Me pranimin e Shqiperise si kandidate e EU, thuhet dhe besohet se kalimi i qytetarve ne EU behet 6-muaj e pas 6-muajsh ben nje dalje 24 oreshe, 1 diteshe, dhe ke te drejte te hysh perseri. Mirpo per vendet e Europes Lindore, kur jane pranuar kandidate te EU, ka qene; hyrje 1-vjeçare e dalje 24 oreshe. Po keshtu ka qene edhe per Serbine para 1-2 vjetesh, ne mos gaboj (dikush mund te me korrigjoje). Per Shqiperine flitet se kalimi do jete 6-muajsh, apo 1-vit.

Ka njeri qe mund ta preçizoje kete dileme?

20 Komente

nuk e kuptuam mire kete pyetjen tende, sikur te na e sqaroje pak me shume ose me qarte

Ke te drejte AgroniTR, prandaj po e sqaroj me qarte. Une di qe kur nje vend pranohet si kandidat ne EU/BE, siç u pranua Albania tani, ka disa te drejta e detyrime me shume, nje prej te cilave eshte; Hyrja e qytetarit te vendit kandidat ne EU pa vize me te drejte 1 vit dhe detyrim dalje 24 ore, e pastaj hyrje perseri ne Europe po 1 vit e perseri dalje 1 diteshe. Mirpo kam ndigjuar se ky rregull, eshte bere 6 muaj hyrje dhe 1 dite dalje e perseri hyrje 6 muaj, pra eshte shkurtuar ca. 

o sa keq po te jete e vertete, ishalla nuk ka ndryshuar.

Jo ne cdo vend te BE-s. Psh ne Britani shqiptaret s'vijn dot fare. Megjithse vende te tjera si Kroacia e Sllovenia psh e paten te drejten te udhetojne drejte Britanise kur ishin vende kandidate... por kjo edhe sepse ata kishin nje nivel jetese te kenaqshem dhe nuk rrezikohej te kishte thyerje te vizave per emigracion ekonomik. Jo se kjo eshte shume e rendesishme pasiqe vizat mund te jepen me nje fare garancie, por ja qe keshtu eshte.

Pikerisht 1oora, kjo duhet ditur, psh, qytetaret e Sllovenise dhe te Kroacise, kur ishin vende kandidate, sa e kishin te drejten e qendrimit dhe daljen pastaj, e hyrjen perseri. 

E ska rendesi o Pjer, ti pak fakte ke keto vite per te kuptuar se e gjith struktura e rendit botror eshte krejtesish antishqiptare dhe ka qene ne perpjekje te vazhdueshme per ta shpartalluar shqiptarin si race? Ne edhe sot megjith demin e pakthyeshem qe na beri Enveri dhe me vone Saliu po te kemi nje dore qe te na mbledh behemi nje nga kombet me te fuqishme ne europe... te paperballueshem, kemi poaq rini sa kombet me te medha vetem se e kemi me te shendetshme dhe te paperballueshme. Por edhe kesaj po i vjen fundi.

Kjo diskutohet ne momentin qe hapen negociatat , eshte nje nder pikat , tani per tani eshte 90 dite qendrimi deri ne momentin e hapjes se negociatave.

Dhe kur mendohen te hapen negociatat Brado. Megjithse komisioneri i EU ne Tirane, iu dorzoi pales shqiptare dokumentin me pikat perfituese dhe detyruese. Pala shqiptare do e lexoj, perkthej dhe do ua japi parlamentarve shqiptar, dhomave te larta te saja per ta ratifikuar (besoj) sa me shpejt. Shqyrtimi i atij dokumenti, dosjes, (se jane disa fleta) shpresojm se do behet sa me shpejt.  

Besoj se pas dy vjetesh Pjero.

smiley wat zegt je Braaaaad smiley perse. 

ti heqin kto vizat me anglin o burr se nordhen robt, 400 paund viza...viza kokaines 10 paund bo.... kushedi ca bo robi me 40 viza
 

Po Arvizu pse i mban kaq shtrenguar vizat, pale qe zbehet llaf ti heqin vizat per ne US&A.

Po te ishin pranuar armet kimike, jo vetem do i hiqnin vizat por Shqiperia do behej shteti i 51-te i Amerikes (TM Tirona-4ever).

Gjembi shoh qe per armet kimike kemi te njejten ide. Iku ajo pune tashme...

Iku fatkeqesisht. Na iku zogu i arte nga dora. Do ishin bere te gjithe Shqiptaret me Cadillac. smiley smiley

Ka akoma nje fije shprese. Gjysma e shqipove te vetehelmohen (per besnikeri dmth) qe gjysma tjeter te gezoje Cadillakun. 

Ku jane komentatoret e Albanies, normalisht ata duhej te ishin me te interesuarit per kete çeshtje. 

di qe kroatet qe para 15 vjetesh hynin ne itali pa viza..sllovenet gjezdisin ameriken me viza 6 mujore...dmth ka te beje me marrveshjet qe kane shtetet nermjet tyre

 

Po edhe marrveshjet dy-palshe Korçaro, ekzistojne, psh, Shqiperia ka marrveshje me Malin e Zi, Kosoven, Maqedonine, Serbine, Malajzine, Turqine, etjera vende, ku qytetaret shqiptare shkojne ne keto vende pa viza. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).