Kam deshire te nderroj karriere e t'i futem jurisprudences. Mirepo procesi i berjes avokat ne Ameriken e veriut eshte shume i veshtire. Behet fjale per 8 vjet shkolle pas te mesmes qe une e kam mbaruar me korrespondence.

Kush me ndihmon me ndonje ide per t'u bere jurist me nje kurs gjashtmujor po pati mundesi?

21 Komente

 Shqiperia eshte mbush me juriste.  Ne cdo tre vete 1 eshte jurist! pyt njehere tek plepat ne Durres, se ka qene nje shkolle atje, qe nxirrte juriste, me 6 muaj ne kohen e revolucionit demokratik!  smiley

Ne Shqiperi ne kohen e Shkolles se Plepave.

Ne amerike me nje vit master pas nje diplome juridiku nga univ tiranes je eligible per bar exam...se kam me te degjume, por me te bome.

Ne NY dhe SF por ne shtetet tjera jo!

fgm, sigurisht qe eshte shume e veshtire jo vetem ne Ameriken e veriut te behesh avokat, dua t'u them se ju ngaterroni padashje rrugen e formimit te nje juristi ne Amerike me ate ne Shqiperi, sic thote dhe ilirjani ketu tek ne ne cdo tre vete qe kane nje diplome juristi, dy e kane blere ate ne universitete private e njeri e ka marre ate tek shteterori ose dhe tek privati me mund e djerse duke studiuar. Gjithsesi per te mare licensen e avokatit ne Shqiperi nuk eshte dhe aq e lehte pasi jane nje sere procedurash strikte qe duhen ndjekur madje magjistratura eshte tejet - tejet e veshtire dhe jo kushdo i diplomuar e arrin ate. Gjin Gjoni eshte jurist me shkollim te plote, eshte e vertete qe ai ka mbaruar kursin e plepave sic njihet rendom ketu por ka studiuar dhe e ka mbaruar universitetin me kohe te plote. Madje une jam ne dijeni se ai do mbroje se shpejti edhe doktoraturen ne nje universitet jashte vendit per jurisprudence. Komentet dhe artkujt e gazetave te majta sot kane nje qellim teresisht dashakeq per te njollosur figuren e tij si nje nga te paret qe ka luftuar per demokraci ne fillim vitet nentedhjete.

Komentet dhe artkujt e gazetave te majta sot kane nje qellim teresisht dashakeq per te njollosur figuren e tij si nje nga te paret qe ka luftuar per demokraci ne fillim vitet nentedhjete.

smiley Ju behet vone shume gazetave te majta e atyre qe i kane ne pronesi qe te njollosin figuren e dikujt vetem e vetem pse ka qene nga ata qe kane luftuar per demokraci ne fillim te viteve 90. Ti po harron qe kryetari i partise me te madhe te majte ka qene vete nje nga ata "luftetare?"

Gjin Gjoni te pergjigjet per akuzat per korrupsion, jo te fshihet pas shokeve te KLD-se qe e mbrojne. Turp t'u vije. Nese jane aq te paster sa xhami i orave Cartier qe mban, te dale e te thote: urdheroni, me hetoni se s'kam gje per te fshehur.

Prit o burre, s'ke aspak te drejte te permendesh me aludime per pasurine e bere nga kushdo derisa ajo s'eshte e provuar se eshte bere me korrupsion e allishverishe te tjera. Jeni bere per tu qare hallin, ste mban njeri te punosh e te besh para ne je i zoti, ashtu si dhe ne Amerike edhe ketu ne Shqiperi ka njezet e ca vite qe jetojme ne nje vend te lire dhe kapitalizem ekonomik, insinuatat qe beni jane teresisht te pabaza. Haram, Amerikes qe mban brenda komuniste si puna jote.

edhe ketu ne Shqiperi ka njezet e ca vite qe jetojme ne nje vend te lire dhe kapitalizem ekonomik,

 

smiley    smiley me kenoqe me humorin e holle. Se dija qe ishe kaq i mprehte .

Aludimet po i ben ti, qe ai eshte i paster. Une po e marr per te mireqene cfare thua ti dhe z. Gjoni. Prokuroria thote qe ka korrupsion dhe ka shtruar faktet e saj. Sic thashe me lart, eshte detyre e z. Gjoni te dale e t'i pergenjeshtroje ne gjyq e te provoje qe eshte i paster. Po e ben ai kete? Mund te jem gabim ngaqe s'e ndjek shtypin Shqiptar aq shume por me c'di une thjesht po fshihet pas shokeve te KLD-se. Per kete cfare kishe per te thene, mos po them dicka qe s'eshte e vertete?

