollohet nga  rebelet proruse,  keta gjeten edhe ''2 kutite e zeza''  te Boing..  por natyrisht,  do ti dergojne ne Moske  per ti analizuar..

 

ketu ne Hollande eshte lajm kryesor rrezimi i ketij avioni... jo vetem per faktin qe u nis nga Amsterdami,  por  me shume se  deri tani jane konfirmuar 25 persona me pasaporte hollandeze qe udhetonin me kete avion..

te kesh frike te mendosh per udhetim me avion , I mean jo frike , po terror mendor smiley

nje Zot e di kush ka qene ai shqiptar i shkret , e pate pashaporten apo jo ??

E tmerrshme, te shohesh nje tragjedi te tille kur jeta e gjithe ketyre njerezve nderpritet ne mes. Pamje shume te ngarkuara. Profesionaliteti i forcave " te shpetimit" pertoke. Nje zot e di cfare i shtyn keta pilote te fluturojne mbi te tilla zona.

Elba, ajo nuk ishte pasaporte shqiptare pavaresisht shqipes dykrenare. Ishte stema e nje bashkie ne Hollande. Jo sekjo e ben tragjedine me te vogel apo te lehte.

smiley  hajde te udhetosh me qef me kur sheh skema te tilla

Popujt sa vijn e vendosen ne pasiguri te sigurte. Njerezit shihen vetem si mish per top, vegla per akumulim kapitali dhe kapital politik. Bote e felliqte!

jeta eshte si e ben. benigni thote: la vita e bella. smiley

 

  • Rrezimi i Boeing 777 eshte akt i vullnetshem
  • per te rrezuar nje avion te tille linje duhet te kesh nje sistem te komplikuar mbrojtjeje kunder-ajrore (radare per te shquar avionin + zyre komandimi per ta marre ne shenjester + lançues misilesh per ta goditur - psh misilet amerikane Patriot)
  • nje avion linje si B777 nuk mund te goditet gabimisht, sepse çdo avion transmeton identitetin e tij, gje qe u lejon radareve te dallojne avionet civile nga ata ushtarake
  • vetem nje ushtri e rregullt eshte e afte per nje akt te tille

This is an 'act of war'
 

vetem nje ushtri e rregullt eshte e afte per nje akt te tille

 

Mundohesh te thuashe me kete gje qe nuk e beren rebelet? Pothuajse e sigurt tani... kerko Igor Girkin.

po po, jam ne dijeni te lajmit qe e vune vete ne internet separatistet, dhe pastaj e fshine (duke kujtu se kishin rrezu nje avion  Antonov 26).

Jo jo, nuk eshte se "nuk e bene rebelet" por se ate pjese te territorit te saj, Kievi nuk e kontrollon fare, keshtu qe fare mire mund te jene misilë ukrainas, te perdorur nga separatistet; Doja thjesht te thoja se me misile 'portabel' (artizanale), nuk eshte bere. E sigurt !
 

 

Rebelet kishin rrezuar shume avione ukrainas, e normalisht nuk mund ta besh ate pune me manpads. Gjithashtu kishin nje tweet per "kapjen" e nje sistemi me te sofistikuar kundra aeroplaneve qe tani e kane fshire. Besohet se nje raket e atij lloji ka rrezuar avionin.

mbetet pastaj te shikohet nese komunikimi me radio (gezimi!) mes tyre (te cilin mediat ukrainase sapo e postuan) nuk eshte pjese e euforise gjoks-rrahese ne kesi rastesh (raste lufte...). Sepse kur shtie me misilë ndaj nje avioni qe fluturon 10 mije metra mbi ty, duhet me patjeter nje sistem radaresh qe te kalkulojne distancen (misilet do bejne te pakten nja 40-50km, se nuk po vret nje zog qe fluturon mbi koken e ushtarit smiley )

Mediat thone se, po te kishin "kapur" separatistet sisteme te tilla te sofistikuara, do e kishim marre vesh! (Ose atehere, Kievit i vjen turp ta thote qe i ka dale ne kete pike situata nga dora dhe sisteme te tilla radaresh te jene ne duart e separatisteve pro-ruse)
 

O Stalker nuk kane nevoje te kapin gje separatstet se nuk jemi ne nje filme me partizane ketu. Ata armet nuk i rrembejne kur vrasin ne prite armikun por furnizohen nga Rusia. Cili eshte arsenali i tyre nuk di te them dhe askush s'po di ta thote me siguri. Por fakti eshte qe edhe avionet ukrainas qe rrezuan para ca ditesh me ndihmen e rusve i rrezuan. Pra radaret ruse i informojne me detaje mbi koordinatat dhe trajektoren e nje avioni dhe ata hedhin misilat. 

Specialistet jane kategorike: 3 avjonet ukrainas qe separatistet rrezuan para pak ditesh jane rrezuar me manpads (sepse kane qene avjone ushtarake qe fluturonin shume me ulet se 10000 metra, sic eshte rasti i avjonit civil ne fjale). Ky i fundit eshte rrezuar permes sistemit te radareve, e vdekur. 

sistemi BUK eshte sistem autonom PVO (protivo vozdushnoi oborone) eshte ekuivalenti i Patriot, madje BUK M2 eshte me efektiv se IronDome. Nuk ka nevoje per informacion nga radare te tjere. Edhe mos harrojme se rrebelet jane banore te ish URSS te gjithe kane mbaruar ushtrine, dhe jane trajnuar me keto pajisje dhe sisteme.

Avjoni nuk ma ha mendja te jete goditur me manpad qe per profanet nenkupton raketat Stinger ose Igla, se ato nuk arrijne dot te tilla lartesi.

Ketu vime te pika ku e gjeten rebelet BUK, kur dihet qe keto sisteme PVO nuk transportohen dot me mushka, sic transportonin amerikanet Stingerat per ne Afganistan dhe Ceceni. Baterite PVO jane strategjike dhe dihet ku jane dislokuar. Plus qe ne fushe jane dhe fragmente te rraketes qe mund te zbulojne se kujt baterie i perkiste.

Prandaj dhe Merkel eshte e qete, e gjitha kjo ngjan me 11 Shtatorin, perderisa vjen direkt pas vizitave te Putin ne Amerike Latine.

Rebelet e pranuan qe e rrezuan, ti thua ku jane gjurmet?

keta rebelet?

ca pyetje ngelen prap. Nqs separatistet mendonin se ishte an-26 skishte mundesi te fluturonte ne 10km lartesi se nuk e kapte dot ate kuote ose te ulej nga ajo kuote ne aeroportet me te aferta.

Keta cunat qe e morren vesh ca ndodhi dhe po drejtojne gishtat nga "fajtori" jane te njejtet qe e morren vesh direkt sa rane kullat binjake se kush e kish bere dhe ku e kishte shpine ne Afganistan.

nigjo pak kete tipin

Leri keto konspiracionet, edhe Putini vete po rri si i dhier dhe thjesht ia vuri fajin Ukraines se aty ndodhi ngjarja.  Madje edhe miku i tij Kastro.

Argendis, me ngjane se flet me Art-on, keshtu qe ky eshte muhabet i kote.

Mua njerez te tille me habisin (sinqerisht) se nuk kuptoj si nje person mund te jetoj ne nje vend ku ke liri mendimi, te mediave e me gjere, e pastaj te vendosi te harxhoj kohe dhe energji duke u budallepsur me konspiracione.

Do ta kutpoja ne rast se qe ne Rusi nga qe ate gje thone lajmet atje.

Po qe Arti mua sdo me cudiste besimi ne konspiraci, po se si nje shqiptar eshte aq prorus dhe aq antiamerikan.

sipas amerikaneve  aeroplani eshte godituar me rakete nga toka.   

ndersa sipas sherbimeve sekrete ukarianse  te cilet kane  pergjuar telefona te  disa ushtarakeve  separatiste proruse, ne nje bisede telefonike me njeri tjetrin, pra, dy ushtarake separatiste e pranojne qe kane rrezuar aeroplanin me rakete,  por qe ishte bere   gabimisht  sipas tyre,  pasi  menduan se ishte aeroplan  ukrainas.

Pothuajse e sigurt qe kjo u rrezua nga rebelet. Ata kane rrezuar shume aviona te tjere ukrainas, pra kane teknologjine.

Gjithashtu, rebelet kishin bere nje tweet perpara disa ditesh per "kapjen" e disa raketave qe mund te rrezonin nje aeroplan te tille. Tani e kan hequr.

Lidhja mu duk dhe mua pak si artificiale. 

Belul shume e vaket po me duket pergjigjia e qeverise Hollandeze duke pasur parasysh se 150 shtetas te atij vendi jan vrare. Madje ne media akoma skam pare ndonje reagim te qeverise.

hollandezet per nga natyra nuk jane emocional, por jane te matur. reagim nga qeveria, nga kryeministri, nga, Mbreti etj ka pasur, por he per he theksi u vu te te tragjedia njerezore, njerezit e humbur dhe mbeshtetja dhe kurajua per familjaret e viktimave..
kryeministri madje e theksoi.. per momentin duhet tu gjendemi familjareve dhe te afermeve, dhe pastaj patjeter qe do merremi me shkaqet, si qysh tek ndodhi dhe pergjegjesit...