Robt Amerikes qe mban brenda komuniste si puna jote.

smiley

smiley

Po me ngaterron me idrizin a me ndonje tjeter? Le mos ta kthejme kete teme ne c'kam bere une e c'ke bere ti, he xhan. Nuk me njeh e as te njoh - dhe le ta leme ashtu. Edhe idrizrat kane dale sot e thone kane qene luftetare demokracie.

fmg, me fal qe devijoi tema.

Le mos ta kthejme kete teme ne c'kam bere une e c'ke bere ti

Aha, ju aludoni mes rreshtash..Gjithsesi e the vete. S'me njeh e s'te njoh... 

hahahahahahahahahahahahahahahahahame kenoqe o pesh kinez. Si tha ai mafjozi kur e pyeten sesi i kishte bere pasurine multimilioneshe? - Vetem per milionin e pare mos me pyesni, per te tjerat jua tregoje me kenaqesi. Edhe puna e Gjin Gjonit apo e Gjinerave shqipetar keshtu eshte. Mos e pyesni ose beni sikur nuk e dini qe eshte bere gjykates me 6 muaj shkolle. Pastaj, me parate qe fiton nga padrejtesite qe gjykon ai mund te kthehet edhe ne grua po te doje dhe jo me te mos mbaroje gjimnazin e fakultetet ne Shqiperi. Sa per doktoraturen jashte edhe kapter Vehbiu e mori ne Rumani, kuptohet duke mos paguar por vetem duke mesuar. 

Cazzo...Ti berber ose ben, o je fare budalla..Dhelpra dhe rrushte eshte nje fabul qe sorollopit tend i shkon fare mire per shtat. smiley

hahahahahahahahahahaha me nje fjale ti po thua qe une jom Dhelpra dhe Rrushi eshte Gjini. Dhe meqe une nuk e arrij dot ta kap rrushin, pra gjinin them qe rrushi eshte i tharet, pra qe gjini eshte thartire. I modh je! Sonte te kam gradu ne Peshk Te Arte! E ke meritue !!  smiley

berber, si tha ai deputeti shqiptar pasi i dhane ne dore diplomen e universitetit: "ta dija qe ishte kaq kollaj te merrje diplome, kisha bere dhe te mesmen."

fgm, jurist me 6-muaj shkoll apo 1-2 vit shkoll, nuk gjen as ne Afrike tani e jo me ne Shqiperi, qe ka nje fare baze shkollimi njesoj si ne perendim, per te mos thene me mire. 

Ne ate vend qe behesh minister e kryeminister pa nje dite pune. smiley

Po me ngaterron me idrizin a me ndonje tjeter?

Ajo qe ai ka te drejte , megjithse eshte tralala ne Logjike: ,nje llafazan ordiner i lloit Profil , smiley  eshte se  ne kete rast te ka "skanuar " si Gjembac .Ti  dallon nga te gjithe si menyre "pykash " te biseduari ( ish metoda baze te OBP ) .....dhe paskesaj doemos qe nuk ke mndim Personal por ....te "prokurorise " smiley

Dhe me kete rast ja vlen te te kujtosh Gjembac ' Jevg nuk te ben surrati , po Tabiati " qe e zberthyer per ndonje duhet ta dije qe Amerika ndjek akoma Fashistet dhe Nazistet ! Ish Komunistet jo vetem qe i Pret dhe Lakmon, por nje pjese i trajton edhe si te denuar nga Jevgjit Gjembace , duke i shperblyer edhe financiarisht !

Gjin Gjoni nuk eshte i korruptua se eshte Jurist Plepi .Gjin Gjhoni dhe tere Gjembecet e Peshqit e Kuq te Memedhembjes jane te Korruptuar se te tille e aplikuan  Sistemin shoqeror .pas 92 ne Memdhembje .

Komunizma Rae .Bini burra !

Jo vetem Jurist por ekonomist , anale e prof Dhjemokracie qe mesojne Boten , e cfare nuk kemi nga Memdhembja .Kemi dhe LefTKopene me Mastera , kemi dhe Kolopuce Gjembace qe kane mejtim Mendjeje ! Dhe pse mos ti Kemi ?

Kur kemi Gjembin eSaline / C'ta duam derr e Tyrqine   

Jurist me 6 muaj shkolle? Menjehere pas te mesmes? smiley

 

Ju qenkeni krejt bosh nga infot e biznesit ballkanas, fmg! Ja një njoftim të shpejtë e shkurt dhe mos na humb më kohë. Nuk ke nevojë të bësh as kursin 6-mujor që bëri Gjin Gjoni. Ndonjë libër, si psh "Historia e Institucioneve" bleje dhe lexoje për qejf, po pate nerva, ndërsa diplomën do ta blesh në këto vende:

1. Në Tiranë, për 6 deri 10 mijë euro (tek të 30 universitetet me emra planetarë e kozmikë)

2. Në Prishtinë, për 8-12 euro

3.Në tetovë, për 3-5 mijë euro

3.Në Beograd ose Nish, për 10-14 mijë euro

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).