Belul bota perendimore nuk mesoi kurre se si i do drrute mushka sllave. Me dipllomaci e maturi Putini tall bythen perdite. Sic talli bythen per vite me rradhe Miloshevici dhe ne fund te luftes ne Bosnje na e bene  edhe hero te paqes. Hollanda duhet te nxirrte ca mesime me teper nga ai rast kur u be gazi dhe turpi i botes (edhe ligjerisht tani). 

Minimumi qe duhet te bente Nato ne keto momente eshte ultimatumi per dorezimin e kutive te zeza dhe dergimi urgjent i eksperteve ne vendngjarje. Gjithashtu nje deklarim publik per mbeshtetje logjistike per forcat ushtarake ukrainase per rimarrjen ne kontroll te te gjithe territorit.

edhe ukrainasit jane mushka sllave njesoje si ruset

'ketu tek une' thone qe 'ajo atje' i di me mire edhe punet, edhe rusishten
 

mushka sllave ka 7 a 8 mije bomba apo mbushje berthamore.nato nuk mund te kruhet aq kollaj me te ne fakt nuk kruhet dot fare.

Si (sapo) tha Putini? "Kjo tragjedi* eshte deshmia e nevojes per nje zgjidhje urgente te krizes ne Ukraine" 

* kurban- ne shqip

smiley

Ne shqipe "misilave" u themi raketa, sado qe e kuptoj qe doni te beni dallimin mes "missile" dhe "rocket".

u shtuan para dy ditesh sanksionet, dhe menjehere keto jane perpelitjet qe deshmojne se laku iu ka shkuar ne fyt

Hitleri dogji Rajshtagun, duke  justifikuar dhe filuar   reprezaljet kunder kundershtareve te vet "komunisteve"  cdo gje eshte planizuar mire me perpara se te ndodhe nje ngjarje. si gjithmone e habitshme, shpejtesia per te gjetur "terroristet" pa gjetur pa vertetuar faktet! smiley Dikush do te behet mish per top! 

https://www.youtube.com/watch?v=1fytpEF6-EQ

E verteta eshte , me aq sa kupohet dicka , nuk shkon teknikisht . Ate do e tregojne analizat sepse do ndihmoje dhe kutia e zeze qe u gjet  por edhe analizat e kontrollit Hapsinor !

Por keshtu sic ka ardhe VIDIO nuk pasqyron qe te jete Goditur ne Ajer .

Avioni ka shperthyer pasi ka rene ne toke ....ose eshte Goditur ne Renie e siper ne lartesi shume te Ulta . pothuajse ngjitur me siperfaqen !

Kjo nuk perjashton pergjegjesine e asnjeres Pale .Hetimet do ta nxjerrin ne se nuk manipulohen Politikisht !

Pastaj Rrenjasijte dhe Analet nuk e kane per gje te gjejne edhe kush e Hapi Vrimen ne Siberi !

Shanset e boeingut qe te bjere vete jane 1:100000000000000000 dmth nga ana statistikore  me shume gjasa ke ti te perndrydhesh kycin duke shkruar kete mesazh apo whatever  se sa boeingu te pesoje defekt ne ajer.

Kujt po do me i tregue Boeing 777 ti mer jahu.

Ku e lexove qe ra vet ...smiley   Ku lxove qe pati "difekt " apo me qyltyre "defekt " smiley

Tani qe PPU ka specialiste , kjo nuk ka diskutim po nga keta te Lloit qe ..vet e Ngre dhe vet e Zhyt ..i kemi me pikatore e nderuar Alba  ! Puna eshte me e kuptu qe nuk kane Vlere mejtimet e mendjes para Fakteve .Dhe aq sa duket nuk mund te komentosh ndryshe .

Pastaj ..prandaj jane Herimet sep po te ishte ndryshe Lexonin Rrenjasijte e PPU dhe nuk la pse duhet asnje Info Tjeter per Vendim .

ti po thua eshte goditur ne renie e siper .Nashi gjithe keta burra shtetesh te cilet kane informacione nga eksperte thone qe eshte goditur ne ajer 10000 metra.nga erdhi dihet po nuk e thone se duan nje hetim formal.gjynah gjithe ata kerkues doktore ta humbin jeten nga injoranca e muzhikeve te dehur me vodka.

Kujt po do me i tregue ekspertet ti mer jahu.

Ti po krahason ekspertet e agjensive te ndryshme nderkombetare me teknologjite me te fundit te kohes me shkollen e bashkuar Skenderbej? Ti po ve ne dyshim dhe pohimin qe vete ruset thane e rebelet rusofile bene qe e kane rrezuar me raketa nga ajri?

 

Tani ti hyn nga njehere edhe tek Rrenjasijte smiley po ne fakt duhet thene cfare shohim jo cfare "me ka thane baba mue '.

Ajo qe shohim eshte nje Vidio qe te jep kete perfundim  qe themte U .me te perafert me ate thoni Yve U

Eshte "postuar " "  botur " me djallezi apo Reale na nuk jemi ne gjendje ta saktesojme .Themte U pa c'thua dhe ti dhe Yve U smiley  , doemos qe ti thua te verteten me gjith ata Burra !

Seriozisht .

Ekspert ka ngate gjitha Palet !. Ndersa Fjala e Fundit jane Hetimet ne Teren ! Situata eshte e tille qe te fusin "hundet " lloj lloj Aventurieresh nga te gjitha anet me Objektiva te percaktuara pa Pjerdhur FARE per 300 Vete apo dhe me shume .Kaq mendoj se kupton !

Te keshte dale edhe Gjembi ne mbrojtje ...smiley

Ik nashi dhe pi Dhalle. Une sapo e piva per vete dhe thash ti them Naten Albes se u perpoq shume me gjith ato zamete qe heq pas vetiu , qa dhe hallet e Botes , keshen  Bumje separatistet apo nuk keshen ? smiley

Naten.. dhe mos mollois me me citate te burrave te huaj se nuk dime gjith ato Gjuhe Na .

Na ,shyqyr , shyqyriu na ndihte , mezi muartim vesht qe edhe Gjembi kesh mejtim , ti na kerkon te Molloisim edhe ne gjuhe te tjera smiley Foli njehere Xhiboles pa le cfare ka dhe ajo !

Gjemacit ...

Nuk ka shkolle te Bashkuar "Skenderbej " ,  ka shkolle te mesme ushtarake "Skenderbej = Uest Point " ka edhe shkolle te Bashkuar " Enver Hoxha "

Po dhe keto i di me "ma ka thane baba mue " Jeshe mire per Kullote po oku vapa me Gushtin thuaj . Thahen Gjembecet  smiley

Ç’jemi ne?

Lepuj që adhurojnë qentë.

ne lajmet deri tani nuk thuhet, se çfare interesi do kishin ruset ne rrezimin e nje avioni civil.

sesi ka mundesi qe avioni i dyte, i se njejtes kompani rrezohet ne nje interval kohe kaq te shkurter. 

si ka mundesi qe pasagjeret e nje kompanie hollandeze dergohen te udhetojne me nje avion te nje kompanie qe e humbi nje avion te ngjashem pa gjurme fare. (nje pasagjer arrin gjer aty sa publikon nje foto te avionit duke thene : ja si duket avioni para rrezimit. si ka mundesi qe asnje burokrat hollandez mos ta mendoje as kaq, perpara aksidentit)

sesi amerikanet qe nuk arriten megjithe gjoja teknollogjine me ultra ne bote qe disponojne ta gjejne te parin, ndersa per te dytin ta dine se nga kush u rrezua me siguri matematike.

etj, etj. 

po sikur e njejta kompani te humbi perseri nje avion tjeter pas disa muajsh, prap putin do te jete fajtori ? 

une them fajin e ka sala, jo putini.

te isha une, detektiv i paanshem, kerkimin do ta filloja nga kompania malaziane. dikush kerkon qe ate ti falimentoje. mendoj pra qe ata armikun e kane nga mbrenda (ndonje kompani konkurente). 

dhe ka mundesi qe avionet e tyre te udhetojne te minuar. 

Ou ...dhe kështu saktësimet  e sh Gjëmb të mos kenë Vlerë ? Guxim i madh vallaj ! Apo lexove që Kompania deklaroi falimentin smiley

Edhe më parë kishim humbje po pas kësaj ..Ksuh do me kthy Biletat  që ka blerë deri në fund të viti BUJRUM të mori paret .

Ata Dragojt  e Azisë , Malaizianët  , me shumicë Mazllëmër Janë ? Di gjo ndonjoni !!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).